Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Group E - Bydgoszcz
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
122001
Ελλάδα 4
Γαλλία 4
Κροατία 3
Γερμανία 3
Ρωσία 2
ΦΥΡΟΜ 2


11/9 Ρωσία - Κρατία, Γερμανία - Ελλάδα, Γαλλία - ΦΥΡΟΜ
13/9 ΦΥΡΟΜ - Γερμανία, Ελλάδα - Ρωσία, Κροατία - Γαλλία
15/9 Ρωσία - ΦΥΡΟΜ, Γερμανία - Κροατία, Γαλλία - Ελλάδα

Ώρες: 4:45, 7:15, 10:00 αντίστοιχα.

Με νίκη μεθαύριο με Γερμανία εξασφαλίζουμε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση και παίζεται η πρωτιά την τρίτη αγωνιστική με Γαλλία.
Timemaster
QUOTE(122001 @ Sep 10 2009, 01:32 ) *
Ελλάδα 4
Γαλλία 4
Κροατία 3
Γερμανία 3
Ρωσία 2
ΦΥΡΟΜ 2

Με νίκη μεθαύριο με Γερμανία εξασφαλίζουμε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση και παίζεται η πρωτιά την τρίτη αγωνιστική με Γαλλία.


δεν με παίρνει ο ύπνος και λέω να παίξω με θεωρίες!!!
icon_drunk.gif

Η Ελλάδα δε γίνεται να μείνει εκτός από την επόμενη φάση μιας και το μόνο σενάριο ειναι η Ελλάδα και τα Σκόπια να κάνουν 3 ήττες, η Ρωσία 3 νίκες και η Κροάτες να κερδίσουν Γερμανία και Γαλλία!

Από εκεί και πέρα παίρνω σαν δεδομένο τα Σκόπια να μη πάρουν νίκη.
ενώ η Ελλάδα πιστεύω πως εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσει την Γερμανία.
Οπότε ανεξάρτητα των άλλων αποτελεσμάτων θα παίξει την για την πρώτη θέση με την Γαλλία
ενώ όποια εκ των Γερμανία-Ρωσία κερδίσει η Κροατία παίρνει την τρίτη θέση και τον πετάει έξω.
εκτός και αν καταφέρει να κερδίσει και τους Γάλλους όπου τα πράγματα περιπλέκονται.

Θεωρώ 1-2 θέση Ελλάδα Γαλλία και με μια από τις δύο να πέφτει στην Ισπανία
και την άλλη στην Τουρκία
ενώ Κροατία-Ρωσία-Γερμανία θα ισοβαθμήσουν στους 6 βαθμούς και θα παιχτεί στην διαφορά των πόντων.
rolleyes.gif
redglove
Από Ρωσία έχω δει μόνο το σημερινό με την Γαλλία και δεν μου φάνηκαν τόσο κακοί. Οι Γερμανοί μάλλον με τύχη πέρασαν σήμερα.

Ελλάδα-Γαλλία-Κροατία/Ρωσία (ισόβαθμες)

Άσχετο με τον όμιλο, σχετικό με την δεύτερη φάση συνολικά: Δεν είναι άδικο που υπάρχει μια μέρα διαφορά στους αγώνες των ομίλων;
j-kidd13
Μετα παιρνανε οι 4 πρωτοι και πανε ζευγαρια χιαστη?
redglove
Ναι, πράγμα που μας βάζει απέναντι σε Σέρβους ή Ισπανούς (αν εξελιχθούν "λογικά" τα πράγματα δηλαδή).
Ευμένης
Λογικά ο όμιλος πάει ως εξής:

1. Ελλάδα ή Γαλλία
2. Γαλλία ή Ελλάδα
3. Κροατία
4. Γερμανία
5. Ρωσσία
6. Φυρομίτες

Από την κλήρωση και τα αποτελέσματα των αγώνων προέκυψε ότι ο πρώτος και ο δεύτερος του δικού μας ομίλου δεν θα έχει εύκολο έργο αφού θα πέσει με Σερβία ή Τουρκία πιθανότατα (δες την αποψη μου για τον άλλο όμιλο στο σχετικό τόπικ), χωρίς να αποκλείεται και η Ισπανία ή η Σλοβενία. Άρα το ματσάκι στους 8 θα είναι ντέρμπι. Επειδή ο άλλος όμιλος είναι αρκετά δύσκολο να προβλεφθεί με ποια κατάταξη θα τελειώσει (παρόλο που εγώ διακινδύνεψα να προβλέψω!) λόγω ισοβαθμιών, τελικά η πρώτη ή η δεύτερη θέση θα μπορούσε να είναι η χειρότερη δυνατή!

Ο πρώτος του άλλου ομίλου όμως θα έχει το λουκούμι της Γερμανίας! Μεγάλο το κίνητρο εκεί. Τί θα ήθελα να δω εγώ; Την Ισπανία να παίζει με Γαλλία! Να φύγει από την μέση ένας μεγάλος κίνδυνος, όποιος και αν κερδίσει. Τί θα ήθελα για την εθνική μας; Προτιμώ Τουρκία την οποία πιστεύω εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσουμε. Θα έλεγα πάντως πως κανέναν δεν φοβόμαστε αλλά και κανείς δεν θα είναι παιχνιδάκι! (εκτός κι αν γίνει κάνα θαύμα και περάσει η Πολωνία!)
xristos_metal
Θεωρω απιθανο να μη βγουμε πρωτοι.Σιγουρα θα νικησουμε Γερμανια και Ρωσια.Δε με φοβιζουν.Επισης και η Γαλλια δε με φοβιζει,αλλα πιστευω θα χασει απο την Κροατια και θα ειναι αδιαφορο το ματς.
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
Παμε καθαρα για το 3/3.....Δεν με τρομαζει καμια αντιπαλος...Μαλλον αυτες τρομαξαν....Οι Ρωσοι μπορει να χουν φανελα και εναν εξαιρετικα υπερτιμημενο προπονητη αλλα δεν εχουν ροστερ...για το αναθεμα ειναι...Οι Γερμανοι που τους κερδιζαμε ανετα με Νοβιτσκι-Κειμαν δεν νομιζω να χουμε προβλημα και οι Γαλλοι εκει, θα κριθει η πρωτια και νομιζω οτι τα φαντασματα 05' & 06' θα ξυπνησουν και θα τους παρουμε.....Εκτος και αν χασουμε για αν αποφυγουμε τους Ισπανους..Εξαρτατε τι γινεται και απέναντι...

Παντως στοχος και μάλιστα εφικτος ειναι το 3/3.... smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Δ.
Kanzler
Πολυ μεγαλη ευκαιρια για την Εθνικη, να ξεκουρασει στο παιχνιδι με την Γερμανια ξανα βασικους παιχτες. Ειναι μεγαλη ευκαιρια που οι αλλες ομαδες του ομιλου F δεν την εχουν. Πολυ αδυναμη ομαδα η Γερμανια.

Στο χθεσινο παιχνιδι με το Ισραηλ ο Σπανουλης επαιξε 20 λεπτα (και παλι πολλα ηταν). Στο παιχνιδι με την Γερμανια εαν γινεται να μην παιξει καθολου. Ευκαιρια για τους παιχτες της δευτερης σειρας.

(Χαρηκα για το χθεσινo πολυ καλο παιχνιδι του Καλαμποκη.)
bougatsas
Δεν υπάρχει θέμα. Δεν μπορεί να σε τρομάζει μια ομάδα που έχανε από τη λεττονία 21-16 στο ημίχρονο

Μόνο σε περίπτωση επιλογής αντιπάλου μπορεί να ηττηθούμε, αν και νομίζω ότι ο προπονητής δεν είναι αυτής της σχολής. rolleyes.gif
AZ1980
QUOTE(bougatsas @ Sep 10 2009, 14:31 ) *
Δεν υπάρχει θέμα. Δεν μπορεί να σε τρομάζει μια ομάδα που έχανε από τη λεττονία 21-16 στο ημίχρονο

Μόνο σε περίπτωση επιλογής αντιπάλου μπορεί να ηττηθούμε, αν και νομίζω ότι ο προπονητής δεν είναι αυτής της σχολής. rolleyes.gif


+1

...Και καλά κάνει!

Δε θέλω "παιχνιδάκια" με τα πλασαρίσματα, θα ξενερώσω. Άσε που πολύ σπάνια έχει καταφέρει να βγει κερδισμένη ομάδα που έμπλεξε σε τέτοιες διαδικασίες. Το να αποφεύγει κανείς αντίπαλο επιτρέπεται για μένα μόνο αν υπάρχει χαοτική διαφορά ανάμεσα στην ομάδα σου και σε κάποια υποψήφια αντίπαλο (πχ φυσικό να θέλει κανείς να αποφύγει τη Ντριμ Τιμ του '92)... Αλλιώς μια τέτοια επιλογή απλά δημιουργεί "ξενέρωμα", ρίχνοντας το "μομέντουμ" και την πίστη της ομάδας στις δυνατότητές της.


bball.gif
theov
QUOTE(AZ1980 @ Sep 10 2009, 20:41 ) *
+1

...Και καλά κάνει!

Δε θέλω "παιχνιδάκια" με τα πλασαρίσματα, θα ξενερώσω. Άσε που πολύ σπάνια έχει καταφέρει να βγει κερδισμένη ομάδα που έμπλεξε σε τέτοιες διαδικασίες. Το να αποφεύγει κανείς αντίπαλο επιτρέπεται για μένα μόνο αν υπάρχει χαοτική διαφορά ανάμεσα στην ομάδα σου και σε κάποια υποψήφια αντίπαλο (πχ φυσικό να θέλει κανείς να αποφύγει τη Ντριμ Τιμ του '92)... Αλλιώς μια τέτοια επιλογή απλά δημιουργεί "ξενέρωμα", ρίχνοντας το "μομέντουμ" και την πίστη της ομάδας στις δυνατότητές της.


bball.gif


+1
Green Warrior
Κάτι τέτοιο είχαμε κάνει και το '96 στην Ατλάντα. Χάσαμε με ...41 από την Αυστραλία (δεν ξέρω αν θα την νικούσαμε κανονικά αλλά δεν θα είχαμε πάντως συντριβή) για βγούμε 3οι στον όμιλο και να παίξουμε με την Λιθουανία αντί για την Κροατία. Αποτέλεσμα στον προημιτελικό φάγαμε 33 από την Λιθουανία και οι Αυστραλοί νίκησαν την Κροατία.
sarounas
οι Ρώσοι μου έχουν κάνει θετική εντύπωση μέχρι τώρα. Φυσικά αυτό συμβαίνει διότι είχα πολύ άσχημη γνώμη για την ομάδα τους και δεν περίμενα να προκριθούν στην 2η φάση αλλά ο Μπλάτ κατάφερε και παρουσίασε ένα αξιόμαχο σύνολο με ευχάριστες εκπλήξεις την δουλειά που έκαναν στην περιφέρεια ο ΜακΚάρτι ο Φριτζόν και ο Μπίκοφ
το πρόβλημα είναι αν θα μπορέσει ο Μπλατ να νουθετήσει κάπως την ψωνάρα τον Πονκρασόφ που κακά τα ψέμματα παρότι κάκιστος χαρακτήρας και οξύθυμος είναι ο πιο ταλαντούχος παίκτης της

η Ρωσία έπαιξε συμπαθητικά σε όλα τα ματς μέχρι στιγμής, μάλιστα στην 1η φάση γύρισαν και από παιχνίδι που τους ξέφυγε -με τους Γερμανούς- βρισκόταν 20 πόντους πίσω.....
προς το παρών τόσο αγωνιστικά όσο και σε φιλοσοφία είναι στα ίδια με τους Γερμανούς δηλαδή είναι πολύ ψυχωμένοι και έχουν επενδύσει σε πολλά νέα παιδιά με σκοπό να είναι έτοιμοι για πολλά πράγματα στο μέλλον.
thrylos7
Γερμανία, Ρωσία, Γαλλία... Οι αντίπαλοι των νοκ άουτ του 2005. Άντε και στους 4 με Γαλλία και στους 8, ή στον τελικό με Σλοβενία. Με το Ισραήλ ήδη παίξαμε.

Επειδή αναφέρθηκε, η Γαλλία και με ήττα, θα είναι σε θέση να διεκδικήσει την πρωτιά. Αν μας κερδίσει.
Flash
Αυτό το φοβερό γομάρι, ο Mozgov αν δεν κάνω λάθος, έγινε άξιος επίγονος του Τσατσένκο. Αν το χάσατε, προσπαθήστε να βρείτε τη φάση της αγκωνίας στο μάτι του Κασούν. Ο τελευταίος ( που δεν είναι και λίγος όντας 2.15, 120 κιλά) έπεσε λες και τον χτύπησε ο Χαλκ Χόγκαν με βαριοπούλα blink.gif
redglove
Είναι πολύ ωραίος παίκτης όμως. 23 ετών και παίζει στην Κίμκι. Νομίζω μπορεί και σε μεγαλύτερη ομάδα.
wagner love
πολυ καλος παικτης στο ακροπολις με ειχε εντυπωσιασει πραγματικα.
redglove
Ο Πόποβιτς μας κοροϊδεύει; Πήγε για δίποντο πριν, το έχασε σουτάροντας σχεδόν κάτω από το καλάθι και τώρα το μπουμπουνάει!

Ωραία ομάδα η Ρωσία, το ξαναείπα και θα το ξαναπώ. Μαχητικότατη και αξιοσέβαστη. Μακάρι να δούμε Μόζγκοφ vs Γκασόλ!
wagner love
QUOTE(redglove @ Sep 11 2009, 19:34 ) *
Ο Πόποβιτς μας κοροϊδεύει; Πήγε για δίποντο πριν, το έχασε σουτάροντας σχεδόν κάτω από το καλάθι και τώρα μπουμπουνάει αυτό το απίστευτο τρίποντο...

εχεις δικιο ρε φιλαρακι. απιστευτα αψυχολογητος ο τυπος.
a bullet for your head
Επειδη ηταν η 1η φορα που παρακολουθησα τη Ρωσια & μαλιστα στο Β' μερος, μονο,εκτος απ τους Χολντεν,Κιριλενκο,λειπει και ο Κριαπα?
Παντως,μπορει να μην παιζουν ελκυστικο επιθετικο μπασκετ,ομως απο αποψη τακτικης και αμυντικης λειτουργιας,ο Μπλατ παιρνει πολυ καλο βαθμο..
Ο Μοζγκοβ,ειναι πραγματικα αλογο..πολυ καλο κορμι,αθλητικοτητα & κινητικοτητα..με 7-1 υψος..
wagner love
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 11 2009, 19:38 ) *
Επειδη ηταν η 1η φορα που παρακολουθησα τη Ρωσια & μαλιστα στο Β' μερος, μονο,εκτος απ τους Χολντεν,Κιριλενκο,λειπει και ο Κριαπα?
Παντως,μπορει να μην παιζουν ελκυστικο επιθετικο μπασκετ,ομως απο αποψη τακτικης και αμυντικης λειτουργιας,ο Μπλατ παιρνει πολυ καλο βαθμο..
Ο Μοζγκοβ,ειναι πραγματικα αλογο..πολυ καλο κορμι,αθλητικοτητα & κινητικοτητα..με 7-1 υψος..

ρε μπουλετ εσυ εισαι παντα ενημερωμενος. μου κανει εντυπωση που εισαι αδιαβαστος. ο κριαπα τραυματιστηκε στο ακροπολις και πριν λιγες μερες χτυπησε και ο καουν και ειναι εκτος και αυτος. ο μοζγκοφ ειναι 2,16 οπως λες δλδ 7-1. οι ρωσοι εκαναν τεραστια εκπληξη σημερα. ειναι πολυ κακη ομαδα κατα την αποψη μου και εντελως αταλαντη. γι αυτο δν τους εδινα τυχη. αλλα με τα χαλια που εχουν και οι υπολοιπες ομαδες, ολα ειναι πιθανα τελικα
Timemaster
Θα ακουστώ πολύ ανώμαλος που το ευχαριστήθηκα το παιχνίδι;
smiley.gif


ξύλο,δύναμη,πάθος, βουτιές για την μπάλα και τάπες
και φυσικά να αστοχούν σε κάθε εύκολο σουτ που επιχείρησαν...
shot.gif torture.gif
jedi.gif
redglove
Όποιος είχε δεί και Ρωσία και Κροατία ήταν υποψιασμένος. Αν θέλετε να δείτε παραπάνω Μόζγκοφ δείτε και το ματς με την Γαλλία.

Η Ρωσία αυτή μόνο με τον Χόλντεν αντί του Μακάρτι χτύπαγε μέχρι και τετράδα. Τώρα εξαρτάται και από τρίτους για την οκτάδα.
Basketikoc
Το θεμα δεν ειναι μονο πως εκανε την εκπληξη η Ρωσια,αλλα το γεγονος πως η Κροατια δεν φερνει τα αποτελεσματα που θα εφερνε με βαση τους παικτες της.Δειχνει πως ειναι τελειως ασυνδετη.Ενω εχει 2 παικτες πραγματικα κομπιουτερ(Βουσιτς,πλανινιτς) δεν μπορει να παρουσιασει κατι αξιολογο.Πιστευω πως το μεγαλο της προβλημα ειναι το οτι εχει ΠΑΡΑ πολλα βαρια κορμια και ουσιαστικα παιζουν χωρις καθαρο 4αρι.Πλεον ομαδες που δεν εχουν τουλαχιστον 1 τεσσαρι αερινο που να εχει και τριποντο δεν εχουν πολλες ελπιδες και πιστευω πως τρανο παραδειγμα ειναι και η Κροατια.
sir-elric
τρομερος σεντερ ο μικρος! καπου ειχα διαβασει για αυτον αρχες του καλοκαιρου!
thrylos7
Timemaster, φαίνεται ποια ομάδα υποστηρίζεις.. tongue.gif Μόνο εσύ κι ο Ματσόν θα γουστάρατε! blech.gif

QUOTE
Αυτό το φοβερό γομάρι, ο Mozgov αν δεν κάνω λάθος, έγινε άξιος επίγονος του Τσατσένκο.


Πραγματικά, το βλέμμα παίζει να ήταν και χειρότερο σήμερα... biggrin.gif

Άντε να καμαρώσουμε και λίγο Heiko ...κάτι (=περίεργο γερμανικό όνομα) πίσω από τον Χάμαν σήμερα. smile.gif
wagner love
QUOTE(thrylos7 @ Sep 11 2009, 19:54 ) *
Timemaster, φαίνεται ποια ομάδα υποστηρίζεις.. tongue.gif Μόνο εσύ κι ο Ματσόν θα γουστάρατε! blech.gif



Πραγματικά, το βλέμμα παίζει να ήταν και χειρότερο σήμερα... biggrin.gif

Άντε να καμαρώσουμε και λίγο Heiko ...κάτι (=περίεργο γερμανικό όνομα) πίσω από τον Χάμαν σήμερα. smile.gif

Σάφαρτσικ. γτ περιμενεις να τον δεις? ειναι τοσο καλος? δεν τον εχω δει ποτε
thrylos7
Έχει κάποια στοιχεία που μ' άρεσαν, αλλά ...στον Β' όμιλο. Δεν το βοηθά το σώμα του. Πάλι καλά που δεν έχουμε "τους δύο καλύτερους ψηλούς γκαρντ (τρίτος ο Πλάνινιτς)"... Κατά τ' άλλα, ωραίος παίκτης. biggrin.gif
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ Sep 11 2009, 19:54 ) *
Timemaster, φαίνεται ποια ομάδα υποστηρίζεις.. tongue.gif Μόνο εσύ κι ο Ματσόν θα γουστάρατε! blech.gif



Πραγματικά, το βλέμμα παίζει να ήταν και χειρότερο σήμερα... biggrin.gif

Άντε να καμαρώσουμε και λίγο Heiko ...κάτι (=περίεργο γερμανικό όνομα) πίσω από τον Χάμαν σήμερα. smile.gif



και προβλέπω το ξύλο να συνεχίζεται και στο επόμενο παιχνίδι...
και mvp να βγαίνει ο Γλυνιαδάκης!!!!
rolleyes.gif
wagner love
QUOTE(Timemaster @ Sep 11 2009, 20:07 ) *
και προβλέπω το ξύλο να συνεχίζεται και στο επόμενο παιχνίδι...
και mvp να βγαίνει ο Γλυνιαδάκης!!!!
rolleyes.gif

σιγα μην παιξει ο γλυνιαδακης. εκτος αν μπει στο τελευταιο πενταλεπτο που η διαφορα θα ειναι παλι στους 30 ποντους!
a bullet for your head
QUOTE(wagner love @ Sep 11 2009, 19:40 ) *
ρε μπουλετ εσυ εισαι παντα ενημερωμενος. μου κανει εντυπωση που εισαι αδιαβαστος. ο κριαπα τραυματιστηκε στο ακροπολις και πριν λιγες μερες χτυπησε και ο καουν και ειναι εκτος και αυτος. ο μοζγκοφ ειναι 2,16 οπως λες δλδ 7-1. οι ρωσοι εκαναν τεραστια εκπληξη σημερα. ειναι πολυ κακη ομαδα κατα την αποψη μου και εντελως αταλαντη. γι αυτο δν τους εδινα τυχη. αλλα με τα χαλια που εχουν και οι υπολοιπες ομαδες, ολα ειναι πιθανα τελικα

Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον πιο ενημερωμενος για παρα πολλα πραγματα,ομως δεν μπορω για ολα απ'οτι φαινεται..
Για αυτο δεν υπαρχει και το φορουμ?? wink.gif
Κακη ομαδα δεν θα τη χαρακτηριζα..ουτε και αταλαντη..στην ομαδικη αμυνα και στην ακολουθουμενη τακτικη τα πηγαν πολυ καλα(τουλαχιστον στο σημερινο ματς)..
Λειπουν οι εμπειροι παικτες,με ποιοτητα και ηγετικα χαρακτηριστικα(απορροια αυτου ειναι και ο ''κλεφτοπολεμος'' που παιζουν στο 5 vs 5 οταν επιτιθενται..)..ομως σ'αυτη τη προσπαθεια τους,οι Ρωσοι θα αναδειξουν καποια νεα προσωπα.
vastravoud
Σπανούλης, Ζήσης, Φώτσης έπαιξαν ολόκληρο το 10λεπτο.....
Basketikoc
Ε απο δω και πρα μικραινει το rotation.. Ολες οι ομαδες ειναι αξιομαχες,ακομα και οι αδυναμες

(Τι εκανε το τερας ο σοφοκλης ohmy.gif 56.gif
wagner love
QUOTE(Basketikoc @ Sep 11 2009, 21:36 ) *
Ε απο δω και πρα μικραινει το rotation.. Ολες οι ομαδες ειναι αξιομαχες,ακομα και οι αδυναμες

(Τι εκανε το τερας ο σοφοκλης ohmy.gif 56.gif

Ρε παιδιά, σιγά την ομάδα τη γερμανία. δλδ γιατί να μην παίξουν και οι άλλοι?τεσπα ξερει ο λιθουανος
tzagasdog
η αμυνα μας ειναι για γελια
wagner love
συμφωνω με τον τζαγκας ντογκ. χαλια η αμυνα. αδιαφορο παιχνιδι βεβαια, στο ρελαντι ομως. γενικα τραγικο ματς.
vastravoud
Γενικά η εθνικη μας μου αρέσει πολύ, αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνεται πολύ καλύτερη διαχείριση του υλικού.
wagner love
QUOTE(vastravoud @ Sep 11 2009, 21:54 ) *
Γενικά η εθνικη μας μου αρέσει πολύ, αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνεται πολύ καλύτερη διαχείριση του υλικού.

θεωρεις τον καζλαουσκας υπευθυνο για αυτο? σιγουρα υπευθυνος ειναι για το καλο μπασκετ του πρωτου γυρου παντως, μπασκετ που δεν ειχαμε παιξει σε καμια διοργανωση τα προηγουμενα χρονια.

μπράβο στο φίλο που είπε για σαφαρτσικ. φιλε εισαι μεγαλος σκαουτερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vastravoud
Το ότι κερδίζουμε είναι καλό, απλά νομίζω πως οι Σπανούλης/Ζήσης εξοντώνονται, και ο Περπέρογλου παίρνει περισσότερο χρόνο απ' όσο θα 'πρεπε.

Σημερα π.χ σε όλο το πρώτο μέρος δεν έπαιξε καθόλου ο Κουφός κι ο Πρίντεζης, ενώ στο δευτερο δεν έπαιξε καθόλου ο Μπουρούσης!
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Basketikoc @ Sep 11 2009, 21:36 ) *
Ε απο δω και πρα μικραινει το rotation.. Ολες οι ομαδες ειναι αξιομαχες,ακομα και οι αδυναμες

(Τι εκανε το τερας ο σοφοκλης ohmy.gif 56.gif


Και γιατι στα δυσκολα παιχνιδια πρεπει να μικραινει το rotation;
και Σιγα την ομαδα με παικτες α1 και α2 της γερμανιας και την καναμε και αξιομαχη.
Η διαφορα υλικου ειναι χαωδης αλλα λογω κακης διαχειρισης υλικου και τροπου παιχνιδιου απο τον προπονητη αυτο δεν φανηκε σημερα
Manu7
Απ'οτι πρόσεξα κάθε φορά που σοβαρευόμασταν στην άμυνα και κάναμε ένα ξέσπασμα στην επίθεση και πήγαινε η διαφορά στους 10-12 μετά επαναπαυόμασταν και τρώγαμε αστεία καλάθια.

Επίσης όσο έπαιζε ο Σόφο κάλυπτε τη ρακέτα,παίζαμε καλύτερη άμυνα και συνήθως τρώγαμε κάνα τραβηγμένο τρίποντο απο τον Heiko(ωραίος σκάουτερ ο φίλος πριν που τον ανέφερε 77.gif).

Ερώτηση:Τι έγινε με τον Μπουρούση?Έχασε 2 τρίποντα και τον άφησε στον πάγκο?

Ο Κουφός κακός στην άμυνα πάλι...Κατα τα άλλα δεν πρέπει να αγανακτούμε.Ήταν λίγο αγγαρεία το ματς θεωρώ.

Και παιδιά όσο για το rotation τώρα τα ματς είναι μέρα παρά μέρα.1 μέρα είναι καλό διάστημα ξεκούρασης.

Πάντως σήμερα ο Καλαμπόκης έπαιξε πιο πολύ 3ος περιφερειακός σαν αλλαγή του Περπέρογλου και γι'αυτό Ζήσης και Σπανούλης έπαιξαν τόσο πολύ.Εδώ έχω τις ενστάσεις μου.Γιατί αν προσέξατε ο Καλαμπόκης μάρκαρε το 3άρι το ψηλό και του έκανε 5 φάουλ.Εξώφθαλμο miss match και νομίζω ότι ο Καϊμακόγλου έπρεπε να παίξει και αυτός.
vastravoud
QUOTE(Manu7 @ Sep 11 2009, 21:21 ) *
Ερώτηση:Τι έγινε με τον Μπουρούση?Έχασε 2 τρίποντα και τον άφησε στον πάγκο?


Δύο χαμένα τρίποντα ο Μπουρουσης, πάγκο αμέσως
Ένα λάθος ο Καλάθης, πάγκο αμέσως
Λάθος ο Περπέρογλου(χοντρή μ@λ@κία να του φύγει η μπάλα, αλλά οκ, συμβαίνει αυτο), πάγκο αμέσως.

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δε μου άρεσε

QUOTE
Πάντως σήμερα ο Καλαμπόκης έπαιξε πιο πολύ 3ος περιφερειακός σαν αλλαγή του Περπέρογλου και γι'αυτό Ζήσης και Σπανούλης έπαιξαν τόσο πολύ.Εδώ έχω τις ενστάσεις μου.Γιατί αν προσέξατε ο Καλαμπόκης μάρκαρε το 3άρι το ψηλό και του έκανε 5 φάουλ.Εξώφθαλμο miss match και νομίζω ότι ο Καϊμακόγλου έπρεπε να παίξει και αυτός.


Συμφωνώ 100%. Δε θα ήταν πιο ορθολογιστικά τα πράγματα αν έπαιρνε ο Καλαμπόκης χρόνο στο "2", και το 15λεπτο που δε θα έπαιζε ο Στράτος να το έπαιρνε λίγο ο Καλαμπόκης ως τριάρι, λίγο ο Καϊμακόγλου και λίγο ο Πρίντεζης;
redglove
Πολλή γκρίνια ρε παιδιά, πολλή γκρίνια. Ειδικά για μια ομάδα που είναι αήττητη σε 4 ματς και δεν άγχωσε ιδιαίτερα σε κανένα!

Χθες κάναμε προπόνηση στις 10 το βράδυ για όσους δεν το ξέρουν, γιατί έγινε μπέρδεμα. Όσο να 'ναι σε ψιλοαποσυντονίζει αυτό.
vastravoud
Προσωπικά δε γκρινιάζω, απλώς στέκομαι κριτικά σε όσα πράγματα νομίζω στραβά. Το πρόσημο ΑΣΦΑΛΩΣ και είναι θετικότατο
Manu7
QUOTE(redglove @ Sep 11 2009, 22:29 ) *
Πολλή γκρίνια ρε παιδιά, πολλή γκρίνια. Ειδικά για μια ομάδα που είναι αήττητη σε 4 ματς και δεν άγχωσε ιδιαίτερα σε κανένα!

Χθες κάναμε προπόνηση στις 10 το βράδυ για όσους δεν το ξέρουν, γιατί έγινε μπέρδεμα. Όσο να 'ναι σε ψιλοαποσυντονίζει αυτό.


Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει τόση γκρίνια.Εγώ απλά σε πιο πολύ μεμονωμένα πράγματα στάθηκα.

Κατα τ'άλλα πριν αρχίσει το τουρνουα προβληματιζόμασταν για το αν θα μπορέσουμε να νικήσουμε ομάδες όπως Κροατία Ρωσία Γερμανία Ισραήλ και για το πόσο σκούρα θα τα βρίσκαμε με το κακό σχετικά μπάσκετ που αποδίδαμε.Και φτάσαμε να νικάμε όλες αυτές τις ομάδες σε ρυθμό ρελαντί και από τη μια στιγμή στην άλλη μιλάμε για μετάλλιο όταν βλέπαμε ταβάνι την 5η θέση η οποία επιτυχία θα ήταν αφού δίνει πρόκριση στο mundobasket.

Και όσο για τον αν προβληματιζόμαστε για το χιαστί παιχνίδι που θα είναι πολύ δύσκολο όπως και να'χει, μην ξεχνάμε ότι έχουμε μεγάλους παίχτες και σε αυτή την ομάδα και δεν είναι μόνο αυτοί που λείπουν.
xristos_metal
Δε παιξαμε καλα σημερα.Αλλα ενταξει η διαφορα ηταν για πιο πολυ,απλα ο αλλος επιανε μπαρμπουνια με τον κ@λο.Μονο οι αστοχες βολες,μερικα ριμπαουντ και λαθη υπερβολικης σιγουριας μου την εσπασαν.Ειμασταν λιγο αναρχοι.Νομιζω την κυριακη θα ειμαστε πολυ καλυτεροι.
PARISINOS
QUOTE(vastravoud @ Sep 11 2009, 19:27 ) *
Δύο χαμένα τρίποντα ο Μπουρουσης, πάγκο αμέσως
Ένα λάθος ο Καλάθης, πάγκο αμέσως
Λάθος ο Περπέρογλου(χοντρή μ@λ@κία να του φύγει η μπάλα, αλλά οκ, συμβαίνει αυτο), πάγκο αμέσως.

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δε μου άρεσε


Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα....

τον καλαθη αν ηταν ετσι τα πραγματα θα τον ειχε βγαλει απο την αρχη που εκανε δυο φαουλ σε 1 λεπτο. γενικα σημερα δεν ηταν σε καλη μερα, οποτε τον χρησιμοποιησε μονο απο δυο τετραλεπτα για να ξεκουρασει τον σπανουλη. Και λαθος να μην εκανε παλι θα εβγαινε.
Αν δεν τον εβγαζε , με τη διαφορα στους 6-8, τους γερμανους να μειωνουν, μπορει να εκανε και κανα αλλο λαθος ο μικρος και τωρα θα ειμασταν εδω να θαβουμε και τον μικρο και τον καζλα. εβαλε τον σπαν ομως, τους εβαλε 7 ποντους και τελειωσε το ματς. Αριστη διαχειριση κατα τη γνωμη μου...Προστατεψε και τον μικρο και την εθνικη.

Τωρα για τον περπε , 30 λεπτα τον εβαλε. τι εξω? ποσο να τον βαλει...??

Ο μπουρουσης επαιξε λιγο γιατι ο σοφο ηταν κομμενος και ραμενος για αυτο το παιχνιδι. Δεν μπορουσε κανενας γερμανος να τον παιξει μιας και ειναι ολοι τους μισες μεριδες. Ψηλοι μεν, αλλα το πολυ 100-105 κιλα ο καθενας.

Για μενα η εθνικη επαιξε μια χαρα επαγγελματικα σημερα. Δεν πιεστηκε, δεν ανχωθηκε, συντηρουσε μια διαφορα 8-10 ποντων και απλα τελειωσε το ματσακι χωρις παρατραγουδα. Αν δεν υπηρχαν και τα τζορντανικα του γερμανου πλευ ( οι 10 περιπου απο τους 23 ποντους του απλα δεν υπηρχαν. Κατι fade away απο τα 7 μετρα, κατι off balance σουτακια απο τα 5 μπορστα στον ψηλο...) και οι πολλες χαμενες βολες, το ματσακι θα τελειωνε με 20.

Εκπληκτικος σπανουλης και παλι. 20 ποντους , λιγα λαθη αλλα και 7 ασσιστ. Αν συνεχισει ετσι και η εθνικη περασει στους 4, εχει σιγουρη θεση στην κορυφαια πενταδα του τουρνουα. Αν δε συνεχισει ετσι και η ελλαδα παρει το τροπαιο, θα μιλαμε ισως για τον νεο μιδα του ευρωπαικου μπασκετ...
Hakeem Olajuwon
QUOTE(redglove @ Sep 11 2009, 22:29 ) *
Πολλή γκρίνια ρε παιδιά, πολλή γκρίνια. Ειδικά για μια ομάδα που είναι αήττητη σε 4 ματς και δεν άγχωσε ιδιαίτερα σε κανένα!

Χθες κάναμε προπόνηση στις 10 το βράδυ για όσους δεν το ξέρουν, γιατί έγινε μπέρδεμα. Όσο να 'ναι σε ψιλοαποσυντονίζει αυτό.


Και στη σουηδια το 2003 αηττητοι ημασταν και στους 8 μας στειλανε για μπανιο.
Και κερδισαμε πολυ καλυτερες ομαδες τοτε τουρκια με τουρκογλου,οκουρ αν θυμαμαι καλα και εμεις με χειροτερους παικτες σε σχεση με σημερα.Η διαφορα υλικου σημερα είναι ηλυσιακος-Παο.
Ενταξει οι παικτες δεν ειναι μηχανες να παιζουν αριστα σε καθε ματς απλα επισημαινουμε οτι θα μπορουσε το ματς
να ειχε κριθει ευκολοτερα.Και ο προπονητης να αποφυγει λάθη που μπορει να στοιχισουν στα νοκ-αουτ
thrylos7
Ρε παιδιά ποιος σκάουτερ, το παλικάρι ξεσκίστηκε! wos_sport3.gif

Αν και πέρα από την ευστοχία, πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση και κράτησε μια χαρά την ομάδα και με τη δική μας ίσως ανοχή.

Πιο δύσκολο απ' ότι το περιμέναμε, ας ελπίσουμε τα άλλα ματς να είναι πιο ανώδυνα, αν και δεν το περιμένω, ειδικά με τους Γάλλους που τρέχουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.