Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιδανικοτερος-Καταλληλοτερος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
a bullet for your head
Ανοιγω αυτο το poll,τοποθεθωντας 9 επιλογες συν το ''Αλλος''...
Ειναι ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...
Bonzo
Ψήφισα Γιανννάκη γιατι πιστεύω ότι κατά βάθος είναι ΠΑΝΑΘΑ
SG3ptshooter
Γιάσμιν Ρέπεσα
duncan21
Ψηφισα Σφαιροπουλο και Ντουντα.Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να ερθει ενας προπονητης ο οποιος θα εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λογο για το σχεδιασμο της ομαδας χωρις να επεμβενουν οι προεδροι και επιπλεον να εχει την ικανοτητα να διαλεξει παικτες που να ταιριαζουν στην αγωνιστικη του φιλοσοφια ειτε αυτη ειναι το run&gun ειτε ειναι αμυνα που να σπαει κοκκαλα και οχι να προσαρμοσει-αλλαξει τη νοοτροπια-φιλοσοφια του για χαρη του ροστερ της ομαδας οπως εγινε φετος.Ειναι πολυ σημαντικο ενας κοουτς να μπορει να εφαρμοσει ενα συγκεκριμενο πλανο παιχνιδιου ξεροντας οτι εχει τα καταλληλα εργαλεια γι 'αυτο,δηλαδη ρολους μεσα στο παρκε χωρις να χρειαστει να κανει αλχημειες για να ερθει το αποτελεσμα.Αυτοι δεν υπηρχαν καθολου φετος στην ομαδα.Ρολοι...
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ Jun 7 2010, 17:35 ) *
Ψηφισα Σφαιροπουλο και Ντουντα.Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να ερθει ενας προπονητης ο οποιος θα εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λογο για το σχεδιασμο της ομαδας χωρις να επεμβενουν οι προεδροι και επιπλεον να εχει την ικανοτητα να διαλεξει παικτες που να ταιριαζουν στην αγωνιστικη του φιλοσοφια ειτε αυτη ειναι το run&gun ειτε ειναι αμυνα που να σπαει κοκκαλα και οχι να προσαρμοσει-αλλαξει τη νοοτροπια-φιλοσοφια του για χαρη του ροστερ της ομαδας οπως εγινε φετος.Ειναι πολυ σημαντικο ενας κοουτς να μπορει να εφαρμοσει ενα συγκεκριμενο πλανο παιχνιδιου ξεροντας οτι εχει τα καταλληλα εργαλεια γι 'αυτο,δηλαδη ρολους μεσα στο παρκε χωρις να χρειαστει να κανει αλχημειες για να ερθει το αποτελεσμα.Αυτοι δεν υπηρχαν καθολου φετος στην ομαδα.Ρολοι...

Επειδη αυτη η κουβεντα επανηλθε ξανα στο προσκηνιο τις προαλλες με αφορμη ενα σχολιο φιλου,εγινε μια υπενθυμιση οτι ο κ.Αγγελοπουλος ειχε προβει σε δηλωση αναφεροντας χαρακτηριστικα,οτι την ολη ευθυνη για τον σχεδιασμο της ομαδας την ειχε ο Γιαννακης.
Ειτε υποδεικνυοντας ο ιδιος παικτες,ειτε διδοντας την εγκριση του σε εισηγησεις αλλων.Οπως επισης & για το ποιοι παικτες θα επρεπε να αποχωρησουν απ την ομαδα.
Η αληθεια ειναι παντως,οτι ο Γιαννακης εκανε στροφη 180 μοιρων στην μεχρι τοτε γνωστη του αγωνιστικη φιλοσοφια,τουλαχιστον μεχρι τις παραμονες του φαιναλ 4,& δεν ηταν & λιγοι αυτοι που του αναγνωρισαν την ευελιξια & τη προσαρμοστικοτητα που επεδειξε.
lamar
Ξεχασες να βαλεις στο poll, τον Κανενας!!!! 69.gif 69.gif
a bullet for your head
QUOTE(lamar @ Jun 7 2010, 17:59 ) *
Ξεχασες να βαλεις στο poll, τον Κανενας!!!!

Εβαλα το ''Αλλος''... rolleyes.gif
Κανενας τι εννοεις?
Να κοουτσαρουν οι κ.Αγγελοπουλοι ας πουμε?
LFO
Εχω μια μικρη ενσταση σχετικα με την ψηφοφορία αυτή.....Δεν αμφισβητω τα κινητρα του bullet που ειναι πιστευω καθαρα μπασκετικά αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να προσθεσουμε και τι ομαδα ειναι ολοι αυτοι που ψηφιζουν?? Νομιζω θα ειναι πιο σωστο να δουμε τι θελουν και τι σκεφτονται οι οπαδοι του Ολυμπιακου και τι οι οπαδοι του ΠΑΟ και των αλλων ομάδων......

Επισης θα ηταν καλο να λειπουν και οι ειρωνειες σχετικα με τον Γιαννακη....
SoKRaM
ψηφισα Ιβανοβιτς.
newpower2020
Ωραίο poll!!!Ξέχασες όμως τον Πεπού Ερνάντεθ που σαν αντιπρόσωπος του Ισπανικού μοντέλου ίσως να έχει υποστηρικτές.
Προσωπικά είμαι ανάμεσα σε Σκαριόλο-Πιανιτζάνι-Μπλάτ με τον καθένα συγκεκριμένα +/-.Θα το φιλοσοφήσω και θα ρίξω κιεγώ την ψήφο μου!
a bullet for your head
QUOTE(LFO @ Jun 7 2010, 18:05 ) *
Εχω μια μικρη ενσταση σχετικα με την ψηφοφορία αυτή.....Δεν αμφισβητω τα κινητρα του bullet που ειναι πιστευω καθαρα μπασκετικά αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να προσθεσουμε και τι ομαδα ειναι ολοι αυτοι που ψηφιζουν?? Νομιζω θα ειναι πιο σωστο να δουμε τι θελουν και τι σκεφτονται οι οπαδοι του Ολυμπιακου και τι οι οπαδοι του ΠΑΟ και των αλλων ομάδων......

Δεν ξερω αν μπορει να γινει μια τετοια ''προσαρμογη'' στη διαδικασια.
Πιστευω παντως,οτι καλο θα ηταν ολοι οσοι ψηφιζουν,να καταθετουν & το σχολιο τους εξηγωντας παραλληλα & το σκεπτικο της επιλογης τους.
HLR CENATION
Ψηφησα τον Ιταλο επειδη ειναι ο πλεον ανερχομενος προπομητης στην ευρωπη.Ειναι ψημενος κ εχει περασει με επιτυχια μεγαλα ματς,εχει παραστασεις απο την καριερα του κ ειναι κ σπουδαιος κοουτς.Εχει βασικη αρχη την αμυνα κατι που εχει ληψει απο τον ολυμπιακο.Επισης θα πηγαινει σε σετ επιθεσεις κατι που στο συγχρονο μπασκετ δεινει τιτλους σε αντιθεση με το καθαρα μονοδιαστατο γρηγορο παιχνιδι.

Το μονο μειον ειναι οτι ενδεχομενη προσληψη πιανιτζιανι θα σημαινει γκρεμισμα της τωρινης ομαδας καθως επιθεσειςς πεντε εναντιον πεντε κ ξυλο στην αμυνα μ αυτο το ροστερ δυσκολα θα εχεις.Ετσι ο ολυμπιακος θα χρειαστει να ξαναχτισει απο το 0.

Επισης απο Ελλαδα ασυζητητη θα πηγαινα σε Ηλια Ζουρο.τεραστιες αμυντηκες πατεντες ειχε δυσκολεψει τον ομπραντοβιτς σε σειρα τελικων οσο κανενας αλλος.
LFO
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 17:08 ) *
Δεν ξερω αν μπορει να γινει μια τετοια ''προσαρμογη'' στη διαδικασια.
Πιστευω παντως,οτι καλο θα ηταν ολοι οσοι ψηφιζουν,να καταθετουν & το σχολιο τους εξηγωντας παραλληλα & το σκεπτικο της επιλογης τους.


Ok, good enough for me...
a bullet for your head
QUOTE(laclipers @ Jun 7 2010, 18:08 ) *
Ψηφησα τον Ιταλο επειδη ειναι ο πλεον ανερχομενος προπομητης στην ευρωπη.Ειναι ψημενος κ εχει περασει με επιτυχια μεγαλα ματς,εχει παραστασεις απο την καριερα του κ ειναι κ σπουδαιος κοουτς.Εχει βασικη αρχη την αμυνα κατι που εχει ληψει απο τον ολυμπιακο.Επισης θα πηγαινει σε σετ επιθεσεις κατι που στο συγχρονο μπασκετ δεινει τιτλους σε αντιθεση με το καθαρα μονοδιαστατο γρηγορο παιχνιδι.

Το μονο μειον ειναι οτι ενδεχομενη προσληψη πιανιτζιανι θα σημαινει γκρεμισμα της τωρινης ομαδας καθως επιθεσειςς πεντε εναντιον πεντε κ ξυλο στην αμυνα μ αυτο το ροστερ δυσκολα θα εχεις.Ετσι ο ολυμπιακος θα χρειαστει να ξαναχτισει απο το 0.

Δεν διαφωνω σ'αυτα που λες,ομως η Σιενα παιζει πολυ καλα & το παιχνιδι του ανοιχτου γηπεδου.
Ενω & στο 5 vs 5,τα κυρια γνωρισματα των play's του Πιανιτζιανι ειναι η συνεχης κινηση με,η' χωρις τη μπαλα,το pick n' roll,οι απομονωσεις & η δημιουργια καταστασεων εξτρα πασας.
Δεν ειχε τους παικτες για να αναπτυξει & το inside game.

ΥΓ:Υπαρχει & αλλος Ιταλος στη ψηφοφορια... rolleyes.gif

QUOTE(newpower2020 @ Jun 7 2010, 18:06 ) *
Ωραίο poll!!!Ξέχασες όμως τον Πεπού Ερνάντεθ που σαν αντιπρόσωπος του Ισπανικού μοντέλου ίσως να έχει υποστηρικτές.

Τι εννοεις τον ξεχασα?Οτι ξεκουτιανα?... rolleyes.gif
Δεν τον ξεχασα...
Στο περσινο poll τον ειχα τοποθετησει στις επιλογες μου,ομως τωρα το ενστικτο μου λεει,οτι δεν θα συγκεντρωνε & τοσες πιθανοτητες μια ενδεχομενη ''υποψηφιοτητα'' του...
Μπορει να κανω & λαθος..
Παντως εκτος απ τις 9 επιλογες(αρκετες θα ελεγα),εχω βαλει & το ''Αλλος''...& οποια ψηφος-σχολιο-κουβεντα ειναι παντα ευπροσδεκτη.
newpower2020
Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίχτηκε στην Εθνική Ισπανίας πέρυσι?Γιατί κάτι άκουσα για αναμπουμπούλα στα αποδυτήρια.Αν ναι πώς λύθηκε το θέμα?Με καθοριστική παρέμβαση του Σκαριόλο ή όχι?Θέλω να ερευνήσω την σχέση του Σκαριόλο με τις βεντέτες...

QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 18:24 ) *
Τι εννοεις τον ξεχασα?Οτι ξεκουτιανα?... rolleyes.gif
Δεν τον ξεχασα...
Στο περσινο poll τον ειχα τοποθετησει στις επιλογες μου,ομως τωρα το ενστικτο μου λεει,οτι δεν θα συγκεντρωνε & τοσες πιθανοτητες μια ενδεχομενη ''υποψηφιοτητα'' του...
Μπορει να κανω & λαθος..
Παντως εκτος απ τις 9 επιλογες(αρκετες θα ελεγα),εχω βαλει & το ''Αλλος''...& οποια ψηφος-σχολιο-κουβεντα ειναι παντα ευπροσδεκτη.


Τίποτα παραπάνω από μια απλή επισήμανση ότι θα μπορούσε να είναι στους υποψηφίους αν και μάλλον έχεις δίκιο ότι δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες η υποψηφιότητά του
a bullet for your head
QUOTE(newpower2020 @ Jun 7 2010, 18:25 ) *
Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίχτηκε στην Εθνική Ισπανίας πέρυσι?Γιατί κάτι άκουσα για αναμπουμπούλα στα αποδυτήρια.Αν ναι πώς λύθηκε το θέμα?Με καθοριστική παρέμβαση του Σκαριόλο ή όχι?Θέλω να ερευνήσω την σχέση του Σκαριόλο με τις βεντέτες...

Νομιζω οτι τα πηγαινε πολυ καλα & ιδιαιτερα με τον Π.Γκασολ.
Στα φιλικα βεβαια ''κουτουλαγε'' & δεν επειθε για κατι καλο(ειδικα σε αυτο κοντρα στη Λιθουανια),ομως στο τουρνοα η Ισπανια ''λυθηκε'' & επαιξε καλα.

Εντωμεταξυ,καποια δημοσιευματα εκαναν λογο οτι μπορει να επαναπατρισθει,αναλαμβανοντας την Αρμανι.
SG3ptshooter
Mέχρι να αρχίσει να τσουλάει η Ισπανία το τι θάψιμο είχε φάει από τους Έλληνες δημοσιογράφους ο Σκαριόλο δε λέγεται. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι ο Περπερίδης τον είχε πει στην εκπομπή του "απατεώνα"...
Αν τον πάρει ο Ολυμπιακός τα ίδια θα λένε; rolleyes.gif
Nicvalll
Noμιζω ενας ακομα που επρεπε να μπει στην ψηφοφορια ειναι ο Βουγιοσεβιτς. προσωπικα εγω αυτον θεωρω καταλληλοτερο....
Εκτος του οτι εχει αποδειξει την αξια του τοσα χρονια με την παρτιζαν, εχει δειξει οτι ειναι και ο κακος δαιμονας του ομπραντοβιτς...
newpower2020
QUOTE(Nicvalll @ Jun 7 2010, 18:38 ) *
Noμιζω ενας ακομα που επρεπε να μπει στην ψηφοφορια ειναι ο Βουγιοσεβιτς. προσωπικα εγω αυτον θεωρω καταλληλοτερο....
Εκτος του οτι εχει αποδειξει την αξια του τοσα χρονια με την παρτιζαν, εχει δειξει οτι ειναι και ο κακος δαιμονας του ομπραντοβιτς...


Εκτός απ'το να παίζει ξύλο τί άλλο ξέρει να κάνει? tongue.gif

Τελικά ψήφισα το πουλέν μου τον Πιανιτζάνι.Δεν ξέρω το στυλ της Σιένας με ελκύει.
Nicvalll
Με το υλικο που ειχε δεν μπορουσε να παιξει και τιποτε αλλο... Για μενα η παρτιζαν δεν ηταν μονο ξυλο, επαιξε και ωραιο μπασκετ κατα διαστηματα.

a bullet for your head
QUOTE(Nicvalll @ Jun 7 2010, 18:38 ) *
Noμιζω ενας ακομα που επρεπε να μπει στην ψηφοφορια ειναι ο Βουγιοσεβιτς. προσωπικα εγω αυτον θεωρω καταλληλοτερο....
Εκτος του οτι εχει αποδειξει την αξια του τοσα χρονια με την παρτιζαν, εχει δειξει οτι ειναι και ο κακος δαιμονας του ομπραντοβιτς...

Το οτι εχει επιδειξει εργο,εχει βγαλει παικτες & εχει δημιουργησει & καλη παραδοση κοντρα στον Ζοτς,ειναι αδιαμφισβητητο.
Οι αντιθετοι στην προοπτικη Βουγιοσεβιτς θα αντετειναν,οτι εκτος συνορων Σερβιας εχει αποτυχει & οτι δεν ειναι ισως & ο καταλληλοτερος για να διαχειρισθει βεντετες & υψηλο μπατζετ.
Εαν η διοικηση του ΟΣΦΠ στρεφονταν στη παραγωγη παικτων & αναδειξη ταλεντων,φτιαχνοντας συναμα & μια ανταγωνιστικη ομαδα,τοτε ο Βουγιοσεβιτς δεν θα ηταν απλα ο καταλληλοτερος,αλλα & ο επικρατεστερος...& με τη προυποθεση βεβαια,οτι θα διαχειριζοταν εν λευκω τη κατασταση.

Υπενθυμιζω οτι ειναι ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.
HLR CENATION
QUOTE(Nicvalll @ Jun 7 2010, 18:38 ) *
Noμιζω ενας ακομα που επρεπε να μπει στην ψηφοφορια ειναι ο Βουγιοσεβιτς. προσωπικα εγω αυτον θεωρω καταλληλοτερο....
Εκτος του οτι εχει αποδειξει την αξια του τοσα χρονια με την παρτιζαν, εχει δειξει οτι ειναι και ο κακος δαιμονας του ομπραντοβιτς...



Tο κακο γι αυτον ειναι οτι ο Ολυμπιακος δεν θελει να κλεβει παιχνιδια αλλα να ειναι αυτος που θα ειναι πρωταγωνιστης κ θα κερδιζει.Ο βουγιοσεβιτς ειναι καλος για ομαδες τυπου παρτιζαν που θα κοιταξουν πρωτα να καταστρεψουν το ματς.Επισης εκει στην παρτιζαν θα ηταν ικανοποιημενοι μονο κ μονο με το να αναδειξει ο βουγιοσεβιτς κανα παικτη κ παρουν φραγκα ενω στον ολυμπιακο τετοια προβληματα δεν εχουν.Λυμενο το οικονομικο του θεμα...
newpower2020
Μπορείτε όσοι ψηφίζετε να καταθέτετε και μια α άποψη?Πχ.βλέπω ότι ο Σπάχια είναι κορυφή μαζί με κάποιος άλλους.Εγώ που δεν ξέρω τον Σπάχια μπορείτε να με πείσετε γιατί είναι ο καταλληλότερος?
fruhl10val
ολοι αυτοι ειναι χωρις συμβολαιο για του χρονου?ειναι ελευθεροι?
a bullet for your head
QUOTE(fruhl10val @ Jun 7 2010, 19:04 ) *
ολοι αυτοι ειναι χωρις συμβολαιο για του χρονου?ειναι ελευθεροι?

Του Γιαννακη ληγει το καλοκαιρι
Του Μπλατ εχει ενα πολυ μικρο μπαι-αουτ & γενικα εχει αναπτυχθει μεγαλη παραφιλολογια.
Ο Ιβανοβιτς νομιζω οτι δεσμευεται ακομη.
Ο Σπαχια προσφατα ελυσε τη συνεργασια του με την Βαλενθια & εχουν υπαρξει φημες οτι θα αντικαταστησει τον Τανιεβιτς στην Φενερ.
Του Σφαιροπουλου πρεπει να ληγει το καλοκαιρι.
Του Πιανιτζιανι επισης,αν δεν κανω λαθος,αλλα εχει αναλαβει & την Εθνικη Ιταλιας.
Ο Σκαριολο θα φυγει απ την Κιμκι.
Ο Ντουντα εχει μονο την Εθνικη Σερβιας.
Ο Τομιτς ανηκει ηδη στο προπονητικο επιτελειο του ΟΣΦΠ.
Ilias7
Κατα τη γνωμη μου το ιδανικοτερο σεναριο θα ηταν να αναλαβει την ομαδα ο Ιβκοβιτς με βοηθο το Σφαιροπουλο..Ενα αντιστοιχο διδυμο περιπου με το αυτο του Ομπραντοβιτς με τον Ιτουδη..
Ο Ιβκοβιτς και πολυ καλος προπονητης ειναι και την Ελληνικο πρωταθλημα γνωριζει καλα και το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι θεωρω δεδομενο το σεβασμο που θα του εδειχναν οι παιχτες στο προσωπο του..Κατι το οποιο φετος δεν υπηρχε στην ομαδα και ειδαμε τα αποτελεσματα..Το βασικοτερο αυτη τη στιγμη στην ομαδα ειναι να υπαρχει σεβασμος και πειθαρχια..Υλικο υπαρχει,με καποιες (4) προσθηκες πιστευω θα γινει ακομα καλυτερο..
Εστι λοιπον πιστευω οτι για 2 χρονια ο Ιβκοβιτς θα ηταν ο καταλληλοτερος και οταν θα παρει την αποφαση να αποχωρησει,λογικα το 2012 θα μπορουσε να συνεχησει το εργο του ο Σφαιροπουλος...
voreadis7
Σκαριόλο, Ρενέσες ή Πιανιτζάνι...
newpower2020
Έχουμε και άλλη επιλογή!!!!Πίνι Γκέρσον 24.gif 24.gif 24.gif

Έμεινε ελεύθερος από Μακάμπι.Αν και μπορεί λέει να συνεχίσει από άλλο πόστο.Κρίμα 24.gif
a bullet for your head
QUOTE(Ilias7 @ Jun 7 2010, 19:12 ) *
Κατα τη γνωμη μου το ιδανικοτερο σεναριο θα ηταν να αναλαβει την ομαδα ο Ιβκοβιτς με βοηθο το Σφαιροπουλο..Ενα αντιστοιχο διδυμο περιπου με το αυτο του Ομπραντοβιτς με τον Ιτουδη..
Ο Ιβκοβιτς και πολυ καλος προπονητης ειναι και την Ελληνικο πρωταθλημα γνωριζει καλα και το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι θεωρω δεδομενο το σεβασμο που θα του εδειχναν οι παιχτες στο προσωπο του..Κατι το οποιο φετος δεν υπηρχε στην ομαδα και ειδαμε τα αποτελεσματα..Το βασικοτερο αυτη τη στιγμη στην ομαδα ειναι να υπαρχει σεβασμος και πειθαρχια..Υλικο υπαρχει,με καποιες (4) προσθηκες πιστευω θα γινει ακομα καλυτερο..
Εστι λοιπον πιστευω οτι για 2 χρονια ο Ιβκοβιτς θα ηταν ο καταλληλοτερος και οταν θα παρει την αποφαση να αποχωρησει,λογικα το 2012 θα μπορουσε να συνεχησει το εργο του ο Σφαιροπουλος...

Εχει πολυ καλη βαση το σκεπτικο σου.
Ωστοσο πιστευω πως το διδυμο Σφαιροπουλου-Ιβκοβιτς,με διαφορετικους ρολους,παλι θα ηταν μια πολυ καλη λυση-σεναριο.
Στο περσινο poll που ειχα ανοιξει,ειχα αναφερει για τον Σφαιροπουλο(τον ειχα στις επιλογες),οτι μπορει να μην συγκενρωνε & πολλες πιθανοτητες η υποψηφιοτητα του,ομως μελλοντικα θα επαιζε πολυ δυνατα το ονομα του...
Και νομιζω οτι θα ηταν μια πολυ καλη λυση,εχοντας παραλληλα & την ''καλυψη'' του Ντουντα,απο ποστο τεχνικου διευθυντη.
Απο κει & περα,θα πρεπει να δουμε & τις εξελιξεις στο στρατοπεδο του ΠΑΟ....
Ilias7
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 19:27 ) *
Εχει πολυ καλη βαση το σκεπτικο σου.
Ωστοσο πιστευω πως το διδυμο Σφαιροπουλου-Ιβκοβιτς,με διαφορετικους ρολους,παλι θα ηταν μια πολυ καλη λυση-σεναριο.
Στο περσινο poll που ειχα ανοιξει,ειχα αναφερει για τον Σφαιροπουλο(τον ειχα στις επιλογες),οτι μπορει να μην συγκενρωνε & πολλες πιθανοτητες η υποψηφιοτητα του,ομως μελλοντικα θα επαιζε πολυ δυνατα το ονομα του...
Και νομιζω οτι θα ηταν μια πολυ καλη λυση,εχοντας παραλληλα & την ''καλυψη'' του Ντουντα,απο ποστο τεχνικου διευθυντη.
Απο κει & περα,θα πρεπει να δουμε & τις εξελιξεις στο στρατοπεδο του ΠΑΟ....


Απλα σκεφτομαι αυτο το σεναριο γιατι δε μπορουμε να λεμε οτι δε μας κανει ο Πιανιτζιανι της Σιενα με τη δικαιολογια οτι δε τον εχουμε δει σε μια μεγαλη ομαδα που να θελει να πρωταγωνιστησει και απο τη αλλη να λεμε οτι μας κανει ο Σφαιροπουλος..Ειναι λιγο παραλογο..2 χρονια ομως ως βοηθος του Ιβκοβιτς θα ηταν πολυ καλα και στη πορεια να γινοταν πρωτος προπονητης..Τοτε θα ειχαμε και Ελληνα προπονητη και ανερχομενο στο Ευρωπαικο μπασκετ μιας και ειναι ακομα πολυ νεος..Καπως ετσι ξεκινησε και ο Πασκουαλ,απλα εκει ειναι και διαφορετικα τα πραγματα σε θεμα φιλοσοφιας..
a bullet for your head
QUOTE(Ilias7 @ Jun 7 2010, 19:31 ) *
Απλα σκεφτομαι αυτο το σεναριο γιατι δε μπορουμε να λεμε οτι δε μας κανει ο Πιανιτζιανι της Σιενα με τη δικαιολογια οτι δε τον εχουμε δει σε μια μεγαλη ομαδα που να θελει να πρωταγωνιστησει και απο τη αλλη να λεμε οτι μας κανει ο Σφαιροπουλος..Ειναι λιγο παραλογο..2 χρονια ομως ως βοηθος του Ιβκοβιτς θα ηταν πολυ καλα και στη πορεια να γινοταν πρωτος προπονητης..Τοτε θα ειχαμε και Ελληνα προπονητη και ανερχομενο στο Ευρωπαικο μπασκετ μιας και ειναι ακομα πολυ νεος..

Υπαρχει μεριδα που πιστευει πως ο Πιανιτζιανι και ο Σφαιροπουλος δεν κανουν,υπο την εννοια οτι δεν τους εχουμε δει ακομη σε μεγαλες ομαδες,υπαρχει ομως & μεριδα κοσμου που πιστευει οτι ειναι πολυ ταλαντουχοι & οτι τους αξιζει μια ευκαιρια.
Δεν θα τον χαρακτηριζα τον Σφαιροπουλο & νεο ακριβως...ειναι 43 ετων & εργαζεται πολλα χρονια σαν προπονητης.
Βεβαια στην Ελλαδα,οι 25χρονοι παικτες ειναι ακομη ταλεντα & οι 40χρονοι + κατι ψιλα προπονητες ειναι ακομη νεοι & απειροι... icon_drunk.gif

Επειδη μολις προσεξα το σχολιο σου για τον Πασκουαλ,θα πω πως στην Ισπανια δεν περιμενουν πρωτα να 45αρισουν οι προπονητες για να τους δωσουν τις ευκαιριες για να δουλεψουν ως πρωτοι προπονητες.
Ilias7
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 19:37 ) *
Υπαρχει μεριδα που πιστευει πως ο Πιανιτζιανι(και ο Σφαιροπουλος),δεν κανει υπο την εννοια οτι δεν τους εχουμε δει σε μεγαλες ομαδες ακομη,υπαρχει ομως & μεριδα κοσμου που πιστευει οτι ειναι πολυ ταλαντουχοι & οτι τους αξιζει μια ευκαιρια.
Δεν θα τον χαρακτηριζα τον Σφαιροπουλο & νεο ακριβως...ειναι 43 ετων & εργαζεται πολλα χρονια σαν προπονητης.
Βεβαια στην Ελλαδα,οι 25χρονοι παικτες ειναι ακομη ταλεντα & οι 40χρονοι + κατι ψιλα προπονητες ειναι ακομη νεοι & απειροι... icon_drunk.gif


Σιγουρα δεν ειναι μικρος..Αλλα θελω να πω οτι εχει μελλον μπροστα του..Δε τον εχουν παρει και τα χρονια..45-55 ειναι η καλυτερη ηλικια για καποιον προπονητη(απο πολλες πλευρες)..Τωρα,πιστευω οτι θα παιχτουν πολλα ονοματα..Αλλα καλο ειναι να κλεισουμε καποιον απο νωρις για να μπορουμε να εχουμε και το πανω χερι σε επιλογες παιχτων σε περιπτωση που χρειαστει..
a bullet for your head
Παντως απ τα εως τωρα αποτελεσματα της ψηφοφοριας φαινεται,πως το σεναριο του Ντουντα σαν τεχνικος διευθυντης,εχει ανταποκριση-απηχηση,τοσο στη περιπτωση του Σφαιροπουλου,οσο & του Τομιτς..
Και αν για τη περιπτωση του Σφαιροπουλου ισως δεν αποτελει & καποια σουπερ εκπληξη,για τη περιπτωση του Τομιτς αποτελει κατ'εμε..
Καλο θα ηταν βεβαια,οσοι ψηφισαν την επιλογη Τομιτς,να μας αιτιολογησουν & την επιλογη τους.
HLR CENATION
Eνταξη αλλα ο Πιανιτζιανι εχει κανει πρωταθλητισμο κ εχει παραστασεις απο μεγαλα ματς.Απο την αλλη ο Σφαιροπουλος σαν πρωτος προπονητης μονο οτι εχει κανει με τον Κολοσσο που ουτε πιεση ειχε κ ουτε κανα μεγαλο μπατζετ ειχε να διαχειριστει.

Tωρα μιας κ αναφερθηκε το ονομα του ρενεσες,καλη λυση σιγουρα κ θα συνεχισει πανω στην ιδια φιλοσοφια την φετινη.τρεξιμο κ εχει ο Θεος...
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 20:00 ) *
Καλο θα ηταν βεβαια,οσοι ψηφισαν την επιλογη Τομιτς,να μας αιτιολογησουν & την επιλογη τους.

Τι σου έχει "κολλήσει" τώρα εσένα ο Τόμιτς;
Χολέρα έχει ο Τόμιτς; xoxoxo... smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Jun 7 2010, 20:13 ) *
Τι σου έχει "κολλήσει" τώρα εσένα ο Τόμιτς;
Χολέρα έχει ο Τόμιτς; xoxoxo... smiley.gif

Εσυ δεν ησουν τις προαλλες που ειχες αφησει ενα υποννοουμενακι για τη φωτο στο αβαταρ σου?... rolleyes.gif
Και σου ειχα απαντησει οτι περασε τελειως ασχολιαστο?...ΧοΧοΧο..... smiley.gif
xristos_metal
Εμενα κανενας απο αυτους του προπονητες αν εξαιρεσουμε τον Ιφκοβιτς δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη. Δε θα ηταν εκπληξη για μενα αν πετυχαιναν το καλυτερο ή και το χειροτερο. Για μενα η καλυτερη λυση θα ηταν Σφαιροπουλος/Ιφκοβιτς. Και ο Ερναντεζ της εθνικης Ισπανιας μου αρεσει πολυ, με βαση οσα ειδαμε απο τους Ισπανους. Σε συλλογικο επιπεδο δεν τον εχω παρακολουθησει.

Απορριπτω σιγουρα τον Σπαχια και τον Τομιτς.
SG3ptshooter
Eίναι εμφανές ότι δεν έχω διάθεση να ξεκινήσω να διαβάζω σήμερα, άρα ας πω τη γνώμη μου πιο διεξοδικά.
Παναγιώτης Γιαννάκης: στην έξοδο, άρα όχι
Ντέιβιντ Μπλατ: Κρίνοντας από το παρελθόν του είναι αξιόλογη λύση, αλλά φέτος πέρα από τις ζώνες που κατάφερε να εφαρμοστούν ως ένα βαθμό στον Άρη, δεν τον είδα σε καλή κατάσταση. Έχει το ελαφρυντικό ότι δεν είχε επιλέξει αυτός το ρόστερ, κάτι που μετριάζεται όμως γιατί είχε την ευχέρεια να κάνεις προσωπικές, διορθωτικές κινήσεις. Δεν το βλέπω να συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες πάντως.
Ντούσκο Ιβάνοβιτς: Από τη στιγμή που πέρυσι τον κράτησαν και δεν προσπάθησαν να κρατήσουν τους βασικούς που απειθαρχούσαν στις οδηγίες του, δύσκολα θα αλλάξει ομάδα το καλοκαίρι. Η χρονιά στη θεωρία είναι πετυχημένη, εγώ διαφωνώ αν χάσει όπως πιστεύω -με κάτω τα χέρια- από τη Μπάρτσα.
Νέβεν Σπάχια: Πολύ καλή Βαλένθια που τα χάλασε μόνο στο τέλος. Μου αρέσει γενικά, νομίζω ότι θα ήταν καλή λύση αλλά δεν ξέρω πόση πίστωση χρόνου κουβαλάει το όνομά του.
Σφαιρόπουλος με Ίβκοβιτς: Μια χαρά, αλλά τεχνικός διευθυντής και εκλέκτορας δε λέει. Εμένα ο Σφαιρόπουλος μου φαίνεται ότι μπορεί να σταθεί και μόνος του. Στον Κολοσσό έδειξε δουλειά επιπέδου. Και τακτικά και στη διαχείριση χρόνου και στα αποδυτήρια.
Σιμόνε Πιανιτζιάνι: Νόου Κόμεντ
Σέρτζιο Σκαριόλο: Θα μου άρεσε σα λύση, αλλά πιστεύω ότι θα χρειαστεί έναν βοηθό που να μπορεί να ελέγξει τα αποδυτήρια. Πολύ καλά.
Ντούσαν Ίβκοβιτς: Γίνεται; Αν ναι, μέσα.
Μιλαν Τόμιτς με Ίβκοβιτς: Γιατί όταν υπάρχει ο Σφαιρόπουλος;
Ρέπεσα: Είναι η ώρα νομίζω να δοκιμαστεί στο τοπ επίπεδο, δεν μπορώ να πω κι εγώ γιατί μου ήρθε αμέσως στο μυαλό μόλις διάβασα τον τίτλο. Απλά τον πιστεύω, μάλλον υπερβολικά.
Αν πω Σιρέικα θα με δουλεύετε για πολύ καιρό; rolleyes.gif
xristos_metal
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 7 2010, 20:23 ) *
Σιμόνε Πιανιτζιάνι: Νόου Κόμεντ


Αυτο τι θα πει? Τον θες πολυ ή δεν τον θες καθολου?
duncan21
Φερτε Μαικ Μπραουν στον Πειραια να πεσουν τα τσιμεντα.Εχει συνηθησει και στο κραξιμο οποτε μια χαρα μας καθετε wink.gif .
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 20:16 ) *
Εσυ δεν ησουν τις προαλλες που ειχες αφησει ενα υποννοουμενακι για τη φωτο στο αβαταρ σου?... rolleyes.gif
Και σου ειχα απαντησει οτι περασε τελειως ασχολιαστο?...ΧοΧοΧο..... smiley.gif

Και για του λογου το αληθες.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...83&st=17925
(Δημοσιευσεις 17931 & 17938...μου πηρε λιγη ωριτσα να τις βρω....καλα θυμομουν.. rolleyes.gif )..
il postino
ελα Bullet πες την αληθεια , εισαι συνεργατης του εκλογολογου του νικολακοπουλου!!!!! ή εισαι ο ιδιος ο νικολακοπουλος?

οπως λεει και ο kolokotronis , μολις ασκησα το εκλογικο μου δικαιωμα και αισθανομαι πιο ολοκληρωμενος!!!!!!!

την εριξα στο γιαννακη για 3 λογους!

-θεωρω οτι οι επιλογες που προτεινονται δεν ειναι καλυτερες ειτε δεν ειναι εφικτες!

- δε μπορω να σκεφθω κατι καλυτερο για την επιλογη "αλλος"

-πιστευω στις ικανοτητες του κοουτς γιαννακη!

ο πιανιτζιανι εκτος απο τη σιενα εχει και την εθνικη ιταλιας!!!!!

ο ντουντα σε αυτη την ηλικια αλλη ορεξη δεν εχει παρα να βαλει ταξη στο μπασκετικο τμημα του οσφπ! ειναι και η εθνικη σερβιας στη μεση αλλωστε που του τρωει τον ουτως ή αλλως ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρονο του!!!!!!!!!!!!

αυτες τις 2 επιλογες θεωρω αξιολογες αλλα οχι εφικτες!!!! σημειωτεον , ντουντα με σφαιροπουλο θεωρω αξιολογο σχημα , οχι με τομιτς, ο οποιος δεν εχει την παραμικρη εμπειρια!!!!

ολες οι αλλες επιλογες αφορουν κοουτς που δεν εχουν κατι παραπανω σε σχεση με τον γιαννακη!!!

οσον αφορα το γιαννακη ,

λογικα θα αποτελεσει παρελθον λογω του βεβαρυμενου κλιματος αλλα προσωπικα επιμενω σε αυτον! ας του δωσουν ελευθερια κινησεων (και στα μεταγραφικα και στα αποδυτηρια) και ολοι θα δουμε αποτελεσμα! ειναι εργατικος , ειναι πειθαρχημενος , ειναι νικητης , ξερει την ομαδα , εχει συναισθηση του πού βρισκεται , ποναει την ομαδα πλεον και δεν υπαρχει αλλος κοουτς στον κοσμο που θελει τιτλους με τον ολυμπιακο τοσο πολυ!

εχει κανει λαθη και θα μαθει απο αυτα! εχει εξελιχθει ομως ταυτοχρονα και εχει προσθεσει πολυτιμη εμπειρια στη δουλεια του!!!

προσωπικα δε βλεπω κατι καλυτερο και ταυτοχρονα εφικτο απο το να μεινει ο γιαννακης στον παγκο του ολυμπιακου!!!!
SG3ptshooter
QUOTE(xristos_metal @ Jun 7 2010, 20:32 ) *
Αυτο τι θα πει? Τον θες πολυ ή δεν τον θες καθολου?

Κατ' αρχάς να διευκρινίσω ότι είμαι Παναθηναϊκός. Απλά το βλέπω από την οπτική γωνία του φίλου του Ολυμπιακού. Οπότε δεν έχει να κάνει με το τι θέλω ή όχι.
Αλλά δε θα τον ήθελα καθόλου είναι η απάντηση. Φέτος η ομάδα του είναι ασταθής, στην Ευρωλίγκα μετά την πρώτη φάση έπεσε - ήταν βέβαια σε πολύ δύσκολο όμιλο αλλά καλά δε νομίζω πως μπορούμε να πούμε ότι πήγε. Δεν τον συμπαθώ, δεν ταιριάζει νομίζω εκτός κι αν κάνει τρεις αμυντικογενείς μεταγραφές, για μένα από εκεί που βρισκόταν το 2008 έχει σημαντική πτώση. Και από σκάουτινγκ το τιμ λίγα πράγματα, τον καλύτερο παίκτη κάποιας μικρότερης ομάδας και το Ζήση..
Άποψή μου φυσικά.
kotzito
Γιατι κατι μου λεει οτι σχεδον ολες οι ψηφοι για τον Γιαννακη ειναι απο φιλαθλους του ΠΑΟ; laugh.gif


Εγω ψηφισα Πιανιτζιανι,Ιβανοβιτς και Ντουντα.Ο πρωτος πιστευω οτι εχει κανει καλη δουλεια με τις ομαδες του ενω και με την Σιενα εχει καταφερει να κοντραρει τον ΠΑΟ.Δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει η φιλοσοφια του με της ομαδας,αλλα ως ονομα δεν ειναι ασχημη επιλογη.Για τον Ιβανοβιτς αν και δεν ειναι τοσο τοπ ονομα οσο οι υπολοιποι και δεν εχει παρει τιτλους με την Καχα,ειμαι θαυμαστης του.Αν αποκλειστουν ολες οι αλλες λυσεις ισως θα επρεπε να την εξετασουμε την περιπτωση αυτη.Για τον Ντουντα πιστευω οτι ειναι ισως ο μονος που ειναι ικανος να αναμορφωσει τον Ολυμπιακο.Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι σε κατασταση στην ηλικια του να κοουτσαρει και συλλογο και Εθνικη Ομαδα.


Να προσθεσω επισης οτι λυσεις οπως Τομιτς,Σφαιροπουλος δεν νομιζω οτι θα ηταν η καλυτερη επιλογη.Οχι τοσο ως προπονητικες ικανοτητες,οπου και οι δυο τους πιστευω οτι ειναι ταλαντουχοι,αλλα κυριως επειδη δεν νομιζω οτι την δεδομενη στιγμη με μπατζετ τοσων εκατομμυριων και με αλλη μια αποτυχημενη χρονια ο κοσμος του Ολυμπιακου θα επιθυμει στον παγκο του ενα λιγοτερο γνωστο ονομα χωρις πειρα ως πρωτοι σε μεγαλες ομαδες.Αν και το γεγονος οτι και οι δυο ειναι παιδια του Ολυμπιακου ειναι ενα συν.
captain charisma
τι θα λεγατε να ρθει ο κοουτς...


περα απ τη πλακα νομιζω πως καταλληλοι για τον οσφπ ειναι ο μπλατ και ο πιανιτζανι..ο ιβκοβιτς πολυ δυσκολο να ξαναγυρισει στο τιμονι της ομαδας..
kseplenhs
εγώ ψηφίζω θοδωρή παπαλουκά .

πολλά τα θετικά.
1)δεν θα παίρνει το συμβολαιό του.επομένως γλυτώνουμε χοντρά λεφτά για μεταγραφάρα
2)έχει συνεργαστει με κορυφαίους προπονητές
3)σαν παίχτης διακρίνεται για το court vision και στο διάβασμα του αντιπάλου.συνήθως τέτοιοι τύποι γίνονται καλοί προπονητές.
4)θα ξεφύγουμε απο την ανακύκλωση των ίδιων και των ίδιων ονομάτων.
5)ψυχάρα...ολυμπιακάρα
6)ηλικιακα κοντά με τους παίχτες οπότε δεν θα υπάρχει χάσμα γενεών.θα μιλάνε και για γκόμενες αμα λάχει...
7)στην ευρωλίγκα ειδικά χρήζει τεράστιου σεβασμού.εδώ πέρσι κλώτσαγε πινακίδες και οι διαιτητές δεν του έδιναν τεχνική ποινή.σε εκτός έδρας ματς κιόλας

μπορεί να μου έρθουν κι άλλα.
a bullet for your head
Καταρχην SG3ptsshooter καλως ηλθες...πρεπει να ειχες λειψει καιρο αν δεν κανω λαθος.
Σιρεικα?... rolleyes.gif
Ο Πιανιτζιανι αφενος εχει μικρο-μεσαιο μπατζετ & αφετερου,παικτες οπως οι Μακινταιρ,Σατο,Στοουνρουκ,Εζε τους επελεξε & τους ανεδειξε αυτος.

@Προς Ilpostino:
Και εκλογολογος?... smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(kseplenhs @ Jun 7 2010, 20:49 ) *
εγώ ψηφίζω θοδωρή παπαλουκά .

Αν σου πω ότι όσο το σκέφτομαι τόσο πιο λογικό μου φαίνεται, ξεκίνησα από το "με τίποτα" και έχω φτάσει στο "λες;" σε ένα δίλεπτο.


QUOTE(a bullet for your head @ Jun 7 2010, 20:49 ) *
Σιρεικα?... rolleyes.gif

Καλώς σας βρήκα.
Σιρέικα γιατί το 2003 έγινα εθνική Λιθουανίας είναι η αλήθεια, αλλά τα τελευταία τρία χρόνια με τη Σιαουλιάι έχει βγει τρεις φορές τρίτος με ελάχιστο μπάτζετ και φέτος ο τέταρτος είχε υπερδιπλάσιες ήττες. Δεν θα πω οτι τους βλέπω και κάθε μέρα, αλλά κρίνοντας από το αποτέλεσμα και από δυο ματς που έχω κατεβάσει, έχει κάνει δουλειά με Δ κεφαλαίο. Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο.. Δεν πρόκειται, απλά τον προτείνω... rolleyes.gif
kotzito
Ο Γκερσονας παντως εφυγε απο την Μακαμπι.Μηπως να τον φερουμε παλι πισω;Εκτος του οτι με χειροτερο ροστερ απο το τωρινο κοντραρε τον ΠΑΟ θα αναζωογονησει και την ελληνικη οικονομια ιδιαιτερα τις ταβερνες και τα ουζερι. tongue.gif
lalos_syros
Βλεπω εχει απηχηση το διδυμο σφαιροπουλος ντουντα!!!Κατ αχας θα προτιμουσα να μεινει ο γιαννακης,γιατι καμια απ τις επιλογες που υπαρχουν δεν σου εγγυαται επιτυχια,κ γιατι η ομαδα δε χρειαζεται δραματικες αλλαγες,θα ειναι κριμα να ρθει καποιος κ να ξεκινησει το χτισιμο απ το 0.Βεβαια παιζει να ειναι ηδη παρελθον απ την ομαδα...
Γι αυτο ψηφισα σφαιρο-ντουντα.την ομαδα τη ξερει ο σφαιρο,αλλα θα χρειαστει κ τη στηριξη της διοικησης γιατι στη 1η στραβη θα πεσουν να τον φανε ολοι.με τον ιβκοβιτς διπλα του το σιγουρο ειναι οτι θα μπορουν να ελεγξουν τα αποδυτηρια κ να επιβληθουν στις βεντετες!κ αυτο για μενα ηταν το μεγαλυτερο μειον του γιαννακη κ οχι τοσο το αγωνιστικο.μεχρι το μαρτη η ομαδα επαιξε πολυ ομορφο μπασκετ!

Με λιγα λογια η καθε επιλογη εχει το ρισκο της,μ αυτο το διδυμο ομως ολοι πιστευω θα ναι ευχαριστημενοι για αρχη.ο ιβκοβιτς ειναι το μεγαλο ονομα που θελει ο κοσμος(βεβαια λογαριαζουμε χωρις το ξενοδοχο,εγω προσωπικα δε νομιζω να χει την ορεξη σε αυτη την ηλικια να μπει στο τριπακι του κανε την ομαδα παλι 1η...)κ ο σφαιρο που ξερει την ομαδα κ δειχνει να εχει μελλον σαν προπονητης.αν ειναι να ρισκαρουμε ας δωσουμε την ευκαιρια σ ενα δικο μας παιδι που θα ποναει κ την ομαδα!!!αυτα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.