Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Παναθηναϊκός 2008-2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
vince carter #15
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 19 2008, 04:17 ) *
Nαι αλλα δεν ειναι οτι θελουν οι Γιαννακοπουλοι.

Ειναι οτι θελουν οι παικτες που βρισκονται μεσα στο γηπεδο.
Και αυτοι πολλες φορες ΔΕΝ βρισκονται μεσα στο γηπεδο.

Ο Ζοτς θα κοουτσαρει οπως ξερει θα πει στους παικτες τους τι να αποφυγουν και τι να προσεξουν. Αν δεν το κανουν ομως τι γινεται?

Ε δεν μου φαινεται απιθανο να του ειπαν κατι τετοιο οι Γιαννακοπουλοι. Αυτος ειναι υπευθυνος για ολα. Και για τα καλα και για τα κακα σε αυτη την ομαδα.

Παντως εγω δεν εδωσα κανενα 1% οτι θα χασουμε. Ειπα οτι καταστροφικη θα ηταν μια ηττα στο Κυπελλο και οχι στο πρωταθλημα που υπαρχουν εστω δυσκολες ευκαιριες να επανορθωθουν τα πραγματα.


εγω πιστευω οτι απο την στιγμη που σκανε τοσα λεφτα και θελουν το καλο του παναθηναικου και τον θελουν και παντα ψηλα........ναι ειναι φυσικο να απετουν απο τους παντες..και απο τα παντα εξηγησεις!!!και οταν ξερουν οτι στο ενα εχουν σαρα και διαμαντιδη στο ψηλο πεκοβιτσ και απο την αλλη ο πανελληνιος να εχει καλαιτζη παπαμακαριο και γκολεματσ...(περιπου τα ειπα)!!αυτοοι κοιτανε μπατζετ και α΄λλα τετοια..!δεν ειναι προπονητες... blink.gif
magickaminia
QUOTE(vince carter #15 @ Nov 19 2008, 15:12 ) *
εγω πιστευω οτι απο την στιγμη που σκανε τοσα λεφτα και θελουν το καλο του παναθηναικου και τον θελουν και παντα ψηλα........ναι ειναι φυσικο να απετουν απο τους παντες..και απο τα παντα εξηγησεις!!!και οταν ξερουν οτι στο ενα εχουν σαρα και διαμαντιδη στο ψηλο πεκοβιτσ και απο την αλλη ο πανελληνιος να εχει καλαιτζη παπαμακαριο και γκολεματσ...(περιπου τα ειπα)!!αυτοοι κοιτανε μπατζετ και α΄λλα τετοια..!δεν ειναι προπονητες... blink.gif

Παιδια γιατι τοσος ντορος για μια ηττα; Ηρθε το τελος του κοσμου; Ψυχραιμια ακομα η χρονια ειναι στην αρχη της. Μπορει το αποτελεσμα με την Μπαρτσελονα στην Ευρωπη και τον Πανελληνιο στην Ελλαδα να φανερωνει οτι η ομαδα δεν ειναι ατρωτη αλλα δεν μπορει να νικαμε παντοτε. Βεβαια με τον Ολυμπιακο ειναι λιγο διαφορετικο το θεμα . Ελπιζω να ερθει η νικη γιατι νομιζω οτι μετα θα υπαρξουν αναταραξεις,
a bullet for your head
QUOTE(magickaminia @ Nov 19 2008, 18:13 ) *
Παιδια γιατι τοσος ντορος για μια ηττα; Ηρθε το τελος του κοσμου; Ψυχραιμια ακομα η χρονια ειναι στην αρχη της. Μπορει το αποτελεσμα με την Μπαρτσελονα στην Ευρωπη και τον Πανελληνιο στην Ελλαδα να φανερωνει οτι η ομαδα δεν ειναι ατρωτη αλλα δεν μπορει να νικαμε παντοτε. Βεβαια με τον Ολυμπιακο ειναι λιγο διαφορετικο το θεμα . Ελπιζω να ερθει η νικη γιατι νομιζω οτι μετα θα υπαρξουν αναταραξεις,

Μου φαινεται οτι ολα αυτα τα χρονια κυριαρχιας του ΠΑΟ,''καλομαθαν'' πολλους..Εκτος απ την Ευρωπη,και στο Ελληνικο πρωταθλημα,φαινεται οτι η ανταγωνιστικοτητα θα ειναι υψηλοτερη απο ποτε,στα τελευταια χρονια..πρεπει να ''μαθουμε να ζουμε μ'αυτο'' και οχι με την 1η στραβη,να υπαρχουν γκρινιες κ να ερχεται η ''συντελεια του κοσμου''..η κατασταση εχει πολυ δρομο ακομα..Δεν βοηθαμε καθολου διατηρωντας συνεχως μια εκρρυθμη κατασταση,και εχοντας συνεχως ετοιμο ''το δακτυλο στην σκανδαλη'',για τυχον στραβη..λαθη παντοτε θα υπαρχουν,οπως παντοτε θα υπαρχει κ η παραλληλη προσπαθεια να εντοπιστουν κ να διορθωθουν..
NKoulaf
Αυτή η θεωρία περι "επίτηδες" ήττας μου φαίνεται εκτός λογικής των γηπέδων. Το να υπάρχουν προβλήματα προσαρμογής σε μια ομάδα με τόσα νέα πρόσωπα, που αναμένεται να αναλάβουν και σημαντικούς ρόλους και όχι να κάνουν βόλτες στο παρκέ περιμένοντας να πάρουν ένα ριμπάουντ ή ένα σουτ για 3, μου φαίνεται πολύ πιο λογικό. Αν προσθέσω και κάποια προβλήματα τραυματισμών δεν βλέπω να έχει συμβεί τίποτα που να με ανησυχεί. Οι ομάδες μπάσκετ δεν γίνονται μεγάλες με βάση το άν μπεί ένα σούτ ή όχι, ούτε με βάση το άν έχει αποθεραπευτεί πλήρως ένας παίκτης τους σε μία δεδομένη χρονική στιγμή, ώστε να μπορούν να παίξουν με βάση τον σχεδιασμό τους. Επι προσωπικού, αυτή η ομάδα πιστεύω οτι έχει κάνει μια τέτοια διαχρονική πορεία την τελευταία 10ετία που θα άξιζε την στήριξη μου και μετά απο 2 χρόνια στην 8η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος.
losers can win
O Παναθηναικός φέτος έχει την χειρότερη περιφερειακή άμυνα των τελευταίων χρόνων. Δίνει πάρα πολλά ελεύθερα τρίποντα στον αντίπαλο όπως ακριβώς συμβαίνει και τώρα στο ματς με τον πανελληνιο.
Σε αυτό έχει ευθύνη όλη η ομάδα (ζοτς+παικτες)
Εγώ όμως θα επικεντρωθώ στα δύο ξεφτέρια που έχουμε
Σαρας
Απο το ''δεν είμαι καλός στην άμυνα'' περάσαμε στο ''ποια άμυνα''
Νικολας
Του κάνουν προσποίηση με τα ματια και τον περνάνε σα σταματημένο. Φυσικά είναι εξίσου αδιαφορος για την άμυνα με το σαρας...

Θα έκραζα και το σπανούλη αλλα θα μου πείτε οτι προέρχεται απο τραυματισμό οπότε περιμένω λιγο καιρό καθώς είμαι σίγουρος ότι θα μου δώσει πολλές αφορμές

Υ.γ. δεν υπάρχει εσκεμμενη ήττα, μιλάμε ουτε στο δημοτικό δεν τα λέγαμε αυτά
επισης η θεωρία του nightsurfer δεν ισχύει καθώς θα χάσουμε και την κυριακή...
spysta
Να ρωτησω κατι ρε παιδες εντελως πληροφοριακα .. σε αντιστοιχες περιπτωσεις οπου ενας παικτης εχει φυγει με ντισκαλιφιε γιατι πχ εφτυσε τον αντιπαλο του οπως φερεται να εκανε σημερα ο ΔΔ .. δεν πρεπει να του κρατηθει το δελτιο μετα τον αγωνα και αναλογως να τιμωρηθει ή οχι??Και αν οχι .. σε ποιες περιπτωσεις ισχυει??Περυσι στον καυγα Γουντς-Τομασεβιτς που ειναι πιο σοβαρο τι ειχε γινει?Νομιζω δεν τους ειχανε κρατησει τα δελτια αν θυμαμαι .. παντως δεν τιμωρηθηκαν με αγωνιστικη,ισως με καποιο προστιμο
silversurfer
Τι έκανε?? Ήμουν στο γήπεδο κ δεν κατάλαβα γιατί πήρε ντισκαλιφιέ! Βασικά στην αρχή δε το πίστευα ότι έδωσαν κάτι τέτοιο κ μόνο όταν κάθισε με τον Σερμαντίνι το πίστεψα! Όντως έφτυσε τον αντίπαλο? Ο Διαμαντίδης? blink.gif



http://www.superbasket.gr/?c=139&a=108712


Δεν του κράτησαν το δελτίο!
Αλλά δε θα σβήσω την απορία μου, αν δηλαδή όντως τον έφτυσε, αν δεν το δω με τα μάτια μου.
lakersdynasty
QUOTE(spysta @ Nov 20 2008, 01:15 ) *
Να ρωτησω κατι ρε παιδες εντελως πληροφοριακα .. σε αντιστοιχες περιπτωσεις οπου ενας παικτης εχει φυγει με ντισκαλιφιε γιατι πχ εφτυσε τον αντιπαλο του οπως φερεται να εκανε σημερα ο ΔΔ .. δεν πρεπει να του κρατηθει το δελτιο μετα τον αγωνα και αναλογως να τιμωρηθει ή οχι??Και αν οχι .. σε ποιες περιπτωσεις ισχυει??Περυσι στον καυγα Γουντς-Τομασεβιτς που ειναι πιο σοβαρο τι ειχε γινει?Νομιζω δεν τους ειχανε κρατησει τα δελτια αν θυμαμαι .. παντως δεν τιμωρηθηκαν με αγωνιστικη,ισως με καποιο προστιμο


Nαι αλλα αυτο γινεται οταν εφραμοζονται οι κανονες και οτανοι διαιτητες ειναι σιγουροι οτι δεν ηταν πατατα η αποφαση τους.

Οταν σφυριζεις ντισκουαλιφιε το γραφεις και στο φυλλο αγωνα για να εκδικαστει το περιστατικο. Αν γινει αυτο ομως και δεν εισαι σιγουρος για το σφυριγμα σου τοτε δεν μενεις και ατημωρητος σαν διαιτητης.

Ε αφου την πηρε την αποφαση τι να εκανε? Να επερνε πισω την αποφαση? Ρεζιλι θα γινοταν.

Τον εφτυσε πραγματι ομως? Η αρχισε να αναθεματιζει οπως κανουν ολοι οι παικτες? Αυτο ειναι το θεμα. Δεν το αμφισβητο απλα ρωταω. Επειδη και απο οσους ρωτησα οι αποψεις δεν ειναι οι ιδιες.
spysta
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 19 2008, 23:54 ) *
Nαι αλλα αυτο γινεται οταν εφραμοζονται οι κανονες και οτανοι διαιτητες ειναι σιγουροι οτι δεν ηταν πατατα η αποφαση τους.

Οταν σφυριζεις ντισκουαλιφιε το γραφεις και στο φυλλο αγωνα για να εκδικαστει το περιστατικο. Αν γινει αυτο ομως και δεν εισαι σιγουρος για το σφυριγμα σου τοτε δεν μενεις και ατημωρητος σαν διαιτητης.

Ε αφου την πηρε την αποφαση τι να εκανε? Να επερνε πισω την αποφαση? Ρεζιλι θα γινοταν.

Τον εφτυσε πραγματι ομως? Η αρχισε να αναθεματιζει οπως κανουν ολοι οι παικτες? Αυτο ειναι το θεμα. Δεν το αμφισβητο απλα ρωταω. Επειδη και απο οσους ρωτησα οι αποψεις δεν ειναι οι ιδιες.

Χμμμ .. και παλι ομως απο τη στιγμη που το σφυριζεις το ντισκαλιφιε ειτε εισαι σιγουρος ειτε οχι πρεπει να γραφτει στο φυλλο αγωνος και να κρατηθει το δελτιο.Ετσι δεν ειναι ??Ή μπορεις και να το αφησεις στο φλου ?

Καλα το να το αφησεις στο φλου επειδη δεν ξερεις αν εισαι σιγουρος μου φαινεται απλα τραγικο απο την πλευρα του διαιτητη ..
a bullet for your head
Ο κ.Θανασης Γιαννακοπουλος,δηλωσε πως αν κ δεν ειναι ικανοποιημενος ως τωρα,παρολα αυτα η ομαδα του θα κερδισει την Κυριακη.
lakersdynasty
QUOTE(spysta @ Nov 20 2008, 03:18 ) *
Χμμμ .. και παλι ομως απο τη στιγμη που το σφυριζεις το ντισκαλιφιε ειτε εισαι σιγουρος ειτε οχι πρεπει να γραφτει στο φυλλο αγωνος και να κρατηθει το δελτιο.Ετσι δεν ειναι ??Ή μπορεις και να το αφησεις στο φλου ?

Καλα το να το αφησεις στο φλου επειδη δεν ξερεις αν εισαι σιγουρος μου φαινεται απλα τραγικο απο την πλευρα του διαιτητη ..


Ο κανονισμος λεει για προστιμο. Και αυτο θα επιβληθει. Κατα τα αλλα ολα φαινονται να ειναι στην "κριση" του διαιτητη πραγμα που δεν βολευει καποια ομαδα σε καποιο υποτιθεμενο σφυριγμα αλλα κυριως τον διαιτητη για να την βγαλει καθαρη.

Ο Καρυδας παντως στη Νοβα ειχε πει οτι το συμβαν γραφτηκε στο φυλλο αγωνα και θα επιφερει μεγαλο χρηματικο προστιμο στον Διαμαντιδη πραγμα βεβαια το οποιο επισης εμαθα μεσω τριτου. rolleyes.gif

Για το δευτερο που λες το ειπε καθαρα και ο Ασπρουλιας στην μεταδοση. Ο διαιτητης αφου πηρε την αποφαση "δεν μπορουσε να την παρει πισω"

Αρα ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας. Η τραγικη διαιτησια ειναι ο κανονας. Και ειδικα στους αγωνες που δεν υπαρχει απευθειας τηλεοπτικη καλυψη στην Ελλαδα βλεπεις την διαιτησια στα χειροτερα της. Χωρις να σημαινει οτι επηρεαζει αποτελεσματα. Απλα βλεπεις πολλα σφυριγματα-μαργαριταρια.

apkat
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 20 2008, 05:11 ) *
Ο κ.Θανασης Γιαννακοπουλος,δηλωσε πως αν κ δεν ειναι ικανοποιημενος ως τωρα,παρολα αυτα η ομαδα του θα κερδισει την Κυριακη.


Ρε bullet για να εχουμε προσβαση στο φορουμ σημαινει οτι εχουμε και σε αθλητικα σαιτ και μια τετοια ειδηση(οσο ενδιαφερουσα ειναι) μπορουμε να την βρουμε..Δεν ειναι αναγκη να ποσταρεις οτι βλεπεις σε αθλητικα σαιτ.. rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Nov 20 2008, 05:37 ) *
Ρε bullet για να εχουμε προσβαση στο φορουμ σημαινει οτι εχουμε και σε αθλητικα σαιτ και μια τετοια ειδηση(οσο ενδιαφερουσα ειναι) μπορουμε να την βρουμε..Δεν ειναι αναγκη να ποσταρεις οτι βλεπεις σε αθλητικα σαιτ.. rolleyes.gif

Ποτε δεν αμφεβαλλα,οτι ο καθενας μπορει να εχει προσβαση οπουδηποτε.. smile.gif
stepe
Άλλο το ντισκαλιφιέ, άλλο το κράτημα του δελτίου. Δεν συνεπάγεται το ένα το άλλο. Εξαρτάται από τη βαρύτητα του παραπτώματος, είναι στην κρίση του διαιτητή. Μην ψάχνουμε για δόλο πάντα.

Πάντως πιστεύω πως σε αυτή τη φάση το πρόβλημα της ομάδας είναι πως ο βασικός πυρήνας των ομάδων των τελευταίων ετών(Διαμαντίδης, Σπανούλης, Τσαρτσαρής, Μπατίστ) βρίσκεται την παρούσα φάση σχετικά εκτός τόπου και χρόνου. Περνούν σε κάθε αγώνα απαρατήρητοι έως αρνητικοί.

Όσον αφορά το Διαμαντίδη σχετικά με την κούραση δεν νομίζω ότι υφίστατια κάτι τέτοιο και το εξηγώ. Η ιστορία με την κούραση του Διαμαντίδη ξεκίνησε πριν δύο χρόνια, τη χρονιά του triple crown και είχε βάση. Τότε που Διαμαντίδης και Σίσκα κάνανε τα πάντα στην περιφέρεια και έπαιζαν όσο άντεχαν. Πέρσι και εφέτος όμως με την έλευση Σπανούλη, Σάρας οι μέσοι ώροι χρόνου του Διαμαντίδη είναι 25-28 λεπτά όσο χρόνο παίζουν και όλοι οι βασικοί σε όλες τις ομάδες της Ευρολίγκα. Αλλα έχει μείνει ακόμα το ίδιο μιτίβο "ο Διαμαντίδης θέλει ξεκούραση παίζει πολύ κλπ." Συν τοις άλλοις η ιατρική παρακολούθηση πια στις ομάδες είναι σε τέτοιο επίπεδο (αιματολογικές εξετάσεις, κλπ.) που ξέρουν για τον καθένα σε τη κατάσταση βρίσκεται. Και αν κάποιος πάει να σκάσει φροντίζουν να τον ξεκουράουν. Η ξεκούραση δεν είναι απαραίτητο να βγαίνει από το χρόνο στα παιχνίδια , αλλά και από το χρόνο και την ένταση της προπόνησης π.χ. κάποιος παίχτης που είναι στο κόκκινο να συμμετέχει πιο χαλαρά στο πρόγραμμα, ή μόνο σε τμήματα του προγράμματος (τακτική, κλπ.)

Πάντος γενικά μην ακολουθούμε αβίαστα τα δημοσιογραφικά κλισέ όπωςε αυτό με την κούραση του Διαμαντίδη. Γενικά ο Διαμαντίδης είναι το αγαπημένο παιδί των δημοσιογράφων (δεν το λέω με κακία πάντα οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι έχουν συμπάθειες κυρίως λογω Εθνικής και γράφουν για κάποιους κάτι παραπάνω, π.χ. Σιγάλας παλιότερα). Έτσι π.χ. τη χρονιά του triple crown ό,τι και να έκανε o Σίσκα (ο πραγματικό mvp εκείνης της χρονιάς τόσο στο final four, όσο και στη σειρά των τελικών με ΟΣΦΠ) στις ψηφοφορίες πάντα ο Μήτσος πρώτευε. (επαναλαμβάνω ότι και ο Μητσάρας είναι παιχτούρα και τον πάω με χίλια μην με παρεξηγείτε)

Ένα άλλο παράδειγμα είναι σχετικά με την καλοσύνη του Μήτσου. Μέσα στο γήπεδο, τουλάχιστον στα παιχνίδια του Παναθηναϊκού που παρακολουθώ ανελειπώς τα τελευταία χρόνια είναι ο παίχτης που έχει κάνει τους περισσότερους τσαμπουκάδες με αντιπάλους. Δεν έχει αποκτήσει όμως φήμη σχετικά με αυτό. Και το λέω αυτό απλά για να σχολιάσω τα δημοσιογραφικά κλισέ και όχι τον Διαμαντίδη. Σε όλες τις περιπτώσεις θεωρώ πως καλά έκανε και τσαμπουκαλευόταν αφού τον προκαλούσαν. Οπότε το χθεσινό δεν μου έκανε εντύπωση.

Όμως σαν Παναθηναϊκό με προβληματίζει στο Μήτσο πως στα τελευταία τρία παιχνίδια μου φαίνεται ότι κάτι παίζει και δεν είναι ευχαριστημένος. Έχει ζητήσει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια αλλαγή, νομίζω, όχι από κούραση αλλά από τσαντίλα με αυτά που γίνονταν στο παρκέ, συν εχθές τόσο νωρίς εκνευρισμός σε παιχνίδι που κυλούσα ΟΚ.

Ένα άλλο θέμα σχετικά με Νίκολας. Έχς μια ανυσηχία και ελπίζω να διαψευστώ. Μεγάλος σκόρερ αλλά ποσες φορές σκότωσε ομάδες εκτός έδρας. Μέσα στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος τόσο με Μπένετον, όσο και με Εφές δεν είχε κάνει τίποτα. Συν το ότι άλλο να έχεις ασυλία στις προσπάθειες και να μη σε νοιάζει να σουτάρεις μέχρι να μπει κι άλλο να είσαι αυστηρά ενταγμένος σε σύστημα και στις λίγες φορές που θα είσαι σε σημείο βολής να πρέπει να εκτελέσεις με πολύ ψηλά ποσοστά επιτυχίας. Ισως απλά να είναι ακόμη λίγο ψαρομένος.

Πάντως σε ομάδες της φιλοσοφίας του Παναθηναϊκού για να καθιερωθείς δεν αρκεί στεγνά το μπασκετικό ταλέντο, αλλά και η δυνατή ψυχολογία. Τι εννοώ; Ο Περπέρογλου πέρσι σχεδόν όλη τη χρονιά στον πάγκο πρωτομπήκε να παίξει πολύ με Σιένα και στα play off με ΟΣΦΠ και ήταν ξεψάρωτος σαν να έπαιζε χρόνια. Αντίθετα ο Ουίνστον μπασκετικά μπορεί να είχε περισσότερα προσόντα αλλά έτρεμε σαν το ψάρι. Δύο παιχνίδια έπαιξε πέρσι στην κανονική περίοδο με ΟΣΦΠ, αλλά στην υπόλοιπη σεζόν και κυρίως στa play off με την τεράστια ζωνάρα μπροστά, εκεί που θα γινόταν ήρωας, επειδή η μπάλα έκαιγε έτρεμε σαν το ψάρι.
Ελπίζω να μην το ξαναζήσουμε με Νίκολας. Είναι αρχή ακόμα για κρίσεις. Μακάρι να διαψευστώ γιατί το μακρινό σουτ είναι κλειδί με ΟΣΦΠ. Είναι ψηλή ομάδα μέσα στο καλάθι, αλλά με αδυναμία στην περιφερειακή άμυνα οπότε μπορείς να τους σκοτώσεις απέξω. Φέτος βέβαια ειναι και ο Πέκοβιτς για μεσα στο καλάθι αλλά είναι μόνος και φοβάμαι τα φαουλ και ιδίως με την τωρινή κατάσταση του Μπατίστ και την έλειψη τρίτης λύσης στο σέντερ.





silversurfer
Εγώ από το χθεσινό αγώνα κυπέλου αυτό που θέλω να πω είναι ότι ανακοινώθηκε επίσημα η απόκτηση του Ντρού Νίκολας από τον ΠΑΟ smiley.gif Άντε αγόρι μου επιτέλους, δές το καλάθι βαρέλι οπώς μόνο εσύ ξέρεις..

Ο Σάρας ήταν για άλλο ένα παιχνίδι πάρα πολύ καλός! 77.gif
SlobodaN
Για την Κυριακή πάντως ξεκάθαρα το φαβορί είναι ο Παναθηναϊκός. Είναι πολύ πιο έτοιμη ομάδα (αυτή τη στιγμή) παίζει πολύ πιο επιτυχημένα τους αυτοματιασμούς και το σημαντικότερο ότι παίζει στην έδρα του. Απο εμάς είανι ξεκάθαρο ότι κλειδιά του αγώνα θα είναι οι Παπαλουκάς, Μπουρούσης κατά προτίστως, και Βασιλόπουλος. Είναι οι πιο μπαρουτοκαπνισμένοι σε τέτοια ματς και περιμένω πολλά απο αυτούς. Θα γίνει πάντως ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και μακάρι χωρίς παρατράγουδα.
lakersdynasty
Για τον Ντρου τα εχουμε ξαναπει. Ετσι εχουν τα πραγματα στον ΠΑΟ και αλλες φορες θα του βγουν τα σουτ και αλλες οχι.

Και οχι δεν χρειαζεται να μπουμε στο τριπακι να πουμε α εβαλε 5-6 τριποντα με τον ΟΣΦπ αρα μια χαρα τα παει. Μπορει να τα βαλει μπορει οχι.

Το θεμα και με αυτον αλλα και με τον Περπερογλου ειναι οτι περνουν καλα σουτ μεσα απο το συστημα. Αυτα καποια στιγμη θα μπουν. Αν ειναι η καταλληλη στιγμη θα εχουμε και τα αποτελεσματα που θελουμε. Καπως ετσι πανε τα πραγματα.

Οσων αφορα τον ΟΣΦΠ πιστευω οτι εχουν αρκετες λυσεις στην περιφερειακη αμυνα και περα απο την πενταδα που αναφερουν συνηθως πολλοι με Τσιλντρες στο 2 και Βασιλοπουλο στο 3. Ισως οχι για να δυσκολεψουν το σουτ , σιγουρα ομως μπορουν να αλλοιωσουν τον ρυθμο των επιθεσεων και να βγαλουν εκτως ρυθμου καποιους σουτερ. Δεν ειναι τοσο χαλια πια.

Ας δουμε εμεις τα δικα μας που με Σαρας Νικολας εχουμε 2 μις ματς βαρβατα στην περιφερεια και με τον Σπανουλη να απουσιαζει εκει υπαρχει προβλημα. Γιατι και ο Σπανουλης δεν φαινεται να παταει γερα στο παρκε. Χανει τα βηματα του στην αμυνα δεν εχει το γερο πατημα που ειχε στην επιθεση με λιγα λογια το βασικο του "οπλο" αυτη την στιγμη δεν μπορει να το εκμεταλλευτει.

Ο Διαμαντιδης εχει προβλημα και μαλιστα σοβαρο. Δεν του αρεσει να προσπαθει και να βλεπει τους αλλους να μην το κανουν. Αυτο ειναι το προβλημα του και το οτι ο Ζοτς μιλησε ιδιαιτερως με 5-6 παικτες μετα το παιχνιδι στην Κυψελη αυτο κατι σημαινει.

Ο Διαμαντιδης ειναι σε μεταβατικο σταδιο. Μολις φετος εχει απτην αρχη της χρονιας διαφορετικο ρολο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια στα οποια δεν ηταν βασικη επιθετικη επιλογη.Οταν λεμε οτι η ομαδα θελει τον χρονο της εννοουμε ολη η ομαδα.

Και ενα αλλο κλισε δημοσιογραφικο ειναι η χημεια του Παναθηναϊκου αλλα και η περιφερειακη του αμυνα "που μας εχει συνηθησει". Περασαν 2 χρονια απο τοτε που μας ειχε συνηθησει αλλα οι δημοσιογραφοι εχουν κολλησει εκει.


stepe
Γενικά συμφωνώ με lakersdynasty, ιδίως με το τελευταίο δημοσιογραφικό κλισέ που πρόσθεσε.



Το ψηλό σχήμα (Τσίλντρες 2, Βασιλόπουλος 3) του Ολυμπιακού δίνει όντως λύσεις στην περιφερειακή άμυνα αλλά δυσκολεύεται επιθετικά. Οπότε και αυτοί έχουν τα δικά τους διλήμματα. Σχολίασα με το σκεπτικό ότι προτιμά ο Ολυμπιακός να οχυρώνει τη ρακέτα του και όχι να απλώνεται τόσο πολυ στο παρκέ και στο ότι η γρήγορη κυκλοφορία από εμάς της μπάλας τους δυσκολεύει στις αμυντικές περιστροφές δίνοντας ελέυθερα σουτ. Φυσικά δεν είναι χάλια

Πάντως δεν νομίζω ότι ο Nίκολας είναι τόσο αρνητικός στα μετόπισθεν. Ίδωμεν
nirvana
Mετά το ωραίο ποστ του Stepe που γενικά με βρίσκει σύμφωνο, παραθέτω κι εγώ μερικές σκέψεις για τον φετινό ΠAO.

Mε λίγα λόγια:
H υπερβολική –στρατιωτική θα ’λεγες– πειθαρχία που απαιτεί από τους παίκτες ο Zοτς, η κατά γράμμα εκτέλεση των συστημάτων, αφαιρεί από τους παίχτες την φαντασία και, ακόμη περισσότερο, την ψυχή.

Mε περισσότερα λόγια:
Aκόμη και στον πόλεμο, το παιχνιδι των στρατηγών, δεν κερδίζει η πειθαρχία αλλά η ψυχή και οι ήρωες. Kαι μοιάζει ότι ακόμη και η εποχή του ήρωα Διαμαντίδη έχει περάσει.
Πώς να σουτάρει με την καρδιά του ο Nίκολας; Δεν παίζει ρόλο βλέπεις αν βάλει ή αν χάσει το σουτ, αρκεί να έχει βγει το σύστημα.
Eδώ, φέτος, δεν έχουμε παίκτες. Έχουμε εκτελεστικά όργανα και διεκπεραιωτές. Έχουμε υπαλλήλους.
Όχι. Δεν είναι έτσι το μπάσκετ, δεν είναι έτσι η μάχη, δεν είναι έτσι ούτε οι επιχειρήσεις. Σήμερα, ούτε επιχειρήσεις δεν στέκονται με σιδηρά πειραρχία. O σκοπός του μάνατζερ είναι να βγάλει τον καλύτερο εαυτό των εργαζομένων, να τους δώσει κίνητρο, να τους αφήσει πρωτοβουλία, να τους δώσει πάθος.

Mε το μπάσκετ που παίζει ο ΠAO φέτος, αν πάρει την ευρωλίγκα (κάτι που φαίνεται μάλλον απίθανο) αλλά λέμε AN την πάρει, χάρη σε ποιον θα έχει κερδίσει; Mα βέβαια χάρη στον «μεγάλο στρατηγό» Zοτς.
Aλλά έτσι, μπορείς να δώσεις στους παίχτες κίνητρο; Όχι. Tο μόνο που θα κατορθώσεις είναι να τους κάνεις να κάνουν τη δουλειά τους και μετά να πληρωθούν. Στην ευρωλίγκα οι ομάδες είναι ισάξιες. Kερδίζει αυτός με το μεγαλύτερο πάθος, με τον μεγαλύτερο ενθουσιασμό, με την μεγαλύτερη πίστη (και όλα η συγκέντρωση τα ακολουθεί αναγκαστικά). Tίποτα από αυτά δεν κατορθώνει η φετινή φιλοσοφία του Zοτς.

Δεν είναι οι δυο ήττες. Eίναι ο β α ρ ε τ ό ς τρόπος με το οποίο παίζουμε. (που βέβαια γίνεται αργός και προβλέψιμος)
Aκόμη και στο επαγγελματικό μπάσκετ (και σε οποιονδήποτε επαγγελματικό χώρο), αυτό που μετράει στο τέλος δεν είνα η πειθαρχία, δεν είναι το σύστημα, αλλά το πάθος. H υπέρβαση του εαυτού. Γι αυτό πολλές φορές κερδίζουν τα αουτσάιντερ. Mε «χειρότερους»/φθηνότερους παίκτες, αλλά με περισσότερο πάθος. Mε καρδιά.
Aυτά είναι τα στοιχεία που πρέπει να μεταδώσει ο προπονητής στους παίκτες και μπροστά σε αυτό, τα συστήματα είναι δευτερεύοντα.

Ίσως να είναι νωρίς ακόμη. Ίσως ο ΠAO να περνάει ακόμη περίοδο προετοιμασίας. Ίσως μέσα στο σχέδιο του Zοτς να περιλαμβάνεται και η σταδιακή απελευθέρωση της ομάδας (αφού έχει μάθει πρώτα τα συστήματα). Tο εύχομαι.
Γιατί με αυτή τη υπαλληλική νοοτροπία των παικτών δεν βλέπω να κερδίζουμε τίποτα φέτος.
Θα έχουν οι παίχτες πάθος στον αγώνα της Kυριακής; Θα τους δώσει κίνητρο η μάχη με τον πεινασμένο OΣΦΠ; Ή θα διεκπεραιώσουν ακόμη ένα ματς; Γιαί έτσι δεν πρόκεται να κερδίσουμε.

Πάντως έτσι όπως το βλέπω εγώ, πρέπει να σταματήσει ο Zοτς αυτά τα περί του κόσμου στο γήπεδο, πρέπει να σταματήσει να κυνηγά ένα ουτοπικό πρότυπο παιχνιδιού, να κάνει λίγο πίσω, να αφήσει και λίγη αναγνώριση και στους παίχτες γιατί αυτοί είναι που παίζουν και γι αυτή την αναγνώριση θα παίξουν. Δεν είναι τα λεφτά (αυτά τα έχουν πάρει) είναι η δόξα και η αναγνώριση. Tα καλοπληρωμένα αστέρια, αν παίξουν, γι αυτό θα παίξουν. Για τον εαυτό τους δηλαδή (και κατ' επέκταση για μια ομάδα που αγαπούν) και όχι για να έχουν εκπληρώσει τις ουτοπικές επιθυμίες του Zοτς.

Aπό πέρυσι έχουμε να δούμε τους παίχτες να φχαριστιούνται το μπάσκετ. Kαι μαζί μ' αυτούς δεν φχαριστιόμαστε ούτε εμείς.
Aς χάσουμε. Aλλά να έχουμε πρώτα καταθέσει την ψυχή μας. Ίσως να το προτιμώ από το να κερδίζουμε επαγγελματικά αντιπάλους του χεριού μας...
stepe
Δεν νομίζω ότι ο Ζοτς φέτος έχει αλλάξει στη φιλοσοφία του σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Οπότε αναφορικά με τους παίχτες και το κίνητρό τους δεν θεωρώ ότι φέτος ισχύει κάτι διαφορετικό σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Η φιλοσοφία και ο τρόπος παιχνιδιού (βαρετός ή μη) είναι ο ίδιος εδώ και χρόνια.
Άρα πιο πολύ έγκειται στους παίχτες αν έχουν κορεστεί ή όχι, όσον αφορά τους παλιούς. Γιατί αυτόι προβληματίζουν εως τώρα. Οι νέοι σιγά σιγά προσαρμόζονται

Πάντως δεν θεωρώ πως ο Ζοτς παίρνει τη δόξα από τους παίχτες με δική του ευθύνη.Ο ίδιος δεν έχει πει ποτέ κάτι για τον εαυτό του. Ίσα ίσα το αντίθετο. Ο περίγυρος πάντα δημιουργεί κλίμα, κυρίως δημισιογράφοι. Αλλα προσωπικά δεν νομίζω ότι οι παίχτες έχουν πρόβλημα με αυτό, ίσα ίσα που απ' ότι λένε η δουλειά μαζί του είναι κίνητρο για αυτούς. Τώρα αν άλλα λένε και άλλα πιστεύουν δεν μπορώ να το ξέρω.

Πάντως σε σύγκριση με την περσινή ομάδα θεωρώ πως είμαστε σίγουρα καλύτεροι, μόνο και μόνο από αντικατάσταση παιχτών (Πέκοβιτς αντί Τομάσεβιτς, Νίκολας αντί Μπετσίροβιτς, Φώτσης αντί Ντικούδη) αλλά και προσαρμογή Σάρας. Αρκεί να μην υποχωρήσουν οι σταθερές αξίες (Διαμαντίδης, Σπανούλης, Μπατίστ, Τσαρτσαρής)

Η περσινή ομάδα δεν μπορούσε να παίξει καλύτερα απο αυτό που είχε δείξει. Έξι αγώνες δευτερο γύρο Ευρολίγκα (Εφές, Σιένα, Παρτιζάν) ένανε εύκολά έξω, και κέρδισε με την ψυχή στο στόμα στο ΟΑΚΑ μην μπορώντας ποτέ να πετύχει στόχους που είχαν να κάνουν με διαφορές πόντων εντός ή νίκες εκτός. Συν κάποιες ήττες, έστω και αδιάφορες με Μαρούσι, ΑΕΚ

Οπότε αναμένω καλύτερη ομάδα από πέρσι. Εύχομαι και καλύτερη πορεία αλλά αυτό εξαρτάται και από τους αντίπαλους
colonel gomelsky
Γενικα συμφωνώ με τον παραπάνω. Νηφάλια ανάλυση. Ωστόσο το θέμα "κόνητρο" είναι μεγάλη κουβέντα. Και σίγουρα δεν είναι το ίδιο για όλους. Π.χ ο Πέκοβιτς έχει τεράστιο κίνητρο. Να παίξει στον ΠΑΟ 5-6 χρόνια και να πάει στα 28 του στους Λέικερς ή στος Ρόκετς ή στος Σπερς κτλ. Μια πορεία σαν του Γκασόλ. Το όνειρο του ευρωπαίου σέντερ. Ο Στράτος επίσης (όχι για ΝΒΑ, αλλά για να καθιερωθεί στην Ευρώπη). Ο Σάρας να αποδείξει ότι δεν ξόφλησε. Ο Μπατίστ, ο Διαμαντίδης, ο Σπανούλης, ο Τσαρτσαρής, ο Φώτσης τι κίνητρο έχουν;
Όσο για το Ζοτς, αφού τα πήρε όλα με τους πλάβι και τον ΠΑΟ τι του μένει;
vince carter #15
QUOTE(spysta @ Nov 20 2008, 03:18 ) *
Χμμμ .. και παλι ομως απο τη στιγμη που το σφυριζεις το ντισκαλιφιε ειτε εισαι σιγουρος ειτε οχι πρεπει να γραφτει στο φυλλο αγωνος και να κρατηθει το δελτιο.Ετσι δεν ειναι ??Ή μπορεις και να το αφησεις στο φλου ?

Καλα το να το αφησεις στο φλου επειδη δεν ξερεις αν εισαι σιγουρος μου φαινεται απλα τραγικο απο την πλευρα του διαιτητη ..


διαβασα το περιστατικο με το διαμαντιδη!!ο ΔΔ εκανε παραπονα συνεχεια στους διαιτητες οτι ο γκολεματσ σε ολοι την διαρκεια του αγωνα τον εβριζε και του μμιλαγε ασχημα!!!τα υποληπα μονο ο ΔΔ και ο γκολεμαατσ τα ξερουν πως ακριβως ειναι...το αποτελεσμα..μεσα απο την πιεση του αγωνα και ολα αυτα που γραφτηκαν αυτες τις μερες ηταν ο ΔΔ να τον φτυσει και να γινει οτι εγινε..!!!παντος θελω να πω οτι ο ΔΔ δεν εχει δειξει σε ολη την μπασκετικη του διαρκει στα παρκε και ευρωπη και ελλαδα τετοιο χαρακτηρα και δεν εχει αποβληθει ποτε......"μηπως ειναι ενα περιστατικο ζινταν-ματερατσι"??? 68.gif
Marciulionis
Το κίνητρο πραγματικά πιστεύω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της ομάδας. Τόσο των παικτών μας , όσο και των αντιπάλων που μας αντιμετωπίζουν κάθε φορά. Στο ματς με τη μπάρτσα πχ φαινότανε πόσο παθιασμένοι και πορωμένοι μπήκανε οι αντίπαλο για να μας κερδίσουν, ενώ εμείς από τη πλευρά μας παίζαμε μα ένα αδικαιολόγητο υφάκι ανωτερότητας και αδιαφορίας.

Στο μάτς με τον Ολυμπιακό δεν νομίζω ότι θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα καθώς πάντα βρίσκουνε κίνητρο στα συγκεκριμένα ματς και παίζουν καλύτερα.

Επίσης θα διαφωνήσω για το "στρατηγό" Ζότς και το βαρετό τρόπο παιχνιδιού. Κάτι που του χρεώνω είναι ότι προσπαθεί να περάσει 2 χρόνια τώρα από τη λογική μιας αμυντικογενούς ομάδας όπως ο ΠΑΟ του τριπλ-κραουν σε μια ομάδα που τρώει 90 άλλα βάζει 100. Αν κάτι προσπαθούμε και είναι ίσως μια πολύ σημαντική αιτία της κακής απόδωσης αυτό είναι να παίξουμε γρήγορα, ακόμα και ραν εντ γκαν σε ορισμένες περιπτώσεις, δίνοντας πολύ μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση από ότι στην άμυνα που είναι και φέτος η αχίλειος πτέρνα μας.

Καλώς ή κακώς το να φτίαξεις μια ομάδα που θα παίζει σκυλίσια άμυνα και θα στηρίζεται αποκλειστικά στις εμπνεύσεις και τη προσωπικότητα των παικτών της (βλέπε Ολυμπιακός) στην επίθεση είναι ευκολότερο και πιο αποτελεσματικό, άλλα χρειάζεται και τους κατάλληλους παίκτες. Αυτή τη στιγμή αυτοί που υστερούν σημαντικά στην άμυνα είναι πρώτα και κύρια κατά τη γνώμη μου ο Πέκοβιτς, ο οποίος αμυντικά είναι πολύ χειρότερος από όσο περίμενα τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι και σίγουρα δεν είναι φόβητρο στη ρακέτα. Έχει τα σωματικά προσόντα για να γίνει και θεωρώ ότι τα βασικά του αμυντικά μειονεκτήματα εντοπίζονται στη διάθεση να αμυνθεί σωστα, στην αντίληψη του παιχνιδιού του αντιπάλου και του αμυντικού παιχνιδιού του ΠΑΟ, και τέλος στο ότι είναι επρρεπής στα φάουλ και προσπαθούμε να τον προφυλάξουμε. Εν συνεχεία ούτε ο Μπατιστ είναι ο αμυντικός που ήταν. Ο Σάρας είναι ο γνωστός κακός αμυντικός Σάρας ενώ και ο Περπε αμυντικά δεν είναι Σίσκα. Τέλος ο Σπανούλης παρά το ύψος του είναι αρκετά καλός στην άμυνα και ο Νίκολας αν μη τι άλλο δείχνει διάθεση να παίξει άμυνα απότε θεωρώ ότι άδικα συγκεντρώνουν αυτοί οι 2 τα πυρρά.

Από τα παραπάνω μου φαίνεται ότι το να φτιάξει μία αμιγώς επιθετική ομάδα ίσως αποτελέι κι ενός είδους μονόδρομο για το Ζότς καθώς η πιο δυνατή αμυντικά 5άδα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η ΔΔ,Σπανούλης,Πέρπε,Τσαρτσαρής και Μπατιστ. Μια 5άδα που σίγουρα επιθετικά είναι καλύτερη από ότι αμυντικά. Το στοίχημα είναι να αρχίσουν να μπαίνουν τα σουτ συχνότερα και ειδικά τα ελευθερα, και να αξιοποιηθεί περισσότερο και να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες η πολύ δυνατή επιθετικά περιφέρεια του ΠΑΟ που αυτή τη στιγμή ψάχνει απεγνωσμένα να περάσει τη μπάλα στους Μπατιστ - Πέκοβιτς στο σετ παιχνίδι ή εκβιάζει το γρήγορο παιχνίδι και τον αιφνιδιασμό υποπίπτοντας σε πάρα πολλά λάθη.
oneiro
Δεν ξέρω τι ακριβώς ειπώθηκε μεταξύ Διαμαντίδη και Γκολεματς.. Πάντως στο replay που εδειξαν φαίνεται καθαρά ότι ο γκολεματς του τα χωνει απο το ενα τριποντο ως το αλλο όπου και τελικά τον εφτυσε ο Μητσος ... Τώρα τι ακριβώς παίχτηκε μεταξυ τους δεν γνωρίζει κανείς παρα μονο οι ιδιοι ... Το θεμα με τον γκολεματσ δεν ηταν μονο στη συγκεκριμενη φαση .. σε καθε παιχνιδι με τον πανελληνιο , τουλαχιστον σε αυτα που εχω εγω ο γκολεματσ μιλαει και με οχι ωραιο τροπο στους κατα καιρους παικτες που τον μαρκαρουν ... Εγώ όμως αναρωτιέμαι κάτι .... Η αποφαση των διαιτητων ηταν σωστη για το ντισκαλιφιέ με βαση τους κανονισμους αλλα γιατι δεν τιμωρηθηκε και ο γκολεματς εστω με τεχνικη για το εμφανες και τοσο απροκαλυπτο φερσιμο του ??? Δεν αναρωτηθηκε κανενας πως ενας παικτης οπως ο Διαμαντιδης , που τοσα χρονια που παιζει μπασκετ δεν εχει δημιουργησει ποτε το παραμικρο προβλημα και μαλιστα σε παιχνιδια ντερμπυ και με σπουδαιες ομαδες και παικτες , εφτασε σε αυτο το σημειο σε ενα παιχνιδι με τον πανελληνιο ??? Που στα παιχνιδια οπου δημιουργουνται επεισοδια και φασαριες ειναι απο τους πρωτους που παει να ηρεμησει τα πνευματα και τις καταστασεις ???
Διαβασα να λενε οτι ο Διαμαντιδης ειναι κουρασμενος .... Ειναι κουρασμενος αλλα το προβλημα του δεν ειναι αυτο ... το προβλημα του ειναι οτι προσπαθει συνεχεια χωρις να βλεπει ανταποκριση απο αλλους παικτες με αποτελεσμα να τα βαζει με τον εαυτο του ... και αυτο ειναι που τον απογοητευει .....
Οσο για τον αν θα μπορεσει να παιξει την κυριακη με τον ολυμπιακο ειναι σιγουρο οτι θα παιξει ... στην χειροτερη περιπτωση με βαση των κανονισμο θα πληρωσει ενα προστιμο γυρω στα 5,300 ευρω ... Τωρα για το ματς δεν θελω να σχολιασω τιποτα ... η ομαδα που θα παιξει το καλυτερο μπασκετ και θα κανει τα λιγοτερα λαθη θα κερδισει ....
Pantel
ο Διαμαντίδης δεν είναι και καμιά Παναγίτσα, πρώτος στα μπινελίκια είναι μέσα στο ματς, άσχετα αν κρατά εκτός γηπέδου μια σουπερ μετριοπαθή-ταπεινή στα όρια του γελοίου στάση ζωής
vince carter #15
QUOTE(Pantel @ Nov 21 2008, 13:19 ) *
ο Διαμαντίδης δεν είναι και καμιά Παναγίτσα, πρώτος στα μπινελίκια είναι μέσα στο ματς, άσχετα αν κρατά εκτός γηπέδου μια σουπερ μετριοπαθή-ταπεινή στα όρια του γελοίου στάση ζωής


ενταξει παναγητσα δεν ειναι κανενας αλλα τοσα ματσ τοσα πολλα χωρις τραυματισμους...πολλα λεπτα συμετοχης σε καθε παιχνιδι δεν θα ειχες δει κατι??πανω στην ενταση πολλες φορες θα σου βγει ο χαρακτηρας που κρυβεις/κρατας!!καποια λογια θα εχει πει σιγουρα... blove.gif
vastravoud
Γιατι "στα όρια του γελοίου";
Marciulionis
Αυτό που αγγίζει τα όρια του γελοίου είναι η αποθέωση εξύμνηση του χαρακτήρα του από γνωστούς χαζοζρούμενος δημοσιογράφους κι όχι η "στάση ζωής του" του
sarounas
δεν ξέρω τί έγινε λεπτομερώς
αλλά η ουσία είναι ότι τον έφτυσε και η τιμωρία δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο

ποιο ήταν το κριτήριο της τιμωρίας; το μέγεθος της ροχάλας, το χρώμα της, κάτι άλλο;
όταν παρεκτρέπεσαι και δείχνεις ανάρμοστη συμπεριφορά πρέπει να υπάρχει και μία σοβαρή ποινή ώστε να το σκεφτείς αν πας να το ξανακάνεις
δεν λέω να του πάρουν το κεφάλι αλλά να υπάρχει μία ποινή, αυτό που του έβαλαν για τα οικονομικά δεδομένα του είναι σαν βάζουν εμένα να πληρώσω ένα πακέτο τσιγάρα
lakersdynasty
QUOTE(sarounas @ Nov 21 2008, 21:48 ) *
δεν ξέρω τί έγινε λεπτομερώς
αλλά η ουσία είναι ότι τον έφτυσε και η τιμωρία δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο

ποιο ήταν το κριτήριο της τιμωρίας; το μέγεθος της ροχάλας, το χρώμα της, κάτι άλλο;
όταν παρεκτρέπεσαι και δείχνεις ανάρμοστη συμπεριφορά πρέπει να υπάρχει και μία σοβαρή ποινή ώστε να το σκεφτείς αν πας να το ξανακάνεις
δεν λέω να του πάρουν το κεφάλι αλλά να υπάρχει μία ποινή, αυτό που του έβαλαν για τα οικονομικά δεδομένα του είναι σαν βάζουν εμένα να πληρώσω ένα πακέτο τσιγάρα


ενταξει οταν αλλαξει η νομοθεσια να την εφαρμοσουν οπως θαναι. Προς το παρον η νομοθεσια για αναρμοστη συμπεριφορα αυτου του βαθμου τιμωρει με προστιμο το οποιο θα πληρωσει ο Διαμαντιδης.

Αν τωρα καποιοι τον φοβουνται και δεν θελουν να παιξει αυτο ειναι μια αλλη υποθεση.

Ασε που εγω δεν πιστευω οτι τον εφτυσε γιατι ουτε στο βιντεο φαινεται καθαρα. Αλλα απτη στιγμη που αυτο ειδε ο διαιτητης αυτο εγινε (ή "εγινε")
PARISINOS
QUOTE(sarounas @ Nov 21 2008, 19:48 ) *
δεν ξέρω τί έγινε λεπτομερώς
αλλά η ουσία είναι ότι τον έφτυσε και η τιμωρία δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο

ποιο ήταν το κριτήριο της τιμωρίας; το μέγεθος της ροχάλας, το χρώμα της, κάτι άλλο;
όταν παρεκτρέπεσαι και δείχνεις ανάρμοστη συμπεριφορά πρέπει να υπάρχει και μία σοβαρή ποινή ώστε να το σκεφτείς αν πας να το ξανακάνεις
δεν λέω να του πάρουν το κεφάλι αλλά να υπάρχει μία ποινή, αυτό που του έβαλαν για τα οικονομικά δεδομένα του είναι σαν βάζουν εμένα να πληρώσω ένα πακέτο τσιγάρα


E kala otan persi o tomasevic me ton Q adalassoun bouketa kai i timoria einai prostimo apla, to timoria perimenes gia ena aplo ftisimo ?

Tora gia ton diamadidi kai genika gia tin omada , pistevo oti polloi psaxnete provlimata ekei pou den iparxoun.

O mitsos kanei apo plevras statistikon tin kaliteri tou xronia ston PAO ( mono stin amina einai psilopesmenos alla kai ekei simfona me ta dika tou stadart ).
I ipolipi omada pezei metria alla diafono me oli afti tin apesiodoksi diathesi pou epikratei.
Tha deite pou an kerdisei o PAO tin kiriaki, to klima tha adistrafei kai oloi tha leme oti pame gia neo triple crown kai ta sxetika.
Kala an xasoume den to sizitame. Oi perissoteroi tha tin lene ston spanouli ( akoma kai an den exei peksei rolleyes.gif ) eno tha arxisoun kai oi analiseis gia to an ekleise o kiklos tou zotc...
apkat
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 21 2008, 23:37 ) *
ενταξει οταν αλλαξει η νομοθεσια να την εφαρμοσουν οπως θαναι. Προς το παρον η νομοθεσια για αναρμοστη συμπεριφορα αυτου του βαθμου τιμωρει με προστιμο το οποιο θα πληρωσει ο Διαμαντιδης.

Αν τωρα καποιοι τον φοβουνται και δεν θελουν να παιξει αυτο ειναι μια αλλη υποθεση.

Ασε που εγω δεν πιστευω οτι τον εφτυσε γιατι ουτε στο βιντεο φαινεται καθαρα. Αλλα απτη στιγμη που αυτο ειδε ο διαιτητης αυτο εγινε (ή "εγινε")


Eχεις τον κανονισμο;;Μπορεις να παραθεσεις τα κομματια για τετοιου ειδους συμπεριφορα;;
Ginobili
QUOTE(vince carter #15 @ Nov 20 2008, 18:32 ) *
διαβασα το περιστατικο με το διαμαντιδη!!ο ΔΔ εκανε παραπονα συνεχεια στους διαιτητες οτι ο γκολεματσ σε ολοι την διαρκεια του αγωνα τον εβριζε και του μμιλαγε ασχημα!!!τα υποληπα μονο ο ΔΔ και ο γκολεμαατσ τα ξερουν πως ακριβως ειναι...το αποτελεσμα..μεσα απο την πιεση του αγωνα και ολα αυτα που γραφτηκαν αυτες τις μερες ηταν ο ΔΔ να τον φτυσει και να γινει οτι εγινε..!!!παντος θελω να πω οτι ο ΔΔ δεν εχει δειξει σε ολη την μπασκετικη του διαρκει στα παρκε και ευρωπη και ελλαδα τετοιο χαρακτηρα και δεν εχει αποβληθει ποτε......"μηπως ειναι ενα περιστατικο ζινταν-ματερατσι"??? 68.gif

Όχι.
1ον) Γιατί δεν έχει φανεί καθαρά,αν όντως ο Διαμαντίδης φτύνει τον Γκόλεματς.Στο βίντεο της ΕΡΤ φάνηκε η διαμάχη,κι ότι κάτι του έλεγε έντονα...αλλά φτύσιμο καθαρά δεν είδαμε...από την κίνηση του Διαμαντίδη κάποιοι το εικάζουν...

2ον) Ο Διαμαντίδης αν όντως το έκανε,το έκανε για 1η φορά στην ζωή του.Για τον Ζινταν δεν ήταν 1η φορά,το είχε ξανακάνει στο παρελθόν...είναι στον χαρακτήρα του."Επιστήμονας" ο Ματεράτσι(οι Ιταλοί)...δεν του είπε τυχαία..ό,τι του είπε....
Dominique
Αναμφισβητητα παντως το εξοργιστικο της ιστοριας ειναι το ποσο στο ντουκου παει να περασει η ολη ιστορια με το φτυσιμο του Διαμαντιδη:Αν ρωτησεις μια γυναικα για τη φαση του Γκαρσια με το Ντιογκο θα ξερει να σου πει σε ποιο μεσοπλευριο εφαγε τη γροθια ο Βραζιλιανος ενω εννοειται πως για την αντιστοιχη των Διαμαντιδη-Γκολεματς δε θα χει ακουσει κουβεντα.Και βεβαια μπορει το σκηνικο ενος ποδοσφαιριστη-πυγμαχου να ειναι σαφως εμπορικοτερο,το εγκλημα ομως του Μητσου ειναι κατα τη γνωμη μου περισσοτερο ειδεχθες.
Παρολο που υπερεκτιμω το Διαμαντιδη ως παιχτη,χαλιεμαι υπερβολικα τοσο με την ασυλια που απολαμβανει οσο και με το περιβλημα του οσιου που τον πλαισιωνει.Οπως σωστα διατυπωσε ενας προηγουμενος(κακοπροαιρετος κατα τα αλλα)φιλος,και τα μπινελικια του τα ριχνει και τις αγκωνιες του(για να μην ξεχνιομαστε)τις δινει.Αλλα οταν βριζει ειναι ο ηγετης εντος γηπεδου και το ηρεμο παιδι εκτος(συμμεριζομαι αμφοτερους τους ισχυρισμους),ενω οταν παρεκτρεπεται ειναι "ανθρωπος κι αυτος κι εχει νευρα" και βεβαια δεν εχει "κακο προηγουμενο".Ε λοιπον εχει.
Σε περιπτωση που δεν προεβη στη συγκεκριμενη πραξη(η οποια ειναι απ τις πλεον αδικαιολογητες κατ εμε),ολα τα παραπανω δεν παυουν να ισχυουν απλα το συκγεκριμενο post δε θα γραφοταν ποτε.Αλλα παραδεχτειτε το:Πρεπει να θες να το πιστευεις παρα πολυ οτι δε συνεβη για να το υποστηριζεις οταν εδω και δυο μερες δεν εχουν εμφανιστει πουθενα επισημες δηλωσεις του Μητσου.Αλλωστε ποσο τρελος μπορει να ειναι ενας διαιτητης για να αποβαλλει το Διαμαντιδη και δη στο ΟΑΚΑ;
Τωρα οι συζητησεις για την αρμοζουσα ποινη θεωρω πως ειναι για αγριους για ευνοητους λογους.
Και μιας και μπηκα στον κοπο ας ρισκαρω λεγοντας οτι περιμενω μια ΣΧΕΤΙΚΑ ευκολη νικη την Κυριακη για τον Παναθηναικο.Η αρχη που εχει κανει η ομαδα παντως με ανησυχει ιδιαιτερως.

ΥΓ.Επειδη αναφερθηκε σε προηγουμενο post:Ο Σισκαουσκας αδικειτο καταφανεστατα τη στιγμη που ο Μητσος σηκωνε το βραβειο του MVP της προπερσινης Ευρωλιγκα.Αδικειτο κι ο Μητσος ομως που ειχε εναν τοσο κατωτερο αυτου συμπαιχτη στους τελικους πρωταθληματος της ιδιας χρονιας.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Επιτηδες τον απεβαλε ο διαιτητης για να τον ξεκουραστει
για την κυριακη
sarounas
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 21 2008, 23:37 ) *
ενταξει οταν αλλαξει η νομοθεσια να την εφαρμοσουν οπως θαναι. Προς το παρον η νομοθεσια για αναρμοστη συμπεριφορα αυτου του βαθμου τιμωρει με προστιμο το οποιο θα πληρωσει ο Διαμαντιδης.

Αν τωρα καποιοι τον φοβουνται και δεν θελουν να παιξει αυτο ειναι μια αλλη υποθεση.

Ασε που εγω δεν πιστευω οτι τον εφτυσε γιατι ουτε στο βιντεο φαινεται καθαρα. Αλλα απτη στιγμη που αυτο ειδε ο διαιτητης αυτο εγινε (ή "εγινε")

blink.gif
LALdynasty και γω διαπιστώνω ότι κάποιοι άλλοι βλέπουν συνέχεια φαντάσματα μπροστά τους, ήμαρτον δηλαδή... αμέσως να το πετάξεις το σχολιάκι-υπονοούμενο
δεν είμαι δάκτυλος Ολυμπιακού, τον ΠΑΟ υποστηρίζω.... και φυσικά είμαι ο τελευταίος που δεν θα ήθελε συμμετοχή του Μητσάρα στο ντέρμπι

το σχόλιο είναι ολοφάνερο ότι είναι γενικό και δεν το πόσταρα καν στο τόπικ ΠΑΟ-ΟΣΦΠ


QUOTE(Dominique @ Nov 22 2008, 01:31 ) *
Τωρα οι συζητησεις για την αρμοζουσα ποινη θεωρω πως ειναι για αγριους για ευνοητους λογους.

για σένα γίναμε και άγριοι
ότι να ‘ναι
thrylos7
QUOTE
δεν είμαι δάκτυλος Ολυμπιακού, τον ΠΑΟ υποστηρίζω.... και φυσικά είμαι ο τελευταίος που δεν θα ήθελε συμμετοχή του Μητσάρα στο ντέρμπι


Αυτό το πράγμα, το να χρειάζεται δηλαδή πολλές φορές να κάνει κάποιος τις απαραίτητες διευκρινήσεις για τις προτιμήσεις του, ώστε να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά του, είναι τραγικό...

Πέρα από τις πράσινες και τις κόκκινες απόψεις, υπάρχουν και οι πορτοκαλί, ασχέτως προτιμήσεων που μπορεί να υπάρχουν...
pivot
QUOTE(PARISINOS @ Nov 21 2008, 23:46 ) *
E kala otan persi o tomasevic me ton Q adalassoun bouketa kai i timoria einai prostimo apla, to timoria perimenes gia ena aplo ftisimo ?


Είναι δυνατόν όταν σε μια αποβολή με ντισκαλιφιέ μέσα στο Οακα και μάλιστα στο "καλό παιδί" τον Διαμαντίδη, να μην υπάρχει η παραμικρή αντίδραση για την απόφαση του διαιτητή και από την πλευρά του παίκτη αλλά και του Παναθηναϊκού, να υπάρχουν ακόμα άτομα που να αμφισβητούν και να μην πιστεύουν αν έφτυσε ή δεν έφτυσε ο Διαμαντίδης!

Μεγάλος παίκτης ο Διαμαντίδης, αλλά ότι και να είπε ο Γκόλεματς, το να φτύσεις τον αντίπαλο είναι κάτι που αρμόζει μόνο σε κατώτερους ανθρώπους και είναι ντροπιαστικό και εξευτελιστικό και για τον άνθρωπο που έφτυσες, αλλά κυρίως για σένα. Άλλο το βρίσιμο, άλλο το φτύσιμο, το φτύσιμο είναι χαρακτηριστικό των χούλιγκανς.

Εγώ προσωπικά ίσως να τον δικαιολογούσα αν αντιδρούσε στα λεγόμενα του Γκόλεματς με μια γροθιά.
Είναι ντροπή για το μπάσκετ αυτό το φτύσιμο.

Εννοείται πως το γεγονός ότι κουκουλώθηκε από την πλειοψηφία των μπασκετικών δημοσιογράφων για το "καλό" του μπάσκετ
Igor
QUOTE(pivot @ Nov 22 2008, 12:04 ) *
Είναι δυνατόν όταν σε μια αποβολή με ντισκαλιφιέ μέσα στο Οακα και μάλιστα στο "καλό παιδί" τον Διαμαντίδη, να μην υπάρχει η παραμικρή αντίδραση για την απόφαση του διαιτητή και από την πλευρά του παίκτη αλλά και του Παναθηναϊκού, να υπάρχουν ακόμα άτομα που να αμφισβητούν και να μην πιστεύουν αν έφτυσε ή δεν έφτυσε ο Διαμαντίδης!

Μεγάλος παίκτης ο Διαμαντίδης, αλλά ότι και να είπε ο Γκόλεματς, το να φτύσεις τον αντίπαλο είναι κάτι που αρμόζει μόνο σε κατώτερους ανθρώπους και είναι ντροπιαστικό και εξευτελιστικό και για τον άνθρωπο που έφτυσες, αλλά κυρίως για σένα. Άλλο το βρίσιμο, άλλο το φτύσιμο, το φτύσιμο είναι χαρακτηριστικό των χούλιγκανς.

Εγώ προσωπικά ίσως να τον δικαιολογούσα αν αντιδρούσε στα λεγόμενα του Γκόλεματς με μια γροθιά.
Είναι ντροπή για το μπάσκετ αυτό το φτύσιμο.

Εννοείται πως το γεγονός ότι κουκουλώθηκε από την πλειοψηφία των μπασκετικών δημοσιογράφων για το "καλό" του μπάσκετ


O Mπουρουσης περσυ με τη Ρεαλ τι εκανε στον Ερβελ ??
Μαλιστα εκει οι καμερες τον "επιασαν"..

peace.gif
magickaminia
QUOTE(pivot @ Nov 22 2008, 12:04 ) *
Είναι δυνατόν όταν σε μια αποβολή με ντισκαλιφιέ μέσα στο Οακα και μάλιστα στο "καλό παιδί" τον Διαμαντίδη, να μην υπάρχει η παραμικρή αντίδραση για την απόφαση του διαιτητή και από την πλευρά του παίκτη αλλά και του Παναθηναϊκού, να υπάρχουν ακόμα άτομα που να αμφισβητούν και να μην πιστεύουν αν έφτυσε ή δεν έφτυσε ο Διαμαντίδης!

Μεγάλος παίκτης ο Διαμαντίδης, αλλά ότι και να είπε ο Γκόλεματς, το να φτύσεις τον αντίπαλο είναι κάτι που αρμόζει μόνο σε κατώτερους ανθρώπους και είναι ντροπιαστικό και εξευτελιστικό και για τον άνθρωπο που έφτυσες, αλλά κυρίως για σένα. Άλλο το βρίσιμο, άλλο το φτύσιμο, το φτύσιμο είναι χαρακτηριστικό των χούλιγκανς.

Εγώ προσωπικά ίσως να τον δικαιολογούσα αν αντιδρούσε στα λεγόμενα του Γκόλεματς με μια γροθιά.
Είναι ντροπή για το μπάσκετ αυτό το φτύσιμο.

Εννοείται πως το γεγονός ότι κουκουλώθηκε από την πλειοψηφία των μπασκετικών δημοσιογράφων για το "καλό" του μπάσκετ

Ρε παληκαρια ημαρτον. Ενταξει ο Δημητρακης τον εφτυσε , να τιμωρηθει. Μηπως θελετε να του αφαιρεσουν την αθλητικη ιδιοτητα; Ο Γκολεματς δεν ειναι και το καλυτερο παιδι. Εσεις που παιξατε μπασκετ , οσοι παιξατε δεν εχετε φτυσει ποτε αντιπαλο; Ενταξει το παληκαρι ειναι επαγγελματιας εκανε λαθος, αλλα γιατι τοση φασαρια; Συνεχιζει νηα ειναι ανθρωπος επιτρεψτε του λοιπον να κανει και λαθη. Ας πεσουν λιγο οι τονοι , φαντασου τι θα γινει αν πεσει καμια ψιλη στο ΟΑΚΑ ; Ειδικα τωρα.
apkat
QUOTE(Igor @ Nov 22 2008, 12:35 ) *
O Mπουρουσης περσυ με τη Ρεαλ τι εκανε στον Ερβελ ??
Μαλιστα εκει οι καμερες τον "επιασαν"..

peace.gif


Περιμενα ποτε θα το γραψει καποιος..Ρε παιδια δεν γραφουμε τα παντα οπαδικα ωστε να μας απαντησετε ναι αλλα το ιδιο εχετε κανει και εσεις..Φυσικα και η πραξη του Μπουρουση ειναι εξισου κατακριτεα και παραμενει ντροπη για το μπασκετ και η μια πραξη και η αλλη..

Πιθανολογω οτι η διαφορα στις 2 περιπτωσεις ειναι οτι ο Μπουρουσης το κανει πιο εξυπνα αφου φαινεται οτι παει να του μιλησει και δεν μπορουν να δουν οι διαιτητες οτι τον φτυνει.. blove.gif
Anaz
apkat: Αρθρο 4Α στον κανονισμο του Εσακε. Θα τον βρεις στο site αν θες.
QUOTE
Αυτό που αγγίζει τα όρια του γελοίου είναι η αποθέωση εξύμνηση του χαρακτήρα του από γνωστούς χαζοζρούμενος δημοσιογράφους κι όχι η "στάση ζωής του"
Αυτο ειναι το ζουμι κατ'εμε! Και γενικα συμφωνω σε αρκετα με το ποστ του Ντομινικ.
Ασχημη και κατακριτεα πραξη αυτη του ΔΔ, αλλα ενταξει δεν εγινε και κατι τρομερο.. Απλα ελπιζω μετα και απο αυτο καποια στιγμη να σταματησουν αυτη τη γελοια ιστορια με την υπερβολικη διαφημιση του οσιου χαρακτηρα του Δημητρακη.
Οχι οτι δεν ειναι καλο παιδι.. Αντιθετως. Και φυσικα αποτελει ενα εξαιρετο προτυπο μπασκετμπολιστα για τους νεους που κοσμει τα ελληνικα γηπεδα!Δεν αλλαξε αυτο. Aν και τελευταια δυστηχως το'χει λιγο παρακανει, και το παθος του για τη νικη εχει αρχισει να προκαλει συχνα ασχημες αντιδρασεις..Νευρα, γκρινιες..
Αλλα αυτη η υπερβολη καποιων μπασκετικων δημοσιογραφων που κοντευουν να τον ανακυρηξουν σε αγιο, εχει αν μη τι αλλο κουρασει κι αρχιζει να καταντα γελοια!! Παρεπιμπτοντως η "αγιοποιηση του ΔΔ" δεν ειναι το μονο παραδειγμα υπερβολης..Εξισου υπερβολικα σχολια εχουμε ακουσει κατα καιρους και για τους Σπανουλη-Τζινομπιλι, Παπαλουκα-Ματζικ, Σοφο-Σακιλ, για την "φοβερη και τρομερη αρμαδα του Ζοτς", για τους "υψηλης μπασκετικης ευφυιας φιλαθλους του Παο", για την Εθνικη του Γιαννακη κ.α... Εχουν μια ταση να θελουν να δημιουργουν μυθους..Ισως γιατι ετσι νομιζουν οτι διαφημιζουν το αθλημα.
apkat
QUOTE(Anaz @ Nov 22 2008, 18:29 ) *
apkat: Αρθρο 4Α στον κανονισμο του Εσακε. Θα τον βρεις στο site αν θες.


Δηλαδη και διαιτητη να φτυσεις δεν σου κρατανε το δελτιο ε;;

Πχ καποιος αν αυριο στο 39 του σφυριξουν πεμπτο φαουλ και παει να φτυσει τον διαιτητη θα πληρωσει στην χειροτερη 10.000 και θα παιξει κα κανονικα στο επομενο παιχνιδι..Ειναι λιγο τραγικη η νομοθεσια οντως..
Anaz
Nαι, αλλα στην περιπτωση διαιτητη αν εισαι υποτροπος, τρως μια αγωνιστικη.
Δες εδω: http://www.esake.gr/kanonismoi/peitharxikos2008-2009.pdf
Αρθρο 4.
Κατα τη γνωμη μου το λαθος ειναι στο οτι το φτυσιμο δεν θα επρεπε απλα να εξισωνεται με την υβριστικη συμπεριφορα. Αλλα να εχει αναλογη ποινη με βαναυση συμπεριφορα (ή αποπειρα βιαιοπραγιας).
Igor
QUOTE(apkat @ Nov 22 2008, 18:03 ) *
Περιμενα ποτε θα το γραψει καποιος..Ρε παιδια δεν γραφουμε τα παντα οπαδικα ωστε να μας απαντησετε ναι αλλα το ιδιο εχετε κανει και εσεις..Φυσικα και η πραξη του Μπουρουση ειναι εξισου κατακριτεα και παραμενει ντροπη για το μπασκετ και η μια πραξη και η αλλη..

Πιθανολογω οτι η διαφορα στις 2 περιπτωσεις ειναι οτι ο Μπουρουσης το κανει πιο εξυπνα αφου φαινεται οτι παει να του μιλησει και δεν μπορουν να δουν οι διαιτητες οτι τον φτυνει.. blove.gif


Προφανως και δεν θελω να ριξω λαδι στη φωτια με το σχολιο μου, αλλωστε δεν το συνηθιζω.
Απλα δεν θεωρω οτι εξ'αρχης εχει καποιο νοημα η συζητηση. Ναι ο Διαμαντιδης εφτυσε τον Γκολεματς. Τελεια.
Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να πουμε κατι αλλο για αυτην την πραξη.

EDIT: Συμφωνω 100% με τον Anaz.
PARISINOS
QUOTE(Igor @ Nov 22 2008, 16:56 ) *
Προφανως και δεν θελω να ριξω λαδι στη φωτια με το σχολιο μου, αλλωστε δεν το συνηθιζω.
Απλα δεν θεωρω οτι εξ'αρχης εχει καποιο νοημα η συζητηση. Ναι ο Διαμαντιδης εφτυσε τον Γκολεματς. Τελεια.
Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να πουμε κατι αλλο για αυτην την πραξη.

EDIT: Συμφωνω 100% με τον Anaz.


Ego pali diafono oti to ftisimo prepei na exei analogi siberifora me tin vieopragia.

Otan tou skas tou allou bouketo, afto pou aksiologitai einai o kindinos na ton travmatiseis.

apkat
QUOTE(Anaz @ Nov 22 2008, 18:50 ) *
Nαι, αλλα στην περιπτωση διαιτητη αν εισαι υποτροπος, τρως μια αγωνιστικη.
Δες εδω: http://www.esake.gr/kanonismoi/peitharxikos2008-2009.pdf
Αρθρο 4.
Κατα τη γνωμη μου το λαθος ειναι στο οτι το φτυσιμο δεν θα επρεπε απλα να εξισωνεται με την υβριστικη συμπεριφορα. Αλλα να εχει αναλογη ποινη με βαναυση συμπεριφορα (ή αποπειρα βιαιοπραγιας).


Ε ναι αλλα ποσο συχνα καποιος φτυνει διαιτητη;;Τον διαβασα γενικα τον κανονισμο..Πιστευω γενικα οτι θα επρεπε να υπαρχουν 3 κλιμακωσεις.Αλλο υβριστικη συμπεριφορα αλλο το φτυσιμο και αλλο η βιοπραγια.

Ιγκορ:Αν δεν θεωρεις οτι ειχε νοημα η κουβεντα(που συμφωνω) τοτε ενα παραπανω δεν θα επρεπε να κανεις το σχολιο για τον Μπουρουση.. rolleyes.gif
Flash
Ρε apkat, φαντάζεσαι να ανοίγεις τον πειθαρχικό κανονισμό και να βλέπεις άρθρο Α: υβριστική συμπεριφορά, Β: περίπτωση πτυσίματος γ:βάναυση συμπεριφορά και δ: βιαιοπραγία ;;;; Πόσο τραγικό θα είναι αυτό...

Τέλος πάντων συμφωνώ σε όλα τα σχόλια του Άναζ στο συγκεκριμένο θέμα εκτός από την εξίσωση πτυσίματος-βιαιοπραγίας για τον λόγο που ανέφερε ο Παρισινός. Αυτό το οποίο προσωπικά θα ήθελα είναι α) σε περίπτωση υποτροπής υβριστικής συμπεριφοράς να τιμωρείται ο δράστης με μια αγωνιστική ανεξάρτητα αν το θύμα είναι άλλος αθλητής ή διευθύνων και
β) η βιαιοπραγία να τιμωρείται αυτόματα με μια αγωνιστική και ντισκαλιφιέ ανεξάρτητα από το αν ο δράστης είναι υπότροπος ή όχι και ποιο είναι το θύμα. Να δω εγώ μετά τα "αλάνια" τι θα κάνουν...
apkat
Δεν ξερω..Τραγικο η οχι το να φτυσεις δεν μπορω να το εξισωσω στο μυαλο μου ουτε με υβριστικη συμπεριφορα ουτε με βαναυση..
Anaz
QUOTE
Otan tou skas tou allou bouketo, afto pou aksiologitai einai o kindinos na ton travmatiseis.
Nαι, σωστο. Εχεις δικιο. Απ'την αλλη θεωρω το φτυσιμο σαν πραξη πολυ χειροτερο απο την υβριστικη συμπεριφορα, αλλα κι αυτο που λέει ο απκατ που μαλλον ειναι το πιο δικαιο, ίσως δεν ειναι λύση, για τον λόγο που λέει ο Flash. Με λίγα λόγια.. Μυλος! unsure.gif biggrin.gif

QUOTE
Αυτό το οποίο προσωπικά θα ήθελα είναι α) σε περίπτωση υποτροπής υβριστικής συμπεριφοράς να τιμωρείται ο δράστης με μια αγωνιστική ανεξάρτητα αν το θύμα είναι άλλος αθλητής ή διευθύνων και
β) η βιαιοπραγία να τιμωρείται αυτόματα με μια αγωνιστική και ντισκαλιφιέ ανεξάρτητα από το αν ο δράστης είναι υπότροπος ή όχι και ποιο είναι το θύμα. Να δω εγώ μετά τα "αλάνια" τι θα κάνουν...
+1.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.