Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΒΑ, Ευρώπη και οπαδικές προτιμήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
colonel gomelsky
Ανοίγω (με μεγάλη επιφύλαξη είναι η αλήθεια) αυτό το τόπικ γιατί εδώ και καιρό παρατηρώ όλο και πιο έντονα μια κατάσταση. Θα το πω στην αρχή απλοικά: Οι περισσότεροι (όχι βέβαια όλοι και είναι απλά αίσθησή μου) οπαδοί του ΠΑΟ είτε δε συμπαθούμε είτε απαξιώνουμε το ΝΒΑ και τους ΝΒΑερς. Από την άλλη οι οπαδοί του ΟΣΦΠ στέκονται στο άλλο άκρο.

Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα όχι μόνο από το φόρουμ (που υπάρχει κάπως και δω) αλλά και από πολλά άλλα σάιτ, από τα σχόλια οπαδών του ΟΣΦΠ στου Μελάγιες και του Καβαλιεράτου ή των φίλων του ΠΑΟ στον Λαούδη.

Αν καταρχήν ισχύει αυτό, ποιές εξηγήσεις θα μπορούσαν να δοθούν;

Π.χ. οι οπαδοί του ΟΣΦΠ το κάνουν για να στηρίξουν την πολιτική της διοίκησης με τους ΝΒΑερς;

Οι οπαδοί του ΠΑΟ το κάνουν (κάνουμε) για να δώσουν μεγαλύτερη αξία στα ευρωπαικά τρόπαια του ΠΑΟ;

Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον μια τέτοια κουβέντα. Όχι προτίμησης ΝΒΑ ή Ευρώπης (άλλωστε υπάρχει τέτοιο τόπικ) αλλά συνάρτησης της οπαδικής με τη "μπασκετική" προτίμηση.
apkat
Eγω θελω διευκρινιση..Τι εννοεις οταν γραφεις οτι οι φιλοι του παο είτε δε συμπαθούν είτε απαξιώνουν το ΝΒΑ και τους ΝΒΑερς;;Οτι ειναι χειροτεροι οι τοπ Αμερικανοι απο τους τοπ Αμερικανους πχ;;Οτι ο μεσος Αμερικανος ειναι χειροτερος απο τον Ευρωπαιο;;Οτι οι μεσοι Αμερικανοι ειναι χειροτεροι απο τους τοπ Ευρωπαιους;;Τις ιδιες ερωτησεις για τις ομαδες του ΝΒΑ και της Ευρωπης;;Η αντιστοιχα για το επιπεδο το πρωταθληματος;;

και απο την αλλη οι Ολυμπιακοι που στέκονται στο άλλο άκρο τι ακριβως εχεις καταλαβει οτι πιστευουν;;

red pyramid88
Αν έχω καταλάβει καλά αυτό που εννοείς με το εισαγωγικό ποστ colonel, νομίζω πως αυτή η αντίληψη που υπάρχει στους -κυρίως πιο φανατικούς με την ομάδα- οπαδούς του ΠΑΟ συμβαίνει καθαρά και μόνο λόγω Ζέλικο, του οποίου η αντιπάθεια απέναντι στο NBA και αυτά που αντιπρωσοπεύει είναι γνωστή, οπότε και οι οπαδοί ακουλουθούν τα λόγια του λές και είναι οι 10 εντολές ή κάτι ανάλογο (ένας απο τους λόγους που ο Ζότς δεν είναι και η πρώτη μου συμπάθεια).

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι οι οπαδοί του Ολυμπιακού είναι πιο φιλο-NBA απο ότι αυτοί του ΠΑΟ. Κατά κύριο λόγο και οι 2 μόνο για τις ομάδες τους ενδιαφέρονται, λίγοι νομίζω είναι αυτοί που ασχολούνται με το τι γίνεται εκτός Ελλάδος.
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 21 2009, 23:34 ) *
Eγω θελω διευκρινιση..Τι εννοεις οταν γραφεις οτι οι φιλοι του παο είτε δε συμπαθούν είτε απαξιώνουν το ΝΒΑ και τους ΝΒΑερς;;Οτι ειναι χειροτεροι οι τοπ Αμερικανοι απο τους τοπ Αμερικανους πχ;;Οτι ο μεσος Αμερικανος ειναι χειροτερος απο τον Ευρωπαιο;;Οτι οι μεσοι Αμερικανοι ειναι χειροτεροι απο τους τοπ Ευρωπαιους;;Τις ιδιες ερωτησεις για τις ομαδες του ΝΒΑ και της Ευρωπης;;Η αντιστοιχα για το επιπεδο το πρωταθληματος;;

και απο την αλλη οι Ολυμπιακοι που στέκονται στο άλλο άκρο τι ακριβως εχεις καταλαβει οτι πιστευουν;;


Δεν μπαίνω σε τέτοια σύγκριση. Δε λέω ότι οι οπαδοί του ΠΑΟ λένε ότι ο Σίσκα π.χ. είναι το καλύτερο τριάρι του κόσμου και ο Λεμπρόν είναι πίθηκας. Απλά ότι κυριαρχεί η αντίληψη περί τσίρκου κτλ.

Μια ακόμη αφορμή για να ανοίξω το τόπικ είναι ότι σε μια ψηφοφορία ανάμεσα σε μερικούς pg που παίζουν στο ΝΒΑ (όχι σε όλους) είχα ψηφίσει Καλντερόν και ένας φίλος με ρώτησε αμέσως: Παναθηναικός είσαι;

Τεσπα, όλα αυτά μπορεί να είναι ιδέα μου και να προβαίνω σε αυθαίρετες γενικεύσεις.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 22 2009, 12:24 ) *
Απλά ότι κυριαρχεί η αντίληψη περί τσίρκου κτλ.

Μια ακόμη αφορμή για να ανοίξω το τόπικ είναι ότι σε μια ψηφοφορία ανάμεσα σε μερικούς pg που παίζουν στο ΝΒΑ (όχι σε όλους) είχα ψηφίσει Καλντερόν και ένας φίλος με ρώτησε αμέσως: Παναθηναικός είσαι;

Oταν ουτε ενας απο αυτους δεν εχει ιδεα απο ΝΒΑ και οι περισσοτεροι γενικα απο μπασκετ δεν ξερω τι καθεσαι και διαβαζεις........Μια φορα(και τελευταια) ειδα 2 απο τα φορουμ που ανεφερες και οση σχεση εχω εγω και εσυ με το Κρικετ αλλη τοση εχουν αυτοι που αναφερεις με το μπασκετ.........Ακουνε τον ημιμαθη Συριγο και τον Ομπραντοβιτς(που σαφως σεβομαι) που δεν του αρεσει το ΝΒΑ(αλλα αν ακουσουν οτι αρεσει το ΝΒΑ στον Ιτουδη θα αλλαξουν γνωμη καποιοι).....

Οσο για εσενα colonel καταλαβαινω οτι σου αρεσει πιο πολυ το Ευρωπαικο μπασκετ και γενικα οι Ευρωπαιοι αλλα αντικειμενικα ουτε ο Καλντερον ειναι ο καλυτερος πλειμεικερ του ΝΒΑ και υπαρχει χαος τεραστιο σε κλαση απο τον Κρις Πολ,τον Ντερον Γουιλιαμς,τον Κιντ,τον Νας,τον Μπιλαμπς,τον Μπαρον(ακομα και τωρα που ειναι ντεφορμε),τον Αντρε Μιλλερ και παει λεγοντας.....Ουτε ο Γκασολ ειναι ο καλυτερος ψηλος στον κοσμο......Μην κανουμε την ιδια συζητηση.....Εγω μιλαω αντικειμενικα και οχι αυτος που μου αρεσει ειναι ο καλυτερος σωνει και καλα......

Μην συνεχιζεις αλλο αυτο το πραγμα με το ΝΒΑ(ποσο μαλλον οταν δεν γνωριζεις για το ΝΒΑ και το λεω φιλικα)......Το ευρωπαικο μπασκετ απεχει χαοτικα απο το ΝΒΑ.........Αν νομιζουν καποιοι οτι κανοντας το αλλα ΝCAA (και χαιρονται καποιες χιλαδες ατομα οταν με το ΝΒΑ αυτο γινεται με εκατομμυρια ανθρωπους για να μην πω δις.......)θα κερδισουν φιλαθλους ανα τον κοσμο ειναι και ειστε πολυ γελασμενοι.....Οσο περναν τα χρονια και καθεστε να μιλησατε για μπασκετ με μεγαλυτερους που εχουν προλαβει τον Μπελοφ θα σας λενε "Το παρελθον ειναι καλυτερο......Δεν υπαρχει Γκαλης,Πετροβιτς,Σαμπονις."......και μια παραμετρος ειναι οτι λειπει το One man Show (π.χ Του Γκαλη που ευτυχως υπαρχει στο ΝΒΑ εδω και 65 σχεδον χρονια) το οποιο εβγαζε τα παιδια την δεκαετια του 80 να παιξουν μπασκετ στις αλανες και στα τσιμεντα οχι τα μπλοκακια του Ομπραντοβις και του Μεσσινα.....
Ας το πια το ΝΒΑ στην ησυχια του ποσο μαλλον οταν τα ατομα που αναφερεις δεν ξερουν καν τι ειναι μπασκετ αλλα και οι (υποτειθεται) γνωστες Συριγοι και Βασιλακοπουλοι(που το λενε Τσιρκο τρομαρα τους) ειναι ημιμαθεις και τα επιχειρηματα τους ειναι ελαχηστα!!!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Nov 22 2009, 14:42 ) *
Oταν ουτε ενας απο αυτους δεν εχει ιδεα απο ΝΒΑ και οι περισσοτεροι γενικα απο μπασκετ δεν ξερω τι καθεσαι και διαβαζεις........Μια φορα(και τελευταια) ειδα 2 απο τα φορουμ που ανεφερες και οση σχεση εχω εγω και εσυ με το Κρικετ αλλη τοσηεχουν αυτοι που αναφερεις με το μπασκετ.........Ακουνε τον ημιμαθη Συριγο και τον Ομπραντοβιτς που δεν του αρεσει το ΝΒΑ(αλλα αν ακουσουν οτι αρεσει το ΝΒΑ στον Ιτουδη θα αλλαξουν γνωμη καποιοι).....

Οσο για εσενα colonel καταλαβαινω οτι σου αρεσει πιο πολυ το Ευρωπαικο μπασκετ και γενικα οι Ευρωπαιοι αλλα αντικειμενικα ουτε ο Καλντερον ειναι ο καλυτερος πλειμεικερ του ΝΒΑ και υπαρχει χαος τεραστιο σε κλαση απο τον Κρις Πολ,τον Ντερον Γουιλιαμς,τον Κιντ,τον Νας,τον Μπιλαμπς,τον Μπαρον(ακομα και τωρα που ειναι ντεφορμε),τον Αντρε Μιλλερ και παει λεγοντας.....Ουτε ο Γκασολ ειναι ο καλυτερος ψηλος στον κοσμο......Μην κανουμε την ιδια συζητηση.....Εγω μιλαω αντικειμενικα και οχι αυτος που μου αρεσει ειναι ο καλυτερος σωνει και καλα......

Μην συνεχιζεις αλλο αυτο το πραγμα με το ΝΒΑ(ποσο μαλλον οταν δεν γνωριζεις για το ΝΒΑ και το λεω φιλικα)......Το ευρωπαικο μπασκετ απεχει χαοτικα απο το ΝΒΑ.........Αν νομιζουν καποιοι οτι κανοντας το αλλα ΝCAA (και χαιρονται καποιες χιλαδες ατομα οταν με το ΝΒΑ αυτο γινεται με εκατομμυρια ανθρωπους για να μην πω δις.......)θα κερδισουν φιλαθλους ανα τον κοσμο ειναι και ειστε πολυ γελασμενοι.....Οσο περναν τα χρονια και καθεστε να μιλησατε για μπασκετ με μεγαλυτερους που εχουν προλαβει τον Μπελοφ θα σας λενε "Το παρελθον ειναι καλυτερο......Δεν υπαρχει Γκαλης,Πετροβιτς,Σαμπονις."......και μια παραμετρος ειναι οτι λειπει το One man Show (π.χ Του Γκαλη που ευτυχως υπαρχει στο ΝΒΑ εδω και 65 σχεδον χρονια) το οποιο εβγαζε τα παιδια την δεκαετια του 80 να παιξουν μπασκετ στις αλανες και στα τσιμεντα οχι τα μπλοκακια του Ομπραντοβις και του Μεσσινα.....
Ας το πια το ΝΒΑ στην ησυχια του ποσο μαλλον οταν τα ατομα που αναφερεις δεν ξερουν καν τι ειναι μπασκετ αλλα και οι (υποτειθεται) γνωστες Συριγοι και Βασιλακοπουλοι(που το λενε Τσιρκο τρομαρα τους) ειναι ημιμαθεις και τα επιχειρηματα τους ειναι ελαχηστα!!!


Μάλλον εσύ το συνεχίζεις. Αν διέγνωσες ότι άνοιξα το τόπικ για να επαναφέρω το θέμα από την πίσω πόρτα, κάνεις λάθος. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν είναι ο καλύτερος pg ο Καλντερόν. Απλά η συγκεκριμένη ψηφοφορία είχε τον Καλντερόν και άλλους τρεις (δεν τους θυμάμαι), και γω ψήφισα τον Καλντερόν. Αν θες την ταπεινή μου γνώμη για τους καλύτερους pg είναι οι 1)Νας 2) Κιντ 3)CP3 4)Ντερόν και άλλοι

Αυτό που έγραψες και είναι όντως σχετικό με το τόπικ που άνοιξα είναι αυτό που μπόλνταρα. Και στο κάτω-κάτω μπορεί να μην υπάρχει καν αυτή η τάση που εγώ διέβλεψα. Κουβέντα να γίνεται.

Εντελώς φιλικά
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 22 2009, 14:59 ) *
Εντελώς φιλικά

Και εγω φιλικα στο εγραψα και κυριως δεν υπαρχει λογος να διαβαζεις και να αποτυπωνεις αποψεις απο ανθρωπους που πολλες φορες ασχολουνται μονο για το οπαδιλικι.......
Omar Little
QUOTE (colonel gomelsky @ Nov 22 2009, 14:59 ) *
Απλά η συγκεκριμένη ψηφοφορία είχε τον Καλντερόν και άλλους τρεις (δεν τους θυμάμαι), και γω ψήφισα τον Καλντερόν.


Btw η ψηφοφορία ήταν για το καλύτερο PG της Ανατολής και οι επιλογές ήταν: 1)Arenas, 2)Rondo, 3)Rose, 4) Bibby, 5)Nelson, 6) Calderon.

Ε κι όταν λες: "Ο αρινας θα ξαναπαιξει υψηλου επιπεδου μπασκετ; Και β) απο που και ως που ειναι pg?" φαίνεται ότι απλώς υπάρχουν και Παναθηναϊκοί που ενώ δεν έχουν ιδέα περί NBA, εκφράζουν τη γνώμη τους στα τυφλά και άγνωστο πως διαμόρφωσαν και άποψη.
colonel gomelsky
QUOTE(Omar Little @ Nov 22 2009, 15:24 ) *
Btw η ψηφοφορία ήταν για το καλύτερο PG της Ανατολής και οι επιλογές ήταν: 1)Arenas, 2)Rondo, 3)Rose, 4) Bibby, 5)Nelson, 6) Calderon.

Ε κι όταν λες: "Ο αρινας θα ξαναπαιξει υψηλου επιπεδου μπασκετ; Και β) απο που και ως που ειναι pg?" φαίνεται ότι απλώς υπάρχουν και Παναθηναϊκοί που ενώ δεν έχουν ιδέα περί NBA, εκφράζουν τη γνώμη τους στα τυφλά και άγνωστο πως διαμόρφωσαν και άποψη.


Ακριβώς αυτά έγραψα φίλε ομαρ. Το δεύτερο είναι άστοχο. Νόμιζα ότι ο αρίνας είναι sg. Για το πρώτο, ήξερα ότι ο αρίνας είχε έναν καταστροφικό τραυματισμό.

Προφανώς υπάρχουν και παναθηναικοί που δεν έχουν ιδέα. Αυτό δεν είναι κακό, το κακό είναι να μην προσπαθείς να μαθαίνεις. Επίσης δεν είναι κακό να εκφράζεις άποψη ακόμα και όταν ΔΕΝ έχεις ολοκληρωμένη εικόνα αν είσαι ένας απλός φίλαθλος. Αν είσαι δημοσιογράφος και διαμορφώνεις την κοινή γνώμη είναι όντως πρόβλημα.
apkat
Tεσπα..Αν και θα ηθελα να μου απαντησεις λιγο πιο συγκεκριμενα δεν πειραζει..

Λοιπον γνωμη μου ειναι οτι οι Παναθηναικοιν σε μεγαλο βαθμο ειναι κατα του ΝΒΑ λογω προπονητη..Αν ειχαν καποιον αλλον δεν θα ειχαν αυτην την αντιληψη..Οταν η Μακαμπι σαρωνε τις κουπες δεν υποβαθμισε το ΝΒΑ αφου το εκτιμουσε πολυ ο προπονητης της..

Στην Ελλαδα λοιπον εχουμε τα εξης δεδομενα..Μια τεραστια ομαδα με προπονητη εναν σκληροπυρηνικο ανθρωπο που δεν εκτιμα καθολου το ΝΒΑ..Ασχετους δημοσιογραφους οι για πολλα χρονια για να επιβιωσουν θα επρεπε να γλειφουν τον ολο μηχανισμο του Παναθηναικου αφου για χρονια μπασκετ=Παναθηναικος..Ασχετους φιλαθλους με το αντικειμενο και μηδαμινη τριβη με το ΝΒΑ.

Αυτα τα 3 λοιπον θεωρω οτι επαιξαν τον ρολο τους..Πιο σημαντικα το 2-3..Το 2 ομως ειναι αποτελεσμα του 1.

Απο την αλλη τωρα οι Ολυμπιακοι σταματησαν την οποια ενασχοληση τους με το μπασκετ καπου στο 2000..Εκτος απο αυτο για τους περισσοτερους το ΝΒΑ ισουται με τις για αυτους μαγικες εποχες του ΝΒΑ των 80'ς και 90'ς..Εχοντας λοιπον μια εξανιδεικευμενη εικονα της πραγματικοτητας στο μυαλο τους..Και απεχοντας απο καθε μπασκετικο δημοσιογραφο που για χρονια εχουν συνδεσει με το κατεστημενο του παο υποστηριζουν τυφλα το ΝΒΑ χωρις να εχουν καμια αποψη για αυτο αφου και αυτοι δεν το βλεπουν.+ οτι ο Ολυμπιακος ψωνιζει απο ΝΒΑ οποτε λογικα βλεπουν τους παικτες τους με μια παραπανω συμπαθεια και καθε καλοκαιρι μπαινουν στην διαδικασια να τους υποστηριξουν.

Παντως εν τελει και οι 2 ομαδες θεωρω οτι ειναι εξισου ασχετες στην πλειοψηφεια τους απο ΝΒΑ και υποστηριζουν καποια πραγματα στα τυφλα..Τυπικα χαρακτηριστικα οπαδων δηλαδη..

Υ.Γ:Ελπιζω να σε καλυψα αφου προσπαθησα να κανω ον τοπικ ποστ..
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 22 2009, 17:07 ) *
Tεσπα..Αν και θα ηθελα να μου απαντησεις λιγο πιο συγκεκριμενα δεν πειραζει..

Λοιπον γνωμη μου ειναι οτι οι Παναθηναικοιν σε μεγαλο βαθμο ειναι κατα του ΝΒΑ λογω προπονητη..Αν ειχαν καποιον αλλον δεν θα ειχαν αυτην την αντιληψη..Οταν η Μακαμπι σαρωνε τις κουπες δεν υποβαθμισε το ΝΒΑ αφου το εκτιμουσε πολυ ο προπονητης της..

Στην Ελλαδα λοιπον εχουμε τα εξης δεδομενα..Μια τεραστια ομαδα με προπονητη εναν σκληροπυρηνικο ανθρωπο που δεν εκτιμα καθολου το ΝΒΑ..Ασχετους δημοσιογραφους οι για πολλα χρονια για να επιβιωσουν θα επρεπε να γλειφουν τον ολο μηχανισμο του Παναθηναικου αφου για χρονια μπασκετ=Παναθηναικος..Ασχετους φιλαθλους με το αντικειμενο και μηδαμινη τριβη με το ΝΒΑ.

Αυτα τα 3 λοιπον θεωρω οτι επαιξαν τον ρολο τους..Πιο σημαντικα το 2-3..Το 2 ομως ειναι αποτελεσμα του 1.

Απο την αλλη τωρα οι Ολυμπιακοι σταματησαν την οποια ενασχοληση τους με το μπασκετ καπου στο 2000..Εκτος απο αυτο για τους περισσοτερους το ΝΒΑ ισουται με τις για αυτους μαγικες εποχες του ΝΒΑ των 80'ς και 90'ς..Εχοντας λοιπον μια εξανιδεικευμενη εικονα της πραγματικοτητας στο μυαλο τους..Και απεχοντας απο καθε μπασκετικο δημοσιογραφο που για χρονια εχουν συνδεσει με το κατεστημενο του παο υποστηριζουν τυφλα το ΝΒΑ χωρις να εχουν καμια αποψη για αυτο αφου και αυτοι δεν το βλεπουν.+ οτι ο Ολυμπιακος ψωνιζει απο ΝΒΑ οποτε λογικα βλεπουν τους παικτες τους με μια παραπανω συμπαθεια και καθε καλοκαιρι μπαινουν στην διαδικασια να τους υποστηριξουν.

Παντως εν τελει και οι 2 ομαδες θεωρω οτι ειναι εξισου ασχετες στην πλειοψηφεια τους απο ΝΒΑ και υποστηριζουν καποια πραγματα στα τυφλα..Τυπικα χαρακτηριστικα οπαδων δηλαδη..

Υ.Γ:Ελπιζω να σε καλυψα αφου προσπαθησα να κανω ον τοπικ ποστ..


Όχι απλά με κάλυψες, αλλά συμφωνώ και με τις απόψεις που παρέθεσες. Σίγουρα αυτά τα στοιχεία παίξαν τεράστιο ρόλο.
Μόνο για τους δημοσιογράφους έχω μια επιφύλαξη: Π.χ. οι Σκουντής, Χατζηγεωργίου, Ιωάννου, Μαγουλάς (που έχουν μια αλφα επιρροή - ειδικά ο πρώτος) είναι τρελοί θιασώτες του ΝΒΑ.

ΥΓ. Όταν μιλάω για επιρροή, εννοώ γενικά στους τηλεθεατές-οπαδούς. Όχι μόνο στους μυημένους.
polympoumpounas
Τα ποστς των Colonel και Pyramid με καλυψαν απολυτα μπορω να πω.

Να αναφερω απλως οτι ολη αυτη η αμφισβητηση εχει να κανει και με την νικη μας το 2006 στην Ιαπωνια.Γενικα η χωρα μας δεν εχει καλη σχεση με το ΝΒΑ.Δεν νομιζω οτι σε αλλες χωρες της Ευρωπης υπαρχει αυτο το κλιμα, εστω και μονο στις ταξεις των οπαδων μιας συγκεκριμενης ομαδας αυτης της χωρας.Χωρις να ειμαι και βεβαιος, αμφιβαλλω αν οι οπαδοι της ΤΣΣΚΑ ή της Σιενα νοιωθουν ετσι για το ΝΒΑ παρα τις επιτυχιες των ομαδων τους.Λιγο ομως η νικη μας επι των αμερικανων, λιγο η αποτυχια ολων μας των παιχτων που εχουν παει να δοκιμαστουν(υπαρχει αλλη μπασκετικη ευρωπαικη χωρα χωρις ουτε μια αξιολογη πορεια καποιου της παιχτη εκει?) εχει κανει πολλους απο εμας να το αντιπαθουν και αυτο εκφραζεται με διαφορους τροπους ενας εκ των οποιων ειναι η αμφισβητηση.Αυτο το φαινομενο ειναι φυσιολογικο να υπαρχει περισσοτερο στους Παναθηναικους για τους λογους που ειπαν τα παιδια πιο πανω, μην τους επαναλαμβανω

Παντως και στις ταξεις των οπαδων του ΠΑΟ, αυτοι που συνηθως δεν εχουν καλη γνωμη για το ΝΒΑ ειναι αυτοι που ειτε δεν ασχολουνται καθολου, ειτε ασχολουνται εντελως επιφανειακα με αυτο.Βλεπουν δηλαδη τα highlights που και που, διαβαζουν κανενα αρθρο αν εχει να κανει με παιχτη που γνωριζουν ενω σπανιοτερα(=2,3 φορες το χρονο) καθονται να δουν και κανενα παιχνιδι αν το πετυχουν στην T.V. oπου επειδη δεν γνωριζουν σχεδον κανενα παιχτη και την "ιστορια" γυρω απο το παιχνιδι, τους φαινεται οπως ειναι φυσιολογικο εντελως βαρετο και ανιαρο.
Ειναι το ιδιο φαινομενο που παρατηρειται με πολλους fans του ΝΒΑ(κυριως μικροτερους σε ηλικια) που τωρα βλεπουν πολυ αλλα επειδη δεν εχουν ασχοληθει με τις παλιοτερες εποχες αν τους βαλεις να δουν κανενα παιχνιδι των 70΄ τους φαινεται βαρετο ενω μαλιστα πολλοι απο αυτους θεωρουν οτι τοτε παιζοταν μπασκετ της πλακας και οτι οι παλιοι σταρς(πχ. Καριμ) καναν αυτα που καναν γιατι δεν ειχαν αντιπαλους


Υ.Γ. Συγνωμη αν βγηκα λιγο off-topic blove.gif

PARISINOS
Καταρχας να πω οτι ο ομπραντοβιτς δεν μισει το ΝΒΑ. Οσοι το λετε , απλα εχετε παρασυρθει απο την δεδομενη προτιμηση του σε παιχτες ψημενους στην ευρωπαικη πραγματικοτητα, δηλαδη κατα βαση ευρωπαιους.

Ο ομπραντοβιτς οταν εχει ρωτηθει ποια θα ηταν η ιδανικη 5αδα του , απαντησε #ματζικ τζονσον, ματζικ τζονσον, ματζικ τζονσον, ματζικ ντζονσον, ματζικ ντζονσον#. Δεν ειπε ουτε ντεγιαν , ντεγιαν , ντεγιαν, ουτε ντραζεν, ντραζεν, ντραζεν.

Απλα ο ζοτς ξερει τι κερδιζει στην ευρωπη. Και στην ευρωπη κερδιζει ενα συγκεκριμμενο στυλ παιχνιδιου, το οποιο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ παιχτες του ΝΒΑ ( μεχρι και πρωτοκλασσατοι) δεν κατεχουν και αρα δεν μπορουν να εφαρμοσουν.

Δεν υποβαθμιζει ο ζοτς το ΝΒΑ, ουτε το θεωρει τσιρκο, απλα υπαρχουν τεραστιες διαφορες στους κανονισμους και στο στυλ παιχνιδιου των δυο κοσμων, που καθιστα οποιαδηποτε μεταγραφη παιχτη υψηλο ρισκο ( ποσω μαλλον που οι παιχτες απο τους οποιους καλειται μια ευρωπαικη ομαδα να επιλεξει δεν αποτελουν την αφροκρεμα του ΝΒΑ, αλλα απλα παιχτες που αποτελουν τη μεσσαια ταχυτητα. Ενα σιγουρο χαρτι σαν τον κομπε , γκαρνετ , ντανκαν κλπ δεν ερχεται με τιποτα, ενω οι πιο μετριοι που ερχονται τυπου τσιλι, ουειφερ, ντελκ , παργκο ειναι λαχεια που συνηθως δεν πιανουν).

Και αυτη ειναι η διαφορα του μεσου οπαδου του ΠΑΟ απο αυτον τον ΟΣΦΠ. Και οι δυο ειναι σχετικα ασχετοι με το ΝΒΑ ( αλλωστε λιγοι ξερουν απο μπασκετ γενικα, ποσω μαλλον απο ΝΒΑ) , απλα οι μεν φιλαθλοι του ΠΑΟ ακολουθουν το δογμα ζοτς ( το οποιο τυχαινει να ειναι το σωστο) ενω οι φιλοι του ΟΣΦΠ ακομα δεν το εχουν καταλαβει ( δεν θα αργησουν βεβαια , και ηδη υπαρχει στροφη σχετικη, οχι μονο των φιλαθλων στα φορουμ, αλλα και των αγγελο, αφου καταλαβαν την τεραστια αναγκαιοτητα αποκτησης ηγετων με ευρωπαικη νοοτροπια οπως παπαλουκας, κλειζα, στους οποιους στηριζεται μια ομαδα πρωταθλητισμου).

Και για να προλαβω οσους πουν οτι η φιλοσοφια ζοτς δεν ειναι απαριτητως σωστη ( μιας και δεν εχει το αλαθητο του παπα , και δεν ειναι ο γκουρου του μπασκετ) να πω οτι σωστη φιλοσοφια ειναι αυτη που κερδιζει, και ο ζοτς εχει σαρωσει τα τροπαια 20 χρονια τωρα παιρνοντας 7 ( αλλα 6-7 εχουν παρει μεσσινα και μαλκοβιτς , ο σκπετικισμους των οποιων οσον αφορα το ΝΒΑ και τους αμερικανους ισως να ειναι και μεγαλυτερος απο του ζοτς).

Οπως εχω τονισει κατα καιρους λοιπον, το να πει κανεις οτι μερικοι παιχταραδες του ΝΒΑ δεν κανουν για ευρωπη ( η τουλαχιστον χανουν αρκετη απο τη δυναμικη τους) δεν αποτελει μομφη κατα του ΝΒΑ, ουτε προσπαθεια υποβαθμισης . Ειναι μια απλη ρεαλιστηκη προσεγγιση της πραγματικοτητας της καταστασης και του ευρωπαικου τροπου παιχνιδιου.

Για παραδειγμα πιστευω πραγματικα οτι παιχτης σαν τον αιβερσον απλα θα ηταν καταστροφη για οποιαδηποτε ομαδα κορυφης στην ευρωπη. Πραγματικη καταστροφη ομως ( σε ρολο ηγετη βεβαιως). Απο την αλλη ο κομπε απλα θα εκανε θραυση ( οχι οτι θα εβαζε 50 ποντους μεσο ορο, απλα η ομαδα του κομπε θα ηταν σχετικη σιγουρη νικητρια της ευρωλιγκα καθε χρονο, αρκει οι συμπαιχτες του να ηταν απλα ικανοι και τιποτα παραπανω).

Η ολη σηζητηση λοιπον ξεκιναει απο λαθος βασεις. Πολυ απλα γιατι πολλοι νομιζουν οτι για να απαντησεις στο αιωνιο ερωτημα ΝΒΑ η ευρωλιγκα ( ΝΒΑ για μενα ξεκαθαρα ανεξαρτητως κανονων, μιας και οι κορυφαιοι παιζουν εκει) , αρκει να ξερους τους παιχτες και τις δυνατοτητες τους.
Αυτο ειναι εν μερη σωστο, αλλα κατα τη γνωμη μου , το ερωτημα για να απαντηθει χρειαζεται βαθεια κατανοηση των διαφορων των δυο κοσμων, και των χαρακτηριστικων που απαιτουνται για να κυριαρχησεις στον ενα κοσμο και στον αλλον. Διαφορες τεραστιες τις οποιες πολλοι παραγνωριζουν, οι οποιες ομως ειναι εξαιρετικα σημαντικες και τις οποιες σιγουρα εχουν κατανοησει οι μεσσινα και ομπραντοβιτς. Οι αγγελο ακομα μαθαινουν, και οταν καταλαβουν οτι το ποσοι ποντοι βαζεις στο ΝΒΑ, δεν εχει καμια σχεση με το ποσους θα βαζεις στην ευρωπη, τοτε ισως στησουν πραγματικα σωστα για πρωτη φορα την ομαδα τους ( ηδη παντως δειχνουν να εχουν κατανοησει πολλα πραγματα).

Δεν υπαρχουν λοιπον υπερμαχοι του ΝΒΑ και αντιφρονουντες ( η μαλλον υπαρχουν αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα , μιας και ειναι μειοψηφεια. Αλλωστε για να μπεις στον κοπο να υποβαθμισεις κατι , πρεπει να ασχολεισε και οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται καν με μπασκετ στην ελλαδα) .
Υπαρχουν απλως ανθρωποι που καταλαβαινουν πως παιζεται το αθλημα στην ευρωπη και αρα ξερουν τι χρειαζεται για να κερδισεις , και αλλοι που δεν καταλαβαινουν, η δεν θελουν να καταλαβουν ( γιατι θεωρουν οτι το να κυριαρχει το συνολο και οχι το ατομο, το να κυριαρχει το συστημα και οχι το ενστικτο, να να κυριαρχει ο κοουτς και οχι ο σταρ υποβαθμιζει το αθλημα και αρα δεν θελουν να παραδεχτουν κατι που ειναι αυτονοητο).

Οτι δηλαδη οι κανονες στην ευρωπη ειναι τετοιοι που δεν επιτρεπουν στο ταλεντο να κερδισει το συστημα. Που δεν επιτρεπουν στον εναν να κερδισει τους 5, που δεν επιτρεπουν στο ενστικτο να επιβληθει της οργανωσης.
Οι κανονες για να κυριαρχησεις στην ευρωπη ειναι σαφεις, και για να κερδισεις πρεπει να τους ακολουθησεις. Και για να τους ακολουθεις πρεπει να διαθετεις στρατιωτες ( παιχτες) που να μπορουν να το κανουν.

Και τετοιοι ειναι κυριως ευρωπαιοι ( και καμια 50αρια αμερικανοι, παιχτες τοπ κλας , που ομως δεν προκειται να ερθουν στην ευρωπη).

Οταν λοιπον πολλοι φιλοι του ΠΑΟ μιλανε αρνητικα για μερικους ΝΒΑερ που ακουγονται, ενω τρεχουν να υμνησουν τον καθε σαρας, κλειζα , διαμαντιδη δεν το κανουν επειδη εχουν κομπλεξ με το ΝΒΑ. Το κανουν επειδη απλα εχουν μαθει τι κερδιζει στην ευρωπη.
Και δυστηχως για τον καθε ουειφερ και τον καθε τζενινγκς, για την ευρωπη οι κλειζα και διαμαντιδης εχουν αποδειχτει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ( παρ οτι για το ΝΒΑ οι δυο πρωτοι θα ηταν αρκετα καλυτεροι).

Αυτα απο μενα , συγγνωμη για την πολυλογια.
Gravedigger
Κατά την γνώμη μου πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Όπως ανέφεραν και πολλοί παραπάνω,αν κάποιος είναι ψαγμένος με το μπάσκετ,παρακολουθεί και Ευρωπαικό και NBA,μπορεί εύκολα να ανγνωρίσει πιο επίπεδο είναι ανώτερο.Και αυτό είναι το ΝΒΑ biggrin.gif
Τώρα αυτό που είπε ο Colonel έχει μια βάση αλλά δεν μπορούμε να στηριχθούμε στις απόψεις κάποιον κολλημένων και ημιμαθών φιλάθλων.Γιατί αν πας στην 13 και στην 7 και ρωτήσεις την άποψη τους είναι λογικό να απαντήσουν με βάση τις προτιμήσεις τους και όχι τις (ανύπαρκτες) γνώσεις τους.
half-man half-maverick
QUOTE(Gravedigger @ Nov 23 2009, 13:23 ) *
Κατά την γνώμη μου πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Όπως ανέφεραν και πολλοί παραπάνω,αν κάποιος είναι ψαγμένος με το μπάσκετ,παρακολουθεί και Ευρωπαικό και NBA,μπορεί εύκολα να ανγνωρίσει πιο επίπεδο είναι ανώτερο.Και αυτό είναι το ΝΒΑ biggrin.gif
Τώρα αυτό που είπε ο Colonel έχει μια βάση αλλά δεν μπορούμε να στηριχθούμε στις απόψεις κάποιον κολλημένων και ημιμαθών φιλάθλων.Γιατί αν πας στην 13 και στην 7 και ρωτήσεις την άποψη τους είναι λογικό να απαντήσουν με βάση τις προτιμήσεις τους και όχι τις (ανύπαρκτες) γνώσεις τους.

+1
αν ρωτησεις τους περισσοτερους ελληνες φιλαθλους για το νβα θα σου πουν για ντοπαρισμενους αμπαλους που επειδη ειναι μαυροι ειναι πιο αθλητικοι και μονο σε αυτο υπερτερουν απο τους ευρωπαιους

colonel gomelsky
QUOTE(Gravedigger @ Nov 23 2009, 13:23 ) *
Κατά την γνώμη μου πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Όπως ανέφεραν και πολλοί παραπάνω,αν κάποιος είναι ψαγμένος με το μπάσκετ,παρακολουθεί και Ευρωπαικό και NBA,μπορεί εύκολα να ανγνωρίσει πιο επίπεδο είναι ανώτερο.Και αυτό είναι το ΝΒΑ biggrin.gif
Τώρα αυτό που είπε ο Colonel έχει μια βάση αλλά δεν μπορούμε να στηριχθούμε στις απόψεις κάποιον κολλημένων και ημιμαθών φιλάθλων.Γιατί αν πας στην 13 και στην 7 και ρωτήσεις την άποψη τους είναι λογικό να απαντήσουν με βάση τις προτιμήσεις τους και όχι τις (ανύπαρκτες) γνώσεις τους.


Απλά να υπενθυμίσω ότι το αρχικό μου ποστ δεν είναι κάποιο κατασταλαγμένο (έστω και σε μένα) συμπέρασμα. Απλά μια "αυρα", μια "αίσθηση" που εισπράττω.
Run-N-Gun
Παρεμβαίνω κι εγώ εδώ με αφορμή το ότι το poll με τους PG's ήταν στο blog μας.

Κάθε περίπτωση παίκτη που έρχεται από το NBA στην Ευρώπη πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά. Οι συνθήκες και οι απαιτήσεις είναι όντως διαφορετικής φύσεως. Άλλοι προσαρμόζονται γρήγορα, άλλοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες κατά τη μετάβαση από την αμερικανική στην ευρωπαϊκή φιλοσοφία.

Όσον αφορά το ελληνικό "φίλαθλο" κοινό και τις γνώσεις του για το NBA, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει από αυτή τη συζήτηση είναι το προφανές, όπως το έθεσε τέλεια ο φίλος half-man half-maverick.

QUOTE(half-man half-maverick @ Nov 23 2009, 15:54 ) *
αν ρωτησεις τους περισσοτερους ελληνες φιλαθλους για το νβα θα σου πουν για ντοπαρισμενους αμπαλους που επειδη ειναι μαυροι ειναι πιο αθλητικοι και μονο σε αυτο υπερτερουν απο τους ευρωπαιους
a bullet for your head
QUOTE(Run-N-Gun @ Nov 23 2009, 21:26 ) *
Παρεμβαίνω κι εγώ εδώ με αφορμή το ότι το poll με τους PG's ήταν στο blog μας.

Κάθε περίπτωση παίκτη που έρχεται από το NBA στην Ευρώπη πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά. Οι συνθήκες και οι απαιτήσεις είναι όντως διαφορετικής φύσεως. Άλλοι προσαρμόζονται γρήγορα, άλλοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες κατά τη μετάβαση από την αμερικανική στην ευρωπαϊκή φιλοσοφία.

Όσον αφορά το ελληνικό "φίλαθλο" κοινό και τις γνώσεις του για το NBA, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει από αυτή τη συζήτηση είναι το προφανές, όπως το έθεσε τέλεια ο φίλος half-man half-maverick.

Οι δυσκολιες δεν εχουν να κανουν μονο με την μεταβαση απ την μια φιλοσοφια στην αλλη(αν εννοεις την αγωνιστικη φιλοσοφια και τον τροπο παιχνιδιου,τη διαφορα στους κανονισμους).
Εχουν να κανουν και με τον τελειως διαφορετικο τροπο προσεγγισης του αθληματος(οτι δηλαδη στο ΝΒΑ οι παικτες ειναι καπως πιο απελευθερωμενοι απ τις ''προπονητικες δαγκανες & περιορισμους''..και οτι δεν υπαρχει αυτη η πιεση για το αποτελεσμα η' οι τοσο εντονες αντιδρασεις του κοινου..)..
Επισης υπαρχουν πολιτισμικες διαφορες,διαφορες στον καθημερινο τροπο ζωης,στους βιορρυθμους κ.α.
Οσον αφορα τις γνωσεις του Ελληνικου ''φιλαθλου'' κοινου,δεν θα ελεγα πως μπορει να σκεφτονται περι αμπαλων...σιγουρα ομως υπερτονιζουν τη διαφορα που υπαρχει στις αθλητικες ικανοτητες.
Air and King
Στο οποιο blog σας ριχνοντας μολις τωρα μια ματια στην συνεντευξη του Ρεντζια τον τοποθετω στην κατηγορια των ημιμαθων!
Ο λογος?

RnG: Αν λέγαμε Kobe-Jordan?

E.Ρ.: Κοίταξε, δεν μπορείς να συγκρίνεις Kobe με Jordan. Είναι ιεροσυλία. Δεν υπάρχει σύγκριση. Jordan, και μετά αρχίζουν και άλλα κατασκευάσματα των εταιριών marketing. Μπορώ να συγκρίνω το LeBron με τον Kobe, αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω κανέναν από τους δύο με τον Jordan. Άλλη κλάση, μια κατηγορία μόνος του.






Δεν υπαρχει Ιεροσυλια αφηστε αυτη την λεξη στον αθλητισμο και αυτο ο Ρεντζιας που εχει ζησει και Στην Αμερικη επρεπε να το ξερει.Η Αμερικανοι δεν την χρησιμοποιουν αυτην την λεξη....
Οταν συγκρινεις το πρωτο κορυφαιο σουτινγκ γκαρντ ολων των εποχων τον Μαικλ Τζορνταν με τον δευτερο Κομπι Μπραιαντ(καθως θεωρω πως εχει ξεπερασει το "logo" του ΝΒΑ τον Τζερι Γουεστ που ειναι πλεον τριτος) μονο αυτη την λεξη δεν πρεπει να χρησιμοποιει...Ποσο μαλλον οταν στο χειρησμο της μπαλας και στο τριποντο ειναι καλυτερος ο Κομπι αλλα και στην Crossover που ο Τζορνταν ποτε δεν την εκανε αλλα Γκετο-ανοιγμα....Δεν ηξερε να την κανει...

Συνολικα ο Τζορνταν ειναι καλυτερος βαζοντας παραμετρους Leader-impact-Αμυνα-σουτ απο μεση αποσταση-Ατομικοι-ομαδικοι Τιτλοι-περισσοτερες μεγαλες εμφανισεις........Αλλα ο Κομπι ειναι κοντα και σαφως στεκεται επαξια στην συγκριση!

Η ποσο μαλλον οταν αθλητες που εχουν παιξει και με τους 2 θεωρουν τον Κομπι καλυτερο.....Διαφωνω με τον Σαλλευ αλλα η συγκριση υπαρχει και την δικαουται ο Κομπι.....ασχετα αν ο Τζορνταν στο συνολο των παραμετρων ειναι καλυτερος!

“I played with both Kobe and Michael. I would have to say that Kobe Bryant is the better player. Kobe has a much better shot, handles the ball better, and just has more tricks to go along with his game. And just look at his career…he already has 3 rings and he’s going for his fourth this year.”
— John Salley, former NBA player…”

Οφ τοπικ αλλα δεν ηξερα και που αλλου να γραψω.......



Οσο για τον ΛεΜπρον Ρετζια ο ιδιος ο Τζορνταν πριν λιγο καιρο ειπε πρωτη φορα για παιχτη κατι τετοιο.....Ας την λεξη ιεροσυλια για την Εκκλησια......Τι σε εμαθε ο Λαρρυ Μπραουν?

"LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable."
-Legend Michael Jordan on LeBron James


Ημιμαθεια και σε αθλητες αλλα και στους περισσοτερους στην Ελλαδα ειδικα αν βαλουμε και τον παραγοντα Ιστορια μεσα με το ΝΒΑ με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπως π.χ ο Γιατζογλου.....

Ολοι υμνουν τον Τζορνταν αλλα δεν εχω ακουσει κανενα να το κανει αυτο με τον Τσαμπερλαιν,τον Μπειλορ,τον Κουζι,τον Μπελαμι,τον Σαρμαν,τον Πετιτ κ.α......γιατι δεν τους ξερουν και δεν ασχοληθηκαν ποτε να τους μαθουν.......



Run-N-Gun
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 23 2009, 21:42 ) *
Οι δυσκολιες δεν εχουν να κανουν μονο με την μεταβαση απ την μια φιλοσοφια στην αλλη(αν εννοεις την αγωνιστικη φιλοσοφια και τον τροπο παιχνιδιου,τη διαφορα στους κανονισμους).
Εχουν να κανουν και με τον τελειως διαφορετικο τροπο προσεγγισης του αθληματος(οτι δηλαδη στο ΝΒΑ οι παικτες ειναι καπως πιο απελευθερωμενοι απ τις ''προπονητικες δαγκανες & περιορισμους''..και οτι δεν υπαρχει αυτη η πιεση για το αποτελεσμα η' οι τοσο εντονες αντιδρασεις του κοινου..)..
Επισης υπαρχουν πολιτισμικες διαφορες,διαφορες στον καθημερινο τροπο ζωης,στους βιορρυθμους κ.α.
Οσον αφορα τις γνωσεις του Ελληνικου ''φιλαθλου'' κοινου,δεν θα ελεγα πως μπορει να σκεφτονται περι αμπαλων...σιγουρα ομως υπερτονιζουν τη διαφορα που υπαρχει στις αθλητικες ικανοτητες.


Με τη λέξη "φιλοσοφία" εννοούσα όλα αυτά που αναφέρεις: αγωνιστικές διαφορές, διαφορετικοί κανονισμοί, διαφορετικό στιλ παιχνιδιού, διαφορετικό on-the-court mentality των Αμερικανών, διαφορετική κουλτούρα και περιβάλλον, διαφορετικός τρόπος σκέψης, κτλ.

Έχεις δίκιο που εξειδίκευσες περαιτέρω αυτό για το ελληνικό κοινό, απλά μου άρεσε το quote του φίλου maverick επειδή περιέγραψε τη γενικότερη αμάθεια του κοινού με έναν κάπως πιο έντονο τρόπο. biggrin.gif
red pyramid88
QUOTE(PARISINOS @ Nov 23 2009, 06:30 ) *
Καταρχας να πω οτι ο ομπραντοβιτς δεν μισει το ΝΒΑ. Οσοι το λετε , απλα εχετε παρασυρθει απο την δεδομενη προτιμηση του σε παιχτες ψημενους στην ευρωπαικη πραγματικοτητα, δηλαδη κατα βαση ευρωπαιους.

Ο ομπραντοβιτς οταν εχει ρωτηθει ποια θα ηταν η ιδανικη 5αδα του , απαντησε #ματζικ τζονσον, ματζικ τζονσον, ματζικ τζονσον, ματζικ ντζονσον, ματζικ ντζονσον#. Δεν ειπε ουτε ντεγιαν , ντεγιαν , ντεγιαν, ουτε ντραζεν, ντραζεν, ντραζεν.

Απλα ο ζοτς ξερει τι κερδιζει στην ευρωπη. Και στην ευρωπη κερδιζει ενα συγκεκριμμενο στυλ παιχνιδιου, το οποιο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ παιχτες του ΝΒΑ ( μεχρι και πρωτοκλασσατοι) δεν κατεχουν και αρα δεν μπορουν να εφαρμοσουν.


Μία παρατήρηση εδώ μόνο, γιατί στα άλλα συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου: συγκεκριμένα για τον Ομπραντοβιτς νομίζω μιλάμε καθαρά για αντιπάθεια. Αυτή την εντύπωση μου έχουν δώσει και δηλώσεις του και κυρίως το ύφος του όταν έλεγε ότι έλεγε. Επίσης, στη συνέντευξη που ανέφερε ότι ο αγαπημένος του παίκτης ήταν ο Magic είχε πεί πιο πριν ότι το NBA δεν είναι του γούστου του. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έχει αφήσει ο Ζοτς, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά καλά λόγια για το συγκεκριμένο πρωτάθλημα απο μέρους του δεν έχω ακούσει ποτέ.
Gravedigger
Με αφορμή το ποστ του Air and King και την συνέντευξη του Ρεντζιά επιβεβαιώνομαι σε κάποιο βαθμό σε αυτό που πιστεύω καιρό τώρα.Ότι γενικά οι Έλληνες παίχτες δεν γνωρίζουν πολλά από ΝΒΑ.Γνώμη μου φυσικά.Αν πας πχ στον Βασιλόπουλο και του πεις Tyreke Evans δεν θα ξέρει ποιος είναι!
colonel gomelsky
QUOTE(Gravedigger @ Nov 24 2009, 11:52 ) *
Με αφορμή το ποστ του Air and King και την συνέντευξη του Ρεντζιά επιβεβαιώνομαι σε κάποιο βαθμό σε αυτό που πιστεύω καιρό τώρα.Ότι γενικά οι Έλληνες παίχτες δεν γνωρίζουν πολλά από ΝΒΑ.Γνώμη μου φυσικά.Αν πας πχ στον Βασιλόπουλο και του πεις Tyreke Evans δεν θα ξέρει ποιος είναι!


ΟΦ ΤΟΠΙΚ:
Επίσης ο Ρετζιάς αναφέρει πως και οι Αμερικάνοι φίλαθλοι δεν ξέρουν και πολύ από μπάσκετ:

RnG: Πώς ένιωσες τους fans στην Αμερική σε σχέση με αυτούς στην Ελλάδα? Αγαπάνε το μπάσκετ περισσότερο?

Ε.Ρ.: Όχι, δεν είναι αυτό. Στην Αμερική αγαπάνε το show. Οι περισσότεροι που πάνε στα γήπεδα στο ΝΒΑ μη νομίζεις ότι είναι fans του μπάσκετ, απλά είναι entertainment, πάνε να περάσουν καλά. Να πιούνε τα ποτά τους, να χειροκροτήσουν, να φάνε και να δουν και show. Oι Έλληνες, αγαπάνε το μπάσκετ και θέλουν να πάνε στο γήπεδο, απλά είναι αυτό το μικρό ποσοστό, οι ηλίθιοι, που χαλάνε το άθλημα. Είναι αυτοί οι δήθεν οργανωμένοι που μόνο κακό κάνουν.

http://run-n-gun.blogspot.com/

ΥΓ. Αυτός -ο πώς τον είπες- τον ξέρει τον Βασιλόπουλο; tongue.gif
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 12:14 ) *
ΟΦ ΤΟΠΙΚ:
Επίσης ο Ρετζιάς αναφέρει πως και οι Αμερικάνοι φίλαθλοι δεν ξέρουν και πολύ από μπάσκετ:

RnG: Πώς ένιωσες τους fans στην Αμερική σε σχέση με αυτούς στην Ελλάδα? Αγαπάνε το μπάσκετ περισσότερο?

Ε.Ρ.: Όχι, δεν είναι αυτό. Στην Αμερική αγαπάνε το show. Οι περισσότεροι που πάνε στα γήπεδα στο ΝΒΑ μη νομίζεις ότι είναι fans του μπάσκετ, απλά είναι entertainment, πάνε να περάσουν καλά. Να πιούνε τα ποτά τους, να χειροκροτήσουν, να φάνε και να δουν και show. Oι Έλληνες, αγαπάνε το μπάσκετ και θέλουν να πάνε στο γήπεδο, απλά είναι αυτό το μικρό ποσοστό, οι ηλίθιοι, που χαλάνε το άθλημα. Είναι αυτοί οι δήθεν οργανωμένοι που μόνο κακό κάνουν.

http://run-n-gun.blogspot.com/

ΥΓ. Αυτός -ο πώς τον είπες- τον ξέρει τον Βασιλόπουλο; tongue.gif

Bεβαια αυτο που ειπε ο Ρετζιας δεν ισχυει ουτε 1%......Αν ισχυει μονο στο Στειπλς Σεντερ(νεο γηπεδο των Λεικερς) η παλια στο Φορουμ(παλιο γηπεδο των Λεικερς που παρα το Showtime την δεκαετια του 80 δεν γεμιζε τις περισσοτερες φορες) που πανε πολλοι Celebrities....
Το μπασκετ για παραδειγμα που ξερει ο κοσμος στην Ιντιαναπολη(λογω κυριως της αγαπης για το Κολλεγιακο αλλα και για τους Πεισερς ακομα και οταν ηταν στο ΑΒΑ) αλλα και στην Νεα Υορκη δεν το ξερει κανενας φιλαθλος στην Ευρωπη σε τετοιο βαθμο.....
Απλα στο ΝΒΑ πανε πολυ διασημοι και το παρακολουθουν και αν παει κανεις σε γηπεδα οπως των Λεικερς,τον Νικς,των Χιτ θα δει ολη την αφροκρεμα απο Celebrities......

O Ρετζιας νομιζει οτι επειδη οι φιλαθλοι δεν βριζουν μανες και πατερες των παιχτων δεν ξερουν.....
Στην "Πολη της Αδερφικης Αγαπης" την Φιλαδελφια οπου ηταν ο Ρετζιας και ειχε ενα απο τους μεγαλυτερους προπονητες ολων των εποχων τον Λαρρυ Μπραουν που εχει κατακτησει και κολλεγιακο αλλα και πρωταθλημα ΝΒΑ οι φιλαθλοι ξερουν τρομερο μπασκετ και εχουν δει μεγαλους παιχτες οπως ο Τσαμπερλαιν,ο Τζουλιους Ειρβινγκ,ο Μπαρκλει,ο Αιβερσον κ.α

Ημιμαθεια στο φουλ........

QUOTE(Gravedigger @ Nov 24 2009, 11:52 ) *
Με αφορμή το ποστ του Air and King και την συνέντευξη του Ρεντζιά επιβεβαιώνομαι σε κάποιο βαθμό σε αυτό που πιστεύω καιρό τώρα.Ότι γενικά οι Έλληνες παίχτες δεν γνωρίζουν πολλά από ΝΒΑ.Γνώμη μου φυσικά.Αν πας πχ στον Βασιλόπουλο και του πεις Tyreke Evans δεν θα ξέρει ποιος είναι!

Ο Παπαλουκας γνωριζει και ασχολειται ειδικα οσο ηταν στην Ρωσια και ειναι και μεγαλος φαν του Νας......
Ενω στο παιχνιδι στην Αμερικη με τους Καβαλιερς περιμενε υπομονετηκα τον ΛεΜπρον να βγει για να του δωσει υπογεγραμμενη την φανελα κατι που κανονησε "το βισμα" του ο Βαντερπουλ που ηταν παλια μαζι στην ΤΣΣΚΑ και τωρα δουλευει για τους Καβαλιερς......και ο ΛεΜπρον εκανε πραξη αυτο......



Αυτο που λες Gravedigger ισχυει σε αντιθεση για παραδειγμα με ολες τις αλλες χωρες Ισπανια,Ιταλια,Γαλλια που ξερουν πολλους απο το ΝΒΑ και το σεβονται και δεν λενε αυτες τις βλακειες που ακουμε στην Ελλαδα......


Υ.Γ.Παντως οι πιτσηρηκαδες στην Ελλαδα δειχνουν αγαπη προς το ΝΒΑ...Εχω ενα γνωστο Διεθυντη στην ΑDIDAS και μου ειπε οτι το καλοκαιρι στο ΟΑΚΑ(αν και απο οτι εμαθα το εκαναν μεσημερι σε σχεδον 40 βαθμους κελσιου) που ηρθε ο Τζος Σμιθ περασαν πανω απο 5000 ατομα και πολλα παιδια ηθελαν να φωτογραφηθουν μαζι με τον Σταρ των Χωκς.....Δυστυχως δεν ειχα χρονο να παω να δω απο κοντα......τον Πυραυλοκινητο αυτο παιχτη!
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Nov 24 2009, 14:40 ) *
Bεβαια αυτο που ειπε ο Ρετζιας δεν ισχυει ουτε 1%......Αν ισχυει μονο στο Στειπλς Σεντερ(νεο γηπεδο των Λεικερς) η παλια στο Φορουμ(παλιο γηπεδο των Λεικερς που παρα το Showtime την δεκαετια του 80 δεν γεμιζε τις περισσοτερες φορες) που πανε πολλοι Celebrities....
Το μπασκετ για παραδειγμα που ξερει ο κοσμος στην Ιντιαναπολη(λογω κυριως της αγαπης για το Κολλεγιακο αλλα και για τους Πεισερς ακομα και οταν ηταν στο ΑΒΑ) αλλα και στην Νεα Υορκη δεν το ξερει κανενας φιλαθλος στην Ευρωπη σε τετοιο βαθμο.....
Απλα στο ΝΒΑ πανε πολυ διασημοι και το παρακολουθουν και αν παει κανεις σε γηπεδα οπως των Λεικερς,τον Νικς,των Χιτ θα δει ολη την αφροκρεμα απο Celebrities......

O Ρετζιας νομιζει οτι επειδη οι φιλαθλοι δεν βριζουν μανες και πατερες των παιχτων δεν ξερουν.....
Στην "Πολη της Αδερφικης Αγαπης" την Φιλαδελφια οπου ηταν ο Ρετζιας και ειχε ενα απο τους μεγαλυτερους προπονητες ολων των εποχων τον Λαρρυ Μπραουν που εχει κατακτησει και κολλεγιακο αλλα και πρωταθλημα ΝΒΑ οι φιλαθλοι ξερουν τρομερο μπασκετ και εχουν δει μεγαλους παιχτες οπως ο Τσαμπερλαιν,ο Τζουλιους Ειρβινγκ,ο Μπαρκλει,ο Αιβερσον κ.α

Ημιμαθεια στο φουλ........


Παντως επειδη εχω παει σε αρκετα παιχνιδια ΝΒΑ, εχω να πω οτι πολλες φορες μεσα στο ματς βλεπεις αρκετα ατομα να σηκωνονται και να πηγαινουν να φανε χοτ ντογκ και να πιουνε κοκα κολα.

Καλα αν γινεται δωρεαν διανομη τακος κλπ ( μερικες φορες κανουν προσφορες , δηλαδη διαφιμιστικα τρικ , αν η ομαδα φτασει τους 100 ποντους πχ και αλλα τετοια) απλα βλεπεις το μισο γηπεδο να τρεχει να προλαβει εν μεσο αγωνα.

Αυτα , οχι οτι δειχνουν κατι ντε και καλα , απλα ετσι για να ακουγεται και ο αντιλογος.

Γιατι κατα τη γνωμη μου το να απαξιωνεται η αποψη ενος παιχτη με εμπειρια ΝΒΑ ( τι καλυτερο για να εχει βαρυτητα η αποψη σου) , επειδη δεν συμφωνει καποιος , ειναι καπος ατοπο.

Οχι οτι συμφωνω με τον ρεντζια ( τον βρισκω υπερβολικο) αλλα οχι και να λεμε οτι τον χαρακτηριζει ημιμαθεια. Απλα αυτη ειναι η αποψη του του ανθρωπου.

Ανθρωποι που ξερουν τρομερο μπασκετ υπαρχουν παντου. Και στην ιντιανα, και στη λιθουανια, και στην ελλαδα , και στην ισπανια. Παντου. Το να λεμε οτι το μπασκετ που ξερει ο φιλαθλος στην ιντιανα , δεν το ξερει κανενας στην ευρωπη , το βρισκω ακρως υπερβολλικο.

Ασε που το παραδειγμα του 2002 , με τα αδεια γηπεδα στην ιντιανα, ειναι πολυ προσφατο. Και μη μου πει κανενας οτι τους ενδιαφερει μονο το κολλεγιακο και το ΝΒΑ, γιατι καποιος που λατρευει το μπασκετ, απλα δεν κανει διακρισεις.

Και ΝΒΑ βλεπει, και κολλεγιακο, και ΦΙΜΠΑ, και ευρωλιγκα. Μεχρι και κατι απιθανους στο πρωταθλημα αυστραλιας εχω πιασει τον ευαυτο μου να παρακολουθει.

Υ.γ. Δεν ξερω τι λεγεται στην ισπανια και στη γερμανια για το ΝΒΑ, παντως στη γαλλια απλα εχουν ψυχωση. Τοση που δεν δειχνουν ουτε το φαιναλ 4 ( μονο τον τελικο της ευρωλιγκας δειξανε , μαλιστα στο συνδρομιτικο, και μαλιστα δεν εδειξαν ουτε την απονομη, μη χασουν το τζαμπολ στο ντενβερ)...Καλα αν ρωτησω τον μεσο γαλλο φιλο του μπασκετ, αναθεμα και αν ξερει το σαρας η τον παπαλουκα.

Για μενα η ελλαδα ειναι σχετικα σε καλο επιπεδο απο πλευρας γνωσεων μπασκετ. Και ΝΒΑ βλεπουν αρκετοι και ευρωπαικο.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Nov 24 2009, 16:39 ) *
Παντως επειδη εχω παει σε αρκετα παιχνιδια ΝΒΑ, εχω να πω οτι πολλες φορες μεσα στο ματς βλεπεις αρκετα ατομα να σηκωνονται και να πηγαινουν να φανε χοτ ντογκ και να πιουνε κοκα κολα.

Καλα αν γινεται δωρεαν διανομη τακος κλπ ( μερικες φορες κανουν προσφορες , δηλαδη διαφιμιστικα τρικ , αν η ομαδα φτασει τους 100 ποντους πχ και αλλα τετοια) απλα βλεπεις το μισο γηπεδο να τρεχει να προλαβει εν μεσο αγωνα.

Αυτα , οχι οτι δειχνουν κατι ντε και καλα , απλα ετσι για να ακουγεται και ο αντιλογος.

Γιατι κατα τη γνωμη μου το να απαξιωνεται η αποψη ενος παιχτη με εμπειρια ΝΒΑ ( τι καλυτερο για να εχει βαρυτητα η αποψη σου) , επειδη δεν συμφωνει καποιος , ειναι καπος ατοπο.

Οχι οτι συμφωνω με τον ρεντζια ( τον βρισκω υπερβολικο) αλλα οχι και να λεμε οτι τον χαρακτηριζει ημιμαθεια. Απλα αυτη ειναι η αποψη του του ανθρωπου.

Ανθρωποι που ξερουν τρομερο μπασκετ υπαρχουν παντου. Και στην ιντιανα, και στη λιθουανια, και στην ελλαδα , και στην ισπανια. Παντου. Το να λεμε οτι το μπασκετ που ξερει ο φιλαθλος στην ιντιανα , δεν το ξερει κανενας στην ευρωπη , το βρισκω ακρως υπερβολλικο.

Ασε που το παραδειγμα του 2002 , με τα αδεια γηπεδα στην ιντιανα, ειναι πολυ προσφατο. Και μη μου πει κανενας οτι τους ενδιαφερει μονο το κολλεγιακο και το ΝΒΑ, γιατι καποιος που λατρευει το μπασκετ, απλα δεν κανει διακρισεις.

Και ΝΒΑ βλεπει, και κολλεγιακο, και ΦΙΜΠΑ, και ευρωλιγκα. Μεχρι και κατι απιθανους στο πρωταθλημα αυστραλιας εχω πιασει τον ευαυτο μου να παρακολουθει.

Parisine εγω εχω ζησει στην Αμερικη και ακομα αν και δεν εχω δει αγωνα ΝΒΑ καθως παω τα καλοκαιρια συγγενης μου ειχε διαρκειας στο παλιο γηπεδο των Μπουλς μεχρι το 1994 οπου το αντικατεστησε το Γουναιτεντ Σεντερ στο παλιο Σικαγο Στειντουμ και εβλεπε τον Τζορνταν απο Ρουκι .....
Δεν περιμενω τον Ρεντζια να μου πει τι εστι Αμερικη και Αμερικανικη Νοοτροπια οταν εχω ανθρωπους συγγενεις που ζουν εκει μια ζωη και χαρη σε αυτους εχω πανω απο τα 3/4 της Ιστοριας του ΝΒΑ σε εικονα και οταν εχω παει μεχρι και σε Γκετο για να βρω παιχνιδια(δεν ξερω ποσοι ανθρωποι το εχουν κανει αυτο....Μονο ενα Ιταλο ειδα να το κανει με τετοιο ζηλο) και εχω μιλησει με παρα πολλους ανθρωπους για μπασκετ....Η εμπειρια του Ρεντζια δεν μου λεει τιποτα οταν η δικη μου εμπειρια κρατα απο την Αμερικη πανω απο 20 χρονια εστω και για ενα μηνα τον χρονο!Ποιος Ρετζιας?Αυτα που λεει δεν θα τα ακουσεις απο κανενα Αμερικανο η π.χ απο τον Πετζα που ζει χρονια στην Αμερικη!

Στην Ιντιανα το μπασκετ και ειδικοτερα το Κολλεγιακο ειναι σαν Θρησκεια τι να μην σου πω για το 2002?Στο λεω γιατι ετσι ειναι!!
Η ομαδα που κατεβασε τοτε εκτος οτι ειναι η χειροτερη απο πλευρας επαγγελαμτιων ακομα και παιχτες κλασης οπως ο Πιρς που ειχε κατεβει δεν ηταν καν στο prime του......Μην λες πραγματα απλα για να τα πεις....Αντιλογος δεκτος αλλα να στεκει.....Στην Ιντιανα το ξερει οποιος ασχολειται με μπασκετ αυτο που λεω!


Ανθρωποι που ξερουν πολυ μπασκετ μπορει να υπαρχουν και στην Μαδαγασκαρη....Στο συνολο ομως Parisine δεν ξερουν οσο στις H.Π.Α.....Και το συνολο ειναι πανω απο ολα οχι τα λιγα ατομα!Π.χ οι Μορμονοι που ειναι και παραξενοι "ΒλαχοΑμερικανοι" σαν ανθρωποι ξερουν μπασκετ οσο λίγοι στον πλανητη.........

Οσο για τα Τακος που λες και τα Ντονατς παλι δεν εχει να κανει με το ποιος ξερει η μπασκετ η οχι......Αυτοι που λες ξερουν πολυ περισσοτερο μπασκετ απο αυτους στην Ελλαδα και γενικα στην Ευρωπη που βριζουν τις μανες των παιχτων και τα Ιερα τους......Αυτα ειναι πραδαειγματα οπως ειπες για αντιλογο αλλα δεν στεκουν!

Ειμαι 31 χρονων πηγαινω απο 9 χρονων στο Σικαγο λες να περιμενα τον Ρετζια να μου πει τι εστι Αμερικανικη νοοτροπια?Ε οχι δα!Στην φιλαδελφια δεν εχω παει αλλα ξερω τι εστι μπασκετ για την πολη!

Υ.Γ Ειναι ημιμαθης ο Ρετζιας.....Δεν εχω κατι μαζι του αλλα αυτα που λεει αυτο δειχνουν!Ακουσε την γνωμη του Γιατζογλου π.χ που εχει ζησει και στην Αμερικη και στην Ευρωπη για χρονια η και του Νικου Γκαλη και θα καταλαβεις γιατι ημιμαθεια μιλαμε!
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Nov 24 2009, 15:58 ) *
Parisine εγω εχω ζησει στην Αμερικη και ακομα αν και δεν εχω δει αγωνα ΝΒΑ καθως παω τα καλοκαιρια συγγενης μου ειχε διαρκειας στο παλιο γηπεδο των Μπουλς μεχρι το 1994 οπου το αντικατεστησε το Γουναιτεντ Σεντερ στο παλιο Σικαγο Στειντουμ και εβλεπε τον Τζορνταν απο Ρουκι .....
Δεν περιμενω τον Ρεντζια να μου πει τι εστι Αμερικη και Αμερικανικη Νοοτροπια οταν εχω ανθρωπους συγγενεις που ζουν εκει μια ζωη και χαρη σε αυτους εχω πανω απο τα 3/4 της Ιστοριας του ΝΒΑ σε εικονα και οταν εχω παει μεχρι και σε Γκετο για να βρω παιχνιδια(δεν ξερω ποσοι ανθρωποι το εχουν κανει αυτο....Μονο ενα Ιταλο ειδα να το κανει με τετοιο ζηλο) και εχω μιλησει με παρα πολλους ανθρωπους για μπασκετ....Η εμπειρια του Ρεντζια δεν μου λεει τιποτα οταν η δικη μου εμπειρια κρατα απο την Αμερικη πανω απο 20 χρονια εστω και για ενα μηνα τον χρονο!Ποιος Ρετζιας?Αυτα που λεει δεν θα τα ακουσεις απο κανενα Αμερικανο η π.χ απο τον Πετζα που ζει χρονια στην Αμερικη!

Στην Ιντιανα το μπασκετ και ειδικοτερα το Κολλεγιακο ειναι σαν Θρησκεια τι να μην σου πω για το 2002?Στο λεω γιατι ετσι ειναι!!
Η ομαδα που κατεβασε τοτε εκτος οτι ειναι η χειροτερη απο πλευρας επαγγελαμτιων ακομα και παιχτες κλασης οπως ο Πιρς που ειχε κατεβει δεν ηταν καν στο prime του......Μην λες πραγματα απλα για να τα πεις....Αντιλογος δεκτος αλλα να στεκει.....Στην Ιντιανα το ξερει οποιος ασχολειται με μπασκετ αυτο που λεω!


Ανθρωποι που ξερουν πολυ μπασκετ μπορει να υπαρχουν και στην Μαδαγασκαρη....Στο συνολο ομως Parisine δεν ξερουν οσο στις H.Π.Α.....Και το συνολο ειναι πανω απο ολα οχι τα λιγα ατομα!Π.χ οι Μορμονοι που ειναι και παραξενοι "ΒλαχοΑμερικανοι" σαν ανθρωποι ξερουν μπασκετ οσο λίγοι στον πλανητη.........

Οσο για τα Τακος που λες και τα Ντονατς παλι δεν εχει να κανει με το ποιος ξερει η μπασκετ η οχι......Αυτοι που λες ξερουν πολυ περισσοτερο μπασκετ απο αυτους στην Ελλαδα και γενικα στην Ευρωπη που βριζουν τις μανες των παιχτων και τα Ιερα τους......Αυτα ειναι πραδαειγματα οπως ειπες για αντιλογο αλλα δεν στεκουν!

Ειμαι 31 χρονων πηγαινω απο 9 χρονων στο Σικαγο λες να περιμενα τον Ρετζια να μου πει τι εστι Αμερικανικη νοοτροπια?Ε οχι δα!Στην φιλαδελφια δεν εχω παει αλλα ξερω τι εστι μπασκετ για την πολη!

Υ.Γ Ειναι ημιμαθης ο Ρετζιας.....Δεν εχω κατι μαζι του αλλα αυτα που λεει αυτο δειχνουν!Ακουσε την γνωμη του Γιατζογλου π.χ που εχει ζησει και στην Αμερικη και στην Ευρωπη για χρονια η και του Νικου Γκαλη και θα καταλαβεις γιατι ημιμαθεια μιλαμε!


Οταν εννοουσα οτι ο ρεντζιας δεν ειναι ημιμαθεις, εννοουσα οτι ανθρωπος που εχει παιξει σε ολα τα γηπεδα του ΝΒΑ, δεν μπορει να χαρακτξριστει ημιμαθεις οσον αφορα την ατμοσφαιρα σε αυτα τα γηπεδα.
Διαμορφωσε μια αποψη με την οποια τυχαινει να μην συμφωνεις ( ουτε και εγω) αλλα δεν σημαινει οτι χαρακτηριζεται απο ημιμαθεια.

Τωρα βεβαιως και δεν θα περιμενεις το ρεντζια να σου μαθει την ατμοσφαιρα στην αμερικη , δεν αντιλεγω. Ειδικα αν εχεις τη δυνατοτητα να εχεις δικια σου εμπειρια , τοτε προφανως και θα εμπιστευτεις την δικη σου κριση.

Τωρα για τους αμερικανους συμφωνω οτι σε ενα γενικο μεσο ορο, ξερουν περισσοτερο μπασκετ απο τους ευρωπαιους ( πραγμα λογικο μιας και το μπασκετ στην ευρωπη εχει παραδοση μονο σε συγκεκριμενες χωρες, και μεχρι και σε αυτες , λιγοτερα χρονια απ οτι στις ΗΠΑ, και μαλιστα επισκιαζεται τρομερα απο τον βασιλια ποδοσφαιρο).

Ωστοσο παρ οτι ειναι γεγονος οτι οι ανθρωποι το γνωριζουν το αθλημα περισσοτερο απο τον καθενα, διαφωνω οτι οι περισσοτερο που πανε γηπεδο το κατεχουν. Για να γεμισεις γηπεδα 25χιλιαδων θεσεων, χρειαζεται να εχεις και παρα πολλους που απλα πανε για τη φαση και το σοου, και οχι επειδη τους αρεσει και καταλαβαινουν το μπασκετ ( και γι αυτο παρατηρουνται τα φαινομενα που ανεφερα με τα τακος και λοιπα).

Παντως μιας και ανεφερες οτι δεν εχεις παει σε γηπεδο ΝΒΑ, να πω πως πραγματικα ειναι εκπληκτικη εμπειρια. Απλα αξιζει τον κοπο. Χαιρεσαι το αθλημα.

Χωρις γενικα να ειμαι θιασωτης του αμερικανικου μαρκετινγκ, και χωρις να μου αρεσουν ιδιαιτερα πολλα απο τα χαπενινγκ που κανουν στο γηπεδο ( πολλα τα θεωρω καπως υπερβολικα), εχω να πω οτι μακαρι να ηταν ετσι η ατμοσφαιρα στην ελλαδα. Πραγματικα πρεπει να το ζησεις για να καταλαβεις τη διαφορα.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Nov 24 2009, 19:16 ) *
Οταν εννοουσα οτι ο ρεντζιας δεν ειναι ημιμαθεις, εννοουσα οτι ανθρωπος που εχει παιξει σε ολα τα γηπεδα του ΝΒΑ, δεν μπορει να χαρακτξριστει ημιμαθεις οσον αφορα την ατμοσφαιρα σε αυτα τα γηπεδα.
Διαμορφωσε μια αποψη με την οποια τυχαινει να μην συμφωνεις ( ουτε και εγω) αλλα δεν σημαινει οτι χαρακτηριζεται απο ημιμαθεια.

Τωρα βεβαιως και δεν θα περιμενεις το ρεντζια να σου μαθει την ατμοσφαιρα στην αμερικη , δεν αντιλεγω. Ειδικα αν εχεις τη δυνατοτητα να εχεις δικια σου εμπειρια , τοτε προφανως και θα εμπιστευτεις την δικη σου κριση.

Τωρα για τους αμερικανους συμφωνω οτι σε ενα γενικο μεσο ορο, ξερουν περισσοτερο μπασκετ απο τους ευρωπαιους ( πραγμα λογικο μιας και το μπασκετ στην ευρωπη εχει παραδοση μονο σε συγκεκριμενες χωρες, και μεχρι και σε αυτες , λιγοτερα χρονια απ οτι στις ΗΠΑ, και μαλιστα επισκιαζεται τρομερα απο τον βασιλια ποδοσφαιρο).

Ωστοσο παρ οτι ειναι γεγονος οτι οι ανθρωποι το γνωριζουν το αθλημα περισσοτερο απο τον καθενα, διαφωνω οτι οι περισσοτερο που πανε γηπεδο το κατεχουν. Για να γεμισεις γηπεδα 25χιλιαδων θεσεων, χρειαζεται να εχεις και παρα πολλους που απλα πανε για τη φαση και το σοου, και οχι επειδη τους αρεσει και καταλαβαινουν το μπασκετ ( και γι αυτο παρατηρουνται τα φαινομενα που ανεφερα με τα τακος και λοιπα).

Παντως μιας και ανεφερες οτι δεν εχεις παει σε γηπεδο ΝΒΑ, να πω πως πραγματικα ειναι εκπληκτικη εμπειρια. Απλα αξιζει τον κοπο. Χαιρεσαι το αθλημα.

Χωρις γενικα να ειμαι θιασωτης του αμερικανικου μαρκετινγκ, και χωρις να μου αρεσουν ιδιαιτερα πολλα απο τα χαπενινγκ που κανουν στο γηπεδο ( πολλα τα θεωρω καπως υπερβολικα), εχω να πω οτι μακαρι να ηταν ετσι η ατμοσφαιρα στην ελλαδα. Πραγματικα πρεπει να το ζησεις για να καταλαβεις τη διαφορα.

Ουσιαστικα την ημιμαθεια που εχει την ξεκινησα απο το σκεπτικο του στην συγκριση Κομπι και ΛεΜπρον με Τζορνταν και εξηγησα τους λογους και πως σκεφτονται στην Αμερικη......και ειναι το σωστο.....οτι παντα μπορει η οχι να βγει καποιος καλυτερος.........Ποσο μαλλον οταν στην Αμερικη υμνουν ολους τους παιχτες που το αξιζουν απο το παρελθον και απο το παρον και οχι μονο τον Τζορνταν....

Τωρα δεν μπορει να λεει για τους οπαδους αυτα ποσο μαλλον οταν σε ολα τα γηπεδα των 30 ομαδων ειναι τελειως διαφορετικοι ανθρωποι...Μιλαμε για αλλες πολιτειες και αλλους ανθρωπους σε καθε Πολη....Π.χ Στο Μαιαμι αν δεις τους αγωνες το γηπεδο ειναι αδειο στην πρωτη περιοδο παντα παρολο που τα εισητηρια ειναι σχεδον ολα πουλημενα....Στο Κληβελαντ απο την πρωτη στιγμη ειναι γεματο.....

Επισης αμφηβαλω αν ξερει οτι οι οπαδοι των Σιξερς πεταγαν καποτε Ποπ-Κορν και Πεπσι στο αγωνιστηκο χωρο για να εκφρασουν δυσαρεσκεια......πριν καποια χρονια....Αυτο για την Ευρωπη μπορει να ειναι πταισμα αλλα για το ΝΒΑ ειναι πολυ σπανιο.....
Σου ξαναλεω αν πας στο γηπεδο των Πεισερς το 90% ξερουν πολυ μπασκετ κατι που δεν συμβαινει σε τετοιο ποσοστο ας πουμε στο Στειπλς Σεντερ οταν οι μισοι πανε για να διαφημηστουν και ειναι Celebrities.......
Επισης των Νικς(παρολο που και εκει εχει Celebrities) και των Σελτικς ειναι πολυ μπασκετικα κοινα και με παραδοση!Στο Σικαγο επισης!Οι Μορμονοι στην Γιουτα επισης ξερουν πολυ μπασκετ και για τα δεδομενα του ΝΒΑ ειναι και καπως "αγριοι".....

Δεν εχω παει να δω αγωνα γιατι παω καλοκαιρια παντα....Οι εμπειριες μου ειναι οτι εχω παει 2 φορες στο NBAStore στην Νεα Υορκη κατι που το συνηστω ανεπιφυλαχτα σε οποιον βρεθει εκει ακομα και αν δεν εχει καμια σχεση με το Μπασκετ....μιλαμε για κοσμημα και οποιος εχει παει καταλαβαινει τι εννοω....Εχω περασει εξω απο το Μαντισον Σκουεαρ Γκαρντεν και εξω απο το Γουναιτεντ Σεντερ οπου υπαρχει και το αγαλμα του Τζορνταν!
apkat
Παντως εμενα μου φαινεται πιο λογικο να εχει πιο πληρη αποψη για την ατμοσφαιρα ενος γηπεδου ενας ανθρωπος που εχει παιξει σε ολα τα γηπεδα του ΝΒΑ απο καποιον που δεν εχει παει ουτε καν ως θεατης..
Air and King
QUOTE(apkat @ Nov 24 2009, 22:00 ) *
Παντως εμενα μου φαινεται πιο λογικο να εχει πιο πληρη αποψη για την ατμοσφαιρα ενος γηπεδου ενας ανθρωπος που εχει παιξει σε ολα τα γηπεδα του ΝΒΑ απο καποιον που δεν εχει παει ουτε καν ως θεατης..

Ε τοτε ψαξε βρες την αποψη του Πετζα και ασε τις εξυπναδες........
Αν εσενα σου φαινεται λογικο οταν καποιος μιλαει χωρις επιχειρηματα οπως ο Ρετζιας με αερολογιες τοτε μαλλον σου αρεσουν οι ημιμαθεις!

RnG: Πώς ένιωσες τους fans στην Αμερική σε σχέση με αυτούς στην Ελλάδα? Αγαπάνε το μπάσκετ περισσότερο?

Ε.Ρ.: Όχι, δεν είναι αυτό. Στην Αμερική αγαπάνε το show. Οι περισσότεροι που πάνε στα γήπεδα στο ΝΒΑ μη νομίζεις ότι είναι fans του μπάσκετ, απλά είναι entertainment, πάνε να περάσουν καλά. Να πιούνε τα ποτά τους, να χειροκροτήσουν, να φάνε και να δουν και show. Oι Έλληνες, αγαπάνε το μπάσκετ και θέλουν να πάνε στο γήπεδο, απλά είναι αυτό το μικρό ποσοστό, οι ηλίθιοι, που χαλάνε το άθλημα. Είναι αυτοί οι δήθεν οργανωμένοι που μόνο κακό κάνουν.


Κοιταχτε την αποψη του Ρετζια.....Αν ειναι δυνατον!
apkat
Καμια εξυπναδα..Εμπιστευομαι απλα περισσοτερο την αποψη του Ρετζια απο την δικη σου..Απλα πραγματα..
red pyramid88
Βασικά δε νομίζω ότι η αγάπη -όχι μόνο για το μπάσκετ, γενικότερα- είναι κάτι μετρήσιμο, οπότε μάλλον άδικα χαλιέστε. Θα συμφωνήσω όμως πως αυτή την αγάπη την οποία περιγράφει ο Ρετζιάς απο μέρους του ελληνικού κοινού και εγώ δε μπορώ να τη δώ, αν σκεφτεί κανείς τι είδους θέαμα παρακουλουθούμε συνήθως στις κερκίδες και τι συνθήματα ακούμε. Αν η επιλογή είναι ανάμεσα στα τάκος και τα μπουκάλια, προτιμώ τη μάσα tongue.gif
aegeansheed
QUOTE(red pyramid88 @ Nov 24 2009, 23:12 ) *
Αν η επιλογή είναι ανάμεσα στα τάκος και τα μπουκάλια, προτιμώ τη μάσα tongue.gif


κι εγώ!!! Αν και θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον το δίλημμα τάκος ή ντάκος ? icon_drunk.gif
Air and King
QUOTE(apkat @ Nov 24 2009, 23:06 ) *
Καμια εξυπναδα..Εμπιστευομαι απλα περισσοτερο την αποψη του Ρετζια απο την δικη σου..Απλα πραγματα..

Κανενα προβλημα ισχυει οτι ειπα και πριν.........ποσο μαλλον οταν αυτα που ειπε ο Ρετζιας δεν στεκουν καθως μιλαμε για αλλους ανθρωπους σε καθε Πολιτεια.....Ημιμαθεια!
Χωρις επιχειρηματα αποψεις σε 2 σειρες ειναι ανυπαρχτες....Αν σε καλυπτουν και τις εμπιστευεσαι.....καλα κανεις!
apkat
QUOTE(Air and King @ Nov 25 2009, 00:43 ) *
Κανενα προβλημα ισχυει οτι ειπα και πριν.........ποσο μαλλον οταν αυτα που ειπε ο Ρετζιας δεν στεκουν καθως μιλαμε για αλλους ανθρωπους σε καθε Πολιτεια.....Ημιμαθεια!


Η απλως διαφορετικη αποψη.
Air and King
QUOTE(apkat @ Nov 25 2009, 01:27 ) *
Η απλως διαφορετικη αποψη.

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση σαφως αλλα στην συγκεκριμενη οχι καθως ουσιαστικα δεν υπαρχει καν αποψη.....σε 2 σειρες....Τελος παντων οτι ειχα να πω το ειπα....Τουλαχιστον χρησιμοποιω επιχειρηματα και παραθετω αποψεις που τις ξερει ολος ο κοσμος στην Αμερικη....
Marciulionis
Εγώ πάντως από το να ακούω το defence - defence προτιμώ να μου βρίζουν τη μάνα αφιονισμένοι γαύροι στο ΣΕΦ...

Πάντως είναι αστείο ακόμα και να μιλάμε για ατμόσφαιρα στα γήπεδα του ΝΒΑ καθώς στο 90% των αγώνων δεν υπάρχει καν.

Και φυσικά δεν υπάρχει δίλημμα ή καρέκλες ή "defence-defence" καθώς υπάρχει και η μέση λύση. Δεν ήταν εκπληκτική η ατμόσφαιρα στο Μάλαγα-Ολυμπιακός? στο Ρεάλ-ΠΑΟ? στη σειρά ΠΑΟ-Σιένα και σε ΟΑΚΑ και σε Μιλάνο? Στο γήπεδο της Παρτίζαν μόνιμα? Στο πρόσφατο ματς ΟΣΦΠ-Εφές ήταν μέτρια άλλα για δεδομένα ΝΒΑ θα θεωρούνταν εκπληκτική... Το πρόβλημα είναι τα αμιγώς ελληνικά "ντέρμπυ" που αποφασίζουν όλοι να βγάλουν το χειρότερο τους εαυτό.

Εγώ πάντως όταν βρέθηκα στη Νέα Υόρκη πριν 3 χρόνια προτίμησα να μη δώσω 160$ για να κάθομαι στον εξώστη του Madison square garden, να βλέπω τη τραγική ομάδα των Νικς και να βρίσκομαι στα πρόθυρα να ξεράσω από το άκουσμα του "defence-defence" (το μόνο σύνθημα που ακούστηκε). Ενώ την ίδια στιγμή με 10 ευρώ μπορώ να απολαύσω τη καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη και μια από τις πιο όμορφες ατμόσφαιρες στο ΟΑΚΑ (στα ευρωπαϊκά γιατί στης Α1 το μόνο που ακούγεται είναι το τρίξιμο από τα παπούτσια των παικτών tongue.gif )... Δε το μετάνιωσα, εν αντιθέση με όσους πήγαν που γυρίσανε πολύ απογοητεύμενοι...

Κι αν πέφτει και κάνα μπινελίκι τι έγινε? στο γήπεδο πάμε, καλόγεροι δεν είμαστε, χρειάζεται!
il postino
αναμφισβητητα μιλαμε για διαφορετικους κοσμους, το νβα και η ευρωπη. αυτη τη στιγμη υφισταται ακομα χασμα και μαλιστα πολυ μεγαλο αναμεσα τους. ο λογος ομως προερχεται απο το παρελθον και οχι στο παρον.

κατ αρχας μιλαμε για τις ΗΠΑ , μια παγκοσμια οικονομικοπολιτικη δυναμη που ηταν , και ειναι ακομη σε καποιους τομεις-ειδικα στο πολιτικο κομματι , το Νο1! εκει οι υποδομες ειναι απιστευτες και εδωσαν την ευκαιρια να αναπτυχθει , οπως και πολλα αλλα πραγματα , το μπασκετ τη στιγμη που στην ευρωπη υπηρχαν πολεμοι κτλ κτλ. μεσα στις υποδομες λοιπον αυτες αναπτυχθηκε ενα δικτυο πρωταθληματων που κλιμακωτα οδηγουσαν τους καλυτερους στο νβα και το νβα επαιρνε τον αφρο της αμερικανικης κοινωνιας , που αριθμει γυρω στα 300 εκ. κατοικους. στην αρχη το γυμνασιακο , οπου μαθαινει κανεις τα βασικα , μετα το κολλεγιακο ,οπου το μπασκετ μαθαινεται βαθυτερα και μετα , οποιος ειναι ο πραγματικα καλυτερος , στο νβα.

τα τελευταια χρονια η αλυσιδα αυτη φαινεται να σπαει και το κολλεγιακο παραμεριζεται σιγα σιγα (δε καθονται στο κολλεγιο περα απο τον πρωτο δευτερο χρονο) και εκει την πατησαν οι αμερικανοι και τα αποτελεσματα εχουν ηδη αρχισει να φαινονται και θα φανουν ακομα καλυτερα στο μελλον. δε βγαζουν πλεον τοσο ποιοτικους παικτες και γι αυτο το λογο επιβιωνουν οι απλα καλοι ευρωπαιοι που μπαινουν στο πρωταθλημα , τη στιγμη που στο παρελθον πηγαν στο νβα παικταραδες απο την ευρωπη και κουναγαν πετσετα! δεν ειναι οτι εγιναν περισσοτερες ομαδες (που ειχα διαβασει καπου -δε θυμαμαι απο ποιον) , αλλωστε ολοκληρη αμερικη μπορει να συντηρησει ποσοτικα 29 ομαδες , δε μπορει να τις συντηρησει ομως ποιοτικα πλεον!

μαζι με το γυμνασιακο και κολλεγιακο , ο δευτερος λογος της αμερικανικης κυριαρχιας ειναι το γεγονος της πλειοψηφιας των εγχρωμων αθλητων. με καθολου υφος ρατσιστικο , οπως και να το κανουμε ο εγχρωμος εχει σωματικες ικανοτητες πολυ μεγαλυτερες και εκει οφειλεται εν πολλοις η υπεροχη τους. οταν ο αλλος ειναι δυνατοτερος , αλτικοτερος , εχει μεγαλυτερη αντοχη και εκρηξη λογικα θα σε κερδισει! οταν λοιπον στο νβα το 90% ειναι εγχρωμοι και στην ευρωπη το 70% λευκοι , λογικη δεν ειναι υπεροχη τους?

και πριν διαφωνησει κανεις γρηγορα με το σκεπτικο μου , ας φτιαξουν μια dream team αποτελουμενη μονο απο λευκους και ας κατεβουν σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα λοιπον! να παιξει η εθνικη ελλαδος και η εθνικη ισπανιας με την εθνικη αμερικης! ενδιαφερον θα εχει!
PARISINOS
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 18:36 ) *
και πριν διαφωνησει κανεις γρηγορα με το σκεπτικο μου , ας φτιαξουν μια dream team αποτελουμενη μονο απο λευκους και ας κατεβουν σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα λοιπον! να παιξει η εθνικη ελλαδος και η εθνικη ισπανιας με την εθνικη αμερικης! ενδιαφερον θα εχει!


Το σκεπτικο εχει μια βαση. Ωστοσο η μεγαλη διαφορα εγκειται στο οτι οι ΗΠΑ ειναι μια χωρα, ενω η ευρωπη 15 ( μπου ασχολουνται με μπασκετ).

Αν φτιαξει και η ευρωπη μια ΝΤΡΙΜ ΤΙΜ ( που θα εχει μητσο στο 1 η σαρας η καλντερον η παπαλουκα η παρκερ, ναβαρο στο 2 η πεντζα, ρουντι στο 3 η σισκα η κιριλενκο, ντιρκ στο 4 και γκαζολ στο 5) η διαφορα θα ειναι απειρο ελαχιστη , ειδικα σε κανονες ΦΙΜΠΑ.

Δεν ειναι λοιπον θεμα λευκων και ενχρωμων. Παιζει ρολο, και σιγουρα οι λευκοι εχουν λιγοτερα φυσικα προσοντα, αλλα εχουν αλλα προσοντα να αντιπαραταξουν.
McRae
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 19:36 ) *
μαζι με το γυμνασιακο και κολλεγιακο , ο δευτερος λογος της αμερικανικης κυριαρχιας ειναι το γεγονος της πλειοψηφιας των εγχρωμων αθλητων. με καθολου υφος ρατσιστικο , οπως και να το κανουμε ο εγχρωμος εχει σωματικες ικανοτητες πολυ μεγαλυτερες και εκει οφειλεται εν πολλοις η υπεροχη τους. οταν ο αλλος ειναι δυνατοτερος , αλτικοτερος , εχει μεγαλυτερη αντοχη και εκρηξη λογικα θα σε κερδισει! οταν λοιπον στο νβα το 90% ειναι εγχρωμοι και στην ευρωπη το 70% λευκοι , λογικη δεν ειναι υπεροχη τους?

και πριν διαφωνησει κανεις γρηγορα με το σκεπτικο μου , ας φτιαξουν μια dream team αποτελουμενη μονο απο λευκους και ας κατεβουν σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα λοιπον! να παιξει η εθνικη ελλαδος και η εθνικη ισπανιας με την εθνικη αμερικης! ενδιαφερον θα εχει!


Απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω διαβασει.Αν ηταν ετσι γιατι η..Νιγηρια η η Σενεγαλη δεν σαρωνουν στα παγκοσμια αφου κα αυτες οι ομαδες απο μαυρους με αλτικες ικανοτητες αποτελουνται.
il postino
QUOTE(McRae @ Nov 26 2009, 21:20 ) *
Απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω διαβασει.Αν ηταν ετσι γιατι η..Νιγηρια η η Σενεγαλη δεν σαρωνουν στα παγκοσμια αφου κα αυτες οι ομαδες απο μαυρους με αλτικες ικανοτητες αποτελουνται.


εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αντιθετη αποψη απο τη δικη μου. τον χαρακτηρισμο "απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω διαβασει" κρατα τον για τον εαυτο σου σε παρακαλω πολυ. δεν ειναι ουτε αντρικιο ουτε ωραιο να μιλας ετσι πισω απο ενα pc.

παρολαυτα ομως θα σου απαντησω. θα ειχες 100% δικιο αν εγραφα μονο αυτο στο οποιο απαντησες. κατα τη συνηθη ομως τακτικη πολλων φιλων εδω μεσα , θεωρησες σκοπιμο να αποκοψεις αυτο που ηθελες απο το υπολοιπο post για να δωσεις τη δικη σου απαντηση. ολο το Post μου δινει μια θεση , η οποια πιστευω ειναι κατανοητη και βγαζει ενα συγκεκριμενο νοημα. αν παρεις μια παραγραφο ομως και τη ξεχωρισεις τοτε σαφως το νοημα ειναι διαφορετικο. στο προκειμενο λοιπον , αν η σενεγαλη ειχε το οικονομικο , κοινωνικο και πολιτικο background των ΗΠΑ με τις αυτες υποδομες , γιατι οχι?

QUOTE(PARISINOS @ Nov 26 2009, 21:15 ) *
Το σκεπτικο εχει μια βαση. Ωστοσο η μεγαλη διαφορα εγκειται στο οτι οι ΗΠΑ ειναι μια χωρα, ενω η ευρωπη 15 ( μπου ασχολουνται με μπασκετ).

Αν φτιαξει και η ευρωπη μια ΝΤΡΙΜ ΤΙΜ ( που θα εχει μητσο στο 1 η σαρας η καλντερον η παπαλουκα η παρκερ, ναβαρο στο 2 η πεντζα, ρουντι στο 3 η σισκα η κιριλενκο, ντιρκ στο 4 και γκαζολ στο 5) η διαφορα θα ειναι απειρο ελαχιστη , ειδικα σε κανονες ΦΙΜΠΑ.

Δεν ειναι λοιπον θεμα λευκων και ενχρωμων. Παιζει ρολο, και σιγουρα οι λευκοι εχουν λιγοτερα φυσικα προσοντα, αλλα εχουν αλλα προσοντα να αντιπαραταξουν.


μην πας μακρια. εγω δε σου λεω μεικτη , απλα μια καλη εθνικη ομαδα , οπως η ισπανια ή η ελλαδα , αρκει για το λογο του αληθες.
red pyramid88
Μπα, αμφιβάλλω ότι μια τέτοια μεικτή Ευρώπης θα είχε διαφορετική τύχη απο ότι οι σημερινές εθνικές Ελλάδος-Ισπανίας, κτλ. Ποιος άλλωστε εγγυάται ότι οι παίκτες θα είχαν περισσότερη χημεία απο ότι μία αντίστοιχη εθνική των ΗΠΑ (οπότε και θα υπερτερούσαν σε αυτό το τομέα).

Περί κολλεγίου, θυμάμαι και μία αντίστοιχη κουβέντα σε μία απο τις πρόσφατες μεταδόσεις αγώνων NBA του ΣΚΑΙ, που ουσιαστικά έλεγε ο σχολιαστής ότι αυτό περί κολλεγίων είναι ένας ωραίος μύθος που έχουν φτιάξει οι ευρωπαίοι φίλαθλοι στο μυαλό τους και ο ρόλος των κολλεγίων είναι πολύ μικρότερος στην εξέλιξη ενός μπασκετμπολίστα απο ότι νομίζουμε.
Με το παραπάνω μπορεί κανείς να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει όσο αφορά το συμπέρασμα, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί κανείς να πεί ότι δεν ισχύει το: ''είναι ένας ωραίος μύθος που έχουν φτιάξει οι ευρωπαίοι φίλαθλοι στο μυαλό τους''. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι 99,9% των φιλάθλων που λένε τέτοιου είδους σχόλια για τα αμερικάνικα κολλέγια, τόσο στο παρόν όσο και παλιότερα, αμφιβάλλω αν έχουν δεί έστω και 1 αγώνα κολλεγιακό ώστε να έχουν πραγματική άποψη πάνω στο ζήτημα.

υ.γ. Είχε δεν είχε, σύγκριση NBA-Euroleague έγινε το τόπικ.
Air and King
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 19:36 ) *
δε βγαζουν πλεον τοσο ποιοτικους παικτες και γι αυτο το λογο επιβιωνουν οι απλα καλοι ευρωπαιοι που μπαινουν στο πρωταθλημα , τη στιγμη που στο παρελθον πηγαν στο νβα παικταραδες απο την ευρωπη και κουναγαν πετσετα! δεν ειναι οτι εγιναν περισσοτερες ομαδες (που ειχα διαβασει καπου -δε θυμαμαι απο ποιον) , αλλωστε ολοκληρη αμερικη μπορει να συντηρησει ποσοτικα 29 ομαδες , δε μπορει να τις συντηρησει ομως ποιοτικα πλεον!

To συγχρονο ΝΒΑ ειναι καλυτερο απο ποτε στις θεσης 1-2-3 ενω και στο 4 ειναι συζητησημο...........οταν ο κορυφαιος Παουερ Φοργουορντ Ολων των εποχων ο Τιμ Ντανκαν παιζει στο σημερα ενω π.χ στον ασσο ο Κρις Πολ ειναι κραμα Αιζαια Τομας και Νειτ Αρτσιμπαλντ και αν μεινει υγειης θα τους ξεπερασει και τους 2 ποσο μαλλον οταν ηδη εχει impact ανωτερο και απο τους 2 και με χειροτερο supporting cast....Για τον ΛεΜπρον δεν χρειαζεται να πω πολλα....Ειναι ο πιο versitale παιχτης ολων των εποχων και παει φουλ για να γινει ο κορυφαιος που βγηκε ποτε!Ο Κομπι Μπραιαντ ειναι ο 2 κορυφαιος σουτινγγ γκαρντ ολων των εποχω και ο Γουειντ θυμιζει παρα πολυ τον Τζορνταν στα πρωτα του χρονια που μπουκαρε και ουτε να τους δουν δεν προλαβαινουν/ναν........

Μονο στους Σεντερ υπαρχει κριση και εκει βεβαια δεν ειναι η εποχη που εσυ αναφερεσε η κορυφαια δηλαδη η του 80 και του 90 εποχη αλλα του 60 και του 70 που ηταν παιχτες οπως ο Τσαμπερλαιν,ο Ρασσελ,ο Θερμοντ,ο Ανσελντ,ο Καουενς,ο Τζαμπαρ την δεκαετια του 70 που ηταν στο prime του και ηταν ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη,ο Γουολτον και ο Μοουζες στα τελη του 70 πριν σακατευτει ο πρωτος.....απο εκει και μετα με εξαιρεση τον Χακιμ (που και παλι οσο τεχνικη και να ειχε δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα σε διαρκεια και αξια με τον Τσαμπερλαιν τον Τζαμπαρ αλλα και τον Μπιλ Ρασσελ για πολλους) και τον Σακιλ (αυτος ειναι ο μονος που μπορει να συγκριθει με τους 2 G.O.A.T υποψηφιους γιατι κυριαρχησε στο μπασκετ απολυτα) δεν υπηρξαν Σεντερ που να αγγιζουν ποσοτικα αλλα και ποιοτικα στις περισσοτερες των περιπτωσεων καθως ο Ρομπινσον ο Γιουινγκ και οι Μουτομπο και λοιποι ειναι "πταισματα" σε αυτους που αναφερω.....
Ασε λοιπον τις εποχες.....

Οσο για τις ομαδες εγω το ειπα και ειναι 30 δεν ειναι 29 και βεβαια αν ηταν 23 οπως μεχρι τα τελη του 80 θα επαιζαν λιγοτεροι Ευρωπαιοι αλλα και σημερα που παιζουν αρκετοι το 90% πανε και φευγουν νυχτα και αυτα ειναι γεγονοτα!


Για τα αλλα που γραφεις δεν εχω να πω τιποτα......Υποθετικα με λευκους και μαυρους κουβεντες εγω δεν κανω και το λεω φιλικα.....Αν ο Τζορνταν ηταν Λευκος και αν ο Μπερντ ηταν Μαυρος κ.ο.κ δεν θα τα βαλουμε και με την φυση...



Και κυριως μην συγκρινεις εποχες και λες οτι παλια ηταν καλυτερα απο τωρα η αντιστροφο....Ειναι λαθος τραγικο αυτο.....Γιατι αν σου πω οτι η δεκαετια του 90 που αρχισαν να βλεπουν οι περισσοτεροι ΝΒΑ στην Ελλαδα ειναι υπερτιμημενη ειδικα απο το 95 μεχρι το 99 θα σου κακοφανει αλλα εχω επιχειρηματα να φανε και οι κοτες ειδικα αν την συγκρινω με την αγαπημενη μου εποχη την δεκαετια του 60 αλλα και την σημερινη.....Ας τις εποχες τωρα....Για να μιλησει καποιος για εποχες και ειδικα για το ΝΒΑ πρεπει να ασχολειται απο τον Μαικαν,τον Πετιτ και μετα.......Η σημερινη εποχη στο ΝΒΑ στις θεσεις 1-2-3 ειναι η καλυτερη.....ας συμπληρωνουν τα ροστερ των ομαδων 200 Ευρωπαιοι.....

QUOTE(red pyramid88 @ Nov 27 2009, 01:09 ) *
99,9% των φιλάθλων που λένε τέτοιου είδους σχόλια για τα αμερικάνικα κολλέγια, τόσο στο παρόν όσο και παλιότερα, αμφιβάλλω αν έχουν δεί έστω και 1 αγώνα κολλεγιακό ώστε να έχουν πραγματική άποψη πάνω στο ζήτημα.

Και που για παραδειγμα οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν οτι η επιθεση στο NCAA ειναι στα 35 δευτερολεπτα και ακομα υπαρχουν η 1+1 βολες που υπηρχαν και παλια στην Ευρωπη......
Hakeem Olajuwon
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 19:36 ) *
οπως και να το κανουμε ο εγχρωμος εχει σωματικες ικανοτητες πολυ μεγαλυτερες και εκει οφειλεται εν πολλοις η υπεροχη τους. οταν ο αλλος ειναι δυνατοτερος , αλτικοτερος , εχει μεγαλυτερη αντοχη και εκρηξη λογικα θα σε κερδισει! οταν λοιπον στο νβα το 90% ειναι εγχρωμοι και στην ευρωπη το 70% λευκοι , λογικη δεν ειναι υπεροχη τους?

και πριν διαφωνησει κανεις γρηγορα με το σκεπτικο μου , ας φτιαξουν μια dream team αποτελουμενη μονο απο λευκους και ας κατεβουν σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα λοιπον! να παιξει η εθνικη ελλαδος και η εθνικη ισπανιας με την εθνικη αμερικης! ενδιαφερον θα εχει!


Eχεις δικιο αλλα παραγνωριζεις οτι οι λευκοι είναι παραδοσιακα καλυτεροι στο σουτ(παραδοσιακα ακομη και οι καλυτεροι αμερικανοι σουτερ ειναι λευκοι) που ειναι πολυ σημαντικο στο μπασκετ και παιζουν περισσοτερο με το μυαλο παρα με το ενστικτο.
Αρα οι λευκοι εχουν στοιχεια που αντισταθμιζουν το πλεονεκτημα των μαυρων.
Και μη νομιζεις οτι μονο αυτος ειναι ο λογος υπεροχης των μαυρων.Οι αφροαμερικανοι στις ΗΠΑ ειναι 35 εκ
και στη νιγηρια ειναι 70.Παιζουν ρολο και οι μπασκετικες παραστασεις αλλα και η υποδομη που εχει η καθε χωρα στο μπασκετ.
Με 35 εκ εγχρωμους οι ΗΠΑ βγαζουν εντυπωσιακα πολλους καλους παικτες για αυτο τον αριθμο.
Οφειλεται στο οτι αυτο ειναι το αθλημα τους συν τις υποδομες που ελεγα πριν.
Στο τελος ολα εξαρτωνται απο τους κανονισμους.Μπορεις να φτιαξεις ετσι τους κανονισμους ωστε να ευνοουνται περισσοτερο οι λευκοι αλλα μπορεις να τους φτιαξεις με τετοιο τροπο ωστε να ευνοουνται οι εγχρωμοι.
Αν και η φιμπα τα τελευταια αρκετα χρονια αλλαζει τους κανονισμους με τετοιο τροπο ωστε να ''επιδοτουνται'' τα αθλητικα προσοντα και οχι το ταλεντο αρα μαλλον ευνοει τους εγχρωμους.Οχι βεβαια οτι το κανει για αυτο αλλα για να κανει το μπασκετ πιο εμπορικο η τουλαχιστον οπως η φιμπα αντιλαμβανεται το πιο εμπορικο.

QUOTE
τo συγχρονο ΝΒΑ ειναι καλυτερο απο ποτε στις θεσης 1-2-3 ενω και στο 4 ειναι συζητησημο...........οταν ο κορυφαιος Παουερ Φοργουορντ Ολων των εποχων ο Τιμ Ντανκαν παιζει στο σημερα ενω π.χ στον ασσο ο Κρις Πολ ειναι κραμα Αιζαια Τομας και Νειτ Αρτσιμπαλντ και αν μεινει υγειης θα τους ξεπερασει και τους 2 ποσο μαλλον οταν ηδη εχει impact ανωτερο και απο τους 2 και με χειροτερο supporting cast....


Καλα ο ντανκαν πενταρι ειναι. παιζει κατα βαση ή σχεδον αποκλειστικα τα τελευταια χρονια με πλατη στο καλαθι
συν του ειναι αργος και βαρυς για τεσσαρι.συν το σε 2-3 χρονια αποσυρεται.Στο οτι υπαρχει απιστευτη λειψανδρια σεντερ
στο ΝΒΑ αυτο το βλεπουν ολοι.
Ουτε για τις αλλες θεσεις συμφωνω.Στον ασσο δεν υπαρχει στοκτον,ματζικ που προφανως ειναι καλυτεροι του πολ,στο δυο δεν υπαρχει τζορνταν στο τρια δεν υπαρχει μπερντ,πιπεν.
Αλλωστε στην αμερικη υπαρχουν παμπολλοι αναλυτες που επισημαινουν ακριβως την ελλειψη fundamendals των νεων παικτων.
Και βεβαιως οι κανονισμοι ειναι διαφορετικοι.Καποιοι λενε οτι ο τζορνταν με τους σημερινους κανονισμους του ΝΒΑ
(χωρις χαντ τσεκινγκ,3 δευτερα) θα ειχε μο 40 ποντους....
Ουτε αυτο με τις 23 ομαδες στεκει.Ακομα και αν οι ομαδες ηταν 23 οι νας,ντιρκ,γκαζολ,τζινομπιλι,παρκερ,τουρκογ
ου,οκουρ,στογιακοβιτς,μιλισιτς,κιριλενκο,μ
αρμποσα θα εβρισκαν θεση και μαλιστα σταρ καποιοι απο αυτους πραγμα αδιανοητο πριν απο 15 χρονια
colonel gomelsky
Μπορεί κάποιος μοντ να μεταφέρει τα οφ τοπικ ποστς στο τόπικ ΝΒΑ ή Ευρωλίγκα;
Air and King
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Nov 27 2009, 10:57 ) *
Καλα ο ντανκαν πενταρι ειναι. παιζει κατα βαση ή σχεδον αποκλειστικα τα τελευταια χρονια με πλατη στο καλαθι
συν του ειναι αργος και βαρυς για τεσσαρι.συν το σε 2-3 χρονια αποσυρεται.Στο οτι υπαρχει απιστευτη λειψανδρια σεντερ
στο ΝΒΑ αυτο το βλεπουν ολοι.
Ουτε για τις αλλες θεσεις συμφωνω.Στον ασσο δεν υπαρχει στοκτον,ματζικ που προφανως ειναι καλυτεροι του πολ,στο δυο δεν υπαρχει τζορνταν στο τρια δεν υπαρχει μπερντ,πιπεν.
Αλλωστε στην αμερικη υπαρχουν παμπολλοι αναλυτες που επισημαινουν ακριβως την ελλειψη fundamendals των νεων παικτων.
Και βεβαιως οι κανονισμοι ειναι διαφορετικοι.Καποιοι λενε οτι ο τζορνταν με τους σημερινους κανονισμους του ΝΒΑ
(χωρις χαντ τσεκινγκ,3 δευτερα) θα ειχε μο 40 ποντους....
Ουτε αυτο με τις 23 ομαδες στεκει.Ακομα και αν οι ομαδες ηταν 23 οι νας,ντιρκ,γκαζολ,τζινομπιλι,παρκερ,τουρκογ

��
��
��
��
�ου,οκουρ,στογιακοβιτς,μιλισιτς,κιριλενκο,
μ�
�αρμποσα θα εβρισκαν θεση και μαλιστα σταρ καποιοι απο αυτους πραγμα αδιανοητο πριν απο 15 χρονια

Τι ειναι ο Ντανκαν 5αρι?Oχι βεβαια!!Ο Ντανκαν ειναι 4αρι και παιζει κατα συνθηκη 5αρι ποσο μαλλον οταν μεχρι να αποσυρθει ο Ρομπινσον επαιζε 4αρι...Ενα το κρατουμενο.......Σε οποιαδηποτε συγκριση αναφερεται ως 4αρι και πουθενα ως 5αρι αυτο το ξερουν και οι πετρες......οπως και οι αναλυτες του Espn στην κορυφαια συγκριση 4αριων ολων των εποχων!
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2074360
O Ντανκαν ειναι ο G.O.A.T των Παουερ Φοργουορντ....Βεβαια απαραδεκτο αυτο που βλεπω τον Μακχειλ πανω απο τον Μπομπ Πετιτ.Ο Πετιτ ειναι τριτος για μενα!
Ο Στοκτον καταρχας ειναι κατωτερος απο τον Αιζαια και ακομα πιο κατω απο τον Οσκαρ Ρομπερστον.....Μονο ο Ματζικ ηταν σε αλλη στρατοσφαιρα.....Οι 2 κορυφαιοι πλειμεικερ ολων των εποχων ηταν ο Ματζικ και ο Οσκαρ Ρομπερτσον...Ο Πολ εχει τα φοντα να γινει ο τριτος κορυφαιος ολων των εποχων......ποσο μαλλον οταν περυσι ξεπερασε σε PER ακομα και τον Μαζικ!

Απο εκει και περα ο Τζορνταν ειναι ο κορυφαιος σουτινγκ γκαρντ ολων των εποχων αλλα ο Κομπι ειναι δευτερος ο Τζερι Γουεστ τριτος και ο Γκερβιν τεταρτος...Ο Γουειντ μπορει να μπει σφηνα στην πρωτη τριαδα....
Για τον Πιππεν δεν το συζηταω καν...Ο ΛεΜπρον επισης θα ξεπερασει σχεδον σιγουρα τον Μπερντ ποσο μαλλον οταν καποιοι βιαζονται απο τωρα(κακως) ακομα και αν δεν μπηκε στο Prime του
“LeBron is better than Larry Bird” — Jeff Van Gundy
“LeBron will definitely be the best SF to ever play the game” — Mark Jackson."


Επισης υπηρxαν και αλλοι καλυτεροι Σμολ Φοργουορντ απο τον Πιππεν οπως βεβαια ο Ντοκτορ Τζει και ο Ρικ Μπαρυ.....

Οποιο λενε οτι ο Τζορνταν σημερα θα εβαζε 40 ποντους υπαρχει και το αντεπειχηρημα που λεει οτι αν ο Κομπι και ο ΛεΜπρον επαιζαν την δεκαετια του 80 θα εβαζαν 100 ποντους γιατι ποιος θα τους μαρκαρε ο συγχωρεμενος που επαιζε με μπακα Ντενις Τζονσον η ο Μακχειλ(το λεω αυτο γιατι τους εβαλε 63 ο Τζορνταν το 1986 και οποιος εχει δει το παιχνιδι καταλαβαινει τι εννοω)?Κακως λεγονται αυτα και απο τις 2 πλευρες!

Αν δεν υπηρχαν οι Μαιαμι Χιτ,οι Ορλαντο Ματζικ,οι Μινεσοτα Τιμπεργουλβς,οι Σαρλοτ/Νιου Ορλεανς Χορνετς,Σαρλοτ Μπομπκατς,Μεμφις Γκριζλς,Τοροντο Ραπτορς δηλαδη οι ομαδες απο το 1987 και μετα οι Γουειντ,Ζερμειν Ονιλ,Ντουαιτ Χαουαρντ,Ρασαρντ Λιουις,Βινς Καρτερ,Κρις Πολ,Κρις Μπος,Ρουντι Γκει,Αλ Τζεφερσον,Μαικλ Μπισλι,Ντειβιν Γουεστ,Τζεραλντ Γουαλας κ.α θα επαιζαν στις αλλες 23 και οι Ευρωπαιοι που ανεφερες εκτος απο τον Νοβισκι,Τζινομπιλι(αργεντινος),Γκασολ και Παρκερ θα ηταν "παιδακια' οταν υπαρχουν μεσα ονοματα οπως του Μεγκα Σταρ Ντουειν Γουειντ που ειναι μια κλαση τουλαχιστον ανωτερος απο ολους αυτους που ανεφερες η και η δυναμη της Φυσης ο Χαουαρντ και μιλαμε για Franchise Players.....
il postino
QUOTE(Air and King @ Nov 27 2009, 01:28 ) *
To συγχρονο ΝΒΑ ειναι καλυτερο απο ποτε στις θεσης 1-2-3 ενω και στο 4 ειναι συζητησημο...........οταν ο κορυφαιος Παουερ Φοργουορντ Ολων των εποχων ο Τιμ Ντανκαν παιζει στο σημερα ενω π.χ στον ασσο ο Κρις Πολ ειναι κραμα Αιζαια Τομας και Νειτ Αρτσιμπαλντ και αν μεινει υγειης θα τους ξεπερασει και τους 2 ποσο μαλλον οταν ηδη εχει impact ανωτερο και απο τους 2 και με χειροτερο supporting cast....Για τον ΛεΜπρον δεν χρειαζεται να πω πολλα....Ειναι ο πιο versitale παιχτης ολων των εποχων και παει φουλ για να γινει ο κορυφαιος που βγηκε ποτε!Ο Κομπι Μπραιαντ ειναι ο 2 κορυφαιος σουτινγγ γκαρντ ολων των εποχω και ο Γουειντ θυμιζει παρα πολυ τον Τζορνταν στα πρωτα του χρονια που μπουκαρε και ουτε να τους δουν δεν προλαβαινουν/ναν........

Μονο στους Σεντερ υπαρχει κριση και εκει βεβαια δεν ειναι η εποχη που εσυ αναφερεσε η κορυφαια δηλαδη η του 80 και του 90 εποχη αλλα του 60 και του 70 που ηταν παιχτες οπως ο Τσαμπερλαιν,ο Ρασσελ,ο Θερμοντ,ο Ανσελντ,ο Καουενς,ο Τζαμπαρ την δεκαετια του 70 που ηταν στο prime του και ηταν ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη,ο Γουολτον και ο Μοουζες στα τελη του 70 πριν σακατευτει ο πρωτος.....απο εκει και μετα με εξαιρεση τον Χακιμ (που και παλι οσο τεχνικη και να ειχε δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα σε διαρκεια και αξια με τον Τσαμπερλαιν τον Τζαμπαρ αλλα και τον Μπιλ Ρασσελ για πολλους) και τον Σακιλ (αυτος ειναι ο μονος που μπορει να συγκριθει με τους 2 G.O.A.T υποψηφιους γιατι κυριαρχησε στο μπασκετ απολυτα) δεν υπηρξαν Σεντερ που να αγγιζουν ποσοτικα αλλα και ποιοτικα στις περισσοτερες των περιπτωσεων καθως ο Ρομπινσον ο Γιουινγκ και οι Μουτομπο και λοιποι ειναι "πταισματα" σε αυτους που αναφερω.....
Ασε λοιπον τις εποχες.....

Οσο για τις ομαδες εγω το ειπα και ειναι 30 δεν ειναι 29 και βεβαια αν ηταν 23 οπως μεχρι τα τελη του 80 θα επαιζαν λιγοτεροι Ευρωπαιοι αλλα και σημερα που παιζουν αρκετοι το 90% πανε και φευγουν νυχτα και αυτα ειναι γεγονοτα!


Για τα αλλα που γραφεις δεν εχω να πω τιποτα......Υποθετικα με λευκους και μαυρους κουβεντες εγω δεν κανω και το λεω φιλικα.....Αν ο Τζορνταν ηταν Λευκος και αν ο Μπερντ ηταν Μαυρος κ.ο.κ δεν θα τα βαλουμε και με την φυση...



Και κυριως μην συγκρινεις εποχες και λες οτι παλια ηταν καλυτερα απο τωρα η αντιστροφο....Ειναι λαθος τραγικο αυτο.....Γιατι αν σου πω οτι η δεκαετια του 90 που αρχισαν να βλεπουν οι περισσοτεροι ΝΒΑ στην Ελλαδα ειναι υπερτιμημενη ειδικα απο το 95 μεχρι το 99 θα σου κακοφανει αλλα εχω επιχειρηματα να φανε και οι κοτες ειδικα αν την συγκρινω με την αγαπημενη μου εποχη την δεκαετια του 60 αλλα και την σημερινη.....Ας τις εποχες τωρα....Για να μιλησει καποιος για εποχες και ειδικα για το ΝΒΑ πρεπει να ασχολειται απο τον Μαικαν,τον Πετιτ και μετα.......Η σημερινη εποχη στο ΝΒΑ στις θεσεις 1-2-3 ειναι η καλυτερη.....ας συμπληρωνουν τα ροστερ των ομαδων 200 Ευρωπαιοι.....


Και που για παραδειγμα οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν οτι η επιθεση στο NCAA ειναι στα 35 δευτερολεπτα και ακομα υπαρχουν η 1+1 βολες που υπηρχαν και παλια στην Ευρωπη......

απο σεβασμο στον colonel σου απαντησα στο topic της ευρωπης "μπορει μια ευρωπαικη ομαδα....."
Alexandris Eleftherios
Αυτοί που απαξιώνουν τους ΝΒΑ'ers δεν είναι οι φίλαθλοι που θέλουν ασφαλώς να δουν όμορφο και πλούσιο θέαμα.
Και οι Ολυμπιακοί και οι Παναθηναικοί θα ήθελαν παίκτες απο το ΝΒΑ στις ομάδες τους.

Θυμηθείτε τι είχε γίνει στο ΟΑΚΑ στην προπόνηση του Παναθηναικού. Προπόνηση με 15.000 κόσμο έχετε ξαναδεί? Φυσικά είχαν πάει για να δουν τον μεγαλύτερο αθλητή που πέρασε τον Ατλαντικό για να παίξει σε Ευρωπαική ομάδα.
ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΛΚΙΝΣ !!!

Αυτοί που ΔΕΝ θέλουν τους ΝΒΑ'ers λοιπόν είναι οι προπονητές.
ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ και ΜΕΣΙΝΑ δεν τους θέλουν ουτε ζωγραφιστούς στις ομάδες τους. Και το έχω ξαναγράψει. Ένας λόγος που δεν κινήθηκε ο Ολυμπιακός να φέρει τον Μεσίνα στην ομάδα του λιμανιού ήταν αυτός.
Οι Αγγελοπουλαίοι είναι λάτρες του ΝΒΑ και το έχουν αποδείξει με τους παίκτες που φέρνουν απο την Αμερική. Ένας Μεσίνα όμως δεν θα ενέκρινε παίκτες τύπου Τσίλντρες και δεν τον αδικό. Ούτε αυτόν ουτε τον Ομπράντοβιτς και εξηγώ...

Το Ευρωπαικό μπάσκετ έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Οι παίκτες απο το ΝΒΑ δύσκολα πιάνουν στην Ευρώπη. Όχι γιατι δεν είναι καλοί αθλητές αλλα γιατί τους παίρνει πολύ χρόνο να αφομοιώσουν το διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού.
Προτιμούν Ευρωπαίους παίκτες εργαλεία η μάλλον πολυεργαλεία. Κακό αυτό για εμάς που θέλουμε να παρακολουθήσουμε θέαμα και όχι άμυνες με σκοπιμότητες.

Έχει όμως και το Ευρωπαικό μπασκετ την δική του ομορφιά. Μερικές φορές βαρετό αλλα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.