Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Western Conference 2014/15
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Western Conference
jasonick
Ποιος θα κερδίσει στην Δύση;
Οι πρωταθλητές Spurs για πρώτη φορά μετά από κανά 8άρι χρόνια (με 4 παιδιά) δεν ξεκινάνε ως παππούδες και ως ερωτηματικό αν η προηγούμενη χρονιά ήταν η τελευταία τους, οπότε έχουμε ελπίδες οι υπόλοιποι της Southwest. smiley.gif Σοβαρά πάντως το San Antonio δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με πέρσυ και το περιμένουμε πάλι ψηλά. Το Golden State με νέο προπονητή τον Steve Kerr που φαίνεται να ταιριάζει παραπάνω από τον Marc Jackson σε αυτή την ομάδα των Warriors έχει βλέψεις για πολύ πιο ψηλά. Οι Clippers στην δεύτερη χρονιά του Rivers δεν φαίνεται να βελτιώθηκαν το καλοκαίρι αν και έχουν μεγάλη τρύπα στο φτερό αλλά και πάλι θα διεκδικήσουν μία θέση στην 4άδα. Οι Grizzlies με υγιή φέτος τον Gasol θα είναι πιο απειλητικοί και η αρχή τους το δείχνει αυτό. Οι Suns μετά από μία πολύ καλή χρονιά όπου έχασαν τα playoff στην τρίχα, ενισχύθηκαν το καλοκαίρι αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει βγει αυτό στο παρκέ. Οι Mavs έχοντας προς το παρόν την καλύτερη επίθεση αλλά και βελτιώνοντας την άμυνα τους σε σχέση με πέρσυ. Οι Rockets που θεωρητικά αποδυναμώθηκαν το καλοκαίρι αλλά και πάλι με Dwight, Harden δεν είναι να τους υποτιμάς. Οι Blazers οι οποίοι θα στηριχτούν σε Aldridge, Lillard και θα ελπίζουν ο πάγκος τους να μην τους καταστρέψει. Οι Pelicans με μπροστάρη τον Davis, ο οποίος τα κάνει όλα και συμφέρει. Οι Thunder όπου χωρίς τους τραυματισμούς των KD και Westbrook ήταν στα 2 πρώτα φαβορί για την πρωτιά, πλέον υπάρχουν συζητήσεις για το αν προλάβουν τα playoffs.

Btw, βλέπουμε το πόσο δυνατή είναι η Δύση αφού εκτός από τους Lakers και λίγο τους Jazz όλοι οι άλλοι χτυπάνε playoffs. Για την πρωτιά τώρα εγώ προσωπικά βλέπω GSW.
geo82
Δύσκολη πρόβλεψη, αφού υπάρχουν αρκετές ισάξιες ομάδες. Άλλωστε μιλάμε για την "άγρια Δύση". Προβλέπω να γίνεται χαμός για την πρόκριση στα play offs και ελπίζω να μην καθορίσουν την κατάσταση οι τραυματισμοί. Τώρα, από όσες ομάδες έχω μπορέσει να δω, μου έχουν κάνει πολύ θετική εντύπωση οι Warriors, οπότε θα τους επιλέξω με βάση τη μέχρι στιγμής εικόνα.
επαθα λαστιχο
Eίναι υπερβολή να πούμε ότι φέτος και οι 8 postseason ομάδες της Δύσης θα θεωρούνται contenders?
Oταν το Χιούστον κάνει την πορεία που κάνει με τόσους τραυματισμούς,όταν οι Μavs ενισχύονται με Rondo,όταν οι Warriors και Grizzlies πετάνε φωτιές?Αυτές πέρυσι μειναν εκτός από τον πρώτο γύρο....Eίναι κάποιος ξεγραμμένος ή εγώ τα βλέπω ισορροπημένα?
rchos
Βασικά νομίζω ξέρουμε ποιες θα είναι οι 8 ομάδες που θα είναι στα πλέυ οφ από τη δύση.

Όντως από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα νομίζω.
SteveNashidis
QUOTE(rchos @ Dec 19 2014, 17:06 ) *
Βασικά νομίζω ξέρουμε ποιες θα είναι οι 8 ομάδες που θα είναι στα πλέυ οφ από τη δύση.

Όντως από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα νομίζω.


Ποιές; Tέτοιες προβλέψεις ειδικά στη δύση πάντα βγαίνουν λανθασμένες.
Εγώ βλέπω 12 ομάδες να παλεύουν και να έχουν τη δυνατότητα για playoff, οι 8 από αυτές να έχουν ήδη θετικό ρεκόρ και οι 4 να απέχουν το πολύ 5 νίκες από την ισοφάριση wins-losses
D-Wade
QUOTE(Voyager @ Dec 19 2014, 17:15 ) *
Ποιές; Tέτοιες προβλέψεις ειδικά στη δύση πάντα βγαίνουν λανθασμένες.
Εγώ βλέπω 12 ομάδες να παλεύουν και να έχουν τη δυνατότητα για playoff, οι 8 από αυτές να έχουν ήδη θετικό ρεκόρ και οι 4 να απέχουν το πολύ 5 νίκες από την ισοφάριση wins-losses

Οι 7 που ειναι καθαρά μπροστά τώρα και η ΟKC αν δεν αντιμετωπίσουν προβλήματα τραυματισμού. Οι υπόλοιπες είναι ένα βήμα πίσω. Η κατάσταση θα αλλάξει μόνο με σοβαρούς τραυματισμούς
klow13
QUOTE (Voyager @ Dec 19 2014, 17:15 ) *
Ποιές; Tέτοιες προβλέψεις ειδικά στη δύση πάντα βγαίνουν λανθασμένες.
Εγώ βλέπω 12 ομάδες να παλεύουν και να έχουν τη δυνατότητα για playoff, οι 8 από αυτές να έχουν ήδη θετικό ρεκόρ και οι 4 να απέχουν το πολύ 5 νίκες από την ισοφάριση wins-losses

Σανς,πελικανς,ναγκετς και κινγκς ενω θα εμπαιναν σβηστα στην ανατολη και ισως να χτυπαγαν hca,δεν βλεπω ποια απο τις 8 της δυσης που λενε και οι παραπανω μπορουν να υποσκελισουν.πορτλαντ και νταλας εβλεπα τους πιο πιθανους να κανουν καμια στραβη,αλλα οι μεν πανε τρενο οι δε ισχυροποιηθηκαν πολυ με ροντο.
rchos
Χωρίς να υπολογίζουμε τα τρέιντ που ενδεχομένως θα γίνουν και μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα ή κάποιον σοβαρό τραυματισμό παίχτη κλειδί νομίζω ότι οι 8 ομάδες που θα είναι στα πλευ οφ είναι οι 7 πρώτες αυτή τη στιγμή συν την Οκλαχόμα.

Ούτε οι Πέλικανς ούτε οι Σανς μπορούν να αφήσουν κάποιον από τους 8 αυτούς από κάτω τους.Από Κινγκς και κάτω δεν το συζητώ καν.
D-Wade
QUOTE(klow13 @ Dec 19 2014, 17:22 ) *
Σανς,πελικανς,ναγκετς και κινγκς ενω θα εμπαιναν σβηστα στην ανατολη και ισως να χτυπαγαν hca,δεν βλεπω ποια απο τις 8 της δυσης που λενε και οι παραπανω μπορουν να υποσκελισουν.πορτλαντ και νταλας εβλεπα τους πιο πιθανους να κανουν καμια στραβη,αλλα οι μεν πανε τρενο οι δε ισχυροποιηθηκαν πολυ με ροντο.

Εγώ πριν αρχίσει το πρωτάθλημα έβλεπα τους Rockets( από τις 8 περσινές ομάδες των play offs) να έχουν τις πιο πολλές πιθανότητες να κάνουν την κουτσουκέλα αλλά παίζουν πολύ καλά μέχρι τώρα. Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι δε θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο
επαθα λαστιχο
Η περυσινή οκτάδα(ασχέτως φετινής κατάταξης μεταξύ τους)από ποιον μπορεί να σπάσει?Suns?Pellicans?Δεν νομίζω,εκτός αν μου διαφεύγει κάποιο πιθανό trade που θα αλλάξει τα δεδομένα.Ηδη οι Thunder με την επιστροφή του KD( ουσιαστικά και του Westbrook)σχεδόν κάλυψαν την διαφορά από την 8η θέση στο μάνι-μάνι.Καλά σαφώς και έχει πολύ δρόμο ακόμα,αλλά το δείγμα των 25,25+ αγώνων δεν το λες και μικρό,μάλλον προς στο "ενδεικτικό" κλίνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.