Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΠΙΟ CLUTCH ΟΜΑΔΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
man10
Εγω πιστευω πως ειμαστε...Οταν το ματς παει στο τελος και ειμαστε σχετικα κοντα στο σκορ(15 ποντους ας πουμε tongue.gif ) νικαμε παντα...Απιστευτο και ομως αληθινο...Δεν χωραει πια αμφιβολια ΙΜΟ...Αλλα θελω να ακουσω και αλλες αποψεις...



Αν πρεπει να μεταφερθει σε αλλο Subforum ας μεταφερθει please...
geosider
QUOTE(man10 @ Sep 15 2007, 09:38 ) *
Εγω πιστευω πως ειμαστε...Οταν το ματς παει στο τελος και ειμαστε σχετικα κοντα στο σκορ(15 ποντους ας πουμε tongue.gif ) νικαμε παντα...Απιστευτο και ομως αληθινο...Δεν χωραει πια αμφιβολια ΙΜΟ...Αλλα θελω να ακουσω και αλλες αποψεις...
Αν πρεπει να μεταφερθει σε αλλο Subforum ας μεταφερθει please...

εσύ τί λες;
ποιος μπορεί να μας κουνηθεί με αυτά που έχουμε κάνει;
lakersdynasty
Κανεις! Αλλα θα ηταν προτημοτερο να μην το "δοκιμασουμε" με την Ισπανια tongue.gif
sherman
Να μαθουμε κ εμεις οι νεοι τι σημαινει αυτο??
lakersdynasty
QUOTE(sherman @ Sep 15 2007, 13:49 ) *
Να μαθουμε κ εμεις οι νεοι τι σημαινει αυτο??


Aν αναφερεσαι στον ορο clutch o man10 με λιγα λογια λεει οτι η Εθνικη μας διαθετει την πιο μεγαλη ικανοτητα στο να πετυχενει καλαθια σε κρισημες στιγμες και να περνει παιχνιδια που μοιαζουν τελειωμενα!

Αυτη ειναι η επεξηγηση του ορου...Κλασσικοι clutch παικτες ηταν ο Τζορνταν ο Ματζικ και φυσικα ο Μπερντ που παντα επερναν τα κρισιμα σουτ στο τελος των αγωνων.
NBAholic
Όχι ότι εννοώ κάτι το αρνητικό, αλλά δεν πρέπει σε τέτοιες συγκρίσεις να υπάρχει και μια βάση δεδομένων ή λίστα απ'την οποία να επιλέγουμε; Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει, αλλά δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τις γνώμες όσων δεν μπορούν να ονομάσουν καν άλλους υποψηφίους.
B for Basketball
cluth παιχνιδια υπαρχουν παρα πολλα...αμετρητα ισως..σε καθε γωνια του πλανητη που παιζεται μπασκετ...
οπως ο τελικος μεταξυ σελτικς-σανς το 1976, οπως ο τελικος με τον τζορνταν που το εβαλε στην μουρη του ρασεl και γενικως στο nba ειναι συνηθες φαινομενο..επισης θυμαμαι ενα παιχνιδι του πανιωνιου που εχανε με 7 ποντους και σε λιγα δευτερολεπτα αλλαξε αρδην την ροη του αγωνα και κερδισε αλλα δεν μπορω να θυμηθω συγεκριμενες λεπτομεριες...
αλλα αυτο που κανει η εθνικη ειναι ανευ προηγουμενου...το συγεκριμενο παιχνιδι ηταν το αποκορυφωμα!τετοια ανατροπη δεν εχει γινει ...τουλαχιστον δεν εχω δει ουτε ακουσει...και εκτος αυτου...τα τελευταια χρονια εχουμε παρει πολλα παιχνιδια στα τελευταια λεπτα...με γαλλια στο βελιγραδι, με αυστραλια στο μουντομπασκετ, με κροατια φετο

οι ελληνικες νικες στο τελευταια σουτ

οπως οι βολες του καμπουρη το '87,

το τριποντο του φανη χριστοδουλου το 89 εναντιον της σοβιετικης ενωσης 81-80 υπερ μας,

τους φασουλα και γαλακτερο το '93 στη γερμανια κοντρα σους γαλλους ο πρωτος και κοντρα στους ισπανους
ο δευτερος αλλα στα προκριματικα,

ο αλβερτης το 2001 ατταλεια κοντρα σους ιταλλους με τριποντο ,

το 2003 σειρα του χαριση κοντρα σους κροατες με λει απ,

και τα 4 τελευταια που γνωριζουμε με διαμαντιδη ,ζηση,σπανουλη. παπαλουκα(χτεσινο)...

συμφωνα με ολα αυτα τα δεδομενα ειμαστε οι πιο clutch ομαδα...

ο χολικ ζηταει ανταγωνιστες τους οποιους δεν μπορω να δωσω εγω..αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω εδω ειμαστε....

μεμονομενες clutch ομαδες υπαρχουν...αλλα σε συνεχομενη και σταθερη πορεια δεν βρισκω αλλη!
NBAholic
QUOTE
αλλα αυτο που κανει η εθνικη ειναι ανευ προηγουμενου...το συγεκριμενο παιχνιδι ηταν το αποκορυφωμα!τετοια ανατροπη δεν εχει γινει ...τουλαχιστον δεν εχω δει ουτε ακουσει...


Tη σεζόν 1972-73, οι Μιλγουόκι Μπακς γύρισαν διαφορά 18 πόντων με τους Νικς (μετέπειτα πρωταθλητές) σε κάτι λιγότερο από 6 λεπτά, κάνοντας ένα σερί 19-0 στο τέλος (από 86-68 σε 86-87) και με τον Τζαμπάρ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι. Εντυπωσιακή ομοιότητα με τη δική μας περίπτωση, αν σκεφτούμε διαφορά και χρόνο. Ίσως μάλιστα εκείνη η ανατροπή να ήταν δυσκολότερη, γιατί δεν υπήρχαν τρίποντα, αλλά σε επίπεδο εθνικών ομάδων δε μου έρχεται κάτι παρόμοιο. Υπάρχουν βέβαια άλλες περιπτώσεις, αλλά με διαφορετικό υπολοιπόμενο χρόνο και διαφορά, γι'αυτό και δεν αναφέρω ΕΣΣΔ-Γιουγκοσλαβία, Λέικερς-Μαβς, κτλ.

QUOTE
εκτος αυτου...τα τελευταια χρονια εχουμε παρει πολλα παιχνιδια στα τελευταια λεπτα...με γαλλια στο βελιγραδι, με αυστραλια στο μουντομπασκετ, με κροατια φετο


Αυτό είναι το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου. Μια clutch ομάδα φαίνεται με την πάροδο του καιρού, όχι απαραίτητα σε έναν αγώνα.
sarounas
η αλήθεια είναι ότι και εγώ από όσα γνωρίζω δεν ξέρω καμμία άλλη εθνική με τέτοια συνέπεια, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στο τέλος, σε σημείο που αυτές οι νίκες της να έχουν καταντήσει λίγο μονότονες την τελευταια τριετία tongue.gif

βέβαια η μεγαλύτερη ανατροπή παραμένει αυτή στο USSR-USA το 86, έστω και αν πήγε παράταση, επειδή τότε υπήρχε η επιλογή στο φάουλ να παίξεις την μπάλα απ' έξω

γενικά πάντως, από όλα αυτά που έχω ζήσει και μπορώ να θυμηθώ τώρα, νομίζω ότι το χειρότερο όλων ήταν αν δεν κάνω λάθος την χρονιά, η ανατροπή του Σικάγο στην έδρα του σε ένα παιχνίδι στον πρώτο γύρο των πλέι οφ του ΝΒΑ του 2005 εναντίον των Ουίζαρντς
για σιγουριά όμως πρέπει να δω το δισκάκι για να το τσεκάρω
NBAholic
QUOTE
γενικά πάντως, από όλα αυτά που έχω ζήσει και μπορώ να θυμηθώ τώρα, νομίζω ότι το χειρότερο όλων ήταν αν δεν κάνω λάθος την χρονιά, η ανατροπή του Σικάγο στην έδρα του σε ένα παιχνίδι στον πρώτο γύρο των πλέι οφ του ΝΒΑ του 2005 εναντίον των Ουίζαρντς
για σιγουριά όμως πρέπει να δω το δισκάκι για να το τσεκάρω


Απ'όσο θυμάμαι πάντως, η μεγαλύτερη διαφορά που ανατράπηκε ποτέ σε αγώνα ήταν το -35. Δράστης η Γιούτα γύρω στο 1997-98 και θύμα το Ντένβερ (; Πρέπει κι εγώ να το τσεκάρω).
dizzy_fingers
Το τόπικ μεταφέρθηκε στο σωστό φόρουμ.

Καλά ρε παιδιά, τόσο καιρό, ακόμα δεν έχετε καταλάβει τις ενότητες?
sarounas
QUOTE(NBAholic @ Sep 15 2007, 18:58 ) *
Απ'όσο θυμάμαι πάντως, η μεγαλύτερη διαφορά που ανατράπηκε ποτέ σε αγώνα ήταν το -35. Δράστης η Γιούτα γύρω στο 1997-98 και θύμα το Ντένβερ (; Πρέπει κι εγώ να το τσεκάρω).

όχι δεν λέω για μεγαλύτερη διαφορά, λέω για ανατροπή στο τελευταίο λεπτό wink.gif
από συνεχείς τρομερές ανατροπές συνολικά μεγάλων διαφορών στην εξέλιξη του ματς έχόυν μείνει στην ιστορία τα παιχνίδια ΝΕΤΣ-ΣΕΛΤΙΚΣ στα πλέι οφ το 2002 νομίζω
captain charisma
τρομερη ανατροπη εκανε και φετος ο παο με τη μπαταλονα οταν εκανε 24π στο ημιχρονο και τελικα εκανε την ανατροπη στο τελευταιο 10λεπτο και κερδισε με 3
Lazopoulos
QUOTE(lakersdynasty @ Sep 15 2007, 12:43 ) *
Κανεις! Αλλα θα ηταν προτημοτερο να μην το "δοκιμασουμε" με την Ισπανια tongue.gif



Ποτε μη το λες 68.gif .........Ειμαστε ΘΕΟΙ 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
nikolas12
Φυσικα.Χανεις απο τη Σλοβενια για 15 ποντους και το γυρνας,οταν εχεις χασει πολλες φορες απο την ιδια ομαδα;
Weekendman
Δεν ξέρω αν είμαστε η πιο Clutch ομάδα όλων των εποχών ,αλλά είναι εντυπωσιακό πως απο τις τελείως αποτυχημένες τελευταίες επιθέσεις στους προημιτελικούς του 2003 και 2004 φτάσαμε στις απίστευτες ανατροπές των τελευταίων τριών χρόνων ,και στη μεγάλη σιγουριά που εκπέμπει σε όλους μας αυτή η ομάδα στα τελευταία λεπτά οτι θα κάνει πάντα το καλύτερο δυνατό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.