Help - Search - Members - Calendar
Full Version: THE COACH
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
suspect
Τις προάλλες είχα βγάλει το ρόστερ της εθνικής ξεχνώντας ίσως τον πιο σημαντικό κρίκο.

Τον κόουτς.

Το κακό με το ελληνικό μπάσκετ είναι οτι δεν έχει δασκάλους προπονητές. Ακόμα και ο θεωρητικά πιο πετυχημένος προπονητής όλων των εποχων στην Ελλάδα, ο νυν βουλευτής, αναδείχθηκε για τις διαχειριστικές του ικανότητες παρά γιατι δημιούργησε ένα στιλ ή μια ομάδα. Και ενω θα μπορούσε να περηφανευτεί για τη θητεία του στο λιμάνι, ο όρος ιωαννιδική μαφία φτάνει και περισσεύει για να τα καταρρακώσει όλα...

Για την επιλογή του προπονητή της εθνικής ομάδας τα ερωτήματα ευτυχώς είναι λίγα.

έλληνας ή ξένος;

Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με ξένο προπονητη. Το παράδειγμα του χερ οττο είναι απτό και αν πρόκειται για μια λύση εγνωσμένης αξίας τότε θα τη δεχόμουν με χαρά. Στην ευρώπη 4 είναι όλοι και όλοι που ξεχωρίζουν. Ο μεσίνα και οι 3 γιούγκοι που πήγαν στη μόσχα.
Ο ετορε και ο ζοτς είναι καπαρωμένοι. Ο ντούσαν είναι μακριά και ο σοφος πολύ αμφιβάλλω αν θα άφηνε τη χλιδή της αρκούδας.
Χωρίς να απαιτώ να το ενστερνιστεί καποιος, θα μου άρεσε ο μπάρτον στον πάγκο μας. Και καλός είναι, και απο κλίκες δεν καταλαβαίνει, και θα έκανε δίκαιες επιλογές και γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας.
Σε οτι αφορά τον ελληνικό χώρο με πιάνει απογοήτευση.

Οι προπονητές παντός καιρού που πάνε με όλες τις ομάδες χωρίς να έχουν να προσφέρουν τίποτα πια στο άθλημα και προπονούν βάση γνωριμιών ή λόγω έλλειψης νέων δεν μου λένε κάτι.
Στο τσουβάλι βάζω αλεξανδρή, πετρόπουλο, καλαφα, ζευγώλη κλπ

Υπάρχουν οι άνεργοι τύπου κιουμουρτζόγλου, μίσσας κλπ που δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα άλλο πλην των ονομάτων τους.

Ο ιωάννου δεν έχει γράψει κάποια σημαντική καριέρα, ο κατσικάρης δεν έχει βρει το δρόμο του στην ΑΕΚ, ο μπανε μπάνε δεν έχει ψηθει στην πίεση του πρωταθλητισμού αλλά αρκείται στην αξιοπρεπή παρουσία, ο κακιούσης μου αρέσει αλλά για βοηθός και φτάνω στην περίπτωση άρτζι.

Φέτος έλεγα να τον δώ σε μια άλλη ομάδα για να δω τι απίδια πιάνει ο σάκος.
Είχε στα χέρια του αξιόλογο υλικό αλλά το σκότωσε. Το σκότωσε στη σκληρή άμυνα, στο τσουκου τσουκου κομπιουτεραϊζντ μπάσκετ τύπου κάντε στην άκρη να σκοράρει ο πιτ πιτ πιτ ή ο αντρε και αν δεν βρουν άκρη ριξτε κανα τρίποντο και δεν άφησε τους παίκτες του να παίξουν ελεύθερα. Αποτέλεσμα να είναι μετα βίας στην 8αδα.
Επιλέον δε, δεν τον θεωρώ ικανό να διεκδικήσει διάκριση, να αντέξει στην πίεση ενος τελικού και να αντιδράσει αποτελεσματικά στα κρίσιμα.

Αυτος που μένει είναι ο κόουτς Γιαννάκης.
τον κόουτς δράκο τον σέβομαι περισσότερο απο τον Γκάλη
( συγχώρεσε με θεέ του μπασκετ για την ύβρη )
Ο Γκάλης έπαιξε, αμοίφθηκε, έφυγε.
Ο Γιαννάκης συνεχίζει να προσφέρει. Ως προπονητής ομάδας, στην εθνική και κυρίως ΚΟΣΜΕΙ το ελλήνικό μπάσκετ απλά και μόνο με την παρουσία του.
Στο μαρούσι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά έχει κάνει καλές επιλογές, δαχειρίζεται άριστα το υλικό του, διαθέτει ΟΜΑΔΑ και αν στο πρωτάθλημα δεν μετείχε ο ΠΑΟ, θα το είχε πάρει περίπατο με το Μαρουσάκι.
Η παρουσία του στην ολυμπιάδα μπορεί να έχει επιμέρους αρκετές ενστάσεις
( κόψιμο Χατζή – Επιλογή παπανικολάου ) αλλά κατα γενική ομολογία ήταν πολύ καλύτερη απο τα επιτεύγματα του Γιάνναρου στο ευρωμπάσκετ
Με τη λογική του μη χείρον βέλτιστον ο Γιαννάκης είναι η καλύτερη λύση.
Εκτος και αν έχεις τη μαγκιά ως ομοσπονδία να βάλεις τον μπάρτον ή κάποιον γιούγκο ή κάνεις την «παρανοϊκη» κίνηση να πάρεις κάποιον απο την αμερική και του εμπιστεύθεις την ομάδα χωρίς να του κάνεις το βιο αβίωτο ακόμα και αν στα πρώτα ματς χάσει...
harris
ο Μισσας ειναι στην Χαλκιδα....
suspect
σα να λεμε μακαμπι ενα πραμα....

biggrin.gif
harris
οχι ,απλα δεν ειναι ανεργος....
suspect
Σε ευχαριστω για τη διορθωση αν και δεν νομιζω οτι αφορα το πνευμα του τοπικ οσο δε και την ουσια.....
harris
εχεις δικιο....απλως το σημειωσα...δεν αλλαζει το νοημα ,οντως.
peka
Οπως καταλαβαινετε λοιπον ολοι οι δρομοι οδηγουν στον κοουτς Γιαννακη...!
greece4
λογικα ολα οδηγούν εκει... δεν ξερω παντως.. δε με χαλαει, αλλα δε με ενθουσιαζει κιολας... ο αρτζι, με απογοητευσε φετος κ μενα...
fatboy
Φίλε suspect

Το "έπαιξε, αμοίφθηκε, έφυγε" δεν αρμόζει... ας προσέχουμε λίγο τι λέμε.

Είμαι σίγουρος ότι δεν το είπες προσβλητικά αλλά δεν θα έπρεπε να έχεις αναφερθεί καθόλου στο θέμα "Γκάλης-προπονητική". Ο Γκάλης είχε εκφράσει την άρνηση του για οποιαδήποτε θέση προπονητή πολύ πριν τη λήξη της καριέρας του. Είχε δηλώσει ότι η επιθυμία του ήταν να ασχοληθεί με τα παιδιά.

Επίσης έχω πολλές αντιρρήσεις σε ότι αφορά το "σεβασμό" στο Γιαννάκη μέχρις ενός σημείου... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
greece4
sigoura o giannakhs petuxe perissotero apo ton iwannidh.. (my opinion..)
harris
ωχχχχ.....και ελεγα ,θα το δει ,δεν θα το δει.......το ειδε......
greece4
ποιο καλε?..
harris
οχι εσυ βρε....ο Φατμποι ,αυτο με τον Νικ....χεχεχεχεχε
greece4
α, οκ!...
IraTmac
Ο Γιαννάκης δεν μου αρέσει καθόλου.

Ο Πεδουλάκης είναι πολύ καλός κόουτς αλλά δεν έχει δοκιμαστεί σε Εθνική ομάδα.

Ο Μεσίνα είναι DIVINE κόουτς αλλά αποκλείεται να έρθει.

Καλοί για τη θέση είναι ο Ερέμιν κι ο προπονητής που απέλυσε η Ισπανία πρόσφατα.
Warrior
Αρχικα να δεχτω(λεμε τωρα..) suspect,οτι στον Αρη εκανε διαχειρηση υλικου ο
Ιωαννιδης...
Αλλα δεν εχτισε ομαδα στον Ολυμπιακο??Τι Ιωαννιδικη μαφια τωρα...Σοβαρα μιλαμε?

Μηπως η ΑΕΚ που εφτασε στον τελικο της Ευρωλιγκα ηταν αλλουνου δημιουργημα?
Ξεχναμε πολλα πραγματα..

Τωρα αν ο Κοκκαλης τον εφερε πισω στον Ολυμπιακο με σκοπο να τον ξεφτιλισει ή
αν ο Βασιλακοπουλος(και η ομοσπονδια γενικοτερα) εχουν μπερδεψει τις αρμοδιοτητες
τους ειναι αλλη ιστορια!

Η πορεια της εθνικης δεν ειναι μονο θεμα προπονητη εχει γενικοτερες αιτιες.
Τωρα απο που και ως που ο Γιαννακης ειχε καλυτερη παρουσια,ακομα δεν εχω
καταλαβει..
Συμφωνω οτι ο Γιαννακης ειναι καλυτερη επιλογη ομως και ελπιζω στην παρουσια του.

Το "επαιξε,αμοιφθηκε,εφυγε" ειναι ατυχεστατο.
harris
ε οχι και ο Πεδουλακης ρε παιδια....με την μιζερια που τον διακρινει ,η ομαδα θα εχει το προφιλ του loser....... αποψη μου παντα εεε??
chinaski
Ο Γιαννακης με τον Κακιουση πιστευο ειναι καλο διδυμο.
greece4
sumfwnw me harris k chinaski..
suspect
@ fatboy

προφανως και δεν αντιληφθηκες τι γραφω.
δεν αναφερθηκα στο "γκαλης - προπονητικη"
μιλησα για την προσφορα στο αθλημα που αν τη δεις σε βαθος χρονου και σε θεσεις στο ελληνικο μπασκετ, του γιαννακη κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλυτερη.

ο γκαλης ηταν ο ενας.

του χρωσταμε.

καμια αντιρρηση.

το τοπικ αναφερεται στον προπονητη της εθνικης ομαδας και υπο αυτο το πρισμα κρινω τον γιαννακη.

αλλωστε και το "θεε του μπασκετ συγχωρεσε μου την υβρη " ειναι ενδεικτικο του σεβασμου για τον Γκαλη...

εξαλλου δεν νομιζω οτι γραφω κατι αδικο ή λαθος.

επαιξε, αμοιφθηκε και εφυγε και επιμενω.
επιμενω γιατι ετσι ακριβως εγινε.
δεν τον ξαναειδαμε στο μπασκετ σε κανενα αλλο ποστο εκτος απο τις επισκεψεις στο αλεξανδρειο προς τονωση ηθικου των παικτων του αρη.

@ warrior

δεν ξερω φιλε απο ποτε παρακολουθεις το αθλημα αλλα το ιωαννιδικη μαφια δεν ειναι δικη μου εφευρεση.
ειναι ο ορος που χρησιμοποιησε ο εργοδοτης του ιωαννιδη, η καε ολυμπιακος και δεν μπορω να μην το λαβω υποψη μου.
και με βαση αυτα που γνωριζω, δεν ειναι αναληθης.

παρα το οτι ειμαι αεκτζης, εκφραζοντας προσωπικη αποψη, το οτι εφτασε στον τελικο δεν μου λεει τιποτα.

γιατι

1) δεν το πηρε
2) επαιζε αντιμπασκετ
3) δεν εμεινε τιποτα στην ομαδα. Οι ελληνες βασικοι στον παγκο, οι ξενοι σπιτι τους και παρακαταθηκη για την ομαδα μηδεν

ο γιαννακης τα πηγε καλυτερα απο τον ιωαννιδη γιατι η ομαδα απεδωσε καλυτερα, γιατι δεν εγλειψε κανεναν οπως τον λεντκοβ και στο ευρωμπασκετ οι εμφανισεις της ομαδας ηταν μια τραγωδια σκετη και ευκαιριας δοθεισης θυμαμαι τι ειχα γραψει καπου αλλου για τον ιωαννιδη και τα επη του...

http://www.soccerforum.gr/board/index.php?showtopic=1358
Warrior
Tο αθλημα το παρακολουθω απο καιρο φιλε μου...

Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι δικια σου εφευρεση ο ορος Ιωαννιδικη μαφια.
Αλλα ειναι χαρακτηρισμος αναλογος του..Σερβικου λομπι.Ή μηπως οχι??

Ουτε αυτος ειναι στην σφαιρα της φαντασιας..τι σημαινει ομως αυτο??

Οτι οι τιτλοι και οι επιτυχιες των Γιουγκοσλαβων οφειλονταν στο λομπι??

Αυτο εννοω.

Οσον αφορα το τροπο παιχνιδιου της Εθνικης...αυτο αποτελει μια διαρκη αναζητηση!
Εχουν περασει πολλα χρονια απο την τελευταια φορα που ειδαμε μια ομαδα με
σαφης αγωνιστικους προσανατολισμους στο παιχνιδι της..

Εκτος βρε παιδια και αν φετος το καλοκαιρι ειδατε κατι τετοιο στην Ολυμπιαδα..
fatboy
Φίλε suspect

Πρώτα πρώτα το αν θα αποφασίσει κάποιος να μην συνεχίσει να ασχολείται με κάποιο άθλημα στο οποίο έχει διαπρέψει είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να κρίνεις εσύ. Ήταν επαγγελματίας αθλητής και φυσικά θα ΑΜΟΙΒΩΤΑΝ για αυτά που προσέφερε. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το να επιμένεις στο "έπαιξε, αμοίφθηκε, έφυγε"? Μήπως χρωστάει κάτι σε κάποιον?... Όπως και εσύ ανέφερες όχι... Τι σημαίνει λοιπόν αυτή η έκφραση?

Προσωπικά είμαι 100% υπερ του να μην επιστρέψει ποτέ και σε κανένα πόστο που να τον κάνει έρμαιο της δημοσιότητας. Υπάρχουν τόσοι άλλοι να κάνουν τόσες δουλειές. Η ευθύνη του Γκάλη δεν είναι να ασχοληθεί με τα κοινά.

Ποιός ο λόγος να επιστρέψει?...

- Για να τον φθείρουν οι δημοσιογράφοι?
- Για να τον εκμεταλλευτούν οι πολιτικοί?
- Για να τον κατηγορήσουν ότι γύρισε για να τα πάρει?

Που θα βοηθούσε ουσιαστικά?

- Στην Εθνική ομάδα σαν τι?... προπονητής? Ούτε είναι ούτε ήθελε να γίνει... Σαν assistant ?...δε νομίζω έτσι?
- Στην ομοσπονδία? Νομίζω η παραγοντική και η πολιτική ήταν πάντα κάτι που απεχθανόταν.

Ας αφήσουμε ήσυχο το Nick να παραμείνει ότι πάντα ήταν. Δεν ζήτησε τίποτε από κανένα και δεν χρωστάει τίποτε σε κανένα...

...Ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο.
greece4
mono kako 8a ekane sto galh mia epistrofh, enw den eimai ka8olou sigourh oti 8a mporouse na voh8hsei ws proponhths...
allwste spania polu spania megaloi paiktes ginontai k megaloi proponhtes..
Anxel
Να βάλουμε για προπονητή τον Δημήτρη Ιτούδη...Κατά την άποψη μου ο συγκεκριμένος θα γίνει ένα πολύ μεγάλο όνομα σε μερικά χρόνια...Έχει μάθει εκπληκτικά πράγματα διπλά στον Ζοτς...Δεν είναι τυχαίο οτι ο Ζοτς του δείχνει μεγάλη εμπιστοσύνη...Επίσης δεν είναι τυχαίο οτι πολλές φορές αναλύει μόνος του την αντίπαλη ομάδα στο βίντεο και ο Ζοτς απλά παρακολουθεί και αυτός όπως οι παίκτες...Και είναι μόλις 34 χρονών...
Warrior
QUOTE (Anxel @ May 14 2005, 09:52 AM)
Να βάλουμε για προπονητή τον Δημήτρη Ιτούδη...

Ποιον Ιτουδη βρε!!!?

Τον Παπαχατζη θα βαλουμε... 71.gif

icon_drunk.gif
Anxel
Ποιόν Παπαχατζή?Αυτόν που δεν σεβαστήκε τα λεφτά που έβγαλε από τον Παναθηναικό τόσα χρόνια?Αυτόν που δημιούργησε χωρίς κανένα λόγο επεισόδια στο ΟΑΚΑ?Η μήπως αυτόν που στη συνεντεύξη τύπου στο Ηράκλειο δεν έδωσε το χέρι στον Ζοτς...?Ντροπή του και μόνο ντροπή του...

Όπως έγραψα και σε άλλο topic...Η Basket News έγραφε οτι θα ανανεώσει ο Zοτς για 3 χρόνια...Μέχρι το 2008 δηλαδή...Τότε θα γίνει τεχνικός διευθυντής ο Ζοτς και θα αναλάβει ο Ιτούδης coach...Αυτό έλεγε...Τώρα κατά πόσο στέκει δεν ξέρω...Μου φαίνεται παράξενο από τα 48 να αφήσει την προπονητική ο Ζοτς...
Warrior
Ο Παπαχατζης δημιουργησε χωρις κανεναν λογο ενταση στις κερκιδες και εκανε κακο
στην ομαδα του(με τις τεχνικες ποινες που δικαιως εφαγε)...

Το επεισοδιο στο ΟΑΚΑ το δημιουργησαν κατι αλλα καλοπαιδα απο την ομαδα σου και
οσοι ηταν στο γηπεδο το ειδαν.Δeν θελω να γυρναω σε αυτα και βγαινουμε παλι οff-
topic..
Anxel
Το επεισόδιο έγινε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου...Και μετά ο κόσμος μαζεύτηκε πίσω από τον πάγκο του Άρη...Μέχρι τότε δεν είχε συμβεί απολύτως τίποτα...Ο Παπαχατζής χωρίς λόγο πήγε και έλεγε κάτι στον πεσμένο Διαμαντίδη...Μετά χτύπησε τον Καλαιτζή...Μπράβο στο Γιώργο γιατί του έδωσε και αυτός ωραίο μπουνίδι...Άρα δεν είναι αποτέλεσμα κάποιων οπαδών του Παναθηναικού...Το κωλόπαιδα δεν το σχολιάζω...
Warrior
Δεν εγιναν ακριβως ετσι τα πραγματα..αλλα επειδη δεν αφορουν τον κοουτς της
Εθνικης...σου απανταω με pm.
suspect
μαλλον σε λαθος φορουμ εκανα το τοπικ

απο τον γκαλη στον ιτουδη και απο τον ιωαννιδη στον παπαχατζη....

shot.gif shot.gif


laugh.gif
dizzy_fingers
Ναι..ανοδική πορεία...

hammer.gif
greece4
το επιπεδο ανεβηκε επικινδυνα... κ το κακο ειναι οτι αυτο εχει γινει σε πολλα τοπικ τελευταια... μιλαμε πλεον με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!
Warrior
Sorry ρε παιδια,το χω παρακανει με τα off-topic τελευταια...

Παρασυρομαι και γω το παιδι.. rolleyes.gif
Προσπαθω να καταπολεμησω την αρρωστια!

hammer.gif hammer.gif
Anxel
QUOTE (greece4 @ May 16 2005, 01:09 AM)
το επιπεδο ανεβηκε επικινδυνα... κ το κακο ειναι οτι αυτο εχει γινει σε πολλα τοπικ τελευταια... μιλαμε πλεον με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!

Yπονοείς κάτι ? ohmy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.