Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ορλάντο-Τορόντο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
NBAholic
magic1-sm.gif vs raptors1-sm.gif

Σχόλια για τη σειρά αγώνων.
Keyser_Soze
Και εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις 2 ομάδες και λογικά θα τελειώσουν τη σειρά στα 4 παιχνίδια οι Μάγοι.
red pyramid88
QUOTE(Keyser_Soze @ Apr 17 2008, 13:51 ) *
Και εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις 2 ομάδες και λογικά θα τελειώσουν τη σειρά στα 4 παιχνίδια οι Μάγοι.


Ε όχι δα! Bosh/T.J. Ford/Calderon/Bargiani/Kapono/Anthony έχει το Toronto. Δεν μιλάμε για ομαδούλα. Άσε που και το Orlando δεν έχει ούτε τόση εμπιρία ούτε είναι τόσο σταθεροί για να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα περάσουν έτσι εύκολα. Αντιθέτως, πιστεύω θα δυσκολευτούν, αλλά αν περάσουν θα είναι απο τα φαβορί για τίτλο.

Ποντάρω 4 - 2 υπέρ των Magic.
morfi
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 17 2008, 18:24 ) *
Bargiani/Kapono

Και με αυτούς τους παίκτες προσπαθείς να αποδείξεις ότι οι Ράπτορς μπορούν να χτυπήσουν τους Μάτζικ;

QUOTE(red pyramid88 @ Apr 17 2008, 18:24 ) *
Άσε που και το Orlando δεν έχει ούτε τόση εμπιρία

Ενώ έχουν οι Ράπτορς...; rolleyes.gif

QUOTE(red pyramid88 @ Apr 17 2008, 18:24 ) *
ούτε είναι τόσο σταθεροί για να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα περάσουν έτσι εύκολα.

To Ορλάντο φέτος ήταν από τις πιο σταθερές ομάδες τόσο εντός όσο και εκτός ενώ έπαιρνε αποτελέσματα που άλλες ομάδες ονειρεύονται. Δεν νομίζω να το χάσει τώρα.
red pyramid88
QUOTE(morfi @ Apr 17 2008, 23:52 ) *
Και με αυτούς τους παίκτες προσπαθείς να αποδείξεις ότι οι Ράπτορς μπορούν να χτυπήσουν τους Μάτζικ;
Ενώ έχουν οι Ράπτορς...; rolleyes.gif
To Ορλάντο φέτος ήταν από τις πιο σταθερές ομάδες τόσο εντός όσο και εκτός ενώ έπαιρνε αποτελέσματα που άλλες ομάδες ονειρεύονται. Δεν νομίζω να το χάσει τώρα.


Οι συγκεκριμένοι 2 είναι καλοί συμπληρωματικοί παίκτες. Αν πάρεις υπόψην σου το πόσο καλά παίζουν συνήθως οι Raptors απέναντι στο Orlando τα τελευταία 2 χρόνια, δεν βρίσκω λόγο να μην τους κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Οι Raptors τεράστια εμπιρία δεν έχουν, σίγουρα όμως περρισσότερη απο τους παίκτες των magic.

Ούτε εγώ. Απλά δεν πιστεύω ότι θα είναι δα και περίπατος όπως νομίζουν οι πιο πολλοί.
morfi
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 00:02 ) *
Οι συγκεκριμένοι 2 είναι καλοί συμπληρωματικοί παίκτες.

Οι Μάτζικ έχουν καλύτερους αναπληρωματικούς από τους παραπάνω, οπότε πάλι υπερβολικό το θεωρώ.

QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 00:02 ) *
Οι Raptors τεράστια εμπιρία δεν έχουν, σίγουρα όμως περρισσότερη απο τους παίκτες των magic.

Γιατί έχουν περισσότερη εμπειρία; Αυτή η ομάδα των Ράπτορς έχει πάει περισσότερες φορές από αυτή την ομάδα των Μάτζικ στα πλέι οφ; Υπάρχει κάποιος παίκτης των Ράπτορς (που να είναι πρωταγωνιστής, όχι κάποιος σαν τους Καπόνο και Νεστέροβιτς) που να έχει παίξει σε τελικούς περιφέρειας (Τούρκογλου) ή να έχει πάει βαθιά στα πλέι οφ (Λιούις);

QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 00:02 ) *
Αν πάρεις υπόψην σου το πόσο καλά παίζουν συνήθως οι Raptors απέναντι στο Orlando τα τελευταία 2 χρόνια, δεν βρίσκω λόγο να μην τους κάνουν τη ζωή δύσκολη.


QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 00:02 ) *
Ούτε εγώ. Απλά δεν πιστεύω ότι θα είναι δα και περίπατος όπως νομίζουν οι πιο πολλοί.

Δεν είπα το αντίθετο.
red pyramid88
QUOTE(morfi @ Apr 18 2008, 00:11 ) *
Οι Μάτζικ έχουν καλύτερους αναπληρωματικούς από τους παραπάνω, οπότε πάλι υπερβολικό το θεωρώ.
Γιατί έχουν περισσότερη εμπειρία; Αυτή η ομάδα των Ράπτορς έχει πάει περισσότερες φορές από αυτή την ομάδα των Μάτζικ στα πλέι οφ; Υπάρχει κάποιος παίκτης των Ράπτορς (που να είναι πρωταγωνιστής, όχι κάποιος σαν τους Καπόνο και Νεστέροβιτς) που να έχει παίξει σε τελικούς περιφέρειας (Τούρκογλου) ή να έχει πάει βαθιά στα πλέι οφ (Λιούις);
Δεν είπα το αντίθετο.


Καλύτερους αναπληρωματικούς? Κάποιον συγκεκριμένο που έχεις στο νού?

Εμπιρία απο playoff θεωρίται και ο πρώτος γύρος ακόμη. Το σημαντικό είναι ότι το έχουν ως ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστά όπως το Orlando.
Flash
Θα συμφωνήσω με τον morfi στα περισσότερα. Η αλήθεια είναι ότι τους Raptors δεν τους είδα αρκετά φέτος (ακόμα κι όταν βρέθηκα στην πόλη τους δεν κατάφερα να κλείσω εισητήρια - μάλιστα συμπτωματικά με το Ορλάντο παίζανε) όμως το Ορλάντο που το έχω δει και μ' αρέσει να το παρακολουθώ ήταν για μένα μια ευχάριστη έκπληξη. Μια ακόμη νέα ομάδα που αρέσκεται στο να ανοίγει το παιχνίδι και να τελειώνει τις φάσεια με θεαματικό, πολλές φορές εμφατικό, τρόπο και τον πιο φέρελπι σέντερ στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το Τορόντο δεν βλέπω πως μπορούν να πάρουν 4 παιχνίδα, ούτε καν 3.

Ορλάντο με 4-2 ή 4-1.
Rondo
Τους Ράπτορς τους έχω σε εκτίμηση για έναν περίεργο λόγο...Υποκλίνομαι στον καλύτερο σουτέρ στο ΝΒΑ που δεν είναι άλλος από τον Καπόνο...Πιστεύω πως λόγω ανωτερότητας οι Μάτζικ είναι το φαβορί αλλά δεν αποκλείω την έκπληξη...Ποντάρω 4-3 οι Ράπτορς... 69.gif 69.gif 69.gif
nikolas12
Ειναι και οι δυο ομαδες λιγο αδυναμες.Απο τη μια Bosh και απτην αλλη Howard και Lewis.Οσο για τον Kapono δεν κατεχει καποια σημαντικη θεση στους αγωνες των Raptors.Συνηθως βαζει 3-7 ποντους.Εγω λεω λοιπον ενα 4-2 των Μagic.
morfi
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 16:53 ) *
Καλύτερους αναπληρωματικούς? Κάποιον συγκεκριμένο που έχεις στο νού?

Το μοναδικό σημείο που υπερισχύουν οι Ράπτορς, είναι ότι έχουν στη σύνθετη τους το καλύτερο αναπληρωματικό PG του ΝΒΑ, το Καλντερόν. Από και και πέρα ξεκινάει η μετριότητα, για να μη πω το χάος. Οι Μάτζικ διαθέτουν δύο παίκτες-κλειδιά (Μπόκανς-Έβανς, με καλύτερο τον πρώτο), έναν καλό αναπληρωματικό PG (Ντούλινγκ) και μετά παίκτες περίπου τις ίδιας αξίας με αυτούς των Ράπτορς. Οπότε θα δώσω προβάδισμα στους αναπληρωματικούς και γενικά στο υλικό των Μάτζικ.

QUOTE(red pyramid88 @ Apr 18 2008, 16:53 ) *
Εμπιρία απο playoff θεωρίται και ο πρώτος γύρος ακόμη. Το σημαντικό είναι ότι το έχουν ως ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστά όπως το Orlando.

Ενώ αυτή η ομάδα του Ορλάντο δεν έχει πάει στα πλέι οφ; rolleyes.gif
red pyramid88
QUOTE(morfi @ Apr 19 2008, 01:00 ) *
Το μοναδικό σημείο που υπερισχύουν οι Ράπτορς, είναι ότι έχουν στη σύνθετη τους το καλύτερο αναπληρωματικό PG του ΝΒΑ, το Καλντερόν. Από και και πέρα ξεκινάει η μετριότητα, για να μη πω το χάος. Οι Μάτζικ διαθέτουν δύο παίκτες-κλειδιά (Μπόκανς-Έβανς, με καλύτερο τον πρώτο), έναν καλό αναπληρωματικό PG (Ντούλινγκ) και μετά παίκτες περίπου τις ίδιας αξίας με αυτούς των Ράπτορς. Οπότε θα δώσω προβάδισμα στους αναπληρωματικούς και γενικά στο υλικό των Μάτζικ.
Ενώ αυτή η ομάδα του Ορλάντο δεν έχει πάει στα πλέι οφ; rolleyes.gif


Σόρρυ αλλά δεν νομίζω ότι παίκτες τύπου Bosh-Parker θεωρούνται μετριότητες. Αν τώρα αναφερώσουν μόνο στους αναπληρωματικούς, ο Moon παρόλη την απειρία του έδειξε καλά σημάδια φέτος, ο Nesterovic δεν αποτελεί σίγουρα καμιά καλή λύση αλλά ούτε πρόκειται δα για άθλιο παίκτη, Delfino αρκετά καλός σουτέρ. Δεν είναι δα και για τα μπάζα.

Για το τελευταίο, σόρρυ αλλά απο μνήμη δεν είμαι και ο καλύτερος blush.gif 65.gif
Rondo
Λοιπόν με 114-100 οι Μάτζικ έκαναν το 1-0 στη σειρά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάόυαρντ...Οι Ράπτορς αν δεν βελτιώσουν την άμυνά τους δύσκολα θα παλέψουν τη σειρά και λογικά θα επιβεβαιωθείτε γι'αυτό που προβλέψατε οι περισσότεροι...Δηλαδή για σουίπ...
Rondo
Λοιπόν οι Μάτζικ κάνανε με τα χίλια ζόρια το 2-0...Κρίμα για τους Ράπτορς που μπορούσαν να το κλέψουν το ματσάκι...Περιμένω να μου αναγνωρίσετε τα όσα έλεγα για τον καλύτερο σουτέρ του πρωταθλήματος, τον Καπόνο...Οι πόντοι του αποδεικνύουν τα όσα έλεγα...
Rondo
Δεν νομίζω να έχει χαλάσει κάποιον η παρουσία του Καπόνο που μειώνατε πριν λίγο καιρό...Επίσης αν ισοφαρίσουν σε 2-2 οι Ράπτορς, τότε να δω πόσα ψάρια πιάνουν οι Μάτζικ που εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι...
red pyramid88
QUOTE(Rondo @ Apr 25 2008, 16:27 ) *
Δεν νομίζω να έχει χαλάσει κάποιον η παρουσία του Καπόνο που μειώνατε πριν λίγο καιρό...Επίσης αν ισοφαρίσουν σε 2-2 οι Ράπτορς, τότε να δω πόσα ψάρια πιάνουν οι Μάτζικ που εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι...


Επειδή οι Raptors νίκησαν ένα μάτς δεν πάει να πεί κάτι. Όσο το Orlando έχει πλεονέκτημα έδρας, έχει και το πάνω χέρι. Άσε που για να γίνει το 2 - 2 πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους οι Raptors (δεν νομίζω να παίξει τόσο χαλαρά το Orlando ξανά).
Rondo
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 25 2008, 16:36 ) *
Επειδή οι Raptors νίκησαν ένα μάτς δεν πάει να πεί κάτι. Όσο το Orlando έχει πλεονέκτημα έδρας, έχει και το πάνω χέρι. Άσε που για να γίνει το 2 - 2 πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους οι Raptors (δεν νομίζω να παίξει τόσο χαλαρά το Orlando ξανά).

Μήπως θυμάσαι πως έγινε το 2-0 στη σειρά???
kostasvc15
3-1 για το Ορλαντο (106-94) χωρις να πιασει φοβερη αποδοση.Ξεχωρισαν Μπος (ρεκορ καριερας στα πλει οφς οι 37 ποντοι του)και Φορντ για τους Ραπς ενω απο τους Ματζικ Λιουις,Νελσον,Τουρκογλου και Χαουαρντ (8 ταπες!)...
red pyramid88
Bye bye Toronto, next year again

Ο Howard ματσάρα με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ και πάμε για άλλα.
captain charisma
και αυτη η σειρα τελειωσε πιο ευκολα απο οτι περιμενα..το ορλαντο μπορουσε να την ειχε τελειωσει και με σουιπ...τωρα λογικα θα κοντραριστει με ντιτροιτ που ειναι στο 2-2 ακομα...θα εχει το πλεονεκτημα λογω ξεκουρασης σε αντιθεση με τους πιστονς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.