Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
T.W.Is.M.
vs

Κυριακη 12/2 17.00 ΝΕΤ

Ειναι εκεινη η στιγμη που η Α1 αποκτα ενα ξαφνικο ενδιαφερον. Ειμαστε στη 17η αγωνιστικη και εχουμε μπροστα μας το παιχνιδι που δειχνει να κρινει την 1η θεση της κανονικης περιοδου. Ο Παναθηναικος με νικη εξασφαλιζει την πρωτη θεση, ενω ο Ολυμπιακος χρειαζεται και διαφορα 5 ποντων για να βρεθει στην ιδια θεση. Στην ενδιαμεση περιπτωση που ο Ολυμπιακος κερδισει με 1-4 ποντους, η υποθεση παραμενει ανοιχτη με πλεονεκτημα στον Ολυμπιακο.
Και οι δυο προερχονται απο συνεχομενες μαχες με τουρκικες ομαδες στην Ευρωλιγκα με καλα μεχρι στιγμης(Πεμπτη πρωι) αποτελεσματα. Μενει να δουμε ποιος θα συνεχισει αυτο το θετικο μομεντουμ.
Υπενθυμιζω οτι εδω συζηταμε μονο το αγωνιστικο κομματι του ντερμπι και οχι για διαιτησια και παρασκηνιακα. Γι αυτο το κομματι υπαρχει το subforum των Παρασκηνιακων.

Let's get ready to rumble...
Zephyr
Ψήφος στον Ολυμπιακό για νίκη με περισσότερους από 5 πόντους.
Δεν το πολυπιστεύω, απλά βγάζω γούστα από την χθεσινή νίκη στην Τουρκία smiley.gif
vastravoud
Δηλαδή κρίνοντας από τον υπότιτλο ο Ζοτς είναι ο Darth Vader και πετάει την ατάκα "I am your father" στον Luke Skywalker-Σπανούλη;

Ή μήπως ο Σπανούλης είναι o Anakin Skywalker?

OK, το χέσαμε tongue.gif

Πέρα από την πλάκα, το παιχνίδι έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον - και ο Ολυμπιακός θα κατέβει με το ηθικό στα ύψη.
tzagasdog
και εγώ ψήφισα για + 5 πόντους γιατί επιτέλους μου έφτιαξε τη διάθεση αυτή η ομάδα. Οτι μπορεί να φάμε σφαλιάρα προφανώς και μπορεί. Ο Πάο ειναι μεγάλη ομάδα. Απλά και εμείς στο Σεφ παίζουμε καλά.
priest
νικη του οσφπ λογω εδρας,ψυχολογιας και πολυ καλης αμυνας(κυριως στα εντος εδρας)...και λογω προιστοριας..ποτε ηταν η τελευταια φορα που σας νικησαμε στο σεφ την κανονικη περιοδο?
Magnus92
QUOTE(priest @ Feb 9 2012, 15:39 ) *
νικη του οσφπ λογω εδρας,ψυχολογιας και πολυ καλης αμυνας(κυριως στα εντος εδρας)...και λογω προιστοριας..ποτε ηταν η τελευταια φορα που σας νικησαμε στο σεφ την κανονικη περιοδο?


Αν δεν κανω λαθος ηταν τη σεζον με το κλεψιμο του Διαμαντιδη στον Μουλαομεροβιτς και το καλαθι του Μπατιστ... 80-81 αν θυμαμαι καλα...


εντιτ: για την ιστορια 73-74 ηταν τελικα το ματς που λεω εγω...
Παντως σωστα με διορθωνει ο απκατ απο κατω...
apkat
To 2008 αν δεν κανω λαθος..Ενταξει δεν ειναι και τοσο μακρινο...Ηταν το πρωτο ντερμπι του Γιαννακη στον παγκο του Ολυμπιακου..Χασαμε με καμια 20αρια ποντους με τον Ουινστον να εχει αν δεν κανω λαθος 7/8 τρ.. Επισης χιονια φοβερα εκεινη την μερα στην Αθηνα...Καλτ καταστασεις...

Και εγω νομιζω οτι ο Ολυμπιακος θα το παρει το ματς αλλα δεν θα εκπλαγω καθολου και αν χασει...καπου στο 55-45 θα ελεγα οτι ειναι οι πιθανοτητες..Κρισιμο το ποσα φαουλ και ποτε θα μαζεψει ο Ντορσι που κακα τα ψεμματα ειναι μαγνητης και λογικα ο Ομπραντοβιτς θα τον πιεσει αρκετα..Αν μεινει αρκετη ωρα εξω ο Ολυμπιακος θα εχει μεγαλα προβληματα στα ματς απ του Χαινς με τους ψηλους του Παο. Ε και προφανως ο Σπανουλης θα ειναι βαρομετρο.. Ελπιζω επιτελους να κανει μεγαλο παιχνιδι κοντρα στον παο.

Το ματς που λες magnus ειναι το 2006 απο την σεζον 06-07..Και ειναι μιας σεζον πριν απο αυτο που λεω εγω..Το σκορ τοτε ηταν 74-73 με τον Ολυμπιακο να νικαει στα 35 δευτερολεπτα 72-66 και τον Γκερσον να μας στελνει φιλακια στην κερκιδα..Εκ τοτε τριποντο Μπατιστ, καλαθι μπετσιροβιτς, γκολ φαουλ Μπατιστ απο το κλεψιμο Διαμαντιδη και καπου ενδιαμεσα μια βολη του ΟΣΦΠ.
GreekNick
Μακάρι να κερδίσει ο Ολυμπιακός....... δεν ξέρω πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο πολύ να βρω φαβορί για τέτοιο ματς. Αν μη τι άλλο κάτι μου λέει πως θα δούμε πολύ καλό ματς αυτή τη φορά
modernam
δεν με πολυνοιάζει το αποτέλεσμα.

εγώ θέλω να δω μάχη ντόρσει με βουγιούκα και μπατιστ.
Johnnys
Ρε παιδια γιατι ο Ολυμπιακος θελει πανω απο 5 ποντους?Αν νικησει αυριο και με εναν ποντο και δεν ξαναχασει ως το τελος ειναι πρωτος μμιας και ο Παναθηναικος εχασε στην Καβαλα.Εκτος αν εννοειτε για να εξασφαλιστει η πρρωτη θεση οκ..
Johnnys
Ακυρο το προηγουμεο που εγραψα διαβασα προσεκτικοτερα το πρωτο ποστ.Προβλεεπω ενα μικρο προβαδισμα Ολυμπιακου λογω εδρας και ψυχολογιας αλλα ειναι πολυ δυσκολο πραγματικα να αποφασισεις και παντα ο ΠΑΟ μπορει να χτυπησει ενα ματς μεσα στο ΣΕΦ
damian
Σήμερα πήγα να πάρω εισιτήριο και ήταν το Νο 6666....

άντε καλή τύχη
lamar
Σουρεαλ καταστασεις... Αποχωρησε λεει ο Μανος Παπαδοπουλος απο την κληρωση των διαιτητων για το ντερμπι σε ΕΝΔΕΙΞΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ!!!!

ΚΛΑΙΩ!!!
plokamias
QUOTE(lamar @ Feb 9 2012, 17:06 ) *
Σουρεαλ καταστασεις... Αποχωρησε λεει ο Μανος Παπαδοπουλος απο την κληρωση των διαιτητων για το ντερμπι σε ΕΝΔΕΙΞΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ!!!!

ΚΛΑΙΩ!!!


Καθόλου σουρεάλ για το πρωτάθλημά μας.Πριν από κάθε ντέρμπυ μια από τα ίδια γίνεται.Εξαιρέσεις διαιτητών,διαμαρτυρίες,συζητήσεις επί συζητήσεων για την απόσταση των κερκίδων από τους πάγκους,τις νεκρές ζώνες κλπ.Another day in paradise....Αν μη τι άλλο δε βαριόμαστε...! 41.gif
'Aντε και καλό παιχνίδι να έχουμε
tzagasdog
QUOTE(apkat @ Feb 9 2012, 15:48 ) *
To 2008 αν δεν κανω λαθος..Ενταξει δεν ειναι και τοσο μακρινο...Ηταν το πρωτο ντερμπι του Γιαννακη στον παγκο του Ολυμπιακου..Χασαμε με καμια 20αρια ποντους με τον Ουινστον να εχει αν δεν κανω λαθος 7/8 τρ.. Επισης χιονια φοβερα εκεινη την μερα στην Αθηνα...Καλτ καταστασεις...


το θυμαμαι αυτό που λές. Και θυμάμαι που κατέβαινα την κατηφόρα του σεφ γλιστρώντας..... Αμα ειχε πέσει κανένας εκεί θα ηταν εύκολο να υπήρχαν τραυματίες
Reggie Miller #31
Για το ματς,είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς τι θα γίνει.Ο Ολυμπιακός έχει ψυχολογία μετά το διπλό σίγουρα.
Οι δυνατότητες της ομάδας είναι συγκεκριμένες και θα πρέπει οι πρισσότεροι αν όχι όλοι να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι,εκτός αν ο ΠΑΟ κάνει πολύ κακό.
Ο ΠΑΟ φέτος δεν είναι τόσο σταθερός,άρα δεν μπορείς να πεις ότι πρέπει να παίξει ο Ολυμπαικός τέλεια για να νικήσει.
Πιστεύω ότι θα το παλέψουμε και δε θα ξεφύγει το σκορ.

Εκεί που θα ξενερώσω είναι,αν οι οργανωμένοι κάνουν τα γνωστά και η ομάδα τιμωρηθεί για ακόμα μια φορά.
Πιστεύω πως χάσουμε κερδίσουμε θα κάνουν φασαρίες.
Anaz
50-50 ειναι το ματς πιστευω, αλλα δεν θεωρω τοσο σημαντικο το αποτελεσμα του συγκεκριμενου αγωνα, καθως δεν πιστευω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια το πλεονεκτημα εδρας στους τελικους.
Πιστευω οτι ο Ολυμπιακος εχει φετος τον καλυτερο ψηλο που ειχε ποτε για την αντιμετωπιση του Μπατιστ κ των πικ&ρολ του Παο, κι αναμενω με μεγαλο ενδιαφερον να δω πως θα τα παει. Ακριβως γι'αυτο το λογο θεωρω προφανως οτι παιχτης κλειδι ειναι ο Ντορσυ, και θα παιξει σημαντικο ρολο το αν θα φορτωθει φαουλ..
priest
παντως τραγικη ωρα το εβαλαν το ματς...

τελος παντων τον ντορσυ ο ζοτς θα το στοχοποιησει απο την αρχη του αγωνα και το + ειναι οτι εχει αρκετους ψηλους και θα τους βαλει ολους στην αρχη ωστε να τον φθειρουν...συνεπως το θεμα δεν τοσο η αποδοση του ντορσυ οσο η αποδοση των περιφερειακων...

σε ενα ματς με σκληρες αμυνες θα κερδισει αυτος που ειναι πιο ευστοχος απο την περιφερεια...για αυτο και θεωρω φαβορι τον οσφπ γτ η ψυχολογια του ειναι στα υψη και παραλληλα παιζει εντος εδρας...
vastravoud
17:00 η ώρα!!

Μπράβο φωστήρες μου, συγχαρητήρια!
Magnus92
QUOTE(vastravoud @ Feb 11 2012, 14:47 ) *
17:00 η ώρα!!

Μπράβο φωστήρες μου, συγχαρητήρια!



Μα πως "ετυχε" αυτο ρε γαμωτο ;;; 17.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Magnus92 @ Feb 11 2012, 15:05 ) *
Μα πως "ετυχε" αυτο ρε γαμωτο ;;; 17.gif


Η ωρα εχει ανακοινωθει εδω και εβδομαδες. Δεν καταλαβα γιατι. Θυμαμαι προπερσι που ξεκινησε το ματς στις 10 γιατι την ιδια μερα ειχε και ποδοσφαιρικο ντερμπι στο Καραισκακη και μαλιστα αργησε κι αυτο να αρχισει. Τωρα δεν υπαρχει ματς του Ολυμπιακου την ιδια μερα και συνηθως τα τηλεοπτικα ματς της Κυριακης ξεκινουσαν στις 7. Να υποθεσω οτι εχει να κανει με το ποδοσφαιρο? Δε βλεπω ομως γιατι θα πρεπε το Ολυμπιακος-Παναθηναικος να προσαρμοσει την ωρα του αναλογα με οποιοδηποτε αθλητικο γεγονος πλην του αντιστοιχου ποδοσφαιρικου ντερμπι ή καποιου εντος εδρας ματς του Ολυμπιακου λιγα χιλιομετρα διπλα...
vastravoud
Where ESAKE happens........
j-kidd13
Με ποιο σκεπτικο οριστηκε η συγκεκριμενη ωρα???
GreekNick
Τι σχεση εχει η ωρα διεξαγωγης του αγωνα?
balomazoxtra
Διαδήλωση στο Σύνταγμα.
Reggie Miller #31
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 11 2012, 17:12 ) *
Με ποιο σκεπτικο οριστηκε η συγκεκριμενη ωρα???



Μην ρωτάς τέτοια πράγματα!!! smiley.gif
damian
Λέτε τα εισιτήρια του αγώνα να είναι το τελευταίο πράγμα που αγοράσαμε με ευρώ? mellow.gif
vastravoud
QUOTE(GreekNick @ Feb 11 2012, 18:30 ) *
Τι σχεση εχει η ωρα διεξαγωγης του αγωνα?


Όταν έχεις τον σημαντικότερο αγώνα πρωταθλήματος να δείξεις, αν σέβεσαι το προϊόν σου ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το βάλεις στην πλέον προνομιακή ώρα.
greeneyes13
πιστεύω πως αν παίξουμε καλά θα κερδίσουμε σήμερα
spysta
ΤΡΕΛΟΥΛΙΛΟΥΛΙΛΟΥΛΙΚΟΟΟΟΟΟΟ
bbplayer
To κακό για τον Παναθηναϊκό, είναι ότι δεν παίζει ο Αντιτς.
Λογικά θα χρησιμοποηθεί περισσότερο ο Πρίνετζης που και σε περίδο φόρμας είναι και πιο αθλητικός από τα δικά μας τα 4άρια.
Για να έχουμε τύχη, πρέπει να πάρουμε σκορ και από την περιφέρειά μας.Λογικά ο Ολυμπιακός θα κλείσει μέσα, μια και θεωρητικά έχουμε καλύτερους ψηλούς
Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός παρουσιάζεται καλύτερος. Ερωτηματικό είναι το πώς θα αντιδράσουν οι νέοι παίχτες του Ολυμπιακού σε τέτοιας βαρύτητας παιχνίδι, εννοώ τους Ελληνες.

Το τελευταίο που θα ήθελα να δω είναι ένα ματς που θα πάει γύρω στους 60 πόντους. Θα είναι απίστευτη βαρεμαρα. Μακάρι να γίνει ωραίο ματς από πλευράς θεάματος
kotzito
QUOTE(Magnus92 @ Feb 11 2012, 15:05 ) *
Μα πως "ετυχε" αυτο ρε γαμωτο ;;; 17.gif

Αν θυμαμαι καλα, ειχε οριστει πριν κανα μηνα η ωρα.Και αυτο γιατι συμφωνα με το προγραμμα της Superleague,ηταν να παιξουν την ιδια μερα στο ποδοσφαιρο Ολυμπιακος-ΑΕΚ στις 19:30.Οποτε εβαλαν το μπασκετ πριν την μπαλα.Βεβαιως μετα απο κανα δυο βδομαδες αλλαξαν το ποδοσφαιρο και το εβαλαν Παρασκευη.


Ο Κεσελ ο οποιος μπηκε στην 12αδα,με ποιο σκεπτικο εγινε αυτο;Αμα μπηκε τουλαχιστον να παιξει(βεβαιως ειτε παιζει ειτε δεν παιζει το πουλεν το ιδιο ειναι).Αν και με τον Πελεκανο ντεφορμε,και οι δυο λυσεις εμπεριεχουν ρισκο.Παντως ισως ηταν καλυτερο να μπει ο Πελεκανος,μηπως παιξει κανα πενταλεπτο-δεκαλεπτο να δωσει ανασες.Το τελευταιο που περιμενω να δω σημερα ειναι να παιζει καλα ο Κεσελ(αν και με τον φετινο Ολυμπιακο ολα τα εχουμε δει).

Ισως εχουμε ενα μικρο προβαδισμα για την νικη. Βεβαιως θα χρειαστει να παρουμε σκορ και απο αλλους παικτες εκτος απο Πριντεζη και Σπανουλη.Όπως επισης θα εξαρτηθει απο τι κατασταση θα βρισκονται οι ψηλοι μας.Αν γεμισει νωρις φαουλ ο Ντορσει,θα εχουμε μεγαλο προβλημα μετα δεδομενου οτι οι Λαζος-Αντιτς θα ειναι ψιλοανετοιμοι και ο Γλυνιαδακης ειναι αργος στην αμυνα.
ALdaperan
Χαλαρή νίκη του παναθηναικού με τουλάχιστον 39 πόντους διαφορά
Magnus92
QUOTE(greeneyes13 @ Feb 12 2012, 13:42 ) *
πιστεύω πως αν παίξουμε καλά θα κερδίσουμε σήμερα



Μη σου πω πως θα γινει ενα καλο ματς, και στο τελος θα κερδισει ο καλυτερος και ο πιο τυχερος smiley.gif




ΥΓ Ρε Σπαιστα τη γ@μησες τη σελιδα...
mpam
[quote name='Magnus92' date='Feb 12 2012, 16:35 ' post='535223']
Αψυχολόγητος παππούς....!! Άφησε εκτος τον Λο....!!! Τι να πώ τώρα....
joi
Αν υπάρχει κάποιο link
lakersdynasty
QUOTE(ALdaperan @ Feb 12 2012, 15:57 ) *
Χαλαρή νίκη του παναθηναικού με τουλάχιστον 39 πόντους διαφορά


Ηθελα να ξερα γιατι δεν ειπες 40 tongue.gif

Την αμυνα του ΟΣΦΠ με τον Ντορσι πρωτη φορα την βλεπουμε στο γηπεδο. Οποτε οτι καιο να γινει σημερα καθαρα αγωνιστικα καποια πραγματα θα ειναι εντελως αναγνωριστικα ειτε χρειαζομασταν την νικη για το πλεονεκτημα ειτε οχι.
kobaksev
Εντάξει, αν τα βλέπαμε μαζεμένα αυτά στο οακα θα έπεφτε το φόρουμ, για γέλια.
berry
ονειρο ζω μην με ξυπνατε !
kseplenhs
όλος ο καλός ολυμπιακός μέσα στο γήπεδο.Και σάββα έχω και μαρινέρο και όποιος νιώθει ανικανοποίητος,έχω και σαλονίκη.

Αν είχαμε και μανιάτη-τοροσίδη τότε ήδη το παιχνίδι θα είχε διακοπεί απο τα αστεία φάουλ που δίνει στον διαμαντίδη.

βέβαια υπάρχει και η φυσούνα οπότε ποτέ μη λες ποτέ banana.gif
j-kidd13
Νταξ,ειπαμε.....Αλλα οχι και να βλεπω τον Πριντεζη δαιμονιο σουτερ 3ποντων....Δεν το αντεχει η αισθητικη μου...Φτανει η ευστοχια....Οχι αλλο...... smiley.gif
Α,και ζοτς,στα αποδητηρια πες τους λιγο πως παιζεται σωστα το τρανζισιον....tongue.gif
Zephyr
Μέχρι στιγμής, τα πολύ καλά ποσοστά μας δίνουν το +12.
Στο Β΄ημίχρονο αν πέσουν τα ποσοστά (που θα πέσουν σίγουρα...) τι γίνεται? ΟΕΟ?
tzagasdog
Μια χαρα σουταρει απο την αρχη της χρονιας ο Πριντεζης....
T.W.Is.M.
QUOTE(kobaksev @ Feb 12 2012, 17:33 ) *
Εντάξει, αν τα βλέπαμε μαζεμένα αυτά στο οακα θα έπεφτε το φόρουμ, για γέλια.


Εχουμε δει χειροτερα, μην ανησυχεις...
j-kidd13
QUOTE(tzagasdog @ Feb 12 2012, 18:58 ) *
Μια χαρα σουταρει απο την αρχη της χρονιας ο Πριντεζης....

Aυτο και αν αντιτιθεται στη λογικη.....tongue.gif
Manu7
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 12 2012, 17:55 ) *
Νταξ,ειπαμε.....Αλλα οχι και να βλεπω τον Πριντεζη δαιμονιο σουτερ 3ποντων....Δεν το αντεχει η αισθητικη μου...Φτανει η ευστοχια....Οχι αλλο...... smiley.gif
Α,και ζοτς,στα αποδητηρια πες τους λιγο πως παιζεται σωστα το τρανζισιον....tongue.gif

Όταν τα βάζει ο Καϊμακόγλου όμως η αισθητική σου νιώθει καλά?

Ο Πρίντεζης είναι γενικά σταθερός από την αρχή της χρονιάς στο 3ποντο.

Όπως και ο Καϊμακόγλου.
j-kidd13
QUOTE(Manu7 @ Feb 12 2012, 18:00 ) *
Όταν τα βάζει ο Καϊμακόγλου όμως η αισθητική σου νιώθει καλά?

Ο Πρίντεζης είναι γενικά σταθερός από την αρχή της χρονιάς στο 3ποντο.

Όπως και ο Καϊμακόγλου.

Ε,και εκει με πιανουν τα υπαρξιακα μου ειναι αληθεια,οταν βλεπω τον Καιμακ να τα κολλαει...Αλλα απο τον Πριντεζη,σαφως ειναι καλυτερος σουτερ....
Αν και δεν αναφερθηκα στον Καιμακογλου βεβαια,αλλα οκ..... blink.gif
T.W.Is.M.
Παντως επειδη οντως μοιαζει υπερβολικη η ευστοχια του Ολυμπιακου, να υπενθυμισω οτι ειναι 6/15 δηλαδη 40%.
Απλα το ποσοστο ειναι ψηλοτερο απ αυτο που εχουμε συνηθισει, ειδικα σε ντερμπι, και οι προσπαθειες πολλες. Το αν θα συνεχιστει ειναι αλλο θεμα.
Air Kef
Εγώ, σαν γενικότερο σχόλιο, δεν παλεύω πια με αυτούς τους αγώνες. Δεν έχω χαρά, δεν έχω λύπη, δεν έχω ελπίδα.
Το ξενέρωμα ξεκίνησε σε μεγάλο βαθμό από 3ο τελικο 2010.
Πέρσι τα ντέρμπυ τα είδα αρκετά χαλαρά, αλλά φέτος είμαι σε τραγική κατάσταση. Δηλαδή, είδα τώρα τον Σχοινά να δίνει ενα φάουλ στον Λο, πανω στον ΔΔ, και αισθάνθηκα μίσος, χωρίς καν να δω καθαρά την φάση.

Είναι λυπηρό ρε γμτ, δεν είμαι παρανοικός, ούτε κυνηγάω φαντάσματα γενικά. Στενοχώρια βγάζω για το πως κατέντησαν κάποιοι, στα μάτια μου έστω, ένα τόσο μεγάλο ζευγάρι με το οποίο μεγάλωσα βλέποντας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.