Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Λετονία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
benchwarmer
Runt
Χμμ...
... πολύ-πολυ σημαντικό το παιχνίδι σήμερα, αν στραβώσει την κάτσαμε κανονικά.
Και δεν ειναι απίθανο να στραβώσει, οι Λετονοι δεν ειναι ευκολη ομάδα.
Επιπλέον, η πνευματική τους κατάσταση αυτή τη στιγμή μπροστά στη δική μας ειναι ολανθιστο ηλιοτρόπιο.

Έχουμε που εχουμε τα μαύρα μας τα χάλια ψυχολογικα (δημοσιογράφος μπασκετικος της ερα το αναφέρει αυτο ), αν χάσουμε και σήμερα, θα πάμε σε ένα -μη τιμητικό- τελευταίο ματς με καταρρακωμενο ηθικο, να παίξουμε την συμμετοχή μας στο προολυμπιακό. Νοτ γκουντ.

Μεγάλο βάρος στα ριμπάουντ και στο γρήγορες επιστροφές.

ΥΓ. Το τελείως εφιαλτικό* σενάριο ειναι να πάμε για την έβδομη θέση εναντίον των Ιταλών, και αυτοί βέβαια να μας βάζουν τρίποντα απο παντού. Τώρα που το σκέφτομαι ένα do or die με την Ιταλία θα έχει πλάκα και θα δώσει νέο ενδιαφέρον.
Το λεω γιατί βλέπω οτι τα ποσταρισματα για την εθνική, αφορούν πια το μελλον μονο της ομάδας.


*λεμε τωρα...
koostas
εγω παντως δεν δινω τοσο σημασια συμμετοχης σε ενα προλυμπιακο ή και στους ολυμπιακους...
το μπασκετ πρεπει να ακολουθησει το παραδειγμα του ποδοσφαιρου, στους ολυμπιακους να κατεβαινουν δευτερες ομαδες...
σιγα τη δημοσιοτητα που εχει το τουρνουα μπασκετ των ολυμπιακων ή σιγα τη σημασια του..

τωρα θα βαλουμε τον σπανουλη και τους λοιπους να παιζουν αρχες ιουλιου....
μια χαρα ανανεωση εκανες και πηγαινες κατευθειαν στο επομενο ευρομπασκετ...
xristos_metal
Οι Ολυμπιακοι ειναι η μεγαλυτερη μπασκετικη διοργανωση. Εγω δεν βρισκω λογο να γινεται το παγκοσμιο πρωταθλημα απο τη στιγμη που ειναι ιδια ακριβως διοργανωση.

Στα του αγωνα ελπιζω να κανουμε επιτελους μια καλη εμφανιση και να παρουμε τη 5η θεση. Ακομη και η 5η θεση ειναι ενα βημα μπρος μετα τις φαπες των τελευταιων ετων.
TakeshyKurosawa
QUOTE (koostas @ Sep 17 2015, 16:26 ) *
εγω παντως δεν δινω τοσο σημασια συμμετοχης σε ενα προλυμπιακο ή και στους ολυμπιακους...
το μπασκετ πρεπει να ακολουθησει το παραδειγμα του ποδοσφαιρου, στους ολυμπιακους να κατεβαινουν δευτερες ομαδες...
σιγα τη δημοσιοτητα που εχει το τουρνουα μπασκετ των ολυμπιακων ή σιγα τη σημασια του..

τωρα θα βαλουμε τον σπανουλη και τους λοιπους να παιζουν αρχες ιουλιου....
μια χαρα ανανεωση εκανες και πηγαινες κατευθειαν στο επομενο ευρομπασκετ...

Ρε φίλε οι Ολυμπιακοί είναι με διαφορά η μεγαλύτερη διοργάνωση για το μπάσκετ γι αυτό κατεβαίνουν όλοι μα όλοι!
koostas
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Sep 17 2015, 16:47 ) *
Ρε φίλε οι Ολυμπιακοί είναι με διαφορά η μεγαλύτερη διοργάνωση για το μπάσκετ γι αυτό κατεβαίνουν όλοι μα όλοι!


κακως...
γενικως σε ολα τα ομαδικα, μεγαλυτερη διοργανωση πρεπει να ειναι και να καθιερωθει το παγκοσμιο..
λες να ειναι χαζοι στην μπαλα που το βλεπουν ετσι και εχουν εσοδα δις απ' τα παγκοσμια? τι τηλεοπτικα και τι κοσμο να κερδισεις σε ενα μπασκετικο τουρνουα μεσα σε αλλα 10 τουρνουα και σε αλλα 100 αγωνισματα στιβου, κα??
yorgos
επειδή το ποδόσφαιρο έχει ξεφτιλίσει τη μεγαλύτερη αθλητική γιορτή στο παγκόσμιο στερέωμα, σε αντίθεση με όλα τα άλλα αθλήματα, για να τσεπώνει ο Μπλάτερ, πρέπει να κάνει το ίδιο και το μπάσκετ; Με ποια λογική;

Το μπάσκετ είναι από τα εμπορικότερα events των Ολυμπιακών, όπου κι αν γίνονται αυτά.
Nemesakos
QUOTE (koostas @ Sep 17 2015, 16:53 ) *
κακως...
γενικως σε ολα τα ομαδικα, μεγαλυτερη διοργανωση πρεπει να ειναι και να καθιερωθει το παγκοσμιο..
λες να ειναι χαζοι στην μπαλα που το βλεπουν ετσι και εχουν εσοδα δις απ' τα παγκοσμια? τι τηλεοπτικα και τι κοσμο να κερδισεις σε ενα μπασκετικο τουρνουα μεσα σε αλλα 10 τουρνουα και σε αλλα 100 αγωνισματα στιβου, κα??



Και γω συμφωνώ βασικά μαζί σου αλλά στο ερώτημά σου η απάντηση είναι απλή...

Πέρσυ στο παγκόσμιο αν δεν κάνω λάθος είχε πολύ λίγα εισιτήρια ακόμα και όταν έπαιζε η Αμερική.Σε κάθε Ολυμπιακό τουρνουά, εξαιτίας της ιδέας (αν μπορεί να το πει κάποιος) των Ολυμπιακών Αγώνων, τα γήπεδα όλα είναι γεμάτα. Προφανώς και η ομοσπονδία κοιτάει το συμφέρον της... Άλλωστε σε Ολυμπιακούς είδαμε και την κλασσική Dream Team..

Και για να είμαι και on topic, οι Λετονοί ρίχνουν ξύλο.. Παιχταράδες μπορεί να μην έχουν αλλά δέρνουν.... Ελπίζω να μην φανούμε κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτό το ματς...
Runt
Πάει το τβ κοντρόλ..... gdi.gif
tuareg
Πως γινεται να το γυρνας..να εισαι 37-28 μπροστα και σε δυο λεπτα να φας 16-0 σερι?
SteveNashidis
0-16 seri στα τρία τελευταία λεπτά . blink.gif
Zephyr
Τι μαύρο χάλι είναι αυτό???
Θα μιλάμε για epic fail αν δεν μπορούμε να κερδίσουμε τοΓιαννητοΜπλουμς και την παρέα του.
katharop
Σπανούλη σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου όλα αυτά τα χρόνια. Φτάνει καλή συνέχεια. Κουράστηκα.
GK_23
QUOTE(tuareg @ Sep 17 2015, 16:48 ) *
Πως γινεται να το γυρνας..να εισαι 37-28 μπροστα και σε δυο λεπτα να φας 16-0 σερι?

Γίνεται όταν προσπαθείς ακόμα και τώρα να αποδείξεις ότι Καλάθης-Σπανούλης μπορεί να συνυπάρξουν μαζί...
Runt
QUOTE (tuareg @ Sep 17 2015, 17:48 ) *
Πως γινεται να το γυρνας..να εισαι 37-28 μπροστα και σε δυο λεπτα να φας 16-0 σερι?

Αστο ρε tuareg. ..ούτε τον παραλληλισμό με το παιδικό δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εδώ.
Δεν φτάνει.

yorgos
QUOTE(tuareg @ Sep 17 2015, 16:48 ) *
Πως γινεται να το γυρνας..να εισαι 37-28 μπροστα και σε δυο λεπτα να φας 16-0 σερι?

Μόνο υπερφυσικά εξηγείται αυτό ή με ψυχολογικούς ορους. Χάλι πραγματικά, πάνω που λέγαμε ότι φάνηκε η διαφορά κλάσης. Μάλλον μια άλλη "κλάση" φάνηκε. Ελπίζω να έχουν τα κάκαλα να ορθοποδήσουν στο ημίχρονο, αλλιώς πάμε για Βατερλώ τύπου Καράκας. Αν έχει προσωπικότητες η Εθνική πρέπει να μπει γκαζωμένη και να το καθαρίσει από την 3η περίοδο.
louie
αστεια πραγματα. τι 16-0 σερι; λαθη, αντιαθλητικα, χαζομαρες. αυτη η ομαδα χρειαζεται αλλαγες σε βαθος. δεν της εχει απομεινει τπτ που να θυμιζει μεγαλη ομαδα. εναντια στην ισπανια λεγαμε οτι δεν εχει πια χαρακτηρα για μεγαλα ματς. σημερα δειχνει οτι ουτε η διαχειρηση του σκορ απεναντι σε αταλαντους και απειρους αντιπαλους εχει
salonikatasos
Μακαρι να χασουμε σημερα. Ετσι για τιμωρια στους αδιαφορους για να ξαναπαιξουν αυριο. Ετσι κι αλλιως ειτε παμε στο προολυμπιακο,ειτε οχι,στους ολυμπιακους δε μπαινουμε
ssoulliss
Είναι ενδεικτικό της κακής ψυχολογίας, πως στο 37-42 ο Μπουρούσης είχε παρκάρει στο κέντρο και δεν γύρισε, ενώ οι υπόλοιποι πάλευαν να πάρουν το ριμπάουντ μετά τα συνεχή άστοχα σουτ των Λετονών. Φυσικά κάποια στιγμή το έβαλαν και στην επόμενη επίθεση ο Μπουρούσης σούταρε τρίποντο για να εξιλεωθεί.

Γενικά είναι το χειρότερο μας ημίχρονο στην άμυνα σε όλο το τουρνουά. Για να δούμε πως θα αντιδράσουμε.
nikolas12
Πέρα από τους 16 σερί πόντους, αν κατάλαβα καλά, πήρε time out όταν μας ισοφάρισαν για να σχεδιάσει την επόμενη επίθεση και σε αυτήν έγινε σκοτωμένο τρίποντο Σπανούλη μετά από σκριν; Κατά τ' άλλα βρίσκουμε πεντάδα που γυρίζει το ματς, ξαναρίχνουμε μαζί Καλάθη-Σπανούλη και παίζουμε με 3 γκαρντ με το Σλούκα και γίνονται 500 λάθη. Αρκετά από το Σπανούλη, 1 λάθος πάσα Καλάθη, ο Κουφός έκανε και αυτός κανά 2 και όταν το εκμεταλλεύτηκαν οι άλλοι, φάγαμε τους 16 στη μάπα. Ας μπούμε με ψυχολογία, ας δωθεί περισσότερος χρόνος σε Κούμπο, Πρίντεζη, Μπουρούση (ρε ελληνική μετενσάρκωση του Ντιρκ, πάμε να μειώσουμε στους 3, ενώ δεν πάει τίποτα καλά και παίρνεις τρίποντο; Παίξε ρακέτα μπας και κάνουμε τίποτα), Σλούκα που πατάνε καλά, ας μπει και ο Μάντζαρης με το Ζήση για άμυνα και σουτ αντίστοιχα και πιστεύω ότι θα ρολάρει το πράγμα. Ο Σπανούλης μάλλον δεν είναι στη μέρα του πάλι, δε χρειάζεται να παίζει συνέχεια.
xristos_metal
Ετσι οπως εξελισεται το ματς ευχομαι να χασουμε.
osfp
Για γέλια είμαστε.
qwerty1984
Ο Σπανούλης δεν μπορεί να ηγηθεί της Εθνικής Ομάδας, δεν είναι Παπαλουκάς. Η ομάδα μας το πληρώνει αυτό απο το 2012 (ταπεινωτική ήττα από Νιγηρία) και μετά. Το 2012-13 είχαμε και σημαντικά προβλήματα νοοτροπίας από την τριάδα Σπανούλη-Μπουρούση-Ζήση.

Το ρόστερ δεν είναι τόσο πλήρες όσο το παρουσιάζουν οι δημοσιογράφοι αλλά αν είχες έναν Σπανούλη που θα έπαιζε το ρόλο που παίζουν Γκασόλ και Πάρκερ σε Ισπανία και Γαλλία αντίστοιχα θα πήγαινε καλύτερα η ομάδα.
manosnismo
Τι γινεται ρε παιδια ?Λιγη ντροπη ελεος ( Λαθος τοπικ για το Ελλαδα-Λετονια πηγαινε tongue.gif)


Πρωην manosnismo
louie
24-0 σερι απο την λετονια... τελος, μονο αυτο
Coach Periklis
δεν εξηγείται αλλιώς, αυτοαφορίζονται δεν τα παρατάνε απλά...........
G-arenas
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 17 2015, 18:10 ) *
δεν εξηγείται αλλιώς, αυτοαφορίζονται δεν τα παρατάνε απλά...........

και ο κοουτς χαλαρα μασαει την μαστιχα του!! τελικα οτι εμπνεει ο προπονητης βγαινει στο γηπεδο!!
παλι καλα το μειωσαμε καπως!
nikolas12
Το σχήμα Καλάθη-Ζήση-Σπανούλη είναι κάποιου είδους αστείο. Ο δεύτερος κάνει το ένα φάουλ μετά το άλλο χωρίς λόγο, ο τρίτος απλά δε μπορεί σήμερα. Ο Άντε πάλι βαράει τρίποντα, αντί να κάνει ενέργειες πιο κοντά στο καλάθι. Όταν 2 γκαρντ σου δεν είναι στο παιχνίδι, γιατί δε βάζεις τα άλλα 2, που το 1 σήμερα παίζει καλά και το άλλο θα σου δώσει άμυνα; Τον Πρίντεζη που παίρνεις σκορ πότε θα τον βάλεις, όταν θα βγει ο Κούμπο; Μακάρι να χάσουμε και το λέω ειλικρινά, μπας και βάλουν μυαλό και οι παίκτες, αλλά κυρίως ο Κατσικάρης με την τραγική διαχείριση του ρόστερ που κάνει και σήμερα.
xristos_metal
QUOTE(G-arenas @ Sep 17 2015, 18:15 ) *
και ο κοουτς χαλαρα μασαει την μαστιχα του!!

Ειναι και αυτο μια τακτικη για να μεταδωσει ηρεμια στην ομαδα!! smiley.gif
SteveNashidis
Για το αντιμπάσκετ της Λετονίας με το hack a Bourousis δεν τα λέτε δεν τα γράφετε tongue.gif

Εγω τουλάχιστον ευχαριστήθηκα ξανά τον Γιαννάκη . ΨΥΧΑΡΑ. !
louie
το +13 54 δευτερα πριν το τελος και μας κανουν 7-0 σερι... αντε να το σκοτωσουμε το θεριο τωρα
SteelGandalf
Σταμάτησα να βλέπω το παιχνίδι για να μην κάνω καμιά ζημιά... Μιλάμε αυτό το πράγμα σήμερα είναι πέρα από τραγικό...

Υ.Γ. Έχω το κανάλι στο tablet γιατί προτιμώ να διαβάζω εδώ παρά να βλέπω αυτό το έκτρωμα...
osfp
Το σκοτώσαμε το λιοντάρι.
Dred11
Εγώ απορώ πως αυτή η μπαζοομάδα η Λετονία έφθασε μέχρι εδώ.
επαθα λαστιχο
Άξιζε τον κόπο αφού μου έλαχε να δω την Εθνική κοντά στους 100 και με κοντά 90% στις βολές.
5η θέση,'νταξ δεν είναι και άσχημα.
GK_23
Από τα πιο περίεργα ματς που έχω δει ποτέ... Εμφανής η απογοήτευση για τον αποκλεισμό από την 4άδα, κουρασμένες και οι δύο ομάδες.

Υ.Γ.: Νομίζω πως ήταν το τελευταίο ματς των τριών παλιοσειρών.
katharop
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Sep 17 2015, 18:55 ) *
Άξιζε τον κόπο αφού μου έλαχε να δω την Εθνική κοντά στους 100 και με κοντά 90% στις βολές.
5η θέση,'νταξ δεν είναι και άσχημα.

Σήμερα θυμήθηκαν τις βολές και τα τρίποντα.
Δεν είμασταν κουρασμένοι αδιάφοροι είμασταν. Επαιξαν ακριβώς όσο χρειαστηκε για να νικήσουν. Σε πολλές στιγμές βγάζαμε και τουπέ στον τρόπο παιχνιδιού μας. Του τύπου αφου θα σας νικήσουμε τι κάνουμε τώρα εδώ για αυτό βρεθήκαμε και τόσο πίσω. Τραγική αντιμετώπιση του αγώνα.
Giannis83
QUOTE (Dred11 @ Sep 17 2015, 18:53 ) *
Εγώ απορώ πως αυτή η μπαζοομάδα η Λετονία έφθασε μέχρι εδώ.


Εδώ έφτασε η Ισπανία και η Λιθουανία στον ημιτελικό...
Καταντά ανούσιο να κράζουμε και να υποτιμάμε τον αντίπαλο μετά από κάθε νίκη που κάνουμε. Τελειώσαμε το τουρνουά με ρεκόρ 7-1, και λίγο-πολύ καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι παίξαμε με 7 καφενεία και με μια ανυπέρβλητη Ισπανία που μας...συνέτριψε (με 2 πόντους). Αδικούμε την ομάδα μας.

Τέλος καλό, όλα καλά (για σήμερα και όχι γενικά για το τουρνουά). Πάμε του χρόνου στο Προολυμπιακό. Δεν πρέπει να χαθεί αυτή η πρόκριση.

ΥΓ. Οι σχολιαστές του livebasketball σήμερα δεν σταμάτησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να απορούμε που η Ελλάδα παίζει με τόσο μικρό rotation ενώ έχει το εμγαλύτερο βάθος πάγκου στο τουρνουά...
yorgos
QUOTE(GK_23 @ Sep 17 2015, 17:57 ) *
Από τα πιο περίεργα ματς που έχω δει ποτέ... Εμφανής η απογοήτευση για τον αποκλεισμό από την 4άδα, κουρασμένες και οι δύο ομάδες.

Συμφωνώ, παλαβά σερί, ψυχολογία ρόλερ κόστερ.
nikolas12
Το ότι ενώ θεωρητικά έχουμε καθαρίσει το παιχνίδι και είμαστε πάνω από 10 μπροστά, μας κάνουν πανεύκολα ένα σερί που ξαναφέρνει την αγωνία στο προσκήνιο, πρέπει να το κοιτάξουμε. Παρά την απίστευτη αστοχία τους και ότι από τη μεριά μας μπήκαν πολλά τρίποντα, δείχνουμε να μην το έχουμε στη διαχείριση του σκορ. Ζήσης-Σπανούλης δε μου φάνηκε να έκαναν πολλά, ενώ ο Καλάθης ήταν πολύ ουσιαστικός. Εμένα η νίκη και το σκορ δε μου λένε πολλά, παρά το γεγονός ότι νικήσαμε, συνεχίζει η διαχείριση του ρόστερ να είναι απαράδεκτη και αν βρίσκαμε καλύτερη ομάδα από τη Λετονία, σιγά μην το παίρναμε. Γενικά θα συμφωνήσω πως το ματς ήταν περίεργο και ήταν πρώτη φορά που δε χάσαμε βολές και τρίποντα. Ένα ματς πριν δε μπορούσαμε να ξυπνήσουμε; tongue.gif
SteelGandalf
Ο Σπανούλης τέλος από την εθνική, όπως το ανακοίνωσε ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα!

Άντε σιγά σιγά να παίρνει σειρά και ο κύριος Κατσικάρης...
kotzito
Όταν σου κάνει σερί 24-0 η Λετονία νομίζω σταματάει κάθε κουβέντα. Και δικαιολογίες τύπου περί απογοήτευσης από την προχτεσινή ήττα κτλ είναι αστείες. Με την Λετονία παίζεις, όχι την Σερβία ή την Γαλλία.


Το μόνο τουλάχιστον που θα έχουμε να θυμόμαστε από σήμερα είναι ότι σουτάραμε με 90% περίπου στις βολές. Κατά τα άλλα τραγικό για μένα ότι ακόμα και σήμερα το rotation περιορίστηκε σε 8 παίκτες. Ειδικά όταν σου κάνουν πλάκα στα ριμπάουντ και δεν μπορείς να βγάλεις ενέργεια.
G-arenas
QUOTE (xristos_metal @ Sep 17 2015, 18:25 ) *
Ειναι και αυτο μια τακτικη για να μεταδωσει ηρεμια στην ομαδα!! smiley.gif

και να εκνευριζει εμας!! smiley.gif
GK_23
Ματς κατάταξης ήταν παίδες, είναι δύσκολο να μαζέψεις το μυαλό σου μετά τον αποκλεισμό. Στο κάτω-κάτω της γραφής η νίκη που ήταν το ζητούμενο επιτεύχθηκε.

Οποιαδήποτε κριτική σε παίκτες-προπονητή δεν μπορεί να βασιστεί σε αυτό που είδαμε σήμερα.
Dred11
QUOTE (Giannis83 @ Sep 17 2015, 18:59 ) *
Εδώ έφτασε η Ισπανία και η Λιθουανία στον ημιτελικό...
Καταντά ανούσιο να κράζουμε και να υποτιμάμε τον αντίπαλο μετά από κάθε νίκη που κάνουμε. Τελειώσαμε το τουρνουά με ρεκόρ 7-1, και λίγο-πολύ καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι παίξαμε με 7 καφενεία και με μια ανυπέρβλητη Ισπανία που μας...συνέτριψε (με 2 πόντους). Αδικούμε την ομάδα μας.

Εμένα μου φαίνεται άδικο που η Λετονία παλεύει για την πρόκριση στο προολυμπιακό ενώ έχει αποκλειστεί η Γερμανία και η Τουρκία. Η Ισπανία και η Λιθουανία είναι παραδοσιακές μεγάλες δυνάμεις του μπάσκετ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.