Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΣΤΕ ...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
vaselaras
Σας το παραθέτω αυτούσιο ... παραμυθιασμένα γαυράκια ...

Για τον Ολυμπιακό, αν η ήττα στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό επιβεβαίωσε ότι ο «αιώνιος αντίπαλος» απλώς συνεχίζει να έχει προβάδισμα, η τρομερή ανατροπή (το +16 έγινε τελικά -18) της Κωνσταντινούπολης θέτει υπό αμφισβήτηση ολόκληρο το σύστημα Πίνι Γκέρσον. Γιατί αυτό που αποδείχθηκε εναντίον της Εφές Πίλσεν είναι ότι με το μπάσκετ που παίζουν οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούν να είναι σίγουροι ποτέ και για τίποτα...
Ποιο είναι όμως αυτό το μπάσκετ, που ο Γκέρσον μετέφερε από τη Μακάμπι στον Ολυμπιακό; Αν έχει παίκτες σαν τον Γιασικεβίτσιους, τον Πάρκερ και τον Βούισιτς είναι το μπάσκετ που κερδίζει έτσι κι αλλιώς. Αν αντί γι' αυτούς, έχεις τον υπερταλαντούχο μεν, αλλά ακόμα ανώριμο και άπειρο Αλεξ Ακερ, τον Ζίζιτς και κυρίως τον Σκούνι Πεν, τότε είναι το μπάσκετ που σε τρελαίνει και από την καλή και από την ανάποδη!

Λίγο ως πολύ τα είχα γράψει μετά τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Η κεντρική ιδέα ήταν ότι μια ομάδα με πλέι μέικερ τον Γιασικεβίτσιους μπορεί να κερδίζει και όταν τρέχει και όταν είναι σταματημένη. Όμως μια ομάδα με κουμανταδόρο τον Σκούνι Πεν συνήθως κερδίζει όταν τρέχει, αλλά χάνει όταν δεν μπορεί να λύσει το χειρόφρενο.
Ο Ολυμπιακός του Γκέρσον και του Σκούνι Πεν είναι πυρηνοκίνητος στο ανοιχτό γήπεδο, ασταμάτητος όταν βρει ρυθμό, αλλά σχεδόν αστείος όταν χρειάζεται να παίξει με σκέψη και τακτική απέναντι σε αντιπάλους που ξέρουν να σταματάνε το «πήγαινε-έλα» και να κερδίζουν στο «πέντε εναντίον πέντε». Και να σκεφθεί κανείς ότι η σημερινή Εφές Πίλσεν δεν συμπεριλαμβάνεται απολύτως στις ομάδες εκείνες που σου επιβάλλονται με την εμπειρία, τον έλεγχο του ρυθμού και την τακτική...
Θα πει ίσως κανείς «ναι, αλλά ίσως κρίνεις αυστηρά μια ομάδα, η οποία στερήθηκε με το "καλημέρα" το πιο διαφημισμένο και ακριβοπληρωμένο απόκτημά της». Μόνο που τα ίδια ακριβώς θα έλεγα (γιατί, πολύ απλά, τα ίδια θα ίσχυαν) αν στην ομάδα ήταν και ο πολύς Ματσιγιάουσκας, για τον οποίο θα γίνονται όλο και περισσότερες άκαρπες συζητήσεις κάθε φορά που ο Ολυμπιακός θα διαψεύδει τις προσδοκίες.

Θα το πω λοιπόν όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται. Ο Λιθουανός δεν μπορεί σε τίποτα να επηρεάσει τον τρόπο παιχνιδιού του Ολυμπιακού, παρά μόνο να προσθέσει δύναμη, κύρος και προσωπικότητα. Το μπάσκετ που παίζει ο Ολυμπιακός εξαρτάται από τη φιλοσοφία του Γκέρσον και τις δυνατότητες του Σκούνι Πεν. Ο Ισραηλινός λοιπόν έχει δικαιωθεί στο παρελθόν γι' αυτά που πιστεύει και λογικό είναι να μην αλλάζει μυαλά. Όμως ο Αμερικανός δεν έχει κερδίσει τίποτα στην καριέρα του, αλλά σίγουρα δεν φταίει αυτός που ο Ολυμπιακός τον έκανε ξαφνικά παίκτη του ενός εκατομμυρίου ευρώ και τον έβαλε να κουμαντάρει μια ομάδα, η οποία ξεκίνησε με στόχο Κύπελλο, Πρωτάθλημα και Ευρωπαϊκό!
Στην Κωνσταντινούπολη, ο Σκούνι Πεν σούταρε τρεις φορές για τρεις πόντους σε επίθεση 5 δευτερολέπτων, με τους συμπαίκτες του εκτός ισορροπίας. Καταστροφή. Το χειρότερο όμως είναι ότι αυτός ο φουριόζος κοντορεβυθούλης δεν ξέρει τι θα πει τακτική, πάσα μέσα στη ρακέτα και σωστή επιλογή. Υποτίθεται ότι είναι πλέι μέικερ, αλλά σπανίως δημιουργεί για κάποιον πέρα από τον εαυτό του, ενώ στις διεισδύσεις του θυμίζει τους φανατικούς εθνικόφρονες πηγαίνοντας μόνο δεξιά!

Αν ο Γκέρσον πιστεύει πράγματι ότι με αυτόν μπορεί να κάνει τη δουλειά του, νομίζω ότι η αποτυχία του είναι ήδη εξασφαλισμένη.


KEEP WALKING ...
sihainas
Συμφωνώ...αλλά για να μην παραμυθιάζεστε κι εσείς... το ότι ο Ολυμπιακός έχασε από τον ΠΑΟ προφανώς και δεν δείχνει την ανωτερώτητά του...απλά δείχνει την μ@λ@κι@ του Μούλα... τπτ άλλο... ο Πενν κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλός... όμως χρειάζεται και ένα εξίσου καλό back-up... που σε καμία περίπτωση δεν είναι ο Μούλα και ο Χαρίσης...
rchos
QUOTE
Σας το παραθέτω αυτούσιο ... παραμυθιασμένα γαυράκια ...


τι να σου πω ρε μαγκα μας ανοιξες τα ματια τωρα!μεγαλε γνωστη!ευχαριστω που με επαναφερες στην πραγματικοτητα!
Pierce
QUOTE(rchos7 @ Dec 11 2006, 03:08 PM) *
τι να σου πω ρε μαγκα μας ανοιξες τα ματια τωρα!μεγαλε γνωστη!ευχαριστω που με επαναφερες στην πραγματικοτητα!

νομιζω ειναι αναξιο σχολιασμου rchos7, δεν επρεπε καν να απαντησεις. ενδιαφερον το κειμενο παντως
Warrior
Ενδιαφερον αρθρο...τραγικη παρουσιαση απο τον ποστερ...

QUOTE(vaselaras @ Dec 11 2006, 12:28 PM) *
Σας το παραθέτω αυτούσιο ... παραμυθιασμένα γαυράκια ...


Να επαναλαμβανουμε καποια πραγματα ολη την ωρα για το υφος που πρεπει να εχουν το ποστ εδω μεσα,το
θεωρω πολυ κουραστικο.Ηδη σου εχει γινει μια παρατηρηση vaselara...αλλα προφανως σου ειναι πολυ
δυσκολο να μαθεις να συζητας.
vaselaras
Προφανώς και δεν περιμέναμε νά συμπεράνουμε την ανωτερότητα του Παναθηναικού έναντι του Ολυμπιακού από κάποια νίκη ανάμεσά μας.
Το ότι είμαστε ανώτεροι, πληρέστεροι και περισσότερο πεπειραμένοι από εσάς, αυτό είναι "φως φανάρι".
Ακόμη και εάν χάναμε στο συγκεκριμένο παιγνίδι μέσα στο ΣΕΦ ....


QUOTE(sihainas @ Dec 11 2006, 12:49 PM) *
Συμφωνώ...αλλά για να μην παραμυθιάζεστε κι εσείς... το ότι ο Ολυμπιακός έχασε από τον ΠΑΟ προφανώς και δεν δείχνει την ανωτερώτητά του...απλά δείχνει την μ@λ@κι@ του Μούλα... τπτ άλλο... ο Πενν κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλός... όμως χρειάζεται και ένα εξίσου καλό back-up... που σε καμία περίπτωση δεν είναι ο Μούλα και ο Χαρίσης...
Air Kef
Καταρχήν θα ηθελα να μου πεις πως ειναι δυνατον με ονομα βαζελάρας να έχεις κανει και τα 12 σου ποστ στο φορουμ του Ολυμπιακου..

Δεύτερον η άποψη μου για τον Πεν είναι ακριβώς αυτή που γράφεται παραπάνω.

Ακομα,ο Μασιγιάουσκας μπορει να αλλάξει το παιχνιδι του Ολυμπιακού ακόμα και αν το μονο που θα κάνει ειναι να κάθετε σε μια γωνια και να περιμενει την μπαλα.Θα μπορούσε να βοηθήσει ακομα περισσοτερο με ένα καλό πλέι αλλα...
vaselaras
Πρώτ' απ' όλα ... , δεν είμαι μάγκας ... και ποτέ δεν το επιδείωξα ....
Αυτό το "προνόμιο" , εμείς οι πράσινοι, είναι κάτι που το αφήνουμε σε σας ...
Διότι, απλά ..., τα προτερήματα των μεν μπορεί να θεωρούνται ελαττώματα από τους δε ...

Εάν πραγματικά σου άνοιξα τα μάτια (αμφιβάλλω), χαίρομαι ...

KEEP WALKING ...






QUOTE(rchos7 @ Dec 11 2006, 01:08 PM) *
τι να σου πω ρε μαγκα μας ανοιξες τα ματια τωρα!μεγαλε γνωστη!ευχαριστω που με επαναφερες στην πραγματικοτητα!
Warrior
QUOTE(vaselaras @ Dec 11 2006, 01:47 PM) *
Πρώτ' απ' όλα ... , δεν είμαι μάγκας ... και ποτέ δεν το επιδείωξα ....
Αυτό το "προνόμιο" , εμείς οι πράσινοι, είναι κάτι που το αφήνουμε σε σας ...
Διότι, απλά ..., τα προτερήματα των μεν μπορεί να θεωρούνται ελαττώματα από τους δε ...

Εάν πραγματικά σου άνοιξα τα μάτια (αμφιβάλλω), χαίρομαι ...

KEEP WALKING ...


Oταν εκφραζεσαι με τον τροπο που εκφραζεσαι,τι απαντηση περιμενεις να παρεις δηλαδη??
Για εξηγησε λιγο.....

Το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να "κουρδισεις" του Ολυμπιακους του φορουμ και να μειωσεις
την ομαδα τους.

ΑΝ ειναι ετσι,σε λαθος φορουμ βρισκεσαι...
vaselaras
Θα σου απαντήσω ..., αφού με ρωτάς ...

Βρίσκω ότι είναι πιο ενδιαφέρον να συζητώ με άτομα με τα οποία, ενδεχομένως, να υπάρξει κάποια διαφωνία από το να "ευλογάω τα γένεια μου" με ομο-ιδέατες ...
Γι'αυτό τα περισσότερα ποστ μου βρίσκονται στο φορουμ του αντιπάλου μου Ολυμπιακού ...
Είμαι υπέρ της επικοδομητικής κριτικής, χωρίς φανατισμό ...
Απόδεικση είναι ότι τα λίγα ποστ που έχω γράψει στο ποδοσφαιρικό φόρουμ του Παναθηναικού, είναι κυρίως σκληρή κριτική και για να τους υπενθυμίζω πόσο προβληματική ομάδα είναι ο Παναθηναίκός ποδοσφαιρικά ...

Καμιά φορά μου αρέσει να πειράζω τα γαβράκια ..., αλλά δέχομαι ευχάριστα και το αντίστοιχο πείραγμα και από μερους τους ..., αρκεί συνοδεύται από επιχειρήματα ....
Χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω ...



QUOTE(Air Kef @ Dec 11 2006, 01:43 PM) *
Καταρχήν θα ηθελα να μου πεις πως ειναι δυνατον με ονομα βαζελάρας να έχεις κανει και τα 12 σου ποστ στο φορουμ του Ολυμπιακου..

Δεύτερον η άποψη μου για τον Πεν είναι ακριβώς αυτή που γράφεται παραπάνω.

Ακομα,ο Μασιγιάουσκας μπορει να αλλάξει το παιχνιδι του Ολυμπιακού ακόμα και αν το μονο που θα κάνει ειναι να κάθετε σε μια γωνια και να περιμενει την μπαλα.Θα μπορούσε να βοηθήσει ακομα περισσοτερο με ένα καλό πλέι αλλα...
Air Kef
Θα ειχε μια λογική αυτο που απάντησες εαν:

-πραγματικα συζητούσες
-δν είχες κανει ολα σου τα ποστ στο φορουμ του ΟΣΦΠ.

Πες μας σε παρακαλώ ποιος έγραψε το άρθρο και που το βρήκες,απλά για τα πνευματικά του!
sihainas
QUOTE(vaselaras @ Dec 11 2006, 04:05 PM) *
Απόδεικση


Για να ξεφύγουμε λίγο... θέλω να επισημάνω ότι το Ελληνικό αλφάβητο έχει ένα γράμμα που λέγεται Ξ, ξ... και έτσι αντί για κσ μπορούμε να χρησιμοποιούμε εκείνο (no offence) tongue.gif

Τώρα στο θέμα μας... καλά κάνεις και κάνεις ποστ στο φόρουμ του Ολυμπιακού αλλά σχόλια του τύπου.. "για να μην παραμυθιάζεστε) κλπ κλπ... ε δεν χρειάζονται... ότι θες μπορείς να το πεις με πιο καλό τρόπο ώστε να μην σου επιτεθούν οι υπόλοιποι...

edit. Το άρθρο είναι του Συρίγου όπως λέει και κάτω από τον τίτλο στην περιγραφή του θέματος tongue.gif
dizzy_fingers
Για 4 μέρες μην του απευθύνετε το λόγο, καθώς δε θα μπορεί να σας απαντήσει.
Εκτός κι αν το κάνει με πμ.
Warrior
Του Συριγου ειναι το αρθρο και ειναι παλιοτερο..
magic_johnson
APO VASELARA ...

Απλά, έτσι για να καταλάβω ...
Ποιός είναι ο ρόλος του MODERATOR εδώ μέσα ?
Να είναι ο πατερούλης μας και να αστυνομεύει ένα βαρυσήμαντο και τελείως κλινικό φόρουμ επιστημονικού επιπέδου ?
‘Ισως να “κούρδισα” μερικά γαυράκια, αλλά εκεί σταμάτησε ..
Δεν νομίζω να έβρισα ποτέ κανέναν και ούτε νομίζω να ξέφυγα ποτέ από την κοσμιότητα ...

Ο “Πατερούλης” σας ζητάει να με τιμωρήσετε με το να μη μου ξαναμιλήσετε (να κλάψω ?) ...
Και σας ρωτώ ...
Μόνοι σας δεν μπορείτε να το κάνετε ? Πρέπει να σας το ζητήσει Αυτός ?

ΚΥΡΙΕ MODERATOR :
Αντί για παρατηρήσεις και λογοκρισίες, μήπως χρειάζεστε πρώτα λίγα μαθήματα ελεύθερης δημοκρατικής έκφρασης ? Συνεπείς με την νοοτροπία σας, υποθέτω ότι θα λογοκρίνετε και την παρούσα απάντησή μου …, μήπως και την διαβάσουν οι υπόλοιποι εδώ μέσα και σας ξεφύγει η κατάσταση από τα χέρια ...
Πιθανότατα ακόμα και να με διαγράψετε, αν και δεν θα είχε νόημα αφού θα μπορούσα να μπαίνω συνέχεια με νέο κωδικό και να σας "ενοχλώ" ή να συνεχίζω να γράφω κανονικά χωρίς καν να υποψιάζεστε ότι είμαι εγώ ...
Πράγμα λίγο παιδικό, σωστά ? Αναγκάστηκα να το κάνω τώρα αφού, ετσι-θελικά, μου αφαιρέθηκε το δικαίωμα της ανταπάντησης αλλά, εφεξής, δεν θα το κάνω ...

ΑPOSYROMAI από μόνος μου καθ’ότι το “ δήθεν πολιτικά σωστό” μου δίνει στα νεύρα ...


Λυπούμαι μόνο που παίδεψα τυχόντες αναγνώστες με μια προσωπική μου αντιπαράθεση ως προς τους ιδιοκτήτες αυτού του site ...

Υγιαίνετε και σκέφτεστε ...



















QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 11 2006, 10:50 AM) *
Για 4 μέρες μην του απευθύνετε το λόγο, καθώς δε θα μπορεί να σας απαντήσει.
Εκτός κι αν το κάνει με πμ.
thrylos7
QUOTE
Ποιός είναι ο ρόλος του MODERATOR εδώ μέσα ?


Πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά.. Να μάθεις ποιος είναι (ή ποιος ήταν) ο δικός σου ρόλος.

Υπάρχουν οι κανονισμοί του forum. Εκεί θα βρεις όλες τις απαντήσεις σε ότι σε απασχολεί.

Εφόσον δε συμμορφώνεσαι με αυτούς τότε δεν έχεις θέση εδώ μέσα.
apkat
Aπο την μερα που εστειλες το πρωτο ποστ ησουν προκλητικος αν μη τι αλλο(αν θυμαμαι καλα για τον Σοφοκλη) και συνεχιζες να προκαλεις οποτε μοιραια καποια στιγμη θα γινοταν και αυτο..Απο τη στιγμη ομως που δε συμφωνεις με τους κανονισμους του φορουμ γιατι ηρθες σε αυτο;;
Warrior
QUOTE(magic_johnson @ Dec 11 2006, 05:09 PM) *
και να αστυνομεύει ένα βαρυσήμαντο και τελείως κλινικό φόρουμ επιστημονικού επιπέδου ?


Αν σε βολευει να σχηματιζεις αυτη την εντυπωση,οκ.

QUOTE(magic_johnson @ Dec 11 2006, 05:09 PM) *
ΚΥΡΙΕ MODERATOR :
Αντί για παρατηρήσεις και λογοκρισίες, μήπως χρειάζεστε πρώτα λίγα μαθήματα ελεύθερης δημοκρατικής έκφρασης ? Συνεπείς με την νοοτροπία σας, υποθέτω ότι θα λογοκρίνετε και την παρούσα απάντησή μου …, μήπως και την διαβάσουν οι υπόλοιποι εδώ μέσα και σας ξεφύγει η κατάσταση από τα χέρια ...


Καλα τα θεωρητικα μαθηματα δημοκρατιας,αλλα να υπαρχει και αντικειμενο....

Για ποια λογοκρισια μιλας??Εξεφρασες καποια αποψη η οποια λογοκριθηκε?Σου ζητηθηκε απλα να προσεξεις
λιγο το υφος με το οποιο απευθυνεσαι στα υπολοιπα μελη και να σεβαστεις τον κανονισμο του φορουμ,
που υπαρχει μονο και μονο για να μπορουμε να κανουμε μπασκετικες συζητησεις ολοι μαζι,φιλαλθοι
διαφορετικων ομαδων ξεφευγωντας απο τα στενα οπαδικα πλαισια.Αυτο ειναι το υφος του φορουμ και για
αυτο τον λογο δημιουργηθηκε.

Δεν το εκανες και απλα τιμωρηθηκες προσωρινα.Κατι που θα ξαναγινει,αν δεν σεβεσαι εναν απλο κανονισμο
που ισχυει για ολους για καποιο λογο.

Οποτε τα περι λογοκρισιας και ελευθερης δημοκρατικης εκφρασης δεν εχουν καμια σχεση με οτι εγινε.

Αν εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις,οτι αν το υφος των ποστ ειναι καπως ετσι:

"παραμυθιασμενα γαυρακια...πελατες βαζελακια...κομπλεξικα σκουληκια...ρουφιανοι τουρκοι κλπ."


Οτι τοτε οι συζητησεις θα γινονται κ@λος...τι να κανουμε!Εξαρταται απο την κριση που εχει ο καθενας...


QUOTE(magic_johnson @ Dec 11 2006, 05:09 PM) *
Πιθανότατα ακόμα και να με διαγράψετε, αν και δεν θα είχε νόημα αφού θα μπορούσα να μπαίνω συνέχεια με νέο κωδικό και να σας "ενοχλώ" ή να συνεχίζω να γράφω κανονικά χωρίς καν να υποψιάζεστε ότι είμαι εγώ ...
Πράγμα λίγο παιδικό, σωστά ? Αναγκάστηκα να το κάνω τώρα αφού, ετσι-θελικά, μου αφαιρέθηκε το δικαίωμα της ανταπάντησης αλλά, εφεξής, δεν θα το κάνω ...


Απο αυτα που λες,τον λογο για τον οποιο σου επιβληθηκε τιμωρια δεν τον εχεις καταλαβεις ακομα.Νομιζεις
οτι θελαμε να σε διαγραψουμε απο μελος και να μην ξαναγραψεις επειδη οι εκφρασεις σου διαταρασσουν το
"Politically Correct" υφος του βαρυσήμαντου,τελείως κλινικου,επιστημονικού επιπέδου φορουμ μας... icon_drunk.gif

'Η σε βολευει να κανεις πως δεν εχεις καταλαβει...

Ειναι πολυ ευκολο να φραξουν και την ΙP οι Μoderator αν θελουν ξερεις ή να σε σβηνουν ολη την
ωρα....Δεν εiχε κανενας τετοιο σκοπο.

QUOTE(magic_johnson @ Dec 11 2006, 05:09 PM) *
ΑPOSYROMAI από μόνος μου καθ’ότι το “ δήθεν πολιτικά σωστό” μου δίνει στα νεύρα ...
Λυπούμαι μόνο που παίδεψα τυχόντες αναγνώστες με μια προσωπική μου αντιπαράθεση ως προς τους ιδιοκτήτες αυτού του site ...

Υγιαίνετε και σκέφτεστε ...


Πριν φυγεις απαντησε μου σε κατι γιατι σε ρωτησα και πιο πριν που μπορουσες να απαντησεις,αλλα δεν..

Oταν απευθυνεσαι με τον τροπο που απευθυνεσαι σε αλλους,τι απαντηση περιμενεις να παρεις??Για ποιο
πραγμα ακριβως θελεις να συζητησεις(μιας και ανοιγεις και τοπικ)??Και σε τι υφος θελεις να παρεις την
απαντηση?

Και γενικα για ποιο λογο γραφτηκες στο forum??


Και μια τελευταια?Σε αυτο σου το ποστ...προσπαθησες να εκφραστεις "δηθεν πολιτικα σωστα" και να
ακολουθησεις "το βαρυσημαντο,επιστημονικου επιπεδου" υφος που χρησιμοποιουμε ολοι??

Αν ναι,τα καταφερες!!
Ειδες ποσο ευκολο ηταν... wink.gif
Anaz
Λοιπον προσπερνω την αντιπαραθεση κ τα οπαδικα σχολια,κ λέω οτι για καποιον που ξέρει να βλέπει μπασκετ κ μπορει να ειναι αντικειμενικος κριτης με την ομαδα του όπως οι περισσοτεροι απο μας εδω τα περισσοτερα απο αυτα που λέει το αρθρο τα'χουμε ηδη συζητησει..Συμφωνω λοιπόν σε γενικες γραμμες κ θελω νασταθώ ιδιαιτερα σε κατι που το σκεφόμουν κι εγω τελευταια..
QUOTE
Ποιο είναι όμως αυτό το μπάσκετ, που ο Γκέρσον μετέφερε από τη Μακάμπι στον Ολυμπιακό; Αν έχει παίκτες σαν τον Γιασικεβίτσιους, τον Πάρκερ και τον Βούισιτς είναι το μπάσκετ που κερδίζει έτσι κι αλλιώς. Αν αντί γι' αυτούς, έχεις τον υπερταλαντούχο μεν, αλλά ακόμα ανώριμο και άπειρο Αλεξ Ακερ, τον Ζίζιτς και κυρίως τον Σκούνι Πεν, τότε είναι το μπάσκετ που σε τρελαίνει και από την καλή και από την ανάποδη!
Η κεντρική ιδέα ήταν ότι μια ομάδα με πλέι μέικερ τον Γιασικεβίτσιους μπορεί να κερδίζει και όταν τρέχει και όταν είναι σταματημένη. Όμως μια ομάδα με κουμανταδόρο τον Σκούνι Πεν συνήθως κερδίζει όταν τρέχει, αλλά χάνει όταν δεν μπορεί να λύσει το χειρόφρενο.
Απορω πως μετα την περσινη χρονια που ο Γκερσον πήρε τον Σολομον για αντικαταστατη του Γιασικεβιτσιους στην Μακαμπι,δεν την "ψιλιάστηκε"..Αλλα ρωταω κ πάλι:Και ποιον να επαιρνε??Ξερετε καποιο πολυ καλο πλευ μεκερ στην Ευρωπη "τυπου Γιασικεβιτσιους"??Που να μπορει και να τρεξει κ να οργανωνει την ομαδα??Δεν λέω οτι δεν υπαρχει..αλλα πειτε μου ιδεες γιατι οι μόνοι που μου'ρχονται στο μυαλο ειναι 3-4 οι οποιοι ΔΕΝ μπορουσαν να ερθουν..
NBAholic
Παρότι το μεγαλύτερο μέρος του άρθρου του Συρίγου με βρίσκει σύμφωνο, δε θα παραθέσω σαν παράδειγμα τον αγώνα με την Εφές. 11/12 τρίποντα σε ένα δεκάλεπτο δε βάζει μια ομάδα ούτε μόνη της στην προπόνηση. Είναι από τις στιγμές που έχεις την τέλεια επίθεση και η τέλεια επίθεση συνήθως κερδίζει την τέλεια άμυνα-πόσο μάλλον τη μη τέλεια. Ακόμη και να είχε πιέσει, δηλαδή, πιστεύω πως οι Τούρκοι θα σούταραν με υψηλά ποσοστά και απλώς θα έχανε με μικρότερη διαφορά.
Ούτε καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχει ο γράφων με το Ζίζιτς. Πρόκειται για έναν από τους σταθερότερους παίχτες της ομάδας, τουλάχιστον στην επίθεση, την οποία κρίνει στη συγκεκριμένη παράγραφο.
Anaz
Ναι συμφωνω απολυτα με NBAholic,μάλιστα αυτα σκεφτηκα κι εγω διαβαζοντας το αρθρο αλλα βαριομουν να τα γραψω... biggrin.gif
Air Kef
Δν μπορουσε ο Ολυμπιακος να βρει ενα πλέι μέικερ;Με τέτοιο μπάτζετ και τέτοιες φιλοδοξιες;Απο Ευρώπη ή ΝΒΑ;;

Ο Βουγιανιτς πως πήγε στην Παναθα τελευταια στιγμη;
FANISTELROOY
Εγω πιστευω πως το προβλημα του Ολυμπιακου ειναι οτι αλλαζει καθε χρονο πολλους παιχτες..Ελπιζω λοιπον με αρχη φετος να κρατησει ενα κορμο και να αλλαξει 3-4 παιχτες το πολυ αν χρειαστει ωστε να ενισχυθει κι αλλο..
Anaz
QUOTE
Δν μπορουσε ο Ολυμπιακος να βρει ενα πλέι μέικερ;Με τέτοιο μπάτζετ και τέτοιες φιλοδοξιες;Απο Ευρώπη ή ΝΒΑ;;
Δεν ξερω,εγω ρωτησα..Μπορουσε??Εχετε καποιον να προτεινετε?Απο ΝΒΑ δεν ξερω..Παντως δεν ειναι κ ευκολο να βρεις οργανωτικο πλει μεκερ απο ΝΒΑ μερια κ με το "ρισκο" να προσαρμοστει κιολας..Ο Shammond Williams θα'ταν ας πούμε μια καλύτερη περιπτωση,τον κυνηγησε αλλα πήγε ΝΒΑ..
Αυτη τη κουβεντα ειχαμε για λίγο κ με τα παιδια προχτες στο Ζωγράφειον..

QUOTE
Ο Βουγιανιτς πως πήγε στην Παναθα τελευταια στιγμη;
Ο Ποιός..???? blink.gif

Υ.Γ:Qspock μη πεταχτείς... 19.gif
Y.Γ2: Αντε να γίνει Η ανταλλαγη να το λύσουμε το θεμα.. tongue.gif
rchos
QUOTE
Y.Γ2: Αντε να γίνει Η ανταλλαγη να το λύσουμε το θεμα.. tongue.gif


εκανα τον σταυρο μου μολις το διαβασα!χωρις να το θελησω!ετσι βγηκε αυθορμητα!θα αρχισουμε τις προσευχες σε λιγο! tongue.gif
Air Kef
Εσύ το λες οργανωτικο,εγώ το λέω μετριος προς καλος σκόρερ,μέτριος αμυντικος,γρήγορος με καλο χειρισμό της μπάλας που βλέπει γήπεδο και συμπαικτες και σκέφτεται πρώτα την πάσα και μετά το σουτ.Το τελευταίο μπορει και να προστεθει οταν έρθει ο παίκτης.Το σημαντικοτερο να έχει μπαλες..

Καταρχήν ας έμενε ο Έντνι.Και αν πιστεύετε ότι δν θα αντεχε κτλ,ας έπαιρναν έναν πολυ καλο αναπληρωματικο και να έπαιζε ο Έντνι 25 λεπτά ανα αγώνα το πολυ,αναλογα με τις περιστάσεις.

Δν κατάλαβα την αντίδραση για τον Βουγιανιτς εκτος αν δν σαρέσει.Εκτος αν δν θα ήταν καλο διδυμο στον ασσο με τον Τάιους..

Αν πιστεύεις οτι δν έβρισκε άλλο καλο πλέι με βάση το απεριόριστο μπάτζετ,τοτε κάνω πισω γιατι προφανως το έχεις ψάξει.
Anaz
QUOTE
Αν πιστεύεις οτι δν έβρισκε άλλο καλο πλέι με βάση το απεριόριστο μπάτζετ,τοτε κάνω πισω γιατι προφανως το έχεις ψάξει.
Mε παρεξηγησες!Εγω για κουβεντα το'πα..Δεν ειπα οτι ΔΕΝ υπαρχει! Προσωπικα με "βασανιζε" αυτο το ερωτημα τελευταιως κ 3-4 μόνο βρηκα οι οποιοι δεν μπορουσαν να ερθουν..
QUOTE
Δεν κατάλαβα την αντίδραση για τον Βουγιανιτς εκτος αν δν σαρέσει.Εκτος αν δν θα ήταν καλο διδυμο στον ασσο με τον Τάιους..
Ο Βουγιανιτς για βασικος πλευ μεκερ του Ολυμπιακου?? w00t.gif Αυτος τωρα αρχισε να συνερχεται απ'τον τραυματισμο..Για δευτερος θα επαιζε μονο Ευρωλίγκα..
Για τον Εντνι τα'χουμε πει κ δεν διαφωνω αν κ οσο βλεπω τον φετινο Ολυμπιακο το βλεπω πολυ δυσκολο να αντεχε σ'αυτους τους ρυθμους πάνω απο 25λ κ επιπλεον πιστευω πολυ δυσκολα θα εκανε αλλη μια τοσο καλη χρονια σαν την περσινη.
Air Kef
Μα γιαυτό ειπα το πολύ 25 λεπτά.

Κατάλαβα για Βούγια,έχεις δικιο έτσι που το θετεις,για δεύτερο πάντως θα ήταν μια χαρα.

Οπότε κάνω πίσω.Εμένα με βασανιζει απο την μέρα που το διάβασα για Πεν αλλα ποτέ δν κάθησα να ψάξω τι εναλλακτικές υπήρχαν γιατι πιστεύω οτι απο τον Σκούνι σίγουρα υπήρχαν καλύτερες επιλογές αν σκεφτείς οτι ήρθε και νωρις..
qspock
Να μην πεταχτω? Οταν ρωτας ποιον να επαιρνε για πλει μεικερ?

Σιγα μη δε πεταχτω! tongue.gif

Το ελεγα πολυ πριν τον Φ. Συριγο (απο που ειναι το αρθρο?) που επιτελους ηταν ο πρωτος δημοσιογραφος που το παρατηρησε ευστοχα, το λεω και τωρα: Το μεγα λαθος του φετινου Ολυμπιακου ηταν η προτιμηση του Πεν εναντι του κλασεις ανωτερου Εντνι. Υπαρχει τεραστια διαφορα αναμεσα στους 2. Εβλεπα προχθες ενα περσυνο παιχνιδι του Ολυμπιακου, ο Εντνι να τροφοδοτει ανοιχτους παιχτες οπως ο Μπαρλος και ο Πριντεζης, η ομαδα να ρολαρει αψογα, κι ελεγα: Που να εβγαζε ανοιχτους τον Ντομερκατ και τον Ακερ... Με επιανε καταθλιψη.

Αυτο ειναι το φετινο λαθος του Ολυμπιακου (αν θεωρησουμε οτι εκανε το παν να κρατησει τον Γιονας, που δεν το εκανε).

Και δε συμφωνω με την αποψη οτι επειδη τα εχουμε πει το ξεπερναμε.

Γιατι οσο περναει ο καιρος και ερχονται οι ηττες, αρχισαν να το λενε ολο και περισσοτεροι... Και γιατι η αδικαιολογητη αυτη κινηση ενδεχομενως να στοιχισει πολυ στον φετινο Ολυμπιακο. Μιλαμε για πολλα λεφτα που θα πανε στραφι... Οχι μονο για τον Πεν, αλλα και για τους υπολοιπους που δεν τροφοδοτουνται σωστα.
apkat
Βρε qspock εχεις απολυτο δικιο και για Εντνι και για Καζλαουσκας αλλα νομιζεις οτι μετα απο καθε ηττα η καθε κακη εμφανιση του Πεν ειναι σωστο( η κανει καλο στην ομαδαwink.gif να λεμε γιατι εφυγε ο Εντνι;;Πολλες κλασεις πανω απο τον Πεν (αν και εχω ξαναπει οτι δεν ξερω αν θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε τετοια ηλικια σε αυτο το μπασκετ) αλλα ειναι κατι που εγινε πριν 6 μηνες και πρεπει να το ξεπερασουμε και να συμβιβαστουμε με τα δεδομενα που εχουμε δε νομιζεις;;
qspock
Τιποτα δεν ειναι οριστικο στο μπασκετ, τιποτα δεν ειναι τελεσιδικο. Η "γκρινια" για τον Εντνι και τον Γιονας, εχει να κανει με βαθυτερα αιτια, αρκει να ψαξει καποιος να τα δει.

Προσωπικα θεωρω οτι ο κυκλος του Εντνι στον Ολυμπιακο δεν ειχε κλεισει και δεν θα επρεπε να κλεισει ετσι, ουτε του αρμοζε τετοια αντιμετωπιση, ουτε αρμοζε στην ομαδα αυτη η αλλαγη, ουτε εγινε για παντα και απο δω και περα θα τρωμε στη μαπα τον Πεν μια ζωη...

Περσυ ηταν προπονητης ο Κασλαουσκας και ειχε τον Εντνι πλει μεικερ, τον Σοφο αδυνατισμενο κι ορεξατο, και τα υπολοιπα παιδια που εδιναν ελπιδες για το μελλον. Φετος ειναι ο Γκερσον στον παγκο, με τον Πεν τον Ζιζιτς, τους Αμερικανους και το αυριο παντελως αβεβαιο και αγνωστο. Γιατι ο Ακερ δυσκολα θα μεινει, ο Σοφο θα εχει αγνωστη εξελιξη με τα φετινα δεδομενα -κατι εξαιρετικα δυστυχες για το ελληνικο μπασκετ γενικοτερα- και δεν υπαρχουν νεοι να στελεχωσουν τον αυριανο Ολυμπιακο. Ο Κασλαουσκας εκανε μια νεα αρχη, δημιουργησε μια νεα ομαδα, με οραμα, με νεους παιχτες με ταλεντο, ορεξη και γενικα βαζοντας σωστες βασεις. Ολα αυτα γκρεμιστικαν μεσα σε ενα καλοκαιρι γιατι εγινε αυτοσκοπος η κατακτηση τιτλου απο τον αιωνιο αντιπαλο, εστω και μονο για μια χρονια.

Μετα ομως τι?

Για μενα η φετινη χρονια για τον Ολυμπιακο οχι μονο δεν θα εκπληρωσει τις λανθασμενες προσδοκιες της, αλλα θετει σε κινδυνο και την υποσταση της ομαδας που με μεγαλη μας χαρα βλεπαμε να γεννιεται περσυ. Η αναγεννηση του Ολυμπιακου που πραγματοποιηθηκε μετα απο χρονια και γεμισε με ελπιδες τους φιλους της ομαδας, καθε αλλο παρα συνεχιστηκε φετος.

Η περσυνη χρονια ειναι κριμα που δεν συνεχιστηκε, αφου η ομαδα με το υλικο που διεθετε πετυχε στο επακρο τους σωστους στοχους που ειχε θεσει. Να βαλει τις βασεις για το μελλον.
Και φετος ολα τιναζονται στον αερα...

Ξερω, θα πειτε τιποτα δεν τελειωσε και τετοια. Εγω θεωρω ομως οτι βασει αυτων που γραφω παραπανω, ακομα και τιτλο να κατακτησει φετος ο Ολυμπιακος (το βλεπετε πολυ πιθανο?), το μελλον παραμενει αβεβαιο.


Λεγοντας αυτα, ελπιζω να σε καλυψα σε καποιον βαθμο φιλε apkat, οπως και τους υπολοιπους που θεωρουν οτι πρεπει να ξεπεραστουν αυτα που εγιναν το καλοκαιρι, οσον αφορα το να βλεπουμε το μελλον και να ξεπερνουμε το παρελθον.
treathitch
Πωπω...
Γιόνας και Έντνι. Έλεος. Ποδόσφαιρο γίνατε πια. Κάντε λίγη υπομονή...
Η μεγάλη επιτυχία, η υπέρβαση για τον Ολυμπιακό θα είναι να φτάσει φέτος στο φάιναλ φορ. Για εκεί είναι.
Κι αν δε φτάσει, και πάλι δεν είναι αποτυχία η 2η θέση στην Α1, μαζί με μια οχτάδα στην Ευρωλίγκα. Ώρες είναι τώρα να μου πείτε όλοι εσείς που δεν έκλεισε 3μηνο και θέλετε πίσω τον Έντνι, ότι η ομάδα έγινε και φαβορί για τις 2 μεγάλες κούπες.
Και με ποια λογική ξεκινάει οιαδήποτε αμφισβήτηση του Γκέρσον; Ο τύπος είναι ο πιο πετυχημένος Ευρωπαίος κόουτς της πενταετίας και υπάρχει έστω και μια αμφιβολία; Μήπως δεν τα κέρδισε όσα κέρδισε με την αξία του; Αν δεν του έκανε ο Έντνι, καλά έκανε και τον έδιωξε. Ο προπονητής κανονίζει τους παίκτες, αυτός θέλει να παίζει ένα συγκεκριμένο μπάσκετ και, στο κάτω κάτω ποιοι είστε όλοι εσείς που θα τον κρίνετε στο τρίμηνο; Το 90% των οπαδών του Ολυμπιακού εγκατέλειψε την ΚΑΕ (μαζί με το Σωκράτη Κόκκαλη) προ 6ετίας και ήταν η ντροπή της Ελλάδας και μόλις έφτιαξαν ομάδα οι Αγγελόπουλοι, αμέσως όλοι έχουν άποψη; Ε, όχι δα. Πολλά δικαιώματα μου φαίνεται πως ζητάτε. Λέτε ο Πίνι να έφυγε από το Τελ Αβίβ για άλλο λόγο από το να ανοίξει μια νέα σελίδα στην καριέρα του; Το έκανε για ένα long-term στόχο. Θέλει να κάνει τον Ολυμπιακό μεγάλο. Λοιπόν, θέλει υπομονή και 1 και 2 και 3 χρόνια αν χρειαστεί. Βάσεις υπάρχουν, αλλά εσείς πια δεν τρώγεστε με τίποτα. Μείνατε 5 χρόνια στο περιθώριο και αμέσως θέλετε μεγαλεία. Αγάλι αγάλι, παιδιά..
Air Kef
1ον και κυριοτερο,οσοι ειναι εδώ και μιλανε για τον Ολυμπιακο ήταν πολυ πριν το φετινο μπαμ και σιγουρα την περσινη τρελη πορεια.

Μπορει για διάφορους λογους να έχω ξενερώσει μεχρι ενα σημειο με τον Ολυμπιακο αλλα οταν πάλευε για 8αδα εγώ ήμουν στο ΣΕΦ με τον Ηρακλη που μας κερδισε στην παράταση και έτρεχα στον Κορυδαλλο με το Μαρούσι.Και αυτά χωρις να μενω Αθηνα.Αν οπως λες το 90% την ειχε κανει,εγώ οπως κι ο κιου κι ο Αναζ(που δν διαφωνει μαζι σου απο οτι εχω καταλαβει) κι ο θρυλος7 κτλ ειμαστε το 10%..


Ο Γκέρσον ήρθε εδώ επειδη ήθελε να αλλαξει σελιδα αλλα και επειδή πήρε πολλά λεφτά.Δυστυχώς συμφωνω μέχρι ενα σημειο με τον κιου..Έχω την εντυπωση πως το μονο που θελει είναι να παρει την Ευρωλιγκα και φέτος και δν εχει στο μυαλο του καθολου μα καθολου το μέλλον του Ολυμπιακου.

Προσωπικα προτιμω να βλέπω καποια απο τα περσινα ματς του Ολυμπιακου και να θυμαμαι αυτα που φανταζομουν τοτε παρα τα φετινα όπως με ΑΕΚ,Αρη,Ολυμπιαδα Πατρων..

Η περσινη χρονια ήταν απολυτα επιτυχημενη και για να ειναι και η φετινη πρέπει να γίνει ένα βήμα παραπάνω,οπότε 8αδα Ευρωλιγκας και 2η θεση μάλλον αποτυχια το βλεπω,ειδικα με το μπατζετ και τις προσδοκιες που δικαιολογημενα υπαρχουν απο την ομάδα.
thrylos7
QUOTE
Η μεγάλη επιτυχία, η υπέρβαση για τον Ολυμπιακό θα είναι να φτάσει φέτος στο φάιναλ φορ. Για εκεί είναι.
Κι αν δε φτάσει, και πάλι δεν είναι αποτυχία η 2η θέση στην Α1, μαζί με μια οχτάδα στην Ευρωλίγκα. Ώρες είναι τώρα να μου πείτε όλοι εσείς που δεν έκλεισε 3μηνο και θέλετε πίσω τον Έντνι, ότι η ομάδα έγινε και φαβορί για τις 2 μεγάλες κούπες.


Νομίζω αυτό εξηγεί και ο q... Όχι ότι αυτός είναι ο στόχος, αλλά εκεί φαίνεται να πηγαίνει η χρονιά.

Ασφαλώς οι στόχοι του Ολυμπιακού δεν είναι άλλοι από τους 2 τίτλους. Φαβορί ή όχι, οι δυνατότητες υπάρχουν, η χρονιά ξεκίνησε με αυτή την προοπτική κι αυτή θα είναι μέχρι να πραγματοποιηθούν ή όχι.

QUOTE
Και με ποια λογική ξεκινάει οιαδήποτε αμφισβήτηση του Γκέρσον; Ο τύπος είναι ο πιο πετυχημένος Ευρωπαίος κόουτς της πενταετίας και υπάρχει έστω και μια αμφιβολία; Μήπως δεν τα κέρδισε όσα κέρδισε με την αξία του;


Η αμφισβήτηση του Γκέρσον δεν έχει βάση το παρελθόν αλλά το παρόν. Κανείς δεν έχει αμφισβητήσει τα κατορθώματά του... Οπότε αυτό το σχόλιο δεν έχει και πολλή σχέση.

QUOTE
και, στο κάτω κάτω ποιοι είστε όλοι εσείς που θα τον κρίνετε στο τρίμηνο; Το 90% των οπαδών του Ολυμπιακού εγκατέλειψε την ΚΑΕ (μαζί με το Σωκράτη Κόκκαλη) προ 6ετίας και ήταν η ντροπή της Ελλάδας και μόλις έφτιαξαν ομάδα οι Αγγελόπουλοι, αμέσως όλοι έχουν άποψη; Ε, όχι δα. Πολλά δικαιώματα μου φαίνεται πως ζητάτε.


Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου... Το αν έλειψε κάποιος 6 ή 7 ή 25 χρόνια σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα να έχει άποψη; Ή να μη γίνεται σεβαστή; Για να μη γίνει σεβαστή υπάρχουν άλλα πράγματα.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για άτομα σαν τον q, που δεν έχει καμιά σχέση με όσα περιγράφεις! Λίγος σεβασμός...
Μήπως μπερδεύτηκες και ξέχασες ότι είσαι στο basketforum κι όχι σε κάποιο ποδοσφαιρικό ή οπαδικό forum του Ολυμπιακού;

Όσο για τα περί εγκατάλειψης, ή ντροπή της Ελλάδας κτλ, είναι είτε υπερβολικά, είτε δεν ίσχυσαν μόνο για εμάς.

QUOTE
Βάσεις υπάρχουν, αλλά εσείς πια δεν τρώγεστε με τίποτα. Μείνατε 5 χρόνια στο περιθώριο και αμέσως θέλετε μεγαλεία.


Λογικό είναι να εγείρονται τέτοιες φιλοδοξίες... Τα 5 χρόνια στο περιθώριο δε νομίζω ότι πρέπει να διαμορφώνουν ανάλογα και τις απαιτήσεις μας. Εξάλλου, και η Εθνική Ελλάδας 5 χρόνια ήταν στο περιθώριο...

Τουναντίον, είναι τουλάχιστον εξωφρενικό να λέμε ότι με τέτοιο ρόστερ (άσχετα με το πόσο έχει δέσει) το F4 είναι υπέρβαση... ή ότι πάμε για 2οι στην Α1.
Anaz
Mη του δινετε βαση επιτηδες τα γραφει για να κλεψει τον τιτλο του ΜUP απ'τον morfi!! tongue.gif

Ρε συ treathitch δεν λέμε οτι ο Ολυμπιακος ειναι φαβορι για τους 2 τιτλους κ προσωπικα το θεωρω παρα πολυ δυσκολο να παρει τον τιτλο της Α1 απ'τον Παο απο φετος,το ίδιο κ την Ευρωλίγκα..ΑΛΛΑ δεν μπορει να μου λες οτι ο Ολυμπιακος με αυτο το ροστερ,τον πιο πετυχημενο προπονητη της 5ετιας οπως τον χαρακτηρισες,κ μια απ'τις πιο καυτες εδρες,οτι ειναι ομαδα 8αδας κ θα'ναι υπερβαση το final four!
Προσωπικα βλεπω 3 ομαδες που μπορει να μας αφησουν εκτος κ ειναι τα πρωτα φαβορι.
Αν μας αποκλεισει οποιαδηποτε αλλη ομαδα σαφως και ειναι αποτυχια!Δηλαδη να αποκλειστουμε απο καμμια Μπενετον,Εφες,Μακαμπι κ θα'μαστε ικανοποιημενοι..?Ε οχι δα.. Στη τελικη υποτιθεται οτι φετος πηραμε τον κορυφαιο σε τιτλους προπονητη κ εκτοξευσαμε το μπατζετ κ θελουμε το κατι παραπανω απο περσι που με τον Κολιεβιτς κ τον Λιουις ξεπερνώντας τις προσδοκιες μειναμε εκτος τετραδας για ενα σουτ!
Ναι,κανουμε υπομονη,ξερω οτι σ'ενα χρονο δεν γινονται ολα,αλλα η ομαδα με αυτο υλικο δεν μπορει να μην εχει στοχους απο φετος.Ακομη κι αν δεν τους πραγματοποιησει..ΕΜΕΙΣ(και δεν εννοω τον καθε οπαδο του ολυμπιακου,αλλα ΕΜΑΣ εδω που τα λεμε..) θα'μαστε εδω να κανουμε υπομονη κ να τη στηριζουμε.
Σε λαθος ανθρωπους νομιζεις οτι απευθυνεσαι..

O qspock εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ το ΠΙΟ απαισιοδοξο κομματι των σκεψεων-προβληματισμων μου.. laugh.gif
treathitch
Πρώτον (και για να σοβαρευτείτε λιγάκι), όλα όσα γράφω τα γράφω σοβαρά και για τον τίτλο του mvp και όχι του mup.
Δεύτερον, ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα, σύμφωνοι. Αλλά οι παράλογες απαιτήσεις και οι προβληματισμοί επειδή έχασε στην Κωνσταντινούπολη ο Γκέρσον ή επειδή ο Σοφοκλής δε μπορεί να ελέγξει το μεταβολισμό του, αυτά δείχνουν πάντα το λάθος τρόπο σκέψης σας. Όσο σκέφτεστε οπαδικά, θα ανήκετε στην κατηγορία του "βαζέλαρου", έστω και αν αυτός είναι προκλητικός και δεν έχει τρόπους.
Τρίτον, οι ομάδες δε χτίζονται πάνω σε ετήσια βάση. Εκεί χτίζονται οι ομαδούλες. Εκεί θέλετε να ανήκετε; Δε θέλετε να έχετε διάρκεια; Ευτυχώς η διοίκησή σας δεν είναι σαν εσάς...
Τέταρτον, ο Ολυμπιακός δεν μεν ανήκει στις μεγάλες ομάδες της περιόδου Uleb, αλλά σιγά σιγά πάει να πιάσει θέση σε αυτό το κλάμπ από πέρσι. Το ότι η ΤΣΣΚΑ, η Μακάμπι, η Τάου, ο Παναθηναϊκός και κάποιες άλλες ανήκουν εσάς δεν πρέπει να σας αφορά. Ο στόχος σας πρέπει να είναι (και είναι δηλαδή, εσείς νομίζετε ότι είναι άλλος) αποκλειστικά το long-term και αν έρθει κάτι καλό φέτος (το φάιναλ φορ), καλώς ας έρθει. Ο Παναθηναίκός - που είναι σαφώς ανώτερη ομάδα - αποτυγχάνει κάθε χρόνο να πάρει την Ευρωλίγκα, αλλά δεν είναι αποτυχημένος. Η Τάου το ίδιο. Εσείς θα γίνετε ξαφνικά; Ε, όχι δα...

@Thrylos 7: Έχεις πλάκα. Ψάξε καλά στο λεξικό τη λέξη "σεβασμός"...
Anaz
QUOTE
Πρώτον (και για να σοβαρευτείτε λιγάκι), όλα όσα γράφω τα γράφω σοβαρά και για τον τίτλο του mvp και όχι του mup.
Κατ'αρχην πρεπει να μαθεις να χρησιμοποιεις κ να βλεπεις τα smilies! 68.gif

καμμια φορα απορω αν διαβαζεις τα ποστ των αλλων.. blink.gif
QUOTE
οι παράλογες απαιτήσεις και οι προβληματισμοί επειδή έχασε στην Κωνσταντινούπολη ο Γκέρσον ή επειδή ο Σοφοκλής δε μπορεί να ελέγξει το μεταβολισμό του, αυτά δείχνουν πάντα το λάθος τρόπο σκέψης σας. Όσο σκέφτεστε οπαδικά, θα ανήκετε στην κατηγορία του "βαζέλαρου", έστω και αν αυτός είναι προκλητικός και δεν έχει τρόπους.
Τρίτον, οι ομάδες δε χτίζονται πάνω σε ετήσια βάση. Εκεί χτίζονται οι ομαδούλες. Εκεί θέλετε να ανήκετε; Δε θέλετε να έχετε διάρκεια; Ευτυχώς η διοίκησή σας δεν είναι σαν εσάς...
Ο στόχος σας πρέπει να είναι (και είναι δηλαδή, εσείς νομίζετε ότι είναι άλλος) αποκλειστικά το long-term και αν έρθει κάτι καλό φέτος (το φάιναλ φορ), καλώς ας έρθει. Ο Παναθηναίκός - που είναι σαφώς ανώτερη ομάδα - αποτυγχάνει κάθε χρόνο να πάρει την Ευρωλίγκα, αλλά δεν είναι αποτυχημένος. Η Τάου το ίδιο. Εσείς θα γίνετε ξαφνικά; Ε, όχι δα...
Πραγματικα ειναι αποριας αξιο που εβγαλες όλα αυτα τα συμπερασματα.. blink.gif Μηπως μπερδεψες τα φορουμ, ή μηπως εξακολουθεις να απευθυνεσαι σε λαθος ατομα?Γιατι εχεις παρει φόρα κ παραλογιζεσαι μου φαινεται.. Πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω αφου εχω αρχισει κ πιστευω οτι ή δεν εχεις καμμια επαφη με το κλιμα κ τις αποψεις των μελων του συγκεκριμενου φορουμ ή το κανεις επιτηδες... rolleyes.gif Εν πασει περιπτωσει διαβαζε καλύτερα τα ποστ των άλλων πριν ποσταρεις.
icon_wave.gif
sihainas
Κατ' αρχάς να ανεφέρουμε ότι η διοίκηση πρώτη είπε ότι φέτος στόχος ήταν οι 3 τίτλοι... πλέον μείνανε οι δύο... Σίγουρα το να μην πάρουμε κανέναν δεν θα είναι αποτυχία... αλλά πρέπει να τους διεκδικήσει...

Δεύτερον το να λέτε ότι δεν σας κάνει ο Γκέρσον από τώρα είναι τουλάχιστον υπερβολικό... δεν θυμάστε πέρσυ πότε άρχισε να παίζει καλά η ομάδα; και σε ποιους νέους στηριζόταν πέρσυ; στον Σειμπύτις και τον Πρίντεζη; Δανεικοί είναι αν αποδείξουν ότι μπορούν να ανέβουν επίπεδο..πάλι εδώ θα είναι.. (εκτώς κι αν εννοούσατε τον Κόλιεβιτς icon_drunk.gif peace.gif )
thrylos7
QUOTE
@Thrylos 7: Έχεις πλάκα. Ψάξε καλά στο λεξικό τη λέξη "σεβασμός"...


Απ' ότι φαίνεται δεν είμαι εγώ αυτός που έχει πλάκα. Δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω λεξικό, πάντως σίγουρα δε θα το ψάξω στα 2 τελευταία σου posts.
Το αν είχα επιθετικό ύφος δε σημαίνει ότι σε προσέλαβα. Το μόνο "μελανό" σημείο είναι το αν συνειδητοποιείς σε ποιο forum γράφεις. Τελικά δεν είχα μόνο εγώ αυτή την απορία... φαίνεται ότι τα posts σου είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Γιατί είναι σαν να απαντάς σε εκπομπή της Θύρας 7...
treathitch
QUOTE(Anaz @ Dec 13 2006, 12:42 PM) *
Πραγματικα ειναι αποριας αξιο που εβγαλες όλα αυτα τα συμπερασματα.. blink.gif Μηπως μπερδεψες τα φορουμ, ή μηπως εξακολουθεις να απευθυνεσαι σε λαθος ατομα?Γιατι εχεις παρει φόρα κ παραλογιζεσαι μου φαινεται.. Πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω αφου εχω αρχισει κ πιστευω οτι ή δεν εχεις καμμια επαφη με το κλιμα κ τις αποψεις των μελων του συγκεκριμενου φορουμ ή το κανεις επιτηδες... rolleyes.gif Εν πασει περιπτωσει διαβαζε καλύτερα τα ποστ των άλλων πριν ποσταρεις.
icon_wave.gif

Έτοιμος είσαι εσύ για "post of the month"...
Ένα ποστ γεμάτο επιχειρήματα που προστατεύουν την ομάδα σας και εσάς τους ίδιους από τον παραλογισμό σας δε στρέφεται εναντίον σας. Ένα δεύτερο ποστ που σας επαναφέρει στην πραγματικότητα και σας τονίζει που βρίσκεστε δε με βγάζει εκτός κλίματος. Μάλλον εσείς είστε και κοιτάξτε να συνέλθετε σύντομα. Είπαμε, εφηβεία εφηβεία, αλλά να μην μας καπελώσετε κιόλας με τις ορμόνες σας.

QUOTE(thrylos7 @ Dec 13 2006, 02:15 PM) *
Το αν είχα επιθετικό ύφος δε σημαίνει ότι σε προσέλαβα.

Βάλατε αγγελία στις μικρες αγγελίες; Ψάχνει η εταιρία σας να προσλάβει υπαλλήλους; 77.gif

QUOTE(thrylos7 @ Dec 13 2006, 02:15 PM) *
Το μόνο "μελανό" σημείο είναι το αν συνειδητοποιείς σε ποιο forum γράφεις. Τελικά δεν είχα μόνο εγώ αυτή την απορία... φαίνεται ότι τα posts σου είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Γιατί είναι σαν να απαντάς σε εκπομπή της Θύρας 7...

Αχ, τι ωραία που τα λες; Πες μας κι άλλα!
thrylos7
QUOTE
Βάλατε αγγελία στις μικρες αγγελίες; Ψάχνει η εταιρία σας να προσλάβει υπαλλήλους;


Κατάλαβέ το επιτέλους! Στο basketforum είσαι!

Ήθελα απλώς να ελέγξω αν διαβάζεις τα posts... rolleyes.gif

QUOTE
Μάλλον εσείς είστε και κοιτάξτε να συνέλθετε σύντομα. Είπαμε, εφηβεία εφηβεία, αλλά να μην μας καπελώσετε κιόλας με τις ορμόνες σας.


QUOTE
Αχ, τι ωραία που τα λες; Πες μας κι άλλα!


Θα ήταν καλό να σταματήσεις να προκαλείς... δε ν καταφέρνεις τίποτ' άλλο από το να εκτίθεσαι... αν το συνεχίσεις βέβαια θα καταφέρεις και κάτι άλλο, γι' αυτό, αυτή η "κόντρα" σταματάει εδώ.
reignman
εγω λεω να μαλωσετε λιγο smile.gif
treathitch
Θα καταφέρω και να με κάνει ban το basketforum χωρίς κανένα λόγο? 41.gif
Ελεύθερα...
thrylos7
QUOTE
εγω λεω να μαλωσετε λιγο

blink.gif

ΟΚ!

QUOTE
Θα καταφέρω και να με κάνει ban το basketforum χωρίς κανένα λόγο?
Ελεύθερα...


Πώς αλλιώς θα σε καπελώσουμε με τις ορμόνες μας;

Τι να πω, ο καθένας βλέπει και κρίνει.. Εγώ σου είπα απλώς να μην το συνεχίσεις.
Warrior
treathitch,βαζεις την φωτια.....Και μετα απορεις με τις αντιδρασεις.

QUOTE
στο κάτω κάτω ποιοι είστε όλοι εσείς που θα τον κρίνετε στο τρίμηνο; Το 90% των οπαδών του Ολυμπιακού εγκατέλειψε την ΚΑΕ (μαζί με το Σωκράτη Κόκκαλη) προ 6ετίας και ήταν η ντροπή της Ελλάδας και μόλις έφτιαξαν ομάδα οι Αγγελόπουλοι, αμέσως όλοι έχουν άποψη; Ε, όχι δα. Πολλά δικαιώματα μου φαίνεται πως ζητάτε.


Σε ποιον απευθυνονται αυτα??Σε συγκεκριμενα μελη εδω μεσα??

Εσυ εχεις δικαιωμα να κρινεις οποιον θες και αφαιρεις το δικαιωμα απο τους αλλους να κρινουν??Χωρις να
τους ξερεις προσωπικα,χωρις να ξερει ποσο ασχολειται ο καθενας ή οχι με την ομαδα του και το αθλημα?

Δεν εχεις εσυ το αποκλειστικο προνομιο να γνωριζεις μπασκετ ξερεις,ετσι δεν ειναι??

Αν απευθυνονταν σε εσενα αυτα που γραφεις,πως θα αντιδρουσες??
treathitch
Τι να συνεχίσω, δηλαδή, δεν καταλαβαίνω; Μπαίνει ένας γελοίος τύπος και σας λέει "γαυράκια, καθίστε καλά, γιατί απότομα ψηλώσατε" και πολύ πολύ καλά κάνετε και τον κάνετε ban.
Εγώ το thread το ανακάλυψα χτες και το διαβάζω, απορώντας για τη συνέχισή του σε αυτό ειδικά το τέμπο και με αυτό το mood. Ο ένας μπαίνει και λέει "δεν παίζουμε καλά, ο Πεν είναι κακός", ο άλλος "ναι, δεν έπρεπε να φύγει ο Καζλάουσκας", "χάσαμε εκεί, θα χάσουμε εδώ", "κλαψ, ο Παναθηναϊκός μας νίκησε" και άλλες τέτοιες μπούρδες και μπαίνω και τους λέω να κάνουν υπομονή και να μην είναι πεσιμιστές και αμφισβητούν το Γκέρσον.
Συνέπεια του ποστ; "Μην το συνεχίζεις"...
Να μην το συνεχίσω μου το λέει ένας moderator. wink.gif

Ο δε Warrior μου γράφει ότι απευθύνομαι σε πόστερ προσωπικά. Συγνώμη, καλέ μου φίλε, απευθύνομαι στα γραφόμενα. Δεν ξέρω προσωπικά κανένα user παρά μόνο το dizzy.
Dromeas7
Μου φαίνεται ο treathitch είναι ο μάστερ του Ζεν!!Πολυ ήρεμος και όλο για υπομονή μιλάει...
Λοιπόν όπως σου είπε και ο Αναζ πέρσι που δεν πήγαινα για τίποτα έφτασα μια ανάσα απο το Final-four και στους τελικούς της Α1.Φέτος λοιπόν θα το θεωρήσω τεράστια αποτυχία αν δεν μπω Final-four όπως θα θεωρήσω αποτυχία αν χάσω στους τελικούς με 3-0.
Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι Ολυμπιακοί για υπομονή αλλά όταν έχασα απο τον ΠΑΟ στο κύπελλο το Σεπτέμβρη έκανα να το ξεπεράσω 5 μέρες και όταν του έδωσα απο δικιά μου ανοησία τον αγώνα στο πρωτάθλημα δεν κοιμήθηκα για 10 μέρες.
Έτσι ενεργούμε οι ¨Ελληνες με έντονα συναισθήματα και με ανυπομονησία. Και τον Κόλιεβιτς να είχα φέτος θέλω η ομάδα μου να κερδίζει τον ΠΑΟ και να πάρει το πρωτάθλημα...Έλα όμως που δεν έχω Κόλιεβιτς και έχω ένα σωρό παιχταράδες!!!!!

Και εγώ έχω απογοητευθεί με την μέχρι τώρα παρουσία της ομάδας και κυρίως με τον Πεν και την ικανότητα του να οργανώνει. Αυτό δεν έχει να κάνει όμως με τις προσδοκίες που έχει ο κάθε σωστός Ολυμπιακός.

Θέλω ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και το θέλω τωρα!!!!!!!!!! 19.gif
Warrior
QUOTE(treathitch @ Dec 13 2006, 01:04 PM) *
Ο δε Warrior μου γράφει ότι απευθύνομαι σε πόστερ προσωπικά. Συγνώμη, καλέ μου φίλε, απευθύνομαι στα γραφόμενα. Δεν ξέρω προσωπικά κανένα user παρά μόνο το dizzy.


Bρε treathitch....

ΑΝ σου πω εγω ή πω γενικα σε ενα τοπικ που συμμετεχεις και εκφραζεις αποψεις..."ποιοι ειστε εσεις που
θα κρινετε,εσεις που τοσα χρονια το χετε γραμμενο το αθλημα" χωρις να διευκρινιζω σε ποιον αναφερομαι..
δεν θα ενοχληθεις δηλαδη??

Αυτο σου λεω.Το ξερω οτι δεν απευθυνεσαι προσωπικα σε κανεναν,αλλα στα γραφομενα.Αλλα αυτο που
εκανα "quote" πιο πανω(στο προηγουμενο ποστ)ηταν ατυχες.Χαθηκε το νοημα ολων αυτων που
συζητουσατε και αυτων που ελεγες και συζηταμε τωρα βλακειες!
thrylos7
QUOTE
Εγώ το thread το ανακάλυψα χτες και το διαβάζω, απορώντας για τη συνέχισή του σε αυτό ειδικά το τέμπο και με αυτό το mood. Ο ένας μπαίνει και λέει "δεν παίζουμε καλά, ο Πεν είναι κακός", ο άλλος "ναι, δεν έπρεπε να φύγει ο Καζλάουσκας", "χάσαμε εκεί, θα χάσουμε εδώ", "κλαψ, ο Παναθηναϊκός μας νίκησε" και άλλες τέτοιες μπούρδες και μπαίνω και τους λέω να κάνουν υπομονή και να μην είναι πεσιμιστές και αμφισβητούν το Γκέρσον.
Συνέπεια του ποστ; "Μην το συνεχίζεις"...
Να μην το συνεχίσω μου το λέει ένας moderator.


Μην αλλοιώνεις την πραγματικότητα...

Ούτε με τόσο απλό τρόπο το έθεσες (να κάνουμε υπομονή δηλαδή) αφού και καλά δεν έχουμε το δικαίωμα της άποψης.

Όσο για να μην το συνεχίσεις, ήταν το να προκαλείς (βλέπε ορμόνες κτλ) και ασφαλώς όχι για την άποψή σου.

Τα posts υπάρχουν (όχι, ο κακός ο moderator δε θα τα σβήσει), μπορείς να τα ξαναδεις και να καταλάβεις γιατί έγινε αυτή η "φασαρία".
treathitch
Κι εγώ έχω υπάρξει (και τελώ και εν ενεργεία) moderator σε φόρουμ και παρ' όλα αυτά, δε βάζω χέρι σε κανέναν ακόμα και για χειρότερα πράγματα.
Καλά θα κάνεις, thrylos7, να είσαι σωστότερος στα καθήκοντά σου από δω και πέρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.