Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 4ος Τελικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Μην φοβαστε τιποτα τωρα πια.
Μολις καναμε το 2-2
Rondo
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 30 2008, 03:48 ) *
Μην φοβαστε τιποτα τωρα πια.

Δεν φοβάμαι Λύκο, αρκεί να είναι εκεί το γούρι μας...Εσύ δηλαδή tongue.gif tongue.gif tongue.gif
captain charisma
παλι ονειρο τρελο και απατηλο ειδες? tongue.gif
rankin
Πολύ σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι αυτό θα παίξει η απόφαση για τον Woods αλλά και τον Τομάσεβιτς.. Πιστεύω δε, πως ότι πάρει ο Γούντς θα είναι -1 για τον Σέρβο.. Μάλλον κάτι σε 2-1 υποπτεύομαι..
Υπό αυτές τις συνθήκες ο Ολυμπιακός θα κληθεί να συνεχίσει με ένα τριάρι -το κριάρι- τους τελικούς. Πρόβλημα, ιδίως από τη στιγμή που τα τριάρια είναι το κλειδί της ζώνης του Γιαννάκη και γενικότερα οι καλύτερες επιλογές για την αντιμετώπιση των πικ+ρολ του παο.. Αναλυτικότερα, οι σημαντικότεροι αμυντικοί του Γιαννάκη απέναντι στον παο είναι οι Βασιλόπουλος-Πρίντεζης-Γουντς. Οι 2 πρώτοι θα πρέπει να μην φορτωθούν -ξανά- από νωρίς με φάουλ, ενώ ο τρίτος, εξακολουθώ και πιστεύω πως έχει τελειώσει τις υποχρεώσεις του με την κόκκινη φανέλα αφήνοντας μας ως τελευταίο ενθύμιο ένα κάρφωμα στη μούρη του Τομάσεβιτς και ένα εξαίσιο δεξί κροσέ, πάλι στη μούρη του Τομάσεβιτς (Αυτοί οι Αμερικάνοι ποτέ δε συμπάθησαν τους Σέρβους)...

Κατά τ΄άλλα, αν και εφόσον η σειρά πάει στο 2-2, θα μιλήσουμε για τον μοναδικό τρόπο με τον οποίο μπορεί να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής από το ΟΑΚΑ... Για την ώρα, θα πρέπει να βρει το σθένος να ισοφαρίσει

**Ακολουθεί μικρό φωτο-αφιέρωμα στον Κιντέλ! Οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουμε ένστικτό τελικά.. Πάντα συμπαθούσαμε τον τύπο, αλλά δεν ξέραμε το γιατί... Τώρα ξέρουμε!!!!
kotzito
Θα πρεπει ο Ολυμπιακος να μπει αποφασισμενος απο το τζαμπολ.Και καλυτερα πιστευω να παρει διαφορα και να προσεξει να την κρατησει ως το 4ο δεκαλεπτο.Σιγουρα πληγμα η πιθανη απωλεια του Γουντς,αν και τον τελευταιο καιρο ειναι σαν να υπαρχει απλα στο παρκε,αντι να φορτσαρει μπας και βρει κανα καλο συμβολαιο του χρονου.
Rondo
QUOTE(rankin @ May 30 2008, 09:37 ) *
**Ακολουθεί μικρό φωτο-αφιέρωμα στον Κιντέλ! Οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουμε ένστικτό τελικά.. Πάντα συμπαθούσαμε τον τύπο, αλλά δεν ξέραμε το γιατί... Τώρα ξέρουμε!!!!

Πολύ ωραίο ποστ... blink.gif blink.gif blink.gif
kseplenhs
enas syggenhs mou apo nea yorkh pou exei sto nou tou ti esti "Q" apo th thiteia tou stous nicks kai ta ola osa akougontai kai tou eixan katalogistei(provlhmata me to nomo kai ta sxetika) mou eipe to perasmeno kalokairi pws prokeitai gia ena typo me eksairetika athlitika prosonta alla sthn paramikrh proklhsh den tha kwlosei na kanei to ghpedo ring....

apo thn prwth fora pou ton eida sto sef,fainotan apo to stylaki tou sthn prothermansh kathos kai se olo ton agvna pws einai enas typakos pou paizei me "svhstes mhxanes" alla opote ithele na pathsei gkazi pragmatika edeixne pws iksere oso mpasket ikseran osoi vriskontan sto parke ekeinh th stigmh....apisteyto pathma,ekrhktikotato prwto vhma,poly grhgoros me th mpala sta xeria(perissotero apo otan den thn exei.... biggrin.gif )kai alma pou ksexnouse...thn prosgeiosh....

olo ayto to vareto stylaki tou omws me ekane na aporw arxika(kai na ksexasw sth synexeia) gia ta logia tou ksaderfou mou peri oksythymoy xarakthra tou "Q"....

telos pantwn mou fainetai pws ithele kai ta katallhla erethismata gia na ksediplwsei ola tou ta stoixeia opws fanhke.... biggrin.gif .

exei dikio to paidi pio pano pou elege pws ton sympathoume isws xwris na kseroume to logo(mexri twra)....instict... cool.gif


(sorry gia ta greeklish alla exei provlhma i grammatoseira mou sta ellhnika...)
apkat
Κανονικα τελικα θα παιξουν Γουντς και Τομασεβιτς μετα την αποφαση του αθλητικου δικαστη.Την γλιτωσαν με προστιμο 6000..
Seb12
Εγώ έχω το προαίσθημα ότι θα πρωταγωνιστήσει ο Γούντς πλέον...

Βέβαια τραγικό το ότι δεν τιμωρήθηκαν αλλά τί να λέμε τώρα;
vastravoud
Έπρεπε να είχαν τιμωρηθεί και οι δύο.
B for Basketball
Πραγματικα αθλιο αυτο που συμβαινει στις μερες μας...
Περνανε ατιμωρητες οι εδρες που τα κανουν Μπαχαλο...
Αλλα αυτο ηταν περαν καθε λογικης....
Η ατιμωρισια του Τομο και του Γουντς ξεπερναει καθε οριο.
Μπραβο σε ολους που επιτρεπουν τετοια ξεφτιλα.
Και πραγματικα απορω...Για να συμπαθησετε ενα παιχτη πρεπει να αρχισει τα μπουνιδια???

Απο αυτη τη στιγμη χανω καθε ενδιαφερον πια για τους τελικους.
Οχι ειθε να κινησει ο καλυτερος....Ειθε να νικησει το πιο καλο κροσε!!
iraklis peristeriou
ηθικό συμπέρασμα...:
σε έναν αγώνα που φτάνει στο τέλος του και είσαι πια σίγουρος ότι έχεις χάσει,
οπότε δεν σε χρειάζεται ο προπονητής σου για τον υπόλοιπο αγώνα,
γυρνάς, πιάνεις από το λαιμό ή ρίχνεις μια ξεγυρισμένη μπουνιά στον αντίπαλο που δε χωνεύεις,
άμα σε δουν βγαίνεις με ντισκαλιφιέ (μικρό το κακό),
πληρώνεις 1 μεροκάματο για πρόστιμο (γελοίο ποσό σε σχέση με τις αμοιβές των αθλητών)
και στον επόμενο αγώνα είσαι κύριος, γιατί κανείς δεν σε τιμώρησε!!!

afro.gif έτσι απλά!!!
Warrior
Για γελια και για κλαματα μαζι!!Ουτε τα προσχηματα πια... 68.gif
Ολοκληρωνεται σιγα σιγα η "ποδοσφαιροποιηση" του χωρου... 41.gif

Το σκεπτικο και τα αρθρα με βαση τα οποια αποφανθηκε ο αθλητικος δικαστης υπαρχουν
πουθενα ή μπα? rolleyes.gif
B for Basketball
QUOTE(Warrior @ May 30 2008, 15:41 ) *
Για γελια και για κλαματα μαζι!!Ουτε τα προσχηματα πια... 68.gif
Ολοκληρωνεται σιγα σιγα η "ποδοσφαιροποιηση" του χωρου... 41.gif

Το σκεπτικο και τα αρθρα με βαση τα οποια αποφανθηκε ο αθλητικος δικαστης υπαρχουν
πουθενα ή μπα? rolleyes.gif



Διαβασε εδω κ οτι καταλαβεις...www.sport.gr
Εγω καταλαβα οτι αφου ο Τομο κ ο Ακατανομαστος τα βρηκανε ,χαιρετηθηκαν (για το καλο του αθληματος φυσικα) ο Δικαστης οφειλε να τους την χαρισει.
Το Κορυφαιο ειναι στο τελος του κειμενου που κανανε κ πλακα...

ΕΥΓΕ!!! sad.gif


Mπορει να μου πει καποιος ποιο ηταν το δεδικασμενο κ γιατι ''αναμενοταν'' να την γλυτωσουν???
Warrior
QUOTE(B for Basketball @ May 30 2008, 19:47 ) *
Mπορει να μου πει καποιος ποιο ηταν το δεδικασμενο κ γιατι ''αναμενοταν'' να την γλυτωσουν???


To γιατι αναμενοταν να την γλιτωσουν δεν το εχω καταλαβει και γω... unsure.gif

Δεδικασμενο υπηρχε απο περυσι οταν ο Σκειλς για ενα αντιστοιχο κροσε ειχε φαει 1 αγωνιστικη+προστιμο
και ο Μασιγιαουσκας απλο προστιμο για αποπειρα βιαιοπραγιας (καπως ετσι ηταν το σκεπτικο της
αποφασης) στον 2ο ημιτελικο αναμεσα σε Ολυμπιακο και Αρη στο ΣΕΦ..
rchos
QUOTE
Εγω καταλαβα οτι αφου ο Τομο κ ο Ακατανομαστος τα βρηκανε ,χαιρετηθηκαν (για το καλο του αθληματος φυσικα) ο Δικαστης οφειλε να τους την χαρισει.

βρε συ bfb πραγματικα στο δικο μου το μυαλο δεν μπορω να συλαβω γιατι ο ενας παιχτης που κανει το ματς μπουρδελο γινεταια ξαφνικα ακατανομαστος και ο αλλος παραμενει τομο?ειναι και οι δυο καταπτιστοι για αυτο που κανανε αλλα προφανως και τους δυο εμεις τους 'συγχωρουμε' και παμε παρακατω.αδυνατο να συλλαβω γιατι ο ενας πρεπει να μεινει στο μυαλο των ολυμπιακων σαν αλητης και ο αλλος στο μυαλο των παναθηναικων σαν αλητης.
καλα το οτι μενουν ατιμωριτοι ηταν προφανες.τα νον κολ εχουν εξαπλωθει προ πολου και εκτος γηπεδων! wink.gif
B for Basketball
QUOTE(rchos7 @ May 30 2008, 16:12 ) *
βρε συ bfb πραγματικα στο δικο μου το μυαλο δεν μπορω να συλαβω γιατι ο ενας παιχτης που κανει το ματς μπουρδελο γινεταια ξαφνικα ακατανομαστος και ο αλλος παραμενει τομο?ειναι και οι δυο καταπτιστοι για αυτο που κανανε αλλα προφανως και τους δυο εμεις τους 'συγχωρουμε' και παμε παρακατω.αδυνατο να συλλαβω γιατι ο ενας πρεπει να μεινει στο μυαλο των ολυμπιακων σαν αλητης και ο αλλος στο μυαλο των παναθηναικων σαν αλητης.
καλα το οτι μενουν ατιμωριτοι ηταν προφανες.τα νον κολ εχουν εξαπλωθει προ πολου και εκτος γηπεδων! wink.gif

Εκει κολλησες κ εσυ??? tongue.gif
Εχεις ενα δικιο παντως κ περιμενα μια τετοια αντιδραση....
Αλλα ο ''κοκκινος'' εχει κια μια ιστορια μαυρη πισω του.
Ο ''πρασινος'' δεν εχει δειξει τετοιες συμπεριφορες αλλα παλι λογω εμπειριας , χαλασε το ονομα του.
Και οι 2 ειναι ξεφτιλες κ οι 2 πρεπει να μην ξαναπαιξουν μπασκετ για μενα φετος.
Ας εκανε κατι τετοιο π.χ. ο Μιλισαβλιεβιτς κ θα βλεπαμε τωρα που θα ηταν το μαρουσι.
apkat
QUOTE(B for Basketball @ May 30 2008, 19:20 ) *
Εκει κολλησες κ εσυ??? tongue.gif
Εχεις ενα δικιο παντως κ περιμενα μια τετοια αντιδραση....
Αλλα ο ''κοκκινος'' εχει κια μια ιστορια μαυρη πισω του.
Ο ''πρασινος'' δεν εχει δειξει τετοιες συμπεριφορες αλλα παλι λογω εμπειριας , χαλασε το ονομα του.
Και οι 2 ειναι ξεφτιλες κ οι 2 πρεπει να μην ξαναπαιξουν μπασκετ για μενα φετος.
Ας εκανε κατι τετοιο π.χ. ο Μιλισαβλιεβιτς κ θα βλεπαμε τωρα που θα ηταν το μαρουσι.


O Γουντς εχει τσακωθει ποτε μεσα στο γηπεδο στην καριερα του;;Ειχα την εντυπωση οτι εξωαγωνιστικα μονο ηταν τα προβληματα του.

Θεωρω οτι το σωστο θα ηταν να απουσισουν και οι 2 απο το επομενο παιχνιδι τουλαχιστον.
Anaz
QUOTE
ο Μασιγιαουσκας απλο προστιμο για αποπειρα βιαιοπραγιας (καπως ετσι ηταν το σκεπτικο της
αποφασης)
Aυτο ακριβως ειναι το δεδικασμενο. Οι δυο παιχτες τιμωρηθηκαν για ΑΠΟΠΕΙΡΑ βιαιοπραγιας!

68.gif 68.gif
B for Basketball
QUOTE(apkat @ May 30 2008, 16:23 ) *
O Γουντς εχει τσακωθει ποτε μεσα στο γηπεδο στην καριερα του;;Ειχα την εντυπωση οτι εξωαγωνιστικα μονο ηταν τα προβληματα του.

Θεωρω οτι το σωστο θα ηταν να απουσισουν και οι 2 απο το επομενο παιχνιδι τουλαχιστον.

Δεν το γνωριζω διοτι δεν το εχω ψαξει...Και ουτε με καιει να το ψαξω.
Μιλαω για εν γενει συμπεριφορα μεσα κ εξω.
Μην νομιζεις οτι για τον Τομο το εχω ψαξει κ τοσο αλλα δεν εχω ακουσει κατι ιδιαιτερο σε αντιθεση με τον Γουντς.

Οσο για το δεδικασμενο Σκειλς-Ματσε.
Αν πηγαινε με αυτη την λογικη τοτε ο Τομο επρεπε να τιμωρηθει με προστιμο κ ο Γουντς με αποκλεισμο συμμετοχης.
Διοτι μην μου πειτε οτι η κινηση του Γουντς ηταν αποπειρα.

Υ.Γ: Δεν δικιαολογω το Τομο , προς θεου!!
spysta
Θελω να δω το παιχνιδι του Γουντς στον 4ο τελικο .... tongue.gif tongue.gif
Αραγε θα μπει και θα τα μπιπ ολα .. ή θα εχει το κλασσικο χαλαρο chill out στυλακι ???????
Θα χει ενδιαφερον να τον δουμε ...
Warrior
QUOTE(Anaz @ May 30 2008, 20:26 ) *
Aυτο ακριβως ειναι το δεδικασμενο.

68.gif 68.gif


Δηλαδη δεν ειχαμε βιαιπραγια κατα το φυλλο αγωνα και τον αθλητικο δικαστη... biggrin.gif
Οταν το ποσταρα αρχισα και γω να το συνειδητοποιω σιγα σιγα! 40.gif

Τελοσπαντων...εχουμε συνηθισει πια!

QUOTE
Διοτι μην μου πειτε οτι η κινηση του Γουντς ηταν αποπειρα.


Αφου δεν τον βρηκε καλα...αστοχησε!Αποπειρα ηταν!!Και ο Τομασεβιτς δεν τον εσφιξε αρκετα...τον
αφησε γρηγορα!! laugh.gif tongue.gif
enypnio
h mpakouli eipe oti den timorithikan giati den eixe katagrafei to peristatiko akrivws sto filo agwnos

kai den mporousane na timwrisoun apo to video
Warrior
Το γνωστο "κολπο" δηλαδη....

Παντα σε τετοιες περιπτωσεις η ευθυνη διαχεεται δεξια και αριστερα και δεν καταληγουμε πουθενα.
Αλλοτε το φυλλο αγωνα...αλλοτε οι παρατηρητες...αλλοτε η ερμηνεια των αρθρων κλπ..κλπ..
spysta
Καλα δεν τιθεται θεμα οτι και οι δυο παικτες επρεπε να τιμωρηθουν με μια αγωνιστικη ..
Πρεπει να ειναι απο τις λιγες φορες που οι δυο ΚΑΕ συνεραστηκαν για να βγουν κερδισμενες tongue.gif
VARDINOLATSIS
Οπως εγραψα και σε άλλο ποστ εγώ για παρόμια περίπτωση (μπουκέτο σε αντίπαλο ) έχω φάει 6 (ΕΞΙ) αγωνιστικές και λίγες ήταν. Όσο γιά το ότι δεν το έγραψαν στο φύλλο αγώνος είναι δυστηχως γελοίο και αηδιαστικό και γιά τις δύο ομάδες και προπάντων γιά την διοργανώτρια αρχή. 68.gif Ασ αρχίσουν λοιπόν οι αθλητές και τα παιδιά που έχουν αυτους τους παίκτες ως ROLE-MODELS να τους αντιγράφουν και ας γυρίσουμε στον μεσαίωνα που τις διαφορές τους τις λύνανε με παρόμιους τρόπους. Και ας περιμένουμε εμεις να γίνουμε το καλύτερο πρωτάθλημα στην Ευρώπη. Παρότι Παναθηναικός ΕΥΓΕ στους Αρειανους ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ>ΑΥΤΟΙ παίρνουν το πρωτάθλημα της εξέδρας εδω και 25 χρόνια ΜΑΚΡΑΝ 77.gif και για όποιον θέλει να δεί την φάση http://www.youtube.com/watch?v=WD0zm5QCcVE . Εγώ βλέπω κλέψιμο με υποψία φάουλ που δέν σφυρίζεται αν είναι διεκδικούμενη η μπάλα του ΔΔ, ακολουθεί λαβή WWF QW, φάουλ έως αντιαθλητικο και ακολούθως D γιά Τόμο και Γροθιά QW. σΤΗΝ ΔΕ ΦΥΣΟΎΝΑ ΦΤΎΣΙΜΟ ΣΤΗΝ εξεδρα QW.
VARDINOLATSIS
Η τιμωρία που προβλέπεται
1) Μία έως τρείς αγωνιστικές γιά Τομο
2) τρείς έως 16 αγωνιστικές γιά Γούντς γιά την ΓΡΟΘΙΑ
3) Μία έως έξι αγωνιστικές γιά Φτύσιμο εξέδρας. 41.gif

Επίσης απλώς αναρωτηθείτε άν Στηνθέση του Γούντς ήταν ο ΣΟΦΟ και του Τομάσεβιτς ο Γκρήρ.
Θα ήταν Γιάνκοβιτς η νεκρός σήμερα ο Γκρήρ???

ΚΑΙ Εν ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΜΑΣ??? peace.gif
Warrior
Tα 25 χρονια ειναι υπερβολη....Φαινομενα βιας και καφριλας υπηρχαν και στους φιλαλθους του Αρη για
πολλα χρονια(και ισως υπαρξουν και στο μελλον).Υπηρξε η αναλογη τιμωρια ομως και το ταρακουνημα
ηταν τοσο ισχυρο ωστε καποιοι να αναλογιστουν οτι πρεπει να δοθει ενα τελος σε αυτα τα φαινομενα ή
τουλαχιστον να προσπαθησουν να τα περιορισουν οσο γινεται...

Γι'αυτο και πρεπει να φωναζουμε και να πιεζουμε ωστε καποτε η ατιμωρησια πρεπει να σταματησει...
Οσο διαιωνιζεται,θα διαιωνιζονται και τα φαινομενα της βιας.Το θεμα ειναι ποιοι το θελουν τελικα και
κυριως αν το θελουν αυτοι που εχουν την δυναμη να παιρνουν και να εφαρμοζουν αποφασεις...

Ειναι λιγο off-topic η συζητηση παντως στο συγκεκριμενο τοπικ...κολλαει ισως λιγο με την ατιμωρησια
των χθεσινων γεγονοτων... peace.gif smile.gif
Weekendman
QUOTE
Η τιμωρία που προβλέπεται
1) Μία έως τρείς αγωνιστικές γιά Τομο
2) τρείς έως 16 αγωνιστικές γιά Γούντς γιά την ΓΡΟΘΙΑ
3) Μία έως έξι αγωνιστικές γιά Φτύσιμο εξέδρας.

Επίσης απλώς αναρωτηθείτε άν Στηνθέση του Γούντς ήταν ο ΣΟΦΟ και του Τομάσεβιτς ο Γκρήρ.
Θα ήταν Γιάνκοβιτς η νεκρός σήμερα ο Γκρήρ???

ΚΑΙ Εν ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΜΑΣ???

Από οτι βλέπεις, Ναι! Η αθλητική δικαιοσύνη έχει χαρίσει εκπληκτικό γέλιο με τις αποφάσεις της κατα καιρούς, για αυτό δεν περίμενα το αυτονόητο φυσικά.
QUOTE
Θελω να δω το παιχνιδι του Γουντς στον 4ο τελικο ....
Αραγε θα μπει και θα τα μπιπ ολα .. ή θα εχει το κλασσικο χαλαρο chill out στυλακι ???????
Θα χει ενδιαφερον να τον δουμε ...

Αν δεν τα δώσει όλα τώρα, δεν θα τα δώσει ποτέ.
Rondo
QUOTE(VARDINOLATSIS @ May 30 2008, 20:19 ) *

Εγώ πάλι βλέπω τον ανθρωπάκο να φτύνει στο 1:56...Για κάποιους που δεν με πιστεύανε, ή δεν θέλανε να δούνε μάλλον...
apkat
Μην εισαι ρε ροντο τοσο προκλητικος sad.gif 68.gif Ναι δεν το ειχα δει τις 2 πρωτες φορες γιατι δεν φαινεται τιποτα παρα μονο η κινηση του κεφαλιου του η οποια τελικα αν το δεις προσεκτικα το μαρτυρα.Και ναι δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω οτι οντως το εκανε.Ουτως η αλλως τι μου ειναι ο Γουντς για να τον καλυπτω;;
Rondo
QUOTE(apkat @ May 30 2008, 21:07 ) *
Μην εισαι ρε ροντο τοσο προκλητικος sad.gif 68.gif Ναι δεν το ειχα δει τις 2 πρωτες φορες γιατι δεν φαινεται τιποτα παρα μονο η κινηση του κεφαλιου του η οποια τελικα αν το δεις προσεκτικα το μαρτυρα.Και ναι δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω οτι οντως το εκανε.Ουτως η αλλως τι μου ειναι ο Γουντς για να τον καλυπτω;;

Δεν θέλω να προκαλώ ρε φίλε, αλλά γιατί κι εγώ να σου έλεγα ψέμματα, τη στιγμή που όπως σου είχα πει ήμουν μέσα στο γήπεδο??? Γιατί να έχω κάποιο λόγο???
rchos
QUOTE
Δεν θέλω να προκαλώ ρε φίλε, αλλά γιατί κι εγώ να σου έλεγα ψέμματα, τη στιγμή που όπως σου είχα πει ήμουν μέσα στο γήπεδο??? Γιατί να έχω κάποιο λόγο???


ειμαστε οι περισσοτεροι αγνωστοι μεταξυ μας.εγω μπορει να ειμαι ο διδυμος χαμενος μεγαλωμενος στην ελλαδα αδερφος του γουντς και να σου πω οτι ξερω πως ο τομασεβιτς εκανε ερωτικο σχολιο στον γουντς γιαυτο ο αλλος αντεδρασε ετσι.αν δεν δουμε κατι με τα ματια μας ειναι φυσικο να μην πιστευουμε τα παντα σε στιγμες εντασεων.
Rondo
QUOTE(rchos7 @ May 30 2008, 21:14 ) *
ειμαστε οι περισσοτεροι αγνωστοι μεταξυ μας.εγω μπορει να ειμαι ο διδυμος χαμενος μεγαλωμενος στην ελλαδα αδερφος του γουντς και να σου πω οτι ξερω πως ο τομασεβιτς εκανε ερωτικο σχολιο στον γουντς γιαυτο ο αλλος αντεδρασε ετσι.αν δεν δουμε κατι με τα ματια μας ειναι φυσικο να μην πιστευουμε τα παντα σε στιγμες εντασεων.

Εντάξει είπα για την φάση του φτυσίματος...Τον έβρισε ο κόσμος και το έκανε, αλλά άμα κάθε παίκτης στην Ελλάδα έφτυνε όποιον τον έβριζε, θα έπρεπε να φτύνει σχεδόν όλο το γήπεδο κάθε φορά... wink.gif Δεν αναφερόμουν, στη φάση που έγινε το επεισόδιο, αλλά για πιο μετά.
jimol34
Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Γουντς και τον Τομάσεβιτς αφού σε ένα άθλημα που στηρίζεται σε επαφές όπως το μπάσκετ δεν είναι δύσκολο να δημιοιυργηθεί σύρραξη. Έτσι και αλλιώς δεν έχουν δώσει στο παρελθόν δείγματα κωλοπαιδισμού. Βέβαια δεν τους δικαιολογώ κιόλας. Εμένα με ενοχλεί που πλέον οι αθλητές πρέπει να δέχονται αδιαμαρτύρητα το φτύσιμο, τα κέρματα κτλ από τους οπαδούς της οποιαδήποτε ομάδας. Αν αντιδράσουν θα είναι "αλήτες", "κωλόπαιδα" κλπ. Γελάω με τους αστείους τύπους που μόλις ο παίκτης της αντίπαλης ομάδας πλησιάζει την κερκίδα , αυτοί ορμάνε στα κάγκελα για να τον απειλήσουν και καλά. Μήπως πρέπει μια φορά να βάλουν στο παρκέ μερικούς Ρον Αρτεστ και Βέρνον Μάξουελ ώστε να αντιδράσουν κατάλληλα;; tongue.gif
VARDINOLATSIS
QUOTE(jimol34 @ May 30 2008, 21:30 ) *
Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Γουντς και τον Τομάσεβιτς αφού σε ένα άθλημα που στηρίζεται σε επαφές όπως το μπάσκετ δεν είναι δύσκολο να δημιοιυργηθεί σύρραξη. Έτσι και αλλιώς δεν έχουν δώσει στο παρελθόν δείγματα κωλοπαιδισμού. Βέβαια δεν τους δικαιολογώ κιόλας. Εμένα με ενοχλεί που πλέον οι αθλητές πρέπει να δέχονται αδιαμαρτύρητα το φτύσιμο, τα κέρματα κτλ από τους οπαδούς της οποιαδήποτε ομάδας. Αν αντιδράσουν θα είναι "αλήτες", "κωλόπαιδα" κλπ. Γελάω με τους αστείους τύπους που μόλις ο παίκτης της αντίπαλης ομάδας πλησιάζει την κερκίδα , αυτοί ορμάνε στα κάγκελα για να τον απειλήσουν και καλά. Μήπως πρέπει μια φορά να βάλουν στο παρκέ μερικούς Ρον Αρτεστ και Βέρνον Μάξουελ ώστε να αντιδράσουν κατάλληλα;; tongue.gif

Επειδή μάλλον δεν έχεις παίξει μπάσκετ σε ομάδα , έστω και Δ ΕΣΚΑ, και το λέω χωρίς να θέλω να σε μειώσω ο κανονισμός της ΕΟΚ αναφέρει ρητώς οτι οποιοσδήποτε αθλητής ανοίξει διάλογο υβριστικού περοεχομένου η αντιδικίας με την Εξέδρα αποβάλεται αυτομάτως με D. icon_wave.gif TΕΛΟΣ.... Αλλα είπαμε ζούμε στην Μπανανία....οπου δεν τηρείται ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος 19.gif tongue.gif
Τώρα γιά το φτύσιμο τα είπαμε...
nikolas12
Σημερα συναντησα πριν γραψουμε(εξετασεις)ενα φιλο μου Παναθηναικο και μου ειπε οτι σιγουρα θα κερδισουν γιατι μετραει η ψυχολογια.Εσεις τι πιστευετε;Ο Παναθηναικος που νικησε το προηγουμενο ματς ή ο Ολυμπιακος που παει για να παρει μια μεγαλη νικη και παιζει στην εδρα του;Εγω λεω του Ολυμπιακου.
jimol34
QUOTE(VARDINOLATSIS @ May 30 2008, 20:23 ) *
Επειδή μάλλον δεν έχεις παίξει μπάσκετ σε ομάδα , έστω και Δ ΕΣΚΑ, και το λέω χωρίς να θέλω να σε μειώσω ο κανονισμός της ΕΟΚ αναφέρει ρητώς οτι οποιοσδήποτε αθλητής ανοίξει διάλογο υβριστικού περοεχομένου η αντιδικίας με την Εξέδρα αποβάλεται αυτομάτως με D. icon_wave.gif TΕΛΟΣ.... Αλλα είπαμε ζούμε στην Μπανανία....οπου δεν τηρείται ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος 19.gif tongue.gif

Σόρρυ που σε απογοητεύω αλλά μπασκετάκι έχω παίξει και αρκετό μάλιστα οπότε τους κανονισμούς τους γνωρίζω(αν και να μην είχα παίξει δεν θα μου ήταν δύσκολο να τους ξέρω).

Εγώ δεν διαφωνώ ότι οι κανονισμοί πρέπει να εφαρμοζονται(διάβασε καλύτερα το ποστ μου, δεν θα δεις πουθενά να υποστηρίζω το αντίθετο). Με ενοχλεί όμως που οι κάφροι είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι γουστάρουν ενώ οι αθλητές δεν προστατεύονται από κανέναν.
VARDINOLATSIS
QUOTE(jimol34 @ May 30 2008, 23:30 ) *
Σόρρυ που σε απογοητεύω αλλά μπασκετάκι έχω παίξει και αρκετό μάλιστα οπότε τους κανονισμούς τους γνωρίζω(αν και να μην είχα παίξει δεν θα μου ήταν δύσκολο να τους ξέρω).

Εγώ δεν διαφωνώ ότι οι κανονισμοί πρέπει να εφαρμοζονται(διάβασε καλύτερα το ποστ μου, δεν θα δεις πουθενά να υποστηρίζω το αντίθετο). Με ενοχλεί όμως που οι κάφροι είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι γουστάρουν ενώ οι αθλητές δεν προστατεύονται από κανέναν.

Σου έχει τύχει λοιπον να παίξεις με τριάντα φιλάθλους σε ένα γήπεδο και να σε βρίζουν όλοι να χάσεις την βολή 19.gif Αν δε τους κοιτάξεις ,άντε γειά.... 68.gif Ποιά προστασία λες λοιπόν. Εχω παίξει στην Αίγινα και στο Αουτ τρώγαμε 30 ροχάλες shot.gif και αν κέρδιζες ετρωγες και Ξύλο.... Είπαμε όμως μπανανία 19.gif
jimol34
QUOTE(VARDINOLATSIS @ May 30 2008, 21:54 ) *
Σου έχει τύχει λοιπον να παίξεις με τριάντα φιλάθλους σε ένα γήπεδο και να σε βρίζουν όλοι να χάσεις την βολή 19.gif Αν δε τους κοιτάξεις ,άντε γειά.... 68.gif Ποιά προστασία λες λοιπόν. Εχω παίξει στην Αίγινα και στο Αουτ τρώγαμε 30 ροχάλες shot.gif και αν κέρδιζες ετρωγες και Ξύλο.... Είπαμε όμως μπανανία 19.gif

thumbsup.gif Δεν διαφωνούμε πουθενά.
pain of salvation
Αργήσατε λίγο παιδιά,αλλά τελικά συμφωνείτε ότι λέτε το ίδιο πράγμα tongue.gif
Ο κανονισμός που αναφέρει ο Βαρδίνο,έπρεπε να λέει πως μαζί με τον παίχτη να αποβάλλετε και το μισό γήπεδο...
κανένας παίχτης δεν είναι υποχρεωμένος να έχει πτυχίο από το Γκουαντάναμο,ώστε να ανέχεται την καφρίλα του κάθε βλάκα και να μένει ατάραχος...
θα ξεσπάσει,όσο και αναίσθητος να είναι...
Επρεπε να υπάρχει κανονισμός που να επιτρέπει σε κάθε ομάδα να αμολά στην καφροεξέδρα το κάθε γομάρι της...να δεις αν θα ξαναμιλησουν όσοι τσάμπα μάγκες κρύβονται στην μάζα
VARDINOLATSIS
Η λύση δεν είναι αυτή 19.gif Η λύση είναι αυτό που έγινε στην Αγγλία... rolleyes.gif Βάλανε 5 στην φυλακή με δύο χρόνια χωρίς εξαγορά και έληξε το θέμα 41.gif Αλλά εδω μόλις πιάσουν τα καλόπαιδα τρέχουν οι Πρόεδροι να τους βγάλουν. 19.gif
pain of salvation
έτσι
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(jimol34 @ May 30 2008, 21:30 ) *
Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Γουντς και τον Τομάσεβιτς αφού σε ένα άθλημα που στηρίζεται σε επαφές όπως το μπάσκετ δεν είναι δύσκολο να δημιοιυργηθεί σύρραξη. Έτσι και αλλιώς δεν έχουν δώσει στο παρελθόν δείγματα κωλοπαιδισμού. Βέβαια δεν τους δικαιολογώ κιόλας. Εμένα με ενοχλεί που πλέον οι αθλητές πρέπει να δέχονται αδιαμαρτύρητα το φτύσιμο, τα κέρματα κτλ από τους οπαδούς της οποιαδήποτε ομάδας. Αν αντιδράσουν θα είναι "αλήτες", "κωλόπαιδα" κλπ. Γελάω με τους αστείους τύπους που μόλις ο παίκτης της αντίπαλης ομάδας πλησιάζει την κερκίδα , αυτοί ορμάνε στα κάγκελα για να τον απειλήσουν και καλά. Μήπως πρέπει μια φορά να βάλουν στο παρκέ μερικούς Ρον Αρτεστ και Βέρνον Μάξουελ ώστε να αντιδράσουν κατάλληλα;; tongue.gif

Δεν χρεαζεται να φερεις κανεναν.
Αμολα τον Σοφο μια φορα και θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.

Παντως μην νομιζετε οτι μονο εδω συμβαινουν αυτα.
Στην Ιταλια και στην Ισπανια τα ιδια γινονται.
nikefalin
Νέος διαγωνισμός του φόρουμ για τον 4ο τελικό με έπαθλο ένα εισητήριο, λεπτομέρειες εδώ
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(VARDINOLATSIS @ May 30 2008, 23:23 ) *
Επειδή μάλλον δεν έχεις παίξει μπάσκετ σε ομάδα , έστω και Δ ΕΣΚΑ, και το λέω χωρίς να θέλω να σε μειώσω ο κανονισμός της ΕΟΚ αναφέρει ρητώς οτι οποιοσδήποτε αθλητής ανοίξει διάλογο υβριστικού περοεχομένου η αντιδικίας με την Εξέδρα αποβάλεται αυτομάτως με D. icon_wave.gif TΕΛΟΣ.... Αλλα είπαμε ζούμε στην Μπανανία....οπου δεν τηρείται ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος 19.gif tongue.gif
Τώρα γιά το φτύσιμο τα είπαμε...

Επισης ο κανονισμος λεει οτι αν ο παιχτης επιστρεψει
το μπουκαλακι με το νερο που του πεταξαν απο την εξεδρα τιμωρειτε.
Αλλα ο Μποντιρογκα δεν θυμαμαι να τιμωρηθηκε.
VARDINOLATSIS
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 31 2008, 12:13 ) *
Επισης ο κανονισμος λεει οτι αν ο παιχτης επιστρεψει
το μπουκαλακι με το νερο που του πεταξαν απο την εξεδρα τιμωρειτε.
Αλλα ο Μποντιρογκα δεν θυμαμαι να τιμωρηθηκε.

Συμφωνω απολύτως... Αλλα κάποτε πρέπει να αρχίσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι αλλιώς πάντα θα λέμε και ο Μποντι και ο Κάστλ και ο Τομο και ο QW και ..... 68.gif
Ας μην ξεχνάμε οτι είναι μόνο ένα παιχνίδι και ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ shot.gif
Μακάρι τα παιδιά μας να βλέπουν τα ματς μαζί όπως πχ. στην Ισπανία rolleyes.gif και να μην πλακώνονται στους δρόμους γιά ΒΛΑΚΕΙΕΣ peace.gif
kotzito
Ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει αυτο που διαβαζω σε διαφορα φορουμ.Οτι δηλαδη θα γινει το γηπεδο κολαση και αν χασει ο Ολυμπιακος θα τα σπασουν ολα.Το σωστο ειναι να κατσουν ολοι στα αυγα τους και να υποστηριξουν την ομαδα με ηρεμο τροπο,χωρις επεισοδια.
nikefalin
πηγή : sport-fm.gr

QUOTE
Πίθηκοι σε όλα τα χρώματα

SportDay / Παπαδογιάννης Νίκος

Μια εποχή είχα κολλήσει στον τοίχο δίπλα στο γραφείο μου μια φωτογραφία του Ντούσαν Ιβκοβιτς, από τον καιρό που ο Ντούντα ήταν προπονητής του Πανιωνίου. Το ενσταντανέ τον έδειχνε να (αντ)επιτίθεται με γροθιές εναντίον τραμπούκων που του την έπεσαν στους διαδρόμους εχθρικού ελληνικού γηπέδου. Αργότερα στην πορτρετοθήκη μου προστέθηκαν ο Στόγιαν Βράνκοβιτς και ο Ντίνο Ράτζα. Ο πρώτος επειδή άρπαξε ένα από τα αντικείμενα με τα οποία τον σημάδευαν αντίπαλοι χούλιγκανς και το εκτόξευσε από κει που 'ρθε. Ο άλλος επειδή όρμησε να κάνει μαύρους τους 50 που απειλούσαν τη σύζυγό του στο αεροδρόμιο.

Στην πραγματικότητα κανένας από τους τρεις δεν υπήρξε φίλος μου, ούτε συνέβη να τους συμπαθήσω ιδιαίτερα εκτός γηπέδων. Από τη στιγμή όμως που υιοθέτησαν το «δόγμα Καντονά», «σπάσε το κεφάλι του θρασύδειλου προτού σπάσει αυτός το δικό σου», πέρασαν στο πάνθεον των ηρώων μου. «Να αγιάσει το χέρι τους», ευχήθηκα.

Επιτρέψτε μου να εξηγηθώ πριν παρεξηγηθώ: δεν πιστεύω στη λογική της αυτοδικίας, αντιθέτως την απεχθάνομαι. Ωστόσο, στα ταλαίπωρα ελληνικά γήπεδα αυτή αποτελεί συχνά την έσχατη γραμμή αμύνης απέναντι στα ανδραγαθήματα των ανεξέλεγκτων χουλιγκαναραίων. Αυτοί που θα έπρεπε να προστατεύουν τους αθλητές, τους προπονητές, τους διαιτητές, ακόμα και τους δημοσιογράφους, δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μοιράσουν δυο γαϊδουριών άχυρα. Η κοιμισμένη αστυνομία παίζει ρόλο αδιάφορου θεατή, οι ομάδες προστατεύουν τους αλήτες σαν να είναι τυχεροί λαχνοί του Τζόκερ, οι δικαστές μοιράζουν χάδια αντί για βαριές ποινές.

Στην Ελλάδα ο νόμος της έδρας ισοδυναμεί με τον νόμο της (αφιονισμένης) εξέδρας. Κάθε φορά που βλέπω ένα ντέρμπι να τελειώνει με «έτσι γουστάρουμε, ή εμείς ή κανείς» νίκη του γηπεδούχου μελαγχολώ. Οποτε κάποιος «φιλοξενούμενος» κατορθώνει να σπάσει τον τσαμπουκά και να θριαμβεύσει μέσα σε ζούγκλα, από μέσα μου πανηγυρίζω. Ακόμα και όταν φεύγει ξένη ομάδα νικήτρια από ελληνική αρένα, νιώθω να με κυριεύει άγρια χαρά.

Θα αράδιαζα κάμποσα παραδείγματα, αλλά προτιμώ να αποφύγω το στόχαστρο των κάφρων. Από μακριά κι αγαπημένοι. Αλλωστε, η εξαλλοσύνη των Ελλήνων οπαδών δεν γνωρίζει σύνορα. Στην πανίδα της πατρίδας μας πίθηκοι βγαίνουν σε όλα τα χρώματα: κόκκινο, πράσινο, κίτρινο, άσπρο, μαύρο, ακόμα και μπλε.

Ας τελειώσει λοιπόν αυτή η γελοιότητα. Προκλητικός δεν είναι ο μπασκετμπολίστας που πανηγυρίζει σε εκτός έδρας αγώνα (π.χ. Σπανούλης), ούτε ο προπονητής που διαμαρτύρεται έντονα μέσα σε εχθρικό γήπεδο (π.χ. Γιαννάκης). Προκλητικός με όλη τη σημασία της λέξης είναι ο θρασύδειλος που κρύβεται μέσα στον όχλο και διαπράττει ανενόχλητος κάθε είδους παρανομία: βρίζει μανάδες, ρίχνει αναπτήρες, πυροδοτεί κροτίδες, φωνάζει ρατσιστικά συνθήματα, ξεσηκώνει όσους σκέφτονται σαν αυτόν. Απόπειρα σωματικής βλάβης (αν όχι δολοφονίας), έργω και λόγω εξύβριση, πρόκληση επεισοδίων, συμμετοχή σε συμμορία και όλα αυτά δημόσια, μπροστά στα μάτια των αστυνομικών και τις κάμερες της τηλεόρασης: σε ποιο ευνομούμενο κράτος θα περνούσαν τέτοια καμώματα ατιμώρητα;

Στην Ελλάδα του «ή εμείς ή κανείς» ο χουλιγκανισμός έγινε νόμος και ο νόμος νεκρό γράμμα. Το επόμενο θύμα θα είναι ο ήδη ημιθανής αθλητισμός μας. Ζωή να 'χουμε να τον θυμόμαστε.


ένα μικρό σχόλιο, όσοι πάτε αύριο στο ΣΕΦ ή στο ΟΑΚΑ (αν έχει 5ο τελικό)και αγαπάτε το ρημάδι το άθλημα σκεφτείτε λίγο την εικόνα σας, ατομικά ως ανθρώπου , αν ανέχεστε και με την παρουσία σας τέτοιες καταστάσεις.

(καλά, για όσους "Συμμετέχουν" κιόλας στο φεστιβάλ καφρίλας δεν χρειάζεται καν να διαβάσουν, ακόμα και αυτή η ικανότητα αμφισβητείται)
traveller
Ξέχασε το Ζαβλανό tongue.gif laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.