Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μια ερωτηση
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
hookmitchell
Γεια σε ολους για πρωτη φορα, μιας και ειμαι καινουργιος στα forums του basketforum.

Ηθελα να ρωτησω ποσα εκατοστα η εστω ιντσες χρειαζεται καποιος με υψος 1,80, αν υποθεσουμε οτι εχει και ανοιγμα χεριων 1,80?
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες smile.gif.

Πόσα εκατοστά χρειάζεται για να κάνει τί ακριβώς? biggrin.gif
hookmitchell
Για να καρφωσει, τι αλλο;
Οχι περα απ'την πλακα αυτο ηθελα να γραψω αλλα με πονοκεφαλο μετα απο 6 ωρες μαθημα κατι παρελειψα... rolleyes.gif
dizzy_fingers
Ναι, ξέχασα, κι εγώ στην ηλικία σου όλο αυτό είχα στο μυαλό μου που θεωρούσα πως θα είναι αυτονόητο για όλους biggrin.gif.

Στην ερώτησή σου, λοιπόν, κάνε τα μαθηματικά και βρες πόσοι πόντοι σου λείπουν για να καρφώσεις, απλό είναι. Αλλά υποθέτω πως δεν είναι αυτή η πραγματική ερώτησή σου, αλλά το πώς θα αποκτήσεις αυτούς τους πόντους, έτσι δεν είναι?
Ε, εδώ δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση....
hookmitchell
Καλα οτι πεις, α και η ηλικια μου ειναι 17,5, και η ερωτηση ειναι οντως ποσοι ποντοι χρειαζονται (το πως θα τους αποκτησεις ηταν μια ερωτηση που συνηθιζα να κανω παλαιοτερα, μεχρι που καταλαβα οτι δεν ειναι και το απλοτερο πραγμα στον κοσμο) smiley.gif
NBAholic
Θα χρειαστεί να δώσεις το μήκος του ενός χεριού σου από τον ώμο και το ύψος σου μέχρι τον ώμο (γιατί αυτό είναι που παίζει τον ουσιαστικότερο ρόλο, κι όχι μόνο στα καρφώματα) αν δεν ξέρεις τι ύψος ακουμπάς χωρίς να πηδάς. Με 1,80 ύψος, υπολογίζω ότι ακουμπάς περίπου στα 2,37, οπότε, μέχρι τα 3,20 που χρειάζεσαι για να έχεις καλές πιθανότητες για κάρφωμα (γιατί 3,05-3,10 δε φτάνουν, ιδίως με το ένα χέρι, εκτός κι αν αρκείσαι στα καρφώματα του στιλ "αφήνω την μπάλα ψηλά και ακουμπώ και λίγο από στεφάνη") χρειάζεσαι 83 πόντους, δηλ. περίπου 32,5 ίντσες.
Ginobili
QUOTE(NBAholic @ Jan 11 2008, 01:59 ) *
Θα χρειαστεί να δώσεις το μήκος του ενός χεριού σου από τον ώμο και το ύψος σου μέχρι τον ώμο (γιατί αυτό είναι που παίζει τον ουσιαστικότερο ρόλο, κι όχι μόνο στα καρφώματα) αν δεν ξέρεις τι ύψος ακουμπάς χωρίς να πηδάς. Με 1,80 ύψος, υπολογίζω ότι ακουμπάς περίπου στα 2,37, οπότε, μέχρι τα 3,20 που χρειάζεσαι για να έχεις καλές πιθανότητες για κάρφωμα (γιατί 3,05-3,10 δε φτάνουν, ιδίως με το ένα χέρι, εκτός κι αν αρκείσαι στα καρφώματα του στιλ "αφήνω την μπάλα ψηλά και ακουμπώ και λίγο από στεφάνη") χρειάζεσαι 83 πόντους, δηλ. περίπου 32,5 ίντσες.

Δηλαδή...του έκανες την καρδιά περιβόλι..με λίγα λόγια.. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.