Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΙΣΘΟΙ ΠΑΙΧΤΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Giorgos K
bball.gif Προς τους παίκτες ομάδων στην εσκα
Λέγομαι Γιώργος είμαι 18 χρονών και παίζω μπάσκετ γύρω στα 10 χρόνια.Το να παίξω επαγγελματικά μπάσκετ είναι το ονειρό μου..πέρυσι έπαιζα Α2 εσκαή (δεν είναι ανάγκη να πω το όνομα της ομάδας)με σχετικά πολύ χρόνο συμμετοχής (γύρω στα 25 λεπτά και τις πιο πολλές φορές άρχιζα βασικός)..τώρα πέρασα Αθήνα στο πανεπιστήμιο και θα ήθελα να κάνω το επόμενο βήμα..σε ένα πρωτάθλημα με πολύ καλό επίπεδο όπως αυτό της Ά έσκα..για να μην τα πολυλογώ..το ερωτημά μου είναι απλό...έχω όλη την διάθεση να δουλέψω σκληρά και να αφοσιωθώ σε μεγάλο βαθμό με το μπάσκετ..αυτό που θέλω να ξέρω όμως είναι αν σε κατηγορίες όπως η Α έσκα,η Γ και Β εθνική οι παίχτες πληρώνονται?ξέρω ότι στην Ελλάδα δυστυχώς τα πράγματα είναι χάλια οικονομικά..απλά δεν ξέρω καθόλου περι μισθων σε αυτες τις κατηγοριες και θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί το μπάσκετ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ...γι'αυτό παρακαλώ αν μπορείτε και ξερετε τι παίζεται να με βοηθήσετε με μια ολοκληρωμένη απάντηση.
Ευχαριστώ... bball.gif peace.gif
Conan1982
Ίσως δεν θα έπρεπε να απαντήσω αφού δεν ξέρω τι συμβαίνει σε αυτές τις κατηγορίες.
Έχω όμως γνωστό που έχει περάσει από Α2 και Α1 κατηγορία και ο οποίος βασικό στέλεχος στην Α2 πληρωνόταν με 700 ευρώ το μήνα και κουπόνια για φαγητό, ενώ και στην Α1 δεν μπορείς να πεις ότι είδε και τρελή αύξηση στα χρήματα του.
Αν αυτή είναι η κατάσταση στις 2 μεγάλες μας κατηγορίες θεωρώ απίθανο να πληρώνονται οι παίκτες στις μικρότερες σταθερά, ίσως να δίνουν κάποιο ποσό σε μερικούς βασικούς τους παίκτες.
Gkos
Και γω ειδικος δεν ειμαι αλλα επειδη δεν απανταει κανεις αλλος και τον βλεπω πολυ ψημενο τον φιλο μας ,να μην ελπιζει να παρει "λεφτα" απο Α ΕΣΚΑ ή Γ Εθνικη ...
Σε αυτες τις κατηγοριες μονο τα δυνατα "ονοματα" παιρνουν αξιοπρεπη λεφτα ....
mpek
Θα είμαι όσο σαφέστερος γίνεται: Ξέχνα το !
Δε λέω, 18 χρονών είσαι, έχεις όνειρα όμως λεφτά στην ελλάδα και δη σε Εσκα, Γ εθνική και παρόμοια δεν υπάρχουν. Όπως σωστά γράφει ο φίλος πριν, ούτε στην α1 υπάρχουν.
Προτείνω λοιπόν να παίξεις το μπασκετάκι σου, να το διασκεδάζεις όσο περισσότερο γίνεται και αντί για το μπάσκετ, να δουλέψεις σκληρά και να αφοσιωθείς σε μεγάλο βαθμό στις σπουδές σου.
mentoras28
Δεν ζεις με τα λεφτα απο αυτες τι κατηγοριες. Πριν 5 χρονια που σταματησα επαιζα Α ΕΣΚΑ και επερνα 400 το μηνα. Σημειωση οι ομαδες πληρωνουν 10 μηνες. Και υπηρχαν απαιτησεις. Στην ομαδα που ημουν τοτε βεβαια ειχαμε και παιχτη που επερνε 1000 αλλα ειχε παιξει και χρονια Α1. Τωρα απο γνωστους μου που ακουω αυτα λεφτα παιζουν στην Α2. Για τις κατηγοριες που λες ακουω κατι για 2 ζευγαρια παπουτσια , βενζινες και αντε κανα κατοσταρικο το μηνα. Επισης δεν ειναι λιγοι αυτοι που πληρωθηκαν μονο 3-4 μηνες για μια σεζον και ξερουν οτι δεν προκειται να τα παρουν . Τα κανονια ειναι πολυ συνηθες σε αυτες τις κατηγοριες. Τελος αυτο που παιζει αρκετα ειναι ηομαδα να σε χωνει σε καποια δουλεια αντι για να σε πληρωνει ( που δουλευεις κανονικα ομως).
Jabar
QUOTE(Giorgos K @ Aug 25 2016, 05:13 ) *
bball.gif Προς τους παίκτες ομάδων στην εσκα
Λέγομαι Γιώργος είμαι 18 χρονών και παίζω μπάσκετ γύρω στα 10 χρόνια.Το να παίξω επαγγελματικά μπάσκετ είναι το ονειρό μου..πέρυσι έπαιζα Α2 εσκαή (δεν είναι ανάγκη να πω το όνομα της ομάδας)με σχετικά πολύ χρόνο συμμετοχής (γύρω στα 25 λεπτά και τις πιο πολλές φορές άρχιζα βασικός)..τώρα πέρασα Αθήνα στο πανεπιστήμιο και θα ήθελα να κάνω το επόμενο βήμα..σε ένα πρωτάθλημα με πολύ καλό επίπεδο όπως αυτό της Ά έσκα..για να μην τα πολυλογώ..το ερωτημά μου είναι απλό...έχω όλη την διάθεση να δουλέψω σκληρά και να αφοσιωθώ σε μεγάλο βαθμό με το μπάσκετ..αυτό που θέλω να ξέρω όμως είναι αν σε κατηγορίες όπως η Α έσκα,η Γ και Β εθνική οι παίχτες πληρώνονται?ξέρω ότι στην Ελλάδα δυστυχώς τα πράγματα είναι χάλια οικονομικά..απλά δεν ξέρω καθόλου περι μισθων σε αυτες τις κατηγοριες και θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί το μπάσκετ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ...γι'αυτό παρακαλώ αν μπορείτε και ξερετε τι παίζεται να με βοηθήσετε με μια ολοκληρωμένη απάντηση.
Ευχαριστώ... bball.gif peace.gif

Βρήκες ομάδα;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.