Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Και τώρα Προολυμπιακό "Ποιοι απ τους παλιούς πρέπει να επιστρέψουν"
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
BULLET_GR
Δεν ξέρω αν κάνω καλά, Δεν ξέρω αν επρεπε να το ανοιξω εδώ αυτό ή να το ποσταρω στο τοπικ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
Ανοίγω ενα τοπικ για κάτι που με απασχολεί και απασχολεί πιστευω κ αλλους mellow.gif

1) Επειδή οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ αγώνες ειναι το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του κόσμου πιστεύω οτι πρέπει να γίνουν μερικές αλλαγές στην Εθνική ανδρών και να επιστρέψουν μερικοί παίκτες.
2) Με χαροποίησε που άκουσα από τον Σπανούλη στην ΕΤ1 ότι θα επιστρέψει στην Εθνική, βασικά δεν έφυγε... αλλά με αυτήν την τρομοκρατία φυγής που υπάρχει στην Εθνική έχουμε χάσει τα αυγά και τα καλάθια.
3) Χρειάζεται ο Δ.Δ επειγόντως, και να αφήσει τι βλακείες περί κλείσιμο του κύκλου προσφοράς του στην Εθνική.
4) Ο Σόφο πρέπει να είναι εκεί.
5) Περπερογλου και Πρίντεζης να γυρίσουν, ας τεστάρουν τον Πριντεζη σε τι κατάσταση θα είναι φέτο και ας αποφασίσουν.
6) Μαυροκεφαλιδης χρειάζεται, ας αφήσουν τους εγωισμούς κ ας τον φέρουν στην Εθνική, ειναι καλύτερος απο Βουγιουκα και Γληνιαδακη.
7) Η 12αδα που θα έπερνα εγω θα ηταν
1.Δημ.Διαμαντιδης
2.Ν.Καλαθης
3.Γ.Μπουρουσης
4.Σχορτσιανιτης Σ
5.Σπανούλης Β
6.Παπανικολαου
7.Βασιλειαδης (θα έλεγα Βασιλοπουλο αλλα δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι)
8.Φώτσης Α
9.Μαυροκεφαλιδης
10.Παπαλουκας (εκτός και αν είναι σε επίπεδο ο Σλουκας να προσφέρει)
11.Ζήσης Ν
12.Κουφος Κ.

Ακόμη θα έπερνα για δοκιμη
Περπερογλου-Πρίντεζης-Βασιλοπουλος- Μαντζαρης- Βουγιουκα-Γλυνιαδακη-Ταπουτο-Μπογρη-Σλουκα-Μαυροιδη, ο κάθε ενας απο αυτούς θα μπορούσε να πετάξει κάποιον απο τους 12 έξω.
Μακάρι να μπορούσε η Ελλάδα να κάνει ένα παίκτη σαν τον Σατο παίκτη της Εθνικης, χρειάζεται ένας παίκτης με τέτοια αθλητικά προσόντα στην Εθνική.
Zoys
Για Μαυροκεφαλίδη και Σόφο, ο Ζούρος εννόησε ότι η πόρτα της Εθνικής θα είναι κλειστή και νομίζω θα πρέπει να εμμείνει στην απόφαση του.
Timemaster
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 19 2011, 22:34 ) *
Δεν ξέρω αν κάνω καλά, Δεν ξέρω αν επρεπε να το ανοιξω εδώ αυτό ή να το ποσταρω στο τοπικ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
Ανοίγω ενα τοπικ για κάτι που με απασχολεί και απασχολεί πιστευω κ αλλους mellow.gif

1) Επειδή οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ αγώνες ειναι το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του κόσμου πιστεύω οτι πρέπει να γίνουν μερικές αλλαγές στην Εθνική ανδρών και να επιστρέψουν μερικοί παίκτες.
2) Με χαροποίησε που άκουσα από τον Σπανούλη στην ΕΤ1 ότι θα επιστρέψει στην Εθνική, βασικά δεν έφυγε... αλλά με αυτήν την τρομοκρατία φυγής που υπάρχει στην Εθνική έχουμε χάσει τα αυγά και τα καλάθια.
3) Χρειάζεται ο Δ.Δ επειγόντως, και να αφήσει τι βλακείες περί κλείσιμο του κύκλου προσφοράς του στην Εθνική.
4) Ο Σόφο πρέπει να είναι εκεί.
5) Περπερογλου και Πρίντεζης να γυρίσουν, ας τεστάρουν τον Πριντεζη σε τι κατάσταση θα είναι φέτο και ας αποφασίσουν.
6) Μαυροκεφαλιδης χρειάζεται, ας αφήσουν τους εγωισμούς κ ας τον φέρουν στην Εθνική, ειναι καλύτερος απο Βουγιουκα και Γληνιαδακη.
7) Η 12αδα που θα έπερνα εγω θα ηταν
1.Δημ.Διαμαντιδης
2.Ν.Καλαθης
3.Γ.Μπουρουσης
4.Σχορτσιανιτης Σ
5.Σπανούλης Β
6.Παπανικολαου
7.Βασιλειαδης (θα έλεγα Βασιλοπουλο αλλα δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι)
8.Φώτσης Α
9.Μαυροκεφαλιδης
10.Παπαλουκας (εκτός και αν είναι σε επίπεδο ο Σλουκας να προσφέρει)
11.Ζήσης Ν
12.Κουφος Κ.

Ακόμη θα έπερνα για δοκιμη
Περπερογλου-Πρίντεζης- Μαντζαρης- Βουγιουκα-Γλυνιαδακη-Ταπουτο-Μπογρη-Σλουκα-Μαυροιδη, ο κάθε ενας απο αυτούς θα μπορούσε να πετάξει κάποιον απο τους 12 έξω.
Μακάρι να μπορούσε η Ελλάδα να κάνει ένα παίκτη σαν τον Σατο παίκτη της Εθνικης, χρειάζεται ένας παίκτης με τέτοια αθλητικά προσόντα στην Εθνική.


για εμένα η ομάδα που πρότηνες έχει ένα μικρό θεματάκι μιας και έχει 6 γκαρντ με 5 άσσους, 4 σέντερ και μόλις από ένα τριάρι και ένα τεσσάρι.

Εγώ σαν πρώτη σκέψη θα έλεγα πως Ο Παπαλουκάς δεν είναι σε θέση να βοηθήσει την ομάδα και καλά κάνει και κάθετε εκεί που κάθετε.
Ο Διαμαντίδης θα ήταν μια πολύ καλή προσθήκη για του χρόνου αλλά δε νομίζω να έχει πάνω από 1-2 χρόνια ακόμα στην εθνική ακόμα και να έρθει οπότε προτημώ να μην υπάρχει ούτε και αυτός και να πάνε στη θέση 1-2 Σλούκας,Σπανούλης,Καλάθης και Ζήσης με έναν παίχτη που να έχει επιτέλους τρίποντο όπως ο ελπίζω ποιο εύστοχος Βασιλειάδης.

Τον Περπέρογλου δε τον ήθελα ούτε και παλιά και θα προτημούσα αντί για αυτόν τον Πατ Καλάθη μαζί με τον Παπανικολάου στο 3 και βλέπωντας και σε τι κατάσταση θα είναι ο Μπράμος και ο Βασιλόπουλος.

Στο 4 σίγουρα ο Φώτσης με Πρίντεζη ή Καιμακόγλου και στο 5 Μπουρούσης, Κουφός και ένας ξυλοκόπος και ας είναι και ο Γλυνιαδάκης.
rolleyes.gif
BULLET_GR
Θέλω ακόμη να προσθέσω κατι για τον Ζουρο και το τεχνικό ΤΙΜ
Γι αυτον ας αποφασίσουν κάποιοι που είναι ποιο ειδικοί απο μένα, μερικα πραγματα δεν μου άρεσαν στον Ζουρο αλλά δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.Το σίγουρο ειναι οτι πρεπει να αλλάξει πολλά πράγματα στα επιθετικά και αμυντικά συστήματα του.Στην ταχύτητα του παιχνιδιου τα παει καλα, πρεπει να επιμείνει στο τρέξιμο της ομάδας κ να μην την γυρναει σε αργό ρυθμό οταν στριμωχνόμαστε, αυτό μας άρεσε φέτο.. μην το χαλάσει απ τις φοβίες του.. θέλει ρίσκο για να αιφνιδιάσεις τους αντιπάλους.Πρέπει να του πει κάποιος οτι σκόπος ειναι να εισαι απρόβλεπτος "του προβλέψιμου η μάνα κλαίει πάντα στο μπασκετ biggrin.gif" και εμεις είμασταν αρκετά προβλέψιμοι σε πολλα χρονικά σημεία σε πολλούς αγώνες. Επί της ουσίας πρέπει "να δούμε κάποτε επιθετικά ποιοτικό μπασκετ απ την Εθνικη" βασικός παράγων γι αυτο είναι η ταχύτητα κ απο πλευρας του καθε Χ Ζουρου το ρίσκο.
il postino
σωστος ο bullet-gr που ανοιξε το τοπικ.....και το αργησαμε κιολας!!!!!


λοιπον, μια χαρα ομαδα εχουμε , η οποια με τις καταλληλες προσθηκες και εχοντας σαν παρακαταθηκη την εμπειρια της διοργανωσης που μολις τελειωσε θα ειναι ετοιμη για μεγαλυτερα πραγματα!!

ο σπανουλης λοιπον ευκολα στη θεση του ξανθοπουλου, ο οποιος αξιζει συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κατεβαλλε!!

ο σοφο εχει θεση στη νεα ομαδα αλλα κατανοω τη σταση του ζουρου να μην τον δεχτει στην περιπτωση που ο παικτης κατεβει του χρονου. λογικα θα ασκηθει στον κοουτς πιεση απο την ομοσπονδια αλλα η λογικη λεει οτι ο σοφο δυσκολα θα παιξει στην εθνικη επι ζουρου! ομοιως και ο μαυρος!

η αποδοση των σλουκα και μαντζαρη θα δειξει ποιος απο τους 2 θα ειναι ετοιμος για το προολυμπιακο. εκτος και αν ο ελληνοαμερικανος του αρη τους αφησει σπιτια τους!!

ο βασιλειαδης και ο μπραμος θεωρω απο τωρα ειναι κλεισμενοι για του χρονου και θα ειναι αρκετα καλυτεροι. αλλωστε για πρωτη διοργανωση τα πηγαν καλα, οχι πολυ καλα, αλλα καλα και με προσδοκιες για το επομενο τουρνουα.

ο παπ ειναι σιγουρος για το 3 , ενω πονταρω πολλα στον πατ καλαθη, ο οποιος μετα απο μια σεζον με το ζοτς θα ειναι πιο ετοιμος και πιο προσαρμοστικος για να βγαλει αυτο που ξερει σε διαστημα ενος μηνα, οσο διαρκει δηλαδη ενα τουρνουα. ισως παιξει και του περπερογλου βεβαια αλλα προσωπικα δεν τον πιστευω.

ο ζησης και ο καλαθης ειναι στανταρ για την περιφερεια!

στους ψηλους, η τριαδα των σεντερ ειναι κατα τα 2/3 η ιδια με μπουρουση και κουφο, ενω η τριτη θεση παλι θα παιχτει μεταξυ βουγιουκα και μαυροειδη!!

στο 4 παλι ολα θα ξεκινανε και θα τελειωνουν απο τον φωτση, ενω για την αλλη θεση λογικα θα γινει σφαση αναμεσα σε καιμακογλου, πριντεζη και καποιον, ισως, πιτσιρικα θελω να πιστευω τυπου χρυσικοπουλου!!

δηλαδη,

καλαθης-σλουκας ή μαντζαρης ή μαυραιδης-σπανουλης.

ζησης-βασιλειαδης-μπραμος

παπ-πατ καλαθης

καιμακογλου ή πριντεζης-φωτσης

μπουρουσης-κουφος-ιαν ή μαυροειδης!!!




Vas
Αντικειμενικά, η πιο πλήρης και καλύτερη 12αδα που θα μπορούσαμε να στείλουμε θα ήταν

1-2: Διαμαντίδης-Σπανουλης-Ζησης-Καλάθης
3: Περπέρογλου-Παπανικολάου
4. φώτσης-Μαυροκεφαλίδης-Καιμακογλου
5. Σοφο-Μπορούσης -Κουφος

Ίσως να χωρούσαν Παπαλουκάς – Τσαρτσαρής…


Τώρα σε 1 χρόνο όπως λένε πολλά παιδιά, μπορεί κάποιοι παίκτες να ξεπηδήσουν (βλέπε Ματζαρης –Σλουκας). Το «κακό» είναι ότι ο Λιάκος προτιμούσε τον Ξανθόπουλο από τον Σλούκα για αυτό μην το θεωρήσετε περίεργο αν τον ξαναφωνάξει!

Λογικά πάμε για τους στανταρ (και εφόσον είναι υγιείς)

1-2. Σπανούλη-Ζήση-Καλάθη
3. Περπέρογλου – Παπανικολάου
4. Φώτσης – Καιμακόγλου
5. Μπουρούσης – Κουφός

Η λογική λέει ότι θα πάρει έναν ακόμα άσσο (Σλούκα ή Ξανθόπουλο ως 12ο παίκτη) και έναν από Μπράμος/Βασιλειάδη).

Στο 5 θα παλέψουν πάλει Μαυροειδής/Βουγιούκας εκτός και αν ο Γλυνιαδάκης κάνει την χρονιά της ζωής του!!

Κάτι διάβασα ότι θέλει ο Τσαρτσαρής να παίξει. Αν γίνει αυτό θα είναι το 3ο 5άρι.
vastravoud
To θέμα του Σόφο είναι.... ζόρικο. Τον υποστήριξα ανοικτά σε άλλο τόπικ θεωρώντας ότι έφυγε για να σταθεί στην έγκυο γυναίκα του. Αν όμως, όπως γράφτηκε, πήγε στην προετοιμασία της Μακάμπι, τότε.....καληνύχτα κύριε Σόφο sad.gif
Weekendman
QUOTE(vastravoud @ Sep 20 2011, 15:17 ) *
To θέμα του Σόφο είναι.... ζόρικο. Τον υποστήριξα ανοικτά σε άλλο τόπικ θεωρώντας ότι έφυγε για να σταθεί στην έγκυο γυναίκα του. Αν όμως, όπως γράφτηκε, πήγε στην προετοιμασία της Μακάμπι, τότε.....καληνύχτα κύριε Σόφο sad.gif



Σε άλλες εποχες μπορούσε ένας παίκτης να δίωξει τον προπονητή(Φασούλας-Κιουμορτζόγλου Μουντομπάσκετ 1994) ,τωρα όμως αν ισχύει αυτό μπαίνει κανεις εύκολα στον πειρασμό με δεδομένο τους αρκετούς σέντερ που έχουμε να μην τον ξανακαλέσει παρόλου που ξέρουμε ότι μπορεί να φορτώσει όλη την αντίπαλη φροντ-λαιν με φάουλ...

σίγουρα πότε ο Σόφο δεν ήταν πειθαρχημένος και πότε δεν δούλεψε για να βελτιώσει ουσιαστικά το παιχνίδι του οπότε μην περιμένουμε να αλλάξει θεαματικά αν και σαν Έλληνες είμασταν αρκετά ελαστικοί απέναντι του και δεν θα μου έκανε έκπληξη να ξανακληθεί στην Εθνική...
zorba
Εγώ ξεκινάω απ' αυτούς που θεωρώ σίγουρους:
1. Καλάθης, Ζήσης, Kill Bill
2. Βασιλειάδης (επιεικώς)
3. Πατ Καλάθης, Παπανικολάου (είμαι σίγουρος πως θα βελτιωθούν και οι δύο φέτος)
4. Φώτσης
5. Μπουρούσης, Κουφός

Για τις άλλες τρεις θέσεις που απομένουν προβλέπω να γίνεται χαμός μεταξύ
Σλούκα, Μάντζαρη, Μαυραιδή (συμφωνώ με τον Postino ότι πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση), Τσαρτσαρή, Μπράμος, Περπέρογλου, Βουγιούκα, Μαυροειδή και, last but not least, Χρυσικόπουλου.

Αφήνω ένα περιθώριο να έχουμε κάποια έκπληξη απ' τον Κουφό καθώς δεν ξέρουμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα με το λοκ άουτ και άλλο ένα να γίνουν οι απαραίτητες εξηγήσεις και να ενσωματωθεί ο Σόφο (μάλλον χλωμό)
Για τον ΔΔ έχω χάσει κάθε ελπίδα...
Petran911
Διαβάζοντας τις συνεντεύξεις Ζήση και Ζούρου δεν ξαναβλέπω ever Σόφο και Μαυροκεφαλίδη, τουλάχιστον όσο ο Ζούρος είναι προπονητής. Από ότι κατάλαβα, μάλλον έχουν τσαντιστεί και οι υπόλοιποι μαζί τους...

Για μένα το ιδανικό θα ήταν:

1. Διαμαντίδης-Καλάθης
2. Ζήσης-Σπανούλης
3. Βασιλειάδης -Παπανικολάου - Περπέρογλου
4. Φώτσης - Καϊμακόγλου
5. Μπουρούσης-Κουφός-Τσαρτσαρής

Εάν πάντως όλοι αυτοί δεν κατάλαβαν μετά το φετινό ότι από την παρουσία τους στην Εθνική κρίνονται, τότε πάω πάσο...

Επίσης, έάν ο Διαμαντίδης έπαιζε φέτος στο Ευρωπαϊκό θα είχε ελπίδες και για το FIBA player of the year. Τώρα πάει για Ναβάρο η Νοβίτζκι.

berry
αν και ειναι νωρις

θα ηθελα

1. Διαμαντίδης-Καλάθης
2. Ζήσης-Σπανούλης
3. Π..Καλάθης -Μπράμος - Περπέρογλου
4. Φώτσης - Μαυροκεφαλιδης
5. Μπουρούσης-Κουφός-Σόφο

αν μας τελειωσε σοφο και μαυρος βαλτε βουγιουκα και πριντεζη

αντιθετως με τους περισσοτερους δεν βλεπω τον λογο γιατι να ειναι ο παπανικολαου. εκτος αν βελτιωθει πολυ φετος.
επισης επιφυλασσομαι για τον μαυραειδη που δεν τον εχω δει ακομα
gallistis
ο σπανουλης, πρεπει να επιστρεψει που ηταν και ο πιο δικαιολογημενος(μαζι με τον μαυροκεφαλιδη).αντε και ο περπερογλου,που ομως ουτως η αλλως δεν επαιζε και κανενα τρομερο μπασκετ στην εθνικη(φοβερο παντως.εχουμε παπανικολαου,μπραμος,περπερογλου αντε και βασιλειαδη στο 3 και κανενας δεν ειναι της προκοπης)...ουτε διαμαντιδης,ουτε σοφο ,ουτε κανενας αλλος...ας δωθουν ευκαιριες σε μαντζαρη και σλουκα.στους ψηλους ειμαστε αρκετα πληρης.
natouralistis
Καταρχήν πρέπει να δούμε ποιοι ειναι οι διεθνείς που απουσίασαν απο το φετινό κάλεσμα της εθνικής και γιατί.

Διαμαντίδης - Τσαρτσαρής

Αμφότεροι δηλώσαν πως κουράστηκαν απο τις συνεχείς υποχρεώσεις χειμώνα - καλοκαίρι και αποσύρθηκαν. Θεμιτό και τίμιο κατά τη γνώμη μου.Δεν κοροϊδεύουν κάποιον, "κουράστηκα" σου λέει δε μπορώ.Με το ζόρι δε γίνεται.

Παπαλουκάς


Ιδιαίτερη περίπτωση, απέφυγε να δηλώσει ανοιχτά τις προθέσεις του. Βάση ηλικίας και αγωνιστικής κατάστασης τα τελευταία 2 χρόνια, νομίζω δε θα πρόσφερε περισσότερα από κάποιον άλλον.

Βασιλόπουλος - Πρίντεζης

Αμφότεροι τη περασμένη χρονιά τη πέρασαν στη κερκίδα, ο ένας για λόγους τραυματισμού και ο άλλους από απόφαση προπονητή. Εννοείται πως δε μπορούσαν να κληθούν.

Σπανούλης - Περπέρογλου

Αμφότεροι τραυματίες μέσα στο καλοκαίρι, σίγουροι για το κάλεσμα την επόμενη φορά μιάς και έχουν δηλώσει πως θέλουν να παίζουν για την εθνική.


Μαυροκεφαλίδης - Σχορτσιανίτης


Οι περιπτώσεις που έγινε μεγάλος ντόρος. Επειδή έριξαν "χυλόπιτα" φέτος στην εθνική, δε πρόκειται να τους ξανακαλέσουν λένε οι "κύκλοι". Δε τους πιστεύω γιατί κάτι ανάλογο είχε συμβεί με τον Φώτση στο παρελθόν και φέτος ήταν ο "εμβληματικός αρχηγός". Ούτως ή άλλως σε αυτή τη χώρα ξεχνάμε εύκολα και πάντα πορευόμαστε με βάση το συμφέρον, παραμερίζοντας ηθικές κ.τ.λ.


Αυτοί οι παίχτες είναι εννιά..

Αν λοιπόν

α)Είναι υγιείς και με καλές χρονιές

και

β)Θελήσουν να παίξουν στην εθνική το καλοκαίρι

τότε μένουν απλά 3 θέσεις για τη συμπλήρωση του ρόστερ..Άρα θα πρέπει να σκεφτούμε ποιοι θα είναι αυτοί οι 3..Μπουρούσης - Φώτσης δικαιωματικά και ο αγαπημένος Ζήσης..Οι 3 φετινοί σωματοφύλακες..

Με την ομάδα να έχει τη τελική μορφή ως εξής

Διαμαντίδης - Παπαλουκάς

Σπανούλης - Ζήσης

Περπέρογλου - Βασιλόπουλος

Φώτσης - Μαυροκεφαλίδης -Πρίντεζης

Μπουρούσης - Σχορτσιανίτης - Τσαρτσαρής


Αν και εφόσον θέλουν και είναι υγιείς ξαναλέω, για μένα αυτή είναι η ομάδα με εμπειρίες - παραστάσεις - ποιότητα - βάθος
που μπορεί στο Λονδίνο να μπεί στο βάθρο.
natouralistis
Είναι σημαντικό πάντως, οι συγκεκριμένοι παίχτες να ξεπεράσουν τους εγωϊσμούς γιατί βρίσκονται οι περισσότεροι στη καλύτερη φάση της καριέρας τους και είναι κρίμα κυρίως για τους εαυτούς τους ,να μη δίνουν το παρόν εκεί που γράφεται ιστορία.

Για ομοσπονδία και προπονητή ισχύουν τα ίδια, αν υπάρχει μια πιθανότητα να διεκδικήσουμε μετάλλιο στους Ολυμπιακούς, αυτή είναι αν αγωνιστούμε πλήρεις..Ας ξεπεραστούν οι μικρότητες εκατέρωθεν.

Μια παρατήρηση που ξέχασα να κάνω είναι πως με αυτή την ομάδα -δηλαδή πλήρης- θεωρώ ενδεχόμενη σύγκρουση με τους Ισπανούς μοιρασμένη σε πιθανότητα νίκης.

Δύο είναι οι περιπτώσεις που μπορεί να υπάρξουν προσθαφαιρέσεις.

1.Η κατάσταση του Βασιλόπουλου και το αν καταφέρει να επανέλθει πλήρως. Σε αυτή τη περίπτωση νομίζω πως θα επιλεγεί ο Παπανικολάου διότι ο Ζούρος δεν τον πιστεύει καθόλου τον Βασιλειάδη. Του χρέωσε μάλιστα και την ήττα από τη Γαλλία και στο επόμενο ματς με τους Σέβους τον στέγνωσε στο πάγκο..

2.Η κατάσταση του Παπαλουκά..Αν είναι καλά μένει ως έχει το team. Αν βρίσκεται σε μέτρια κατάσταση, ο Πρίντεζης θυσιάζεται, παίρνει τη Βιβή και πάνε στη Μύκονο και ο Νικ Καλάθης το αεροπλάνο και πάει στο Λονδίνο για να συμπληρώσει τις θέσεις των γκάρντ..
Anaz
Eμεις μπορει να λεμε οτι θελουμε εδω, αλλα ειναι προφανες οτι οι συγκεκριμενοι παιχτες δεν θα ηταν και πολυ επιθυμητοι απο την ομαδα.. Και οτιδηποτε μπορει να διαταραξει τη χημεια της, δεν ειναι ευπροσδεκτο. Καλα τον Λουκά δεν προκειται να τον καλεσουν ουτως η αλλως, ελπίζω να μην πιεσει η Ομοσπονδια για την περιπτωση του αγαπημενου παιδιου..
Ο Διαμαντιδης εχει σταματησει απο την Εθνικη. get over it.
Ο Παπαλουκας μας τελειωσε πια. Ο Τσαρτσαρης το ιδιο.
j-kidd13
Ο Τσαρτσαρης παντως ειχε δηλωσει οτι φετος ενημερωσε οτι λογω ενος προβληματος δεν μπορουσε να βοηθησει την εθνικη,αλλα θα ειναι διαθεσιμος αν το καλεσουν για την επομενη διοργανωση....
επαθα λαστιχο
μια διορθωση.με τον Φωτση δεν υπηρξε παρομοι θεμα,το 2007 ηταν η μονη χρονια που απειχε και αυτο λογω τραυματισμου
PanosIlio
Δωδεκάδες, δεκαοχτάδες κτλ που περιλαμβάνουν τον Διαμαντίδη μέσα απλά είναι εκτός πραγματικότητας.

Το παιδί έχει επιλέξει να αποσυρθεί από την Εθνική, και μάλιστα το έκανε σε προ-ολυμπιακή χρονιά, σε ευρωμπάσκετ που παιζόταν όχι μόνο η διάκριση σε αυτό καθεαυτό το τουρνουά αλλά παιζόταν και η πρόκριση στην Ολυμπιάδα του 2012, απευθείας ή στο προ-ολυμπιακό. Δηλαδή πόσο ξεκάθαρα μπορεί να μας το πει, δεν θέλει άλλο, οι λόγοι δικοί του, συμφωνούμε ή όχι με την απόφαση του πρέπει να το ξεπεράσουμε, που λέει και ο anaz.

Από κει και πέρα το προ-ολυμπιακό είναι σε 9 μήνες, η βάση της τότε ομάδας θα είναι οι φετινοί παίκτες + τους τραυματίες Σπανούλη, Περπέρογλου και Βασιλόπουλο + Τσαρτσαρή που το παιδί ποτέ δεν είπε ότι αποσύρεται απλά ζήτησε και πήρε off φέτος για να ξεκουραστεί, σεβαστό και αυτό. Επίσης θέση θα έχουν και όσοι ξεχωρίσουν φέτος με την απόδοσή τους, δλδ αν ο Μαυραειδής το παιδί βγάλει μάτια και κάνει super χρονιά θα είναι και αυτός ή ο Παππάς ή όποιος άλλος στην τελική.

Θέση στην ομάδα δεν έχουν ο Μαυροκεφαλίδης και ο Σχορτσιανίτης (κατά τη γνώμη μου πάντα) διότι μπορεί να είχαν σοβαρά προσωπικά προβλήματα, αυτό δεν το αμφισβητώ, και οι 2 όμως έδωσαν το παρόν κανονικά στις προετοιμασίες των ομάδων τους, από κει και πέρα εγώ δεν θα τους ήθελα στην ομάδα, είναι όμως θέμα προπονητή και ΕΟΚ τι θα γίνει με αυτούς.

Ο Παπαλουκάς δεν έχει δηλώσει ποτέ ότι αποσύρεται, όπως ο ΔΔ πχ., αλλά δεν πρόκειται να τον καλέσουν και ποτέ ξανά, οι λόγοι δεν είναι αγωνιστικοί.

Με βάση τα παραπάνω νομίζω πως θα έχουμε τους κλασσικούς σίγουρους 7-8 παίκτες και από κει και πέρα οι υπόλοιπες θέσεις θα συμπληρωθούν με βάση την απόδοση των παικτών κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

οι 7-8 σίγουροι για μένα είναι (που ακόμα και αυτοί μπορεί να παίζουν):

Μπορούσης, Φώτσης, Ζήσης, Σπανούλης, Κουφός, Ν. Καλάθης, Παπανικολάου και Μπράμος* (8)

*Φέτος, αν ο Πέρπε δεν είχε τον τραυματισμό, ο Μπράμος θα ήταν λογικά εκτός όμως τον βάζω στους "σίγουρους" διότι ο Μπράμος σε αυτό το τουρνουά ήταν καλύτερος από ότι μας έχει δείξει ο Περπέρογλου σε όλα τα άλλα τουρνουά έχει παίξει.
captain charisma
http://basketblog.gr//pages/ViewContent.as...t=1&i=83284
KingCrimson
Για να απαντησω στο ερωτημα του τοπικ, αυτοι που θα πρεπει να επιστρεψουν ειναι μονο οι Σπανουλης, Περπερογλου και βαζω και ενα μικρο ερωτηματικο για Παπαλουκα και Τσαρτσαρη, αναλογα με τη κατασταση που θα βρισκονται, μιας και δεν εχουν δηλωσει ποτε οτι εγκαταλειπουν - να κατσω να κανω απο τωρα δωδεκαδα το θεωρω προωρο, αλλα σιγουρα ολη η φετινη δωδεκαδα παιζει (εκτος απο Ξανθοπουλο, θελω να πιστευω) + τους προαναφερθεντες + καποιοι απο τους Π.Καλαθη, Χρυσικοπουλο, Μαντζαρη, Σλουκα, Μαυραειδη, Πριντεζη, Παππα, αναλογα με το πρωταθλημα που θα κανουν, προκειμενου να βρισκονται στη προεπιλογη αρχικα.
*θεωρω και εγω οτι οι Μπραμος, Βασιλειαδης πρεπει να βρισκονται και του χρονου στη δωδεκαδα
**προσωπικα δε θα μου ελεγε και πολλα να ξαναβλεπα την ομαδα του 2008, μπασκετ δε παιζει μονο η εμπειρια, εξαλου το ταβανι αυτης της ομαδας και δεν εννοω απο αποψη μονο τελικης καταταξης αλλα και μπασκετικα το ειδαμε το 2008, κοντρα στην Αργεντινη - Θα προτιμουσα μια ομαδα με 7-8 αποδεδειγμενα, ετοιμοπολεμους παικτες και με μικροτερο rotation σιγουρα απο οτι φετος
PanosIlio
QUOTE(captain charisma @ Sep 21 2011, 15:08 ) *


Δεν ξέρω τι σκοπούς έχει και γράφει αυτά που γράφει ο κ. Κογκαλίδης, αλλά καλό θα είναι όταν αναφέρεται σε γεγονότα που αφορούν άλλους να μην λέει πράγματα που δεν ισχύουν.

Ο Τσαρτσαρής δεν έχει δηλώσει ποτέ ότι αποσύρεται... Μάλιστα ο Ζούρος πρόσφατα ανέφερε σε δηλώσεις του το εξής:

"Ο Τσαρτσαρής με πήρε τηλέφωνο πριν αρχίσουμε και μου είπε πως έχει σοβαρό πρόβλημα. Φέτος δεν μπορούσε να είναι μαζί μας, αλλά μου εξήγησε πως αν τον θέλουμε στο μέλλον, είναι διαθέσιμος. Αν λοιπόν τον χρειαστούμε, θα έρθει."

http://www.woop.gr/content/40291/zouros-ka...ai-sten-ethnike

Και φυσικά δεν παραβλέπω το γεγονός πως ο κ. Κογκαλίδης κάνει κριτική μόνο στον Μαυροειδή, και μάλιστα είναι και κακοπροαίρετη:

"Πρέπει να βάζεις τον συμπαίκτη σου πάνω απ' όλα κι όχι να γίνεσαι αρεστός στη διοίκηση, ή σε 5-6 αυλικούς δημοσιογράφους, που περιμένουν από εσένα να ρίξεις νερό στον μύλο της απαξίας, για παικταράδες που αρνήθηκαν να είναι ραγιάδες."

Ασεβής προς του συμπαίκτες του ο Μαυροειδής, επαναστάτες και παικταράδες οι Σόφο-Μαυροκεφαλίδης που δεν έγιναν ραγιάδες (του Βασιλακόπουλου πολύ θα ήθελε να γράψει αλλά δεν το έγραψε...)!!!!

Ενώ για τον Ζούρο δεν λέει τίποτα, προφανώς γιατί ο Μαυροειδής είναι ευκολότερος στόχος.

Μπορεί να τα έχει σπάσει με την ΕΟΚ (τον Βασιλακόπουλο δλδ), και είναι προφανές αυτό σε κάθε του άρθρο που αφορά την Εθνική μετά την τιμωρία Μαυροκεφαλίδη, αλλά δεν θα τολμούσε ποτέ να πει τίποτα για τον Ζούρο λόγω αποτελεσμάτων και επίτευξης στόχων.
natouralistis
QUOTE (PanosIlio @ Sep 21 2011, 15:47 ) *
Ο Τσαρτσαρής δεν έχει δηλώσει ποτέ ότι αποσύρεται...


Εννοείται πως το έχει δηλώσει. Συνέπεσε με τη δήλωση αποχώρησης απο το Διαμαντίδη, ήταν μετά το ματς με την Ισπανία.

Ο Κώστας Τσαρτσαρής γνωστοποίησε στους συμπαίκτες του πως το παιχνίδι με την Ισπανία, στο Μουντομπάκσετ της Τουρκίας, ήταν το τελευταίο που φόρεσε την φανέλα με το εθνόσημο.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της “Sportday”ο 31χρονος πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού αποφάσισε να πει “αντίο” στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, έχοντας προλάβει να ζήσει όλες τις μεγάλες επιτυχίες.

Επίσης στο θέμα Φώτση το 07' δε χρειάζεται να κάνω αναδημοσιεύσεις..Όσοι θέλουν μπορούν να βρούνε τί έγινε και αν είναι ίδια περίπτωση με Σόφο-Λουκά.Δε τον άφησε η Δυναμό Μόσχας να πάερει μέρος, η ομοσπονδία τον πίεσε να κατέβει, αυτός εν τέλει αρνήθηκε και άκουσε τα εξ αμάξης από τη παρέα του Βασιλακόπουλου(δημοσιογράφοι κ.α.).
PanosIlio
mea culpa

όμως το άρθρο του Κογκαλίδη είναι μεταγενέστερο των δηλώσεων του Ζούρου που ξεκάθαρα λέει για την τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με Τσαρτσαρή για την επιστροφή του στην ομάδα. Δεν δικαιολογείτε σε καμία περίπτωση να αναφέρει τον Τσαρτσαρή όταν ο ίδιος ο coach της Εθνικής έχει δηλώσει κάτι τέτοιο.
Petran911
QUOTE(PanosIlio @ Sep 21 2011, 15:47 ) *
Δεν ξέρω τι σκοπούς έχει και γράφει αυτά που γράφει ο κ. Κογκαλίδης, αλλά καλό θα είναι όταν αναφέρεται σε γεγονότα που αφορούν άλλους να μην λέει πράγματα που δεν ισχύουν.

Ο Τσαρτσαρής δεν έχει δηλώσει ποτέ ότι αποσύρεται... Μάλιστα ο Ζούρος πρόσφατα ανέφερε σε δηλώσεις του το εξής:

"Ο Τσαρτσαρής με πήρε τηλέφωνο πριν αρχίσουμε και μου είπε πως έχει σοβαρό πρόβλημα. Φέτος δεν μπορούσε να είναι μαζί μας, αλλά μου εξήγησε πως αν τον θέλουμε στο μέλλον, είναι διαθέσιμος. Αν λοιπόν τον χρειαστούμε, θα έρθει."

http://www.woop.gr/content/40291/zouros-ka...ai-sten-ethnike

Και φυσικά δεν παραβλέπω το γεγονός πως ο κ. Κογκαλίδης κάνει κριτική μόνο στον Μαυροειδή, και μάλιστα είναι και κακοπροαίρετη:

"Πρέπει να βάζεις τον συμπαίκτη σου πάνω απ' όλα κι όχι να γίνεσαι αρεστός στη διοίκηση, ή σε 5-6 αυλικούς δημοσιογράφους, που περιμένουν από εσένα να ρίξεις νερό στον μύλο της απαξίας, για παικταράδες που αρνήθηκαν να είναι ραγιάδες."

Ασεβής προς του συμπαίκτες του ο Μαυροειδής, επαναστάτες και παικταράδες οι Σόφο-Μαυροκεφαλίδης που δεν έγιναν ραγιάδες (του Βασιλακόπουλου πολύ θα ήθελε να γράψει αλλά δεν το έγραψε...)!!!!

Ενώ για τον Ζούρο δεν λέει τίποτα, προφανώς γιατί ο Μαυροειδής είναι ευκολότερος στόχος.

Μπορεί να τα έχει σπάσει με την ΕΟΚ (τον Βασιλακόπουλο δλδ), και είναι προφανές αυτό σε κάθε του άρθρο που αφορά την Εθνική μετά την τιμωρία Μαυροκεφαλίδη, αλλά δεν θα τολμούσε ποτέ να πει τίποτα για τον Ζούρο λόγω αποτελεσμάτων και επίτευξης στόχων.


Πραγματικά, εάν νομίζει κάποιος σε αυτά τα sites, ότι μας ενδιαφέρουν οι παίχτες που επαναστατούν έναντι του Αλί Πασά Βασιλακόπουλου είναι παντελώς αφελής. Ο Κογκαλίδης χρησιμοποιεί την Εθνική προκειμένου να περάσει μήνυμα.. Το δε παραπάνω επιχείρημα του μπορεί να αντιστραφεί, αφού εάν ξεκινάς μια προσπάθεια ως μέλος μια ομάδας, οι άνθρωποι που αποχωρούν από αυτή προφανώς και σε υποβαθμίζουν και μειώνουν το επίπεδο της ομάδας κάνωντας την συνολική προσπαθεια δυσκολότερη. Άρα οι παραπάνω δύο μάλλον υποβάθμισαν τους άλλους, και αυτό δεν φάνηκε μόνο στην παραπάνω δήλωση αλλά και σε άλλες του Ζήση πχ.

Για τον Τσαρτσαρή υπάρχει το παρακάτω όπου εξηγεί ότι δεν έχει αποφασίσει τι θα κάνει, αλλά και για τις φήμες:

http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=352960
benchwarmer
Δεν νομιζω οτι θα χρειαστει κανενας Τσαρτσαρης του χρονου παντως. Μια προεπιλογη με Φωτση-Καιμακογλου-Πριντεζη στο 4, και Μπουρουση-Κουφο-Μαυροειδη-Βουγιουκα στο 5 θα ειναι στο επιπεδο που θελουμε. Και ναι, δεν θα ηθελα να επιστρεψουν ουτε ο Λουκας με τον Σοφοκλη. Δεν μπορω να αποφασισω για το ηθικο κομματι, αλλα αν συνδυαστει με το αγωνιστικο, οπου ειδαμε οτι ο Μπουρουσης (οταν θελει) ειναι πραγματι στους κορυφαιους ψηλους της Ευρωπης, ο Φωτσης εγγυηση και ο Κουφος κανει οντως προοδο, δεν θα επαιρνα το ρισκο της ωρολογιακης βομβας του Σοφοκλη, πιο πολλους πονοκεφαλους θα βαλει στον Ζουρο, παρα θα προσδωσει λυσεις. Ο Λουκας απο την αλλη ειναι τελειωμενη υποθεση, δεν προκειται να ξανακληθει οπως και να χει.

Ο Διαμαντιδης εχει πει ξεκαθαρα οτι αποσυρεται. Διαφωνω, αλλα σεβαστο. Οποτε ας σταματησουμε να ασχολουμαστε. Και δεν θα πρεπει να γινει καμια προσπαθεια απο την Εθνικη να επιστρεψει. Αμα αλλαξει γνωμη μονος του (που δεν προκειται) καλως.

Σπανουλης και Περπερογλου προφανως θα πρεπει να υπολογιζονται κανονικα, και οπως εχω ξαναπει, ο πρωτος μας ανεβαζει τουλαχιστον ενα επιπεδο και μπορουμε να πορευτουμε ετσι μια χαρα, με στοχο την εισοδο στους Ολυμπιακους, και εκει οπως και παλιοτερα το κλασικο νοκ αουτ ματς στους 8, οπου ας ελπισουμε αυτη τη φορα να ειμαστε πιο τυχεροι (και ικανοι βεβαια).


*Οπως και ο Παπαλουκας (αν και πιστευω οτι θα κανει καλυτερη χρονια φετος απο περυσι) θεωρω οτι εχει τελειωσει απο την εθνικη, χωρις να γνωριζει κανεις τα ακριβη γεγονοτα..
zorba
Άντε βγάλτε άκρη...
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...ta.1379327.html
boumtze-boumtze
Κατα τη γνωμη μου...
Μαυροκεφαλιδης,Παπαλουκας και Διαμαντιδης ειναι αναμνηση απο την Εθνικη,και κακως τους συζηταμε...
Το θεμα του Σχορτσανιτη εγκειται στην καλη διαθεση του προπονητη.
Ο Τσαρτσαρης εχει θεση στην Εθνικη,ενω και ο Βασιλοπουλος αν γινει 100% ειναι μεσα στο κολπο...
Η ιδανικη Εθνικη συμφωνα με τα γουστα μου ειναι...
Κουφος,Μπουρουσης,Σχορτσανιτης,Φωτσης,Τσαρ
τσαρης,Βασιλοπουλος,Μπραμος,Βασιλειαδης,Πα
ανικολαου,Σπανουλης,Ζησης,Καλαθης.
Το καλο ειναι πως αν ειναι ολοι υγιεις,και με διαθεση να προσφερουν,η Ελλαδα εχει τουλαχιστον 20 πρωτοκλασατους μπασκετμπολιστες που μπορεουν να στελεχωσουν την Εθνικη(αν βαλουμε μεσα Παππα,Ταπουτο,Χρυσικοπουλο,Γλυνιαδακη,Τσαλ
δαρηκαι αλλους)...
Vas
απάντηση από τον δημοσιογράφο Σωτήρη Βετάκη

Comment From vas
Πρεπει να φωνάξει Σοφο -Μαυροκεφαλίδη - ΔΔ του χρόνου στην εθνική? Τι πιστευεις?
2:44

Ο Σχορτσιανίτης θα κληθεί σίγουρα. Έχει στείλει επιστολή στην ΕΟΚ και έχει αλλάξει το κλίμα. Θα είναι στο προολυμπιακό. Μαυροκεφαλίδης αποκλείεται. Για τον Διαμαντίδη θα γίνει προσπάθεια να μεταπειστεί.
Nuntius
Θεωρώ πως θα είναι λάθος να κληθεί ο Σόφο και να μην κληθεί ο Μαυροκεφαλίδης. Εκτός αν πρόκειται για αγωνιστικούς και μόνο λόγους βέβαια.
GK_23
QUOTE(Nuntius @ Sep 22 2011, 15:12 ) *
Θεωρώ πως θα είναι λάθος να κληθεί ο Σόφο και να μην κληθεί ο Μαυροκεφαλίδης. Εκτός αν πρόκειται για αγωνιστικούς και μόνο λόγους βέβαια.

Νομίζω πως τα έχει πει όλα ο Anaz πιο πριν...

QUOTE(Anaz @ Sep 21 2011, 13:49 ) *
Eμεις μπορει να λεμε οτι θελουμε εδω, αλλα ειναι προφανες οτι οι συγκεκριμενοι παιχτες δεν θα ηταν και πολυ επιθυμητοι απο την ομαδα.. Και οτιδηποτε μπορει να διαταραξει τη χημεια της, δεν ειναι ευπροσδεκτο. Καλα τον Λουκά δεν προκειται να τον καλεσουν ουτως η αλλως, ελπίζω να μην πιεσει η Ομοσπονδια για την περιπτωση του αγαπημενου παιδιου..

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως στην ΕΟΚ υπάρχουν παιδιά και απόπαιδα. Να δω πως θα αντιδράσει ο Ζούρος αλλά και οι παίκτες της ομάδας αν υπάρξουν πιέσεις για επιστροφή του Σοφοκλή...
damian
Για εμένα δεν πρέπει ούτε καν να τεθεί θέμα για Διαμαντίδη, Σόφο, Μαύρο

Ειδικά για τους 2 πρώτους, ο τρίτος αργοπορημένα μεν, πριν τη προετοιμασία δε, ενημέρωσε ότι δε θα είναι παρών.

Ο ΔΔ δήλωσε αποχώρηση

Ο Σοφο νομίζει ότι η εθνική είναι καφετέρια...
balomazoxtra
QUOTE(sixama23 @ Sep 22 2011, 15:32 ) *
Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως στην ΕΟΚ υπάρχουν παιδιά και απόπαιδα. Να δω πως θα αντιδράσει ο Ζούρος αλλά και οι παίκτες της ομάδας αν υπάρξουν πιέσεις για επιστροφή του Σοφοκλή...


Φτάνει πια με τις κατηγορίες στην ομοσπονδία για τις κλήσεις.Καταντάει γραφικό και κουραστικό.

Ναι,ο Βασιλακόπουλος έχει κάνει και κάνει μλκίες αλλά έλεος πια με αυτό το πράγμα με τις κλήσεις.

Ο Σόφο αν κληθεί,καλώς θα κληθεί και αν θέλει να μας ενισχύσει,καλώς να έρθει. Είχε όντως σοβαρό πρόβλημα η κοπέλα του και καλώς έφυγε. Έκανε την ανθρώπινη επιλογή.

Ο Λουκάς από την αλλή αν δεν κληθεί,δε νομίζω ότι θα λείψει τόσο πολύ από την ομάδα αγωνιστικά.Φώτσης,Μπουρούσης,Κουφός,Σόφο,Κ

�ϊμακόγλου νομίζω αρκούν.

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα κληθεί για εξωαγωνιστικούς λόγους αλλά αυτό δεν μπορώ να το κρίνω αφού σαφώς δεν ξέρω όλη την ιστορία και τις χειρισμούς του απέναντι στην Ε.Ο αλλά και την Σπαρτάκ.


Αν οι συμπαίκτες του Σόφο δεν έχουν πρόβλημα,δεν βλέπω το λόγο να κάνετε τόσο μεγάλο θέμα για να μην γυρίσει..

Και κάτι μου λέει ότι επειδή πολλά παιδιά από την Εθνική είναι φίλοι πολλά χρόνια,θα κατανοήσουν γιατί παράτησε την ομάδα ο Σοφοκλής ενώ η έγκυος κοπέλα του κινδύνευε να χάσει το μωρό τους.

Κάτι μου λέει ότι αυτoi θα δείξουν κατανόηση.
Flash
QUOTE(natouralistis @ Sep 21 2011, 13:56 ) *
Επίσης στο θέμα Φώτση το 07' δε χρειάζεται να κάνω αναδημοσιεύσεις..Όσοι θέλουν μπορούν να βρούνε τί έγινε και αν είναι ίδια περίπτωση με Σόφο-Λουκά.Δε τον άφησε η Δυναμό Μόσχας να πάερει μέρος, η ομοσπονδία τον πίεσε να κατέβει, αυτός εν τέλει αρνήθηκε και άκουσε τα εξ αμάξης από τη παρέα του Βασιλακόπουλου(δημοσιογράφοι κ.α.).



Καθόλου το ίδιο δεν είναι. Έβγαλε όλη την προετοιμασία της Εθνικής και κατά τη διάρκεια των φιλικών τραυματίστηκε (κάταγμα) στον αντίχειρα. Υπήρχαν και γνωματεύσεις γιατρών που έλεγαν ξεκάθαρα ότι δεν μπορεί να παίξει (αλλά και το αντίθετο). Η Δυναμό προφανώς και έπαιξε ρόλο καθώς τον απείλησε με διακοπή συμβολαίου αλλα και πάλι για μένα η διαφορά ειναι σαφής και μεγάλη. Τίποτε το αθέμιτο. Προφανώς η ανωτέρω παρέα δε με ενδιαφέρει τι υποστήριζε.
GK_23
QUOTE(balomazoxtra @ Sep 22 2011, 15:45 ) *
Φτάνει πια με τις κατηγορίες στην ομοσπονδία για τις κλήσεις.Καταντάει γραφικό και κουραστικό.

Ναι,ο Βασιλακόπουλος έχει κάνει και κάνει μλκίες αλλά έλεος πια με αυτό το πράγμα με τις κλήσεις.

Ο Σόφο αν κληθεί,καλώς θα κληθεί και αν θέλει να μας ενισχύσει,καλώς να έρθει. Είχε όντως σοβαρό πρόβλημα η κοπέλα του και καλώς έφυγε. Έκανε την ανθρώπινη επιλογή.

Ο Λουκάς από την αλλή αν δεν κληθεί,δε νομίζω ότι θα λείψει τόσο πολύ από την ομάδα αγωνιστικά.

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα κληθεί για εξωαγωνιστικούς λόγους αλλά αυτό δεν μπορώ να το κρίνω αφού σαφώς δεν ξέρω όλη την ιστορία και τις χειρισμούς του απέναντι στην Ε.Ο αλλά και την Σπαρτάκ.

Αν οι συμπαίκτες του Σόφο δεν έχουν πρόβλημα,δεν βλέπω το λόγο να κάνετε τόσο μεγάλο θέμα για να μην γυρίσει..

Και κάτι μου λέει ότι επειδή πολλά παιδιά από την Εθνική είναι φίλοι πολλά χρόνια,θα κατανοήσουν γιατί παράτησε την ομάδα ο Σοφοκλής ενώ η έγκυος κοπέλα του κινδύνευε να χάσει το μωρό τους.

Ο Σκορτσιανίτης έκανε ανθρώπινη επιλογή σίγουρα, δεν αντιλέγω...
Και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε ανθρώπινη επιλογή αφού η μητέρα του πάσχει από πολύ σοβαρή ασθένεια.
Η διαφορά είναι πως ο ένας τιμωρήθηκε (και καλά... icon_drunk.gif ) και στιγματίστηκε από την ΕΟΚ ενώ ο άλλος όχι...
Τώρα διαβάζουμε πως ο Σόφο υπολογίζεται κανονικά για του χρόνου. Λογικό μου φαίνεται αφού το καλοκαίρι τελειώνει το συμβόλαιο του με την Μακάμπι και πρέπει να τον διαφημίσουμε τον χαϊδεμένο μας για να μείνει χωρίς ομάδα...

Για το αν θέλουν πίσω το Σόφο τα υπόλοιπα μέλη της εθνικής, σε παραπέμπω στις δηλώσεις του Ζούρου, του Ζήση και του Μαυροειδή...

QUOTE(Flash @ Sep 22 2011, 15:54 ) *
Καθόλου το ίδιο δεν είναι. Έβγαλε όλη την προετοιμασία της Εθνικής και κατά τη διάρκεια των φιλικών τραυματίστηκε (κάταγμα) στον αντίχειρα. Υπήρχαν και γνωματεύσεις γιατρών που έλεγαν ξεκάθαρα ότι δεν μπορεί να παίξει (αλλά και το αντίθετο). Η Δυναμό προφανώς και έπαιξε ρόλο καθώς τον απείλησε με διακοπή συμβολαίου αλλα και πάλι για μένα η διαφορά ειναι σαφής και μεγάλη. Τίποτε το αθέμιτο. Προφανώς η ανωτέρω παρέα δε με ενδιαφέρει τι υποστήριζε.

Πράγματι έτσι είναι...
Ο Φώτσης, αν και ήθελε να παίξει, πήρε απαγορευτικό από τους γιατρούς της Ντιναμό λόγω του τραυματισμού. Η ΕΟΚ τον πίεσε αλλά δεν ήταν δυνατό να ρισκάρει. Καμία σχέση με τις περιπτώσεις Σόφο και Μαυροκεφαλίδη. Μερικοί προσκείμενοι στην ΕΟΚ δημοσιογράφοι είχαν αναγάγει την τότε απουσία του σε προδοσία... icon_drunk.gif
A.CAB
Οι "παλιοί" είναι 8.

Σπανούλης-Περπέρογλου θα υπολογίζονται κανονικά και λογικά θα βρίσκονται και στη 12άδα. Τραυματίες ήταν, του χρόνου ας ελπίσουμε ότι θα είναι υγιείς.
Ο Βασιλόπουλος εννοείτε πως θα κληθεί αν επανέλθει σε καλή κατάσταση αλλά είναι κάπως δύσκολη η περίπτωσή του μετά από τόση απραξία και ατυχία.
Ο Παπαλουκάς νομίζω πως δεν θα κληθεί πάλι, χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς ποιός θέλει και ποιός δεν θέλει και τι ακριβώς συμβαίνει. Στην αρχή είχε βγει προς τα έξω ότι αποσύρθηκε,μετά ότι έκανε διάλλειμα, μετά ότι ήθελε να μπει στην προετοιμασία αφού είχε γίνει το πρώτο μέρος της φυσικής κατάστασης... Δεν έχω καταλάβει. Πάντως ούτε ο Παπαλουκάς μοιάζει ψημένος να συνεχίσει, ούτε η αγωνιστική του κατάσταση είναι τόσο καλή πλέον ώστε να γίνει μέγα ζήτημα.
Ο Διαμαντίδης αποσύρθηκε άρα δεν πρόκειται να επιστρέψει.
Ο Τσαρτσαρής ζήτησε να κάνει ένα διάλλειμα και έγινε δεκτό. Όπως και ο Παπαλουκάς, τα καλύτερά του χρόνια είναι πίσω. Είναι σίγουρα χρήσιμος αλλά δεν ξέρω αν θα κληθεί πάλι. Από παικτικά κριτήρια και όχι από ηθικά.

Αυτοί είναι οι ψιλοστάνταρ που πάνω κάτω έτσι θα γίνει. ΔΔ τέλος, Παπαλουκάς λογικά τέλος, πολύ δύσκολα ο Τσαρτσαρής, ακόμα πιο δύσκολα ο Βασιλόπουλος και σίγουρα μέσα οι Περπέρογλου και Σπανούλης.

Οι άλλες δύο περιπτώσεις είναι σίγουραπιο ενδιαφέρουσες. Κανονικά πρέπει να ακουστεί η άποψη του προπονητή. Και σύμφωνα μετο Ζούρο δεν τους θέλει. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω. Σίγουρα είχαν προβλήματα απλά χτυπάει πολύ άσκημα να φεύγεις αφού έχουν γίνει οι κλήσεις ή ακόμα και αφού έχει ξεκινήσει η προετοιμασία. Χτυπάει πολύ άσκημα. Ειδικά όταν τα προβλήματα μηδενίζονται όταν ξεκινάνε οι προετοιμασίες των ομάδων τους. Αλλά όλα αυτά σχετικά είναι. Αν βάλουν νερό στο κρασί τους και οι μεν και οι δε, τότε μπορούν να τους ξανακαλέσουν. Απλά το καραγκιοζηλίκι με την τιμωρία και το οριστικό κόψιμο του Μαυροκεφαλίδη ένω γίνεται αβαβά στον Σχορσιανίτη, καλό είναι να μην συνεχιστεί. Προσωπικά βλέπω δυστυχώς να συνεχίζεται βέβαια. Ο Σόφο θα είναι όπως πάντα κύριος και (κλασικά) μετανοιωμένος τον Ιούνη στην προετοιμασία και ο Μαυροκεφαλίδης θα μπει στη λίστα με τον Λάζαρο.
natouralistis
QUOTE (Flash @ Sep 22 2011, 15:54 ) *
Καθόλου το ίδιο δεν είναι. Έβγαλε όλη την προετοιμασία της Εθνικής και κατά τη διάρκεια των φιλικών τραυματίστηκε (κάταγμα) στον αντίχειρα. Υπήρχαν και γνωματεύσεις γιατρών που έλεγαν ξεκάθαρα ότι δεν μπορεί να παίξει (αλλά και το αντίθετο). Η Δυναμό προφανώς και έπαιξε ρόλο καθώς τον απείλησε με διακοπή συμβολαίου αλλα και πάλι για μένα η διαφορά ειναι σαφής και μεγάλη. Τίποτε το αθέμιτο. Προφανώς η ανωτέρω παρέα δε με ενδιαφέρει τι υποστήριζε.


Οι doctors δωσαν το ok για να αγωνιστει στη 2η φαση..δλδ καποιες μερες μετα την αρχη του τουρνουα ηταν κομπλε.Δε τον αφησε η Δυναμο και ενεδωσε στις πιεσεις τους. Μπορουσε να παει, αναγκαστηκε να πει "δεν ερχομαι".Αυτη ειναι η ιστορια.

Το οτι ταιριαζει το θεμα του με Λουκα-Μαυροκεφαλιδη δεν εχει να κανει με τους λογους που επικαλεστηκε ο καθενας τους για να μη παει. Εγραψα οτι τον Φωτση τοτε καποιοι κυκλοι τον κραζανε σαν προδοτη και τωρα τον αποθεωνουν σαν εμβληματικο αρχηγο!Ειπα πως μου φαινεται οτι θα υπαρχει ιδια καταληξη με Σοφο κ.λ.π!Φετος κραξιμο και του χρονου θα τον καλεσουν.Εκει εντοπισα πιθανοτητα ομοιας ιστοριας.Στο πως θα αντιμετωπισουν οι "κυκλοι" το θεμα Σοφο-Μαυρο του χρονου το καλοκαιρι.

Για την ακριβεια εγραψα αυτο

"Οι περιπτώσεις που έγινε μεγάλος ντόρος. Επειδή έριξαν "χυλόπιτα" φέτος στην εθνική, δε πρόκειται να τους ξανακαλέσουν λένε οι "κύκλοι". Δε τους πιστεύω γιατί κάτι ανάλογο είχε συμβεί με τον Φώτση στο παρελθόν και φέτος ήταν ο "εμβληματικός αρχηγός". Ούτως ή άλλως σε αυτή τη χώρα ξεχνάμε εύκολα και πάντα πορευόμαστε με βάση το συμφέρον, παραμερίζοντας ηθικές κ.τ.λ."

Δεν ειπα οτι ο Φωτσης "εφτυσε" την εθνικη.Ειπα οτι οι κυκλοι το ειπαν ..Οπως λενε τωρα για τους αλλους δυο.
duncan21
QUOTE(sixama23 @ Sep 22 2011, 16:26 ) *
Τώρα διαβάζουμε πως ο Σόφο υπολογίζεται κανονικά για του χρόνου. Λογικό μου φαίνεται αφού το καλοκαίρι τελειώνει το συμβόλαιο του με την Μακάμπι και πρέπει να τον διαφημίσουμε τον χαϊδεμένο μας για να μείνει χωρίς ομάδα...

http://www.gazzetta.gr/article/item/205630...-makabi-o-sopho rolleyes.gif
Vas
Εκλεισαν οι θέσεις για το προ-ολυμπιακο με Ν.Κορέα και Ιορδανία!1 (υπερομάδες!!)

Αν το φορματ είναι ίδιο με αυτο του προ ολυμπιακου της αθήνας τότε θα πάμε σε 4 ομίλους των 3ών ομάδων.

Λογικά και στους 4 ομίλους οι ευρωπαικές ομάδες θα βγουν πρώτες (εκτός αν πέσουν Πουέρτο-Ρικο με Σκόπια).

Αρα για να πάμε Λονδινο, θα πρέπει να κερδίουμε μια εκ των Λιθουανία, Σκόπια, Ρωσία...


ΥΓ. Οκ καταλαβαίνω ότι θέλει η FIBA να εξαπλώσει το μπάσκετ, αλλά είναι τραγικό να παίρνουν μέρος στο προ ολυμπιακο τουρνουά ομάδες όπως Ιορδανία, Νιγηρία, Βενεζουέλα, και να μην πηγαίνουν Γερμανία, Σερβία, Σλοβενία, Τουρκία κλπ

ΥΓ2. Αυτός ο Καναδάς θα κατεβάσει ποτέ σοβαρή ομάδα?? :-)
BULLET_GR
QUOTE (vastravoud @ Sep 20 2011, 15:17 ) *
To θέμα του Σόφο είναι.... ζόρικο. Τον υποστήριξα ανοικτά σε άλλο τόπικ θεωρώντας ότι έφυγε για να σταθεί στην έγκυο γυναίκα του. Αν όμως, όπως γράφτηκε, πήγε στην προετοιμασία της Μακάμπι, τότε.....καληνύχτα κύριε Σόφο sad.gif

αν ισχυει το τελευταιο τοτε ειναι για κλωτσιες torture.gif

QUOTE (j-kidd13 @ Sep 21 2011, 14:01 ) *
Ο Τσαρτσαρης παντως ειχε δηλωσει οτι φετος ενημερωσε οτι λογω ενος προβληματος δεν μπορουσε να βοηθησει την εθνικη,αλλα θα ειναι διαθεσιμος αν το καλεσουν για την επομενη διοργανωση....

Aν και ειναι καλητερη λυση απο Μαυροηδη κ Βουγιούκα πιστυευω οτι δεν πρεπει να καταλαβει αυτην την Θεση, ποιο πολλα εχει να δωσει Ο Σοφο ή ο Μαυροκεφαλιδης... με λιγα λόγια θα μας πιασει μια θεση στο ρόστερ η οποια θα ειναι φυρα κατ εμε.Γι αυτο καλυτερα να κατσει σπιτι το παλικαρι, η προσφορά του βέβαια όλα αυτα τα χρόνια ήταν ανεκτιμητη... αλλα ολα εχουν ενα τελος

QUOTE (PanosIlio @ Sep 21 2011, 14:15 ) *
Δωδεκάδες, δεκαοχτάδες κτλ που περιλαμβάνουν τον Διαμαντίδη μέσα απλά είναι εκτός πραγματικότητας.

Το παιδί έχει επιλέξει να αποσυρθεί από την Εθνική, και μάλιστα το έκανε σε προ-ολυμπιακή χρονιά, σε ευρωμπάσκετ που παιζόταν όχι μόνο η διάκριση σε αυτό καθεαυτό το τουρνουά αλλά παιζόταν και η πρόκριση στην Ολυμπιάδα του 2012, απευθείας ή στο προ-ολυμπιακό. Δηλαδή πόσο ξεκάθαρα μπορεί να μας το πει, δεν θέλει άλλο, οι λόγοι δικοί του, συμφωνούμε ή όχι με την απόφαση του πρέπει να το ξεπεράσουμε, που λέει και ο anaz.
Δε ξεπερνιετε όσο και να το θελουμε, δεν εχεις Δ.Δ,ή να το πω και αλιώς... δεν εχεις άλλους καλους παικτες στην Εθνικη να κάνουν την διαφορα και να σε σηκώσουν, δε μιλαω μόνο για την θέση που παιζει ο Δ.Δ μιλαω για όλλες τις θέσεις.
Αν λοιπον ειμασταν ισπανια δεν θα μας ένιαζε διοτι θα λέγαμε οτι αν δεν εχουμε προτοκλασατο playmeger οπως ειναι ο Δ.Δ εχουμε προτοκλασατα ΣΕΝΤΕΡ-ΓΚΑΡΤ κλπ, οποτε καλυπτετε η απουσια.Εδω στην εθνικη μας σε μια θεση κανουμε την διαφορα (λόγο Δ.Δ) σε σχέση με τις άλλες ευρωπαικες ομάδες και η θεση αυτη ειναι του playmeger, και εκει εχουμε κενο...

τι αλλο να πω οταν το ΔΕΚΑ το καλό ειναι ο ΔΔ και αυτος λειπει!!!
BULLET_GR
QUOTE (damian @ Sep 22 2011, 15:41 ) *
Για εμένα δεν πρέπει ούτε καν να τεθεί θέμα για Διαμαντίδη, Σόφο, Μαύρο

Ειδικά για τους 2 πρώτους, ο τρίτος αργοπορημένα μεν, πριν τη προετοιμασία δε, ενημέρωσε ότι δε θα είναι παρών.

Ο ΔΔ δήλωσε αποχώρηση

Ο Σοφο νομίζει ότι η εθνική είναι καφετέρια...

Eισαι σκηνοθετης σε Θεατρο και ιδιοκτητης του Θεατρου οπου ανεβάζεις παρασταση, στο ρεζουμε τωρα... εισαι στην επιλογη ηθοποιων κ μέσα στο ρόστερ σου είναι ενας ηθοποιος που δεν πηγαίνεις και ενας που γουσταρεις, ο πρώτος θα σου φέρει 1.000.000 ευρω ολη την σεζον στο ταμειο, και ο συμπαθης για σένα δευτερος ηθοποιος θα σου φέρει 100.000 ευρω.Ποιον ηθοποιο θα διαλεξεις "τον ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗ ή τον ΚΑΪΜΑΚΟΓΛΟΥ" τον "ΣΟΦΟ ή τον ΜΑΥΡΟΪΔΗ" κλπ
Petran911
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 26 2011, 11:33 ) *
Δε ξεπερνιετε όσο και να το θελουμε, δεν εχεις Δ.Δ,ή να το πω και αλιώς... δεν εχεις άλλους καλους παικτες στην Εθνικη να κάνουν την διαφορα και να σε σηκώσουν, δε μιλαω μόνο για την θέση που παιζει ο Δ.Δ μιλαω για όλλες τις θέσεις.
Αν λοιπον ειμασταν ισπανια δεν θα μας ένιαζε διοτι θα λέγαμε οτι αν δεν εχουμε προτοκλασατο playmeger οπως ειναι ο Δ.Δ εχουμε προτοκλασατα ΣΕΝΤΕΡ-ΓΚΑΡΤ κλπ, οποτε καλυπτετε η απουσια.Εδω στην εθνικη μας σε μια θεση κανουμε την διαφορα (λόγο Δ.Δ) σε σχέση με τις άλλες ευρωπαικες ομάδες και η θεση αυτη ειναι του playmeger, και εκει εχουμε κενο...

τι αλλο να πω οταν το ΔΕΚΑ το καλό ειναι ο ΔΔ και αυτος λειπει!!!


Πάντως, και ο Ζήσης σε συνέντευξη του τον καλούσε να επιστρέψει, και υπάρχουν και άλλα άρθρα.. Και το προολυμπιακό, αν και σημαίνει βαρύ και ασήκωτο καλοκαίρι δίνει το δικαίωμα σε έναν αθλητή που δεν είχε συμμετάσχει στο ευρωμπάσκετ να συμβάλλει στην συμμετοχή της χώρας σε Ολυμπιακούς αγώνες, οπότε κανείς δεν θα τον κατηγορήσει ότι πάτησε στους κόπους των άλλων.

Όπως και να είναι, υποχρέωση του είναι και ελπίζω και αυτός να το καταλάβει, γιατί την ίδια του την υστεροφημία βλάπτει. Εάν λοιπόν το σκεφτεί, ας γυρίσει, άλλα ας μην τον κυνηγήσουν και τον παρακαλέσουν γιατί αυτό θα είναι εις βάρος της ομάδας.

Όσο για τα υπόλοιπα, το θέμα είναι απλό. Μια περιφέρεια με ΔΔ, Σπανούλη, Ζήση, Καλάθη είναι στο ίδιο επίπεδο με την Ισπανική και καλύτερη από αυτής της Αργεντινής κατ'εμέ. Και του χρόνου είναι η τελευταία μας ευκαιρία για ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Ελπίζω οι παίχτες να το πιστεύσουν, γιατί κανείς απο αυτούς δεν έχει αυτή την διάκριση και είναι η μοναδική γενιά που έχει τη δυνατότητα να τα καταφέρει...

Τι λέω τώρα θυμήθηκα και εκείνο το τρίποντο με την Αργεντινή... bball.gif
BULLET_GR
QUOTE (Petran911 @ Sep 27 2011, 00:26 ) *
Πάντως, και ο Ζήσης σε συνέντευξη του τον καλούσε να επιστρέψει, και υπάρχουν και άλλα άρθρα.. Και το προολυμπιακό, αν και σημαίνει βαρύ και ασήκωτο καλοκαίρι δίνει το δικαίωμα σε έναν αθλητή που δεν είχε συμμετάσχει στο ευρωμπάσκετ να συμβάλλει στην συμμετοχή της χώρας σε Ολυμπιακούς αγώνες, οπότε κανείς δεν θα τον κατηγορήσει ότι πάτησε στους κόπους των άλλων.

Όπως και να είναι, υποχρέωση του είναι και ελπίζω και αυτός να το καταλάβει, γιατί την ίδια του την υστεροφημία βλάπτει. Εάν λοιπόν το σκεφτεί, ας γυρίσει, άλλα ας μην τον κυνηγήσουν και τον παρακαλέσουν γιατί αυτό θα είναι εις βάρος της ομάδας.

Όσο για τα υπόλοιπα, το θέμα είναι απλό. Μια περιφέρεια με ΔΔ, Σπανούλη, Ζήση, Καλάθη είναι στο ίδιο επίπεδο με την Ισπανική και καλύτερη από αυτής της Αργεντινής κατ'εμέ. Και του χρόνου είναι η τελευταία μας ευκαιρία για ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Ελπίζω οι παίχτες να το πιστεύσουν, γιατί κανείς απο αυτούς δεν έχει αυτή την διάκριση και είναι η μοναδική γενιά που έχει τη δυνατότητα να τα καταφέρει...

Τι λέω τώρα θυμήθηκα και εκείνο το τρίποντο με την Αργεντινή... bball.gif

εισαι μες στο μυαλο μου! bball.gif bball.gif bball.gif
Nuntius
QUOTE (Vas @ Sep 26 2011, 10:34 ) *
ΥΓ. Οκ καταλαβαίνω ότι θέλει η FIBA να εξαπλώσει το μπάσκετ, αλλά είναι τραγικό να παίρνουν μέρος στο προ ολυμπιακο τουρνουά ομάδες όπως Ιορδανία, Νιγηρία, Βενεζουέλα, και να μην πηγαίνουν Γερμανία, Σερβία, Σλοβενία, Τουρκία κλπ


Πάντα έτσι γινόταν. Τώρα είναι τραγικό?

Και αν θες την γνώμη μου το πιο τραγικό όλων ήταν οι εμφανίσεις της Σλοβενίας και της Τουρκίας (και της Σερβίας μετά τους 8).

ΥΓ: Πιο τραγικό όλων είναι τα de facto εισιτήρια που έχουν σε κάθε Μουντομπάσκετ η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία. Αλλά δεν φταίνε αυτοί που βρίσκονται στην Ωκεανία tongue.gif

ΥΓ 2: Η Βενεζουέλα πάντως μια χαρά νίκησε και απέκλεισε τον Καναδά στο Παναμερικανικό. Άντε μην θυμηθώ τις άνευ αγώνος προκρίσεις του Καναδά στα Παναμερικανικά των τελευταίων χώρων μιας και είναι η μοναδική ομάδα της Βορείου Αμερικής.

ΥΓ 3: Μιας και ανέφερες την Νιγηρία σε αντιπαράθεση με την φιλότιμη Γερμανία θα σου πω ένα πράγμα. Ademola Okulaja. Να σου θυμίσω που γεννήθηκε? rolleyes.gif

ΥΓ 4: Α και κάτι άλλο. Luol Deng, Serge Ibaka, Ali Traore, Charles Lombahe-Kahudi, Kevin Seraphin, Florent Piétrus, Mickaël Gelabale, Rodrigue Beaubois, Ronny Turiaf, Alain Koffi, Yannick Bokolo, Ogooluwa Adegboye, Guy Muya, D.J. Mbenga, Beye Tabu-Eboma, Carlos Andrade. Όλοι τους έχουν αγωνιστεί σε Ευρωπαϊκές εθνικές στα 2 τελευταία Ευρωμπάσκετ και όλοι τους είχαν γεννηθεί εκτός Ευρώπης και Βορείου Αμερικής. Δεν αναφέρομαι καν σε μετανάστες δεύτερης γενιάς (Diaw, Noah, Mensah-Bonsu, Arigbabu, Nikagbatse, Mahinmi, Petro κλπ). Just sayin' wink.gif
KingCrimson
QUOTE(Nuntius @ Sep 27 2011, 10:13 ) *
Πάντα έτσι γινόταν. Τώρα είναι τραγικό?

Και αν θες την γνώμη μου το πιο τραγικό όλων ήταν οι εμφανίσεις της Σλοβενίας και της Τουρκίας (και της Σερβίας μετά τους 8).

ΥΓ: Πιο τραγικό όλων είναι τα de facto εισιτήρια που έχουν σε κάθε Μουντομπάσκετ η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία. Αλλά δεν φταίνε αυτοί που βρίσκονται στην Ωκεανία tongue.gif

ΥΓ 2: Η Βενεζουέλα πάντως μια χαρά νίκησε και απέκλεισε τον Καναδά στο Παναμερικανικό. Άντε μην θυμηθώ τις άνευ αγώνος προκρίσεις του Καναδά στα Παναμερικανικά των τελευταίων χώρων μιας και είναι η μοναδική ομάδα της Βορείου Αμερικής.

ΥΓ 3: Μιας και ανέφερες την Νιγηρία σε αντιπαράθεση με την φιλότιμη Γερμανία θα σου πω ένα πράγμα. Ademola Okulaja. Να σου θυμίσω που γεννήθηκε? rolleyes.gif

ΥΓ 4: Α και κάτι άλλο. Luol Deng, Serge Ibaka, Ali Traore, Charles Lombahe-Kahudi, Kevin Seraphin, Florent Piétrus, Mickaël Gelabale, Rodrigue Beaubois, Ronny Turiaf, Alain Koffi, Yannick Bokolo, Ogooluwa Adegboye, Guy Muya, D.J. Mbenga, Beye Tabu-Eboma, Carlos Andrade. Όλοι τους έχουν αγωνιστεί σε Ευρωπαϊκές εθνικές στα 2 τελευταία Ευρωμπάσκετ και όλοι τους είχαν γεννηθεί εκτός Ευρώπης και Βορείου Αμερικής. Δεν αναφέρομαι καν σε μετανάστες δεύτερης γενιάς (Diaw, Noah, Mensah-Bonsu, Arigbabu, Nikagbatse, Mahinmi, Petro κλπ). Just sayin' wink.gif


για μενα θα μπορουσε να γινει το εξης απλο, να μην υπηρχε απευθειας προκριση για Ωκεανια, Ασια, Αφρικη (προκριθηκε τωρα η Τυνησια, αν δε κανω λαθος..τι εστι Τυνησια στο μπασκετ?) και να πηγαιναν στο Προολυμπιακο απο αυτες τις ηπειρους μονο οι δυο πρωτοι απο τα πρωταθληματα τους, με καποιες ομαδες παραπανω απο το Ευρωπαϊκο π.χ. θα μπορουσαν να προκρινονταν στο προολυμπιακο οι 12 πρωτες απο το Πανευρωπαϊκο, μειον τους 2 πρωτους που πηγαν απευθειας(Γαλλια-Ισπανια) δηλαδη συνολο 10 ομαδες απο Ευρωπη και απο Αμερικη οπως εχει.
Με αυτο το τροπο θα μπορουσαν ολες οι ομαδες που θα προκρινονταν στην Ολυμπιαδα να εχουν αποδειξει οτι το αξιζαν..βεβαια αυτος ο τροπος απαιτει και περισσοτερους αγωνες αλλα και παλι θα μπορουσε να βρεθει μια συμφερουσα φορμουλα..
Το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο και οι διαφορες Αμερικης, Ευρωπης απο Ασια και Αφρικη ειναι χαωδης...

QUOTE(KingCrimson @ Sep 27 2011, 10:40 ) *
για μενα θα μπορουσε να γινει το εξης απλο, να μην υπηρχε απευθειας προκριση για Ωκεανια, Ασια, Αφρικη (προκριθηκε τωρα η Τυνησια, αν δε κανω λαθος..τι εστι Τυνησια στο μπασκετ?) και να πηγαιναν στο Προολυμπιακο απο αυτες τις ηπειρους μονο οι δυο πρωτοι απο τα πρωταθληματα τους, με καποιες ομαδες παραπανω απο το Ευρωπαϊκο π.χ. θα μπορουσαν να προκρινονταν στο προολυμπιακο οι 12 πρωτες απο το Πανευρωπαϊκο, μειον τους 2 πρωτους που πηγαν απευθειας(Γαλλια-Ισπανια) δηλαδη συνολο 10 ομαδες απο Ευρωπη και απο Αμερικη οπως εχει.
Με αυτο το τροπο θα μπορουσαν ολες οι ομαδες που θα προκρινονταν στην Ολυμπιαδα να εχουν αποδειξει οτι το αξιζαν..βεβαια αυτος ο τροπος απαιτει και περισσοτερους αγωνες αλλα και παλι θα μπορουσε να βρεθει μια συμφερουσα φορμουλα..
Το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο και οι διαφορες Αμερικης, Ευρωπης απο Ασια και Αφρικη ειναι χαωδης...


π.σ. βεβαια η Ολυμπιαδα εχει και τη σημασια της συνευρεσης ολων των ηπειρων οποτε το παρον συστημα χλωμο να αλλαξει ποτε, απλα θα παρακολουθουμε καποια αδιαφορα παιχνιδια στη πρωτη φαση και ουσιαστικα τα μεγαλα ματς θα γινονται απο την οκταδα και μετα
Nuntius
QUOTE (KingCrimson @ Sep 27 2011, 10:40 ) *
για μενα θα μπορουσε να γινει το εξης απλο, να μην υπηρχε απευθειας προκριση για Ωκεανια, Ασια, Αφρικη (προκριθηκε τωρα η Τυνησια, αν δε κανω λαθος..τι εστι Τυνησια στο μπασκετ?) και να πηγαιναν στο Προολυμπιακο απο αυτες τις ηπειρους μονο οι δυο πρωτοι απο τα πρωταθληματα τους, με καποιες ομαδες παραπανω απο το Ευρωπαϊκο π.χ. θα μπορουσαν να προκρινονταν στο προολυμπιακο οι 12 πρωτες απο το Πανευρωπαϊκο, μειον τους 2 πρωτους που πηγαν απευθειας(Γαλλια-Ισπανια) δηλαδη συνολο 10 ομαδες απο Ευρωπη και απο Αμερικη οπως εχει.
Με αυτο το τροπο θα μπορουσαν ολες οι ομαδες που θα προκρινονταν στην Ολυμπιαδα να εχουν αποδειξει οτι το αξιζαν..βεβαια αυτος ο τροπος απαιτει και περισσοτερους αγωνες αλλα και παλι θα μπορουσε να βρεθει μια συμφερουσα φορμουλα..
Το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο και οι διαφορες Αμερικης, Ευρωπης απο Ασια και Αφρικη ειναι χαωδης...


1) Κάτι τέτοιο εκτός από άδικο θα ήταν και παράλογο. Ονομάζεται Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ για τον απλό λόγο πως συμμετέχουν σε αυτό ομάδες από όλες τις ηπείρους. Πόσο μάλλον οι πρωταθλήτριες των εκάστοτε ζωνών. Αν ήταν να έχουμε μονάχα Ευρωπαϊκές και Αμερικανικές ομάδες ας το λέγαμε "Αμερικανό-Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα".

2) Η FIBA σίγουρα θα λάτρευε να κατηγορηθεί για Ευρωκεντρισμό και Αμερικανοκεντρισμό. Και αν έκανε μια τέτοια κίνηση αυτές οι κατηγορίες θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένες.

3) Διαφορές σίγουρα υπάρχουν. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Αλλά αυτές οι διαφορές δεν βρίσκονται ούτε στα αθλητικά προσόντα ούτε στο μπασκετικό ταλέντο. Βρίσκονται στην έλλειψη μπασκετικών υποδομών στην Αφρική κυρίως και σε μικρότερο βαθμό στην Ασία. Βρίσκονται δηλαδή σε εξωμπασκετικούς παράγοντες. Τι θα έπρεπε να λάβουμε υπ'όψη μας λοιπόν?

4) 2οι στο Ευρωμπάσκετ βγήκαν οι "Ευρωπαίοι" Γάλλοι. Το 90% της ομάδας τους είναι ή δεν είναι Αφρικανικής καταγωγής? Μην υπερβάλουμε λοιπόν με τις διαφορές που υπάρχουν.
KingCrimson
QUOTE(Nuntius @ Sep 27 2011, 11:00 ) *
4) 2οι στο Ευρωμπάσκετ βγήκαν οι "Ευρωπαίοι" Γάλλοι. Το 90% της ομάδας τους είναι ή δεν είναι Αφρικανικής καταγωγής? Μην υπερβάλουμε λοιπόν με τις διαφορές που υπάρχουν.


το ποιντ μου ηταν να εμφανιζονται στην Ολυμπιαδα η κατα τεκμηριο 12 πιο ισχυρες ομαδες, εχοντας υποψη τη δυναμικοτητα των ομαδων οπως εμφανιζονται στα πρωταθληματα και οχι απο ποια χωρα προερχονται οι παικτες καθε ομαδας. Σιγουρα υπαρχουν πολλοι ταλαντουχοι γηγενεις παικτες και σε Ασια και σε Αφρικη, αυτο που τους λειπει περισσοτερο για να ανεβουν επιπεδο ισως ειναι η τακτικη τους, αφου ειδικα στην Ευρωπη, το αθλημα κοντευει να γινει επιστημη...
θα μπορουσε τουλαχιστο η FIBA απο τη στιγμη που δινει, απευθειας προκρισεις σε Ασια και Αφρικη που εμπρακτα δεν εχουν αποδειξει ποτε οτι τις αξιζουν, να δινουν περισσοτερα εισητηρια για το Προολυμπιακο σε Ευρωπη και Αμερικη, πριν το 92 να σου θυμισω οτι τα προολυμπιακα ηταν κατι σαν μινι Ευρωπαϊκα πρωταθληματα...θυμαμαι προολυμπιακα που ειχαμε παιξει με Νορβηγια και Ισλανδια...τεσπα κουβεντα να γινεται
benchwarmer
QUOTE(KingCrimson @ Sep 27 2011, 12:11 ) *
το ποιντ μου ηταν να εμφανιζονται στην Ολυμπιαδα η κατα τεκμηριο 12 πιο ισχυρες ομαδες, εχοντας υποψη τη δυναμικοτητα των ομαδων οπως εμφανιζονται στα πρωταθληματα και οχι απο ποια χωρα προερχονται οι παικτες καθε ομαδας. Σιγουρα υπαρχουν πολλοι ταλαντουχοι γηγενεις παικτες και σε Ασια και σε Αφρικη, αυτο που τους λειπει περισσοτερο για να ανεβουν επιπεδο ισως ειναι η τακτικη τους, αφου ειδικα στην Ευρωπη, το αθλημα κοντευει να γινει επιστημη...
θα μπορουσε τουλαχιστο η FIBA απο τη στιγμη που δινει, απευθειας προκρισεις σε Ασια και Αφρικη που εμπρακτα δεν εχουν αποδειξει ποτε οτι τις αξιζουν, να δινουν περισσοτερα εισητηρια για το Προολυμπιακο σε Ευρωπη και Αμερικη, πριν το 92 να σου θυμισω οτι τα προολυμπιακα ηταν κατι σαν μινι Ευρωπαϊκα πρωταθληματα...θυμαμαι προολυμπιακα που ειχαμε παιξει με Νορβηγια και Ισλανδια...τεσπα κουβεντα να γινεται


Και τοτε ομως συμμετειχαν και Αφρικανικες και Ασιατικες ομαδες..

Για μενα θα πρεπει ξεκαθαρα να εκπροσωπουνται ολες οι ηπειροι. Το προβλημα ειναι οτι οι 12 ομαδες ομως ειναι μικρος αριθμος. Αν γινοντουσαν 16, με 2 απο τις 4 θεσεις να πηγαινουν στην Ευρωπη, και ακομα 2 στο Προολυμπιακο πχ, θα ηταν το ιδανικο.
Flash
QUOTE(benchwarmer @ Sep 27 2011, 10:32 ) *
Και τοτε ομως συμμετειχαν και Αφρικανικες και Ασιατικες ομαδες..

Για μενα θα πρεπει ξεκαθαρα να εκπροσωπουνται ολες οι ηπειροι. Το προβλημα ειναι οτι οι 12 ομαδες ομως ειναι μικρος αριθμος. Αν γινοντουσαν 16, με 2 απο τις 4 θεσεις να πηγαινουν στην Ευρωπη, και ακομα 2 στο Προολυμπιακο πχ, θα ηταν το ιδανικο.


Α μπράβο, αυτό θα ήταν η πιο δίκαιη λύση. Και περισσότερες Ευρωπαϊκές που είναι κατά τεκμήριο καλύτερες και περισσότερα εισητήρια μέσω προολυμπιακού.


Έτσι και μας δίνεται η ευκαιρία να δούμε διαφορετικές ομάδες από άλλες ηπείρους και δεν χρειάζεται να διολισθήσουμε σε πρακτικές affirmative action που σχεδόν πάντα δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι λύνουν.
Nuntius
QUOTE (benchwarmer @ Sep 27 2011, 12:32 ) *
Και τοτε ομως συμμετειχαν και Αφρικανικες και Ασιατικες ομαδες..

Για μενα θα πρεπει ξεκαθαρα να εκπροσωπουνται ολες οι ηπειροι. Το προβλημα ειναι οτι οι 12 ομαδες ομως ειναι μικρος αριθμος. Αν γινοντουσαν 16, με 2 απο τις 4 θεσεις να πηγαινουν στην Ευρωπη, και ακομα 2 στο Προολυμπιακο πχ, θα ηταν το ιδανικο.


Μια αύξηση ομάδων θα ήταν όντως μια καλή λύση. Θα συμφωνούσα και εγώ με αυτό και μιας και η FIBA ήδη αύξησε τις ομάδες του Ευρωμπάσκετ μπορεί να πάει και στο επόμενο βήμα και να αυξήσει τις ομάδες των Ολυμπιακών (ή τουλάχιστον του Μουντομπάσκετ) wink.gif
BULLET_GR
QUOTE (benchwarmer @ Sep 27 2011, 12:32 ) *
Και τοτε ομως συμμετειχαν και Αφρικανικες και Ασιατικες ομαδες..

Για μενα θα πρεπει ξεκαθαρα να εκπροσωπουνται ολες οι ηπειροι. Το προβλημα ειναι οτι οι 12 ομαδες ομως ειναι μικρος αριθμος. Αν γινοντουσαν 16, με 2 απο τις 4 θεσεις να πηγαινουν στην Ευρωπη, και ακομα 2 στο Προολυμπιακο πχ, θα ηταν το ιδανικο.

+1 και απο μενα
Και για να ανεβεί το επίπεδο στο ΑΣΙΑΤΙΚΟ κ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ μπάσκετ άρα και παγκόσμια...θα πρέπει να παίζουν ομάδες από αυτές τις ηπείρους.Θα ηταν μονότονο να βλεπουμε μόνο Ευρώπη Αμερική, αν και συμφωνο οτι πρεπει να μπουν τουλαχιστο +2 ομαδες απο ευρωπη... να μενει εξω ΣΕΡΒΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
Να μην παιζει ο νυσταγμενος φιλος μου ΤΕΟΝΤΟΣΙΤΣ smiley.gif , και ο δαχτυλιδένιος ΝΤΙΡΚ.. δεν λεει.

Και όσο για το ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ μπασκετ εχω να πω... ξέρετε τι λενε για τους μαυρους κ τους λευκους στο μπασκετ, οτι οι λευκοι δεν μπορουν να πηδηξουν εκει που πηδουν οι μαυροι, γυριστηκε και ταινια γι αυτο.Ακόμη λενε και το αλλο, οτι για να κοψεις μαυρο πρεπει να πατησεις στην πλατη γονατισμενου συμπαίκτη σου smiley.gif .Τες πα με λιγα λογια οι αφρικανοι εχουν το μπασκετ μεσα τους... γηπεδα, οργανωση και σωστο προπονητή χρειάζονται για να φανούν τα αποτελέσματα.Μην ξεχναμε οτι ο θεος του μπασκετ "ο Μιχάλης o jordan μωρέ" εχει αφρικανικες ριζες, εκτός και αν ζούσαν μαύροι ινδιάνοι στην Αμερική κ δεν το ξερω smiley.gif .

Απ οτι ειδα στους προηγουμενους ολυμπιακους οι ΚΙΝΕΖΟΙ αγαπου το μπασκετ, οποτε μπορει κατι να κανουν στην συνεχεια, "βασική προϋπόθεση να μην εχουν φάει χέλια πριν τον αγώνα 71.gif "
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.