Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κόρφμπολ !!! Ψάχνουμε συμπαίκτριες και συμπαίκτες!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
hoegaarden
Γεια χαρά σε όλες και όλους !
Εξηγούμαι και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό: Το κόρφμπολ, που στα ολλανδικά σημαίνει καλαθόσφαιρα/μπάσκετμπολ, είναι ένα άθλημα που παίζεται εδώ και 100 περίπου χρόνια, κυρίως στην Ολλανδία και το Βέλγιο, αλλά πιο πρόσφατα παίζεται και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως η Αγγλία, η Γερμανία, η Τσεχία, καθώς και σε μέρη όπως η Ταϊβάν, η Αυστραλία κτλ. Έχει πολλές ομοιότητες με το μπάσκετ, αλλά και τις εξής βασικές διαφορές, που το κάνουν ξεχωριστό:

1) Είναι το μοναδικό ΜΕΙΚΤΟ άθλημα στον κόσμο, ή έστω το μόνο που είναι αναγνωρισμένο από τη ΔΟΕ... Η ομάδα αποτελείται από 4 γυναίκες και 4 άντρες, που χωρίζονται στη ζώνη της έπίθεσης και στη ζώνη της άμυνας (2+2 σε κάθε ζώνη). Στο μισό γήπεδο που παίζει η επίθεση η ομάδα προσπαθεί να βάλει καλάθι, ενώ η ζώνη της άμυνας προσπαθεί να μη δεχτεί. Κάθε 2 καλάθια οι ρόλοι αλλάζουν.

2) Απαγορεύεται να προχωράει παίκτης με την μπάλα, είτε τριπλάρει είτε όχι. Όταν έχεις την μπάλα υπάρχουν μόνο 2 δυνατότηες: πάσα ή σουτ. Επιτρέπονται τα πίβοτ και τα σουτ εν κινήσει μετά από 2 βήματα, όπως στο μπάσκετ.

3) Αν ένας επιθετικός μαρκάρεται από αντίπαλο του ΙΔΙΟΥ ΦΥΛΟΥ, απαγορεύτεαι να σουτάρει. Ο αμυντικός πάντως πρέπει να είναι πιο κοντά στο καλάθι από τον επιθετικό, και να μην είναι σε απόσταση μεγαλύτερη από 1 περίπου μέτρο. Άρα, για να έχει κάποιος το δικαίωμα να σουτάρει, πρέπει να ξεμαρκαριστεί: είτε να δημιουργήσει απόσταση ανάμεσα στον ίδιο/την ίδια και τον/την αντίπαλο/η, είτε να την προσπεράσει και να βρεθεί πιο κοντα στο καλάθι.

4) Το καλάθι έχει ύψος 3,50 μέτρα, δεν έχει ταμπλό και βρίσκεται ΜΕΣΑ στον αγωνιστικό χώρο, δηλ. το παιχνίδι παίζεται για 6 μέτρα και πίσω από το κάθε καλάθι. Η μπάλα μοιάζει με του ποδοσφαίρου, και το καλάθι είναι λίγο πιο φαρδύ από του μπάσκετ.

Όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα ένα παιχνίδι πολύ πιο γρήγορο από το μπάσκετ και πολύ πιο ομαδικό. Σε σχέση με το μπάσκετ το ύψος παίζει πολύ λιγότερο ρόλο, και τα βασικά ατού για έναν παίκτη / μία παίκτρια είναι η ευκινησία, η ταχύτητα, η προσποίηση και η φυσική κατάσταση (και η ευστοχία....).
Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά, και κάνω και ίσως μικρή κατάχρηση του BASKETFORUM, για το οποίο ζητώ λίγη ανοχή από τους admins, είναι ότι εδώ και λίγο καιρό έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια στην Ελλάδα. Υπάρχουν 2-3 σύλλογοι στη Θεσσαλονίκη, και μια ομάδα ανθρώπων που παίζουν στην Αθήνα (σ' αυτούς ανήκω κι εγώ). Θα αναγνωριστούμε σύντομα κι εμείς από την Ελληνική Ομοσπονδία, η οποία είναι μέλος της διεθνούς και έχει ήδη συμμετάσχει η εθνική μας ομάδα σε ορισμένα τουρνουά, σε επίπεδο ανάλογο των δυνατοτήτων και της εμπειρίας μας....! Ο λόγος που γράφω το ποστ είναι για να ενημερώσω όποιον ή όποιαν ενδιαφέρεται ότι ψάχνουμε νεα μέλη στην ομάδα μας, για όποιον ενδιαφέρεται να δοκιμάσει κάτι .... λίγο διαφορετικό! Εννοείται ότι σχετική εμπειρία δεν απαιτείται, αλλά το μπάσκετ σίγουρα .... βοηθάει!!! Για περισσότερες πληροφορίες, πού και πότε μπορείτε να μας συναντήσετε και να παίξετε κτλ, στείλετε προσωπικό μήνυμα ή απαντήστε εδώ. Για να μην γίνεται κτάχρηση, θα ανοίξω και σχετικό τόπικ στην Off-topic ενότητα. Ίσως έίναι καλύτερα να απαντήσετε εκεί!

Αναμένω!!!
hoegaarden
Το πρώτο μου ποστ για το θέμα αυτό το έβαλα στο Γυναικείο Μπάσκετ, καθώς το άθλημα αυτό παίζεται με μεικτές ομάδες (4 αγόρια και 4 κορίτσια) και θα ήταν ίσως πιθανότερο να το δούν εκεί όσες ασχολούνται με το μπάσκετ. Εκεί θα δείτε και μια σύντομη περιγραφή του αθλήματος. Για εικόνες, αναζητήστε με Korfball ή korfbal (έτσι στα ολλανδικά!) στο Google, για βιντεάκια με τον ίδιο τρόπο στο Youtube, ενώ η αναζήτηση με "κόρφμπολ" στο Google θα σας βγάλει και στο σάιτ της Ελληνικής Ομοσπονδίας. Εννοείται ότι ψάχνουμε για νέους συμπαίκτες και των 2 φύλων, ανεξαρτήτως ηλικίας και άλλων προσόντων. Και η απόσταση που χωρίζει αυτή τη στιγμή την πλάκα και το χαβαλέ από την εθνική ομάδα είναι ΠΟΛΥ μικρή. Προλάβετε!!!!!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif 6.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
hoegaarden
Έχει ήδη αρκετά τμήματα biggrin.gif , ας κάνει και κανείς άλλος τίποτα...! Σοβαρά τώρα, έχω ήδη ανοίξει νέο ποστ και στη ενότητα Off-Topic, όπου δίνω και κάποιους τρόπους να βρει κανείς σχετικά πράγματα στο ίνερνετ. Προτείνω να μεταφέρουμε εκεί τη συζήτηση σιγά σιγά, γιατί κι εγώ δεν ξέρω αν και πόσο θα με αφήσουν να φαίνομαι εδώ... huh.gif huh.gif
tsops
QUOTE(hoegaarden @ Feb 15 2007, 11:41 AM) *
Έχει ήδη αρκετά τμήματα biggrin.gif , ας κάνει και κανείς άλλος τίποτα...! Σοβαρά τώρα, έχω ήδη ανοίξει νέο ποστ και στη ενότητα Off-Topic, όπου δίνω και κάποιους τρόπους να βρει κανείς σχετικά πράγματα στο ίνερνετ. Προτείνω να μεταφέρουμε εκεί τη συζήτηση σιγά σιγά, γιατί κι εγώ δεν ξέρω αν και πόσο θα με αφήσουν να φαίνομαι εδώ... huh.gif huh.gif


Τα μετέφερα όλα εδώ, καλώς ήλθες, πολύ ενδιαφέρον! smile.gif
hoegaarden
OK, αν και κρίμα για ένα άθλημα που συγγενεύει τόσο με το μπάσκετ και στα ολλανδέζικα λέγεται καλαθόσφαιρα να είναι off-topic, μαζί με τον Άγιο Βαλεντίνο και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ. Τέλος πάντων, περιμένω΄απορίες, σχόλια και ... εθελοντές και εθελόντριες! biggrin.gif Στο μεταξύ, ιδού και μια φωτογραφία από πρόσφατο αγώνα Βελγίου-Ολλανδίας...
hoegaarden
Και δυο ακόμα, από το 1ο Βαλκανικό πρωτάθλημα που έγινε το περασμένο καλοκαίρι σε ανοιχτό γήπεδο στις Σέρρες. Τα καλοκαίρια γίνονται στο εξωτερικό αγώνες σε χόρτο, αλλά η πιο επίσημη μορφή του αθλήματος, και οι πιο σπουδαίες διοργανώσεις, γίνονται πάντα σε κλειστό...
dizzy_fingers
Καλώς μας ήρθες hoegaarden. smile.gif

Χωρίς να θέλω να εναντιωθώ στην προσπάθειά σου, καταλαβαίνεις πως όταν κάποιος ζητεί κάτι από τον κόσμο, όσο πιο επίμονος γίνεται - τόσο πιο απωθητικός γίνεται προς αυτόν, έτσι? wink.gif

Το τόπικ το είδαμε, θα το κάνω pinned για μερικές μέρες (το φόρουμ είναι το Off topic, καθώς όσο και να ταιριάζει με το μπάσκετ, είναι άλλο άθλημα όπως και να το κάνουμε...) καθώς μου αρέσει η προσπάθεια.

Καλό θα ήταν όμως να δώσεις και λίγο περισσότερα στοιχεία για την ομάδα σου όπως:
1) Πώς λέγεται?
2) Πού εδρεύει?
3) Πού κάνετε προπονήσεις - αγώνες?
4) Ποιές μέρες την εβδομάδα γίνονται οι προπονήσεις - αγώνες?

Ξεκίνα με αυτά και στην πορεία βλέπουμε.
Dromeas7
Έχω δει πολύ korfball στο youtube!!Ενδιαφερον άθλημα αλλά άθλημα χωρίς τρίπλα δεν το μπορώ.Πάντως ο αθλητισμός είναι ζωη και χαρά οπότε όλες οι αθλητικές δραστηριότητες είναι πολύ καλές.

Off topic :Η μοναδική μου επαφή με το άθλημα ήταν μια Γαλλίδα που γνώρισα πριν 5 χρονια στις διακοπές και έπαιζε το σηγκεκριμένο άθλημα....Αχ Claire........................I still remember you............Ax και Bax
hoegaarden
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 15 2007, 01:43 PM) *
Καλώς μας ήρθες hoegaarden. smile.gif

Χωρίς να θέλω να εναντιωθώ στην προσπάθειά σου, καταλαβαίνεις πως όταν κάποιος ζητεί κάτι από τον κόσμο, όσο πιο επίμονος γίνεται - τόσο πιο απωθητικός γίνεται προς αυτόν, έτσι? wink.gif

Το τόπικ το είδαμε, θα το κάνω pinned για μερικές μέρες (το φόρουμ είναι το Off topic, καθώς όσο και να ταιριάζει με το μπάσκετ, είναι άλλο άθλημα όπως και να το κάνουμε...) καθώς μου αρέσει η προσπάθεια.

Καλό θα ήταν όμως να δώσεις και λίγο περισσότερα στοιχεία για την ομάδα σου όπως:
1) Πώς λέγεται?
2) Πού εδρεύει?
3) Πού κάνετε προπονήσεις - αγώνες?
4) Ποιές μέρες την εβδομάδα γίνονται οι προπονήσεις - αγώνες?

Ξεκίνα με αυτά και στην πορεία βλέπουμε.


Ευχαριστώ για την προβολή και την φιλοξενία biggrin.gif Προσπάθησα απλώς να δώσω μια καλή ιδέα για το άθλημα, δε θέλησα να γίνω πιεστικός σε κανέναν, ούτε όμως και να δώσω τόσο ασαφή εικόνα ώστε να μην κινήσω το ενδιαφέρον!!!

Στα υπόλοιπα:

Η ομάδα λέγεται Σ.Φ.Κ. ‘‘Γαλαξίας‘‘
Νομικά έχει έδρα το Δήμο Αθηναίων.
Προπονήσεις κάνουμε σε ένα ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ στην Πετρούπολη. Συναντιόμαστε στο μετρό του Αγίου Αντωνίου. Αν βρούμε καλύτερο χώρο, θα μετακινηθούμε.
Συναντιόμαστε, προς το παρόν, 1 φορά την εβδομάδα, καθημερινή, βραδυνές ώρες. Συνήθως Τετάρτη ή Πέμπτη, κατόπιν συνεννόησης.
Dromeas7
Υπαρχουν άλλες ομάδες?
Την μπασκέτα πως τη φτιάχνετε καθώς δεν έχει ταμπό?
Air Kef
Eγω έχω απορια γιατι δν εχει ταμπλο..;;;Φαινεται οτι ειναι μια (καλη)παραλλαγη του μπάσκετ..Με ποιο σκεπτικο αφαιρέθηκε το ταμπλο;

Οσο ειδα στο youtube,δν ειδα κανεναν να σουτάρει απο πίσω!
thrylos7
QUOTE
Eγω έχω απορια γιατι δν εχει ταμπλο..;;;Φαινεται οτι ειναι μια (καλη)παραλλαγη του μπάσκετ..Με ποιο σκεπτικο αφαιρέθηκε το ταμπλο;

Νομίζω ότι το κόρφμπολ υπήρχε πριν το μπάσκετ... Απλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω τώρα, καθώς δεν έχω το κατάλληλο βιβλίο μαζί μου.
NBAholic
Στην πραγματικότητα είναι λίγο μεταγενέστερο:

http://www.knkv.nl/web/show/id=43251


Ξέχασα να σας πω ότι είμαι ένας από τους 50 κορυφαίους κορφμπολίστες της ανατολικής Θεσσαλονίκης, δηλαδή ένα από τα 50 άτομα που γνωρίζουν την ύπαρξή του! Μάλλον είμαι στα κλιμάκια προεθνικής. tongue.gif
Anaz
εμενα δεν με χαλαει η απουσια ταμπλο,αλλα που δεν εχει διχτάκι..
Πλακα εχει,δεν το'χαξανακουσει κ μου κινησε την περιερεια και ειδα μερικα βιντεακια.. biggrin.gif
Το περιεργο ειναι οτι σουταρουν λες και πετανε καρπουζι και τα βάζουν.. blink.gif
hoegaarden
QUOTE(Dromeas7 @ Feb 15 2007, 03:16 PM) *
Υπαρχουν άλλες ομάδες?
Την μπασκέτα πως τη φτιάχνετε καθώς δεν έχει ταμπό?

Ο Γαλαξίας είναι η μόνη ομάδα νοτίως της Θεσσαλονίκης... Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν 2-3 ομάδες, οι περισσότεροι που παίζουν είναι βασικά χαντμπολίστες(!) (βλ. και κάποιο επόμενο ποστ!!!).

Το καλάθι στηρίζεται σε αλουμινένιο στύλο, που είτε μπαίνει σε υποδοχή του παρκέ (αυτά σε άλλες χώρες, βέβαια....) είτε στηρίζεται σε μια επίπεδη σιδερένια βάση, αρκετά βαριά ώστε να μην τουμπάρει το καλάθι αν κανείς πάει και στουκάρει πάνω του....! Τα καλάθια παλιά φτιάχνονταν από καλάμια, ήταν κάτι σαν πανέρια χωρίς πάτο, αλλά ευτυχώς η διεθνής ομοσπονδία ε αποφάσισε πριν από 4-5 χρόνια να τα κάνει πλαστικά. Νομίζω φαίνονται σε κάποιες από τις φωτό που ποστάρησα.
hoegaarden
QUOTE(Air Kef @ Feb 15 2007, 04:00 PM) *
Eγω έχω απορια γιατι δν εχει ταμπλο..;;;Φαινεται οτι ειναι μια (καλη)παραλλαγη του μπάσκετ..Με ποιο σκεπτικο αφαιρέθηκε το ταμπλο;

Οσο ειδα στο youtube,δν ειδα κανεναν να σουτάρει απο πίσω!


Δε νομίζω ότι υπήρχε για να αφαιρεθεί biggrin.gif Η ουσία είναι ότι στο μπάσκετ το ταμπλό χρειάζεται, αλλιώς όλα τα σουτ που δεν έμπαιναν θα έβγαιναν έξω και το παιχνίδι θα διακοπτόταν συνέχεια. Στο κόρφμπολ όμως υπάρχει γήπεδο και πίσω από το καλάθι (περίπου 6,5 μέτρα ως την τελική γραμμή - μοιάζει σε αυτό με το χόκεϊ επί πάγου!), οπότε συνήθως κάποιος θα πιάσει την μπάλα και πίσω από το καλάθι αν αναπηδήσει προς τα εκεί ή αστοχήσει τελείως. Ο λόγος που έχει σχεδιαστεί έτσι το πράγμα έχει σχέση μάλλον με τους κανόνες του παιχνιδιού. Επειδή για να έχει δικαίωμα να σουτάρει ένας παίκτης ή μια παίκτρια πρέπει να έχει ξεμαρκαριστεί από τον/την προσωπικό/ή του/της αντίπαλο, συνήθως αυτό απαιτεί πολύ χώρο για να κινείται (σκέψου κάτι σαν κυνηγητό σε πολύ περιορισμένο χώρο: είναι εύκολο να πάσεις τον άλλο). Αν ήταν υποχρεωμένοι και οι 4 παίκτες της επίθεσης να κινούνται όλοι από τη μια μερία του καλαθιού, θα ήταν πολύ δύσκολο να ξεμαρκαριστούν, και θα μπερδεύονταν και μεταξύ τους. Βάζοντας το καλάθι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δώσανε στους επιθετικούς περισσότερο χώρο να κινούνται, χωρίς να χρειάζεται να απομακρυνθούν ΠΑΡΑ πολύ από το καλάθι. Επιλέον, όταν οι 4 επιθετικοί πιάνουν και τις 4 πλευρές γύρω γύρω από το καλάθι, αυτοί όλοι μεταξύ τους βλέπονται, ενώ οι αμυντικοί που παίζουν με πλάτη στο καλάθι βλέπουν μόνο τον προσωπικό τους αντίπαλο που είναι μπροστά τους. Αυτό δίνει ένα πλεονέκτημα στην επίθεση, και τη δυνατότητα για μερικά ωραία συστηματάκια... biggrin.gif biggrin.gif

Σουτ γίνονται και από πίσω, αλλά επειδή ο χώρος είναι λιγότερος εκεί (άρα λιγότερο πιθανό να ξεμαρκαριστεί κάποιος), είναι πιο συχνό να γίνονται από μπροστά.
hoegaarden
QUOTE(Anaz @ Feb 16 2007, 02:36 AM) *
εμενα δεν με χαλαει η απουσια ταμπλο,αλλα που δεν εχει διχτάκι..
Πλακα εχει,δεν το'χαξανακουσει κ μου κινησε την περιερεια και ειδα μερικα βιντεακια.. biggrin.gif
Το περιεργο ειναι οτι σουταρουν λες και πετανε καρπουζι και τα βάζουν.. blink.gif


Επειδή κι εγώ έχω παίξει μπόλικο μπάσκετ με διχτάκι, με χαλάει κι εμένα sad.gif αλλά τελικά δεν έχει και τόση σημασία. Το στυλ στο σούτ, ιδίως στα μακρινά, είναι αρκετά διαφορετικό από το μπάσκετ. Γίνεται από πιο χαμηλά (αφού για να σουτάρεις δεν πρέπει να έχεις αντίπαλο ακριβώς μπροστά σου, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να φας τάπα και δε χρειάζεται να σουτάρεις πάνω από το κεφάλι), και συνήθως τα σουτ γίνονται από μακριά, άρα το σπάσιμο του καρπού δε φτάνει. Σουτάρουν περίπου όπως αυτοί στο μπάσκετ που σουτάρουν τρίποντο από το κέντρο. Επίσης, επιεδή δεν υπάρχει ταμπλό, το φάλτσο στην μπάλα δε χρειάζεται, οπότε σουτάρουν συμμετρικά, και με τα δύο χέρια, ακόμα και από κοντά. Αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες, και αν δεις εμάς να παίζουμε στην Ελλάδα, όλοι σχεδόν σουτάρουν μπασκετικά. Όσο για την ευστοχία, στα βιντεάκια που είδες είναι μάλλον τα χαϊλάιτς....! Στους αγώνες μπαίνουν περίπου 30-40 καλάθια, και τα ποσοστά ευστοχίας είναι φυσικά πολύ πιο χαμηλά από το μπάσκετ, επειδή δεν υπάρχει ταμπλό, αλλά κυρίως γιατί τα σουτ γίνονται πολύ βιαστικά και συχνά από μεγάλη απόσταση. biggrin.gif
hoegaarden
Η επόμενη ανοιχτή προπόνηση κόρφμπολ του Γαλαξία θα γίνει αύριο Πέμπτη 22/2, στις 9 το βράδυ, στο ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ της Αγίας Τριάδας, στην Κηπούπολη (τέρμα Περικλέους). Θα υπάρχει αρκετός κόσμος που θα έρθει για πρώτη φορά, οπότε καλούμε όσους και όσες θέλουν να γνωρίσουν το μεικτό αυτό άθλημα, να παίξουν μαζί μας και να δοκιμάσουν την ... τύχη τους σε κάτι καινούργιο και διαφορετικό, να έρθουν να μας βρουν. Για όσους δεν ξέρουν πώς να πάνε, θα υπάρχει ραντεβού στο μετρό του Αγίου Αντωνίου στις 8.30 μ.μ. Αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι δε θα βρέχει...!
thrylos7
QUOTE
Στην πραγματικότητα είναι λίγο μεταγενέστερο:

http://www.knkv.nl/web/show/id=43251


Κι όμως, έχω πηγή που αναφέρει πως είναι προγενέστερο...

Αν σκεφτούμε ότι υπάρχει διεθνής ομοσπονδία κόρφμπολ από το 1903 (που εδρεύει στην Ολλανδία), ενώ (νομίζω) η πρώτη διεθνής ομοσπονδία για το μπάσκετ υπάρχει από το 1932, τότε μου φαίνεται λογικό αυτό.

Και πάλι όμως, δε μπορώ να είμαι σίγουρος...
hoegaarden
QUOTE(thrylos7 @ Feb 21 2007, 10:50 AM) *
Κι όμως, έχω πηγή που αναφέρει πως είναι προγενέστερο...
Αν σκεφτούμε ότι υπάρχει διεθνής ομοσπονδία κόρφμπολ από το 1903 (που εδρεύει στην Ολλανδία), ενώ (νομίζω) η πρώτη διεθνής ομοσπονδία για το μπάσκετ υπάρχει από το 1932, τότε μου φαίνεται λογικό αυτό.


Στην πραγματικότητα, η Διεθνής Ομοσπονδία του κόρφμπολ (IKF) δηγμιουργήθηκε το 1933, έστω και αν από το 1924 είχε δημιουργηθεί ένας φορέας για τη συνεργασία της Ολλανδίας και του Βελγίου... Το 1903 απλώς πρωτοεμφανίστηκε το άθλημα, οπότε, όπως και αν το δει κανείς, το κόρφμπολ ήρθε λίγο μετά από το μπάσκετ!
thrylos7
Ναι ε; Τυπογραφικό λάθος; Όπως και να' χει κάτι ξέρεις παραπάνω, αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι σίγουρος... tongue.gif
hoegaarden
Μπάι δε γουέι, το πανελλήνιο πρωτάθλημα φαίνεται πως θα γίνει 19 και 20 Μαϊου στο γυμναστήριο της Μίκρας (Θεσσαλονίκη) biggrin.gif
hoegaarden
QUOTE(hoegaarden @ Mar 7 2007, 07:10 AM) *
Μπάι δε γουέι, το πανελλήνιο πρωτάθλημα φαίνεται πως θα γίνει 19 και 20 Μαϊου στο γυμναστήριο της Μίκρας (Θεσσαλονίκη) biggrin.gif


and the winner is .... ο Άρης Θεσσαλονίκης (ο γνωστός...!), που κέρδισε στον τελικό τον Γαλαξία με 11-9.....
Igor
Ο Αρης εχει ομαδα Κορφμπολ ????
hoegaarden
Έχει από φέτος. Και εφόσον πήρε και το πρωτάθλημα, μάλλον θα έχει και τα επόμενα χρόνια. Θα έχουν αρκετό χρόνο για να μάθουν όλους τους κανονισμούς... wink.gif
P.Faliro13
ποιές άλλες ελληνικές ομάδες έχουν ομάδα Κορφμπολ ????
hoegaarden
Στο πρωτάθλημα μετείχαν 6 ομάδες. Εκτός από τον Άρη μετείχαν άλλα 4 σωματεία από τη Θεσσαλονίκη τα οποία έχουν δημιουργήσει τμήμα κόρφμπολ (Ζευς Καλαμαριάς, Μακεδών Αμπελοκήπων, Πετρίτσι-Μυκήνες και Νέμεσις Μενεμένης), και φυσικά ο Γαλαξίας από την Αθήνα biggrin.gif , το μόνο αμιγώς κορφμπολικό σωματείο στην Ελλάδα.

Μια καλή επισκόπηση του πρωταθλήματος βρίσκεται στο

http://www.makedonhellas.gr/Korfball_2007.htm
morrison
Χαζευα στο φορουμ και ανακαλυψα αυτο το thread.Eνδιαφερον το αθλημα,το ωραιο ειναι οτι επειδη δεν επιτρεπεται η τριπλα τρεχουν ολοι σαν τρελοι για να ξεμαρκαριστουν,πρεπει να ειναι το νο1 αθλημα που ειχε ιστορικα τεραστια σημασια η κινηση χωρις την μπαλα!
Εκατσα και ειδα και καποια βιντεακια στο νετ,προσεξα οτι παλιοτερα παιζοταν σε ανοιχτα γηπεδα αρα και οι διαστασεις των pitch ηταν πολυ μεγαλυτερες.Με τις τοτε διαστασεις μου θυμιζει περισσοτερο ραγκμπι με καλαθι,οταν μπηκε στα κλειστα γηπεδα μοιαζει περισσοτερο για μιξη χαντμπολ-μπασκετ.

Asimvf
Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδη είμαι νέος στο χώρο του korfball και μάλλον είδα λίγο αργά το topic σου, ισχύει ακόμα η πρόσκληση??
Μένω Αθήνα και ψάχνω να βρώ στοιχεία για ομάδες Αθηνών και για την ομοσπονδία και δεν βρίσκω κάτι.

Μπορείς να με διαφωτίσεις???

Ευχαριστώ

QUOTE (hoegaarden @ Feb 15 2007, 13:42 ) *
Γεια χαρά σε όλες και όλους !
Εξηγούμαι και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό: Το κόρφμπολ, που στα ολλανδικά σημαίνει καλαθόσφαιρα/μπάσκετμπολ, είναι ένα άθλημα που παίζεται εδώ και 100 περίπου χρόνια, κυρίως στην Ολλανδία και το Βέλγιο, αλλά πιο πρόσφατα παίζεται και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως η Αγγλία, η Γερμανία, η Τσεχία, καθώς και σε μέρη όπως η Ταϊβάν, η Αυστραλία κτλ. Έχει πολλές ομοιότητες με το μπάσκετ, αλλά και τις εξής βασικές διαφορές, που το κάνουν ξεχωριστό:

1) Είναι το μοναδικό ΜΕΙΚΤΟ άθλημα στον κόσμο, ή έστω το μόνο που είναι αναγνωρισμένο από τη ΔΟΕ... Η ομάδα αποτελείται από 4 γυναίκες και 4 άντρες, που χωρίζονται στη ζώνη της έπίθεσης και στη ζώνη της άμυνας (2+2 σε κάθε ζώνη). Στο μισό γήπεδο που παίζει η επίθεση η ομάδα προσπαθεί να βάλει καλάθι, ενώ η ζώνη της άμυνας προσπαθεί να μη δεχτεί. Κάθε 2 καλάθια οι ρόλοι αλλάζουν.

2) Απαγορεύεται να προχωράει παίκτης με την μπάλα, είτε τριπλάρει είτε όχι. Όταν έχεις την μπάλα υπάρχουν μόνο 2 δυνατότηες: πάσα ή σουτ. Επιτρέπονται τα πίβοτ και τα σουτ εν κινήσει μετά από 2 βήματα, όπως στο μπάσκετ.

3) Αν ένας επιθετικός μαρκάρεται από αντίπαλο του ΙΔΙΟΥ ΦΥΛΟΥ, απαγορεύτεαι να σουτάρει. Ο αμυντικός πάντως πρέπει να είναι πιο κοντά στο καλάθι από τον επιθετικό, και να μην είναι σε απόσταση μεγαλύτερη από 1 περίπου μέτρο. Άρα, για να έχει κάποιος το δικαίωμα να σουτάρει, πρέπει να ξεμαρκαριστεί: είτε να δημιουργήσει απόσταση ανάμεσα στον ίδιο/την ίδια και τον/την αντίπαλο/η, είτε να την προσπεράσει και να βρεθεί πιο κοντα στο καλάθι.

4) Το καλάθι έχει ύψος 3,50 μέτρα, δεν έχει ταμπλό και βρίσκεται ΜΕΣΑ στον αγωνιστικό χώρο, δηλ. το παιχνίδι παίζεται για 6 μέτρα και πίσω από το κάθε καλάθι. Η μπάλα μοιάζει με του ποδοσφαίρου, και το καλάθι είναι λίγο πιο φαρδύ από του μπάσκετ.

Όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα ένα παιχνίδι πολύ πιο γρήγορο από το μπάσκετ και πολύ πιο ομαδικό. Σε σχέση με το μπάσκετ το ύψος παίζει πολύ λιγότερο ρόλο, και τα βασικά ατού για έναν παίκτη / μία παίκτρια είναι η ευκινησία, η ταχύτητα, η προσποίηση και η φυσική κατάσταση (και η ευστοχία....).
Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά, και κάνω και ίσως μικρή κατάχρηση του BASKETFORUM, για το οποίο ζητώ λίγη ανοχή από τους admins, είναι ότι εδώ και λίγο καιρό έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια στην Ελλάδα. Υπάρχουν 2-3 σύλλογοι στη Θεσσαλονίκη, και μια ομάδα ανθρώπων που παίζουν στην Αθήνα (σ' αυτούς ανήκω κι εγώ). Θα αναγνωριστούμε σύντομα κι εμείς από την Ελληνική Ομοσπονδία, η οποία είναι μέλος της διεθνούς και έχει ήδη συμμετάσχει η εθνική μας ομάδα σε ορισμένα τουρνουά, σε επίπεδο ανάλογο των δυνατοτήτων και της εμπειρίας μας....! Ο λόγος που γράφω το ποστ είναι για να ενημερώσω όποιον ή όποιαν ενδιαφέρεται ότι ψάχνουμε νεα μέλη στην ομάδα μας, για όποιον ενδιαφέρεται να δοκιμάσει κάτι .... λίγο διαφορετικό! Εννοείται ότι σχετική εμπειρία δεν απαιτείται, αλλά το μπάσκετ σίγουρα .... βοηθάει!!! Για περισσότερες πληροφορίες, πού και πότε μπορείτε να μας συναντήσετε και να παίξετε κτλ, στείλετε προσωπικό μήνυμα ή απαντήστε εδώ. Για να μην γίνεται κτάχρηση, θα ανοίξω και σχετικό τόπικ στην Off-topic ενότητα. Ίσως έίναι καλύτερα να απαντήσετε εκεί!

Αναμένω!!!



Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδη είμαι νέος στο χώρο του korfball και μάλλον είδα λίγο αργά το topic σου, ισχύει ακόμα η πρόσκληση??
Μένω Αθήνα και ψάχνω να βρώ στοιχεία για ομάδες Αθηνών και για την ομοσπονδία και δεν βρίσκω κάτι.

Μπορείς να με διαφωτίσεις???

Ευχαριστώ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.