Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχετικα με τα Διαστρεμματα...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
KobeNBA
γεια σας παιδια...θελω να κανω μια ερωτηση...τους τελευταιους 4μηνες ισως και 5...δν θυμαμαι ακριβως...εχω παθει 2 φορες διαστρεμμα...το ενα στο αριστερο και το αλλο προχτες στο δεξι....και στις 2 φορες μετα απο αλμα μου πατησα ποδι αντιπαλου και το γυρισα...μηπως φταιει ο τροπος προσγειωσης μου η εχω καμια ευεσθησια στους αστραγαλους λογο το οτι ημουν 5μηνες εκτος (λογο αλλου προβληματος) και τωρα δν ειναι γυμνασμενοι σωστα (επειδη πηδαω γενικα πολυ ψηλα)??
aegeansheed
QUOTE(KobeNBA @ Sep 12 2009, 00:07 ) *
γεια σας παιδια...θελω να κανω μια ερωτηση...τους τελευταιους 4μηνες ισως και 5...δν θυμαμαι ακριβως...εχω παθει 2 φορες διαστρεμμα...το ενα στο αριστερο και το αλλο προχτες στο δεξι....και στις 2 φορες μετα απο αλμα μου πατησα ποδι αντιπαλου και το γυρισα...μηπως φταιει ο τροπος προσγειωσης μου η εχω καμια ευεσθησια στους αστραγαλους λογο το οτι ημουν 5μηνες εκτος (λογο αλλου προβληματος) και τωρα δν ειναι γυμνασμενοι σωστα (επειδη πηδαω γενικα πολυ ψηλα)??


H ευαισθησία στους αστραγάλους είναι πολύ συχνό φαινόμενο και ενοχλητικό επίσης. Μπορείς να δοκιμάσεις επιστραγαλίδα και διπλή κάλτσα. Να έχεις δηλαδή τον αστράγαλο σου μέσα στο μποτάκι χωρίς να τζογάρει. Η διπλή κάλτσα κάνει καλή δουλειά σε αυτό. Λένε επίσης ότι για ενδυνάμωση καλή άσκηση είναι το τρέξιμο σε άμμο...
KobeNBA
διπλη καλτσα 2 χοντρες ι μια κοντη και μια χοντρη??γτ εχω ακουσει διαφορα....μια επιστραγαλιδα ποσο κανει???οταν την φορας σε ενοχλει μηπως??η εχει επιπτωσεις στην αποδοση σ?
aegeansheed
QUOTE(KobeNBA @ Sep 11 2009, 23:19 ) *
διπλη καλτσα 2 χοντρες ι μια κοντη και μια χοντρη??γτ εχω ακουσει διαφορα....μια επιστραγαλιδα ποσο κανει???οταν την φορας σε ενοχλει μηπως??η εχει επιπτωσεις στην αποδοση σ?


Τόσο ώστε όταν πατάς το πόδι να μην παίζει το μποτάκι, αλλά να το νιώθεις σφιχτό. Η επιστραγαλίδα γενικά είναι πιο λεπτή από μια βαμβακερή κάλτσα, αλλά μπορεί να σου εφαρμόσει καλύτερα. Οπότε μπορείς να αγοράσεις μία (φτηνές είναι-γύρω στα € 10) και να κάνεις συνδυασμούς με κάλτσες μέχρι να νιώσεις το πόδι σου σταθερό στο πάτημα και σφιχτό στον αστράγαλο. Καλό είναι να κάνεις ασκήσεις πάντως (δεν ξέρω να σου προτείνω, αλλά μπορείς να ψάξεις και να ρωτήσεις) για ενδυνάμωση, γιατί είναι ύπουλο σημείο.
traveller
QUOTE(aegeansheed @ Sep 12 2009, 00:15 ) *
H ευαισθησία στους αστραγάλους είναι πολύ συχνό φαινόμενο και ενοχλητικό επίσης. Μπορείς να δοκιμάσεις επιστραγαλίδα και διπλή κάλτσα. Να έχεις δηλαδή τον αστράγαλο σου μέσα στο μποτάκι χωρίς να τζογάρει. Η διπλή κάλτσα κάνει καλή δουλειά σε αυτό. Λένε επίσης ότι για ενδυνάμωση καλή άσκηση είναι το τρέξιμο σε άμμο...


Μακριά από το τρέξιμο στην άμμο. Εκτός από την ισχυρή καταπόνηση που δέχονται οι μυες , ενοχοποιείται και για πελματιαία απονεύρωση.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=392

Μια πολύ καλή προφύλαξη είναι "αράχνη" + tape


QUOTE(KobeNBA @ Sep 12 2009, 00:19 ) *
διπλη καλτσα 2 χοντρες ι μια κοντη και μια χοντρη??γτ εχω ακουσει διαφορα....μια επιστραγαλιδα ποσο κανει???οταν την φορας σε ενοχλει μηπως??η εχει επιπτωσεις στην αποδοση σ?


δοκίμασε να το κάνεις και εάν το αντέξεις, έλα πες μας laugh.gif
a bullet for your head
Μερικα ενδιαφεροντα αρθρα για τα διαστρεμματα της ποδοκνημικης..

http://www.physio.gr/article_read.asp?id=164

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=6404

Στο 2ο λινκ υπαρχουν ασκησεις που διατεινουν τον γαστροκνημιο και υποκνημιδιο(κοινως γαμπα..)..
Η εσω κεφαλη του Γαστροκνημιου συνενωνεται με τον υποκνημιδιο και καταφυονται στον αχιλειο τενοντα..
Επισης υπαρχει η ακροστασια(ανασηκωση του σωματος με στηριξη των δακτυλων στο εδαφος..), χρηση ιμαντων,σχοινακι κ.α...
Νομιζω οτι θα πρεπει να προσεχθει το σημειο που αναφερεται στην ιδιοδεκτικοτητα..

http://www.physio.gr/article_read.asp?id=226

Πολυ καλες ασκησεις για την ιδιοδεκτικοτητα,μπορεις να κανεις με πλατφορμες ισορροπιας..
http://en.wikipedia.org/wiki/Balance_board

QUOTE(TRAVELLER @ Sep 12 2009, 03:28 ) *
Μια πολύ καλή προφύλαξη είναι "αράχνη" + tape

+1

Οσον αφορα τις επιστραγαλιδες,καλο ειναι να αγοραζονται οι οσο το δυνατον καλυτερες..
Διαφορων τυπων υπαρχουν στο παρακατω λινκ..

http://www.ra1.gr/show_cat.asp?cid=68
joi
Λοιπόν, άκου τα και από έναν πικραμένο.

Στο δεξί πόδι παθαίνω/πάθαινα απίστευτα πολλά διαστρέματα. Το ρεκόρ μου είναι 14-16 μέσα σε μια χρονιά.
Το πρώτο χοντρό διάστρεμα το έπαθα πριν 10 χρόνια και ενώ έπρεπε να κάνω αποθεραπεία ξανάέτρεχα για μπάσκετ μετά από 2 βδομάδες (μικρός είμουνα, δεν καταλάβαινα).
'Ενα θα σου πω για να καταλάβεις, με κουρασμένο πόδι φέτος (μετά από μπασκετάκια σε χάλια γήπεδο) σε μια βδομάδα διακοπών το γύρισα ενώ περπατούσα (το βράδυ, μετα τα παιχνίδια) 2 φορές (διαφορετικές μέρες).

Καταρχήν να σου πω ότι πρέπει να βρεις τον ιδανικό, για σένα, τρόπο να δενεις τα πόδια σου όταν παίζεις.
Δοκίμασε ότι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και αποφάσισε μόνος σου τι σε βολεύει.
Μία συμβουλή εδώ. Πρόσεξε να μην κόβεις την κυκλοφορία του αίματος προς το πόδι από το πολύ δέσιμο.
Αν αισθανθείς πόνο/μούδιασμα ενώ παίζεις, σταμάτα αμέσως και χαλάρωσε το δέσιμο.

Πως δένω εγώ τα πόδια: Κάλτσες, ταινία πάνω στον αστράγαλο και από πάνω ελαστικά καλτσάκια με άνοιγμα στον αστράγαλο. Από πάνω το παπούτσι.

Κι άλλη μία συμβουλή: Ποτέ μην βαριέσαι να δένεις τα πόδια. Ακόμα και αν το παιχνιδι είναι του στυλ "ένα μονάκι θα παίξουμε μωρέ...". Την χοντρή ζημιά μπορεί να την πάθεις οποτεδήποτε.


Τελικά και το πιο σημαντικό: Κάνε σωστή αποθεραπεία από τα διαστρέματα. Πήγαινε σε φυσιοθεραπευτή, μην λυπάσε τα λεφτά. Αλλιώς το πρόβλημα θα σου μείνει για πάντα και θα καταλήξεις σαν εμένα (χοχοχοχο).

Βοηθά επίσης να κρατιέσαι σε σωστό βάρος, καθώς τα παραπανήσια κιλά είναι έξτα strain στις αρθρώσεις.

Αν το πρόβλημα παραμένει/αισθάνεσαι αστάθεια στην άρθρωση θα σου πρότεινα να κάνεις ενδυνάμωση στους αστραγάλους με ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια/λάστιχα. Εμένα με έχει βοηθήσει απίστευτα και ένας δίσκος ισοροποίας που έχω. Για παραπάνω πληροφορίες καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον φυσιοθεραπαυτή που εμπιστεύεσαι να στα δείξει από πρώτο χέρι.

Πάντως σαν πρόβλημα είναι εκνευριστικό, αλλά δεν θα σου κόψει και το μπάσκετ αν προσέχεις λίγο. Υπομονή θέλει.

Εδώ και 2 χρόνια ξαναξεκίνησα να παίζω μπάσκετ συστηματικά (3-4 φορές την βδομάδα). Κάθε μέρα που δεν παίζω μπάσκετ αφιερώνω δύο 45λεπτα στις ασκήσεις. Μόνο έτσι βγάζω την χρονιά.

Οπότε προσοχή και καλή τύχη στην αποθεραπεία.


KobeNBA
ευχαριστω παιδια !!!ειναι ολα πολυ ολα πλ χρησιμα αυτα που ειπατε...μια ερωτηση...δν κτλβ μονο αυτο το αραχνη + tape
almirosbc
υπουλο πραγμα το διαστρεμμα..........

σε βγαζει εκτος για πολυ καιρο ...

μπορει καποιος να με βοηθησει με ριξη του αχιλειου τεντωνα οπως επαθε ο σμιθ του κολοσου μπορει να μου δειξει καποια λινκ για να μαθω περισσοτερα και πως θα προφυλαχτω??
traveller
QUOTE(KobeNBA @ Sep 12 2009, 21:39 ) *
ευχαριστω παιδια !!!ειναι ολα πολυ ολα πλ χρησιμα αυτα που ειπατε...μια ερωτηση...δν κτλβ μονο αυτο το αραχνη + tape


IMHO φίλε μου δεν υπάρχει μια συνταγή που μπορούμε όλοι να ακολουθήσουμε και να μας εξασφαλίσει ότι δε θα πάθουμε τίποτα.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και πώς αισθάνεται καλά το πόδι μας.

Το σίγουρο είναι ένα : Το πόδι πρέπει να είναι δεμένο. Διαστρέμματα παθαίνουν όλοι , ακόμα και παίχτες μεγάλων κατηγοριών που έχουν ένα ιατρικό επιτελείο πάνω τους που ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς πώς να τους προφυλάξει. Σκοπός είναι να περιοριστούν οι επιπτώσεις του. Σε αυτή την κατεύνσθη η λύση "αράχνη + tape" βοηθάει. Άλλοι χρησιμοποιούν επίδεσμο άλλοι δετές επιστραγαλίδες (οι νεοπρεν =τίποτα). Ανάλογα τι βολεύει το καθέναν. smile.gif
Kostas T
Συμφωνώ με τα περισσότερα που είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς εναν φυσιοθεραπευτή ώστε να σου δείξει ειδικές ασκήσεις ενδυνάμωσης και ισορροπίας. Επίσης συμφωνώ με τον TRAVELER και πιστεύω πως η αράχνη και το tape είναι η καλύτερη μέθοδος προστασίας (η αράχνη ειναι σαν κάλτσα από ειδικό υλικό την οποία φοράς κι από πάνω κολάς το tape μια αυτοκόλλητη ταινία που κρατάει σταθερή την άρθρωση) αν και είναι λίγο δύσκολο και βαρετό να βάζεις κέθε φορά αράχνη και να κολάς τα tape από πάνω. Αν έχεις λίγο υπομονή καλώς, αλλιώς θα σου συνιστούσα επιστραγαλίδες αλλα από ειδικό κατάστημα με ορθοπεδικά (γιατί οι περισσότερες που πουλάνε στα αθλητικά καταστήματα τύπου nike κατα την γνώμη μου δεν κάνουν δουλειά). Επίσης καλό είναι να βάζεις πάγο στους αστραγάλους σου πάντα μετα την άσκηση ακόμα κι αν δεν είναι πρησμένοι η τραυματισμένοι.
angelos 7 athinaikos
Γεια σας παιδια. Είμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα να ρωτήσω τι γνωρίζετε για τη ρίξη χιαστου συνδεσμου?
stepgios
Κι εγώ έχω ευαισθησία στα διαστρέμματα και τωρα εδώ και δύο χρόνια δεν εχω πάθει ούτε μισό. Η λύση που βρήκα είναι να τους δένω με κανονικους ελαστικους επιδέσμους των 12 εκ. Δέσιμο μέσα από την κάλτσα και με φορά αντίθετη απο αυτή που παθαίνω διάστρεμμα . Πιάνει πατούσα και αστράγαλο απλως θέλει να βρεις το σωστο σφυξιμο για να μην κόβεται η κυκλοφορία. Δοκίμασα και επιστραγαλίδες, κάλές, αλλά το γυρισα ελαφρως κανά δυο φορες.

@ angelos 7 : Άνοιξε νέο θέμα για τους χιαστούς
almirosbc
QUOTE(stepgios @ Sep 24 2009, 04:10 ) *
Κι εγώ έχω ευαισθησία στα διαστρέμματα και τωρα εδώ και δύο χρόνια δεν εχω πάθει ούτε μισό. Η λύση που βρήκα είναι να τους δένω με κανονικους ελαστικους επιδέσμους των 12 εκ. Δέσιμο μέσα από την κάλτσα και με φορά αντίθετη απο αυτή που παθαίνω διάστρεμμα . Πιάνει πατούσα και αστράγαλο απλως θέλει να βρεις το σωστο σφυξιμο για να μην κόβεται η κυκλοφορία. Δοκίμασα και επιστραγαλίδες, κάλές, αλλά το γυρισα ελαφρως κανά δυο φορες.

@ angelos 7 : Άνοιξε νέο θέμα για τους χιαστούς


οχι ρε ποσα θα ανοιξουμε καινουρια εδω μια χαρα ειναι για να συζητησουμε....
KobeNBA
γεια σας παιδια...να σας πω λιγο... πηγα αγορασα μια επιστραγαλιδα OPPO Neoprene 1009... ειναι καλη???
--> http://www.gatemedicals.com/proddetail.asp?prod=1009
reignman
Το "καλο" για εμενα ειναι λιγο σχετικο. Τι εννοω? Για εσενα μπορει να ειναι πολυ καλη , ενω σε καποιον αλλο μπορει να μην εκανε , να του εβγαλε προβλημα να ενιωσε ενοχληση στον αστραγαλο κτλ.

Βαλτε και εμενα στην λιστα με τα παιδια που ειχαν προβληματικους αστραγαλους (και ολα ξεκινησαν απο το ποδοσφαιρο που επαιζα στις αλανες εκει που πηγαινα διακοπες ... γιατι δεν υπηρχαν μπασκετες.) εφαγα κλωτσια (ο τπος πηγαινε για μπαλα και βρηκε το πελμα μου..) στο πελμα και μου ραγισε ο δεξις αστραγαλος , απο τοτε μεχρι και περπατημα υπηρχαν φορες που πηγαινε να γυρισει.
dizzy_fingers
Να μπω κι εγώ στο κλαμπ...διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο όταν στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα προσγειώθηκε ένα εύσωμο center ακριβώς πάνω του. 2 μήνες μετά, Παρασκευή, στην τελευταία προπόνηση της ομάδας πριν τον αγώνα το Σάββατο, προσγειώνομαι ανώμαλα στον δεξιό μου και μένω πάλι έξω.

Δεν πίστευα ποτέ στους τραυματισμούς-careerkillers (tongue.gif) αλλά τώρα που το σκέφτομαι, συνειδητοποιώ πως από τότε έχω να παίξω μπάσκετ οργανωμένα σε ομάδα... 39.gif


Η καλύτερη πρόληψη (πέραν των όσων έχουν αναφέρει τα παιδιά για κάλτσες-επιστραγαλίδες, ειδικά σε όσους έχουν ήδη τραυματιστεί) είναι η καλή εκγύμναση, παρόλο που οι αστράγαλοι είναι ένα σημείο με ελάχιστους (καθόλου?) μύες.

Θυμάμαι να έχω πάθει χειρότερα από ότι σε αυτές τις δύο περιπτώσεις στο παρελθόν, αλλά να συνέχιζα απτόητος το παιχνίδι χωρίς καμία απώλεια. Όταν, όμως, με δουλειές και σχολές οι προπονήσεις αραίωναν, οι τραυματισμοί πύκνωναν.
KobeNBA
δν μπορω να βρω τροπο να τους γυμνασω τους αστραγαλους...μου ειπαν να κανω πολυ σκοινακι κ σε δισκο ισσοροπιας υσχυει?? επισης ακομα μια ερωτηση...εχουν περασει 20 μερες απο το χτυπημα μ...τωρα τι μου συνιστατε να κανω??να περπαταω πολυ?ελαφρυ τρεξιμο???
almirosbc
QUOTE(KobeNBA @ Sep 28 2009, 15:55 ) *
δν μπορω να βρω τροπο να τους γυμνασω τους αστραγαλους...μου ειπαν να κανω πολυ σκοινακι κ σε δισκο ισσοροπιας υσχυει?? επισης ακομα μια ερωτηση...εχουν περασει 20 μερες απο το χτυπημα μ...τωρα τι μου συνιστατε να κανω??να περπαταω πολυ?ελαφρυ τρεξιμο???



ναι ισχυει οπως και μπορεις να ρωτησεις καποιον φυσιοθεραπαυτη της ομαδας η καποιον αλλο που ξερει


παιδια αρχισαν να με πονανε οι αστραγαλοι τι προτεινετε να κανω για να μην συνεχιστει ο πονος ?
reignman
remove them fast tongue.gif
stavroula
Γεια σε ολους!!!Και εγω λοιπον πριν ενα σχεδον χρονο επαθα 2 διαστρεμματα σε 3 μηνες.Ηταν πολυ κουραστικο και εκνευριστικο γιατι μολις ειχα συνελθει και πηγαινα να ενσωματωθω ξανα με τν ομαδα μου επαθα και το δευτερο το οποιο μ κρατησε 3 μηνες εξω με φυσιοθεραπειες ενδυναμωση κτλπ...Ενα ειναι ομως το σιγουρο με τις φυσιοθεραπειες περπατησα ξανα και σε μικρο χρονικο διαστημα γι'αυτο να ξερετε πως ειναι πολυ σημαντικο πραγμα για εναν αθλητη η αποκατασταση οποτε δωστε της μεγαλυτερη προσοχη...Μολις μπηκα ημουν παρα πολυ αγχωμενη και φοβισμενη μην ξαναπαθω το ιδιο γι'αυτο φορουσα μεχρι πριν λιγο καιρο την επιστραγαλιδα που καλο ειναι μετα απο τραυματισμο να ειναι δερματινη και ενισχυμενη για να μην το ξαναπαθετε(αν προκειται για προληψη καλες ειναι και οι λεπτες οι απλες αν και δεν ξερω αν κανουν τελικα καλο ή κακο),ομως δεν γινεται για μια ζωη να φοραω επιστραγαλιδα γιατι αυτο μετα κανει κακο οποτε ξεκινησα την εντατικη ενδυναμωση που σημαινει:δισκο ισορροπιας(ναι κανει πολυ καλη ενδυναμωση),λαστιχα μαλακα ή σκληρα αυτο θα το κρινει ο γιατρος σας και τελος μην ξεχνατε τον παγο...ειναι πολυ σημαντικο μετα την ενδυναμωση και μετα την προπονηση να βαζετε...αυτα...ελπιζω να σας βοηθησα!!!ευχομαι να πανε ολα καλα και προς Θεου...οχι αλλοι τραυματισμοι!!!! blove.gif smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 28 2009, 11:48 ) *
Η καλύτερη πρόληψη (πέραν των όσων έχουν αναφέρει τα παιδιά για κάλτσες-επιστραγαλίδες, ειδικά σε όσους έχουν ήδη τραυματιστεί) είναι η καλή εκγύμναση, παρόλο που οι αστράγαλοι είναι ένα σημείο με ελάχιστους (καθόλου?) μύες.

Καλο ειναι να γυμναζονται οι μυες που καμπτουν πελματιαια το ποδι(μακρος & βραχυς περονιαιος,γαστροκνημιος & υποκνημιδιος).
Παντως στην ποδοκνημικη αρθρωση δεν μιλαμε για μυικες κακωσεις-τραυματισμους,αλλα για συνδεσμικες.
a bullet for your head
QUOTE(stavroula @ Nov 21 2009, 01:37 ) *
οποτε ξεκινησα την εντατικη ενδυναμωση που σημαινει:δισκο ισορροπιας(ναι κανει πολυ καλη ενδυναμωση)

Ο δισκος ισορροπιας βοηθα στην ιδιοδεκτικοτητα που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου και οχι στην ενδυναμωση.
Οι λειτουργιες των συνδεσμων ειναι να σταθεροποιουν την αρθρωση,να καθοδηγουν την κινηση της αρθρωσης και να παρεμποδιζουν τις υπερβολικες-μη φυσιολογικες κινησεις της αρθρωσης.
Αναμεσα στις ινες των συνδεσμων υπαρχουν νευρικοι μηχανουποδοχεις,οι οποιοι οταν δεχονται καποιο ερεθισμα,στελνουν αντανακλαστικα νευρικα ερεθισματα στους μυες της αρθρωσης,με την εντολη να συσταλουν και ετσι να την προστατεψουν απο υπερβολικες-μη φυσιολογικες κινησεις.
Ομως μετα απο εναν τετοιου τυπου τραυματισμο,αυτος ο αντανακλαστικος χρονος αυξανεται,λογω της ακινητοποιησης,με αποτελεσμα σε μια ξαφνικη και μη αναμενομενη αλλαγη της κινησης,οι μυες να μην προλαβαινουν να συσταλουν για να απορροφησουν το φορτιο-κινητικη ενεργεια και η οποια μεταβιβαζεται στους ηδη με μειωμενη αντοχη συνδεσμους.
Οποτε θα πρεπει να υπαρξει μια καποιου τυπου αποκατασταση της νευρομυικης συναρμογης-συντονισμου,& μια επαναποκτηση του ευρους τροχιας της αρθρωσης.
stavroula
Εχεις δικιο a bullet for your head...Σε ευχαριστω για την διορθωση...! rolleyes.gif smiley.gif
GGEO7
Καλησπερα και απο μενα. Ειχα αρκετα διαστερμματα δυστυχως και το δεξι μ ποδι ειναι αρκετα ευπαθες. Το καλυτερο π εχεισ να κανεις εκατα την αποψη μ ειναι να γυμναζεισ συχνα το ποδι με λαστιχα σε τακτα χρονικα διαστηματα παγο μετα την προπονηση και δεσιμο με tape κ αραχνη ειδικα στην αρχη( προσοχη αν δεν ξερεις να δενεις σωστα το ποδι ενα τετοιο δεσιμο ειναι επιβλαβες). Ακομη ομως και αυτο το δεσιμο θελει μετρο ωστε να μην εξασθενισουν οι μυς... Αρχιζεις με δεσιμο και σιγα σιγα περνας σε επιστραγαλιδα
Stelios 12
Γεια σας παιδιά είπα να μπώ και γώ στην παρέα των παθόντων και μη από διαστρέμματα και τραυματισμούς στην περιοχή των αστραγάλων. Μιλώντας από προσωπική εμπειρία το όλο θέμα χρειάζεται υπομονή και πολλή προσοχή. Τον περασμένο Οκτώβρη γύρισα σε αγώνα τον αριστερό μου αστράγαλο πολύ άσχημα. Δεν μπορούσα να το πατήσω ενώ το πρήξιμο ήταν μεγάλο. Στο νοσοκομείο μου είπαν ότι έχει αποκτήσει ευαισθησία και αν δεν το προσέξω μπορεί στο μελλον να οδηγηθώ σε χειρουργική επέμβαση. 68.gif Το είχα για ένα μήνα σε ακινησία και σε νάρθηκα και μόλις έβγαλα το νάρθηκα "περπατουσα" με επιστραγαλίδα για 20 μέρες. Από τότε παίζω πάντα με επιστραγαλίδα και διπλή κάλτσα ενώ φροντίζω και τα παππούτσια που επιλέγω να έχουν τη μέγιστη δυνατή προστασία..
kobe bryant 24
QUOTE(joi @ Sep 12 2009, 11:22 ) *
Λοιπόν, άκου τα και από έναν πικραμένο.

Στο δεξί πόδι παθαίνω/πάθαινα απίστευτα πολλά διαστρέματα. Το ρεκόρ μου είναι 14-16 μέσα σε μια χρονιά.
Το πρώτο χοντρό διάστρεμα το έπαθα πριν 10 χρόνια και ενώ έπρεπε να κάνω αποθεραπεία ξανάέτρεχα για μπάσκετ μετά από 2 βδομάδες (μικρός είμουνα, δεν καταλάβαινα).
'Ενα θα σου πω για να καταλάβεις, με κουρασμένο πόδι φέτος (μετά από μπασκετάκια σε χάλια γήπεδο) σε μια βδομάδα διακοπών το γύρισα ενώ περπατούσα (το βράδυ, μετα τα παιχνίδια) 2 φορές (διαφορετικές μέρες).

Καταρχήν να σου πω ότι πρέπει να βρεις τον ιδανικό, για σένα, τρόπο να δενεις τα πόδια σου όταν παίζεις.
Δοκίμασε ότι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και αποφάσισε μόνος σου τι σε βολεύει.
Μία συμβουλή εδώ. Πρόσεξε να μην κόβεις την κυκλοφορία του αίματος προς το πόδι από το πολύ δέσιμο.
Αν αισθανθείς πόνο/μούδιασμα ενώ παίζεις, σταμάτα αμέσως και χαλάρωσε το δέσιμο.

Πως δένω εγώ τα πόδια: Κάλτσες, ταινία πάνω στον αστράγαλο και από πάνω ελαστικά καλτσάκια με άνοιγμα στον αστράγαλο. Από πάνω το παπούτσι.

Κι άλλη μία συμβουλή: Ποτέ μην βαριέσαι να δένεις τα πόδια. Ακόμα και αν το παιχνιδι είναι του στυλ "ένα μονάκι θα παίξουμε μωρέ...". Την χοντρή ζημιά μπορεί να την πάθεις οποτεδήποτε.


Τελικά και το πιο σημαντικό: Κάνε σωστή αποθεραπεία από τα διαστρέματα. Πήγαινε σε φυσιοθεραπευτή, μην λυπάσε τα λεφτά. Αλλιώς το πρόβλημα θα σου μείνει για πάντα και θα καταλήξεις σαν εμένα (χοχοχοχο).

Βοηθά επίσης να κρατιέσαι σε σωστό βάρος, καθώς τα παραπανήσια κιλά είναι έξτα strain στις αρθρώσεις.

Αν το πρόβλημα παραμένει/αισθάνεσαι αστάθεια στην άρθρωση θα σου πρότεινα να κάνεις ενδυνάμωση στους αστραγάλους με ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια/λάστιχα. Εμένα με έχει βοηθήσει απίστευτα και ένας δίσκος ισοροποίας που έχω. Για παραπάνω πληροφορίες καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον φυσιοθεραπαυτή που εμπιστεύεσαι να στα δείξει από πρώτο χέρι.

Πάντως σαν πρόβλημα είναι εκνευριστικό, αλλά δεν θα σου κόψει και το μπάσκετ αν προσέχεις λίγο. Υπομονή θέλει.

Εδώ και 2 χρόνια ξαναξεκίνησα να παίζω μπάσκετ συστηματικά (3-4 φορές την βδομάδα). Κάθε μέρα που δεν παίζω μπάσκετ αφιερώνω δύο 45λεπτα στις ασκήσεις. Μόνο έτσι βγάζω την χρονιά.

Οπότε προσοχή και καλή τύχη στην αποθεραπεία.

να σε ρωτησω ταινια για τον αστραγαλο που λες με ενδιαφερει. που μπορω να βρω για αθηνα κυριως αν ξερις μαγαζι. για τον αστραγαλο δεν ειχα ποτε προβλημα και ειναι γερος αρκετα απλως απο ασφαλεια το θελω! για τα δακτυλα ποθ εχω δει κατι ταινιεσ προστατευτικες εκε ι εχς προωληματακι!

QUOTE(TRAVELLER @ Sep 12 2009, 03:28 ) *
Μακριά από το τρέξιμο στην άμμο. Εκτός από την ισχυρή καταπόνηση που δέχονται οι μυες , ενοχοποιείται και για πελματιαία απονεύρωση.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=392

Μια πολύ καλή προφύλαξη είναι "αράχνη" + tape




δοκίμασε να το κάνεις και εάν το αντέξεις, έλα πες μας laugh.gif



τι εννοεις αραχνη+και tape δηλαδη για το ταπε το κτλω αλλα για το αραχνη?? που μπορω να βρω ταινια για τον αστραγαλο?
traveller
QUOTE(kobe bryant 24 @ Aug 11 2010, 14:17 ) *
τι εννοεις αραχνη+και tape δηλαδη για το ταπε το κτλω αλλα για το αραχνη?? που μπορω να βρω ταινια για τον αστραγαλο?


πάρε εδώ μια ιδέα

http://www.orthomedicare.gr/arachni-mueller.html

και μπες σε ένα μαγαζί με ορθοπεδικά και ζήτα το. Μπορείς να βρεις και σε φαρμακείο. Αλλιώς από κάποιο internet-ικό μαγαζί.

Σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν πολυμπαίνω σε αυτό το νήμα, το είχα ξεχασμένο
Johnaros
Για να καταλάβω...
Η αράχνη μπαίνει απευθείας στο πόδι, και απο πάνω κολλάμε το tape?
Δηλαδή η αραχνη τι ρόλο έχει; Να μην κολλάει το τέιπ στις τρίχες;
Κάτι τέτοιο σε δέσιμο;
vonzuchter
σημαντικο ρολο σε τετοιου ειδους τραυματισμους παιζει και το σωματικο βαρος... μετα το γαμο παρατησα εντελως την αθληση (κολυμβηση, τεννις, μπασκετ και 1-2 την εβδομαδα βαρη). επισης απο επιπλοποιος (βαρια χειρωνακτικη δουλεια) δουλευα ταξι ενα διαστημα και τωρα δουλευω στο δημοσιο (καθιστικες δουλειες). Η τοσο δραστικη αλλαγη στο τροπο ζωης με εκανε να παρω σε 3 χρονια 41 κιλά!.... μετα απο φρικτες αιματολογικες εξετασεις χοληστερινες τρασαμινασες κτλπ στο φουλ ξαναξεκινησα τα σπορ. μεσα σε ουτε 6 μηνες που παιζω επαθα 1 διαστρεμα και 1 σφηνοειδες καταγμα στη περονη κ τα 2 λογω του υπερβολικου βαρους. και οι δυο τραυματισμοι στο μπασκετ... δε κοβετε το ατιμο ομως
Johnaros
QUOTE(Johnaros @ Sep 14 2010, 21:57 ) *
Για να καταλάβω...
Η αράχνη μπαίνει απευθείας στο πόδι, και απο πάνω κολλάμε το tape?
Δηλαδή η αραχνη τι ρόλο έχει; Να μην κολλάει το τέιπ στις τρίχες;
Κάτι τέτοιο σε δέσιμο;

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.