Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιος της νεας γριπης..
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
a bullet for your head
http://www.protothema.gr/content.php?id=53...;category_id=31

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../12/2009_311461

Σκεφτηκα να ανοιξω ενα topic-poll,σχετικα με ενα θεμα που βρισκεται στην επικαιροτητα εδω και καιρο...
Τα κρουσματα που ακουγονται ολοενα και αυξανονται και ηδη εχει ξεκινησει η διαδικασια του εμβολιασμου,απ τα τελη του Νοεμβρη...
Εχουν κατατεθει αρκετες αποψεις επι του θεματος...και παρατηρω πως υπαρχει μια καποιου τυπου συγχυση απ τη πλευρα του κοσμου..καθως και αρκετες επιφυλαξεις..
Ποια ειναι η γνωμη σας για τον ιο?
Θα εμβολιαστειτε?

dizzy_fingers
Αν εμβολιαζόμουν κάθε χρόνο για την κανονική γρίπη θα το έβαζα κι αυτό στο πρόγραμμα.

Από τη στιγμή, όμως, που δεν κάνω κάτι τέτοιο δεν έχω κανένα λόγο να αλλάξω τις συνήθειές μου...ειδικά για ένα εμβόλιο που βγήκε στο άψε σβήσε με πρωτεύων σκοπό να τα αρπάξουν οι 5-6 φαρμακευτικές εταιρείες σε όλον τον κόσμο και δευτερεύων το να "προστατέψουν" τον κόσμο από μία αρρώστια που σκοτώνει στατιστικά λιγότερους από την κανονική γρίπη.


ΥΓ: Σε περίπτωση που είμαι αθλητής του μπασκετικού Ολυμπιακού, τα πράγματα αλλάζουν tongue.gif biggrin.gif.



EDIT: Να μην αναφέρω πως πλέον, μετά από όλο αυτόν τον σαματά από τα ΜΜΕ αρχίζει και μου βγαίνει αντιδραστικά η συμπεριφορά...κακώς μεν, αλλά δε μπορώ αυτές τις κραυγές πανικού...
rchos
εγω ο μονος λογος που μου περασε απο το μυαλο ειναι γιατι τα χριστουγεννα θα παω γαλλια.βεβαια γρηγορα μου εφυγε η ιδεα και ουτε που το ξανασκεφτηκα για να το κανω.ασε που θα επρεπε να φυγω και απο τη δουλεια οποτε...

αφου ουτε εγω κανω καθε χρονο φυσικο ειναι να μην κανω και φετο.ελπιζω να μην πεθανω στη γαλλια τα χριστουγεννα! smiley.gif



Alexmei
Mαλλον να τα τσεπώσουν θέλουν. Αν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός, ας τον πληρώσει το κράτος. Γιατί και τα λεφτά ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ειναι πολλά, και το εμβόλιο.

Βρε δεν λεω εγώ..

+Τα δείγματα από το Bforum Μέχρι τώρα δείχνουν μαζική απόρριψη του ιού biggrin.gif
NBAholic
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2009, 11:48 ) *
Αν εμβολιαζόμουν κάθε χρόνο για την κανονική γρίπη θα το έβαζα κι αυτό στο πρόγραμμα.

Από τη στιγμή, όμως, που δεν κάνω κάτι τέτοιο δεν έχω κανένα λόγο να αλλάξω τις συνήθειές μου...ειδικά για ένα εμβόλιο που βγήκε στο άψε σβήσε με πρωτεύων σκοπό να τα αρπάξουν οι 5-6 φαρμακευτικές εταιρείες σε όλον τον κόσμο και δευτερεύων το να "προστατέψουν" τον κόσμο από μία αρρώστια που σκοτώνει στατιστικά λιγότερους από την κανονική γρίπη.


ΥΓ: Σε περίπτωση που είμαι αθλητής του μπασκετικού Ολυμπιακού, τα πράγματα αλλάζουν tongue.gif biggrin.gif.



EDIT: Να μην αναφέρω πως πλέον, μετά από όλο αυτόν τον σαματά από τα ΜΜΕ αρχίζει και μου βγαίνει αντιδραστικά η συμπεριφορά...κακώς μεν, αλλά δε μπορώ αυτές τις κραυγές πανικού...


Αυτό.
Η υπερτιμημένη "νέα γρίπη", τουλάχιστον στην τωρινή της μορφή, έχει εξελιχθεί σε υστερία (όπως και κάθε τι που συνοδεύει τον όρο "πανδημία") η οποία, με τα εγκεφαλικά επεισόδια και τους καρκίνους (λόγω άγχους) που θα επιφέρει θα σκοτώσει περισσότερους από την ίδια την ασθένεια. Πολύ χειρότερες υπήρξαν άλλες εκδηλώσεις αυτού του ιού, με αποκορύφωμα την "ισπανική γρίπη" του 1918, μια από τις πολύνεκρες μάστιγες που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα.

ΥΓ. Εσείς το Σόφο τον είδατε αδυνατισμένο όταν επανήλθε;;
Alexmei
QUOTE (NBAholic @ Dec 4 2009, 17:18 ) *
Αυτό.
Η υπερτιμημένη "νέα γρίπη", τουλάχιστον στην τωρινή της μορφή, έχει εξελιχθεί σε υστερία (όπως και κάθε τι που συνοδεύει τον όρο "πανδημία") η οποία, με τα εγκεφαλικά επεισόδια και τους καρκίνους (λόγω άγχους) που θα επιφέρει θα σκοτώσει περισσότερους από την ίδια την ασθένεια. Πολύ χειρότερες υπήρξαν άλλες εκδηλώσεις αυτού του ιού, με αποκορύφωμα την "ισπανική γρίπη" του 1918, μια από τις πολύνεκρες μάστιγες που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα.

ΥΓ. Εσείς το Σόφο τον είδατε αδυνατισμένο όταν επανήλθε;;



Nα πούμε ότι πανδημία σημαίνει ότι σε ένα γεωγραφικό τόπο, πολλοί άνθρωποι νωσούν από την ίδια ασθένεια. Δεν σημαίνει ότι είναι και επικύνδινη απαραίτητα.

Αν και ακούγεται φόβοι για μετάλλαξη του ιού, ήδη στην Κίνα αρχίσε, μου ακούγεται σαν κινδυνολογία.
a bullet for your head
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=93151&cid=5

Έρευνα για την ανακήρυξη της νέας γρίπης Α σε πανδημία

«Φωτιά» στα υψηλά κλιμάκια του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) βάζει η απόφαση μελών του Συμβουλίου της Ευρώπης να ζητήσουν τη δημιουργία μίας επιτροπής διερεύνησης, η οποία θα εξετάσει «την απειλή των ψευδών πανδημιών για την υγεία» με αφορμή την αμφισβήτηση πολλών για το εάν θα δικαιολογείται η ανακήρυξη της νέας γρίπης Α σε «πανδημία».

Ο επιδημιολόγος Βόλφγκανγκ Βόνταργκ, μέλος του Συμβουλίου της Ευρώπης, ο οποίος έχει κατακρίνει ανοιχτά στο παρελθόν την απόφαση του ΠΟΥ να ανακηρύξει πανδημία για την εξάπλωση του ιού Η1Ν1, επιθυμεί το Συμβούλιο της Ευρώπης να ζητήσει από τα μέλη του να διενεργηθούν «έρευνες για τις επιπτώσεις της πανδημίας και του κόστους της σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο».

Στο πλαίσιο των εργασιών της νέας επιτροπής θα ερευνηθούν επίσης τα επιστημονικά στοιχεία, που επικαλέστηκε ο ΠΟΥ για να αποφανθεί ότι πρόκειται για μία πανδημία.

Σε σχετικό κείμενο που υπογράφεται από βουλευτές δέκα χωρών αναφέρεται χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Τα εργαστήρια υποκίνησαν την κατασπατάληση πόρων που προοριζόταν για την υγεία προς όφελος αναποτελεσματικών στρατηγικών εμβολιασμού. Εξέθεσαν χωρίς λόγο εκατομμύρια υγιείς ανθρώπους στους κινδύνους των άγνωστων παρενεργειών των εμβολίων που δεν ήταν επαρκώς δοκιμασμένα».
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.