Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Ευρωπαϊκή 12αδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
Λουπους
Το θέμα αφορά την καλύτερη 12αδα, όχι τους 12 καλύτερους παίκτες.
Οι προτάσεις να παρουσιάζουν ολοκληρωμένες ομάδες, γεμάτες σε όλες τις θέσεις, ικανές να συμμετάσχουν σε ένα τουρνούα.
Προτείνουμε μόνο Ευρωπαίους παίκτες, των τελευταίων 30 περίπου χρόνων.

bball.gif
Jexa
Δεν νομίζω να έχουμε πολλά περιθώρια επιλογής. Κάποιοι παίχτες μπαίνουν αυτόματα.

Γιασικεβίτσιους στο 1.

Ντράζεν / Γκάλης στο 2.

Κούκοτς / Μποντίρογκα στο 3.

Νοβίτσκι / Γκασόλ στο 4 ( και 5 )

Σαμπόνις / Ντίβατς στο 5.

Αυτοί οι 9 δεν βγαίνουν για μένα.

Οπότε μένει ένας ψηλός και 2 γκαρντ.

Θα πάρω Ντίνο Ράτζα , Τζόρτζεβιτς και Διαμαντίδη για να μαρκάρει κάποιος στην περιφέρεια biggrin.gif












Λουπους
Ωραία, ας πω τη δικιά μου πρόταση.

Στο 1-2, Πέτροβιτς, Γκάλης, Μαρτσιουλιόνις θεωρώ αδύνατο να λείπουν. Οι δύο πρώτοι, θα παίζουν στο 2, ενώ ο τρίτος και στις δύο θέσεις. Σαν καθαρό pg, θα έλεγα τον Διαμαντίδη, ο οποίος θα βοηθούσε ιδιάιτερα στην άμυνα και σε "ειδικές αποστολές". Πιθανά να είχε το ρόλο του 5ου guard της ομάδας. Λείπει ένας ακόμη pg, δεν έχω αποφασίσει ακόμη, αλλά η θέση
θα κριθεί ανάμεσα σε Πάρκερ, Γιασικεβίτσιους και Τζόρτζεβιτς. Ίσως γίνει και καμιά έκπληξη με Ντράγκιτς.

Στο 3, ο Κούκοτς έχει αναμφίβολα μια θέση, πρώτον γιατί τον θεωρώ τον καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο Ευρωπαίο SF ever και, δεύτερον, γιατί μπορεί να παίξει και στο 4.

Στο 4, προφανώς Νοβίτσκι.

Στο 5 Σαμπόνις.


Στα 3-4-5, μένουν 4 θέσεις και εδώ είναι το δύσκολο. Οι 5 παίκτες που είναι υποψήφιοι, εκτός απροόπτου, είναι οι Μποντίρογκα, Στογιάκοβιτς, Ράτζα, Γκασόλ, Ντίβατς. Δεδομένου ότι ο Κούκοτς (που είναι ήδη μέσα), μπορεί να παίζει και στο 4 και ότι Ράτζα-Γκασόλ, παίζουν και αυτοί δύο θέσεις (4-5), μπορεί να επιλεχθεί οποιοσδήποτε δυνατός συνδυασμός αυτών των πέντε.

Θα δούμε.
tuareg
Παρκερ-Τζορτζεβιτς-Σαρας
Ντραζεν-Γκαλης
Κουκοτς-Στογιακοβιτς
Νοβιτσκι-Παου
Ντιβατς-Σαμπονις-Ρατζα
forest79





12αδα

PG Petrovic-Jasikevicius
SG Galis- Marčiulionis
SF Kukoč - Stojakovic- Bodiroga
PF Nowitzki- Pau Gasol
C Sabonis- Rađja- Divac
colonel gomelsky
Γιασικεβίτσιους, Διαμαντίδης
Πέτροβιτς, Μαρτσουλιόνις, Γκάλης
Μποντιρόγκα, Στογιάκοβιτς
Γκασόλ, Νοβίτσκι
Σαμπόνις, Ράτζα, Ντίβατς

Έχουμε:

Γιούγκοι: 5
Λιέτουβοι: 3
Έλληνες: 2
Λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις: 2
jvalin
Δεν μπορώ να κατασταλάξω σε 12άδα, κατεβάζω φουλ ρόστερ με 15 παίκτες και έχω και τρεις καβάτζα για να κουνάνε τις πετσέτες tongue.gif

PG : Saras, Parker, Διαμαντίδης
SG : Drazen, Γκάλης, Marciulionis
SF : Peja, Bodiroga, Kirilenko
PF : Dirk, Kukoc, Pau
C : Sabonis, Divac, Radja

O Kukoc υποχρεωτικά στο 4 για να χωρέσουν όλοι.
Dred11
Μαρτσουλιόνις Πάρκερ Γιαννάκης
Πέτροβιτς Γκάλης
Κούκοτς Ε. Ντιμπουισόν
Πάσπαλι Σρεμπφ
Σαμπόνις Ντίβατς Νοβίτσκι
erwi grey
Παρκερ-Σπανουλης-Καλντερον
Ναβαρο-Γκαλης
Πετροβιτς-Στογιακοβιτς
Νοβιτσκι-Παου
Σαμπονις-Ρατζα-Πεκοβιτς
more stars
Πως να φτιάξεις 12αδα με παίκτες που διακρίθηκαν άλλες εποχές, σε άλλο στυλ παιγνιδιού?
Επίσης θα είναι κριτήριο 2-3 χρονιές στα peak τους ή όλη η καριέρα τους

Με κριτήριο να στελεχώσουν σημερινή ομάδα και με τουλάχιστον 7 χρόνια τοπ καριέρας θα έβαζα (με πόνο ψυχής για πολλούς που αφήνω απ'έξω):

Πάρκερ, Σάρας, Διαμαντίδης
Πετροβιτς, Μαρτσιουλονις
Σρεμπφ, Στογιάκοβιτς,
Νοβίτσκι, Κούκοτς, Γκασολ
Ντιβατς, Ράντζα
colonel gomelsky
Aυτά τα τοπικς, πέρα από τη νοσταλγία που φέρνουν στο προσκήνιο είναι και πολύ χρήσιμα για να καταλάβει κανείς πώς βλέπουν οι άλλοι το μπάσκετ. Αν είχε κάποιος την πρόθεση ή τη διάθεση να σχολιάσει τις παρατιθέμενες 12αδες, θα φταναμε αριθμό ρεκόρ σε ποστ.
Zephyr
QUOTE(more stars @ Aug 31 2015, 10:12 ) *
Πως να φτιάξεις 12αδα με παίκτες που διακρίθηκαν άλλες εποχές, σε άλλο στυλ παιγνιδιού?
Επίσης θα είναι κριτήριο 2-3 χρονιές στα peak τους ή όλη η καριέρα τους


Για πρακτικούς και συναισθηματικούς λόγους βγάζω δυο 12αδες, μια για την περίοδο 1985-2000 και μια για την περίοδο 2001-2015. Τα 30 χρόνια μπάσκετ είναι πάρα πολλά για βγει μια μόνο 12αδα.

Ι) Περίοδος 1985-2000

1: Μαρτσουλιόνις, Τζόρτζεβιτς
2: Πέτροβιτς, Γκάλης, Ντανίλοβιτς
3: Κούκοτς, Μποντιρόγκα
4: Σρέμπφ, Φούτσκα
5: Σαμπόνις, Ντίβατς, Ράντζα

Εύφημος μνεία σε: Πάσπαλι, Σαν Επιφάνιο, Μάγιερς, Ζντόβτς, Βράνκοβιτς, Ρέμπρατσα

ΙΙ) Περίοδος 2001-2015

1: Γιασικεβίτσιους, Πάρκερ, Διαμαντίδης
2: Ναβάρο, Σπανούλης
3: Στογιάκοβιτς, Κιριλένκο, Σισκάουσκας
4: Νοβίτσκι, Μπορίς Ντιό
5: Πάου Γκασόλ, Μάρκ Γκασόλ

Εύφημος μνεία σε: Παπαλουκά, Μπατούμ, Μπελινέλι, Ματσιγιάουσκας, Γιάριτς, Μπαζίλε.
Nemesakos
Έχω βρει 21 παίκτες που άνετα χώραγαν σε 12άδα χωρίς να μπορείς να κόψεις κανέναν.. Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να κόψω 9 παίκτες που δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα, όμως είναι πολύ δύσκολο. BTW είμαι 32 χρονών οπότε θα βάλω αυτούς που έχω δει να παίζουν...
Ας πάμε να δούμε την σκέψη μου...

PG: Εδώ έχω 5 επιλογές. α) Τζόρτζεβιτς. Ένας από τους πιο ολοκληρωμένους παίκτες που έχουν δει τα μάτια μου. Ηγέτης με τα όλα του. Σκόρερ, πασέρ, φονικό ένστικτο, τεράστια προσωπικότητα. β) Διαμαντίδης. Ίσως το μεγαλύτερο πολυεργαλέιο που έχω δει να αγωνίζεται. Εξαιρετικό σουτ, εξαιρετικός team player, πρώτος στις ασσίστ και αμυντικάρα. γ) Γιασικεβίτσιους. Έμπαζε στην άμυνα, αλλά οι ασίστ του, το γλυκό του χέρι και η εξυπνάδα του υπερκάλυπταν ότι μειωνεκτήματα μπορεί να είχε στο δύσκολο κομμάτι της άμυνας. δ) Ναβάρο. Εξαιρετικό σουτ, με οποιδήποτε τρόπο. ο παίκτης που θα ήθελες να παίρνει πάντα το τελευταίο σουτ. ε) Πάρκερ. εξαιρετικός στο 1on1 φανταστικός ηγέτης.

SG: Εδώ 4 επιλογές. α) Γκάλης, και πως να μην είναι ο ακροβάτης στην λίστα.. β) Πέτροβιτς, δολοφόνος χωρίς πολλά πολλά γ) Μαρτσουλιόνις. ένας ολοκληρωμένος παίκτης. Είτε σαν pg είτε σαν sg δεν μπορείς να μην τον θαυμάζεις. δ) Σπανούλης. η πολύ σύγχρονη εκδοχή παλαιάς κοπής παικτών. Ακροβάτης και τώρα clutch player.

και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Έβαλα και τον Ντανίλοβιτς στο 3 ώστε να γίνει σχετικά πιο εύκολη η επιλογή στο 2. Ή πιο δύσκολη.. θα δείξει tongue.gif

SF: Οι αρχικές επιλογές ήταν 5 αλλά τοποθέτησα τον Κούκοτς όπως και πολλοί ακόμα στο 4 για να βγουν λίγο τα "μαρκαρίσματα"... α) Στογιάκοβιτς, σουτ που δεν μπορείς να το συναντήσεις πουθενά, β) Μποντίρογκα, ένας παίκτης με τεράστιες αρετές, χειρισμός μπάλας, τρίπλα, διείσδυση, εννίοτε και σουτ και όλα αυτά από ένα αντιμπασκετικό κορμί, γ) Ντανίλοβιτς, ένας τρελός θεότρελος παίκτης, που μόνο θαυμασμό μπορούσε να ακτινοβολεί, εξαιρετικό σουτ΄και τεράστια ψυχή. δ) Χριστοδούλου, δεν θα μπορούσα να αφήσω έξω τον χοντρούλη από την προεπιλογή. Αν ήταν λεπτός, δεν θα μιλούσαμε για κανένα άλλο 3αρι αλλά μόνο για αυτόν.

PF: Και εδώ 4 επιλογές: α) Κούκοτς δεν υπάρχουν και πολλά να πεις για να περιγράψεις τον τόνι, β) Πάου Γκασόλ, τεράστιος παίκτης τεράστια καριέρα, τεράστια ποσοστά, τεράστια συμμετοχή σε επιτυχίες ευρωπαικές και αμερικάνικες. γ)Νοβίτσκι. κάποιες φορές δεν χρειάζονται πολλά λόγια να πεις γιατί τον Νοβίτσκι. δ) Φώτσης.η πιο μοντέρνα εκδοχή του 4αριου. Φαντάζει νάνος μπροστά στους προηγούμενους αλλά οκ είπαμε προεπιλογή είναι. tongue.gif

C: Εδώ έχουμε μετρημένα κουκιά και πολύ εύκολες επιλογές. ποιον κόβεις είναι το θέμα.: α) Σαμπόνις β) Ράτζα, γ) Ντίβατς, δ) Βράνκοβιτς.

Η 12αδα θέλει σκέψη, και τώρα είμαι στην δουλειά και δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Όταν με το καλο γυρίσω σπίτι, θα βάλω το youtube θα τους θυμηθώ ξανά όλους έναν προς έναν και ελπίζω να με βοηθήσει να ξεσκαρτάρω.
RipCity
ε Φώστη, Βράνκοβιτς ρε συ γι'αρχή, καμία σχέση με τους άλλους. Τους άλλους 7 βρες τους μόνος σου smiley.gif

βασικά δεν ταιριάζει και στο pg o Navarro οπότε πάει κι αυτός, άντε άλλοι 6 έμειναν!
Nemesakos
QUOTE (RipCity @ Aug 31 2015, 12:26 ) *
ε Φώστη, Βράνκοβιτς ρε συ γι'αρχή, καμία σχέση με τους άλλους. Τους άλλους 7 βρες τους μόνος σου smiley.gif

βασικά δεν ταιριάζει και στο pg o Navarro οπότε πάει κι αυτός, άντε άλλοι 6 έμειναν!


Ε ναι αυτοί είναι οι 2 πιο εύκολοι...οι αντίστιχοι Αγραβάνης και Σαρικόπουλος....χαχαχα tongue.gif Αν σκεφτείς κιόλας ότι πρέπει να κοπούν και από αυτούς που μένουν τότε κλάφτα..
Έ τώρα έτσι όπως τον βλέπουμε δεν είναι pg αλλά νεότερος ήταν. Όταν είχε πόδια. Με την κατάσταση που είναι τώρα οι εκπρόσωποι της νέας γενιάς δεν θα έμπαινε κ ο Διαμαντίδης. Αν και τώρα σκέφτομαι να κόψω αυτούς που δεν έχουν ακόμα ολοκληρώσει την καριέρα τους. Θα μπορούσε να είναι ένα κριτήριο και αυτό
salonikatasos
θα γράψω για την μετά 2000 εποχή,αφού τότε ξεκίνησα να ασχολούμαι με το μπάσκετ και κάποιους από αυτούς που αναφέρονται παραπάνω ενώ τους έχω δει να παίζουν,είτε ήταν στα τελειώματά τους,είτε ήμουν πολύ μικρός και δεν τους θυμάμαι.

pg(οι 3 επιλογές είναι εύκολες εδώ)
saras(ο αγαπημένος μου ευρωπαίος παίχτης λόγω αυτών που έκανε στην μακάμπι
parker
διαμαντίδης

sg
ναβάρο
σπανούλης

sf
στογιάκοβιτς
bodiroga

pf
φώτσης
σμόντις
nowitzki

c
pau gasol
pekovic


είχα κιριλένκο αντί μποντιρόγκα γιατί τον ξέχασα,μόλις τον είδα στα άλλα μηνύματα έγινε κατευθείαν η αλλαγή. εκτός του ρώσου,άλλοι μεγάλοι της 2000+ εποχής που θα μπορούσαν να είναι στην 12αδα είναι οι βούισιτς,παπαλουκάς,ρούντι φερνάντεθ,μπατούμ,ντίο και ο άλλος γκασόλ
Λουπους
Κλείνοντας τη 12αδα μου, στο 1 θα διαλέξω τελικά Πάρκερ αντί Γιασικεβίτσιους, με βαριά καρδιά, αλλά τα νούμερά του στο NBA είναι τρελά, χωρίς να είναι κιόλας ο βασικός σταρ της ομάδας. Επισης, και με την Εθνική είχε πολύ καλές εμφανίσεις.

Στο 3 Μποντιρόγκα για την τεχνική και την "ηγετικότητα", Στογιάκοβιτς για το σκορ και το σουτ.

Στους ψηλούς, σίγουρα Γκασόλ (εξαιρετικός όπου αγωνίστηκε - ο βασικότερος παίκτης της Ισπανίας των τελευταίων 10 χρόνων που έχει κάνει πάρα πολλά πράγματα) και μένει μία θέση για Ράτζα - Ντίβατς. Με πολύ μικρές διαφορές, θα επιλέξω Ράτζα.


Άρα έχουμε:

Πάρκερ , Μαρτσουλιόνις , Διαμαντίδης
Πέτροβιτς , Γκάλης
Μποντίρογκα , Στογιάκοβιτς
Νοβίτσκι , Κούκοτς
Σαμπόνις , Γκασόλ , Ντίβατς
colonel gomelsky
Πιο εύκολα βγαίνει εκτός της 12αδας ο Γκάλης παρά ο Σάρας imho (άλλη θέση). Αν πρέπει να βγαλεις κάποιον από τα γκαρντ, βγάλε τον Διαμαντίδη. Η διαφορά του Σάρας με τον Πάρκερ είναι αυτή του Μπιθικώτση με τον Χατζηγιάννη.
RipCity
Αυτές οι υπερβολές σου είναι τρομερές για να δείξεις αυτό που θες, μπορείς να το πεις και πιο απλά και ορθά.

Μην υποτιμούμε πως ο Parker τρέχει μία από τις καλύτερες ομάδες του ΝΒΑ, για λογαριασμό του ίσως κορυφαίου τεχνικού, από τα 19 του. Σε μια λίγκα που ο Σάρας δεν μπόρεσε να σταθεί.

Τα "μυστικά" του μπάσκετ σίγουρα τα ξέρει καλύτερα ο Σάρας, αλλά ο Γάλλος έχει δείξει τρομερή διάρκεια και ουσία.


Parker, Jasikevicius, Djordjevic
Galis, Petrovic
Bodiroga, Kukoc
Nowitzki, Gasol
Sabonis, Divac, Radja
xxx-4711
παρκερ παπαλουκας
γκαλης πετροβις μαρτσουλιονις
κουκοτς στογιακοβιτς
σρεμπφ π. γκασολ νοβιτσκι
σαμπονις σμιτς
colonel gomelsky
QUOTE(RipCity @ Sep 1 2015, 00:47 ) *
Αυτές οι υπερβολές σου είναι τρομερές για να δείξεις αυτό που θες, μπορείς να το πεις και πιο απλά και ορθά.


Δεν τα εξηγώ για να δημιουργώ μύθο smile.gif . Με έπιασες όμως! Προφανώς και είναι καλός παίχτης ο Πάρκερ, όποιος λέει ότι ήθελε τον Πάρκερ στην ομάδα του περισσότερο από τον Σάρας όμως, λέει ψέματα. Ο Χατζηγιάννης έχει πλατινένιους, λεφτά, αναγνώριση διαηλικιακή. Αλλά τα αυτιά σου σου λένε κάτι άλλο. Όπως και τα μάτια όταν βλέπεις μπάσκετ.

ΥΓ. Μιλάς με άνθρωπο που πιστεύει ακόμα ότι και ο Τεόντοσιτς θα ξεπεράσει τον Πάρκερ.

Π.χ αυτό:



δεν θα μπορούσε να το κάνει ποτέ ο Πάρκερ στην καριέρα του. Δεν ήταν ένα τυχαίο τρίποντο από το κέντρο. Ήταν ο σχεδιασμός (ο Μπατίστ αρχικά δεν ήξερε-δεν κατάλαβε), η εκτέλεση αλλά κυρίως η αντίδραση μετά.

ΥΓ. Ο Πάρκερ -και ο κάθε σύγχρονος ΝΒΑερ- δεν έχει παίξει ποτέ απέναντι σε μια κερκίδα με 15.000 ταλιμπάν να ζητούν το τομάρι του στη σούβλα.
Dred11
QUOTE (xxx-4711 @ Sep 1 2015, 00:49 ) *
παρκερ παπαλουκας
γκαλης πετροβις μαρτσουλιονις
κουκοτς στογιακοβιτς
σρεμπφ π. γκασολ νοβιτσκι
σαμπονις σμιτς


Rik Smits. Ωραίος φίλε.
PARISINOS
Παντως ενω πανω κατω συμφωνω με τις επιλογες ολων , μου κανει εντυπωση αυτη η καθολικη αποδοχη που εχει ο σαρας.

Ειναι σχεδον σε ολες τις πενταδες ενω ο ανταγωνισμος στη θεση ειναι μεγαλος (ΔΔ/Παπαλουκας /Παρκερ).

Οχι οτι διαφωνω οτι ειναι μυθος ο λιθουανος απλα μου κανει εντυπωση που ΟΛΟΙ σχεδον τον εχουν στις επιλογες .

Και μου κανει εντυπωση διοτι ο μεν γαλλος εχει εκπληκτικη καριερα στο ΝΒΑ (συν καλη καριερα ΦΙΜΠΑ) ενω ακομα και να προκρινεις το επιχειρημα οτι προτιστως κρινουμε με βαση τις δυναοτητες και τα πεπραγμενα στο ΦΙΜΠΑ παιχνιδι, τοτε ο ΔΔ πχ εχει ανωτερα στατιστικα, ιδιους τιτλους, ανωτερες διακρισεις και εν γενει μεγαλυτερο ΠΙΚ και ιμπακτ στις δυο πλευρες του παρκε.

Επαναλαμβανω οτι δεν μου κανει καμια εντυπωση οτι μπανει στις δωδεκαδες, απλα μου κανει εντυπωση που υπαρχει τετοια καθολικη αποδοχη...

Λουπους
Ο Γιασικεβίτσιους είναι σίγουρα πιο μπασκετικός, πιο τεχνικός, πιο ρομαντικός παίκτης, αλλά ο Πάρκερ νομίζω πως είναι πιο καλός. Άλλο το τι μπορεί να κάνει ο καθένας στην καλύτερή του στιγμή και άλλο το τι κάνει γενικά.

Ο Πάρκερ είναι ο βασικός pg της -σχεδόν δυναστείας- ομάδας των Spurs και πάει να γίνει και 1ος σκόρερ στην ιστορία του Ευρωμπάσκετ. Τα νούμερα του Πάρκερ στο NBA, o Γιασικεβίτσιους δεν τα έκανε ούτε στην Ευρωλίγκα.

Καταλαβαίνω, σαφέστατα πιο μπασκετικός ο Σάρας, αλλά δυστυχώς το μπάσκετ αλλάζει και "αμερικανοποιείται" περισσότερο.


Αλλιώς, πέρσυ στον τελικό θα είχε νικήσει η Σερβία, όχι η Αμερική..
επαθα λαστιχο
Λατρεύω Συνταγματάρχη.Ψοφάω να δω ανάρτησή του σε μη μπασκετικό θέμα που θα εξηγεί γιατί οι Δίκες της Μόσχας ήταν ένα δώρο προς την ανθρωπότητα
Zephyr
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 01:03 ) *
ΥΓ. Ο Πάρκερ -και ο κάθε σύγχρονος ΝΒΑερ- δεν έχει παίξει ποτέ απέναντι σε μια κερκίδα με 15.000 ταλιμπάν να ζητούν το τομάρι του στη σούβλα.


Δεκτό αλλά δεν θυμάμαι αυτούς τους ταλιμπάν (εν τέλει) να ξετομαριάζουν κάποιον tongue.gif
Από την άλλη ο Πάρκερ είναι βασικό pg και ένας από τους 3 καλύτερους παίχτες μαζί με Ντάνκαν και Τζινόμπιλι, μιας από τις καλύτερες ομάδες-δυναστείες του σύγχρονου μπάσκετ, το τι θα μπορούσε να κάνει (ή να μην κάνει) στην Ευρώπη, μένει στην σφαίρα της φαντασίας.
Το να μην σου αρέσει είναι υποκειμενικό αλλά όχι και να λες ότι ο Τεόντοσιτς θα τον ξεπεράσει biggrin.gif!

QUOTE(Dred11 @ Sep 1 2015, 01:57 ) *
Rik Smits. Ωραίος φίλε.


Παιχταράς που πάντα τον ξεχνάμε είτε γιατί είτε δεν τον είδαμε σε ευρωπαική ομάδα είτε γιατί δεν τον είδαμε σε Ευρωμπάσκετ.
Από τους παίχτες που αναρωτιέσαι τι μύθο θα είχαν δημιουργήσει στην Ευρώπη αν είχαν παίξει έστω λίγα χρόνια σε κάποια καλή ομάδα.
Nemesakos
Εγώ την διαφορά του Σάρας με τον Πάρκερ θα την τοποθετήσω στο ότι τον Σάρας γουστάρεις να τον βλέπεις, ενώ τέτοιο συναίσθημα ο Πάρκερ δεν βγάζει.
Θες ρε παιδί μου να βλέπεις αυτά τα off balance σουτ, τις μαγικές ασίστ, τις ενέργειες που κάνει μέσα στον αγώνα, ακόμα θες να βλέπεις και τις λάθος πάσες, αφού μπόρείς να καταλάβεις τι σκέφτηκε εκείνη την στιγμή το διεστραμμένο του μυαλό, θες να βλέπεις ακόμα και τον τρόπο που σκάει την μπάλα, το πάθος που βγάζει είτε μέσα είτε έξω από το παρκέ. Δεν θα κοιτάξω τα νούμερα και τους τίτλους, πιθανά να υπερέχει ο Πάρκερ. Πιθανά να είναι και καλύτερος. Αλλά το συναίσθημα που σου βγάζει ο Σάρας δεν θα στο βγάλει ποτέ ο Πάρκερ.
Αυτό μένει άλλωστε. Και ο Βουρτζούμης έχει τίτλους.. αλλά ποιος τον θυμάται? όχι ότι δεν θα θυμόμαστε τον Πάρκερ, αλλά τον έρωτα που σου βγάζει ο Σάρας για το μπάσκετ δεν είναι εύκολο να το βρεις ξανά...

ΥΓ: Ντάξει κ γω διαφωνώ κάθετα πως ο Μίλος θα περάσει τον Πάρκερ, ας περάσει για σρχή τον J.R Holden και βλέπουμε...No offence colonel!
Zephyr
QUOTE(Nemesakos @ Sep 1 2015, 10:13 ) *
Εγώ την διαφορά του Σάρας με τον Πάρκερ θα την τοποθετήσω στο ότι τον Σάρας γουστάρεις να τον βλέπεις, ενώ τέτοιο συναίσθημα ο Πάρκερ δεν βγάζει.
Θες ρε παιδί μου να βλέπεις αυτά τα off balance σουτ, τις μαγικές ασίστ, τις ενέργειες που κάνει μέσα στον αγώνα, ακόμα θες να βλέπεις και τις λάθος πάσες, αφού μπόρείς να καταλάβεις τι σκέφτηκε εκείνη την στιγμή το διεστραμμένο του μυαλό, θες να βλέπεις ακόμα και τον τρόπο που σκάει την μπάλα, το πάθος που βγάζει είτε μέσα είτε έξω από το παρκέ. Δεν θα κοιτάξω τα νούμερα και τους τίτλους, πιθανά να υπερέχει ο Πάρκερ. Πιθανά να είναι και καλύτερος. Αλλά το συναίσθημα που σου βγάζει ο Σάρας δεν θα στο βγάλει ποτέ ο Πάρκερ.
Αυτό μένει άλλωστε. Και ο Βουρτζούμης έχει τίτλους.. αλλά ποιος τον θυμάται? όχι ότι δεν θα θυμόμαστε τον Πάρκερ, αλλά τον έρωτα που σου βγάζει ο Σάρας για το μπάσκετ δεν είναι εύκολο να το βρεις ξανά...


Καλά, το γειώνεις με το παράδειγμα του Βουρτζούμη αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δεν αντιλέγω, οπτικά και εμένα μου αρέσει ο Σάρας πολύ περισσότερο από τον Πάρκερ αλλά αυτό και πάλι είναι υποκειμενικό. Και τα κατορθώματα του καθενός δεν είναι ξεροί αριθμοί, ο Πάρκερ έχει 4 δαχτυλίδια από το ΝΒΑ και Ευρωμπάσκετ στην πλάτη του. Και σε όλα αυτά εκ των πρωταγωνιστών, όχι παγκίτης wink.gif .
colonel gomelsky
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 1 2015, 05:05 ) *
Λατρεύω Συνταγματάρχη.Ψοφάω να δω ανάρτησή του σε μη μπασκετικό θέμα που θα εξηγεί γιατί οι Δίκες της Μόσχας ήταν ένα δώρο προς την ανθρωπότητα


Eμμέσως ναι, ήταν. Χωρίς τις Δίκες της Μόσχας και την εκκαθάριση των πρακτόρων τροτσκιστών, μπουχαρινικών κτλ δεν θα είχε έρθει επουδενί η Νίκη στον Β' ΠΠ που ήταν όντως ένα δώρο για την ανθρωπότητα. Άλλη κουβέντα αυτή, ίσως την κάνουμε κάποια στιγμή.

ΥΓ. Πάντως πουθενά δεν ανέφερα ότι ο ΤΠ δεν είναι κορυφαίος παίκτης.
Nemesakos
QUOTE (Zephyr @ Sep 1 2015, 10:31 ) *
Καλά, το γειώνεις με το παράδειγμα του Βουρτζούμη αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δεν αντιλέγω, οπτικά και εμένα μου αρέσει ο Σάρας πολύ περισσότερο από τον Πάρκερ αλλά αυτό και πάλι είναι υποκειμενικό. Και τα κατορθώματα του καθενός δεν είναι ξεροί αριθμοί, ο Πάρκερ έχει 4 δαχτυλίδια από το ΝΒΑ και Ευρωμπάσκετ στην πλάτη του. Και σε όλα αυτά εκ των πρωταγωνιστών, όχι παγκίτης wink.gif .



Χαχα ναι το τέντωσα λίγο..Φυσικά δεν συνέκρινα τον Βουρτζόυμη με τον Πάρκερ. όπως και το έγραψα νομίζω ότι πιθανά ο Πάρκερ να είναι καλύτερος του Σάρας... Απλά ο μπασκετικός έρωτας δεν συγκρινεται με τίτλους. Αυτός που σε κάνει να βλέπεις και να θες να συνεχίσεις να βλέπεις μπάσκετ. Για μένα τέτοιος ήταν ο Σάρας. Μόνο και μόνο γιαυτό τον θεωρώ καλύτερο. Όχι από τους τίτλους. Δεν παραγνωρίζω τίποτα του Πάρκερ.. Ίσα ίσα...
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 00:28 ) *
Η διαφορά του Σάρας με τον Πάρκερ είναι αυτή του Μπιθικώτση με τον Χατζηγιάννη.



QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 10:40 ) *
ΥΓ. Πάντως πουθενά δεν ανέφερα ότι ο ΤΠ δεν είναι κορυφαίος παίκτης.


Φαντάζομαι ότι με το πάνω ποστ θα εννοείς ότι υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι 30 παίχτες μεταξύ Σάρας και Πάρκερ όμως, τους οποίους θα ήμουν περίεργος να ακούσω.


Για μένα:
Πάρκερ-Σάρας-ΔΔ(για να παίζει και κάποιος άμυνα, το πρώτο ποστ εξάλλου κάτι τέτοιο αφήνει να εννοηθεί)
Ντράζεν-Γκάλης
Κούκοτς-Πέτζα
Ντιρκ-Γκασόλ
Σαμπόνις-Ντίβατς-Ράτζα

Αν δεν μας ενδιαφέρει η άμυνα, τότε Μποντίρογκα αντί ΔΔ και είμαστε ΟΚ πάλι..


Νομίζω οι περισσότεροι τουλάχιστον στα 10/12 συμφωνούμε, πρωτάκουστο για το φόρουμ tongue.gif
Λουπους
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 00:28 ) *
Πιο εύκολα βγαίνει εκτός της 12αδας ο Γκάλης παρά ο Σάρας imho (άλλη θέση).


Ο Γκάλης έχει πάρει Ευρωμπάσκετ, όντας όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται ο πρωταγωνιστής της ομάδας, απέναντι σε ΕΣΣΔ και Γιουκοσλαβία που βρίσκονταν σε πολύ καλές περιόδους και μάλλον είχαν καλύτερες ομάδες απ' ότι οποιαδήποτε ευρωπαική ομάδα τώρα.

Στη Γιουκοσλαβία ειδικά, έπαιζαν ταυτόχρονα σχεδόν οι μισοί από αυτούς που προτείνουμε για 12άδες...
RipCity
QUOTE
"If I'm the Devil's son, then Galis is the Devil himself.", Drazen Petrovic.


τι να λέμε ρε παιδιά για τον Νικ, ασύλληπτα αυτά που έκανε κι ειδικά για το ύψος του.
colonel gomelsky
Θα έβγαζα ευκολότερα τον Γκάλη εκτός 12αδας αντί για τον Σάρας γιατί όπως είπα είναι σε άλλη θέση. Ο Σάρας αν δεν μπει πρώτος σαν pg θα μπει δεύτερος, ο Γκάλης έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό με Ντράζεν και Μαρτσουλιόνις. Επέλεξα ωστόσο να φτιάξω 12αδα με 5 γκάρντ ακριβώς για να χωρέσω και τον Γκάλη. Αν όμως κάποιος μου έλεγε "από τους Ντραζεν, Μαρτσουλιόνις, Γκάλη" πρέπει να κόψεις έναν, τότε θα έκοβα τον Γκάλη, ναι.

Διαβάζω για τους τίτλους του Πάρκερ και συμφωνώ αλλά αυτό δεν είναι σημείο τριβής με τον Γιασικεβίτσιους. Και ο Σάρας έχει 4 ευρωλίγκες με impact τουλάχιστον ίσο με του Πάρκερ σε αυτές (κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερο). Επίσης ας μην ξεχνάμε τη μαγεία του ευρωμπάσκετ του 2003. Άρα θέμα τίτλων δεν υφίσταται κατ εμέ
j-kidd13
Colonel,no offence,αλλα εχεις ακουσει σιγουρα Μπηθικωτση και Χατζηγιαννη?Μηπως τους μπερδευεις? smiley.gif
Γιατι ο παραλληλισμος με Σαρας Παρκερ ειναι λιγο ανησυχητικος... laugh.gif
colonel gomelsky
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 1 2015, 13:29 ) *
Colonel,no offence,αλλα εχεις ακουσει σιγουρα Μπηθικωτση και Χατζηγιαννη?Μηπως τους μπερδευεις? smiley.gif
Γιατι ο παραλληλισμος με Σαρας Παρκερ ειναι λιγο ανησυχητικος... laugh.gif


Δεν καταλαβαίνετε ότι οι υπερβολές και οι παραλληλισμοί είναι εκ του πονηρού. smile.gif Έτσι μπορείτε να απαντάτε σε αυτές αντί επί της ουσίας και να διατηρείτε τη γνώμη σας με αξιοπρέπεια ακόμα και αν έχει καταρριφθεί. rolleyes.gif rolleyes.gif
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 13:14 ) *
Θα έβγαζα ευκολότερα τον Γκάλη εκτός 12αδας αντί για τον Σάρας γιατί όπως είπα είναι σε άλλη θέση. Ο Σάρας αν δεν μπει πρώτος σαν pg θα μπει δεύτερος, ο Γκάλης έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό με Ντράζεν και Μαρτσουλιόνις. Επέλεξα ωστόσο να φτιάξω 12αδα με 5 γκάρντ ακριβώς για να χωρέσω και τον Γκάλη. Αν όμως κάποιος μου έλεγε "από τους Ντραζεν, Μαρτσουλιόνις, Γκάλη" πρέπει να κόψεις έναν, τότε θα έκοβα τον Γκάλη, ναι.

Διαβάζω για τους τίτλους του Πάρκερ και συμφωνώ αλλά αυτό δεν είναι σημείο τριβής με τον Γιασικεβίτσιους. Και ο Σάρας έχει 4 ευρωλίγκες με impact τουλάχιστον ίσο με του Πάρκερ σε αυτές (κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερο). Επίσης ας μην ξεχνάμε τη μαγεία του ευρωμπάσκετ του 2003. Άρα θέμα τίτλων δεν υφίσταται κατ εμέ


επιλεκτικοτητα στη μαγεια κολονελ,γιατι αν την επικαλεισαι για το σαρα του 03 ,τοτε βαση της μαγειας παντα,ο γκαλης του 87 ειναι ακουνητος,νταμαρι λεμε στις 12αδες.
colonel gomelsky
Διάβασε τις πρώτες δυο προτάσεις της πρώτης παραγράφου που έκανες quote. Η δεύτερη παράγραφος στην οποία αναφέρεσαι έχει να κάνει με τον Γιασικεβίτσιους και τον Πάρκερ και απαντάει στο θέμα των τίτλων μεταξύ τους. Ο Γκάλης δεν κολλάει πουθενά σε αυτό, εξαρχής ειπώθηκε ότι δεν μπαίνουν οι 12 καλύτεροι ανεξαρτήτως θέσης αλλά 12αδα*.

Ο Γκάλης, λοιπόν, δεν θα κόβονταν προς χάριν του Σάρας αλλά αν κόβονταν θα ήταν για έναν εκ των Ντράζεν και Σάρας Μ. Παρόλαυτα, όπως ξαναέγραψα, έβαλα 5 γκαρντ για να τον χωρέσω, κόβοντας στην ουσία τον Κούκοτς.

*αν τώρα συζητούσαμε για τους 12 καλύτερους ανεξαρτήτως θέσης θα έλεγα

Νοβίτσκι
Γκασόλ
Σαμπόνις
Πέτροβιτς
Μαρτσουλιόνις
Γκάλης
Μποντιρόγκα
Γιασικεβίτσιους
Ράτζα
Στογιάκοβιτς
Κούκοτς
Διαμαντίδης
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 2 2015, 00:33 ) *
Διάβασε τις πρώτες δυο προτάσεις της πρώτης παραγράφου που έκανες quote. Η δεύτερη παράγραφος στην οποία αναφέρεσαι έχει να κάνει με τον Γιασικεβίτσιους και τον Πάρκερ και απαντάει στο θέμα των τίτλων μεταξύ τους. Ο Γκάλης δεν κολλάει πουθενά σε αυτό, εξαρχής ειπώθηκε ότι δεν μπαίνουν οι 12 καλύτεροι ανεξαρτήτως θέσης αλλά 12αδα*.

Ο Γκάλης, λοιπόν, δεν θα κόβονταν προς χάριν του Σάρας αλλά αν κόβονταν θα ήταν για έναν εκ των Ντράζεν και Σάρας Μ. Παρόλαυτα, όπως ξαναέγραψα, έβαλα 5 γκαρντ για να τον χωρέσω, κόβοντας στην ουσία τον Κούκοτς.

*αν τώρα συζητούσαμε για τους 12 καλύτερους ανεξαρτήτως θέσης θα έλεγα

Νοβίτσκι
Γκασόλ
Σαμπόνις
Πέτροβιτς
Μαρτσουλιόνις
Γκάλης
Μποντιρόγκα
Γιασικεβίτσιους
Ράτζα
Στογιάκοβιτς
Κούκοτς
Διαμαντίδης


μ αυτο λεω επιλεκτικα το κριτηριο ανα περιπτωση...στο σαρας-παρκερ βαζεις τη μαγεια ενω στο γκαλης-μαρτσουλιονις δε τη λαμβανεις υπ οψη (ο ντραζεν δε παιζει να βγει με τιποτα ποτε)
Μηχανολόγος
Αρκετά δύσκολη η επιλογή αλλά η 12αδα μου είναι

Σάρας , Πάρκερ , Διαμαντίδης
Πέτροβιτς , Γκάλης , Μαρτιουλόνις
Μποντιρόγκα , Κούκοτς
Νοβίτσκι , Γκασόλ
Σαμπόνις , Ντίβατς

Και βάζω για λιγα λεπτά Κούκοτς 4αρι και Γκασόλ 5αρι και 3 γκαρντς


smiley.gif εντάξει θα βάλω και Ράτζα 13ο 69.gif
colonel gomelsky
Mε αφορμή αυτό το τοπικ κάθισα να ξαναδω παιχνίδια του Μαρτσιουλιόνις. Ο άνθρωπος στην Ελλάδα ίσως είναι ο πιο υποτιμημένος παίκτης-θρύλος. Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, το αξεπέραστο ball handling, η πάσα, η τρίπλα, το σουτ του, αλλά και το γεγονός ότι έπαιξε αντίπλαος των πραγματικά καλύτερων με αξιοσημείωτες εμφανίσεις. Στα κάθε είδους highlights (που όντως δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικά) θα βρει κανείς τον Πίπεν να τον μαρκάρει και να μην καταλαβαίνει από που του ήρθε. Προσποίηση, ρολ και στις ...πινακίδες smile.gif Το 95 δε και με μια χρονιά ολόκληρη εκτός με σοβαρό τραυματισμό κατάφερε να παρει το mvp ως ηττημένος.

Καταλαβαίνω την υποτίμηση με την έννοια ότι τότε εδώ ζούσαμε το μύθο του Γκάλη, αλλά αν ο Γκάλης άνοιξε το δρόμο για το μπάσκετ στη Ελλάδα, ο Σαρούνας άνοιξε το δρόμο για το μπάσκετ μιας ηπείρου σε μια άλλη ήπειρο απέναντι στους πραγμτικά καλύτερους του κόσμου και μερικούς απ τους καλύτερους όλων των εποχών (1989 - 1997)
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 2 2015, 12:35 ) *
Mε αφορμή αυτό το τοπικ κάθισα να ξαναδω παιχνίδια του Μαρτσιουλιόνις. Ο άνθρωπος στην Ελλάδα ίσως είναι ο πιο υποτιμημένος παίκτης-θρύλος. Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, το αξεπέραστο ball handling, η πάσα, η τρίπλα, το σουτ του, αλλά και το γεγονός ότι έπαιξε αντίπλαος των πραγματικά καλύτερων με αξιοσημείωτες εμφανίσεις. Στα κάθε είδους highlights (που όντως δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικά) θα βρει κανείς τον Πίπεν να τον μαρκάρει και να μην καταλαβαίνει από που του ήρθε. Προσποίηση, ρολ και στις ...πινακίδες smile.gif Το 95 δε και με μια χρονιά ολόκληρη εκτός με σοβαρό τραυματισμό κατάφερε να παρει το mvp ως ηττημένος.

Καταλαβαίνω την υποτίμηση με την έννοια ότι τότε εδώ ζούσαμε το μύθο του Γκάλη, αλλά αν ο Γκάλης άνοιξε το δρόμο για το μπάσκετ στη Ελλάδα, ο Σαρούνας άνοιξε το δρόμο για το μπάσκετ μιας ηπείρου σε μια άλλη ήπειρο απέναντι στους πραγμτικά καλύτερους του κόσμου και μερικούς απ τους καλύτερους όλων των εποχών (1989 - 1997)


παλι διαφωνουμε....(ασε τη κουβεντα για το Νικ) αλλα σ αυτο που λες ενας ηταν ο πρωτος που εκανε τους απεναντι να σεβονται τους ευρωπαιους (αυτο που ισχυριζεσαι για το μαρτσουλιονις το ειχαν κανει νωριτερα ο σρεμπφ κι ο σμιτς)


colonel gomelsky
Γράψε "ένας απ τους μετρημένους που άνοιξαν το δρόμο".
a bullet for your head
Κατα εναν περίεργο τροπο, ο Τονυ Πάρκερ, πάντα ήταν υποτιμημένος εδω στο φορουμ. Αν ανατρέξει κανεις σε παλιότερα τοπικ -poll, μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει. Για μένα ο Γάλλος έχει μπει στο top10 όλων
των εποχών και όχι απλά στα τελευταία 25 -30 χρόνια!
Η δικιά μου πρόταση :
- Πάρκερ, Τζορτζεβιτς
- Ντραζεν, Γκάλης, Μαρτσουλιονις
- Κουκοτς, Μποντιρογκα
- Ντιρκ, Π.Γκασολ, Σρεμπφ
- Σαμπονις, Ρατζα



QUOTE(Dred11 @ Aug 31 2015, 02:48 ) *
Μαρτσουλιόνις Πάρκερ Γιαννάκης
Πέτροβιτς Γκάλης
Κούκοτς Ε. Ντιμπουισόν
Πάσπαλι Σρεμπφ
Σαμπόνις Ντίβατς Νοβίτσκι

Ο Ντιμπουισον παιζει για μενα να ειναι ο κορυφαίος σουτερ

QUOTE(Dred11 @ Sep 1 2015, 01:57 ) *
Rik Smits. Ωραίος φίλε.

Και ο Σμιτς και ο Σρεμπφ, θεωρώ πως είναι αρκετά υποτιμημενοι

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 1 2015, 00:28 ) *
Η διαφορά του Σάρας με τον Πάρκερ είναι αυτή του Μπιθικώτση με τον Χατζηγιάννη.

Απ τα κορυφαία που έχεις γράψει ποτέ

QUOTE(PARISINOS @ Sep 1 2015, 02:08 ) *
Παντως ενω πανω κατω συμφωνω με τις επιλογες ολων , μου κανει εντυπωση αυτη η καθολικη αποδοχη που εχει ο σαρας.

Ειναι σχεδον σε ολες τις πενταδες ενω ο ανταγωνισμος στη θεση ειναι μεγαλος (ΔΔ/Παπαλουκας /Παρκερ).

Οχι οτι διαφωνω οτι ειναι μυθος ο λιθουανος απλα μου κανει εντυπωση που ΟΛΟΙ σχεδον τον εχουν στις επιλογες .

Πάντα ηταν πολύ αγαπητός εδω στο φορουμ ο Σάρας
Nemesakos
QUOTE (Nemesakos @ Aug 31 2015, 12:15 ) *
Έχω βρει 21 παίκτες που άνετα χώραγαν σε 12άδα χωρίς να μπορείς να κόψεις κανέναν.. Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να κόψω 9 παίκτες που δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα, όμως είναι πολύ δύσκολο. BTW είμαι 32 χρονών οπότε θα βάλω αυτούς που έχω δει να παίζουν...
Ας πάμε να δούμε την σκέψη μου...

PG: Εδώ έχω 5 επιλογές. α) Τζόρτζεβιτς. Ένας από τους πιο ολοκληρωμένους παίκτες που έχουν δει τα μάτια μου. Ηγέτης με τα όλα του. Σκόρερ, πασέρ, φονικό ένστικτο, τεράστια προσωπικότητα. β) Διαμαντίδης. Ίσως το μεγαλύτερο πολυεργαλέιο που έχω δει να αγωνίζεται. Εξαιρετικό σουτ, εξαιρετικός team player, πρώτος στις ασσίστ και αμυντικάρα. γ) Γιασικεβίτσιους. Έμπαζε στην άμυνα, αλλά οι ασίστ του, το γλυκό του χέρι και η εξυπνάδα του υπερκάλυπταν ότι μειωνεκτήματα μπορεί να είχε στο δύσκολο κομμάτι της άμυνας. δ) Ναβάρο. Εξαιρετικό σουτ, με οποιδήποτε τρόπο. ο παίκτης που θα ήθελες να παίρνει πάντα το τελευταίο σουτ. ε) Πάρκερ. εξαιρετικός στο 1on1 φανταστικός ηγέτης.

SG: Εδώ 4 επιλογές. α) Γκάλης, και πως να μην είναι ο ακροβάτης στην λίστα.. β) Πέτροβιτς, δολοφόνος χωρίς πολλά πολλά γ) Μαρτσουλιόνις. ένας ολοκληρωμένος παίκτης. Είτε σαν pg είτε σαν sg δεν μπορείς να μην τον θαυμάζεις. δ) Σπανούλης. η πολύ σύγχρονη εκδοχή παλαιάς κοπής παικτών. Ακροβάτης και τώρα clutch player.

και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Έβαλα και τον Ντανίλοβιτς στο 3 ώστε να γίνει σχετικά πιο εύκολη η επιλογή στο 2. Ή πιο δύσκολη.. θα δείξει tongue.gif

SF: Οι αρχικές επιλογές ήταν 5 αλλά τοποθέτησα τον Κούκοτς όπως και πολλοί ακόμα στο 4 για να βγουν λίγο τα "μαρκαρίσματα"... α) Στογιάκοβιτς, σουτ που δεν μπορείς να το συναντήσεις πουθενά, β) Μποντίρογκα, ένας παίκτης με τεράστιες αρετές, χειρισμός μπάλας, τρίπλα, διείσδυση, εννίοτε και σουτ και όλα αυτά από ένα αντιμπασκετικό κορμί, γ) Ντανίλοβιτς, ένας τρελός θεότρελος παίκτης, που μόνο θαυμασμό μπορούσε να ακτινοβολεί, εξαιρετικό σουτ΄και τεράστια ψυχή. δ) Χριστοδούλου, δεν θα μπορούσα να αφήσω έξω τον χοντρούλη από την προεπιλογή. Αν ήταν λεπτός, δεν θα μιλούσαμε για κανένα άλλο 3αρι αλλά μόνο για αυτόν.

PF: Και εδώ 4 επιλογές: α) Κούκοτς δεν υπάρχουν και πολλά να πεις για να περιγράψεις τον τόνι, β) Πάου Γκασόλ, τεράστιος παίκτης τεράστια καριέρα, τεράστια ποσοστά, τεράστια συμμετοχή σε επιτυχίες ευρωπαικές και αμερικάνικες. γ)Νοβίτσκι. κάποιες φορές δεν χρειάζονται πολλά λόγια να πεις γιατί τον Νοβίτσκι. δ) Φώτσης.η πιο μοντέρνα εκδοχή του 4αριου. Φαντάζει νάνος μπροστά στους προηγούμενους αλλά οκ είπαμε προεπιλογή είναι. tongue.gif

C: Εδώ έχουμε μετρημένα κουκιά και πολύ εύκολες επιλογές. ποιον κόβεις είναι το θέμα.: α) Σαμπόνις β) Ράτζα, γ) Ντίβατς, δ) Βράνκοβιτς.

Η 12αδα θέλει σκέψη, και τώρα είμαι στην δουλειά και δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Όταν με το καλο γυρίσω σπίτι, θα βάλω το youtube θα τους θυμηθώ ξανά όλους έναν προς έναν και ελπίζω να με βοηθήσει να ξεσκαρτάρω.



Κατέληξα λοιπόν...

Τζόρτζεβιτς, Σάρας, Διαμαντίδης
Γκάλης Πέτροβιτς
Μποντίρογκα Κούκοτς
Γκασόλ Νοβίτσκι
Σαμπόνις Ντίβατς Ράτζα

Σκέφτηκα ότι τον Φάνη τον θέλω στην ομάδα πολύ. Από την άλλη για να μείνει θα έβαζα τον Κούκοτς στο 4, και θα έπρεπε ένα 5αρι να το βγάλω.. Αλλά δεν βγαίνει κανείς από τους 3.. Αν ήταν εθνική ομαδα, στην προεπιλογή θα έπαιρνα Χριστοδούλου, Μαρτσιουλιόνις, Σπανούλη και Ντανίλοβιτς...

6 Γιουγκοσλάβοι, 2 Ελληνες, 2 Λιθουανοί, 1 Ισπανός και 1 Γερμανός....
colonel gomelsky
Kαι θα έκοβες τον Μαρτσουλιόνις για τον Διαμαντίδη; Ο Σπανούλης σε αυτή τη συζήτηση πως μπαίνει;
D-Wade
Πάντως για μένα ΔΔ>Σάρας . Αλλά μάλλον διαφωνεί το 90% του forum bball.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(D-Wade @ Sep 2 2015, 21:05 ) *
Πάντως για μένα ΔΔ>Σάρας . Αλλά μάλλον διαφωνεί το 90% του forum bball.gif

Είμαστε κάτι σαν τους Παναθηναϊκούς στον Πειραιά και τους Ολυμπιακούς στο 7ο διαμέρισμα Αθηνών(+Ζωγράφου),περισσότεροι από όσους πιστεύεται από τους έξω, αλλά δεν το έχουμε ούτε οι ίδιοι αντιληφθεί
icon_wave.gif
colonel gomelsky
QUOTE(D-Wade @ Sep 2 2015, 21:05 ) *
Πάντως για μένα ΔΔ>Σάρας . Αλλά μάλλον διαφωνεί το 90% του forum bball.gif



Κανε μια απόπειρα να το στηρίξεις, όσο και στο κενό να πεσει, θα έχει ενδιαφέρον.
Manimal
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 00:02 ) *
Κανε μια απόπειρα να το στηρίξεις, όσο και στο κενό να πεσει, θα έχει ενδιαφέρον.


Μπορεί ο Σάρας να είναι καλύτερο ταλέντο αλλά διαχρονικά η προσφορά του ΔΔ είναι μεγαλύτερη. Ο Σάρας έπιασε εξωπραγματική απόδοση για τρία χρόνια που κατέκτησε τα πάντα και μετά άρχισε να πατάει φρένο. Ίσως τον επηρέασε και η μετάβαση Ευρώπη- NBA - Ευρώπη. Ο ΔΔ πηγαίνει με τέρμα το γκάζι σχεδόν μια δεκαετία. Αλλά και τους αριθμούς να συγκρίνουμε, διαχρονικά του ΔΔ είναι καλύτεροι. Ομοίως και στη σύγκριση Parker με Σάρας. ο Πάρκερ προσφέρει σχεδόν μια δεκαετία σε ομάδα NBA που κάνει πρωταθλητισμό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.