Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΤΣΣΚΑ Μοσχας-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
T.W.Is.M.
vs

Παρασκευη 7/4 20:00 ΕΡΤ2

Προβα πλει οφ στη Μοσχα! Η τελευταια αγωνιστικη βρισκει τον Ολυμπιακο σε μια γνωριμη εδρα με τον αντιπαλο που εχει αντιμετωπισει τις πιο πολλες φορες σε φαιναλ φορ τα τελευταια χρονια. Βαθμολογικο ενδιαφερον δεν υπαρχει, μονο η εννοια της προετοιμασιας για τα πλει οφ. Ο Ολυμπιακος ταξιδευει χωρις τον Γκριν, ενω και η ΤΣΣΚΑ ειναι σιγουρα δευτερη, πραγμα που σημαινει οτι εκτος απο προετοιμασια πλει οφ το ματς ειναι και προβα φαιναλ φορ, αφου αν και οι δυο ομαδες περασουν, θα παιξουν αντιπαλες στον ημιτελικο!

Δεν υπαρχουν πολλα να πει κανεις για το ματς οσο δεν υπαρχει σκοπιμοτητα, οποτε παμε στο απαραιτητο βιντεο:
Η τελευταια νικη του Ολυμπιακου στη Μοσχα:


Και το τελευταιο παιχνιδι εως τωρα στη Μοσχα:
Conan1982
Κρίμα από την μια μεριά που ένα τέτοιο ματς τελευταία αγωνιστική δεν κρίνει κάτι απ' την άλλη γλυτώνουμε εμφράγματα, εγκεφαλικά κλπ παθήσεις smiley.gif

Περιμένω πάντως η ομάδα να βγάλει περισσότερη ένταση από τα προηγούμενα παιχνίδια πρέπει σιγά σιγά να μπει σε κλίμα πλέυ οφ.
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Apr 7 2017, 10:33 ) *
Κρίμα από την μια μεριά που ένα τέτοιο ματς τελευταία αγωνιστική δεν κρίνει κάτι απ' την άλλη γλυτώνουμε εμφράγματα, εγκεφαλικά κλπ παθήσεις smiley.gif

Περιμένω πάντως η ομάδα να βγάλει περισσότερη ένταση από τα προηγούμενα παιχνίδια πρέπει σιγά σιγά να μπει σε κλίμα πλέυ οφ.

Η μια αποψη ειναι αυτη
Μηπως ειναι καλυτερα εν οψει πλει οφ να ξεκουρασει πριντεζη,σπανουλη,παπανικολαου,μαντζαρη που εχουν τραβηξει και θα τραβηξουν πολυ ζορι ακομα μεχρι το τελος?Και για αποφυγη πιθανου τραυματισμου
Σκεψου πχ σε ενα ανυποπτο ματς που δεν κρινει κατι ο πριντεζης η ο παπανικολαου να χτυπησουν και να χασουν κανα μηνα
Δεν κρινει κατι για να ζοριστουν
Conan1982
Καμία αντίρρηση ότι πρέπει να προφυλαχθούν οι παίκτες από τραυματισμό. Απ' την άλλη δεν νομίζω ότι το να παίξουμε με ενέργεια θα μας κάνει κακό.
Σε κάθε περίπτωση εγώ θα το απολαύσω το ματσάκι, χαλαρός και ωραίος, με μια μπυρίτσα στο πλάι εν΄όψει των πλέυ οφ.
το_καλύτερο_3d
Ο ολυμπιακος θα κάνει 1 απο τα 2 κλασσικά του παιχνίδια εκει μέσα.Η θα τα πάει καλά σε ολο τον αγώνα και θα χάσει στο τέλος με 7 πόντους περίπου η θα χάσει με 20-30.Φυσικά ότι και να γίνει απ τα 2 δεν θα σημαίνει τίποτα αφου μετά μπορεί να τους κερδίσει στο final4 και να πάρει την κούπα.
Γενικά αδιάφορο ματς αφου ξέρουμε απο πριν τον νικητή.
Dreamerpanos
Καλά αν χάσει με 20-30 ξέρουμε από τώρα τον νικητή του ημιτελικού.Νομιζω θα κλειδώσει.Δε πα να πάρει όσες Ευρωλίγκας θέλει η ΤΣΣΚΑ....Μυαλό δεν βάζει.Σε αυτήν την περίπτωση μακάρι να δούμε ελληνικο εμφύλιο τελικό Ευρωλίγκας σε τουρκικό έδαφος biggrin.gif
το_καλύτερο_3d
QUOTE (Dreamerpanos @ Apr 7 2017, 11:50 ) *
Καλά αν χάσει με 20-30 ξέρουμε από τώρα τον νικητή του ημιτελικού.Νομιζω θα κλειδώσει.Δε πα να πάρει όσες Ευρωλίγκας θέλει η ΤΣΣΚΑ....Μυαλό δεν βάζει.Σε αυτήν την περίπτωση μακάρι να δούμε ελληνικο εμφύλιο τελικό Ευρωλίγκας σε τουρκικό έδαφος biggrin.gif

Φαντάζεσαι?Και να πει η τουρκικη αστυνομια οτι δεν αναλαμβάνει την διεξαγωγή του τελικού παρα μόνο με 200 προσκλήσεις στην κάθε ομάδα και στο ζέσταμα να εκσφενδονιζονται φωτοβολίδες απο την μια πλευρα στην άλλη,με τον βασιλακοπουλο να καμαρώνει κάπου στα επίσημα..
Αντε μακάρι, να χορτάσουν και εκει στας εξωτερικας πολιτισμό smiley.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(Dreamerpanos @ Apr 7 2017, 11:50 ) *
Καλά αν χάσει με 20-30 ξέρουμε από τώρα τον νικητή του ημιτελικού.Νομιζω θα κλειδώσει.Δε πα να πάρει όσες Ευρωλίγκας θέλει η ΤΣΣΚΑ....Μυαλό δεν βάζει.Σε αυτήν την περίπτωση μακάρι να δούμε ελληνικο εμφύλιο τελικό Ευρωλίγκας σε τουρκικό έδαφος biggrin.gif



Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ! smiley.gif
Βέβαια η ατάκα αυτή του παππού μπορεί και να μην ειπώθηκε ποτέ και να είναι από αυτά τα όμορφα που λέει για ν ακάνει τον έξυπνο!
SteveNashidis
QUOTE(Conan1982 @ Apr 7 2017, 11:13 ) *
Καμία αντίρρηση ότι πρέπει να προφυλαχθούν οι παίκτες από τραυματισμό. Απ' την άλλη δεν νομίζω ότι το να παίξουμε με ενέργεια θα μας κάνει κακό.
Σε κάθε περίπτωση εγώ θα το απολαύσω το ματσάκι, χαλαρός και ωραίος, με μια μπυρίτσα στο πλάι εν΄όψει των πλέυ οφ.


Δεν θα ανεχτώ όχι απλά έναν μυικό τραυματισμό αλλά ούτε και έναν μώλωπα από αγκώνα του Μίλος icon_drunk.gif . Αν μπορούσαμε με εφηβικό και 3rd unit να παίζαμε , θα το προτιμούσα. smiley.gif
το_καλύτερο_3d
Μπιρτς για γελια και για κλαματα μπροστα και πίσω.
Τρομαζω στην ιδεα να κανει κοιλια σε αυτο το σημειο της χρονιας καθως ειναι ο μοναδικος σεντερ της ομαδας.
Μαλλον ο ολυμπιακος παει για το δευτερο σεναριο που λεγαμε(20-30 ποντους) οποτε παει και για την κουπα smiley.gif
2 πράγματα έχει να φοβαται μονο ,τους τραυματισμους και τον σφαιροπουλο.

Επίσης το "Τεσσαρι δεν θα ξαναζητησεις,τεσσάρι" που ειχε γραφτει μετα απο ενα καλο ματς του αγραβανη ηταν η μεγαλυτερη προκλητικη βλακεια που εχω διαβασει.
kotzito
Το ματς τελείωσε ήδη από το 13'. Πιο πιθανό είναι να χάσουμε με 25 πόντους, παρά με κάτι κάτω από 10 - 12. Δεν δείχνει και πολύ συγκέντρωση η ομάδα. Ελπίζω τουλάχιστον αν φάμε 25αρα, στο τέλος της χρονιάς να έχουμε ίδιο ταμείο με την τελευταία φορά που φάγαμε 25 εκεί μέσα πριν τα play-offs της διοργάνωσης...
D-Wade
Δε χρειάζεται να παίξουν οι Σπαν-Πρι 30+ λεπτά θα πω εγώ. Πάμε Αθηναίου-Waters-Kevin Love στο δεύτερο
SteveNashidis
QUOTE(D-Wade @ Apr 7 2017, 20:51 ) *
Δε χρειάζεται να παίξουν οι Σπαν-Πρι 30+ λεπτά θα πω εγώ. Πάμε Αθηναίου-Waters-Kevin Love στο δεύτερο


24.gif 24.gif 24.gif 24.gif Ακριβώς όμως !
rankin
Για αδιάφορο παιχνίδι πάντως, τα σφυριγματάκια τους τα παίρνουν οι αρκούδες..
το_καλύτερο_3d
QUOTE (rankin @ Apr 7 2017, 21:13 ) *
Για αδιάφορο παιχνίδι πάντως, τα σφυριγματάκια τους τα παίρνουν οι αρκούδες..

Η συνήθεια που έγινε λατρεία laugh.gif
SteveNashidis
25 λεπτά σπανούλης
23 πριντεζης
25 μαντζαρης
21 παπανικολαου torture.gif
rankin
Σήμερα ενιωσα αγαπη και σεβασμό για τον Μιλουτινοφ
Stojako
Δεν υπάρχει αυτό που σε κάθε drive παίρνουν τόσο εύκολα σφυρίγματα..
Ilias7
Είμαι ο μόνος που έχει εκνευριστεί με τον τρόπο που παίζει ο Μπιρτς,ειδικά επιθετικά;;Ακόμα και σε αυτο το αδιάφορο παιχνίδι..
kotzito
QUOTE(Ilias7 @ Apr 7 2017, 21:47 ) *
Είμαι ο μόνος που έχει εκνευριστεί με τον τρόπο που παίζει ο Μπιρτς,ειδικά επιθετικά;;Ακόμα και σε αυτο το αδιάφορο παιχνίδι..

Ο Μπιρτς διανύει ντεφορμάρισμα εδώ και 20-25 ημέρες, και το κακό δεν είναι ότι είναι μόνο αγωνιστικό αλλά και πνευματικό. Σήμερα δεν κατάλαβα γιατί έπαιξε τόσο λίγο κιόλας ο Γιάνγκ, που δεν ήταν αρνητικός σίγουρα.
Stojako
Παρά το αποτέλεσμα ήμασταν αρκετά καλοί, βρίσκουμε πατήματα για τα πλειοφφ.

Άντε να μπει και ο Γκριν.
Conan1982
QUOTE (kotzito @ Apr 7 2017, 21:51 ) *
Ο Μπιρτς διανύει ντεφορμάρισμα εδώ και 20-25 ημέρες, και το κακό δεν είναι ότι είναι μόνο αγωνιστικό αλλά και πνευματικό. Σήμερα δεν κατάλαβα γιατί έπαιξε τόσο λίγο κιόλας ο Γιάνγκ, που δεν ήταν αρνητικός σίγουρα.


Μάλλον όσο φτάνουμε στα κρίσιμα θα μειώνεται το ροτέιτον, οπότε όσοι πήραν τις ευκαιρίες τους τις πήραν.
North_gato
Αδιαφορο τελικα δεν το λες. Προφανως ο Σδφαιροπουλος δεν ηταν συμβιβασμενος με την εικοσαρα και αλλαξε πλευση.
Θετικο το οτι Ο Σπανουλης εδειξε ετοιμος, Ο Μαντζαρης βελτιωμενος,Ο Παπαπετρου κερδισε αυτοπεποιθηση και ξαναβρηκε τον παλιο του καλο εαυτο. Στα αρνητικα η αδιαφορια(?) του Μπιρτσ. Ισως το επεισοδιο με τον Σφαιροπουλο να μην θεωρειται ληξαν.
D-Wade
Ένα ωραίο χαλαρό ματσάκι. Τώρα 10 μέρες για να βρεθούμε σε τοπ φόρμα.
North_gato
QUOTE (D-Wade @ Apr 7 2017, 22:05 ) *
Ένα ωραίο χαλαρό ματσάκι. Τώρα 10 μέρες για να βρεθούμε σε τοπ φόρμα.


Κυριως οι σεντερ
mixalisgate7
Σε αδάφορο ματς για τρεις περιόδους ήμασταν αρκετά σοβαροί. Στα θετικά πως οι Σπανούλης και Παπαπέτρου βρήκαν τα πατήματα τους. Για ακόμη μια φορά ο Μπιρτς τον τελευταίο μήνα μπαίνει χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Θέλω να πιστεύω ότι δεν του έχουν πάρει τα μυαλά αέρα από τις καλές εμφανίσεις των πρώτων μηνών.
Ilias7
Ωραίο παιχνίδι σε γενικές γραμμές.

Στα θετικά του παιχνιδιού:
-Η άνοδος του Σπανούλη
-Η αυτοπεποίθηση του Παπαπέτρου ειδικά στα σουτ
-Η καλή κατάσταση του Πρίντεζη
-Ότι δεν τραυματίστηκε κανείς 69.gif 69.gif

Στα αρνητικά του παιχνιδιού:
-Η κακή περίοδο που διανύει ο Μπίρτς
-Κάποια εύκολα λάθη που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια του αντίπαλου χωρίς να δεχόμαστε ιδιαίτερα μεγάλη πίεση (αλλά είπαμε αδιάφορο ματς)

Τώρα λοιπόν ότι έγραψε έγραψε για τις 30 αγωνιστικές.Κανείς δε θα θυμάται τι έγινε σε αυτές είτε το αποτέλεσμα από εδώ και πέρα είναι θετικό είτε είναι αρνητικό.Όλοι θα θυμούνται τι έγινε στην 8αδα.

Εγώ είμαι αισιόδοξος για τη πορεία της ομάδα.Στα δύσκολα παιχνίδια είναι πάντα σοβαρή είτε εντός είτε εκτός έδρας που φάνηκε αρκετές φορές αυτό φέτος.
natouralistis
Χωρίς Γκρίν - Λοτζέσκι εκτός έδρας στη ΤΣΚΚΑ θα περίμενε κανείς πολύ χαλαρή ήττα. Για μια ακόμη φορά αυτή η φουρνιά των Ελλήνων που σέρνει το πλοίο αρκετά χρόνια τώρα, με καπετάνιο τον Σπανούλη, δήλωσε παρών. Τον φόβο μας να χετε, ένα πράγμα.

Στο 81-81 το φάουλ που κερδίζει η αγάπη ο Μίλος, παίζει να μπαίνει στην πεντάδα των χειρότερων διαιτητικών αποφάσεων ever. Σε κρίσιμο σημείο λίγο πριν το τέλος, χωρίς να έχει επαφή με κανέναν, απλά κάποιος αποφασίζει να σφυρίξει ότι είδε παράβαση...και δεν ντρέπεται, κοιμάται κομπλέ.


Πάμε με Εφές σαν άλλοτε τώρα, πάμε στη Πόλη δηλαδή.
Reggie Miller #31
Απολαυστικό ματσάκι χωρίς πολλές σκοπιμότητες,αρκετά ελεύθερο και φάνηκε από το σκορ.
Σηαμντικό ότι σκοράραμε αρκετούς πόντους χωρίς Γκριν και Λοτζέσκι,αν και στην άμυνα φάγαμε αρκετά.Βέβαια αν το ματς είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον θα ήμασταν πιο σκληροί,αλλά δεν έχει σημασία.

Αναγκάσαμε την ΤΣΣΚΑ να κάνει πολλά λάθη,ότνα πλησιάζαμε στο σκορ όλο κάτι κάναμε λάθος και μας ξαναέφευγε,αλλά ποτέ δε το παράτησαν,αλλά η ευστοχία στις βολές δεν μας άφησε να το διεκδικήσουμε,ειδικά ο Χάινς με τις 2/2.
Δεν λέει κάτι η ήττα,λέει όμως η εμφάνιση του Παπαπέτρου κυρίως και ότι ο Σπανούλης σωματικά φαίνεται πολύ καλύτερα,νομίζω πως είναι εμφανές,καλύτερα πατήματα και πιο εκρηκτικός.

Πάντως ο κόουτς στα τελευταία ματς έχει ανοίξει το ροτέισον,ίσως και αναγκαστικά,αλλά δείχνει περισσότερη εμπιστοσύνησε ορισμένους παίκτες,όπως Αγραβάνη,αλλά και να ανεβάσει ψυχολογικά τον Παπαπέτρου.

Δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί σε αδιάφορο ματς να δοθούν σφυριγματάκια ανύπαρκτα,όχι ότι χάσαμε εξαιτίας,αλλά τι θα γινόταν δηλαδή και γιατί τόση μίρλα από τον Ιτούδη,ο οποίος τείνει να γίνει εντελώς αχώνευτος.
Βέβαια,δεν ξέρω αν κάπου πλατησε και η ΤΣΣΚΑ φρένο για να μην κερδίσιε άνετα και της βγει σε κακό αργότερα,πάντα παίζουν κι αυτά τα εγκεφαλικά παιχνιδάκια...

Τελοσπάντων,η ομάδα όλη τη χρονιά ήταν αρκετά σταθερή παρά τα διάφορα προβλήματα,θα γκρινιάζω πάντα για τις 2 ήττες από την Γαλατά,αλλά στην ουσία τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα και τα όμορφα,αρκεί μόνο να υπερασπιστούμε το σπίτι μας! rolleyes.gif
akratacity
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί σε προηγούμενο ποστ αλλά το σχήμα που δοκίμασε ο Σφαιρο με τους τρεις φόργουορντ (2παπ, Αγραβανης και ένα γκαρντ και ένα σέντερ) ίσως φανεί πολύ χρήσιμο στην πορεία. Και ίσως να είναι και ένα κρυφό όπλο για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό...Η ΤΣΣΚΑ πάντως έχει πρόβλημα με ψηλά σχήματα και δεν είναι τυχαίο ότι η Φενέρ τους κέρδισε με ένα σχήμα απαρχαιωμένο με τον καλινιτς και τον ντατομε στο 2-3!!!!!!!
Reggie Miller #31
QUOTE(akratacity @ Apr 8 2017, 02:20 ) *
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί σε προηγούμενο ποστ αλλά το σχήμα που δοκίμασε ο Σφαιρο με τους τρεις φόργουορντ (2παπ, Αγραβανης και ένα γκαρντ και ένα σέντερ) ίσως φανεί πολύ χρήσιμο στην πορεία. Και ίσως να είναι και ένα κρυφό όπλο για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό...Η ΤΣΣΚΑ πάντως έχει πρόβλημα με ψηλά σχήματα και δεν είναι τυχαίο ότι η Φενέρ τους κέρδισε με ένα σχήμα απαρχαιωμένο με τον καλινιτς και τον ντατομε στο 2-3!!!!!!!


Νομίζω πως το έχει ξανακάνει σε κάτι ματς που προσπαθούσε να το γυρίσει,με Σπαν στο 1...
Έχω την εντύπωση πως χθες το έκανε στα τελευταία λεπτά ώστε να κάνει παντού αλλαγές,αυτό που λες δηλαδή για πιο ψηλό σχήμα...Δοκιμές φυσικά και λογικά αναλόγως θα χρησιμοποιηθούν....

Ο Αγραβάνης την πρώτη φορά που μπήκε έκανε πάλι αστείες προσπάθειες,αλλά μετά ήταν πιο θετικός,με καλές θέσεις στην άμυνα...
benchwarmer
Γενικά ο Σφαιρό φέτος σε κάποιες στιγμές έχει δοκιμάσει και κάποια πράγματα εκτός του κλασικού "ρολογιού", μ αρέσει αυτό smile.gif
Ηρεμία τώρα μερικές μέρες και μακάρι να εμφανιστούμε σε τοπ φόρμα (εγκεφαλική κυρίως) στους 8.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.