Help - Search - Members - Calendar
Full Version: nba live 2013 vs nba2k13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
topscorer
δωστε καμια συμβουλη γιατι δυσκολευομε να αποφασισω που θα επενδυσω
lakersdynasty
Η γνώμη μου δεν μπορεί να είναι πλήρης αφού καλύπτει μόνο τη μια σειρά παιχνιδιών εμπειρικά αλλά αν έπαιρνα φέτος παιχνίδι θα πήγαινα με την 2Κ (πάλι).

Απο όσα βίντεο έχω δει έστω και με τα παιχνίδια σε πρώιμο στάδιο βλέπω ότι σε επίπεδο κινήσεων η 2Κ θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και απο το 2Κ9 και μετά που έχω εμπειρία τα γραφικά της μου φαίνονται καλήτερα απο του αντίσοιχου Live.

Το 2008 η 2K αποφάσισε να αρχίσει να βγάζει το παιχνίδι σε PC ενώ h EA έβγαζε μόνο σε κονσόλες. Τότε ήταν που άλλαξα σειρά (αφού η κονσόλα μου ήταν ο υπολογιστής για όσο ασχολήθηκα) και οι αποφάσεις των εταιριών μάλλον σε καλό μου βγήκαν παρά σε κακό.

Όσον αφορά το 2Κ υπάρχουν και τα κακά του αλλά αυτά τα κακά δεν είναι ότι τα διορθώνει η ΕΑ και αυτό ειναι το κύριο θέμα. Έχει πρόβλημα με την ταχύτητα. Ο πιο γρήγορος πάικτης σου αν βγεί στον αιφνιδιασμό έχει πιαθνότητες να δεχτεί κόψιμο απο τον κάθε Hasheem "Usain Bolt" Thabeet που τρέχει απο την αντίπαλη ρακέτα σαν τον άνεμο. Αυτό μέχρι τώρα το έχουν επισημάνει αρκετοί απο όσους δοκιμάζουν τα παιχνίδια και ασχολούνται και υπάρχει ελπίδα ότι θα βελτιωθεί αλλά προς τον παρόν το πρόβλημα υπάρχει.

Βρίσκω το παιχνίδι καλό επιθετικά και αμυντικά ως επι το πλείστον. Αν ασχοληθείς λίγο με μια ομάδα σταθερά και μάθεις κάποια plays μπορείς να πάιξεις αποτελεσματικά και έξυπνα παίρνοντας βέβαια και συμβουλές μεσω ίντερνετ για τα διάφορα sliders γιατί πάιζουν ρόλο και αυτά στον βαθμό δυσκολίας.

Αυτό που παρατηρώ στα 2Κ είναι ότι οι βαθμοί δυσκολίας είναι κάπως λάθος προσαρμοσμένοι. Το Hall of Fame επίπεδο του 2Κ12 είναι παν δύσκολο και ακόμη και το gameplay το χαλάει κάπως. Πχ περνάς έναν περιφερειακό και τον βλέπεις να ξαναβρίσκεται μπροστά σου απο το πουθενά. Η βλέπεις βοήθειες στην άμυνα που δεν θα τις έδινε με τα χέρια του ούτε ο Dashlim απο το Street Fighter.Αντίθετα το αμέσως πιο κάτω επίπεδο του Superstar είναι πιο βατό και μερικές φορές πολύ βατό.

Ένα μόνο ακόμη πράγμα με ενόχλησε όσο έπαιξα. Κάτω απ'το καλάθι σχεδόν πάντα, όταν ένας παίκτης κάνει προσποίηση και σουτάρει προς άλλη κατεύθυνσή ακόμη και με 3 αμυντικούς πάνω του το σουτ θα το κόψεις 1 στις 50. Βλέπεις απλά την μπάλα να καταλήγει στο καλάθι. Με μια συγκεκριμένη κίνηση, Κατά τα άλλα δεν θυμάμαι κάτι που να μου φάνηκε υπερβολικά αρνητικό.

Απτην άλλη τα Live μου φαίνεται ότι κινούνται αρκετά πιο αργά και σε επίπεδο γραφικών αλλά και gameplay και λέω μου φαίνεται ακριβώς γιατί τα παιχνίδια τα είδα αλλά δεν ασχολήθηκα μαζί τους.

Όσον αφορα τον χειρισμό αλλά και το παιχνίδι γενικότερα, το κακό είναι ότι για να παίξεις καλά και να το ευχαριστηθείς τα τελευταία χρόνια πρέπει πραγματικά να ασχοληθείς μαζί του. Πρέπει να προηγηθεί η εκμάθηση πριν το απολαύσεις το παιχνίδι αφού πλέον οι δυνατότηες είναι περισσότερες αλλά για να είναι είναι και τα κουμπιά περισότερα tongue.gif

Πολλές φορές μπορεί κάποιος να έχει σοβαρά παράπονα απο ένα παιχνίδι που έχουν να κάνουν απλά με το γεγονός ότι θα κάτσει να ασχοληθεί 1 ώρα και αυτή την ώρα θέλει να παίξει και να τελειώνει. Μερικές φορές χρειάζεται απλά εξοικείωση όπως όλα τα πράγματα.

Απο εμένα 2Κ δαγκωτό αν και όπως είπα το Live δεν το έχω δοκιμάσει τελευταία. Ίσως να βάλουν και άλλες παλιές ομάδες στο παιχνίδι και άλλους παλιούς θρύλους. Αν γίνει αυτό θα είναι ακόμη καλύτερο. Σίγουρα θα έχουν την Ντριμ τιμ του 92 και του 2012.
topscorer
QUOTE (lakersdynasty @ Sep 2 2012, 19:55 ) *
Η γνώμη μου δεν μπορεί να είναι πλήρης αφού καλύπτει μόνο τη μια σειρά παιχνιδιών εμπειρικά αλλά αν έπαιρνα φέτος παιχνίδι θα πήγαινα με την 2Κ (πάλι).

Απο όσα βίντεο έχω δει έστω και με τα παιχνίδια σε πρώιμο στάδιο βλέπω ότι σε επίπεδο κινήσεων η 2Κ θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και απο το 2Κ9 και μετά που έχω εμπειρία τα γραφικά της μου φαίνονται καλήτερα απο του αντίσοιχου Live.

Το 2008 η 2K αποφάσισε να αρχίσει να βγάζει το παιχνίδι σε PC ενώ h EA έβγαζε μόνο σε κονσόλες. Τότε ήταν που άλλαξα σειρά (αφού η κονσόλα μου ήταν ο υπολογιστής για όσο ασχολήθηκα) και οι αποφάσεις των εταιριών μάλλον σε καλό μου βγήκαν παρά σε κακό.

Όσον αφορά το 2Κ υπάρχουν και τα κακά του αλλά αυτά τα κακά δεν είναι ότι τα διορθώνει η ΕΑ και αυτό ειναι το κύριο θέμα. Έχει πρόβλημα με την ταχύτητα. Ο πιο γρήγορος πάικτης σου αν βγεί στον αιφνιδιασμό έχει πιαθνότητες να δεχτεί κόψιμο απο τον κάθε Hasheem "Usain Bolt" Thabeet που τρέχει απο την αντίπαλη ρακέτα σαν τον άνεμο. Αυτό μέχρι τώρα το έχουν επισημάνει αρκετοί απο όσους δοκιμάζουν τα παιχνίδια και ασχολούνται και υπάρχει ελπίδα ότι θα βελτιωθεί αλλά προς τον παρόν το πρόβλημα υπάρχει.

Βρίσκω το παιχνίδι καλό επιθετικά και αμυντικά ως επι το πλείστον. Αν ασχοληθείς λίγο με μια ομάδα σταθερά και μάθεις κάποια plays μπορείς να πάιξεις αποτελεσματικά και έξυπνα παίρνοντας βέβαια και συμβουλές μεσω ίντερνετ για τα διάφορα sliders γιατί πάιζουν ρόλο και αυτά στον βαθμό δυσκολίας.

Αυτό που παρατηρώ στα 2Κ είναι ότι οι βαθμοί δυσκολίας είναι κάπως λάθος προσαρμοσμένοι. Το Hall of Fame επίπεδο του 2Κ12 είναι παν δύσκολο και ακόμη και το gameplay το χαλάει κάπως. Πχ περνάς έναν περιφερειακό και τον βλέπεις να ξαναβρίσκεται μπροστά σου απο το πουθενά. Η βλέπεις βοήθειες στην άμυνα που δεν θα τις έδινε με τα χέρια του ούτε ο Dashlim απο το Street Fighter.Αντίθετα το αμέσως πιο κάτω επίπεδο του Superstar είναι πιο βατό και μερικές φορές πολύ βατό.

Ένα μόνο ακόμη πράγμα με ενόχλησε όσο έπαιξα. Κάτω απ'το καλάθι σχεδόν πάντα, όταν ένας παίκτης κάνει προσποίηση και σουτάρει προς άλλη κατεύθυνσή ακόμη και με 3 αμυντικούς πάνω του το σουτ θα το κόψεις 1 στις 50. Βλέπεις απλά την μπάλα να καταλήγει στο καλάθι. Με μια συγκεκριμένη κίνηση, Κατά τα άλλα δεν θυμάμαι κάτι που να μου φάνηκε υπερβολικά αρνητικό.

Απτην άλλη τα Live μου φαίνεται ότι κινούνται αρκετά πιο αργά και σε επίπεδο γραφικών αλλά και gameplay και λέω μου φαίνεται ακριβώς γιατί τα παιχνίδια τα είδα αλλά δεν ασχολήθηκα μαζί τους.

Όσον αφορα τον χειρισμό αλλά και το παιχνίδι γενικότερα, το κακό είναι ότι για να παίξεις καλά και να το ευχαριστηθείς τα τελευταία χρόνια πρέπει πραγματικά να ασχοληθείς μαζί του. Πρέπει να προηγηθεί η εκμάθηση πριν το απολαύσεις το παιχνίδι αφού πλέον οι δυνατότηες είναι περισσότερες αλλά για να είναι είναι και τα κουμπιά περισότερα tongue.gif

Πολλές φορές μπορεί κάποιος να έχει σοβαρά παράπονα απο ένα παιχνίδι που έχουν να κάνουν απλά με το γεγονός ότι θα κάτσει να ασχοληθεί 1 ώρα και αυτή την ώρα θέλει να παίξει και να τελειώνει. Μερικές φορές χρειάζεται απλά εξοικείωση όπως όλα τα πράγματα.

Απο εμένα 2Κ δαγκωτό αν και όπως είπα το Live δεν το έχω δοκιμάσει τελευταία. Ίσως να βάλουν και άλλες παλιές ομάδες στο παιχνίδι και άλλους παλιούς θρύλους. Αν γίνει αυτό θα είναι ακόμη καλύτερο. Σίγουρα θα έχουν την Ντριμ τιμ του 92 και του 2012.

ευχαριστω πολυ φιλαρακι για την εξαιρετικη αναλυση των δεδομενων
εγω δεν εχω αγορασει ποτε 2k αλλα ισως εφτασε ο καιρος tongue.gif
εθνικες ομαδες εχουν και α δυο???
επισης συμφωνω σε αυτο που λες με το χρονο και αυτο ειναι το προβλημα γιατι εχω το nba live 10 και δεν μπορω να χασω αγωνα rolleyes.gif
Nuntius
Εγώ θα προτιμήσω το 2K13 για άλλη μια φορά. Ο λόγος είναι απλός. Λατρεύω το MyPlayer Mode. Αν βγάλει κάτι παρόμοιο η EA λογικά θα το κοιτάξω. Αν όχι, θα αρκεστώ στα FIFA τους tongue.gif
Knickerbocker
Καλημέρα και απο μένα,

Παρότι για χρόνια έπαιρνα τη Live version του nba (με αρχή το 94,με shaq αδύνατο...τι μου θύμισες τώρα), το έχω γυρίσει σε 2Κ εδώ και καιρό. Καλύτερο gameplay, περισσότερες επιλογές σε κινήσεις και πολύ καλό control configuration.

Στα συν μιας και το ανέφερες το A.I του υπολογιστή...μακάρι να μην χάνεις και εκεί αλλα στο superstar είναι λίγο δύσκολο αυτό.Εκτός και αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο smile.gif

2Κ λοιπόν και τα χειριστήρια στα κάγκελα.

Λίγο off topic...αλλά αν κάποιος σκοπεύει να πάρει 2Κ13 σε xbox και έχει xbox live,ενδιαφέρεται να κάνουμε πρωτάθλημα/ομάδα?Βαρέθηκα να παίζω με αμερικάνους laugh.gif
lakersdynasty
QUOTE(topscorer @ Sep 3 2012, 09:50 ) *
ευχαριστω πολυ φιλαρακι για την εξαιρετικη αναλυση των δεδομενων
εγω δεν εχω αγορασει ποτε 2k αλλα ισως εφτασε ο καιρος tongue.gif
εθνικες ομαδες εχουν και α δυο???
επισης συμφωνω σε αυτο που λες με το χρονο και αυτο ειναι το προβλημα γιατι εχω το nba live 10 και δεν μπορω να χασω αγωνα rolleyes.gif


δεν ξέρω για τις Εθνικές! Αλλά όταν θα πλησιάζει ο καιρός για να αγοράσεις κάτι απτα 2 αν το γκουγκλαρεις δεν νομίζω να είναι δύσκολο να μάθεις smile.gif
SG3ptshooter
QUOTE
Άσχετο 1:
Στην υπογραφή ενός τύπου βρήκα αυτό:
http://foros.acb.com/viewtopic.php?f=45&t=457350
Έχει και βάζελο, φαίνεται σε ένα screenshot. Κατά σατανική σύμπτωση εγκατέστησα το 2k12 πριν 3-4 μέρες. tongue.gif
geo82
Κι εγώ θα σου πρότεινα το 2k. Αγόραζα όλα τα live μέχρι το 2008 αλλά από τότε που ασχολήθηκα με το 2k δεν ξανακοίταξα την "αντίπαλη" εταιρεία.
captain charisma
απο τα live εχω παιξει του 2003 στ πλειστεισιον 1

το live 2004 σε πσ
το live 2007 σε πσ
το live2008 σε πσ το οποιο ηταν οτι χειροτερο

και απο τα 2κ εχω παιξει το 9,10,11 αλλα καπως με ξενερωσε το 11 και το εκοψα το παιχνιδι γενικα...το 12 μονο 1-2 σε νετ καφε το παιξα..
Zephyr
NBA live γιατί έτσι tongue.gif
PanosIlio
Εμένα σήμερα μου ήρθε το NBA 2Κ13 και κατά τη Δευτέρα - Τρίτη θα έχω μια πρώτη άποψη tongue.gif
PanosIlio
Τελικά όντως γίνεται και καλύτερο από το 2Κ12 laugh.gif το 2Κ13 tongue.gif

Είναι απλά ένα επίπεδο πάνω σε όλα, σε κινήσεις, στα μενού, στη μουσική, στο σχεδιασμό των προσώπων, σε όλα.

Απλά η 2Κ βλέπει ότι παίζει χωρίς ανταγωνισμό και ίσως, όσο πατάει η γάτα, αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός για να ξεζουμίσουν τους πωρωμένους, με αυτό εννοώ πως το νέο σύστημα που έχει με το VC (virtual currency) που με αυτό πλέον σχεδόν κάνεις τα πάντα μέσα στο παιχνίδι, που στην αρχή φαινόταν ελκυστικό σαν ιδέα το γεγονός πως από παντού κερδίζεις VC και μπορείς να το ξοδέψεις σχεδόν παντού, όμως είναι πολύ πολύ δύσκολο να το αποκτήσεις, αλλά μπορείς να το αγοράσεις κανονικότατα με Microsoft points (για ΧΒΟΧ) και πολλοί κόσμος το κάνει.

Πάντως είναι πολύ πολύ καλό παιχνίδι. Οπωσδήποτε καλή αγορά.
nzeppos
Για όσους λιώνουν στο NBA 2k ή απλώς για όσους θέλουν να διαβάσουν τα βάσανά μου στο Association mode του 2k13:

http://nasos.gr/nba-2k-ιστορίες
lakersdynasty
To 2k13 αν και δεν ασχολήθηκα μαζί του όσο με προηγούμενα είναι όντως βελτιωμένο ειδικά όσον αφορά τις κινήσεις στο ποστ και στη ντρίμπλά. Βέβαια άργησα αρκετά να δω τις διαφορές αλλά αυτό λόγω προσωπικής μου αχρηστίας tongue.gif

Δοκίμασα γενικά τα περιεχόμενα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τελικά βρήκα ένα Patch που είχε τους παλιούς σταρ που λείπουν και ξεκίνησα πριν καιρό Association βάζοντας στη θέση των Lakers τους Lakers του 87 smile.gif Και παίζω και σε Hall of Fame επίπεδο και δε πα να παίζω με τους Bobcats δε πα να πάιζω με τους Heat όλα τα παιχνίδια ντέρμπι γίνονται biggrin.gif

Σκοράρω εύκολα και παίζω κακή άμυνα το ίδιο εύκολα...

HLR CENATION
QUOTE(lakersdynasty @ Mar 4 2013, 20:10 ) *
To 2k13 αν και δεν ασχολήθηκα μαζί του όσο με προηγούμενα είναι όντως βελτιωμένο ειδικά όσον αφορά τις κινήσεις στο ποστ και στη ντρίμπλά. Βέβαια άργησα αρκετά να δω τις διαφορές αλλά αυτό λόγω προσωπικής μου αχρηστίας tongue.gif

Δοκίμασα γενικά τα περιεχόμενα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τελικά βρήκα ένα Patch που είχε τους παλιούς σταρ που λείπουν και ξεκίνησα πριν καιρό Association βάζοντας στη θέση των Lakers τους Lakers του 87 smile.gif Και παίζω και σε Hall of Fame επίπεδο και δε πα να παίζω με τους Bobcats δε πα να πάιζω με τους Heat όλα τα παιχνίδια ντέρμπι γίνονται biggrin.gif

Σκοράρω εύκολα και παίζω κακή άμυνα το ίδιο εύκολα...


Φιλε Lakersdynasty εμενα ομως θα μ αρεσει που ειμαι απο μετριος εως κακος παικτης?ΑΝ θυμασαι μου ειχες μαθει πως παιζει καλα ενας ψηλος με πλατη αλλα μου λειπουν και αλλα πολλα για να μαθω το παιχνιδι.Οπως η τριπλα.Και απο οτι διαβασα σε ενα αφιερωμα στο παιχνιδι ο χειρισμος του 2013 ειναι ακομα πιο δυσκολος.Ισχυει?

Θα το παρω ομως το παιχνιδι αλλα θα περιμενω το καλοκαιρι που θα εχουν πεσει οι τιμες.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.