Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona-Παναθηναικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
VRANKOVIC S.
..λοιπον ξεκιναω να γραφω..
η ωρα ειναι 3:08(να δουμε τι ωρα θα τελειωσω και και θα δημοσιευσω) και η nova συντονισμενη στο nba που μολις αρχιζει..

αυτο που εγινε σημερα ειναι 100% δημιουργημα ΖΕΛΙΜΙΡ.ο ανθρωπος ειναι επιστημονας και δουλευει ενα πολυετες project.
κανει ερευνα ο τυπος!το μπασκετ ειναι ο μοναδικος επιστημονικος κλαδος που γινεται ερευνα στην ελλαδα.βεβαια οφειλω να
αναγνωρισω και το ρολο του διδακτορικου φοιτητη δημητρη ιτουδη.χωρις αυτον δε νομιζω να τα καταφερνε ο ζοτς.(βεβαια σιγουρα θα ειχε βρει τον αντικαταστατη του)

"εδω τιποτα δε γινεται τυχαια" ειχε πει σε μια του συνεντευξη..και δεν ελεγε ψεματα..

ο ανθρωπος αυτος αλλαξε τον τροπο που παιζεται το ευρωπαικο μπασκετ.βεβαια αυτο δεν εγινε σε μια χρονια αλλα εφαγε πολλες φορες τα μουτρα του και εκανε πολλα λαθη απο τα οποια διδαχτηκε..

αυτος ηταν ο πρωτος που στηριξε ολοκληρο το παιχνιδι στην εννοια του μις ματς.

η μπαρτσελονα ειναι πολυ κατωτερη ομαδα απο τον παο οχι γιατι διαθετει χειροτερους(αντιθετως αν το ταλεντο μετριοταν με κιλα θα ηταν κανα τονο βαρυτερη) παικτες αλλα επειδη υστερει σε ΟΛΑ τα μις ματς σε αμυνα και επιθεση..δε θελω να τα κατονομασω και να τα αναλυσω αλλα αν μου το ζητησει καποιος συμφορουμιτης θα το κανω λεπτομερως.
η μπαρτσελονα ειναι μια ομαδα που βασιζεται στο ταλεντο και τον αυτοσχεδιασμο ενω ο παο στο αγωνιστικο πλανο του προπονητη του.
Βεβαια ενα προπονητικο σχεδιο οσο καλο και να ειναι για να αποδωσει πρεπει να εφαρμοστει απο ΟΛΟΥΣ και ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ!
Και εδω εμφανιζεται η εννοια του δεκτικου μαθητη.οχι του καλου(ναβαρο-σαρας),ουτε του μελετηρου(σπανουλης)!
μιλαω για τον δεκτικο!αυτον που δεχεται να αλλαξει μεχρι και τον τροπο που αναπνεει για να βοηθησει το project να πετυχει.(νικολας,μαικ,δδ,σατο,φωτσης,τσαρτσ
ης) και αυτου που θα δεχοταν να φαει ακομη και σφαλιαρες απο το δασκαλο του(τεπιτς,καλαθης,περπερογλου,καιμακογλου
,βουγιουκας) προκειμενου να μαθει και να εξελιχθει.
ο ζελιμιρ δε θελει παικτες "ετοιμους" θελει παικτες ευπλαστους και αν ειναι δυνατον και ετοιμους!
επισης θελει παικτες με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.γι αυτο οι παικτες που παιζουν στον παο δυσκολα εντασσονται σε καποια αλλη ομαδα με την ιδια επιτυχια εκτος αν τους δοθει η σκυταλη στη νεα ομαδα να εφαρμοσουν αυτα που εμαθαν απο αυτον.(περιπτωση σπανουλη)αν προσεξατε σε ενα απο τα τελευταια ταιμ αουτ της μπαρτσα στον προχθεσινο αγωνα ο
λακοβιτς ειχε παρει το πινακακι απο τα χερια του πασκουαλ και εδειχνε στους συμπαικτες του τι να κανουν στα τελευταια δευτερολεπτα..(αντε παρε εσυ αν μπορεις το πινακακι απο τα χερια του ζελιμιρ χωρις να σου αφησει τουλαχιστον 3 δοντια πανω)

Βεβαια οι μαθητες οσο καλοι και να ειναι,οσο καλα και να εχουν μαθει το μαθημα πολλες φορες στις εξετασεις αποτυγχανουν.Γιατι?επειδη υπαρχει ο παραγοντας αγχος ο οποιος δρα κατασταλτικα εκτος κι αν υπαρχει το αντιδοτο που λεγεται αυτοσυγκεντρωση.μαγικη λεξη για τον ομπραντοβιτς!τη λεει συνεχως αλλα λιγοι την καταλαβαινουν!ολοι νομιζουν οτι προκειται για αυτοσυγκεντρωση(δηλαδη εντονη σκεψη) την ωρα του σουτ η της πασας η της αμυνας.Αυτος ομως εννοει αυτο που ειπε σημερα ο ιτουδης:να μην εχεις συναισθηματα!να μη νιωθεις ρε παιδι μου!
χωρος στο μυαλο του αθλητη πρεπει να εχει μονο το αγωνιστικο πλανο.τιποτα αλλο.

ο παναθηναικος προοχθες εχασε διοτι δεν ακολουθησε το πλανο στο τελευταιο δεκαλεπτο.δεν ειχε αυτοσυγκεντρωση.ενιωθε!
χαρα,λυπη,φοβο,κουραση,περηφανια,δεν ξερω τι...Αλλα το θυμικο μερος της ψυχης(συναισθηματα) αποδυναμωνει τη λογικη σκεψη και τη μνημη.Το πλανο ειναι σαφες:ποσταρισματα των γκαρντ(δδ-καλαθη),η μπαλα στο μαικ,πικ εν ρολ με τους δδ-ντρου και μπατιστ,σπλιτ αουτ στα ακροβολισμενα φοργουορντ(σατο) με εξτρα πασα,χτυπημα στις τρυπες της αμυνας(ναβαρο,λακοβιτς,αντερσον) και προπαντως οχι αυτοσχεδειασμους,ατομικες ενεργειες και λοιπες αρκουδιες!

..αυτα εκανε σημερα και κερδισε!!!!τιποτα παραπανω!ο σατο δεν εμαθε μπασκετ σε μια μερα.απλα εφαρμοστηκε σωστα το συστημα που εξυοηρετει τα χαρακτηριστικα του.(αφρικανικη απαθεια και καλο σουτ).ειχε απλα σωστες τοποθετησεις και αποστασεις και οι συμπαικτες του του εδιναν σωστα τη μπαλα οταν χρειαστηκε.η εκτελεση ηταν διαδικαστικου χαρακτηρα.για τον καλαθη ισχυουν τα ιδια.Η αυτοσυγκεντρωση βοηθησε να εφαρμοστει το σωστο αγωνιστικο πλανο.
Στην αμυνα ισχυουν τα ιδια ακριβως.ξεραμε οτι η μπαρτσελονα τρεχει τους ψηλους της.οταν της το επιτρεψαμε ξεφυγε με 16!δειτε στα hilights στο euroleague.net πως μπηκαν τα καλαθια που της δωσαν τη διαφορα.ο ζαλικο τους ειπε τι να κανουν για να μην τους συμβει αυτο.απλα δεν ειχαν την αυτοσυγκεντρωση να το καταφερουν.

Ολα αυτα ομως που ειπα ειναι τα ευκολα.κι εγω βρισκω τα μις ματς.κι εγω διαβαζω αδυναμιες και δυνατοτητες.κι εγω καταλαβαινω εγκαιρα τι οδηγιες πρεπει να δοθουν!

Ομως εγω δεν ξερω τι σκατα να τους πω στο ημιχρονο τη στιγμη που τρεμει η γη κατω απο τα ποδια τους.

Ο ΖΕΛΙΜΙΡ ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ ΞΕΡΕΙ


ευχαριστω για την προσοχη σας..
VRANKOVIC S.
απαντηστε μου!θελω να μιλησω!δεν μπορω!
spysta
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 25 2011, 03:44 ) *
απαντηστε μου!θελω να μιλησω!δεν μπορω!

laugh.gif laugh.gif εεεε τον τυπο.
ΔΕΝ σου λεω τιποτα ρε !!! tongue.gif

ή μαλλον οχι .. θα σου πω το εξης --> καληνυχτα την πεφτω!!τσαααο banana.gif



ΥΓ.spysta --> 77.gif
ΥΓ2.μαν θελω απαντηση σε στυλ ''εισαι κακιασμενος'' ωστε μετα να απαντησω κ εγω με το emoticon που γελαει σατανικα το διαβολακι.εχω καιρο να το χρησιμοποιησω
Razorblade Fish
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 25 2011, 04:09 ) *
..λοιπον ξεκιναω να γραφω..
η ωρα ειναι 3:08(να δουμε τι ωρα θα τελειωσω και και θα δημοσιευσω) και η nova συντονισμενη στο nba που μολις αρχιζει..

αυτο που εγινε σημερα ειναι 100% δημιουργημα ΖΕΛΙΜΙΡ.ο ανθρωπος ειναι επιστημονας και δουλευει ενα πολυετες project.
κανει ερευνα ο τυπος!το μπασκετ ειναι ο μοναδικος επιστημονικος κλαδος που γινεται ερευνα στην ελλαδα.βεβαια οφειλω να
αναγνωρισω και το ρολο του διδακτορικου φοιτητη δημητρη ιτουδη.χωρις αυτον δε νομιζω να τα καταφερνε ο ζοτς.(βεβαια σιγουρα θα ειχε βρει τον αντικαταστατη του)

"εδω τιποτα δε γινεται τυχαια" ειχε πει σε μια του συνεντευξη..και δεν ελεγε ψεματα..

ο ανθρωπος αυτος αλλαξε τον τροπο που παιζεται το ευρωπαικο μπασκετ.βεβαια αυτο δεν εγινε σε μια χρονια αλλα εφαγε πολλες φορες τα μουτρα του και εκανε πολλα λαθη απο τα οποια διδαχτηκε..

αυτος ηταν ο πρωτος που στηριξε ολοκληρο το παιχνιδι στην εννοια του μις ματς.

η μπαρτσελονα ειναι πολυ κατωτερη ομαδα απο τον παο οχι γιατι διαθετει χειροτερους(αντιθετως αν το ταλεντο μετριοταν με κιλα θα ηταν κανα τονο βαρυτερη) παικτες αλλα επειδη υστερει σε ΟΛΑ τα μις ματς σε αμυνα και επιθεση..δε θελω να τα κατονομασω και να τα αναλυσω αλλα αν μου το ζητησει καποιος συμφορουμιτης θα το κανω λεπτομερως.
η μπαρτσελονα ειναι μια ομαδα που βασιζεται στο ταλεντο και τον αυτοσχεδιασμο ενω ο παο στο αγωνιστικο πλανο του προπονητη του.
Βεβαια ενα προπονητικο σχεδιο οσο καλο και να ειναι για να αποδωσει πρεπει να εφαρμοστει απο ΟΛΟΥΣ και ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ!
Και εδω εμφανιζεται η εννοια του δεκτικου μαθητη.οχι του καλου(ναβαρο-σαρας),ουτε του μελετηρου(σπανουλης)!
μιλαω για τον δεκτικο!αυτον που δεχεται να αλλαξει μεχρι και τον τροπο που αναπνεει για να βοηθησει το project να πετυχει.(νικολας,μαικ,δδ,σατο,φωτσης,τσαρτσ

�ης) και αυτου που θα δεχοταν να φαει ακομη και σφαλιαρες απο το δασκαλο του(τεπιτς,καλαθης,περπερογλου,καιμακογλου
,βουγιουκας) προκειμενου να μαθει και να εξελιχθει.
ο ζελιμιρ δε θελει παικτες "ετοιμους" θελει παικτες ευπλαστους και αν ειναι δυνατον και ετοιμους!
επισης θελει παικτες με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.γι αυτο οι παικτες που παιζουν στον παο δυσκολα εντασσονται σε καποια αλλη ομαδα με την ιδια επιτυχια εκτος αν τους δοθει η σκυταλη στη νεα ομαδα να εφαρμοσουν αυτα που εμαθαν απο αυτον.(περιπτωση σπανουλη)αν προσεξατε σε ενα απο τα τελευταια ταιμ αουτ της μπαρτσα στον προχθεσινο αγωνα ο
λακοβιτς ειχε παρει το πινακακι απο τα χερια του πασκουαλ και εδειχνε στους συμπαικτες του τι να κανουν στα τελευταια δευτερολεπτα..(αντε παρε εσυ αν μπορεις το πινακακι απο τα χερια του ζελιμιρ χωρις να σου αφησει τουλαχιστον 3 δοντια πανω)

Βεβαια οι μαθητες οσο καλοι και να ειναι,οσο καλα και να εχουν μαθει το μαθημα πολλες φορες στις εξετασεις αποτυγχανουν.Γιατι?επειδη υπαρχει ο παραγοντας αγχος ο οποιος δρα κατασταλτικα εκτος κι αν υπαρχει το αντιδοτο που λεγεται αυτοσυγκεντρωση.μαγικη λεξη για τον ομπραντοβιτς!τη λεει συνεχως αλλα λιγοι την καταλαβαινουν!ολοι νομιζουν οτι προκειται για αυτοσυγκεντρωση(δηλαδη εντονη σκεψη) την ωρα του σουτ η της πασας η της αμυνας.Αυτος ομως εννοει αυτο που ειπε σημερα ο ιτουδης:να μην εχεις συναισθηματα!να μη νιωθεις ρε παιδι μου!
χωρος στο μυαλο του αθλητη πρεπει να εχει μονο το αγωνιστικο πλανο.τιποτα αλλο.

ο παναθηναικος προοχθες εχασε διοτι δεν ακολουθησε το πλανο στο τελευταιο δεκαλεπτο.δεν ειχε αυτοσυγκεντρωση.ενιωθε!
χαρα,λυπη,φοβο,κουραση,περηφανια,δεν ξερω τι...Αλλα το θυμικο μερος της ψυχης(συναισθηματα) αποδυναμωνει τη λογικη σκεψη και τη μνημη.Το πλανο ειναι σαφες:ποσταρισματα των γκαρντ(δδ-καλαθη),η μπαλα στο μαικ,πικ εν ρολ με τους δδ-ντρου και μπατιστ,σπλιτ αουτ στα ακροβολισμενα φοργουορντ(σατο) με εξτρα πασα,χτυπημα στις τρυπες της αμυνας(ναβαρο,λακοβιτς,αντερσον) και προπαντως οχι αυτοσχεδειασμους,ατομικες ενεργειες και λοιπες αρκουδιες!

..αυτα εκανε σημερα και κερδισε!!!!τιποτα παραπανω!ο σατο δεν εμαθε μπασκετ σε μια μερα.απλα εφαρμοστηκε σωστα το συστημα που εξυοηρετει τα χαρακτηριστικα του.(αφρικανικη απαθεια και καλο σουτ).ειχε απλα σωστες τοποθετησεις και αποστασεις και οι συμπαικτες του του εδιναν σωστα τη μπαλα οταν χρειαστηκε.η εκτελεση ηταν διαδικαστικου χαρακτηρα.για τον καλαθη ισχυουν τα ιδια.Η αυτοσυγκεντρωση βοηθησε να εφαρμοστει το σωστο αγωνιστικο πλανο.
Στην αμυνα ισχυουν τα ιδια ακριβως.ξεραμε οτι η μπαρτσελονα τρεχει τους ψηλους της.οταν της το επιτρεψαμε ξεφυγε με 16!δειτε στα hilights στο euroleague.net πως μπηκαν τα καλαθια που της δωσαν τη διαφορα.ο ζαλικο τους ειπε τι να κανουν για να μην τους συμβει αυτο.απλα δεν ειχαν την αυτοσυγκεντρωση να το καταφερουν.

Ολα αυτα ομως που ειπα ειναι τα ευκολα.κι εγω βρισκω τα μις ματς.κι εγω διαβαζω αδυναμιες και δυνατοτητες.κι εγω καταλαβαινω εγκαιρα τι οδηγιες πρεπει να δοθουν!

Ομως εγω δεν ξερω τι σκατα να τους πω στο ημιχρονο τη στιγμη που τρεμει η γη κατω απο τα ποδια τους.

Ο ΖΕΛΙΜΙΡ ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ ΞΕΡΕΙ


ευχαριστω για την προσοχη σας..

Καταπληκτικο ποστ Στοικο.Οταν το αιμα δεν σου ανεβαινει στο κεφαλι γραφεις μπασκετικοτα και ακρως ενδιαφεροντα ποστ. 41.gif
PARISINOS
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 25 2011, 03:44 ) *
απαντηστε μου!θελω να μιλησω!δεν μπορω!


Φιλε vrankovic θα καθομουν να σου απανταω ολη νυχτα ( ειναι τετοια ειναι η χαρα μου για το σημερινο αποτελεσμα που καθομαι και ψαχνω το καθε απιθανο φορουμ μπας και καταφερω να βρω νεα ποσταρισματα να διαβασω για τον αγωνα) ωστοσο εχω μια εργασια να κανω για αυριο, και αν δεν την αρχισω εστω και τωρα στις 4 το πρωι, την εχω ασχημα.... smiley.gif

Παντως ξεχασα να γραψω στο πρωτο μου ποστ οτι κατα τη γνωμη μου σημερα ηταν ο πιο μεγαλος αγωνας του ΠΑΟ μαζι με αυτον στην μπολονια πριν απο 9 χρονια.

Τετοια ανατροπη τοσων ποντων , εναντιον τετοιου αντιπαλου σε τετοια εδρα και σε τετοιας σημασιας αγωνα δεν εχουμε ξανακανει.
Μιλαμε για απιστευτη πιστη της ομαδας στην νικη. Πραγματικα δεν νομιζω να υπαρχει αλλη ομαδα στην ευρωπη που να μην ειχε καταρρευσει στο -16 . Θα ειχε αρχισει τις ταρζανιες και θα ειχε χαθει ο ελνχος του αγωνα. Και ολοι ξερουμε οτι αν χαθει η ψυχολογια του αγωνα, μπορει να χασεις μεχρι και με 50 καλη ωρα οπως η σιενα προχθες.

Απιστευτο το να βλεπεις να χανεις μς 16 και να συνεχιζουν να παιζουν με συστημα σαν ρομποτ ενω χανοταν η γη κατω απο τα ποδια τους. Γιατι ετσι οπως μας κερδισε η μπαρτσα στον πρωτο αγωνα, αν ειχαμε χασει αερα τον δευτερο, μαλλον πηγαιναμε και για σκουπα στην αθηνα.
Ηταν αγωνας επιβιωσης απο ενα σημειο και υστερα , και σε τετοιες στιγμες, το να καταφερεις να κρατησεις το μυαλο σου καθαρο απο συναισθηματα ειναι εκπληκτικο και αποκλειστικα εργο ΖΟΤΣ.

Τεραστιος προπονητης και μακαρι να μεινει αλλα 15 χρονια στον ΠΑΟ, οτι και να γινει, ακομα και με 30 να χασουμε στα επομενα και να αποκλειστουμε.

Τωρα το σημαντικο σημειο για μενα σημερα ειναι οτι ο ΠΑΟ και στα δυο παιχνιδια ΕΠΕΒΑΛΛΕ το παιχνιδι του. Πχ προπερσυ η σιενα στο ΟΑΚΑ εχασε δυσκολα στον πρωτο αγωνα, κερδισε τον δευτερο στο τσακ μετα απο ανατροπη και στο τελος εχασε τα αυγα και τα πασχαλια. Μοιαζει ιδια περιπτωση αλλα δεν θεωρω οτι ειναι.

Ο ΠΑΟ δεν εκλεψε τον αγωνα σημερα και αν καποιος εκλεψε εναν αγωνα αυτη ειναι ισως η μπαρτσα προχθες. Ο ΠΑΟ επεβαλλε το ρυθμο του, επαιξε συμφωνα με το πλανο του και λογικα κερδισε τον εναν αγωνα και εχασε τον δευτερο στις λεπτομερειες.

Παντως σημερα θεωρω οτι κερδισαμε τον αγωνα λογω αμυνας. Ναι μεν στην επιθεση οπως πολυ σωστα λες παιξαμε συμφωνα με το πλανο ( με ντραιβ, πικ εν ρολλ, πασα στην αδυνατη πλευρα με τον σατο, ποσταρισματα) και εκμεταλευτηκαμε τα μις ματς, ωστοσο στην αμυνα εκνευρισαμε απιστευτα τους ισπανους οι οποιοι αν δουν σκουρα αμεσως τα χανουν. Μπορει να τους κερδισει ο οποιοσδηποτε αν καταφερει και τους μπλοκαρει και τους εκνευρισει. Και αυτο καναμε με την εκπληκτικη μας αμυνα. Οταν ο ναβαρο αρχισε τις παναγιες και εφαγε την τεχνικη, και οταν κοντεψαν να πιαστουν ολοι στα χερια στο τελος της τριτης , ηξερα οτι κερδισαμε σχεδον σιγουρα το παιχνιδι.

Τωρα μια ειδικη παραγραφο για τον θρυλο που λεγεται Δημητρης Διαμαντιδη. Οτι και να γινει απο δω και περα ο ΔΔ πλεον περασε στην ιστορια και μετα απο αυτη τη χρονια ανεβηκε και αλλο ενα σκαλι στην κλιμακα της κλασης. τα πραγματα που κανει φετος στην επιθεση (παιζοντας παραλληλα και την εκπληκτικη του αμυνα και προσφεροντας σε ολους τους τομεις) δεν υπαρχουν και δεν τα εχω ξαναδει εγω της τελευταια δεκαετια στο ευρωπαικο μπασκετ παρα μονο ισως απο τον ντεγιαν στα πραιμ του. Ισως με πειτε υπερβολλικο αλλα πραγματα τα νουμερα του ΔΔ δεν αντικατπτριζουν την κλαση του.

Ειχε δει στην πρωτη φαση εναν πινακα που εδειχνε ποτε εβαζαν τους ποντους τους οι ηγετες των τοπ ομαδων της ευρωλιγκας , και ο ΔΔ εβαζε το 45 τις εκατο των ποντων του στο λεγομενο money time, δηλαδη στα τελευταια 5 λεπτα. Δηλαδη το παλικαρι αν ηθελε να σκοραρει παραπανω θα το εκανε μιας και αυτο το στατιστικο δειχνει οτι μπορει να σκοραρει ΟΠΟΤΕ γουσταρει. Απλα δεν το κανει οταν το ματς παει καλα μιας και ΔΕΝ το χρειαζεται η ομαδα. Αν δειτε στα ματς που ο ΠΑΟ κερδιζει ανετα, ο μητσος σκοραρει ελαχιστα και ετσι πεφτουν τα στατιστικα του. Στα ματς που ειναι ντερμπυ ειναι απιστευτος και με νουμερα εκπληκτικα φετος. Τι να πρωτοθυμηθω. Εφες, ΟΛΥΜΠΙΑ δις, ΚΑΧΑ , Μπαρτσα δισ, ΤΣΣΚΑ εξω.
Το παλικαρι οταν το ματς ειναι στον ποντο εχει κυριολεκτικα 17-18 ποντους μεσο ορο φετος μαζι με 7 ασσιστ. Απιστευτα νουμερα και πραγματικα πιστευω οτι ο φετινος ΔΔ ειναι ο πιο DOMINANT παιχτης που εχω δει στο ευρωπαικο μπασκετ απο την εποχη του ντεγιαν.

Αν δε με αυτες τις εμφανισεις παρει την ευρωλιγκα με τον ΠΑΟ, πραγματικα για μενα ανεβαινει στο ΙΔΙΟ ΣΚΑΛΙ με τον ντεγιαν. Για να δουμε, πρωτη φορα παντως εγω βλεποντας ευρωπαικα ματς ασχολουμε με τα στατιστικα ενος παιχτη λες και βλεπω ΝΒΑ . Εκτος απο το να τα παει καλα ο ΠΑΟ, θελω δηλαδη να τα παει καλα και στατιστικως ο ΔΔ. Και ισως αυτα να ειναι λιγο ακυρο , αλλα και μονο που με εχει κανει να σκεφτομαι ετσι, σημαινει οτι πλεον εχει ξεφυγει απο τα ευρωπαικα πλαισια.

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η χειροτερα που ο ΠΑΟ δεν πηρε εναν επιπλεον γκαρντ κλασης ( μαλλον καλυτεροι θα ειμασταν με ενα ασοδυο κλασης ισως) αλλα αν το οτι δεν πηραμε αυτο τον παιχτη μας επιτρεπει να θαυμαζουμε αυτον τον ΔΔ, τοτε χαλαλι....
AZ1980
VRANKOVIC S. πάααααρα πολύ ενδιαφέρον ποστ, το οποίο μάλιστα σε γενικές γραμμές με βρίσκει σύμφωνο, απλά θα πρέπει να διαφωνήσω στο ότι ο ΠΑΟ έπαιξε σήμερα ψυχρά εφαρμόζοντας πλάνο, χωρίς "θυμικές εξάρσεις"... Ίσα ίσα, είδα απόψε παίκτες του να κινούνται από μανία, λύσσα πραγματική, σαν να εξαρτιόταν από την έκβαση του αγώνα η ζωή τους όλη... Θέλω να πω πως σήμερα, ναι μεν είδαμε άριστη εφαρμογή πλάνου, αλλά όμως οι διενεργητές δεν ήταν ρομποτάκια, αλλά άνθρωποι σε πραγματική μανική κρίση.. Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες, στην ουσία των λεγομένων σου συμφωνώ




bball.gif
zorba
Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ και ξέρω καλά πως σε ότι αφορά τον ΔΔ είναι δύσκολο να βρεθούν τα κατάλληλα επίθετα για να περιγράψουν την κλάση του...
Θέλω όμως να υπογραμμίσω κάτι που έχω πει εδώ και πολύ καιρό για τον Καλάθη: Πιστεύω πως ακόμη δεν τον έχουμε δει παρά τη μεγάλη του εμφάνιση στα δύο παιχνίδια με τη Μπάρτσα. Είναι μια Φεράρι που για την ώρα κινείται σαν Φίατ... Όταν αρχίσει να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες στην επίθεση θα δούμε πράγματα και θαύματα...
ALdaperan
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ . ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑΡΑ , ΔΕ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΧΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!

colonel gomelsky


Και ναι: ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΑΤΣ. Θερμοπαρακαλώ κάποιον φίλο να μου στείλει λινκ για τορεντ!

ΥΓ. Μπασκετικό ποστ μόλις καταφέρω να δω ολόκληρο το ματα. AZ1980 με ξέχασες. tongue.gif
ALdaperan
μπαρμπα -κολονελ εδω : http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=195
colonel gomelsky
QUOTE(ALdaperan @ Mar 25 2011, 10:42 ) *
μπαρμπα -κολονελ εδω : http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=195


Ευχαριστώ αρχηγέ μου!
giannis_mg
Λοιπον μετα το τελος του αγωνα,και με δακρυα χαρας εφυγα απ'την παρεα που βλεπαμε το ματς τρεχοντας για να προλαβω να δω τη Super Euroleague και τον καταπληκτικο Αργυρη Πεδουλακη να διδασκει μπασκετ με τα σχολια που εκανε.Με τετοιους παλμους,μου ηταν αδυνατο να γραψω στο forum και ετσι μετα απο συνολικα 3 ωρες υπνου και με τις μνημες απ'το επικο(το πιο μαγκικο και αρ.......το ματς μετα το επος την Μπολονια)ειμαι ετοιμος να γραψω καποια πραγματα για αυτη την τεραστια,την ονειρεμενη,την λατρεια ή την θρησκεια που ονομαζεται Παναθηναικος B.C.
Καταρχην οφειλω πρωτα απ'ολα να ευχαριστησω τους Αφους Γιαννακοπουλους που μου δινουν τη δυνατοτητα να ζω τετοιες στιγμες στα ορια του εγκεφαλικου.
Δευτερον να υποκλιθω,να ευχαριστησω,να υμνησω τον μεγαλυτερο προπονητη που γνωρισε το Ευρωπαικο μπασκετ,αλλα εγω θα το παω και πιο περα και θα τον αποκαλεσω τον καλυτερο προπονητη στην ιστορια του καλυτερου-ωραιοτερου αθληματος που γεννησε η ανθρωποτητα παγκοσμιως μαζι με τον συγχωρεμενο Red Auerbach,και το ονομα αυτου Željko Obradović 77.gif,που μαζι και με τον εξαιρετικο Δημητρη Ιτουδη συνθετουν ενα διδυμο πληρως αρμονικο και σιγουρο γεματο επιτυχιες.
Τριτον να ευχαριστησω κατα κυριο λογο τον καλυτερο παιχτη που παιζει αυτη τη στιγμη και με διαφορα στην Ευρωπη και τον καλυτερο Ελληνα παιχτη μετα τον αθανατο Νικ,τον Δημητρη Διαμαντιδη και υστερα να συγχαρω ολα τα αλλα παιδια,ολους τους αλλους μαγκες που χθες αλλα και την Τριτη επαιξαν με ψυχη και παθος που λιγες φορες εχω δει στη ζωη μου,που εκτελεσαν με αψογο τροπο τις διαταγες του ''στρατηγου'' Ζοτς,που τιμησαν την πιο βαρια φανελα της Ευρωπης!!!
Πριν αρχισω να λεω καποια πραγματα για τον αγωνα,θα ηθελα να πω πως η Μπαρτσελονα ειναι μια πολυ μικρη ομαδα,οχι ως προς το ταλεντο αλλα ως προς το ηθος και την φανελα,καθως με τις δηλωσεις που εκανε ο δυστυχως-αμοιρος Πασκουαλ που εχει πλακα να τον βλεπεις να εχει πεσει πανω στον Ζοτς και να μην ξερει τι να κανει,να μιλαει για διαιτησια,ειναι ντροπη του και η ιθυνοντες της Μπαρτσα πρεπει να καταλαβουν οτι λεγοντας αυτα ρεζιλευει και μειωνει τον συλλογο τους.
Στα του ματς στο 1ο ημιχρονο ημασταν φανερα επηρεασμενοι απ'το 1ο ματς και απ'τον ρυθμο που εδωσε η Μπαρτσα στο ματς,πεσαμε κακως στην παγιδα της και ημασταν τυχεροι θα ελεγα και δεν το κρυβω που η διαφορα ηταν μονο στο +10 και οχι παραπανω.Στο 2ο ομως με αμυνα που λιγες φορες εχω ξαναδει στη ζωη μου με μροσταρη τον συγκλονιστικο και πληρως αφυπνισμενο Σατο(που μου θυμισε τον Νικολας της Μαλαγα το 09 και ευχομαι ολοψυχα να συνεχισει ετσι),που επαιζε αμυνα οτι περνουσε απο μπροστα του,που επαιρνε ριμπαουντ με το ενα χερι πανω απ'τα 5αρια στα ισια,με εναν Διαμαντιδη μαεστρο που χτυπουσε οποια αδυναμια εβλεπε,με εναν Μπατιστ που η καρδια του σκεπαζε ολο το γηπεδο,με εναν Καλαθη πιο ωριμο απο ποτε σε αμυνα και επιθεση(επιτελους αφυπνιστηκε και νομιζω οτι πλεον μονο αυτον τον Νικ θα βλεπουμε),με εναν Τσαρτσα να δινει πολλες μαχες με τους ψηλους πετυχαινοντας και ενα καθοριστικο και το πιο δυσκολο καλαθι του αγωνα με ενα hook απ'τα αριστερα,με τρεις παιχτες πανω του,χωρις ισορροπια,με εναν καθοριστικο Νικολας στο 4ο δεκαλεπτο οταν περασε στην θεση του Μητσου για να δωσει ανασες και σε 2 συνεχομενες επιθεσεις πετυχε ενα καλαθι και εδωσε μια ασσιστ στον Μαικ η νικη θα ηταν κατι πολυ παραπανω απο αδικη να μην ερθει.
Προσωπικα ειμαι απ'τους λιγους που πιστευα απ'την αρχη οτι θα περασουμε ή οτι το λιγοτερο η Μπαρτσα θα φτυσει αιμα και θα καταρριεται το Θεο που επεσε πανω μας σαν 1η ομιλου και το ειχα διατυπωσει απειρες φορες,τωρα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι ολα ειναι με το μερος μας ψυχολογια,εδρα,μερικως αποπροσανατολισμος αντιπαλου,αλλα προσωπικα περασουμε(που ειναι το θεμιτο βεβαιως) ή δεν τα καταφερουμε νιωθω συγκινημενος,περηφανος και μπορει να μην ακουστει ομορφα αλλα και δικαιωμενος,χωρις να θελω να πικαρω σε καμια περιπτωση αυτους που με αυτα που βλεπαμε μεχρι αυτη τη σειρα απ'την ομαδα απολυτος δικαιολογημενα δεν εδιναν τυχη.
Την Τριτη εγω πρωτα θα παω για να αποθεωσω την ομαδα για τις στιγμες που μου χαρισε και την ψυχη που αφησε στο παρκε και μετα για να ζητησω-πανυγηρισω μια πιθανη νικη.
Μπραβο σας μαγκες,σας ευχαριστουμε και την Τριτη 20.000 κοσμος θα σας το δειξει εμπρακτα!!!!
Ginobili
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 25 2011, 09:22 ) *
Την Τριτη εγω πρωτα θα παω για να αποθεωσω την ομαδα για τις στιγμες που μου χαρισε και την ψυχη που αφησε στο παρκε και μετα για να ζητησω-πανυγηρισω μια πιθανη νικη.
Μπραβο σας μαγκες,σας ευχαριστουμε και την Τριτη 20.000 κοσμος θα σας το δειξει εμπρακτα!!!!

Δεν θα το κάνεις μόνο εσύ,αυτή η ομάδα το έχει κερδίσει αυτό.Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι και να χάσουμε την Τρίτη στο τέλος όλο το γήπεδο θα τους χειροκροτήσει στο τέλος όπως με τον Ολυμπιακό.
Το ΟΑΚΑ δεν εμφανίστηκε ποτέ πιο ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ-πιο ασφυκτικά γεμάτο-πιο γιορτινό απ'ότι με την Εφές το 2005 και την Μπένετον το 2006.Πλέον περιμένω ότι την Τρίτη θα γίνει ακόμα μεγαλύτερος χαμός.

Γ$%^#τα...3-4 ώρες θα πάμε πριν ξεκινήσει ο αγώνας.... laugh.gif

QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 25 2011, 03:08 ) *
Καταπληκτικο ποστ Στοικο.Οταν το αιμα δεν σου ανεβαινει στο κεφαλι γραφεις μπασκετικοτα και ακρως ενδιαφεροντα ποστ. 41.gif

Όντως,του το αναγνωρίζω.Ήταν πολύ ωραίο και μπασκετικό ποστ
GK_23
Η νίκη του ΠΑΟ είναι επική από όσες πλευρές και να το δει κανείς...

Το πιο σημαντικό είναι όμως πως και στα δύο παιχνίδια, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, ο ΠΑΟ ήταν εξαιρετικός.
Νομίζω ότι την πιο κατάλληλη στιγμή κατάφερε να κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις του μέσα στη σεζόν.
Τα ποσοστά του σε όλες τις κατηγορίες διατηρήθηκαν για 2ο συνεχόμενο ματς σε υψηλά επίπεδα.
Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις πάνω από 50% στα τρίποντα σε δύο συνεχόμενα ματς μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα και να παίρνεις σημαντικές βοήθειες από παίκτες που μέσα στη σεζόν εμφανίζονταν κατώτεροι των προσδοκιών (Σάτο, Καλάθης).

Ο ΠΑΟ έχει μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα του τώρα αλλά και να επωφεληθεί από την σύγχυση που υπάρχει στην άλλη πλευρά, τουλάχιστον όσον αφορά τον προπονητή της Μπαρτσελόνα. Εντελώς άστοχες οι δηλώσεις του Πασκουάλ για την διαιτησία...
giannis_mg
QUOTE(Ginobili @ Mar 25 2011, 12:16 ) *
Δεν θα το κάνεις μόνο εσύ,αυτή η ομάδα το έχει κερδίσει αυτό.Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι και να χάσουμε την Τρίτη στο τέλος όλο το γήπεδο θα τους χειροκροτήσει στο τέλος όπως με τον Ολυμπιακό.
Το ΟΑΚΑ δεν εμφανίστηκε ποτέ πιο ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ-πιο ασφυκτικά γεμάτο-πιο γιορτινό απ'ότι με την Εφές το 2005 και την Μπένετον το 2006.Πλέον περιμένω ότι την Τρίτη θα γίνει ακόμα μεγαλύτερος χαμός.

Γ$%^#τα...3-4 ώρες θα πάμε πριν ξεκινήσει ο αγώνας.... laugh.gif

To αξιζουν και με το παραπανω ολοι τους,η προσπαθεια και η καταθεση ψυχης που δωσανε χθες(και να σου πω χασαμε-κερδιζαμε αυτο με ενοιαζε να δειξουμε σε αυτη τη σειρα)ελαχιστες φορες εχω δει προσωπικα στη ζωη μου.
Την Τριτη προβλεπεται ονειρεμενη η ωρα που θα περασουμε στο Ο.Α.Κ.Α χασουμε-κερδισουμε και αν γινει και το δευτερο ας εχουν καλεσει και τα ασθενοφορα απ'εξω γιατι οι λιποθυμιες θα πεφτουνε βροχη.
Ζουμε και αναπνεουμε για τη Τριτη,τωρα πια ολοι μας νομιζω,πως περνανε αυτες οι 4 μερες ομως ειναι το θεμα....rolleyes.gif

ΥΓ.Αμα κανει και καμια εμφανιση αλα Σατο ο Τεπιτς σε βλεπω να καταρρεεις οπως θα ελεγε και μια ψυχη tongue.gif ,παντως οπως το βλεπω ο πολυαγαπημενος Μιλενκο μαλλον το καλοκαιρι παει για φουντο 19.gif σε αντιθεση με τον Νικ...
str
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 25 2011, 12:20 ) *
To αξιζουν και με το παραπανω ολοι τους,η προσπαθεια και η καταθεση ψυχης που δωσανε χθες(και να σου πω χασαμε-κερδιζαμε αυτο με ενοιαζε να δειξουμε σε αυτη τη σειρα)ελαχιστες φορες εχω δει προσωπικα στη ζωη μου.
Την Τριτη προβλεπεται ονειρεμενη η ωρα που θα περασουμε στο Ο.Α.Κ.Α χασουμε-κερδισουμε και αν γινει και το δευτερο ας εχουν καλεσει και τα ασθενοφορα απ'εξω γιατι οι λιποθυμιες θα πεφτουνε βροχη.
Ζουμε και αναπνεουμε για τη Τριτη,τωρα πια ολοι μας νομιζω,πως περνανε αυτες οι 4 μερες ομως ειναι το θεμα....rolleyes.gif



θα περασουν ευκολα..ο vrankovic μετα το μπασκετικο ποστ που πηρε τα ευσημα θα ανοιξει αλλο ενα ευστοχο..(οπως τα παναθηναικοσ ολυμπιακοσ ημιτελικος...μπογρης και κοκκινου...μηπως να λεμε τον σατο ογκουνσατο γιατι του φερνει λιγο blove.gif ..??)

κατι θα βρει ... smiley.gif

ΥΣ προσθηκη..το 23% οσων φηφισαν για το αποτελεσμα της σειρας εχει ηδη πεσει εξω...3-0 (κυριως) ή 0-3 δεν υπαρχει πια....
Ginobili
QUOTE(PARISINOS @ Mar 25 2011, 03:10 ) *
Τετοια ανατροπη τοσων ποντων , εναντιον τετοιου αντιπαλου σε τετοια εδρα και σε τετοιας σημασιας αγωνα δεν εχουμε ξανακανει.
Μιλαμε για απιστευτη πιστη της ομαδας στην νικη. Πραγματικα δεν νομιζω να υπαρχει αλλη ομαδα στην ευρωπη που να μην ειχε καταρρευσει στο -16 . Θα ειχε αρχισει τις ταρζανιες και θα ειχε χαθει ο ελνχος του αγωνα. Και ολοι ξερουμε οτι αν χαθει η ψυχολογια του αγωνα, μπορει να χασεις μεχρι και με 50 καλη ωρα οπως η σιενα προχθες.

Απιστευτο το να βλεπεις να χανεις μς 16 και να συνεχιζουν να παιζουν με συστημα σαν ρομποτ ενω χανοταν η γη κατω απο τα ποδια τους. Γιατι ετσι οπως μας κερδισε η μπαρτσα στον πρωτο αγωνα, αν ειχαμε χασει αερα τον δευτερο, μαλλον πηγαιναμε και για σκουπα στην αθηνα.
Ηταν αγωνας επιβιωσης απο ενα σημειο και υστερα , και σε τετοιες στιγμες, το να καταφερεις να κρατησεις το μυαλο σου καθαρο απο συναισθηματα ειναι εκπληκτικο και αποκλειστικα εργο ΖΟΤΣ.

Τεραστιος προπονητης και μακαρι να μεινει αλλα 15 χρονια στον ΠΑΟ, οτι και να γινει, ακομα και με 30 να χασουμε στα επομενα και να αποκλειστουμε.

Τωρα το σημαντικο σημειο για μενα σημερα ειναι οτι ο ΠΑΟ και στα δυο παιχνιδια ΕΠΕΒΑΛΛΕ το παιχνιδι του. Πχ προπερσυ η σιενα στο ΟΑΚΑ εχασε δυσκολα στον πρωτο αγωνα, κερδισε τον δευτερο στο τσακ μετα απο ανατροπη και στο τελος εχασε τα αυγα και τα πασχαλια. Μοιαζει ιδια περιπτωση αλλα δεν θεωρω οτι ειναι.

Ο ΠΑΟ δεν εκλεψε τον αγωνα σημερα και αν καποιος εκλεψε εναν αγωνα αυτη ειναι ισως η μπαρτσα προχθες. Ο ΠΑΟ επεβαλλε το ρυθμο του, επαιξε συμφωνα με το πλανο του και λογικα κερδισε τον εναν αγωνα και εχασε τον δευτερο στις λεπτομερειες.

Παντως σημερα θεωρω οτι κερδισαμε τον αγωνα λογω αμυνας. Ναι μεν στην επιθεση οπως πολυ σωστα λες παιξαμε συμφωνα με το πλανο ( με ντραιβ, πικ εν ρολλ, πασα στην αδυνατη πλευρα με τον σατο, ποσταρισματα) και εκμεταλευτηκαμε τα μις ματς, ωστοσο στην αμυνα εκνευρισαμε απιστευτα τους ισπανους οι οποιοι αν δουν σκουρα αμεσως τα χανουν. Μπορει να τους κερδισει ο οποιοσδηποτε αν καταφερει και τους μπλοκαρει και τους εκνευρισει. Και αυτο καναμε με την εκπληκτικη μας αμυνα. Οταν ο ναβαρο αρχισε τις παναγιες και εφαγε την τεχνικη, και οταν κοντεψαν να πιαστουν ολοι στα χερια στο τελος της τριτης , ηξερα οτι κερδισαμε σχεδον σιγουρα το παιχνιδι.

Πραγματικά αυτός είναι ο #1 παράγοντας που μας έδωσε την νίκη(μετά από αυτόν της ψυχολογίας,γιατί τα παιδιά μάσαγαν σίδερα κάτι το οποίο είχα γράψει ότι είμουν σίγουρος ότι θα συνέβαινε ελέω Ζοτς).
Αλλά η άμυνα που παίξαμε ήταν καταπληκτική,και ειδικά στο 2ο ημίχρονο αποδιοργάνωσε την Μπάρτσα.Εδώ αξίζουν ιδιαίτερα συγχαρητήρια στους Σάτο και Καλάθη γιατί έκαναν τρομερή δουλειά,κι αν για τον Σάτο...ξέρουμε ότι είναι καλός αμυντικός,και απαιτούσαμε να κάνει επιτέλους ένα τέτοιο μεγάλο παιχνίδι αμυντικά (αφήνω την επιθετική του παραγωγικότητα γιατί βασικά οφειλόταν στο σύστημα,και τους συμπαίκτες του)...ο Καλάθης ήταν τρομερός..συγκινητικός θα έλεγα στα αμυντικά του καθήκοντα,πίεζε πάρα πολύ καλά.


Φυσικά το highlight του αγώνα...και από τα κορυφαία της ομάδας μας τα τελευταία χρόνια ήταν άμυνα που έπαιξαν ΟΛΟΙ στην φάση πριν φάει την τεχνική ποινή ο Ναβάρο.

Τι ΠΑΘΟΣ...τι σκύλιασμα...τι συγκέντρωση μαζί...εμένα με έπιασε ρίγος ειλικρινά!!!

Υ.Γ Δεν είναι μόνο ότι το γυρίσαμε από το -16,και δείξαμε απίστευτη ψυχή,μην ξεχνάτε όταν είχε πέσει η διαφορά στους 5,και την έστειλε σε κομβικό σημείο ο Ναβάρο πάλι στους 10.Εκεί κι αν σου κόβονται τα πόδια...με την Μπάρτσα...κι όμως!!!
giannis_mg
QUOTE(str @ Mar 25 2011, 13:27 ) *
ΥΣ προσθηκη..το 23% οσων φηφισαν για το αποτελεσμα της σειρας εχει ηδη πεσει εξω...3-0 (κυριως) ή 0-3 δεν υπαρχει πια....

Το 3-1 ομως για μας,ειναι το οποιο ψηφισα κιολας ειναι ακομα και παιζει δυνατα στο παιχνιδι 19.gif .
Ενταξει περα απ'τη πλακα νομιζω πως το πλεον καθοριστικο παιχνιδι και το πιο σημαντικο της σειρας ειναι της Τριτης(και στατιστικα αμα το δουμε,στην ιστορια των knockout παιχνιδιων οποιος εχει κερδισει το 3ο παιχνιδι σε ποσοστο 77(!!!)% κερδιζει και τη σειρα).
Οποτε τα σχολια για το μεγεθος-σημασια του παιχνιδιου της Τριτης δεν περιγραφεται με λογια....
Ginobili
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 25 2011, 10:20 ) *
ΥΓ.Αμα κανει και καμια εμφανιση αλα Σατο ο Τεπιτς σε βλεπω να καταρρεεις οπως θα ελεγε και μια ψυχη tongue.gif ,παντως οπως το βλεπω ο πολυαγαπημενος Μιλενκο μαλλον το καλοκαιρι παει για φουντο 19.gif σε αντιθεση με τον Νικ...

Καλά τι να καταρρεύσω...για φούντο θα πάω!! Ο Τέπιτς δεν είναι άμπαλος σαν τον Σάτο,τα έχουμε πει αυτά..έχει εξαιρετική τεχνική κατάρτιση και πολλά προσόντα..αλλά έχει την μεγαλύτερη αδυναμία που μπορεί να έχει ένας μπασκετμπολίστας.Είναι γατάκι...δεν έχει αυτοπεποίθηση καθόλου.Τι να τον κάνεις..???
Μακάρι να τον δούμε να παίζει,να γυαλίζει το μάτι του και να τα γ^&*ει όλα!!!! Αν το δούμε κι αυτό από τον Ζοτς....τι να πω... rolleyes.gif
A.CAB
Αν και είμαι και ήμουν από τους υποστηρικτές του Σάτο και πολύ την χάρηκα την χθεσινή του εμφάνιση εχώ να πω ότι ίσως και να αποπροσανατολίσει πολύ κόσμο. Σίγουρα όσους δεν πολύβλέπουν μπάσκετ. Ο άνθρωπος είναι κυρίως αμυντικογενής παίχτης και αυτό έκανε χθες. Μάσαγε σίδερα. Δεν είναι κουλός βέβαια αλλά δεν είναι σωστό να περιμένουμε 20άρες διαρκώς από τον Σάτο. Ούτε και μηδέν πόντους βέβαια.
Παίζει μια φάση που λέω ρε γαμώτο να είχες και λίγη τεχνική τι καλά που θα 'τανε. Παίρνει ένα ριμπάουντ τσαμπουκαλίδικο νομίζω και τρέχει πρώτος στον αιφνιδιασμό. Η άμυνα της Μπαρτσελόνα περιέργως δεν έχει στηθεί καλά και δεν τον έχει καν μαρκάρει καθώς περνάει το κέντρο. Δύο καλές τρίπλες ήθελε και είχε βάλει καλάθι με μπάσιμο. Ε στην δεύτερη τρίπλα ήταν εμφανές ότι δεν γινόταν να φτάσει τρπλάροντας στο καλάθι χωρίς να κάνει βήματα ή επιθετικό σε κάποιον αντίπαλο. Ευτυχώς έχοντας πολύ καθαρό μυαλό χθες έδωσε πάσα. Χάθηκε ο αιφνιδιασμός αλλά δεν χάθηκε η επίθεση. Βέβαια όταν πήρε ένα ριμπάουντ κυριολεκτικά πάνω από τον Βάσκεθ νομίζω με έκανε να ξεχάσω το ατσούμπαλο της υπόθεσης.

Ξαναλέω μην ξεγράφουμε τον Τέπιτς. Γιατί και τον Καλάθη ξεγραμένο τον είχαμε.

Περιμένω από Περπέρογλου, Τσαρτσαρή, Φώτση (κυρίως) και Καιμακόγλου αρκετά περισσότερα στα επόμενα.
AZ1980
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 25 2011, 09:39 ) *
ΥΓ. Μπασκετικό ποστ μόλις καταφέρω να δω ολόκληρο το ματα. AZ1980 με ξέχασες. tongue.gif



Ε, εσύ απέτυχες, ούτε ένα ...ακριβές σκορ δε μπόρεσες να προβλέψεις!!! Χαχαχαχααααα biggrin.gif

77.gif




bball.gif
MaJesty23
Ξαναβλέπω το ματς!Απιστευτη γκρινια απο τους Ισπανους...ειρωνικά γελάκια,μουρμούρα σε κάθε σφύριγμα και δεν συμμαζευεται!Εκπληκτική αθόρυβη δουλειά απο Φώτση!Αμυνα και rebound και μεγάλο πάθος,αν και πάντα τον κράζω γιατι πιστευω οτι όταν τελείωνουν τα ματς ,ρωτάει πόσο ήρθε!
Magnus92
Ειτε με το χθεσινο break ειτε αν γινοταν αυτο της Τριτης, νομιζω οτι το κερδος του ΠΑΟ θα ειναι να καταφερει να παει τη σειρα σε 5ο ματς στην Βαρκελωνη. Και μετα, πεφτουν κορμια, και οτι γινει...
Εν ολιγης, πιστευω οτι οπως και να 'χει, ενα σπασιμο εδρας θα το κανει η Μπαρτσελονα στο ΟΑΚΑ...

ΥΓ. Μακαρι να γραφω μπαρουφες ...
denny
Παιδια καποιο λινκ για να δω το ματς γνωριζετε?γιατι λογω δουλειας εχασα τον αγωνα...
comrade
QUOTE(denny @ Mar 25 2011, 15:57 ) *
Παιδια καποιο λινκ για να δω το ματς γνωριζετε?γιατι λογω δουλειας εχασα τον αγωνα...



Bro, εδω θα βρεις το λινκ:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=195
lightday
QUOTE(Magnus92 @ Mar 25 2011, 15:30 ) *
Ειτε με το χθεσινο break ειτε αν γινοταν αυτο της Τριτης, νομιζω οτι το κερδος του ΠΑΟ θα ειναι να καταφερει να παει τη σειρα σε 5ο ματς στην Βαρκελωνη. Και μετα, πεφτουν κορμια, και οτι γινει...
Εν ολιγης, πιστευω οτι οπως και να 'χει, ενα σπασιμο εδρας θα το κανει η Μπαρτσελονα στο ΟΑΚΑ...

ΥΓ. Μακαρι να γραφω μπαρουφες ...

νομίζω πέρα από το προφανές , οτι αυτό που ουσιαστικά κατάφερε ο ΠΑΟ είναι να απομυθοποιήσει την Μπάρτσα πρώτα στα δικά του μάτια (2 χρονιές δεν μπόρεσε να την ακολουθήσει σε ένα αγώνα) και μετά στα μάτια όλων των μπασκετικών που την είχαν για υπερόπλο.
Εδειξε οτι είναι τρωτή (παραείναι για την ακρίβεια) και οτι σε 1vs 1 μπορεί να την λυγίσει κάποιος με θέληση και σχέδιο και πόλεμο.Οχι με κλεφτοπόλεμο.
fragi13
Αν και ειμαι ενας απο αυτους που ψηφισαν 3/0 υπερ της Μπαρτσελονας ντροπη μου βεβαια που δεν πιστεψα στην ομαδα μας, πιστευω οτι τωρα πρεπει να δωσουμε πιο πολλα στον αγωνα της Τριτης γιατι το παιχνιδι θα ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το χτεσινο. Θεωρω οτι παρα πολυ σημαντικο ρολο θα παιξουν οι 3αδα των διαιτητων, γιατι οι κλαψουριες των Ισπανων και οι θεατρινισμοι τους ,αλλα και οι διασυνδεσεις τους επηρεαζουν πολυ . Βλεπετε εχτες μολις το παιχνιδι παιχτηκε στα ισα και στις μαχες σωμα με σωμα εχασαν τα αυγα και τα καλαθια. Και τοτε ο μεγας Ναβαρο αρχισε τις μα......ες του. Γι αυτο λοιπον ολοι να ειμαστε σε εγρηγορση ετσι ωστε να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι η σειρα εχει τελειωσει.
PARISINOS
Παντως κατι που ηθελα να τονισω , το οποιο δεν βλεπω να το εγραψε κανεις μεσα στη χαρα της νικης.

Απο το καλαθι του τσαρτσαρη που επιτευχθηκε 2 λεπτα και 40 δευτερα πριν τη ληξη ΔΕΝ ΒΑΛΑΜΕ ποντο εκτος απο την βολη του μητσου στο εσκεμμενο φαουλ που κανανε στο τελος και το καρφωμα του μαικ σε νεκρο χρονο.

Κερδιζαμε δηλαδη 72-64 δυο και σαραντα πριν τη ληξη και ομως καταφεραμε και τους δωσαμε ΔΥΟ ΜΑΤΣ μπολ , εκ των οποιων το ενα , αυτο του γιακα 1 λεπτο πριν το τελος που θα μειωναν στον ποντο ηταν τελειως ελευθερο.

Ασε δε που αν το παω και πιο μακρια στα τελευταια 4 και 17 πριν το τελος (απο τοτε που βαζει ο νικολας εκεινο το ντραιβ ) βαλαμε μονο το καλαθι του τσαρτσαρη το οποιο ηταν και σχετικα τυχερο.

Για μενα η διαχειρηση του ματς στο τελος λοιπον ηταν εξισου κακη με αυτη του πρωτου αγωνα , που παλι 5 λεπτα πριν το τελος ειμασταν το φαβορι. Μονη διαφορα οτι χθες πηραμε διαφορα ασφαλειας 8 ποντων ( μεγαλη για τα δεδομενα το αγωνα 4μιση λεπτα πριν το τελος )και δεν καταφεραν να την ανατρεψουν.

Πρεπει ομως αυτο να το προσεξουμε γιατι επαναλαμβανομενη συμπτωση παυει να ειναι συμπτωση.

Η μπαλα για μενα στο τελος πρεπει να πηγαινει στον μητσο ΚΑΙ ΜΟΝΟ στον μητσο. Ο νικολας ειναι εξαιρετικος παιχτης αλλα δεν εχει το καταλληλο ντραιβ και χειρισμο ωστε να αποφυγει βα κλειστει στο τελος που τα νον κολ πεφτουν βροχη ( στο τελος η αμυνα στην περιφερεια απο αυτον που χανει ειναι παντα ασφυκτικη και με συνεχομενα φαουλ στη ντριμπλα συνηθως αλλα ποτε διαιτητης δεν θα σφυριξει ειδικα αν χανει ο γηπεδουχος )....

Μπαλα στο μητσο λοιπον για μενα η στο ποστ και τερμα....
il postino
QUOTE(fragi13 @ Mar 25 2011, 18:03 ) *
Αν και ειμαι ενας απο αυτους που ψηφισαν 3/0 υπερ της Μπαρτσελονας ντροπη μου βεβαια που δεν πιστεψα στην ομαδα μας, πιστευω οτι τωρα πρεπει να δωσουμε πιο πολλα στον αγωνα της Τριτης γιατι το παιχνιδι θα ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το χτεσινο. Θεωρω οτι παρα πολυ σημαντικο ρολο θα παιξουν οι 3αδα των διαιτητων, γιατι οι κλαψουριες των Ισπανων και οι θεατρινισμοι τους ,αλλα και οι διασυνδεσεις τους επηρεαζουν πολυ . Βλεπετε εχτες μολις το παιχνιδι παιχτηκε στα ισα και στις μαχες σωμα με σωμα εχασαν τα αυγα και τα καλαθια. Και τοτε ο μεγας Ναβαρο αρχισε τις μα......ες του. Γι αυτο λοιπον ολοι να ειμαστε σε εγρηγορση ετσι ωστε να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι η σειρα εχει τελειωσει.

μην αγχωνεσαι!!! δεν εισαι ο μονος !!! εδω μεσα γινεται της κωλοτουμπας!! μην κοιτας που ολοι γραφουν "οπως ειχα πει...", "τα χα γραψει...", "ενταξει μωρε, η μπαρτσα ειναι τρωτη, δεν ειναι οπως περυσι...", "βαρια φανελα ο παο..."!!τριχες κατσαρες!!!

της κωλοτουμπας το καγκελο φιλε μου!!!

υ.γ PARISINE εχω δικιο παικτη μου?
PARISINOS
QUOTE(il postino @ Mar 25 2011, 17:21 ) *
υ.γ PARISINE εχω δικιο παικτη μου?


Για ποιο θεμα?

Αν εννοεις για αυτο που μολις εγραψες για τις κολοτουμπες, τοτε θα διαφωνησω. Οι περισσοτεροι οντως δεν περιμεναν να κανουμε τετοιες εμφανισεις, αλλα δεν θεωρω οτι προσπαθει κανεις τωρα να πει οτι τα ελεγε κλπ...Μαλιστα πολλοι το εγραψαν οτι δεν περιμεναν τετοια εμφανιση.

Τωρα ως προς τις κολοτουμπες ειναι απλα τα πραγματα, οσο λιγοτερο απολυτη ειναι η γνωμη σου, τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχεις να χρειαστεις να κανεις κολοτουμπες.....

Gash
QUOTE(PARISINOS @ Mar 25 2011, 18:06 ) *
Παντως κατι που ηθελα να τονισω , το οποιο δεν βλεπω να το εγραψε κανεις μεσα στη χαρα της νικης.

Απο το καλαθι του τσαρτσαρη που επιτευχθηκε 2 λεπτα και 40 δευτερα πριν τη ληξη ΔΕΝ ΒΑΛΑΜΕ ποντο εκτος απο την βολη του μητσου στο εσκεμμενο φαουλ που κανανε στο τελος και το καρφωμα του μαικ σε νεκρο χρονο.

Κερδιζαμε δηλαδη 72-64 δυο και σαραντα πριν τη ληξη και ομως καταφεραμε και τους δωσαμε ΔΥΟ ΜΑΤΣ μπολ , εκ των οποιων το ενα , αυτο του γιακα 1 λεπτο πριν το τελος που θα μειωναν στον ποντο ηταν τελειως ελευθερο.

Ασε δε που αν το παω και πιο μακρια στα τελευταια 4 και 17 πριν το τελος (απο τοτε που βαζει ο νικολας εκεινο το ντραιβ ) βαλαμε μονο το καλαθι του τσαρτσαρη το οποιο ηταν και σχετικα τυχερο.

Για μενα η διαχειρηση του ματς στο τελος λοιπον ηταν εξισου κακη με αυτη του πρωτου αγωνα , που παλι 5 λεπτα πριν το τελος ειμασταν το φαβορι. Μονη διαφορα οτι χθες πηραμε διαφορα ασφαλειας 8 ποντων ( μεγαλη για τα δεδομενα το αγωνα 4μιση λεπτα πριν το τελος )και δεν καταφεραν να την ανατρεψουν.

Πρεπει ομως αυτο να το προσεξουμε γιατι επαναλαμβανομενη συμπτωση παυει να ειναι συμπτωση.

Η μπαλα για μενα στο τελος πρεπει να πηγαινει στον μητσο ΚΑΙ ΜΟΝΟ στον μητσο. Ο νικολας ειναι εξαιρετικος παιχτης αλλα δεν εχει το καταλληλο ντραιβ και χειρισμο ωστε να αποφυγει βα κλειστει στο τελος που τα νον κολ πεφτουν βροχη ( στο τελος η αμυνα στην περιφερεια απο αυτον που χανει ειναι παντα ασφυκτικη και με συνεχομενα φαουλ στη ντριμπλα συνηθως αλλα ποτε διαιτητης δεν θα σφυριξει ειδικα αν χανει ο γηπεδουχος )....

Μπαλα στο μητσο λοιπον για μενα η στο ποστ και τερμα....

Σωστό αυτό που λες γενικά από την άλλη θα μπορούσε να σου πει κανείς ότι παίξαμε σκυλίσια άμυνα σε αυτό το διάστημα και κρατήσαμε στα τελευταία 3,5 κρίσιμα λεπτά όπου είναι αναμενόμενο να σε πιέσει η γηπεδούχος ομάδα μεχρί εκεί που δε πάει καθως λειτουργεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Ότι έγινε δηλαδή και στον τελικό του Βερολίνου με τη ΤΣΣΚΑ όπου κι εκεί στο τέλος δεν έβαζες πολλά καλάθια αλλά έπαιζες για να κρατήσεις το προβάδισμα.

Όσο για το Διαμαντίδη παίρνει τα σουτ σε όλα τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και καλό είναι να υπάρχει και μια εναλλακτική λύση σε αυτό το θέμα που δεν είναι άλλη φέτος από τον Νίκολας. Στο ματς της Τρίτης ας πούμε νομίζω ότι το τελευταίο σουτ ίσως έπρεπε να το έπαιρνε ο Νίκολας γιατί ο Διαμαντίδης τα είχε κάνει όλα μέχρι τότε και είχε κουραστεί. Δεν είχε πολλές πιθανότητεςνα βάλει και αυτό το τραβηγμένο σουτ..άμα το βάζε και αυτό δηλαδή θα ήτανε ο Κόμπε ή ο Τζόρνταν!!(άντε κι ο Λάρι Μπερντ επειδή κι αυτός έπαιζε με πράσινα) rolleyes.gif
fragi13
Ολοι ειχατε δει πως η ομαδα μας φετος ηταν πολυ λιγη σε σχεση με τις αλλες χρονιες, και γι αυτο ειπα οτι δεν εχουμε καμια τυχη με το μπασκετ που παιζαμε μεχρι προχτες. Το καλο για εμας ειναι οτι οι παιχτες εδειξαν το μεταλλο τους και τα @@ρια τους στην καταλληλοτερη στιγμη.
Οσο αφορα το τελευταιο ποστ περι της διαχειρησης του παιχνιδιου ,νομιζω οτι το μοναδικο λαθος του Καλαθη εχτες ηταν οταν ειμασταν στο +8 και κανει αιφνιδιασμο σταματαει να κοντρολαρει το παιχνιδι.Νομιζω οτι εκει θα τους τελειωναμε με + 10. Τελος παντων παμε για αλλα την τριτη
A.CAB
QUOTE(fragi13 @ Mar 25 2011, 18:37 ) *
Ολοι ειχατε δει πως η ομαδα μας φετος ηταν πολυ λιγη σε σχεση με τις αλλες χρονιες, και γι αυτο ειπα οτι δεν εχουμε καμια τυχη με το μπασκετ που παιζαμε μεχρι προχτες. Το καλο για εμας ειναι οτι οι παιχτες εδειξαν το μεταλλο τους και τα @@ρια τους στην καταλληλοτερη στιγμη.
Οσο αφορα το τελευταιο ποστ περι της διαχειρησης του παιχνιδιου ,νομιζω οτι το μοναδικο λαθος του Καλαθη εχτες ηταν οταν ειμασταν στο +8 και κανει αιφνιδιασμο σταματαει να κοντρολαρει το παιχνιδι.Νομιζω οτι εκει θα τους τελειωναμε με + 10. Τελος παντων παμε για αλλα την τριτη


Εδώ συμφωνώ. Δεν θυμάμαι μέσα στην παράνοια που επικρατούσε εκείνη τη στιγμή πόσο ήταν το σκορ σε αυτή τη φάση αλλά και εγώ φώναζα να συνεχίσει τον αιφνιδιασμό 3 εναντίον ενός ήμασταν. Δεν ξέρω αν του φώναξε κάποιος να πατήσει φρένο αλλά δεν νομίζω. Μάλλον το πήγε στο σίγουρο ο μικρός. Μηδέν λάθη παρακαλώ...
il postino
δεν ειχαμε δει ολοι οτι η ομαδα ειναι πολλη λιγη σε σχεση με το παρελθον φιλε μου. απλα για αλλους το φετινο μοντελο του παο ηταν για μεχρι το τοπ16 και για αλλους, ελαχιστους δηλαδη, το φετινο μοντελο εχει μεγαλες δυνατοτητες και χωρις τα πολλα αστερια του παρελθοντος.

δε ξερω τι θα γινει στα επομενα 2 ματς, τα οποια επαναλαμβανω ειναι ακομα πιο δυσκολα απο τα 2 πρωτα, αλλα για μενα προσωπικα αυτη η ομαδα εκλεισε πολλα στοματα και απεδειξε, γιατι φαινεται σ αυτη τη χωρα πρεπει να αποδεικνυεις σε καθημερινη βαση μιας και το παρελθον δε λεει τιποτα και σε κανεναν, οτι στο οακα γινεται σοβαρη δουλεια και δεν κοροιδευουν κανεναν.
A.CAB
QUOTE(il postino @ Mar 25 2011, 18:45 ) *
δεν ειχαμε δει ολοι οτι η ομαδα ειναι πολλη λιγη σε σχεση με το παρελθον φιλε μου. απλα για αλλους το φετινο μοντελο του παο ηταν για μεχρι το τοπ16 και για αλλους, ελαχιστους δηλαδη, το φετινο μοντελο εχει μεγαλες δυνατοτητες και χωρις τα πολλα αστερια του παρελθοντος.

δε ξερω τι θα γινει στα επομενα 2 ματς, τα οποια επαναλαμβανω ειναι ακομα πιο δυσκολα απο τα 2 πρωτα, αλλα για μενα προσωπικα αυτη η ομαδα εκλεισε πολλα στοματα και απεδειξε, γιατι φαινεται σ αυτη τη χωρα πρεπει να αποδεικνυεις σε καθημερινη βαση μιας και το παρελθον δε λεει τιποτα και σε κανεναν, οτι στο οακα γινεται σοβαρη δουλεια και δεν κοροιδευουν κανεναν.


Ωπ στο τελευταίο είσαι λάθος. Τι θα πει γίνεται σοβαρή δουλειά και δεν κοροιδεύουν κανένα; Εδώ οι κοντοί το έχουν παρατήσει και ο Ομπράντοβιτς το έχει χάσει.
Ρε πάει να φτιάξει την ομάδα με τακτική και σχέδιο... Αν είναι δυνατόν! Το καταλαβαίνεις; Τακτική και σχέδιο και προγραματισμό. Και δεν ακούει τους δημοσιογράφους να πούμε και όλους τους προπονητές γύρω του. Κάθεται και μελετάει τώρα τους παίχτες του και πως τους θέλει και τι είδους παίχτες ψάχνει και συστήματα και άμυνες και ανοίξανε οι χώροι με το τρίποντο και ά παράτα μας μωρέ!
Θέλουμε παιχταράδες να καρφώνουνε και να τα μπουμπουνάνε και άσε τώρα τα συστήματα και τα split out pick n roll ή όπως αλλιώς τα λένε...
Σοβαρή δουλειά... Αν είναι δυνατόν. Εγώ πιστεύω ότι καθότανε και ξυνότανε όλο το καλοκαίρι ο Ομπράντοβιτς και σου λέει "ξέρεις τι; Λέω να μην ανανεώσω το Σάρας γιατί ξύπνησα λάθος και λέω να μην πάρω το Σχορσιανίτη γιατί δεν μου αρέσει η μουσική που ακούει. Ούτε γκαρντ θα πάρω γιατί οι κοντοί δεν μου δίνουν λεφτά αλλά και να μου έδιναν δεν παίρνω γιατί δεν έχω σχέδιο θα το βρούμε στην πορεία τι θα γίνει με την ομάδα"
Igor
QUOTE(ACAB @ Mar 25 2011, 18:44 ) *
Εδώ συμφωνώ. Δεν θυμάμαι μέσα στην παράνοια που επικρατούσε εκείνη τη στιγμή πόσο ήταν το σκορ σε αυτή τη φάση αλλά και εγώ φώναζα να συνεχίσει τον αιφνιδιασμό 3 εναντίον ενός ήμασταν. Δεν ξέρω αν του φώναξε κάποιος να πατήσει φρένο αλλά δεν νομίζω. Μάλλον το πήγε στο σίγουρο ο μικρός. Μηδέν λάθη παρακαλώ...


Πολυ μεστη σειρα απο το Νικ (μην τον ματιαξω,...). Γινομαι και εγω λιγο Ιωαννης Μελισσανιδης και κανω κολοτουμπα οπως λετε, για να πω οτι τετοια ωριμοτητα απο αυτο το παιδι δεν την περιμενα. Πιστευα πιο πολυ τον Τεπιτς, αλλα ο Καλαθης στα δυο παιχνιδια με την Μπαρτσελονα εχει παει εξαιρετικα πανω στον Ναβαρο, δεν εχει κανει λαθος (σε κανενα απο τους δυο αγωνες), εχει βοηθησει με πολυτιμους ποντους και δειχνει στοιχεια ετοιμου παιχτη.

Για μενα αυτη η κινηση του να σταματησει τον αιφνιαδσμο και να παει σε σετ παιχνιδι - οσο λαθος και να ηταν - για μενα σημαινει πολλα. Σημαινει οτι ωριμαζει. Σημαινει οτι αρχιζει να σκεφτεται πιο πολυ το παιχνιδι και δεν εχει απλα το μυαλο του στο fast break και το run 'n' gun παιχνιδι.
PARISINOS
QUOTE(Igor @ Mar 25 2011, 18:05 ) *
Πολυ μεστη σειρα απο το Νικ (μην τον ματιαξω,...). Γινομαι και εγω λιγο Ιωαννης Μελισσανιδης και κανω κολοτουμπα οπως λετε, για να πω οτι τετοια ωριμοτητα απο αυτο το παιδι δεν την περιμενα. Πιστευα πιο πολυ τον Τεπιτς, αλλα ο Καλαθης στα δυο παιχνιδια με την Μπαρτσελονα εχει παει εξαιρετικα πανω στον Ναβαρο, δεν εχει κανει λαθος (σε κανενα απο τους δυο αγωνες), εχει βοηθησει με πολυτιμους ποντους και δειχνει στοιχεια ετοιμου παιχτη.

Για μενα αυτη η κινηση του να σταματησει τον αιφνιαδσμο και να παει σε σετ παιχνιδι - οσο λαθος και να ηταν - για μενα σημαινει πολλα. Σημαινει οτι ωριμαζει. Σημαινει οτι αρχιζει να σκεφτεται πιο πολυ το παιχνιδι και δεν εχει απλα το μυαλο του στο fast break και το run 'n' gun παιχνιδι.


Αυτη του η κινηση παντως στον αιφνιδιασμο , ενω οντως ειμασταν τρεις με εναν και θα μπορουσαμε να παμε τη διαφορα στους δεκα, δεν θεωρω οτι ηταν κατ αναγκη λαθος.

Ναι μεν αν την πηγαιναμε στους 10 με ενα ευκολο καλαθι αποκτουσαμε ακομα μεγαλυτερο πλεονεκτημα , ωστοσο σε αυτο το σημειο οσο σημαντικοι ειναι οι δυο ποντοι ειναι και τα 24 δευτερα. Χωρια που αν γινοταν κανα αστειο και την χαναμε, τοτε θα τρωγαμε και καλαθι στο καπακι.

Καλη επιλογη για μενα λοιπον υπο την εννοια οτι αν για καποιο λογο δεν νοιωθεις την πασα, δεν ρισκαρεις με ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ να τη χασεις. Την κρατας , περνανε 24 δευτερα, δεν τους επιτρεπεις να ελπιζουν να γινει το ματς ροντεο ( με ραν εν γκαν που μονο αυτους συνεφερε) και στην τελικη αν εχεις εμπιστοσυνη στην επιθεση σου, μπορει να βαλεις και το καλαθι και να τα εχεις κερδισει ολα...

Καλη κινηση λοιπον απο τον μικρο και ας ηταν ευκαιρια οντως να τους τελειωσουμε.

Ηταν απο τις φασεις που ηταν δικοπο μαχαιρι. Η πετυχαινει ο αιφνιδιασμος και τους τελειωνεις η αποτυνχανει , τρωας καλαθι ( με τρεις να εχουν φυγει μπροστα δεν εχουν μεινει και πολλοι να μαρκαρουν) και τους ξαναβαζεις για τα καλα μεσα στο παιχνιδι.
Οποτε η λυση της σιγουριας σε αυτο το σημειο ειναι παντα καλυτερη για μενα....

Υ.Γ. Οταν προλαβω θα κανω και ενα ποστ για την πορεια του καλαθη στην καριερα του μεχρι στιγμης (μιας και τον εχω παρακολουθησει σε αγωνες απο τοτε που ηταν 18) γιατι πραγματικα πιστευω αυτη η κριτικη που δεχοταν οφειλεται και ολας στο οτι πολλοι δεν γνωριζουν για τι ειδους ταλεντο μιλαμε...
Ginobili
QUOTE(ACAB @ Mar 25 2011, 16:57 ) *
Ωπ στο τελευταίο είσαι λάθος. Τι θα πει γίνεται σοβαρή δουλειά και δεν κοροιδεύουν κανένα; Εδώ οι κοντοί το έχουν παρατήσει και ο Ομπράντοβιτς το έχει χάσει.
Ρε πάει να φτιάξει την ομάδα με τακτική και σχέδιο... Αν είναι δυνατόν! Το καταλαβαίνεις; Τακτική και σχέδιο και προγραματισμό. Και δεν ακούει τους δημοσιογράφους να πούμε και όλους τους προπονητές γύρω του. Κάθεται και μελετάει τώρα τους παίχτες του και πως τους θέλει και τι είδους παίχτες ψάχνει και συστήματα και άμυνες και ανοίξανε οι χώροι με το τρίποντο και ά παράτα μας μωρέ!
Θέλουμε παιχταράδες να καρφώνουνε και να τα μπουμπουνάνε και άσε τώρα τα συστήματα και τα split out pick n roll ή όπως αλλιώς τα λένε...
Σοβαρή δουλειά... Αν είναι δυνατόν. Εγώ πιστεύω ότι καθότανε και ξυνότανε όλο το καλοκαίρι ο Ομπράντοβιτς και σου λέει "ξέρεις τι; Λέω να μην ανανεώσω το Σάρας γιατί ξύπνησα λάθος και λέω να μην πάρω το Σχορσιανίτη γιατί δεν μου αρέσει η μουσική που ακούει. Ούτε γκαρντ θα πάρω γιατί οι κοντοί δεν μου δίνουν λεφτά αλλά και να μου έδιναν δεν παίρνω γιατί δεν έχω σχέδιο θα το βρούμε στην πορεία τι θα γίνει με την ομάδα"

Πολύ ειρωνεία...ρε παιδί μου.Δεν είναι σοβαρό αυτό...δεν πάει να πει ότι δεν έχουν γίνει κάποια λάθη.
Δηλαδή αν αποκλειστεί από την Μπάρτσα στο ΟΑΚΑ πάει να πει ότι δεν γίνεται σοβαρή δουλειά? Η' έλεγε κανείς πριν από τα παιχνίδια με την Μπάρτσα ότι δεν γίνεται σοβαρή δουλειά? Ή αμφέβαλλε ποτέ κανείς μας πριν τα παιχνίδια με την Μπάρτσα ότι ο Ζοτς δεν είναι ο κορυφαίος???
Δηλαδή στον βωμό του αποτελέσματος...τα ισοπεδώνουμε όλα,και ισχυριζόμαστε ότι δεν έγιναν λάθη...μάλιστα.

QUOTE(Igor @ Mar 25 2011, 17:05 ) *
Πολυ μεστη σειρα απο το Νικ (μην τον ματιαξω,...). Γινομαι και εγω λιγο Ιωαννης Μελισσανιδης και κανω κολοτουμπα οπως λετε, για να πω οτι τετοια ωριμοτητα απο αυτο το παιδι δεν την περιμενα. Πιστευα πιο πολυ τον Τεπιτς, αλλα ο Καλαθης στα δυο παιχνιδια με την Μπαρτσελονα εχει παει εξαιρετικα πανω στον Ναβαρο, δεν εχει κανει λαθος (σε κανενα απο τους δυο αγωνες), εχει βοηθησει με πολυτιμους ποντους και δειχνει στοιχεια ετοιμου παιχτη.

Για μενα αυτη η κινηση του να σταματησει τον αιφνιαδσμο και να παει σε σετ παιχνιδι - οσο λαθος και να ηταν - για μενα σημαινει πολλα. Σημαινει οτι ωριμαζει. Σημαινει οτι αρχιζει να σκεφτεται πιο πολυ το παιχνιδι και δεν εχει απλα το μυαλο του στο fast break και το run 'n' gun παιχνιδι.

Κι αν στην συνέχεια ο Καλάθης ξαναγίνει ανύπαρκτος όπως ήταν μέχρι τώρα...τι θα γίνει??? Δεν θα τον κρίνεις??? Τι θα πάει να πει αυτο ότι κάνεις κωλοτούμπα? Ελάτε ρε παιδιά...δεν είναι δυνατόν αυτό.Ό,τι βλέπουμε κρίνουμε,δεν είμαστε τυφλοί.Δηλαδή άδικα ασκούταν τόσο καιρό κριτική στον καλάθη για τις εμφανίσεις του??? Ή μήπως τώρα που έπαιξε καλά,δεν του το αναγνωρίζουμε?? Κι επειδή του το αναγνωρίζουμε σημαίνει ότι κάνουμε κωλοτούμπα?? Αν αύριο μπει ο Τέπιτς και παίξει εξαιρετικά..από το πουθενά,τι θα γίνει?? Ότι έτσι και του το αναγνωρίσουμε κάνουμε κωλοτούμπα?
PARISINOS
QUOTE(Ginobili @ Mar 25 2011, 18:15 ) *
Πολύ ειρωνεία...ρε παιδί μου.Δεν είναι σοβαρό αυτό...δεν πάει να πει ότι δεν έχουν γίνει κάποια λάθη.
Δηλαδή αν αποκλειστεί από την Μπάρτσα στο ΟΑΚΑ πάει να πει ότι δεν γίνεται σοβαρή δουλειά? Η' έλεγε κανείς πριν από τα παιχνίδια με την Μπάρτσα ότι δεν γίνεται σοβαρή δουλειά? Ή αμφέβαλλε ποτέ κανείς μας πριν τα παιχνίδια με την Μπάρτσα ότι ο Ζοτς δεν είναι ο κορυφαίος???
Δηλαδή στον βωμό του αποτελέσματος...τα ισοπεδώνουμε όλα,και ισχυριζόμαστε ότι δεν έγιναν λάθη...μάλιστα.


Σωστος σε αυτο ο φιλος τζινομπιλι. Φιλε ACAB αν και λιγο χιουμορ ποτε δεν βλάπτει, δεν θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι που υποστηριξαν οτι δεν γινεται δουλεια η οτι μας κοροηδευουν.

Ναι μερικοι ηταν καπως πιο απαισιοδοξοι (ποτ στην τελικη πραγματικα μπορει να αποκλειστουμε απο τους 8 εν τελη ασχετα αν οντως αποδειξαμε οτι αυτη η ομαδα ειναι μεσα στις 2 τρεις καλυτερες της ευρωπης και εχει τα φοντα να παει ως το τελος), μερικοι καπως πιο αποτομοι, αλλα καπως πιο δυσπιστοι εναντια σε μερικους παιχτες (καλαθης, σατο , τεπιτς δεν ηταν και τα αγαπημενα παιδια πολλων ομολογουμενως) ωστοσο δεν θεωρω οτι κατεκρινε κανεις ζοτς, δουλεια του τιμ, αρκετους παιχτες κλπ...

Για μενα αυτη η απελπισια που ειχε πιασει πολλους ειναι συνδυασμος υπερτιμησης της μπαρτσα, υποτιμησης του ροστερ μας, υποτιμηση της αξιας της συνοχης της ομαδας και αγαπης για την ομαδα που αν κινδυνευει σε κανει να τα βλεπεις ολα μαυρα μερικες φορες και φωναζεις εναντι δικαιων και αδικων...

Ειρωνεια ομως δεν χρειαζεται γενικα...Ειδικα μετα απο τετοια νικη και σε τετοιες κρισιμες στιγμες...
colonel gomelsky
dedicated to il postino

Κατάφερα να δω και το 2ο ματς. Τα μπασκετικά - τεχνικά τα είπατε, δεν έχω να προσθέσω πολλά. Με κάλυψαν πολλοί φίλοι και κυρίως ο PARISINOS.

1) Η κουβέντα (δυστυχώς) γυρνάει στις κωλοτούμπες. Κάποιοι τα λέγανε(με), κάποιοι δεν τα λέγανε κτλ. Δεν το θεωρώ κακό. Αυτό που θεωρώ κακό είναι οι κωλοτούμπες (οι κυβιστές που τις πραματοποιούν) να κατηγορούνται για έλλειψη παναθηναϊκοφροσύνης ή μπασκετοσύνης.

2) Τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει. Απλά στην πλειοψηφία των οπαδών του ΠΑΟ κυριάρχησαν σωρευτικά δύο αντιλήψεις: α) υποτίμηση της φετινής ομάδας β) υπερτίμηση της Μπαρτσελόνα

3) Γιατί υποτίμηση της φετινής ομάδας; Γιατί i) η ομάδα αποδυναμώθηκε και ii) ακόμα και στην αποδυναμωμένη ομάδα είναι τραγική η έλλειψη του δεύτερου γκαρντ.

4) α)i) Δεν συμφωνώ με το ότι η ομάδα αποδυναμώθηκε. Αυτό θα ίσχυε αν η ομάδα προσπαθούσε να παίξει το μπάσκετ παρασμένων ετών με το φετεινό ρόστερ. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε. Σχετικά έγραφα στην αρχή της χρονιάς:
QUOTE
Βγαίνει, λοιπόν, αυτόματα το συμπέρασμα ότι θα αποδυναμωθεί η ομάδα και μάλιστα σημαντικά. Όχι απαραίτητα, θα έλεγα εγώ. Αυτό θα συμβεί αν ο ΠΑΟ δώσει στον αντικαταστάτη του Σπανούλη τις αρμοδιότητες που είχε ο V-Span και κρατήσει αναλοίωτο το παιχνίδι του. Αν αλλάξει σε κάποιο βαθμό τη φιλοσοφία του, ο Διαμαντίδης πάρει περισσότερες εκτελεστικές πρωτοβουλίες, μετατοπιστεί το κέντρο βάρους της επίθεσης και διευρυνθεί αυτή με νέα plays, η "τρύπα" ίσως να μπορεί να καλυφθεί. Ο Ομπράντοβιτς το έχει κάνει και στο παρελθόν. Εννοείται, βέβαια, ότι κάτι τέτοιο θέλει πολλή δουλειά και έναν πραγματικά ποιοτικό αντικαταστάτη.

το σχετικό ποστ:
http://greekhoopz.blogspot.com/2010/06/vol-3.html
Η ντελικάτη ομάδα μας των τελευταίων ετών φέτος έγινε πιο γρήγορη και πιο αθλητική. Έχασε σε άλλα σημεία βέβαια. Ή καλύτερα τα θυσίασε.
α)ii) Η ομάδα χρειάζεται όντως ένα ποιοτικό γκαρντ ακόμα και αν ο Καλάθης συνεχίζει να παίζει έτσι. Απλά αυτή η έλλειψη για πολλούς ήταν απλά μια έλλειψη (πολλές ομαδες έχουν) και για άλλους a priori παράγοντας αποτυχίας.

5)β) Για την υπερτίμηση της Μπαρτσελόνα έχω ξαναμιλήσει και την θεωρώ δεδομένη. Κατ εμέ βασίζεται: 1) Στις ήττες του ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια 2) στην ήττα του ΟΣΦΠ στο Φ4 με κάτω τα χέρια. Ήταν ένα σημείο που παναθηναϊκοί και ολυμπιακοί συμφωνούσαν. Περίεργο έτσι? Για μένα ήταν ένα άτυπο και άρρητο moratorium των οπαδών. 3) Στην γοητεία που ασκεί δυστυχώς σε πάρα πολλούς η ποδοσφαιρική μπαρτσελόνα και το κλαμπ γενικά.

Τα τρία παραπάνω για μένα ισχύουν για τον εξής λόγο: Πλήν του Ναβάρο (μερικοί δεν τον θέλουν ούτε κι αυτόν) κανένας οπαδός του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ δεν ζηλεύει κανέναν παίχτη της Μπαρτσελόνα! Και αν φέτος το κάνουν μερικοί, πέρυσι δεν το έκανε κανένας! Πώς λοιπόν αυτή η "ομάδα-θρύλος" όπου ατομικά όλοι είναι καλοί, αλλά κανένας δεν θα άλλαζε τους παίκτες της ομάδας του γι αυτούς είναι υπερηχητική? Κανείς δεν ξέρει...

QUOTE(PARISINOS @ Mar 25 2011, 19:23 ) *
Για μενα αυτη η απελπισια που ειχε πιασει πολλους ειναι συνδυασμος υπερτιμησης της μπαρτσα, υποτιμησης του ροστερ μας, υποτιμηση της αξιας της συνοχης της ομαδας και αγαπης για την ομαδα που αν κινδυνευει σε κανει να τα βλεπεις ολα μαυρα μερικες φορες και φωναζεις εναντι δικαιων και αδικων...


Και αφού έγραψα το ποστ, είδα το παραπάνω. Ταύτιση κύριε Παρισινέ...
Manu7
QUOTE(Ginobili @ Mar 25 2011, 19:23 ) *
Πολύ ειρωνεία...ρε παιδί μου.Δεν είναι σοβαρό αυτό...δεν πάει να πει ότι δεν έχουν γίνει κάποια λάθη.

Σ'αυτό συμφωνώ και γω.Το ότι νίκησε ο ΠΑΟ εχτές και αποθεώνεται ο Ζοτς δεν σημαίνει ότι τελικά δεν έκανε κανένα λάθος.

Ο ΠΑΟ χρειαζόταν έναν ακόμη γκαρντ όπως και να'χει.Και για το σκοράρισμα και για τη δημιουργία.Όχι απαραίτητα πρωτοκλασσάτο.Το ιδανικό θα ήταν αυτό αλλά όχι αναγκαίο.Θα έκανε τη ζωή του πιο εύκολη.Κατά τη γνώμη μου
για να παίρνει τις νίκες κόντρα σε μεγάλους αντιπάλους ο φετινός ΠΑΟ πρέπει να συμβαίνουν συγκεκριμένα πράγματα
κάθε φορά.Σκληρή άμυνα + ριμπάουντ,εξαιρετικός Διαμαντίδης,10 πόντους + από Νίκολας,καλός Μπατίστ ή Μάριτς.Σε όλα αυτά όμως πρέπει να προστίθενται εκτός από την δεδομένη άμυνα του,οι πόντοι του Σάτο!

Η διαφορά η χθεσινή σε σχέση με προηγούμενες φορές ήταν ο Σάτο.Οι 18 πόντοι του έκαναν τη διαφορά.Η άμυνα του πρέπει να είναι κάτι το αυτονόητο για μένα λόγω της αμυντικογενούς φύσης του (άλλωστε θεωρώ ότι ήταν το ιδανικό 3άρι για τον φετινό Ολυμπιακό και ότι ο ΠΑΟ τον πήρε και για αυτόν τον λόγο).Ο ΠΑΟ λοιπόν πήρε εκτός από τους πόντους του Μπατίστ και του Μήτσου και του Νίκολας, ακόμα 18 πόντους από το 3άρι του.Δεν είναι ανάγκη να είνα 18 σε κάθε ματς.Αλλά 10+ τουλάχιστον.Τότε θα αποκτήσει σταθερότητα ο ΠΑΟ.Από τη στιγμή που λείπει ένας καλός γκαρντ τότε θα πρέπει το 3άρι της ομάδας να πάρει περισσότερες προσπάθειες αλλά και να τις βάλει κιόλας.Αυτό έγινε εχτές και νομίζω ότι είναι το μυστικό.

il postino
πολυ σωστα ειπε ο Ginobili οτι λεμε και κρινουμε ο,τι βλεπουμε!!! πολυ σωστο! ο καθενας εχει τη γνωμη του και καλο ειναι να την καταθετει, ασχετα αν στο τελος επιβεβαιωθουν τα λεγομενα ή διαψευστουν! κανεις δεν ειναι μαντης αλλωστε.

δεν ειναι εκει το θεμα ομως!

το θεμα δεν ειναι οτι δεν υπηρχε πιστη στην ομαδα αλλα οτι η ειρωνια, η κοροιδια και η χλευη καθ ολη τη διαρκεια της χρονιας εδινε και επαιρνε. εμενα αυτο μου εχει κακοφανει και οχι οτι καποιοι δεν εδιναν τυχη στην ομαδα, τον κοουτς και τη διοικηση.

εδω μπαινουμε για να γραφουμε για μπασκετ και δυστυχως τα αμιγως μπασκετικα ποστ ελειψαν απο τα τοπικ του παο φετος. προηγουνταν σχολια "πού παμε ρε μ αυτη την ομαδα", "πού πας ρε καραμητρο", "κατσικι ο ενας, ασχετος ο αλλος", "για μεχρι το τοπ16 ειμαστε, για μεχρι το το τοπ8 ειμαστε, για μεχρι το φ4 ειμαστε", "δε θα αντεξει ο μητσος", "θελουμε γκαρντ" και αλλα γραφικα.

ο παο δεν αξιζει τη χλευη, εκει θελω να καταληξω στην τελικη.
SG3ptshooter
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 25 2011, 19:38 ) *
κανένας οπαδός του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ δεν ζηλεύει κανέναν παίχτη της Μπαρτσελόνα! Και αν φέτος το κάνουν μερικοί, πέρυσι δεν το έκανε κανένας! Πώς λοιπόν αυτή η "ομάδα-θρύλος" όπου ατομικά όλοι είναι καλοί, αλλά κανένας δεν θα άλλαζε τους παίκτες της ομάδας του γι αυτούς είναι υπερηχητική? Κανείς δεν ξέρει...

δηλαδή εμένα που μου αρέσουν οι μισοί είμαι κρυφο- Πανιώνιος;

Έχουμε μια θέση κοινοτικού ελεύθερη. Αν το καλοκαίρι ερχόταν ο Λόρμπεκ να καλύψει το πιθανό κενό του Φώτση ή του Τσαρτσαρή π.χ. θα ήταν παράλογο;
colonel gomelsky
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 25 2011, 19:42 ) *
δηλαδή εμένα που μου αρέσουν οι μισοί είμαι κρυφο- Πανιώνιος;

Έχουμε μια θέση κοινοτικού ελεύθερη. Αν το καλοκαίρι ερχόταν ο Λόρμπεκ να καλύψει το πιθανό κενό του Φώτση ή του Τσαρτσαρή π.χ. θα ήταν παράλογο;


Έλα ρε συ! Αφού καταλαβαίνεις τι θέλω να πω γιατί το παίζεις προβοκάτορας? tongue.gif Ξέρω, ξέρω, περίμενες να έχω χαίτη και μουστάκι αλά Γιοβάισα ή Χομίτσιους...
Ginobili
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 25 2011, 18:42 ) *
δηλαδή εμένα που μου αρέσουν οι μισοί είμαι κρυφο- Πανιώνιος;

Έχουμε μια θέση κοινοτικού ελεύθερη. Αν το καλοκαίρι ερχόταν ο Λόρμπεκ να καλύψει το πιθανό κενό του Φώτση ή του Τσαρτσαρή π.χ. θα ήταν παράλογο;

Καλά δεν θα μας κακόπεφτε,αλλά δεν είναι αυτό που λείπει από τον παναθηναικό....απεναντίας για τον Ολυμπιακό θα ήταν ξερολούκομο αντί των Νίλσεν ή Έρτσεκ
Anaz
Tο αποτελεσμα της ψηφοφοριας παντως ειναι 65-35 υπερ της Μπαρτσα. Δεν το λες και υπερβολικο. Επομενως δεν θεωρουνταν και ΤΟΣΟ φαβορι απο ολους η Μπαρτσα, οπως παρουσιαζεται.
Eγω παντως ειμαι ενας απο αυτους που ψηφισαν 3-2 υπερ του Παο.Τωρα βεβαια δεν το βλεπω πολυ πιθανο σαν σεναριο να εχουμε αλλα δυο break..Αν κ δεν αποκλειεται τιποτα.
SG3ptshooter
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 25 2011, 19:44 ) *
Έλα ρε συ! Αφού καταλαβαίνεις τι θέλω να πω γιατί το παίζεις προβοκάτορας? tongue.gif Ξέρω, ξέρω, περίμενες να έχω χαίτη και μουστάκι αλά Γιοβάισα ή Χομίτσιους...

συνολικά συμφωνώ με το ποστ σου σε μεγάλο βαθμό και παρότι σίγουρα με κατατάσσεις στους οριακά υπερβολικούς με τη Μπάρτσα (και όποιον δεν είναι Ρεάλ, εδώ που τα λέμε), ξέρεις ότι ούτε εγώ πιστεύω ότι μιλάμε για ομάδα - όνειρο ή υπερδύναμη. Απλά αντέδρασα επειδή θεωρώ ότι το τελευταίο που έγραψες ήταν υπερβολικό, μια χαρά το βρίσκω το ρόστερ της Μπαρτσελόνα και αρκετοί θα έβρισκαν ρόλο σε πολλές άλλες ομάδες, ανάλογα με τις περιστάσεις φυσικά. Αυτό που επικρίνω συχνά στην ομάδα του Πασκουάλ είναι ότι είναι πιο μπλαζέ κι από ομάδα που κέρδισε 40 πόντους μέσα στη Βοστώνη..

Ξέρεις πόσο απογοητεύτηκα που σε είδα στο φέισμπουκ ότι δεν είσαι έτσι; Γκρεμίστηκε η Σοβιετική Ένωση μέσα μου αφού μέχρι κι εσύ δεν τιμάς το ανατολικό μπλοκ. Τελευταία μου ελπίδα να κουβαλά αυτό το μαλλί είναι ο αρκούντως unpredictable ξεπλένης.. Άσε που άλλαξες κι άβαταρ. Που πάει αυτό το φόρουμ;
Paris87
Τωρα που ξαναβλεπω το ματς...αυτος ο Σατο ποσο ετρεξε, πηδηξε και πλακωθηκε στο ματς δεν λεγεται...και παρολαυτα εβαλε και τα σουτ
colonel gomelsky
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 25 2011, 19:58 ) *
συνολικά συμφωνώ με το ποστ σου σε μεγάλο βαθμό και παρότι σίγουρα με κατατάσσεις στους οριακά υπερβολικούς με τη Μπάρτσα (και όποιον δεν είναι Ρεάλ, εδώ που τα λέμε), ξέρεις ότι ούτε εγώ πιστεύω ότι μιλάμε για ομάδα - όνειρο ή υπερδύναμη. Απλά αντέδρασα επειδή θεωρώ ότι το τελευταίο που έγραψες ήταν υπερβολικό, μια χαρά το βρίσκω το ρόστερ της Μπαρτσελόνα και αρκετοί θα έβρισκαν ρόλο σε πολλές άλλες ομάδες, ανάλογα με τις περιστάσεις φυσικά. Αυτό που επικρίνω συχνά στην ομάδα του Πασκουάλ είναι ότι είναι πιο μπλαζέ κι από ομάδα που κέρδισε 40 πόντους μέσα στη Βοστώνη..

Ξέρεις πόσο απογοητεύτηκα που σε είδα στο φέισμπουκ ότι δεν είσαι έτσι; Γκρεμίστηκε η Σοβιετική Ένωση μέσα μου αφού μέχρι κι εσύ δεν τιμάς το ανατολικό μπλοκ. Τελευταία μου ελπίδα να κουβαλά αυτό το μαλλί είναι ο αρκούντως unpredictable ξεπλένης.. Άσε που άλλαξες κι άβαταρ. Που πάει αυτό το φόρουμ;


1) Δεν εννοώ ότι οι πάιχτες δεν είναι καλοί. Ίσα-ίσα. Απλά δεν είναι και για να τους λιγουρεύομαστε.

2) το αβαταρ θα αλλάξει ξανά αύριο. Και τιμάω στην πράξη το ανατολικό μπλοκ, όχι με την κόμη μου όμως.
Anaz
Μιλατε για ταυτοχρονη υπερτιμηση της Μπαρτσα και υποτιμηση του Παο, κι ΕΝ ΜΕΡΕΙ εχετε δικιο, αλλα τωρα "κινδυνευει" να συμβει το αντιστροφο. Γιατι δεν βλεπω να αναφερεται ιδιαιτερα το ψυχολογικο πλεονεκτημα του αουτσαιντερ που ειχε ο Παο στη σειρα κι επαιζε σαν κομαντο χτες, αλλα να εστιαζουμε ΜΟΝΟ στα μις ματς, τις τακτικες επιλογες του Ζοτς, το μεγαλειο του ΔΔ και τις αδυναμιες της Μπαρτσα. Την ψυχολογια "Ροκυ" (οπως πολυ ευστοχα ειπωθηκε) και την περιφερειακη ευστοχια που ειχαν χτες οι παιχτες κι επαιξε καθοριστικο ρολο την αποδιδουμε στην "βαρια φανελα", και ΙΣΧΥΕΙ, αλλα δεν ισχυει απο μονο του αλλα σε συνδυασμο κ με το γεγονος οτι η ομαδα κατεβαινε απαλλαγμενη απο αγχος και με πληγωμενο εγωισμο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.