Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Antetokounbros
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
qspock
Ας ξεκινήσουμε εδώ, μιας και αφορόυν τις εθνικές μας, να παρακολουθούμε την εξέλιξη των αδελφών Αντετοκούμπο, και ειδικά των μικρότερων Κώστα και Αλέξανδρο, μιας και τους μεγάλους τους βλέπουμε πια σε επαγγελματικό επίπεδο.

Ο Κώστας Αντετοκούμπο λοιπόν, αγωνίζεται φέτος στο κολέγιο του Dayton (stats), είναι ο τέταρτος αδελφός της οικογένειας Αντετοκούμπο (ο τρίτος που πάιζει μπασκετ) είναι 20 χρονών και έχει ύψος 2.08, μέχρι στιγμής...

Επανήλθε μετά τον τραυματισμό του το καλοκαίρι στην προετοιμασία της εθνικής νέων, οπου έχασε την ευκαιρία να σηκώσει το χρυσό, και εντυπωσίαζει με τις εμφανίσεις του στο NCAA. Δε πειράζει, το μέλλον του ανήκει.

Σε σχέση με τα άλλα 2 αδέλφια του, που ήδη γνωρίζουμε, σαν σωματοδομή είναι πιο κοντά στον Γιάννη, με παρόμιες κινήσεις, όχι όμως και το ίδιο στυλ παιχνιδιού, αφού δείχνει να είναι περισσότερο παίχτης ρακέτας σε αντίθεση με τον Γιάννη, που είναι all-around.

Χρειάζεται να πάρει περισσότερο όγκο, και τον βλέπω να παίζει καθαρά στις θέσεις των ψηλών, 4 αλλά και 5. Αναμένεται να δούμε αν θα πάρει άλλο ύψος, όπως ο Γιάννης που αφότου πήγε στο NBA με ύψος 2.06, πήρε 5 πόντους φτάνοντας τελικά τα 2.11.
Ο Κωστας την τελευταία του επίσημη μέτρηση, σταματάει στα 2.08...


Ο Αλέξανδρος Αντετοκούμπο, είναι ο μικρότερος των αδελφών Αντετοκούμπο, είναι 17 χρονών, κι έχει ύψος αγνωστο αυτη τη στιγμή.

Ο Γιάννης έχει δηλώσει πως διαθέτει πολύ ταλέντο και πιθανώς να ξεπεράσει τα αδέλφια του.

Πάιζει στο Dominican High School, αλλά δε θα αργήσει η μέρα που θα τον δούμε κι αυτόν με τη φανέλα της εθνικής.

Σαν σωματοδομή είναι νωρίς να καταλήξει κανέις σε συμπεράσματα, αλλά δείχνει να έχει εκτός απο τα θετικά στοιχεία των αλλων αδελφών του (μακριά χέρια, μεγάλο δρασκελισμό) και κάποια άλλα, όπως το μακρινό σουτ. Το παιχνίδι του δείχνει περισσότερο επιθετικός παίχτης σε σχέση με τα αδέλφια του, άρα πιθανώς να μιλάμε για ενα δυάρι.

Για να τους δούμε!
benchwarmer
Έχει πολύ δρόμο ακόμα ο Κώστας, ακόμα και για το επίπεδο του κολλεγιακού, για να πούμε ότι εντυπωσιάζει..

http://www.espn.com/mens-college-basketbal...s-antetokounmpo


Υγεία να έχουν τα παιδιά, μακάρι να φτάσουν έστω στο επίπεδο του Θανάση, επιτυχία θα είναι (και δεν το εννοώ καθόλου μειωτικά).
polykos
Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον να τους δούμε σε 2 χρόνια (λέω εγώ!!) και τους 4 μαζί και στον άσσο ο Γκίκας!!!!!
qspock
QUOTE(benchwarmer @ Dec 8 2017, 18:25 ) *
Έχει πολύ δρόμο ακόμα ο Κώστας, ακόμα και για το επίπεδο του κολλεγιακού, για να πούμε ότι εντυπωσιάζει..

http://www.espn.com/mens-college-basketbal...s-antetokounmpo


Υγεία να έχουν τα παιδιά, μακάρι να φτάσουν έστω στο επίπεδο του Θανάση, επιτυχία θα είναι (και δεν το εννοώ καθόλου μειωτικά).


Ενταξει, καλο ειναι να ειναι προσγειωμενα τα παιδια.
Απο οσο εχω δει, ο Κωστας δεν θα εχει προβλημα μυαλου. Ακομα ειναι αγουρος στην ομαδα και κανει φαουλ ευκολα. Ομως στην 1η του χρονια στο NCAA, τα στατιστικα του στο τελευταιο ματς τουλαχιστο ειναι πολυ καλα, ενω βλεποντας τον να κανει καποιες κινησεις μου αρεσε πολυ. Εχει παρει υψος, πιστευω θα παρει κι αλλο και το μονο που του λειπει ειναι ο ογκος. Πιστευω αν "γεμισει" θα τον δουμε στο 5! Εχει καποιες κινησεις που μου θυμιζει τον Π.Γιουιν... afro.gif

Για τον Αλεξ που ειναι και μικροτερος, θα δουμε τι εξελιξη θα εχει. Επειδη δειχνει οτι θα ειναι σκορερ, εκει ισως χρειαζεται περισσοτερο προσοχη στο θεμα της προσγειωσης.
Spectator



Ενα απο τα πιο προσφατα smile.gif Δεν βαζω αυτο με τους 38 ποντους γιατι εκει ο ανταγωνισμος ηταν πολυ χαμηλος (κυριολεκτικα) και απλως ηταν κατω απο το καλαθι
Άρης
QUOTE(qspock @ Dec 8 2017, 19:10 ) *
Ενταξει, καλο ειναι να ειναι προσγειωμενα τα παιδια.
Απο οσο εχω δει, ο Κωστας δεν θα εχει προβλημα μυαλου. Ακομα ειναι αγουρος στην ομαδα και κανει φαουλ ευκολα. Ομως στην 1η του χρονια στο NCAA, τα στατιστικα του στο τελευταιο ματς τουλαχιστο ειναι πολυ καλα, ενω βλεποντας τον να κανει καποιες κινησεις μου αρεσε πολυ. Εχει παρει υψος, πιστευω θα παρει κι αλλο και το μονο που του λειπει ειναι ο ογκος. Πιστευω αν "γεμισει" θα τον δουμε στο 5! Εχει καποιες κινησεις που μου θυμιζει τον Π.Γιουιν... afro.gif

Για τον Αλεξ που ειναι και μικροτερος, θα δουμε τι εξελιξη θα εχει. Επειδη δειχνει οτι θα ειναι σκορερ, εκει ισως χρειαζεται περισσοτερο προσοχη στο θεμα της προσγειωσης.


Εχω μια επιθυμία. Να δω μια μέρα και τα 4 αδέλφια στην Εθνική. Ισως τότε ο Άδωνης και οι ομόσταβλοι του μάθουν να προφέρουν σωστά το επώνυμο τους.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ
nikakis55
Εννοείται ότι θα παίξουν στην Ελλάδα. Αν είχαν Αμερικανική (ή όποια) ιθαγένεια δε θα θεωρούνταν Αμερικανοί; rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.