Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OLYMPIC AIR
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
suspect
Ταξιδεύω συχνά στη Μυτιλήνη και συνήθως προτιμώ την Aegean. Οσες φορές στο παρελθόν προτίμησα την πτήση της Ολυμπιακής ( και εχω υποσχεθεί στον Ξένιο Ζευ ότι με το καινούριο της όνομα δεν θα την προφέρω ποτέ ) γιατί με βόλευε η ωρα, την πρώτη φορά βλαστήμησα και τις υπόλοιπες ήμουν έτοιμος.

Περίμενα στωικά την απερίγραπτη καθυστέρηση διαβάζοντας ένα βιβλίο, διεκπεραιώνοντας την επαγγελματική γραφειοκρατία και υπέμεινα την πτήση σε ένα αεροπλάνο που τα παραθυρά του είχαν να πλυθούν από το πρώτο και τελευταίο ταξίδι του Τιτανικού.

Τα φερε λοιπόν η μοίρα και επέστρεψα από τη Μυτιλήνη με την Ολυμπιακή.
Εξεπλάγην.

  • Το αεροπλάνο ξεκίνησε 3 λεπτα ΠΡΙΝ από την καθορισμένη ωρα πτήσης!
  • Τα παράθυρα ηταν πεντακάθαρα και έβγαλα μερικές αεροφωτογραφίες!
  • Ο πιλότος έδωσε αρκετές πληροφορίες κατά τη διάρκεια της πτήσης, περισσότερες από τις εντελώς συνηθισμένες.
  • Μας προσέφεραν ένα χορταστικό σάντουιτς και υπέροχα μπισκότα με σοκολάτα! ( εκει που έδιναν ένα ξερό χυμό ή καφέ νερογαλλικό )
  • Η πτήση εκει που με την Aegean διαρκεί περίπου 30’ και η Ολυμπιακή 50’, αυτή τη φορά η Ολυμπιακή κατέβηκε στα 25 !
  • Και τέλος τις βαλίτσες τις παραλάβαμε σε 10΄!


Μπραβο! Εύγε!

Δεν περίμενα τέτοια αλλαγή προς το καλύτερο!
Τελικά ο Βγενόπουλος πέραν των απόψεών του με τις οποιες πολλές φορές συμφωνώ, είναι αξιοσέβαστος και ως προς τα έργα του. Το βρίσκεις λίγο να παραλαμβάνεις μια κατάσταση σαν τη Σαχάρα και να τη μετατρέπεις σε πάρκο;

Αν και φοβάμαι το φαινόμενο Μπερλουσκόνι, πολύ ευχαρίστως θα ψήφιζα τον Βγενόπουλο. Ενας άνθρωπος όταν ξέρει να διαχειστεί τα δικά του λεφτά και να βελτιώνει μαύρες καταστάσεις, μπορεί να διαχειριστεί και των πολλών αντι για τους πολιτικάντηδες που δεν εχουν ούτε ένα ένσημο.
kaukasios
δυσκολα ενας επιτυχημενος επιχειρηματιας θα μπει στην πολιτικη.στην πολιτικη μπαινουν οι χαραμοφαηδες,που δεν εχουν δουλεψει ποτε,που προερχοντε απο πολιτικες οικογεννειες και που σκοπος τους ειναι να προστατεψουν συμφεροντα.
red pyramid88
QUOTE(suspect @ Dec 18 2009, 00:36 ) *
Αν και φοβάμαι το φαινόμενο Μπερλουσκόνι, πολύ ευχαρίστως θα ψήφιζα τον Βγενόπουλο. Ενας άνθρωπος όταν ξέρει να διαχειστεί τα δικά του λεφτά και να βελτιώνει μαύρες καταστάσεις, μπορεί να διαχειριστεί και των πολλών αντι για τους πολιτικάντηδες που δεν εχουν ούτε ένα ένσημο.


Όχι κατ' ανάγκη. Τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται κάποιος για να πετύχει στο χώρο των επιχειρήσεων είναι διαφορετικά απο αυτά της πολιτικής, τόσο στο χαρακτήρα κάποιου όσο και σε άλλους τομείς. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο ή υπερβολικά δύσκολο να είναι κανείς ικανός και στα 2 αλλά η επιτυχημένη εμπορική δραστηριότητα δεν αποτελεί εγγύηση.

Όσο για την Olympic Air, αν και διαβάζοντας την υπόθεση με το φιάσκο του διαγωνισμού για το λογότυπο μου δημιουργήθηκαν οι χειρότερες δυνατές εντυπώσεις, όταν χρειάστηκε να ταξιδέψω με αεροπλάνο τους όντως μου άρεσε το ταξίδι. Δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία για να κάνω σύγκριση με άλλες αεροπορικές, πάντως η εντύπωση μου είναι ότι παραπροσπαθούν να πλασάρουν τον εαυτό τους ως συνέχεια της παλιότερης Ολυμπαικής και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι κάτι καλό -υποτείθεται ότι πέρασε η εταιρεία στα χέρια του Βγενόπουλου για να προσφέρει αυτός κάτι καινούργιο σε όλους τους τομείες, αυτό που ακριβώς είναι?-
giannis_
QUOTE(red pyramid88 @ Dec 18 2009, 01:38 ) *
Όχι κατ' ανάγκη. Τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται κάποιος για να πετύχει στο χώρο των επιχειρήσεων είναι διαφορετικά απο αυτά της πολιτικής, τόσο στο χαρακτήρα κάποιου όσο και σε άλλους τομείς. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο ή υπερβολικά δύσκολο να είναι κανείς ικανός και στα 2 αλλά η επιτυχημένη εμπορική δραστηριότητα δεν αποτελεί εγγύηση.

Όσο για την Olympic Air, αν και διαβάζοντας την υπόθεση με το φιάσκο του διαγωνισμού για το λογότυπο μου δημιουργήθηκαν οι χειρότερες δυνατές εντυπώσεις, όταν χρειάστηκε να ταξιδέψω με αεροπλάνο τους όντως μου άρεσε το ταξίδι. Δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία για να κάνω σύγκριση με άλλες αεροπορικές, πάντως η εντύπωση μου είναι ότι παραπροσπαθούν να πλασάρουν τον εαυτό τους ως συνέχεια της παλιότερης Ολυμπαικής και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι κάτι καλό -υποτείθεται ότι πέρασε η εταιρεία στα χέρια του Βγενόπουλου για να προσφέρει αυτός κάτι καινούργιο σε όλους τους τομείες, αυτό που ακριβώς είναι?-

Πανω σε αυτο βασικα απο οτι γνωριζω ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ αυτη η επιλογη.Προσπαθουν να πονταρουν σε αυτο,στο να θεωρησουν οι ελληνες οτι η ολυμπικ αιρ δεν ειναι μια καινουργια εταιρεια αλλα οτι ειναι η συνεχεια της ολυμπιακης του ωναση και ολα αυτες τις αναμνησεις π φερνει αυτη η εποχη στους συναισθηματικους ελληνες.Ξερετε με τα ωραια και περιποιημενα αεροπλανα,τις αεροσυνοδους με τις στολες σανελ και γενικοτερα ενα αλλο κλιμα.

Ειναι πολυ εξυπνο επικοινωνιακα κατα τη γνωμη μ,ποσο μαλλον οταν ο μεσος ελληνας τα τελευταια χρονια ειχε συνδυασει την ολυμπιακη με καθυστερησεις τραγικο σερβις εν ωρα πτησης,χαμενες βαλιτσες και γενικοτερα ενα ατελειωτο χαος και τωρα η ολυμπιακη -αν θελετε ολυμπικ αιρ- στα ματια των περισσοτερων βρισκει παλι την χαμενη αιγλη της.

Αυτα στον ελληνα για καποιο λογο μετρανε και η ολυμπικ αιρ εκμεταλλευεται στο επακρο το brand name της ολυμπιακης.


Παντως ολος αυτος ο ανταγωνισμος στις εταιρειες μονο καλο κανει σε μας τους καταναλωτες.Οι τιμες ηδη εχουν πεσει αρκετα και το σερβις αναβαθμιζεται συνεχως.
Ο βγενοπουλος μπορει να ειναι τα μυρια οσα αλλα το επιχειρηματικο του δαιμονιο και ικανοτητα ειναι αλλο πραγμα...Δεν ειναι τυχαιο πως οταν στη χωρα μας οι εταιρειες πανε για φουντο αυτος κλεινει τα οικονομικα ετη με 100% και 200% κερδη.
kolokotronis
QUOTE(suspect @ Dec 18 2009, 00:36 ) *
Ταξιδεύω συχνά στη Μυτιλήνη και συνήθως προτιμώ την Aegean. Οσες φορές στο παρελθόν προτίμησα την πτήση της Ολυμπιακής ( και εχω υποσχεθεί στον Ξένιο Ζευ ότι με το καινούριο της όνομα δεν θα την προφέρω ποτέ ) γιατί με βόλευε η ωρα, την πρώτη φορά βλαστήμησα και τις υπόλοιπες ήμουν έτοιμος.

Περίμενα στωικά την απερίγραπτη καθυστέρηση διαβάζοντας ένα βιβλίο, διεκπεραιώνοντας την επαγγελματική γραφειοκρατία και υπέμεινα την πτήση σε ένα αεροπλάνο που τα παραθυρά του είχαν να πλυθούν από το πρώτο και τελευταίο ταξίδι του Τιτανικού.

Τα φερε λοιπόν η μοίρα και επέστρεψα από τη Μυτιλήνη με την Ολυμπιακή.
Εξεπλάγην.

  • Το αεροπλάνο ξεκίνησε 3 λεπτα ΠΡΙΝ από την καθορισμένη ωρα πτήσης!
  • Τα παράθυρα ηταν πεντακάθαρα και έβγαλα μερικές αεροφωτογραφίες!
  • Ο πιλότος έδωσε αρκετές πληροφορίες κατά τη διάρκεια της πτήσης, περισσότερες από τις εντελώς συνηθισμένες.
  • Μας προσέφεραν ένα χορταστικό σάντουιτς και υπέροχα μπισκότα με σοκολάτα! ( εκει που έδιναν ένα ξερό χυμό ή καφέ νερογαλλικό )
  • Η πτήση εκει που με την Aegean διαρκεί περίπου 30’ και η Ολυμπιακή 50’, αυτή τη φορά η Ολυμπιακή κατέβηκε στα 25 !
  • Και τέλος τις βαλίτσες τις παραλάβαμε σε 10΄!


Μπραβο! Εύγε!

Δεν περίμενα τέτοια αλλαγή προς το καλύτερο!
Τελικά ο Βγενόπουλος πέραν των απόψεών του με τις οποιες πολλές φορές συμφωνώ, είναι αξιοσέβαστος και ως προς τα έργα του. Το βρίσκεις λίγο να παραλαμβάνεις μια κατάσταση σαν τη Σαχάρα και να τη μετατρέπεις σε πάρκο;

Αν και φοβάμαι το φαινόμενο Μπερλουσκόνι, πολύ ευχαρίστως θα ψήφιζα τον Βγενόπουλο. Ενας άνθρωπος όταν ξέρει να διαχειστεί τα δικά του λεφτά και να βελτιώνει μαύρες καταστάσεις, μπορεί να διαχειριστεί και των πολλών αντι για τους πολιτικάντηδες που δεν εχουν ούτε ένα ένσημο.

Καλά όλα αυτά αλλά εφόσον κάνεις συχνα το δρομολόγιο, από πλευράς τιμών τι έλεγε? (Σε σχέση με την παλιά ολυμπιακή)
Air Kef
Θα προσυπογράψω στον suspect.

Έκπληκτος από την Ολυμπιακή, την πήρα σε μια πτήση για Λονδίνο, στην ώρα της, ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ EASYJET σε εισητήρια που έκλεισα μια βδομάδα πριν και με απεριόριστο βάρος αποσκευών, τις οποίες αποσκευές πήρα χωρίς να περιμένω μισή ωρα στο αεροδρόμιο, ενώ και πάνω στην πτήση οι γαμάτες αεροσυνοδοί πρόσφεραν κανονικότατο πρωινό.

Μπράβο της.
suspect
αδερφε κολοκοτρωνη, δεν εχω ιδεα γιατι ειναι εταιρικα τα εισιτηρια.

Παντως, δεν μπορω να καταλαβω το παλιο και το καινουριο και για μενα ειναι η ιστορικη συνεχεια της Ολυμπιακης και μακαρι να συνεχισει ετσι.
petrovic
ο mr. MIG πάντως δεν είναι με τους εργαζομένους (δούλους wink.gif του τόσο καλός όσο είναι με τους πελάτες του. Είχε δημοσιεύσει πριν μερικούς μήνες ο Ριζοσπάστης τους όρους του κανονισμού εργασίας της νέας Ολυμπιακής. Ηταν όλοι τους φρικώδεις και παράνομοι (αντίθετοι προς το Σύνταγμα) . Θυμάμαι χαρακτηριστικές ρήτρες όπως "η Εταιρία δικαιούται να τροποποιεί τον συμβατικό μισθό κατά την κρίση της", "η Εταιρία δικαιούται να μεταθέτει τον εργαζόμενο οπουδήποτε άνευ εγκρίσεως του τελευταίου", "απαγορευεται στον εργαζόμενο η διατύπωση σχολίων που δύνανται να βλάψουν την τιμή της Εταιρίας" .
Ευτυχώς πάντως οι Έλληνες διαθέτουν ακόμα την αξιοπρέπεια να προτιμούν για ηγέτες τους πολιτικούς εκπροσώπους του κεφαλαίου (Παπανδρεου, Καραμανλής κτλ.) και όχι το ίδιο το κεφάλαιο αυτοπροσώπως. Κάτι είναι κι αυτό. Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε τις ξεφτίλες τύπου Μπερλουσκόνι.
suspect
ναι, ειδικα στην Ολυμπιακη, σκοτωνονταν στην δουλεια....

petrovic
QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 16:50 ) *
ναι, ειδικα στην Ολυμπιακη, σκοτωνονταν στην δουλεια....



Δηλαδή συμφωνείς με τις παραπάνω ρήτρες; (που είναι παράνομες, όπως ήδη σημείωσα). έλεος....
red pyramid88
QUOTE(petrovic @ Dec 20 2009, 17:21 ) *
Είχε δημοσιεύσει πριν μερικούς μήνες ο Ριζοσπάστης τους όρους του κανονισμού εργασίας της νέας Ολυμπιακής.


Ε, αφού το είχε γράψει ο Ριζοσπάστης, πάλι καλά tongue.gif Καμία άλλη πηγή που να το επιβεβαιώνει υπάρχει ή πρέπει να πιστέψουμε το τι γράφει μία κομματική εφημερίδα?
petrovic
QUOTE(red pyramid88 @ Dec 20 2009, 16:47 ) *
Ε, αφού το είχε γράψει ο Ριζοσπάστης, πάλι καλά tongue.gif Καμία άλλη πηγή που να το επιβεβαιώνει υπάρχει ή πρέπει να πιστέψουμε το τι γράφει μία κομματική εφημερίδα?



Βεβαίως υπάρχει η πηγή συγγενικό μου πρόσωπο που δούλευε χρόνια στην Ολυμπιακή και δε δεχτηκε να συνεχίσει με αυτούς τους δουλεμπορικούς όρους .

Να είσαι πιο προσεχτικός με το Ριζοσπάστη, για να μην ξαναεκτεθείς. Η εφημερίδα αυτή έχει ιστορία 80 χρόνων-ιστορία βαρυσήμαντη, ιστορία των αγώνων του λαού μας- στην πλάτη της και δεν θα κάνει τη βλακεία να γράψει συγκεκριμένους όρους από το κεφάλι της.
red pyramid88
Δεν εκτέθηκα. Σου είπα το πολύ απλό, πως αυτή η εφημερίδα, έχει σχέση (οικονομική και ιδεολογική) με ένα πολύ συγκεκριμένο πολιτικό χώρο στην Ελλάδα, οπότε και το πιο λογικό είναι να γράφει απόψεις ή ειδήσεις που συμφέρουν αυτό το χώρο και μόνο. Δεν βλέπω λόγο για τον οποίο θα πρέπει να εμπιστευθώ απόλυτα κάτι που γράφτηκε εκεί και που δεν επιβεβαιώνεται απο άλλη πηγή (πέρα απο τον γνωστό σου...). Εκτός και αν υπάρχει άλλη (πιο αξιόπιστη) πηγή και απλά δεν μας της ποστάρεις.
suspect
Την αποψη μου για την Ολυμπιακη, στην προ βγενο εποχη την ειχα γραψει εδω φιλε petrovic

http://suspect-enjoys-the-silence.blogspot...og-post_09.html

Απο κει και περα, καγχαζω με τον Ριζοσπαστη, δεν μπορω να συμπονεσω τα ......17 συνδικαλιστικα σωματεια που ειχε ο εθνικος αερομεταφορεας και δεν ξερω αν τα εχει ακομα και ... ελευθερη αγορα εχουμε, οποιος θελει ας φυγει.

αυτα περι κεφαλαιου και καπιταλισμου, μας τελειωσαν εδω και 15 χρονια.

και βαλε.

Οσο για το ΚΚΕ, δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που φωνάζει να μείνουμε εκτος Ευρώπης. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν δεν είμασταν στην Ευρωπαϊκή Ενωση; Ουγκάντα και Νιγηρία θα είμασταν!
Δεν μπορώ να ψηφίσω το πιο φασιστικό κόμμα στην Ελλάδα. Εχεις ακούσει ποτέ να διαφωνεί κανείς στο ΚΚΕ; Τον έφαγε η μαρμάγκα! Μια γραμμή, μια φωνή, το κόμμα uber alles. Τατζικιστάν.
Δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που η πρόεδρος του στέλνει το παιδάκι της στο αμερικανικό κολλέγιο, που ποτέ δεν θα μάθουμε τι ακριβώς έγινε με τον Γερμανό και την cosmote, που το ΣΔΟΕ δεν εχει ελέγξει ποτέ τα οικονομικά του ούτε τη μεγάλη ακίνητη περιουσία που διαθέτει.

Πως γίνεται οι ΚΚΕδες να είναι οι πιο πλούσιοι με τα φτωχικά τζιπ και τις πισίνες, είναι ενας χαβαλές που αρνούμαι να τον πάρω στα σοβαρά.


red pyramid88
Βασικά, μία σημείωση επειδή ξέχασα να το αναφέρω: και άλλες εφημερίδες κομματικού τύπου την ίδια αναξιοπιστία λαμβάνουν απο μέρους μου. Δεν είναι το πρόβλημα απο ποιο κόμμα υπάρχει εξάρτηση της εφημερίδας, αλλά ότι εξυπηρετεί συγκεκριμένες απόψεις και γνώμες.

Δεν μου φένετε δηλαδή απίθανο να ισχύει αυτό που λέει ο petrovic, απλά απο τη στιγμή που αυτά γράφονται δημόσια καλό θα ήταν να υπάρχει και δεύτερη πηγή, ώστε να μπορεί κανείς να είναι πιο σίγουρος για το κατά πόσο είναι πραγματικότητα όσα γράφονται. Προσωπικώς, αν όσα είπε ο petrovic ισχύουν θα έκανα ότι μπορούσα για να πετάξω με άλλη εταιρεία πέραν της Olympic όποτε θέλω να ταξιδέψω.
colonel gomelsky
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΟΦ ΤΟΠΙΚ ΚΕΙΜΕΝΟ:

QUOTE(red pyramid88 @ Dec 20 2009, 19:21 ) *
Δεν εκτέθηκα. Σου είπα το πολύ απλό, πως αυτή η εφημερίδα, έχει σχέση (οικονομική και ιδεολογική) με ένα πολύ συγκεκριμένο πολιτικό χώρο στην Ελλάδα, οπότε και το πιο λογικό είναι να γράφει απόψεις ή ειδήσεις που συμφέρουν αυτό το χώρο και μόνο. Δεν βλέπω λόγο για τον οποίο θα πρέπει να εμπιστευθώ απόλυτα κάτι που γράφτηκε εκεί και που δεν επιβεβαιώνεται απο άλλη πηγή (πέρα απο τον γνωστό σου...). Εκτός και αν υπάρχει άλλη (πιο αξιόπιστη) πηγή και απλά δεν μας της ποστάρεις.


Ο Ριζοσπάστης όπως ρητά αναφέρει είναι όργανο της κεντρικής επιτροπής του ΚΚΕ. Είναι δηλαδή η επίσημη εφημερίδα - προπαγανδιστής των θέσεων του ΚΚΕ. Οι άλλες εφημερίδες θεωρείς ότι είναι ακομμάτιστες και ανεξάρτητες; Του Λαμπράκη, του Τεγόπουλου και των άλλων... Αυτοί από το διάστημα έπεσαν; Δεν έχουν συγκεκριμένα συμφέροντα που είναι κοινά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με τα συμφέροντα των δύο μεγαλύτερων κομμάτων;

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Οσο για το ΚΚΕ, δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που φωνάζει να μείνουμε εκτος Ευρώπης. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν δεν είμασταν στην Ευρωπαϊκή Ενωση; Ουγκάντα και Νιγηρία θα είμασταν!
Δεν μπορώ να ψηφίσω το πιο φασιστικό κόμμα στην Ελλάδα. Εχεις ακούσει ποτέ να διαφωνεί κανείς στο ΚΚΕ; Τον έφαγε η μαρμάγκα! Μια γραμμή, μια φωνή, το κόμμα uber alles. Τατζικιστάν.
Δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που η πρόεδρος του στέλνει το παιδάκι της στο αμερικανικό κολλέγιο, που ποτέ δεν θα μάθουμε τι ακριβώς έγινε με τον Γερμανό και την cosmote, που το ΣΔΟΕ δεν εχει ελέγξει ποτέ τα οικονομικά του ούτε τη μεγάλη ακίνητη περιουσία που διαθέτει.

Πως γίνεται οι ΚΚΕδες να είναι οι πιο πλούσιοι με τα φτωχικά τζιπ και τις πισίνες, είναι ενας χαβαλές που αρνούμαι να τον πάρω στα σοβαρά.


Θες να πεις ότι το ΚΚΕ πιστεύει ότι πρέπει να ανήκουμε γεωγραφικά στην Ωκεανία; Τι θα πει εκτός Ευρώπης; Έχεις ταυτίσει την ΕΕ με την Ευρώπη; Η ΕΕ είναι μια προωθημένη μορφή οικονομικής και πολιτικής ολοκλήρωσης καπιταλιστικών κρατών. Εξυπηρετεί ως εκ τούτου τα συμφέροντα των αρχουσών τάξεων αυτών των χωρών.

Η ΕΕ δεν αφήνει τη χώρα (όπως και καμία χώρα) να ασκήσει οποιαδήποτε ανεξάρτητη πολιτική ανάπτυξης με βάση τους πόρους και τις δυνατότητές της. Συγκεκριμένα τα πετρέλαια του Αιγαίου πάνε χαμένα, η αγροτική παραγωγή διαλύεται ένεκα της ΚΑΠ και η εξωτερική πολιτική είναι πλήρως καθοδηγούμενη και υπαγορευμένη από το Διευθυντήριο.

Για το "φασιστικό": Ντροπή και μόνο. Αν δεν είχαν πεθάνει κάποιοι "φασίστες" όπως τους αποκαλείς η σβάστιγγα μπορεί να ήταν ακόμα υψωμένη πάνω στην Ακρόπολη.

Δηλαδή πόσες γραμμές έπρεπε να έχει ένα κόμμα; 100; Απλά κάτι πρέπει να πούμε εναντίον του ΚΚΕ. Αν είχε δύο γραμμές θα το ονόμαζες δίγλωσσο. Τώρα μονολιθικό.

Αυτό για την Παπαρήγα και το κολλέγιο το εκλαμβάνω ως αστείο. Μπορούμε επίσης να πούμε ότι οι κομμουνιστές δεν πρέπει να καπνίζουν μάρλμπορο, να φορούν τζιν και και και μέχρις ότου να γίνουν ασκητές και ....να ησυχάσουμε από την ενοχλητική παρουσία τους.

Για το γερμανό, την κοσμοτέ κτλ: Είναι βασική αρχή σε κάθε ευνομούμενο δημοκρατικό κράτος αυτός που κατηγορεί κάποιον για κάτι να επωμίζεται και το βάρος της απόδειξης. Οπότε μπορείς να απευθύνεις τα ερωτήματά σου στον κ. Πάγκαλο και στους συν αυτώ.

Χμμμ.... Τζιπ και πισίνες ε; Μήπως τζιπ και πισίνες έχουν αυτοί που φύγαν από το ΚΚΕ; Και μήπως τα απέκτησαν ακριβώς επειδή έφυγαν; Λέω εγώ τώρα....
red pyramid88
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 20 2009, 20:48 ) *
Ο Ριζοσπάστης όπως ρητά αναφέρει είναι όργανο της κεντρικής επιτροπής του ΚΚΕ. Είναι δηλαδή η επίσημη εφημερίδα - προπαγανδιστής των θέσεων του ΚΚΕ. Οι άλλες εφημερίδες θεωρείς ότι είναι ακομμάτιστες και ανεξάρτητες; Του Λαμπράκη, του Τεγόπουλου και των άλλων... Αυτοί από το διάστημα έπεσαν; Δεν έχουν συγκεκριμένα συμφέροντα που είναι κοινά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με τα συμφέροντα των δύο μεγαλύτερων κομμάτων;


Δεν αναφερόμουν κατ' ανάγκη σε εφημερίδες μεγαλοεπιχειρηματιών αλλά και εκδόσεις όπως η Α1 για παράδειγμα, ως εφημερίδες που είναι καθαρά κομματικές. Τώρα για τις υπόλοιπες, δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση. Υπάρχουν εφημερίδες που όντως εξυπηρετούν συμφέροντα και άλλες που όχι. Αυτό που εγώ ζήτησα είναι πηγή απο κάποια εφημερίδα/έντυπο/ιστιοσελίδα, οτιδήποτε που να μην είναι έστω εμφανώς ταγμένο σε κάποια παράταξη και που να επιβεβαιώνει τα όσα γράφτηκαν προηγουμένος. Το να απαντάς ότι υπάρχουν και άλλες εφημερίδες με προπαγανδιστικό χαρακτήρα δεν δικαιώνει το Ριζοσπάστη και αυτά που ισχυρίζεται. wink.gif
colonel gomelsky
QUOTE(red pyramid88 @ Dec 20 2009, 21:06 ) *
Δεν αναφερόμουν κατ' ανάγκη σε εφημερίδες μεγαλοεπιχειρηματιών αλλά και εκδόσεις όπως η Α1 για παράδειγμα, ως εφημερίδες που είναι καθαρά κομματικές. Τώρα για τις υπόλοιπες, δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση. Υπάρχουν εφημερίδες που όντως εξυπηρετούν συμφέροντα και άλλες που όχι. Αυτό που εγώ ζήτησα είναι πηγή απο κάποια εφημερίδα/έντυπο/ιστιοσελίδα, οτιδήποτε που να μην είναι έστω εμφανώς ταγμένο σε κάποια παράταξη και που να επιβεβαιώνει τα όσα γράφτηκαν προηγουμένος. Το να απαντάς ότι υπάρχουν και άλλες εφημερίδες με προπαγανδιστικό χαρακτήρα δεν δικαιώνει το Ριζοσπάστη και αυτά που ισχυρίζεται. wink.gif


Εγώ δεν είπα ότι είναι κακό να εκπροσωπείς συμφέροντα. Το θέμα είναι ποιανού συμφέροντα εκπροσωπείς. Το άλλο που γράφεις με τις περισσότερες πηγές είναι πλήρως κατανοητό.
polympoumpounas
Suspect αν και ειμαστε εκτος θεματος (αν θες ανοιξε ξεχωριστο θεμα να συζητησουμε ειδικα γι αυτο) νομιζω οτι οφειλω να απαντησω στο post σου αφου εχω πολυ στενη σχεση με το ΚΚΕ.Παμε ενα ενα

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Απο κει και περα, καγχαζω με τον Ριζοσπαστη, δεν μπορω να συμπονεσω τα ......17 συνδικαλιστικα σωματεια που ειχε ο εθνικος αερομεταφορεας και δεν ξερω αν τα εχει ακομα και ... ελευθερη αγορα εχουμε, οποιος θελει ας φυγει.

Καταρχην το αρθρο που αναφερει ο petrovic μπορει να το βρει κανεις εδω.
Αν καποιος δεν καταλαβαινει γιατι πολλοι εργαζομενοι αντιδρουσαν ας το διαβασει

Τωρα αυτα τα ".. ελευθερη αγορα εχουμε, οποιος θελει ας φυγει", θα ηταν πολυ ωραια αν η κοινωνια μας δεν ειχε αυτο το ποσοστο ανεργιας που πιεζει τον εργαζομενο να ανεχτει τις συνθηκες εργασιας του, ακομα και αν αυτες ειναι εφιαλτικες.Αυτο ακριβως στοχευει η υπαρξη ανεργιας, να προκαλεσει φοβο στον πολιτη οτι δεν θα βρει αλλη δουλεια απο αυτη που του προσφερεται/εχει ετσι ωστε να πιεζονται οι μισθοι προς τα κατω και να συμπιεζονται τα εργασιακα δικαιωματα

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
αυτα περι κεφαλαιου και καπιταλισμου, μας τελειωσαν εδω και 15 χρονια.
και βαλε.

blink.gif Υπαρχει καποιος που λεει οτι δεν εχουμε καπιταλισμο τωρα?
Αν αναφερεσαι στο Μαρξισμο(που μαλλον εκει αναφερεσαι) καθολου δεν μας τελειωσε και το βλεπουμε καθημερινα.Π.χ. οι οικονομικες κρισεις του καπιταλισμου τις οποιες ο Μαρξ ειχε προβλεψει και αναλυσει γιατι υπαρχουν και γιατι οσο θα εχουμε καπιταλισμο θα εκδηλωνονται περιοδικα.Βεβαια τα αστικα ΜΜΕ προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι γι αυτες φταινε ...τα golden boys(αληθεια για τις κρισεις του 1857 και του 1873 παλι τα golden boys εφταιγαν?) και οτι μπορει να υπαρξει καπιταλισμος χωρις κρισεις.Και στην επομενη τα ιδια θα λενε και ο κοσμος που δεν ξερει παλι θα αναρωτιεται γιατι για να ξεπεραστουν αυτες οι κρισεις χρειαζεται να γινουν μαζικες απολυσεις...

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Οσο για το ΚΚΕ, δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που φωνάζει να μείνουμε εκτος Ευρώπης. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν δεν είμασταν στην Ευρωπαϊκή Ενωση; Ουγκάντα και Νιγηρία θα είμασταν!

Καταρχην μαλλον εννοεις εκτος Ευρωπαικης Ενωσης, οχι Ευρωπης.Πολλοι το πιστευουν αυτο αφου νομιζουν οτι οποια εργα κανει η Ελλαδα τα κανει με κονδυλια της Ευρωπαικης Ενωσης.

Και ρωταω εγω λοιπον, που τα βρισκει τα κονδυλια η ΕΕ, εχει κανα γαιδαρο που χεζει λεφτα και μας τα φερνει?Απλως αναδιανεμει τις εισφορες των κρατων-μελων.Αν ημασταν λοιπον Γερμανια ή Γαλλια απο αυτη την αποψη θα μας συνεφερε αλλα οι μικρες χωρες παιρνουν ψιχουλα απο τις συνολικες εισφορες αφου ο καταμερισμος ευνοει τη βαρια βιομηχανια.Συγκεκριμενα για καθε ευρω που παιρνει η Ελλαδα δινει πισω μεσω εισφορων 1,7!Βεβαια ακομα και ετσι οι εισφορες της ΕΕ εχουν την εξης μορφη:Το ταδε εργο θα το χρηματοδοτησει η ΕΕ κατα 70%(με εισφορες μας θυμιζω) το ελληνικο κρατος κατα 25%(με εισφορες μας παλι) η ταδε εταιρεια κατα 5% και μολις με το καλο τελειωσει το εργο αυτη η εταιρεια θα το εκμεταλευεται εμπορικα για τα επομενα 60 χρονια!Για πες μου λοιπον, ποιος ευνοειται απο αυτο, ο απλος λαος ή οι μεγαλες εταιρειες?
Ή μηπως να ξεχασαμε την ΟΝΕ στην οποια ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ που ηταν αντιθετο ηταν το ΚΚΕ(οπως και με τα stage), το οποιο προειδοποιουσε οτι με το Ευρω οι τιμες των προιοντων θα εκτιναχτουν σε αντιθεση με τους μισθους?Περιττο να ρωτησω αν δικαιωθηκε...

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Δεν μπορώ να ψηφίσω το πιο φασιστικό κόμμα στην Ελλάδα. Εχεις ακούσει ποτέ να διαφωνεί κανείς στο ΚΚΕ; Τον έφαγε η μαρμάγκα! Μια γραμμή, μια φωνή, το κόμμα uber alles. Τατζικιστάν.

Αν δεν εχεις ακουσει διαφωνιες μαλλον εχεις τα αυτια σου κλειστα.Ολοι μας εχουμε τις διαφωνιες μας, αλλος για το ενα θεμα , αλλος για το αλλο.Εγω συγκεκριμενα εχω εκφρασει παμπολλες φορες τις διαφωνιες μου και στους φιλους μου και στα οργανα για διαφορα θεματα οπως αλλωστε και ολοι οι συντροφοι που γνωριζω.Σε αυτο που συμφωνουμε ολοι ειναι οτι πρεπει να παλεψουμε για τον σοσιαλισμο.Σε αυτο ναι, δεν θα βρεις καποιον που θα διαφωνει.

Τωρα για το οτι ειναι το πιο φασιστικο κομμα στην Ελλαδα τι να σου πω?Συγχαρητηρια!Πηγαινε γραψ το και στους ταφους των χιλιαδων Ελληνων κομμουνιστων που πεθαναν πολεμωντας τον φασισμο και τον ναζισμο.Ελα εδω αν θες, στο παρκακι της καισαριανης οπου οι Γερμανοι εκτελεσαν 200 κομμουνιστες την πρωτομαγια του 44.Πριν 2 ωρες γυρισα απο το Ναυπλιο οπου ειχαμε εκδηλωση για τις φυλακες στην Ακροναυπλια.Την γνωριζεις?Οταν οι κομμουνιστες που ηταν πολιτικοι κρατουμενοι εκει εστειλαν εγγραφο στην παρανομη κυβερνηση του δικτατορα Μεταξα ζητωντας του να τους μεταφερει στο μετωπο για να πολεμησουν(προσεξε!οχι να τους δωσει χαρη, σαν κρατουμενους να τους παει) μαλλον δεν φανταζονταν οτι σε μερικες δεκαετιες θα τους αποκαλουσαν και φασιστες.Για την ιστορια οι κρατουμενοι παραδοθηκαν απο την κυβερνηση τν προδοτων στους Γερμανους απο τους οποιους και εκτελεστηκαν σχεδον ολοι.Μονο 16 ειναι επιβεβαιωμενο οτι διεφυγαν

Για να τελειωνουμε πες μου ποια θεση του ΚΚΕ σου φαινεται φασιστικη?Συγκεκριμενα αν γινεται...

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Δεν μπορώ να ψηφίσω ένα κόμμα που η πρόεδρος του στέλνει το παιδάκι της στο αμερικανικό κολλέγιο

Το οτι στην προσπαθεια να ριξουν λασπη τα αστικα ΜΜΕ χρειαζεται να πανε 20 χρονια πισω κατι λεει!Η πλεον σαρανταβαλε λοιπον κορη της Γραμματεας του ΚΚΕ(δεν εχουμε προεδρο) ηθελε να κανει σπουδες πανω στην οπερα(ειναι τραγουδιστρια οπερας).Δειξε μου τη δημοσια σχολη για οπερα που εχουμε.Απο τη στιγμη που ηθελε να μεινει Ελλαδα η συγκεκριμενη σχολη ηταν η μονη της επιλογη.Και μην ακουσω οτι πηγε σε κανενα μεγαλοπανεπηστημιο.Ελεος!Το σημαντικο παντως ειναι αλλο.Αλλαξε η θεση η θεση του ΚΚΕ για τα ιδιωτικα πανεπηστημια λογω αυτου?Εξαλλου το οτι το ΚΚΕ ειναι υπερ της δημοσιας παιδειας και της καταργσησης καθε ειδους ιδιωτικου παμεπηστιμιουδεν σημαινει οτι τα παιδια που πανε σε ιδιωτικα πανεπηστημια ή σχολεια ειναι λαμογια.

Εσυ ομως που φαινεται να το θεωρεις αυτο μεγαλο αμαρτημα για πες μου ο προεδρος σας ο Γιωργακης που σπουδασε?Γιατι λιγο πριν τις εκλογες ειχες φτιαξει θεμα οπου προσπαθουσες να μες πεισεις να ψηφισουμε το ΠΑΣΟΚ.Ποια ειναι η θεση του κομματος σου για τα ιδιωτικα πανεπηστημια?'Η μηπως αλλο τα ιδιωτικα αλλο τα μη δημοσια? tongue.gif

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
που ποτέ δεν θα μάθουμε τι ακριβώς έγινε με τον Γερμανό και την cosmote

Ο βουλευτης σας ο Παγκαλος χερακι χερακι με τον Καρατζαφερη πριν τις ευρωεκλογες ισχυριζοταν οτι εχει αδιασειστα στοιχεια για το ΚΚΕ και τις σχεσεις του και δηλωνε μαλιστα οταν τον ρωτουσαν γιατι δεν τα δημοσιευει οτι αν δεν τα δημοσιευσει θα παραιτηθει απο βουλευτης.Τον καλουσαμε τοτε να τα δημοσιευσει.Που ειναι τα στοιχεια κυριοι?Ε που να βρειτε ανυπαρκτα στοιχεια?Λασπη, λασπη,λασπη.

QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
, που το ΣΔΟΕ δεν εχει ελέγξει ποτέ τα οικονομικά του ούτε τη μεγάλη ακίνητη περιουσία που διαθέτει.

Την επομενη που ο Παγκαλος ισχυριστηκε αυτο το πραγμα ο Ριζοσπαστης δημοσιευσε το εγγραφο του ελεγχου που εγινε...


QUOTE(suspect @ Dec 20 2009, 20:16 ) *
Πως γίνεται οι ΚΚΕδες να είναι οι πιο πλούσιοι με τα φτωχικά τζιπ και τις πισίνες, είναι ενας χαβαλές που αρνούμαι να τον πάρω στα σοβαρά.

blink.gif blink.gif blink.gif
Τι πραγμα???? Πες μου εναν.Εναν.Και επειδη αφηνες υπονοουμενα για την Παπαρηγα πριν για δες και το ποθεν εσχες(ο Θεος να το κανει- μονο ποθεν ειναι, αν ηταν και εσχες οι περισσοτεροι θα μπαιναν φυλακη) των πολιτικων αρχηγων εδω .Για να δουμε ποιος ειναι αυτος που πλουτιζει απο την πολιτικη και ποιος οχι...

Υ.Γ.1 Συγνωμη για το off-topic
Υ.Γ.2 Αυτο δεν ειναι σεντονι, ειναι η τεντα του τσιρκου Mendrano rolleyes.gif αλλα ειχα ορεξη.Sorry peace.gif
red pyramid88
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 20 2009, 21:10 ) *
Εγώ δεν είπα ότι είναι κακό να εκπροσωπείς συμφέροντα. Το θέμα είναι ποιανού συμφέροντα εκπροσωπείς. Το άλλο που γράφεις με τις περισσότερες πηγές είναι πλήρως κατανοητό.


Το είπα όμως εγώ όμως. Τουλάχιστον απο τη πλευρά μου, το να εμπιστευθώ ένα κομματικό μέσο απόλυτα είναι σαν να διαβάζω τη Πράσινη και να πιστεύω ότι η ενημέρωση μου είναι αντικειμενική tongue.gif wink.gif ίσως πολύ χειρότερο αν σκεφτείς το ρόλο των κομμάτων στη καθημερινότητα μας.

Τεσπά, είμαι έτοιμος να πετάξω τώρα (όχι με Olympic tongue.gif ) οπότε το αφήνουμε για άλλη στιγμή tongue.gif
ikarosbc
Παλι προκαλει ο suspect με τον αντικομμουνισμο του και σας εβαλε στη πριζα;
Τα ιδια εκανε και στο τοπικ Πολιτικη Διαφημιση που ειχε ανοιξει πριν απο καιρο.
Του ειχα γραψει καποια πραγματα με κομψο τροπο, αλλα το παλληκαρι δεν......

suspect, Δημοκρατια δεν ειναι να πας να ψηφισεις στη Νικαια τον Παπανδρεου για προεδρο του ΠΑΣΟΚ,
ενα χρονο μετα τον διορισμο του στη θεση αυτη.
Ασε την πολιτικη φιλε, γιατι δεν την πας και δεν σε παει.

Γραψε μας για το τι περιειχε το σαντουιτσακι που εφαγες στο αεροπλανο και ξετρελαθηκες με τον Βγενοπουλο....
ή ασχολησου με τις περιηγησεις, εκει που οντως εισαι πολυ καλος - και σ' ευχαριστουμε γι' αυτο -
κι ενημερωσε μας για τη διαταξη που ειχαν τα χαλικακια, στον τελευταιο χωματοδρομο που διαβηκες.
Τα υπολοιπα αφησε τα γι' αλλους.

Για να ερθει στα χερια σου αντι για καφε , το σαντουιτσακι και για να ειναι καθαρα τα τζαμια για τις φωτο σου,
ισως καποιοι εργαζομενοι φτυνουν αιμα.
Δεν σ' ενδιαφερει ομως γιατι το κοστος των εισητηριων στο καλυπτει η εταιρεια κι ουτε καν εχεις μπει στον "κοπο" να το μαθεις.
Οταν μεθαυριο η εταιρεια σου θα εχει κριση και θα σου πει πηγαινε κολυμπωντας στη Μυτιληνη, ισως τοτε ενδιαφερθεις,
για τα προβληματα που απασχολουν την κοινωνια, οχι μονο σημερα, αλλα απο πολλα χρονια πριν.


ΥΓ Φιλε red pyramid88, μονο το νεαρο της ηλικιας σου δικαιολογει την ειρωνια και το χλευασμο που σημειωσες, στο #11 για το Ριζοσπαστη.
Μπορει να διαφωνουμε με τη γενικοτερη ή την επιμερους φιλοσοφια του κομμουνισμου ή με τη στρατηγικη που ακολουθει σημερα το ΚΚΕ, αλλα ο Ριζοσπαστης, δεν εχει γραψει ποτε αναληθειες και ειδικα σε εργασιακα θεματα.
Αρα εκτειθεσαι οπως σημειωσε και καποιος αλλος.
dizzy_fingers
Αγαπητέ Ίκαρε, οι προσωπικές επιθέσεις και οι ειρωνείες απέναντι στον συνομιλητή σου είναι περιττές.

Καταλαβαίνω πως μπορεί το ύφος του suspect ή το περιεχόμενο των γραφόμενών του να ενοχλεί, ωστόσο δεν έκανε καμία προσωπική επίθεση σε κάποιον εδώ μέσα.
Καταλαβαίνω, επίσης, πως η απαξιωτική του στάση απέναντι στην Αριστερά μπορεί να εκληφθεί ως τέτοια από μερικούς συμμετέχοντες στο τόπικ, αλλά σίγουρα δεν είναι στον ίδιο βαθμό ξεκάθαρα επιθετική και άμεση όπως αυτό το ποστ σου, γι'αυτό και σου έβαλα ένα φάουλ, καθώς θεωρώ πως ξεπέρασες τα όρια μέσα στα οποία μπορούμε να συζητήσουμε κι όχι να απαντάμε σε προσωπικές προσβολές.

Αν υπάρχει η οποιαδήποτε αντίδραση από πλευράς suspect παρακαλώ να γίνει μέσω πμ στον ikaro κι όχι δημόσια.
suspect
Υπαρχουν 3 τομεις στη ζωη που εγειρουν παθη.

Τα αθλητικα, τα πολιτικα και τα θρησκευτικα θεματα.

Οποτε καταλαβαινω τις αντιδρασεις σε ενα βαθμο.

Φιλε polympoumpouna, γραφεις ενδιαφεροντα πραγματα και θα μπορουσα να σου πω την αποψη μου οχι βεβαια για να σε πεισω απλως για να επικοινωνησουμε και ο καθενας ας κρατησει οτι νομιζει. Ισως σε καποια θεματα να γνωριζεις περισσοτερα.
Απλως με τον κομμουνισμο εχω μια κάθετη, οριζόντια και διαγώνια διαφωνίαό. Δεν πιστεύω πως μπορούν οι άνθρωποι να βάζουν οριο στις επιθυμίες των ανθρώπων. Ετσι εκει που θεωρητικά εφαρμόστηκε, αντι να πλουτίζουν μεμονωμένα, πλούτιζε το κόμμα εις βάρος του κατά τα άλλα κυρίαρχου λαού. Αντι να παράγω πλούτο για πάρτη μου, ερχόταν το κόμμα και οι κομμάταρχες γίνοταν βαθύπλουτοι καθώς τα μάζευαν από ολους τους υπόλοιπους. Για αυτό και δεν εφαρμόστηκε ποτέ και ούτε πρόκειται. Γιατί και αυτοί που θεωρητικά θα μοιράσουν το χρήμα, το έκαναν μεν αλλά από την αριστερή τσέπη στη δεξιά. Επισης πιστευω οτι οι θεσεις που πρεσβευει ειναι ανθελληνικες.

θα τρεξουν να φωναξουν για τους λαθρομεταναστες αλλα για τον ελληνισμο της αλβανιας, τσιμουδια.

Στο κατω κατω της γραφης αν η Αριστερα στην Ελλαδα ειχε μια αληθεια, μια αξια εστω, δεν θα ειχε σπασει σε 30 κομματια. Θα ηταν ενιαια. Οταν ενας χωρος ειναι τοσο πολυ διασπασμενος και δεν μπορουν αυτοι που τον απαρτιζουν να τα βρουν μεταξυ τους, πως θα καταφερουν να βοηθησουν το κοινωνικο συνολο;

Δυστυχως ομως δεν εχω το χρονο για να απλωνω ποστς για αυτα τα θεματα και γενικα δεν εχω τον χρονο να αναλισκομαι σε ατερμονες συζητησειςστο φορουμ. Πραγματικα, δεν προλαβαινω. Βρισε με, αλλα αυτη ειναι η αληθεια. Οκ, διαφωνουμε, παμε παρακατω, εχουμε αλλα θεματα να συμφωνησουμε.

Φιλε ikarosbc, οπως πιθανως αντιλαμβανεσαι δεν μπορω να σε παρω στα σοβαρα.
Ουτε αισθανομαι προσβεβλημενος απο αυτα που γραφεις, ουτε φιλος μου εισαι για να με πειραξουν αυτα που αναφερεις και στο κατω κατω της γραφης αποφευγω σε γενικες γραμμες φανατικους ανθρωπους.

Εκτος και αν παρεις το μαχαιρι σου, μου το καρφωσεις στο λαιμο οποτε θα συζητησουμε. Αναγκαστικα.
smile.gif

Παντως, εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα, κρινομαι αρκετα σκληρα οποτε δεν μπορω να μου μιλανε ( δεν το λεω για σενα ) για εργατια οι επαγγελματιες συνδικαλιστες-τεμπεληδες.

Εν κατακλειδι παντως, εγω χαρηκα γιατι εκει που η Ολυμπιακη ηταν για τα μαυρα δραγκαλα, εγινε μια σοβαρη εταιρεια που σεβεται τους επιβατες της. Αυτο ηθελα να καταγραψω.

apkat
Παντως απο τις γενικολογες κατηγοριες που ακουμε τωρα τοσα χρονια για το ΚΚΕ και την αριστερα γενικοτερα προτιμω τα συγκεκριμενα επιχειρηματα και τις συγκεκριμενες απαντησεις που εδωσαν οι φιλοι ikarosbc και polympoumpounas
suspect
Παντως για την ιστορια, για να μην παραποιουμε και μερικα εξωφλαμα στοιχεια:

Σε ότι αφορα τι παιρνει και τι δινει η Ελλαδα στην Ευρωπαϊκη ενωση ( και αυτην εννοω και όχι τον γεωγραφικο προσδιορισμο )

Εδώ εχει έναν πινακα

http://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union
Έχει πίνακα εισφορών-εσόδων...Η Ελλάδα δίνει 15..παίρνει 40..και γενικά πάντα συνέβαινε αυτό. Σε μεγαλύτερο μάλιστα βαθμό όταν δεν είχαν μπει στην Ε.Ε. οι χώρες της Ανατολικής Ευρωπης

Οσο για το επος του 40 ηταν μεγαλειωδες αλλα χωρις το ΚΚΕ

Τα αντέγραψα από το παρακάτω site...βρίσκονται στα επίσημα έγγραφα του ΚΚΕ..Αν εχεις αμφιβολίες συγκεκριμενα υπαρχει εδώ: "ΤΟ ΚΚΕ, ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΕΙΜΕΝΑ , ΤΟΜΟΣ Ε' ΣΕΛ. 25-26"

http://www.agiasofia.com/arist/arist3.html
Οταν μάλιστα ο ελληνικός στρατός θριάμβευε στό αλβανικό μέτωπο καί απελευθέρωνε τά χώματα της Βορείου Ηπείρου, ο Γενικός Γραμματέας του ΚΚΕ, ο αποκαλούμενος καί Στάλιν της Ελλάδας, Ν. Ζαχαριάδης, καλούσε τους εργάτες των πολεμικών εργοστασίων να σαμποτάρουν την παραγωγή, τους εργάτες των μεταφορών να σαμποτάρουν τις μεταφορές πολεμικού υλικού στο Μέτωπο και τους στρατιώτες να στρέψουν τα όπλα τους εναντίον των αξιωματικών!!!! Ταυτόχρονα τόσο ο Ν. Ζαχαριάδης επώνυμα όσο και η Κ.Ε. του Κ.Κ.Ε. χαρακτηρίζαν την απελευθέρωση της Βορείου Ηπείρου σαν ξένη κατάκτηση και ζητούσαν από τόν ελληνικό στρατό να αποχωρήσει από τά εδάφη της Αλβανίας!!!

Το γερμανο-σοβιετικό σύμφωνο ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΡΗΝΗΣ. Δεν εξασφάλισε μονάχα την ειρήνη στους λαούς της ΕΣΣΔ μα έδωσε τη δυνατότητα και στους άλλους λαούς, ιδιαίτερα τους βαλκανικούς, να γλυτώσουν απ' τον πόλεμο....

Καλούμε τους πολεμιστές μας ν' αρνηθούν να πολεμήσουν πέρ' απ' τα σύνορα της πατρίδας μας. Τι ζητάμε στην Αλβανία; Που μας πάνε; Ο λαός μας δε θέλει δεύτερο Σαγγάριο!

Η Κεντρική επιτροπή καλεί τους φαντάρους, τους ναύτες και τους αεροπόρους μας να πάρουν στα χέρια τους τις διοικήσεις των μονάδων τους, εκλέγοντας προσωρινές επιτροπές, που ν' αντιπροσωπεύουν όλους, απ' το στρατιώτη μέχρι το στρατηγό, όσοι συμφωνάνε σε τούτο το πρόγραμμα δράσης: Να προτείνουν ειρήνη στους απέναντι αντιπάλους τους και ν' απαιτήσουν, απ' το άλλο μέρος, παραίτηση της κυβέρνησης, σχηματισμό προσωρινής αντιπολεμικής αντιδικτατορικής κυβέρνησης Μετώπου εθνικής σωτηρίας - ειρήνης, σταμάτημα του πολέμου, ακύρωση των πολιτικών και στρατιωτικών συμφωνιών που κλείστηκαν με τους εγγλέζους και προσανατολισμό της χώρας προς τη Σοβιετική Ένωση.

Η Κεντρική επιτροπή καλεί την εργατική τάξη κι ιδιαίτερα τους εργάτες μεταφορών, ναυτεργάτες, λιμενεργάτες, αυτοκινητιστές κι εργάτες πολεμικών εργοστασίων, να εφαρμόσουν το πιο φαρδύ ενιαίο εργατικό αντιπολεμικό μέτωπο με τους αρχηγούς και με τους εργάτες, με όλους όσοι συμφωνάνε στην πλατφόρμα του Μετώπου εθνικής σωτηρίας - ειρήνης, συγκροτώντας επιτροπές εργοστασιακές κι επιχείρησης και σωματειακές ομάδες και να παλαίψουν με συγκεντρώσεις, διαδηλώσεις, με ΚΩΛΥΣΙΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, με οικονομικές και πολιτικές απεργίες.


Και τελος, Για τους κρατούμενους που "σκοτώθηκαν"..στην Ακροναυπλία..ας δουμε τι λέει ο Άγις Στίνας.
Όλη η ηγετική ομάδα του ΚΚΕ διασώθηκε και ο Ζαχαριάδης "περιέργως" επέζησε από το Νταχάου. Το ίδιο το ΚΚΕ μάλιστα όταν αποφάσισε να τον αποκηρύξει, τον έκραζε για τον τρόπο που "κατάφερε" να γλυτώσει.

Αγις Στίνας :
Παράθεση:
Εάν η δικτατορία είναι 1 φορά υπεύθυνη για την παράδοση μας στους Γερμανούς, η σταλινική ηγεσία είναι 100 φορές. Πρέπει να σημειωθεί οτι το μεγαλύτερο μέρος τών κρατουμένων της Ακροναυπλίας ντουφέκιστηκαν. Εκτός φυσικά από τα ηγετικά στελέχη που δίχως εξαίρεση κατόρθωσαν να δραπετεύσουν.

Αυτή η επαίσχυντη και εγκληματική πράξη της σταλινικής ηγεσίας εξηγείται από το ενα μέρος από τη δειλία τους μπρος σε μιά πιθανή σύγκρουση μας με τη φρουρά και από το άλλο (προ παντός απ' αυτό), από τις αυταπάτες που έτρεφαν για τη σταση των Γερμανών, συμμάχων ακόμα τότε της Ε.Σ.Σ.Δ., απέναντι τους. Δηλαδή περίμεναν τους Γερμανούς σαν φίλους και δικούς τους ανθρώπους.

Η μάζα των σταλινικών κρατουμένων για λίγες μέρες φαινόταν δυσαρεστημένη και αγανακτισμένη εναντίον των αρχηγών της, που ήταν τόσο φανερό διότι αυτοί ήταν υπεύθυνοι για την παράδοση τους στους Γερμανούς. Αλλά μόνον για λίγες μέρες. Γρήγορα η ηγεσία τους τους έπεισε ότι οι Γερμανοί οπωσδήποτε θα τους άφηναν ελεύθερους. Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι αυτοί το πιστεύανε.

Στις αρχές του Μάη, δηλαδή λίγες μέρες μετά την παράδοση μας στους Γερμανούς, 2 Γερμανοί αξιωματικοί καί ένας αξιωματούχος της Βουλγαρικής Πρεσβείας, μπαίνουν στο Στρατόπεδο με έναν ονομαστικό κατάλογο 27 «σλαβομακεδόνων» και τους αφήνουν ελεύθερους. Εμείς και όλοι οι κρατούμενοι αυτούς τους 27 τους ξέραμε για κομμουνιστές. Τώρα αυτοί πού καταρτήσανε τον κατάλογο, δηλαδή η Βουλγαρική Πρεσβεία, η πιο σωστά η Βουλγαρική Ασφάλεια, βεβαιώνει τους Γερμανούς ότι δεν πρόκειται για κομμουνιστές, αλλά για σλαβομακεδόνες εθνικιστές. Και μ' αυτή την βεβαίωση και την εγγύηση της Βουλγαρικής Πρεσβείας οι Γερμανοί τους αφήνουν ελεύθερους.

Η σταλινική ηγεσία όχι μόνον δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να δώσει μία πολιτική εξήγηση γι' αυτό το αρκετά περίεργο γεγονός, αλλά αντίθετα το χαιρέτησε και το πρόβαλε στη μάζα των κρατουμένων σαν απόδειξη των καλών προθέσεων των Γερμανών απέναντί τους. Ήταν πλέον βέβαιοι για την απόλυση τους και είχαν αρχίσει να προετοιμάζονται. Κι ακόμα γίνονταν κάθε μέρα όλο και περισσότερο επιθετικοί και προκλητικοί εναντίον μας. Εμάς δεν επρόκειτο να μας αφήσουν ελεύθερους οι χιτλερικοί φίλοι τους και σύμμαχοί τους. Εμείς όλοι προοριζόμαστε για το εκτελεστικό απόσπασμα. Συμπεριφέρονταν και μιλούσαν σαν να ήταν αυτοί πλέον κύριοι ή συγκύριοι με τους Γερμανούς της κατάστασης. Αυτοί που διαβάζουν αυτές τις γραμμές πρέπει να πιστέψουν ότι δεν υπάρχει καμία υπερβολή σ' αυτά.

Επίσης:

Αυτοί λοιπόν αποκαλούσαν ιμπεριαλιστική την Μικρασιατική εκστρατεία, επειδή έτσι ήταν η κομματική γραμμή από την σοσιαλιστική μητέρα-πατρίδα τους, την ΕΣΣΔ, επειδή ο Λένιν θέλοντας να έχει ήσυχα τα νώτα της η ΕΣΣΔ έκανε συνθήκες με τους Κεμαλιστές που σφάγιαζαν τους Μικρασιάτες και τους Αρμένιους.

Αυτοί, οι διεθνιστές και "αντιεθνικιστές", που έγραφαν στο Ριζοσπάσπη (στις 12/7/1935, στο άρθρο "μια επιφύλαξη") πως όχι μόνο δε λυπήθηκαν για τη Μικρασιατική Καταστροφή [Παρένθεση: Καλά ρε, εσάς ρωτώ: στην Μικρά Ασία και Α. Θράκη ζούσαν 3,2 εκατομμύρια Έλληνες [[Υποπαρένθεση: ξέχωρα απ' τους 300.000 με 500.000 κρυπτοχριστιανούς, στην μεν Ανατολική Θράκη ώς το 1912-πριν αρχίσουν οι προαποφασισμένες απ' το συνέδριο των Νεοτούρκων στα 1911 σφαγές των Χριστιανών- ζούσαν 0,5 με 0,6 εκατομμύρια Έλληνες, για την δε Μικρά Ασία οι ίδιοι οι Τούρκοι είχαν καταλήξει σε συμφωνία με τις εν Τουρκία Ελληνικές πολιτκές οργανώσεις να δωθούν 25 έδρες για τους Έλληνες, και αντιστοιχούντος ενός βουλευτή σε 100.000 πληθυσμό, όπως ήταν το συμφωνημένο στην Οθωμανική Βουλή, παραδέχονταν οι ίδιοι οι Τούρκοι πως υπήρχαν 2,5 εκατομμύρια Ελλήνων.

Σύνολο 3.000.000 Έλληνες τουλάχιστον - τη στιγμή που στην Ελλάδα μετά το 1913 υπήρχαν 3 με 3,5 εκατομμύρια Ρωμηοί- από τους οποίους σώθηκαν μόνο 1,5 με 2 εκατομμύρια, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους Ρωμηούς αριστερούς, που ακόμα και τώρα αρνούνται τη γενοκτονία τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου Ελλήνων.

Για τα αριθμητικά στοιχεία δες πίνακες στο ΜΕΡΟΣ Ε' ]], ο μισός δηλαδή πληθυσμός του νεοελληνικού έθνους, και συνεπώς αυτοί όλοι είχαν κάθε δικαίωμα στην εθνική αυτοδιάθεση. Πού είναι οι θεωρίες σας για "εθνική αυτοδιάθεση"; Μόνο για τους Ζαπατίστας, τους Παλαιστίνιους, τους Τσετσένους και τους Βιετναμέζους τις έχετε; Αλλά ΠΟΤΕ για τους Έλληνες, έτσι; ] αλλά και συνετέλεσαν κι αυτοί σε αυτήν, επιδιώκοντάς την.

Τα εκατομμύρια των ελληνικών πληθυσμών της Ανατολής που ζούσαν από χιλιάδες χρόνια στην περιοχή αυτή αποκαλούνταν "ελληνικές παροικίες του εξωτερικού" (!!), ενώ κυνικότατα ολόκληρη η Μικρασιατική χερσόνησος με τα τόσα εκατομμύρια Αρμενιίων, Κούρδων, Ρωμηών, Νεστοριανών κ.ά. που ζούσαν σε αυτήν αποκαλούνταν από τους ελλαδίτες διεθνιστές "καθαρά τουρκικό μέρος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας".

Και μάλιστα λέγανε πως οι σφαγές των Μικρασιατών ήταν δικαιολογημένη ή αναμενόμενη αντίδραση του Κεμάλ (τον οποίο αποκαλούσαν "προοδευτικό") στην κατοχή της Ιωνίας. Κι άς είχαν αρχίσει οι σφαγές και γενοκτονίες από το 1914, πολύ πριν πατήσει Έλληνας στρατιώτης το πόδι του στη Σμύρνη. Πράγματι, είναι φοβερό το επιχείρημα του "ιμπεριαλισμού": το χρησιμοποιείς όποτε σε συμφέρει.

Μήπως, σύμφωνα με το επιχείρημα αυτό, θα έπρεπε οι νεοέλληνες να παραιτηθούμε κι από την Ανεξαρτησία μας, στα 1827-29, επειδή αυτή ήταν προϊόν της στρατιωτικής επέμβασης των Μεγάλων Δυνάμεων στα εσωτερικά της Τουρκίας τη στιγμή που ο Ιμπραήμ είχε καθυποτάξει την Πελοπόννησο και το ελληνικό επαναστατικό κίνημα είχε σβήσει; Αυτοί λοιπόν τέτοια λέγαν.

Οι διεθνιστές, που όταν , στο Μεσοπόλεμο, η Τρίτη Διεθνής διέταζε πως πρέπει να δημιουργηθεί Ανεξάρτητο Μακεδονικό και Θρακικό κράτος, (με απόσπαση των εδαφών από την Ελλάδα φυσικά), αυτοί, οι Μοσχ(α)αναθρεμμένοι, έλεγαν "ντα" δουλικότατα, όπως ακριβώς κι οι φασίστες "αντίπαλοί" τους έλεγαν το "γιεςμαν". Οι διεθνιστές, που ήθελαν να μας βάλουν στη στρούγκα του σοσιαλιστικού "παραδείσου΄", για να καταλήγαμε Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Αυτοί που δε ζήτησαν ποτέ συγγνώμη για την ένοπλη απόπειρά τους να γίνουμε Λαϊκή Δικτατορία της Ελλάδας, και για την καταστροφή της ελληνικής γλώσσας με την ξύλινη γλώσσα (αυτήν που ο Σεφέρης ωνόμασε "αριστερή καθαρεύουσα").


Αυτοί, που ενδιαφέρονται για τα "ανθρώπινα δικαιώματα" των εν Ελλάδι μειονοτήτων, κι αν αυτές δεν υπάρχουν, συνήθως τις εφευρίσκουν ώστε να έχουν κάτι να απασχολούνται, αλλά πάντα σιωπούν, ένοχα ή αμήχανα, όταν πρόκεται για τους Κωνσταντινοπολίτες ή τους Ίμβριους ή τους εναπομείναντες Κύπριους στα Κατεχόμενα (επειδή κατά τη γνώμη τους η ενασχόληση με αυτούς είναι φασισμός και εθνικισμός) και κάνουν εκδηλώσεις ελληνοτουρκικής φιλίας με αδελφοποιήσεις ελληνικών και τουρκικών πόλεων τη στιγμή που "τα ντυμένα στο χακί ταξικά αδέρφια" τους, οι Τούρκοι εργάτες φαντάροι, κατέχουν την Κύπρο. [ Κατά κάποιο μυστηριώδη τρόπο, φαίνεται πως για τους αριστερούς διεθνιστές και τους δεξιούς κοσμοπολίτες η Ελληνική πλειονότητα της Κύπρου είναι παιδί ενός κατώτερου θεού, και η απαίτησή της για αυτοδιάθεση - Ένωση με την Ελλάδα είναι είτε ανέφικτη είτε σοβινιστική, ενώ όλες οι άλλες πλειονότητες, των Αλβανών Κοσοβάρων ή των Βόσνιων, δικαιούνται το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης η εξάσκηση του οποίου είναι και πρέπει να είναι εφικτή.

Ίσως βρεθεί κάποτε κανένας δεξιός κοσμοπολίτης ή αριστερός, - ευρωπαϊστής ή μαρξιστής αδιάφορο- και μπορέσει να μας εξηγήσει εμάς και των Ελλήνων της Κύπρου οι οποίοι άλλωστε με δημοψήφισμα έχουν ζητήσει την Ένωση, πώς γίνεται μερικοί να έχουν και μερικοί να μην έχουν το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης. Αν θέλουν τόσο πολύ να προστατεύσουν την τουρκοκυπριακή μειονότητα δίνοντάς της ομόσπονδο κράτος, θεωρώντας αυτονόητο πως το τουρκοκυπριακό 18% του συνολικού κυπριακού πληθυσμού είναι ισότιμο με το υπόλοιπο 82% (των Ελλήνων της Κύπρου), γιατί δεν προτείνουν και τη διχοτόμηση του Κοσόβου, της Βοσνίας ή της Τουρκίας για να προστατεύσουν τις Σερβικές και Κουρδικές μειονότητες εκεί; Αφού αγωνίζονται για τα νόμιμα δικαιώματα των απανταχού μειονοτήτων εντός των υφιστάμενων συνόρων σε όλο τον κόσμο, γιατί δεν απαίτησαν ποτέ να δωθεί καθεστώς αυτοδιοίκησης στην Ίμβρο, σύμφωνα με τα όσα λέει η συνθήκη της Λωζάνης; Μήπως κι αυτό είναι "εθνικισμός και ανορθολογισμός";]

Αυτοί, που όταν λένε/λέγαν "τα Κατεχόμενα" ΠΟΤΕ δεν το είπαν για την κατεχόμενη από τους Τούρκους Κύπρο, αλλά για την Παλαιστίνη. Αυτοί που αναρωτιώντουσαν αν οι Κύπριοι είναι Έλληνες. Αυτοί που 35 χρόνια μετά τη λήξη του αγώνα της ΕΟΚΑ ανακάλυψαν καμμιά 25ριά Κύπριους αριστερούς προδότες που η ΕΟΚΑ εκτέλεσε (σε σύνολο 71 εκτελεσθέντων προδοτών, δηλαδή οι λοιποί, περισσότεροι προδότες ήταν δεξιοί και κεντρώοι), και οδύρονται εναντίον της, απλώς επειδή η ΕΟΚΑ δεν ήταν κομμουνιστική οργάνωση, σιωπώντας για το «φωτιά και τσεκούρι» του Βελουχιώτη.

Αυτοί που ώς το 1989 αποκαλούσαν τους Βορειοηπειρώτες "ελληνόφωνους Αλβανούς". Αυτοί που κατηγορούνε ακόμα και τους επαναστάτες του 1821 για "ρατσισμό κατά των Τούρκων" (Ιός), εξισώνοντας θύμα και θύτη .

Υγ. θερμες ευχαριστιες σε μια τεραστια μορφη του αεκ.κομ, ονοματι peacemaker.
dizzy_fingers
Σε παρακαλώ, πες μου ότι η άποψή σου για έναν πολιτικό χώρο (είτε είναι η Αριστερά είτε η Δεξιά) δεν στηρίζεται αποκλειστικά σε τέτοιου είδους λιακο-σελίδες....

Ειδικά από τη στιγμή που έκανες νύξη για την αξιοπιστία ενός έντυπου μέσου, όπως ο Ριζοσπάστης, πόσο στα σοβαρά περιμένεις να λάβουμε υπόψιν τη συγκεκριμένη ανώνυμη πηγή?
ikarosbc
Admin αποδεχομαι την ποινη που επεβαλλες κατα την κριση σου και ζητω συγγνωμη απο τα μελη και τους αναγνωστες,
με εξαιρεση τον suspect, για το αν παρεκτραπικα.

Ειναι ομως το 2ο κειμενο του που αναφερει ακριβως τα ιδια πραγματα και ενω του ειχα απαντησει, οτι με τον τροπο που
τοποθετειται δημοσια δειχνει οτι δεν εχει μυρωδια απο τη θεωρια του κομμουνισμου και οτι θα πρεπει να διαβασει για να μην εκτειθεται. Για τις αντιθετες φωνες εκ των εσω, του ειχα μιλησει για τον δημοκρατικο συγκεντρωτισμο.
Δεν καταλαβε τιποτε ή κανει πως δεν καταλαβε και συνεχιζει.

Το ποτηρι ομως ξεχειλησε οταν ειπε οτι ειναι το πιο φασιστικο κομμα στην Ελλαδα.
Μετα τις τοποθετησεις των υπολοιπων, ποσταρει απαντηση και δεν αισθανεται την αναγκη να ζητησει εστω τυπικα συγγνωμη,
γι΄αυτη του την τοποθετηση.
Εκτος κι αν εχει το ακαταλογιστο και πρεπει να ζητησω εγω συγγνωμη που ασχολουμαι μαζι του.
καποια πραγματα σε βγαζουν εκτος εαυτου.

Δεν ειμαι μελος ουτε καν ψηφοφορος του ΚΚΕ και το ειχα δηλωσει πριν τις εκλογες, σε διαφορα ποστ.
Διαφωνω με θεματα τακτικης του, αλλα δεν ανεχομαι τετοιες εκφρασεις για τους λογους που αναφερουν ο Γκομελσκι και ο πολυμπουμπουνας για να μην επαναλαμβανομαι.

Διαβασα την τοποθετηση του για την Ολυμπιακη και το ποστ #9.
Ο τυπος ειαναι απιστευτος.
Οντας εργαζομενος δεν ειναι με το μερος των εργαζομενων και το δηλωνει:
Για ολα τα δεινα φταινε οι τεμπεληδες και τα παλιοσωματεια.
Αριστος μαθητης. Οτι του εχουν διδαξει τ' αφεντικα του.
Δεν τον ενδιαφερουν οι εργαζομενοι αλλα το σαντουιτς και η παρτη του οπως δηλωνει.

Μου θυμιζει κατι τυπους που ειναι γεματη η Αθηνα με κουστουμιά χειμωνα - καλοκαιρι, γραβατια, σαμψοναιτ και περιφερονται ολη μερα στο κεντρο της πολης, χωρις να ξερει κανεις τι ακριβως κανουν.
Αν τους ρωτησεις:
- Με τι ασχολεισαι;
- Στελεχος επιχειρησης........Σου απαντουν
- Σε ποια θεση;
- Στελεχος πωλησεων
Δηλαδη δειγματιζει και παιρνει παραγγελιες απο τους πελατες (δουλεια και του αποφοιτου της στοιχιωδους μορφωσης) και
θεωρει τον εαυτο του στελεχος της εταιρειας.
Οπως και μια γνωστη μου που δηλωσε στελεχος επικοινωνιας.
Τηλεφωνητρια ηταν δηλαδη.
Αυτοι οι τυποι λοιπον στελεχωνουν καθε βραδυ στα ορθια μ' ενα ποτο στο χερι στα διαφορα μπαρ, γιατι δεν εχουν αλλες οικονομικες δυνατοτητες.
Νομιζουν οτι καποιοι ειναι και θεωρουν κατορθωμα τη συνεισφορα τους στα κερδη της εταιρειας κι ας παιρνουν ψιχουλα.
Κι αν ακουσουν για εργατια, εργατες, σωματεια βγαζουν σπυρακια.

Λοιπον suspec αν ειχες τη δυνατοτητα να με παρεις στα σοβαρα οπως λες,θα ανησυχουσα κι εγω σοβαρα με τον εαυτο μου
Διαθεση για διαλογο μαζι σου, απο μεριας μου, δεν υπαρχει.
Πως θα μπορουσε αλλωστε, οταν πηγη ολων αυτων που γραφεις στο τελευταιο σου ποστ ειναι η προσωπικη σελιδα,
ενος φασιστα, υμνητη της χουντας και πιθανου στελεχους του ΛΑΟΣ.

ΥΓ Για οσα φαουλ εκανα Admin σηκωνω το χερι μου.
polympoumpounas
Καλα ρε suspect πλακα μας κανεις?Αφου πρωτα στο ενα σου post δεν μου απαντας σε τιποτα απο αυτα που σου ειπα(ή να εκφρασεις γνωμη τουλαχιστον) λεγοντας μου οτι "Δυστυχως δεν εχω το χρονο για να απλωνω ποστς για αυτα τα θεματα και γενικα δεν εχω τον χρονο να αναλισκομαι σε ατερμονες συζητησειςστο φορουμ. Πραγματικα, δεν προλαβαινω." επανερχεσαι μετα και μου απλωνεις αυτο το σεντονι με οτι αντικομμουνιστικη μπουρδα εχει σκεφτει ο καθε ακροδεξιος? blink.gif Ελεος!

Το site απο το οποιο αντλεις αυτα τα πραγματα προσπαθει να αποδειξει οτι καθε κομμουνιστης και γενικοτερα αριστερος που πατησε το ποδι του πανω στη γη δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα σιχαμερο σκουλικι.Στη προσπαθεια του δε να το κανει αυτο δημοσιευει μεταξυ αλλων και εργα του γνωστου ναζιστη Κωνσταντινου Πλευρη!E τι να σου πω, αντε βρεθειτε με τους συντελεστες του site και πηγαινετε καψτε κανεναν μεταναστη(κατα προτιμηση μαυρο) να συσφιξετε τους δεσμους σας.Εξαλλου η θεση του αγαπημενου σου ΠΑΣΟΚ για την λαθρομεταναστευση δεν διαφερει και πολυ απο την θεση του ΛΑΟΣ.Απελαση λενε αυτοι, απελαση και σεις.Απλως εσεις το λετε "επαναπροωθηση" 77.gif

Παραθετεις μετα (απο το ιδιο site απ οτι καταλαβα)κειμενα ενος τροτσκιστη που αφου διεγραφει απο το κομμα εθεσε τον εαυτο του στην υπηρεσια του συστηματος και αρχισε να μπουρδολογει περι των μηχανισμων του ΚΚΕ με τον γνωστο τροπο των τροτσκιστων:για ολα φταιει ο Σταλιν.Παραδιδει η φασιστικη κυβερνηση του Μεταξα τους κομμουνιστες στους Γερμανους?Ο Σταλιν φταιει, οχι ο Μεταξας.Τους εκτελουνε μετα αυτοι?Παλι ο Σταλιν φταιει!!! icon_drunk.gif Ασε που λεει και αποδεδειγμενα ψεματα αφου τουλαχιστον 4 μελη της κεντρικης επιτροπης εκτελεστηκαν.Τιποτα σταλινικα καθικια θα ηταν και αυτα

Και επειδη κατηγορεις τον Ζαχαριαδη και τον λες ουσιαστικα λαμογιο που κοροιδευε τους συντροφους του, μαθε οτι τα λαμογια δεν κανουν 9 χρονια στη φυλακη για τα πιστευω τους, και ενω ανα πασα στιγμη μπορουν να αφεθουν ελευθεροι αν υπογραψουν ενα κειμενο που αποκυρησει το ΚΚΕ.Και για να τελειωνουμε με αυτη την μπουρδα οτι τα κορυφαια στελεχη των κομμουνιστικων κομματων δεν συμμετειχαν στον αγωνα, μαθε οτι τα 2/3 της κεντρικης επιτροπης του ΚΚΣΕ πεθαναν στον αγωνα κατα του φασισμου-ναζισμου(μαζι με αλλα 20 εκατ. Σοβιετικους πολιτες)



Λες βεβαια και κατι αλλα ωραια:
QUOTE(suspect @ Dec 21 2009, 17:38 ) *
Παντως, εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα, κρινομαι αρκετα σκληρα οποτε δεν μπορω να μου μιλανε για εργατια οι επαγγελματιες συνδικαλιστες-τεμπεληδες.


Οι επαγγελματιες συνδικαλιστες-τεμπεληδες ειναι οι εργατοπατερες της ΓΣΕΕ που στηριζει το κομμα σου και η Ν.Δ.Ειναι ο Παναγοπουλος οπως παλιοτερα και ο Πρωτοπαππας, που εγω χιλια χρονια να δουλευω την περιουσια που εχουν δεν θα αποκτησω, ειναι ολοι αυτοι οι Πασοκονεοδημοκρατες που πλουτιζουνε για να προδιδουν το κινημα.Ξερεις καποιον συνδικαλιστη του ΠΑΜΕ που ειναι "επαγγελματιας συνδικαλιστης-τεμπελης"?Ειναι μηπως η συνδικαλιστρια του ΠΑΜΕ Κωνσταντινα Κουνεβα που επειδη συνδικαλιζοταν τις εριξαν οξυ στο προσωπο?Ειναι μηπως ο Νικος Νικολοπουλος που επειδη συνδικαλιζοταν στα Jumbo τον πιασαν μια μερα 3 μπραβοι και αφου τον πηραν σηκωτο σε μια αποθηκη προσπαθησαν να τον δωροδοκησουν και οταν αυτος αρνηθηκε τον απειλησαν οτι θα δολοφονησουν την μητερα του?


Λες ακομα οτι "κατηγορούνε ακόμα και τους επαναστάτες του 1821 για "ρατσισμό κατά των Τούρκων"" icon_drunk.gif (πραγματικα οσο ξαναδιαβαζω το κειμενο σου τοσο περισσοτερα μαργαριταρια βρισκω).Που και ποτε?Το ΚΚΕ οχι μονο δεν ειναι κατα της επαναστασης που εγινε(τοτε δεν υπηρχε) αλλα την θεωρει και πολυ λαμπροτερη και μεγαλυτερης σημασιας απ οτι προβαλλεται αφου εμπεριειχε το ταξικο στοιχειο.Σε αντιθεση βεβαια με την ηγεσια του κληρου, πες στον θρησκοληπτο φιλο σου, που κρατησε προδοτικη σταση απενεντι στην επανασταση...


Βασικα το μονο που αξιζει πραγματικα απαντησης απο αυτα που γραφεις(οχι οτι ειναι σωστο) ειναι αυτο με τα δωσε-παρε ΕΕ-Ελλαδας που καποιος που δεν ξερει μπορει να την πατησει και να πιστεψει οτι πραγματικα κερδιζουμε απο την υπαρξη μας εκει.Λες λοιπον:


QUOTE(suspect @ Dec 21 2009, 23:18 ) *
Παντως για την ιστορια, για να μην παραποιουμε και μερικα εξωφλαμα στοιχεια:

Σε ότι αφορα τι παιρνει και τι δινει η Ελλαδα στην Ευρωπαϊκη ενωση ( και αυτην εννοω και όχι τον γεωγραφικο προσδιορισμο )

Εδώ εχει έναν πινακα

http://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union
Έχει πίνακα εισφορών-εσόδων...Η Ελλάδα δίνει 15..παίρνει 40..και γενικά πάντα συνέβαινε αυτό. Σε μεγαλύτερο μάλιστα βαθμό όταν δεν είχαν μπει στην Ε.Ε. οι χώρες της Ανατολικής Ευρωπης

Με ωραιο τροπο προσπαθει να πεισει η ΕΕ τους πολιτες τωνφτωχων κρατων, ξεχναει ομως ηθελημενα να αναφερει μια σημαντικη λεπτομεριουλα!Οτι το εμπορικο ισοζυγιο της Ελλαδας (και γενικα ολων αυτων των κρατων) ειναι τρομερα ελλειματικο αφου ολες οι εισαγωγες που θα κανουμε κανονιζονται απο εκει τοσο σε ειδος οσο και σε τιμη!Και για να μην νομιζει κανεις οτι αυτο ειναι ενα αναποφευκτο κακο να αναφερουμε οτι πριν μπει η Ελλαδα στην τοτε ΕΟΚ ειχε θετικο εμπορικο ισοζυγιο.Ειμασταν αυταρκης και πολυ λογικο αφου ειχαμε τρομερα ισχυρη γεωργικη δυναμη (και ειχαμε εξαγωγες του κερατα), που με εντολη της ΕΟΚ αποδυναμωθηκε και ακομα και για προιοντα που παραγουμε πλεον αναγκαζομαστε να τα παιρνουμε απο τις μεγαλες δυναμεις της Ευρωπης

Συγκεκριμενα αθροιστικα οι εισαγωγες της χωρας μας σε αυτά τα 27 χρόνια ανηλθαν στα 318,2 δισ. ευρώ ενω οι εξαγωγες τμας στα 105,2 δισ. ευρώ.Επαναλαμβανω, πριν μπουμε ειχαμε θετικο εμπορικο ισοζυγιο.Αν προσθεσουμε λοιπον τα κονδυλια απο τα 3 κοινοτικα πλαισια στηριξης που εχουμε παρει μεχρι το 2006(που στο προηγουμενο post μου εδειξα οτι μονο στα χερια του λαου δεν καταληγουν) η αναλογια βγαινε ακριβως αυτη που που ειπα..Ποσο θα βγει τωρα στο διαστημα 2007 εως 2013 δεν ξερω αλλα δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβει καποιος οτι αυτη η κατασταση θα συνεχιστει.Εξαλλου και με την κοινη λογικη, ποτε στην ιστορια της ανθρωποτητας τα πλουσια κρατη πραγματικα βοηθησαν τα φτωχοτερα?


Υ.Γ.1
QUOTE(suspect @ Dec 21 2009, 23:18 ) *
Φιλε ikarosbc, οπως πιθανως αντιλαμβανεσαι δεν μπορω να σε παρω στα σοβαρα.
Ουτε αισθανομαι προσβεβλημενος απο αυτα που γραφεις, ουτε φιλος μου εισαι για να με πειραξουν αυτα που αναφερεις και στο κατω κατω της γραφης αποφευγω σε γενικες γραμμες φανατικους ανθρωπους.

Εκτος και αν παρεις το μαχαιρι σου, μου το καρφωσεις στο λαιμο οποτε θα συζητησουμε. Αναγκαστικα.

Ουδεν σχολιον 68.gif





suspect
QUOTE(ikarosbc @ Dec 22 2009, 04:29 ) *
Λοιπον suspect αν ειχες τη δυνατοτητα να με παρεις στα σοβαρα οπως λες,θα ανησυχουσα κι εγω σοβαρα με τον εαυτο μου
Διαθεση για διαλογο μαζι σου, απο μεριας μου, δεν υπαρχει.



Τοτε γιατι ασχολεισαι με σεντονι προσωπικης επιθεσης, υβρεων και ειρωνειας αναφερομενος σε πραγματα για την προσωπικη και επαγγελματικη μου ζωη χωρις καν να με ξερεις και χωρις βεβαια να ισχυουν;

smiley.gif smiley.gif smiley.gif





QUOTE(polympoumpounas @ Dec 22 2009, 05:44 ) *
Καλα ρε suspect πλακα μας κανεις?Αφου πρωτα στο ενα σου post δεν μου απαντας σε τιποτα απο αυτα που σου ειπα(ή να εκφρασεις γνωμη τουλαχιστον) λεγοντας μου οτι "Δυστυχως δεν εχω το χρονο για να απλωνω ποστς για αυτα τα θεματα και γενικα δεν εχω τον χρονο να αναλισκομαι σε ατερμονες συζητησειςστο φορουμ. Πραγματικα, δεν προλαβαινω."


Ναι φιλε, εχεις ενα δικιο σε αυτο.
Σε γενικες γραμμες δεν εχω. Σε ειδικες, ετυχε και βρηκα.
smile.gif


υγ1. Η Κωνσταντινα Κουνεβα δεν εχει καμια σχεση με αυτους που κανουν απεργιες για να περναει η ωρα.

υγ2. Δεν απαιτω κανενα σεβασμο για τις αποψεις μου. Μου αρκει να τις εκφραζω ελευθερα....
suspect
κλοπι πεηστ απο εναν φιλο:

= =
α ρε suspect, που πας και μπλέκεις. Επειδή δεν μπορώ να γραφτώ βάλε εσυ το σχόλιο μου:

1 ) Και επειδη κατηγορεις τον Ζαχαριαδη και τον λες ουσιαστικα λαμογιο που κοροιδευε τους συντροφους του, μαθε οτι τα λαμογια δεν κανουν 9 χρονια στη φυλακη για τα πιστευω τους, και ενω ανα πασα στιγμη μπορουν να αφεθουν ελευθεροι αν υπογραψουν ενα κειμενο που αποκυρησει το ΚΚΕ.

Απάντηση :

7η Ολομέλεια της Κ.Ε. του ΚΚΕ (Απρίλιος 1964).
"Πολλές από τις ενέργειες του Ν. Ζαχαριάδη όπως η υπόθεση συνεργασίας του με την ασφάλεια στις περιπτώσεις του Μιχαηλίδη που έχουν αναμφισβήτητα τυχοδιωκτικό και προβοκατόρικο χαρακτήρα, μαζί και με την αξεκαθάριστη στάση του στις φυλακές της Κέρκυρας, στα κρατητήρια της Ελληνικής Ασφάλειας, στη Γκεστάπο της Βιέννης και στο Νταχάου, δημιουργούν σοβαρότατα ερωτηματικά για το πρόσωπό του σαν ύποπτο, εχθρικό και επικίνδυνο στοιχείο για το κόμμα και το λαϊκό κίνημα".

Για την ανακοίνωση του ΚΚΕ που καλούσε σε σαμποτάζ και να μην πολεμήσουν τους Ιταλούς, φυσικά κουβέντα. Άλλωστε τότε ακόμα ο Χίτλερ με τον Στάλιν είχαν συμμαχία.

2) Συγκεκριμενα αθροιστικα οι εισαγωγες της χωρας μας σε αυτά τα 27 χρόνια ανηλθαν στα 318,2 δισ. ευρώ ενω οι εξαγωγες τμας στα 105,2 δισ. ευρώ.Επαναλαμβανω, πριν μπουμε ειχαμε θετικο εμπορικο ισοζυγιο.

Δεν μπορώ τα ψέμματα...
http://img692.imageshack.us/img692/8932/clipboard01fp.jpg

= =
ikarosbc
QUOTE(suspect @ Dec 22 2009, 10:35 ) *
Τοτε γιατι ασχολεισαι με σεντονι προσωπικης επιθεσης, υβρεων και ειρωνειας αναφερομενος σε πραγματα για την προσωπικη και επαγγελματικη μου ζωη χωρις καν να με ξερεις και χωρις βεβαια να ισχυουν;

Υβρεις δεν εξαπελυσα εναντιον σου ποτε. Καποια ψεγματα ειρωνειας μονο και για τις περιηγησεις το εννοουσα οτι εισαι καλος.
Μηπως θελεις να σου ζητησω συγγνωμη γι' αυτο; Θεωρω οτι σου ειπα ελαχιστα, μπροστα σ' αυτο που εξαπελυσες εσυ.

Το ΚΚΕ δεν ειναι μια απροσωπη εννοια, εχει μελη, φιλους, ψηφοφορους.
Ολοι αυτοι που αποτελουν το ΚΚΕ ειναι ενα σεβαστο κομματι της κοινωνιας μας.
Δεν εισαι υβριστης και μαλιστα αισχρος οταν αποκαλεις ολους αυτους φασιστες, χωρις να μπορεις να το αποδειξεις;

Με την προσωπικη σου ζωη δεν ασχοληθηκα.
Γραφω στο Γ! προσωπο ενημερωνοντας τους υπολοιπους με εξαιρεση την τελευταια παραγραφο οπου σου απαντω.
Ξεκινω με το: Μου θυμιζει. Που σημαινει η συμπεριφορα και οχι οτι εισαι απαραιτητα αυτος που περιγραφω.
Μαθε να διαβαζεις.

Σιγουρα δε σε γνωριζω και δεν επιθυμω γνωριμιες και διαλογο μαζι σου.
Μονο σου απαντω σε καποια πραγματα και ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι μαζι σου, γιατι δυστυχως δεν αξιζεις το χρονο που αφιερωνω.
polympoumpounas
Λοιπον suspect σου απανταω μαλλον για τεευταια φορα γιατι πραγματικα το μονο που κανεις ειναι
α)να αγνοεις τις απαντησεις μου και τις ερωτησεις που σου κανω
β)να παραθετεις κατηγοριες για το ΚΚΕ απο sites που εχουν αρθρα του Κωνσταντινου Πλευρη

Λοιπον:
QUOTE(suspect @ Dec 22 2009, 10:35 ) *
υγ1. Η Κωνσταντινα Κουνεβα δεν εχει καμια σχεση με αυτους που κανουν απεργιες για να περναει η ωρα.

Αν εννοεις δεν ταυτιζεται με τους συνδικαλιστες-λαμογια που μονο αγωνα δεν κανουν τοτε ναι, εχεις δικιο, δεν εχει καμια σχεση.Γιατι η Κουνεβα σου ξαναλεω ηταν συνδικαλιστρια του ΠΑΜΕ, οχι της ξεπουλημενης ΓΣΕΕ(οχι οτι δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις εκει-οχι βεβαιως στην ηγεσια της που ειναι ολοι πουλημενοι) που ενω υποτιθεται υπαρχει για να υπερασπιζεται τους εργαζομενους υπογραφει μειωσεις μισθων και ιδρυει ιδωτικο πανεπιστημιο.

Και λες "που κανουν απεργιες για να περναει η ωρα" blink.gif .Ναι, γιατι οι εργαζομενοι ευκαιρια ψαχνουν για να μην δουλεψουν και ετσι να μην πληρωθουν.Αν νομιζες οτι οι εργαζομενοι στην Ολυμπιακη γι αυτο απεργουσαν σου προτεινω να σταματησεις να ενημερωνεσαι απο τα ατομα που το κανεις γιατι αυτοι, και οτι οσοι απεργουν ειναι τεμπεληδες θα σου πουν, και οτι οι μεταναστες φταινε για τα προβληματα σου, και οτι ολοι οι κομμουνιστες ειναι πλουσιοι με πισινες και τζιπαρες(ακομα να μου απαντησεις σε αυτο και να μου κανεις σχολιο για το ποθεν εσχες)
Διαβασε εδωκαι θα καταλαβεις μερικους μονο απο τους λογους που οι εργαζομενοι αντιδρουσαν

Ενας αλλος μυθος βεβαια ειναι οτι η ΟΑ ηταν ουσιαστικα μια κατεστραμενη εταιρια που αποτελουσε βαρος στον Ελληνικο λαο.Η ΟΑ λοιπον ειχε ετησια κερη 100 εκατ ευρω!Πως τωρα μια εταιρια με τοσα μεγαλα κερδη βρεθηκε καταχρεωμενη δεν το ξερω.Εγω παντως δεν τα εφαγα τα λεφτα.Ολοι μου οι γνωστοι δεν τα φαγανε τα λεφτα.Ποιος να τα φαγε αραγε?Ποιος κυβερνουσε τον τοπο τις τελευταιες δεκαετιες?



Παμε στο θεμα τωρα του εμπρικου ισοζυγιου.Καταρχην οταν ελεγα για θετικο εννοουσα το γεωργικο εμπορικο ισοζυγιο, γι αυτο αλλωστε ειπα μετα και για τις τεραστιες εξαγωγες που ειχε η χωρα μας πριν απο την εισοδο μας στην ΕΟΚ.Μετα λοιπον, προσπαθωντας να μου αποδειξεις οτι εχω αδικο μου παραθετεις αυτοhttp://img692.imageshack.us/img692/8932/clipboard01fp.jpg που ουσιαστικα αποδυκνειει αυτα που λεω.Για αρχη αυτο πρεπει να ειναι το συνολικο εμπορικο ισοζυγιο της χωρας και οχι αυτο με την ΕΕ γιατι τα συνολικα αθροισματα ειναι λιγο μεγαλυτερα απο αυτα που σου παρεθεσα αλλα ακομα κι ετσι.Δεν βλεπεις οτι το ελλειμα οσο παει και μεγαλωνει απο τοτε που μπηκαμε?Τις προηγουμενες χρονιες πριν μπουμε παρατηρησε οτι σχεδον δεν ειχαμε ελλειμα.Πως ειναι η κατασταση το 2006?Δεν βλεπεις οτι οχι μονο δεν υπαρχει συγκλιση αλλα η ταση(η παραγωγος) ειναι να μεγαλωνει το ελλειμα?


Θα σου απαντησω τωρα για τα ιστορικα αν και τις αηδιες των ακροδεξιων κανονικα να τις αγνοουμε πρεπει

Λες λοιπον οτι δεν πολεμησαμε τους Ιταλους.Οτι να ναι.Οι κομμουνιστες suspect στην πρωτη την γραμμη ηταν και ξερω προσωπικα και αρκετους κομμουνιστες που πολεμησαν στο μετωπο.Στο πρωτο ποστ μου αλλωστε σου ειχα πει οτι ακομα και πολιτικοι κρατουμενοι κομμουνιστες θελανε να πανε να πολεμησουν.
Οι Ελληνες στρατηγοι ομως ομως απο την στιγμη που επικρατησαμε των Ιταλων θελανε να καταλαβουν την Αλβανια και να την κανουν τμημα της Ελλαδας.Και μην μου πεις οχι.Εχω πολλα ιστορικα ντοκουμεντα μεσα απο το στρατο αφου ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος.Ε λοιπον οι κομμουνιστες σε επεκτατικο-ιμπεριαλιστικο πολεμο δεν συμμετειχαμε και δεν προκειται να συμμετασχουμε ποτε.Και πες και στον κολλητο σου που ονειρευεται να παει καταλαβει την Κωνταντινουπολη να μην υπολογιζει σε βοηθεια μας.Γιατι εγω με τον απλο Τουρκο, με τον απλο Αλβανο, με τον απλο Ιρακινο εχω τα ιδια συμφεροντα και επειδη ειναι πολιτης αλλης χωρας δεν σημαινει οτι ειναι και εχθρος μου...
Βεβαια αυτα εσενα που εισαι Πασοκος μπορει να σου ακουγονται περιεργα, αφου οταν το Πασοκ υπεγραψε την μονιμοποιηση των Νατοικων βασεων μαλλον σου ελεγε οτι υπαρχουν παρα πολλοι λαοι που ειναι εκ φυσεως κακοι και χρειαζομαστε την καλη Αμερικη να μας προστατεψει και να παει να τους επιβαλει δημοκρατια(γι αυτο μαλλον ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν εχουν κανενα προβλημα να στελνουν στρατιωτες μας σε Ιρακ-Αφγανισταν-Γιουγκοσλαβια)


Για Ζαχαριαδη:Αυτη η αποφαση δεν ηταν η μοναδικη λανθασμενη της 6ης και 7ης ολομελειας.Δεν ειναι τυχαιο οτι τοτε ψηφιστηκε η επανοδος στελεχων που αργοτερα μαζι με αλλους που ψηφισαν την αποφαση διασπασαν το κομμα.Παντως πρεπει να εχει θρασος καποιος για να ειναι Πασοκος και να κατηγορει τους αλλους για λαμογιες και σκανδαλα.Εδω μονο απο την siemens κατεθεσαν στην εισαγγελια της Γερμανιας οτι τα τελευταια 17 χρονια δοθηκαν μιζες 100 εκατ.ευρω σε πολιτικα προσωπα για αναθεσεις εργων.Ποιος τα πηρε αυτα τα λεφτα suspect?Η Παπαρηγα και ο Παφιλης?Για πες μου

Λες ακομα οτι Σταλιν-Χιτλερ ηταν συμμαχοι?Προφανως υπονοεις τον συμφωνο Μολοτοφ-Ριμπεντροφ.Ε ναι, αυτο θελανε οι καπιταλιστικες χωρες, να παει σε ευθεια συνγκρουση με τη ναζιστικη Γερμανια χωρις να εχει στρατο και ετσι ουσιαστικα να παραδοσει την χωρα στους Γερμανους.Πολυ θα τους βολευε.Αντιθετα ο Σταλιν εκανε κατι που μαλλον δεν τους βολευε.Μετερεψε την βιομηχανια της Σοβιετικης Ενωσης σε πολεμικη και ετσι νικησε τον φασισμο.Κατι που μαλλον δεν τους αρεσε και πολυ.Αξαλλου κατι που ξεχνουν να αναφερουν οσοι μιλανε για το Μολοτοφ-Ριμπεντροφ ειναι οτι στις 30 Σεπτεμβρη 1938 οι Χιτλερ και Μουσολινι ειχαν υπογραψει συμφωνια με τους πρωθυπουργους της Μεγαλης Βρεττανιας και Γαλλιας Τσαμπερλαιην και Νταλαντιε που εκτος των αλλων εδινε στην ναζιστικη Γερμανια μερος της Τσεχοσλοβακιας.
Για να μην αναφερω οτι οταν στο ανατολικο μετωπο γινοταν χαμος οι "συμμαχοι" δεν επιτειθονταν στον Χιτλερ επιτρεποντας του ετσι να παει το 80% του συνολικου στρατου του εκει(αντιθετα ο Τσοστσιλ ειχε μεταφερει πολλες δυναμεις τοτε στην Ελλαδα για να αντιμετωπισει την "κομμουνιστικη απειλη").Βεβαια ακομα κι ετσι ηττηθηκε ο Χιτλερ και οταν λοιπον ο κοκκινος στρατος πηγαινε προς το Βερολινο ξυπνησε και η Αμερικη και μπηκε στον πολεμο(οταν ουσιαστικα ειχε κριθει η εκβαση του)

Υ.Γ.Sorry για το σεντονι, το τελευταιο






suspect
QUOTE(ikarosbc @ Dec 22 2009, 04:29 ) *
Διαθεση για διαλογο μαζι σου, απο μεριας μου, δεν υπαρχει.


QUOTE(ikarosbc @ Dec 22 2009, 18:46 ) *
δεν επιθυμω γνωριμιες και διαλογο μαζι σου.


Ναι, το βλεπω….

smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif

= = = = =

Α ρε suspect, με βαζεις στον πειρασμο να γραφτω στο φορουμ, παρτι θα εκανα! smile.gif


α) Ο πίνακας δεν αποδεικνύει αυτά που λέει γιατί πολύ απλά είναι σε τιμές της τότε εποχής. Πάντα οι εισαγωγές ήταν λιγότερες από το μισό των εξαγωγών, και αν επιμένει φέρνω και νέο πίνακα. Αμαρτία να ανασκευάζει πάλι.

β) Οι κομμουνιστές σε επεκτατικό πόλεμο δεν συμμετέχουν ποτέ (εκτός αν πρόκειται για το Αφγανιστάν, την Φινλανδία και την Αγκόλα)...ποτέ δεν επεμβαίνουν στα εσωτερικά τρίτων χωρών με τανκς (εκτός αν πρόκειται για την Ουγγαρία και την Τσεχοσλοβακία) και ποτέ δεν επιβάλλουν στρατιωτικό νόμο εκτός αν πρόκειται για την Πολωνία. Τέλος επιτρέπουν την ελεύθερη πρόσβαση στο ίντερνετ (εκτός αν πρόκειται για την Κούβα, την Κίνα, την Βόρεια Κορέα και το Βιετνάμ).

γ) Για το Μολότοφ-Ρίμπεντροπ, φωτογραφιες των συνεταίρων όταν μοίρασαν την Πολωνία. Αν δεν έκανε επίθεση ο Χίτλερ στην ΕΣΣΔ ακόμα σύμμαχοι θα ήταν.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...3lna_parada.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7...arcation_BT.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...iegesparade.jpg

Για το ότι στο ανατολικό μέτωπο γινόταν χαμός και οι σύμμαχοι δεν επιτίθονταν στο Χίτλερ :
Αίγυπτο, Λιβύη...μάχη στο Ελ Αλαμέιν...μετά απόβαση στη Σικελία. Σίγουρα επιτέθηκαν περισσότερο στο Χίτλερ απ' ότι του επιτέθηκε η ΕΣΣΔ όταν ο Χίτλερ εισέβαλλε στη Γαλλία. Αλλά ξέχασα..τότε ήταν σύμμαχοι. Πρώτες ύλες για τους Ναζί παρείχαν..τι άλλο να κάνουν για να τους σαμποτάρουν.

δ) Για τις λανθασμένες αποφάσεις του ΚΚΕ...λογικό...μιλάμε για ένα κόμμα που ο πρώτος αρχηγός που δεν έβγαλε προδότη ήταν ο Φλωράκης.

ε) Εξακολουθεί να μην σχολιάζει τις προτροπές του κόμματος για σαμποτάζ στα εργοστάσια παραγωγής εν μέσω πολέμου με ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ κρατός. Ήταν σωστή η προτροπή? Ένα ναι ή ένα όχι.

Θέλαν να πολεμήσουν αλλά θέλαν να κάνουν και σαμποτάζ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ το 3ο γράμμα του Ζαχαριάδη που αναιρεί το 1ο θέλουν να το ξεχνούν.
Τα ίδια κάναν και στην Μικρασία άλλωστε...ένα κόμμα που περηφανεύεται ότι συνετέλεσε στην καταστροφή της Μικράς Ασίας λόγω των μηχανισμών που ανέπτυξε στο στράτευμα, δεν το στέλνεις πάλι στο μέτωπο να κάνει πυρήνες.
Είναι σαν να αφήνεις παιδεραστή να ανοίξει παιδικό σταθμό.

ΥΓ. Εννοείται φυσικά ότι απόσχιση εδαφών δεν υποστηρίζει ποτέ το ΚΚΕ. Εκτός αν πρόκειται για Ελληνικά εδάφη και έχει έρθει εντολή από τους συντρόφους των άλλων χωρών. Εκεί ζητούν ανεξάρτητη... Μακεδονία. Ήταν σωστή η απόφαση των συντρόφων?
ΥΓ2. Μην ασχολείσαι suspect...ποιο πιθανό είναι να δεις τον Γεωργέα να σηκώνει κούπα πρωταθλήματος παρά κομμουνιστή να πάει αντίθετα στην γραμμή του κόμματος

smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
polympoumpounas
Μια απαντηση suspect σε αυτα που σε ρωταω θα δωσεις ή θα μου αραδιαζεις ολη τη ρητορικη του ΛΑΟΣ για τον κομμουνισμο?
Τρια ποστς εχω κανει διαβασε τα και απαντα μου(ή δωσε τα στον ακροδεξιο φιλο σου να μου απαντησει-κανενα προβλημα)

Τωρα δεν εχω χρονο να απαντησω ολα αυτα που λες .αλλα το βραδακι που θα ειμαι σπιτι θα ξανααπαντησω γιατι τα ψεματα που εχει πεταξει στο τελευταιο ποστ ο φιλος σου παραειναι πολλα και χρηζουν απαντησης...

Για τωρα μονο αυτο που ελεγα για το οτι οταν γινοταν χαμος στο ανατολικο οι "συμμαχοι" δεν ανοιγαν μετωπο με τον Χιτλερ.Πες στον φιλο που ευχαριστω που με επιβεβαιωνει για αλλη μια φορα.Οπως λεει λοιπον και ο ιδιος, οταν ο Χιτλερ ειχε το κυριο μερος της στρατιας του στο ανατολικο μετωπο και προσπαθουσε να καταλαβει το Σταλινγραντ και ο Σταλιν παρακαλουσε τους Συμμαχους να ανοιξουν μετωπο στη δυτικη Ευρωπη οπου ηταν ακαλυπτος αυτοι ελεγαν δικαιολογιες και τρεχαν στις Αφρικες

Τα υπολοιπα το βραδυ.

*Οταν ξανααπαντησω εγω λεω μετα για να χτυπησετε τον κομμουνισμο να πατε ακομα πιο πισω, πριν το 1900.Γιατι οσο πιο βαθεια στο χρονο, τοσο πιο δυσκολο να αποδειχθει οτι λετε ψεματα.Τα λεμε
Germany96
QUOTE(suspect @ Dec 23 2009, 14:35 ) *
Εξακολουθεί να μην σχολιάζει τις προτροπές του κόμματος για σαμποτάζ στα εργοστάσια παραγωγής εν μέσω πολέμου με ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ κρατός. Ήταν σωστή η προτροπή? Ένα ναι ή ένα όχι.

Καποιος μπορει να σου πει οτι και η Ελλαδα οταν μπηκε στον Β Παγκοσμιο, φασιστικο κρατος ηταν. Αν δηλαδη χαρακτηριζεις το ΚΚΕ το πιο φασιστικο κομμα στην Ελλαδα, κρατος με κυβερνηση δικτατοριας ειδικα εκεινη την εποχη πως το χαρακτηριζεις? Ο αγωνας της Ελλαδας εναντιον της Ιταλιας δεν ηταν αντιφασιστικος, εθνικος ηταν.
QUOTE(suspect @ Dec 23 2009, 14:35 ) *
...ένα κόμμα που περηφανεύεται ότι συνετέλεσε στην καταστροφή της Μικράς Ασίας λόγω των μηχανισμών που ανέπτυξε στο στράτευμα, δεν το στέλνεις πάλι στο μέτωπο να κάνει πυρήνες.
Είναι σαν να αφήνεις παιδεραστή να ανοίξει παιδικό σταθμό.

Καλα αυτο ειναι και ασυνταξια και ασυναρτησια. Εχεις ταυτισει τους πολιτικους κρατουμενους που αναφερθηκαν νωριτερα με το ιδιο κομμα.

Σε ολο το πρωτο μισο του προηγουμενου αιωνα τα κομμουνιστικα κομματα των Ευρωπαικων κρατων κυρησαν αποχη απο τις πολεμικες συρραξεις που θεωρουσαν οτι ηταν ιμπεριαλιστικης και εθνικιστικης φυσεως και οχι ταξικης (χρησιμοποιοντας αυτες τις εννοιες οποτε τους εξυπηρετουσε, πως ο διαμελισμος της Πολωνιας το 39 σε συνεργασια με το Τριτο Ραιχ, ηταν ταξικος αγωνας δεν το εχω καταλαβει ακομα). Τα περισσοτερα μελη τους ομως αγνοησαν αυτες τις προτροπες καθως η ιδεα του εθνους αποδειχτηκε ισχυροτερο οπιουχο απο την ιδεα του κομμουνισμου.
Γιώργος21
Καταρχάς καλώς σας βρήκα!

Με τα πολλά κατάφερα να κάνω εγγραφή. Είμαι ο "ακροδεξιός" φίλος του suspect.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί κανένας χαρακτηρισμός, πόσο μάλλον όταν προέρχεται από χώρους οι οποίοι δεν τσιγκουνεύτηκαν ταμπέλες-χαρακτηρισμούς ούτε για τους ηγέτες τους. (πράχτορας, προβοκάτορας, προδότης χαφιές και πράκτορας των Άγγλων, τυχοδιωκτικό και ανήθικο στοιχείο, βρωμόνερο, φωνή του εχθρού, κουτσομπόλης , χαφιές πράκτορας της αντίδρασης, ρεμάλι και στρατιωτικός ντενεκές, ψυχοπαθής και πολλά άλλα). Άλλωστε εκεί που τελιώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί.
Το μόνο που θα με ενοχλούσε είναι να μην κάνουμε κουβέντα ουσίας.

Και πάλι, καλώς σας βρήκα.
Γιώργος21
QUOTE
Παμε στο θεμα τωρα του εμπρικου ισοζυγιου.Καταρχην οταν ελεγα για θετικο εννοουσα το γεωργικο εμπορικο ισοζυγιο, γι αυτο αλλωστε ειπα μετα και για τις τεραστιες εξαγωγες που ειχε η χωρα μας πριν απο την εισοδο μας στην ΕΟΚ.Μετα λοιπον, προσπαθωντας να μου αποδειξεις οτι εχω αδικο μου παραθετεις αυτοhttp://img692.imageshack.us/img692/8932/clipboard01fp.jpg που ουσιαστικα αποδυκνειει αυτα που λεω.Για αρχη αυτο πρεπει να ειναι το συνολικο εμπορικο ισοζυγιο της χωρας και οχι αυτο με την ΕΕ γιατι τα συνολικα αθροισματα ειναι λιγο μεγαλυτερα απο αυτα που σου παρεθεσα αλλα ακομα κι ετσι.Δεν βλεπεις οτι το ελλειμα οσο παει και μεγαλωνει απο τοτε που μπηκαμε?Τις προηγουμενες χρονιες πριν μπουμε παρατηρησε οτι σχεδον δεν ειχαμε ελλειμα.Πως ειναι η κατασταση το 2006?Δεν βλεπεις οτι οχι μονο δεν υπαρχει συγκλιση αλλα η ταση(η παραγωγος) ειναι να μεγαλωνει το ελλειμα?


Λοιπόν...το εμπορικό ισοζύγιο εννοούσες το γεωργικό εμπορικό ισοζύγιο.
Τώρα έγραψες ότι σχεδόν δεν είχαμε έλλειμμα. Μην μου το αλλάξεις πάλι. rolleyes.gif Πάντα υποδιπλάσιες των εισαγωγών, ήταν οι εξαγωγές.

suspect
Αντε ρε, επιτελους! smile.gif
Καλως ορισες!

αφενος βαρεθηκα το κλοπι πεηστ, αφετερου 4 με εναν, ενταξει, αν παιζαμε μονο στο μπασκετ, τους εχω αλλα σε ενα φορουμ ειναι λιγο βαρυ.

smiley.gif
petrovic
1) Δε μπορούσα για καιρό να γράψω εξαιτίας αντικειμενικού λόγου
2) Έχουν ανοίξει παρα πολλά ζητήματα
3) Έστω και με τα πολλά ο pyramid μας έγραψε τη γνώμη του για το (καταρχήν) επίμαχο ζήτημα, τους εργασιακούς όρους του Βγενό (έγραψε ότι τους θεωρεί απαράδεκτους) . Εσύ ακόμα δεν έχεις τοποθετηθεί... τόσος φόβος πια για τα αφεντικά; τι να πω; χαλάρωσε λίγο . "εύδαιμον το ελεύθερον" (Περικλέους Επιτάφιος)
4) Αυτά με τους πισινάτους ΚΚέδες είναι χυδαία, αναληθή και αβάσιμα
5)Είναι τεράστιο ψέμα ότι το ΚΚΕ υπερπροστατεύει τα δικαιώματα των Τουρκοκυπρίων. Το ΚΚΕ σαφέστατα τάχθηκε ΚΑΤΑ του σχεδίου Ανάν, το οποίο διέλυε την προοπτική ενός βιώσιμου Κυπριακού κράτους. άλλος τάχθηκε ΥΠΕΡ (Γ. Παπανδρέου)
6) Η κριτική που ασκείς για τις εισβολές της ΕΣΣΔ σε Ουγγαρία, Τσεχοσλοβακία με βρίσκει σύμφωνο. όλες αυτές οι εισβολές είναι καταδικαστέες και φρικώδεις. Απέδειξαν ότι η ηγετική ομάδα του ΚΚΣΕ δεν ήθελε με κανέναν τρόπο να επιτρέψει στους εργαζομένους των χωρών αυτών να "ψάξουν'' το δικό τους δρόμο προς το σοσιαλισμό. Για το λόγο αυτό και κατέπνιξε τις σχετικές προσπάθειες στο αίμα. Αδιαμφισβήτητα ,πρόκειται για εγκληματικές , εχθρικές για τους λαούς ενέργειες της Μόσχας που εξέθεσαν μόνιμα το ΚΚΣΕ.
7) Για το θέμα της μονολιθικότητας του κομμουνιστικού κόμματος (αυτό που γράφεις για τη "μία γραμμή που επαναλαμβάνουν όλοι") : εάν έχω καταλάβει καλά, το κομμουνιστικο κόμμα δουλεύει με τον εξής τρόπο: πρώτα γίνονται συζητήσεις στα κομματικά όργανα σχετικά με τη θέση που πρέπει να ληφθεί. Οι συζητήσεις αυτές είναι και έντονες και συγκρουσιακές. Στο τέλος της συζήτησης, και εφόσον δεν έχει υπάρξει ομοφωνία, γίνεται ψηφοφορία ανάμεσα στις διαφορετικές θέσεις που έχουν υποστηριχθεί. Η θέση που είναι πλειοψηφούσα πρέπει να υποστηριχθεί από όλους , ακόμα και από αυτούς που πριν διαφωνούσαν. Οι τελευταίοι διατηρούν βεβαίως το δικαίωμα να επανέλθουν αργότερα στα κομματικά όργανα και να κάνουν κριτική του στυλ "με τη γραμμή που πλειοψήφησε τελικά δεν τα πήγαμε καλά. είδατε που είχαμε δίκιο; μήπως πρέπει τελικά να αλλάξουμε θέση;"
Με τον τρόπο αυτό λειτουργίας συμφωνώ.
Το θέμα είναι όμως ότι τελικά τα κομμουνιστικά κόμματα ...δε λειτουργούν έτσι στην πράξη.
Το μπολσεβίκικο κόμμα, που το έχω ψάξει λίγο καλύτερα , λειτουργούσε έτσι μέχρι και λίγο μετά το θάνατο του Λένιν. Σε καθε συνέδριο "σφάζονταν" κυριολεκτικά, ενώπιον της ρωσικής εργατικής τάξης, διαφορετικές πολιτικές πλατφόρμες και κάθε είδους φράξιες, καθεμία από τις οποίες εκπροσωπούσε βεβαίως και μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΑΞΙΚΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ.Η αντιπαράθεση μάλιστα ανάμεσα στις φράξιες αυτές επιτρεπόταν να φτάνει μέχρι το τέλος, δεν θεωρούνταν δηλαδή η σύγκρουση μέσα στο κόμμα ως πρόβλημα αλλά ως υγειής ένδειξη. ( Χαρακτηριστικό παράδειγμα: το 1918 η φράξια Μπουχάριν ήθελε να συνεχιστεί ο πόλεμος ενάντια στη Γερμανία για να επεκταθεί η επανάσταση σε όλη την Ευρώπη, ενώ ο Λένιν διαπραγματευόταν ανακωχή με τους Γερμανούς, γιατί εκρινε ότι ο λαός δεν ήταν διατεθειμένος να συνεχίσει τον πόλεμο. Για κάποια εικοσιτετράωρα η φράξια Μπουχάριν φλέρταρε με την ιδέα να ......φυλακίσει τον ... συμβιβαστικό με τους καπιταλιστές Λένιν και να εφαρμόσει τη δική της γραμμή)
Από ένα σημείο και μετά ωστόσο (ορόσημο: το συνέδριο του 1926, δύο χρόνια μετά το θάνατο του Λένιν), η διαφωνία μέσα στα κομματικά όργανα άρχισε να αντιμετωπίζεται εχθρικά, ως σημάδι ανωμαλίας, ως πιθανή πηγή εντάσεων και διάσπασης. Οι φράξιες άρχισαν να καταστέλλονται, οι συζητήσεις κόπηκαν, τα κομματικά όργανα έγιναν απλοί επικυρωτές της αποφασισμένης γραμμής της ηγεσίας.

Συνολικά: όντως υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική λειτουργία των κομμ.κομμάτων, που συνίσταται στην αποστέρηση οποιουδήποτε αποφασιστικού ρόλου σε ζητήματα πολιτικής γραμμής στα κομματικά όργανα, οποιοδήποτε ρόλου δηλαδή στα "απλά" μέλη

8) Τα θέματα της αυτοδιάθεσης ομολογώ ότι με έχουν βασανίσει πολύ , χωρίς να μπορώ να έχω μια συνολική απάντηση για αυτά. Για το λόγο αυτό ομολόγώ ότι μου είναι δύσκολο να τοποθετηθώ για τη θέση του Ζαχαριάδη σχετικά με τη συνέχιση του πολέμου στην Αλβανία.
red pyramid88
Εδώ θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη απο τους μοντς που απαντάω για κάτι τέτοιο ύστερα απο τόσες μέρες, επειδή με αφορά όμως θα ήθελα να δώσω μία τελευταία απάντηση

QUOTE(ikarosbc @ Dec 21 2009, 15:41 ) *
ΥΓ Φιλε red pyramid88, μονο το νεαρο της ηλικιας σου δικαιολογει την ειρωνια και το χλευασμο που σημειωσες, στο #11 για το Ριζοσπαστη.
Μπορει να διαφωνουμε με τη γενικοτερη ή την επιμερους φιλοσοφια του κομμουνισμου ή με τη στρατηγικη που ακολουθει σημερα το ΚΚΕ, αλλα ο Ριζοσπαστης, δεν εχει γραψει ποτε αναληθειες και ειδικα σε εργασιακα θεματα.
Αρα εκτειθεσαι οπως σημειωσε και καποιος αλλος.


Το ζήτημα είναι ότι δεν ανέφερα πια είναι η γνώμη μου για τα όσα ασπάζεται το συγκεκριμένο έντυπο. Μπορεί και να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός, μπορεί και όχι. Το πρόβλημα είναι ότι η πηγή που παρουσιάστηκε ως αλάθανστη δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενική. Αν δεχόταν ο οποιοσδήποτε υποστηρικτής της την υποκειμενικότητα της ή ακόμη καλύτερα είχε παρουσιάσει και κάποια πιο αξιόπιστη (που για να μην την έχουμε δεί ακόμη να υποθέσω ότι δεν υπάρχει?) τότε δεν θα είχες διαβάσει κάποια ειρωνία και ούτε θα έπρεπε να γράφω τούτο το ποστ. Τα υπόλοιπα τα έχω πεί και σε άλλο ποστ.

Επίσης, σε κάτι πιο ον τόπικ απο τα όσα έχουν γράφτει ως τώρα, πάνω στο ποστ #4 του giannis_, ότι έχει γραφτεί εκεί ισχύει, απλά για εμένα είναι κρίμα όταν αντί να βρεθεί μία νέα εικόνα και ιδέα γύρω απο την εταιρεία και να επενδύσει εκεί ο Βγεννόπουλος, προτίμησε την ασφαλή λύση. Ναι μεν ρισκάρει λιγότερο έτσι αλλά θα προτιμούσα κάτι που δεν είχαμε ήδη δεί.
Alexandris Eleftherios
Έχει πλάκα.
Μπήκα για να διαβάσω για αυτό που γράφει ο τίτλος του Thread δηλ για την Olympic air, και κατέληξα να διαβάζω για τον Στάλιν. smiley.gif

Ας πω και γω λοιπον τις μπ@υρδελογίες μου αν δεν σας πειράζει.

Κομμουνισμός υπάρχει αλλα κανείς δεν τον θέλει γιατι στην πράξη δεν λειτουργεί. (Ειναι και ακαταλαβιστικος πολλες φορές.) smiley.gif
Ακροδεξιά κανείς δεν θέλει γιατι καταργει την δημοκρατια.
Δημοκρατία. Όλοι την θέλουν αλλά ειδικά εδω στην Ελλάδα έχουμε ΑΝΑΡΧΟ-Δημοκρατία και δημοκρατία για λίγους.
Αριστερα, εργατικά κόμματα ΑΚΑ Σοσιαλισμός, ΔΕΝ υπάρχουν πια... Είναι τα επιχειρηματικά συμφέροντα μεγαλύτερα βλέπετε απο τα δικά μας. Τα απλά συμφέροντα του απλου λαού.
Έτσι αυτα τα Σοσιαλιστικά κόμματα περισσότερο ομοιάζουν με κόμματα τύπου δεξιάς. ΠΑΣΟΚ-ΝΔ = ιδια.

Τι μένει? Να χτυπήσουμε το κεφαλι μας στον τοίχο. (Προσωπικά θα προτιμούσα κυβερνήσεις δεξιές, Γερμανικού τύπου. Τουλάχιστον ας κέρδιζαν οι επιχειρηματίες αλλα να ζούσα σε μια ανθρώπινη χώρα - πρόνοιας, η οποία θα σεβοταν την ιστορία της.)
Σε μια χώρα με σωστές παροχές προς τους πολίτες της. Με σύστημα υγείας παιδείας κτλ κτλ κτλ.

Και κλείνω με κάτι που άκουσα και μου άρεσε...

Στα κομμουνιστικά καθεστώτα μπορεί ο εργαζόμενος να τα βάλει με το αφεντικό του αλλα, δεν μπορεί να τα βάλει με τον πρόεδρο του κόμματος η τον γενικό γραμματέα αυτού.
Στα δημοκρατικά καθεστώτα μπορείς να τα βάλεις με τον πρόεδρο του κόμματος αλλα δεν μπορείς να τα βάλεις με το αφεντικό σου. smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.