Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δημήτρης Διαμαντίδης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
thanath
https://www.youtube.com/watch?v=TetlPUKJ2RI...eature=youtu.be

Στο τελευταίο του παιχνίδι θα κλαίει όλο το ΟΑΚΑ και οι Παναθηναϊκοί σ' όλο τον κόσμο!
shtarkws
Αλλη μια θρυλικη εμφανιση απο τον μυθικο Δημητρη Διαμαντιδη στο δευτερο παιχνιδι της σειρας με την Λαμποραλ. Ενω στο πρωτο αγωνα ηταν φανερα εκτος ρυθμου στο δευτερο εβγαλε τον χαρακτηρα και προσωπικοτητα του τελειωνοντας με

17 ποντους (2/2 διποντα 3/6 τριποντα 4/4 βολες) 4 ριμπαουντ 6 ασσιστ 1 κλεψιμο και ενα μονο λαθος σε 28 λεπτα συμμετοχης, χωρια καποιες εκπληκτικες αμυνες στο 4ο δεκαλεπτο και φυσικα το clutch τριποντο

Εναν ακομη να ειχαμε με την μιση κλαση του μεγαλου ΔΔ θα ειμασταν Final Four

Οτι και να γινει στο υπολοιπο της σεζον, ανεξαρτητου αποτελεσματων, πρεπει να απολαυσουμε τις τελευταιες εμφανισεις του αρχηγου
goofy87
Δυστυχώς, τελευταίο ευρωπαϊκο παιχνιδι για τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Στεναχωρήθηκα αφάνταστα σήμερα, όπως όλοι μας.
Πιο πολύ όμως με πειραξε οτι δεν αξιζε τετοιο ευρωπαικο τελος.
Περίμενα να υπερασπιστουμε την εδρα μας και, είτε να πεσουμε μαχομενοι στη Βιτόρια, ή να προκριθούμε στο Final 4, ουτωσωστε ο Μητσος να κλεισει την καριερα του στο πανθεον του ευρωπαικού μπασκετ.

Ο Παναθηναικός δε θα ναι ο ιδιος μετα την αποσυρση του.
Εγω προσωπικα, λογω εκεινου, αρχισα να παρακολουθω φανατικα τον μπασκετικο παναθηναικο. Το ποδοσφαιρικο τμημα περασε σε δευτερη μοιρα.

Με κανε να αγαπήσω το αθλημα και να ασχοληθώ με αυτο, συνοδευοντας με απο την εφηβεια ως την ενηλικιωση μου.
Δημητρη Διαμαντιδη σε ευχαριστουμε για ολα!!!
basketikos2813
http://basketballguru.gr/guest-articles/it...-me-ta-10-matia

Συνήθως ό,τι γράφω το βάζω στο φόρουμ, αλλά αυτήν τη φορά είναι συλλογική δουλειά και το δώσαμε για δημοσίευση. Ποστάρω το λινκ για όποιον ενδεχομένως ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στην άποψη μας για Διαμαντίδη.
ThreeDi
Εξαιρετικό κείμενο! Και το καλύτερο γι αυτόν τον παίκτη τίποτα απ' όσα γράφονται δεν είναι υπερβολή. Απλώς μυθικός!
A.CAB
Συγκινητική επιστολή του μεγάλου Μάικ Μπατίστ για το φινάλε του Μήτσου.

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...o-toy-ton-mitso
more stars
Aντίο αρχηγέ...
Το μοναδικό σου μεγαλείο απόψε στη τελευταία σου παράσταση κατάφερε να επισκιάσει τα πάντα.

Λέω και εις το επανιδείν γιατί η θέση σου είναι δίπλα στην ομάδα...

thanath
Χθες ήταν μια πολύ δύσκολη για τους μπασκετικούς Παναθηναϊκούς.. Και για την απώλεια του πρωταθλήματος όπως αυτή ήρθε, αλλά κυρίως για το αντίο του αρχηγού...

Και γω θέλω να του πω ευχαριστώ! Θα μας λείψει πολύ!

Τουλάχιστον ελπίζουμε να τον δούμε σε έναν τελευταίο αγώνα προς τιμήν του, όπου θα κρεμαστεί η φανέλα του για πάντα στο ταβάνι του ΟΑΚΑ!

Ελπίζω να τον δούμε κοντά στην ομάδα από άλλη θέση!
panos75
Συγγνώμη παιδιά αλλά νομίζω πως το έχουμε παραχ**ει με το Διαμαντίδη. Επί μια εβδομάδα (για να μην πω ένα μήνα) οι αγιογραφίες και σπάτουλες από τα ΜΜΕ και τη μασονία πάνε σύννεφο. Αν κάποιος άσχετος εμφανίζοταν στην Ελλάδα θα νόμιζε πως χάσαμε κάναν εθνικό ήρωα, μια σιασταύρωση Μάικλ Τζόρνταν και Μητέρας Τερέζας.

Έλεος! Ένας καλός μπασκετμπολίστας αποσύρεται από την ενεργό δράση, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είναι.
Αν μάλιστα σκεφτούμε ότι ο εξίσου σπουδαίος Παπαλουκάς όταν σταμάτησε τα ΜΜΕ δεν ασχολήθηκαν ούτε στο 1/10 σε σχέση με την τωρινή υστερία τότε γεννιόνται και άλλου είδους ερωτήματα.
geo82
Με την απόσυρση του Διαμαντίδη φτάνουμε κοντά στο τέλος μιας μεγάλης φουρνιάς Ελλήνων γκαρντ, η οποία προσέφερε επιτυχίες τόσο σε συλλογικό όσο και σε εθνικό επίπεδο. Πρώτα αποσύρθηκε ο Παπαλουκάς, τώρα ο Δημήτρης και έχει μείνει μόνο ο Σπανούλης από αυτή τη γενιά. Σίγουρα τα νέα παιδιά θα έχουν πολύ μεγάλα παπούτσια να γεμίσουν. Συγχαρητήρια στον αρχηγό του ΠΑΟ για όσα πέτυχε για την ομάδα του και το ελληνικό μπάσκετ γενικότερα.
SkyFall
Από το ρεπορτάζ του contra στην Καστοριά. Έχει ένα πολύ ενδιαφέρον βιντεάκι με τον ΔΔ στα 16 του να αγωνίζεται. Φαινόταν ο άνθρωπος ότι το έχει από μικρός.
http://www.contra.gr/Longread/panathinaiko...et.4093673.html
Μηχανολόγος
Μεγάλο Ευχαριστώ στο Διαμαντίδη για τις όμορφες μπασκετικές στιγμές που μας χάρισε. Ήταν πάρα πολλές αυτές οι στιγμές και τον καθιέρωσαν ανάμεσα στους κορυφαίους. Το στυλ παιχνιδιού του είχε μια ομορφιά και βοήθησε , τους Έλληνες κυρίως, να μην ασχολούνται μόνο με το σκοράρισμα. Το μπάσκετ προχωράει και σίγουρα Διαμαντίδης δεν θα ξαναυπάρξει ,αλλά θα δούμε στο μέλλον εξίσου καλούς παίκτες, απλά όχι άμεσα. Όπως συνέβει και στη μετά 87' φουρνιά μέχρι να βγεί η 05'.

THE 3(N)D
katharop
QUOTE (panos75 @ Jun 1 2016, 00:07 ) *
Συγγνώμη παιδιά αλλά νομίζω πως το έχουμε παραχ**ει με το Διαμαντίδη. Επί μια εβδομάδα (για να μην πω ένα μήνα) οι αγιογραφίες και σπάτουλες από τα ΜΜΕ και τη μασονία πάνε σύννεφο. Αν κάποιος άσχετος εμφανίζοταν στην Ελλάδα θα νόμιζε πως χάσαμε κάναν εθνικό ήρωα, μια σιασταύρωση Μάικλ Τζόρνταν και Μητέρας Τερέζας.

Έλεος! Ένας καλός μπασκετμπολίστας αποσύρεται από την ενεργό δράση, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είναι.
Αν μάλιστα σκεφτούμε ότι ο εξίσου σπουδαίος Παπαλουκάς όταν σταμάτησε τα ΜΜΕ δεν ασχολήθηκαν ούτε στο 1/10 σε σχέση με την τωρινή υστερία τότε γεννιόνται και άλλου είδους ερωτήματα.

Χάσαμε τον αρχηγό του Παναθηναικού. Χάσαμε τον πρεσβευτή του Παναθηναικού. Δεν γίνεται να μπαίνει στην ίδια πρόταση ο παπαλουκάς με τον Διαμαντίδη. Παικταράς ο θοδωρής, αξεπέραστος ο Μήτσος. Σταμάτησε το μεγαλύτερο pg της Ευρώπης τα τελευταία 20-25 χρόνια. Η ελλάδα μπορεί να μην ξαναβγάλει τέτοιο αθλητή, και αν ξαναβγεί μπορεί να περάσουν πολλά χρόνια. Ο zidane του μπάσκετ.
Αντίο Μήτσο. Είσαι ότι πιο ολοκληρωμένο έπαιξε μπάσκετ στην Ευρώπη στην νεότερη ιστορία του μπάσκετ.
salonikatasos
Ο μεγαλυτερος pg της 20ετιας στην ευρωπη ειναι ο γιασικεβιτσιους. Ο πιο ολοκληρωμενος ειναι ο διαμαντιδης,αλλα αυτα που εκανε ο γιασικεβιτσιους την τριετια 2003-2006 δεν τα εχει πλησιασει καν καποιο αλλο pg.
katharop
QUOTE (salonikatasos @ Jun 3 2016, 13:43 ) *
Ο μεγαλυτερος pg της 20ετιας στην ευρωπη ειναι ο γιασικεβιτσιους. Ο πιο ολοκληρωμενος ειναι ο διαμαντιδης,αλλα αυτα που εκανε ο γιασικεβιτσιους την τριετια 2003-2006 δεν τα εχει πλησιασει καν καποιο αλλο pg.

Καμία απο τις 3 χρονιές του σάρας δεν πλησιάζει το 10-11 του Μήτσου βάση αριθμών. Εδώ ίσα ίσα πλησιάζουν το 11-12. Η χρονιά που έκανε το 10-11 ο Μήτσος είναι η πιο ντομιναντ χρονιά που έχει δει απο pg η Ευρώπη. Ο σάρας επίσης δεν είχε την διάρκεια που είχε ο μήτσος.
ThreeDi
QUOTE (panos75 @ Jun 1 2016, 00:07 ) *
Συγγνώμη παιδιά αλλά νομίζω πως το έχουμε παραχ**ει με το Διαμαντίδη. Επί μια εβδομάδα (για να μην πω ένα μήνα) οι αγιογραφίες και σπάτουλες από τα ΜΜΕ και τη μασονία πάνε σύννεφο. Αν κάποιος άσχετος εμφανίζοταν στην Ελλάδα θα νόμιζε πως χάσαμε κάναν εθνικό ήρωα, μια σιασταύρωση Μάικλ Τζόρνταν και Μητέρας Τερέζας.

Έλεος! Ένας καλός μπασκετμπολίστας αποσύρεται από την ενεργό δράση, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είναι.
Αν μάλιστα σκεφτούμε ότι ο εξίσου σπουδαίος Παπαλουκάς όταν σταμάτησε τα ΜΜΕ δεν ασχολήθηκαν ούτε στο 1/10 σε σχέση με την τωρινή υστερία τότε γεννιόνται και άλλου είδους ερωτήματα.


O Διαμαντίδης σαφώς είναι εθνικός ήρωας. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το λάθος στο να το νόμιζε κάποιος.
more stars
Απο την ίδια εκδήλωση ένα συγκινητικό στιγμιότυπο

t0ny3


il postino
πριν καμποσα χρονια ειχα ανοιξει το παρων τοπικ αναρωτομενος γιατι το τοπικ του παο δεν εχει ξεχωριστο thread για το μεγαλο αρχηγο!αν και εκτός φορουμ εδω και παρα πολυ καιρο θεωρησα "καθηκον" να καταθεσω εδω το δικο μου διαδικτυακο αντιο "στο μεγαλο αρχ.." (ετσι εγραψα στην υποκεφαλιδα του τοπικ τοτε και ειχε γινει ο σχετικος χαβαλες)....στον Μεγαλο Αρχηγο του Παναθηναικου.

ηρθε η ωρα λοιπον, που ο Μητσος ειπε αντιο στον παναθηναικο, στο ελληνικο μπασκετ,στους φιλαθλους, στους θαυμαστες του, στους αντιπαλους του, σε αυτους που τον αντιπαθησαν και σιγα σιγα αλλαξαν σταση, σε αυτους που τον αντιπαθουν ακομα ενδεχομενως. Ηρθε η ωρα που ο Διαμαντιδης ειπε αντιο ακομα και σε αυτους που δεν εχουν μεγαλη σχεση με το αθλημα αλλα που αυτον τον ξερουν και μαλιστα τον ξερουν καλα.

λενε πολλοι οτι απο τα δευτερευοντα πραγματα στη ζωη τα σπορ ειναι τα πιο σημαντικα και δεν εχουν αδικο.ο μητσος μας ψυχαγωγησε τοσα χρονια, μας εδωσε χαρα και χρωμα στη σκληρη καθημερινοτητα μας, ενω ηταν το τελειο παραδειγμα για το πώς ενα νορμαλ παιδι μπορει να φθασει στην κορυφη αν αποφασισει να δουλεψει σκληρα και να αφοσιωθει πραγματικα σε αυτο που κανει αποφευγοντας τις υπερφιαλες δηλωσεις και το καβαλημα του καλαμιου.

αγωνιστικα ηταν μια πραγματικη ευλογια για τον παο και το ελληνικο μπασκετ.το καλυτερο ποιντ γκαρντ ολων των εποχων στην ευρωπη κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη.σιγουρα η κριση μου επιδεχεται αμφισβητησης αλλα δε με απασχολει.δε γραφω αυτη τη φορα για να στηριξω τη γνωμη μου με επιχειρηματα αλλα για να καταθεσω για τελευταια φορα το θαυμασμο μου για αυτον τον παικτη, για αυτη την προσωπικοτητα.

ευχαριστω λοιπον το Μητσο...αληθεια ποσους παικτες τους αποκαλουσαμε με το μικρο τους ονομα?αυτον, το Φανη, καποιον αλλον?σα να ειναι ο φιλος μας, ο διπλανος μας, ο γειτονας που μας λεει καλημερα καθε πρωι....ευχαριστω λοιπον το Μητσο

που με αφηνε με ανοιχτο το στομα στα ματς του ηρακλη
που με εκανε να τριβω τα χερια μου οταν τον πηραμε το καλοκαιρι του 2004
που με γεμισε αισιοδοξια στην πρωτη του χρονια στον παναθηναικο και πανηγυριζα τη νικη επι της τσσκα στο μικρο τελικο του 2005 λες και ειχαμε κερδισει εμεις το φ4 και οχι η μακαμπι
που με εκανε και ουρλιαξα στο τριποντο με τη Γαλλια
που συμφωνησα με τον ασχετο, κατα τους ελληνες δημοσιογραφους, το τομζανοβιτς οταν ειπε το 2006 οτι ο πιο επικινδυνος σουτερ της ελλαδας ειναι ο διαμαντιδης!!!
που επιανα τους αστραγαλους μου να δω αν ειναι στη θεση τους καθε φορα που τον εβλεπα να κανει τις στραυρωτες του
που με εκανε να απορω ποσο εντυπωσιακη μπορει να ηταν η ταπα στον ακερ οταν οδηγαγα το 2007 και γυριζα απο τη δουλεια
που τα εβαλε με το μεγαλο ναβαρο μεσα στην ισπανια στον ημιτελικο του 2007 και ηταν ετοιμος να παιξει ξυλο με τον ισπανο μες στο σπιτι του
για τα συνεχομενα τριποντα με τον οσφπ το 2009 στο κυπελλο
για το stop στο τσιλντρες μες στο σεφ στη baseline...μια απο τις κορυφαιες αμυντικες κινησεις που εχω δει στη ζωη μου
που επαιζε τους ισπανους το 2010 μονος του και ηταν παντου....σκορ, ριμπ, κλεψιματα, ταπες, ηταν τρισδιαστατος και στο τελευταιο ματς με την εθνικη μας
που εφτυνα και εγω μαζι του οταν πηγε το ματς με την ολιμπια στην παραταση με τους 13π σε 70 δευτερολεπτα
που με εκανε να βριζω θεους και δαιμονες στο πρωτο ματς των 8 το 2011 μετα το σφυριγμα στο φωτση και την επικη δικη του εμφανιση με τους 26π και να γελαω με τον πασχαλη απο τη βαρκελωνη που δηλωσε οτι ο ισπανοι αφησαν το Μητσο να κανει τα δικα του
που με εκανε να δακρυσω με την υπερπροσπαθεια του στο τριτο δεκαλεπτο στο δευτερο ματς παλι μες στη βαρκελωνη
για το come back με τη μαλαγα και την καταθεση των @@ του με τη μακαμπι το 2012

ευχαριστω το Μητσο ομως για τις στιγμες που μας χαρισε στα δυσκολα ιδιαιτερα και οχι στα ευκολα

τον ευχαριστω

για τα 35λεπτα που βαραγε στα μπασκετικα του γεραματα και που κρατησε ορθια την ομαδα παιζοντας με τον καθε τυχαρπαστο που βρεθηκε στον παο
για μερικα εντυπωσιακα τριποντα στο τελος των αγωνων οπως αυτο μπροστα στο τζαβαι, με την καχα, με τον οσφπ
για το τριποντο περυσι στο κυπελλο με τον οσφπ και την ασιστ στο μπατιστα
για τις αμετρητες πασες του στο γκιστ και στο λασμε που εδιναν χρωμα στο μονοχνωτο μπασκετ της ομαδας

ευχαριστω το ΜΗτσο για τις αμετρητες μπασκετικες παραστασεις του με τον οσφπ στο οακα και στο σεφ

ευχαριστω το Μητσο που επαιξε σε ολη του την καριερα του με συνεση και με μετριοφροσυνη και που εμεινε πιο πισω για να χωρεσουν ολοι, εμεινε πιο πισω για το καλο της ομαδας, εμεινε πιο πισω χωρις να τον νοιαζει η παρτη του, τα νουμερα του, η δικη του η δοξα.

ολα τα ομορφα ομως καποια στιγμη τελειωνουν και αυτο που μενει ειναι η αναμνηση, μια αναμνηση που θα μας μετριαζει καπως την πικρα που δε θα ξαναδουμε ποτε να παιζει ο μεγαλος αρχηγος.η ομαδα θα συνεχισει να υπαρχει, νεα παιδια θα μεγαλουργησουν αργα ή γρηγορα με τον παο, ξανα θα παρουμε τιτλους αλλα δυσκολα θα δουμε ξανα παικτη να δινει και τη ψυχη του για την ομαδα και οχι για τον εαυτο του.

τελος, θελω να πιστευω οτι οι δρομοι του παο και του διαμαντιδη θα ξανασυναντηθουν, εστω και απο αλλο ποστο.ας ηρεμησει, ας ξεκουραστει, ας χαρει την οικογενεια του και οταν βαρεθει ο παναθηναικος εδω θα ναι, να του προσφερει ενα ποστο ωστε αυτη η τεραστια δεξαμενη γνωσης του αθληματος να διοχευτευθει για το καλο της ομαδας αλλα και του ελληνικου μπασκετ.θα ναι κριμα μια μπασκετικη ιδιοφυια να μεινει αναξιοποιητη.ακομα ομως και αν δεν το επιθυμει, δεν πειραζει....αλλωστε, αυτα που εδωσε στον παο αρκουν για 2 ζωες!

υ.γ με συνοδευσε απο τα φοιτητικα μου χρονια μεχρι σημερα.φοιτητης,μετα εργαζομενος, μετα ελευθερος επαγγελματιας, μετα παντρεμενος, μετα ενα παιδι, μετα και ενα δευτερο παιδι.σε ολα αυτα τα σταδια, ευκολα και δυσκολα, ο διαμαντιδης μου προσφερε μονο χαρα και ασχετα απο την πορεια της ομαδας.και μονο η προσπαθεια του, η υπερπροσπαθεια του πολλες φορες, μου εφθανε για να παρω κουραγιο για τον δικο μου πολυ δυσκολο αγωνα στη ζωη.

υ.γ ειπαμε, απο τα δευτερευοντα πραγματα ΑΥΤΟΣ ειναι το πιο σημαντικο

υ.γ Μητσο σε ευχαριστουμε για τις αναμνησεις

υ.γ κερδιζεις χανεις......
t0ny3
Anubis
Το βιντεο της euroleague για τον αρχηγο(16 λεπτά)
https://youtu.be/4BMRQnyjkYY

Dreamerpanos
«Μπορώ μόνο να πω ευχαριστώ.

Κάποιοι λένε ότι οι φίλοι του μπάσκετ πρέπει να με ευχαριστήσουν για όλα αυτά τα χρόνια που ήμουν στο παρκέ. Λένε ότι υπήρξα ένας σπουδαίος παίκτης και κάποιοι ακόμα τόλμησαν να με συγκρίνουν με μερικούς από τους πιο σπουδαίους θρύλους στην ιστορία του αθλήματος. Κάποιοι λένε ότι ο Παναθηναϊκός και το ελληνικό μπάσκετ πρέπει να με τιμήσουν για όλα αυτά τα χρόνια που ήμουν αφοσιωμένος σε αυτά τα χρώματα.

Σε όλους αυτούς που σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο, πρέπει να πω ότι είστε εντελώς λάθος.

Είμαι εγώ που πρέπει να ευχαριστήσω το μπάσκετ που μου έδωσε μια σπουδαία ζωή, που μου επέτρεψε να δουλέψω σε αυτό που αγαπώ πιο πολύ. Που με έκανε να ζήσω για πολλά χρόνια, απίστευτες στιγμές, τις οποίες λίγοι μπορούν να βιώσουν. Πρέπει να ευχαριστήσω τους φιλάθλους για την διαρκή αγάπη και υποστήριξη, αμφότερες σε καλές και κακές στιγμές.

Εσείς, οι φίλαθλοι, είστε αυτό που θα μου λείψει πιο πολύ. Οι φωνές σας πάντα με έκαναν να ξεπεράσω τα όριά μου. Το πάθος και η αφοσίωσή σας θα μείνουν για πάντα στη μνήμη μου. Είστε η ψυχή του Παναθηναϊκού και του μπάσκετ.

Πρέπει να ευχαριστήσω τις δύο ομάδες μου, τον Ηρακλή, όπου ξεκίνησα και ασφαλώς τον Παναθηναϊκό, που μου έδωσαν την ευκαιρία να δοκιμάσω τον εαυτό μου στο υψηλότερο επίπεδο, να αγωνιστώ με τους καλύτερους των καλύτερων και να καταφέρω αυτό που πάντα ονειρευόμουν: Δόξα.

Οι πιο σπουδαίες αναμνήσεις μου θα είναι πάντα ντυμένες στα πράσινα. Ηταν τιμή να βοηθήσω για να φέρουμε την ομάδα σε σπουδαίες κορυφές: Σε πολλούς τίτλους πρωταθλήματος και κυπέλλου και φυσικά τρεις τίτλους στην Euroleague, μαζί. Αθήνα, Βερολίνο και Βαρκελώνη θα μείνουν για πάντα στα βιβλία της ιστορίας και νιώθω πραγματικά ευλογημένος που ήμουν μέρος αυτών των επιτυχιών. Δεν θα ήταν δυνατό να γίνουν χωρίς την ενέργεια και τον ενθουσιασμό από όλο τον οργανισμό του Παναθηναϊκού.

Το μπάσκετ μου επέτρεψε να συναντήσω απίστευτους ανθρώπους, να ανακαλύψω τον κόσμο και πολλές κουλτούρες του. Είναι ένα άθλημα που φέρνει τους ανθρώπους μαζί και αυτό δημιουργεί δεσμούς.

Είμαι επίσης τόσο τυχερός που αυτή είναι η ζωή μου. Οταν κοιτώ πίσω μπορώ μόνο να ευχαριστήσω όλους αυτούς που έκαναν όλα αυτά πραγματικότητα. Παρότι αποσύρομαι τώρα, η καρδιά μου θα χτυπά πάντα σαν μια μπάλα στο παρκέ.

Τώρα με λέτε θρύλο. Δεν είναι αυτό το βραβείο μου. Ολοι σας -φίλαθλοι, προπονητές, συμπαίκτες, διοίκηση- είστε οι αληθινοί θρύλοι!

Σας ευχαριστώ που με εμπνεύσατε, που με προκαλέσατε και μου δώσατε μία αξέχαστη μπασκετική ζωή.

Δημήτρης Διαμαντίδης»





Δεν έχω λόγια,ούτε προφορικά ούτε γραπτά....Σε ευχαριστούμε....
t0ny3
Ασταδιαλα sad.gif

rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...proponitis-pics

Ο διαμαντιδης θα αναλάβει λέει ρόλο προπονητη στο παιδικό τμήμα της ομάδας, δεν ξέρω αν αυτό αποτελέσει την αρχή της προπονητικής του καριέρας η απλώς είναι κάτι για να περνά το χρόνο του άλλα όπως και να χει μόνο θετικό είναι το γεγονός και μπράβο στην ομαδα που κράτα αυτόν τον παίχτη σύμβολο κοντά της smile.gif
spysta
ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παικτης και αντιπαλος !!! ΗΓΕΤΗΣ και επαγγελματιας !!
θα λειψει απο το μπασκετ

ΠΟΛΥ ωραιο τουρνουα το Diamonds are forever που διοργανωσε προς τιμη του η ΚΑΕ ΠΑΟ !!
ειναι σημαντικο στις μερες μας να τιμουμε τους ανθρωπους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το αξιζουν !!
Putnam

υπερβολικο το παρτυ, ουκ εν τω πολλω το ευ

θεωρω μια ταπεινη αλλα μεστη τελετη θα αρμοζε περισσοτερο και στον χαρακτηρα του παικτη που ειδε σημερα να τελειωνει επιτελους το μαρτυριο του

ουσιαστικα απο το απολυτο τιποτα που ηταν η τελετη βραβευσης απο τη γιουρολιγκ στον αγωνα με την τσεντεβιτα περασαμε τωρα στην απολυτη υπερβολη, μετρον αριστον
ThreeDi
Δεν υπάρχει υπερβολή για τον καλύτερο Έλληνα παίκτη όλων των εποχών. Θα κάνουμε δεκαετίες να ξαναδούμε όχι απλώς παίκτη της δικής του κλάσης αλλά παίκτη που να το συνδυάζει με ήθος και χαρακτήρα.
SteveNashidis
Φοβερή ατάκα Παππά: «Ντάξει, δεν τον χάσαμε, το μπάσκετ σταμάτησε» laugh.gif

http://www.sport-fm.gr/article/basket/fobe...amatise/3202364
Reggie Miller 31
QUOTE (Putnam @ Sep 18 2016, 00:22 ) *
υπερβολικο το παρτυ, ουκ εν τω πολλω το ευ

θεωρω μια ταπεινη αλλα μεστη τελετη θα αρμοζε περισσοτερο και στον χαρακτηρα του παικτη που ειδε σημερα να τελειωνει επιτελους το μαρτυριο του

ουσιαστικα απο το απολυτο τιποτα που ηταν η τελετη βραβευσης απο τη γιουρολιγκ στον αγωνα με την τσεντεβιτα περασαμε τωρα στην απολυτη υπερβολη, μετρον αριστον

Ντάξει έχουν περάσει τόσοι και τόσοι παικταράδες και δεν του τίμησε κανένας όπως έπρεπε. Τουλάχιστον στην περίπτωση του ΔΔ έγινε το αυτονόητο, έστω και με κάποιες υπερβολές.

Απο κει και πέρα, εννοείται ότι οι "δημοσιογράφοι" των αθλητικών sites/εφημερίδων κάνουν λες και πέθανε ο άνθρωπος και δεν θα τον ξαναδεί η κοινωνία. Τα ίδια έκαναν και με τον Ζοτς όταν έφυγε... Μέχρι και που έπινε κρασί ο... μακαρίτης στο Κολωνάκι έγραφαν... Αλλά αυτούς πλέον τους έχω συνηθίσει και δεν ασχολούμαι.

ΥΓ Το μόνο φάουλ του ΔΔ στην όλη καριέρα του ήταν αυτό που έκανε με την Εθνική. Δεν γίνεται ο Πάρκερ, ο Μανού, ο Ναβάρο, ο Ντιό να παίζουν (και μάλιστα 2πλάσια παιχνίδια απο τον ΔΔ σε ΝΒΑ) και οι δικοί μας στα 30 τους να παρατάνε την ομάδα. Τα ίδια ισχύουν και για Σπανούλη φυσικά. Εφόσον παίζεις μπάσκετ, παίζεις και Εθνική.
A.CAB
Είναι περίεργο το συναίσθημα να βλέπεις το Μήτσο με πολιτικά και όχι στο παρκέ πλέον. Τον έζησα από την πρώτη στιγμή που ήρθε στον Παναθηναικό και ήταν από τις συμπάθειές μου από την αρχή. Είναι εξίσου περίεργο το συναίσθημα να βλέπεις αυτή τη 12ετία να περνάει. Βλέπεις το πόσο άλλαξε ο Διαμαντίδης και το πόσο άλλαξε η ομάδα αλλά και το μπάσκετ ολόκληρο γύρω του. Βλέπεις πως άλλαξες και εσύ ο ίδιος βέβαια...

Κρίμα για όσους δεν βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ σήμερα. Προσωπικά μου έκανε τεράστια εντύπωση η γιορτινή ατμόσφαιρα.
Άλλοι έχουν να λένε πως πρόλαβαν το Γκάλη και πλέον άλλοι θα λέμε πως προλάβαμε το Διαμαντίδη.

Να 'σαι καλά γίγαντα και η φανελα θα βρίσκεται δικαιωματικά για πάντα εκεί ψηλά.
more stars
Έχω προλάβει και τον Γκάλη και τον Διαμαντίδη. Και οι δύο ήταν κάτι το ξεχωριστό.
Ο Γκάλης επιθετικά, ο Διαμαντίδης αμυντικά και δημιουργικά.

Δεν μπαίνει θέμα σύγκρισης φυσικά, άλλες εποχές, άλλο μπάσκετ.
Και οι δύο με το τρόπο τους ανέβαζαν - έκαναν μάγκες - τους συμπαίκτες τους και ολοκλήρωναν τις πολύ καλές κατά τα άλλα ομάδες τους.

imo η θλίψη μετά την αποχώρησή τους σηματοδοτεί το επόμενο σκαλί για το ελληνικό μπάσκετ. οι νεότεροι σε κάθε περίπτωση έχουν ένα υψηλότερο πρότυπο αγωνιστικά αλλα και επαγγελματικά.

Ο Μήτσος θα μείνει κοντά μας. Το δήλωσε ήδη. Από τη στιγμή που έχει κάτι στο μυαλό του, θα γίνει.
Petran911
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Sep 18 2016, 01:14 ) *
Ντάξει έχουν περάσει τόσοι και τόσοι παικταράδες και δεν του τίμησε κανένας όπως έπρεπε. Τουλάχιστον στην περίπτωση του ΔΔ έγινε το αυτονόητο, έστω και με κάποιες υπερβολές.

Απο κει και πέρα, εννοείται ότι οι "δημοσιογράφοι" των αθλητικών sites/εφημερίδων κάνουν λες και πέθανε ο άνθρωπος και δεν θα τον ξαναδεί η κοινωνία. Τα ίδια έκαναν και με τον Ζοτς όταν έφυγε... Μέχρι και που έπινε κρασί ο... μακαρίτης στο Κολωνάκι έγραφαν... Αλλά αυτούς πλέον τους έχω συνηθίσει και δεν ασχολούμαι.

ΥΓ Το μόνο φάουλ του ΔΔ στην όλη καριέρα του ήταν αυτό που έκανε με την Εθνική. Δεν γίνεται ο Πάρκερ, ο Μανού, ο Ναβάρο, ο Ντιό να παίζουν (και μάλιστα 2πλάσια παιχνίδια απο τον ΔΔ σε ΝΒΑ) και οι δικοί μας στα 30 τους να παρατάνε την ομάδα. Τα ίδια ισχύουν και για Σπανούλη φυσικά. Εφόσον παίζεις μπάσκετ, παίζεις και Εθνική.


Τουλάχιστον το παραδέχεται κάποιος. Και ποτέ δεν τόλμησε κάποιος να τον ρωτήσει γιατί το έκανε αυτό, ενώ ο Ναβάρο μόλις χθες δήλωσε ότι ποτέ δεν είπε ότι τελείωσε με την Εθνική.

Για μένα, το χθεσινό ήταν εξαίσιο, και μπράβο στον ΠΑΟ που το διοργάνωσε, αν και σιχάθηκα να διαβάζω αγιογραφίες στον τύπο από υποτίθεται ανεξάρτητους δημοσιογράφους , και να μην αναφέρεται το παραπάνω. Αλλά για τον Παο ο ΔΔ ήταν όντως το άλφα και το ωμέγα.

Από την άλλη διαπιστώνω πόσο πίσω είναι το ελληνικό μπάσκετ. Ο ΠΑΟ έκοψε το μπάσκετ στον Γκάλη, τον οποίο τιμήσαμε μετά από 15+ χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί κατέβηκε η αφίσα με τον Γιαννάκη από το ΟΑΚΑ, όπως και γιατί δεν έχουν αποσυρθεί οι φανέλες του Γιαννάκη και του Γκάλη. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς (με το ίδιο φάουλ με τον ΔΔ για την Εθνική) έφυγε χωρίς να τον τιμήσει κανείς, παρόλο που είχε αντίστοιχη καριέρα. Να θυμηθώ και άλλους παλιότερα, πχ Φασούλα κλπ...

Φαίνεται ότι μόνο ο ΔΔ και ο Σπαν (όταν αποσυρθεί) θα έχουν τέτοιες τιμές. Αλλά η ομοσπονδία, δεν θα έπρεπε να διοργανώσει ένα τουρνουά για όσους είχαν περισσότερες από δύο ομάδες στην καριέρα τους.

Α και τεράστιο φάουλ οι δηλώσεις του Βασιλακόπουλου για τον ΔΔ. Απέδειξε πόση έλλειψη αντικειμενικότητας τον διακρίνει έναντι στον ΠΑΟ. Αν στην περίπτωση του ΔΔ είχε κινηθεί σωστά η ομοσπονδία, δεν θα είχαμε τα ρεζιλίκια των επόμενων χρόνων.
Dred11
QUOTE (Petran911 @ Sep 18 2016, 11:28 ) *
Τουλάχιστον το παραδέχεται κάποιος. Και ποτέ δεν τόλμησε κάποιος να τον ρωτήσει γιατί το έκανε αυτό, ενώ ο Ναβάρο μόλις χθες δήλωσε ότι ποτέ δεν είπε ότι τελείωσε με την Εθνική.

Για μένα, το χθεσινό ήταν εξαίσιο, και μπράβο στον ΠΑΟ που το διοργάνωσε, αν και σιχάθηκα να διαβάζω αγιογραφίες στον τύπο από υποτίθεται ανεξάρτητους δημοσιογράφους , και να μην αναφέρεται το παραπάνω. Αλλά για τον Παο ο ΔΔ ήταν όντως το άλφα και το ωμέγα.

Από την άλλη διαπιστώνω πόσο πίσω είναι το ελληνικό μπάσκετ. Ο ΠΑΟ έκοψε το μπάσκετ στον Γκάλη, τον οποίο τιμήσαμε μετά από 15+ χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί κατέβηκε η αφίσα με τον Γιαννάκη από το ΟΑΚΑ, όπως και γιατί δεν έχουν αποσυρθεί οι φανέλες του Γιαννάκη και του Γκάλη. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς (με το ίδιο φάουλ με τον ΔΔ για την Εθνική) έφυγε χωρίς να τον τιμήσει κανείς, παρόλο που είχε αντίστοιχη καριέρα. Να θυμηθώ και άλλους παλιότερα, πχ Φασούλα κλπ...

Φαίνεται ότι μόνο ο ΔΔ και ο Σπαν (όταν αποσυρθεί) θα έχουν τέτοιες τιμές. Αλλά η ομοσπονδία, δεν θα έπρεπε να διοργανώσει ένα τουρνουά για όσους είχαν περισσότερες από δύο ομάδες στην καριέρα τους.

Α και τεράστιο φάουλ οι δηλώσεις του Βασιλακόπουλου για τον ΔΔ. Απέδειξε πόση έλλειψη αντικειμενικότητας τον διακρίνει έναντι στον ΠΑΟ. Αν στην περίπτωση του ΔΔ είχε κινηθεί σωστά η ομοσπονδία, δεν θα είχαμε τα ρεζιλίκια των επόμενων χρόνων.

Τη γιορτή τη διοργάνωσε ο Παναθηναικός. Δεν έχει καμία σχέση με την Εθνική και γι' αυτό ό,τι λες παραπάνω για την Εθνική είναι άσχετο. Ο Βασιλακόπουλος και ο οποιοσδήποτε μπορεί να γουστάρει όποιον θέλει, ένα show είναι και δεν υπάρχει εξ ορισμού αντικειμενικότητα. Και γω από τον Διαμαντίδη θεωρώ μεγαλύτερους παίκτες τον Γκάλη και τον Γιαννάκη, αλλά είναι γνώμη μου και δεν υποχρεούται να την ασπαστεί κανείς. Για τους άλλους που λες ότι δεν τιμήθηκαν κάποιος λόγος θα υπήρχε πάντα, δεν νομίζεις; Επίσης η λατρεία των Παναθηναικών στον Διαμαντίδη κι αυτή εξηγείται εύκολα αν το σκεφτείς. Θυμήσου μόνο πώς ανανέωνε ο Γκάλης στον Άρη κάθε καλοκαίρι και πως ανανέωνε ο Διαμαντίδης.
more stars
QUOTE (Dred11 @ Sep 18 2016, 12:58 ) *
... η λατρεία των Παναθηναικών στον Διαμαντίδη κι αυτή εξηγείται εύκολα αν το σκεφτείς.
Θυμήσου μόνο πώς ανανέωνε ο Γκάλης στον Άρη κάθε καλοκαίρι και πως ανανέωνε ο Διαμαντίδης.


Πολύ σωστή επισήμανση.
Το άφησα να εννοηθεί πιο πάνω αναφέροντας τη λέξη ``επαγγελματικά``.

Ο Γκάλης πήγε τους παίκτες στο επαγγελματικό επίπεδο, ο Διαμαντίδης τους έδειξε πως μπορούν να είναι επαγγελματίες χωρίς την απληστία, να χαίρονται το μπάσκετ και να δοξάζονται μέσα από αυτό.
Θαρρώ ότι πλέον το μπάσκετ στη χώρα μας είναι κοντά στην ολοκλήρωση. Το επόμενο βήμα αφορά τους παράγοντες. Οι παίκτες και οι προπονητές είναι έτοιμοι.
j-kidd13
http://www.novasports.gr/basket/ellada/a1/...o/#.V95wRa2N7IU

Απλα ανατριχιαστικη στιγμη.Επι 2 λεπτα σειεται ολο το γηπεδο.Βλεπεις την αμηχανια και την συγκινηση στον τροπο που κοιταει γυρω του ο Μητσαρας.ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.
rahxephon13
QUOTE (Petran911 @ Sep 18 2016, 12:28 ) *
Τουλάχιστον το παραδέχεται κάποιος. Και ποτέ δεν τόλμησε κάποιος να τον ρωτήσει γιατί το έκανε αυτό, ενώ ο Ναβάρο μόλις χθες δήλωσε ότι ποτέ δεν είπε ότι τελείωσε με την Εθνική.

Για μένα, το χθεσινό ήταν εξαίσιο, και μπράβο στον ΠΑΟ που το διοργάνωσε, αν και σιχάθηκα να διαβάζω αγιογραφίες στον τύπο από υποτίθεται ανεξάρτητους δημοσιογράφους , και να μην αναφέρεται το παραπάνω. Αλλά για τον Παο ο ΔΔ ήταν όντως το άλφα και το ωμέγα.

Από την άλλη διαπιστώνω πόσο πίσω είναι το ελληνικό μπάσκετ. Ο ΠΑΟ έκοψε το μπάσκετ στον Γκάλη, τον οποίο τιμήσαμε μετά από 15+ χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί κατέβηκε η αφίσα με τον Γιαννάκη από το ΟΑΚΑ, όπως και γιατί δεν έχουν αποσυρθεί οι φανέλες του Γιαννάκη και του Γκάλη. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς (με το ίδιο φάουλ με τον ΔΔ για την Εθνική) έφυγε χωρίς να τον τιμήσει κανείς, παρόλο που είχε αντίστοιχη καριέρα. Να θυμηθώ και άλλους παλιότερα, πχ Φασούλα κλπ...

Φαίνεται ότι μόνο ο ΔΔ και ο Σπαν (όταν αποσυρθεί) θα έχουν τέτοιες τιμές. Αλλά η ομοσπονδία, δεν θα έπρεπε να διοργανώσει ένα τουρνουά για όσους είχαν περισσότερες από δύο ομάδες στην καριέρα τους.

Α και τεράστιο φάουλ οι δηλώσεις του Βασιλακόπουλου για τον ΔΔ. Απέδειξε πόση έλλειψη αντικειμενικότητας τον διακρίνει έναντι στον ΠΑΟ. Αν στην περίπτωση του ΔΔ είχε κινηθεί σωστά η ομοσπονδία, δεν θα είχαμε τα ρεζιλίκια των επόμενων χρόνων.

Όπως είπε και ο φίλος Dred τον παίχτη τον τίμησε η ομαδα του και όχι η ομοσπονδία όποτε δεν βλέπω κάτι μεμπτό επ αυτού και οι δήλωσες βασιλακο είναι τυπικές, είμαι σίγουρος ότι κάτι αντίστοιχο θα βρει να πει και για τον σπανουλη όταν κάποια στιγμή αποσυρθεί κι αυτός.

Τώρα γιατί δεν έχουμε κάνει κάτι αντίστοιχο και για άλλους νομιζω ότι είναι ένας συνδυασμός συγκυρίων, και είμαστε πίσω σε τέτοια θέματα και φανατιζόμαστε με συνεπεία να θυμόμαστε πιο έντονα τα στραβά από τα καλά, όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις έπαιξαν σε παραπάνω από μια μεγάλες ομάδες με αποτέλεσμα κάποιοι να τσαντίσουν μια μερίδα οπαδών και δυστυχώς στην ελλαδα οι περισσότερες ομάδες όχι μόνο δεν γουστάρουν να δυσαρεστήσουν τους οπαδούς τους άλλα αντίθετα κοιτάζουν να τους φανατίσουν όσο περισσοτερο μπορούν γι'αυτο βλέπεις φαινόμενα σαν του γκαλη γιαννακη κ.α. όχι να μην έχουν την αναγνώριση που τους αρμόζει άλλα να αποτελούν και στόχο χλεύης και απαξιώσεις και μόνο αφου περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να επέρχεται μια αλλαγή στον τρόπο αντιλήψεις τον συγκεκριμένων προσώπων.

Σε αυτό καλύτερο παράδειγμα από τον γιαννακη δεν υπάρχει, παίχτης που ήταν πολύ αγαπητός από (σχεδόν) όλους και μόλις πήγε στον ολυμπιακο άρχισε η διαδικασία αποδημήσεις του από την ομαδα μου και όλο το κατεστημένο της (για μένα από τις πιο απαράδεκτες κινήσεις που έχουμε κάνει sad.gif ) και μόνο τώρα αφου άλλες λύσεις δεν τραβάνε αρχίζει ξανά να ακούγεται το όνομα του για εθνικη και κυρίως να συζητιέται ο προπονητής γιαννακης σε φυσιολογικά πλαίσια και όχι με οπαδικα γυαλιά.

Ο διαμαντιδης εκτός από την αδιαμφισβήτητα μεγάλη καριέρα που είχε πέρασε το μεγαλύτερο μέρος αυτής σε μια ομαδα με αποτέλεσμα να αποφύγει σε μεγάλο βαθμό το μένος των κάφρων που κυριαρχεί στα ελληνικά γήπεδα και αυτό σε συνδυασμό με την ανάγκη της ομάδας για κάτι θετικό λόγω των μη επιτυχημένων αποτελεσμάτων τα τελευταία χρονιά έφερε αυτή την πολύ όμορφη γιορτή που είδαμε χθες και που δυστυχώς για εμάς δεν έχουμε συνηθίσει να παρακολουθούμε και που προσωπικά για μένα θα ήθελα και άλλες τέτοιες εκδηλώσεις κι ας μην προέρχονται από την ομαδα μου.
Reggie Miller 31
QUOTE (rahxephon13 @ Sep 18 2016, 14:11 ) *
Ο διαμαντιδης εκτός από την αδιαμφισβήτητα μεγάλη καριέρα που είχε πέρασε το μεγαλύτερο μέρος αυτής σε μια ομαδα με αποτέλεσμα να αποφύγει σε μεγάλο βαθμό το μένος των κάφρων που κυριαρχεί στα ελληνικά γήπεδα και αυτό σε συνδυασμό με την ανάγκη της ομάδας για κάτι θετικό λόγω των μη επιτυχημένων αποτελεσμάτων τα τελευταία χρονιά έφερε αυτή την πολύ όμορφη γιορτή που είδαμε χθες και που δυστυχώς για εμάς δεν έχουμε συνηθίσει να παρακολουθούμε και που προσωπικά για μένα θα ήθελα και άλλες τέτοιες εκδηλώσεις κι ας μην προέρχονται από την ομαδα μου.

Η ουσία είναι σε αυτό που λες... Ο Γκάλης έφυγε απο τον Άρη όχι με τις καλύτερες συνθήκες και αποχώρησε απο τον ΠΑΟ βράδυ... Εκεί ποιος να τον τιμήσει; Μόνο όταν τα χρόνια πέρασαν και τα συναισθηματα άρχισαν να γίνονται πιο απαλά έγινε η γιορτή που του άξιζε απο τον Αρη. Ο Γιαννάκης πάλι, μόνο 2 χρονιές έπαιξε στον ΠΑΟ. Γενικά αυτούς τους 2 παίκτες έπρεπε να τους τιμήσει η Ομοσπονδία για την συνεισφορά τους στην Εθνική, αλλά όσο ζει ο Βασιλακό, αυτά απαγορεύονται...

Ο Παπαλουκάς πάλι πιο πολύ συνδέθηκε με την ΤΣΣΚΑ παρά με τον ΟΣΦΠ... Η διαφορά ΔΔ και Σπανούλη λοιπόν είναι ότι συνδέθηκαν άμεσα με μια ομάδα, με τις επιτυχίες τους και με την αλλαγή εποχής τους.

Αυτό που θα ηθελα προσωπικά να δω είναι και κάποια συμμετοχή του Ηρακλή. Προσωπικά είδα τον ΔΔ για πρώτη φορά την σεζόν 2002-2003 στις μεταδόσεις της ΕΡΤ τότε στην Α1. Αυτό που είδα είναι ότι μια ομάδα έδωσε πάτημα σε έναν υπερταλαντούχο παίκτη για να δείξει τι αξίζει και τι μπορεί να κάνει. Τον θυμάμαι να κάνει τάπες, κλεψίματα, να μοιράζει ασιστ, να καρφώνει. Στον ΠΑΟ και στον Ζοτς απλά έκανε το βήμα απο star σε super star... Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και η συμμετοχή έστω και τυπικά, της ομάδας που του έδωσε την ευκαιρία να φτάσει σε αυτό το επίπεδο.
rahxephon13
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Sep 18 2016, 14:30 ) *
Η ουσία είναι σε αυτό που λες... Ο Γκάλης έφυγε απο τον Άρη όχι με τις καλύτερες συνθήκες και αποχώρησε απο τον ΠΑΟ βράδυ... Εκεί ποιος να τον τιμήσει; Μόνο όταν τα χρόνια πέρασαν και τα συναισθηματα άρχισαν να γίνονται πιο απαλά έγινε η γιορτή που του άξιζε απο τον Αρη. Ο Γιαννάκης πάλι, μόνο 2 χρονιές έπαιξε στον ΠΑΟ. Γενικά αυτούς τους 2 παίκτες έπρεπε να τους τιμήσει η Ομοσπονδία για την συνεισφορά τους στην Εθνική, αλλά όσο ζει ο Βασιλακό, αυτά απαγορεύονται...

Ο Παπαλουκάς πάλι πιο πολύ συνδέθηκε με την ΤΣΣΚΑ παρά με τον ΟΣΦΠ... Η διαφορά ΔΔ και Σπανούλη λοιπόν είναι ότι συνδέθηκαν άμεσα με μια ομάδα, με τις επιτυχίες τους και με την αλλαγή εποχής τους.

Αυτό που θα ηθελα προσωπικά να δω είναι και κάποια συμμετοχή του Ηρακλή. Προσωπικά είδα τον ΔΔ για πρώτη φορά την σεζόν 2002-2003 στις μεταδόσεις της ΕΡΤ τότε στην Α1. Αυτό που είδα είναι ότι μια ομάδα έδωσε πάτημα σε έναν υπερταλαντούχο παίκτη για να δείξει τι αξίζει και τι μπορεί να κάνει. Τον θυμάμαι να κάνει τάπες, κλεψίματα, να μοιράζει ασιστ, να καρφώνει. Στον ΠΑΟ και στον Ζοτς απλά έκανε το βήμα απο star σε super star... Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και η συμμετοχή έστω και τυπικά, της ομάδας που του έδωσε την ευκαιρία να φτάσει σε αυτό το επίπεδο.

Ο ηρακλης νομιζω ότι τον είχε βράβευσή (δεν είμαι σίγουρος) κάποια στιγμή για τώρα όμως έχει άλλα προβλήματα να ασχοληθεί ενώ επαιζε και κύπελλο χθες διαφορετικά και εγώ νομιζω ότι θα ήταν κάλο να παίζαμε ένα παιχνίδι μαζί του, στα άλλα συμφωνώ μέχρι κεραίας μαζί σου.
more stars










Ευχαριστούμε για όλα sad.gif
michalex
http://www.sport-fm.gr/article/basket/mila...madidis/3239112

Όχι τέτοια ρε μήτσο
tuareg
ελπιζω να μην ισχυει
RipCity
Γενικά θα έλεγε κανείς πως καλό είναι να μπαίνουν στην πολιτική άνθρωποι που δεν έχουν ανάγκη να γίνουν μαριονέτες του οποιουδήποτε, άνθρωποι που είναι ήδη σημαντικοί και δεν αναζητούν τη δόξα ή τα οποιαδήποτε οφέλη μέσα απ' αυτό, αλλά έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση στην Ελλάδα κάτι τέτοιο μοιάζει με "προδοσία". Αν ισχύει ας ελπίσουμε πως θα σταθεί στο ύψος του, δεν τους έχει ανάγκη άλλωστε.
qspock
Γι αυτο βιαζοταν να σταματησει το μπασκετ?
Τι να πω...
Kostas Netrino
Λογική η κίνηση του Δημήτρη Διαμαντιδη. Υπήρξε μεγάλος αθλητής που έβγαλε ένα σκασμό λεφτά απο τα αφεντικά του και τώρα θα συνασπιστει με το μητσοτακεικο για να προστατέψει τα συμφεροντα τα δικά του ως εκατομμυριούχος και των αφεντικών του που τον έκαναν εκατομμυριουχο. Ας μην λησμονούμε πως σταμάτησε από την εθνική (δεν είχε λεφτά εκεί βλέπεις) από τα 29 του. Προσωπικά δεν θυμάμαι περίπτωση άλλου πρωτοκλασατου παίκτη που να σταματησε από εθνική τόσο νωρίς. Ο Διαμαντιδης τότε ΙΔΙΩΤΕΥΣΕ, και έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια τους υπόλοιπους. Μια χαρά ταιριάζει με τον Κυριάκο λοιπόν. Βασική τους φιλοσοφία η ιδιωτεία ενάντια σε καθε δημόσιο αγαθό. Καμία έκπληξη. Ταλαντούχος αθλητής, μικρός ανθρωπος.
D-Wade
Άσχετο με την υπόθεση ''πολιτικός Διαμαντίδης'' αλλά βλέπω και στο basketforum(Όχι μόνο από τον Kostas Netrino αλλά και από άλλους) και γενικά στα sites τον αριθμό 29 για την ηλικία που σταμάτησε ο ΔΔ από την εθνική. Τι γίνεται? Δυσκολευόμαστε στην αφαίρεση 2010-1980 laugh.gif ή ενισχύουμε περισσότερο το επιχείρημα μας?
irving
QUOTE(Kostas Netrino @ Nov 5 2016, 14:42 ) *
Λογική η κίνηση του Δημήτρη Διαμαντιδη. Υπήρξε μεγάλος αθλητής που έβγαλε ένα σκασμό λεφτά απο τα αφεντικά του και τώρα θα συνασπιστει με το μητσοτακεικο για να προστατέψει τα συμφεροντα τα δικά του ως εκατομμυριούχος και των αφεντικών του που τον έκαναν εκατομμυριουχο. Ας μην λησμονούμε πως σταμάτησε από την εθνική (δεν είχε λεφτά εκεί βλέπεις) από τα 29 του. Προσωπικά δεν θυμάμαι περίπτωση άλλου πρωτοκλασατου παίκτη που να σταματησε από εθνική τόσο νωρίς. Ο Διαμαντιδης τότε ΙΔΙΩΤΕΥΣΕ, και έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια τους υπόλοιπους. Μια χαρά ταιριάζει με τον Κυριάκο λοιπόν. Βασική τους φιλοσοφία η ιδιωτεία ενάντια σε καθε δημόσιο αγαθό. Καμία έκπληξη. Ταλαντούχος αθλητής, μικρός ανθρωπος.

αμα ημουν και γω γαυρος ισως να εγραφα κατι τετοια. βγαζοντας ενα μισος για εναν ανθρωπο που ειχε κανει απειρες κηδειες στην ομαδα μου με αφορμη μια κακη αποφαση να ασχοληθει με την πολιτικη.

οτι ναναι μερικοι. που κολλαει τωρα οτι σταματησε απο την εθνικη στα 30 (και οχι 29 οπως εγραψες για να τονισεις την προωρη αποχωρηση του). ο καθε αθλητης κανει αυτο που πιστευει οτι θα κανει καλο στην καριερα του. αμα θελει σταματαει και απο τα 21.

παρολα αυτα με την αποφαση του ΔΔ να ασχοληθει με την πολιτικη, επεσε πολυ στα ματια μου. αναγκη για χρηματα και δημοτικοτητα δεν εχει. οταν εισαι πετυχημενος σε ενα σχετικα υγιες κομματι (μπασκετ) δεν πας στο πιο σαπιο (πολιτικη).
Kostas Netrino
QUOTE (D-Wade @ Nov 5 2016, 15:18 ) *
Άσχετο με την υπόθεση ''πολιτικός Διαμαντίδης'' αλλά βλέπω και στο basketforum(Όχι μόνο από τον Kostas Netrino αλλά και από άλλους) και γενικά στα sites τον αριθμό 29 για την ηλικία που σταμάτησε ο ΔΔ από την εθνική. Τι γίνεται? Δυσκολευόμαστε στην αφαίρεση 2010-1980 laugh.gif ή ενισχύουμε περισσότερο το επιχείρημα μας?


Θα ισχυε αυτο που λες μονο αν ειχε γεννηθεί 1/1/1980 και ειχε σταματήσει από την εθνική 31/12/2010. Κάτι που δεν συνέβη. Do the math. Για μερικούς από εμάς ήταν απολύτως απαράδεκτο το οτι σταμάτησε απο την εθνική τόσο νέος. Είχαμε πολύ καληκ εθνική τοτε. Προτίμησε ομως τις προσταγές των αφεντικών του από τους φιλάθλους της εθνικής μπάσκετ.Το ιδιο θα με πείραζε αν ηταν στη θέση του ο Σπανούλης ή ο Ζήσης ή ο Μπουρούσης.

30 και 2 μηνες σταματησε. Δικο μου λαθος, οχι οτι αλλαζει και τιποτα. Και μην ξεχναμε οτι στο Ευρωπαϊκό του 2009 δεν κατέβηκε γιατί ηταν κουρασμένος. Τεσπα καλή τυχη στα ψηφοδέλτια του Μητσοτάκη μαζί με τον Ρουβα και των Άδωνη.
D-Wade
QUOTE(Kostas Netrino @ Nov 5 2016, 15:31 ) *
Θα ισχυε αυτο που λες μονο αν ειχε γεννηθεί 1/1/1980 και ειχε σταματήσει από την εθνική 31/12/2010. Κάτι που δεν συνέβη. Do the math. Για μερικούς από εμάς ήταν απολύτως απαράδεκτο το οτι σταμάτησε απο την εθνική τόσο νέος. Είχαμε πολύ καληκ εθνική τοτε. Προτίμησε ομως τις προσταγές των αφεντικών του από τους φιλάθλους της εθνικής μπάσκετ.Το ιδιο θα με πείραζε αν ηταν στη θέση του ο Σπανούλης ή ο Ζήσης ή ο Μπουρούσης.

Ποιον είχες δάσκαλο στα μαθηματικά laugh.gif laugh.gif
Γεννήθηκε Μάιο του 1980. Σταμάτησε Σεπτέμβριο του 2010. 3Ο χρονών και 4 μηνών

Την προπαγάνδα τη δέχομαι. Μου αρέσει. Το να μην ξέρει κάποιος να κάνει μια απλή αφαίρεση μου είναι κάπως
john wick


QUOTE (Kostas Netrino @ Nov 5 2016, 12:42 ) *
Λογική η κίνηση του Δημήτρη Διαμαντιδη. Υπήρξε μεγάλος αθλητής που έβγαλε ένα σκασμό λεφτά απο τα αφεντικά του και τώρα θα συνασπιστει με το μητσοτακεικο για να προστατέψει τα συμφεροντα τα δικά του ως εκατομμυριούχος και των αφεντικών του που τον έκαναν εκατομμυριουχο. Ας μην λησμονούμε πως σταμάτησε από την εθνική (δεν είχε λεφτά εκεί βλέπεις) από τα 29 του. Προσωπικά δεν θυμάμαι περίπτωση άλλου πρωτοκλασατου παίκτη που να σταματησε από εθνική τόσο νωρίς. Ο Διαμαντιδης τότε ΙΔΙΩΤΕΥΣΕ, και έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια τους υπόλοιπους. Μια χαρά ταιριάζει με τον Κυριάκο λοιπόν. Βασική τους φιλοσοφία η ιδιωτεία ενάντια σε καθε δημόσιο αγαθό. Καμία έκπληξη. Ταλαντούχος αθλητής, μικρός ανθρωπος.




blink.gif blink.gif blink.gif
Οτι να ναι....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.