Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπαλες για μπασκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
The Admiral
Μετα απο συμβιωση ενος και ετους με μια molten indoor/outdoor που ειχα αγορασει καμια 45αρια ευρω (δε θυμαμαι μοντελο) αποφασισα να...την πεταξω 68.gif !!

Ηταν η δευτερη μπαλα της μολτεν που μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα:Δε σκαει καλα η ατιμη!!Την φουσκωνω τιγκα σα μπαλονι και μετα απο δυο γκελ καθεται χαμω σαν τραμπακουλο!!Μετα απο μια βδομαδα εχει χασει τον αερα που της εβαλα και γενικα ειναι προβληματικη.

Μολτεν δεν ξαναπαιρνω μετα απο αυτες τις εμπειριες(ειναι και πανακριβες).

Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη?Παιζω σχεδον ολοκληρωτικα σε ανοιχτα γηπεδα (τσιμεντο και ταρταν).

Μαλλον για spalding με κοβω.Που τις πουλανε σε καλες τιμες?Μεχρι 50 ευρω,αντε 55 διαθετω...Εχετε υποψην σας συγκεκριμενα μοντελα?Μου αρεσουν πολυ οι ZiO,αλλα δεν εχω βρει καμια sad.gif ...Μονο κατι infusion εχω δει,πανακριβες,χωρια που εχουν ενσωματωμενη μια μικρη τρομπα,που κανει 10 μερες να φουσκωσει την μπαλα,χωρια την αισθηση στο παιχνιδι που υποθετω θα εχει.Βρηκα καπου κατι neverflat,που μου ειναι ιδιαιτερα ελκυστικες,μετα το παθημα με τις ξεφουσκωτες μολτεν...Ακριβουτσικες,αλλα δε ξεφουσκωνουν ευκολα(λενε...).Εχει κανεις αυτο το μοντελο?Εχει παιξει με αυτην?Και τεσπα,απο καμια αλλη μαρκα?Nike,Rawlings κτλ τι λενε?Και που μπορω να τις βρω σε καλες τιμες?Νεα Σμυρνη?Ιντερσπορτ?

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη bball.gif !!
dizzy_fingers
Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολούσε κι εμένα πάντοτε.

Το παράπονό μου από μικρό παιδί, είναι γιατί ενώ εμένα οι μπάλες μετά από κανά 3μηνο τα παίζανε...σε κάποιους άλλους κράταγαν για χρόνια?
Και δε μιλάμε για τίποτα της πλάκας.
Molten κι εμένα, αν και των 50 ευρώ...μετά από λίγους μήνες χρήσης, δεν πιανόταν, ενώ οι ίδιες ακριβώς φίλων μου ήταν μια χαρά...

Πολλές φορές, μάλιστα, έχει τύχει μπάλες άσχετης μάρκας να έχουν καλύτερες "επιδόσεις" (πιάσιμο, σκάσιμο, βάρος) από κάποια molten ή spaulding.

Αναμένω λοιπόν κι εγώ απάντηση smile.gif.
NBAholic
Δυστυχώς εγώ έχω καιρό να μπηστήξω λίγη μπαλίτσα. ): (

Μήπως έχει πέσει καθόλου στα χέρια σας η καινούρια μπάλα του ΝΒΑ; Πέφτω σε κώμα να τη δοκιμάσω.
liolias
Αν δεν θελετε να αγοραζετε μπαλες των 50 euro και να κρατανε τρεις μηνες τοτε με τα ιδια λεφτα αγοραστε καμια δεκαπενταρια μπαλες με 3 euro απο το σουπερ μαρκετ και σιγουρα θα κρατησουν πανω απο τρεις μηνες tongue.gif .
Pierce
εγω εχω 4 μπαλες !!μια nike high tack indoor outdoor με πολυ καλη αισθηση στο χερι συνιστω ανεπιφυλακτα. ειχαμε παιξει και σε ενα μιτινγκ με αυτη μαλιστα. μια molten indoor outdoor που την εχω στην αχρηστια και 2 spalding (η μια δεν εχει χρησιμοποιηθει γιατι εχει τις υπθγραφες των παικτων των memphis grizzlies απο τη σεζον 2003-2004 biggrin.gif tongue.gif ) και η αλλη ειναι η παλια official πολυ παλια για την ακριβεια γραφει με μεγαλα χρυσα γραμματα το ΝΒΑ που ειναι και αυτη πολυ καλη και δεν την χρησιμοποιω πλεον αλλα ειναι εκπληκτικη μπαλα. η nike γυρω στα 35 ευρω η spalding αν υπαρχει ακομα κανα 100 αρι bball.gif σε κανενα nike καταστημα θα τη βρεις σε ιντερσπορτ δεν εχει παρει το ματι μου
Air Kef
Εγώ ειχα πάρει μια Nike Outdoor 500,25 Ευρω, μολις ήρθα στην Λάρισα,πριν 2 χρονια δλδ.

Την έχω φουσκώσει 3 φορές απο τοτε και ειναι μια χαρά.Και σε σκάσιμο και σε επαφή.

Και αφου παιζεις μονο σε ανοικτα δν βλέπω τον λογο να μην πέρνεις καθαρά outdoor μπάλες...
amanolar
Εγώ έχω την Nike 1000 outdoor/indoor (την είχα και την ξαναπήρα).
Δεν έχει καμία σχέση με τις καλές indoor μπάλες αλλά είναι πολύ καλή για έξω σε αυτή τη τιμή. bball.gif

Στην Ελλάδα την είχα πάρει πριν καμιά 5ετια γύρω στα 35 ευρώ νομίζω και τώρα πρέπει να πηγαίνει γύρω στα 40-45.
Επαιζα outdoor περίπου 2 φορές τη βδομάδα και μου κράτησε περίπου 3-4 χρόνια (mat terain).
Ημουνα πολύ ευχαριστιμένος αν και μετά τα 3 χρόνια άρχισε να αλλιώνεται και στο τέλος έγινε μπαλονάκι.
Παντως ήταν ανθεκτική νομίζω και την έχω ακόμα. (έχει χάσει το 30% του δέρματος αλλα δε πεθαίνει με τίποτα...)

Την ξαναπήρα λοιπόν αλλα τώρα παίζω μέσα και πραγματικά φαίνεται η διαφορά της με τις καθαρά indoors.
Είναι αρκετά σκληρή και για indoors δε θα τη συνηστούσα. Για έξω πάντως είναι πολύ decent μπάλα.

Για την infusion που ανέφερες, με την τρόμπα, έχω παίξει και με αυτή και έχει καλύτερο πιάσιμο απο την Nike 1000 (πιο μαλακό) και έσκαγε περίφημα. θα την προτιμούσα, αλλα μου φάνηκε οτι δεν είναι μπαλα για τσιμέντο (πιο ευαίσθητη) και είναι πολύ ακριβότερη.

Η Nike 500 πάλι για outdoor ισως είναι η ανθεκτικότερη επιλογή, αλλά είναι τοσο πλαστικοποιημένη που προσωπικά δεν την υποφέρω. sad.gif

blove.gif
Air Kef
Πλαστικοποιημένη;;

Δν έχει δέρμα,αλλά περοσσότερο σε καο(υ)τσουκ ειναι.
The Admiral
Eυχαριστω για τις πληροφοριες παιδια cool.gif !!

Τελικα πηρα μια spalding platinum outdoor,στα 38 ευρω,που ειναι μαλλον καταλληλοτερη για τις αναγκες μου(ανοιχτα γηπεδα).Ειναι απο ειδικο πλαστικο,εχει πολυ καλο πιασιμο,βαθια αυλακια και κανει ωραιο γκελ (το απωθημενο μου ενεκα των τραμπακουλων μολτεν biggrin.gif ).Επισης φαινεται πολυ ανθεκτικη.Θα την εγκαινιασω το σαββατοκυριακο αν κανει καλο καιρο wos_sport3.gif .

Αν μου χαλασει και αυτη θα αγοραζω μονο απο τη λαϊκη,οπως ειπε και ο φιλος liolias tongue.gif !!!

Thanks και παλι bball.gif !!
sihainas
κι εγώ πριν από κάμποσα χρόνια είχα πάρει μία spalding (Δεν θυμάμαι τώρα μοντέλο αλλά την είχα πάρει περίπου 90€) μέχρι που κανά τετράμηνο αργότερα νευρίασε ένας και τις έδωσε μια κλωτσιά και καρφώθηκε σε ένα δοκάρι κι έσκασε...από τότε και αφού έκλαψα για αρκετούς μήνες τα λεφτάκια μου tongue.gif αποφάσισα ότι θα παίρνω μόνο από το Jumbo bebe tongue.gif μπάλα των 10€... και από τότε το έχω τιρήσει...
liolias
Και καλα κανεις και παιρνεις απο το Jumbo.Εγω ειχα μια που εκανε 120 ευρω και παιζαμε 33, την εδωσε ενας μια με ολη του την δυναμη για να μηδενισει εναν αλλο και εσκασε.Οποτε δεν βρισκω κανενα λογο να ακριβοπληρωνω μια μπαλα για να παιζω στα τσιμεντα.
FANISTELROOY
QUOTE(liolias @ Dec 7 2006, 03:56 PM) *
Εγω ειχα μια που εκανε 120 ευρω και παιζαμε 33, την εδωσε ενας μια με ολη του την δυναμη για να μηδενισει εναν αλλο και εσκασε


Καλα ρε liolia που την πεταξε και εσκασε;; blink.gif

Α!και κατι ακομα,πολυ ωραια η υπογραφη σου.. 41.gif 77.gif biggrin.gif
"O VINCE CARTER ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΜΠΑΣΚΕΤ. ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΝΚΓ ΠΟΝΓΚ"
liolias
Στο στεφανι την πεταξε.
husse#5
εως αδερφια μου σας προτινω μια nike δεν ξερω μοντελο αλλα ειναι μαυη πολι καλη ττουμπανοο εχει πολη ωρεα αφη και εινα τελει ήήήήήήήήήή΄ ανεπιφιλακτα για εκσοτερικοθσ χςροθ μονο και μονο για εξοτερικουσ χωρουςςς blove.gif wos_sport5.gif

SORRRY GIA TA ELLINIKA MOU ALLA EXW SINITHISI TA GREEGLISH EEEE... peace.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.