Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισραήλ - Ιταλία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
benchwarmer


13/9, ώρα 19:30
tuareg
νουμερο ενα υποψηφιο για το πιο τρελλο ματς των 16
επαθα λαστιχο
QUOTE(tuareg @ Sep 11 2015, 00:56 ) *
νουμερο ενα υποψηφιο για το πιο τρελλο ματς των 16

Καθαρά ενστικτωδώς,συμφωνώ.Παίζει να γίνει ροντέο ή να δούμε ξέρω γω το Ισραήλ 14 πόντους μπροστά στο ημίχρονο και να το πάρει τελικά η Ιταλία.Δεν θα βαρεθούμε πάντως
GK_23
QUOTE(tuareg @ Sep 10 2015, 23:56 ) *
νουμερο ενα υποψηφιο για το πιο τρελλο ματς των 16

Αν το ματς πάει σε τρελό ρυθμό, δεν βλέπω πως το Ισραήλ μπορεί να ανταποκριθεί.

ΟΚ, οι Ιταλοί είναι τρύπα στην άμυνα αλλά η επίθεση τους δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα να φτάσει τους 80 πόντους. Μπορούν οι Ισραηλινοί να σκοράρουν τόσο πολύ; Δεν νομίζω...
zorba
QUOTE(GK_23 @ Sep 11 2015, 11:05 ) *
Αν το ματς πάει σε τρελό ρυθμό, δεν βλέπω πως το Ισραήλ μπορεί να ανταποκριθεί.

ΟΚ, οι Ιταλοί είναι τρύπα στην άμυνα αλλά η επίθεση τους δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα να φτάσει τους 80 πόντους. Μπορούν οι Ισραηλινοί να σκοράρουν τόσο πολύ; Δεν νομίζω...


Δεν μπορώ να δω πώς η Ιταλία γίνεται να χάσει αυτό το παιχνίδι. Πιστεύω οτι στα νοκ άουτ θα δούμε καλύτερη αμυντική λειτουργία και καλύτερες συνεργασίες απ' τους Ιταλούς που έχουν πλέον πορωθεί.
Παραδόξως, η απώλεια του Ντατόμε εδωσε στον Γκαλινάρι τα ηνία της ομαδας κι έλυσε τα χέρια του Πιανιτζιάνι στη διαχείριση του ροτέισον... Λέω παραδόξως γιατί όπως φανηκε, ο Πιανιτζιάνι δεν ειναι σε θέση να κοουτσάρει τόσους ποιοτικούς παίκτες μαζεμένους...
TakeshyKurosawa
QUOTE (zorba @ Sep 11 2015, 15:36 ) *
Δεν μπορώ να δω πώς η Ιταλία γίνεται να χάσει αυτό το παιχνίδι. Πιστεύω οτι στα νοκ άουτ θα δούμε καλύτερη αμυντική λειτουργία και καλύτερες συνεργασίες απ' τους Ιταλούς που έχουν πλέον πορωθεί.
Παραδόξως, η απώλεια του Ντατόμε εδωσε στον Γκαλινάρι τα ηνία της ομαδας κι έλυσε τα χέρια του Πιανιτζιάνι στη διαχείριση του ροτέισον... Λέω παραδόξως γιατί όπως φανηκε, ο Πιανιτζιάνι δεν ειναι σε θέση να κοουτσάρει τόσους ποιοτικούς παίκτες μαζεμένους...


Ο Ντατόμε χάνει τελικά όλο το τουρνουά? Γιατί στις αρχές έλεγαν ότι χάνει μόνο την πρώτη φάση. Πιστεύω και εγώ ότι θα εμφανιστούν βελτιωμένοι οι Ιταλοί και αν είναι σοβαροί από αυτή τη Λιθουανία δεν χάνουν, οπότε παίζει δυνατά ημιτελικός με Σερβία.
natouralistis
QUOTE (zorba @ Sep 11 2015, 15:36 ) *
Δεν μπορώ να δω πώς η Ιταλία γίνεται να χάσει αυτό το παιχνίδι. Πιστεύω οτι στα νοκ άουτ θα δούμε καλύτερη αμυντική λειτουργία και καλύτερες συνεργασίες απ' τους Ιταλούς που έχουν πλέον πορωθεί.
Παραδόξως, η απώλεια του Ντατόμε εδωσε στον Γκαλινάρι τα ηνία της ομαδας κι έλυσε τα χέρια του Πιανιτζιάνι στη διαχείριση του ροτέισον... Λέω παραδόξως γιατί όπως φανηκε, ο Πιανιτζιάνι δεν ειναι σε θέση να κοουτσάρει τόσους ποιοτικούς παίκτες μαζεμένους...


Εγώ πάλι δεν μπορώ να δω πως η Ιταλία μπορεί να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Τρώγοντας καλάθι σε κάθε επίθεση, άντε σε κάθε δεύτερη επίθεση πως στο καλό μπορείς να κερδίσεις;
zorba
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Sep 11 2015, 12:40 ) *
Ο Ντατόμε χάνει τελικά όλο το τουρνουά? Γιατί στις αρχές έλεγαν ότι χάνει μόνο την πρώτη φάση. Πιστεύω και εγώ ότι θα εμφανιστούν βελτιωμένοι οι Ιταλοί και αν είναι σοβαροί από αυτή τη Λιθουανία δεν χάνουν, οπότε παίζει δυνατά ημιτελικός με Σερβία.

Μυική διάταση πρώτου βαθμού στον δεξιό προσαγωγό, πρόβλημα που φάνηκε απ' τη μαγνητική και που τον ταλαιπώρησε και στο παρελθόν...
Κατά τα αλλά οι Ιταλοί είναι ικανοί για όλα. Βέβαια αυτή την Σερβία την βλεπω ενα σκαλί πάνω απ' όλους...

QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2015, 12:42 ) *
Εγώ πάλι δεν μπορώ να δω πως η Ιταλία μπορεί να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Τρώγοντας καλάθι σε κάθε επίθεση, άντε σε κάθε δεύτερη επίθεση πως στο καλό μπορείς να κερδίσεις;

Βάζοντας ενα παραπάνω... smiley.gif
Πέρα απ' την πλάκα, οι Ιταλοί έδειξαν οτι στο όσα φάμε κι όσα βάλουμε ειναι απ' τους καλύτερους. Το παιχνίδι με τη Σερβία δεν μετράει...
Ilias7
Μαλλον εδω θα δουμε ενα παιχνιδι με τρελο ρυθμο ειδικα απο την Ιταλια που οσο να ναι το συνηθιζει..Θα το παρουν το ματς οι Ιταλοι αλλα το θεμα ειναι τι γινετε απο εκει και περα..Ειναι ικανοι να κερδισουν τους παντες αλλα να χασουν κιολας..Ειναι ομαδα ερωτηματικο..

Βεβαια εχει αρκετο ενδιαφερον να δουμε τι θα γινει και προσωπικα μου ειναι πολυ συμπαθης ως ομαδα και θα ηθελα να τους δω να φτανουν ψηλα μετα απο αρκετα χρονια που ειναι μακρυα απο τις επιτυχιες.
xristos_metal
Θα το παρει ευκολα η Ιταλια!
TakeshyKurosawa
Εντονότερο το ομαδικό πνεύμα επιθετικά σήμερα για την Ιταλία. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τζεντίλε!
zorba
Ημίχρονο 40-30 για την Ιταλία, αρκετά εύκολα θα έλεγα. Η διαφορά ποιότητας είναι εμφανής. Μπελινέλι 3/4 3pt, Μπαρνιάνι, Γκαλινάρι και ιδιαίτερα Τζεντίλε 12 pt κάνουν πάρτι. Το θράσος του τελευταίου είναι πραγματικά σπάνιο! Κανει διεισδύσεις μπροστά στους ψηλούς του Ισραήλ σαν τρένο και είτε παίρνει φάουλ είτε το βάζει.
Η άμυνα της Ιταλίας στο πικ εν ρολ πιστεύω είναι η χειρότερη με διαφορά...

Μόνο η Ιταλία θα μπορούσε να το χάσει αυτό το παιχνίδι...

Τζεντίλε = Hulk
zorba
Είτε το Ισραήλ είναι μακράν η χειρότερη ομάδα του τουρνουά, είτε η Ιταλία είναι υπερομάδα...
Διασυρμός!

Μπαρνιάνι τραυματίας;;;
Runt
Ομαδα ουσιαστικα ενος παικτη το Ισραηλ επιθετικα.
Οι Ιταλοι παιζουν το ελευθερο μπασκετ τους , αλλα ειναι αρκετα σφιχτοι στην αμυνα και ο Kασπι δεν φτανει.

Ενω ο Τζεντιλε ειναι ενας πολυ καλος φοργουορντ, κατανταει αηδια ο τροπος που επιλεγει να παιζει (μοναχος του).
Ποιος σοβαρος προπονητης, σοβαρης ομαδας με στοχους, θα τον εμπιστευτει αν δεν στρωσει, δεν ξερω.
Σιγουρα θα δωσει μεγαλο περιθωριο για κραξιμο με τετοια νόοτροπια.

Και μια και το φερε η κουβεντα, αναρωτιεμαι: γιεατι δεν ειναι polite να σχολιαζουμε αρνητικα και να ειρωνευομεθα παικτες, η ολοκληρες ομαδες αν το τραβαει η ψυχουλα τους, αλλα δεν τρεχει τιποτα αν φτιαχνουμε ολοκληρα τοπικ για να κραξουμε δημοσιογραφους;
Γνωμη μου ειναι οτι κανενας και τιποτα δημοσια εκτεθιμενο δεν πρεπει να μενει στο απυροβλητο.
Θα τα ακουσει, αν το αξιζει, οπως καλη ωρα ο τζεικ που μας εχει επιβαλει τον εαυτο του 2 - 3 χρονια τωρα , και δεν το κουναει με τιποτα (σαν το μιολνιρ ενα πραμα).

Μολις προσεξα τον αριθμο των ποστ μου.


Α-ΟΥ!
zorba
Τελικό σκορ 82-52
Τζεντίλε 27 pt σε 29 λεπτά
Zoys
QUOTE(Runt @ Sep 13 2015, 20:54 ) *
Και μια και το φερε η κουβεντα, αναρωτιεμαι: γιεατι δεν ειναι polite να σχολιαζουμε αρνητικα και να ειρωνευομεθα παικτες, η ολοκληρες ομαδες αν το τραβαει η ψυχουλα τους, αλλα δεν τρεχει τιποτα αν φτιαχνουμε ολοκληρα τοπικ για να κραξουμε δημοσιογραφους;
Γνωμη μου ειναι οτι κανενας και τιποτα δημοσια εκτεθιμενο δεν πρεπει να μενει στο απυροβλητο.
Θα τα ακουσει, αν το αξιζει, οπως καλη ωρα ο τζεικ που μας εχει επιβαλει τον εαυτο του 2 - 3 χρονια τωρα , και δεν το κουναει με τιποτα (σαν το μιολνιρ ενα πραμα).

Η κριτική είναι ευπρόσδεκτη ανεξάρτητα από το σε ποιον απευθύνεται. Η διαφορά είναι στον τρόπο που θα γίνεται καθώς τα topic που αναφέρεις έχουν πρωτίστως χιουμοριστική διάθεση.
Runt
καμμια αντιρηση, καμμια φορα πντως ξεφευγουμε απο το χιουμορ και παμε στην χαρεκακια η και στην αδικη κριτικη ακομα.
Κατι που ομως ειναι φυσιολογικο.
Για τγν ιστορια δεν ειμαι εναντιον κανενος ειδου θεματολογιας -ποιος ειμαι αλλωστε, και τι σημασια θα ειχε στο κατω-κατω.
Πιστευω τελος οτι και το κραξιμο στους Ισπανους (παικτες) δεν ξεφευγει πολυ απο το κλασικο καλαμπουρι.
κανενας δεν εχει να χωρισει τιποτα ουσιαστικο με τον λα μπομπα.
GK_23
Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση των Ιταλών, αυτή τη φορά εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στην άμυνα. Το Ισραήλ που σκόραρε γύρω στους 75 πόντους μέσο όρο στη φάση των ομίλων, σήμερα έμεινε στους 52.

Ένα από τα εντυπωσιακά στατιστικά των Ιταλών είναι τα ελάχιστα λάθη, σήμερα έκαναν μόλις 6 σε όλο το ματς. Νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες σε αυτόν τον τομέα.

Μοναδική παραφωνία σήμερα ο τραυματισμός του Μπαρνιάνι, ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο κάποια στιγμή αλλά όχι στο ματς. Δεν φάνηκε να είναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό βέβαια.
zorba
QUOTE(GK_23 @ Sep 13 2015, 18:21 ) *
Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση των Ιταλών, αυτή τη φορά εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στην άμυνα. Το Ισραήλ που σκόραρε γύρω στους 75 πόντους μέσο όρο στη φάση των ομίλων, σήμερα έμεινε στους 52.

Ένα από τα εντυπωσιακά στατιστικά των Ιταλών είναι τα ελάχιστα λάθη, σήμερα έκαναν μόλις 6 σε όλο το ματς. Νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες σε αυτόν τον τομέα.

Μοναδική παραφωνία σήμερα ο τραυματισμός του Μπαρνιάνι, ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο κάποια στιγμή αλλά όχι στο ματς. Δεν φάνηκε να είναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό βέβαια.

Θα φανεί αύριο αν είναι σοβαρό.
Δυστυχώς πρόκειται για ενοχλήσεις στη γάμπα, πρόβλημα που τον σταμάτησε για καιρό στο ΝΒΑ και είχε μάλιστα και υποτροπή...
Zoys
QUOTE(GK_23 @ Sep 13 2015, 21:21 ) *
Μοναδική παραφωνία σήμερα ο τραυματισμός του Μπαρνιάνι, ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο κάποια στιγμή αλλά όχι στο ματς. Δεν φάνηκε να είναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό βέβαια.

QUOTE
Simone Pianigiani: Bargnani suffered a muscle problem. Tomorrow he will be evaluated and we'll know if he can play in the quarterfinals
TakeshyKurosawa
QUOTE (Runt @ Sep 13 2015, 20:54 ) *
Ομαδα ουσιαστικα ενος παικτη το Ισραηλ επιθετικα.
Οι Ιταλοι παιζουν το ελευθερο μπασκετ τους , αλλα ειναι αρκετα σφιχτοι στην αμυνα και ο Kασπι δεν φτανει.

Ενω ο Τζεντιλε ειναι ενας πολυ καλος φοργουορντ, κατανταει αηδια ο τροπος που επιλεγει να παιζει (μοναχος του).
Ποιος σοβαρος προπονητης, σοβαρης ομαδας με στοχους, θα τον εμπιστευτει αν δεν στρωσει, δεν ξερω.
Σιγουρα θα δωσει μεγαλο περιθωριο για κραξιμο με τετοια νόοτροπια.

Και μια και το φερε η κουβεντα, αναρωτιεμαι: γιεατι δεν ειναι polite να σχολιαζουμε αρνητικα και να ειρωνευομεθα παικτες, η ολοκληρες ομαδες αν το τραβαει η ψυχουλα τους, αλλα δεν τρεχει τιποτα αν φτιαχνουμε ολοκληρα τοπικ για να κραξουμε δημοσιογραφους;
Γνωμη μου ειναι οτι κανενας και τιποτα δημοσια εκτεθιμενο δεν πρεπει να μενει στο απυροβλητο.
Θα τα ακουσει, αν το αξιζει, οπως καλη ωρα ο τζεικ που μας εχει επιβαλει τον εαυτο του 2 - 3 χρονια τωρα , και δεν το κουναει με τιποτα (σαν το μιολνιρ ενα πραμα).

Μολις προσεξα τον αριθμο των ποστ μου.


Α-ΟΥ!

Τα έλεγα και εγώ πριν λίγες μέρες για τον Τζεντίλε και με έκραζαν. Ο τύπος μπορεί να γίνει παιχταράς αν αλλάξει λίγο μυαλά..
zorba
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Sep 13 2015, 18:35 ) *
Τα έλεγα και εγώ πριν λίγες μέρες για τον Τζεντίλε και με έκραζαν. Ο τύπος μπορεί να γίνει παιχταράς αν αλλάξει λίγο μυαλά..

Ο Τζεντίλε είναι παικταράς. Σε συνέντευξη στην ιταλική τηλεόραση ο Μπελινέλι τον έχρισε mvp και είπε οτι ήταν στα πλάνα της ομάδας να του δοθούν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες απόψε...
TakeshyKurosawa
QUOTE (zorba @ Sep 13 2015, 21:44 ) *
Ο Τζεντίλε είναι παικταράς. Σε συνέντευξη στην ιταλική τηλεόραση ο Μπελινέλι τον έχρισε mvp και είπε οτι ήταν στα πλάνα της ομάδας να του δοθούν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες απόψε...


Τον ξέρουμε σαν παίχτη από την Ευρωλίγκα. Έκανε τρελή εμφάνιση, αλλά βρήκε και τα έκανε. Σε σοβαρή ομάδα δεν θα περνάνε αυτά. Πχ θέλω να δω τα γιουρούσια του ενάντια στη Σερβία που λογικά θα συναντήσουν στους 4.
zorba
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Sep 13 2015, 18:47 ) *
Τον ξέρουμε σαν παίχτη από την Ευρωλίγκα. Έκανε τρελή εμφάνιση, αλλά βρήκε και τα έκανε. Σε σοβαρή ομάδα δεν θα περνάνε αυτά. Πχ θέλω να δω τα γιουρούσια του ενάντια στη Σερβία που λογικά θα συναντήσουν στους 4.

Συμφωνώ ότι βρήκε και τα έκανε, αλλά έχει δείξει στο παρελθόν και εναντίον μας πόσο θράσος έχει οταν κάρφωσε στα μούτρα του Μπουρούση και του Παπανικολάου.
http://youtu.be/DkRxZUzPxBY
http://youtu.be/9cZJnhQgYVc
Εννοείται ότι το ταβάνι του είναι πολύ ψηλότερο, αλλά είναι ήδη παικταράς.
Btw, αυτή η Ιταλία δύσκολα θα χάσει απο Λιθουανία που λογικά θα περάσει στους 8
Runt
QUOTE (zorba @ Sep 13 2015, 21:44 ) *
Ο Τζεντίλε είναι παικταράς. Σε συνέντευξη στην ιταλική τηλεόραση ο Μπελινέλι τον έχρισε mvp και είπε οτι ήταν στα πλάνα της ομάδας να του δοθούν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες απόψε...

αυτο λεμε οτι ειναι παικταρας αλλα με κακη νόοτροπια. Του αρεσει να μονοπωλει το ενδιαφερον.
που να μην ειχε και τους νβαρες διπλα του.
τις πρωτοβουλιες με προπονητη που σεβεται τον εαυτο του δεν α τις επαιρνε. αλλα ειπαμε ας οψεται ο πιανιτζανι.
RipCity
Καλά παιδιά η Ιταλία κερδίζει κι ο ίδιος παρασουτάρει αλλά με τρομερά ποσοστά. no harm done.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.