Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Υπερ ή κατα του φραχτη στον Εβρο ;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Magnus92
Μιας και εχουν ακουστει τοσα πολλα τις τελευταιες μερες, περιμενω να ακουσω τις δικες σας αποψεις στο ζητημα αυτο ...
Η δικη μου αποψη θα εκφραστει αργοτερα...

Παρακαλω μονο καποιον mod αν μπορει να ανοιξει το δημοψηφισμα... Ευχαριστω










Edit (Air Kef): Η τρίτη επιλογη είναι δικιά μου ιδέα. tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(Magnus92 @ Jan 9 2011, 17:16 ) *
Μιας και εχουν ακουστει τοσα πολλα τις τελευταιες μερες, περιμενω να ακουσω τις δικες σας αποψεις στο ζητημα αυτο ...
Η δικη μου αποψη θα εκφραστει αργοτερα...

Παρακαλω μονο καποιον mod αν μπορει να ανοιξει το δημοψηφισμα... Ευχαριστω

Αυτο το θεμα θα μπορουσε να συζητηθει-ενσωματωθει & στο παρακατω τοπικ.

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=7191
Air Kef
Θελει και δημοψήφισμα το παλικάρι, οπότε καινούριο τόπικ indeed. tongue.gif


Δεν μου λετε και μενα τι ειναι αυτό please? smile.gif
berry
QUOTE(Air Kef @ Jan 9 2011, 20:44 ) *
Θελει και δημοψήφισμα το παλικάρι, οπότε καινούριο τόπικ indeed. tongue.gif


Δεν μου λετε και μενα τι ειναι αυτό please? smile.gif



http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=98928

φυσικα και ειμαι αντιθετος ,εκτος αν ειμαστε στο Ανατολικο Βερολινο και δεν το χω παρει χαμπαρι χερ γκενεραλ !

χαιλ
gregacm
Μπορει καποιος να αφαιρεσει την ψηφο μου?Πατησα κατα λαθος ΥΠΕΡ! wacko.gif
Air Kef
done
Magnus92
Τι ειναι αυτο ρε Κεφ smile.gif ; Πως σου ηρθε τέτοια ανοησία ;

Να κανω μια τελειως ασχετη, αλλα κατ εμε με τεραστιο νοημα ( ο νοών νοείτω ) , παρατηρηση ; Ο (*) μητροπολιτης Ανθιμος στο κυρηγμα του σημερα υποστηριξε με θερμη το σχεδιο κατασκευης του φραχτη. Ο τυπος ειναι ...

edit : Στο (*) σας αφηνω την ελευθερη βουληση να βαλετε εσεις οποια κακη λεξουλα θελετε tongue.gif
Air Kef
Είναι για αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει καν, περισσότερο ειρωνικό.
Ξέρω αρκετούς.
Αν το βρίσκεις περιττό, το βγάζω. smile.gif

Επίσης, όσοι ψηφίζετε, λέτε και το γιατί, θα βοηθούσε την συζήτηση. smile.gif
j-kidd13
Εγω μπορω για τους επομενους 7 μηνες που θα βαραω σκοπιες στο σημειο που σουλατσαρουν οι μεταναστες στον εβρο,να ειμαι υπερ του συρματοπλεγματοφραγματοτειχου???? tongue.gif
gallistis
Δεν πανε να κτίσουν και Αουσβιτς, τον μισθό μου να εχω και το αυτοκίνητό μου

καλο.φανταζομαι οτι εκφραζει πολλους

το να υψωθει ενα φραχτης 12,5 χλμ στα συνορα,προφανως δε προσφερει ουτε σημαινει τιποτα...απλα το ολο εγχειρημα γινεται για να αποπροσανατολισθει οσο γινεται η κοινη γνωμη απο τα τεραστια κοινωνικοοικονομικα προβληματα της χωρας.γινεται για να εκμεταλλευτει το φοβο και στρεψει το ενδιαφερον του κοσμου απο τα πραγματικα θεματα σε αυτο.τοσα χρονια ο εβρος ειναι το περασμα(με πολλα πολλα θυματα απο μερους των εισερχομενων).γιατι τωρα?ετσι θα σωθει η χωρα?
Andre_Iguodala
Βασικα το θεμα της λαθρομεταναστευσης ειναι ενα μεγαλο προβλημα καλως η κακως.Επισης καλως η κακως δεν μας απασχολει καθολου αυτη τη στιγμη και στην κατασταση που βρισκεται η χωρα το αν θα χτισουν ενα τοιχο συρματοπλεγμα η οτιδηποτε αλλο για να μην περνανε λαθρομεταναστες.περαν τουτου δεν θα λυσει το προβλημα κατι τετοιο.μηπως δεν θα βρουν τροπο να το περασουν?


Επισης το να χτιστει ενα τετοιο φραγμα που θα ειναι πολυδαπανο σαφως θα ηταν μια ασκοπη σπαταλη χρηματων ειδικα σε μια τετοια περιοδο.Δηλαδη δεν υπαρχουν λεφτα για συνταξεις η για δωρα Χριστουγεννων-Πασχα αλλα λεφτα να φτιαξουμε ενα αχρηστο φραγμα εχουμε

Δυστυχως εχουμε φτασει σε σημειο να μην ενδιαφερομαστε ουτε για λαθρομεταναστες ουτε για ομοεθνεις και να κοιταμε μονο την παρτη μας.Σε λιγο θα ζουμε βασει του νομου της ζουγκλας και οποιος επιζησει επεζησε
nikolas12
Εγω ψηφισα υπερ αν και δεν με ενδιαφερει πολυ το θεμα. Και ψηφισα υπερ μονο ΑΝ γινει ο φραχτης και αν λειτουργησει σωστα. Αν ειναι μεχρι και σε αυτο το θεμα να τα κανουμε σαν τα μουτρα μας ας το αφησουμε. Σιγουρα δεν θα λυσει το προβλημα της λαθρομεταναστευσης, αλλα θα το περιορισει. Μονο αν ομως κανει αυτο για το οποιο φτιαχτηκε, οχι να ειναι τιποτα αχρηστο. Παντως επειδη εβλεπα που ελεγε ο Παπουτσης οτι θα μεινουν μονο οι νομιμοι μεταναστες, μου ηρθε να γελασω.
Ειναι γεγονος παντως πως ειναι πρωτογονο να βαλεις ενα φρακτη και με εκφραζει απολυτα αυτο που ειπε o berry. Αν ο μεταναστης εχει χαρτια νομιμα, ειναι αρθρο των ανθρωπινων δικαιωματων η ελευθερη προσβαση του. Γιατι δηλαδη να το περιοριζουμε αυτο;Πραγματικα πολυ περιεργα τα πραγματα.
Johnaros
Μπορούμε να χτίσουμε και τα κυκλώπεια τύχη v.2.
lefkadian
Για να ψηφισουμε υπερ ή κατα θα πρεπει να γνωριζουμε εστω και ελαχιστα το θεμα. Ο "φραχτης" θα χτιστει εκει που δεν υπαρχουν υδατινα συνορα με σκοπο να περιορισει και οχι να σταματησει την ροη λαθρομεταναστων.
Υπαρχει κανεις που πιστευει πως η Ελλαδα μπορει να δεχτει και αλλους μεταναστες? Αυτοι οι ταλαιπωροι ανθρωποι ερχονται για μια καλυτερη ζωη. Τωρα η Ελλαδα δεν μπορει να τους προσφερει τιποτα. Και λογω παγκοσμιων συγκυριων αλλα και λογω "δικιας" μας κρισης. Μακαρι να ειμαστε Σουηδια και να μπορουσαμε να μαζεψουμε - περιθαλψουμε - βρουμε δουλεια σε πολλους ταλαιπωρους απο ολο τον κοσμο. Αλλα δυστυχως και για εμας και για αυτους δεν ειμαστε. Η κατασταση στα δυτικα προαστια που μενω αλλα και στο κεντρο που δουλευω ειναι δραματικη, ειναι τραγικη. Κατι πρεπει να γινει. Και αυτο που πρεπει να γινει σαν 1ο βημα ειναι να μην "αποθηκευτει" αλλος κοσμος. Να προσπαθησουμε να "εξανθρωπισουμε" τις συνθηκες διαβιωσης και δουλειας οσων ταλαιπωρων βρισκονται στο Λεκανοπεδιο (που ειναι και το σοβαροτερο προβλημα) και μετα βλεπουμε.

Φραχτες υπαρχουν και στην Ισπανια και φυσικα στις Η.Π.Α. Οι Ιταλοι εχουν βουλιαξει τουλαχιστον 2 πλοια με λαθρομεταναστες πνιγοντας εκατονταδες. Η Ελλαδιτσα με τα τοσα προβληματα, με την κακομοιρια της και τον ρατσισμο της (εσχατως) εχει φερθει πολυ καλυτερα στους λαθρομεταναστες, απο χωρες πολυ πιο ανεπτυγμενες. Μην μας πιανουν λοιπον τα ψευτοπροοδευτικα μας και τα ψευτοεπαναστατικα μας. Πισω λοιπον απο αυτο το πρισμα, ναι ειμαι υπερ του φραχτη. Ο φραχτης δεν γκετοποιει καποια περιοχη, δεν χωριζει μερη της ελληνικης επικρατειας, χτιζεται ακριβως στα συνορα μας με την Τουρκια. Και εκτος απο τους λαθρομεταναστες ισως περιορισει και το πασης φυσεως λαθρεμποριο που ανθει στην περιοχη. Τους μονους που θα βλαψει λοιπον ειναι τους πασης φυσεως λαθρεμπορους...


QUOTE(hip-hop @ Jan 10 2011, 18:10 ) *
Εγω ψηφισα υπερ αν και δεν με ενδιαφερει πολυ το θεμα. Και ψηφισα υπερ μονο ΑΝ γινει ο φραχτης και αν λειτουργησει σωστα. Αν ειναι μεχρι και σε αυτο το θεμα να τα κανουμε σαν τα μουτρα μας ας το αφησουμε. Σιγουρα δεν θα λυσει το προβλημα της λαθρομεταναστευσης, αλλα θα το περιορισει. Μονο αν ομως κανει αυτο για το οποιο φτιαχτηκε, οχι να ειναι τιποτα αχρηστο. Παντως επειδη εβλεπα που ελεγε ο Παπουτσης οτι θα μεινουν μονο οι νομιμοι μεταναστες, μου ηρθε να γελασω.
Ειναι γεγονος παντως πως ειναι πρωτογονο να βαλεις ενα φρακτη και με εκφραζει απολυτα αυτο που ειπε o berry. Αν ο μεταναστης εχει χαρτια νομιμα, ειναι αρθρο των ανθρωπινων δικαιωματων η ελευθερη προσβαση του. Γιατι δηλαδη να το περιοριζουμε αυτο;Πραγματικα πολυ περιεργα τα πραγματα.


Φιλε sorry κιολας. Αλλα αν καποιος εχει ολα τα νομιμα εγγραφα γιατι να παει να πηδηξει τον φραχτη? Μπαινει κανονικα και κυριος οπου θελει. Ασφαλως και ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η ελευθερη προσβαση. Οπως ομως ειναι ανθρωπινο διακαιωμα και η εργασια και η ελευθερια λογου και σκεψης. Αυτα τα προβληματα ομως δεν μπορει να τα λυσει η Ελλαδα μονη της. Χρειαζεται συμπαρασταση απο την Ε.Ε. Αντι αυτου μας εχουν αφησει μονους μας να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα κανοντας υψηλη κριτικη. Σε οποιαδηποτε χωρα της Ε.Ε. περνας απο εξονυχιστικο ελεγχο για να παρεις αδεια παραμονης. Εμεις εδω μαζεψαμε ολους τους φουκαραδες και ειμαστε ξεφραγο αμπελι. Και οι ξενοι δεν εχουν δουλειες και γινονται θυματα βιας και εκμεταλλευσης και εμεις ταλαιπωρουμαστε. Χαος και ας ελπισουμε κατι να γινει...
Magnus92
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:12 ) *
Για να ψηφισουμε υπερ ή κατα θα πρεπει να γνωριζουμε εστω και ελαχιστα το θεμα.


Συμφωνω μαζι σου σε αυτην την αποψη 100%. Θεωρω παντως οτι οταν λες "υδατινα συνορα" εννοεις τα θαλασσια.
Οσο για τα υπολοιπα μπορει να εχουν καποια βαση, επετρεψε μου ομως να εχω και παλι μερικες ενστασεις...

Δυστυχως εχω την εντυπωση πως αυτη η αποψη προσπαθει να περαστει πλεον απο τα "ΜΕΓΑΛΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ'', οτι δηλαδη δεν πρεπει να βλεπουμε με αλληλεγγυη τους συνανθρωπους-μεταναστες μιας και "εμεις εχουμε τωρα τα δικα μας προβήματα".
Ακρως επικινδυνο αυτο κατα την αποψη μου....
lefkadian
QUOTE(Magnus92 @ Jan 10 2011, 23:24 ) *
Συμφωνω μαζι σου σε αυτην την αποψη 100%. Θεωρω παντως οτι οταν λες "υδατινα συνορα" εννοεις τα θαλασσια.
Οσο για τα υπολοιπα μπορει να εχουν καποια βαση, επετρεψε μου ομως να εχω και παλι μερικες ενστασεις...

Οταν εννοω υδατινα εννοω και τα συνορα του ποταμου Εβρου. Τα χερσαια συνορα Ελλαδας - Τουρκιας οριζονται απο τον ποταμο Εβρο. Εξαιρεση ειναι τα 12,5 χλμ που δεν υπαρχουν "ποταμισια" συνορα και θα χτιστει ο "φραχτης"...
Magnus92
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:30 ) *
Οταν εννοω υδατινα εννοω και τα συνορα του ποταμου Εβρου. Τα χερσαια συνορα Ελλαδας - Τουρκιας οριζονται απο τον ποταμο Εβρο. Εξαιρεση ειναι τα 12,5 χλμ που δεν υπαρχουν "ποταμισια" συνορα και θα χτιστει ο "φραχτης"...


Μαλιστα... Καπου εδω νομιζω οτι πρεπει να σε ενημερωσω πως τα συνορα της Ελλαδας με την Τουρκια στον Εβρο οριζονται εξ ολοκληρου απο τον ποταμο Εβρο...
lefkadian
QUOTE(Magnus92 @ Jan 10 2011, 23:24 ) *
Συμφωνω μαζι σου σε αυτην την αποψη 100%. Θεωρω παντως οτι οταν λες "υδατινα συνορα" εννοεις τα θαλασσια.
Οσο για τα υπολοιπα μπορει να εχουν καποια βαση, επετρεψε μου ομως να εχω και παλι μερικες ενστασεις...

Δυστυχως εχω την εντυπωση πως αυτη η αποψη προσπαθει να περαστει πλεον απο τα "ΜΕΓΑΛΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ'', οτι δηλαδη δεν πρεπει να βλεπουμε με αλληλεγγυη τους συνανθρωπους-μεταναστες μιας και "εμεις εχουμε τωρα τα δικα μας προβήματα".
Ακρως επικινδυνο αυτο κατα την αποψη μου....


Δηλαδη αν ερθουν στην Ελλαδα 1.000.000 μεταναστες επιπλεον θα λυσουμε καποιο δικο τους προβλημα? Θα βρουν δουλεια? Θα εχουν αξιοπρεπεις συνθηκες διαβιωσης? Ή θα τους "αποθηκευσουμε" και θα τους εκμεταλλευομαστε ασυστολα και κατα το δοκουν? Ισα - ισα που τα ΜΕΓΑΛΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ τα συμφερει η γκετοποιηση και η περιθωριοποιηση των αδυνατων. Εκτος αν νομιζεις οτι η Ελλαδα μπορει χωρις εξωτερικη βοηθεια να διαχειριστει και αλλους μεταναστες. Διαφωνω οριζοντιως, καθετως και σε ολες τις διαστασεις. Παρ΄ολα αυτα περιμενω απο αυτους που μονιμα διαμαρτυρονται για το καθετι καποια προταση. Και δυστυχως αυτους τους "καποιους" τους ψηφιζω εδω και 20 χρονια τρομαρα μου...

QUOTE(Magnus92 @ Jan 10 2011, 23:35 ) *
Μαλιστα... Καπου εδω νομιζω οτι πρεπει να σε ενημερωσω πως τα συνορα της Ελλαδας με την Τουρκια στον Εβρο οριζονται εξ ολοκληρου απο τον ποταμο Εβρο...

Εισαι λαθος και μην επιμενεις. Υπηρετησα την θητεια μου εκει και θυμαμαι πολυ καλα. Απο τον μεθωριακο σταθμο της Καστανιας ως την Νεα Βυσσα περιπου τα συνορα ειναι χερσαια και ο Εβρος περναει στην μερια της Τουρκιας. Μια ματια στο google earth θα σε πεισει παντως...
nikolas12
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:21 ) *
Φιλε sorry κιολας. Αλλα αν καποιος εχει ολα τα νομιμα εγγραφα γιατι να παει να πηδηξει τον φραχτη? Μπαινει κανονικα και κυριος οπου θελει. Ασφαλως και ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η ελευθερη προσβαση. Οπως ομως ειναι ανθρωπινο διακαιωμα και η εργασια και η ελευθερια λογου και σκεψης. Αυτα τα προβληματα ομως δεν μπορει να τα λυσει η Ελλαδα μονη της. Χρειαζεται συμπαρασταση απο την Ε.Ε. Αντι αυτου μας εχουν αφησει μονους μας να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα κανοντας υψηλη κριτικη. Σε οποιαδηποτε χωρα της Ε.Ε. περνας απο εξονυχιστικο ελεγχο για να παρεις αδεια παραμονης. Εμεις εδω μαζεψαμε ολους τους φουκαραδες και ειμαστε ξεφραγο αμπελι. Και οι ξενοι δεν εχουν δουλειες και γινονται θυματα βιας και εκμεταλλευσης και εμεις ταλαιπωρουμαστε. Χαος και ας ελπισουμε κατι να γινει...


Με τα πιο πανω που λες συμφωνω και δεν εχω καποια αντιρρηση. Αν η Ελλαδα θελησει να κλεισει τα συνορα τοτε και ο νομιμος δεν θα περασει(αλλα θα μου πεις ποιος πιστευει οτι η Ελλαδα θα τα καταφερει). Τωρα το αν μπει σαν κυριος δεν μπορουμε να το ξερουμε, ουτε να το προβλεψουμε λογικα κατι παραπανω θα ξερεις. Δυστυχως σε ενα δυσκολο εργο ειμαστε μονοι και ελπιζω τουλαχιστον ο Ερντογαν να βοηθησει. Δικαιωμα ειναι η ισονομια μεταξυ χωρων, αλλα δεν ειδα μια φορα την Ε.Ε να μας βοηθησει λιγο στο θεμα αυτο. Η Αθηνα ειναι σε τραγικη κατασταση και πληττεται, αλλα εγω λεω να μην κοιταμε μονο Ευρο, οπου βεβαια μπαινουν οι περισσοτεροι, αλλα και αλλα σημεια απο τα οποια περνανε οι μεταναστες.
lefkadian
QUOTE(hip-hop @ Jan 10 2011, 23:47 ) *
Με τα πιο πανω που λες συμφωνω και δεν εχω καποια αντιρρηση. Αν η Ελλαδα θελησει να κλεισει τα συνορα τοτε και ο νομιμος δεν θα περασει(αλλα θα μου πεις ποιος πιστευει οτι η Ελλαδα θα τα καταφερει). Τωρα το αν μπει σαν κυριος δεν μπορουμε να το ξερουμε, ουτε να το προβλεψουμε λογικα κατι παραπανω θα ξερεις. Δυστυχως σε ενα δυσκολο εργο ειμαστε μονοι και ελπιζω τουλαχιστον ο Ερντογαν να βοηθησει. Δικαιωμα ειναι η ισονομια μεταξυ χωρων, αλλα δεν ειδα μια φορα την Ε.Ε να μας βοηθησει λιγο στο θεμα αυτο. Η Αθηνα ειναι σε τραγικη κατασταση και πληττεται, αλλα εγω λεω να μην κοιταμε μονο Ευρο, οπου βεβαια μπαινουν οι περισσοτεροι, αλλα και αλλα σημεια απο τα οποια περνανε οι μεταναστες.


Τι εννοεις να κλεισει τα συνορα? Να απομονωθουμε απο τον υπολοιπο κοσμο και να γινουμε μια τεραστια φυλακη? Μονο ετσι δεν μπορει καποιος με νομιμα εγγραφα να μπει σε καποια χωρα. Ελπιζω να μην φτασουμε ως εκει unsure.gif
nikolas12
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:51 ) *
Τι εννοεις να κλεισει τα συνορα? Να απομονωθουμε απο τον υπολοιπο κοσμο και να γινουμε μια τεραστια φυλακη? Μονο ετσι δεν μπορει καποιος με νομιμα εγγραφα να μπει σε καποια χωρα. Ελπιζω να μην φτασουμε ως εκει unsure.gif


Ωπα ωπα οχι απλα εννοω να περιορισουμε την διαβαση των μεταναστων οχι μονο απο τον Ευρο, αλλα και στα υπολοιπα μερη που μπορουν να μπουν μεταναστες. Αυτο που λενε για διωξιμο μη νομιμων το ακουω βερεσε, αλλα δεν εννοω να απομονωθει η Ελλαδα σε καμμια περιπτωση smiley.gif .
Magnus92
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:43 ) *
Εισαι λαθος και μην επιμενεις. Υπηρετησα την θητεια μου εκει και θυμαμαι πολυ καλα. Απο τον μεθωριακο σταθμο της Καστανιας ως την Νεα Βυσσα περιπου τα συνορα ειναι χερσαια και ο Εβρος περναει στην μερια της Τουρκιας. Μια ματια στο google earth θα σε πεισει παντως...


Οκ τωρα καταλαβα τι εννοεις . Εχεις δικιο σορρυ...

edit : Φιλε Hip-Hop ειναι "Εβρος" και οχι "ευρος" ph34r.gif
nikolas12
QUOTE(Magnus92 @ Jan 11 2011, 00:07 ) *
Οκ τωρα καταλαβα τι εννοεις . Εχεις δικιο σορρυ...

edit : Φιλε Hip-Hop ειναι "Εβρος" και οχι "ευρος" ph34r.gif


Τι μπορει να παθει κανεις μετα απο 5-6 ωρες βαρετου διαβασματος. Γενικα δεν ειμαι ανορθογραφος, αλλα κουραση πολλη ρε γαμωτο. Σορρυ για το off-topic παντως.
Magnus92
QUOTE(hip-hop @ Jan 11 2011, 00:12 ) *
Τι μπορει να παθει κανεις μετα απο 5-6 ωρες βαρετου διαβασματος. Γενικα δεν ειμαι ανορθογραφος, αλλα κουραση πολλη ρε γαμωτο. Σορρυ για το off-topic παντως.


smiley.gif
kseplenhs
QUOTE(Magnus92 @ Jan 10 2011, 23:24 ) *
Δυστυχως εχω την εντυπωση πως αυτη η αποψη προσπαθει να περαστει πλεον απο τα "ΜΕΓΑΛΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ'', οτι δηλαδη δεν πρεπει να βλεπουμε με αλληλεγγυη τους συνανθρωπους-μεταναστες μιας και "εμεις εχουμε τωρα τα δικα μας προβήματα".
Ακρως επικινδυνο αυτο κατα την αποψη μου....


ρεαλιστικά να το δούμε,στη σημερινή εποχή οτιδήποτε αφορά μεταναστευτική πολιτική έχει να κάνει 100% με οικονομικά ζητούμενα και επιδιώξεις.Μην περιμένεις ανθρωπιά απο το κράτος σε μετανάστες που σε άλλες χώρες δεινοπαθούν.

Οταν πριν απο 20 χρόνια ο νυν πρόεδρος της ν.δημοκρατίας (τότε ώς υπουργός) άνοιγε τα σύνορα για να μπεί κόσμος απο την αλβανία,δεν το έκανε απο αγάπη.Δεν γίνεται ο Σαμαράς που ξεκίνησε την πολιτική του καριέρα πηγαίνοντας στα μνημόσυνα του Μελιγαλά,ξαφνικά να την είδε ανθρωπιστής.Υπήρχαν οικονομικά κίνητρα.Τότε για την οικονομία της χώρας,τον πληθωρισμό και την αναζήτηση εργατικού δυναμικού, η είσοδος των αλβανών θεωρητικά ήταν μια ευεργετική κίνηση.Μην ξεχνάμε πως ο έλληνας μετά την μεταπολίτευση,με τις κοινοτικές επιδοτήσεις την είχε δει λίγο εισοδηματίας και η τόνωση του ανταγωνισμού ήταν ζητούμενο για την οικονομία.

Τότε λοιπόν η χώρα άντεχε.Τώρα για να σηκώνουν σύρματα και τα συναφή μάλλον δεν αντέχει την ίδια συχνότητα εισαγωγής μεταναστών.

Φυσικά αναγνωρίζω το ανθρώπινο στοιχείο του ζητήματος αλλά αυτά δεν λύνονται ούτε με απεργίες και καταλήψεις απο τα σπίτια μας,ούτε με ψηφίσματα και μάζεμα υπογραφών.Οι μεγάλες κατακτήσεις ιστορικά προυποθέτουν μεγάλους αγώνες και προσωπικές ή και συλλογικές θυσίες.Π.χ. αν μαζευτούν στον έβρο μερικές χιλιάδες άτομα και ξημεροβραδιάζονται εκεί,τότε θα κινητοποιηθουν καταστάσεις.Δεν πρόκειται να στερήσει κανένα "μεγάλο αφεντικό" την λαική επιθυμία.
Βέβαια σε μια χώρα που όσοι απεργουν δηλώνουν ρεπό,η αγωνιστική διάθεση κάθε άλλο απο αυτονόητη είναι.
Air Kef
Τοίχος στην Ισπανία που υπάρχει, γιατι χάθηκα λίγο, νόμιζα οτι το τελευταίο τόιχος της Ευρώπης έπεσε το 89 και το πιο κοντινό είναι αυτό στο Ισραηλ.
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Jan 11 2011, 08:09 ) *
Τοίχος στην Ισπανία που υπάρχει, γιατι χάθηκα λίγο, νόμιζα οτι το τελευταίο τόιχος της Ευρώπης έπεσε το 89 και το πιο κοντινό είναι αυτό στο Ισραηλ.


http://tvxs.gr/node/41470/214436

QUOTE
Θέουτα και Μελίγια

Η Θέουτα και η Μελίγια είναι δύο πόλεις στη βόρεια ακτή της Αφρικής, απέναντι από το Γιβραλτάρ, οι οποίες αποτελούν έδαφος της Ισπανίας και είναι τα σημεία από όπου η πρόσβαση από την Αφρική στην Ευρώπη είναι ευκολότερη. Στα τέλη του 20ου αιώνα, η Ισπανία αποφάσισε να χτίσει τείχη σε αυτές τις δύο πόλεις θέλοντας έτσι να περιορίσει την παράνομη μετανάστευση από την Αφρική. Έτσι, τη δεκαετία του 90 δημιουργήθηκε στη Θέουτα ένας φράχτης από συρματόπλεγμα μήκους 8,2 χιλιομέτρων και ένας ακόμα μήκους 12 χιλιομέτρων στη Μελίγια. Το ύψος κάθε τείχους αυξήθηκε σταδιακά στα 6 μέτρα ενώ ενισχύθηκαν και με υπέρυθρες κάμερες, αισθητήρες κίνησης και ήχου, δακρυγόνα καθώς και πύργους ελέγχου. Αν και οι ισπανικές αρχές κατάφεραν να ελέγξουν εν μέρει τη μετανάστευση, οι κάτοικοι των δύο αυτών πόλεων είναι αναγκασμένοι να ζουν σε μια οχυρωμένη πόλη.

frenchman7
QUOTE(lefkadian @ Jan 10 2011, 23:21 ) *
Για να ψηφισουμε υπερ ή κατα θα πρεπει να γνωριζουμε εστω και ελαχιστα το θεμα. Ο "φραχτης" θα χτιστει εκει που δεν υπαρχουν υδατινα συνορα με σκοπο να περιορισει και οχι να σταματησει την ροη λαθρομεταναστων.
Υπαρχει κανεις που πιστευει πως η Ελλαδα μπορει να δεχτει και αλλους μεταναστες? Αυτοι οι ταλαιπωροι ανθρωποι ερχονται για μια καλυτερη ζωη. Τωρα η Ελλαδα δεν μπορει να τους προσφερει τιποτα. Και λογω παγκοσμιων συγκυριων αλλα και λογω "δικιας" μας κρισης. Μακαρι να ειμαστε Σουηδια και να μπορουσαμε να μαζεψουμε - περιθαλψουμε - βρουμε δουλεια σε πολλους ταλαιπωρους απο ολο τον κοσμο. Αλλα δυστυχως και για εμας και για αυτους δεν ειμαστε. Η κατασταση στα δυτικα προαστια που μενω αλλα και στο κεντρο που δουλευω ειναι δραματικη, ειναι τραγικη. Κατι πρεπει να γινει. Και αυτο που πρεπει να γινει σαν 1ο βημα ειναι να μην "αποθηκευτει" αλλος κοσμος. Να προσπαθησουμε να "εξανθρωπισουμε" τις συνθηκες διαβιωσης και δουλειας οσων ταλαιπωρων βρισκονται στο Λεκανοπεδιο (που ειναι και το σοβαροτερο προβλημα) και μετα βλεπουμε.

Φραχτες υπαρχουν και στην Ισπανια και φυσικα στις Η.Π.Α. Οι Ιταλοι εχουν βουλιαξει τουλαχιστον 2 πλοια με λαθρομεταναστες πνιγοντας εκατονταδες. Η Ελλαδιτσα με τα τοσα προβληματα, με την κακομοιρια της και τον ρατσισμο της (εσχατως) εχει φερθει πολυ καλυτερα στους λαθρομεταναστες, απο χωρες πολυ πιο ανεπτυγμενες. Μην μας πιανουν λοιπον τα ψευτοπροοδευτικα μας και τα ψευτοεπαναστατικα μας. Πισω λοιπον απο αυτο το πρισμα, ναι ειμαι υπερ του φραχτη. Ο φραχτης δεν γκετοποιει καποια περιοχη, δεν χωριζει μερη της ελληνικης επικρατειας, χτιζεται ακριβως στα συνορα μας με την Τουρκια. Και εκτος απο τους λαθρομεταναστες ισως περιορισει και το πασης φυσεως λαθρεμποριο που ανθει στην περιοχη. Τους μονους που θα βλαψει λοιπον ειναι τους πασης φυσεως λαθρεμπορους...




Φιλε sorry κιολας. Αλλα αν καποιος εχει ολα τα νομιμα εγγραφα γιατι να παει να πηδηξει τον φραχτη? Μπαινει κανονικα και κυριος οπου θελει. Ασφαλως και ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η ελευθερη προσβαση. Οπως ομως ειναι ανθρωπινο διακαιωμα και η εργασια και η ελευθερια λογου και σκεψης. Αυτα τα προβληματα ομως δεν μπορει να τα λυσει η Ελλαδα μονη της. Χρειαζεται συμπαρασταση απο την Ε.Ε. Αντι αυτου μας εχουν αφησει μονους μας να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα κανοντας υψηλη κριτικη. Σε οποιαδηποτε χωρα της Ε.Ε. περνας απο εξονυχιστικο ελεγχο για να παρεις αδεια παραμονης. Εμεις εδω μαζεψαμε ολους τους φουκαραδες και ειμαστε ξεφραγο αμπελι. Και οι ξενοι δεν εχουν δουλειες και γινονται θυματα βιας και εκμεταλλευσης και εμεις ταλαιπωρουμαστε. Χαος και ας ελπισουμε κατι να γινει...


Θα συμφωνήσω 100% με τον φίλο lefkadian
επαθα λαστιχο
φραχτη στον εβρο η ευρος στον φραχτη?ιδου η απορια!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.