Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κανονες Μπασκετ.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
therock003
Παιδια ενδιαφερομαι να ενημερωθω εκτενεστερα για τους κανονισμους που ισχυουν εντος του αγωνιστικου χωρου. Παιζω μπασκετ σε διαφορα γηπεδακια με παρεες, και συνειδητοποιω πως σε διαφορετικα μερη τεινει ο καθενας να ζηταει τα δικα του, και δεν μπορω να ξερω ποιος εχει δικιο.

2 απο τα κυριοτερα που αντιμετωπιζονται.
Α) Να χτυπας την μπαλα απο τα χερια του αντιπαλου (χωρις να β ρεις τα χερια του) και ο αλλος να ζηταει φαουλ επειδη του την κατεβασες χωρις να εχει φυγει πρωτου απο τα χερια του.

Β) Διαφορα φαουλ που ζητουνται στον αερα κατα την διεκδικηση, η φαουλ με το σωμα την στιγμη που καποιος εχει σηκωθει για λαυ-απ που δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν.

Αυτα ειναι τα 2 κυριοτερα που εμφανιζονται συχνα και με προβληματιζουν, αλλα οπως προειπα θελω να ερευνησω ειδικοτερα και εκτενεστερα τους κανονισμους για να ξερω τι μου γινεται.
dizzy_fingers
Σε πρήζουν οι αντίπαλοι με αυτά τα φάουλ ε? biggrin.gif
Σχεδόν όλοι πρέπει να έχουμε χάσει την υπομονή μας από διάφορους περίεργους στα ανοιχτά που δεν έχουν ιδέα από τους κανονισμούς (ή τους μπερδεύουν με του ποδοσφαίρου...έχει τύχει να μου ζητήσουν φάουλ "2 σε 1" σε μονό 40.gif )...


Λοιπόν:
A) Δεν είναι φάουλ. Όσο δυνατά και να χτυπάς τη μπάλα μέσα από τα χέρια του αντίπαλου, ακόμα κι αν ακουστεί μέχρι το ΟΑΚΑ η σφαλιάρα στη μπάλα, δεν είναι φάουλ...από τη στιγμή που βρίσκεις μόνο αυτή. Τη στιγμή που θα βγεις χέρια, είναι φάουλ.

Β) Εξαρτάται την επαφή. Αν κερδίζεις πλεονέκτημα με την "επαφή" που κάνεις (πχ να τον σπρώξεις κρυφά με το σώμα και να τον βγάλεις από την πορεία του είτε στο layup είτε στο ριμπάουντ) τότε είναι φάουλ. Οι απλές επαφές που είναι αναπόφευκτες σε αυτό το άθλημα δεν είναι φάουλ, αλίμονο. Καταλαβαίνεις πως εδώ μπορεί να υπάρξουν αρκετές περιπτώσεις ασάφειας αλλά ακόμα και στην Α1 υπάρχουν περιπτώσεις που "είναι-δεν είναι" φάουλ.


Αυτά γνωρίζω, αν και δεν είμαι διαιτητής.
Κάποια λινκ για κανονισμούς ή ακόμα και καλύτερες εξηγήσεις θα δώσουν και οι υπόλοιποι, έχουμε και διαιτητές στο φόρουμ, οπότε λογικά θα έχεις σύντομα την κατοχυρωμένη απάντησή σου smile.gif.
therock003
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 26 2009, 17:49 ) *
Σε πρήζουν οι αντίπαλοι με αυτά τα φάουλ ε? biggrin.gif
Σχεδόν όλοι πρέπει να έχουμε χάσει την υπομονή μας από διάφορους περίεργους στα ανοιχτά που δεν έχουν ιδέα από τους κανονισμούς (ή τους μπερδεύουν με του ποδοσφαίρου...έχει τύχει να μου ζητήσουν φάουλ "2 σε 1" σε μονό 40.gif )...


Ναι αστα, μυγιαγγιχτοι αχουν γινει ολοι και ζητανε οτι θελουν!

Αυτο με το να χτυπας την μπαλα ποτε δεν το καταλαβα, μερικες φορες μου λεγαν πως αμα δινει ο διατητης κατι τετοιο αμεσως το δινει, ε και εγω υπεθεσα υπεθεσα πως ο διατητης ισως να το δινει επειδη δεν θα μπορει να καταλαβει αν βρισκεις χερι.

QUOTE
έχει τύχει να μου ζητήσουν φάουλ "2 σε 1" σε μονό 40.gif


Α καλα, ελπιζω μονο να τους εδωσες κανα wash & go και οχι το "φαουλ".

Αυτο με την εναερια μονομαχια θελω να το κατανοησω πληρως ομως για να ξερω τι παιζει. Επειδη παιζω πολυ σκληρα στην Αμυνα, και ειδικα στα σουτ κατω απο το καλαθι σηκωνομαι συνεχεια για ταπα και πολλες φορες το ζητανε. Το εκτοπισμα οκ το καταλαβαινω, αλλα ειναι φορες που τον αλλονα λιγο να τον ακουμπισεις με το σωμα με την μια να ζητησει φαουλ ρε παιδι μου. Εγω δεν το εχω ζητησει ποτε αυτο ακομα και αν ο αλλος με ριξει κατω.

panagiotisTheDream
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 26 2009, 17:49 ) *
έχει τύχει να μου ζητήσουν φάουλ "2 σε 1" σε μονό 40.gif )..


icon_drunk.gif

Πάντως κάπουε παίζαμε με έναν τύπο γύρω στα 40 που έμενε στο Τορόντο (αλλά ήταν Έλληνας και είχε έρθει διακοπές στο πατρικό του) ο οποίος έπαιζε πολύ καλό μπάσκετ....Σε κανα δυο τρεις περιπτώσεις έτυχε (ναι, καλά 69.gif ) να του κάνω κάποια δυνατά φάουλ και να μη ζητάει τίποτα...οπότε του λέω πως αν του κάνω φάουλ να το ζητάει κλπ...και μου λέει "παίξε ρε, αν δε βγει αίμα δε ζητάω φάουλ!" smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

με τέτοιους τύπους είναι να παίζεις μπασκετάκι.... cool.gif

υγ: σόρυ για το off topic
Nicole
Γειά σας παιδιά! Είμαι νέα εδώ στο Forum και έχω και εγώ κάποιες απορίες να ρωτήσω. Ίσως να σας φανούν λίγο γελείες, αλλά είμαι λίγο αρχάρια στο Basket.... smiley.gif

Λοιπόν ξεκινάω...

1) Για παράδειγμα έχουμε την κόκκινη και την πράσινη ομάδα. Η κόκκινη βγάζει την μπάλα έξω, οπότε η πράσινη ομάδα έχει την μπάλα.
α) Ο αρχηγός της πράσινης ομάδας θα διαλέξει ποιος παίκτης απο την ομάδα του θα είναι αυτός που θα καθήσει έξω απο το γήπεδο και θα δώσει την μπάλα? (δεν ξέρω αν αυτή η πράξη έχει και κάποιο όνομα)
β) Τη στιγμή που αυτός ο παίκτης πάει να δώσει την μπάλα σε κάποιον συμπαίκτη του, οι παίκτες της κόκκινης ομάδας επιτρέπετε να μαρκάρουν τους πράσινους?

2) Η κόκκινη ομάδα βαζει καλάθι.
α) Πάλι ποιος διαλέγει, ποιος θα δώσει την μπάλα απο τους πράσινους?
β) Εκείνη την στιγμή οι πράσινοι παίκτες επιτρέπετε να μαρκάροντε απο τους κόκκινους?


Αυτά μέχρι στιγμής... rolleyes.gif
kotzito
QUOTE(Nicole @ Mar 7 2010, 01:05 ) *
Γειά σας παιδιά! Είμαι νέα εδώ στο Forum και έχω και εγώ κάποιες απορίες να ρωτήσω. Ίσως να σας φανούν λίγο γελείες, αλλά είμαι λίγο αρχάρια στο Basket.... smiley.gif

Λοιπόν ξεκινάω...

1) Για παράδειγμα έχουμε την κόκκινη και την πράσινη ομάδα. Η κόκκινη βγάζει την μπάλα έξω, οπότε η πράσινη ομάδα έχει την μπάλα.
α) Ο αρχηγός της πράσινης ομάδας θα διαλέξει ποιος παίκτης απο την ομάδα του θα είναι αυτός που θα καθήσει έξω απο το γήπεδο και θα δώσει την μπάλα? (δεν ξέρω αν αυτή η πράξη έχει και κάποιο όνομα)
β) Τη στιγμή που αυτός ο παίκτης πάει να δώσει την μπάλα σε κάποιον συμπαίκτη του, οι παίκτες της κόκκινης ομάδας επιτρέπετε να μαρκάρουν τους πράσινους?

2) Η κόκκινη ομάδα βαζει καλάθι.
α) Πάλι ποιος διαλέγει, ποιος θα δώσει την μπάλα απο τους πράσινους?
β) Εκείνη την στιγμή οι πράσινοι παίκτες επιτρέπετε να μαρκάροντε απο τους κόκκινους?


Αυτά μέχρι στιγμής... rolleyes.gif

Καλως ηρθες στο φορουμ!!!


1-Οποιος παικτης θελει μπορει να κανει την επαναφορα.Απο κει και περα και ο αρχηγος της ομαδας και ο προπονητης μπορουν αν θελουν να δωσουν εντολη να κανει την επαναφορα καποιος συγκεκριμενος παικτης,αν και συνηθως την εντολη την δινει μονο ο προπονητης.Οι παικτες της κοκκινης ομαδας επιτρεπεται να μαρκαρουν τους πρασινους.

2-Αντιστοιχα με το 1 και για τα δυο ερωτηματα.
Nicole
Ευχαριστώ για την απάντηση... smile.gif

Να ρωτησω και κάτι ακόμα. Σε ένα δοκιμαστικό παιχνίδι που είχα πάιξει, είχα παρατηρίσει ότι: Η κόκκινη έβαλε καλάθι, την πήρε την μπάλα ενας παίχτης απο την πράσινη, καθόταν έξω και πρώτα έδωσε την μπάλα σε έναν παίχτη τον Α και μετά ο Α στον Β και μετά άρχιζαν να ανοιγονται στο γήπεδο. και επίσης εκείνη την στιγμή οι κόκκινοι δεν μαρκαραν αυτούς τους παίχτες (Α & Β).

Έτσι πρέπει να γίνεται...? rolleyes.gif
Igor
O Gershon ηταν προπονητης ? biggrin.gif
Nicole
Δεν τον ξέρω αυτόν τον Gershon, αλλα γιατί τι έχει κάνει? rolleyes.gif
Alexmei
η αντίπαλη ομάδα μπορει να μαρκάρει όσο πιεστικά θέλει την ομάδα που κάνει την επαναφορά απ'έξω. Εκτός βέβαια αν υπάρχει fair play εκεί όπου πάνω σε κάποιο περιστατικό (διακοπή του παιχνιδιού λόγω τραυματισμού, κορδόνια ή η ίδια η ομάδα βγάλει τη μπάλα έξω γιατί ένας αντίπαλος έχει χτυπήσει) τότε ηθικά η αντίπαλη ομάδα δεν πιέζει στην επαναφορά.

Πιο αναλυτικά:

Εάν η κόκκινη ομάδα έχει την μπάλα, χτυπήσει ένας πράσινος και ένας παίχτης της κόκκινης ομάδας βγάλει την μπάλα έξω για να διακοπεί το παιχνίδι (αν ο διαιτητής δεν το διακόψει), τότε τυπικά την επαναφορά την έχει η πράσινη ομάδα. Όμως η πράσινη ομάδα λειτουργεί κάτω από το fair play και μετά την επαναφορά ξαναβγάζει την μπάλα έξω για να την πάρει η κόκκινη ομάδα. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται πιο πολύ στο ποδόσφαιρο που έχει μεγαλύτερες αποστάσεις και ο διαιτητής ίσως να μη δει κάποιον παίχτη που έχει τραυματιστεί. Συνήθως στο μπάσκετ επειδή είναι μικρότερο το γήπεδο, οι διαιτητές προλαβαίνουν να διακόψουν το παιχνίδι.

Σημείωση: Ας σκεφτούμε αυτό το σενάριο :
Η πράσινη ομάδα σουτάρει και διεκδικείται το rebound. Κατα την διάρκεια, ένας πράσινος τραυματίζεται (όχι εμφανή τραυματισμό, πχ. σπάσιμο ποδιού, αλλά τραβηγμα ή κατι που δεν τον αφήνει να συνεχίσει) τότε ο διαιτητής πιστεύω πως δεν πρέπει να διακόψει το παιχνίδι, διότι δεν γνωρίζει εάν ο πράσινος κάνει θέατρο με σκοπό να σταματήσει ο αιφνιδιασμός της αντίπαλης ομάδας. Αντίστοιχα σε άλλα σημεία του γηπέδου μέσα από μία κόντρα ή άλλες καταστάσεις.

Δεν γνωρίζω αν ο κανονισμός λέει κάτι αντίστοιχο.
balomazoxtra
QUOTE(Igor @ Mar 7 2010, 23:25 ) *
O Gershon ηταν προπονητης ? biggrin.gif

77.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif 41.gif 41.gif 77.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.