Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πότε θα σταματήσουμε να ... μας φταίνε οι διαιτητές ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
#13...
Φίλοι μου,


Εύχομαι καλή αγωνιστική χρονιά σε όλες τις ομάδες χωρίς τραυματισμούς. Μου δίνετε η ευκαιρία μέσα από αυτό το πολύ ωραίο site να βάλω ένα θέμα που ίσως να προβληματίσει κάποιους.

Πότε θα σταματήσουμε να ... μας φταίνε οι διαιτητές ?

Ναι, ξέρω τι θα απαντήσετε οι περισσότεροι... "όταν σταματήσουν να κάνουν λάθη". Αφού το ξέρετε ότι αυτό δε γίνεται.
Μην χαλάμε εμείς (αθλητές-προπονητές) το παιχνίδι που αγαπάμε τόσο πολύ!!! Συμφωνώ ότι έχουμε δει -ειδικά στις μικρές κατηγορίες -πολλές κακές διαιτησίες. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι γίνονται επίτηδες.
Ας κοιτάξουμε να γίνουμε εμείς καλύτεροι και ας αφήσουμε και αυτούς να κάνουν ότι μπορούν. Είναι καλό να συζητάμε μαζί τους γιατί και οι δύο πλευρές παίρνουμε πράγματα αλλά όχι ακραίες συμπεριφορές που το μόνο που βλάπτουν είναι το ίδιο το άθλημα που αγαπάμε.

Να είστε όλοι καλά και θα τα λέμε....
B for Basketball
QUOTE(#13... @ Oct 2 2007, 15:20 ) *
Πότε θα σταματήσουμε να ... μας φταίνε οι διαιτητές ?



oταν σταματησουμε να ειμαστε ελληνες! blink.gif
sofo4
Πότε θα σταματήσουμε να ... μας φταίνε οι διαιτητές ?

καλώς ήρθες και καλή συνέχεια icon_wave.gif

όσον αφορά τους διαιτητές , θα σταματήσουν να μας φταίνε οταν αρχίσουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή που κατά τη γνώμη μας δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους για να μην κάνουμε και τους παντογνώστες.

Και βεβαίως δεν είναι απόλυτο αυτό και δεν ισχύει για όλους διότι υπάρχουν διαιτητές έμπειροι που κάνουν πολύ καλά και σωστά αυτό που κάνουν.
B for Basketball
QUOTE(sofo4 @ Oct 3 2007, 15:16 ) *
Πότε θα σταματήσουμε να ... μας φταίνε οι διαιτητές ?

καλώς ήρθες και καλή συνέχεια icon_wave.gif

όσον αφορά τους διαιτητές , θα σταματήσουν να μας φταίνε οταν αρχίσουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή που κατά τη γνώμη μας δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους για να μην κάνουμε και τους παντογνώστες.

Και βεβαίως δεν είναι απόλυτο αυτό και δεν ισχύει για όλους διότι υπάρχουν διαιτητές έμπειροι που κάνουν πολύ καλά και σωστά αυτό που κάνουν.


Εσυ οταν πας να δουλεψεις ολα σωστα τα κανεις???
Ποσες φορες εχεις ακουσει την ατακα "ανθρωποι ειμαστε..λαθη κανουμε".
για καποιον λογο προφανως εχει ειπωθει!
Ενας διαιτητης εχει δικαιωμα να κανει το λαθος!
Ακομη κ οι καλοι κανουνε λαθη!
Βεβαιως υπαρχουν κ θα υπαρξουν διατητες που κανουν εσκεμμενα λαθη! Αυτοι οντως ειναι φταιχτες!
Ομως ο αλλος που μπορει να εχει χιλια προβληματα πολλες φορες θα το κανει το λαθος του!
Εμεις ομως σαν ελληνικος λαος κοιταμε παντα το αρνητικο...για να κραξουμε!
Οταν νικαει η ομαδα...Πωπω παιξαμε φοβερα..καλος ο διατητης!
οταν χανει...Πωπω ο μαλακας μας εκαψε...αξιζαμε τη νικη!
Παντα θα μας φταιει οταν μας συμφερει!

Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν φταιει παντα ο διατητης!
Ποτε δεν θα γινει ενας διαιτητης τελειος!
Ακομη κ ο καλυτερος θα το κανει το λαθος του!

Και τα λαθη μεσα στο παιχνιδι ειναι!...
Εχει πιο πολλη πλακα να τσιτωνεσαι και να βλεπεις ενα γηπεδο να βραζει...
εννοειται σε πλαισια λογικα...οχι ανοιγματα κεφαλιων!
Ποτε δεν θα ξεχασω τον 3 τελικο μεταξυ Παο-Οσφπ που ημουν μεσα στο γηπεδο!
Οι διατητες βοηθησανε στην ατμοσφαιρα!!! Αμα ο αγωνας κυλουσε κανονικα...απλα θα καθομασταν στις καρεκλες μας ασπροι κ οχι κοκκινοι απο τις φωνες! tongue.gif
TSAKITSAN4
φταίνε και βέβαια φταίνε...οι περισσότεροι είναι άσχετοι..και καταστρέφουν ομάδεσ και παιχνίδια...έλεοσ...μετά πωσ να πάμε μπροστά!!!
τελος......αντίο ΤΣΑΚΙΤΣΑΝ σαγιονάρα μιγκάτο
Air Kef
Oσοι ειναι οι ασχετοι παικτες,αναλογικα ειναι και οι ασχετοι διαιτητες.


Κατα τα αλλα τα ειπε ολα ο bfb.


Ακομα και στα πιο απλα πραγματα μπορει καποιος να δωσει λαθος σφυριγμα.

Ο Μασιγιαουσκας δν χανει ποτε ελευθερη βολη;
Ο Τζορνταν δν εχασε ποτε καρφωμα;
Ο Ομπραντοβιτς ποτε δν περνει λαθος αποφαση;


Ασφαλως υπαρχουν καποιοι με δόλο.Ωστοσο δν γινεται να αφοριζονται ολοι.

peace.gif
papits
ολοι έχουν δικαιώμα να κάνουν λάθη !

Δικαιώμα δεν εχουν οι υπέυθυνοι να βάζουν να σφυράνε άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο και δεν έχουν παιξει μπασκετ στην ζωή τους!

Άλλο να κάνεις λάθος και άλλο να κάνεις όργια μέσα στον αγώνα και να είναι οι διαιτητές οι προταγωνιστές και όχι οι παίχτες...
simcoach
Ασχολούμαι με την καλαθοσφαίρηση!!! (τι ειπα πάλι) από το 1977
και δεν έχω δει ένα παιχνίδι που οι διαιτητές δεν έκαναν λάθος. shot.gif shot.gif shot.gif

Οπότε παίρνω σαν δεδομένο ότι θα κάνουν λάθη. 19.gif

Άρα πότε είναι πετυχημένη μια διαιτησία για να μην μας φταίεϊ;


αν ο διαιτητής κάνει λιγότερα λάθη απο την ομάδα μου
και και τα λάθη είναι μοιρασμένα (σχεδόν) για τις 2 ομάδες
εγώ σαν coach είμαι οκ μαζί τους.
41.gif 41.gif 41.gif

τα λέω αυτά για να υπάρχει και μια πιο χειροπιαστή άποψη,
πιο μαθηματική και σχετικά μετρήσιμη...

cu l8r smiley.gif
nikefalin
QUOTE(simcoach @ Nov 9 2007, 11:59 ) *
Ασχολούμαι με την καλαθοσφαίρηση!!! (τι ειπα πάλι) από το 1977
και δεν έχω δει ένα παιχνίδι που οι διαιτητές δεν έκαναν λάθος. shot.gif shot.gif shot.gif

Οπότε παίρνω σαν δεδομένο ότι θα κάνουν λάθη. 19.gif

Άρα πότε είναι πετυχημένη μια διαιτησία για να μην μας φταίεϊ;
αν ο διαιτητής κάνει λιγότερα λάθη απο την ομάδα μου
και και τα λάθη είναι μοιρασμένα (σχεδόν) για τις 2 ομάδες
εγώ σαν coach είμαι οκ μαζί τους.
41.gif 41.gif 41.gif

τα λέω αυτά για να υπάρχει και μια πιο χειροπιαστή άποψη,
πιο μαθηματική και σχετικά μετρήσιμη...

cu l8r smiley.gif

+1, μπράβο coach. Αν το μαθαίνεις αυτό και στα παιδιά σου και δε μαθαίνουν να ακούν την εξέδρα, τον πατέρα ή τη μάνα τότε έχεις πετύχει στο να φτιάξεις καλούς ανθρώπους.

και για να μη φωνάζετε για τους διαιτητές μικρών κατηγοριών....παίζουν 3 και 4 παιχνίδια κάθε απόγευμα , είναι ένας μόνο και όλοι σχιζοφρενικά παραπονιούνται. Και να τα θαλασσώνουν ανθρώπινο είναι όταν τρέχεις πάνω κάτω για 4 ώρες. Συνήθως μάλιστα "αδικούνται" και οι 2 ομάδες. Και τον καλύτερο διαιτητή να βάλεις σε αυτές τις συνθήκες το παιχνίδι θα γίνει μπ******

Υπομονή για τους ανυπόμονους και να θυμάστε είναι ένα παιχνίδι ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ

ps : Δεν είμαι διαιτητής tongue.gif
center
QUOTE(nikefalin @ Nov 9 2007, 12:08 ) *
+1, μπράβο coach. Αν το μαθαίνεις αυτό και στα παιδιά σου και δε μαθαίνουν να ακούν την εξέδρα, τον πατέρα ή τη μάνα τότε έχεις πετύχει στο να φτιάξεις καλούς ανθρώπους.

και για να μη φωνάζετε για τους διαιτητές μικρών κατηγοριών....παίζουν 3 και 4 παιχνίδια κάθε απόγευμα , είναι ένας μόνο και όλοι σχιζοφρενικά παραπονιούνται. Και να τα θαλασσώνουν ανθρώπινο είναι όταν τρέχεις πάνω κάτω για 4 ώρες. Συνήθως μάλιστα "αδικούνται" και οι 2 ομάδες. Και τον καλύτερο διαιτητή να βάλεις σε αυτές τις συνθήκες το παιχνίδι θα γίνει μπ******

Υπομονή για τους ανυπόμονους και να θυμάστε είναι ένα παιχνίδι ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ

ps : Δεν είμαι διαιτητής tongue.gif

Έχεις δίκιο σε αυτα που λες..Στο τελευταίο παιχνίδι με νεανίδες που έπαιξα, το πεντάρι που μάρκαρα είχε στήσει σκηνή μέσα στην ρακέτα...Που να σφυρίξουν οι διαιτητές??Προηγούμασταν για πάααρα πολύ (έληξε 98-26), είχα φάει το ξύλο της χρονιάς μου κάτω από την μπασκέτα και κανείς δεν σφύριζε...Και όλα αυτά γιατί ο προπονητής τους έκραζε συνεχώς τους διαιτητές και αυτοί δεν κάναν τίποτα...Όντως τι να σου κάνουν και αυτοί όταν παραπονιούνται όλοι... sad.gif
sch
QUOTE(nikefalin @ Nov 9 2007, 14:08 ) *
+1, μπράβο coach. Αν το μαθαίνεις αυτό και στα παιδιά σου και δε μαθαίνουν να ακούν την εξέδρα, τον πατέρα ή τη μάνα τότε έχεις πετύχει στο να φτιάξεις καλούς ανθρώπους.

και για να μη φωνάζετε για τους διαιτητές μικρών κατηγοριών....παίζουν 3 και 4 παιχνίδια κάθε απόγευμα , είναι ένας μόνο και όλοι σχιζοφρενικά παραπονιούνται. Και να τα θαλασσώνουν ανθρώπινο είναι όταν τρέχεις πάνω κάτω για 4 ώρες. Συνήθως μάλιστα "αδικούνται" και οι 2 ομάδες. Και τον καλύτερο διαιτητή να βάλεις σε αυτές τις συνθήκες το παιχνίδι θα γίνει μπ******

Υπομονή για τους ανυπόμονους και να θυμάστε είναι ένα παιχνίδι ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ

ps : Δεν είμαι διαιτητής tongue.gif

Μα αυτό πρέπει να μαθαίνουν πρώτα οι προπονητές μικρων ηλικιών στα παιδιά, να φτιάξουν μέσα απο το μπάσκετ καλούς ανθρώπους, σε συνάρτηση με το σχολείο, και μετα καλους/ες παίκτριες. Μην ξεχνάμε ότι σε αυτές τις ηλικίες ο προπονητής, είναι παιδαγωγός. Για μένα το κακό αρχίζει απο την εξέδρα (γονείς κλπ.), οι διαιτητές άνθρωποι είναι και θα συμφωνήσω μαζί σου nikefalin ότι παίζουν αρκετά παιγνίδια λόγω μικρού αριθμού διαιτητών. Σίγουρα υπάρχουν καλοί και κακοί διατητές, όπως αναφέρθηκε πιό πάνω, αλλά πάντα πρέπει να έχουμε την οξυδέρκεια για να τους κρίνουμε. Και να επισημάνω ότι δεν είμαι διαιτητής. Ακριβώς αυτό, ένα παιγνίδι είναι
cliff_ac
σωστό το από πάνω .. όταν σταματήσουμε να είμαστε Έλληνες!!!
TSAKITSAN4
QUOTE(cliff_ac @ Nov 10 2007, 15:56 ) *
σωστό το από πάνω .. όταν σταματήσουμε να είμαστε Έλληνες!!!

οχι αυτό...αλλά όταν σταματήσουν να βγάζουν τα κόμπλεξ τους στα παιχνίδια και στις παίκτριες!!!
βέβαια υπάρχουν και οι εξερέσεις!!!!
υπάρχουν διαιτητές που έχουν καταστρέψει ομάδεσ...που τους έχουν στερήσει την άνοδο ή που τους έχουν ρίξει κατηγορία!!!
υπάρχουν...και το ξέρουμε!!!
soouza
QUOTE(TSAKITSAN4 @ Nov 13 2007, 13:01 ) *
οχι αυτό...αλλά όταν σταματήσουν να βγάζουν τα κόμπλεξ τους στα παιχνίδια και στις παίκτριες!!!
βέβαια υπάρχουν και οι εξερέσεις!!!!
υπάρχουν διαιτητές που έχουν καταστρέψει ομάδεσ...που τους έχουν στερήσει την άνοδο ή που τους έχουν ρίξει κατηγορία!!!
υπάρχουν...και το ξέρουμε!!!

Οι διαιτητές φταίνε όταν δε βλέπουμε τι πραγματικά φταίει.......έτσι απλά...........
diama13
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:25 ) *
Οι διαιτητές φταίνε όταν δε βλέπουμε τι πραγματικά φταίει.......έτσι απλά...........



+1...οταν χανει μια ομαδα,παντα ριχνουν το φταιξιμο στους διαιτητες.......καλα βεβαια υπαρχει και η εξαιρεση να σφυραει 90-10%......αλλα αυτο δν συμβαινει τοσο συχνα......ας σκεφτουμε και λιγο τι κανει η καθε ομαδα στο παιχνιδι της και οτι δν ειναι η τελεια,που το η αιτια που χανει ειναι παντα οι διαιτητες...
soouza
QUOTE(diama13 @ Nov 16 2007, 14:33 ) *
+1...οταν χανει μια ομαδα,παντα ριχνουν το φταιξιμο στους διαιτητες.......καλα βεβαια υπαρχει και η εξαιρεση να σφυραει 90-10%......αλλα αυτο δν συμβαινει τοσο συχνα......ας σκεφτουμε και λιγο τι κανει η καθε ομαδα στο παιχνιδι της και οτι δν ειναι η τελεια,που το η αιτια που χανει ειναι παντα οι διαιτητες...

Ας είμαστε λοιπόν τέλειοι για να μην φταίνε οι διαιτητές!Και το λέω εγώ που φωνάζω στους διαιτητές.Δυστύχως το επίπεδο των διαιτητών είναι χαμηλό τα τελευταία χρόνια.
diama13
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:50 ) *
Ας είμαστε λοιπόν τέλειοι για να μην φταίνε οι διαιτητές!Και το λέω εγώ που φωνάζω στους διαιτητές.Δυστύχως το επίπεδο των διαιτητών είναι χαμηλό τα τελευταία χρόνια.



Ειναι λογικο να φωναζουν ολοι στους διαιτητες,αφου εχουν και καποιες απαιτησεις,δηλαδη να σφυριζουν οσο πιο σωστα μπορουν.....ναι,οντως ειναι πολυ χαμηλο οι περισσοτεροι βαριουνται να σφυριξουν και το κανουν σαν αγγαρεια....αλλοι,οντας παλιοι παικτες μπασκετ,βγαζουν το αχτι τους πανω στους παικτες-παικτριες με κατι ανυπαρκτα σφυριγματα........ 68.gif
soouza
QUOTE(diama13 @ Nov 16 2007, 14:53 ) *
Ειναι λογικο να φωναζουν ολοι στους διαιτητες,αφου εχουν και καποιες απαιτησεις,δηλαδη να σφυριζουν οσο πιο σωστα μπορουν.....ναι,οντως ειναι πολυ χαμηλο οι περισσοτεροι βαριουνται να σφυριξουν και το κανουν σαν αγγαρεια....αλλοι,οντας παλιοι παικτες μπασκετ,βγαζουν το αχτι τους πανω στους παικτες-παικτριες με κατι ανυπαρκτα σφυριγματα........ 68.gif

Opθόν!Μέτριοι οι σημερινοί διαιτητές πλην εξαιρέσαιων!έρχονται 5 λεπτά πριν αρχίσει το ματς και ξεκινούν χωρίς ζέσταμα.....
nikefalin
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:50 ) *
Ας είμαστε λοιπόν τέλειοι για να μην φταίνε οι διαιτητές!Και το λέω εγώ που φωνάζω στους διαιτητές.Δυστύχως το επίπεδο των διαιτητών είναι χαμηλό τα τελευταία χρόνια.

ενώ το επίπεδο των παραγόντων είναι πανεπιστημιακό biggrin.gif biggrin.gif
Οι διαιτητές μπορεί να είναι κακοί, καλοί, τέλειοι,ελλεπείς οτιδήποτε.
Αν διαμορφώνουν αποτελέσματα τότε έχουν ευθύνη. Απλά αν το κάνουν από ατυχία(γιατί σε κακή μέρα θα τυχουμε όλοι μας), από έλλειψη συγκέντρωσης ή από κούραση (το πιο συχνό αίτιο) τότε οφείλουμε να το σεβαστούμε.
Εαν συντρέχουν άλλοι λόγοι που έχουν να κάνουν με ενδεχόμενο δόλο (που είναι κυριολεκτικά απειροελάχιστες περιπτώσεις και μηδαμινές στις μικρές κατηγορίες) τότε και μόνο τότε να τους κράξουμε.

Αλλά δυστυχώς έχουμε εθιστεί στο εύκολο θύμα και την εύκολη δικαιολογία. Αυτό είναι το χειρότερο που συμβαίνει στα παιδικο-εφηβικά και την ευθύνη την έχουν πλήρως οι γίγαντες έφοροι-γονείς κλπ και κάποιες φορές κάποιοι αντίστοιχοι γίγαντες της προπονητικής.
nikefalin
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:58 ) *
Opθόν!Μέτριοι οι σημερινοί διαιτητές πλην εξαιρέσαιων!έρχονται 5 λεπτά πριν αρχίσει το ματς και ξεκινούν χωρίς ζέσταμα.....

αυτό ξαναπές το! συμβαίνει. Τουλάχιστον όμως στις μισές περιπτώσεις υπάρχει σοβαρή αιτία. Κάποιο προηγούμενο παιχνίδι άργησε, λίγο η κίνηση. Αλλά όντως συμβαίνει και σε αδικαιολόγητες περιπτώσεις συχνά.
soouza
QUOTE(nikefalin @ Nov 16 2007, 14:59 ) *
ενώ το επίπεδο των παραγόντων είναι πανεπιστημιακό biggrin.gif biggrin.gif
Οι διαιτητές μπορεί να είναι κακοί, καλοί, τέλειοι,ελλεπείς οτιδήποτε.
Αν διαμορφώνουν αποτελέσματα τότε έχουν ευθύνη. Απλά αν το κάνουν από ατυχία(γιατί σε κακή μέρα θα τυχουμε όλοι μας), από έλλειψη συγκέντρωσης ή από κούραση (το πιο συχνό αίτιο) τότε οφείλουμε να το σεβαστούμε.
Εαν συντρέχουν άλλοι λόγοι που έχουν να κάνουν με ενδεχόμενο δόλο (που είναι κυριολεκτικά απειροελάχιστες περιπτώσεις και μηδαμινές στις μικρές κατηγορίες) τότε και μόνο τότε να τους κράξουμε.

Αλλά δυστυχώς έχουμε εθιστεί στο εύκολο θύμα και την εύκολη δικαιολογία. Αυτό είναι το χειρότερο που συμβαίνει στα παιδικο-εφηβικά και την ευθύνη την έχουν πλήρως οι γίγαντες έφοροι-γονείς κλπ και κάποιες φορές κάποιοι αντίστοιχοι γίγαντες της προπονητικής.

Συμφωνώ αλλά το αντικείμενο εδώ είναι οι διαιτητές.Δια θέματα παραγόντων είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο......
sch
QUOTE(diama13 @ Nov 16 2007, 16:53 ) *
Ειναι λογικο να φωναζουν ολοι στους διαιτητες,αφου εχουν και καποιες απαιτησεις,δηλαδη να σφυριζουν οσο πιο σωστα μπορουν.....ναι,οντως ειναι πολυ χαμηλο οι περισσοτεροι βαριουνται να σφυριξουν και το κανουν σαν αγγαρεια....αλλοι,οντας παλιοι παικτες μπασκετ,βγαζουν το αχτι τους πανω στους παικτες-παικτριες με κατι ανυπαρκτα σφυριγματα........ 68.gif

και αυτό είναι το χειρότερο (να'ναι παλιοί παίκτες) γιατί κυρίως απο αυτούς περιμένεις να'ναι πιό σωστοί στις αποφάσεις τους γνωρίζοντας το άθλημα. Γιατί αν πάρουμε τους άλλους, που δεν ξέρουν τι χρώμα έχει η μπάλλα, την κάναμε... Βέβαια, θα μπω και σε μια άλλη παράμετρο, φίλαθλοι (γονείς κλπ.). Θα'ταν σημαντικό αυτοί που κάθονται στην εξέδρα να ξέρουν τους κανονισμούς γιατί δυστυχώς, δεν τους ξέρουν.
soouza
QUOTE(sch @ Nov 16 2007, 15:07 ) *
και αυτό είναι το χειρότερο (να'ναι παλιοί παίκτες) γιατί κυρίως απο αυτούς περιμένεις να'ναι πιό σωστοί στις αποφάσεις τους γνωρίζοντας το άθλημα. Γιατί αν πάρουμε τους άλλους, που δεν ξέρουν τι χρώμα έχει η μπάλλα, την κάναμε... Βέβαια, θα μπω και σε μια άλλη παράμετρο, φίλαθλοι (γονείς κλπ.). Θα'ταν σημαντικό αυτοί που κάθονται στην εξέδρα να ξέρουν τους κανονισμούς γιατί δυστυχώς, δεν τους ξέρουν.

To έχω πει και στο σύνδεσμο....το basket είναι το ίδιο από όποιο πόστο κι αν το υπηρετείς!Και το σημαντικότερο?Όταν αλλάζεις κάποια στιγμή δεν πρέπει να αλλάζει η οπτική γωνία που το βλέπεις........
diama13
Σωστο και αυτο.......οσο για αυτο που λεει ο sch,εχει δικιο....πολλες φορες οι φιλαθλοι φωναζουν στους διαιτητες χωρις ν ξερουν αν αυτο που σφυριξε ηταν σωστο ή λανθασμενο και διαμαρτυρονται μονο και μονο επειδη φωναξε η ομαδα που ηταν κατα της το σφυριγμα..........
sch
QUOTE(diama13 @ Nov 16 2007, 18:17 ) *
Σωστο και αυτο.......οσο για αυτο που λεει ο sch,εχει δικιο....πολλες φορες οι φιλαθλοι φωναζουν στους διαιτητες χωρις ν ξερουν αν αυτο που σφυριξε ηταν σωστο ή λανθασμενο και διαμαρτυρονται μονο και μονο επειδη φωναξε η ομαδα που ηταν κατα της το σφυριγμα..........

και μπορείτε κάλλιστα να το παρατηρήσετε αυτό παρακολουθώντας κάποιους αγώνες για να καταλάβετε (που το έχετε καταλάβει) τι "μαργαριτάρια" πετάνε γονείς, αδέλφια, φίλοι κ.α. στους διαιτητές. Ξέχωρα, ότι φωνάζουν και στα δικά τους παιδιά, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση πολύυυυυυυυυ μεγάλη...
TSAKITSAN4
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:25 ) *
Οι διαιτητές φταίνε όταν δε βλέπουμε τι πραγματικά φταίει.......έτσι απλά...........


όχι πάντα και δεν είπα κάτι τέτοιο...ότι πάντα για μιά ήττα φταίει ο διαιτητής...!!!!
αλλά πολλές φορές το έχουμε δει να συμβαίνει...!!!
ένας διαιτητής δεν χρειάζεται να κάνει πολλά...10λεπτάκια να παίξει όπως εκείνος θέλει μπορεί να κάνει μια ομάδα να ξεφύγει τελείως απτο παιχνίδι της...και να την κάνει άνω κάτω...κι ας σφυρίξει μετλα μια χαρά...!!!
είναι αρκετά για να εκνευρίσει προπονητή παίκτριες και όλη την ομάδα...αλλά έρχομαι βέβαια πάλι και σου λέω εγώ που είμαιαπέξω ότι εσύ φταις που μπήκες σε αυτό το τρυπάκι και που του έδωσες το δικαιωμα να σε βγάλει εκτός ρυθμού!!!
τόσο απλό
lord7
ειλικρινα χαιρομαι επιτελουσ που σιγα σιγα υπαρχουν καποιοι που καταλαβαινουν τα post μου...σαν στελνο και το post μου σε μια σελιδα του forum.....

καλη δουλεια και ο bfb τα λεει πολυ σωστα




ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ(ΕΛΕΟΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΕΤ)ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ....

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.....ΔΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΜΙΑΣ ΗΤΤΑΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ....

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ...ΟΙ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΕΕΙ....ΟΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΑΛΑ.....ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ:ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ...Η ΜΠΑΛΑ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΑΕΙ....ΟΙ ΜΠΑΣΚΕΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΕΣ....ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ...Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ....Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΒΛΆΚΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΤΛ...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ...5ΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ....ΟΥΤΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ....ΑΝ ΟΙ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΔΕΝ ΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ??...ΠΑΙΖΕΙ 1 ΕΝΑΝΤΙΟΝ 5 ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ??..

ΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ: ΒΛΑΚΑΣ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣ....ΑΣΧΕΤΕΣ ΟΙ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΠΟΘ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΜΑΔΙΚΑ....ΑΣΧΕΤΟΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙΣ ΡΕ.....




ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ Η ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΘΗ....

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ (ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ) ΑΣ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ....

ΚΑΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ




και αν μην μου φωναξετε για τα κεφαλαια....copy paste ekana......
basket is life
δεν υπαρχει τελειος διαιτητης και δεν πιστευω να υπαρξει κιολας...λαθη παντα θα γινονται..η μαγκια ομως για μια ομαδα ειναι να καταφερνει να κερδιζει και τον διαιτητη και φυσικα να μην του δινει δικαιωματα για αδικα σφυριγματα!!! guns.gif shot.gif shot.gif
WATCHER
Τα ζητήματα που προέρχονται από τυς διαιτητές κατά τη γνώμη μου δεν οφείλονται από τα αν σφυρίζουν καλά ή όχι. Ένας καλός διαιτητής θα σφυρίξει καλά και τις δύο ομάδες ενώ ένας άπειρος θα κάνει λάθη και για τις δύο (εκτός περιπτώσεων που υπάρχει σκοπιμότητα).
Τα προβλήματα πηγάζουν από τη συμπεριφορά τους μιας και οι περισσότεροι είναι νέοι στην ηλικία, γενικά άπειροι και στο μπάσκετ και στην αντιμετώπιση καταστάσεων και της περισσότερες φορές κάνουν ΄κακή χρήση της "εξουσίας" μέσα στο γήπεδο εκνευρίζοντας παίχτες, προπονητές, παράγοντες, θεατές κλπ.

Συμπεριφέρονται σαν αστυνομικά όργανα που τιμωρούν παρά σαν λειτουργοί που προστετέυουν την υγεία των αθλητών και την τήρηση των κανονισμών (και όχι μόνο στο basket).

Σε μερικές περιπτώσεις συμπεριφέρονται και με εμπάθεια απέναντι σε παίκτες, προπονητές που κατά καιρούς έχουν παραφερθεί και αυτό μειώνει ακόμη περισσότερο την αξιοπιστία τους.

Όσοι διαιτητές καταλαβαίνουν σωστά το ρόλο τους γίνονται σεβαστοί από τις ομάδες και τους θεατές και αυτό φαίνεται.
soouza
QUOTE(WATCHER @ Dec 19 2007, 16:51 ) *
Τα ζητήματα που προέρχονται από τυς διαιτητές κατά τη γνώμη μου δεν οφείλονται από τα αν σφυρίζουν καλά ή όχι. Ένας καλός διαιτητής θα σφυρίξει καλά και τις δύο ομάδες ενώ ένας άπειρος θα κάνει λάθη και για τις δύο (εκτός περιπτώσεων που υπάρχει σκοπιμότητα).
Τα προβλήματα πηγάζουν από τη συμπεριφορά τους μιας και οι περισσότεροι είναι νέοι στην ηλικία, γενικά άπειροι και στο μπάσκετ και στην αντιμετώπιση καταστάσεων και της περισσότερες φορές κάνουν ΄κακή χρήση της "εξουσίας" μέσα στο γήπεδο εκνευρίζοντας παίχτες, προπονητές, παράγοντες, θεατές κλπ.

Συμπεριφέρονται σαν αστυνομικά όργανα που τιμωρούν παρά σαν λειτουργοί που προστετέυουν την υγεία των αθλητών και την τήρηση των κανονισμών (και όχι μόνο στο basket).

Σε μερικές περιπτώσεις συμπεριφέρονται και με εμπάθεια απέναντι σε παίκτες, προπονητές που κατά καιρούς έχουν παραφερθεί και αυτό μειώνει ακόμη περισσότερο την αξιοπιστία τους.

Όσοι διαιτητές καταλαβαίνουν σωστά το ρόλο τους γίνονται σεβαστοί από τις ομάδες και τους θεατές και αυτό φαίνεται.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω!Θέλω να συμπληρώσω όμως κάτι!Ξέρετε ποιος είναι κατά τη δική μου κρίση ο καλύτερος διαιτητής?Ακούστε.....
Καλύτερος διαιτητής νοείται αυτός του οποίου η οντότητα έχει ξεχαστεί μετά τη λήξη του αγώνα bball.gif !
Xaris Vs Iverson
Όταν καταργηθούν και βάλουν κάποια pc στην θέση τους...
Mamuwalde
όταν δεν έχουμε δείγματα καμίας "παράγκας" και κανενός υποχθόνιου σχεδίου ο τρόπος είναι απλός . δεν ασχολείσαι, δεν σχολιάζεις .

όσο υπάρχει κοινό να "πιστεύει" τις μπαρούφες δημοσιογράφων και λοιπών περίεργων το πράγμα θα αναπαράγεται εις τους αιώνες των αιώνων . όταν σταματήσουν να έχουν "κοινό" οι εφημερίδες και λοιποί συγγενείς , θα σταματήσουν κι αυτοί να γράφουν υπερβολές ,κλπ,κλπ .

το πράγμα είναι αλυσίδα αλλά κατεμέ μπορεί να σπάσει από όλους αυτή η αλυσίδα . και από τους παίκτες [κυρίως με πριν και μετά το ματς δηλώσεις] και από παράγοντες και από ΜΜΕ και από τους φιλάθλους .
lebron 23
QUOTE(B for Basketball @ Oct 3 2007, 17:47 ) *
Εσυ οταν πας να δουλεψεις ολα σωστα τα κανεις???
Ποσες φορες εχεις ακουσει την ατακα "ανθρωποι ειμαστε..λαθη κανουμε".
για καποιον λογο προφανως εχει ειπωθει!
Ενας διαιτητης εχει δικαιωμα να κανει το λαθος!
Ακομη κ οι καλοι κανουνε λαθη!
Βεβαιως υπαρχουν κ θα υπαρξουν διατητες που κανουν εσκεμμενα λαθη! Αυτοι οντως ειναι φταιχτες!
Ομως ο αλλος που μπορει να εχει χιλια προβληματα πολλες φορες θα το κανει το λαθος του!
Εμεις ομως σαν ελληνικος λαος κοιταμε παντα το αρνητικο...για να κραξουμε!
Οταν νικαει η ομαδα...Πωπω παιξαμε φοβερα..καλος ο διατητης!
οταν χανει...Πωπω ο μαλακας μας εκαψε...αξιζαμε τη νικη!
Παντα θα μας φταιει οταν μας συμφερει!

Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν φταιει παντα ο διατητης!
Ποτε δεν θα γινει ενας διαιτητης τελειος!
Ακομη κ ο καλυτερος θα το κανει το λαθος του!

Και τα λαθη μεσα στο παιχνιδι ειναι!...
Εχει πιο πολλη πλακα να τσιτωνεσαι και να βλεπεις ενα γηπεδο να βραζει...
εννοειται σε πλαισια λογικα...οχι ανοιγματα κεφαλιων!
Ποτε δεν θα ξεχασω τον 3 τελικο μεταξυ Παο-Οσφπ που ημουν μεσα στο γηπεδο!
Οι διατητες βοηθησανε στην ατμοσφαιρα!!! Αμα ο αγωνας κυλουσε κανονικα...απλα θα καθομασταν στις καρεκλες μας ασπροι κ οχι κοκκινοι απο τις φωνες! tongue.gif






enta3ei na kanei ena la8os! alla edw dn milame g ena la8os alla g polla p krinoun to paixnidi polles fores
....douleia tous einai na kanoun to swsto...
stavroula
QUOTE(soouza @ Nov 16 2007, 14:25 ) *
Οι διαιτητές φταίνε όταν δε βλέπουμε τι πραγματικά φταίει.......έτσι απλά...........

Για την ακρίβεια,η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση...Ορισμένες φορές οι διαιτητές είναι ικανοί ν αλλάξουν το παιχνίδι όμως άλλες φορές και εμείς σαν παίκτες η γενικότερα δεν είμαστε αρκετά ώριμοι ώστε να παραδεχτούμε ότι όσοι διαιτητές και ν σφύριζαν τ παιχνίδι θα ήταν πάλι χαμένο...τέλος πάντων,αυτό τ κομμάτι θα είναι πάντα αμφιλεγόμενο και ελπίζω όλα να πάνε καλά και ν μν υπάρχουν τόσες αντιπαραθέσεις μέσα στο γήπεδο...καλή επιτυχία σε όλους και σε όλες (προπ και παίκτριες στα πρωταθλήματα σας) bball.gif 69.gif
magickaminia
QUOTE(stavroula @ Dec 31 2008, 21:39 ) *
Για την ακρίβεια,η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση...Ορισμένες φορές οι διαιτητές είναι ικανοί ν αλλάξουν το παιχνίδι όμως άλλες φορές και εμείς σαν παίκτες η γενικότερα δεν είμαστε αρκετά ώριμοι ώστε να παραδεχτούμε ότι όσοι διαιτητές και ν σφύριζαν τ παιχνίδι θα ήταν πάλι χαμένο...τέλος πάντων,αυτό τ κομμάτι θα είναι πάντα αμφιλεγόμενο και ελπίζω όλα να πάνε καλά και ν μν υπάρχουν τόσες αντιπαραθέσεις μέσα στο γήπεδο...καλή επιτυχία σε όλους και σε όλες (προπ και παίκτριες στα πρωταθλήματα σας) bball.gif 69.gif

Πρωτα απ ολα καλη χρονια σ ολους. Θα μου επιτρεψετε να πω και γω λιγα λογια για το θεμα Διαιτησια ειδικα στην ΕΣΚΑΝΑ. Θα ξεκινησω πρωτα με την διαπιστωση οτι σχεδον ολοι εχουμε μερικη ή ολικη αγνοια των κανονισμων ειτε ειμαστε θεατες, ειτε αθλητες ειτε προπονητες. Ομως το ασχημο ειναι οτι εχουν την ιδια αγνοια και αυτοι που σφυριζουν.
Το μεγαλυτερο μερος ειτε προκειται για γυναικες ειτε για ανδρες διαιτητες χαρακτηριζονται ως μετριοι ή κακοι. Αν δεν τους δωσω αυτο το χαρακτηρισμο τοτε δεν εχουν κανενα αλλοθι. Γιατι αν ξερουν τι σφυριζουν τοτε ειναι επιεικως επικινδυνοι για το αθλημα γιατι δεν μιλαμε για ανθρωπινα λαθη αλλα για εγκληματα σε βαρος παιδιων που ιδρωνουν την φανελλα τους ειτε με οικονομικο κινητρο ειτε για την αγαπη τους στο μπασκετ. Ευχομαι λοιπον το 2009 να εχει καλυτερες διαιτησιες , λιγοτερα λαθη και περισσοτερη ηρεμια στα γηπεδα του μπασκετ.
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ Jan 2 2009, 17:54 ) *
Πρωτα απ ολα καλη χρονια σ ολους. Θα μου επιτρεψετε να πω και γω λιγα λογια για το θεμα Διαιτησια ειδικα στην ΕΣΚΑΝΑ. Θα ξεκινησω πρωτα με την διαπιστωση οτι σχεδον ολοι εχουμε μερικη ή ολικη αγνοια των κανονισμων ειτε ειμαστε θεατες, ειτε αθλητες ειτε προπονητες. Ομως το ασχημο ειναι οτι εχουν την ιδια αγνοια και αυτοι που σφυριζουν.
Το μεγαλυτερο μερος ειτε προκειται για γυναικες ειτε για ανδρες διαιτητες χαρακτηριζονται ως μετριοι ή κακοι. Αν δεν τους δωσω αυτο το χαρακτηρισμο τοτε δεν εχουν κανενα αλλοθι. Γιατι αν ξερουν τι σφυριζουν τοτε ειναι επιεικως επικινδυνοι για το αθλημα γιατι δεν μιλαμε για ανθρωπινα λαθη αλλα για εγκληματα σε βαρος παιδιων που ιδρωνουν την φανελλα τους ειτε με οικονομικο κινητρο ειτε για την αγαπη τους στο μπασκετ. Ευχομαι λοιπον το 2009 να εχει καλυτερες διαιτησιες , λιγοτερα λαθη και περισσοτερη ηρεμια στα γηπεδα του μπασκετ.

Θα συμπληρωσω στα παραπανω οτι επιτελους η ΕΟΚ αποφασισε να βαλει διαιτητες επιπεδου ΕΣΑΚΕ στα κρισιμα ματς της Α1 . Ομως θα το προχωρησω πιο περα. Θα ζητησω να μπουν στα κρισιμα ματς της Α1 3 διαιτητες οπως στις ανδρικες Α1 και Α2. Σε παιχνιδια του επιπεδου Αθηναικος- Εσπεριδες αποδειχθηκε οτι θα ηταν πολυ χρησιμη η παρουσια 3 διαιτητων. Επισης θα συνιστουσα στους υπευθυνους της Διαιτησιας να ενημερωσουν με φυλλαδια τους θεατες των αγωνων σχετικα με τους κανονισμους για να μην δημιουργουνται προβληματα απο την πλευρα των θεατων που εχουν ημιμαθεια ή πληρη αγνοια του αντικειμενου. Η χρονια ξεκινησε καλα για την Ελληνικη Διαιτησια στο γυναικειο μπασκετ. Ευχομαι να συνεχισει ετσι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.