Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός vs Real Madrid
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3
j-kidd13
vs

O Παναθηναϊκός για ακόμα ένα εκτός έδρας ματς ήταν κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε στο Κάουνας απο τη Ζαλγκίρις με 64-58.Αμεσος κίνδυνος για την 8αδα δεν υπάρχει,αλλα με την εικόνα που παρουσιάζει ο Παναθηναϊκός και το δύσκολο πρόγραμμα του,δεν μπορείς να βάλεις και το χέρι σου στη φωτιά.(απαισιόδοξος,το ξέρω laugh.gif )
Το επόμενο παιχνίδι είναι κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ.Υπάρχει πρόβλημα με τον Καλάθη,ο οποίος έχει ενοχλήσεις στο γόνατο απο τενοντίτιδα που τον ταλαιπωρεί ανα διαστήματα,και η συμμετοχή του προς το παρόν είναι αμφίβολη.Εννοείται πως η νίκη είναι μονόδρομος αν δεν θέλουμε να μπλέξουμε χειρότερα σε περιπέτειες.


Τα highlights από το μάτς του πρώτου γύρου,όπου ο Παναθηναϊκός,έχασε τεράστια ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό.
το_καλύτερο_3d
Ο παναθηναικός εκτός 8αδας δεν θα μείνει μόνο αν βγει 9ος αλλά και αν βγει 8ος η 7ος.Με τσσκα και ρεαλ οι προημιτελικοί θα ναι σαν να μην έγιναν.3-0 για πλάκα.Όχι οτι με οσφπ και φενερ θα ταν ευκολο αλλά θα χε λίγο σασπενς το πράγμα.
Ledas
Ηττα με 9 πόντους. Καιρός να σπασει η έδρα μας απο ομάδα πέρα του ολυμπιακού. Η εικόνα που έχουμε δεν δικαιολογεί το ότι δεν έχει καταφερει να σπασει η έδρα μας πιο πολλές φορές. Ημασταν τυχεροί μέχρι τώρα. Ισως επρεπε να παίξουμε με ομαδες της πρώτης τετράδας στο ΟΑΚΑ για να φανεί η γύμνια μας και ότι το απόρθητο ΟΑΚΑ είναι μύθος. Μεχρι στιγμής το έσπασε ο ολυμπιακός (σταθερή και σοβαρή ομάδα) κερδίσαμε την πιο αδύναμη (μεχρι στιγμής) από τις 4 πρώτες την φενέρ που είναι ασταθής. Με τις δυο πρώτες που απέμειναν δεν έχουμε τύχη αν παιξουν σοβαρά και δεν κατεβουν σα τουρίστες. 70-30 για την ρεαλ με 9 ποντους και αν πιάσουμε καμιά διαστημική απόδοση και είμαστε τυχεροί ώστε να κάτσει σε εμας η νίκη σαν αουτσαιντερ, θα είναι προβλέπω με 3 πόντους.

Πολλοί θεωρείτε ότι θα είναι η βραδιά του τζεημς και ότι κολλάει καλά με τους γκαρντ της ρεαλ. Εγω θα διαφωνήσω και πιστεύω ότι ο καλυτερος μας θα είναι ο ριβερς (ισως εχει και καποιο κίνητρο παραπανω να αποδείξει πραματα +συν ότι θα θελει να αποδείξει σε ματς με κορυφαία ομάδα ότι ξεπερνά την μοινι κοιλιά του). Νομίζω του ταιριάζει πιο πολύ η ρεαλ σε αντίθεση με τον τζεημς, γιατί θεωρώ ότι η ρεάλ θα κλείσει προς τη ρακέτα και δε θα πιέσει τρομερά στην περιφέρεια (οχι οτι θα αφηνει καποιον ευκολα αμαρκαριστο απλά νομίζω θα στοχευσουν πιο πολύ τον μπουρούση, τις μπούκες τζεημς και παππά που θα έχουν αναβαθμισμένο ρόλο αν δε παιξει ο καλάθης και την δραστηριότητα του γκιστ γυρω από τη στεφάνη αν πάρει κάποια λεπτά στο παιχνίδι). Ισως λέω και βλακείες, γιατί δε γινεται να αφήνεις ομάδα εκτός έδρας να βρει ρυθμό από την περιφέρεια. Αλλά για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι η ρεαλ δεν ειναι τόσο πιεστική στην αμυνα στην περιφέρεια. Μπορεί να κάνω λάθος. Ισως θυμηθεί και ο φελντέιν την ευστοχία του απο το πρώτο παιχνίδι με ρεαλ φέτος. Οπως και να χει πιστεύω ότι η ρεαλ γνωρίζει πως μόνο με τα τρίποντα δεν έχουμε τύχη απέναντι τους (εδω δεν έχουμε απέναντι σε χαμηλότερου επιπεδου ομάδες τελευταία) και ότι μπορούμε μόνο αν μπει στην εξίσωση παιχνίδι κοντά στη ρακέτα και ο γκιστ που επιτέλους αναμένουμε να προσφέρει κατι διαφορετικό στο παιχνίδι. Ολοι έχουν διαβάσει πλέον το παιχνίδι μας και ξερουν τι να περιμένουν και με τον τροπο που παιζουμε οι καλυτερες ομάδες της διοργάνωσης δεν είναι αντιμετωπίσιμες. Μονο ο γκιστ και η ανοδος μπουρουση μπορεί να είναι ο ασταθμητος παραγοντας που θα μας κάνει να παμε για κατι καλύτερο φέτος, οπως εχουμε τονίσει πολλοί εδώ μέσα φέτος, για αυτό θα προσπαθήσουν όλοι να μην μας αφήσουν να βάλουμε και να προσθέσουμε αυτούς τους νέους παράγοντες στο παιχνίδι και να μείνουμε στα τετριμμένα στανταρ μας με τα οποία είμαστε καταδικασμένοι.
back2back
Αδιάφορο ματς και για τις δυο ομάδες, η Ρεάλ έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας ενώ ο Παο δεν χάνει την πρόκριση. Η Ρεάλ δεν είναι άτρωτη μακριά από την Μαδρίτη, στην Ελλάδα δύσκολα κερδίζει, από την άλλη κάποιοι παίκτες του Παο δεν δείχνουν να είναι σε φόρμα. Μην ξεχνάμε ότι η Ρεάλ έπαιξε με την Μπαρτσελόνα την Κυριακή, σίγουρα αυτό θα την επηρεάσει.
provat
Ισως επειδή η αντιπαλος είναι η Ρεάλ, οι παίκτες του Παναθηναικού δείξουν σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προσωπικά δεν αποκλείω κανένα αποτελεσμα, μια και η Ρεαλ ούτε αχτύπητη είναι στα εκτός εδρας παιγχνιδια, έχει ηδη εξασφαλισει μια από τις δύο προνομιούχες θέσεις, και η προιστορία δείχνει οτι σαφώς επηρρεάζεται απο την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Στα συν για τον Παναθηναικό η αμφίβολη συμμετοχή του Καλάθη. Βέβαια αυτο περιορίζει σε ροτάσιον εννέα παικτών.
Ledas
QUOTE (provat @ Mar 15 2017, 13:29 ) *
Ισως επειδή η αντιπαλος είναι η Ρεάλ, οι παίκτες του Παναθηναικού δείξουν σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.


Δε νομίζω ότι οι παιχτες παιζουν όπως παίζουν επειδή τα ονόματα των αντιπάλων δεν ειναι σαν της ρεαλ. Αντε πες ότι στις αρχες μπορεί να ισχυε (που δεν). Μετα από τόσες σφαλιάρες που έχουν φάει από τον οποινδήποτε δε νομίζω να υπάρχει εστω και ενας που υποτιμα το ονομα του οποιδήποτε αντιπαλου. Αν μη τι αλλο μετά από τοσες ήττες νομίζω το πηραν το μαθημα και επρεπε να είναι αν μη τι αλλο υποψιασμένοι. Απλά δεν ειμαστε ικανοι. Σε αυτό το επίπεδο αν δε σκιστείς σε κθε παιχνίδι καιδεν είσαι καλύτερος δε κερδίζεις. Ουτε είμαστε το μεγαθήριο του παρελθόντος. Ουτε έχουμε πετύχει κατι αξιόλογο τα τελευταία χρόνια. Ουτε οι παιχτες στην πλειοψηφία τους έχουν να επιδείξουν κατι τρομερό στην καριέρα τους, ώστε να επαναπαύονται και να παρασύρονται ότι είναι κατι το φοβερό και κανεις αλλος δεν ειναι. Οπότε δε νομίζω ότι μπαίνουν κοιμισμένοι και με μπλαζε στυλακι, επειδη δε τους εμπνεει ανησυχία το όνομα των αντιπάλων. Ποσο μάλλων αντιπάλων που δεν εχουν τίποτα να ζηλέψουν από τον ΠΑΟ παρά μόνο το παρελθόν του. Ουτε πιστευω να πιστευει κανείς στην ομάδα ότι είμαστε στο επίπεδο ρεαλ, τσσκ, φενερ και ότι μονο αυτές μπορουν να μας κοιτάζουν στα ματια και ότι οι αλλοι είναι μικροτεροι από μας. Κανεις δε μας φοβαται πλεον και το εχουν καταλάβει όλοι. Οπότε να μην ελπίζουμε σε τέτοιες φρουδες ελπίδες, γιατί κάτι τετοιο δνε ισχύει. Μονο εμείς αν παίξουμε το καλύτερο που μπορούμε και εχουμε βελτιωθεί θεαματικά απο την προηγούμενη βδομάδα έχουμε καποιες ελπίδες. Οπότε δυσκολα....
provat
QUOTE(Ledas @ Mar 15 2017, 16:04 ) *
Δε νομίζω ότι οι παιχτες παιζουν όπως παίζουν επειδή τα ονόματα των αντιπάλων δεν ειναι σαν της ρεαλ. Αντε πες ότι στις αρχες μπορεί να ισχυε (που δεν). Μετα από τόσες σφαλιάρες που έχουν φάει από τον οποινδήποτε δε νομίζω να υπάρχει εστω και ενας που υποτιμα το ονομα του οποιδήποτε αντιπαλου. Αν μη τι αλλο μετά από τοσες ήττες νομίζω το πηραν το μαθημα και επρεπε να είναι αν μη τι αλλο υποψιασμένοι. Απλά δεν ειμαστε ικανοι. Σε αυτό το επίπεδο αν δε σκιστείς σε κθε παιχνίδι καιδεν είσαι καλύτερος δε κερδίζεις. Ουτε είμαστε το μεγαθήριο του παρελθόντος. Ουτε έχουμε πετύχει κατι αξιόλογο τα τελευταία χρόνια. Ουτε οι παιχτες στην πλειοψηφία τους έχουν να επιδείξουν κατι τρομερό στην καριέρα τους, ώστε να επαναπαύονται και να παρασύρονται ότι είναι κατι το φοβερό και κανεις αλλος δεν ειναι. Οπότε δε νομίζω ότι μπαίνουν κοιμισμένοι και με μπλαζε στυλακι, επειδη δε τους εμπνεει ανησυχία το όνομα των αντιπάλων. Ποσο μάλλων αντιπάλων που δεν εχουν τίποτα να ζηλέψουν από τον ΠΑΟ παρά μόνο το παρελθόν του. Ουτε πιστευω να πιστευει κανείς στην ομάδα ότι είμαστε στο επίπεδο ρεαλ, τσσκ, φενερ και ότι μονο αυτές μπορουν να μας κοιτάζουν στα ματια και ότι οι αλλοι είναι μικροτεροι από μας. Κανεις δε μας φοβαται πλεον και το εχουν καταλάβει όλοι. Οπότε να μην ελπίζουμε σε τέτοιες φρουδες ελπίδες, γιατί κάτι τετοιο δνε ισχύει. Μονο εμείς αν παίξουμε το καλύτερο που μπορούμε και εχουμε βελτιωθεί θεαματικά απο την προηγούμενη βδομάδα έχουμε καποιες ελπίδες. Οπότε δυσκολα....



Δεν διφωνω στα όσα γράφεις. Αντικειμενικα παραδεκτο ειναι οτι η Ρεάλ και η ΤΣΣΚ ειναι καλυτερες ομάδες αυτή την χρονικη στιγμη. Οι λογοι γνωστοί και πολυσυζητημένοι και ασχετοι με το θεμα αυτό.
Η σκέψη μου ειναι μήπως οι παικτες περισσότερο και λιγότερο ο προπονητής δεν εφησυχαστούν επειδή ακριβώς παίζουν με ανίσχυρο αντίπαλο και κάνουν οτι τούς ερθει στην γκλάβα τους. Εξ άλλου τα τελευταία χρόνια παρα την πτωτική πορεία του Παθαναικου μεσα στο ΟΑΚΑ η Ρεάλ δεμ περνάει μια ευχάριστη βραδυά, μαλιοστα στον πρώτο γύρο παραλιγο να γίθνει η έκπληξη. Σε αυτο βασίζομαι και πιστεύω οτι το αποτέλεσμα δεν είναι δεδομένο.
john wick
Για καποιον περιεργο λογο ειμαι αισιοδοξος για αυριο...
Καποια στιγμη θα κανουμε το ξεπεταγμα μας δεν μπορει,ας ειναι αυριο αυτη..
Ολοι Οακα να φωναξουμε για την ομαδα...


Υ.γ
Κλασσικα να δω πως θα αποφυγω τον 6χρονο υιο μου ,εχει δει απο τις διαφημισεις της nova οτι παιζουμε με την Ρεαλ κ το εχει δεδομενο οτι θα τον παρω μαζι μου...
tanasen01
Αυτό που πολλοί το έχετε στα συν, την τυχόν απουσία του Καλάθη δηλαδή, με ξεπερνάει.
το_καλύτερο_3d
Πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα,πολύ καλύτερη ομάδα η ρεαλ αλλά το συγκεκριμένο παιχνίδι πιστευω πως θα το πάρουμε.Προβλέπω νίκη με 4-7 πόντους.
john wick
QUOTE (tanasen01 @ Mar 15 2017, 19:43 ) *
Αυτό που πολλοί το έχετε στα συν, την τυχόν απουσία του Καλάθη δηλαδή, με ξεπερνάει.




Εντάξει , φαντάζομαι δεν το εννοούν αυτοί που το γράφουν...
Πλέον όμως η ομάδα δεν μπορεί να στέκεται σε απώλειες. Βλέπεις τον Ολυμπιακό και πηγαίνει σε τόσα ματς φωτιά χωρίς τον ηγέτη του και παίζει σούπερ διότι οι άλλοι που μένουν πίσω αρπάζουν την ευκαιρία και προσπαθούν...Γιατί να μην συμβεί και με εμάς αυτό?
Varvos
εντος εδρας ο Παναθηναικος ειναι συνηθως καλος, η Ρεαλ οποτε ερχεται Ελλαδα ειναι σα το Παοκ οταν κατεβαινει Αθηνα, δηλαδη καλως τα παιδια 3-0 οποτε δινω ενα 60-40 στο Παναθηναικο για σημερα.
Περιμενω καλο ματς απο Μπουρουση
provat
QUOTE(john wick @ Mar 16 2017, 08:46 ) *
Εντάξει , φαντάζομαι δεν το εννοούν αυτοί που το γράφουν...
Πλέον όμως η ομάδα δεν μπορεί να στέκεται σε απώλειες. Βλέπεις τον Ολυμπιακό και πηγαίνει σε τόσα ματς φωτιά χωρίς τον ηγέτη του και παίζει σούπερ διότι οι άλλοι που μένουν πίσω αρπάζουν την ευκαιρία και προσπαθούν...Γιατί να μην συμβεί και με εμάς αυτό?


Εγω το εννοώ. Βασίζομαι στην αγωνιστική εικόνα που βγάζει τον τελευταίο καιρό. Σύμφωνα με αυτη η χρησιμοποιηση του ειναι ρίσκο για την ομάδα.
jazz thrilos
QUOTE (john wick @ Mar 15 2017, 22:02 ) *
Για καποιον περιεργο λογο ειμαι αισιοδοξος για αυριο...
Καποια στιγμη θα κανουμε το ξεπεταγμα μας δεν μπορει,ας ειναι αυριο αυτη..
Ολοι Οακα να φωναξουμε για την ομαδα...


Υ.γ
Κλασσικα να δω πως θα αποφυγω τον 6χρονο υιο μου ,εχει δει απο τις διαφημισεις της nova οτι παιζουμε με την Ρεαλ κ το εχει δεδομενο οτι θα τον παρω μαζι μου...


Ε πάρτο το παιδί βρε σκληρόκαρδε!!!! laugh.gif Θυμήσου τον εαυτό σου πόσο μαγικά σου φαίνονταν όλα αυτά σε αυτή την ηλικία!
(Και το λέω εγώ, που επίσης προσπαθώ να αποφύγω τον δικό μου γιατί πιο πολύ τις τουαλέτες του ΣΕΦ βλέπω όταν τον παίρνω μαζί μου παρά το παρκέ.)

Στα του ματς, ίσως το πιο δύσκολο θεωρητικά παιχνίδι που θα δώσει φέτος ο Παναθηναϊκός στην έδρα του. Η Ρεαλ παίζει σταθερά καλό μπάσκετ, αλλά και τις βραδιές που δεν παίζει καλά κατά κάποιο τρόπο κερδίζει τα ματς. Βέβαια το ΟΑΚΑ δεν είναι εύκολη έδρα αλλά παίχτες σαν τον Γιουλ τα ξεπερνάνε αυτά αν χρειαστεί να πάρουν το τελευταίο σουτ.

Πιστεύω οτι αν δεν αγωνιστεί ή αν δεν είναι στο 100% απο πλευράς φυσικής κατάστασης ο Καλάθης θα είναι πλήγμα για τον Παναθηναϊκό ανεξάρτητα απο το τι λένε κάποιοι φίλοι του Παναθηναϊκού για την απόδοση του. Μαζί με τον Παππά είναι οι μόνοι που μπορούν να πιέσουν στην περιφέρεια και να χαλάσουν το μυαλό των Γιουλ και Ντόνσιτς. Αν καταφέρει ο Παναθηναϊκός και βγάλει εκτός ρυθμού αυτούς τους δύο τότε έχει αρκετές πιθανότητες να χτυπήσει στα ίσα το ματς.
back2back
Τελικά ο Παο δεν έχει τόσο καλή παράδοση κόντρα στη Ρεάλ. Οι δυο ομάδες έχουν παίξει 7 φορές στο ΟΑΚΑ με τους πράσινους να μετρούν 4 νίκες και τους μαδριλένους 3. Αντίθετα στο ΣΕΦ μετρούν 10 ήττες και μόλις 1 νίκη. Αυτά από το 2001 και μετά αν βάλουμε και τη δεκαετία του 90, τότε μετρούν συνολικά 1 νίκη και 14 ήττες στο Σεφ!!!
TakeshyKurosawa
Μάλλονθα κερδίσει ο ΠΑΟ σήμερα.
Dreamerpanos
Πολύ δύσκολο ματς.....Αν λείψει ο Καλάθης θα έχουμε σοβαρό θέμα στον άσο,θα κυριαρχήσει η αναρχία....Και ποσοτικά θα έχουμε θέμα στους κοντούς,εκτός αν ο Παππάς κάνει ματσάρα που δεν είναι και απίθανο...

Πρέπει να κερδίσουμε για να ηρεμήσουμε,αναφορικά με την πρόκριση. Από τον Γκιστ δεν ξέρω τι να περιμένω,δεν τον είδα στην Πάτρα,ας ελπίσουμε ότι στα (λογικά) λίγα λεπτά που θα παίξει θα είναι σε καλό επίπεδο.


Υ.Γ. Πως έχουν καταφέρει ορισμένα τρολ να επιβιώσουν εδώ μέσα και να κοντεύουν 4ψήφιο αριθμό ποστ,δεν μπορώ να το καταλάβω....
Ginobili
Πότε κερδίσαμε ευκολα(6 πόντους και πάνω) στο ΟΑΚΑ (εκτός του Ολυμπιακού) μικρομέτρια ομάδα φέτος?
Πάντα στην τελευταια φάση...σχεδόν,στο τελευταιο λεπτό.
Ή θα τριτώσει με καμια ταρζανιά του Τζέιμς στο τέλος....ή θα χάσουμε το πιο λογικό.
djibriliant
QUOTE (Ginobili @ Mar 16 2017, 14:27 ) *
Πότε κερδίσαμε ευκολα(6 πόντους και πάνω) στο ΟΑΚΑ (εκτός του Ολυμπιακού) μικρομέτρια ομάδα φέτος?
Πάντα στην τελευταια φάση...σχεδόν,στο τελευταιο λεπτό.
Ή θα τριτώσει με καμια ταρζανιά του Τζέιμς στο τέλος....ή θα χάσουμε το πιο λογικό.

Πιστεύω η Ρεαλ δεν θα σκοτωθει για το παιχνίδι, ακόμη και αν ο Λάσο έχει στο μυαλο του να στοχεύσει σε εναν παίκτη δεν έχει λόγο να το κάνει τώρα και να μην το κάνει στα πλειοφ που μπορεί να είμαστε αντίπαλοι. Προφανώς και δεν θα κάτσει να χάσει αλλα δεν έχει και λόγο να τα παιξει ολα για όλα. Τώρα με τις ταρζανιες του Τζειμς έχεις δίκιο δεν νικάμε αλλιώς 69.gif
Ginobili
QUOTE(djibriliant @ Mar 16 2017, 13:42 ) *
Πιστεύω η Ρεαλ δεν θα σκοτωθει για το παιχνίδι, ακόμη και αν ο Λάσο έχει στο μυαλο του να στοχεύσει σε εναν παίκτη δεν έχει λόγο να το κάνει τώρα και να μην το κάνει στα πλειοφ που μπορεί να είμαστε αντίπαλοι. Προφανώς και δεν θα κάτσει να χάσει αλλα δεν έχει και λόγο να τα παιξει ολα για όλα. Τώρα με τις ταρζανιες του Τζειμς έχεις δίκιο δεν νικάμε αλλιώς 69.gif

Καλά....αν δεν βάλουμε 12-13 τρίποντα το λιγότερο,δεν βλέπω να κερδίζουμε...
djibriliant
QUOTE (Ginobili @ Mar 16 2017, 14:51 ) *
Καλά....αν δεν βάλουμε 12-13 τρίποντα το λιγότερο,δεν βλέπω να κερδίζουμε...

Νομιζω πλέον δεν χρειάζεται καν να αναφέρουμε τα αυτονοητα shot.gif
garou
QUOTE (back2back @ Mar 16 2017, 12:29 ) *
Τελικά ο Παο δεν έχει τόσο καλή παράδοση κόντρα στη Ρεάλ. Οι δυο ομάδες έχουν παίξει 7 φορές στο ΟΑΚΑ με τους πράσινους να μετρούν 4 νίκες και τους μαδριλένους 3. Αντίθετα στο ΣΕΦ μετρούν 10 ήττες και μόλις 1 νίκη. Αυτά από το 2001 και μετά αν βάλουμε και τη δεκαετία του 90, τότε μετρούν συνολικά 1 νίκη και 14 ήττες στο Σεφ!!!

μπερδεψες τους αγωνες και τις ενοτητες

το ολυμπιακος-ρεαλ ειναι σε λιγες μερες,οχι σημερα laugh.gif
Ledas
Eνταξει ο back 2 back είναι φοβερός στο να πετάει υπογειως καμουφλαρισμένες φυτιλιές και να φευγει ξεγλιστρώντας κατω απο τα ρανταρ σαν χελι. Αν δεν κανω λαθος τη συγκριση των βημάτων του τζεημς με τον σπανουλη εκεινος την πεταξε, εγινε το θρεντ ροντεο και την εκανε με ελαφρα. αχαχαχαχα smiley.gif

Σορρυ αν σε μπερδεψα με αλλον και αν σου προσαπτω πργαματα που δεν εκανες. Βαριεμαι να ψαχνω. Οπως και να χει σε παω, γιατί εισαι αλανι.
jonaldidhs
QUOTE (garou @ Mar 16 2017, 15:11 ) *
μπερδεψες τους αγωνες και τις ενοτητες

το ολυμπιακος-ρεαλ ειναι σε λιγες μερες,οχι σημερα laugh.gif

+1

QUOTE (Ledas @ Mar 16 2017, 15:24 ) *
Eνταξει ο back 2 back είναι φοβερός στο να πετάει υπογειως καμουφλαρισμένες φυτιλιές και να φευγει ξεγλιστρώντας κατω απο τα ρανταρ σαν χελι. Αν δεν κανω λαθος τη συγκριση των βημάτων του τζεημς με τον σπανουλη εκεινος την πεταξε, εγινε το θρεντ ροντεο και την εκανε με ελαφρα. αχαχαχαχα smiley.gif

Σορρυ αν σε μπερδεψα με αλλον και αν σου προσαπτω πργαματα που δεν εκανες. Βαριεμαι να ψαχνω. Οπως και να χει σε παω, γιατί εισαι αλανι.

+1
Εχω πει εδω και μια βδομαδα για νικη Παο με +10 αποψε..Κατι οτι η ρεαλ δεν πολυκαιγεται,κατι οτι ο Πασκουαλ θελει σαν τρελος τα ματς απεναντι στη ρεαλ,κατι οτι μας ταιριαζει η ρεαλ,κατι οτι ο Παναθηναικος θα παιξει συγκεντρωμενα αποψε να σου το +10..
pan24
QUOTE (jonaldidhs @ Mar 16 2017, 15:32 ) *
+1


+1
Εχω πει εδω και μια βδομαδα για νικη Παο με +10 αποψε..Κατι οτι η ρεαλ δεν πολυκαιγεται,κατι οτι ο Πασκουαλ θελει σαν τρελος τα ματς απεναντι στη ρεαλ,κατι οτι μας ταιριαζει η ρεαλ,κατι οτι ο Παναθηναικος θα παιξει συγκεντρωμενα αποψε να σου το +10..

Υπερβολικη εξαρτηση απο το τριποντο εχουμε και ειναι και θεμα μερας
Αν οι ταρζανιες του τζειμς δεν βγουν η βαλουμε κατω απο 12-15 τριποντα δεν θα κερδισουμε
provat
QUOTE(pan24 @ Mar 16 2017, 15:40 ) *
Υπερβολικη εξαρτηση απο το τριποντο εχουμε και ειναι και θεμα μερας
Αν οι ταρζανιες του τζειμς δεν βγουν η βαλουμε κατω απο 12-15 τριποντα δεν θα κερδισουμε


Αυτο σημαινει 35-40 προσπαθειες τουλαχιστον.
Ουτε διαγωνισμος να ηταν.
Μπασκετ θα δουμε?
jonaldidhs
QUOTE (pan24 @ Mar 16 2017, 15:40 ) *
Υπερβολικη εξαρτηση απο το τριποντο εχουμε και ειναι και θεμα μερας
Αν οι ταρζανιες του τζειμς δεν βγουν η βαλουμε κατω απο 12-15 τριποντα δεν θα κερδισουμε

Αυτα τα παιχνιδια κερδιζονται οταν ολη η ομαδα ειναι καλη..Και σημερα πιστευω οτι ολη η ομαδα θα ειναι καλη..Και τριποντα σαφως θα μπουν πολλα οταν ολοι οι ποιχτες μας ειναι καλοι σουτερ με εξαιρεση βεβαιως βεβαιως τον Καλαθη..
salonikatasos
συνήθως τα ντέρμπι με τους μεγάλους στο ΟΑΚΑ τα κερδίζουμε εύκολα (όπως κάναμε πχ με τη φενέρ). λίγο η ανάγκη να τελειώνουμε με τις όποιες υποψίες για αποκλεισμό,λίγο η ανάγκη να επιστρέψουμε στις νίκες μετά από 2 κακές ήττες σε ματς που ήταν δικά μας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα,λίγο η ώθηση που πάντα δίνει το ΟΑΚΑ στην ομάδα,πιστεύω θα έρθει μια σχετικά άνετη νίκη κοντά σε δίψηφιο νούμερο.

αν ο καλάθης δεν παίξει θα είναι μεγάλη απώλεια. είναι ο μόνος που μπορεί να ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό αμυντικά και επιθετικά το ίδιο καλά. ο james ενώ αμυντικά δεν είναι κακός ατομικά,ώρες ώρες τρώει γερά σκαλώματα και αφήνει παίχτες ελεύθερους ή δεν τους πιέζει καν και τρώμε lay up. ο παππάς είναι αρκετά πιεστικός,αλλά το παρακάνει πολλές φορές και χρεώνεται με φάουλ. ο φελντέιν καλούτσικος αμυντικά,αλλά τον llull δεν μπορεί να τον πιάσει

ο μπουρούσης πρέπει να παίρνει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και να πηγαίνει για να τελειώνει φάσεις και όχι να κάνει αυτές τις σκαστές πάσες ή να κοιτάει μόνο να βγάλει ελεύθερο τρίποντο. ο λάσο θα πάει λογικά σε ατομική άμυνα και όχι double team,οπότε όσο πιο κοντά πάρει τη μπάλα,τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να σκοράρει ή να φορτώσει φάουλ τους πολλούς ψηλούς της ρεάλ



ΥΓ. η ρεάλ και ο παναθηναϊκός είναι οι ομάδες που επιχειρούν τα περισσότερα τρίποντα και βάζουν τα περισσότερα τρίποντα από κάθε άλλη ομάδα στη διοργάνωση,με διαφορά κιόλας από τους υπόλοιπους και με σχεδόν ίδιο ποσοστό (περίπου 37%). σουτάρουν όλοι και από τις 2 ομάδες(εκτός του αγιόν και του χάντερ),οπότε καθόλου απίθανο να πάμε σε διαγωνισμό τριπόντων σήμερα με ταρζανιές γιουλ από τη μία και τζέιμς από την άλλη. γενικά πάντως θεωρώ ότι με τη ρεάλ ματσάρουμε αρκετά καλά
pan24
QUOTE (provat @ Mar 16 2017, 16:03 ) *
Αυτο σημαινει 35-40 προσπαθειες τουλαχιστον.
Ουτε διαγωνισμος να ηταν.
Μπασκετ θα δουμε?

Αυτο θελω να πω...
Αν δεν εχουμε 40+% στο τριποντο δεν κερδιζουμε οπως παιζουμε το τελευταιο διμηνο
Η ρεαλ δεν καιγεται ομως θα παιξει μπασκετ δεν εχουν ερθει για να δουν την ακροπολη
Ledas
Παντως δεν ειναι απίθανο να βάλουμε 13 τρίποντα. Αυτό σημαίνει ότι αν πιάσουμε κανα ποσοστό γύρω στο 35% θα πρέπει να βαρέσουμε καμιά 30αρια (βαριέμαι να κανω μεθοδο των τριων τώρα). Δεν ειναι απαγορευτικό νούμερο. Καπου εκεί βαράμε σε κάθε ματς.

Οπως και να χει δεν ειμαι αισιοδοξος. Βασικά μονο με αρμανι ειμαι αισιοδοξος. Για να δουμε αν θα επαληθευτεί η αισιοδοξία σας σήμερα.

ENTIT: Εκανα τις πράξεις και το 13/30 είναι ποσοστο περιπου 43%. Δυσκολο νούμερο. 11-12 τριποντα είναι το πιθανό για πιο ρεαλιστικό ποσοστο.
Quincy
QUOTE(pan24 @ Mar 16 2017, 14:40 ) *
Υπερβολικη εξαρτηση απο το τριποντο εχουμε


Συμφωνώ. Και δεν το βρίσκω και κακό αφού έχει -καλούς- σουτέρ και στις 5 θέσεις ο ΠΑΟ. Πάντως με την Ζαλγκίρις που σουτάρατε αρκετά κάτω από το μέσο όρο έμεινε στους 50κατι πόντους η ομάδα.
Ledas
QUOTE (Quincy @ Mar 16 2017, 17:00 ) *
Συμφωνώ. Και δεν το βρίσκω και κακό αφού έχει -καλούς- σουτέρ και στις 5 θέσεις ο ΠΑΟ. Πάντως με την Ζαλγκίρις που σουτάρατε αρκετά κάτω από το μέσο όρο έμεινε στους 50κατι πόντους η ομάδα.

Λογικό, αφού μόνο ο μπουρούσης παίζει κοντά στη ρακέτα και αυτό όταν δεν παρκαρεται στο τριποντο και αυτός. Ολοι οι υπολοιποι παιζουν ρολόι. Με εναν παίχτη να παίζει κοντά στη ρακέτα σε ολόκληρη την ομάδα, λογικό είναι όταν δεν μπαίνουν τα τρίποντα να παθαινεις πανωλεθριες τύπου ζαλγκίρις (στο πρώτο ημίχρονο πανως καναμε πιο ορθολογικές επιθέσεις και πιο κοντά στη ρακέτα πριν αρχίσουν τα γιουρια). Εδώ ο καλάθης που ειναι ασουτος στηνεται στην περιφερεια αντί να κανει κοψιματα στη ρακέτα. Εβλεπα λεκαβιτσιους και πανκος και ζήλευα. Γενικά έχουμε τρελή ανισσοροπία στο παιχνίδι μας που παιζουμε μονοδιάστατα.
Quincy
@Ledas

Δεν εννούσα τα ποσοστά ευστοχίας, αλλά τις λίγες προσπάθειες.
Ledas
QUOTE (Quincy @ Mar 16 2017, 17:13 ) *
@Ledas

Δεν εννούσα τα ποσοστά ευστοχίας, αλλά τις λίγες προσπάθειες.

Οκ. Αναμενόμενο είναι να βαρέσαν λιγότερα απο αλλες φορές (δε θυμαμαι ποσα πηραμε), γιατί όσα είχαμε βαρέσει ήταν για τα πανηγύρια. Και για αυτό δεν περάσαμε τους 60 ποντους. Γιατί ελλειψει τριπόντου δεν ειχαμε εναλλακτικό σχέδιο και δεν ξεραμε τι να κανουμε την μπαλα. Βαζαμε τον καλαθη να πηγαινει ντουγρου μεσα και να πετα σα σερβιτόρος τη μπαλα στο ταμπλο, σχεδιαζαμε επιθεσεις για να πεταμε την μπαλα απο τα χέρια μας. Πατατρακ εν ολίγοις. Δηλαδή θέλω να πω ότι οι λιγοι πόντοι δεν οφείλονταν στο ότι βαρέσαμε λίγα τρίποντα, αλλά στο ότι δεν έχουμε σχέδιο να παίξουμε κάτι άλλο που αναεφερα και στην πρωτη απαντηση του πρωτου κομμεντ σου.

Ελπίζω τώρα που γύρισε ο γκιστ να μην τον ακροβολίσουμε και αυτόν στην περιφέρεια, μπας και δουμε επιτέλους κάτι διαφορετικό.
Quincy
QUOTE(Ledas @ Mar 16 2017, 16:24 ) *
Οκ. Αναμενόμενο είναι να βαρέσαν λιγότερα απο αλλες φορές (δε θυμαμαι ποσα πηραμε), γιατί όσα είχαμε βαρέσει ήταν για τα πανηγύρια. Και για αυτό δεν περάσαμε τους 60 ποντους. Γιατί ελλειψει τριπόντου δεν ειχαμε εναλλακτικό σχέδιο και δεν ξεραμε τι να κανουμε την μπαλα.


Γύρω στα 30 σουτάρει ανά παιχνίδι, στο Κάουνας σούταρε 18. Δεν είναι λογική να μην σουτάρουν επειδή δεν μπαίνουν, δεν γίνεται αυτό. Στο boldαρισμένο συμφωνώ, αλλά δεν είναι η εποχή για πειράματα.

Οκ, δεν λέω ότι έμεινε τόσο χαμηλά στο σκορ μόνο και μόνο επειδή σούταρε λιγότερο, η εμφάνιση της ομάδας ήταν γενικά κακή. Αλλά ο Παναθηναικός φέτος σκοράρει-κερδίζει κυρίως από το τρίποντο, δεν μπορεί να αλλάξει πλέον αυτό.
back2back
QUOTE(Ledas @ Mar 16 2017, 15:24 ) *
Eνταξει ο back 2 back είναι φοβερός στο να πετάει υπογειως καμουφλαρισμένες φυτιλιές και να φευγει ξεγλιστρώντας κατω απο τα ρανταρ σαν χελι. Αν δεν κανω λαθος τη συγκριση των βημάτων του τζεημς με τον σπανουλη εκεινος την πεταξε, εγινε το θρεντ ροντεο και την εκανε με ελαφρα. αχαχαχαχα smiley.gif

Σορρυ αν σε μπερδεψα με αλλον και αν σου προσαπτω πργαματα που δεν εκανες. Βαριεμαι να ψαχνω. Οπως και να χει σε παω, γιατί εισαι αλανι.


1 Δεν είχα γράψει τίποτα για τα βήματα του τζέιμς

2 Για την προϊστορία έκανα απλά διόρθωση γιατί είχα γράψει ότι όποτε έρχεται η Ρεάλ στην Ελλάδα χάνει με κατεβασμένα τα χέρια

Προφανώς με μπερδεύεις με κάποιον άλλο
provat
QUOTE(Ledas @ Mar 16 2017, 16:36 ) *
Παντως δεν ειναι απίθανο να βάλουμε 13 τρίποντα. Αυτό σημαίνει ότι αν πιάσουμε κανα ποσοστό γύρω στο 35% θα πρέπει να βαρέσουμε καμιά 30αρια (βαριέμαι να κανω μεθοδο των τριων τώρα). Δεν ειναι απαγορευτικό νούμερο. Καπου εκεί βαράμε σε κάθε ματς.

Οπως και να χει δεν ειμαι αισιοδοξος. Βασικά μονο με αρμανι ειμαι αισιοδοξος. Για να δουμε αν θα επαληθευτεί η αισιοδοξία σας σήμερα.

ENTIT: Εκανα τις πράξεις και το 13/30 είναι ποσοστο περιπου 43%. Δυσκολο νούμερο. 11-12 τριποντα είναι το πιθανό για πιο ρεαλιστικό ποσοστο.



Μια που καταπιαστηκαμε με υποθετικα στατιστικα: Αν θεωρησουμε οτι ενα εφικτο ποσοστο επιτυχιας στα τριποντα ειναι 35% για να εχουμε 13 ευστοχα πρεπει να επιχειρηθουν 37 . Επειδη βεβαια τα ποσοστα ειναι ο επιστημονικος τροπος για να θολωσει κανεις τα πραγματα, πρεπει να εχουμε και στοιχεια για τι ποσοστο τριποντων δεχεται και η αντιπαλη αμυνα. Κοινως τρεχα γυρευε. Και επιπλεον και στην περιπτωση που μπουν αυτα τα τριποντα θα πρεπει να μπει και κανενα διποντο, μια και με 13 αντε 15 Χ 3, δηλαδη με 45 ποντους σπανιως κερδιθηκε παιγχνιδι. ΚΑι προυποθεση η αμυνα να μην ειναι σουρωτηρι.
Ledas
QUOTE (provat @ Mar 16 2017, 18:41 ) *
Μια που καταπιαστηκαμε με υποθετικα στατιστικα: Αν θεωρησουμε οτι ενα εφικτο ποσοστο επιτυχιας στα τριποντα ειναι 35% για να εχουμε 13 ευστοχα πρεπει να επιχειρηθουν 37 . Επειδη βεβαια τα ποσοστα ειναι ο επιστημονικος τροπος για να θολωσει κανεις τα πραγματα, πρεπει να εχουμε και στοιχεια για τι ποσοστο τριποντων δεχεται και η αντιπαλη αμυνα. Κοινως τρεχα γυρευε. Και επιπλεον και στην περιπτωση που μπουν αυτα τα τριποντα θα πρεπει να μπει και κανενα διποντο, μια και με 13 αντε 15 Χ 3, δηλαδη με 45 ποντους σπανιως κερδιθηκε παιγχνιδι. ΚΑι προυποθεση η αμυνα να μην ειναι σουρωτηρι.


Ναι το διορθωσα στο εντιτ το ποσοστο που εκανα πρoχειρα στην αρχη. Εννοείται πως δεν αναφερόμουν ότι πρέπει απλά να βάλουμε 13 τριποντα και να παρουμε μονο 37 επιθεσεις. 37 επιθέσεις ειναι τραγικό νουμερο για ένα ολόκληρο σαρανταλεπτο. Αναφερόμουν μόνο στα τριποντα ανεξαρτήτως διπόντων. Από οσα στατιστικά θυμάμαι οι προσπάθειες διπόντων τριπόντων είναι περίπου μοιρασμένες. Οπότε μπαινουν στην εξίσωση και καμιά 35αριά δίποντα. Εκεί ρεαλιστικά για να κερδίσει μια ομάδα πρέπει να έχει πάνω από 60% ποσοστό. Μονο αν στα τρίποντα χτυπήσεις 45% συγχωρείτα ποσοστό διπόντων κάτω από 60%. Κατά αντιστοιχεία και οι βολές πρέπει να είναι από 70%.

Τελοσπαντων μικρή σημασία έχουν αυτά και πάνε στράφι, γιατί δε συνυπολογίζουν την άμυνα, καθώς και το πως παιζει ο αντίπαλος. Τι να το κανεις ένα ποσοστο 50% τριποντα και 80% στα άλλα, αν έχεις εκτελέσει λιγότερες επιθέσεις επειδή δε μπορείς να τρέξεις γρήγορες επιθέσεις και πας σε αργό τέμπο ή δε μπορείς να έχεις δευτερες ευκαιρίες από ριμπαουντ και αντιθετα οι αντπαλοι εχουν πολλαπλασιες επιθεσεις και κυραρχια στα ριμπαουντ.

Η φάση είναι να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πουμε έτσι για το ροκ και την πλάκα μας.
shtarkws
Καλησπέρα σας
Ledas
QUOTE (back2back @ Mar 16 2017, 18:26 ) *
1 Δεν είχα γράψει τίποτα για τα βήματα του τζέιμς

2 Για την προϊστορία έκανα απλά διόρθωση γιατί είχα γράψει ότι όποτε έρχεται η Ρεάλ στην Ελλάδα χάνει με κατεβασμένα τα χέρια

Προφανώς με μπερδεύεις με κάποιον άλλο

Οκ συγγνωμη τότε. Σε μπερδεψα με καποιον αλλο τότε.

Καλησπέρα shtarkws
pan24
QUOTE (Quincy @ Mar 16 2017, 17:00 ) *
Συμφωνώ. Και δεν το βρίσκω και κακό αφού έχει -καλούς- σουτέρ και στις 5 θέσεις ο ΠΑΟ. Πάντως με την Ζαλγκίρις που σουτάρατε αρκετά κάτω από το μέσο όρο έμεινε στους 50κατι πόντους η ομάδα.

Εξαρταται αν ειναι καλο η κακο απο το πως βγαινουν αυτα τα τριποντα και τι κανεις τις μερες που δεν θα μπουν τα τριποντα/η αντιπαλη αμυνα θα ειναι καλη και δεν θα σε αφησει να σουταρεις υπο καλες προυποθεσεις
Το να βαζουν 3/5 τριποντα ο τζειμς και ο ριβερς στην ληξη του χρονου με χερι κρεμασμενοπανω τους δεν μου λεει κατι
Καποια στιγμη δεν θα μπουν

Τα του σινγκλετον ειναι ''καλα'' αφου εχεις το πλεονεκτημα οτι συνηθως οι αντιπαλοι ψηλοι δεν μπορουν να τον ακολουθησουν μεχρι την περιφερεια
Και παλι ομως γινεται καταχρηση με αποτελεσμα η ρακετα να ειναι αδεια

Οταν δεν μπαινουν τα τριποντα μια λυση θα ηταν ο μπουρουσης ο οποιος ομως θυμαται να παιξει 1 φορα στο διμηνο

Ετσι οταν τα τριποντα δεν μπαινουν και η αντιπαλη αμυνα δεν σε αφηνει να βρεις τριποντο με καλες προυποθεσεις χανεις οπως με την ζαλγκιρις η τρως 15-20 στο κεφαλι οπως εγινε με την φενερ αν παιζεις με τοπ ομαδες

Μια ομαδα με καποιον που μπορει να αντιμετωπισει στο 1vs1 τον τζειμς και 1 ΜΑΠ που μπορει να ακολουθησει τον σινγκλετον στην περιφερεια σε παιζει man2man και σε αναγκαζει σε ταρζανιες και σκοτωμενα

Σημερα εχουμε το καλο οτι ειναι στο οακα που συνηθως σουταρουμε καλα
provat
Παρα την μεχρι τωρα καλη εμφανιση, εχει πεσει σιωπη!
Dred11
Τα 2 φάουλ του Σίνγκλεντον βάζουν μεγάλο πρόβλημα.
garou
τσιρκο και αμυντικα και επιθετικα
αποκορυφωση η λαθος επαναφορα του γιανναρου και η φαση που βαζει τριποντο ο φελντειν,κανει χειρονομιες και γκετιες στην εξεδρα και στην αμεσως επομενη φαση κοιμαται και ο παιχτης του ριχνει τριποντο αμαρκαριστος
pan24
Καλο οτι ο ντοντσιτς δεν ξεκινησε καλα
Και τα τριποντα μπαινουν,καλα παμε
xomitsious
Ωραιο παιχνιδι μεχρι στιγμης, και απ'τις δυο ομαδες...
tanasen01
Είδαμε και πικ ν ρολ Γκιστ Καλάθη, αμυντικα στο ζωγραφιστό είμαστε κακοι
garou
QUOTE (tanasen01 @ Mar 16 2017, 21:56 ) *
Είδαμε και πικ ν ρολ Γκιστ Καλάθη, αμυντικα στο ζωγραφιστό είμαστε κακοι

δεν εχει παρει ακομα μπροστα το αμυντικο υπεροπλο γκιστ γιαυτο
κατσε να παρει μπροστα και δεν θα περναει τιποτα
Nik Tepits
Καλα ο Φελντειν στο κοσμο του, γιατι συνεχιζει να τον βαζει ο Πασκουαλ αντι να αυξησει τον χρονο του Παππα και του Ριβερς, μονο αυτος ξερει. Μονο τριποντο, και στην αμυνα χωνι. Μεγαλο παιχνιδι απο Χαντερ, οτι θελει κανει κατω απ τη ρακετα. Κρυο το ΟΑΚΑ, μαλλον απ τις 2 συνεχομενες ηττες. Πρεπει να μπουμε με παθος, ενταση, τσαμπουκα γιατι αμα δεν το παρουμε σημερα χανομαστε. Η Ρεαλ δεν τρεχει τιποτα να χασει.
salonikatasos
καλό ματς με γρήγορο ρυθμό. ο γκάμπριελ επιβεβαιώνει γι άλλη μια φορά ότι είναι μια λίγο καλύτερη έκδοση πέτγουεϊ και δεν κάνει γι αυτό το επίπεδο. κακός και ο μπουρούσης αμυντικά,επιθετικά τουλάχιστον δεν κάνει συνέχεια βήματα όταν τον κλείνουν 2 παίχτες(που δεν το περίμενα ότι θα το κάνει ο λάσο) και τη δίνει σωστά στους συμπαίχτες του. μας έχει κάνει ζημιά ο χάντερ και ο ράντολφ όσο ήταν μέσα ο πρίγκηπας του bell air και ξάδερφος του κιάμου.

ο καλάθης τελικά σήμερα καλύτερα να μην έπαιζε icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.