Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The David Blatt Thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
a bullet for your head
Όταν οι Καβς επαιζαν με τους Μπουλς στους ημιτελικούς της Ανατολής και προηγούνταν 3-2, είδα εναν μπασκετοδημοσιογραφο στο τουιτερ να λεει πως οι Καβς δεν βλεπονται...Τον ρώτησα αν θεωρεί...μπασκετική ''στρέβλωση'', το γεγονός ότι παρόλο που δεν βλέπονται, έχουν το πάνω χέρι για να φτάσουν στους τελικούς της Ανατολής και εκείνος μου απάντησε...''100 τα 100''..Θυμάμαι στην ολιγομηνη θητεία του στον Αρη, έλεγαν πολλοί...''παίζει συνέχεια ζώνη''ή...''πουλάει ικανότητες''..Πάντα ήμουν φαν του και πάντα τον προτεινα στα δημοφιλή τότε τοπικ για την διάδοχη κατάσταση στον πάγκο του Ολυμπιακού και της Εθνικής ομάδας! Γενικά, δεν τυγχανε ιδιαίτερης εκτίμησης στα έντυπα ή διαδικτυακά μέσα. Τώρα βέβαια, ολοι τον παρακολουθούν απ τον καναπέ τους! Άκουσα τις προάλλες πως οι Μπλατ-Κερ, είναι οι πρώτοι ρουκι προπονητές, που οδήγησαν τις ομάδες τους σε τελικούς Περιφέρειας! Πιθανότατα θα συναντηθούν και στους τελικούς του ΝΒΑ. Αν οι Καβς πάρουν το πρωτάθλημα, ο Μπλατ θα γίνει ο μόνος προπονητής που θα έχει κατακτήσει και Ευρωλίγκα και τίτλο ΝΒΑ! Εντωμεταξύ, δεν μου βγαίνει απ'το μυαλό πως πίσω απ' την πρόσληψη του Μπλατ, κρύβεται...Λεμπρονικος δάκτυλος! Ποιά είναι η άποψη σας για τον David?
yorgos
QUOTE
Εντωμεταξύ, δεν μου βγαίνει απ'το μυαλό πως πίσω απ' την πρόσληψη του Μπλατ, κρύβεται...Λεμπρονικος δάκτυλος!

Το τελείως αντίθετο. Ο ΛεΜπρον θέλει το βοηθό του και περιμένει πώς και πώς να σουτάρουν τον Μπλατ, τον οποίον και έχει γραμμένο.

Για μένα είναι εξαιρετικός προπονητής, με πολά τεχνάσματα κι έχει κάνει φοβερή δουλειά και σε εθνικό επίπεδο. Επειδή δνε έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα ΝΒΑ φέτος δεν ξέρω πόσο διακοσμητικός ή καθοριστικός είναι, σε μια ομάδα που είναι δεδομένο πως δεν κάνει κουμάντο.
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ May 27 2015, 02:54 ) *
Το τελείως αντίθετο. Ο ΛεΜπρον θέλει το βοηθό του και περιμένει πώς και πώς να σουτάρουν τον Μπλατ, τον οποίον και έχει γραμμένο.

Για μένα είναι εξαιρετικός προπονητής, με πολά τεχνάσματα κι έχει κάνει φοβερή δουλειά και σε εθνικό επίπεδο. Επειδή δνε έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα ΝΒΑ φέτος δεν ξέρω πόσο διακοσμητικός ή καθοριστικός είναι, σε μια ομάδα που είναι δεδομένο πως δεν κάνει κουμάντο.
Εγώ πάλι πιστεύω πως πίσω απ'την φετινή ''αρχιτεκτονική'' των Καβς κρύβεται ο Λεμπρον. Απ'την συγκροτηση του ροστερ, τα trade, ως και την επιλογή Μπλατ.
manosnismo
Μονο τα times να δει κανεις καταλαβαινει οτι ολοι τον εχουν γραμμενο τον μπλατ.Τωρα τελευταια εχει αρχισει να κερδιζει λιγο σεβασμο αλλα μαλλον θα τον σουταρουν το καλοκαιρι
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ May 27 2015, 02:54 ) *
Επειδή δνε έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα ΝΒΑ φέτος δεν ξέρω πόσο διακοσμητικός ή καθοριστικός είναι, σε μια ομάδα που είναι δεδομένο πως δεν κάνει κουμάντο.
Το κουμάντο στην ομάδα το κάνει ο Λεμπρον ποικιλοτρόπως. Ωστόσο ο Μπλατ στα πλέι-οφς είχε να διαχειριστεί την απώλεια του Λοβ, το πρόβλημα τραυματισμού του Ιρβινγκ και την τιμωρία σε δυο παιχνίδια του Σμιθ. Ανακάτεψε την τράπουλα, χρησιμοποίησε ωραία τα ροτεισον και γενικά στο τεχνικό-τακτικο σκέλος, οι Καβς ηταν πάντα προετοιμασμένοι! Θαρρώ να πω πως έχει καλή και ενεργή συμβολή-συνεισφορά.


QUOTE(manosnismo @ May 27 2015, 06:18 ) *
Μονο τα times να δει κανεις καταλαβαινει οτι ολοι τον εχουν γραμμενο τον μπλατ.Τωρα τελευταια εχει αρχισει να κερδιζει λιγο σεβασμο αλλα μαλλον θα τον σουταρουν το καλοκαιρι
Αν τον σουταρουν ως φιναλιστ σε τελικούς ή ως πρωταθλητή, θα πρόκειται περί πρωτοτυπιας
geo82
Διακοσμητικός
yorgos
QUOTE(a bullet for your head @ May 27 2015, 02:00 ) *
Εγώ πάλι πιστεύω πως πίσω απ'την φετινή ''αρχιτεκτονική'' των Καβς κρύβεται ο Λεμπρον. Απ'την συγκροτηση του ροστερ, τα trade, ως και την επιλογή Μπλατ.

Νομίζω ότι θυμάμαι καλά ότι τον Μπλατ τον υπέγραψαν πριν καν αποφασίσει ο ΛεΜπρον την επιστροφή, θυμάμαι στο PTI να γελάνε και να λένε ότι ούτε στο όνειρό του δεν το είχε δει ο άγνωστος Μπλατ ότι θα έχει ομάδα υποψήφια για τίτλο και ότι ο ΛεΜπρον ήθελε να τον διώξει από την αρχή, γύρω στα Χριστούγεννα δε είχαμε Μπλατιάδα για το πώς θα φύγει. Το ότι ο ΛεΜπρον ήθελε το βοηθό του Μπλατ ως πρώτο είναι δεδομένο και ευρέως στον ισραηλινό Τύπο, που ακολουθεί τον Μπλατ σα να είναι ο Μωυσλης (και ορθώς κατά τη γνώμη μου).

Δεν αμφισβητώ τις ικανότητές του αλλά αμφιβάλλω αν αποφασίζει για πολλά εκεί μέσα.
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ May 28 2015, 19:27 ) *
Νομίζω ότι θυμάμαι καλά ότι τον Μπλατ τον υπέγραψαν πριν καν αποφασίσει ο ΛεΜπρον την επιστροφή, θυμάμαι στο PTI να γελάνε και να λένε ότι ούτε στο όνειρό του δεν το είχε δει ο άγνωστος Μπλατ ότι θα έχει ομάδα υποψήφια για τίτλο και ότι ο ΛεΜπρον ήθελε να τον διώξει από την αρχή, γύρω στα Χριστούγεννα δε είχαμε Μπλατιάδα για το πώς θα φύγει. Το ότι ο ΛεΜπρον ήθελε το βοηθό του Μπλατ ως πρώτο είναι δεδομένο και ευρέως στον ισραηλινό Τύπο, που ακολουθεί τον Μπλατ σα να είναι ο Μωυσλης (και ορθώς κατά τη γνώμη μου).

Δεν αμφισβητώ τις ικανότητές του αλλά αμφιβάλλω αν αποφασίζει για πολλά εκεί μέσα.
Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα καταθέτουμε εκτιμήσεις. Η δικιά μου είναι πως ο Λεμπρον δεν αποφάσισε την επιστροφή του στο Κληβελαντ μέσα σε λίγες μέρες, αλλά το προετοιμαζε καιρό και με τους δικούς του όρους. Και το 2010, Ο Ραιλι δεν έφερε τους Λεμπρον-Μπος εν μια νυκτί! Αλλά το ζυμωνε μήνες πριν.Ο Λεμπρον εκτός του οτι είναι top αθλητής, γνωρίζει καλά και πως γίνονται οι μπίζνες στο ΝΒΑ! Ειχα ακούσει πως ειχαν ρωτήσει κάποτε τον Λεμπρον αν θεωρεί τον Ντιρκ, ως το καλύτερο Ευρωπαίο ever και είχε διαφωνήσει, αναφεροντας τον Ντραζεν! Αυτό δείχνει έναν καλό μπασκετικό γνωστη, μιας και τον Ντραζεν δεν τον πρόλαβε να παίζει! Πιστεύω πως είναι γενικά πολύ ενημερωμένος μπασκετικα και εκτός ΝΒΑ! Ίσως οι ικανότητες του Μπλατ να του έκαναν κλικ. Απλά ο Μπλατ έχει και άποψη, ενω ο Σποελστρα ηταν πιο low profile και δεχοταν τις παρεμβασεις των super star!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.