Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Denver Nuggets
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Western Conference
Pierce
Denver Nuggets







Jokαρίνης and Co.



Προηγούμενο Ρεκόρ (2017-2018): 46-36
Leaders (2017-2018):
Πόντοι:Nikola Jokic 18.5 - Gary Harris 17.5 - Jamal Murray 16.7
Ριμπάουντ:Nikola Jokic 10.7 - Paul Millsap 6.7 - Wilson Chandler 5.4
Ασσίστ: Nikola Jokic 6.1 - Will Burton 4.1 - Jamal Murray 3.4

Πιθανή 5άδα:
Murray Harris Burton
Millsap Jokic


Πάγκος:
PG: Isaiah Thomas, Monte Morris,
SG: Malik Beasley
SF: Juancho Hernangomez, Torrey Craig, Michael Porter Jr.
PF: Trey Lyles, Tyler Lydon, Jarred Vanderbilt
C: Mason Plumlee

[Offseason moves

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Nikola Jokic (ανανέωσε), Will Burton (ανανέωσε) , Isaiah Thomas (FA), Monte Morris (FA)


Draft Picks: Michael Porter Jr. (#14 Πρώτος Γύρος), Jarred Vanderbilt (#41 Δεύτερος Γύρος)

Έφυγαν: Wilson Chandler (Ανταλλαγή), Darrell Arthur ( Ανταλλαγή ), Kenneth Farried (Ανταλλαγή)

Προπονητής

Mike Malone

Η ομάδα και τις 3 χρονιές που είναι προπονητής έχει αναπτυχθεί, ενώ έχει αναδείξει πλήρως τον Jokic σε νέα έκοδση Sabonis, ενώ από κοντά , σε επίπεδα εξέλιξης, είναι και οι Harris, Murray, Barton. Με τον Milsap υγιή είναι ζήτημα να δούμε πως θα ρολάρει η ομάδα καθώς έχει όλα τα απαραίτητα υλικά για να παίξει μοντέρνο μπάσκετ χωρίς διακριτές θέσεις μέσα στο παρκέ (που πως να έχεις όταν ο ψηλός σου κατεβάζει τη μπάλα και πασάρει λες και είναι 1.85). Fun to watch, και του πιστώνεται πλήρως.


Παρουσίαση ομάδας

Shooter πέρσι :

QUOTE (SG3ptshooter @ Oct 8 2017, 12:43 ) *
Ερχόμενοι απ' το finish στην ένατη θέση για το 2017, οι Nuggets έχουν πολύ λιγότερα ερωτηματικά πια όσον αφορά τα δεδομένα σε ρόλους και χρόνους, η σεζόν θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό απ' το πόσο θα πιάσει η τράμπα Millsap για Gallo και απ' τη βελτίωση του καθενός εκ των νεαρών εκκολαπτόμενων παικτών του franchise.


Ο Μίλσαπ τελικά έχασε κάτι παραπάνω από τη μισή σεζόν λόγω τραυματισμού (έπαιξε τα πρώτα 16 και τα τελευταία 22 παιχνίδια) με την ομάδα πρακτικά να κάνει την ίδια χρονιά με την προηγούμενη. Παραπλήσιο ρεκόρ, ίδια θέση και εκτός play offs στον τελευταίο αγώνα. Ωστόσο στην επιστροφή του στα παρκέ βοήθησε τους Nuggets να έχουν την την καλύτερη επίθεση στο ΝΒΑ με 115.2 πόντους, ενώ το spacing τους έδωσε ένα 38% στα τρίποντα.

Τι άλλαξε φέτος; Κατάφεραν να διώξουν τον Φαρίντ, που απορίας άξιο είναι γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου την περίοδο που ήταν ο Μίλσαπ στα πιτς. Άνοιξαν ακόμα περισσότερο χώρο στο cap διώχνοντας και τον ,αρκετά τίμιο, Chandler για ένα pick δευτέροου γύρου και μετρητά. Ο Lydon έγινε χτιστός και σούταρε με 46% από το τρίποντο στο summer league. O Vanderbilt μάλλον θα περάσει περισσότερο χρόνο στην G ενώ ο Porter μετά την επέμβαση στη πλάτη ίσως δεν πατήσει παρκέ αυτή τη σεζόν.
Ο Jokic πήρε τα λεφτά στην off season, και καλά έκανε, ενώ οι Nuggets αποφάσισαν να δώσουν μια ευκαιρία στον Thomas που μετά τους Celtics συνεχίζει να είναι χαμένος στο διάστημα. Λογικά θα είναι το "αφεντικό" της second unit όταν θα είναι και αυτός έτοιμος.

Ο καθένας ξεχωριστά από την αρχική 5αδα μπορεί στη βραδιά του να κάνει σμπαράλια την όποια αντίπαλη άμυνα, και σίγουρα δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Plumlee θα συνεχίσει να έχει τον ρόλο του rim protector, Lyles/Beasley/Hernangomez μπορούν να παίξουν το Jokic στη μέση και γύρω γύρω όλοι με επιτυχία και δεν βλέπουμε γιατί να μείνουν εκτός Play offs φέτος. Είναι μια ομάδα που σουτάρουν σχεδόν όλοι, μπορούν να παίξουν με αλλαγές στα μαρκαρίσματα και είναι αρκετά νεανική. Να μην είχαν δώσει και τον Mitchell....

Πρόβλεψη νικών: 50
Conference rank: 6

Teaser

Pierce
Δεν ξέρω αν πήρατε πρέφα τι έκανε ο Jokic χθες (εγώ το πήρα με το ζόρι γιατί είναι αντίπαλός μου σε h2h αυτή την εβδομάδα).

Σε 31 λεπτά, είχε 35 πόντους με 10/11 βολές , 8/8 δίποντα 3/3 τρίποντα , 12ρ ,11α, 4κ ,1τ , 0 λάθη.
O μόνος που έχει ξανακάνει TD με 100% ευστοχία και πάνω από 10 σούτ είναι ο... Τσάμπερλεν.


whaler
QUOTE (Pierce @ Oct 21 2018, 10:39 ) *
Δεν ξέρω αν πήρατε πρέφα τι έκανε ο Jokic χθες (εγώ το πήρα με το ζόρι γιατί είναι αντίπαλός μου σε h2h αυτή την εβδομάδα).

Σε 31 λεπτά, είχε 35 πόντους με 10/11 βολές , 8/8 δίποντα 3/3 τρίποντα , 12ρ ,11α, 4κ ,1τ , 0 λάθη.
O μόνος που έχει ξανακάνει TD με 100% ευστοχία και πάνω από 10 σούτ είναι ο... Τσάμπερλεν.




Κατι ξεραμε εμεις που τον πηραμε στο νο. 4 (αντι του Durant)...
Φοβερα πραγματα, μιλαμε για το απολυτο - εκτος μιας βολης. Triple double χωρις ΚΑΝΕΝΑ λαθος.
SteveNashidis
QUOTE(Pierce @ Oct 21 2018, 11:39 ) *
Δεν ξέρω αν πήρατε πρέφα τι έκανε ο Jokic χθες (εγώ το πήρα με το ζόρι γιατί είναι αντίπαλός μου σε h2h αυτή την εβδομάδα).

Σε 31 λεπτά, είχε 35 πόντους με 10/11 βολές , 8/8 δίποντα 3/3 τρίποντα , 12ρ ,11α, 4κ ,1τ , 0 λάθη.
O μόνος που έχει ξανακάνει TD με 100% ευστοχία και πάνω από 10 σούτ είναι ο... Τσάμπερλεν.




Δυστυχώς μας πλήγωσε χθες ο Γιόκιτς. Το αστείο είναι ότι δεν δυσκολεύτηκε για να το κάνει αυτό το ρεκόρ. Ήταν σβηστά απίστευτα εύστοχος. Είχε απίστευτη άνεση να τελειώσει τα χουκ και τα σουτ , παρά την υποτυπώδη άμυνα των σέντερ του Φοίνιξ. Ακόμα και όταν κατέβαζε τη μπάλα στο παρκέ και επιχειρούσε διείσδυση λειτουργούσε σαν περιφερειακός βρίσκοντας την τελική ή την έξτρα πάσα.

Έχουμε καιρό να δούμε τόσο μεστή εμφάνιση ψηλού και μάλιστα ευρωπαίου. Δεν είναι μόνο τα στατιστικά το ξανατονίζω. Είναι η γενική εικόνα ενός παίκτη που κυριαρχεί στη ρακέτα.
yorgos
3-0 οι Νάγκετς και απέναντι στο Σακραμέντο έχουν μια σίγουρη νίκη στο τσεπάκι. Δεν ξέρω πόσοι τους περίμεναν στο 4-0 αλλά φαίνεται πως πάνε για ψηλά όσο είναι υγειείς. Κακός πάγκος γενικώς, αλλά με τέτοιο Τζόκερ είναι ασταμάτητοι.
Zoys
w00t.gif



geo82
Πολύ καλό ρεκόρ, πολύ κακή η κίνηση να πάρει το τελευταίο σουτ για τα δεδομένα του ΝΒΑ.
T.W.Is.M.
QUOTE(geo82 @ Nov 6 2018, 19:59 ) *
Πολύ καλό ρεκόρ, πολύ κακή η κίνηση να πάρει το τελευταίο σουτ για τα δεδομένα του ΝΒΑ.


Θα μπορουσε να κανει ακομα χειροτερο: να μπει στην αδεια ρακετα για ευκολο λει απ/καρφωμα. Τωρα αν θα δεχοταν κανενα clothesline στον αερα που θα το ζηλευαν μεχρι και στο WWE, αυτο ειναι αλλο θεμα! tongue.gif
SG3ptshooter


Ο συνδυασμός των αντιδράσεων "επιτέλους" και "ήταν θέμα χρόνου" είναι λίγο δύσκολο να ταιριάζει σε κάτι όσο στο 30αρι career high Malik Beasley. tongue.gif Δεν έχει ανέβει full ατομικό vid αλλά δεν κρατιόμουν άλλο. 30.gif

Είναι τρίτη του χρονιά στη λίγκα και είναι ακόμα μόνο 22. Ομολογώ μετά το ράφι που είχε φάει ως sophomore πίστευα θα ήταν αντικείμενο κλοπής σε trade, πλέον δεν ξέρω, ούτως ή άλλως έχει περίσσευμα το Denver, να δούμε τι θα το κάνει.

Είναι πολύ δύσκολο να είσαι τόσο συστηματικά αποτελεσματικός όταν ο ρόλος σου αλλάζει ριζικά από φορά σε φορά ανάλογα με περιστάσεις που είναι έξω από σένα.
SteveNashidis
Γυρισε ο Τομας και θα εχουν ενεργεια και απο τον παγκο. Είναι δεύτεροι στην αγρια δύση και έχουν επιλέξει τον Πόρτερ στο δραφτ χωρίς να βιάζονται να παίξει. Εξαιρετικό βαθμό παίρνει το front office!
SteveNashidis
QUOTE(SteveNashidis @ Feb 25 2019, 20:02 ) *
Γυρισε ο Τομας και θα εχουν ενεργεια και απο τον παγκο. Είναι δεύτεροι στην αγρια δύση και έχουν επιλέξει τον Πόρτερ στο δραφτ χωρίς να βιάζονται να παίξει. Εξαιρετικό βαθμό παίρνει το front office!

laugh.gif laugh.gif
Tελικά δεν ισχύει το προηγούμενο που έγραψα. Ο Τόμας τους έριξε όλους στη δεύτερη πεντάδα.

QUOTE
The whole second unit has looked stagnant and out of rhythm.

Since IT returned, Monte Morris is averaging just 6.3 points, 2.3 assists and 2 rebounds per game, well off his season averages of 10.3/3.8/2.6. A big part of that is how much less he’s had the ball in his hands.

Thomas leads the Nuggets in usage rate at 30.7 percent. And naturally, as the backup point guard, Morris is taking a big hit because of that.


Νομίζω ότι ο Μαλόν δεν πρέπει να ρισκάρει άλλο με τα πειράματα στο τέλος της στροφής της κανονικής περιόδου. Στο χθεσινό ματσάκι με GSW φάνηκε ότι ο Τόμας τους αποσυντόνισε .

https://nugglove.com/2019/03/08/denver-nugg...mas-experiment/
SG3ptshooter
Πρέπει να δω το ματς έστω για να δω το Malik Beasley να δοκιμάζει 13 τρίποντα σε 14 σουτ, περισσότερα κι απ' τους δύο splash brothers και σε λιγότερο χρόνο.. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.