Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Indoor Basketball Court
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Nicolas NBA
Καλησπερα σας. Ολοκαινουργιος στο ΦΟΡΟΥΜ

Θα ηθεκα τη γνωμη σας στο παρακατω θεμα μου.

Διαθετω ενα χωρο στην πειραιως στο Μοσχατο περιπου 600 τετραγωνικα διπλα απο ενα πολυ μεγαλο γυμναστηριιο κοντα στο Jumbo Και επειδη ειμαι ηλικιακα στους ανθρωπους που μεγαλωσαμε με Michael Jordan, Barcley, Larry Bird Κλπ και αγαπαω το μπασκετ παρα πολυ. Σκεφτομαι να κατασκευασω 2 μισα γηπεδα κλειστα μπασκετ με σκοπο να τα ενοικιαζω σε ομαδες που θελουν να ερχονται να παιζουν να οργανωνω διαγωνισμους τριποντων διαφορα μινι προταθληματα και γενικοτερα να φτιαξω ενα σπιτι του ερασιτεχνικου μπασκετ. Επισης επειδη διαθετω και ταρατσα σκεφτομουν να φτιαξω και ενα ανοιχτο γηπεδακι με σκοπο το καλοκαιρι να μπορουν να παιζουν μεχρι αργα τη νυχτα με προβολεις μουσικη κλπ.

Μεσα στο πλανο μου ειναι να μπορει να υπαρχει χωρος που θα δειχνει αγωνες κλπ ΝΒΑ και παγκοσμιο μπασκετ.

Σαν ιδεα σας αρεσε σας ενδιαφερει θα πληρωνατε 60 ευρω για 1 1/2 ωρα προπονησης ?

θα ηθελα τις γνωμες σας πριν ξεκινησω να κανω κατι τετοιο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
dmeint
QUOTE (Nicolas NBA @ May 6 2015, 12:20 ) *
Καλησπερα σας. Ολοκαινουργιος στο ΦΟΡΟΥΜ

Θα ηθεκα τη γνωμη σας στο παρακατω θεμα μου.

Διαθετω ενα χωρο στην πειραιως στο Μοσχατο περιπου 600 τετραγωνικα διπλα απο ενα πολυ μεγαλο γυμναστηριιο κοντα στο Jumbo Και επειδη ειμαι ηλικιακα στους ανθρωπους που μεγαλωσαμε με Michael Jordan, Barcley, Larry Bird Κλπ και αγαπαω το μπασκετ παρα πολυ. Σκεφτομαι να κατασκευασω 2 μισα γηπεδα κλειστα μπασκετ με σκοπο να τα ενοικιαζω σε ομαδες που θελουν να ερχονται να παιζουν να οργανωνω διαγωνισμους τριποντων διαφορα μινι προταθληματα και γενικοτερα να φτιαξω ενα σπιτι του ερασιτεχνικου μπασκετ. Επισης επειδη διαθετω και ταρατσα σκεφτομουν να φτιαξω και ενα ανοιχτο γηπεδακι με σκοπο το καλοκαιρι να μπορουν να παιζουν μεχρι αργα τη νυχτα με προβολεις μουσικη κλπ.

Μεσα στο πλανο μου ειναι να μπορει να υπαρχει χωρος που θα δειχνει αγωνες κλπ ΝΒΑ και παγκοσμιο μπασκετ.

Σαν ιδεα σας αρεσε σας ενδιαφερει θα πληρωνατε 60 ευρω για 1 1/2 ωρα προπονησης ?

θα ηθελα τις γνωμες σας πριν ξεκινησω να κανω κατι τετοιο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.




Καλησπέρα

νομίζω ότι υπάρχει σίγουρα ζήτηση για κλειστά ιδιωτικά γήπεδα μπασκετ , αλλά η ύπαρξη αρκετών ανοιχτών free γηπέδων , έχει σαν αποτέλεσμα πολλοί να στρέφονται εκεί.
Επειδή παίζω σε κλειστά γήπεδα εδώ και χρόνια (επί πληρωμής) , μια δίκαια τιμή για μισό γήπεδο είναι περίπου 40-45€ .
Το 60€ νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό , εφόσον οι εγκαταστάσεις είναι πλήρης ( γιατρός , καλό παρκέ και μπασκέτες , αποδυτήρια , ντους , κλιματισμό , κυλικείο, κτλ) .
Βεβαίως μπορεί να γίνεται και κλιμακωτή χρέωση ανάλογα τις ώρες ζήτησης (καλύτερα να ορίσεις εσύ τις ώρες) , καθώς και με τον αριθμό ατόμων . ( να μπορούν να παίξουν και 6 άτομα 3on3 με λογική χρέωση)
Επίσης προτιμότερο θα ήταν ένα κανονικό γήπεδο μπασκετ , ώστε να καλύπτονται και ομάδες που το θέλουν για προπόνηση , καθώς και για να το δηλώνουν ως έδρα για αγώνες ( ανεξάρτητα πρωταθλήματα κτλ) .
Επίσης να δεις και το θέμα ηχορύπανσης σε σχέση με τους γείτονες .
Ένα άλλο βασικό θέμα είναι η διαχείριση των γηπέδων όσο αφορά τον τρόπο κλεισίματος και ακυρώσεων (δηλαδή μπορεί να σου έχουν κλείσει το γήπεδο για μια συγκεκριμένη ώρα και να μην πατήσουν , οπότε σου μένει το γήπεδο άδειο , και φαντάσου να σου τυχαίνει αυτό 3-4 φόρες την εβδομάδα )

Ελπίζω να προχωρήσεις ώστε να έχουμε άλλη μια επιλογή για το αγαπημένο μας άθλημα .

Αυτά τα λίγα
Φιλικά Δημήτρης



Air Kef
Καλησπέρα, και καλώς ήλθες.

Υπάρχει ζήτηση καθώς εκτός από παρέες γίνονται και πολλά πρωταθλήματα εταιριών/τύπου κτλ.
Αντί για 2 μισά θα σου πρότεινα 1 ολόκληρο ώστε να καλύπτεις και ένα κανονικό παιχνίδι.

Αν δεν γινεται, για 2 μισα περιορίζεσαι πολύ και δεν ξερω πόσο καλύπτεσαι μόνο από τις παρέες.
dmeint
Μια και που τέθηκε το συγκεκριμένο θέμα , γνωρίζει κάποιος ιδιωτικά κλειστά γήπεδα μπάσκετ στην Αθήνα .

Δύο που ξέρω είναι το Basket time στο Περιστέρι και το Sala Sport Club στο Ιλιον.



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.