Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Orlando Magic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
sacarame
Orlando Magic




Is he gone?




Προηγούμενο Ρεκόρ (2010-11): 52-30
Leaders (2010-11):



Πόντοι: Dwight Howard (22,9), Jason Richardson (13,9), Jameer Nelson (13,1)
Ριμπάουντ: Dwight Howard (14,1), Brandon Bass (5,6), Ryan Anderson (5,3)
Ασσίστ: Jameer Nelson (6,0), Hedo Turkoglu (5,1), Gilbert Arenas (3,2)

Πιθανή 5άδα:
PG: Jameer Nelson
SG: Jason Richardson
SF: Hedo Turkoglu
PF:Glen Davis
C: Dwight Howard

Πάγκος:
PG’s: Chris Duhon, De Andre Liggins
SG’s: JJ Redick, Von Wafer, Larry Hughes,Gabe Pruitt
SF’s: Quentin Richardson
PF’s: Ryan Anderson, Earl Clark
C’s: Daniel Orton, Justin Harper

Offseason moves
Ήρθαν ή ανανέωσαν: Larry Hughes (FA), Gabe Pruitt (FA) , F Earl Clark (re-signed),Jason Richardson (re-signed),Glen Davis (trade), Von Wafer (trade)
Draft Picks: DeAndre Liggins, Justin Harper


Έφυγαν: Brandon Bass (trade σε Celtics)Malik Allen (unrestricted), Jason Williams, Gilbert Arenas (amnesty)

Προπονητής:

Stan Van Gundy... Ο λατρεμένος Stan έχει αρκετά δύσκολο έργο φέτος. Το Orlando εκεί που έδειχνε να χτίζει κάτι πολύ καλό, ξαφνικά πέρυσι έδειξε τουλάχιστον στάσιμο.. Παρά τα διάφορα trades που πραγματοποίησε, δεν κατάφερε να κάνει κάτι ιδιαίτερο στα play-offs. Το θέμα είναι να δούμε αν ο Stan μπορεί να διαφοροποιήσει και πάλι πράγματα και να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο, ή αν απλά είχε ταβάνι τους τελικούς του 2009

Σχόλιο:

Βασικά το φετινό Ορλάντο θυμίζει την αντίστοιχη περίπτωση του περυσινού Denver. Όλα εξαρτώνται από το τι θα γίνει με τον Dwight Howard και το αν θα παραμείνει φέτος όλη την χρονιά, μένοντας ελεύθερος το καλοκαίρι ή αν θα δωθεί κάπου με σκοπό να υπάρξουν κατάλληλα ανταλλάγματα. Πέρυσι το Orlando προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα με αρκετές ανταλλαγές, αλλά έκανε μια τρύπα στο κενό. Ο Dwight δήλωσε πως μένει αρκεί να μην διαλυθεί η ομάδα, αλλά τα πράγματα δεν δείχνουν να είναι και τόσο στέρεα. Αν φύγει ο "Σούπερμαν", το θέμα είναι αν θα βρουν τους σωστούς παίκτες για να παραμείνει η ομάδα σε τροχιά play-off, ή θα στηριχτούν στον Χέντο οπότε κλάφτα Σταν ...
Το ρόστερ πάντως αυτή την στιγμή δείχνει χειρότερο από άλλες χρονιές και ίσως και η διατήρηση των κεκτημένων να είναι δύσκολη υπόθεση.


Πρόβλεψη: 40-26
Conference rank: 5th
Division rank: 2nd

benchwarmer
Πολύ δύσκολο να βρουν focus μετά όλη την ιστορία με τον Ντουάιτ. Ίσως το καλύτερο αυτή τη στιγμή θα ήταν όντως να φύγει, με αντάλλαγμα έναν καλό σέντερ και 1-2 παίχτες ακόμα, ή και κάποια πικ. Μέχρι τότε βέβαια εκεί θα βασίζονται οι Μάτζικ.. Τουλάχιστον απαλλάχτηκαν γρήγορα από το λάθος με τον Αρίνας. Αυτή τη στιγμή πάντως βρίσκω πολύ δύσκολο να χτυπήσουν έστω και στο ελάχιστο Μπουλς και Χιτ.
koutsou10
με δηλωσεις του ο κοουτς βαν γκαντι ειπε οτι ο χιουζ κ ο αντρε λιγκινς θα ειναι στο ροστερ της ομαδας...

φαινεται κ ολας οτι ο χιουζ θα ειναι ο 2 ασος πισω απο τον νελσον κ οχι ο ντουχον ο οποιος δεν ειναι κ τοσο καλος κ απορω πως τον πηραν περυσι κ με 3,5 εκατ.$ κ ολας μισθο(το συμβολαιο του ληγει μετα την σεζον 2013-2014)...
koutsou10
ο χαουαρντ απο ποτε κανει σουτακια εξω απο την ρακετα?

αντε μπας κ ξαναθυμηθει τον παλιο εαυτο του ο τουρκος κ δουμε καλο μπασκετ απο το ορλαντο...

Ginobili
QUOTE(koutsou10 @ Dec 26 2011, 01:42 ) *
ο χαουαρντ απο ποτε κανει σουτακια εξω απο την ρακετα?

Πέρσι νομίζω το πρωτοεμφάνισε....είναι συγκεκριμένο σουτάκι έξω από την ρακέτα,από τα πλάγια και με ταμπλό πάντα.
Ginobili
Ομάδα Ό,τι να ναι το Ορλάντο...παίρνει ο καθένας την μπάλα και κάνει ό,τι γουστάρει.Ειδικά ο Τούρκογλου,και μετά ο Νέλσον...Έλεος ρε Σταν,μας ζάλισες τον έρωτα με τον Τούρκο...έρε που έμπλεξε ο Χάουαρντ....
OnLy_PAS-AthEnS
Εχω την εντυπωση θα ερθουν καποια κακα αποτελεσματα στο Ορλαντο και ο ιδιος ο Ντουαιτ θα ζητησει να φυγει το γρηγοροτερο!Δεν αξιζει ο πιο πληρης σεντερ σε αυτην την ομαδα.
Ginobili
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Dec 26 2011, 02:05 ) *
Εχω την εντυπωση θα ερθουν καποια κακα αποτελεσματα στο Ορλαντο και ο ιδιος ο Ντουαιτ θα ζητησει να φυγει το γρηγοροτερο!Δεν αξιζει ο πιο πληρης σεντερ σε αυτην την ομαδα.

Ο μεγαλύτερος σε αξία σέντερ το δέχομαι,ο πιο πλήρης δεν είναι,έχει αρκετά μειονεκτήματα σε τεχνική,κινήσεις και γενικά στο επιθετικό κομμάτι για να θεωρηθεί ο πιο πλήρης σέντερ του ΝΒΑ
OnLy_PAS-AthEnS
Θα σου πω γιατι ειναι ο πιο πληρης....γιατι αν πεις στους 30 προπονητες διαλεξτε εναν σεντερ να παρετε στην ομαδα σας ολοι θα διαλεξουν τον Ντουαιτ!
spursforthe5
το μονο που καταλαβα απο το 4 12λεπτο (το μοναδικο που ειδα και αν κανω λαθος για το σουπερμαν πεστε)σημερα ειναι οτι ο ντουαιτ δεν ειχε εκρηκτικοτητα και ηταν καπως γενικα λες και βαριοτανε.γενικα το ορλαντο μετα τους τελικους του 9 εχει σταθερη πτωση χωρις να εχει αλλαξει τοσο πολυ ο κορμος της ομαδας και αυτο ειναι το περιεργο αφου δεν ειναι να πεις οτι γερασε η ομαδα.ασσο και πενταρι τουλαχιστον ειναι τα ιδια. μαζι με τον χεντο που παιζει δε ξερω και εγω τι θεση.
morfi
QUOTE(spursforthe5 @ Dec 26 2011, 07:01 ) *
το μονο που καταλαβα απο το 4 12λεπτο (το μοναδικο που ειδα και αν κανω λαθος για το σουπερμαν πεστε)σημερα ειναι οτι ο ντουαιτ δεν ειχε εκρηκτικοτητα και ηταν καπως γενικα λες και βαριοτανε.γενικα το ορλαντο μετα τους τελικους του 9 εχει σταθερη πτωση χωρις να εχει αλλαξει τοσο πολυ ο κορμος της ομαδας και αυτο ειναι το περιεργο αφου δεν ειναι να πεις οτι γερασε η ομαδα.ασσο και πενταρι τουλαχιστον ειναι τα ιδια. μαζι με τον χεντο που παιζει δε ξερω και εγω τι θεση.

Δεν πιστεύω ότι βαριότανε απλά για μία ακόμη φορά τα βρήκε σκούρα απέναντι σε μία καλή άμυνα. Για αυτό συνεχίζω να επιμένω στην άποψη πως έχει πολλά ακόμη να αποδείξει ο συγκεκριμένος παίκτης.
Ginobili
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Dec 26 2011, 02:20 ) *
Θα σου πω γιατι ειναι ο πιο πληρης....γιατι αν πεις στους 30 προπονητες διαλεξτε εναν σεντερ να παρετε στην ομαδα σας ολοι θα διαλεξουν τον Ντουαιτ!

Αυτό δεν έχει σχέση με την πληρότητα,έχει σχέση με την αξία του παίκτη όπως σου είπα.
pantaloni
Πανε χρονια τωρα που το ΝΒΑ εχει να βγαλει all star 5αρι. Οι περισοτερες επιλογες των ομαδων στο ντραφτ πηγαν απατες. Ο Χαουαρντ οντως υστερει πολυ σε τεχνικη αλλα ειναι οαση στην κατασταση που επικρατει με τα 5αρια. Σε οτι αφορα τις προσδοκιες για το φετινο Ορλαντο, ειμαι απαισιοδοξος. Δεν ξερω τι ειναι αυτο που θα αφυπνησει τον Τουρκογλου απο την στιγμη που καθε χρονο ειναι και χειροτερος. Η ανταλλαγη Μπας-Ντειβις; 68.gif χμμμ!!
OnLy_PAS-AthEnS
QUOTE(Ginobili @ Dec 26 2011, 13:14 ) *
Αυτό δεν έχει σχέση με την πληρότητα,έχει σχέση με την αξία του παίκτη όπως σου είπα.

Ισως τελικα αξια και πληροτητα ναι ειναι πολυ κοντα ως εννοιες!Παντως πιο dominant 5ρι δεν υπαρχει και ξαναλεω κριμα στα καλυτερα μπασκετικα του χρονια να καθεται στο Ορλαντο!
Das Kapital
Ωραιος ο Richardson,εφαγε μπλοκ απο το στεφανι!
Nuntius
Ο Dwight Howard έσπασε το ρεκόρ των περισσοτέρων Free Throw attempts στον αγώνα ενάντια στους Warriors. Βάρεσε 39 βολές και ευστόχησε σε 21 από αυτές.
pain of salvation
Warriors-Magic:
36-16 στα φάουλ
19-55 βολές
ψιλοέδρα σφύριζαν tongue.gif
Gravedigger
QUOTE (pain of salvation @ Jan 13 2012, 13:40 ) *
Warriors-Magic:
36-16 στα φάουλ
19-55 βολές
ψιλοέδρα σφύριζαν tongue.gif

Μπα απλά ήταν η στρατηγική τους τέτοια,να κάνουν πολλά foul στον Howard..Εν μέρει δούλεψε..!
T.W.Is.M.
QUOTE(Gravedigger @ Jan 13 2012, 15:40 ) *
Μπα απλά ήταν η στρατηγική τους τέτοια,να κάνουν πολλά foul στον Howard..Εν μέρει δούλεψε..!



Δε θα το λεγα. Το Ορλαντο σουταρε 35/68, εκανε 10 λαθη και ειχε 15/16 βολες χωρις αυτες του Χαουαρντ. Αν κανουμε τον υπολογισμο προχειρα, θα δουμε οτι σε 86 επιθεσεις που δε σουταρε βολες ο Χαουαρντ σκοραρε στις 43, ποσοστο 50%. Ο Χαουαρντ σουταρε 21/39 βολες, ποσοστο 53,8%. Ηδη βγαινει μειον ο απολογισμος των Γουοριορς.
Φυσικα θα πρεπει να λαβουμε υποψη και αλλες παραμετρους, οπως το σε ποια περιοδο του αγωνα γινονταν τα φαουλ και ποιο ηταν το αποτελεσμα των αμυνων του Γκολντεν Στειτ εκει γυρω. Δεδομενου ομως οτι οι Γουοριορς κερδισαν μονο τη 1 απο τις 4 περιοδους του αγωνα(την 1η) κι επειδη θεωρω δυσκολο να εφαρμοσει καποιος τετοια τακτικη στο 1ο 12λεπτο(γιατι αλλωστε να φορτωσει τους βασικους με φαουλ?), ειναι πιο πιθανο οτι τα φαουλ εγιναν σε καποια αλλη περιοδο, απο αυτες που κερδισε σε επιμερους σκορ το Ορλαντο. Αν βαλουμε στο παιχνιδι και τα αντιστοιχα ποσοστα των Γουοριορς, σε 105 επιθεσεις σκοραραν 50 φορες, ποσοστο 47,6%, μικροτερο δηλαδη απο αυτο του Ορλαντο, αλλα και του Χαουαρντ στις βολες. Εδιναν δηλαδη επιθεσεις του 53,8% στο Ορλαντο για να παρουν περισσοτερες του 47,6% για τους ιδιους.
Γενικα, βλεποντας τη μικρη διαφορα στα νουμερα, θεωρω οτι η τακτικη αυτη δεν επηρεασε το αποτελεσμα, αλλα δε λειτουργησε θετικα για τους Γουοριορς.
Σε ολη την αναλυση των αριθμων δε λαμβανω υποψη ποσες απ τις βολες του Χαουαρντ προηλθαν απο σκοπιμα φαουλ και τι ποσοστα ειχε σε αυτες, σε συγκριση με τις υπολοιπες που κερδισε πανω στις φασεις, καθως δεν εχω δει το παιχνιδι.
captain charisma
39 βολες ειχε εκτελεσει κ ο σακ στο δευτερο τελικο με την ιντιανα το 2000 βαζοντας τις 18.. οποτε μαζι με τον χαουαρντ πρεπει να κρατανε το ρεκορ..
Nuntius
Στα τελευταία 4 λεπτά που είδα όντως έκαναν φάουλ στον Howard κάθε φορά που πάταγε ζωγραφιστό. Δεν είναι τυχαίο που ο Udoh είχε 5 και οι Biedrins και Lee είχαν 6. Έβαλε και κάτι τρίποντα το Orlando στο τέλος (Nelson, Wafer, Redick) οπότε δεν τους έπαιρνε να κάνουν double-team στον Howard επειδή φοβόντουσαν τα kick out οπότε του έκαναν κατευθείαν φάουλ και τελείωναν.
koutsou10
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 13 2012, 16:41 ) *
Δε θα το λεγα. Το Ορλαντο σουταρε 35/68, εκανε 10 λαθη και ειχε 15/16 βολες χωρις αυτες του Χαουαρντ. Αν κανουμε τον υπολογισμο προχειρα, θα δουμε οτι σε 86 επιθεσεις που δε σουταρε βολες ο Χαουαρντ σκοραρε στις 43, ποσοστο 50%. Ο Χαουαρντ σουταρε 21/39 βολες, ποσοστο 53,8%. Ηδη βγαινει μειον ο απολογισμος των Γουοριορς.
Φυσικα θα πρεπει να λαβουμε υποψη και αλλες παραμετρους, οπως το σε ποια περιοδο του αγωνα γινονταν τα φαουλ και ποιο ηταν το αποτελεσμα των αμυνων του Γκολντεν Στειτ εκει γυρω. Δεδομενου ομως οτι οι Γουοριορς κερδισαν μονο τη 1 απο τις 4 περιοδους του αγωνα(την 1η) κι επειδη θεωρω δυσκολο να εφαρμοσει καποιος τετοια τακτικη στο 1ο 12λεπτο(γιατι αλλωστε να φορτωσει τους βασικους με φαουλ?), ειναι πιο πιθανο οτι τα φαουλ εγιναν σε καποια αλλη περιοδο, απο αυτες που κερδισε σε επιμερους σκορ το Ορλαντο. Αν βαλουμε στο παιχνιδι και τα αντιστοιχα ποσοστα των Γουοριορς, σε 105 επιθεσεις σκοραραν 50 φορες, ποσοστο 47,6%, μικροτερο δηλαδη απο αυτο του Ορλαντο, αλλα και του Χαουαρντ στις βολες. Εδιναν δηλαδη επιθεσεις του 53,8% στο Ορλαντο για να παρουν περισσοτερες του 47,6% για τους ιδιους.
Γενικα, βλεποντας τη μικρη διαφορα στα νουμερα, θεωρω οτι η τακτικη αυτη δεν επηρεασε το αποτελεσμα, αλλα δε λειτουργησε θετικα για τους Γουοριορς.
Σε ολη την αναλυση των αριθμων δε λαμβανω υποψη ποσες απ τις βολες του Χαουαρντ προηλθαν απο σκοπιμα φαουλ και τι ποσοστα ειχε σε αυτες, σε συγκριση με τις υπολοιπες που κερδισε πανω στις φασεις, καθως δεν εχω δει το παιχνιδι.


εγω που το ειδα, wink.gif κυριως στην 3 περιοδο κ την 4 περιοδο εγιναν τα φαουλ που εκτος απο καποια καλαθια κ φαουλ που εβαλε ο σουπερμαν ολα τα αλλα ηταν σκοπιμα,δηλαδη πειπου το 90% των φαουλ smiley.gif

εντωμεταξυ φαινοταν αυτο που λες φιλε,δηλαδη οτι οταν δεν εκαναν σκοπιμα φαουλ οι ορλαντο τους εκαναν οτι ηθελαν,εξου κ το 54%...

πολλες φορες επαιζαν κ οι πολεμιστες με χαμηλο σχημα που στην αμυνα δεν τους εβγαινε με τιποτα.χρειαζονται επειγοντως εναν ψηλο...
baskethood
Εγώ πάντως βλέποντας μερικές φάσεις, μόνο, είδα ότι οι Warriors έκαναν φάουλ στον DH πάνω στα double teams. Δηλαδή δεν έκαναν double team για να αποφύγουν τα φάουλ, αλλά έκαναν φάουλ ενώ είχαν στείλει δεύτερο παίκτη πάνω του 68.gif
Αυτό έγινε σε 4-5 περιπτώσεις, τουλάχιστον, από όσες είδα εγώ. Δεν ξέρω αν αυτό γινόταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Jan 13 2012, 18:17 ) *
Εγώ πάντως βλέποντας μερικές φάσεις, μόνο, είδα ότι οι Warriors έκαναν φάουλ στον DH πάνω στα double teams. Δηλαδή δεν έκαναν double team για να αποφύγουν τα φάουλ, αλλά έκαναν φάουλ ενώ είχαν στείλει δεύτερο παίκτη πάνω του 68.gif
Αυτό έγινε σε 4-5 περιπτώσεις, τουλάχιστον, από όσες είδα εγώ. Δεν ξέρω αν αυτό γινόταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Και οι Χιούστον που του εκάναν νταμπλ-τιμ χωρίς φάουλ και τον περιόρισαν ατομικά στο Β'ημίχρονο, την πάτησαν απο τους άλλους παίκτες του Ορλάντο τελικά στον τότε αγώνα της πρεμιέρας τους, δεν υπάρχει απόλυτα σωστή στρατηγική απο ότι φαίνεται...
T.W.Is.M.
QUOTE(Weekendman @ Jan 13 2012, 18:54 ) *
Και οι Χιούστον που του εκάναν νταμπλ-τιμ χωρίς φάουλ και τον περιόρισαν ατομικά στο Β'ημίχρονο, την πάτησαν απο τους άλλους παίκτες του Ορλάντο τελικά στον τότε αγώνα της πρεμιέρας τους, δεν υπάρχει απόλυτα σωστή στρατηγική απο ότι φαίνεται...


Φυσικα και δεν υπαρχει. Αν υπηρχε, θα την εφαρμοζαν ολες οι ομαδες και θα τον περιοριζαν. Σκοπος ειναι να παιρνει τη μπαλα οσο πιο μακρια γινεται, ωστε να ερχεται πιο ευκολα η βοηθεια ή να αναγκαστει σε σουτ εξω απο τη ρακετα. Το δυσκολο ειναι να τον βγαλει κανεις απο τη ρακετα και σιγουρα δεν μπορουσαν οι Γουοριορς.
baskethood
Τρόποι αντιμετώπισης του Howard υπάρχουν, αλλά απαιτούν καλά "εργαλεία" και σωστή αμυντική λειτουργία για να αντιμετωπιστεί. Η οποιαδήποτε ομάδα βεβαίως και δε μπορεί να τον αντιμετωπίσει.
Πρώτα απ΄όλα πρέπει να υπάρχει ο κατάλληλος παίκτης που θα τον κρατήσει μακριά από τη ρακέτα (αν είναι πάνω από ένας ακόμα καλύτερα). Το επιθετικό ριμπάουντ είναι το μεγαλύτερο του όπλο, αυτό μην το ξεχνάμε.
Στο ερώτημα αν πρέπει να δίνονται βοήθειες οι απόψεις διίστανται. Η δική μου λέει ότι πρέπει να αφήνεται μόνος του, να παίρνει τη μπάλα όσο πια μακριά από τις καλές του θέσεις και να παίζεται, στο ένας με έναν. Η μεγάλη του δύναμη δεν είναι το post game, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ. Βάρος πρέπει να δίνεται στους 4 συμπαίκτες του, οι οποίοι κάνουν όλη τη ζημιά και επωφελούνται της παρουσίας του DH. Όλοι βέβαια είναι καλοί σουτέρ τριών πόντων και παρουσιάζουν εξαιρετικό spacing "ανοίγοντας" το γήπεδο. Φιλοσοφία του Vun Gundy εδώ και χρόνια είναι το 1-4.
Αν υπάρχει βάθος στη θέση πέντε δε θα ήταν καθόλου άσχημο να του γίνεται φάουλ ακόμα και ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Εκτός και αν φοβίζει το, κάτω από 60% στην καριέρα του, στις βολές.
Επίσης block outs, ειδικά στο transition.
Το θέμα όμως είναι πως θα τον ξεφορτωθείς στην άμυνα όπου έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ impact. Και εκεί ο μόνος τρόπος είναι να τον φορτώσεις με φάουλ νωρίς, όπως έκανε ο Cousins τις προάλλες.

Οδηγός το περσινό παιχνίδι με τους Hawks στα playoffs. 46 πόντους αλλά εντός έδρας ήττα.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Jan 13 2012, 21:32 ) *
Η μεγάλη του δύναμη δεν είναι το post game, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ.

Θα έπρεπε όμως με τέτοιο κορμί,το καλύτερα γυμνασμένο κορμί στο ΝΒΑ, και με δάσκαλο τον Ολάζουον να ήταν η μεγάλη του δύναμη,αλλά αφού δεν τα παίρνει πλήρως τα γράμματα μην τον ζορίσουμε...

απο την άλλη όμως μπορεί να ζήσει σαν ένας απο τους καλύτερους σέντερ του πλάνητη ,μην υπέρβαλω κιόλας!

T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Jan 13 2012, 21:32 ) *
Αν υπάρχει βάθος στη θέση πέντε δε θα ήταν καθόλου άσχημο να του γίνεται φάουλ ακόμα και ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Εκτός και αν φοβίζει το, κάτω από 60% στην καριέρα του, στις βολές.


Σε ολα τα αλλα συμφωνω. Εδω εχω αλλη αποψη. Οχι για το Χαουαρντ, αλλα για το 99% των παιχτων. Γιατι να δωσεις σε μια ομαδα επιθεσεις του ~55%, ακομα και του 51-52%, οταν μπορεις να εντεινεις τις προσπαθειες στην αμυνα και να σουταρουν πχ με 45%(δεν παιρνω την ιδανικη περιπτωση του <40%)?
Μονο αν επηρεαστει ψυχολογικα ο Χαουαρντ και ο καθε Χαουαρντ και σουταρει ασχημα και για τα δικα του δεδομενα αξιζει μια τετοια τακτικη, και παλι για περιορισμενο χρονο.
baskethood
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 14 2012, 15:56 ) *
Σε ολα τα αλλα συμφωνω. Εδω εχω αλλη αποψη. Οχι για το Χαουαρντ, αλλα για το 99% των παιχτων. Γιατι να δωσεις σε μια ομαδα επιθεσεις του ~55%, ακομα και του 51-52%, οταν μπορεις να εντεινεις τις προσπαθειες στην αμυνα και να σουταρουν πχ με 45%(δεν παιρνω την ιδανικη περιπτωση του <40%)?
Μονο αν επηρεαστει ψυχολογικα ο Χαουαρντ και ο καθε Χαουαρντ και σουταρει ασχημα και για τα δικα του δεδομενα αξιζει μια τετοια τακτικη, και παλι για περιορισμενο χρονο.

Εντάξει και εγώ δεν εννοώ φάουλ από την αρχή μέχρι το τέλος λέγοντας συνέχεια. Πιο πολύ στο τέλος των αγώνων με τη μορφή Hack-a-Dwight. Σίγουρα αυτό δε μπορεί να αποτελεί προσχεδιασμένη τακτική, αν όμως τα υπόλοιπα δε βγαίνουν καλό θα ήταν να υπάρχει ως ένα δευτερεύον σχέδιο.
T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Jan 14 2012, 18:02 ) *
Εντάξει και εγώ δεν εννοώ φάουλ από την αρχή μέχρι το τέλος λέγοντας συνέχεια. Πιο πολύ στο τέλος των αγώνων με τη μορφή Hack-a-Dwight. Σίγουρα αυτό δε μπορεί να αποτελεί προσχεδιασμένη τακτική, αν όμως τα υπόλοιπα δε βγαίνουν καλό θα ήταν να υπάρχει ως ένα δευτερεύον σχέδιο.


Ναι ενταξει, αν μπορει να παιρνει τη μπαλα σε καλες θεσεις και σουταρει 60%(που ειναι το λιγοτερο που θα σουταρει κοντα στο καλαθι), του κανεις φαουλ. Αρκει να προλαβεις πριν σουταρει.
vastravoud
O Χάουαρντ σήμερα μου δίνει την ιδέα ότι βαριέται τη ζωή του.
baskethood
QUOTE (vastravoud @ Jan 16 2012, 22:19 ) *
O Χάουαρντ σήμερα μου δίνει την ιδέα ότι βαριέται τη ζωή του.

Τα έχει βρει μπαστούνια από την άμυνα του Jeffries, του Chandler και της αμυντικής λειτουργίας της Νέας Υόρκης. Δεν τον άφησαν ούτε σε μία κατοχή να παίξει 1vs1, πάντα έστελναν πάνω του double teams βγάζοντας τον εκτός ρυθμού επιθετικά. Παρατήρησα μάλιστα 1-2 φορές να δέχεται block out από 3 παίκτες!!!

Αλλά έτσι όπως το πάει η Νέα Υόρκη θα χάσει από τους υπόλοιπους 4. Όπως γίνεται πάντα δηλαδή. Γι'αυτό είχα γράψει εγώ στην προηγούμενη σελίδα ότι δεν πρέπει να σταματήσεις τον Howard, αλλά τους υπόλοιπους 4. Κάνοντας όμως κάποια βασικά και απαραίτητα πράγματα πάνω στον Howard.
geogian13
αυτος τον anderson που ηταν τοσο καιρο
baskethood
QUOTE (geogian13 @ Jan 16 2012, 22:27 ) *
αυτος τον anderson που ηταν τοσο καιρο


Αυτός εκεί ήταν. Μάλλον εσύ δεν έβλεπες tongue.gif
geogian13
QUOTE(baskethood @ Jan 16 2012, 22:28 ) *
Αυτός εκεί ήταν. Μάλλον εσύ δεν έβλεπες tongue.gif

Δεν το ειχα δει αλλες season να κανει τοσο καλα παιχνιδια
jasonick
Πολύ καλός φέτος ο JJ. Ήδη από πέρυσι φαινόταν το πόσο έχει βελτιωθεί, τουλάχιστον μέχρι τον τραυματισμό που είχε, και φέτος είναι από τους καλύτερους των Magic. Εκτός από το Redick όμως έχουν ανέβει σε απόδοση και οι Anderson, Hedo και καλύπτουν τις κάποιες κακές εμφανίσεις του Howard. Ο Nelson και ο J Rich από την άλλη δεν έχουν ξεκινήσει καλά.
duncan21
O Anderson με τις εμφανίσεις του βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για το MIP.Αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος forward σουτέρ του nba imo.Έχει δέσει τόσο αρμονικά σαν δίδυμο με τον Howard ενώ οι Μagic γενικότερα παίζουν τέλεια το 1-4 που ανέφερε ο hood πιο πάνω.Βασικά έχω την εντύπωση ότι είναι η μοναδική ομάδα στο nba που μπορεί να πάει να κερδίσει σε οποιαδήποτε έδρα,με οποιοδήποτε αντίπαλο μ' αυτό το 1-4.Μπορούν να βάλουν 15-20 τρίποντα σε οποιοδήποτε παιχνίδι έχοντας +50%.Επίσης Hedo=clutch,μην τα ξαναλέμε...
baskethood
QUOTE (duncan21 @ Jan 16 2012, 22:58 ) *
O Anderson με τις εμφανίσεις του βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για το MIP.Αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος forward σουτέρ του nba imo.Έχει δέσει τόσο αρμονικά σαν δίδυμο με τον Howard ενώ οι Μagic γενικότερα παίζουν τέλεια το 1-4 που ανέφερε ο hood πιο πάνω.Βασικά έχω την εντύπωση ότι είναι η μοναδική ομάδα στο nba που μπορεί να πάει να κερδίσει σε οποιαδήποτε έδρα,με οποιοδήποτε αντίπαλο μ' αυτό το 1-4.Μπορούν να βάλουν 15-20 τρίποντα σε οποιοδήποτε παιχνίδι έχοντας +50%.Επίσης Hedo=clutch,μην τα ξαναλέμε...

Γι'αυτό ο Howard είναι ο καλύτερος ψηλός του ΝΒΑ, μακράν του δεύτερου. Γιατί μπορεί μια ομάδα να στηρίξει το παιχνίδι της, και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πάνω του. Παίρνει ένα σωρό καλούς ρολίστες με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (καλό σουτ) και όταν ο HD αντιμετωπίζεται με βοήθειες παίρνουν πόντους από έξω. Όταν η αντίπαλη ομάδα δεν έχει τρόπο να αντιμετωπίσει τον Howard τότε χάνει από αυτόν. Αν είχε γίνει μια καλύτερη επιλογή παικτών (ειδικά στην περιφέρεια),τα προηγούμενα χρόνια, το Ορλάντο θα ήταν κάθε χρόνο title condender. Γιατί έχει και καλό προπονητή και παίζει και εξαιρετική άμυνα.
Gravedigger
Αν ξεκινήσει να βάζει ο Anderson δεν τον μαζεύεις με τίποτα...Άσε που σουτάρει αβέρτα...Πλησιάζει σε επίπεδα Baron Davis..(8.7 3pt attempts pg)
O Hedo αποδεικνύει φέτος ότι μόνο στο Orlando μπορεί να παίξει μπάσκετ.Πέρσι στο Toronto ήταν μαύρα χάλια,τον ξέγραψαν όλοι και τσουπ,νάτος πάλι φέτος.
vastravoud
QUOTE(baskethood @ Jan 16 2012, 22:23 ) *
Τα έχει βρει μπαστούνια από την άμυνα του Jeffries, του Chandler και της αμυντικής λειτουργίας της Νέας Υόρκης. Δεν τον άφησαν ούτε σε μία κατοχή να παίξει 1vs1, πάντα έστελναν πάνω του double teams βγάζοντας τον εκτός ρυθμού επιθετικά. Παρατήρησα μάλιστα 1-2 φορές να δέχεται block out από 3 παίκτες!!!

Αλλά έτσι όπως το πάει η Νέα Υόρκη θα χάσει από τους υπόλοιπους 4. Όπως γίνεται πάντα δηλαδή. Γι'αυτό είχα γράψει εγώ στην προηγούμενη σελίδα ότι δεν πρέπει να σταματήσεις τον Howard, αλλά τους υπόλοιπους 4. Κάνοντας όμως κάποια βασικά και απαραίτητα πράγματα πάνω στον Howard.


Συμφωνώ ότι τον έπαιξαν ωραία άμυνα, όμως δεν αναφερόμουν στις επιδόσεις του.

Νομίζω η γλώσσα του σώματος του έλεγε "βαριέμαι"!
T.W.Is.M.
QUOTE(vastravoud @ Jan 17 2012, 12:09 ) *
Συμφωνώ ότι τον έπαιξαν ωραία άμυνα, όμως δεν αναφερόμουν στις επιδόσεις του.

Νομίζω η γλώσσα του σώματος του έλεγε "βαριέμαι"!


Αν βαριεται να παιξει μεσα στο Μαντισον, τι να πω... Που να επαιζε σε καμια Σαρλοτ ή κανενα Σακραμεντο. Δε θα σηκωνοταν ουτε απο τον παγκο για να μπει να παιξει.
koutsou10
QUOTE(Gravedigger @ Jan 16 2012, 23:55 ) *
Αν ξεκινήσει να βάζει ο Anderson δεν τον μαζεύεις με τίποτα...Άσε που σουτάρει αβέρτα...Πλησιάζει σε επίπεδα Baron Davis..(8.7 3pt attempts pg)
O Hedo αποδεικνύει φέτος ότι μόνο στο Orlando μπορεί να παίξει μπάσκετ.Πέρσι στο Toronto ήταν μαύρα χάλια,τον ξέγραψαν όλοι και τσουπ,νάτος πάλι φέτος.


ο τουρκογλου ειναι παιχτης που δεν μπορει με τιποτα να ειναι νο 1 σε μια ομαδα σε καμια των περιπτωσεων οπως προσπαθησαν να κανουν στο τοροντο.απλα ειναι ενας καλος παιχτης που μπορει να δημιουργησει για τους συμπαιχτες του η κ για τον ιδιο οταν εχει εναν πολυ καλο ψηλο κ για αυτο δεν ειναι τυχαιο οτι με το ορλαντο παιζει καλυτερα,εχει κ καλους σουτερ το ορλαντο κ ειναι το τελειο φιτ...
morfi
QUOTE(baskethood @ Jan 16 2012, 23:06 ) *
Γι'αυτό ο Howard είναι ο καλύτερος ψηλός του ΝΒΑ, μακράν του δεύτερου.

Καλύτερος γιατί δεν υπάρχει άλλος. Ο Χάουαρντ μπλοκάρει όταν βρίσκει σοβαρή άμυνα απέναντι του. Για μένα ένα πράγμα έχει να αποδείξει ακόμα, ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα σε τέτοιου είδους άμυνες κάτι που στην όλη του καριέρα αποτελεί μαύρη σελίδα.
baskethood
QUOTE (morfi @ Jan 17 2012, 14:52 ) *
Καλύτερος γιατί δεν υπάρχει άλλος. Ο Χάουαρντ μπλοκάρει όταν βρίσκει σοβαρή άμυνα απέναντι του. Για μένα ένα πράγμα έχει να αποδείξει ακόμα, ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα σε τέτοιου είδους άμυνες κάτι που στην όλη του καριέρα αποτελεί μαύρη σελίδα.

i)Ποιες είδους άμυνες εννοείς;
ii) Παρέλειψες να κάνεις quote το σημαντικότερο κομμάτι, το γιατί δηλαδή τον θεωρώ καλύτερο.
Ξαναγράφω το λόγο.
Είναι καλύτερος γιατί μπορεί πηγαίνοντας σε οποιαδήποτε ομάδα (η οποία δεν έχει big three ή έστω two, αλλά απλά καλούς ρολίστες), κάτω από μια συγκεκριμένη φιλοσοφία, να έχει τεράστιο impact και στις δύο μεριές του παρκέ. Δεν τον συγκρίνω ως μονάδα, καθαρά ατομικά δηλαδή, με κανέναν. Αυτό είναι άλλη κουβέντα. Λέω όμως ότι δεν υπάρχει άλλος παίκτης τέτοιου επιπέδου, σε αυτήν την θέση, που να έχει τη δυνατότητα να βγάζει τέτοια κυριαρχία στο παιχνίδι μιας ομάδας, ως ο νούμερο 1 παίκτης της. Το παράδειγμα του Ορλάντο των τελευταίων χρόνων αρκεί. Όλο το παιχνίδι της ομάδας είναι προσαρμοσμένο επάνω του, σε άμυνα και επίθεση.
morfi
QUOTE(baskethood @ Jan 17 2012, 19:29 ) *
i)Ποιες είδους άμυνες εννοείς;

Δεν εννοώ κάποι συγκεκριμένη. Οποιαδήποτε άμυνα έχει στηθεί καλά και είναι προσαρμοσμένη πάνω του.

QUOTE(baskethood @ Jan 17 2012, 19:29 ) *
ii) Παρέλειψες να κάνεις quote το σημαντικότερο κομμάτι, το γιατί δηλαδή τον θεωρώ καλύτερο.
Ξαναγράφω το λόγο.
Είναι καλύτερος γιατί μπορεί πηγαίνοντας σε οποιαδήποτε ομάδα (η οποία δεν έχει big three ή έστω two, αλλά απλά καλούς ρολίστες), κάτω από μια συγκεκριμένη φιλοσοφία, να έχει τεράστιο impact και στις δύο μεριές του παρκέ. Δεν τον συγκρίνω ως μονάδα, καθαρά ατομικά δηλαδή, με κανέναν. Αυτό είναι άλλη κουβέντα. Λέω όμως ότι δεν υπάρχει άλλος παίκτης τέτοιου επιπέδου, σε αυτήν την θέση, που να έχει τη δυνατότητα να βγάζει τέτοια κυριαρχία στο παιχνίδι μιας ομάδας, ως ο νούμερο 1 παίκτης της. Το παράδειγμα του Ορλάντο των τελευταίων χρόνων αρκεί. Όλο το παιχνίδι της ομάδας είναι προσαρμοσμένο επάνω του, σε άμυνα και επίθεση.

No doubt πως είναι ο καλύτερος αυτή τη στιγμή και από τους καλύτερους που έχουμε δει, απλά η απόδοση του σε ορισμένα παιχνίδια είναι χαμηλότερη από αυτό που περιμένω.
koutsou10
χωρις σχολιο

ohmy.gif ugly_tocktock.gif w00t.gif

http://hangtime.blogs.nba.com/2012/01/19/b...e-ground-video/
OnLy_PAS-AthEnS
Μια ομαδα,Το Ορλαντο, που για λεπτομερειες δεν πηρε πρωταθλημα ενω ισως το αξιζε τηντελευταια 4ετια!Ακομα και τωρα ισως προλαβαινουν να κανουν κινησεις να κρατησουν τον D12!Αν και δυσκολα καθως ναι μεν ειναι καλη αγωνιστικα ομαδα αλλα της λειπει το κλικ που πρεπει για να χτυπησει δαχτυλιδι!
Gravedigger
QUOTE (OnLy_PAS-AthEnS @ Jan 25 2012, 16:08 ) *
Μια ομαδα,Το Ορλαντο, που για λεπτομερειες δεν πηρε πρωταθλημα ενω ισως το αξιζε τηντελευταια 4ετια!Ακομα και τωρα ισως προλαβαινουν να κανουν κινησεις να κρατησουν τον D12!Αν και δυσκολα καθως ναι μεν ειναι καλη αγωνιστικα ομαδα αλλα της λειπει το κλικ που πρεπει για να χτυπησει δαχτυλιδι!

Ούτε για λεπτομέρειες δεν πήρε πρωτάθλημα ούτε το άξιζε...Απλά υπήρχαν ομάδες καλύτερες από αυτούς...
captain charisma
ο χαουαρντ ειναι πλεον ο πρωτος σκορερ στην ιστορια του ορλαντο ξεπερνωντας τον νικ αντερσον....

τη παραγωγικοτητα του ντιζελ ο χαουαρντ ουτε στον υπνο του δεν τη φτανει οσον αφορα το σκοραρισμα...

ο σακ σε 4 σεζον στο ορλαντο σε 295 παιχνιδια ειχε 8019π δλδ 27.1π.μ.ο.
ο χαουαρντ απ την αλλη σε 8 σεζον και 584 παιχνιδια εχει 10657π....
morfi
Λογικά θα πάρουν το σημερινό παιχνίδι. Οι Γουίζαρντς είναι πολύ κακοί εκτός έδρας και χαλάει πολύ το παιχνίδι τους. Με λίγη σοβαρότητα η διαφορά μπορεί να πάει σε διψήφιο αριθμό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.