Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αγαπημένο μουσικό συγκρότημα/καλλιτέχνης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Keyser_Soze
1. The Prodigy
Click to view attachment
Το ευφυέστερο γκρουπ για μένα στον κόσμο. Πάιζουν αριστουργημαματικό electronic punk με διαολεμένους ρυθμούς που τσακίζουν κόκκαλα. Κομμάτια-δυναμίτες που σε αναγκάζουν να χτυπηθείς είτε το θέλεις είτε όχι. Μία από τις πιο ευτυχησμένες στιγμές της ζωής μου ήταν η στιγμή που τους είδα να παίζουν live την 1η Οκτωβρίου του 2004.
Αγαπημένο άλμπουμ: The Fat Of The Land (1997)
Top-5 τραγουδιών:
1. Their Law (Music For The Jilted Generation)
2. Breathe (The Fat Of The Land)
3. Smack My Bitch Up (The Fat Of The Land)
4. Voodoo People (Pendulum Remix) (Their Law: The Singles)
5. Hyperspeed (Experience)

2. SlipKnot
Click to view attachment
Οι ειδικοί λένε ότι το μέλλον στη μέταλ σκηνή τους ανήκει. Εγώ λέω ότι σε αυτούς και σε 3-4 ακόμα γκρουπς ανήκει και το παρόν. Και αυτό δε συμβαίνει επειδή έβαλαν τον θεατρινισμό εκεί που τον είχαν βάλει και οι Kiss πριν 30 χρόνια περίπου, αφού και τα 9 μέλη φοράνε τρομακτικές μάσκες τις οποίες κατασκευάζουν μόνοι τους, ούτε επειδή στα live τους προκαλούν πανικό (ψηφίστηκαν το κορυφαίο metal live act του 2006 και το διαπίστωσα και ιδίοις όμμασι την 30η Μαίου του 2005) αλλά για τους "φρέσκους", κολλητικούς ρυθμούς των τραγουδιών τους που νιώθεις να σε πιάνουν από το λαιμό και να σε κοπανανέ πάνω κάτω με απίστευτη ένταση.
Αγαπημένο άλμπουμ: Vol. 3: The Subliminal Verses (2004)
Top-5 τραγουδιών:
1. Wait and Bleed (Slipknot)
2. People=Shit (Iowa)
3. Duality (Vol. 3: The Subliminal Verses)
4. Gently (Iowa)
5. Prelude 3.0 (Vol. 3: The Subliminal Verses)

3. Killing Joke
Click to view attachment
Πολύ ξεχωριστή περίπτωση οι Killing Joke. Έχουν επιρρεάσει σχεδόν τους πάντες (!!!) στη μέταλ σκηνή, από τους Nirvana και τους Faith No More μέχρι τους Ministry και τους SlipKnot και όμως ποτέ δεν πήραν τη θέση που τους άρμοζε στο Hall Of Fame. Και γι' αυτό ευθύνονται στην ουσία οι ίδιοι γιατί λίγο το low profile που έχουν επιλέξει λίγο το ότι δεν τα πάνε καλά με τα media, αφού ο τραγουδιστής τους Jaz Coleman τους πλακώνει (τους δημοσιογράφους) στο ξύλο σε κάθε επαφή μαζί τους, έχασαν την ευκαιρία. Ίσως βέβαια να ήταν και επιλογή τους. Ποιος ξέρει...; Η μουσική τους πάντως είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!
Αγαπημένο άλμπουμ: Killing Joke (2003)
Top-5 τραγουδιών:
1. The Death And Resurrection Show (Killing Joke-2003)
2. Dark Forces (Killing Joke-2003)
3. Total Invasion (Killing Joke-2003)
4. Pandemonium (Pandemonium)
5. Invocation (Hosannas from the Basement of Hell)

4. Kyuss
Click to view attachment
Τεράστιοι φαν των Black Sabbath κόπιαραν τις πατέντες τους και τις έβαλαν στο μίξερ με μερικούς τόνους σκόνης και έτσι εφηύραν το Desert Rock. Υπήρξαν πολλοί που προσπάθησαν να τους αντιγράψουν αλλά κανείς δεν τα κατέφερε. Αείμνηστα τα live τους στο στη μέση της ερήμου στην Καλιφόρνια! Δυστυχώς διαλύθηκαν στα τέλη του 1995 μετά από 4 άλμπουμ στην 5ετή ύπαρξη τους (!!). Κάποια από τα μέλη τους φόρμαραν τους κορυφαίους Queens Of The Stone Age (βλέπε παρακάτω).
Αγαπημένο άλμπουμ: Blues For The Red Sun (1992)
Top-5 τραγουδιών:
1. Gardenia (Sky Valley)
2. Odyssey (Sky Valley)
3. Thumb (Blues For The Red Sun)
4. Thong Song (Blues For The Red Sun)
5. Big Bikes (Wretch)

5. Ministry
Click to view attachment
Τεράστιοι πολέμιοι της οικογένειας Bush. Κάθε άλμπουμ τους, κάθε τραγούδι τους, κάθε στοίχος τους είναι μια κλώτσια στ' αρχίδια του εκάστοτε Bush που κυβερνάει. Κοφτεροί στοίχοι, παρανοϊκοι ρυθμοί και τα μυαλά στα κάγγελα!!!
Αγαπημένο άλμπουμ: Houses Of The Mole (2004)
Top-5 τραγουδιών:
1. N.W.O. (ΚΕΦΑΛΗ ΞΘ)
2. Worm (Houses Of The Mole)
3. Lies Lies Lies (Rio Grande Blood)
4. Bad Blood (The Dark Side Of The Spoon)
5. Thieves (The Mind Is A Terrible Thing To Taste)

6. Tool
Click to view attachment
Οι διαννοούμενοι που έδωσαν στο μέταλ την πνοή που δε μπορούσαν να τους δώσουν οι παλιές καραβάνες (Metallica, Iron Maiden, Judas Priest, Dream Theater, κλτ.) τα τελευταία χρόνια. 1 μήνας ακριβώς έχει μείνει για την συναυλία της χρονιάς!!!
Αγαπημένο άλμπουμ: Aenima (1996)
Top-5 τραγουδιών:
1. Schism (Lateralus)
2. Stinkfist (Aenima)
3. Vicarious (10,000 Days)
4. Lateralus (Lateralus)
5. The Grudge (Lateralus)

7. Queens Of The Stone Age
Click to view attachment
Αναγεννημένοι μέσα από τις στάχτες των εκπληκτικών Kyuss ήρθαν για να τελειώσουν ότι άρχισαν αυτοί. Με διαφορετικό στυλ (το πρωτοποριακό desert rock αντικαταστάθηκε απο mainstream rock/punk) αλλά με την ίδια διάθεση και με ακόμα πιο φρέσκιες ιδέες!
Αγαπημένο άλμπουμ: Songs Of The Deaf (2002)
Top-5 τραγουδιών:
1. No One Knows (Songs Of The Deaf)
2. You Think I Ain't Worth a Dollar, But I Feel Like a Millionaire (Songs Of The Deaf)
3. Little Sister (Lullabies to Paralyze)
4. In The Fade (Rated R)
5. A Song For The Dead (Songs Of The Deaf)

8. System Of A Down
Click to view attachment
Το μοναδικό συγκρότημα στον κόσμο που συνδίασε αρμονικά την σκληροπυρινική ροκ μουσική με την ακτιβιστική δράση. Εκπληκτικοί στοίχοι-γροθιά-στο-κατεστημένο πλαισιωμένοι από αριστουργηματικά κοφτερά riffs.
Αγαπημένο άλμπουμ: Mezmerize (2005)
Top-5 τραγουδιών:
1. Chop Suey (Toxicity)
2. Lost In Hollywood (Mezmerize)
3. Hypnotize (Hypnotize)
4. B.Y.O.B. (Mezmerize)
5. Mr. Jack (Steal This Album!)

9. Nine Inch Nails
Click to view attachment
Ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά που έχει εμφανιστεί ποτέ στην rock/industrial σκηνή έχει φορμάρει αυτό το συγκρότημα. Το όνομα αυτού Trent Reznor. Το απόλυτο one-man-show! Ο άνθρωπος παίζει ΟΛΑ τα όργανα της μπάντας του στο στούντιο και μετά μαζεύει καμιά δεκαριά μουσικούς και τους βάζει να παίζουν στα live του ενώ αυτός τραγουδάει. Απλά εκπληκτικός!!!
Αγαπημένο άλμπουμ: The Downward Spiral (1994)
Top-5 τραγουδιών:
1. Hurt (The Downward Spiral)
2. Just Like You Imagined (The Fragile)
3. The Hand That Feeds (With Teeth)
4. March Of The Pigs (The Downward Spiral)
5. Mr. Self Destruct (The Downward Spiral)

10. Pink Floyd
Click to view attachment
Γιατί οι μεγάλες οι αγάπες δεν πεθαίνουν!! Το κορυφαίο συγκρότημα όλων των εποχών! Έτσι απλά! Μπορεί τωρα πια να μη με πορώνουν όσο με πόρωναν παλιότερα αλλά μια θέση στην καρδιά μου θα την έχουν για πάντα! Πρόκειται άλλωστε για το συγκρότημα που με έβαλε στον μαγικό κόσμο της rock όταν ήμουν 5 ετών όταν ανακάλυψα μία κασσέτα με κομμάτια τους από την κασσετοθήκη της μαμάς (ευχαριστώ μαμά laugh.gif ). Πότε δεν έπεσαν από το θρόνο τους... και ούτε θα πέσουν...!
Αγαπημένο άλμπουμ: The Wall (1979)
Top-5 τραγουδιών:
1. Wish You Were Here (Wish You Were Here)
2. Another Brick In The Wall (The Wall)
3. Comfortably Numb (The Wall)
...και ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ!!!!!!

Φυσικά υπάρχουν κι άλλα συγκροτήματα τα οποία γουστάρω όπως:
Coldplay: Το μοναδικό συγκρότημα που μπορεί να με κάνει να χαμογελάσω ακόμα και όταν είμα χάλια
Rage Against The Machine: Κοφτεροί στοίχοι, εκπληκτικά funky grooves, ακτιβιστική δράση, ένα ντεμπούτο-φωτια, μέτριοι από εκεί και πέρα!
Red Hot Chili Peppers: Ο χαβαλές χτυπάει κόκκινο. Η τεχνική επίσης. Θανατηφόρος συνδιασμός. Γουστάρω!!
Deftones: Αυτοί παίζουν γνήσιο γαμάτο Nu Metal. Σκουπίδια όπως οι Linkin Park, Limp Bizkit δεν πιάνουν μία μπροστά τους!!!
James: Χάρη στις εκπληκτικές μελωδίες τους χαρακτηρίστηκαν οι νέοι Smiths. Για μένα πολύ καλύτεροι!!!
Metallica/Iron Maiden: Τα 2 μεγαθήρια που έβαλαν το μέταλ στη ζωή μου!
Βασίλης Παπακωνσταντίνου: Ο κορυφαίος Έλληνας ροκάς/τραγουδιστής! Επαναστάτης με τα όλα του και να μην ακούσω το αντίθετο.

... και πολλά πολλά άλλα!
dizzy_fingers
Νομίζω ότι εδώ μέσα, το έχετε καταλάβει (οι παλιοί τουλάχιστον) ότι οι Red Hot Chili Peppers είναι οι αγαπημένοι μου biggrin.gif.

Από εκεί και πέρα είναι αργά να γράψω περισσότερα icon_bored.gif...θα επανέλθω στο μέλλον.
teneatis
1. Rory Gallagher

Απίθανος κιθαρίστας!


2. Led Zeppelin
Ήταν αλλού


Για μένα το καλύτερο τους



3. SexPistols

Σχεδόν ταυτόσημο με την punk




4 Lynard Skynard

Μονο το freebird να χαν γράψει θα έμπαιναν στη λίστα





5.Ramones



Ελληνικά


1. Νικόλας Άσιμος

Τρομερός τραγουδοποιός



2. Μάνος Αχαλινοτόπουλος

Κατά τη γνώμη μου αγγίζει τον Γιώργο Μάγγα

3. Δημήτρης Πουλικάκος

Η μισή ιστορία του Ελληνικού Rock

thrylos7
Είναι λίγο (τι λίγο...) ντροπή να είναι οι Pink Floyd στο Νο. 10 και ειδικά κάτω από αυτά τα συγκροτήματα... tongue.gif

Αλλά ο τίτλος του topic είναι αγαπημένο και όχι καλύτερο επομένως βάζω μέσα το μπαζούκας... biggrin.gif

Από εβδομάδα θα κάνω κι εγώ μια αναλυτική λίστα...

Edit: το ξαναβγάζω για μένα... είδα ότι γράφεις "το καλύτερο όλων των εποχών..."
eftychia
Λατρεμενοι μου ειναι φυσικα οι WHITE STRIPES...

Επονται οι Radiohead και 3 οι R.H.C.P.

Και οι 3 μου αρεσουν για διαφορετικο λόγο. Οι πρωτοι για την ενταση που μου βγαζουν, αλλα και επειδη πηγα στη συναυλια τους (η οποια βεβαια οσοι πηγαν ξερουν οτι διακοπηκε στη μεση λογο αερα και ανοργανωσιας των υπευθυνων) και οταν εμφανιστηκε στη σκηνη ο Τζακ πραγματικα ανατριχιασα, ημουν και μπροστα μπροστα... ΚΟΛΑΣΗ!!!
Οι Radiohead μου αρεσουν για τους στιχους τους, τη γλυκια μελαγχολια που μου βγαζουν και τα υπεροχα βιντεοκλιπ τους
Τελος μου αρεσουν οι RED HOT... γιατι εκτος οτι εχουν ωραια τραγουδια (psycho!!!) με ωραιους στιχους, ενταση κλπ, οταν διαβαζεις την αυτοβιογραφια του KIEDIS και σου αφηνει μια ωραια αισθηση το βιβλιο και μια παρεϊστικη διαθεση δεν μπορεις να μην τους αγαπησεις.
Keyser_Soze
QUOTE
το ξαναβγάζω για μένα... είδα ότι γράφεις "το καλύτερο όλων των εποχών..."
Κι επειδή εσύ εισαι ερωτευμενος με τους Deep Purple (ή κάνω λάθος; ) θα βγάζεις τα ούζι και θα μου τα κολλάς μες στη μούρη; tongue.gif
Χωρίς πλάκα τώρα νομίζω ότι είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις μεταξύ των κορυφαίων συγκροτημάτων όλων των εποχών (Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Jimmy Hendrix. Κάποιος άλλος μπορεί να πει τους Beatles ή ακομά και τον Μάικλ Τζάκσον, τη Μαντόνα και τον Έλβις) και ότι και να λέμε αποκλείεται να βγάλουμε άκρη και να συμφωνήσουμε.
Ήθελα να σχολιάσω και το πρώτο σχόλιο σου αλλά εντάξει το κατάλαβες και μόνος σου...

QUOTE
Λατρεμενοι μου ειναι φυσικα οι WHITE STRIPES...
Μια παράκληση προς τους White Stripes... ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΜΠΑΣΙΣΤΑ...!!! Που ακούστηκε rock συγκρότημα να παίζει μουσική χωρίς μπασίστα...;;; Ανήκουστο τελείως! Πάντως το Seven Nation Army είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!
Alexmei
με σκοτώνεις Keyser! biggrin.gif

ας αρχίσω και εγώ...


10.Red Hot Chili Peppers


ίσως το κορυφαίο συγκρότημα χαβαλέ, στοίχου, και μουσικής (βέβαια....). Τα παιδιά κάνουν καταπληκτική δουλειά σε κάθε τραγούδι, στο "κολάνε" και σε κάνουν να το τραγουδάς.

αγαπημένα τραγούδια
1.Dani California
2.Under The Bridge
3.By The Way
4.Tell Me Baby
5.Californication

9.The Rolling Stones

Ίσως το κορυφαίο Classic Rock συγκρότημα όλων των εποχών... πάνω από 50 χρόνια τους ακούμε και δν τους χορταίνουμε!! είναι τρομεροί!! Ο κάθε δίσκος, μοναδικός.

αγαπημένα τραγούδια
1.Βrown Sugar
2.I Can't Get No (Satisfaction)
3.Paint It Black (Τέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελειο)
4.It's Only Rock N' Roll
5. κτλ κτλ!!


8.AC/DC

Δεν ξέρω ακριβώς τι είδος να τους βάλω.... μου αρέσουν πάρα πολύ, γιατί είναι πολύ απλοί (στην μουσική τους) αλλα συνδιάζουν τον καλό ήχο με τους κατάληλους στοίχους και βγαίνει ένα τρομερό αποτέλεσμα.

αγαπημένα τραγούδια
1.Τhe Razor's Edge
2.TNT
3.Highway To Hell
4 Thunderstruck
5.Back In Black

7.Deep Purple

Άντε πάλι... Τρομερό συγκρότημα κτλ κτλ κτλ κτλ..... Τέλος πάντων... οι ΤΥΠΟΙ είναι απίστευτοι!!!


αγαπημένα τραγούδια
1.Child In Time
2.Hush
3.Smoke On The Water
4.Highway Star
5.Black Knights

6.Iron Maiden

Ξεσικόσαν τα πλήθη με τον τρόπο που έπεζαν την metal μουσικής τους, πουλήσαν, πλουτήσαν και μας χάρισαν τρομερά τραγούδια


αγαπημένα τραγούδια
1.Different World
2.Brave New World
3.Run To The Hills
4.Trasylvania
5.The Flight Of The Icarus

5.Led Zeppelin
Χωρίς λόγια το καλύτερο Classick Rock συγκρότημα. Μόνο το Stairway To Heaven να έβγαζαν θα είχαν γράψει ιστορία


αγαπημένα τραγούδια
1.Stairway To Heaven
2.Immigrant Song
3.Black Dog
4.The Ocean
5.Over The Hills And Far Away

4.Pantera
Ίσως να μην τους ξέρετε οι περισσότεροι αλλά ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ Dimebag Darrell (guitarist, πέθανε από πυροβολισμό σε συναυλία RIP) έγραφε και έγραψε συνέχεια.... έχουν αφήσει τα ίχνη τους στην "καθαρή" (από πλευράς ήχου) metal και παίρνουν θέση στο No.4
του Top 10 μου...


αγαπημένα τραγούδια
1.Cowboys From Hell
2.Cemetery Gates
3.The Sleep
4.Clash With Reality
5.Psycho Holiday


3.Queen

H απίστευτη μουσική και στοίχοι του Fredie Mercury και ο Bryan May, κατάφεραν να γράψουν ιστορία στην Classic Rock και ακόμα πουλάνε σαν τρελοί....

αγαπημένα τραγούδια
1.Ι Want It All
2.Don't Stop Me Now
3.Bohemian Rapsody
4.Show Must Go On
5.We Will Rock You


2.Metallica!!!

Τρομεροί σε κάθε κομμάτι τους, απίστευτα μέταλλα (τουλάχιστον μέχρι το να βγάλουν το Load, όπου μετά από εκέι το g@miS@nE το θέμα).... Το κορυφαίο συγκρότημα με μελωδικό μέταλ (Enter Sandman, Call Of ctulu)


αγαπημένα τραγούδια
1.One
2.Master Of Puppets
3.Harvester Of Sorrow
4.Battery
5.Disposable Heroes


1.JUDAS PRIEST

Το πρόσωπο της HEAVY METAL! Αυτοί οι απίστευτοί τύποι, με τα τρομερά τραγούδια, και τον τραγουδιστή να μπορεί να πιάνει όλες της νότες(!!!!) κατακτάνε την Νο.1 θέση! Kάποιοι λένε πώς μόνο το British Steel να έβγαζαν, θα είχαν γράψει ιστορία.... το Breaking The Law έχει μείνει στην ιστορία της Heavy Metal


Πρωτεινόμενα Alboum:
1.Painkiller
2.British Steel
3.Ram It Down
4.Angel Of Retribution
5.Point Of Entry




αγαπημένα τραγούδια
1.Painkiller
2.Nightcrawler
3.Hell Patroll
4.Don't Go
5.Elecric Eye
sihainas
1) Guns N' Roses
.
.
.
.
.
.
.
Και μετά έρχονται όλοι οι άλλοι... όπως...

Tool, Franz Ferdinand, Rainbow, Def Leppard, Dream Theater, R.H.C.P., Nick Cave, Oasis, Blind Guardian, Rhapsody.....

Από Ελληνικά:

1)Τερμίτες / Μαχαιρίτσας
2) Πυξ-Λαξ / Πλιάτσικας / Κατσιμιχαίοι
3) Τερζής (το ξέρω λίγο άσχετο με τα παραπάνω...αλλά δεν έχει σημασία)
Air Kef
Πηρα απόφαση να ποστάρω χωρίς να έχω ιδέα ποτε θα τελειώσω και ποσα θα γράψω.

Όσοι με ξέρουν θα ξέρουν ότι ακουω σχεδόν τα πάντα,ανάλογα με τις ορέξεις μου και την παρέα.

Την μια στιγμή χτυπιέμαι με Προντιτζι,την άλλη πωρόνομαι με Γονιδη.Την μια ακουω 50σεντ και την αλλη Παπακωνσταντινου.

Αποφάσισα λοιπον να κανω μια λιστα απο αγαπημενους ανα είδος:

Ποπ&συναφή:

Madonna,Robbie Williams,Dido,Anastacia,Black Eyed Peas,Coldplay,Beyonce,Backstreet

Αταξινομητοι:

Norah Jones,Frank Sinatra,Mary J. Blige,Moby,Gorillaz.

Ροκ:
James,Nirvana,Offspring,Red Hot,System of a down,Linkin Park,Green Day,Simon&Garfunkel,Muse,Placebo.

Χιπ χοπ:

Dr Dre,Jay Z,Eminem,DMX,Jamie Fox.

DJ-House-Disco etc:

Tiesto,Paul Oakenfold,Faithless,Prodigy.

Ελληνικη Σκηνη:

Λαικα:

Τερζης,Σφακιανακης,Κιαμος,Μακροπουλος.


Ροκ:

Παπακωνσταντινου,Μαχαιριτσας,Πυξ Λαξ,Σιδηροπουλος,Καζουλης,Raining Pleasure.


Αταξινομητοι:

Αλκινοος,Νταλαρας,Πρωτοψάλτη.

Όταν φλορεύω τελείως ακουω ότι αντιγραφη μου κανει κλικ αλλα προτιμω:

Ταμτα,Χατζηγιαννη,Παπαριζου.

Θεωρώ δεδομενο οτι θα υπάρξουν κάποιες προσθηκες.
rchos
βασικα ειμαι και εγω καπως σαν τον Air Kef ακουω τα παντα στην ωρα τους!εκτος βεβαια απο την μεταλ(την πιο σκληρη κυριως) η οποια νιωθω οτι μου καταστρεφει τα τυμπανα καθε φορα που τυχαινει να ακουσω!δεν ξερω γιατι!παντως τον τελευταιο καιρο(κανα χρονο) περναω την φαση του red!το ραδιοφωνο κολημενο μονο στον red.

λοιπον γενικα δεν θεοποιο συγκροτηματα και τραγουδιστες(με μια εξαιρεση που θα αναφερω πιο κατω).πορωνομαι με τραγουδια χωρις να με νιαζει ποιος το λεει και τι ειδος μουσικης ειναι!αλλα θα αναφερω εδω τα συγκροτηματα που απο 90%-99% οτι τραγουδι τους ακουω μου αρεσει!καποια δε παρα παρα παρα παρα πολυ!

Ξενα:
1)Franz Ferdinand σχεδον 100% επιτυχια.δεν εχω ακουσει τραγουδι τους που να μην μ'αρεσει!
2)U2
3)Coldplay
4)Keane
5)Tenacious D wink.gif (τζακ μπλακ και τα μυαλα στα καγκελα)

Ελλαδα:
1)Μπιθικοτσης(αυτος ειναι πραγματικος θεος στη μουσικη για μενα και ο μονος) ας ειναι καλα εκει που βρισκεται.το βρεχει στην φτωχογειτονια το αγαπημενο μου τραγουδι μακραν απο το δευτερο!οποτε το ακουω νεκρωνω!Αχ ψεύτη κι άδικε ντουνιά!
2)Παριος
3)Κιαμος(ειπαμε ακουω τα παντα!)
Air Kef
Περισσότερη εντύπωση μου κάνει ο Πάριος παρά ο Κιάμος,ο οποίος είναι και στην δικιά μου λιστα,οπότε 2 ψήφοι στον Πανο.!
αεκτζού
Λοιπόν, συμφωνώ με τον Keyser Soze στα 1, 7, 9.

Τα δικά μου Top-10 συγκροτήματα είναι:
  • The Beatles.
  • Iggy Pop and the Stooges
  • Guns’ n’ Roses
  • Placebo
  • Joy Division-New Order
  • The Clash
  • The Smiths-Morrissey
  • Smashing Pumpkins
  • Blur
  • Pearl Jam
Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω τους Velvet Underground, τους Τhe Stranglers, Oasis, Foo Fighters, Depeche Mode, Garbage, Audioslave, The Coral, Radiohead, Franz Fredinand, Velvet Revolver. Πριν από τη δημιουργία των Audioslave, Soundgarden, Rage Against the Machine. Μετά έχουμε τους ACDC (You shook me all night long). Επειδή αλφαβητικά θα είναι πιο εύκολο γράφω τα εξής συγκροτήματα που μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κατατάσσω σε συνάρτηση με κάποια φοβερά τραγούδια:

Arctic Monkeys-Dancing Shoes, When the sun goes down.

Black Rebel Motorcycle Club-Red eyes and tears.

Blondie- Call me, One way or another.

Bright Eyes- A perfect Sonnet, For you.

Fugees-Killing me Softly.

Goldfrapp-Ooh La La

Interpol-Slow Hands.

Kaiser Chiefs- όλο το άλμπουμ τους Employment.

Kasabian-Butcher Blues, Club Foot, Empire.

Limp Bizkit-My way, My Generation, Rollin’, Take a look around.

Madrugada-Shine, Higher, Belladona.

Mars volta-The Widow.

Massive Attack-Teardrop, Inertia Creeps.

Mercury Rev-Ιn a funny way

Muse-Muscle museum.

Nirvana

Queen-A kind of magic

Pixies-Where is my mind, Here comes your man.

Primal Scream-Rocks

R .E. M-Man on the Moon

Ramones-Somebody put something in my drink

Red Hot Chili Peppers-Otherside

Sex Pistols –God save the queen, Anarchy in the UK

Shout Out Louds-please, please, please

Simple Minds-Home

Siouxsie and the Banshees ( ιδιαίτερα για τις διασκευές του Iggy Pop).

The Strokes-juicebox

Turbonegro-I want eveything

Whitesnake-Here I go again on my own.

Violent femmes-Blister in the sun, Add it up.

The Kinks, το who stole the sun είναι αγαπημένο τραγούδι, ιδιαίτερα αφού είναι στο soundtrack του High Fidelity.

Θα επανέλθω με τα 5 καλύτερα τραγούδια του Top-10.

Αυτά είναι μόνο τα συγκροτήματα. Επιφυλάσσομαι για τους solo καλλιτέχνες.
liolias
Μακροπουλος
Κιαμος
Μελας
Βερτης
50 Cent
klearxos
Μιας και αναφερθηκαν και Ελληνες ας πω και εγω:
[size=2]Παπαζογλου[/size] ολες τις ωρες/ημερες
Ελληνικο εντεχνο(σχεδον σε ολες του τις αποχρωσεις)
Ελληνικο ρεμπετικο(χωρις περιορισμους)

Απο ξενα
Queen
Bob Marley
Enigma 77.gif
Enya
Phil Collins-Genesis
Simply Red
UB40
kolossos
Αρτέμης-Ευθύμης
FFC
Φυικά ακούω και πολλά άλλα ξέμπαρκα αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι αγαπημένα μου.
rchos
οι πυξ λαξ διαλυθηκαν η οχι ακομη? tongue.gif

στα οσα ανεφερα πιο πανω για τα εν ελλαδι
QUOTE
Ελλαδα:
1)Μπιθικοτσης(αυτος ειναι πραγματικος θεος στη μουσικη για μενα και ο μονος) ας ειναι καλα εκει που βρισκεται.το βρεχει στην φτωχογειτονια το αγαπημενο μου τραγουδι μακραν απο το δευτερο!οποτε το ακουω νεκρωνω!Αχ ψεύτη κι άδικε ντουνιά!
2)Παριος
3)Κιαμος(ειπαμε ακουω τα παντα!)

προσθεστε και τον ξυλουρη φυσικα!παραληψη μου!
apkat
Μου κανει εκπληκτικη εντυπωση που δεν εχει αναφερει κανεις τις ΤΡΥΠΕΣ και Αγγελακα μιας και απο οτι βλεπω το φοτουμ ειναο πολυ ροκ.

Σ'ένα Τοπ Τεν πραγματικα δεν ξερω αν μπορω να μπω, θα προσπαθησω ομως.

1.Led Zeppelin γιατι οι μουσικοι ενας προς εναν ειναι συγκλονιστικοι,ειχαν εκπληκτικη χημεια και εγραψαν αριστουργηματα οπως Kashmire,Stairway to heaven,Dazed and confused, Since I've been loving you

2.Pink Floyd γιατι ειχαν ηχο που ηταν υουλαχιστον 30 χρονια μπροστα αλλα και εκπληκτικους μουσικους και συνθεσεις οπως echoes,Hey you, Comfotably numb Shine on you crazy Diamond( το αγαπημενο μου)

3.Bob Dylan γιατι η μουσικη οταν εχεις κατι να πεις ειναι τοσο απλη. Ενδεικτικα αναφερω Blowing in the wind, Knocking on heaven;s door,Mr tambourine man,Times are a-changing

4.Iron Maiden Η αρχη και το τελος του Χεβι-Μεταλ.Ο Στιβ Χαρις ειναι η σπουδαιοτερη προσωπικοτητα της μεταλ(και ενας απο τους καλυτερους μπασιστες γενικα) με αριστουργηματα οπως Fear of the dark, 7th son of a 7th son,aces high και δεν τελειωνει η λιστα

5.The Doors γιατι η προσωπικοτητα του Μορισον οτι και να εκανε θα τον οδηγουσε στην κορυφη.Ποιος αλλος θα εγραφε το The end?

6.The Beatles Απο εδω ξεκινησαν ολα καλως η κακως. οι 3 στους 4 υπηρξαν μυθικες προσωπικοτητες( Λεννον,Χαρισον,Μακαρτνει)

7.The Rolling Stones Η μεγαλυτερη μπαντα της ροκ με κομματαρες οπως Wild Horses, Paint it Black

8.Guns 'n Roses Το μεγαλυτερο συγκροτημα στη μετα κλασικ-ροκ εποχη με ηγετικες φυσιογνωμιες τους Slash kai Axl και κομματαρες οπως Sweet child o mine, November rain, Civil war.

9.Aγγελακας Η μεγλυτερη μορφη της Ελληνικης ροκ σκηνης. Αποτελει κατηγορια απο μονος του. Τα προσφατα προσωπικα του αλμπουν ειναι εκπληκτικα με στιχο που καθε φορα θα συγκλονιζει. Σέυχαριστουμε Γιαννη

10.Τρυπες Το συγκροτημα του Αγγελακα. Οτι καλυτερο απο καθε αποψη. Συγκλόνιστικο συγκροτημα με μουσικη που θυμιζει μεγαλης(πολλη μεγαλης) ξενης μπαντας και στιχο που σπαει κοκαλα μεσα απο την ποιηση. Μοναδικοι και απλησιαστοι( Γιαννης Αγγελακας, Γιωργος Καρρας, Ασκληπειος Ζαμετας,Μπαμπης Παπαδοπουλος,Πανος Τολιος) θα υπαρχουν για παντα στη συνειδηση μας με αριστουργηματα οπως Καινουργια Ζαλη, Γιορτη, Δε χωρας πουθενα, Για τη πατριδα, Ταξιδιαρα ψυχη.




Η σειρα ειναι τυχαια
klearxos
Εφοσον αναφερομαστε στον Αγγελακα ισως θα πρεπει να πουμε και για τον Π.Σιδηροπουλο.(ο Νικολας Ασιμος εχει ηδη αναφερθει οποτε δεν χρειαζεται να τον επαναλαβω)
Απο τον Παυλο μου αρεσουν σχεδον ολα τα τραγουδια με αγαπημενα ομως τον Γερομαθιο και το Στην Κ.
apkat
QUOTE
Εφοσον αναφερομαστε στον Αγγελακα ισως θα πρεπει να πουμε και για τον Π.Σιδηροπουλο.(ο Νικολας Ασιμος εχει ηδη αναφερθει οποτε δεν χρειαζεται να τον επαναλαβω)



Εκτιμω απεριοριστα τον Παυλαρα αλλα εκει που εχω τον Αγγελακα δε μπορω να τον βαλω. Παντως μιλαμε οντως για τις τρεις μεγαλυτερες φυσιογνομιες της Ελληνικης ροκ(με τον Ασιμο) οποτε ο καθενας πανω σάυτους εχει την αποψη του απλα για μενα ο Αγγελακας ειναι ενα σκαλι(και 2 μη σου πω) πανω.
klearxos
Φιλε apkat οπως ειδες δεν εθεσα θεμα σειρας. Απλα ειπα πως θα επρεπε να αναφερθει και ο Σιδηροπουλος. Ετσι κι αλλιως μιλαμε για μουσικη. Το τι αρεσει σε καποιο ατομο ειναι τελειως υποκειμενικο και δεν μπορει να δικαιολογηθει. Ακομα και ατομα που εγραψαν σε αυτο το τοπικ ανεφεραν οτι μερικες προτιμησεις τους δεν συμβαδιζουν(ξενο ροκ με Κιαμο ενα παραδειγμα)
Το εργο του Αγγελακα ειναι πολυ μεγαλυτερο σε εκταση οποτε υπαρχει φασμα για να κριθει. Απο την αλλη μερια ο θανατος του Σιδηροπουλου του εχει αφησει μια αυρα μη-κρισης(κανεις δεν θελει να κατηγορησει καποιον που εχει πεθανει!) οποτε σε καταλαβαινω οτι εκτιμας περισσοτερο τον συγκεκριμενο τραγουδοποιο.

Ελπιζω να κλεισαμε αυτο το θεμα ωστε να θεσω εναν ακομα τραγουδοποιο που εχει γραψει-τραγουδησει μια επιτυχια σχεδον σε ολα τα ειδη της Ελληνικης μουσικης: Σαββοπουλος(και εχει βοηθησει-προωθησει στο τραγουδι αμετρητους καλλιτεχνες)
apkat
Εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο αφου ο Αγγελακας λογω τεραστιας πορειας εχει προλαβει να πειραματιστει και να δωσει σε διαφορα ειδη αριστουργηματα.

Ο Σιδηροπουλος κυριως εμεινε στη ροκ(εκτος τα μπλουζ του πριγκηπα) γιατι δεν προλαβε να γραψει πιθανον αλλα πραγματα.Παντως ειναι αδιαμφισβητητα τεραστια μορφη.Στο προηγουμενο ποστ δε διαφωνησα μαζι σου ουτως η αλλως. Συμφωνα απολυτα με οτι ειπες στα δυο τελαυταια σου ποστ.

Τωρα για το Σαββοπουλο ενω τον θεωρω ιστορια της Ελληνικης μουσικης και του Ελληνικου πολιτισμου γενικοτερα δεν τον εκτιμω πλεον ως ατομο λογω ελλειψης συνεπειας πολιτικης αποψης και λογω αυτου του γεγονοτος δεν μπορω να τον ακουω πλεον.Η μουσικη του βεβαια θα ζει για παντα δεν υπαρχει αμφιβολια..
thrylos7
Δε μου αρέσουν βέβαια κάποια standarts που υπάρχουν... πχ αυτό:

QUOTE
Iron Maiden Η αρχη και το τελος του Χεβι-Μεταλ


Ή σχόλια του στυλ "stairway to heaven, το απόλυτο τραγούδι των Led Zeppelin (ή της ροκ)"
Τα ίδια και για το smoke on the water των deep purple...

Όχι ότι ισχύουν τα αντίθετα, αλλά αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι αν μη τι άλλο υπερβολικοί...
07macijauskas
Από ξένα:
1. Iron Maiden
2.Pink Floyd

Ελληνικά:
1,Αλκίνοος Ιωαννίδης
2.Ξύλινα σπαθιά
thrylos7
10. ZZ TOP

Απίστευτοι τύποι! Ναι, οι 3 μουσάτοι είναι! Όμορφη, κεφάτη μουσική και αρκετά πολύ αξιόλογα κομμάτια.


9. Rush

Πολλοί τους χαρακτηρίζουν το μεγαλύτερο συγκρότημα του πλανήτη. Δεν έχουν κι άδικο. Κι αυτοί 3 είναι, αλλά "ηχούν σαν 30". Απίστευτοι μουσικοί, απίστευτη μουσική. Πέρα από το ΤΟΡ 10 των αγαπημένων μου συγκροτημάτων, ανήκουν και στο TOP 10 των καλύτερων, αναντίρρητα. Εξάλλου, πόσα γκρουπ μπορούν να χαρακτηρίζουν συγκροτήματα όπως τους Dream Theater και τους Mr. Big ως pub bands; Αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν βραβευθεί από τη χώρα τους(Καναδάς) για την προσφορά τους στον πολιτισμό της χώρας.


8. ACDC

Δεν τους έχω δει live, γι’ αυτό και είναι τόσο χαμηλά. Αυτό είναι εξάλλου το δυνατό τους σημείο. Ισχυρότερο από οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα. «Κλασική», απλή μουσική. Άλλωστε, το απλό είναι πάντα το καλύτερο.


7. Dream Theater: Μοιάζουν ως ένα βαθμό με τους Rush. Απλά είναι περισσότερο της εκτέλεσης και λιγότερο της έμπνευσης. Επίσης απίστευτοι μουσικοί. Θεωρώ καλύτερους τους Καναδούς, αλλά το 3ωρο live των Theater πρόπερσι τους φέρνει πιο πάνω σ’ αυτή τη λίστα.


6. Pink Floyd

No comments… wink.gif


5. UFO

Σταθερή αξία! Τους πάω πολύ! Ιδιαίτερη δυναμική στα live(γενικώς, αλλά και στα πρόσφατα).

Άλμπουμ: Force It(1975)

Τραγούδια:

3. Rock Bottom
2. Too hot to handle
1. Doctor doctor


4. Led Zeppelin

Κομμάτια δυναμίτες και άλλα bluesy… Ότι καλύτερο!

Άλμπουμ: Led Zeppelin 2(1969)

Όχι με ιδιαίτερη διαφορά από κάποια άλλα(και είναι αρκετά), απλά συγκεντρώνει περισσότερα (πολύ) καλά τραγούδια. Πιο δυνατό (σκληρό) συγχρόνως.

Τραγούδια (Στην 4η θέση ισοβαθμούν καμιά δεκαριά):

3. Immigrant song
2. Dazed and confused
1. Rock n’ Roll


3. Rainbow

Ο Blackmore γράφει ιστορία και μόνος του… ή καλύτερα μαζί με όλους αυτούς που ανακάλυψε κι έφερε στο προσκήνιο.

Άλμπουμ: Rainbow Rising(1976)

Ο δεύτερος δίσκος του συγκροτήματος, με μικρή διαφορά πάντως από τον 1ο και τον 3ο. Μόνο που έχει το Α light in the black αρκεί. Υπάρχουν βέβαια και τα Stargazer και Starstruck και ο Blackmore μας στέλνει άλλη μια φορά αδιάβαστους.

Τραγούδια:

5. Power (Υπάρχουν πολύ καλύτερα τραγούδια, αλλά αυτό το πάω πολύ. Ωραίοι στίχοι, που ταιριάζουν με τη μουσική)
4. Gates of Babylon (Ένα από τα "επικά" τραγούδια του συγκροτήματος. Κατά τη γνώμη μου, περιέχει το καλύτερο σόλο του Blackmore. Το ίδιο πιστεύει κι αυτός)
3. Difficult to cure (Ή αλλιώς, μέρος της 9ης του Μπετόβεν – odd to joy. Τί καλύτερο από τη ροκ εκδοχή; )
2. Kill the king (Από τα τραγούδια που ακούς 10 συνεχόμενες φορές και ανυπομονείς για την 11η! Περίπου σαν το παρακάτω)
1. Α light in the black (Ουδέν σχόλιο. Μερικές φορές, τα λόγια δεν είναι αρκετά)

2. Whitesnake

Από τα καλύτερα live συγκροτήματα μετατράπηκε σ’ ένα από τα πιο διάσημα. Κι όμως, στην αρχή ήταν καλύτερα…

Άλμπουμ: Ready an' willing (1980)

9 πολύ ωραία κομμάτια στο πιο καλό και αυθεντικό άλμπουμ του συγκροτήματος. Ξεχωρίζω τα blindman και love man (για να μη σκέφτομαι ακόμη περισσότερο το TOP 5).

Τραγούδια:
5. Take me with you (Καμιά σχέση με μπαλάντα, απλά δυναμίτης)
4. Love ain't no stranger (Κι εγώ θ' απορούσα που είναι εδώ, αν δεν το είχα ακούσει και live)
3. You' re gonna break my heart again
2. Sailing Ships (Δε θα μπορούσα να μη βάλω μπαλάντα-ερωτικό κομμάτι και αυτό είναι μακράν το καλύτερο)
1. Crying in the rain (Η 2η -εμπορικής εποχής- έκδοση. Από τα αγαπημένα μου τραγούδια γενικότερα)


1. Deep Purple

Simply the greatest!

Άλμπουμ: Deep Purple In Rock(1970)

Οι δύο μεγαλύτεροι μουσικοί βρίσκουν την καλύτερη δυνατή χημεία με τον ικανότερο τραγουδιστή(για πρώτη και ίσως τελευταία φορά, τουλάχιστον όσον αφορά το studio) και μαζί με τον καταλληλότερο(απίθανο) drummer και το λειτουργικότερο(για το line up) μπασίστα μας δίνουν το In Rock. Όλα σε υπερθετικό ε; Συνεχίζουμε...
Απλά το καλύτερο άλμπουμ της ροκ(με όλα τα παρακλάδια μέσα). Με τα Speed King, Child in time, Fight of the rat και Hard lovin' man μέσα δε γίνεται κι αλλιώς. Τα άλλα 3 κομμάτια ακούγονται μέτρια ανάμεσα στα προηγούμενα, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα ήταν highlights σε οποιοδήποτε άλλο δίσκο της ροκ.

Τραγούδια:
10. Lazy (Πολύ κεφάτο, σε στυλ "τζαμαρίσματος" τραγούδι. Ότι πρέπει για live)
9. Pictures of home (To πιο πλήρες τραγούδι με την έννοια ότι ο καθένας έχει τη δική του στιγμή -πχ σόλο- ενώ διατηρείται η κλασική μορφή)
8. Anya (Ήταν για καιρό το αγαπημένο μου τραγούδι. Η εισαγωγή "ενδυναμώνει" το ούτως ή άλλως καταπληκτικό riff)
7. Strange kind of woman (όποιος έχει ακούσει κάποια live έκδοση, με καταλαβαίνει)
6. Hard lovin' man (Ίσως το καλύτερό τους τραγούδι, αφού κάθε μέλος έχει μια από τις καλύτερές στιγμές του εδώ. Ο Jon Lord πάντως σίγουρα, καθώς θεωρεί ότι εδώ είναι το καλύτερό του σόλο)
5. Sometimes I feel like screaming (Ο Steve Morse σε όλο του το μεγαλείο, σ' ένα συναισθηματικό τραγούδι)
4. Speed King (Σιγά σιγά τα σχόλια λιγοστεύουν. Εξάλλου, πως μπορείς να περιγράψεις την τελειότητα; )
3. Burn(Παρομοίως)
2. Child in time (Παρομοίως. Απλά να πούμε ότι ίσως πρόκειται για το καλύτερο τραγούδι γενικά στη ροκ)
1. Highway Star (Ο ορισμός του ροκ. Κλάσικ, χαρντ, πείτε το όπως θέλετε, αυτός είναι)
McRae
Πολυ..συγχρονα ακουσματα εχετε οι περισσοτεροι απ'οτι βλεπω...Ειδικα αυτα που αναφερει ο Θρυλος ο παππους μου θα τα θεωρουσε πασε.. tongue.gif

Δικα μου αγαπημενα Weezer,Fountains of Wayne,Inspiral Carpets,Housemartins,Suede,Pale Fountains,Shed Seven,Go-Betweens,Squeeze,Ultravox και αλλοι που ξεχναω........
sihainas
αφεντικό αυτά και 100 χρόνια να περάσουν πασέ δεν πρόκειτε να θεωρηθούν (βεβαίως δεν θα είμαστε εδώ για να ξέρουμε)
McRae
Στην Ελλαδα που ακομη τα χιτ ειναι το Hotel California και το Black Magic Woman(και τα δυο στην κατηγορια καλα τραγουδια που υστερα απο χιλιαδες ακροασεις τα εχεις σιχαθει) δικαιο εχεις μια ζωη αυτα θα ακουμε..

Τελος παντων τα μουσικα γουστα ειναι τελειως υποκειμενικα..Αλλος την βρισκει με Μοτσαρτ και αλλος με Εφη Θωδη....
dizzy_fingers
...γιουρ τζαστ του γκουντ του μπι τρου...... icon_joy.gif
sihainas
QUOTE(McRae @ Jan 8 2007, 11:20 PM) *
Πολυ..συγχρονα ακουσματα εχετε οι περισσοτεροι απ'οτι βλεπω...Ειδικα αυτα που αναφερει ο Θρυλος ο παππους μου θα τα θεωρουσε πασε.. tongue.gif

Δικα μου αγαπημενα Weezer,Fountains of Wayne,Inspiral Carpets,Housemartins,Suede,Pale Fountains,Shed Seven,Go-Betweens,Squeeze,Ultravox και αλλοι που ξεχναω........


Τώρα που το είδα... δεν ξέρω ούτε ένα από αυτά που αναφέρεις icon_drunk.gif blink.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 9 2007, 12:00 AM) *
...γιουρ τζαστ του γκουντ του μπι τρου...... icon_joy.gif



greeklish.jpeg tongue.gif
thrylos7
QUOTE
Πολυ..συγχρονα ακουσματα εχετε οι περισσοτεροι απ'οτι βλεπω...Ειδικα αυτα που αναφερει ο Θρυλος ο παππους μου θα τα θεωρουσε πασε..


Kι όμως! Αυτοί που υπάρχουν μέχρι και σήμερα από αυτούς που αναφέρω και όχι μόνο δε μπορούν ούτε σήμερα(στην τρίτη τους ηλικία δηλαδή) να συγκριθούν με τους περισσότερους νέους.

QUOTE
αφεντικό αυτά και 100 χρόνια να περάσουν πασέ δεν πρόκειτε να θεωρηθούν

Προφανώς, καθώς υπήρξαν αξιότατοι μουσικοί. Αυτοί (γενικώς οι άξιοι) θα έχουν αναγνώριση πάντοτε και όχι οι supernova που διαφημίζονται συνεχώς.

QUOTE
Τελος παντων τα μουσικα γουστα ειναι τελειως υποκειμενικα..Αλλος την βρισκει με Μοτσαρτ και αλλος με Εφη Θωδη....

Ακριβώς! Όλα έχουν τη χρησιμότητά τους... Εγώ πάντως δε θα μπορούσα να τη βρω με την Θώδη... biggrin.gif

Άρχισε ο άλλος... tongue.gif

ω μπέιμπι άι λοβ γιου σο ματςςς....

Από τους weezer έχω υπόψη μου ένα τραγούδι.. Το hash pipe. Αν είναι το ίδιο...
dizzy_fingers
ΑΪ ΛΑΒ ΓΙΟΥ ΜΠΕΪΜΠΙ!
ΕΝΤ ΙΦ ΙΤΣ ΚΟΥΑΙΤ ΟΛ ΡΑΪΤ ΑΪ NINT ΓΙΟΥ ΜΠΕΪΜΠΙ...

:okeydokey:
thrylos7
laugh.gif laugh.gif

Αυτή δε μίλησε για κάποιον Σαντάνα και για κάποιον Μάρλεϋ;

:msn:
kostas_naxos
Ευκολα νουμερο 1 ολων των εποχων οι NIRVANA
και η λιστα εχει ως εξης

1: Nirvana
2: Metallica
3: Green Day
4: Muse
5: System of a down
6: Led Zeppelin - Stairway to heaven

It's better to burn out than to fade away - Kurt Cobain
peace.gif
Keyser_Soze
Απίστευτο τοπ-10 Νότη. Δέκα μεγαθήρια που διαμόρφωσαν ολόκληρη την ιστορία της ροκ μουσικής.
Θα μου επιτρέψεις κάποια σχόλια (καλοπροαίρετα βέβαια):

QUOTE
10. ZZ TOP
Απίστευτα χαβαλετζίδικο γκρουπ με μερικά κομμάτια δυναμίτες. Το Viva Las Vegas έχει γράψει τη δική του ιστορία.
QUOTE
9. Rush
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ! Ακριβώς όπως το λες... 3 μουσικοί που παίζουν για 10. Ειδικά ο Neil Peart (Drums) είναι πραγματικό χταπόδι!
QUOTE
8. ACDC
Ο ορισμός του χαρντ ροκ! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο! Bon Scott=Από τους κορυφαίους performers όλων των εποχών (RIP).
QUOTE
7. Dream Theater
Εκπληκτικοί!! Απίστευτοι!! Απορώ που ξέχασα να τους βάλω εγώ στη δική μου λίστα (όχι εντάξει δε χωράνε tongue.gif ). Το άλμπουμ Train Of Thought είναι από τα καλύτερα άλμπουμ της progressive σκηνής που έχουν βγει ποτέ.
QUOTE
6. Pink Floyd
No comments κι από μένα. Τα έχω γράψει και στη δική μου λίστα. Θεοί!
QUOTE
5. UFO
Δεν με τρελαίνουν. Το Doctor Doctor είναι ωραίο τραγουδάκι αλλά κατά τη γνώμη μου είναι ολίγον τι υπερτιμημένοι (από τα μέσα του '70 μέχρι τα μέσα του '80 ακούγονταν πάρα πολύ).
QUOTE
4. Led Zeppelin
Κατα πολλούς το κορυφαίο γκρουπ όλων των εποχών. Για μένα είναι μέσα στα κορυφαία μαζί με τους Pink Floyd, τους Black Sabbath και τους Deep Purple. To Stairway To Heaven πάντως είναι το κορυφαίο τραγούδι όλων των εποχών.
QUOTE
3. Rainbow
Ποτέ δεν μου άρεσαν. Δε ξέρω γιατί.
QUOTE
2. Whitesnake
Επίσης όπως με τους Rainbow. (Μα 2 και 3 οι Whitesnake με τους Rainbow;;; blink.gif )
QUOTE
1. Deep Purple
Όπως είπα και πιο πάνω, ένα από τα κορυφαία γκρουπς όλων των εποχών. To Child In Time είναι για μένα το κορυφαίο τραγούδι τους.

Του progressive rock απ' ότι βλέπω ε;;;
Πάντως πρέπει να παρατηρήσω ότι κι εσύ σε κάποια σημεία χρησιμοποιείς κάποια cliche όπως:
QUOTE
1. Deep Purple

Simply the greatest!

Το αναφέρω γιατί κι εσύ είχες σχολιάσει παρόμοια κάποιο προηγούμενο ποστ.


QUOTE
Ευκολα νουμερο 1 ολων των εποχων οι NIRVANA
ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ!!!!! Πήγαινε άκουσε λίγο Tool να μάθεις τι σημαίνει μουσική...!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
thrylos7
QUOTE
ZZ TOP
Απίστευτα χαβαλετζίδικο γκρουπ


Όσο να 'ναι επηρεάζει θετικά... wink.gif laugh.gif

QUOTE
Δεν με τρελαίνουν. Το Doctor Doctor είναι ωραίο τραγουδάκι αλλά κατά τη γνώμη μου είναι ολίγον τι υπερτιμημένοι (από τα μέσα του '70 μέχρι τα μέσα του '80 ακούγονταν πάρα πολύ).

Ούτε εγώ θα τους έβαζα στα 10 μεγαλύτερα συγκροτήματα... Είναι αυθεντικοί όμως (εκτός των άλλων) κι έτσι τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Χώρια το γούστο.
Όχι και τραγουδάκι αυτό... rolleyes.gif

QUOTE
Μα 2 και 3 οι Whitesnake με τους Rainbow;;;

Είναι λίστα με τα αγαπημένα. Πάντως τους Rainbow θα τους έβαζα και στα 10 καλύτερα. Τους Whitesnake όχι. Αν δεν είχαν αυτή τη μεταστροφή στα μέσα του 80' θα είχαν περισσότερες πιθανότητες. Οι Rainbow πάντως προσεγγίζουν περισσότερο τους αγαπημένους μου purple, ενώ οι Whitesnake διαφέρουν αρκετά. Ίσως αυτή η διαφορά τους, τους φέρνει στη 2η θέση.
Αν πάντως έτυχε να βρεθείς στο πρόσφατο live με τους Scorpions δε θα απορούσες τόσο... wink.gif

QUOTE
Του progressive rock απ' ότι βλέπω ε;;;

Όχι ιδιαίτερα. Μ' αρέσει και αυτό, αλλά δεν έχω εντρυφήσει κιόλας. Γενικά μου αρέσουν πολλά συγγενικά ήδη. Και blues πολύ... απλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω κάποιον από εκεί (και jazz μαζί) τόσο καλά, ώστε να εκφέρω καλή άποψη.

QUOTE
Πάντως πρέπει να παρατηρήσω ότι κι εσύ σε κάποια σημεία χρησιμοποιείς κάποια cliche όπως:

QUOTE
1. Deep Purple

Simply the greatest!


Δε νομίζω ότι αυτό είναι κλισέ... Δεν το ακούς και κάθε μέρα... Αν έχεις στο μυαλό σου αυτό πάντως: χμμ... δε μπορώ να το "πάρω" τώρα... εκεί με τον Blackmore που μας στέλνει αδιάβαστους εννοώ... τότε ναι, έχεις δίκιο.

Edit(προσθήκη):

Μ' αυτό βέβαια διαφωνώ:
QUOTE
To Stairway To Heaven πάντως είναι το κορυφαίο τραγούδι όλων των εποχών.
Ledas
Μιας και ζητείται το αγαπημενο συγκροτημα/καλλιτέχνη και όχι συγκροτήματα/καλλιτεχνες θα ξεχωρίσω 1 απο ελληνική σκηνή και ένα από ξένη.

LED ZEPPELIN: Δε χρειάζεταινα παραθέσω τους λόγους μιας και το έχω κάνει στο τόπικ για το καλύτερο σόλο, οποιος θέλει ας ανατρέξει εκεί.

Αλκίνοος Ιωαννίδης: Γιατί μεγάλωσα μαζί του και έχω συνδυάσει καταστάσεις, εμπειρίες, εικόνες και καλοκαίρια με τα τραγούδια του. Βεβαια από το 2004 και μετά με απογοητεύει στις μουσικές (και όχι μόνο) επιλογές του: Αντί να διαλέγει τους καλύτερους μουσικούς στον ελληνικό χώρο και να φτιάχνει πολυφωνικά μεγάλα σχήματα οπως έκανε παλιά, διαλέγει ελάχιστους μουσικούς (τουλάχιστον έχει δίπλα του τώρα τον πανμέγιστο καλούδη), εχει αλλάξει το στυλ που τραγουδαει και έχει χάσει τελείως την καθαρότητα, το βάθος και την μελωδικότητα στην φωνή. Εχει χάσει την μελωδικότητα και τον ρυθμό στη μουσική του (με ελάχιστες εκλάμψεις). Δεν βγάζει συχνά αλμπουμ και όσα βγάζει δε συγκρίνονται στο ελάχιστο με τα αλμπουμ της πρωτης του δεκαετίας. Η συμπεριφορά και το κεφι του τη σκηνη εχει αλλαξει. Παλια μπορούσε να παιζει σε μια ταβερνα στα κύθηρα μεχρι το πρωι με ορεξη σαν να ειμαστε φίλοι του, τώρα λέει τυποποιημένες ατάκες, δε παρεκλείνει από το προγραμμα και δε φαινεται να το κανει πια για το κεφι παρά μόνο καθαρά επαγγελματικά. Κανει καποιες ατυχείς δηλώσεις χωρίς την σεμνότητα που τον διεκρινε παλιά, αλλά σαν να ψωνίστηκε και το παιζει διανοουμενος. Εκ πρωτης όψεως φαινεται συγκροτημένος και διαβασμένος (που είναι), αλλά ο τρόπος που εκφράζεται βγάζει κάτι το απολιτικ και γενικευσεις που πεφτουν σε λογικά αλματα.

Θα μου πεις ρε μπαρμπα τι το παιζεις φαν; εσύ τον εθαψες τον ανθρωπο ολο κακά λόγια λες. Ισα ισα τα λέω γιατί έχω απαιτήσεις απο αυτόν γιατί έχει ικανότητες. Θα ηθελα να ξαναδώ τον αλκίνοο της πρωτης του δεκαετίας που ήταν φαινόμενο σε όλους τους τομείς, απλός, διακριτικός, με παθος για το τελειο, ευδιαθετος κτλ. οχι τον αλλο αλκινοο που βλεπω πια. Καταλαβαίνω ότι μεγάλωσε και ότι έχει τα προβλήματα του. Και εγώ μεγάλωσα και τα βλέπω ενδεχομένως αλλιώς. Αλλά πιστεύω ότι κάπου το έχασε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.