Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A1 Ολυμπιακός 2009-10
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Manu7
QUOTE(apkat @ May 3 2010, 21:30 ) *
Τελικο 75-85 με καλη εμφανιση απο οτι καταλαβαινω απο τα στατιστικα μονο στο 2ο ημιχρονο..

Παμε τωρα για την κουπα..!!!!!!!!!!!!!!

Και στην 4η περίοδο όπως είχα προειδοποιήσει έμειναν συγκεντρωμένοι και ήρθε η νίκη εύκολα.
Γενικά το 2ρο ημίχρονο είναι αυτό που κρατάμε με την καλή την άμυνα και τις πολύ καλές επιλογές στην επίθεση
χωρίς λάθη.Αν και γενικά λάθη δεν κάναμε ούτε στο πρώτο ημίχρονο.Και επαναλαμβάνω κρατάω την πολύ καλή
εμφάνιση του Παπαλουκά που τον χρειαζόμαστε στον f4.Τον απόλαυσα μετά από καιρό σήμερα.
Καλά για τον Τσίλαρο ότι και να πω είναι λίγο...Αέρινος...

ΥΓ:Ώρα για F4!!!! icon_wave.gif
kseplenhs
όταν σε ένα παιχνίδι τρως ξύλο,τότε αναγκαστικά ρίχνεις και εσύ.δεν μιλάω για ψευτοτσαμπουκάδες αλλά όταν έρθει η ώρα να αμυνθείς ή σε κανένα ριμπάουντ,το να απαντήσεις στις αγκωνιές και τις σφαλιάρες δεν νομίζω να στοιχήσει στην υστεροφημία κανενός.επίσης δεν πρόκειται να σε προστατευσει κανένας διαιτητής...

σε κάποια φάση σήμερα ο μπετς έριξε μια στον τεόντοσιτς που γύρισε σβούρες.δεν ξέρω αν ισχυει γιατί κόλλησε η συνδεσή μου εκείνη την ώρα αλλά αν είδα καλά έδωσε και τεχνική στον τεόντοσιτς.δεν χρειαζόταν τσαμπουκάς εκεί.πας στο επόμενο ριμπάουντ και τον ξαπλώνεις.απλά και όμορφα.
οι διαιτητές όταν παίζεται αμυνα στα όρια του ξύλου καταλήγουν να μην σφυράνε τίποτα.σε όλες τις διοργανώσεις.οπότε παίζεις και εσύ έτσι και όποιος πέσει τελευταίος...

εντάξει,πολύ αγριέψαμε.πάμε τώρα στο παιχνίδι tongue.gif

αυτά που έκανε ο τσίλι στο δευτερο ημίχρονο ήταν μυθικά.κυριολεκτικά πέταγε.γενικά απο το σερί που κάναμε και έπειτα παίξαμε πολυ ομορφο μπάσκετ.
ο ριτσαρντσον κλασσικά ξύπναει μόνο με εμάς(αν έπαιζε και άλλα παιχνίδια ο άρης ήμουν σίγουρος πως στο επόμενο θα είχε ένα ολοστρόγγυλο 0 tongue.gif ).


τώρα αρχίζουν τα όμορφα.αντε γιατί βαρεθήκαμε να περιμένουμε...
Manu7
QUOTE(kseplenhs @ May 3 2010, 21:42 ) *
ο ριτσαρντσον κλασσικά ξύπναει μόνο με εμάς(αν έπαιζε και άλλα παιχνίδια ο άρης ήμουν σίγουρος πως στο επόμενο θα είχε ένα ολοστρόγγυλο 0 tongue.gif )

Ευκολάκι...tongue.gif
rankin
Αποστολή εξετελέσθει..
Τσιλς σε δαιμονιώδη φόρμα!
afro.gif


Πατάμε ένα μεγάλο PAUSE τώρα στην Α1 και πάμε Παρίσι να το σηκώσουμε ...


Air and King
QUOTE(rankin @ May 3 2010, 22:34 ) *
Αποστολή εξετελέσθει..
Τσιλς σε δαιμονιώδη φόρμα!
afro.gif


Πατάμε ένα μεγάλο PAUSE τώρα στην Α1 και πάμε Παρίσι να το σηκώσουμε ...

Hταν σημαντικο που η ομαδα τελειωσε την σειρα...Σιγουρα το μυαλο ολων λιγο-πολυ ηταν στο Παρισι και αυτο ειναι κατι λογικο...
Πλεον η ομαδα μπορει να συγκεντωθει στο F4....Πιστευω οτι εχουμε καλες πιθανοτητες να παρουμε το τροπαιο...Υπαρχει Ηρεμια!Πολυ σημαντικο για μενα εν οψη των αγωνων...
kotzito
Με το μυαλο στο Παρισι για ενα ημιχρονο η ομαδα,αλλα οταν ξυπνησε πηρε ευκολα την νικη.Για αλλη μια φορα σημερα ο Ολυμπιακος εδειξε το γνωστο του προσωπο:αργουμε να μπουμε στο παιχνιδι αλλα οταν ξυπνησουμε μπορει να κανουμε και περιπατο.Ευτυχως αυτο το εχουμε πληρωσει λιγες φορες φετος,αλλα καλο ειναι να το προσεξουν για να μην παθουμε καμια ζημια στο F4 και στους τελικους.Τελος παντων.Αποστολη εξετελεσθη.Τον αγωνα τον πηραμε οποτε δεν θα χρειαστει να παμε σε 3ο παιχνιδι με τους παικτες να ειναι ισως χαλαροι σε περιπτωση επιτυχιας στο Παρισι,τραυματισμος κανενας οποτε τωρα παμε στο Παρισι για να το σηκωσουμε.
Timemaster
QUOTE(kseplenhs @ May 3 2010, 21:42 ) *
όταν σε ένα παιχνίδι τρως ξύλο,τότε αναγκαστικά ρίχνεις και εσύ.δεν μιλάω για ψευτοτσαμπουκάδες αλλά όταν έρθει η ώρα να αμυνθείς ή σε κανένα ριμπάουντ,το να απαντήσεις στις αγκωνιές και τις σφαλιάρες δεν νομίζω να στοιχήσει στην υστεροφημία κανενός.επίσης δεν πρόκειται να σε προστατευσει κανένας διαιτητής...

σε κάποια φάση σήμερα ο μπετς έριξε μια στον τεόντοσιτς που γύρισε σβούρες.δεν ξέρω αν ισχυει γιατί κόλλησε η συνδεσή μου εκείνη την ώρα αλλά αν είδα καλά έδωσε και τεχνική στον τεόντοσιτς.δεν χρειαζόταν τσαμπουκάς εκεί.πας στο επόμενο ριμπάουντ και τον ξαπλώνεις.απλά και όμορφα.
οι διαιτητές όταν παίζεται αμυνα στα όρια του ξύλου καταλήγουν να μην σφυράνε τίποτα.σε όλες τις διοργανώσεις.οπότε παίζεις και εσύ έτσι και όποιος πέσει τελευταίος...

εντάξει,πολύ αγριέψαμε.πάμε τώρα στο παιχνίδι tongue.gif

αυτά που έκανε ο τσίλι στο δευτερο ημίχρονο ήταν μυθικά.κυριολεκτικά πέταγε.γενικά απο το σερί που κάναμε και έπειτα παίξαμε πολυ ομορφο μπάσκετ.
ο ριτσαρντσον κλασσικά ξύπναει μόνο με εμάς(αν έπαιζε και άλλα παιχνίδια ο άρης ήμουν σίγουρος πως στο επόμενο θα είχε ένα ολοστρόγγυλο 0 tongue.gif ).


τώρα αρχίζουν τα όμορφα.αντε γιατί βαρεθήκαμε να περιμένουμε...


Μόλις επέστρεψα από το γήπεδο....
και δεν κατάλαβα κάτι από όσα είπες!
Ξύλο ποιος έπαιξε;
Γιατί εγώ είδα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Σοφοκλής να παίζει με αγκώνες ακόμα και στα σκριν...
να τραβάει τον Μπετς δύο συνεχόμενες φάσεις από την φανέλα...
και κανονικά να πρέπει να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ από τη δεύτερη περίοδο!

Ενώ μια παραπλήσια συμπεριφορά είχε ο Μαυροκεφαλίδης και ο Μπέβερλη.

Όσο για το φάουλ που λες του Μπετς σωστά και δώθικε αντιαθλιτικό μιας και πάει καθαρά για την μπάλα αλλά κατεβάζει το χέρι με μεγάλη δύναμη και εκτός από μπάλα βρίσκει τον Τεόντοσιτς στο λαιμό όμως καλά κάνανε που δώσανε στο καπάκι τεχνική ποινή στον Σέρβο που ενώ είχαν ηρεμήσει τα πνεύματα πέταξε την μπάλα από τα νεύρα του στην άλλη μπασκέτα και κακός που δε δώσανε μια στον Μπέβερλη μιας και ο Μπετς και ο Τεο δε το συνεχίσατε και αυτός πήγε και έσπρωχνε τον Άγγλο!


Όσο για το ότι δεν σφύριζαν τίποτα μια χαρά κέρδιζε ο Ολυμπιακός τα φάουλ και τον είδαμε να βαράει βολές ακόμα και στο κατέβασμα από επιθετικό ριμπάουντ....
τα μόνα σημεία του αγώνα που δεν σφύριζαν ήταν όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 10 πόντους μέχρι να πέσει στους 6 και στα τελευταία 2 λεπτά που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Η άποψη μου είναι πως σύμφωνα με την απόδοση των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να είχε κερδίσει στο πρώτο αγώνα με διαφορά 4-5 πόντων στα τελευταία λεπτά και σήμερα να έχανε.
Βέβαια όπως κατάλαβα δεν έφτανε στον Ολυμπιακό να αλλάξει η ημερομηνία του τρίτου παιχνιδιού και είπαν να το καταργήσουν συν να τον ξεκουράσουν στα δύο πρώτα.

Τέλος ο Ολυμπιακός έκανε ένα μεγάλο λάθος είδε τα παιχνίδια με τον Άρη σαν να έπαιζε με την Παρτιζάν από άποψη συστήματος και για αυτό κέρδισε όπως κέρδισε.
rolleyes.gif


Manu7
E τα γνωστά άλλο ματς είδαμε....
Ilias7
QUOTE(Timemaster @ May 3 2010, 23:42 ) *
Μόλις επέστρεψα από το γήπεδο....
και δεν κατάλαβα κάτι από όσα είπες!
Ξύλο ποιος έπαιξε;
Γιατί εγώ είδα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Σοφοκλής να παίζει με αγκώνες ακόμα και στα σκριν...
να τραβάει τον Μπετς δύο συνεχόμενες φάσεις από την φανέλα...
και κανονικά να πρέπει να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ από τη δεύτερη περίοδο!

Ενώ μια παραπλήσια συμπεριφορά είχε ο Μαυροκεφαλίδης και ο Μπέβερλη.

Όσο για το φάουλ που λες του Μπετς σωστά και δώθικε αντιαθλιτικό μιας και πάει καθαρά για την μπάλα αλλά κατεβάζει το χέρι με μεγάλη δύναμη και εκτός από μπάλα βρίσκει τον Τεόντοσιτς στο λαιμό όμως καλά κάνανε που δώσανε στο καπάκι τεχνική ποινή στον Σέρβο που ενώ είχαν ηρεμήσει τα πνεύματα πέταξε την μπάλα από τα νεύρα του στην άλλη μπασκέτα και κακός που δε δώσανε μια στον Μπέβερλη μιας και ο Μπετς και ο Τεο δε το συνεχίσατε και αυτός πήγε και έσπρωχνε τον Άγγλο!


Όσο για το ότι δεν σφύριζαν τίποτα μια χαρά κέρδιζε ο Ολυμπιακός τα φάουλ και τον είδαμε να βαράει βολές ακόμα και στο κατέβασμα από επιθετικό ριμπάουντ....
τα μόνα σημεία του αγώνα που δεν σφύριζαν ήταν όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 10 πόντους μέχρι να πέσει στους 6 και στα τελευταία 2 λεπτά που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Η άποψη μου είναι πως σύμφωνα με την απόδοση των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να είχε κερδίσει στο πρώτο αγώνα με διαφορά 4-5 πόντων στα τελευταία λεπτά και σήμερα να έχανε.
Βέβαια όπως κατάλαβα δεν έφτανε στον Ολυμπιακό να αλλάξει η ημερομηνία του τρίτου παιχνιδιού και είπαν να το καταργήσουν συν να τον ξεκουράσουν στα δύο πρώτα.

Τέλος ο Ολυμπιακός έκανε ένα μεγάλο λάθος είδε τα παιχνίδια με τον Άρη σαν να έπαιζε με την Παρτιζάν από άποψη συστήματος και για αυτό κέρδισε όπως κέρδισε.
rolleyes.gif


Πολυ αντικειμενικη η αποψη σου..Ειδικα εκει που λες οτι επρεπε να ειχαμε κερδισει με 4-5 στο Σεφ και σημερα να χαναμε..Μονο αυτο που ειπες ακυρωνει ολα τα υπολοιπα..Οσο για τα φαουλ ο Ολυμπιακος στο 3ο δεκαλεπτο ειχε συμπληρωσει ομαδικα 7 λεπτα πριν ληξει η περιοδος και ενω ηταν πισω στο σκορ με 11 ποντους..


ΥΣ:Αφου κερδισαμε σημερα και δε τραυματιστηκε κανεις ολα καλα..Παμε φουλ για κουπα τωρα!!!!
Timemaster
QUOTE(Ilias7 @ May 4 2010, 00:44 ) *
Πολυ αντικειμενικη η αποψη σου..Ειδικα εκει που λες οτι επρεπε να ειχαμε κερδισει με 4-5 στο Σεφ και σημερα να χαναμε..Μονο αυτο που ειπες ακυρωνει ολα τα υπολοιπα..Οσο για τα φαουλ ο Ολυμπιακος στο 3ο δεκαλεπτο ειχε συμπληρωσει ομαδικα 7 λεπτα πριν ληξει η περιοδος και ενω ηταν πισω στο σκορ με 11 ποντους..


ΥΣ:Αφου κερδισαμε σημερα και δε τραυματιστηκε κανεις ολα καλα..Παμε φουλ για κουπα τωρα!!!!



αν σε τρία λεπτά είχε 5 φάουλ στα επόμενα 7 μόλις ένα σύμφωνα με τα στατιστικά πάντως!
πρώτη περίοδο 4, δεύτερη 2, τρίτη 6 και τελευταία 5!
http://www.galanissportsdata.com/basketbal...sd.asp?game=190

όπως η άποψή μου ακυρώνει όλα τα υπόλοιπα;
Κατάλαβες την άποψή μου;
Και ποια είναι τα υπόλοιπα;
Ilias7
QUOTE(Timemaster @ May 4 2010, 00:55 ) *
αν σε τρία λεπτά είχε 5 φάουλ στα επόμενα 7 μόλις ένα σύμφωνα με τα στατιστικά πάντως!
πρώτη περίοδο 4, δεύτερη 2, τρίτη 6 και τελευταία 5!
http://www.galanissportsdata.com/basketbal...sd.asp?game=190

όπως η άποψή μου ακυρώνει όλα τα υπόλοιπα;
Κατάλαβες την άποψή μου;
Και ποια είναι τα υπόλοιπα;



Οταν λες οτι στο Σεφ επρεπε να ειχαμε κερδισει με 4-5 ποντους και σημερα επρεπε να ειχαμε χασει μαλλον ειδες αλλα παιχνιδια ή ειδες και στα 2 παιχνιδια μονο το πρωτο ημιχρονο,δεν εξηγειται αλλιως..Το παιχνιδι ειναι 40 λεπτα και το βαθος παγκου του Ολυμπιακου ειναι αυτο που το κανει να ξεχωριζει απο πολλες αλλες ομαδες...Γι αυτο και στα 2 παιχνιδια στο δευτερο ημιχρονο καθαρισε πολυ ευκολα τα παιχνιδια..

Αν η αποψη σου ειναι οτι σημερα το παιχνιδι δεν ειχε ξυλο ειναι γνωμη σου αλλα το ειδαμε ολοι λαθος?Δε νομιζω!
Timemaster
QUOTE(Ilias7 @ May 4 2010, 01:13 ) *
Οταν λες οτι στο Σεφ επρεπε να ειχαμε κερδισει με 4-5 ποντους και σημερα επρεπε να ειχαμε χασει μαλλον ειδες αλλα παιχνιδια ή ειδες και στα 2 παιχνιδια μονο το πρωτο ημιχρονο,δεν εξηγειται αλλιως..Το παιχνιδι ειναι 40 λεπτα και το βαθος παγκου του Ολυμπιακου ειναι αυτο που το κανει να ξεχωριζει απο πολλες αλλες ομαδες...Γι αυτο και στα 2 παιχνιδια στο δευτερο ημιχρονο καθαρισε πολυ ευκολα τα παιχνιδια..

Αν η αποψη σου ειναι οτι σημερα το παιχνιδι δεν ειχε ξυλο ειναι γνωμη σου αλλα το ειδαμε ολοι λαθος?Δε νομιζω!


έγραψα εγώ πως δεν είχε ξύλο;
έγραψα πως στη μια ρακέτα το σφύριζαν και στην άλλη όχι!
και είδαμε φάση όπου ο Μπεβερλη πήρε το ριμπάουντ και στο κατέβασμα του γίνεται φάουλ και δίνουν δύο βολές ή που σε δύο συνεχόμενες ο Σοφοκλής τραβάει από την φανέλα τον Μπετς για να τον σταματήσει και δε δίνεται τίποτα... και πολλά πολλά άλλα!
Ξύλο έπεσε πάντως!

Ναι έχει διάρκεια ο Ολυμπιακός όμως όταν σε αυτό το παιχνίδι έπρεπε να χάνει 15+ στο πρώτο ημίχρονο και τον άφησαν να είναι κοντά και στις αρχές του δεύτερου τον έσπρωξαν λογικό είναι να κάνει την ανατροπή! Άμα όμως δεν έδιναν όλα αυτά τα σφυρίγματα πως είσαι τόσο σίγουρος που θα το γύριζε;
Άλλωστε σήμερα και στο δεύτερο μέρος δεν ήταν τόσο ανώτερος του Άρη ώστε να καλύψει χωρίς βοήθεια τέτοια διαφορά!

Όσο για τα ποια παιχνίδια είδα. Το πρώτο το είδα δύο φορές!
και το σημερινό το είδα μια στο γήπεδο το ξαναείδα και μια τώρα στο ff!

και όπως είπα χωρίς σπρώξιμο το πρώτο θα το κέρδιζε δύσκολα σύμφωνα με τις αποδώσεις των δύο ομάδων
ενώ το σημερινό θα το έχανε με το ίδιο σκεπτικό!

Τέλος πάντων γνώμη σου και γνώμη μου!
rolleyes.gif
Ilias7
QUOTE(Timemaster @ May 4 2010, 01:35 ) *
έγραψα εγώ πως δεν είχε ξύλο;
έγραψα πως στη μια ρακέτα το σφύριζαν και στην άλλη όχι!
και είδαμε φάση όπου ο Μπεβερλη πήρε το ριμπάουντ και στο κατέβασμα του γίνεται φάουλ και δίνουν δύο βολές ή που σε δύο συνεχόμενες ο Σοφοκλής τραβάει από την φανέλα τον Μπετς για να τον σταματήσει και δε δίνεται τίποτα... και πολλά πολλά άλλα!
Ξύλο έπεσε πάντως!

Ναι έχει διάρκεια ο Ολυμπιακός όμως όταν σε αυτό το παιχνίδι έπρεπε να χάνει 15+ στο πρώτο ημίχρονο και τον άφησαν να είναι κοντά και στις αρχές του δεύτερου τον έσπρωξαν λογικό είναι να κάνει την ανατροπή! Άμα όμως δεν έδιναν όλα αυτά τα σφυρίγματα πως είσαι τόσο σίγουρος που θα το γύριζε;
Άλλωστε σήμερα και στο δεύτερο μέρος δεν ήταν τόσο ανώτερος του Άρη ώστε να καλύψει χωρίς βοήθεια τέτοια διαφορά!

Όσο για τα ποια παιχνίδια είδα. Το πρώτο το είδα δύο φορές!
και το σημερινό το είδα μια στο γήπεδο το ξαναείδα και μια τώρα στο ff!

και όπως είπα χωρίς σπρώξιμο το πρώτο θα το κέρδιζε δύσκολα σύμφωνα με τις αποδώσεις των δύο ομάδων
ενώ το σημερινό θα το έχανε με το ίδιο σκεπτικό!

Τέλος πάντων γνώμη σου και γνώμη μου!
rolleyes.gif



Τεσπα οπως το ειπες..Γνωμη σου και γνωμη...Παντως η γνωμη σου ειναι οτι ο Ολυμπιακος περασε επειδη ειχε σπρωξιμο..οκ λοιπον..
rankin
Ρε συ Timemaster, σοβαρά τώρα, πες μου μια φορά που δεν διαμαρτυρήθηκες για τη διαιτησία μετά απο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό!
Το καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να χάνεις πάντα, μα πάντα, απο εξωγενής παράγοντες, έτσι δεν είναι;
Γενικά ο Άρης, αν είχε καταφέρει να παίζει στο σύνολο της χρονιάς το 70% απο αυτό που έπαιζε απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος, θα τα είχε πάει πολύ καλύτερα, και εκεί θα πρέπει να ψάξουν για το τι έφταιξε και όχι σε διαιτητές και λοιπά ανέκδοτα ..

Επίσης, δεν έχεις δει αρκετά τον Ολυμπιακό φέτος.
Πολλές φορές, απέναντι σε αντιπάλους απο τους οποίους έχει μεγάλη διαφορά κλάσης, αργεί να βάλει μπροστά τις μηχανές, δίνοντας μια ψευδαίσθηση ότι ο αντίπαλος ίσως να έχει ελπίδες.
Κάποιες φορές επίσης, αργεί τόσο πολύ να βάλει μπρος, που τελικά χάνει τα παιχνίδια, και αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος των φίλων του Ολυμπιακού για τη συνέχεια. Να μην πληρώσει στα κρίσιμα αυτό το χαμηλών στροφων ξεκίνημα που παρουσιάζει.
Μην μπερδεύεσαι πάντως απο αυτό και καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα, ότι ο Άρης άξιζε τη νικη κλπ. Αν την άξιζε θα την είχε πάρει....
Timemaster
QUOTE(rankin @ May 4 2010, 01:45 ) *
Ρε συ Timemaster, σοβαρά τώρα, πες μου μια φορά που δεν διαμαρτυρήθηκες για τη διαιτησία μετά απο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό!
Το καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να χάνεις πάντα, μα πάντα, απο εξωγενής παράγοντες, έτσι δεν είναι;
Γενικά ο Άρης, αν είχε καταφέρει να παίζει στο σύνολο της χρονιάς το 70% απο αυτό που έπαιζε απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος, θα τα είχε πάει πολύ καλύτερα, και εκεί θα πρέπει να ψάξουν για το τι έφταιξε και όχι σε διαιτητές και λοιπά ανέκδοτα ..

Επίσης, δεν έχεις δει αρκετά τον Ολυμπιακό φέτος.
Πολλές φορές, απέναντι σε αντιπάλους απο τους οποίους έχει μεγάλη διαφορά κλάσης, αργεί να βάλει μπροστά τις μηχανές, δίνοντας μια ψευδαίσθηση ότι ο αντίπαλος ίσως να έχει ελπίδες.
Κάποιες φορές επίσης, αργεί τόσο πολύ να βάλει μπρος, που τελικά χάνει τα παιχνίδια, και αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος των φίλων του Ολυμπιακού για τη συνέχεια. Να μην πληρώσει στα κρίσιμα αυτό το χαμηλών στροφων ξεκίνημα που παρουσιάζει.
Μην μπερδεύεσαι πάντως απο αυτό και καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα, ότι ο Άρης άξιζε τη νικη κλπ. Αν την άξιζε θα την είχε πάρει....



Και όμως στην Ελλάδα γίνεται. Άλλωστε βρίσκεις τυχαίο που δεν είπα τίποτα μετά από ήττες που κάναμε από άλλες ομάδες;
Βρίσκεις τυχαίο που πριν μερικούς μήνες στο παιχνίδι του κυπέλλου είπα πως από δικά μας λάθη από το -4 φτάσαμε στο -14 και εκεί τελείωσε η πρόκριση;

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι σε αυτό που έχει να κάνει με την απόδοση της ομάδος μου.
Ναι αν παίζαμε έτσι και στα άλλα παιχνίδια θα ήμασταν τώρα στην τετράδα όμως όπως έχω γράψει κατά εξακολούθηση άμα μπουνε τα τρίποντα κερδίζουμε αν όχι χάνουμε. Δε μας φταίει κανείς στο ότι είμαστε 7οι και δίκαια είμαστε.
Σήμερα όμως μπήκαν και αυτά και καταφέραμε να βάλουμε και αρκετές φορές την μπάλα μέσα στην ρακέτα.

Τώρα για τον Ολυμπιακό συμβαίνει αυτό που λες μόνο που δεν είναι ψευδαίσθηση η ελπίδα της νίκης. Αν κάποια ομάδα κάνει ένα καλό-τυχερό ημίχρονο και βρίσκεται στο +15 και ένα μέτριο δεύτερο μέρος όπως εμείς σήμερα τότε η νίκη δεν είναι ψευδαίσθηση ειδικά όταν ο αντίπαλος είναι κάκιστος και δεν αποδίδει ούτε στο 50% των δυνατοτήτων του.

Τέλος και σας καληνυχτίζω ο Άρης είναι χειρότερη ομάδα σε όλους τους τομείς από τον Ολυμπιακό...
αλλά αυτό δε σημαίνει πως μια κακή ομάδα όταν κάνει ένα καλό παιχνίδι δε μπορεί να κερδίσει μια καλή ομάδα που κάνει ένα κακό παιχνίδι θεωρώντας το παιχνίδι ρουτίνας και προπόνηση δοκιμάζοντας συστήματα για το επόμενο και πολύ ποιο δύσκολο που έχει. Και κάτι τέτοιο έγινε και στο δεύτερο παιχνίδι του κυπέλλου που μας υποτίμησε και το είδε σαν αγγαρεία.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
rolleyes.gif

apkat
QUOTE(Timemaster @ May 4 2010, 00:01 ) *
Τέλος και σας καληνυχτίζω ο Άρης είναι χειρότερη ομάδα σε όλους τους τομείς από τον Ολυμπιακό...
αλλά αυτό δε σημαίνει πως μια κακή ομάδα όταν κάνει ένα καλό παιχνίδι δε μπορεί να κερδίσει μια καλή ομάδα που κάνει ένα κακό παιχνίδι θεωρώντας το παιχνίδι ρουτίνας και προπόνηση δοκιμάζοντας συστήματα για το επόμενο και πολύ ποιο δύσκολο που έχει. Και κάτι τέτοιο έγινε και στο δεύτερο παιχνίδι του κυπέλλου που μας υποτίμησε και το είδε σαν αγγαρεία.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
rolleyes.gif


Eννοειται αυτο και το εχω πει και εγω σε πολλες περιπτωσεις..Απλα και εμενα η αισθηση μου ειναι οτι ο Αρης για κανενα λογο δεν αξιζε να παρει το παιχνιδι..Ισως οριακα να αδικηθηκε (που και αυτο δεν το πιστευω πολυ) αλλα οχι σε βαθμο που θα του επετρεπε να κερδισει..καθαρα προσωπικη αποψη βεβαια εκφραζω..!!!

ΠΑΡΙΣΑΡΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ..!!!!!!
kotzito
Ο Βασιλοπουλος γιατι δεν παιζει σημερα;Εχει καποιο προβλημα;


Εντωμεταξυ μου κανει εντυπωση που σε ενα τετοιο παιχνιδι με μια πολυ καλη ομαδα που ειναι και κοντα στο σκορ,εχει παιξει αρκετα ο Παπανικολαου.Λογικο να επαιρνε χρονο συμμετοχης αφου λειπουν Τζος και Βασιλοπουλος,αλλα δεν περιμενα να εχει παιξει 17 λεπτα μεχρι τωρα.
il postino
για οποιον ειδε το παιχνιδι,


επειδη δεν το ειδα (νομιζα οτι ηταν 18:45 και στρωθηκα φαρδυς πλατυς στην Tv για να δω τους τιτλους τελους!!!!!!!), διαβασα παρολαυτα ένα αθλιο ποσοστο που ειχε το μαρουσι στα 3ποντα (2/23). αυτο ήταν προϊόν καλης περιφερειακης αμυνας ή απλα πεταγαν τουβλα οι μαρουσιώτες?
saou
Σε όσο είδα εγώ (από το 17' και μέχρι τέλους) ένας συνδυασμός και των 2. Βασικά όσο ήταν ακόμα σχετικά κοντά στο σκορ το Μαρούσι (<10 πόντους) έχασαν 2-3 ξεμαρκάριστα. Μετά σταδιακά έσφιξε η άμυνα και σούταραν πολλά υπό πίεση της άμυνας και του χρόνου.

Καλούτσικη εμφάνιση μου φάνηκε γενικά, με θετικό την καλή απόδοση του Μπουρούση και το διάστημα της καλής άμυνας.
lakersdynasty
QUOTE(saou @ May 16 2010, 20:38 ) *
Σε όσο είδα εγώ (από το 17' και μέχρι τέλους) ένας συνδυασμός και των 2. Βασικά όσο ήταν ακόμα σχετικά κοντά στο σκορ το Μαρούσι (<10 πόντους) έχασαν 2-3 ξεμαρκάριστα. Μετά σταδιακά έσφιξε η άμυνα και σούταραν πολλά υπό πίεση της άμυνας και του χρόνου.

Καλούτσικη εμφάνιση μου φάνηκε γενικά, με θετικό την καλή απόδοση του Μπουρούση και το διάστημα της καλής άμυνας.


w00t.gif

ποσα? 2-3 ξεμαρκαριστα?

Τουλαχιστον τα μισα ηταν υπο καλες προυποθεσεις.

Εντελως εκτος ρυθμου το Μαρουσι οπως και ο Πανελληνιος και ο Παναθηναϊκος που περημεναν 10 μερες για να αρχισουν να ξαναπαιζουν.

Καλη περιφερειακη αμυνα σε συνεχωμενες αμυνες ο ΟΣΦΠ επαιξε τα τελευταια 15 λεπτα.

Τοτε πηρε και μια διαφορα που αγγιξε τους 22-23 ποντους και μετα απλα χαλαρωσε καπως.

ΥΓ ο Βασιλοπουλος ειπαν οτι ενιωσε καποιο πονο στη μεση και προφυλαχθηκε.
Manu7
Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη χειρότερη χρονική περίοδο
για ντεφορμάρισμα...Τη στιγμή που ο Παπαλουκάς παρουσιάζει άνοδο και είναι αυτός που θέλουμε
και ο Μπουρούσης επιτέλους δίνει κάτι παραπάνω και παλεύει...
Ilias7
QUOTE(Manu7 @ May 16 2010, 21:45 ) *
Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη χειρότερη χρονική περίοδο
για ντεφορμάρισμα...Τη στιγμή που ο Παπαλουκάς παρουσιάζει άνοδο και είναι αυτός που θέλουμε
και ο Μπουρούσης επιτέλους δίνει κάτι παραπάνω και παλεύει...



Κυριως ψυχολογικο ειναι το θεμα πιστευω...Μεσα απο αυτη τη σειρα και με τη βοηθεια του κοσμου (ευχομαι δηλαδη) πιστευω οτι μπορουνε να ξαναβρουνε τα πατηματα τους...Παντως στα τελευταια 15λεπτα παιξαμε αρκετα καλα σημερα και με μεγαλη ταχυτητα στο 5 εναντιον 5..Επισης ειχαμε και μεγαλυτερο παθος για την αμυνα κατι που στο πρωτο ημιχρονο δεν υπηρχε..
Reggie Miller #31
Γενικά η ομάδα ήταν κάπως κουρασμένη και η εμφάνιση ήταν μέτρια προς τη καλή.
Νομίζω πως αν το Μαρούσι ήταν λίγο πιο εύστοχο,σε τρίποντα και χαμένα λέι απ,ίσως να μας δημιουργούσε μεγαλύτερο πρόβλημα.

Στα θετικά οι εμφανίσεις Μπορούση και Παπαλουκά.Ο Τεόντοσιτς είναι κάπως πεσμένος και ο Μπεβερλάκος συνεχίζει να δίνει ενέργεια στην άμυνα.

Δεν ξέρω αν η ομάδα κάνει τώρα την κοιλιά της,αλλά σίγουρα είναι άσχημη στιγμή.Εν τω μεταξύ δεν ξέρω κατα΄πόσο η ομάδα μπορεί να βγει νικήτρια μέχρι τέλους βασιζόμενη σε 6-7 παίκτες και κυρίως επιθετικά.Σήμερα οι πόντοι του Τσίλι μας έλειψαν,πέρα από τα άλλα που προσφέρει.

Λίγος κόσμος όμως στο γήπεδο και πάλι...Μάλλον αυτό θα γίνει με τον Παναθηναικό μόνο...

Καλές δηλώσεις του Παπαλουκά προς τα παπαγαλάκια....!
rankin
Νομίζω πως κυριακάτικα και με τόσο καλό καιρό ήταν όντως λίγο δύσκολο να έχει και πολύ κόσμο το γήπεδο..
Εδώ πέρα δεν είχε κόσμο κάτι κρύα απογεύματα του χειμώνα, τώρα θα χε;

Στα αγωνιστικά τώρα, νομίζω πως ένα μεγάλο σφάλμα που θα πρέπει με κάποιον τρόπο να διορθωθεί γιατι τελικά κάνει "μπαμ", είναι το non-threat κάποιων περιφερειακών. Όταν έχεις στο παρκέ 15 λεπτά τον Μπέβερλι, δεν μπορεί να παίρνει όλη και όλη μια προσπάθεια.. Το ίδιο συμβαίνει γενικά και με τον Πεν (έστω και αν δεν συνέβη στο χθεσινό παιχνίδι)

Καταλαβαίνω πως κάποιοι παίχτες έχουν το ταλέντο να παίρνουν παραπάνω επιθέσεις. Καταλαβαίνω επίσης πως κάποιοι παίχτες έχουν ταλέντο κυρίως στην άμυνα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πρέπει το παιχνίδι μας να γίνεται τόσο προβλέψιμο! Βάλτε μια πεντάδα στο παρκέ με Πεν ή Μπέβερλι, και αυτομάτως έχετε ένα αμυντικό πρόβλημα λιγότερο για τον αντίπαλο προπονητή! Γιατί να συμβαίνει αυτό;
Αν ο Πεν έχει διαδρόμους, ας κάνει τα παλιά-καλά γιουρούσια του.. Και ο Μπέβερλι το ίδιο.. και ας σουτάρουν επίσης. Δεν είναι κακό! Καταλαβαίνω την κρισιμότητα κάποιων αγώνων, αλλά αυτό τον επιθετικό ευνουχισμό κάποιων παιχτών και ιδίως του Πεν, που δεν είναι δα και κανένας τυχαίος, δεν τον δέχομαι.. Η ομάδα δεν έχει την πολυτέλεια να αγωνιστεί στους τελικούς όπως αγωνίστηκε στο Final 4, δηλαδή με 6 παίχτες όλους και όλους να σκοράρουν! Χρειάζεται απόλυτος πλουραλισμός και απειλή από όλους για να αναγκάσουμε τον αντίπαλο να πονοκεφαλιάσει και να ανοίξει την άμυνα του, που είναι δεδομένο ότι θα είναι σκληρή και αρκετά κλειστή μέσα στη ρακέτα..

Δεν γράφω τίποτα καινούριο εδώ. Μάλλον κάποια αυτονόητα πράγματα γράφω, που όμως έχουν υποτιμηθεί κατά τη διάρκεια της σεζόν, αφού το σπουδαίο επιθετικό ταλέντο κάποιων παιχτών της ομάδας έδωσε την εντύπωση πως με μπορούμε να τους διαλύσουμε όλους αρκεί ο Κλέιζα και ο Μίλος να αρχίσουν να σκοράρουν..
Κι όμως, αυτή η φιλοσοφία τελικά δεν έχει πέραση ούτε στο ΝΒΑ, εκεί που το παράδειγμα του αποκλεισμού των Κλιβελαντ του Λεμπρόν ήταν χαρακτηριστικό.
Καλό θα ήταν λοιπόν να γίνει ένας επαναπροσδιορισμός κάποιων πραγμάτων, έστω και τώρα στην ομάδα. Δεν μιλάω για γενικές και αόριστες έννοιες όπως είναι η "ομαδικότητα". Μιλάω για συγκεκριμένα πράγματα, που είναι η συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας, σε άμυνα και επίθεση, να γίνεται και από τους 5 παίχτες που θα είναι ανα πάσα στιγμή στο παρκέ.. Μην έχουμε το Βασιλόπουλο για άμυνα και τον Κλείζα για επίθεση.. Δεν είναι πόλο, μπάσκετ είναι και χρειάζεται βοήθεια απο όλους, σε όλους τους τομείς..
spike85
Μηπως υπαρχει κανα link για το παιχνιδι σημερα?Αν υπαρχει ας ενημερωσει καποιος,σε pm παντα!! smiley.gif
newpower2020
Μία νίκη σήμερα ο θεός και η ψυχή μου...Δεν νομίζω πώς έχουμε να κρατήσουμε και πολλά πράγματα.Πάμε για το 3-0 και μετά τα σπουδαία και η τελική κρίση για όλους...

Τραγική η διαιτησία σήμερα.Και για τις 2 πλευρές.Για τα πανηγύρια όπως είπε και ο Συρίγος...

Απίστευτη εμπάθεια του Συρίγου με Κλέιζα.Ακόμα και όταν έδινε πάσα έλεγε πώς δεν έχει μάθει να δίνει πάσες (?) .Τόσο εμπαθής που μέχρι και ο Παπαδογιάννης μου φάνηκε συμπαθής tongue.gif
vastravoud
Ο Συρίγος ήταν απόλαυση σημερα, έχωνε στον Κλέιζα, έχωνε και στους διαιτητές tongue.gif
kseplenhs
ντάξ'...

βλέποντας τα χθεσινά,είδα και το σημερινό και φαντάζομαι πως μια απο τα γίδια θα έχουμε στους τελικούς και φέτος.στο τέλος οι μεν θα προσπαθούν να βγάλουν τρελλούς τους δε και οι "ολυμπιακάρες" θα παρακαλάνε να χάσουμε για να φύγει ο γιαννάκης.

νιώθω γοητευμενος απο το πρωτάθλημα εσακε...
kotzito
Νταξει.Με το στανιο αλλα τουλαχιστον πηραμε την νικη σημερα.Πολυ καλοι ο Σοφο και ο Κλειζα,μακαρι να συνεχισουν ετσι.Ο Τεοντοσιτς μετριος (και) σημερα,ωρες-ωρες εδειχνε σαν να θελει αυτος να γινει ο ηρωας του αγωνα αλλα δεν του εβγαινε τιποτα.Ομαδικα παρα την νικη,ειναι φανερο οτι ο Ολυμπιακος κανει μια μικρη κοιλια στους τελευταιους αγωνες.Ελειπε βεβαια ο Τσιλντρες,και ο Βασιλοπουλος ισως,αλλα και παλι δεν δικαιολογειται τοσο.Γενικα θα ελεγα οτι ο Ολυμπιακος το τελευταιο διαστημα δειχνει την εικονα που ειχε ο Ολυμπιακος στο πρωτο μισο της χρονιας,δηλαδη ασταθεια.Οι τελικοι σιγουρα ειναι αλλοι αγωνες ομως και ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε βρει ρυθμο.
T.W.Is.M.
QUOTE(kotzito @ May 19 2010, 20:14 ) *
Νταξει.Με το στανιο αλλα τουλαχιστον πηραμε την νικη σημερα.Πολυ καλοι ο Σοφο και ο Κλειζα,μακαρι να συνεχισουν ετσι.Ο Τεοντοσιτς μετριος (και) σημερα,ωρες-ωρες εδειχνε σαν να θελει αυτος να γινει ο ηρωας του αγωνα αλλα δεν του εβγαινε τιποτα.Ομαδικα παρα την νικη,ειναι φανερο οτι ο Ολυμπιακος κανει μια μικρη κοιλια στους τελευταιους αγωνες.Ελειπε βεβαια ο Τσιλντρες,και ο Βασιλοπουλος ισως,αλλα και παλι δεν δικαιολογειται τοσο.Γενικα θα ελεγα οτι ο Ολυμπιακος το τελευταιο διαστημα δειχνει την εικονα που ειχε ο Ολυμπιακος στο πρωτο μισο της χρονιας,δηλαδη ασταθεια.Οι τελικοι σιγουρα ειναι αλλοι αγωνες ομως και ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε βρει ρυθμο.


Eνα σχολιο για το bold. Αυτο ειναι κατι που συμβαινει απο την αρχη της χρονιας. Τις πιο πολλες φορες του εβγαινε και δε μιλουσε κανεις. Στο Παρισι εγινε το ακριβως αντιθετο, κατι που ηταν λογικο να συμβει καποτε με τον τροπο που παιζει, ενω και σημερα αν και ανεβηκε στο δευτερο ημιχρονο, επανελαβε λαθη απ αυτα που ειχε κανει στον ημιτελικο. Το τελευταιο σουτ για παραδειγμα ηταν το κλασικο σουτ του παιχτη που παει να γινει ηρωας. Το ιδιο και η καταληξη του.
Νομιζω οτι ο Ολυμπιακος ειναι κουρασμενος και γι αυτο θεωρω μεγαλο φαβορι τον ΠΑΟ στους τελικους. Ελπιζω να δω ενα καλυτερο προσωπο απ αυτο που βλεπουμε τον τελευταιο καιρο, αλλα αν οντως η αιτια των μετριων εμφανισεων ειναι η κουραση, αυτο ειναι δυσκολο.
Επισης, στο δευτερο ημιχρονο βοηθησε και ο Βουισιτς.
up_the_reds
πόσο ακόμα θα βλέπουμε έτσι την ομάδα ? πότε θα τελειώσει το μαρτυριό μας με τον γιαννάκη στον πάγκο ?
kseplenhs
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 20:59 ) *
πόσο ακόμα θα βλέπουμε έτσι την ομάδα ? πότε θα τελειώσει το μαρτυριό μας με τον γιαννάκη στον πάγκο ?


μην ανησυχείς γίγαντα.παρακάλα να χάσουμε στους τελικους και θα φύγει...

εν ανάγκη βγάλε εισιτήρια για οακα για να ενισχύσεις την προσπάθεια της πανάθας
up_the_reds
είσαι ειρωνικός..αλλά οκ εσύ ξέρεις..εμένα δεν μ'αρέσει η ομάδα έτσι..αυτό δεν σημαίνει ότι παρακαλάω να χάσουμε από τους ανώνυμους στους τελικούς
kseplenhs
ακατανόμαστους θές να πεις μάλλον.γιατί εγώ μια χαρά γνωρίζω και τα ονόματά και τα επιθετά τους...
up_the_reds
ναι οκ..αυτό..τελοσπάντων το θέμα είναι ότι εμένα δεν μ'αρέσει αυτό το πράγμα που βλέπω..αν εσύ διαφωνείς είναι αποψή σου..από την στιγμή που δεν μας έκανε ο wafer..γιατί δεν πήραμε άλλο δυάρι ? ωραίος ο μπέβερλυ..αλλά σουτέρ δεν είναι..
rankin
QUOTE(kotzito @ May 19 2010, 20:14 ) *
Γενικα θα ελεγα οτι ο Ολυμπιακος το τελευταιο διαστημα δειχνει την εικονα που ειχε ο Ολυμπιακος στο πρωτο μισο της χρονιας,δηλαδη ασταθεια.Οι τελικοι σιγουρα ειναι αλλοι αγωνες ομως και ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε βρει ρυθμο.


πάρα πολύ σωστός! Ο Ολυμπιακός περνάει περίοδο κοιλιάς και αστάθειας που δεν ξέρω αν προλαβαίνει να ξεπεράσει μέχρι την επόμενη τετάρτη... Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει σε μεγάλο βαθμό απο το ντεφορμάρισμα του Τεόντοσιτς..
Ο μικρός έχει περάσει μια εκπληκτική σεζόν με τεράστια όμως κούραση. Κουβάλησε την Σερβία μέχρι το τελικό του ευρωμπάσκετ και στην συνέχεια, απο το Γενάρη και μετά, έκανε όργια με τον Ολυμπιακό και μάλιστα παίζοντας μόνος του, αφού για ένα διάστημα έλειπε και ο Παπαλουκάς..
Πραγματικά ο Μίλος δεν έχει προλάβει να πάρει ανάσα και φαίνεται πως, δυστυχώς, αλλά μάλλον κλάταρε και μαζί του κλάταρε και η ομάδα.. Λείπουν οι εμπνεύσεις του και το αέρινο παιχνίδι του..
Τι σου κάνει η απειρία! Κάτι ξέρει ο Παπαλουκάς που πάντα φορτσάρει απο τον Γενάρη και μετά...
Ο Μίλος ήρθε με κεκτημένη απο το Ευρωμπάσκετ, αναδείχτηκε, δικαίως MVP της ευρωλίγκα, και τώρα ώρες ώρες δείχνει να έχει στερέψει.. Κυνηγάει περισσότερο το σουτ και δεν έχει εμπνεύσεις στη δημιουργία.
Ελπίζω να κάνει ένα τελευταίο μπαμ ενόψει των τελικών και τότε θα δείτε πως όλη η ομάδα θα δείξει διαφορετικό πρόσωπο.
Ο καλός, ο πραγματικά καλός Μίλος είναι αυτό που λείπει αυτή τη στιγμή απο την ομάδα με αποτέλεσμα να βλέπουμε λίγες εμπνέυσεις στην επίθεση, όλες και όλες 12 ασσιστ στο παιχνίδι.. (και 14 λαθη)
kseplenhs
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 21:26 ) *
ναι οκ..αυτό..τελοσπάντων το θέμα είναι ότι εμένα δεν μ'αρέσει αυτό το πράγμα που βλέπω..αν εσύ διαφωνείς είναι αποψή σου..από την στιγμή που δεν μας έκανε ο wafer..γιατί δεν πήραμε άλλο δυάρι ? ωραίος ο μπέβερλυ..αλλά σουτέρ δεν είναι..



εντάξει ρε συ,έχουν υπάρξει ομάδες κατα καιρούς άκρως επιτυχημένες που δεν είχαν 2αρι,3αρι,4αρι,5αρι...
εντάξει όχι ταυτόχρονα αλλά κάποιος τους έλειπε εμφανώς σε μια απο τις θέσεις. tongue.gif

έχουμε βαλθεί μετά το f4 να τρώμε τις σάρκες μας γιατί δεν έχουμε 2αρι.ε υπάρχει ζωή και χωρίς sg εκει έξω.δεν ήταν θέμα αυτής της έλλειψης που χάσαμε έυκολα στον τελικό.ούτε η ομάδα γίνεται για τα μπάζα που δεν έχει sg.

δλδ αν το καλοκαίρι πάρουμε μπόμπα sg θα έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο με την επιτυχία?
T.W.Is.M.
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 21:16 ) *
είσαι ειρωνικός..αλλά οκ εσύ ξέρεις..εμένα δεν μ'αρέσει η ομάδα έτσι..αυτό δεν σημαίνει ότι παρακαλάω να χάσουμε από τους ανώνυμους στους τελικούς


Θα σου απαντησω κι εγω και χωρις καμια ειρωνια.
Θεωρεις οτι ο μονος υπευθυνος για την κακη εικονα, οποτε αυτη εμφανιζεται, ειναι ο Γιαννακης? Εγω δεν ειμαι φαν του, ειμαι απ τους λιγους που απ την αρχη ημουν εναντιον της προσληψης του. Απ αυτους που πιστευαν περσι οταν ειχαμε χασει απ τη ΛεΜαν οτι επρεπε να φυγει τοτε γιατι ειχε χασει τον ελεγχο. Απ αυτους που αμφεβαλλαν αν θα εβγαζε τη σεζον φετος. Ομως δεν μπορω να μην του αναγνωρισω οτι προσπαθει, οτι δουλευει, οτι δειχνει διαθεση να μαθει απο τα λαθη του.
Αν χασουμε το πρωταθλημα(που το θεωρω το πιο πιθανο), πιστευω οτι δεν πρεπει να μεινει αλλο. Ειχε το χρονο του, εδειξε οτι ηταν να δειξει, εμφανισε εργο, ισως αυτο να μην ηταν αρκετο. Ειχε την ατυχια να βρισκει απεναντι του εναν πολυ ισχυρο αντιπαλο, μεσα και εξω απο το παρκε. Αυτο του στοιχισε. Διαφωνεις ομως οτι φετος σε καποια διαστηματα της σεζον η ομαδα επαιξε ωραιο μπασκετ και επαιρνε και νικες? Γιατι ωραιο μπασκετ ειχε παιξει κατα διαστηματα και με ευκολους αντιπαλους και επι Γκερσον(που προσωπικα τον θεωρω καλυτερο προπονητη απ το Γιαννακη, αλλα ακαταλληλο οπως αποδειχθηκε για την Ελλαδα), αλλα το συνολικο αποτελεσμα ηταν κακο. Διαφωνεις οτι σε σχεση με περσι ειδαμε κατι διαφορετικο? Οτι η προοδος σε σχεση με περσι δεν οφειλεται μονο στους παιχτες, αλλα και στην αλλαγη πορειας του προπονητη? Προοδο δεν εννοω το οτι πηραμε ενα κυπελλο και φτασαμε στον τελικο του φαιναλ φορ, ενω περσι χασαμε στον ημιτελικο. Εννοω οτι σε καποια κομματια της σεζον ημασταν μεσα στις 2 καλυτερες ομαδες της Ευρωπης, οτι πηραμε εναν τιτλο απο τον Παναθηναικο και κυριως οτι σε μια σημαντικη μεριδα του κοσμου δεν ηταν τυπωμενη στη μυαλο της η εντυπωση πως "οτι και να κανει ο Ολυμπιακος, στο τελος ο ΠΑΟ θα παρει τους τιτλους". Για καποιους ο Ολυμπιακος εμφανιζοταν σαν ισοτιμος διεκδικητης και ενιοτε σαν φαβορι. Ειδα μεσα στην ομαδα για πρωτη φορα απο τη δεκαετια του 90 την πιστη οτι ειναι καλυτερη απο τον Παναθηναικο. Οχι στα λογια, αλλα μεσα στο παιχνιδι. Αυτο λοιπον ειναι προοδος σε σχεση με περσι.
Σου ξαναλεω οτι αν δεν παρουμε το πρωταθλημα κι εγω πιστευω οτι πρεπει να αλλαξει ο προπονητης, γιατι το εργο που θα εχει παρουσιασει δεν αποδειχτηκε αρκετο. Εργο ομως υπαρχει και μην τα μηδενιζουμε ολα. Για την τωρινη κακη εικονα φταιει και ο Γιαννακης. Ισως το ιδιο με τους παιχτες, ισως και περισσοτερο. Τουλαχιστον αν φυγει, αφηνει μια κατασταση καλυτερη απο αυτη που παρελαβε.
up_the_reds
τον θεωρώ υπεύθυνο..γιατί αν ο τεόντοσιτς δεν είχε τέτοια απόδοση στο ευρομπάσκετ θα τον έδινε δανεικό σωστά ? ο προπονητής φτιάχνει την ομάδα όχι εγώ..ας πούμε για παράδειγμα ο μεσίνα φέτος απέτυχε στην ρεάλ με δικιά του ομάδα..δικές του επιλογές όχι του προέδρου..αν κάνω κάπου λάθος διορθωσέ με..και μην μιλήσουμε για wafer και pargo...
rankin
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 21:44 ) *
τον θεωρώ υπεύθυνο..γιατί αν ο τεόντοσιτς δεν είχε τέτοια απόδοση στο ευρομπάσκετ θα τον έδινε δανεικό σωστά ? ο προπονητής φτιάχνει την ομάδα όχι εγώ..ας πούμε για παράδειγμα ο μεσίνα φέτος απέτυχε στην ρεάλ με δικιά του ομάδα..δικές του επιλογές όχι του προέδρου..αν κάνω κάπου λάθος διορθωσέ με..και μην μιλήσουμε για wafer και pargo...

Αυτό με τον Τεόντοσιτς τι ουσία έχει και το διαβάζω συνέχεια;
Είναι το ίδιο τραγικό επιχείρημα όπως και αυτό με το "μεγαλύτερο μπάτζετ στην ευρώπη"
Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε πως αν δεν πάρει πρωτάθλημα θα πρέπει να του αναγνωρίσουμε το έργο και την προσπάθεια, αλλά θα πρέπει επίσης να αναγνωρίσουμε πως ίσως και να έχει ποιάσει το ταβάνι του

Αν τώρα πάρει πρωτάθλημα, θα σημαίνει πως ίσως θα πρέπει να μελετηθεί η περίπτωση του προσεκτικότερα...
πάντως, η ομάδα κέρδισε το Μαρούσι στην έδρα του, έστω και μετά απο ένα κακό παιχνίδι και έκανε το 2-0.. Απο που και ως που πρέπει να συζητάμε ΠΑΛΙ για τον προπονητή; Αφήστε ρε την μουρμούρα .. Κάντε έστω υπομονή και αν χάσουμε τελικά το πρωτάθλημα θα κάνουμε ένα παρτι να γιορτάσουμε το μίσος μας για τον Γιαννάκη!
τώρα όμως, η αγάπη μας για την ομάδα θα πρέπει να ξεπερνάει το μίσος μας για τον Γιαννάκη.. αφήστε τα μίση....
up_the_reds
QUOTE(rankin @ May 19 2010, 21:51 ) *
Αυτό με τον Τεόντοσιτς τι ουσία έχει και το διαβάζω συνέχεια;
Είναι το ίδιο τραγικό επιχείρημα όπως και αυτό με το "μεγαλύτερο μπάτζετ στην ευρώπη"
Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε πως αν δεν πάρει πρωτάθλημα θα πρέπει να του αναγνωρίσουμε το έργο και την προσπάθεια, αλλά θα πρέπει επίσης να αναγνωρίσουμε πως ίσως και να έχει ποιάσει το ταβάνι του

Αν τώρα πάρει πρωτάθλημα, θα σημαίνει πως ίσως θα πρέπει να μελετηθεί η περίπτωση του προσεκτικότερα...
πάντως, η ομάδα κέρδισε το Μαρούσι στην έδρα του, έστω και μετά απο ένα κακό παιχνίδι και έκανε το 2-0.. Απο που και ως που πρέπει να συζητάμε ΠΑΛΙ για τον προπονητή; Αφήστε ρε την μουρμούρα .. Κάντε έστω υπομονή και αν χάσουμε τελικά το πρωτάθλημα θα κάνουμε ένα παρτι να γιορτάσουμε το μίσος μας για τον Γιαννάκη!
τώρα όμως, η αγάπη μας για την ομάδα θα πρέπει να ξεπερνάει το μίσος μας για τον Γιαννάκη.. αφήστε τα μίση....



δεν έχει ουσία που πήγε να δώσει δανεικό τον mvp της ευρωλίγκα ? οκ τότε πάω πάσο
rankin
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 21:53 ) *
δεν έχει ουσία που πήγε να δώσει δανεικό τον mvp της ευρωλίγκα ? οκ τότε πάω πάσο

Όχι, δεν έχει ουσία γιατί πέραν του ότι μπορεί να μιλάμε και για φήμες, "πήγε να τον δώσει", δεν τον έδωσε!
Να πεις ότι έκανε σφαλμα που η ομάδα έμεινε χωρίς σουτέρ ενώ ποτέ δεν πίστεψαν στο βασιλειάδη, να συμφωνήσω μαζί σου
να μου πείς όμως ότι έκανε σφάλμα που ήθελε να διώξει τον Μίλος, ενώ τελικά ποτέ δεν τον έδιωξε, ε δεν μου κάνει νόημα..
up_the_reds
αδερφέ..τον είχε αφήσει πέρσι εκτός κυπέλλου και είχε βάλει τον μιλόσεβιτς ? δεν ήτανε τραγικό λάθος ? στον ημιτελικό με τον βάζελο στο βερολίνο μπαίνει βάζει τρίποντο από τα 7 μέτρα και τον κάνει αλλαγή στα καπάκια..ε τι άλλο να σου πω ? διώχνει τον βασιλειαδή και βγαίνει από τους καλύτερους παίχτες στην ισπανία..διώχνει τον πάργκο ο οποίος είναι back-up του rose..
kseplenhs
QUOTE(rankin @ May 19 2010, 21:58 ) *
Όχι, δεν έχει ουσία γιατί πέραν του ότι μπορεί να μιλάμε και για φήμες, "πήγε να τον δώσει", δεν τον έδωσε!
Να πεις ότι έκανε σφαλμα που η ομάδα έμεινε χωρίς σουτέρ ενώ ποτέ δεν πίστεψαν στο βασιλειάδη, να συμφωνήσω μαζί σου
να μου πείς όμως ότι έκανε σφάλμα που ήθελε να διώξει τον Μίλος, ενώ τελικά ποτέ δεν τον έδιωξε, ε δεν μου κάνει νόημα..


άτσα...νάτος ο νέος έρωτας tongue.gif
rankin
QUOTE(up_the_reds @ May 19 2010, 22:00 ) *
αδερφέ..τον είχε αφήσει πέρσι εκτός κυπέλλου και είχε βάλει τον μιλόσεβιτς ? δεν ήτανε τραγικό λάθος ? στον ημιτελικό με τον βάζελο στο βερολίνο μπαίνει βάζει τρίποντο από τα 7 μέτρα και τον κάνει αλλαγή στα καπάκια..ε τι άλλο να σου πω ? διώχνει τον βασιλειαδή και βγαίνει από τους καλύτερους παίχτες στην ισπανία..διώχνει τον πάργκο ο οποίος είναι back-up του rose..


να απαντήσω ένα - ενα
α. Περσι ο Μιλόσεβιτς στο τελικό έπαιξε 2 λεπτά στην 3η περίοδο. Αυτή ήταν η επιρροή του. Ο δε Μίλος της περσυνής σεζόν δεν είχε καμία σχέση με τον φετινό Μίλος. Μην συγκρίνουμε ανόμια πράγματα. επι της ουσίας, δεν είχε κάνει παρά ελάχιστα καλά παιχνίδια όλη τη σεζόν. Στο δε Βερολίνο, βάζει τρίποντο και μετά τρώει 2 σερί απο τον Γιασικεβίτσιους!
β. Για τον βασιλειάδη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. ήταν λάθος . Η ομάδα έπρεπε να τον πιστέψει και να δουλέψει το ταλέντο του.. Δεν το έκαναν.. ήταν λάθος
γ. Ο Πάργκο κορόιδεψε την ομάδα, ήρθε με πρόβλημα τραυματισμού και πήρε 1+ μύριο για μισή σεζόν.. Ωραιος πάιχτης αλλά τον έδιωξαν μαζί, Γιαννάκης-Διοίκηση γιατί δεν μας δούλεψε κανονίκά

QUOTE(kseplenhs @ May 19 2010, 22:00 ) *
άτσα...νάτος ο νέος έρωτας tongue.gif


Είναι παλιός έρωτας αγαπητέ.. Αν ψάξεις το αρχείο του φόρουμ, τελικούς 2008, πίστευα πως ο παράγοντας που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα υπερ του Ολυμπιακου ήταν ο Κωστακης..
Φυσικά, το πίστεψα μόνο εγώ και ο παίχτης δεν έπαιξε καθόλου στους τελικούς.. laugh.gif
spike85
Νομιζω πως σημερα πειστηκαν και οι ποιο δυσπιστοι οτι ο ΟΣΦΠ δεν εχει καμια ελπιδα στους τελικους,αυτη τη κακη εικονα που παρουσιασαμε σημερα τη παρουσιαζουμε εδω κ ενα μηνα περιπου απο τα τελευταια παιχνιδια πρωταθληματος,οποτε δε γινεται να αλλαξει μεσα σε μια εβδομαδα που θα αρχισουν οι τελικοι.Το χειροτερο ειναι οτι και ολοι στην ομαδα,απο παικτες μεχρι το team, φενεται να το εχουν καταλαβει αυτο και να μη πιστευουν σε θεαματικη βελτιωση και αυτο ρε παιδια φενεται απο τα προσωπα τους,σημερα ειδικα εκανε μπαμ!Αν δειτε σε ολα τα κοντινα πλανα τα προσωπα ολων,θα βλεπατε την απογνωση και την απογοητευση τους,σαν να εχουν αποδεχτει τη μοιρα τους,οτι δηλαδη ειμαστε ενα ματσο χαλια και το ξερουμε,γι αυτο και παμε να παρουμε το παιχνιδι με ηρωισμους και προσευχες να μη μπουν τα σουτ του αντιπαλου,γιατι δε πιστευω καποιος να νομιζει οτι αν το Μαρουσι ηταν λιγο πολυ λιγο σοβαρο στις τελευταιες επιθεσεις σημερα δε θα το επερνε το παιχνιδι και μαλιστα ανετα?
Μακαρι να βγω ψευτης αλλα στους τελικους αν δε δουμε καμια δραματικη αλλαγη θα κινδυνευσουμε με διασυρμο στα παιχνιδια στο ΟΑΚΑ.Η ομαδα ειναι πολυ στατικη και προβλεψιμη στην επιθεση,στηριζομαστε αποκλειστικα σε ατομικες ενεργειες παικτων που καποιες φορες φτανουν να κερδισεις(παιχνιδια σαν το σημερινο με το Μαρουσι)και καποιες αλλες οχι.Ο ΠΑΟ ανηκει στη δευτερη κατηγορια,μπορει ευκολα να μας στραγγαλισει με την αμυνα του ετσι στρατιωτακια ακουνητα,αμιλητα,αγελαστα που ειμαστε εμεις στη επιθεση και ειδικα μεσα στο ΟΑΚΑ!
Δε θελω να παρεξηγηθω,δεν ειμαι ουτε Γιαννακικος ουτε Αντιγιαννακικος ειμαι με τον Ολυμπιακο,απλα γραφω αυτα που βλεπω, παντα κατα την αποψη μου, και οχι τις κρυφες μου ελπιδες για το πως θα εμφανιστει η ομαδα στους τελικους γιατι μεταξυ μας εχω παντα την ελπιδα οτι θα εμφανιστουμε μεταμορφωμενοι προς το καλυτερο στους τελικους,αλλωστε η ελπιδα πεθαινει τελευταια... smiley.gif


Sorry για τη στοιχιση του κειμενου,εγινε αθελα μου!
dirk_
ενω ο βαζελος Παναθηναικός που κερδισε προχθες με 35 βολες με τον γνωστο τροπο δηλαδη και παλι στο τελευταιο δευτερολεπτο και ομαδα νομιζω αρκετα κατωτερη απ το μαρουσι ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα??? ελεος ρε παιδια...
saou
Παιδιά ότι και να λέμε, όσο άσχημα και να παίξαμε στο Μαρούσι, δυστυχώς ή ευτυχώς οι τελικοί είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία, με δικούς τους κανόνες, δική τους ψυχολογία, δικό τους μομέντουμ κ.ο.κ.

Ας περιμένουμε να δούμε και να κρίνουμε. Γιατί όσο αναξιόπιστοι και αν φαινόμαστε στο γήπεδο, την ίδια στιγμή μένει να αποδειχθεί αν έχουμε βάσιμους λόγους να τρέμουμε τον ΠΑΟ. Γιατί προσωπικά δε μου λέει κάτι το ότι έχει συντρίψει όλους τους μέτριους που έχει βρει στο δρόμο του, ούτε είμαι σίγουρος ότι απέναντι σε μια δυνατή ομάδα δεν θα εμφανίσει και πάλι τα συμπτώματα που τον κατατρέχουν όλη τη χρονιά.

Έχουν αρκετό ψωμί αυτοί οι τελικοί γι αυτό ας μην προτρέχουμε και ας μην ενθουσιαζόμαστε-απογοητευόμαστε τόσο εύκολα. Και οι 2 μονομάχοι έχουν αρκετές αδυναμίες και αρκετά κουσούρια να μασκαρέψουν προκειμένου να βγουν στον αφρό. Όποιος τα αφήσει σε κοινή θέα θα είναι και ο χαμένος.
LFO
Ενταξει ρε γαμωτο....τελικά νομίζω οτι οταν αυτή η ομαδα πάρει πρωταθλημα, θα πρέπει να βγουν και να πουν ενα τεράστιο FUCK YOU σε όλους. Σε όλους όμως!!! Τέτοιο σταύρωμα ομάδας από τους οπαδούς της σχεδον σε καθημερινο επίπεδο δεν υπάρχει!! Τουλάχιστον στον Ολυμπιακό δεν μπορω να θυμηθω κατι παρομοιο!!! Δηλαδή εχουμε γινει η χαρα των ψυχιατρων!! Σε καθε καλο πρεπει να βρουμε και ενα κακο!!

Ø Παιζει καλα ο Τεοντοσις, ηθελε να τον δωσει ο Γιαννακης

Ø Παιζει καλα ο Παπαλουκας, παιρνει πολλα λεφτά

Ø Παιζει καλα ο Σοφο, δεν τον χρησιμοποιουσαμε καλα

Ø Παιζει καλα ο Μπέβερλι, γιατι δεν πηραμε τον Κελατι

Ø Παιζει σούπερ ο Λινας, εχει χαλια χαρακτηρα

Ø Παιζει καλα η ομάδα, δεν μας κανει ο Γιαννακης

Ø Κερδιζει η ομάδα, δεν μας κανει ο Γιαννακης

Ø Κουραστηκε ο Μιλος απο την γεματη σεζον, δεν μας κανει ο Γιαννακης

Ø Πηρε μετρα για τον ΔΝΤ ο Γιωργος, δεν μας κανει ο Γιαννακης

Ø Νευριαζουν οι παίτκες στις αλλαγες, φταιει ΠΑΛΙ ο Γιαννακης! Οι παικτες ποτε!!! Ουτε η διοικηση βεβαιως βεβαιως...

Ø Κερδιζουμε με κοντρα διαιτησια δειχνοντας χαρακτηρα οπως εχθες, φταιει η διοικηση που δεν μας προστατευει

Ø Κερδιζουμε το Μαρουσι που εχει κανει τοσες κηδειες φετος, φταιει ο Γιαννακης!!!!

Ø Παμε να παιξουμε τελικους με τον ΠΑΟ αλλα κατι έχουμε ξεχάσει....τι εχουμε ξεχασει...τι εχουμε ξεχασει.....Α , ναι!!!! ΦΤΑΙΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ (και ο Μανουσελης αλλα δεν το γραφω συνεχεια για να μην πιανει χωρο)!!!

Ø Απεναντι στην μπαλα εχουμε κανει ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ χρονια , κατηγορουμε την διοικηση αλλα δεν μας πολυφταιει ο προπονητης....Στο μπάσκετ κανουμε πολυ καλη χρονια αλλα........: ΦΤΑΙΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ !!!

Ø Εχουμε παρει 1 κυπελλο .Εχουμε παιξει , ασχημα αναμφιβολα, σε τελικο Ευρωλίγκας , παμε για πρωταθλημα αλλα ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!! Πρέπει να τσακωθουμε! «Δεν γινεται ρε αδελφε, δεν παει αλλο η κατασταση!! Φταιει ο Γιαννακης , οι παικτες που καθησαν επανω στα εκατομμυρια (λες και τα πληρωνει κανενας απο εμας απο την τσεπη του) , φταιει ο Αγγελοπουλος που δεν προστατευει την ομάδα . κλπ κλπ»

Τσακωνομαι καθημερινα με φιλους μου για το θεμα αυτό....δηλαδη το μοναδικο πραγμα που λειτουργει σωστα (καλη ομάδα, ολοι πληρωμενοι, επιτυχιες, μεγαλες νικες, ευρωπαΙκη πορεία, σταθερη διοικηση, παιχταραδες, γηπεδο με αρκετο κοσμο, τιτλο κ.λ.π) στον ευρυτερο Ολυμπιακο, πρεπει σωνει και καλα να βρουμε ενα τροπο να το πελεκησουμε!!

Ολοι βλεπουμε οτι υπαρχουν λαθη και προβληματα αλλα τοση γκρινια ειλικρινα δεν ξερω από που πηγαζει και τι σκοπο εχει σε αυτο το συγκεκριμενο χρονικο σημειο...Το εγραψα στο φορουμ πριν 11 μηνες ενοψει των διαρκειας, το γραφω ξανα και τωρα γιατι νομιζω οτι ειναι πιο επικαιρο από ποτε : «εχει ξεκινησει μια προσπάθεια εδω και 3-4 χρονια να ερθει η ομαδα στην κορυφη. Χρειαζεται διοικηση, παικτες-προπονητες, κοσμος. χωρις ενα απο αυτά τα συστατικα,δεν προκειται η προσπαθεια αυτη να καρποφορισει ΠΟΤΕ».
Vas
Πριν ένα μήνα ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ο ΟΣΦΠ θα έπαιρνε το πρωτάθλημα. Πλέον αν συνεχίσει έτσι ο Παο θα το πάρει με σκούπα….

Ο Ολυμπιακός παίζει μπάσκετ όπως στις αρχές Οκτώβρη. Σχεδόν κανένα σύστημα, πολλές ατομικές προσπάθειες και ο μόνος που μπορεί να ηρεμίσει το παιχνίδι είναι ο Παπαλουκάς. Το μονοδιάστατο παιχνίδι του ολυμπιακού όταν στην 5αδα είναι ο Σοφο είναι παροιμιώδες! Για αυτό και όταν βρίσκει δυνατά 5αρια απέναντί του (βλέπε φιναλ4) βραχυκυκλώνει!

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω το παράπονο μου για τους 2 αιωνίους αλλά και την συνεχή εύνοια που έχουν σε όλους τους τομείς (κράτος, εσακε, διαιτησία) σε σχέση με τους μικρότερους συλλόγους… Στο τέλος το μπασκετ είναι αυτό που χάνει.

Καλή συνέχεια
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.