Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τα φτυάρια στο basketforum
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
threat45
Έχει καταντήσει πραγματικά ενοχλητικό να γίνονται επιθέσεις για επώνυμα άτομα ανώνυμα ή και ακόμα ειρωνικά σχόλια απο επώνυμους του φόρουμ προς επώνυμα άτομα επίσης.
Έχει σκεφτεί κανείς όταν βγαίνει και θάβει μια αθλήτρια πόσο κακό κάνει στην ψυχολογία της και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της αλλά και τις σχέσεις τις μέσα σε μια ομάδα?(αν και πολλές φορές οι επιθέσεις αυτό το σκοπό έχουν καθώς μπορεί να γίνονται απο αντίπαλες ή και συμπάικτριες...)
Επίσης έχουν παρατηρηθεί και επιθέσεις σε προπονητές οι οποίοι είναι επαγγελματίες και με τα σχόλια που γίνονται κατα καιρούς θίγονται και προσωπικά αλλά και επαγγελματικά.
Τώρα βλέπω κάποιοι περνάνε και σε προσωπικές επιθέσεις εναντίον διαιτητών με έσχημα προσωπικά σχόλια .
Και ρωτάω πως όλα αυτά τα άτομα θα προστατευτούν απο τέτοιου είδους άνανδρες και πίσω απο την πλάτη επιθέσεις?
Θα πρέπει να μπούν στη διαδικασία του διαλόγου μέσω φόρουμ ειδικά απέναντι σε αγνώστους που ο καθένας μπορεί να πεί το κοντό του και το μακρύ του?
Και ας μην γελοιόμαστε το basketforum έχει γίνει ένας χώρος οπου τον επισκέπτονται εκατοντάδες παίκτες -προπονητές-παράγοντες -φίλαθλοι.
Με λίγα λόγια ο καθένας ανώνυμα μπορεί να κάνει κάποιον ''ρόμπα'' κάποιον ανω το πανελλήνιο επειδή έτσι του κάρφωσε.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν κάποιος θελήσει να προστατευτεί απο τέτοιου είδους επιθέσεις νομικά...
Θα πρέπει οι υπεύθυνοι του φόρουμ να προσέξουν πολύ τα post που εισέρχονται μήπως έρθουν αυτοί αντιμέτωποι με εξώδικα..
Με λίγα λόγια κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ή όλοι να γράφουμε επώνυμα ή κανένας ανώνυμος να μην κάνει σχόλια ή επιθέσεις απέναντι σε επώνυμα άτομα και να τουε εκθέτει.
Δεν αρκεί να σβήνονται τα post που περιέχουν ύβρεις.Χείρότερο κακό μπορεί να κάνεις σε κάποιον και χωρίς να τον πεις ούτε και ρε.
Πρέπει να αποφασίσουμε λοιπόν για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει αυτό το forum για να μπαίνουμε να θάβουμε άνετα όποιον μας αρέσει,για λόγους σκόπιμους πολλές φορές, ή να είναι ένας τόπος συζήτησης σχολίων σε δημοκρατικό και ευγενές επίπεδο σεβόμενοι πάνω απο όλα το άθλημα που υπηρετούμε.
Αν έχει κάποιος διαφωνία με όλα αυτά θα ήθελα να τον ακούσω .
ntimat
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με οσα γραφεις και επαυξανω,κανενα σχολιο σε επωνυμο ατομο ειτε καλο ειτε κακο.Οποιος-α θελει μπορει να σχολιασει αλλα επωνυμα,να ξερουμε ποιος-α λεει οσα λεει.
coa
QUOTE(threat45 @ Oct 9 2008, 11:01 ) *
Έχει καταντήσει πραγματικά ενοχλητικό να γίνονται επιθέσεις για επώνυμα άτομα ανώνυμα ή και ακόμα ειρωνικά σχόλια απο επώνυμους του φόρουμ προς επώνυμα άτομα επίσης.
Έχει σκεφτεί κανείς όταν βγαίνει και θάβει μια αθλήτρια πόσο κακό κάνει στην ψυχολογία της και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της αλλά και τις σχέσεις τις μέσα σε μια ομάδα?(αν και πολλές φορές οι επιθέσεις αυτό το σκοπό έχουν καθώς μπορεί να γίνονται απο αντίπαλες ή και συμπάικτριες...)
Επίσης έχουν παρατηρηθεί και επιθέσεις σε προπονητές οι οποίοι είναι επαγγελματίες και με τα σχόλια που γίνονται κατα καιρούς θίγονται και προσωπικά αλλά και επαγγελματικά.
Τώρα βλέπω κάποιοι περνάνε και σε προσωπικές επιθέσεις εναντίον διαιτητών με έσχημα προσωπικά σχόλια .
Και ρωτάω πως όλα αυτά τα άτομα θα προστατευτούν απο τέτοιου είδους άνανδρες και πίσω απο την πλάτη επιθέσεις?
Θα πρέπει να μπούν στη διαδικασία του διαλόγου μέσω φόρουμ ειδικά απέναντι σε αγνώστους που ο καθένας μπορεί να πεί το κοντό του και το μακρύ του?
Και ας μην γελοιόμαστε το basketforum έχει γίνει ένας χώρος οπου τον επισκέπτονται εκατοντάδες παίκτες -προπονητές-παράγοντες -φίλαθλοι.
Με λίγα λόγια ο καθένας ανώνυμα μπορεί να κάνει κάποιον ''ρόμπα'' κάποιον ανω το πανελλήνιο επειδή έτσι του κάρφωσε.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν κάποιος θελήσει να προστατευτεί απο τέτοιου είδους επιθέσεις νομικά...
Θα πρέπει οι υπεύθυνοι του φόρουμ να προσέξουν πολύ τα post που εισέρχονται μήπως έρθουν αυτοί αντιμέτωποι με εξώδικα..
Με λίγα λόγια κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ή όλοι να γράφουμε επώνυμα ή κανένας ανώνυμος να μην κάνει σχόλια ή επιθέσεις απέναντι σε επώνυμα άτομα και να τουε εκθέτει.
Δεν αρκεί να σβήνονται τα post που περιέχουν ύβρεις.Χείρότερο κακό μπορεί να κάνεις σε κάποιον και χωρίς να τον πεις ούτε και ρε.
Πρέπει να αποφασίσουμε λοιπόν για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει αυτό το forum για να μπαίνουμε να θάβουμε άνετα όποιον μας αρέσει,για λόγους σκόπιμους πολλές φορές, ή να είναι ένας τόπος συζήτησης σχολίων σε δημοκρατικό και ευγενές επίπεδο σεβόμενοι πάνω απο όλα το άθλημα που υπηρετούμε.
Αν έχει κάποιος διαφωνία με όλα αυτά θα ήθελα να τον ακούσω .


δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου. κανεις δεν εχει το δικαιωμα να θιγει και να αμαυρωνει προσωπικοτητες και υποληψεις με ασπιδα την ανωνυμια. ομως απο την αλλη δεν μπορουμε να αφαιρεσουμε το δικαιωμα καποιου να σχολιασει και να καυτηριασει οτι λαθος βλεπει στο χωρο του μπασκετ. αλλωστε και αυτος ειναι ο λογος του φορουμ. εφοσον η δουλεια του προπονητη και του παιχτη εκτειθετε στο ευρυ κοινο, ο καθενας που εχει μπασκετικη αποψη και επιχειρηματα μπορει να την σχολιαζει οπως νομιζει. το ιδιο γινεται στις εφημεριδες, στα καφενεια, στα μπασκετικα πηγαδακια. ο καθενας λεει την γνωμη του ανοιχτα και δημοσια. τωρα αν γινονται στοχευμενες και σκοπιμες επιθεσεις χωρις επιχειρηματα και με εμπαθεια, πιστευω πως φαινεται και δεν δινεται σημασι για περεταιρω συζητηση. Η συμβουλη μου προς ολους τους προπονητες και παιχτες ειναι να δινουν απαντησεις μεσα στα γηπεδα και ως προς ολους τους χρηστες του φορουμ να σεβονται ολους οσους αγαπουν το μπασκετ blove.gif
soouza
QUOTE(threat45 @ Oct 9 2008, 12:01 ) *
Έχει καταντήσει πραγματικά ενοχλητικό να γίνονται επιθέσεις για επώνυμα άτομα ανώνυμα ή και ακόμα ειρωνικά σχόλια απο επώνυμους του φόρουμ προς επώνυμα άτομα επίσης.
Έχει σκεφτεί κανείς όταν βγαίνει και θάβει μια αθλήτρια πόσο κακό κάνει στην ψυχολογία της και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της αλλά και τις σχέσεις τις μέσα σε μια ομάδα?(αν και πολλές φορές οι επιθέσεις αυτό το σκοπό έχουν καθώς μπορεί να γίνονται απο αντίπαλες ή και συμπάικτριες...)
Επίσης έχουν παρατηρηθεί και επιθέσεις σε προπονητές οι οποίοι είναι επαγγελματίες και με τα σχόλια που γίνονται κατα καιρούς θίγονται και προσωπικά αλλά και επαγγελματικά.
Τώρα βλέπω κάποιοι περνάνε και σε προσωπικές επιθέσεις εναντίον διαιτητών με έσχημα προσωπικά σχόλια .
Και ρωτάω πως όλα αυτά τα άτομα θα προστατευτούν απο τέτοιου είδους άνανδρες και πίσω απο την πλάτη επιθέσεις?
Θα πρέπει να μπούν στη διαδικασία του διαλόγου μέσω φόρουμ ειδικά απέναντι σε αγνώστους που ο καθένας μπορεί να πεί το κοντό του και το μακρύ του?
Και ας μην γελοιόμαστε το basketforum έχει γίνει ένας χώρος οπου τον επισκέπτονται εκατοντάδες παίκτες -προπονητές-παράγοντες -φίλαθλοι.
Με λίγα λόγια ο καθένας ανώνυμα μπορεί να κάνει κάποιον ''ρόμπα'' κάποιον ανω το πανελλήνιο επειδή έτσι του κάρφωσε.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν κάποιος θελήσει να προστατευτεί απο τέτοιου είδους επιθέσεις νομικά...
Θα πρέπει οι υπεύθυνοι του φόρουμ να προσέξουν πολύ τα post που εισέρχονται μήπως έρθουν αυτοί αντιμέτωποι με εξώδικα..
Με λίγα λόγια κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ή όλοι να γράφουμε επώνυμα ή κανένας ανώνυμος να μην κάνει σχόλια ή επιθέσεις απέναντι σε επώνυμα άτομα και να τουε εκθέτει.
Δεν αρκεί να σβήνονται τα post που περιέχουν ύβρεις.Χείρότερο κακό μπορεί να κάνεις σε κάποιον και χωρίς να τον πεις ούτε και ρε.
Πρέπει να αποφασίσουμε λοιπόν για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει αυτό το forum για να μπαίνουμε να θάβουμε άνετα όποιον μας αρέσει,για λόγους σκόπιμους πολλές φορές, ή να είναι ένας τόπος συζήτησης σχολίων σε δημοκρατικό και ευγενές επίπεδο σεβόμενοι πάνω απο όλα το άθλημα που υπηρετούμε.
Αν έχει κάποιος διαφωνία με όλα αυτά θα ήθελα να τον ακούσω .

Καλημέρα threat 45.Αν αυτό το post αναφέρεται σε εμένα έστω κι 1% τότε θα πρέπει να ανατρέξεις σε όλα τα δικά μου posts και να δεις τι γράφω.Είμαι ο πρώτος που έγραψα πως μακάρι η φετινή χρονιά να χαρακτηριστεί από μπασκετικές αναλύσεις.Ευχήθηκα επίσης,να απέχουν οι κομήτες που εμφανίζονται μία στο τόσο μόνο για αρνητικές κριτικές.Αν δεν αναφέρεσαι καθόλου σε εμένα σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.Πλην όμως μην αγνοήσεις μία συζήτηση μας σε pm πρόσφατα που με επιβεβαιώνει καθημερινά. smile.gif
center
QUOTE(coa @ Oct 9 2008, 13:02 ) *
δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου. κανεις δεν εχει το δικαιωμα να θιγει και να αμαυρωνει προσωπικοτητες και υποληψεις με ασπιδα την ανωνυμια. ομως απο την αλλη δεν μπορουμε να αφαιρεσουμε το δικαιωμα καποιου να σχολιασει και να καυτηριασει οτι λαθος βλεπει στο χωρο του μπασκετ. αλλωστε και αυτος ειναι ο λογος του φορουμ. εφοσον η δουλεια του προπονητη και του παιχτη εκτειθετε στο ευρυ κοινο, ο καθενας που εχει μπασκετικη αποψη και επιχειρηματα μπορει να την σχολιαζει οπως νομιζει. το ιδιο γινεται στις εφημεριδες, στα καφενεια, στα μπασκετικα πηγαδακια. ο καθενας λεει την γνωμη του ανοιχτα και δημοσια. τωρα αν γινονται στοχευμενες και σκοπιμες επιθεσεις χωρις επιχειρηματα και με εμπαθεια, πιστευω πως φαινεται και δεν δινεται σημασι για περεταιρω συζητηση. Η συμβουλη μου προς ολους τους προπονητες και παιχτες ειναι να δινουν απαντησεις μεσα στα γηπεδα και ως προς ολους τους χρηστες του φορουμ να σεβονται ολους οσους αγαπουν το μπασκετ blove.gif

+οο!!
Από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει ever! 41.gif 41.gif
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!
Jabar
Υπάρχει κανονισμός λειτουργίας ο οποίος έχει καταβληθεί προσπάθεια να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερος.
Στον πρόλογο του κανονισμού περιγράφεται και ο σκοπός του φόρουμ και ο τρόπος γραφής.Επιπλέον υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για ένα καλό και ευπρεπές ποστ.Οποιοσδήποτε γράφει υποτίθεται πρέπει να τα τηρεί ευλαβικά.Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι υπάρχουν κενά στους κανονισμούς μπορεί να απευθύνεται σε μας με πμ.Επίσης αν κάτι διέφυγε της προσοχής μας, επίσης μπορεί να μας ενημερώνει.
threat45
QUOTE(Jabar @ Oct 9 2008, 17:34 ) *
Υπάρχει κανονισμός λειτουργίας ο οποίος έχει καταβληθεί προσπάθεια να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερος.
Στον πρόλογο του κανονισμού περιγράφεται και ο σκοπός του φόρουμ και ο τρόπος γραφής.Επιπλέον υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για ένα καλό και ευπρεπές ποστ.Οποιοσδήποτε γράφει υποτίθεται πρέπει να τα τηρεί ευλαβικά.Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι υπάρχουν κενά στους κανονισμούς μπορεί να απευθύνεται σε μας με πμ.Επίσης αν κάτι διέφυγε της προσοχής μας, επίσης μπορεί να μας ενημερώνει.


‘’μια προειδοποιηση μονο για τα μελισσια.εκει που θα πανε στα διδυμα της αεκ περιστεριου,αν δουν να μπαινει μεσα στο γηπεδο η Γριβα,και μιλαω για την γνωστη πλεον σε ολους μας διαιτητη να προετοιμαστουν ψυχολογικα για πολυ ξυλο και σπασιμο νευρων.γιατι μπορει εμεις να βγηκαμε νικητες απο κει μεσα αλλα το τι τραβηξαμε μονο εμεις το ξερουμε απο αυτην την ''κυρια''.εκτος του οτι ειναι κολητη με τις παικτριες και την ωρα του παιχνιδιου τους μιλαει με τα μικρα τους ονοματα τις παιρνει αγκαλια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,πολυ προκλητικα,δεν σφυραει απολυτως τιποτα υπερ της αντιπαλης ομαδας.οι αγκωνιες,οι βρισιες και οι σπρωξιες αφθονες και η απαντηση των διαιτητων ειναι οτι δεν εχουν οπτικη γωνια.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ειρωνικα σχολια απο την Γριβα συνεχεια και το αποκορυφωμα...απειλη να παρει και δελτιο και συγκεκριμενα το δικο μου ουρλιαζοντας μετα τη ληξη του παιχνιδιου οτι ακουσε λεει τι ειπα.περιττο να πω οτι εγω εκεινη την ωρα ετοιμαζομουν για τα αποδητηρια και δεν μιλουσα με κανεναν απολυτως.αντιθετως το 7-η Γκριτζαλη να βριζει μια συμπαικτρια μου,νεανιδα μπροστα της.αυτα ειχα να πω.και πολλα αλλα φυσικα αλλα να μη κουραζω περισσοτερο.καλη τυχη σα μελισσια γιατι μονο τυχη χρειαζεσαι για να βγεις σωος απο κει μεσα.ή φυσικα...εναν αντικειμενικο διαιτητη’’


‘’Καλημερα και απο εμενα..
’’Με αφορμη αυτο το ποστ να πω κι εγω πως η εν λογω κυρια 8α πρεπει να μην σφυριζει σε τετοιες κατηγοριες,,οχι μονο γιατι κινδυνευει να καταστρεψει ενα παιχνιδι αλλα γιατι στερειται η8ους και αξιοπρεπειας!
Ναι,ισως ακουστουν βαρια αυτα τα σχολια αλλα δεν ειναι δυνατον να σφυριζει φαουλ (αδικο η μη δε 8α το κρινο γιατι δεν ειμαι διαιτητης) και να ερχεται να σου ψι8υριζει στο αυτι ΄΄ωραια ταπα΄΄ !!! γ οποιον καταλαβε τι λεω ,ελπιζω να μην ειμαι παραλογη!!!Επιπλεον προφανως κι εχει εμπα8ειες κα8ως και 8υμαται προσωπα απο προηγουμενα παιχνιδια που χει ΄΄σφυριξει΄΄!
Αν 8εωρει πως επειδη φοραει μια φανελα κι εχει καποια εξουσια στις τεσσερις γραμμες του γηπεδου..αυτο ειναι δικο της-ψυχολογικο- για μενα 8εμα..αλλα δε 8α ξεφτυλιζει και το σπορ και τις παικτριες με το εριστικο στυλακι που εχει ,τις χειρονομιες,τις γκριματσες κτλ..αυτα!
καλη συνεχεια και καλο πρωτα8λημα!’

Θέλεις να μας πεις δηλαδή οτι αυτά τα post δεν παραβαίνουν τους κανονισμούς του forum?
Αν ήθελε κάποιος να εκφράσει την άποψη του για τη διαιτησία του αγώνα θα μπορούσε να το κάνει χωρίς να αναφερθεί σε ονόματα.Το αντίθετο δείχνει εμπάθεια ώς και δόλο...
Εγώ που παρακολουθώ κυρίως αγώνες Γ΄και Β΄εσκα βλέπω κάθε βδομάδα τα απίστευτα απο τους διαιτητές.
Παιδάκια που όχι μόνο δεν ξέρουν να σφυρίζουν ,αλλά έχουν και υφάκι.
Για αυτήν την κατάσταση θα μπορούσαμε να συζητήσουμε χωρίς να θίγουμε όμως ονόματα.
nikefalin
QUOTE(threat45 @ Oct 10 2008, 14:31 ) *
Για αυτήν την κατάσταση θα μπορούσαμε να συζητήσουμε χωρίς να θίγουμε όμως ονόματα.


οι "κανόνες εμπλοκής" είναι απλοί,

καταγγελίες και όλα τα συναφή είναι αποδεκτά οταν
α)
γίνονται με ονοματεπώνυμο (στην πιο καλή περίπτωση , τουλάχιστον στους διαχειριστές του φόρουμ) όταν θίγουν τον οποιονδήποτε ονομαστικά, και
β)
όταν εκφράζονται κοσμίως.
VAGELIS N
λοιπον αφου ολοι συμφωνητε ηρθε η ωρα και να το πραξετε.
Επειδη ειναι ακατορθωτο να αλλαξουμε nick name
Το φορουμ μας δινει την επιλογη να εχουμε μια υπογραφη εκει λοιπον βαλτε το ονομα σας ετσι κυριοι και κυριες για να ξερουμε με ποιους\ες εχουμε να κανουμε
Εγω το εκανα ειδη
coa
QUOTE(VAGELIS N @ Oct 10 2008, 14:01 ) *
λοιπον αφου ολοι συμφωνητε ηρθε η ωρα και να το πραξετε.
Επειδη ειναι ακατορθωτο να αλλαξουμε nick name
Το φορουμ μας δινει την επιλογη να εχουμε μια υπογραφη εκει λοιπον βαλτε το ονομα σας ετσι κυριοι και κυριες για να ξερουμε με ποιους\ες εχουμε να κανουμε
Εγω το εκανα ειδη


συμφωνω


κοκαλης αγγελος = coa
soouza
QUOTE(coa @ Oct 10 2008, 15:06 ) *
συμφωνω
κοκαλης αγγελος = coa

Η δική μου ταυτότητα είναι γνωστή. smiley.gif
cliff_ac
και η δικη μου .. cool.gif
threat45
Τι έχουν πάθει πολλοί και τα βάζουν με τον Δικαιουλάκο δεν μπορώ να καταλάβω.
Απο ότι έχω μάθει χωρίς να τον ξέρω προσωπικά είναι ένας αξιόλογος προπονητής και με επίπεδο.
Αλλα μαλλον σε πολλούς ταιριάζουν προπονητές στυλ Ιωαννίδη...
Αφήστε τον άνθρωπο να κάνει την δουλειά του και μην τον κράζετε ακόμη δεν άρχισε το πρωτάθλημα.
Εκτός αν έχετε βαλθεί απο κάποιους που του πριονίζουν την καρέκλα για να του πάρουν την θέση ή την είχαν κάποτε....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.