Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πετυχημένος ο Ματσόν?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Warrior
Ειναι ενα θεμα που συζητιεται πολυ στον κοσμο του Αρη..

Ο Ιταλος ηρθε στην μεση της χρονιας,μια περιοδο που η ομαδα "παραπατουσε"
εντος και εκτος γηπεδων,την οδηγησε στον τελικο του Σαρλερουα και στην
Ευρωλιγκα μετα απο 15 χρονια...

Απο την αλλη,δεν μπορουμε να πουμε οτι εχει πεισει τον κοσμο για τις ικανοτητες
του.Ειχε αρκετες κακες βραδιες.Προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι "μεγαλη"
(προπονητικα) αξια.

Υπαρχουν πολλοι που λενε πως ο Αρης,τωρα που επιστρεφει στην Ευρωλιγκα,
πρεπει να πορευτει με προπονητη που να διαθετει τα απαραιτητα εχεγγυα.
Πολλοι λενε για τον Γιαννακη...

Με τα παραπανω συμφωνω.

Ομως ειναι γεγονος,οτι θα ειναι μεγαλη αδικια για τον Ιταλο να του "δειξουν
την πορτα της εξοδου"!
Ηρθε σε μια ομαδα με πολλα προβληματα,με παικτες που δεν ηταν δικες του
επιλογες και καταφερε να την "κουμανταρει" επιτυχημενα παρα τους πολλους
κλυδωνισμους,ενας απο αυτους ηταν και ο χαμενος τελικος του Σαρλερουα...

Επισης δεν ειμαι καθολου σιγουρος,οτι ειναι απολυτα ωριμο το εδαφος για
να επιστρεψει ο Γιαννακης στην Θεσσαλονικη.Δεν ξερω,ισως τυχον επιστροφη
του,δημιουργησει εσωτερικα προβληματα,τοσο στην ΚΑΕ οσο και στους φιλαλθους.

Αν δεν μιλαμε για τον Γιαννακη....

Να φυγει ο Ματσον και να ερθει ποιος?

Εσεις τι λετε?
qspock
Αν ειναι να ερθει ο Γιαννακης τι το συζηταμε? Ουτε για πλακα δε μενει ο Ιταλος. Με τον Γιαννακη γιατι να υπαρχουν προβληματα? Αυτοι που τον ειχαν ...κρεμασει και καψει (laugh.gif) οταν ηθελε να φυγει απο τον Αρη (91-92) για Αθηνα μερια ειναι too old για να κρατανε κακιες...

Ο Μαντζον εκανε καλυτερη δουλεια απο τον Ζουρο. Σιγα τα ουα. Αυτο δε σημαινει και πολλα. Εχει διετες οπως λενε, αλλα η Ευρωλιγκα ειναι μια χρυση ευκαιρια που δε πρεπει να παει χαμενη.

Ο Γιαννακης ειναι ενα ελευθερο λαβρακι αυτη τη στιγμη, οποιοι δε το βλεπουν αυτο ειναι αξιοι της μοιρας τους. Γιατι ο Αρης με 2-3 προσθηκες και τον Δρακο στον παγκο, θα μας θυμισει παλιες καλες εποχες στην Ευρωλιγκα.
Τουκλαχιστον ας σκεφτουνε λιγο μακροπροθεσμα: Αν δε παρουν τον Γιαννακη, παλι απο πανω θα ειναι το Μαρουσι στην κανονικη περιοδο του χρονου... 24.gif
hagi
Δεν θα ψηφίσω αλλά συμφωνώ ότι βοήθησε πολύ ο Ματσόν φέτος χωρίς να είναι η προπονητάρα..
Αν είναι να έρθει ο Γιαννάκης πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα από την άλλη συμφωνώ ότι θα είναι αδικία για τον Ιταλό..
Γενικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ για το θέμα..Πάντως αν μείνει δεν με χαλάει..Αν πάλι φύγει τουλάχιστον να φέρουμε μεγάλο όνομα αλλιώς δεν έχει νόημα..

Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι όποιος και να είναι θα πρέπει να πάρει Έλληνες παίχτες..Και μιλάμε για καλούς και γνωστούς Έλληνες παίχτες..Νομίζω 2-3 προσθήκες θα είναι ιδανικές.
hellenic
Apo ti stigmi poy o Aris eftase ekei poy eftase fainetai pos einai petyximenos o Matson an kai nomizo pos yparxoyn kaluterei proponotes!Apo ti alli omos den einai kala na allazeis proponiti sixna...
suspect
το ερωτημα ματσον ή Γιαννακης, δεν αντεχει σε συγκριση.

Για να αλλαξεις προπονητη, πρεπει να εχεις να προτεινεις καποιον καλυτερο αλλιως μεινε εκει που εισαι.
Ο καλυτερος ειναι και πιο ακριβος και ο Αρης δεν με πειθει οτι μπορει να βαλει πολλα λεφτα.

Επομενως αν ημουν παραγοντας του Αρη, ΠΡΩΤΑ θα φροντιζα να βρω καποιον σοβαρο Ελληνα παικτη. Ο Αρης δεν ειναι κακη ομαδα αλλα ξενερωτη και ασταθης.
Στην Ελλαδα μπορει να παρει 2-3 καλους Ελληνες
( Χαραλαμπιδης - Πελεκανος - Αγαδακος - Μαυροκεφαλιδης ) και με το ιδιο ροστερ ( ομοιογενεια ) να κοντραρει τουλαχιστον τον ΟΣΦΠ.
Warrior
QUOTE(qspock @ Jun 16 2006, 01:34 AM)
Με τον Γιαννακη γιατι να υπαρχουν προβληματα? Αυτοι που τον ειχαν ...κρεμασει και καψει (laugh.gif) οταν ηθελε να φυγει απο τον Αρη (91-92) για Αθηνα μερια ειναι too old για να κρατανε κακιες...
*


To θεμα Γιαννακη φιλε qspock εχει πολυ μεγαλο παρασκηνιο...

Ορισμενοι δεν του συγχωρεσαν ποτε καποια πραγματα και ουτε προκειται
να του τα συγχωρησουν.Καλως...κακως ειναι πολυ μεγαλη ιστορια τωρα.

Ειναι ενα γεγονος ομως... wink.gif

Εγω θα τον ηθελα στην ομαδα,οχι για συναισθηματικους λογους(αν και οσο
να ναι υπαρχει κατι..),αλλα επειδη τον θεωρω την ενδεδειγμενη λυση για τον
παγκο του Αρη τη δεδομενη στιγμη.

Οσον αφορα τον Ματσον,καπου διαβασα μια αποψη ενος φιλου που μου αρεσε
και την παραθετω παρακατω:

QUOTE
Έγινα διευθυντής σε μιά μεγάλη εταιρία η οποία ήταν κάποτε (πριν από 6-7 χρόνια) στο χώρο της η μεγαλύτερη στην Ελλάδα αλλά πλέον παλεύει με το όνομά της να ξαναβρει το παλιό της προφίλ. Πριν από μένα μπορεί απλά να βγαίνανε τα έξοδα μας αλλά δεν υπήρχαν πολύ καλές προβλέψεις και οι δυνατότητές ήταν πολύ περιορισμένες

Τους εργαζόμενους της εταιρίας δεν τους επέλεξα εγώ βρήκα όλη την ομάδα εργασίας μου έτοιμη, αλλά με λίγη διάθεση για δουλειά και οι περισσότεροι με μικρές δυνατότητες να δουλέυουν σε μία εταιρία αυτού του βεληνεκούς και με αυτούς τους στόχους. Δεν είχαμε και χώρο για προσλήψεις παρά μόνο για προσωπικό ανάγκης

Όταν έγινα διευθυντής, το Διοικητικό συμβούλιο μου είπε να κάνω ότι μπορώ και ότι καταφέρουμε για φέτος. Μέσα σε 6 μήνες με την συμβολή όλων και το κλίμα που έφτιαξα στην ομάδα μου καταφέραμε να κάνουμε το προιόν της εταιρίας μας πολύ πιο ελκυστικό και ανταγωνιστικό και ανεβάσαμε τις πωλήσεις μας κατα πολύ χτυπώντας τις μεγάλες δυνάμεις του χώρου.

Πλέον μπορούμε να κάνουμε νέες επενδύσεις και να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο το κύρος και δυναμική της εταιρίας μου, όντας μέσα στα κορυφαία ονόματα του χώρου. Το Δ.Σ. είναι απόλυτα ευχαριστιμένο μαζί μου που κατάφερα να φέρω την εταιρία σε νούμερα κονά σε αυτά που ήμασταν τότε...

Κι' όμως συζητιέται η απόλυσή μου....


Δεν έιμαι με τον Ματζόν αλλά δεν πρέπει μετά από αυτά που κατάφερε φέτος...


Ουτε εγω πραγματικα μπορω να ψηφισω...

Το θεμα ομως ειναι τελειωμενο.Ο Ματσον θα παραμεινει και δεν ξερω αν μπορω
να ριξω ευθυνες στην διοικηση.
suspect
καλο το κειμενακι αλλα εδω υπερβαλλει:

"Πλέον μπορούμε να κάνουμε νέες επενδύσεις και να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο το κύρος και δυναμική της εταιρίας μου, όντας μέσα στα κορυφαία ονόματα του χώρου. Το Δ.Σ. είναι απόλυτα ευχαριστιμένο μαζί μου που κατάφερα να φέρω την εταιρία σε νούμερα κονά σε αυτά που ήμασταν τότε..."

Οι αμερικανοι εχουν ενα ρητο:

ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ

Δεν ειναι δειγμα σοβαρης ομαδας να αλλαζει προπονητες καθε λιγο και λιγακι και εν προκειμενω χωρις προφανη λογο.

Ο Μπαρτον εκανε τον Αρη σοβαρο αλλα εκατσε αν θυμαμαι καλα 2-3 χρονια.


Εκτος πια και αν φερεις καποιον αποδεδειγμενα καλυτερο πχ Ιβανοβιτς - Γιαννακη - Ντουντα και ναι, οκ τοτε, στειλε τον Ιταλο.
Αλλα μετα δεν θα πρεπει να εχεις τον Σιγαλα και τον Καμπεριδη αλλα να παρεις τον Ζηση και τον Τονι Παρκερ
Warrior
Συμφωνω suspect...αυτο προσπαθω να πω και γω... biggrin.gif
EXPLOITED ARIS
ολοι οι παραπανω εχετε δικιο ο καθενας με τον τροπο του.το θεμα ομως ειναι οτι αν ειναι για το καλο της ομαδας να γινει κατι τοτε δεν χωρουν συναισθηματα.παρτε για παραδειγμα τον αρχηγο μας τον ΘΕΟ ΣΤΑΚ. βγηκαμε Ευρωλιγκα και ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα μεινει.δυστυχως ετσι ειναι ο επαγγελματισμος.παντως αν μεινει(σε ικετευωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!) και κανουμε τρεις με τεσσερεις δυνατες μεταγραφες δε νομιζω να μπορει να ανταπεξελθει ο Ιταλος
qspock
Εγω θα επικεντρωθω αλλου: Αν ο Αρης θελει να ξαναγινει πραγματικα μεγαλος και με διαρκεια και οχι να κανει την αρπαχτη για 1 χρονο, καλα θα κανει να κλεισει καποιον προπονητη μεγαλης αξιας οπως αυτους που προαναφερετε.

Αλλα επειδη δε βλεπω να γινεται κατι τετοιο, μυριζομαι μερικες καλες νικες μονο του χρονου στην Ευρωλιγκα και τιποτα αλλο.
Και θα αρχισει η γρινια απο τον κοσμο που θελει παντα πρωτιες.
Με τον Μαντσον αμφιβαλλω οτι μπορει η ομαδα να επανελθει στο club των μεγαλων οριστικα. Και τη στιγμη που υπαρχουν λυσεις εγνωσμενης αξιας ελευθερες (Γιαννακης), πρεπει να κυνηγηθουν.

Αρα στην τελικη ειμαι κατα, αφου υπαρχουν καλυτεροι προπονητες στην αγορα. Εκτος αν πουν να διωξουν τον Μαντσον για να παρουν τον ...Ζουρο! 24.gif
Warrior
O Γιαννακης τελειωνει σημερα απο Μαρουσι....

Το ερωτημα qspock ειναι...ποσο θελει ο Γιαννακης να ερθει στον Αρη??

Επισης "ποσα" θελει για να ερθει και τελος για ποσο θελει να ερθει?? huh.gif

O Aρης σιγουρα δεν παει να κανει "αρπαχτη" στην Ευρωλιγκα,ειμαι βεβαιος
οτι δεν εχουν τετοιες προθεσεις....Το τι θα καταφερουν ειναι αλλη ιστορια.

Απο κει και περα,λογω ιστορικων γεγονοτων δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος
για τις προθεσεις του Γιαννακη.

Εμενα αυτο που με ενοχλησε και με ταρακουνησε ελαφρως με το θεμα Γιαννακη
ειναι οτι μετα το τελος του αγωνα με το Μαρουσι,οταν ρωτηθηκε πως ενοιωσε
που αποθεωθηκε απο τους φιλαλθους του Αρη,ειπε:

"Ενταξει,με ικανοποιησε,αλλα θα προτιμουσα να εχει γινει το ιδιο στην και
στην Θεσσαλονικη..."

Εμενα με αυτη την δηλωση δεν μου φανηκε να "ριχνει γεφυρες"! 33.gif

Επισης να σημειωσω οτι στον αγωνα της κανονικης περιοδου βραβευτηκε
απο την ΚΑΕ στο παλε και αποθεωθηκε απο ολο το γηπεδο που ηταν καταμεστο.
Οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουσε...

Γιατι αν μιλα για τον 4ο αγωνα των πλευ-οφ(που δεν εγινε τιποτα το φοβερο),
θα επρεπε να καταλαβει την ψυχολογικη κατασταση που βρισκοταν ο κοσμος
της ομαδας ολη την φετινη χρονια...

Αν δεν θελει αυτος μια,δεν θελουμε και εμεις δεκα... wink.gif
weirdo1977
τον γιαννάκη θα το υποδεχτώ με χαρά στον APH ΜΟΝΟ αν δεχτεί την πρόταση που θα του κατάθεση ο πρόεδρος του APH ΝIΚΟΣ ΓΚAΛΗΣ [υποθετικά μιλάω πάντα] ειδάλλως δύσκολα... δεν είναι απλή περίπτωση...

να ρωτήσω... είστε με μια κοπέλα... την οποια υπεραγαπάτε... όλα πάνε μια χαρά.. μέχρι που σε κάποια φάση σας αφήνει σύξυλους k φεύγει με κάποιον άλλον... εκτος από αυτό δεν σας αφήνει με διαφορους τρόπους να την ξεπεράσετε... ταυτόχρονα σας προσφέρει μια καθαρά επαγγελματική επαφή... ποσο εύκολο σας είναι να δεχτείτε την προσφορα της ?
qspock
Τετοια λετε εσεις οι Αρειανοι και προπονητη εχετε να δειτε εδω και 16 χρονια. tongue.gif Ολο αυτο το αρνητικο κλιμα εναντια στον Γιαννακη μονο καλο δεν κανει.
Χωρις να του κανει προταση η διοικηση, λετε οτι αυτος δε θελει να ερθει. Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.
Εχει παραπονο που τον βριζανε οταν ηρθε με το Μαρουσι στο Αλεξανδρειο. Αδικο εχει? Γιατι τον βριζανε αληθεια? Γιατι "εχει αθηναικες πινακιδες"?
Το παρασκηνιο με τον Γιαννακη δε δικαιολογει τετοιες συμπεριφορες και απωθημενα σημερα. Ο κοσμος του Αρη ειναι αυτος που τον εφερε στην Ευρωλιγκα μετα απο 15 χρονια, αλλα με τετοια νοοτροποια, ο κοσμος του Αρη θα ειναι αυτος που θα ευθυνεται αν χαθει η καλυτερη ευκαιρια να ξαναζησουμε παλιες καλες εποχες.

Αν ο καλυτερος προπονητης ειναι ελευθερος, ο Αρης ωφειλει να του κανει κρουση. Δεν ειναι δα και απροσιτος...
Αν δε του κανει, του χρονου τετοια εποχη, πιθανως να ειναι αλλος ο τριτος που θα βγαινει Ευρωλιγκα. Για ποιο λογο? Ξερουν αυτοι που δε τον θελουν τι εγινε πριν 15 χρονια? Κι αν ξερουν, τι σημασια εχει τωρα? Του κραταν κακια? Γιατι? Γιατι οταν ηταν απληρωτος ζητησε να φυγει?
Καλα εκανε, ο Αρης δε μπορουσε να σηκωσει τα χρεη του και το ξερανε ολοι. Δεν υπηρξε το μεγαλο ονομα να στηριξει τη διοικηση, ο Μπουταρης δεν πειστηκε, και τιποτα δεν εσωζε τη κατασταση.

Ακομα κι αν ο Γιαννακης δεν ηταν το αγαπημενο παιδι των Αρειανων (αστειο ακουγεται), πλεον ειναι ενας καταξιωμενος προπονητης και ολοι ξερουν οτι μπορει να αλλαξει πολλα προς το καλυτερο στην ομαδα.
Το να μη γινει καποια κινηση απο πλευρας Αρη, δεν δικαιολογειται.
Ειναι μια χρυση ευκαιρια ανακαμψης του παλαι ποτε αυτοκρατορα. Τωρα πρεπει να χτισει την ομαδα του σε σωστες βασεις. Και η πρωτη σωστη κινηση ειναι ενας καταξιωμενος προπονητης.
weirdo1977
QUOTE(qspock @ Jun 21 2006, 12:46 AM)
Εχει παραπονο που τον βριζανε οταν ηρθε με το Μαρουσι στο Αλεξανδρειο. Αδικο εχει? Γιατι τον βριζανε αληθεια? Γιατι "εχει αθηναικες πινακιδες"?


smile.gif κανεις δεν έβρισε τον γιαννάκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι, τον νικολαΐδη βρίζαμε, θα μπορούσαμε να χούμε παράπονο που δεν τον συμμάζεψε αλλα δεν ειπώθηκε τίποτα κατά του γιαννάκη, ούτε καν μεμονωμένες περιπτωσεις, ας μην δημιουργούμε λοιπόν εντυπώσεις, δεν δικαιούται να έχει παράπονο από αυτό το παιχνίδι..

QUOTE(qspock @ Jun 21 2006, 12:46 AM)
Αν ο καλυτερος προπονητης ειναι ελευθερος, ο Αρης ωφειλει να του κανει κρουση. Δεν ειναι δα και απροσιτος...


δεν πιστεύω πως είναι ο καλύτερος, πιστεύω πολύ περισσότερο στις ικανότητες του Λευθέρη

QUOTE(qspock @ Jun 21 2006, 12:46 AM)
Ξερουν αυτοι που δε τον θελουν τι εγινε πριν 15 χρονια? Κι αν ξερουν, τι σημασια εχει τωρα? Του κραταν κακια? Γιατι? Γιατι οταν ηταν απληρωτος ζητησε να φυγει?
Καλα εκανε, ο Αρης δε μπορουσε να σηκωσει τα χρεη του και το ξερανε ολοι. Δεν υπηρξε το μεγαλο ονομα να στηριξει τη διοικηση, ο Μπουταρης δεν πειστηκε, και τιποτα δεν εσωζε τη κατασταση.


επέτρεψε μας να ξέρουμε πως είχε πάρει ΌΛΑ τα χρήματα k ίσος κάτι παραπάνω, δεν είναι όμως αυτό το θέμα, είχε κάνει κάποιες δηλώσεις μετά το torino τις οποιες δεν τις τήρησε.... αυτό που ξέρω εγώ είναι πως τα ποντίκια πηδάν από το καράβι [k δεν είμαι "σουπερας" ok ?]

όπως k να το κάνουμε πάντως είναι μια περίπτωση φορτισμένη με συναίσθημα k όλοι ξέρουμε ποσο δύσκολες είναι αυτές οι περιπτώσεις... το "Γιαννάκη παλικάρι μια ζωή στον Aρη" δεν θα ξανακουστεί γιατί πολύ απλά ξέρουμε ποιος είναι.
polpap
Egw tha symfonisw me tous perissoterous edopera kai tha NAI o Matson htan petyximenos giati katafere kati pou pollpi prospathisan alla sto telos den mporesan ta tel 15 xronia.

Sayto den sikonei syzitisi.-
An den itan aytos petyximenos pios itan dil??

Pisteyw pos o Monos pou tha mporouse na thesi se kindyno tin thesi tou eine o Giannakis kai kanenas allos. Kai to erotima eine an o Giannakis eine h kalyteri epilogi gia to xtisimo tis omadas kai tin kataxiosi stin euroleague.
Warrior
QUOTE(qspock @ Jun 20 2006, 10:46 PM)
Τετοια λετε εσεις οι Αρειανοι και προπονητη εχετε να δειτε εδω και 16 χρονια. tongue.gif Ολο αυτο το αρνητικο κλιμα εναντια στον Γιαννακη μονο καλο δεν κανει.
Χωρις να του κανει προταση η διοικηση, λετε οτι αυτος δε θελει να ερθει. Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.
Εχει παραπονο που τον βριζανε οταν ηρθε με το Μαρουσι στο Αλεξανδρειο. Αδικο εχει? Γιατι τον βριζανε αληθεια? Γιατι "εχει αθηναικες πινακιδες"?
Το παρασκηνιο με τον Γιαννακη δε δικαιολογει τετοιες συμπεριφορες και απωθημενα σημερα. Ο κοσμος του Αρη ειναι αυτος που τον εφερε στην Ευρωλιγκα μετα απο 15 χρονια, αλλα με τετοια νοοτροποια, ο κοσμος του Αρη θα ειναι αυτος που θα ευθυνεται αν χαθει η καλυτερη ευκαιρια να ξαναζησουμε παλιες καλες εποχες.
*


Για ποια νοοτροπια,ποιο αρνητικο κλιμα και για ποια συμπεριφορα μιλας?

Εγω ξερω οτι τον χειροκροτησαμε,τον βραβευσαμε και του φερθηκαμε με τον
καλυτερο τροπο φετος!Δεν μπορω να καταλαβω σε τι αναφερθηκε στην συνεντευξη
τυπου και σε τι αναφερεσαι εσυ qspock... 39.gif

Eπισης δεν νομιζω οτι διοικει την ομαδα ο κοσμος.Εσυ ριχνεις τις ευθυνες
στον κοσμο της ομαδας για την περιπτωση που δεν θα ερθει ο Γιαννακης,οπως
και για τυχον αποτυχια της ομαδας στην Ευρωλιγκα!!Λες και ο Γιαννακης ειναι
ο μοναδικος προπονητης στην υφηλιο που μπορει να οδηγησει τον Αρη σε
επιτυχιες!

Εξαλλου 2 χρονια εδω μεσα....λεω οτι πρεπει να φερουνε τον Γιαννακη,επειδη
πιστευω στις προπονητικες του ικανοτητες.Δεν ειπα οτι δεν θελει να ερθει...
ειπα αν δεν θελει να ερθει αυτος μια...εμεις δεν θελουμε δεκα!Εχει πολυ μεγαλη
διαφορα...wink.gif

Μεγαλο ποσοστο του κοσμου τον θελει στην ομαδα με κλειστα ματια,
επισης μεγαλο ποσοστο τον θελει αλλα εχει επιφυλαξεις(λογικο) και υπαρχει
και ενα μικρο τμημα του κοσμου...που δεν θελει να τον βλεπει ουτε ζωγραφιστο.

Ετσι εχει η κατασταση και για αυτο δεν ευθυνεται μονο ο κοσμος του Αρη.
13 χρονια εχει φυγει απο την ομαδα και αν ειχε κανει 1-2 δηλωσεις στις οποιες
θα αναγνωριζε τα λαθη του..δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα τωρα. wink.gif

Παρολ'αυτα εγω θα τον ηθελα,μακαρι να του κανουν προταση και να ερθει
στον Αρη με σκοπο να μεινει και να φτιαξει ομαδα που θα πρωταγωνιστει.

Με φοβιζει ομως....η περιπτωση ο σκληρος πυρηνας των οπαδων να αντιτεθει
σε ενδεχομενη προσληψη του και να μπουμε για αλλη μια φορα στην ιστορια
μας σε εμφυλιες διαμαχες πανω που επικρατει τοσο καλο κλιμα!

Αυτο ισως θα μπορουσε να ξεπεραστει μονο απο τον ιδιο τον Γιαννακη,οπως
ειπα και παραπανω,κανοντας μια "προσπαθεια να ριξει γεφυρες".Δεν χρειαζεται
τοσο μεγαλος εγωισμος νομιζω...

Δεν ισχυει οτι μετα απο αυτον...το χαος!!

QUOTE(qspock @ Jun 20 2006, 10:46 PM)
Αν δε του κανει, του χρονου τετοια εποχη, πιθανως να ειναι αλλος ο τριτος που θα βγαινει Ευρωλιγκα. Για ποιο λογο? Ξερουν αυτοι που δε τον θελουν τι εγινε πριν 15 χρονια? Κι αν ξερουν, τι σημασια εχει τωρα? Του κραταν κακια? Γιατι? Γιατι οταν ηταν απληρωτος ζητησε να φυγει?
Καλα εκανε, ο Αρης δε μπορουσε να σηκωσει τα χρεη του και το ξερανε ολοι. Δεν υπηρξε το μεγαλο ονομα να στηριξει τη διοικηση, ο Μπουταρης δεν πειστηκε, και τιποτα δεν εσωζε τη κατασταση.
*


Σου απαντησε και ο weirdo σε αυτα παραπανω...απλα να προσθεσω οτι ειχαν
μπλοκαριστει και επιχορηγησεις στον Αρη(σε μια πολυ δυσκολη περιοδο για
την ομαδα)λογω των οικονομικων του διεκδικησεων..
qspock
Φιλε warrior, δεν αναφερομαι σε σενα συγκεκριμενα αλλα στη νοοτροπια που εχουν οι Αρειανοι φιλαθλοι απεναντι στον Γιαννακη.
Σε γενικες γραμμες: Οι αποψεις διιστανται πραγματι οπως σωστα ανεφερες. Υπαρχουν πολλοι που τον θελουν αλλα και καποιοι που κραταν κακια απεναντι του.
Εγω θεωρω οτι ηταν ξεκαθαρος, ηθελε για προσωπικους λογους ενδεχομενως να κατεβει στην πρωτευουσα και το ειχε δηλωσει. Εγω απλα κατακρινω την οπαδιστικη νοοτροπια οτι: Οποιος φευγει απο τον Αρη τον γιουχαρουμε. Τα ιδια ειχαμε και με τον Σοφο οταν ηρθε να παιξει, τα ιδια εχουμε με τον Γιαννακη. Δεν βριζανε τον Νικολαιδη (αυτος λερωμενη την εχει την φωλια του ετσι πως παιζει) και προσβληθηκε ο Γιαννακης... Τους ειδα ολους πισω απο τον παγκο του Αμαρουσιου τι κανανε στο Αλεξανδρειο.
Εντυπωσεις δεν προκαλω εγω, εντυπωσεις προκαλουν αυτοι που κανουν τα χαζα, και μετα ο Γιαννακης αν σκεφτοταν τον Αρη ως επομενο σταθμο της καριερας του, πλεον αμφιβαλλει αν τον θελουνε εκει. Και γι'αυτο το δηλωνει αυτο, ως παραπονο.

Ο σεβασμος σε καποια μεγαλη προσωπικοτητα του αγαπημενου μας αθληματος οπως ειναι ο Παναγιωτης Γιαννακης, ειναι ενα στοιχειο που πρεπει να υπαρχει απο ολους. Αν λειπει αυτο, ξεχαστε τον σαν επιλογη στον Αρη. Για μενα, αυτο που ειπε ο Γιαννακης ειναι η γεφυρα που
εριξε στον κοσμο του Αρη. Ειναι πικραμενος με τη συμπεριφορα απεναντι του. Δικαια πικραμενος. Και με αυτα που υποστηριζει μεριδα φιλων του Αρη, τον βλεπω για αλλες πολιτειες. Και πολυ καλα θα κανει.
Πλεον υπαρχουν κι αλλοι που τον θελουν, που μαλιστα τον σεβονται και περισσοτερο. Οχι οτι αυτοι ειναι καλυτεροι, δειτε τι εγινε με τον Κασλαουσκας γιατι δε τον υπερασπιστηκαν οσο θα επρεπε παροτι το μονο που εκανε στην ομαδα τους ηταν να προσφερει. "Διχογνωμια" εγραφε ο τυπος, "επικρατει στον κοσμο του Ολυμπιακου για τον προπονητη"! Μετα απο μια ακρως πετυχημενη χρονια!

Οσον αφορα το αν ο Γιαννακης ειναι ο μονος που μπορει να οδηγησει τον Αρη δε ξερω, ξερω ομως οτι ειναι ο μονος απο τους ελευθερους προπονητες, και συμφωνα με την αξια του ο πιθανοτερος που μπορει να ξανακανει τον Αρη μεγαλο. Δεν εχω ακομα καταλαβει γιατι υπαρχει μια εστω μικρη αμφισβητηση της αξιας του ως προπονητη... Δηλαδη ποσο πιο πανω να εφτανε την Εθνικη και το Μαρουσι?

Ε ρε Ελλαδα αθανατη...
sarounas
ξεθάβω αυτό το topic, μόνο και μόνο γιατί δεν μπορώ ακόμη και τώρα να καταλάβω το σκεπτικό όλων αυτών των Αρειανών που δεν θέλουν τον Γιαννάκη με καμιά κυβέρνηση στον πάγκο της ομάδας. Είναι δυνατόν άνθρωπος με την ιστορία του Δράκου στον Άρη, με τις αδιαμφησήτητες πλέον γνώσεις του σαν προπονητής να βρίσκεται χωρίς ομάδα, με την δικαιολογία ότι αφιερώνεται στην εθνική; αυτές οι εποχές "ένας προπονητής μόνο για την εθνική" έχουν περάσει ανεπιστρεπτή!
Ο Γιαννάκης είμαι πεποισμένος ότι και με το ίδιο μπάτζετ θα μπορούσε να πάει τον Άρη σε άλλο επίπεδο, κάτι που κατά την γνώμη ο Ματσόν αν και δεν είναι κακός δεν μπορεί να το κάνει.
Αυτά τα λέω τώρα γιατί είναι μοναδική ευκαιρία μιας και δεν δεσμεύεται από σύλλογο.
Είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι μόνο και μόνο ένας διχασμός τόσο στον κόσμο όσο και μέσα στην Γένεσις και τίποτε παραπάνω, γιατί ο Γιαννάκης πιστεύω θέλει ακόμη να πάει παρά τα καραγκιοζιλίκια του περσινού 2ου μικρού τελικού στο Αλεξάνδρειο!

(άσχετο) πάντως έστω και λιγο με έχει ικανοποιήσει που επιτέλους εντάχθηκε στο ρόστερ της ομάδας και Ηλιάδης (καιρός ήταν μετά από τόσα χρόνια!)
Warrior
Αυτη την στιγμη δεν νομιζω οτι υπαρχουν αρειανοι που να μην θελουν "με καμια κυβερνηση" τον Γιαννακη.
Και να υπαρχουν ειναι μικρο ποσοστο,αλλα και αυτοι θα τον δεχτουν πολυ ευκολα.Εχουν δεχτει αλλα και
αλλα....

Νομιζω οτι οι συνθηκες ειναι πιο ωριμες απο ποτε.Η διοικηση δειχνει να πιανει "ταβανι" οσον αφορα τις
οικονομικες δυνατοτητες,ο κοσμος ειναι παγωμενος εντονα προβληματισμενος για την εκβαση της πολυ
δυσκολης και σημαντικης χρονιας που ερχεται και ο Γιαννακης δειχνει να ειναι αυτος που μπορει να δωσει
αλλη πνοη στην ομαδα και να ζωντανεψει τα ονειρα του κοσμου.

Οι "μεγαλες αγαπες" δημιουργουν "παθη".Αυτη ειναι η απαντηση σε αυτο που ρωτας....
Κατα τ'αλλα,συμφωνω σε αυτα που λες για Μτσον,Γιαννακη κλπ.

Το θεμα ειναι:η διοικηση ειναι διατεθιμενη να δωσει την ομαδα σε ενα προπονητη "εν λευκο" και να του
εξασφαλισει ενα λογικο μπατζετ??
weirdo1977
smile.gif τα έχουμε πει πολές φορες, προσωπικά δεν τον θέλω αλλα θα τον δεχόμουν, ίσως όχι με το πάθος που θα θελε ο ίδιος.... βασικά θα σας φανεί αστείο αλλα δεν έχω πειστεί ακόμη για τις ικανότητες του, φυσικά όμως σε σχέση με τον mazzon 100 φορες γιαννάκης... όσο για το παιχνίδι που σχολιάζεις, δεν θυμάμαι να συναιβεί κάτι .
Warrior
Οντως...τα "καραγκιοζιλικια" ειναι εξαιρετικα τραβηγμενος χαρακτηρισμος νομιζω.

Και μην ξεχναμε οτι βραβευτηκε και καταχειροκροτηθηκε τοσο στο παλε οσο και στο Μαρουσι.wink.gif
thrylos7
Νομίζω καταλαβαίνω τι λέει... Ναι, πρέπει να ήταν στο 2ο και όχι στο 4ο ματς... Πολύς κόσμος έβριζε τον Γιαννάκη κάποιοι περίμεναν να τον βρίσουν όταν πήγαινε στη συνέντευξη τύπου.. πολλοί λίγοι αυτοί..
Αλλά τελικά δε θυμάμαι σε ποιο από τα δύο έγινε οπότε ίσως δε λέμε το ίδιο..

Στο ματς της κανονικής περιόδου καταχειροκροτήθηκε απ' όλο το γήπεδο.
sarounas
QUOTE(thrylos7 @ Oct 6 2006, 02:27 AM) *
Νομίζω καταλαβαίνω τι λέει... Ναι, πρέπει να ήταν στο 2ο και όχι στο 4ο ματς... Πολύς κόσμος έβριζε τον Γιαννάκη κάποιοι περίμεναν να τον βρίσουν όταν πήγαινε στη συνέντευξη τύπου.. πολλοί λίγοι αυτοί..
Αλλά τελικά δε θυμάμαι σε ποιο από τα δύο έγινε οπότε ίσως δε λέμε το ίδιο..

Στο ματς της κανονικής περιόδου καταχειροκροτήθηκε απ' όλο το γήπεδο.


Όχι δεν κάνο λάθος, θυμάμαι πολύ καλά ότι στην κανονική περίοδο είχε καταχειροκροτηθεί ο Γιαννάκης αλλά στα πλέι οφ, μάλλον στο 4ο πρέπει να ταν τελικά που τον έβρισαν χυδαιότατα, το μόνο που ελπίζω γιατί δεν γνωρίζω την κατάσταση από μέσα, είναι να μην υπάρχουν ακόμη οι παλιές αρρώστιες και να μην ήταν κατευθυνόμενα εκείνα τα γεγονότα.
sihainas
Στο betsmart γράφει για Πεδουλάκη...

QUOTE(http://www.betsmart.gr/mainsite/modules/news/article.php?storyid=32854)
Ετσι λέει η πιάτσα..

Eντονη φημολογία υπάρχει στην Αθήνα για ενδεχόμενο μετακόμισης του Αργύρη Πεδουλάκη στον Αρη.Φυσικά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώνεται από πουθενά ακόμα,αλλά εμείς επισημάινουμε την φημολογία στα μπασκετικά στέκια της Αθήνας.Η αλήθεια ειναι οτι ο Πεδουλάκης είχε κατά καιρούς απασχολήσει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην οποία έχει συνμπάθειες ενώ και ο ίδιος δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τον Αρη.Ομως ο Αρης εχει προπονητή τον Ματζόν επί του παρόντος...
Alexmei
όπως το βλέπω εγώ..... Θα μείνει μέχρι το τέλος της χρονιάς και αν ο Άρης κάνει μια πολύ καλή πορεία στην Ευρώπη, ίσως τον ζητήσει μια ομάδα στο εξωτερικό.... μετά για να βρει ο Άρης προπονητή, θα ζητήσει Γιαννάκη και ο Γιαννάκης θα δεχτεί. cool.gif cool.gif cool.gif
El_Cid
Είμαι κατά της αλλαγής προπονητή στο μέσο της χρονιάς. Ειδικά για τον Ματσόν δεν πρέπει να τίθεται το ζήτημα, καθώς πέρσι είχε "πλεονασματικό" ισοζύγιο (τελικός στο Uleb, τρίτη θέση στο πρωτάθλημα) και φέτος η ομάδα πάει τρένο στην Ελλάδα και καλούτσικα στην Ευρώπη.
Warrior
QUOTE
Γελάει μέσα απ' το μούσι του (Sportday / Νίκος Παπαδογιάννης)


Ακόμα κουδουνίζει στ' αυτιά μου η πολυσυζητημένη δήλωση του Αντρέα Ματσόν στο SuperSport την ημέρα της κλήρωσης της Ευρωλίγκας: «Ιt is almost impossible for us to qualify» («είναι σχεδόν αδύνατο να προκριθούμε»). Στη Θεσσαλονίκη είχε ξεσπάσει σάλος. Πώς τόλμησε να δείξει ηττοπάθεια και μεμψιμοιρία ο προπονητής ολόκληρου Αρη; Δεν ξέρει σε ποια ομάδα δουλεύει αυτός ο κύριος;

Εάν η διοίκηση του Αρη έδινε σημασία στα οργίλα κελεύσματα των φανατικών οπαδών, θα απέλυε τον Ματσόν αυτομάτως. Εν τέλει, κάτι ψέλλισαν προπονητής και παράγοντες για «ατυχή μετάφραση» και γύρισαν σελίδα. Η μετάφραση ήταν ακριβέστατη, αλλά δεν υπήρχε λόγος να συνεχιστεί το θέμα.

Από χθες ο Αρης πατάει με το ένα πόδι στους «16» της Ευρωλίγκας. Με το μεγάλο «διπλό» του στην Κωνσταντινούπολη άφησε πολύ πίσω τρεις ομάδες: τη Φενερμπαχτσέ (επί της οποίας υπερτερεί σε τυχόν ισοβαθμία), την Ελντο Νάπολι (έχει να την υποδεχθεί στη Θεσσαλονίκη) και την ουραγό Ζαλγκίρις.

Οι νίκες του Αρη, σε 8 αγώνες, είναι τέσσερις. «Χρειαζόμαστε άλλες τρεις για να περάσουμε», τόνισε χθες ο Ματσόν. Εγώ υποψιάζομαι ότι αρκεί μία, επί της Ελντο στη Θεσσαλονίκη. Υποψιάζομαι, επίσης, ότι ο Αρης θα νικήσει και την Μπενετόν μπροστά στο παθιασμένο κοινό του. Πλέον ξεχειλίζει από αυτοπεποίθηση και σιγουριά. Ακόμα και οι ήττες του (Βαρκελώνη, Πυλαία) έμοιαζαν με νίκες και άφησαν στην ομάδα θετικό vibe.

Η εκτίμηση του Κώστα Πιλαφίδη, ότι ο Αρης είναι ένα συγκρότημα με σπάνια επικοινωνία ανάμεσα στους παίκτες του στο παρκέ, αποδίδει εύσημα όχι τόσο στους παίκτες όσο στον προπονητή, ο οποίος μετουσίωσε σε ομάδα ένα παράξενο ελληνοαμερικανικό κράμα, παρά τις σημαντικές απώλειες των πρώτων εβδομάδων (Σκέιλς, Καλαϊτζής, Ηλιάδης, Γιαννούλης).

Η κριτική, άλλων αλλά και δική μου, έχει αδικήσει τον Αντρέα Ματσόν. Ο Ιταλός γελάει καλύτερα επειδή γελάει μέσα από τα γένια του τελευταίος. Ο Αρης του αποδείχθηκε ικανός να καταπλήξει ακόμα και τον ίδιο.
El_Cid
Εξαιρετικό και πολύ ακριβές άρθρο!
Warrior
Και γω αυτο ακριβως πιστευω! smile.gif
Warrior
QUOTE(sport.gr)
Παιδί του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη!

Προπονητής μπάσκετ, πτυχιούχος ψυχολογίας με ευαισθησίες πάνω στα κοινωνικά προβλήματα του κόσμου, αυθεντικός ιδεολόγος. Και δεν αναφέραμε όλες τις πτυχές του χαρακτήρα του Αντρέα Ματσόν, ώστε να σας δώσουμε τη δυνατότητα να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Ο allenatore του Αρη σε μια εκ βαθέων συνέντευξη στο Sport.gr παρέδωσε μαθήματα φιλοσοφίας. Δήλωσε λάτρης της ελληνικής ιστορίας και μυθολογίας, ένθερμος θαυμαστής του Σωκράτη αλλά και του Μεγάλου Αλεξάνδρου, αποκαλύπτοντας ποιος σπουδαίος προπονητής αποτελεί το πρότυπό του. Εδωσε πειστικές εξηγήσεις για την εντυπωσιακή πορεία του Αρη στην Ευρωλίγκα, αλλά και απαντήσεις στους επικριτές του.

Ο Αντρέα Ματσόν διανύει το 41ο έτος της ηλικίας του, αλλά και τον ενδέκατό του χρόνο στο χώρο του επαγγελματικού μπάσκετ, καθώς ξεκίνησε την προπονητική σε ηλικία 24 ετών και σε τμήματα υποδομής ομάδων της Α1 και Α2 Ιταλίας. Η αλήθεια είναι ότι στα πρώτα του επαγγελματικά βήματα... συνωμότησε (με την καλή έννοια) το σύμπαν για να φθάσει σε σημείο να πετύχει το απόλυτο.

Ως ένας σύγχρονος Δαυίδ, δεν φοβήθηκε να τα βάλει όχι μόνο με τα ιταλικά θηρία του μπάσκετ, αλλά και με αυτά της Ευρώπης. Ηταν Δεκέμβριος του 1996, όταν του παρουσιάστηκε η ευκαιρία να προαχθεί στη θέση του πρώτου προπονητή της Βερόνα, αντικαθιστώντας τον Φιλ Μελίλο. Μπορεί τότε να ξεκίνησε με συντριβή από την Μπένετον Τρεβίζο, η συνέχεια όμως ήταν μαγευτική. Κέρδισε ακόμη και τις τότε Κίντερ και Τιμσίστεμ στην Μπολόνια και τελείωσε την κανονική σεζόν με απολογισμό 10 νικών και τριών ηττών.

Η Βερόνα έφθασε στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος (και πάλι η Μπένετον του... έκανε τη ζημιά), στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων και ο ίδιος αναδείχθηκε προπονητής της χρονιάς. "Grande Bellissimo", όπως θα έλεγε και ο ίδιος. Εναν χρόνο αργότερα, κατέκτησε το Κύπελλο Κόρατς απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Δηλαδή, τη δεύτερή του χρονιά ως επαγγελματίας προπονητής πέτυχε κάτι για το οποίο πολλοί συνάδελφοί του πάλεψαν επί χρόνια χωρίς όμως να το καταφέρουν. Στη μετέπειτα προπονητική του καριέρα, συνεργάστηκε με παίκτες τους οποίους δεν γνώριζε... ούτε η μάνα τους και ξαφνικά εντάχθηκαν στην "ελιτ" του ευρωπαϊκού μπάσκετ, ενώ κατάφερε να μετατρέψει την πόλη του Μαραντόνα (Νάπολι), σε μια σύγχρονη Μητρόπολη του ιταλικού μπάσκετ.

Θα αναρωτηθείτε, είναι απαραίτητα αυτά τα στοιχεία; Θα σας απαντήσουμε καταφατικά, διότι ο Αντρέα Ματσόν έπεσε "θύμα" της ελληνικής βιασύνης και δέχθηκε δριμύτατη κριτική από την ημέρα που ανέλαβε τη τεχνική ηγεσία του Αρη. Ακόμη και τα ΜΜΕ τον αντιμετώπισαν με καχυποψία, διατηρώντας αμφιβολίες για το κατά πόσο θα άντεχε την πίεση της ηλεκτρικής καρέκλας, όπως χαρακτηρίζεται αυτή του προπονητή των "κιτρίνων".

"Ειλικρινά, ακούω πολλές απόψεις, για μένα όμως μετράει η δική μου. Στην Ελλάδα λέτε το εξής. ``Κάθε άνθρωπος, μια ιστορία``. Πρέπει λοιπόν να δουν όλοι και τη δική μου ιστορία πριν με κρίνουν. Τι κατάφεραν ορισμένοι παίκτες που ξεκίνησαν μαζί μου και κατ` επέκταση οι ομάδες. Συνεργάστηκα με αθλητές που μετέπειτα έφθασαν στο υψηλότερο επίπεδο. Αυτό σημαίνει πολλά για έναν προπονητή. Στην Ελλάδα, αλλά και στην Ιταλία ο κόσμος έχει αυτό το μεσογειακό ταμπεραμέντο. Τη μία ημέρα είσαι ήρωας και την επόμενη δεν ξέρεις που να κρυφτείς. Σε άλλες χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ισπανία η φιλοσοφία είναι διαφορετική. Πρέπει κάποια στιγμή να επιβληθεί αυτή η φιλοσοφία και σε μας", απάντησε ο ίδιος, για να αναφερθεί στην ιδιαίτερή του πατρίδα, τη Βενετία.

"Στη ζωή μετρούν οι πράξεις και όχι τα λόγια. Αυτοί που λένε πολλά, είναι άνθρωποι χαμηλού επιπέδου. Στη Βενετία λέμε το εξής. ``Πριν μιλήσεις, σκέψου και αφού σκεφθείς, σκάσε``. Δηλαδή, μην μιλάς καθόλου. Δεν διαβάζω εφημερίδες, δεν ακούω ραδιόφωνα, οπότε δεν γνωρίζω τι κερδίζω και τι χάνω. Σας διαβεβαιώνω όμως ότι τίποτα δεν επηρεάζει τη σκέψη μου".

Το τελευταίο μπορεί να οδηγήσει κάποιον στη σκέψη ότι ο Ματσόν είναι "αγύριστο κεφάλι" και ίσως να μην πέσει έξω. Δεν έδωσε σημασία άλλωστε σ` αυτούς που όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Αρη, προσπάθησαν να τον πείσουν για συγκεκριμένα πράγματα. "Μου είπαν ότι ο άνθρωπος που αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία του Αρη, ουσιαστικά κάθεται σε μια ηλεκτρική καρέκλα και περιμένει το μοιραίο. Προσωπικά δεν ένιωσα και ούτε νιώθω πίεση. Δεν με φοβίζει τίποτα. Γιατί αν φοβηθώ, θα μεταδώσω τις φοβίες μου και στην ομάδα. Κι όποιος φοβάται, χάνει. Συν τοις άλλοις, για μένα πίεση νιώθει ο μεροκαματιάρης που παίρνει 600-700 ευρώ τον μήνα κι έχει να θρέψει μια οικογένεια. Πίεση νιώθει επίσης αυτός που έχει τον δικό του άνθρωπο στο νοσοκομείο, αγωνιώντας για την υγεία του. Αυτά είναι τα σοβαρά κοινωνικά προβλήματα".

Ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής. Αποτελεί τον αδιάψευστο μάρτυρα κάθε κατάστασης. Αυτή που διαμόρφωσε ο Αρης στο πρώτο μισό των αγωνιστικών του υποχρεώσεων, ξεπερνά κάθε προσδοκία. Ανεξαρτήτως των μαρτυριών των πρωταγωνιστών, η αλήθεια είναι ότι ουδείς περίμενε ότι η ομάδα θα διέγραφε τόσο εντυπωσιακή πορεία κυρίως στην Ευρωλίγκα. Εντάξει, ο Αρης ως όνομα μετράει στην Ευρώπη και παραπέμπει αυτούς που γνωρίζουν το ευρωπαϊκό μπάσκετ, στην ομάδα που δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με τον ρόλο του κομπάρσου στα τέλη της δεκαετίας του `80.

Από τότε όμως τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Το περίφημο "money talks" που κυριαρχεί στη φιλοσοφία των αμερικάνων, έχει επικρατήσει και στη Γηραιά Ηπειρο. Οι "κίτρινοι" της Θεσσαλονίκης όμως φρόντισαν να καταρρίψουν και αυτόν τον κανόνα. Διαθέτοντας μαζί με την Κολωνία το μικρότερο μπάτζετ στην Ευρωλίγκα απειλούν να σπάσουν το κατεστημένο.

"Εμείς πιστεύουμε στη δουλειά μας. Τα χρήματα δεν είναι το παν. Εχουν σημασία, αλλά το μπάσκετ δεν ξεκινάει, ούτε και τελειώνει σ` αυτά. Αναμφίβολα, αν θέλουμε κάτι παραπάνω, χρειάζονται περισσότερα. Η ομάδα όμως χτίστηκε με μία συγκεκριμένη φιλοσοφία και γνωρίζοντας τα όποια πλεονεκτήματα έχουν οι άμεσοι αντίπαλοί μας. Δουλεύουμε πάρα πολλές ώρες. Δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις, αλλά όλα όσα καταφέραμε ως ομάδα, τα πετύχαμε με το σπαθί μας. Και δεν αναφέρομαι στους παίκτες και στο τεχνικό τιμ, αλλά και στη διοίκηση, τους υπαλλήλους της εταιρίας. Τα κολακευτικά λόγια των αντιπάλων δεν ήρθαν τυχαία", σημείωσε ο Ματσόν, για να μπει βαθύτερα στην ουσία του πράγματος.

"Είμαι ρεαλιστής. Πριν με ρωτήσεις για τους στόχους της ομάδας, θα σου απαντήσω ποιοι είναι αυτοί. Εγώ θέλω να βλέπω το γήπεδό μας κατάμεστο σε κάθε παιχνίδι. Εφόσον το πετύχουμε, θα έχουμε καταφέρει κάτι μοναδικό. Δεν ξέρω αν θα περάσουμε στην επόμενη φάση, ανεξάρτητα του ότι φροντίσαμε να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας. Είναι βέβαιο όμως ότι προκαλέσαμε αίσθηση στους ευρωπαϊκούς κύκλους του μπάσκετ κι αυτό είναι σπουδαίο".

Μια συζήτηση με τον Αντρέα Ματσόν πάντως, είναι σχεδόν αδύνατο να περιοριστεί στα στενά όρια του μπάσκετ και γενικότερα του αθλητισμού. Αλλωστε και το μπάσκετ αποτελεί ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο. Πολύ περισσότερο μετρούν ωστόσο, οι γνώσεις, ο χαρακτήρας, αλλά και η φιλοσοφία του 40χρονου βενετσιάνου.

Το άθλημα με την πορτοκαλί μπάλα δεν αποτελεί απλά, έναν τρόπο ζωής, αλλά έναν έρωτα που αναπτύχθηκε μέσα του, από τότε που ο ίδιος άρχισε να το αντιλαμβάνεται. Η μέρα του μπορεί να ξεκινάει και να τελειώνει με μπάσκετ, οι συνήθειές του όμως είναι διαφορετικές. Πέρα από την οικογένειά του αλλά και την τρομακτική του αδυναμία στον Μπράντο (ο διάδοχος), ο ιταλός επενδύει αρκετές ώρες διαβάζοντας την ελληνική ιστορία, μυθολογία, αλλά και φιλοσοφία. Μόνο που ο μεγάλος του ήρωας, ουδέποτε αποτύπωσε τις σκέψεις του σε πάπυρο, αλλά εφεύρε τη μαιευτική μέθοδο.

"Ο Σωκράτης πρέπει να ήταν απίστευτος άνθρωπος. Διαβάζοντας μέσω τρίτων (κυρίως από τα συγγράμματα του Πλάτωνα) τις απόψεις του Σωκράτη, μου φαίνεται απίστευτο να διανοηθώ ότι αυτός ο άνθρωπος έζησε πριν από 2000 χρόνια. Σου δίνει την εντύπωση ότι ζει στην εποχή μας και γνωρίζει όλα τα προβλήματα του κόσμου", είπε. Σε περίοπτη θέση στις σκέψεις του βρίσκεται ο Μέγας Αλέξανδρος "που μετέδωσε τον ελληνικό πολιτισμό", όπως είπε.

Για να επιστρέψουμε στη σκληρή πραγματικότητα του 21ου αιώνα, ο σύγχρονος ήρωας του Αντρέα Ματσόν - σε ό,τι αφορά αποκλειστικά το μπάσκετ - είναι ο Νταν Πίτερσον. Η επιλογή δεν έχει να κάνει με τίτλους που κατέκτησε αυτός ο "δάσκαλος" του μπάσκετ είτε με την άλλοτε Βίρτους τη δεκαετία του `70 είτε με την άλλοτε Τρέισερ στα `80s. Στις σκέψεις του Αντρέα Ματσόν μετράει η γενικότερη φιλοσοφία του Νταν Πίτερσον στο μπάσκετ αλλά και στη ζωή. "Οχι, εγώ δεν έχω σκοπό να γράψω βιβλίο. Πολλές φορές όμως ονειρεύομαι να μοιάσω σ` αυτόν τον άνθρωπο. Να αγγίξω το επίπεδό του. Αυτό έχει για μένα σημασία", παραδέχεται.

Αν πάντως κάποια στιγμή ο Αντρέα Ματσόν πάρει ανά χείρας το lap top και αδειάσει τις σκέψεις του στο word, δεν θα πρέπει να σας φανεί παράξενο...
geosider
τώρα ψήφισα να μείνει πριν κανένα μήνα τί έλεγε το πολ;
Warrior
Απο το καλοκαιρι που ανοιχτηκε το τοπικ(αν δεν κανω καποιο σοβαρο λαθος),το ποσοστο του "οχι" δεν
ξεπερασε το ποσοστο του "ναι" σε κανενα σημειο.

Ισως μονο στις πρωτες πρωτες ψηφους,οταν και δεν υπηρχε ολοκληρωμενο "δειγμα".


Και μια σημερινη συνεντευξη του Ματσον:
http://www.sportnet.gr/showreport.asp?Spor...ReportID=125538


Μιλα για ολους και για ολα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.