Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός-Euroleague 2010-11
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Nik7
νομιζω οτι πρεπει να ακουστει κ η αντιθετη αποψη.
λοιπον, η Μπαρτσα ειναι η απολυτη φετινη ομαδα, και το ροστερ της δεν παιζεται με τπτ.
θεωρω οτι αν δεν παρει το φετινο τροπαιο στην εδρα της θα ειναι ακομη μεγαλυτερη εκπληξη απο την περιπτωση της ΤΣΣΚΑ το 2005 στη μοσχα.

για κοιταξτε λιγο ρε παιδια και πειτε.
εχετε ξαναδει καλυτερη front line?

ROSTER
No. Player Country Pos. Height Born
- MBAYE, PAPA Senegal Center 2.09 1990
5 BASILE, GIANLUCA Italy Guard 1.92 1975
8 SADA, VICTOR Spain Guard 1.92 1984
9 RUBIO, RICKY Spain Guard 1.92 1990
10 LAKOVIC, JAKA Slovenia Guard 1.86 1978
11 NAVARRO, JUAN CARLOS Spain Guard 1.91 1980
13 PEROVIC, KOSTA Serbia Center 2.17 1985
17 VAZQUEZ, FRAN Spain Center 2.09 1983
19 APARICIO, ANGEL Spain Forward 1.97 1992
20 INGLES, JOE England Forward 2.03 1987
21 NDONG, BONIFACE Senegal Center 2.13 1977
23 MORRIS, TERENCE USA Forward 2.07 1979
25 LORBEK, ERAZEM Slovenia Center 2.08 1984
32 ANDERSON, ALAN USA Forward 1.98 1982
33 MICKEAL, PETE USA Forward 1.97 1978
44 GRIMAU, ROGER Spain Guard 1.96 1978
Head Coach
PASCUAL, XAVIER Spain
giannis_mg
QUOTE(saou @ Jan 21 2011, 13:15 ) *
Βασικά δεν είπε κανείς ότι χάσαμε από τη διαιτησία, αλλά όπως και να το κάνουμε ειδικά στην τρίτη περίοδο τους κρατήσανε με το ζόρι κολλημένους στο σκορ με γελοία σφυρίγματα, τη στιγμή που και στη δική τους άμυνα πέφτανε κορμιά και οι επαφές ήταν άπειρες.

Πολύ απλά σε εκείνο το σημείο θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει λίγο μεγαλύτερη διαφορά από τους 5 πόντους που πήγε σε κάποια στιγμή το παιχνίδι. Φυσικά εφόσον η κατάρρευση ήταν η ίδια με αυτό που είδαμε από το 30 και μετά (κατά την οποία η διαιτησία ΔΕΝ έπαιξε κάποιο ρόλο) θα ήταν δώρον άδωρον. Αλλά υπήρχαν στιγμές που αναρωτιόσουν ποιός είναι ο γηπεδούχος.

Η Μπάρτσα δεν έχει κάνει μια καλή χρονιά, παίζει 2 σερί χρονιές το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη. Δεν ξέρω αν αυτό την κάνει φόβο και τρόμο των πάντων, η φετινή μετριότητα όλων των υπολοίπων όμως, ναι, της δίνει ένα αβαντάζ.

Βρε συμφωνω μαζι σου σε ολα αλλα δεν θα πρεπει να κοιταμε το δεντρο και να χανουμε το δασος.Μεσα απ'την παραγραφο που εγραψα ηθελα να πω οτι η διαιτησια δεν ειναι μεσα στους κυριοτερους λογους της ηττας σε καμια περιπτωση.Αυτο rolleyes.gif

Εγω αλλωστε ακομα γκρινιαζω και ειμαι πολυ καχυποπτος για το τελευταιο καλαθι του Τουντσερι στο παιχνιδι μας με την Εφες...
colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ Jan 21 2011, 13:15 ) *
1)Εγώ για τη Φενέρ τα έλεγα απο τη στιγμή που έγινε η κλήρωση, ότι είναι το φαβορί του ομίλου..

2)Πέραν του Ούκιτς που φέτος κάνει καταπληκτική χρονιά, είχα προτείνει απο το καλοκαίρι τον Λαβρίνοβιτς
Επίσης είμαι σίγουρος ότι και εσύ θα ήθελες στην ομάδα σου τον Ούκιτς και φυσικά τον Σάρας...


3)Η Μπάρτσα πέρσι έριχνε σφαλιάρες σε όποιον έβρισκε μπροστά της, όπου και αν τον έβρισκε... Θυμάσαι φαντάζομαι
Το φέτος θα το δούμε, αλλά και πάλι το ακλόνητο φαβορί της διοργάνωσης είναι


1)Δεκτό. Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή ομάδα. Άλλο αυτό, άλλο να παρουσιάζουμε σαν περίπου φυσιολογική μια νίκη της με 14 μέσα στο ΣΕΦ.

2)Δεν θυμάμαι αν ήταν από σένα αλλά έπεφτε τεράστιος χλευασμός κάθε φορά που κάποιος πέταγε το όνομα του Ούκιτς στο μεταγραφές ΟΣΦΠ. Τον Ούκιτς δεν θα τον ήθελα στην ομάδα μου, τον Σάρας ναι. Εσύ δεν θα μπορούσες να έχεις και Σπαν + Τεόντοσιτς + Ουκιτς. Δεν βγαίνουν οι χρόνοι (άσχετα με τα χρήματα).

3) Μα δεν είπα ότι δεν ήταν η καλύτερη ομάδα πέρυσι. Ακλόνητο φαβορί δεν έιναι. Είναι φαβορί για 3 καθαρούς λόγους: α)Είναι η περσινή πρωταθλήτρια β)ΤΟ Φ4 γίνεται στην έδρα της γ)κράτησε κορμό
kseplenhs
QUOTE(rankin @ Jan 21 2011, 08:59 ) *
Να πω ότι δεν τα χαμε γράψει;
Τα χαμε γράψει και μας λέγανε γραφικούς όσους θεωρούσαμε την Ουλκερ φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου.
Τα γεγονότα, δυστυχώς, μας επαλήθευσαν..

Παρόλα αυτά, η κατάσταση στο γήπεδο ήταν εντυπωσιακή ...
Τι κι αν χάσαμε με 14 πόντους στην έδρα μας, και το όνειρο της ευρωλίγκας σκοτείνιασε για φέτος;
Τι κι αν παίξαμε απαράδεκτο μπάσκετ, για μια ακόμα φορά;

Κανείς δεν γκρίνιαζε. Κανείς δεν παραπονιόταν. Και προφανέστατα, κανείς δεν φώναξε "Ντούντα ξύπνα"
Οφείλω πάντως να παραδεχτώ ότι κάποια στιγμή εγώ φώναξα: "Γιαννάκη Ξύπνα", ψάχνοντας κάποιον εύκολο στόχο να κατηγορήσω για την εικόνα της ομάδας.. Στη συνέχεια το ξανασκέφτηκα και φώναξα: "Αγγέλου ξύπνα"

και να μου το θυμηθείτε, πως αν στραβώσει το πράγμα οι 2 πρώτοι στόχοι θα είναι:
α. Ο Πρόεδρος γιατί φέτος έκανε τσιγκουνιές
β. Ο Αγγέλου (χωρίς "γιατί")




Γιατί, ας μην νομίζει κανείς ότι τυχαία ο Ολυμπιακός παίζει έτσι
Η επιλογή του κόουτς είναι αυτή, βλέποντας το περιορισμένο ταλέντο της ομάδας του, να το πάει το πράγμα σε άμυνες, χαμηλό ρυθμό, και πολύ στρατηγική, ώστε παίζοντας μονάχα πικ&ρολ με 2 παίχτες στην επίθεση, να έχει σοβαρές πιθανότητες να κερδίζει.


απο τη στιγμή που άρχισε να γίνεται μόδα το να βγαίνουν βιντεάκια με τον ντουντα να τα χώνει στους παίχτες για μόστρα,τον βλέπω τον αδριάντα να έρχεται...

βέβαια αν είχαμε πέρσι ήττα με 15αρα στο κεφάλι μέσα στο σεφ,δεν ξέρω...θα είχε φύγει η αποστολή απο εκεί τις πρωτες πρωινές ώρες ? tongue.gif

τυχαία δεν παίζει φυσικά έτσι.Και το "περιορισμένο ταλέντο" απο τον ίδιο δημιουργήθηκε.
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Jan 21 2011, 13:16 ) *
βρε συ κολονελ τι ειναι αυτο το πραγμα πια που σε εχει πιασει με την σταυροφορια εναντιον της μπαρτσελονα.

ουτε υπερομαδα την λεμε ουτε φοβος και τρομος.

η καλυτερη ομαδα απο περσι στην ευρωπη λενε μερικοι οτι ειναι.αυτο πως να το κανουμε περσι το κερδισε.ειτε σαρεσει ειτε οχι.

και ρωτω εγω με την μεχρι τωρα πορεια ολων των ομαδων ποιες 4 ομαδες εχουν παιξει καλυτερα απο την φενερ ωστε να δικαιουνται φαιναλ 4 πιο πολυ απο αυτους?


Δεν διαφωνώ κάπου με το ποστ σου, ούτε σήκωσα καμιά σταυροφορία. Απλά δεν την θεωρώ ένα επίπεδο πάνω, αλλά ενα κλικ ίσως καλύτερη μεταξύ των καλύτερων. Υπερομάδα και φόβος και τρόμο μπορεί να μην την λες εσύ, αλλά την λένε πολλοί.

Στο ερώτημά σου: 4 δεν μπορώ να βρω αλλά μπορώ να βρω δύο που αναλογικά με τους αντιπάλους τους έπαιξαν εξίσου καλά. Ολίμπια και Μακάμπι.

ΥΓ. Ίσως βέβαια και να επηρεράζομαι οπαδικά σαν φανατικός καστιλιάνος... tongue.gif
Manu7
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 13:21 ) *
Βρε συμφωνω μαζι σου σε ολα αλλα δεν θα πρεπει να κοιταμε το δεντρο και να χανουμε το δασος.Μεσα απ'την παραγραφο που εγραψα ηθελα να πω οτι η διαιτησια δεν ειναι μεσα στους κυριοτερους λογους της ηττας σε καμια περιπτωση.Αυτο rolleyes.gif

Ανέφερε κανείς ότι η διαιτησία ήταν από τους κυριότερους λόγους της ήττας?
Αν δηλαδή κάποιος στον γενικότερο σχολιασμό του αγώνα ανέφερε ότι η διαιτησία προστάτευε την Φενέρ(ιδιαίτερα 3η περίοδο) σημαίνει ότι χρεώνει την ήττα της ομάδας του και στη διαιτησία?Δεν νομίζω να υπάρχει φίλαθλος του ΟΣΦΠ
που να είναι τσατισμένος έστω ελάχιστα με την διαιτησία αυτή τη στιγμή.Επομένως,μήπως εσύ φίλε Giannis_23 θες να κοιτάμε το συγκεκριμένο δέντρο για να μας την πεις που ασχολούμαστε με τη διαιτησία πάντα?

Εννοείται με το σχόλιο όσον αφορά τα του ματς αγωνιστικά δεν έχω κανένα θέμα και συμφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου.
Απλά αναλώνεσαι αρκετά με τη διαιτησία τη στιγμή που δεν χρειάζεται και δεν υφίσταται θέμα... rolleyes.gif
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 13:23 ) *
1)Δεκτό. Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή ομάδα. Άλλο αυτό, άλλο να παρουσιάζουμε σαν περίπου φυσιολογική μια νίκη της με 14 μέσα στο ΣΕΦ.

2)Δεν θυμάμαι αν ήταν από σένα αλλά έπεφτε τεράστιος χλευασμός κάθε φορά που κάποιος πέταγε το όνομα του Ούκιτς στο μεταγραφές ΟΣΦΠ. Τον Ούκιτς δεν θα τον ήθελα στην ομάδα μου, τον Σάρας ναι. Εσύ δεν θα μπορούσες να έχεις και Σπαν + Τεόντοσιτς + Ουκιτς. Δεν βγαίνουν οι χρόνοι (άσχετα με τα χρήματα).

3) Μα δεν είπα ότι δεν ήταν η καλύτερη ομάδα πέρυσι. Ακλόνητο φαβορί δεν έιναι. Είναι φαβορί για 3 καθαρούς λόγους: α)Είναι η περσινή πρωταθλήτρια β)ΤΟ Φ4 γίνεται στην έδρα της γ)κράτησε κορμό

1) Δεν είναι φυσιολογική η νίκη της μέσα στο ΣΕΦ
Το χθεσινό δεν το υπολόγιζε κανείς νομίζω
Παρόλα αυτά υπολογίζαμε ότι μάλλον θα χάναμε στη Τουρκία και θα χάναμε κάπως έτσι και τη πρώτη θέση
Σχετικά έκπληξη ήταν το χθεσινό, αλλά η εικόνα των ομάδων ήταν τέτοια, που τελικά μόνο έκπληξη δεν ήταν
Φυσικά μπορεί να κερδίσουμε στη Τουρκία μετά απο 1 μήνα. Ούτε αυτό είναι απίθανο

2) Τον Ούκιτς τον συζητούσαμε την εποχή του Γκέρσον, που όντως τον είχαμε προσεγγίσει. Έκτοτε δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί ξανά το όνομα του ..
Κατα τ'αλλα, πρακτικά, δεν θα χωρούσε σε ένα ρόστερ που έχει ήδη 3 ασσους
Εδω πέρα και οι 3 αυτοί που ήδη υπάρχουν δεν μπορούν να χωρέσουν.. Σκέψου τι θα γινόταν αν εμφανιζόταν και ένας τέταρτος
Το αναφέρω όμως το όνομα του γιατί είναι ένας πολύ ωραίος και πάρα πολύ βελτιωμένος παίχτης φέτος

Είναι σαν να σου έλεγα ότι μου αρέσει ο Ναβάρο, αλλά να το θεωρούσαμε άτοπο, γιατι δεν θα χωρούσε στον Ολυμπιακό με τα τόσα γκαρντ..
Ένας καλός παίχτης, είναι πάντα ένας καλός παίχτης, ανεξάρτητα απο το αν θα χωρούσε στο ροστερ της δικής μου ομάδας ή όχι..
(που στην τελική, όπως ήταν χθες η περιφέρεια μας, σαφώς και θα χωρούσε)

3) Φέτος σε μια γενικά πεσμένη ευρωλίγκα, πολλοί έχουν πιθανότητες κατάκτησης του τίτλου
Παρόλα αυτά, υπάρχει μόνο ένα φαβορί, όταν πχ πριν απο 2-3 χρόνια, ΤΣΣΚΑ και Παναθηναϊκός παίζανε με σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες για το τίτλο..
giannis_mg
QUOTE(Manu7 @ Jan 21 2011, 13:30 ) *
Ανέφερε κανείς ότι η διαιτησία ήταν από τους κυριότερους λόγους της ήττας?
Αν δηλαδή κάποιος στον γενικότερο σχολιασμό του αγώνα ανέφερε ότι η διαιτησία προστάτευε την Φενέρ(ιδιαίτερα 3η περίοδο) σημαίνει ότι χρεώνει την ήττα της ομάδας του και στη διαιτησία?Δεν νομίζω να υπάρχει φίλαθλος του ΟΣΦΠ
που να είναι τσατισμένος έστω ελάχιστα με την διαιτησία αυτή τη στιγμή.Επομένως,μήπως εσύ φίλε Giannis_23 θες να κοιτάμε το συγκεκριμένο δέντρο για να μας την πεις που ασχολούμαστε με τη διαιτησία πάντα?

Εννοείται με το σχόλιο όσον αφορά τα του ματς αγωνιστικά δεν έχω κανένα θέμα και συμφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου.
Απλά αναλώνεσαι αρκετά με τη διαιτησία τη στιγμή που δεν χρειάζεται και δεν υφίσταται θέμα... rolleyes.gif

Σε καμια μα καμια των περιπτωσεων δεν το εγραψα με τετοια διαθεση-προθεση φιλε Manu.Αυτο το συγκεκριμενο δεν το εγραψα για το σαιτ το δικο μας εδω αλλα γιατι πρωι-πρωι μπηκα σε παρα πολλα αθλητικα σαιτ που εχουν σχολιασμο και μπαινει ο καθενας και γραφει οτι του καπνισει και το 90% αναλλωνοταν στην διαιτησια,ημουνα φουρκισμενος κυριως προς αυτους τους ασχετους και οχι για κποιον εδω,δεν αφορουσε καποιον εδω συγκεκριμενα.Αν καποιος το ελαβε με αυτο τον τροπο, χιλια σορρυ.Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να βγει ετσι,αλλωστε εγω ποτε μου δεν ασχολουμαι με την διαιτησια.Σπανιως γιατι αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι ρομποτακια οπως πολλοι νομιζουν αλλα ανθρωποι που κανουν και λαθη καποιες φορες...
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 13:26 ) *
Δεν διαφωνώ κάπου με το ποστ σου, ούτε σήκωσα καμιά σταυροφορία. Απλά δεν την θεωρώ ένα επίπεδο πάνω, αλλά ενα κλικ ίσως καλύτερη μεταξύ των καλύτερων. Υπερομάδα και φόβος και τρόμο μπορεί να μην την λες εσύ, αλλά την λένε πολλοί.

Στο ερώτημά σου: 4 δεν μπορώ να βρω αλλά μπορώ να βρω δύο που αναλογικά με τους αντιπάλους τους έπαιξαν εξίσου καλά. Ολίμπια και Μακάμπι.



η μακαμπι ηταν στον ομιλο των νεκρων και των ασοβαρων.θυμιζω στο παιχνιδι νουμερο 7 η καχα ηταν σε ισοβαθμια με την τελευταια και τελικα προκριθηκε σαν δευτερη.
η ολυμπια επαιξε πολυ καλο μπασκετ κυριως ομως στην εδρα της η οποια ηταν καινουρια γεματη κοσμο και με πολυ ενθουσιασμο.

την μακαμπι φυσικα και εγω θα την εβαζα ισως πανω απο την φενερ σε πιθανοτητες για φαιναλ 4.την ολυμπια σε καμια περιπτωση.
μετα απο μπαρτσελονα εγω βαζω μακαμπι φενερ και παναθηναικο για φαιναλ 4.φυσικα με τα σταυρωματα κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει.την σιενα δεν την λεω λογω τραυματισμου του μακαλεμπ.

Υ.Γ. ψαξε τα ποστ σου κολονελ.ουτε ο μουρινιο να ησουν δεν θα επεμενες τοσο εντονα στο θεμα της μπαρτσα.προσωπικα παντως την θεωρω ενα σκαλι πανω απο τους αλλους.οχι ομως φοβο και τρομο.ισως εχει να κανει με το πως ερμηνευουμε το κλικ και το σκαλι στην κουβεντα μας.
sok
η Μπαρτσελονα οταν γυρισει κι ο Μαικλ θα χει το πιο πληρες ροστερ που ειχε ευρωπαικη ομαδα τα τελευταια χρονια
μιλαμε για μια 12αδα απο κορυφαιους παικτες

CODE
ρουμπιο         σαδα
ναβαρο          λακοβιτς
μαικλ            αντερσον
λορμπεκ         μορις
βασκεθ          περοβιτς


+νντονγκ + γκριμαου +Ινγκλς


πραγματικα το απολυτο ροστερ

τωρα γιατι καποιοι (ολως τυχαιως φιλαθλοι μιας ομαδας) δε θελουν να παραδεχτουν οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη τα τελευταια 2,5 χρονια ειναι δικο τους θεμα
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Jan 21 2011, 13:36 ) *
η μακαμπι ηταν στον ομιλο των νεκρων και των ασοβαρων.θυμιζω στο παιχνιδι νουμερο 7 η καχα ηταν σε ισοβαθμια με την τελευταια και τελικα προκριθηκε σαν δευτερη.
η ολυμπια επαιξε πολυ καλο μπασκετ κυριως ομως στην εδρα της η οποια ηταν καινουρια γεματη κοσμο και με πολυ ενθουσιασμο.

την μακαμπι φυσικα και εγω θα την εβαζα ισως πανω απο την φενερ σε πιθανοτητες για φαιναλ 4.την ολυμπια σε καμια περιπτωση.
μετα απο μπαρτσελονα εγω βαζω μακαμπι φενερ και παναθηναικο για φαιναλ 4.φυσικα με τα σταυρωματα κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει.την σιενα δεν την λεω λογω τραυματισμου του μακαλεμπ.

Υ.Γ. ψαξε τα ποστ σου κολονελ.ουτε ο μουρινιο να ησουν δεν θα επεμενες τοσο εντονα στο θεμα της μπαρτσα.προσωπικα παντως την θεωρω ενα σκαλι πανω απο τους αλλους.οχι ομως φοβο και τρομο.ισως εχει να κανει με το πως ερμηνευουμε το κλικ και το σκαλι στην κουβεντα μας.


Ούτε εγώ θεωρώ την Ολίμπια φαβορί για το Φ4. Απλά το ερώτημά σου ήταν "ποιοι αξίζουν με βάση το πώς έπαιξαν μέχρι τώρα.

ΥΓ. Μιλάς για κάτι χθεσινά ποστ στο ΠΑΟ -Ευρωλίγκα λογικά. Νομίζω ότι έδωσα αρκετές διευκρινίσεις. Επίσης έγραψα εδώ τους 3 αντικειμενικούς λόγους για τους οποίους τη θεωρώ και γω φαβορί.
Razorblade Fish
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 13:03 ) *
Kοιτα καταρχην αυτα το οτι εκανε διπλο μεσα στην Μπαρτσελονα εμενα δεν μου λεει ΤΙΠΟΤΑ απολυτως.Αυτη η λογικη δεν μου αρεσει καθολου.Μια νικη δεν φτιαχνει την ομαδα και με αυτη τη λογικη τοτε η Σαραγοσα που πηγε και κερδισε μεσα στην Βαρκελωνη για το πρωταθλημα ειναι ομαδα Ευρωλιγκας ετσι?Και γιατι δεν λες και το διπλο που εκανε η Μπαρτσα στην Τουρκια και γιατι δεν λες δηλαδη την 25αρα-30αρα που εφαγε απ'την Μοντεντιπασκι μεσα στην Ιταλια.Δεν ειπα οτι δεν εχουν καλο υλικο και δεν μιλησα για τον ΟΣΦΠ αλλα γαι την ομαδα μου προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι εχει καλυτερη ομαδα.Και εμενα με φεσωσε οπως λες η Βαλενθια και παρολιγον η Ολιμπια ειναι καλυτερες ΟΧΙ.Οσο για το αν ο ΠΑΟ στηριζεται σε εναν παιχτη(Διαμαντιδη) δηλαδη η Φενερ εχει παρα πολλους,να φανταστω(μονο ο Ουκιτς ειναι και αμα ελειπε θα ηταν του ιδιου βεληνηκους με Δ.Δ).Οσο για το συναχωμενος που γραφεις φιλε rankin,ενταξει τι να πω,για μενα δεν ηταν μονο ο Δ.Δ η αιτια της ηττας αλλα επειδη το γυρναμε στο ντερμπι και ειμαστε τελειως εκτος τοπικ...


Μα για αυτο γραφω για την απουσια Μακαλεμπ που θα παιξει τεραστιο ρολο.Αν ειχε Μακαλεμπ η Σιεννα θα επαιρνε πρωτια περιπατο αλλα τωρα???και η Ρεαλ δεν με πειθει καθολου φετος.Σιγουρα η τυχη εχει και το ρολο της για την Εφες με Μακαλεμπ αλλα μην απαξιωνουμε και το υλικο που εχει που ειναι φοβερο(φανελα δεν εχει και αυτο μπορει να παιξει ρολο στα κρισιμα)

Ουτε εμενα με πειθει η Ρεαλ και το εχω δειξει πολλες φορες αλλα ποιο ειναι το φοβερο υλικο της Εφες?
colonel gomelsky
QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 13:38 ) *
τωρα γιατι καποιοι (ολως τυχαιως φιλαθλοι μιας ομαδας) δε θελουν να παραδεχτουν οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη τα τελευταια 2,5 χρονια ειναι δικο τους θεμα


2,5 χρόνια; Δεν νομίζω μαν. Αυτό που λες με τους φίλαθλους της μιας ομάδας μπορεί να έχει και άλλη όψη: Γιατί οι φίλαθλοι μιας άλλης ομάδας επιμένουν να την παρουσιάζουν σαν τους Μπουλς του Τζόρνταν; Υπάρχει εξήγηση και γι αυτό.
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 13:40 ) *
Ούτε εγώ θεωρώ την Ολίμπια φαβορί για το Φ4. Απλά το ερώτημά σου ήταν "ποιοι αξίζουν με βάση το πώς έπαιξαν μέχρι τώρα.

ΥΓ. Μιλάς για κάτι χθεσινά ποστ στο ΠΑΟ -Ευρωλίγκα λογικά. Νομίζω ότι έδωσα αρκετές διευκρινίσεις. Επίσης έγραψα εδώ τους 3 αντικειμενικούς λόγους για τους οποίους τη θεωρώ και γω φαβορί.


ακομη και ετσι οπως το γυρνας η φενερ εχει παιξει καλυτερα ως τωρα νομιζω.και ειναι και πολυ πιο γεματη ομαδα.

Υ.Γ. μιλαω βασικα και για παλιοτερα αλλα δεν ειναι αυτο το ουσιαστικο.γιατι οντως ωρες ωρες μοιαζεις να εισαι γεννημενος στη μαδριτη! tongue.gif
apkat
Παντως στην ερωτηση ποιους παικτες της φενερ θα ηθελε ο Ολυμπιακος ειναι δεδομενο οτι και ο Τομας θα ηταν εξαιρετικη επιλογη(αφου εχουμε 3αρια τον μαρκο και τον κωστακη) και ολοκληρη την ρακετα τους θα την ανταλασσα για πλακα με την δικη μας..Βασικα νομιζω οτι η ρακετα τους ειναι η πιο πληρης(και οχι αναγκαστικα ποιοτικοτερη) σε ολη την Ευρωλιγκα..και ξαναλεω χθες ελειπαν και ο Τουρκσαν με τον Βιντμαρ..

Δεν θα πω Ουκιτς Σαρας κλπ αφου ο Ολυμπιακος στα γκαρντ οντως ειναι πληρης..Απο την θεση 3 και πανω ομως η Φενερ εχει καλυτερο και πληρεστερο υλικο.
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Jan 21 2011, 13:42 ) *
ακομη και ετσι οπως το γυρνας η φενερ εχει παιξει καλυτερα ως τωρα νομιζω.και ειναι και πολυ πιο γεματη ομαδα.

Υ.Γ. μιλαω βασικα και για παλιοτερα αλλα δεν ειναι αυτο το ουσιαστικο.γιατι οντως ωρες ωρες μοιαζεις να εισαι γεννημενος στη μαδριτη! tongue.gif


Δεν το γυρνάω καθόλου. Απλά διευκρινίζω. Δεν θα βγάλω και παλτά τους Καταλανούς. Ομαδάρα είναι, αυτό το είπα από την αρχή.

Συμφωνώ για φενέρ, άλλωστε δεν σου είπα ότι οι άλλες δύο που ανέφερε έπαιξαν καλύτερα.

@απκατ: Μπουρούσης, Ράσο?
kseplenhs
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 13:35 ) *
Σε καμια μα καμια των περιπτωσεων δεν το εγραψα με τετοια διαθεση-προθεση φιλε Manu.Αυτο το συγκεκριμενο δεν το εγραψα για το σαιτ το δικο μας εδω αλλα γιατι πρωι-πρωι μπηκα σε παρα πολλα αθλητικα σαιτ που εχουν σχολιασμο και μπαινει ο καθενας και γραφει οτι του καπνισει και το 90% αναλλωνοταν στην διαιτησια,ημουνα φουρκισμενος κυριως προς αυτους τους ασχετους και οχι για κποιον εδω,δεν αφορουσε καποιον εδω συγκεκριμενα.



οφ τοπικ αλλά αυτό το πράγμα με τον σχολιασμό στα ενημερωτικά σαιτς είναι εντελώς αστείο.

βλέπεις ένα θέμα και λέει απο κάτω "475 σχόλια" ξέρω γω.Και τα πιο αστεία είναι αυτά που αρχίζουν : "όπως έγραψα και πριν..."

δλδ υπάρχουν τύποι που όχι απλά νομίζουν πως τα σχόλιά τους έχουν νόημα εκεί αλλά θα υπάρχει κόσμος που θα τους νοιάξει αν τελικά επιβεβαιώθηκαν tongue.gif
giannis_mg
QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 13:38 ) *
τωρα γιατι καποιοι (ολως τυχαιως φιλαθλοι μιας ομαδας) δε θελουν να παραδεχτουν οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη τα τελευταια 2,5 χρονια ειναι δικο τους θεμα

Δεν ειπε ΚΑΝΕΝΑΣ οτι η Μπαρτσα δεν επαιζε το καλυτερο μπασκετ περσι(μην μου πει κανεις οτι μεχρι τωρα στην σεζον παιζει το καλυτερο μπασκετ γιατι θα πηδηχτω απ'το παραθυρο).Ειπε κανενας οτι δεν ειναι φαβορι για φετος(λογω εδρας και το οτι ειναι και η περσινη πρωταθλητρια(για να πηρε την κουπα φανερα ηταν καλυτερη).Ειπε κανενας οτι δεν εχει ενα απ'τα καλυτερα ροστερ και ισως το καλυτερο στην Ευρωπη,ΟΧΙ.Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν ειναι αχτυπητη,ουτε και προκαλει φοβο και δεος ειδικα φετος.Σιγουρα αν μου ελεγες Μακαμπι ΄ή Μπαρτσα στους 8 θα ελεγα την πρωτη αλλα αν τυχουμε και την Μπαρτσα δεν θα τα βαψω και μαυρα και θα εχω προεξωφησει τον αποκλεισμο μου.Αυτα λεμε!!!
sok
QUOTE (colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 13:42 ) *
2,5 χρόνια; Δεν νομίζω μαν. Αυτό που λες με τους φίλαθλους της μιας ομάδας μπορεί να έχει και άλλη όψη: Γιατί οι φίλαθλοι μιας άλλης ομάδας επιμένουν να την παρουσιάζουν σαν τους Μπουλς του Τζόρνταν; Υπάρχει εξήγηση και γι αυτό.


ναι 2,5 χρονια

μηπως θα μας πεις οτι τη χρονια του Βερολινου επαιζε ο Παναθηναικος το καλυτερο μπασκετ;;

colonel gomelsky
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 13:46 ) *
Δεν ειπε ΚΑΝΕΝΑΣ οτι η Μπαρτσα δεν επαιζε το καλυτερο μπασκετ περσι(μην μου πει κανεις οτι μεχρι τωρα στην σεζον παιζει το καλυτερο μπασκετ γιατι θα πηδηχτω απ'το παραθυρο).Ειπε κανενας οτι δεν ειναι φαβορι για φετος(λογω εδρας και το οτι ειναι και η περσινη πρωταθλητρια(για να πηρε την κουπα φανερα ηταν καλυτερη).Ειπε κανενας οτι δεν εχει ενα απ'τα καλυτερα ροστερ και ισως το καλυτερο στην Ευρωπη,ΟΧΙ.Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν ειναι αχτυπητη,ουτε και προκαλει φοβο και δεος ειδικα φετος.Σιγουρα αν μου ελεγες Μακαμπι ΄ή Μπαρτσα στους 8 θα ελεγα την πρωτη αλλα αν τυχουμε και την Μπαρτσα δεν θα τα βαψω και μαυρα και θα εχω προεξωφησει τον αποκλεισμο μου.Αυτα λεμε!!!


Είσαι κοντά στο στόχο.

Να το πω όσο πιο απλά γίνεται:

Κληρώνονται ΠΑΟ-Μπάρτσα: Αν κερδίσει ο ΠΑΟ δεν θα πει κανένας ότι έγινε η ΕΚΠΛΗΞΗ. Ούτε θα είναι βέβαια το φαβορί. Σκληρές μάχες θα γίνουν με το +1 στην Μπάρτσα. Ως εκεί.

sok: Αναφέρεσαι σε όλη τη χρονιά; Αν ναι, διίστανται οι απόψεις. Από το Φ4 και μετά (που κρίνονται όλα) ο ΠΑΟ έπαιξε το πιο dominant μπασκετ στην Ευρώπη. Πολύ καλό θέαμα στο Φ4 (και κούπα) και πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας (σπάσιμο έδρας +27αρα)
Manu7
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 13:35 ) *
Σε καμια μα καμια των περιπτωσεων δεν το εγραψα με τετοια διαθεση-προθεση φιλε Manu.Αυτο το συγκεκριμενο δεν το εγραψα για το σαιτ το δικο μας εδω αλλα γιατι πρωι-πρωι μπηκα σε παρα πολλα αθλητικα σαιτ που εχουν σχολιασμο και μπαινει ο καθενας και γραφει οτι του καπνισει και το 90% αναλλωνοταν στην διαιτησια,ημουνα φουρκισμενος κυριως προς αυτους τους ασχετους και οχι για κποιον εδω,δεν αφορουσε καποιον εδω συγκεκριμενα.Αν καποιος το ελαβε με αυτο τον τροπο, χιλια σορρυ.Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να βγει ετσι,αλλωστε εγω ποτε μου δεν ασχολουμαι με την διαιτησια.Σπανιως γιατι αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι ρομποτακια οπως πολλοι νομιζουν αλλα ανθρωποι που κανουν και λαθη καποιες φορες...

Ε συγγνώμη αλλά εγώ τι να σχολιάσω τώρα?

Το πόσο φελλοί είναι αυτοί που γράφουν σε αυτά τα σάιτς ή το πόσο φελλός μπορεί να είσαι εσύ που διαβάζεις τι γράφουνε και μάλιστα εκνευρίζεσαι!!Με το συμπάθειο δηλαδή...Αυτο το πράγμα με τα σχόλια στα σάιτς είναι αισχρό και γελοίο...

Και όπως γράφεις το σχόλιο δεν το έγραψες για το forum εδώ αλλά για αυτούς.Ε τι το γράφεις εδώ τότε? tongue.gif

Τεσπά,no problem!!:)

ΥΓ:Ωραία η Μπάρτσα δεν προκαλεί φόβο.Σύμφωνοι!Αλλα ρε παιδιά,προκαλεί φόβο ο Ολυμπιακός ή ο Παναθηναϊκός στους οπαδούς της Μπάρτσα?
sok
πολυ σκληρες μαχες αλλα στο τελος θα φατε την 20αρα ως συνηθως και μετα θα μας λετε οτι σας βρηκε σε ασχημη κατασταση..
οπως τη φαγαμε κι εμεις (για να μη σ αφησω παραπονεμενο)
apkat
Μπουρουσης Ρασο Μαυροκεφαλιδης Νιλσεν Ερτσεγκ απο την μια και Λαβρινοβιτς Βιντμαρ Πεκερ Σαβας Μει Τουρκσαν απο την αλλη...Για μενα ειναι σαφες το ποια ρακετα υπερεχει..
rchos
QUOTE
Κληρώνονται ΠΑΟ-Μπάρτσα: Αν κερδίσει ο ΠΑΟ δεν θα πει κανένας ότι έγινε η ΕΚΠΛΗΞΗ. Ούτε θα είναι βέβαια το φαβορί. Σκληρές μάχες θα γίνουν με το +1 στην Μπάρτσα. Ως εκεί.


κοιτα να δεις.αν μιλαμε για το φετινο φαιναλ 4 τοτε ο ορος εκπληξη θα ακουστει.
το οτι γινεται στην βαρκελωνη η διοργανωση δινει ακομη περισσοτερες πιθανοτητες στην μπαρτσα να το παρει.
η μπαρτσελονα ομως φετος ειναι το απολυτο φαβορι και λογο εντοπιοτητας.

sok
QUOTE (colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 13:48 ) *
sok: Αναφέρεσαι σε όλη τη χρονιά; Αν ναι, διίστανται οι απόψεις. Από το Φ4 και μετά (που κρίνονται όλα) ο ΠΑΟ έπαιξε το πιο dominant μπασκετ στην Ευρώπη. Πολύ καλό θέαμα στο Φ4 (και κούπα) και πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας (σπάσιμο έδρας +27αρα)


το τι εγινε στο πρωταθλημα δεν εχει καμια σχεση, μιλαμε για το ποιος επαιξε το καλυτερο μπασκετ στην ευρωλιγκα
τωρα αν με 2 ματς στο Φ4 τα οποια κερδισε στο καλαθι ο ΠΑΟ αυτοματως επαιξε το καλυτερο μπασκετ τι να πω...

//τελος παντων δεν εχει και νοημα τωρα να τσακωνομαστε για την Μπαρτσελονα..
rankin
QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 13:50 ) *
πολυ σκληρες μαχες αλλα στο τελος θα φατε την 20αρα ως συνηθως και μετα θα μας λετε οτι σας βρηκε σε ασχημη κατασταση..
οπως τη φαγαμε κι εμεις (για να μη σ αφησω παραπονεμενο)

για κάποιο λόγο, ιστορικά, ισχύει αυτό
τόσο για τους συλλόγους, όσο και για την εθνική μας απέναντι στην Ισπανία

Προφανώς είμαστε πίσω σε ταχύτητα απο το ισπανικό μπάσκετ
Και αν πέρσι, πχ ο Ολυμπιακός ήταν ένα χρόνο πίσω, φέτος είναι 3-4 χρόνους πίσω και νομίζω το ίδιο ισχύει και για τον Παναθηναϊκό

QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 13:53 ) *
το τι εγινε στο πρωταθλημα δεν εχει καμια σχεση, μιλαμε για το ποιος επαιξε το καλυτερο μπασκετ στην ευρωλιγκα
τωρα αν με 2 ματς στο Φ4 τα οποια κερδισε στο καλαθι ο ΠΑΟ αυτοματως επαιξε το καλυτερο μπασκετ τι να πω...

Και με τον Μπουρούση να έχει πυρετό, και τον Σόφο να τον έχει πάει λάσπη! Μην τα ξεχνάμε αυτά tongue.gif

**Τελικά τα πάντα είναι μπανάλ και ασύμαντα, μέχρι να συμβούν σε κάποιον που για κάποιο λόγο θα τους δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα
Δείτε τα ελληνικά πορνό για παράδειγμα
Κάποτε, πρόσφατα, θεωρούνταν ισάξια με την απόλυτη σαπίλα και παρακμή
Η Τζούλια έδωσε στην ελληνική τσόντα την λάμψη που της έλειπε

Έτσι και μια ίωση, ήθελε την Τζούλια της για να μετατραπεί από ασήμαντο γεγονός, σε κάτι κοσμοϊστορικό και must
Manu7
QUOTE(rankin @ Jan 21 2011, 13:56 ) *
για κάποιο λόγο, ιστορικά, ισχύει αυτό
τόσο για τους συλλόγους, όσο και για την εθνική μας απέναντι στην Ισπανία

Προφανώς είμαστε πίσω σε ταχύτητα απο το ισπανικό μπάσκετ
Και αν πέρσι, πχ ο Ολυμπιακός ήταν ένα χρόνο πίσω, φέτος είναι 3-4 χρόνους πίσω και νομίζω το ίδιο ισχύει και για τον Παναθηναϊκό

Βασικά και εμένα αυτό μου ήλθε στο μυαλό.

Η όλη συζήτηση είναι κάπως καρμπόν το : "Η Ισπανία δεν είναι δα τόσο φοβερή όσο την παρουσιάζουν και τους έχουμε κλπ κλπ..." και κλασσικά από τότε η 20άρια πάει σύννεφο... cool.gif biggrin.gif
giannis_mg
QUOTE(Manu7 @ Jan 21 2011, 13:50 ) *
Ε συγγνώμη αλλά εγώ τι να σχολιάσω τώρα?

Το πόσο φελλοί είναι αυτοί που γράφουν σε αυτά τα σάιτς ή το πόσο φελλός μπορεί να είσαι εσύ που διαβάζεις τι γράφουνε και μάλιστα εκνευρίζεσαι!!Με το συμπάθειο δηλαδή...Αυτο το πράγμα με τα σχόλια στα σάιτς είναι αισχρό και γελοίο...

Και όπως γράφεις το σχόλιο δεν το έγραψες για το forum εδώ αλλά για αυτούς.Ε τι το γράφεις εδώ τότε? tongue.gif

Τεσπά,no problem!!:)

ΥΓ:Ωραία η Μπάρτσα δεν προκαλεί φόβο.Σύμφωνοι!Αλλα ρε παιδιά,προκαλεί φόβο ο Ολυμπιακός ή ο Παναθηναϊκός στους οπαδούς της Μπάρτσα?

Ειμαι μαζοχιστης μαλλον rolleyes.gif .Γενικα κοιτα π.χ καμια φορα οταν γινεται ενα μεγαλο μπαμ οπως η ηττα η δικη μας απο σας ή η χθεσινη η δικη σας κοιταζω τα σχολια για να δω τις κολοτουμπες-καταστροφολογιες και τους δηθεν Παναθηναικους που χαντακωνουν την ομαδα που μας εχει δωσει τοσα και τοσα.Βριζουν Ζελικο-Μητσο κ.α τετοια ομορφα και μεσα απο αυτο φαινεται το ποσο μα ποσο ασχετοι υπαρχουν και μετα απο μια εβδομαδα θα τους αποθεωνουν.Τι να πεις???

QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 13:53 ) *
το τι εγινε στο πρωταθλημα δεν εχει καμια σχεση, μιλαμε για το ποιος επαιξε το καλυτερο μπασκετ στην ευρωλιγκα
τωρα αν με 2 ματς στο Φ4 τα οποια κερδισε στο καλαθι ο ΠΑΟ αυτοματως επαιξε το καλυτερο μπασκετ τι να πω...

//τελος παντων δεν εχει και νοημα τωρα να τσακωνομαστε για την Μπαρτσελονα..


Αυτο και κλεινουμε.Θυμαται κανενας οτι η Μπαρτσα επαιξε το καλυτερο μπασκετ εκεινη την χρονια(που διαφωνω και με αυτο)αλλα οταν ηρθαν τα δυσκολα υποκλιθηκε στην ΤΣΣΚΑ και στον Σισκα ή οτι ο Παναθηναικος επαιξε στο Φαιναλ 4 ενα ολοκληρωμενο μπασκετ,παρα πολυ ομορφο και πηρε την κουπα με καταπληκτικα ματς.Τωρα ειλικρινα οποιος πει οτι ο Παναθηναικος δεν επαιξε το ωραιοτερο μπασκετ εκεινη την εποχη αλλα ειχε και την ουσια(στα δυσκολα)......Αυτο ακριβως εκανε η Μπαρτσα περσι που επαιζε ομως καθολι την διαρκεια καλο μπασκετ ενω ο ΠΑΟ απ'το Τοπ8 αρχισε να παιζει τελειο μπασκετ το 09.Δεν παω στους τελικους τον Ιουνη.Ενταξει τι να πω εγω τοτε οποιος δεν το παραδεχεται....

Οπως λες ομως δεν αξιζει να τσακωνομαστε για δ'αυτους cool.gif
sok
καλα εδω που τα λεμε δεν υποκλιθηκε στο Σισκαουσκας τοτε η Μπαρτσελονα
αλλα στο Λαρυ που εστειλε στον παγκο το Ναβαρο απο το δευτερο δεκαλεπτο..τεσπα
giannis_mg
QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 14:30 ) *
καλα εδω που τα λεμε δεν υποκλιθηκε στο Σισκαουσκας τοτε η Μπαρτσελονα
αλλα στο Λαρυ που εστειλε στον παγκο το Ναβαρο απο το δευτερο δεκαλεπτο..τεσπα

No comment(οχι αλλη διαιτησια κ' παρασκηνια) peace.gif
colonel gomelsky
με ποιον και κυρίως που παίζει επόμενο ματς ο ολυ?
giannis_mg
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 15:40 ) *
με ποιον και κυρίως που παίζει επόμενο ματς ο ολυ?

Στο Καουνας με Ζαλγκιρις.
lamar
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 14:09 ) *
Αυτο και κλεινουμε.Θυμαται κανενας οτι η Μπαρτσα επαιξε το καλυτερο μπασκετ εκεινη την χρονια(που διαφωνω και με αυτο)αλλα οταν ηρθαν τα δυσκολα υποκλιθηκε στην ΤΣΣΚΑ και στον Σισκα ή οτι ο Παναθηναικος επαιξε στο Φαιναλ 4 ενα ολοκληρωμενο μπασκετ,παρα πολυ ομορφο και πηρε την κουπα με καταπληκτικα ματς.Τωρα ειλικρινα οποιος πει οτι ο Παναθηναικος δεν επαιξε το ωραιοτερο μπασκετ εκεινη την εποχη αλλα ειχε και την ουσια(στα δυσκολα)......Αυτο ακριβως εκανε η Μπαρτσα περσι που επαιζε ομως καθολι την διαρκεια καλο μπασκετ ενω ο ΠΑΟ απ'το Τοπ8 αρχισε να παιζει τελειο μπασκετ το 09.Δεν παω στους τελικους τον Ιουνη.Ενταξει τι να πω εγω τοτε οποιος δεν το παραδεχεται....


Δεν ειχα σκοπο να μπω σε τετοια συζητηση, αλλωστε εχουν αραιωσει κατα πολυ οι επισκεψεις μου στο φορουμ, αλλα ενταξει...

Τον ημιτελικο τον θυμασαι? Υποκλιθηκε η Μπαρτσελονα? Χανοντας με 4 ποντους? Με την Τσσκα να δερνει ανηλεως Ναβαρο και Αντερσεν και οι διαιτητες να σφυριζουν αδιαφορα οπως σφυριζαν και στο δευτερο ημιχρονο του τελικου. Για να καταλαβεις, δες λιγο τις βολες. Οσες βαρεσε ο Σισκαουσκας ΜΟΝΟΣ του, εκτελεσε ολη η Μπαρτσελονα.

Η Μπαρτσελονα εχει παιξει με τις δυο μεγαλες ελληνικες ομαδες 5 φορες τα τελευταια δυο χρονια. Φανταζομαι ξερεις τι απολογισμο εχει και με τι διαφορες.

Ο ΠΑΟ στο Βερολινο πηρε το τροπαιο δικαια, αλλα αυτα περι πολυ ομορφου μπασκετ κτλ, ας τα πουν οι φιλαθλοι των ηττημενων ομαδων και οχι εσεις, καθοτι αντικειμενικοτητα δεν μπορει να υπαρχει.

Κερδισατε τον Ολυμπιακο με ενα καλαθι διαφορα, ο οποιος επαιζε με τον Μπουρουση, ρεμα τελειως απο την αρρωστια, τον Σχορτσιανιτη εκτος αποστολης, τον Βασιλοπουλο τραυματια της τελευταιας στιγμης και τον Τεοντοσιτς να παιζει 3 λεπτα.

Κερδισατε την Τσσκα με ενα καλαθι διαφορα, παιζοντας καταπληκτικα στο πρωτο ημιχρονο, εχοντας βεβαια και την "υποστηριξη" του καρπαζοεισπρακτορα του Ζοτς, να δινει ρεσιταλ, στο πως να χασετε ενα ματς, και στο δευτερο ημιχρονο το ματς ηρθε τουμπα, ναι με κυριο λογο την διαιτησια.

Σας αρεσει ή οχι, η Μπαρτσα ειναι η καλυτερη ομαδα στην ευρωπη, τα τελευταια 2 χρονια. Εσεις κλαιγεστε που χτυπησε ο Μαριτς και ο Μπατιστ και ελειψε για ενα ματς ο Σατο. Εμεις κλαιγομαστε για τους δικους μας λογους, τους οποιους δεν θα αναφερω γιατι θα τσακωθω με ομοιδεατες μου σιγουρα.

Αυτοι ειχαν εκτος δρασης τον καλυτερο σουτιγκ γκαρντ της ευρωπης για ενα μηνα και, το καλυτερο τριαρι περσι στην Ευρωπη, το εχουν ακομα στα πιτς, εναν απο τους καλυτερους σουτερ ολων των εποχων στην ευρωπη, τον εχουν για κανα οκταμηνο εξω, και ομως ειναι παλι η καλυτερη ομαδα.
colonel gomelsky
QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 14:42 ) *
Στο Καουνας με Ζαλγκιρις.


H οποία πρόσφατα προσέλαβε τον Ηλία Ζούρο. Καλή επιλογή κατ εμέ. Στο κατω κάτω πόσους καλύτερους προπονητές από τον Ζούρο είχε η Ζαλγκίρις τα τελευταία χρόνια;

Αναφορικά με το ρόστερ, ρίχνοντας μια ματιά ξεχωρίζουν (χωρίς να φοβίζουν) οι:

Ντελινινκάιτις, Πότσιους, Καλνιέτις, Κλιμαβίτσιους. Για τους ξένους της δεν έχω εικόνα πέραν του Μπέγκιτς.
giannis_mg
QUOTE(lamar @ Jan 21 2011, 15:42 ) *
Δεν ειχα σκοπο να μπω σε τετοια συζητηση, αλλωστε εχουν αραιωσει κατα πολυ οι επισκεψεις μου στο φορουμ, αλλα ενταξει...

Τον ημιτελικο τον θυμασαι? Υποκλιθηκε η Μπαρτσελονα? Χανοντας με 4 ποντους? Με την Τσσκα να δερνει ανηλεως Ναβαρο και Αντερσεν και οι διαιτητες να σφυριζουν αδιαφορα οπως σφυριζαν και στο δευτερο ημιχρονο του τελικου. Για να καταλαβεις, δες λιγο τις βολες. Οσες βαρεσε ο Σισκαουσκας ΜΟΝΟΣ του, εκτελεσε ολη η Μπαρτσελονα.

Η Μπαρτσελονα εχει παιξει με τις δυο μεγαλες ελληνικες ομαδες 5 φορες τα τελευταια δυο χρονια. Φανταζομαι ξερεις τι απολογισμο εχει και με τι διαφορες.

Ο ΠΑΟ στο Βερολινο πηρε το τροπαιο δικαια, αλλα αυτα περι πολυ ομορφου μπασκετ κτλ, ας τα πουν οι φιλαθλοι των ηττημενων ομαδων και οχι εσεις, καθοτι αντικειμενικοτητα δεν μπορει να υπαρχει.

Κερδισατε τον Ολυμπιακο με ενα καλαθι διαφορα, ο οποιος επαιζε με τον Μπουρουση, ρεμα τελειως απο την αρρωστια, τον Σχορτσιανιτη εκτος αποστολης, τον Βασιλοπουλο τραυματια της τελευταιας στιγμης και τον Τεοντοσιτς να παιζει 3 λεπτα.

Κερδισατε την Τσσκα με ενα καλαθι διαφορα, παιζοντας καταπληκτικα στο πρωτο ημιχρονο, εχοντας βεβαια και την "υποστηριξη" του καρπαζοεισπρακτορα του Ζοτς, να δινει ρεσιταλ, στο πως να χασετε ενα ματς, και στο δευτερο ημιχρονο το ματς ηρθε τουμπα, ναι με κυριο λογο την διαιτησια.

Σας αρεσει ή οχι, η Μπαρτσα ειναι η καλυτερη ομαδα στην ευρωπη, τα τελευταια 2 χρονια. Εσεις κλαιγεστε που χτυπησε ο Μαριτς και ο Μπατιστ και ελειψε για ενα ματς ο Σατο. Εμεις κλαιγομαστε για τους δικους μας λογους, τους οποιους δεν θα αναφερω γιατι θα τσακωθω με ομοιδεατες μου σιγουρα.

Αυτοι ειχαν εκτος δρασης τον καλυτερο σουτιγκ γκαρντ της ευρωπης για ενα μηνα και, το καλυτερο τριαρι περσι στην Ευρωπη, το εχουν ακομα στα πιτς, εναν απο τους καλυτερους σουτερ ολων των εποχων στην ευρωπη, τον εχουν για κανα οκταμηνο εξω, και ομως ειναι παλι η καλυτερη ομαδα.

Κοιτα ειλικρινα τα εχω πει παρα μα παρα πολλες φορες το τι πιστευω για Μπαρτσα,δεν προκειται να κατσω να τα ξαναγραψω,ειλικρινα βαριεμαι!!Μηπως θα πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου γιατι οι μονοι που δεν παραδεχονται την ανωτεροτητα του ΠΑΟ το 09 και το μπασκετ που επαιξε εκεινη την σεζον απο Μαρτιο και μετα ειστε ΕΣΕΙΣ και οτι εσεις αποτελειται την εξαιρεση και οχι τον κανονα.Οπως ειπα και παραπανω οσο αφορα διαιτησια δεν προκειται να ασχοληθω.Ναι,επαιξαν ξυλο.Ναι,επαιξαν σκληρα στα ορια του αντιαθλητικου.Σορρυ κιολας αλλα ετσι κερδιζονται οι κουπες και τα μεγαλα παιχνιδια με αμυνα που θα κανει τον αλλο να βγαλει αιμα να ποναει ολο του το σωμα μετα τον αγωνα και οχι με φρου-φρου και αρωματα.Αυτο πιστευω εγω.Εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν κλαιγοντε για τις απουσιες που ειχαν τοσο καιρο.Μαν,για Ισπανους μιλαμε ειλικρινα δεν το πιστευω αν και δεν κοβω και το κεφαλι μου αλλα δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ το τι σκεφτονται ή κανουν αυτοι αλλα το τι κανει η ομαδα μου.Σε λιγο θα ακουσω οτι ο Λαρυ φροντισε να περασει η ΤΣΣΚΑ για να εχουμε ευκολοτερο εργο.Πειτε το και αυτο να τελειωνουμε...

colonel gomelsky
QUOTE(lamar @ Jan 21 2011, 14:42 ) *
Σας αρεσει ή οχι, η Μπαρτσα ειναι η καλυτερη ομαδα στην ευρωπη, τα τελευταια 2 χρονια.


Γι αυτό υπάρχει το απόλυτο κριτήριο "κούπες" για να μην λέει ο καθένας το δικό του. Καλύτερος είναι όποιος το σηκώνει. Και η Μπάρτσα το σήκωσε τη μία από τις δύο χρονιές. Όσο για το "ένα καλάθι" που έχει γίνει ψωμοτύρι. Ομάδες επιπέδου Φ4 πάιζανε. Τι έπρεπε να γίνει δλδ; Να ρίχνει μία απ αυτές 20αρες στις άλλες? Έτσι κι αλλιώς είναι μικρές οι διαφορές σε ένα Φ4. Κάνεις τα λιγότερα λάθη, σηκώνεις την κουπα. So simple.

Αν το πάμε έτσι πάντα θα βρίσκουμε μια ομάδα που έπαιζε καλύτερα από τον κάτοχο.

ΥΓ. Ο ΠΑΟ και στα δύο ματς εκείνου του Φ4 ήταν (σχεδόν) συνέχεια μπροστά στο σκορ, σε ρόλο οδηγού και και τα 2 ματς ήταν ΠΑΝΤΑ στο χέρι του.
SG3ptshooter
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 14:48 ) *
H οποία πρόσφατα προσέλαβε τον Ηλία Ζούρο. Καλή επιλογή κατ εμέ. Στο κατω κάτω πόσους καλύτερους προπονητές από τον Ζούρο είχε η Ζαλγκίρις τα τελευταία χρόνια;

Αναφορικά με το ρόστερ, ρίχνοντας μια ματιά ξεχωρίζουν (χωρίς να φοβίζουν) οι:

Ντελινινκάιτις, Πότσιους, Καλνιέτις, Κλιμαβίτσιους. Για τους ξένους της δεν έχω εικόνα πέραν του Μπέγκιτς.

Όλοι ήταν καλύτεροι, πράγμα όχι ιδιαίτερα δύσκολο.

Επίσης ο Μπέγκιτς ήρθε σε σας Συνταγματάρχα και αντικαταστάθηκε από το Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, που πήγε στο Κάουνας δανεικός από τη ΤΣΣΚΑ.

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό εκτός αν τους πιάσουν τα τρελά τους και τα βάζουν από το σπίτι τους.
giannis_mg
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 21 2011, 16:01 ) *
Επίσης ο Μπέγκιτς ήρθε σε σας Συνταγματάρχα και αντικαταστάθηκε από το Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, που πήγε στο Κάουνας δανεικός από τη ΤΣΣΚΑ.

Παλια το μπασκετικο ανεκδοτο στην Ευρωπη αποτελουσε παρα το μεγαλο ταλεντο που επιτελους βγαζει στο παρκε ο Ροκο Λενι Ουκιτς,τωρα το τιτλο τον εχει καπαρωσει για πολλα χρονια ο Μαριανοβιτς,παρεουλα με την αλλη....αδυναμια μου τον Cenk Akyol.Δεν εχω ξαναδει πιο ασχετο παιχτη στην ζωη μου παντως.Πρεπει να ειναι πολυ μεγαλα κοροιδα αυτοι που τον πηραν απ'την ΤΣΣΚΑ και τον πηγαν στο Καουνας.Κριμα το μποι του...
sok
QUOTE (colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 14:54 ) *
Καλύτερος είναι όποιος το σηκώνει.


αμα το χες πει απο την αρχη αυτο θα χαμε γλυτωσει και ολη την υπολοιπη συζητηση, μη γραφουμε κατεβατα αμα ειναι μονο αυτο το κριτηριο. smile.gif
colonel gomelsky
QUOTE(sok @ Jan 21 2011, 15:07 ) *
αμα το χες πει απο την αρχη αυτο θα χαμε γλυτωσει και ολη την υπολοιπη συζητηση, μη γραφουμε κατεβατα αμα ειναι μονο αυτο το κριτηριο. smile.gif


Μα ούτε εμένα με καλύπτει απολυτα αυτό. Απλά είναι μια αναγκαία παραδοχή για να μπορούμε να συζητάμε. Αλλιώς υπάρχουν τόσοι καλύτεροι όσα και ζευγάρια μάτια.
lamar
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 21 2011, 14:54 ) *
Γι αυτό υπάρχει το απόλυτο κριτήριο "κούπες" για να μην λέει ο καθένας το δικό του. Καλύτερος είναι όποιος το σηκώνει. Και η Μπάρτσα το σήκωσε τη μία από τις δύο χρονιές.


Αρχηγε, η Μπαρτσα σηκωσε τη μια κουπα και στην αλλη χρονια ηταν στο Φ4, οχι εξω απο το τοπ16. Κατι λεει αυτο.


QUOTE(Giannis_23 @ Jan 21 2011, 14:52 ) *
Κοιτα ειλικρινα τα εχω πει παρα μα παρα πολλες φορες το τι πιστευω για Μπαρτσα,δεν προκειται να κατσω να τα ξαναγραψω,ειλικρινα βαριεμαι!!Μηπως θα πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου γιατι οι μονοι που δεν παραδεχονται την ανωτεροτητα του ΠΑΟ το 09 και το μπασκετ που επαιξε εκεινη την σεζον απο Μαρτιο και μετα ειστε ΕΣΕΙΣ και οτι εσεις αποτελειται την εξαιρεση και οχι τον κανονα.Οπως ειπα και παραπανω οσο αφορα διαιτησια δεν προκειται να ασχοληθω.Ναι,επαιξαν ξυλο.Ναι,επαιξαν σκληρα στα ορια του αντιαθλητικου.Σορρυ κιολας αλλα ετσι κερδιζονται οι κουπες και τα μεγαλα παιχνιδια με αμυνα που θα κανει τον αλλο να βγαλει αιμα να ποναει ολο του το σωμα μετα τον αγωνα και οχι με φρου-φρου και αρωματα.Αυτο πιστευω εγω.Εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν κλαιγοντε για τις απουσιες που ειχαν τοσο καιρο.Μαν,για Ισπανους μιλαμε ειλικρινα δεν το πιστευω αν και δεν κοβω και το κεφαλι μου αλλα δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ το τι σκεφτονται ή κανουν αυτοι αλλα το τι κανει η ομαδα μου.Σε λιγο θα ακουσω οτι ο Λαρυ φροντισε να περασει η ΤΣΣΚΑ για να εχουμε ευκολοτερο εργο.Πειτε το και αυτο να τελειωνουμε...


Ελληνικα ξερεις? Στο παραπανω ποστ μου δεν εγραψα οτι ο ΠΑΟ πηρε δικαια την κουπα στο Βερολινο?

Οσο για αυτα τα περι, ετσι παιρνονται οι κουπες κτλ, μην τα λες σε μενα, πηγαινε πεστα στον Ομπραντοβιτς, που ουρλιαζε για το ξυλο των Ρωσων στο τελος του τελικου.

Εγω, ειμαι Ολυμπιακος και μαλιστα μπασκετικος. Δηλαδη πιο πολυ χαιρομαι οταν κερδιζουμε στο μπασκετ παρα στην μπαλα. Αρα εχω φαει τις πικρες με το κουταλι. Εγω λοιπον που εχω να παρω 13 χρονια πρωταθλημα, ειχα 8 να παρω κυπελλο, και δεκα χρονια να παω σε Φ4, δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω την ανωτεροτητα κανενος. Οπως περσι που ημουν στο Παρισι και ενω οι περισσοτεροι εβριζαν εγω χειροκροτουσα ορθιος την Μπαρτσελονα για το ωραιο θεαμα που ειδα. Εγω προπερσι ειχα παει στην Σιενα στην Ιταλια για να δω Παναθηναικο και Ομπραντοβιτς.

Αρα για το τι πρεπει να αναρωτιεμαι εγω δεν ειναι σε θεση να μου το υποδεικνυει κανενας, ειδικα σε αυτο το αθλημα.
PARISINOS
βρε μανια που εχουν ορισμενοι με την μπαρτσελονα...Οι μεν παναθηναικοι τη θαβουνε, οι δε φιλοι του ΟΣΦΠ την παρουσιαζουν σαν κραμα λεικερς και σικαγκο μπουλς.

ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στην μεσα. Ουτε το πιο πληρες ροστερ ολων των εποχων εχει ( Τι να πει και ο ΠΑΟ το 2007 που ειχε για 11ο και 12ο παιχτη ,παιχτες σαν τον ντελκ η τον γιαφτοκας που περνανε 1.8 εκ ευρω το χρονο η το 2008 που παιχτης σαν τον βουγιανιτς ( τρομερος περσυ στην ισπανια) κυριολεκτικα δεν εβρισκε θεση στη δωδεκαδα μιας και μπραστα του ειχε σπανουλη, διαμαντιδη , σαρας και μπετσιροβιτς στα ντουζενια τους. Ο δε μπετσιροβιτς εφυγε απο μας επειδη επαιζε 8 λεπτα, και την επομενη χρονια επαιζε τοσο καλα πουμερικοι ηθελαν να τον βγαλουν mvp της ευρωλιγκα (ποιος, ο δωδεκατος παιχτης του ΠΑΟ) ουτε βεβαιως ομαδα της σειρας.

εχω ξαναπει απο την αρχη της χρονιας οτι η μπαρτσα ειναι φαβορι λογω περσυνου τροπαιου, και εδρας. Απο πλευρας ροστερ, αν επαιζε φετος σε ουδετερο γηπεδο, μαλλον θα της εδινα ενα ισο ποσοστο με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ .

Για μενα λοιπον σιγουρα εχει ενα εξαιρετικο ροστερ , αλλα δεν θεωρω οτι δεν εχει αδυναμιες. Ειναι αδυναμη στη θεση του βασικου ασσο ( αλλοι εχουν ουκιτς, διαμαντιδη , τεονοσιτς/σπανουλη ενω η μπαρτσα παει με τον 20χρονο ρουμπιο των 2 ποντων μεσο ορο) και αδυναμη στη θεση του σεντερ με την εννοια οτι δεν μπορει να μαρκαρει πολυ βαρια κορμια. Παιχτης σαν τον μαριτς θα της δημιουργησει μεγαλα προβληματα στη ρακετα.

Τελος , καλυτερος δεν ειναι παντα αυτος που το περνει, αλλα να λεμε οτι η μπαρτσα επαιξε το 2009 καλυτερα απο τον ΠΑΟ επειδη ηταν διψασμενοι , χωρις τραυματισμους και τρεχανε σανμουρλοι και χωρις λογο στην πρωτη φαση.

Ο ΠΑΟ ειχε περασει αερα στο τοπ 16 (διελυσε την επι 20 μηνες αηητητη στην εδρα της τοτε μαλαγα με 15) και μετα στο τοπ 8 την καλυτερη ομαδα εκτος φαιναλ 4 με 30 , στην πιο dominant παρασταση εκεινης της χρονιας (back to back ανετες νικες εναντια σε ομαδα αητητη 20 παιχνιδια στην εδρα, που μολις ειχε ριξει εκει 20 στην ΤΣΣΚΑ).

Δεν θα πω λοιπον οτι ντε και καλα ο ΠΑΟ επαιξε καλυτερα, αλλα σιγουρα εχει και αυτος τα επιχειρηματα του για να το πει. Στο τελος πηρε και την κουπα, οποτε ....

Υ.γ. Ανυπομονω να πεσουμε με μπαρτσα στους 8...

giannis_mg
QUOTE(lamar @ Jan 21 2011, 16:13 ) *
Αρχηγε, η Μπαρτσα σηκωσε τη μια κουπα και στην αλλη χρονια ηταν στο Φ4, οχι εξω απο το τοπ16. Κατι λεει αυτο.




Ελληνικα ξερεις? Στο παραπανω ποστ μου δεν εγραψα οτι ο ΠΑΟ πηρε δικαια την κουπα στο Βερολινο?

Οσο για αυτα τα περι, ετσι παιρνονται οι κουπες κτλ, μην τα λες σε μενα, πηγαινε πεστα στον Ομπραντοβιτς, που ουρλιαζε για το ξυλο των Ρωσων στο τελος του τελικου.

Εγω, ειμαι Ολυμπιακος και μαλιστα μπασκετικος. Δηλαδη πιο πολυ χαιρομαι οταν κερδιζουμε στο μπασκετ παρα στην μπαλα. Αρα εχω φαει τις πικρες με το κουταλι. Εγω λοιπον που εχω να παρω 13 χρονια πρωταθλημα, ειχα 8 να παρω κυπελλο, και δεκα χρονια να παω σε Φ4, δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω την ανωτεροτητα κανενος. Οπως περσι που ημουν στο Παρισι και ενω οι περισσοτεροι εβριζαν εγω χειροκροτουσα ορθιος την Μπαρτσελονα για το ωραιο θεαμα που ειδα. Εγω προπερσι ειχα παει στην Σιενα στην Ιταλια για να δω Παναθηναικο και Ομπραντοβιτς.

Αρα για το τι πρεπει να αναρωτιεμαι εγω δεν ειναι σε θεση να μου το υποδεικνυει κανενας, ειδικα σε αυτο το αθλημα.

Ωραια και τι θες τωρα να σου πω μπραβο που εχεις παει εκει που εχεις παει και χειροκροτησες την Μπαρτσα,μπραβο σου ευχομαι και στην Βαρκελωνη.Παλι σου λεω οτι δεν τους αντιπροσωπευεις ΟΛΟΥΣ εσυ εισαι ενας μεσα σε εκατομμυρια.Επειδη δηλαδη εχεις να παρεις πρωταθλημα 13 χρονια εχει και την σωστη αποψη.Επειδη γενικα προβλεπω ομως αμα αρχισω να σου απανταω και αρχισεις να απαντας και εσυ προβλεπω foul και αρκετες μερες διακοπες απ'το forum δεν το συνεχιζω.Δεν εισαι ο μονος που αγαπα το αθλημα και εχει κανει ταξιδια για να δει την ομαδα του μην μου τα λες εμενα αυτα επειδη ουτε εσυ ξερεις για εμενα να μου απαντας λες και εγω ειμαι ο ασχετος και εσυ το mastermind στο μπασκετ
colonel gomelsky
QUOTE(PARISINOS @ Jan 21 2011, 15:16 ) *
βρε μανια που εχουν ορισμενοι με την μπαρτσελονα...Οι μεν παναθηναικοι τη θαβουνε, οι δε φιλοι του ΟΣΦΠ την παρουσιαζουν σαν κραμα λεικερς και σικαγκο μπουλς.

ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στην μεσα. Ουτε το πιο πληρες ροστερ ολων των εποχων εχει ( Τι να πει και ο ΠΑΟ το 2007 που ειχε για 11ο και 12ο παιχτη ,παιχτες σαν τον ντελκ η τον γιαφτοκας που περνανε 1.8 εκ ευρω το χρονο η το 2008 που παιχτης σαν τον βουγιανιτς ( τρομερος περσυ στην ισπανια) κυριολεκτικα δεν εβρισκε θεση στη δωδεκαδα μιας και μπραστα του ειχε σπανουλη, διαμαντιδη , σαρας και μπετσιροβιτς στα ντουζενια τους. Ο δε μπετσιροβιτς εφυγε απο μας επειδη επαιζε 8 λεπτα, και την επομενη χρονια επαιζε τοσο καλα πουμερικοι ηθελαν να τον βγαλουν mvp της ευρωλιγκα (ποιος, ο δωδεκατος παιχτης του ΠΑΟ) ουτε βεβαιως ομαδα της σειρας.

εχω ξαναπει απο την αρχη της χρονιας οτι η μπαρτσα ειναι φαβορι λογω περσυνου τροπαιου, και εδρας. Απο πλευρας ροστερ, αν επαιζε φετος σε ουδετερο γηπεδο, μαλλον θα της εδινα ενα ισο ποσοστο με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ .

Για μενα λοιπον σιγουρα εχει ενα εξαιρετικο ροστερ , αλλα δεν θεωρω οτι δεν εχει αδυναμιες. Ειναι αδυναμη στη θεση του βασικου ασσο ( αλλοι εχουν ουκιτς, διαμαντιδη , τεονοσιτς/σπανουλη ενω η μπαρτσα παει με τον 20χρονο ρουμπιο των 2 ποντων μεσο ορο) και αδυναμη στη θεση του σεντερ με την εννοια οτι δεν μπορει να μαρκαρει πολυ βαρια κορμια. Παιχτης σαν τον μαριτς θα της δημιουργησει μεγαλα προβληματα στη ρακετα.

Τελος , καλυτερος δεν ειναι παντα αυτος που το περνει, αλλα να λεμε οτι η μπαρτσα επαιξε το 2009 καλυτερα απο τον ΠΑΟ επειδη ηταν διψασμενοι , χωρις τραυματισμους και τρεχανε σανμουρλοι και χωρις λογο στην πρωτη φαση.

Ο ΠΑΟ ειχε περασει αερα στο τοπ 16 (διελυσε την επι 20 μηνες αηητητη στην εδρα της τοτε μαλαγα με 15) και μετα στο τοπ 8 την καλυτερη ομαδα εκτος φαιναλ 4 με 30 , στην πιο dominant παρασταση εκεινης της χρονιας (back to back ανετες νικες εναντια σε ομαδα αητητη 20 παιχνιδια στην εδρα, που μολις ειχε ριξει εκει 20 στην ΤΣΣΚΑ).

Δεν θα πω λοιπον οτι ντε και καλα ο ΠΑΟ επαιξε καλυτερα, αλλα σιγουρα εχει και αυτος τα επιχειρηματα του για να το πει. Στο τελος πηρε και την κουπα, οποτε ....

Υ.γ. Ανυπομονω να πεσουμε με μπαρτσα στους 8...


Συμφωνώ σε όλα και δεν την έθαψα, αν μιλάς για μένα. Όσο για το ποιός είναι ο καλύτερος, είπαμε: παραδοχή.
kolokotronis
lamar, όσον αφορά το τι επιπέδου μπάσκετ έπαιξε ο παναθηνα'ι'κός στο βερολίνο, σου θυμίζω, γιατί μοιάζεις να μην θυμάσαι καλά ότι στον ημιτελικό κέρδισα τον καλύτερο οσφπ (από πλευράς ρόστερ τουλάχιστον, χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμα, ενώ στον τελικό, στο 1ο ημίχρονο έπαιξε το καλύτερο μπάκετ που έχω δει τα τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια και στο 2ο ημιχρονο κράτησε το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στην πιο σφαγιαστική διατησία όλων των εποχών σε Φ4, απέναντι στην τσσκα, όχι απέναντι στο ρέθυμνο.

Τι ωραίο μπάσκετ περίμενες από τον παο στο β΄ μέρος απέναντι στο κατς των ρώσων??
Για το 1ο ημίχρονο στα είπα.
Πες μου πότε είδες πιο ολοκληρωτικό μπάσκετ σε τεικό Φ4 από εποχής γιουγκοπλάστικα?
Και μας λες ότι δεν έπαιξε και τίποτα σπουδαίο, και να αφήσουμε να τα πουν οι οπαδοί των άλλων ομάδων....
Έλέος.



Όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση του οσφπ στους 8, αν δούμε λογικά και ορθολογιστικά τα πράγματα, παίζετε προτελευταία αγωνιστική στην τουρκία με φενέρ.
Αυτό το ματς είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει μορφή τελικού για τους τούρκους, που με νίκη θα εξασφαλίζουν την 1η θέση στον όμιλο.
Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα σου στο συγκεκριμένο ματς.

Μετά, αν η φενέρ έχει εξασφαλίσει την πρωτιά, την 5η αγωνιστική, πάει να παίξει στη βαλένθια τελευταία αγωνιστική αδιάφορη.

Δηλαδή η βαλένθια, κερδίζοντας 2 φορές την ζαλγκίρις, και την φενέρ την τελευταία αγωνιστική )που ξαναλέω μπορεί να την βρει αδιάφορη, φτάνει σίγουρα τις 3 νίκες, αφήνοντας έξω τα ματς με τον οσφπ.
Ο ολυμπιακός αν χάσει στην φενέρ, πάει στις 2 ήττες, αφήνοντας πάλι έξω τα ματς με την βαλένθια.

Αυτό σημαίνει ότι ο ολυμπιακός για να περάσει, θέλει είτε δύο νίκες με βαλένθια, αν δεν κερδίσει στην τουρκία και η βαλένθια κερδίσει στη έδρα της την φενέρ,

είτε αν κερδίσει στην τουρκία, θα παιχτουν όλα στις διαφορές πόντων και δεδομένου το -14 τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

Με λίγα λόγια αυτή η ήττα που έκανε με το καλημέρα και μάλιστα με τέτοια διαφορά έχει κάνει την υπόθεση πρόκριση πολύ δύσκολη και ας είμαστε ακόμα στην πρώτη αγωνιστική.
giannis_mg
QUOTE(PARISINOS @ Jan 21 2011, 16:16 ) *
βρε μανια που εχουν ορισμενοι με την μπαρτσελονα...Οι μεν παναθηναικοι τη θαβουνε, οι δε φιλοι του ΟΣΦΠ την παρουσιαζουν σαν κραμα λεικερς και σικαγκο μπουλς.

ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στην μεσα. Ουτε το πιο πληρες ροστερ ολων των εποχων εχει ( Τι να πει και ο ΠΑΟ το 2007 που ειχε για 11ο και 12ο παιχτη ,παιχτες σαν τον ντελκ η τον γιαφτοκας που περνανε 1.8 εκ ευρω το χρονο η το 2008 που παιχτης σαν τον βουγιανιτς ( τρομερος περσυ στην ισπανια) κυριολεκτικα δεν εβρισκε θεση στη δωδεκαδα μιας και μπραστα του ειχε σπανουλη, διαμαντιδη , σαρας και μπετσιροβιτς στα ντουζενια τους. Ο δε μπετσιροβιτς εφυγε απο μας επειδη επαιζε 8 λεπτα, και την επομενη χρονια επαιζε τοσο καλα πουμερικοι ηθελαν να τον βγαλουν mvp της ευρωλιγκα (ποιος, ο δωδεκατος παιχτης του ΠΑΟ) ουτε βεβαιως ομαδα της σειρας.

εχω ξαναπει απο την αρχη της χρονιας οτι η μπαρτσα ειναι φαβορι λογω περσυνου τροπαιου, και εδρας. Απο πλευρας ροστερ, αν επαιζε φετος σε ουδετερο γηπεδο, μαλλον θα της εδινα ενα ισο ποσοστο με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ .

Για μενα λοιπον σιγουρα εχει ενα εξαιρετικο ροστερ , αλλα δεν θεωρω οτι δεν εχει αδυναμιες. Ειναι αδυναμη στη θεση του βασικου ασσο ( αλλοι εχουν ουκιτς, διαμαντιδη , τεονοσιτς/σπανουλη ενω η μπαρτσα παει με τον 20χρονο ρουμπιο των 2 ποντων μεσο ορο) και αδυναμη στη θεση του σεντερ με την εννοια οτι δεν μπορει να μαρκαρει πολυ βαρια κορμια. Παιχτης σαν τον μαριτς θα της δημιουργησει μεγαλα προβληματα στη ρακετα.

Τελος , καλυτερος δεν ειναι παντα αυτος που το περνει, αλλα να λεμε οτι η μπαρτσα επαιξε το 2009 καλυτερα απο τον ΠΑΟ επειδη ηταν διψασμενοι , χωρις τραυματισμους και τρεχανε σανμουρλοι και χωρις λογο στην πρωτη φαση.

Ο ΠΑΟ ειχε περασει αερα στο τοπ 16 (διελυσε την επι 20 μηνες αηητητη στην εδρα της τοτε μαλαγα με 15) και μετα στο τοπ 8 την καλυτερη ομαδα εκτος φαιναλ 4 με 30 , στην πιο dominant παρασταση εκεινης της χρονιας (back to back ανετες νικες εναντια σε ομαδα αητητη 20 παιχνιδια στην εδρα, που μολις ειχε ριξει εκει 20 στην ΤΣΣΚΑ).

Δεν θα πω λοιπον οτι ντε και καλα ο ΠΑΟ επαιξε καλυτερα, αλλα σιγουρα εχει και αυτος τα επιχειρηματα του για να το πει. Στο τελος πηρε και την κουπα, οποτε ....

Υ.γ. Ανυπομονω να πεσουμε με μπαρτσα στους 8...

Συμφωνω σε ΟΛΑ!!!
kseplenhs
σορι για το οφ τοπικ στο barcelona-Euroleague αλλά λέω να μιλήσω για ολυμπιακό λίγο tongue.gif



βλέπω να αντιμετωπίζουμε πρόβλημα μετα το σκριν στην άμυνα και συγκεκριμένα με τα σουτ μέσης απόστασης.Ο ψηλός μας νομίζει πως ο αντίπαλος θα φτάσει μέχρι μέσα στο καλάθι και όταν σουτάρει εν κινήσει,τότε είναι σχεδόν σίγουρο καλάθι.

το έβλεπα και στα άλλα ματς που χάσαμε απλά χτες με τον ουκιτς το ξαναθυμήθηκα για τα καλά

QUOTE(kolokotronis @ Jan 21 2011, 15:28 ) *
lamar, όσον αφορά το τι επιπέδου μπάσκετ έπαιξε ο παναθηνα'ι'κός στο βερολίνο, σου θυμίζω, γιατί μοιάζεις να μην θυμάσαι καλά ότι στον ημιτελικό κέρδισα τον καλύτερο οσφπ (από πλευράς ρόστερ τουλάχιστον, χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμα,


σε σχέση με ποιόν ολυμπιακό,αυτός του 08-09 είχε το καλύτερο ρόστερ?
kolokotronis
QUOTE(kseplenhs @ Jan 21 2011, 15:36 ) *
σορι για το οφ τοπικ στο barcelona-Euroleague αλλά λέω να μιλήσω για ολυμπιακό λίγο tongue.gif



βλέπω να αντιμετωπίζουμε πρόβλημα μετα το σκριν στην άμυνα και συγκεκριμένα με τα σουτ μέσης απόστασης.Ο ψηλός μας νομίζει πως ο αντίπαλος θα φτάσει μέχρι μέσα στο καλάθι και όταν σουτάρει εν κινήσει,τότε είναι σχεδόν σίγουρο καλάθι.

το έβλεπα και στα άλλα ματς που χάσαμε απλά χτες με τον ουκιτς το ξαναθυμήθηκα για τα καλά



σε σχέση με ποιόν ολυμπιακό,αυτός του 08-09 είχε το καλύτερο ρόστερ?

Τουλάχιστον από το 97' και μετά.
Για πιο πριν συζητιέται.
kseplenhs
QUOTE(kolokotronis @ Jan 21 2011, 15:40 ) *
Τουλάχιστον από το 97' και μετά.
Για πιο πριν συζητιέται.



τον περσινό τον είδες ?
Manu7
QUOTE(kseplenhs @ Jan 21 2011, 15:41 ) *
τον περσινό τον είδες ?

Πάλι τα ίδια...Αφού ήταν θέμα συγκυριών η παρουσία μας στον τελικό...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.