Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Brose Baskets Bamberg
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
sni79per


sni79per
γραψτε ρε κανα ποστ μπας κ πεσει ο πυρετος του ''ατσαλενιου'' σοφοκλη που μια δεν μπορει μια ο μεγαλος κ@#@0ς του πονει... smiley.gif
Magnus92
QUOTE(sni79per @ Jan 30 2013, 21:26 ) *
γραψτε ρε κανα ποστ μπας κ πεσει ο πυρετος του ''ατσαλενιου'' σοφοκλη που μια δεν μπορει μια ο μεγαλος κ@#@0ς του πονει... smiley.gif



Μπας και γι αυτο δεν γραφουμε; 19.gif
Harvester
Αμαν αυτος ο Σοφοκλης, χιλιες φορες καλυτερος ο Βουγιουκας.
Μπορει να ειχε υφος λες και μολις σηκωθηκε απο το κρεβατι αλλα ηταν παντα στην ακρη του παγκου ετοιμος και
παστελωνε καμμια δεκαρια ποντακια χωρις να το καταλαβουμε....
sni79per
αντε του τον ριξατε τον πυρετο,μεσα κ ο σοφοκλης. laugh.gif
SG3ptshooter
To απόλυτο must win του πρώτου γύρου. Το 0-5 δε λέει ψέματα. Ομάδα που ελπίζω να κερδίσουμε πειστικά. Θα συμβεί αν δεν έχουμε το μυαλό μας στο derby και το κάνουμε κι αυτό μια απ' τα ίδια, derby. Σουτάρουν καλά απ' έξω και θέλει προσοχή, σε αντίθεση με τους Μαδριλένους ρίχνουν και με ισορροπία. Δεν τους αρκεί αν παίξουμε όπως πρέπει, δηλαδή αν πάρουμε rebs και βρούμε ένα σχετικό ρυθμό να επιβάλλουμε.

Κακό ματς για τον ουδέτερο ή απρόσμενα καλό; Στο Malaga - Efes τι θέλουμε;
επαθα λαστιχο
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 1 2013, 17:33 ) *
Στο Malaga - Efes τι θέλουμε;

με νικη της εφες απομακρυνεται οριστικα και η τριτη θεση(ρεαλ-τσσκα-εφες λογικα θα ειναι οι 3 πρωτοι),αλλα για την τεταρτη ισοφαριζεται το προβαδισμα που απεκτησε η μαλαγα απο εμας και την ζαλγκιρις νικωντας στην μοσχα.παντως για εμας γενικα,για να περασουμε πιστευω πως πρεπει να κερδισουμε την τσσκα εδω και να κανουμε ενα διπλο οπωσδηποτε και καπου αλλου εκτος απο την μπαμπερκ
paodynasty
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 1 2013, 21:39 ) *
με νικη της εφες απομακρυνεται οριστικα και η τριτη θεση(ρεαλ-τσσκα-εφες λογικα θα ειναι οι 3 πρωτοι),αλλα για την τεταρτη ισοφαριζεται το προβαδισμα που απεκτησε η μαλαγα απο εμας και την ζαλγκιρις νικωντας στην μοσχα.παντως για εμας γενικα,για να περασουμε πιστευω πως πρεπει να κερδισουμε την τσσκα εδω και να κανουμε ενα διπλο οπωσδηποτε και καπου αλλου εκτος απο την μπαμπερκ


Αν η ομάδα είναι υγιής μπορεί ακόμα και 2πλό στη Ρωσία τελευταία αγωνιστική. Φτάνει να προπονηθεί καλά και πλήρης για ένα μήνα. Ξέρω ότι πολλοί θα χλευάσετε. Η ομάδα του Πεδουλάκη πάντως αυτό κατάφερε τελικά να δείξει πριν τις αλλαγές. Απλά από τότε έχασε το ρυθμό της λόγω αλλαγών αλλά και τραυματισμών, γι'αυτό και προσωπικά θεωρώ πιο δύσκολους τους επόμενους 2-3 αγώνες, ανεξαρτήτως αντιπάλου, ο χρόνος σίγουρα θα μετρήσει υπέρ μας φτάνει τώρα να μείνουμε ζωντανοί
Dreamerpanos
Πολύ χαλαροί γενικά και ειδικά στην άμυνα....αυτός ο Νάχμπαρ κάνει πάρτυ....
paodynasty
QUOTE(Dreamerpanos @ Feb 1 2013, 23:35 ) *
Πολύ χαλαροί γενικά και ειδικά στην άμυνα....αυτός ο Νάχμπαρ κάνει πάρτυ....


Οντως χαλαροί σήμερα θυμίζει παιχνίδι Α1, και ο κόουτς έκανε και νωρίσ αλλαγή το Διαμαντίδη. Προφανώς έχουν το νου τους στον Ολυμπιακό, ελπίζω να κάνουμε ένα ξέσπασμα, που μάλλον θα φτάσει για να κερδηθεί ο σημερινός αγώνας, γιατί αν πάει έτσι μέχρι το τέλος είναι επικίνδυνο, και σημερινή ήττα θα είναι ταφόπλακα.
Anubis
Συνεχως τα ιδια...για να δουμε, θα καταφερουμε να το χασουμε?
Marciulionis
Χαλαρή και νωθρή η ομάδα άλλα μάλλον θα πάρει τη νίκη... με το μυαλό στον ολυμπιακό... Πολλοί παίκτες μας είναι εκτός τόπου και χρόνου και πρέπει γρήγορα να βρούν τον εαυτό τους...
belalik
Πηγε να το χασει ο παναθηναικος, αλλα δε τα καταφερε μαλλον ..

Προσπαθησε παντως.
Number11
Ακόμη μία τραγική εμφάνιση προστέθηκε σερί του Πεδουλάκη...
*Ο Σκορδίλης εκτός τόπου και χρόνου.
Dreamerpanos
Νίκη και έχει και ωραία επόμενη αγωνιστική....ΤΣΣΚΑ-Παναθηναικός,Εφές-Ρεάλ....

και Ζαλγκίρις με Μάλαγα να πηγαίνουν και οι 2 στη Γερμανία....
sni79per
προπονητης στο 4 δεκαλεπτο κ δεν ηξερε ποσο ταιμ αουτ απομενουν μπατ χι σπικς...ινγκλαντ βερι...μπετερ.
ξανα τραγικη εμφανιση κ οριακη νικη.
παλι καλα που απο κει δεν εχει ιβκοβιτς φετος γιατι θα πεφτε μεγαλη @#$%.
sir-elric
ο διαμαντιδης μου θυμιζει τον ελ σιντ πια
Weekendman
Το να κοντράρει η Μπάμπεργκ τον Παναθηναικό δεν είναι ότι το καλύτερο ,αλλά η Γερμανική ομάδα είχε ήδη απείλησει μέχρι τέλους τις Μάλαγα ΤΣΣΚΑ εκτός ,και ο Παναθηναικός ψάχνεται, το πραγματικά ανησυχητικό όμως είναι το να χάνεις τα ριμπαόυντ απο την χειρότερη ομάδα του ΤΟΠ-16 σε αυτό τον τομέα, και όταν υποτίθεται με τους Γκιστ,Λάσμε και γενικότερα το ρόστερ της ομάδας ο Παναθηναικός ήθελε με την αθλητικότητα του να παίξει άμυνα(που γενικά το καταφέρνει) ,και να εξασφαλίσει υπεροχή στα ριμπάουντ.



Johnnys
Συγνωμη που γραφω ενα ποστ '''ενοχλωντας''' το τοπικ του Παναθηναικου αλλα πραγματικα συνεχιζοντας κατι που ελεγα για νοοτροπια των Ελληνων χθες,θελω να σχολιασω δη τους οπαδους του Ολυμπιακου...Παναθηναικος-Μπαμπεργκ 3ποντοι διαφορα και με το ζορι η νικη πολυ ασχημη εμφανιση αλλα ξερουν ποση (μη)σημασια εχει μια κακη εμφανιση-νικη σε αυτη την φαση το topic ειναι στις 2σελιδες...Ολυμπιακος-πχ Φενερ νικη ανετοτατη 11ποντους τοπικ 6σελιδες με τις 4πχ να λενε το ποσο ασχημα παιξαμε τι λαθος κοουτσαρισμα ειχαμε και ποσο αχρηστος ηταν ο αντιπαλος....Τι να πω καληνυχτες..
lightday
QUOTE(Johnys @ Feb 2 2013, 01:39 ) *
Συγνωμη που γραφω ενα ποστ '''ενοχλωντας''' το τοπικ του Παναθηναικου αλλα πραγματικα συνεχιζοντας κατι που ελεγα για νοοτροπια των Ελληνων χθες,θελω να σχολιασω δη τους οπαδους του Ολυμπιακου...Παναθηναικος-Μπαμπεργκ 3ποντοι διαφορα και με το ζορι η νικη πολυ ασχημη εμφανιση αλλα ξερουν ποση (μη)σημασια εχει μια κακη εμφανιση-νικη σε αυτη την φαση το topic ειναι στις 2σελιδες...Ολυμπιακος-πχ Φενερ νικη ανετοτατη 11ποντους τοπικ 6σελιδες με τις 4πχ να λενε το ποσο ασχημα παιξαμε τι λαθος κοουτσαρισμα ειχαμε και ποσο αχρηστος ηταν ο αντιπαλος....Τι να πω καληνυχτες..



Η αλήθεια είναι ότι πονέσανε λιγο τα ματάκια μας..αλλά πάλι και επί ζοτς κάναμε κάτι παρόμοιους αγώνες μούρλια .Επομένως ούτε κρύο ουτε ζέστη.. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ακόμα ψάχνουν ρόλους .Δεν λέω για ντεφορμαρίσματα και τραυματισμούς και δυνατότητες..Μου φαίνεται ο Αρτζι να πελαγοδρομεί και να μπερδεύται μόνος του. Ισως είναι και η ιδεά μου. bball.gif
Reggie Miller 31
Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο θέαμα απο τα Χριστούγεννα κλπ! Δεν ξέρω αν φταίνε οι νέοι παίκτες, ο RG, ο... Ούκιτς (με τόσα που έχει ακούσει ο άνθρωπος απο μένα τουλάχιστον, θα έχει λόξιγκα), το κλίμα, ο ΔΓ, οι τραυματισμοί... Αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν βελτιωθεί η εικόνα δεν πάμε πουθενά (σε κύπελλο και πρωτάθλημα εννοώ, διότι απο Εuroleague, όταν κάνεις ντέρμπι τον αγώνα με την Μπάμπεργκ του 0-6 και μάλιστα στην έδρα σου, δεν μπορείς να περιμένεις απολύτως τίποτα).

ΥΓ Ήμουν στο γήπεδο, αλλά όσοι είδαν τον αγώνα στην TV μου είπαν ότι ο RG στα time out μιλούσε... Ελληνικά και μετέφραζε ο assistant! Δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει, αλλά αν συμβαίνει αυτό είναι πραγματικά κρίμα και για τον RG και για την ομάδα που έχει κατακτήσει 6 Ευρωπαϊκές κούπες.
ΥΓ2 Το πρόβλημα δεν είναι τα Αγγλικά του ή οι προπονητικές του γνώσεις, αλλά η νοοτροπία ενός Έλληνα προπονητή που κοουτσάρει ομάδα Εuroleague. Τελικά δεν είναι τυχαίο που μόνο ο Κατσικάρης έχει καταφέρει να κάνει καριέρα...
ΥΓ3 Και για να είμαι δίκαιος σήμερα είδα και κάποια σοβαρά επιθετικά συστήματα, ελπίζω λοιπόν!
Myria
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Feb 2 2013, 02:36 ) *
Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο θέαμα απο τα Χριστούγεννα κλπ! Δεν ξέρω αν φταίνε οι νέοι παίκτες, ο RG, ο... Ούκιτς (με τόσα που έχει ακούσει ο άνθρωπος απο μένα τουλάχιστον, θα έχει λόξιγκα), το κλίμα, ο ΔΓ, οι τραυματισμοί... Αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν βελτιωθεί η εικόνα δεν πάμε πουθενά (σε κύπελλο και πρωτάθλημα εννοώ, διότι απο Εuroleague, όταν κάνεις ντέρμπι τον αγώνα με την Μπάμπεργκ του 0-6 και μάλιστα στην έδρα σου, δεν μπορείς να περιμένεις απολύτως τίποτα).

ΥΓ Ήμουν στο γήπεδο, αλλά όσοι είδαν τον αγώνα στην TV μου είπαν ότι ο RG στα time out μιλούσε... Ελληνικά και μετέφραζε ο assistant! Δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει, αλλά αν συμβαίνει αυτό είναι πραγματικά κρίμα και για τον RG και για την ομάδα που έχει κατακτήσει 6 Ευρωπαϊκές κούπες.
ΥΓ2 Το πρόβλημα δεν είναι τα Αγγλικά του ή οι προπονητικές του γνώσεις, αλλά η νοοτροπία ενός Έλληνα προπονητή που κοουτσάρει ομάδα Εuroleague. Τελικά δεν είναι τυχαίο που μόνο ο Κατσικάρης έχει καταφέρει να κάνει καριέρα...
ΥΓ3 Και για να είμαι δίκαιος σήμερα είδα και κάποια σοβαρά επιθετικά συστήματα, ελπίζω λοιπόν!

Ο τρόπος που δίνονταν οι οδηγίες ήταν το λιγότερο γελοίος και το περισσότερο ανεπίτρεπτος..Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, αν μία τέτοια λεπτομέρεια μπορεί να είναι άξια λόγου ,απλά μου επιβεβαίωσε την αίσθηση πως έπαιζε μία Μπαμπεργκ απέναντι σε μία άλλη...Πέρα του ότι έκανα τη σύγκριση με αντίστοιχα πλάνα από οδηγίες Ζοτς και πίκρα..
jovan
Πάντως ο Fleming έδειξε καλά στοιχεία ως προπονήτης αν και δεν ξέρω πως θα τα πήγαινε σε μια ομάδα μεγαλύτερου βεληνεκούς από την bamberg.
sni79per
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Feb 2 2013, 02:36 ) *
ΥΓ Ήμουν στο γήπεδο, αλλά όσοι είδαν τον αγώνα στην TV μου είπαν ότι ο RG στα time out μιλούσε... Ελληνικά και μετέφραζε ο assistant!


http://www.youtube.com/watch?v=JnrfR7D6knQ

μια βοηθεια...απο το 7:37 που μιλαει ελληνικα κυριως σε λασμε κ μαικ ποιος μεταφραζει στον απορημενο αφρικανο;
Myria
QUOTE(sni79per @ Feb 2 2013, 12:23 ) *
http://www.youtube.com/watch?v=JnrfR7D6knQ

μια βοηθεια...απο το 7:37 που μιλαει ελληνικα κυριως σε λασμε κ μαικ ποιος μεταφραζει στον απορημενο αφρικανο;



Μεταγραφή μεταφραστή πρέπει να κάνουμε.Ας στείλει κάποιος ένα μειλ στην Καε...
Marciulionis
QUOTE(sir-elric @ Feb 1 2013, 23:58 ) *
ο διαμαντιδης μου θυμιζει τον ελ σιντ πια

Παρά κάποιες εκλάμψεις ήταν τραγικός χθές. Η στατιστική του έχει χρεώσει 3 λάθη, άλλα μόνο στο 1ο δεκάλεπτο μέτρησα 4 λάθος πάσες οι οποίες έχουν εξαφανιστεί από τα στατιστικά της Euroleague... Πρέπει να συνέλθει και να παίξει πιο ώριμα και μυαλωμένα και να καθοδηγήσει την ομάδα. Είναι μικρός για να γίνει "Ελ-Σιντ" από τώρα...

QUOTE(Weekendman @ Feb 2 2013, 00:05 ) *
Το να κοντράρει η Μπάμπεργκ τον Παναθηναικό δεν είναι ότι το καλύτερο ,αλλά η Γερμανική ομάδα είχε ήδη απείλησει μέχρι τέλους τις Μάλαγα ΤΣΣΚΑ εκτός ,και ο Παναθηναικός ψάχνεται, το πραγματικά ανησυχητικό όμως είναι το να χάνεις τα ριμπαόυντ απο την χειρότερη ομάδα του ΤΟΠ-16 σε αυτό τον τομέα, και όταν υποτίθεται με τους Γκιστ,Λάσμε και γενικότερα το ρόστερ της ομάδας ο Παναθηναικός ήθελε με την αθλητικότητα του να παίξει άμυνα(που γενικά το καταφέρνει) ,και να εξασφαλίσει υπεροχή στα ριμπάουντ.


Το ανησυχητικό είναι ότι το 2ο πεντάρι μας μια παίζει 3 όχι κι όταν παίζει δεν αντέχει πάνω από 10 λεπτά, το 3ο δεν υπάρχει κι αναγκαστικά χρησιμοποιείται και στο 5 ο Τσαρτσαρής που δεν είναι ούτε ήταν ποτέ αθλητικός... Στο 4 παίζουμε με Γκιστ και πάλι Τσαρτσαρή...Δηλαδή έχουμε μια 5άδα που μπορεί να ελέγξει πλήρως τα ριμπάουντ απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο και μια αναπληρωματική που δε μπορεί να τα ελέγξει απέναντι σε κανένα...


QUOTE(Reggie Miller 31 @ Feb 2 2013, 02:36 ) *
Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο θέαμα απο τα Χριστούγεννα κλπ! Δεν ξέρω αν φταίνε οι νέοι παίκτες, ο RG, ο... Ούκιτς (με τόσα που έχει ακούσει ο άνθρωπος απο μένα τουλάχιστον, θα έχει λόξιγκα), το κλίμα, ο ΔΓ, οι τραυματισμοί... Αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν βελτιωθεί η εικόνα δεν πάμε πουθενά (σε κύπελλο και πρωτάθλημα εννοώ, διότι απο Εuroleague, όταν κάνεις ντέρμπι τον αγώνα με την Μπάμπεργκ του 0-6 και μάλιστα στην έδρα σου, δεν μπορείς να περιμένεις απολύτως τίποτα).

ΥΓ Ήμουν στο γήπεδο, αλλά όσοι είδαν τον αγώνα στην TV μου είπαν ότι ο RG στα time out μιλούσε... Ελληνικά και μετέφραζε ο assistant! Δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει, αλλά αν συμβαίνει αυτό είναι πραγματικά κρίμα και για τον RG και για την ομάδα που έχει κατακτήσει 6 Ευρωπαϊκές κούπες.
ΥΓ2 Το πρόβλημα δεν είναι τα Αγγλικά του ή οι προπονητικές του γνώσεις, αλλά η νοοτροπία ενός Έλληνα προπονητή που κοουτσάρει ομάδα Εuroleague. Τελικά δεν είναι τυχαίο που μόνο ο Κατσικάρης έχει καταφέρει να κάνει καριέρα...
ΥΓ3 Και για να είμαι δίκαιος σήμερα είδα και κάποια σοβαρά επιθετικά συστήματα, ελπίζω λοιπόν!


Από τα Χριστούγεννα? Δηλαδή στο 1ο μισό της σεζόν σου άρεσε περισσότερο η ομάδα? Άσε που είναι η στάνταρ περίοδος που κάνει τη κοιλιά της η αμάδα, rolleyes.gif άλλα ο Ζότς icon_drunk.gif ... ούπς ο Άρτζι ξέρει πότε να την έχει φορμαρισμένη... Ο Ζότς ο ίδιος έχει κάνει χειρότερες χρονιές από τη φετινή πάντως...

ΥΓ: Κακίες, απλά μιλούσε ψιλο-αναμικτα αγγλο-ελληνικά ο κόουτς.
ΥΓ2: Από που προκύπτει ότι ο Κατσικάρης έχει κάνει καλύτερη καριέρα από το Πεδουλάκη? Επειδή προπονεί ομάδα ACB? Αρκετά από τα χρόνια 1997 - 2004 που ήταν προπονητής στο Περιστέρι το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ από την ACB και το περιστέρι επιπέδου Μπιλμπάο, αν όχι ανώτερο. Το 2001 έχασε τη πρωτιά στη κανονική περίοδο στη διαφορά πόντων και τερμάτισε 3ο Έχει πάει και τελικό Eurocup με το Μακεδονικό! Χώρια τους παίκτες που έρχονταν να δουλέψουν προσωπικά μαζί του. Ο Κατσικάρης είναι από τους λίγους που κάνουν καριέρα στο εξωτερικό, όχι σε ομάδα επιπέδου Euroleague και σίγουρα όχι ΠΑΟ...
ΥΓ3: Επιθετικά συστήματα υπάρχουν, πολλά βγαίνουν, αλλά για να φτάσει μια τόσο νέα ομάδα να αφομοιώσει επιθετικά συστήματα και να βρίσκονται με "κλειστά" μάτια θέλει πολύ χρόνο... Οπότε καλά έχει κάνει ο κόουτς κι έχει ρίξει το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα.

Επίσης το να παίζεις σκυλίσια άμυνα και να μην τρέχεις στο ανοικτό γήπεδο είναι ανοησία. Και τουλάχιστον 3 φορές είδα τον κόουτς να τους προτρέπει να τρέξουν.

Αν για κάτι μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς είναι οι επιλογές παικτών. Ούκιτς, Αρμστρονγκ, Πάνκο, Σόφο (αν κι αυτός είναι πάντα ένα ρίσκο που αξίζει να πάρεις), Καπόνο (κι αυτή δε ξέρω αν ήταν δικιά του), ήταν κατά τη γνώμη μου κακές επιλογές.

Από την αλλη οι Μασιούλις, Λάσμε, Μπράμος αποδεικνύονται εξαιρετικές...

Επίσης πρέπει να δώσω όσκαρ βλακείας στο Μπράμος για την προτελευταία άμυνα, και για το φάουλ κάτω από το κέντρο στα 2 δευτερόλεπτα (εκτός αν ήταν οδηγία του Αργύρη οπότε πρέπει να το μοιραστούν). Άσε να περάσει κάνα δέκατο, δε κυνηγούσαμε εμείς το χρόνο! Άλλες ομάδες δε θα συγχωρούσαν τέτοιες ανοησίες!
Marciulionis
Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι Πεδουλακο-λάτρης άλλα είναι αποδεδειγμένα καλός προπονητής, και είναι άδικο να τον κρίνουμε και να τον συγκρίνουμε σε σχέση με τον Ζότς. Ο Ζότς ήταν ένας, πάει μας τέλεψε, δε θα ξαναβρούμε! Σε καμία περίπτωση όμως δε θέλω να γίνουμε Ολυμπιακός προηγούμενων ετών, να αλλάζουμε προπονητή, ομάδα και αγωνιστική φιλοσοφία κάθε χρόνο και ο καημός μας να είναι γιατί δεν αξιοποιείται όπως θα νομίζαμε ότι πρέπει ο τάδε και ο δείνα που για κάποιο ανεξήγητο λόγο λατρεύουμε... (Όπως ακούγαμε πχ τη γκρίνια των Ολυμπιακών για το Τσίλντρες και το Σόφο... Να έχουμε εμείς το Καπόνο και το Σόφο...)
A.CAB
Είχα την κρυφή ελπίδα ότι θα έβλεπα μετά από καιρό ένα ήσυχο παιχνίδι απέναντι σε μια μάλλον αδύναμη (αν και σοβαρή) ομάδα. Με θέαμα, με σκορ, με διάφορα σχήματα και συστήματα και με κράτημα δυνάμεων για τα ντέρμπι που ακολουθούν. Σκέφτηκα ότι μπορεί να δούμε μέχρι και τον Ξανθόπουλο για μερικά λεπτά.
Και μετά από τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα θυμήθηκα γιατί φέτος είτε καρδιά είτε εγκεφαλικό θα έχει το μενού. Με όποιον και να παίζουμε το ματσάκι θα είναι ντέρμπι. Θα παίξουμε όσο όσο για να γίνει ότι είναι να γίνει στο τέλος και στον πόντο. Έχει μια κάποια γοητεία όλο αυτό αλλά δεν είναι καιροί για τέτοια σοκ. smiley.gif

Νωθροί, ασύνδετοι και με το μυαλό αλλού το 80% της ομάδας. Το ότι χάσαμε τα ριμπάουντ από τη Μπάμπεργκ τα λέει όλα. Πήραμε το ματς μόνο με εκλάμψεις. Όχι τόσο ομαδικές όσο ατομικές. Δεν λέω η νίκη μετράει αλλά δεν γίνεται να παίζουμε ντέρμπι ανά 4 μέρες σε Ελλάδα και Ευρολίγκα επί τόσους μήνες και με μικρό ροτέισον. Θα σκάσουν κάποιοι ενώ άλλοι έχουν ήδη σκάσει.

Οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Λάσμε που έκοβε, μάζευε και σκόραρε παίζοντας για όλους τους υπόλοιπους ψηλούς μας. Έκανε και κανά δύο αντί-χάιλαιτ βέβαια. Το άστοχο κάρφωμα μετά από κλέψιμο και καθαρά βήματα με επιθετικό ριμπάουντ και τάπα στο καπάκι ήταν όλα τα λεφτά όπως και η πάσα του Μασιούλις στην πλάτη του ήταν δύο απ' αυτά. Όμως έπαιζε μόνος του ώρες ώρες.
Ο άλλος ήταν ο Μπράμος που τα έκανε όλα πάλι. Και σκορ και άμυνα και ριμπάουντ και έχει βελτιώσει την πάσα του. Χρεώνεται όμως την κακή άμυνα στο φινάλε στον Γκιμπσον. Αλλά ήταν και πάλι καθοριστικότατος.
Ο Μήτσος επίσης μοίραζε εξαιρετικά. Ειδικά στο τέλος όπου χρειαζόταν κάποιος με καθαρό μυαλό. Δεν σκόραρε πολύ αλλά έκανε όλα τα άλλα. Δεν έμπαινε εμφανώς πολύ δυνατά στις φάσεις γιατί προστατευέται από τους τραυματισμούς που τον κυνηγάνε. Θυμίζει αντιμετώπιση Μπατίστ μετά από τους τρυματισμούς του που το πήγαινε κάπως χαλάρά για κανά δυο βδομάδες μέχρι να σιγουρευτεί ότι όλα είναι καλά.
Και ο Μπανκς λόγω ψυχραιμίας στις βολές. Όχι για κάτι άλλο.

Οι υπόλοιποι από μέτριοι (Μασιούλις) και κάτω (Καπόνο, Ούκιτς).

Δεν ξέρω αν κάνουμε κοιλιά ή αν έτσι θα είμαστε από 'δω και πέρα πάντως δείχνουμε χειρότεροι απ' ότι στην πρώτη φάση. Ελπίζω στην αφύπνηση πολλών παιχτών αλλά και του κόουτς στα επόμενα 4 δύσκολα και κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν.
sni79per
με αφορμη παραπανω ποστ.
ο μητσος πηρε λιγες προσπαθεις (2/4 σουτ) αλλα εδωσε 9 ολοκληρες ασιστ κ πηρε 5 ριμπ κ ενα κλεψιμο.μια χαρα ηταν χτες.
οταν ο κοουτς σου επιλεγει να δωσει 800χιλ στον κροατη που θεωρητικα πρεπει να σε ξεκουραζει αλλα συνεχιζει να παιζει μπασκετ αλανας λογικο ειναι να λιωνεις στο παρκε κ να κανεις κ λαθη στα 33 σου.
ο αργυρης δεν ξερει ''γρι'' αγγλικα,ειναι γνωστο καιρο αυτο.
τραγικο να μην ξερει πεντε-δεκα τυποποιημενες εκφρασεις,μπασκετ παιζουν,δεν κανει επιστημονικη διαλεξη.δεν ειναι χθεσινος αλλωστε.
γενικοτερα λαθος να συγκρινεται το ισπανικο με το ελληνικο πρωταθλημα.η μερα με την νυχτα διαχρονικα σε ανταγωνιστικοτητα κ αριθμο αγωνων.
ο αργυρης μιλουσε για ετοιμη ομαδα τον ιανουαριο κ οχι για περιοδο ντεφορμαρισματος.
επισης ο οσφπ αλλαζε ομαδες γιατι επεφτε επανω στις ομαδες του Ζοτς κ δεν ειχε υπομονη.ο πηχης για τον αρζι ειναι πολυ μικροτερος με τον μπαρτζωκα απεναντι.

υγ ακου εκει να ρωταει ποσα ταιμ αουτ απομενουν στην 4η περιοδο επαγγελματιας κοουτς.
υγ2 εχει κουρασει να βγαζει στη σεντρα στις συν τυπου τους παιχτες.
τα παιδια το ενα,τα παιδια το αλλο,τα παιδια το παραλλο.
υγ3 τα ματς τα παιρνει η εδρα,η φανελα,κ η ποιοτητα καποιων παιχτων συν την αμυντικη δουλεια που βγαινει καποιες φορες στο παρκε που ειναι απο τα λιγα...κρεντιτ του αρτζι.

Marciulionis
QUOTE(sni79per @ Feb 2 2013, 14:10 ) *
με αφορμη παραπανω ποστ.
ο μητσος πηρε λιγες προσπαθεις (2/4 σουτ) αλλα εδωσε 9 ολοκληρες ασιστ κ πηρε 5 ριμπ κ ενα κλεψιμο.μια χαρα ηταν χτες.

Ναι άλλα έκανε πολλές λάθος πάσες, κάτι που δεν έχει καταγράψει η στατιστική.

QUOTE
οταν ο κοουτς σου επιλεγει να δωσει 800χιλ στον κροατη που θεωρητικα πρεπει να σε ξεκουραζει αλλα συνεχιζει να παιζει μπασκετ αλανας λογικο ειναι να λιωνεις στο παρκε κ να κανεις κ λαθη στα 33 σου.


Η υπογραφή του Ούκιτς, αν παίρνει κι 800χιλ το χρόνο, ναι είναι έκλημα.

QUOTE
γενικοτερα λαθος να συγκρινεται το ισπανικο με το ελληνικο πρωταθλημα.η μερα με την νυχτα διαχρονικα σε ανταγωνιστικοτητα κ αριθμο αγωνων.


Πόσο χρονών είσαι? Αυτό το διαχρονικά που λες δεν ισχύει... Κάποτε το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν το καλύτερο της Ευρώπης. Τα Περιστέρια κι οι Πανιώνιοι είχαν ομάδαρες και στις έδρες τους μάτωναν για να περάσουν ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, αν περνούσαν κιόλας... Όπως και οι ομάδες της Θεσσαλονίκης... Ναι κάποτε το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν πολύ καλύτερο από το Ισπανικό και δεν είναι καθόλου λάθος να συγκρίνεται!

QUOTE
ο αργυρης μιλουσε για ετοιμη ομαδα τον ιανουαριο κ οχι για περιοδο ντεφορμαρισματος.
επισης ο οσφπ αλλαζε ομαδες γιατι επεφτε επανω στις ομαδες του Ζοτς κ δεν ειχε υπομονη.ο πηχης για τον αρζι ειναι πολυ μικροτερος με τον μπαρτζωκα απεναντι.


Κι ο Άρτζι το (φάντασμα του) Ζότς έχει απέναντι του... Όχι τον Ολυμπιακό. Είναι ανυπέρβλητα ψηλά ο πήχης...

ΥΓ: Όπως είχε πει κάποιος σοφός άνθρωπος "οι έξυπνοι μαθαίνουν από τα λάθη τους, οι πολύ έξυπνοι από τα λάθη των άλλων". Έχοντας αυτό υπόψιν θα περίμενα να έχουμε μάθει εμείς οι Παναθηναϊκοί ότι οι ομάδες δεν αγοράζονται και δεν γίνονται σε 6-7-10 μήνες, άλλα χτίζονται μέσα από κόπο, ιδρώτα και αποτυχίες.
Reggie Miller 31
QUOTE (Marciulionis @ Feb 2 2013, 14:37 ) *
Κι ο Άρτζι το (φάντασμα του) Ζότς έχει απέναντι του... Όχι τον Ολυμπιακό. Είναι ανυπέρβλητα ψηλά ο πήχης...

Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο!

Όσον αφορά το Ελληνικό πρωτάθλημα, η καραμέλα του καλύτερου στην Ευρώπη έχει λιώσει απο το 1998 και μετά... Κακά τα ψέμματα οι Ισπανοί τα τελευταία 15 χρόνια είναι πολύ μπροστά!

Όταν είπα για Κατσικάρη, εννοούσα ότι ενώ όλοι οι Έλληνες προπονητές κλαίγονται περί κυκλωμάτων στον χώρο του Ευρωπαϊκού μπάσκετ κλπ, κανένας δεν τόλμισε να κάνει το βήμα για Ευρώπη (εξαιρεση τον Ζούρο). Ο Κατσικάρης ήταν ο μόνος που το έκανε και μάλιστα με επιτυχία! Όσον αφορά τώρα το αν ο RG πήγε τελικό Uleb κλπ ο Αλεξανδρής θα γυρίσει και θα σου πει 2 cups! Με Μαρούσι και Άρη, αλλά δεν πιστεύω ότι θα τον ήθελες coach στον ΠΑΟ.

Αν δεις τα posts μου το καλοκαίρι, στήριζα τον RG, γιατί θεωρούσα ότι είναι καλύτερο να πάρει ευκαιρίες ένας φθηνός και καλός έλληνας προπονητής, αντί κάποιων πανάκριβων ευρωπαίων με αμφίβολα αποτελέσματα (βλ. τι έχει κάνει στην Φενέρ ο Πιανιτζάνι πχ)! Τον RG συνεχίζω ακόμα και τώρα να λέω ότι θα είναι λάθος να φύγει, αλλά ρε γαμώτο δεν μπορώ να βλέπω αυτό το θέαμα όποτε πάω στο γήπεδο! Όπως είπα και παραπάνω κάτι φταίει, σίγουρα δεν ξέρω τι, αλλά η ομάδα δεν αποπνέει υγεία! Χάσαμε τζάμπα απο την Ρεάλ, διασυρθήκαμε απο Εφές και κοντέψαμε να χάσουμε και απο Μπάμεργκ, Μάλαγα, Ζαλγκίρις... Μόνο με την Άλμπα βλεπόταν λίγο η ομάδα...

Όσον αφορά τις 800.000€ του Ούκιτς, δεν ξέρω πράγματι αν οι μεταγραφές έγιναν απο τον RG ή απο τον ΔΓ...
sni79per
QUOTE(Marciulionis @ Feb 2 2013, 14:37 ) *
Ναι άλλα έκανε πολλές λάθος πάσες, κάτι που δεν έχει καταγράψει η στατιστική.
Η υπογραφή του Ούκιτς, αν παίρνει κι 800χιλ το χρόνο, ναι είναι έκλημα.
Πόσο χρονών είσαι? Αυτό το διαχρονικά που λες δεν ισχύει... Κάποτε το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν το καλύτερο της Ευρώπης. Τα Περιστέρια κι οι Πανιώνιοι είχαν ομάδαρες και στις έδρες τους μάτωναν για να περάσουν ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, αν περνούσαν κιόλας... Όπως και οι ομάδες της Θεσσαλονίκης... Ναι κάποτε το ελληνικό πρωτάθλημα ήταν πολύ καλύτερο από το Ισπανικό και δεν είναι καθόλου λάθος να συγκρίνεται!
Κι ο Άρτζι το (φάντασμα του) Ζότς έχει απέναντι του... Όχι τον Ολυμπιακό. Είναι ανυπέρβλητα ψηλά ο πήχης...
ΥΓ: Όπως είχε πει κάποιος σοφός άνθρωπος "οι έξυπνοι μαθαίνουν από τα λάθη τους, οι πολύ έξυπνοι από τα λάθη των άλλων". Έχοντας αυτό υπόψιν θα περίμενα να έχουμε μάθει εμείς οι Παναθηναϊκοί ότι οι ομάδες δεν αγοράζονται και δεν γίνονται σε 6-7-10 μήνες, άλλα χτίζονται μέσα από κόπο, ιδρώτα και αποτυχίες.



ειμαι το 79 γεννηθεις κ σου λεω οτι το ελληνικο πρωταθλημα δεν ηταν καλυτερο απο το ισπανικο επειδη ηταν καποτε πιο ανταγωνιστικο.
ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ αυτη η παραμετρος απο μονη της να κανει ενα πρωταθλημα καλυτερο.
απλα καναδυο χρονιες επειδη αυτο το επαναλαμβαναν οι δημοσιογραφοι καποιοι το πιστεψαν κιολας.
τεσπα υποκειμενικο...
για το αλλο που λες...ο αρζι δεν εχει κανενα φαντασμα του Ζοτς απο πανω του.
ΚΑΝΕΙΣ δεν περιμενει να δει αυτα που εκανε η ομαδα με στο σερβο.
το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαντασμα ειναι οι προσδοκιες που καλλιεργει απο τις δηλωσεις του κ την φυλλαδα του το αφεντικο του.
τελος φιλε υπομονη και ανοχη δειχνεις οταν βλεπεις οτι κατι αξιζει,οχι επειδη απλα ειναι κατι νεο.
προσωπικα με την δουλεια του ο αργυρης δεν με εχει πεισει κ τα αποτελεσματα δεν ειναι το κριτηριο.
kseplenhs
QUOTE(sni79per @ Feb 2 2013, 14:10 ) *
ο αργυρης μιλουσε για ετοιμη ομαδα τον ιανουαριο κ οχι για περιοδο ντεφορμαρισματος.


Κάτσε ρε,άλλη ομάδα είναι απο τον δεκέμβρη κ μετά.

Ο παο που τέλειωσε τη πρώτη φάση με καλά παιχνίδια εναντίον της ρεάλ,της φενέρ και της κίμκι θα μπορούσε τώρα να είναι στο φουλ της φόρμας.Μετά απο τόσες μεταγραφές όμως λογικό είναι να πάει αργότερα το θέμα με ανοιχτό ενδεχόμενο να μην πάει κιόλας (αν και δύσκολο μιας και το κλίμα δεν φαίνεται κακό εντός της ομάδας.).

PanosIlio
QUOTE(sni79per @ Feb 2 2013, 15:48 ) *
ειμαι το 79 γεννηθεις κ σου λεω οτι το ελληνικο πρωταθλημα δεν ηταν καλυτερο απο το ισπανικο επειδη ηταν καποτε πιο ανταγωνιστικο.


[off topic]Sorry για το off topic αλλά το Ελληνικό πρωτάθλημα τη δεκαετία του '90 ήταν, αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης, πολύ ανταγωνιστικό και σίγουρα αντάξιο του τότε Ισπανικού.

2 Ευρωπαϊκά, 2 Κυπελλούχων, 2 Κόρατς(νομίζω δεν ξεχνάω κάτι) από ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΡΗ και ΠΑΟΚ.

4 διαφορετικούς πρωταθλητές, ΑΡΗ-ΠΑΟΚ στις αρχές και ΟΣΦΠ-ΠΑΟ μετά και 5 διαφορετικούς κυπελλούχους Ελλάδας +Πανιώνιος

Και μια λίστα που περιλαμβάνει παίκτες (Έλληνες και ξένους) που φέρνουν ίλιγγο. [/off topic]
Marciulionis
QUOTE(sni79per @ Feb 2 2013, 15:48 ) *
ειμαι το 79 γεννηθεις κ σου λεω οτι το ελληνικο πρωταθλημα δεν ηταν καλυτερο απο το ισπανικο επειδη ηταν καποτε πιο ανταγωνιστικο.
ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ αυτη η παραμετρος απο μονη της να κανει ενα πρωταθλημα καλυτερο.
απλα καναδυο χρονιες επειδη αυτο το επαναλαμβαναν οι δημοσιογραφοι καποιοι το πιστεψαν κιολας.
τεσπα υποκειμενικο...
για το αλλο που λες...ο αρζι δεν εχει κανενα φαντασμα του Ζοτς απο πανω του.
ΚΑΝΕΙΣ δεν περιμενει να δει αυτα που εκανε η ομαδα με στο σερβο.
το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαντασμα ειναι οι προσδοκιες που καλλιεργει απο τις δηλωσεις του κ την φυλλαδα του το αφεντικο του.
τελος φιλε υπομονη και ανοχη δειχνεις οταν βλεπεις οτι κατι αξιζει,οχι επειδη απλα ειναι κατι νεο.
προσωπικα με την δουλεια του ο αργυρης δεν με εχει πεισει κ τα αποτελεσματα δεν ειναι το κριτηριο.


Καλά απόψεις είναι αυτές άλλα διαφωνώ κάθετα στο ότι το Ισπανικό πρωτάθλημα ήταν πάντα τόσο καλύτερο. Και φυσικά για ανταγωνιστικότητα μιλάμε, όχι για την ατμόσφαιρα στις κερκίδες, τα καλόπαιδα, τα γήπεδα και λοιπά άσχετα.

Κι όμως οι 2 στους 3 μετά που κάνει τη κριτική του, σωστή η άδικη, πετάει και κάτι για το Ζότς... Το φάντασμα του Ζότς και της αυτοκρατορίας των 6 αστεριών θα πλανάται πάντα πάνω από το πάγκο του ΠΑΟ.

Κανείς προπονητής δεν μπορεί να βγεί και να πει φέτος ο μόνος στόχος είναι να χτίσουμε για το μέλλον γιατί ο ΠΑΟ κι όταν χτίζεται έχει στόχους. Και είναι μέσα σε όλους ακόμα...

Χτες είδα μια ομάδα που ήταν αλλού. Προφανώς στο ματς της Δευτέρας...

Τη προηγούμενη Παρασκευή όμως είδα μια ομάδα που έχει ψηλό ταβάνι, και κάποιες (αρκετές) χτυπητές αδυναμίες. Ο ΠΑΟ του 1ου ημιχρόνου με τη Ρεάλ μου άρεσε πολύ. Αν μπορέσει να σταθεροποιήσει μια τέτοια απόδοση θα πάει καλά ακόμα και φέτος και πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Αν αλλάξει προπονητής στη μέση της σεζόν ή αρχίσουν να του επιβάλλουν πράγματα οι φυλλάδες, ο κόσμος κι ο Θανάσης, έχει χαθεί η φετινή σεζόν και κάθε όφελος που θα μπορούσε να υπάρξει για τις επόμενες.

Και ακούω και ορισμένες προτάσεις του στυλ να παίρνει 15 σουτ ακόμα κι υπό πίεση ο Καπόνο και φρίττω. Και μου έρχονται μνήμες Τσίλντρες στον Ολυμπιακό που όλοι απαιτούσαν να ίπταται πάνω από τους αντιπάλους και να καρφώνει στα μούτρα τον αντίπαλων 5αριών σε κάθε φάση, κι όταν αυτό δε γινόταν έφταιγε ο Γιαννάκης... (ο οποίος επίσης δουλεύει στο εξωτερικό στη Λιμόζ παρεπιπτόντως, αν και δεν εχω ιδέα πως τα πάει)
assistant
Κατα πρωτον να συγκρινουμε το ελληνικο με το ισπανικο πρωταθλημα ειναι ολιγον ατοπο.Στην Ισπανια το χειροτερο γηπεδο ειναι σαν το παλατακι της Πυλαιας(ισως το καλυτερο μαζι με το οακα μπασκετικο γηπεδο μας) και το 80% των αγωνων ειναι sold-out με 5-6 χιλιαδες κοσμο.Αυτα απο μονα τους αρκουν.....δεν πα να φερνεις το Ντομινικ,το Μπαιρον Σκοτ και τον Τζορνταν τον ιδιο....δεν τους πλησιαζεις καν.

Παμε τωρα στη πολυ ενδιαφερουσα συγκριση Κατσικαρη-Πεδουλακη.

Ο Πεδουλακης για μενα ειναι δασκαλος του μπασκετ και μονο ως τετοιος μπορει να κριθει.Νομιζω οτι ως τετοιος εχει φτιαξει το ονομα του.Ποτε δεν ειχε το αγχος της νικης παρα μονο να κανει καλες ομαδες,να αναδειξει και να δουλεψει πανω σε νεα παιδια.Φετος θα κριθει και για το αν μπορει να σταθει σε ανταγωνιστικες συνθηκες πρωταθητισμου.

Ο Κατσικαρης απ την αλλη επελεξε τον αντιθετο δρομο για την καριερα του.Εφυγε νωρις για Ρωσσια,εκανε το αλμα για την Ισπανια και ολα φαινεται να του πηγαινουν δεξια.Παντα ειχε να διαχειριστει μπατζετ,δομημενα ροστερ και προσχεδιασμενα πλανα που ή τα υλοποιεις ή πας σπιτι σου......

Υπαρχει επισης χαωδης διαφορα ταπεραμεντου και αντιδρασεων την ωρα του αγωνα.Δειτε τον Κατσικαρη στο προχθεσινο ματς με τη Βαλενθια με τι ηρεμια δινει οδηγιες στο τελευταιο time-out(νικησε η Μπιλμπαο με buzzer-beater του Βασιλειαδη)και δειτε τον Πεδουλακη στα τελευταια 5 λεπτα οποιουδηποτε αγωνα ειναι στον ποντο.
Αυτα καλως ή κακως παιζουν το ρολο τους πλεον στο χτισιμο του προφιλ ενος προπονητη που θελει να κανει καριερα(οι εποχες Γιαννη-βαζει-βγαζει το σακακι- Ιωαννιδη εχουν παρελθει θεωρω).
Για παραδειγμα εαν η Μπαρτσα το καλοκαιρι ψαχνει για προπονητη ακομα και αν ο RG παρει το Μαη την Ευρωλιγκα υπαρχει περιπτωση να κοιταξει την περιπτωση του;δε νομιζω...να ουρλιαζει στο Ναβαρο μιλωντας του τσατρα-πατρα ΑγγλικοΙσπανικοΕλληνικα.......ενω προς την αλλη μερια μπορει και να λοξοκοιταξουν-κακα τα ψεματα.

Sorry που συνεχισα το off-topic αλλα μου αρεσαν πολυ και τα 2 θεματα.Γεια χαρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.