Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Countdown of the Best Knock Out International Games of This Decade
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
treathitch
Countdown dudies...

Μιλάμε για τα καλύτερα νοκ άουτ παιχνίδια που παρακολουθήσατε από το 2000 onwards σε τουρνουάΕθνικών ομάδων μόνο.

#10


Ευρωμπάσκετ 2003 Ημιτελικός: Ισπανία-Ιταλία 81-79

Μια του κλέφτη (Γερμανία), δυο του κλέφτη (Ελλάδα), ε, την τρίτη, οι Ισπανοί τη γλίτωσαν την έκπληξη από το απόλυτο αουτσάιντερ στη Σουηδία. Πάντως, στο πρώτο ημίχρονο σέρνονταν και αν δεν ήταν οι 23 πόντοι του Ναβάρο και το άστοχο σουτ στη λήξη από το Μπουλέρι, οι Ιταλοί θα παίζαν τελικό το 2003.

#9


Μουντομπάσκετ 2006 Ημιτελικός: Ισπανία-Αργεντινή 75-74

Το φετινό μουντομπάσκετ είχε δύο ματς. Το Ελλάδα-ΗΠΑ (πολύ ωραίο, αλλά όχι ακριβώς ντέρμπι ή θρίλερ) και τον άλλο ημιτελικό. Ντέρμπι με τα όλα του, topsy-turvy, με το Γκασόλ να τραυματίζεται, το Ναβάρο να σέρνεται και το Τζινόμπιλι να τραβάει την Αργεντινή στο γκρεμό. Οι Ισπανοί πάλι κώλωσαν στα δύσκολα, ο Καλντερόν έχασε τη βολή, αλλά, γιατί ντράιβ και πάσα στο τρίποντο κύριοι; Η Ισπανία κέρδισε το ντέρμπι και έκανε πάρτι με την Ελλάδα στον τελικό.

#8


Ευρωμπάσκετ 2001 Hμιτελικός: Τουρκία-Γερμανία 79-78

Μέγιστη ματσάρα από Κουτλουάι και Τούρκογλου, που στα τελευταία λεπτά έκανε νιανιά το Νοβίτσκι. Το μεγαλύτερο ματς στην ιστορία του Τούρκικου μπάσκετ, που τότε είχε εκείνη την περιβόητη φουρνιά (Τουρκσάν, Ίμπο, Χέντο, Οκούρ) και όλους τους άλλους από πίσω. Πάντως το λέι απ και ο τρομερός πανυγυρισμός του Χέντο, όπως και το επιθετικό-5ο φάουλ του Ντιρκ στο τέλος θα μείνουν στην ιστορία.

#7


Ευρωμπάσκετ 2005 Ημιτελικός: Γερμανία-Ισπανία 74-73

Παρόμοιο με τον ημιτελικό Ελλάδας-Γαλλίας. Οι ανατροπές πολλές, οι διαφορές μεγάλες, αλλά καλύπτονταν και η μάχη Ναβάρο-Ντιρκ τράβηξε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Νικητής ο δεύτερος, παρά το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Γκαρμπαχόσα και η ...έκπληξη του καλοκαιριού ήταν γεγονός.

#6


Ολυμπιακοί Αγώνες 2000 Ημιτελικός: ΗΠΑ-Λιθουανία 85-83

Ματσάρα και εδώ, καθώς τα κολεγιόπαιδα από τη Λιθουανία ήταν συνεχώς μπροστά, αλλά χάσαν πολλά ριμπάουντ στο φινάλε και ο Γιασικεβίτσιους έκανε το σουτ της νίκης σουτ της πλάκας. Πάντως, πλάκα πλάκα, αυτό ήταν ματς-σταθμός για όλους που πίστευαν στο τότε "θαύμα".

#5


Ευρωμπάσκετ 2005 Προημιτελικός: Ισπανία-Κροατία 101-85 (παρ., κ.αγ. 73-73)

Το πιο ωραίο ματς πέρσι το καλοκαίρι. Ρεσιταλ των πάντων. Η Κροατία στην πιο ωραία της εμφάνιση και παρά τους τραυματισμούς των Πλάνινιτς-Κασούν, ήταν μπροστά συνεχώς και με το σκορ στο 73-70 είχαμε τις περιβόητες 1/2 βολές του Ναβάρο, το επιθετικό ριμπάουντ-κάργα φάουλ του Βάσκεθ στο Μάρκο Τόμας, την παράταση, τις αμέτρητες τεχνικές ποινές, τα εγκλήματα των διαιτητών και του ίδιου του Σπάχια στο παρκέ. Αν οι Κροάτες κέρδιζαν τότε, ίσως η Ελλάδα να μην ήταν defending πρωταθλήτρια Ευρώπης σήμερα.

#4


Μουντομπάσκετ 2002 Προημιτελικός: Γιουγκοσλαβία-ΗΠΑ 81-78

Αυτό κι αν είναι ματς. Όλοι τον περίμεναν τελικό, αλλά πρώτα έχασαν οι Γιούγκοι από Ισπανούς και Πορτορικάνους και μετά οι Αμερικάνοι από τους Αργεντίνους. Αλλά μυαλό δεν έβαλαν και οι Ντίβατς-Πέτζα και (ειδικά) ο Γκούροβιτς με 3 τρίποντα στο crunch time τους κέρδισαν στο φινάλε και άνοιξαν το δρόμο προς το repeat τους.

#3


Ολυμπιακοί Αγώνες 2004 Ημιτελικός: Ιταλία-Λιθουανία 100-91

ΤΟ ΜΑΤΣ! Μασιγιάουσκας πάρτι στην πρώτη περίοδο, επιστροφή Ιταλών στη δεύτερη, μυθικό καμ-μπακ Στομπέργκας με 12 σερί πόντους και ...καπάκι 5ο φάουλ, όργια Μπαζίλε, τρίποντο-θάνατος του Γκαλάντα από την κορυφή και ενώ όλη η γη περίμενε το περιβόητο ματς-απ Αργεντινής-Λιθουανίας, όταν ο Τζινόμπιλι κι ο Σκόλα καθάρισαν το Ντάνκαν, οι Λιθουανοί και ο Σάρας πνίγηκαν στην αυταρέσκιά τους και έχασαν το μπούσουλα από τους Ατζούρι.

#2


Eυρωμπάσκετ 2005 Ημιτελικός: Ελλάδα-Γαλλία 67-66

Το ματς ήταν αγχωτικό, με νεύρα, πίεση, άμυνα ενοχλητική και τραγική παραγωγικότητα στην επίθεση κι από τους δύο. Αλλά μόλις ο Πάρκερ έχωσε το τρίποντο και εγένετο το 58-51, πήρε ο Γιαννάκης το τάιμ-άουτ κι έβαλε μέσα τον Παπαροκστάρ. 58-53, 60-53, 60-55, 62-55 (47"), 62-58, λάθος, λάθος, λάθος, 62-60, 64-60, 64-62, 65-62, 65-64, 66-64, Ζήσης, Διαμαντίδης και ...66-67! Καλάθι-σταθμός για το ελληνικό μπάσκετ, αλλά και μια ανατροπή που για να ξαναγίνει θα έχω πρώτα κοιμηθεί με τη Μαίρη Ακριβοπούλου και τη Βίκυ Παπαδοπούλου μαζί.

#1


Μουντομπάσκετ 2002 Τελικός: Γιουγκοσλαβία-Αργεντινή 84-77 (παρ., κ. αγ. 75-75)

Λέω κι εγώ. Χωρίς Τζινόμπιλι, με Ομπέρτο να οργιάζει και να παίζει Ντίβατς και Τομάσεβιτς για πλάκα, χωρίς φόβο, με Γιούγκους να σέρνονται παρά τη διαιτησία και με Ντίβατς-Πέτζα να τρέμουν στο φινάλε... Ποιος θα καθαρίσει; Πιστεύω εις έναν θεό, το Ντέγιαν Μποντιρόγκα! Η μεγαλύτερη εμφάνιση του πρώτου, του ενός, του μοναδικού... Γύρισε ματς που έτρεμαν όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Ο ίδιος ο Ντίβατς έχασε τις ...κάλπικες βολές από το φάουλ-εφεύρεση του Πιτσίλκα για να κάνουν το ριπίτ οι Σέρβοι. Αν δεν ήταν ο Μπόντι, εκείνο το βράδυ οι Αργεντίνοι θα έφταναν στο Έβερεστ. Αλλά, πριν γίνει Σερβία/Μαυροβούνιο και αρχίσει τον έν διασυρμό μετά τον άλλο, η τότε Γιουγκοσλαβία έγινε ξανά Παγκόσμια πρωταθλήτρια.


Special Mention στις μεγάλες νίκες (και οι στον ημιτελικό γύρο) της Αργεντινής και της Ελλάδας επί των ΗΠΑ το 2004 και το 2006 αντίστοιχα, των ΗΠΑ επί της Ισπανίας στον αντίστοιχο προημιτελικό των Ολυμπιακών της Αθήνας. Δυστυχώς, δεν έχω παρακολουθήσει ούτε το ματς-μαγκιά της ...κολλεγιακής Βραζιλίας που πήγε παράταση τη Ντριμ Τιμ το 2001, ούτε το μυθικό περσινό τελικό του παναμερικανικού-ανέκδοτο και τη μεγάλη ανατροπή που έκανε και πάλι η Βραζιλία και κέρδισε τα δεύτερα της Αργεντινής, με σούπερ σταρ το Μαρσελίνιο.
mikri prasini ollandeza
Για μια ακόμη φορά ο treathitch κατάφερε να μας καταπλήξει με το νέο του τόπικ!!Πολλά συγχαρητήρια αγαπητέ!!! 41.gif 41.gif 41.gif

Λοιπόν...εγώ έχω δει 5 από αυτά τα ματσάκια...Η μεγαλύτερη ανατροπή που μου έκανε εντύπωση είναι το #2 καθώς τα άλλα δεν τα θυμάμαι και πάρα πολύ καλά...Ο Διαμαντίδης ανέδειξε για μια ακόμη φορά το ταλέντο του και έκανε άλλη μια φορά την Ελλάδα να παραληλεί...!Ο άξιος σουτέρ μας επέδειξε ψυχραιμία στο πιο σημαντικό σημείο και...το 'βαλεεεεε...!!!Μερικοί έλεγαν πως κτ αντίστοιχο έγινε στο παιχνίδι Ελλάδα-Αυστραλία στο Μουντομπάσκετ του 2006, αλλά δεν ήταν το ίδιο...Ο φώτσης έβαλε τρίποντο για την ισοφάριση(=παράταση) και ήρθε ο Ζησουλίνης μας να μας αλλαξοδρομήσει και να μην πάρουμε μέσω Λαμίας τον πολυπόθητο βαθμό της νίκης!!Εγώ που δεν έχω δει το no1 της λίστας, θα έβαζα πρώτο αυτό το ματς της Ελλάδας, αλλά απ΄ό,τι βλέπω ως μεγαλύτερος με διαψεύδεις...!!!

Και πάλι μπράβο για το τόπικ όμως!!! 41.gif
treathitch
Ευχαριστώ ΜΡΟ.
Μόνο εσύ με στηρίζεις εδώ μέσα
jokey
Όχι, και μένα μου άρεσε το countdown σαν αφιέρωμα αλλά δε μου έρχονται τα ματς στο μυαλό για να κρίνω και να πω τη γνώμη μου, εκτός από το #2 φυσικά και το #3 που ήταν όντως ματσάρα.
liolias
Σουπερ το τοπικ treathitch αλλα στο νουμερο 1 πρεπει να ειναι ο Μητσαρας.
mikri prasini ollandeza
QUOTE(treathitch @ Oct 23 2006, 11:57 AM) *
Ευχαριστώ ΜΡΟ.
Μόνο εσύ με στηρίζεις εδώ μέσα

Όχι καλέ...Απλά οι άλλοι δεν έχουν λόγια να περιγράψουν και δεν το εχουν δει ακόμα...
anti-stress
Θυμάμαι ένα ξενύχτι που είχα ρίξει για να δω το #1... Είχα πορωθεί από τον ημιτελικό Αργεντινή-ΗΠΑ και ήμουν με τους Αργεντίνους, αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν ωραίο παιχνίδι. smile.gif

Καλά για το #2 τι να πει κανείς; Εκεί καταλάβαν όλοι ότι η Ελλάδα ήρθε για να μείνει! smilie_schal1.gif

Πάντως, αν όχι το καλύτερο, σίγουρα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της Εθνικής μας και σε ποιότητα και σε τακτική και σε πάθος ήταν ο φετινός ημιτελικός. thumbsup.gif

Άντε, ελπίζω το Eurobasket 2007 να έχει πολλά παιχνίδια για top 10!
panos75
Τα δύο παιχνίδια της Γιουγκοσλαβίας στην Ιντιανάπολις ήταν κατά τη γνώμη μου τα κορυφαία καθώς συνδύαζαν θέαμα και σασπένς. Πολύ καλός ήταν επίσης ο ημιτελικός Λιθουανίας-Γαλλίας στη Σουηδία.

Αλλά ρε treathitch έλεος με τη Μποντιρογκολατρεία. Αν σφύριζε σωστά ο Πιτσίλκοβιτς στις δύο τελευταίες φάσεις τότε κανείς δε θα μίλαγε για τη μαγκιά του Ντέγιαν σήμερα. Και θα το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, αν και ξέρω ότι πολλοί θα πέσουν να με φάνε. Ο Μποντίρογκα είναι ο μεγαλύτερος απατεώνας μπασκετμπολίστας της τελευταίας εικοσαετίας. Πιστεύω ακράδαντα πως αν είχε γεννηθεί Γάλλος ή Ρώσσος και όχι Σέρβος (με όλα τα... προνόμια που συνεπάγονταν κάτι τέτοιο) δεν θα είχε ούτε τις μισές επιτυχίες στην καριέρα του.
Αυτό άλλωστε φάνηκε ξεκάθαρα το 2004 και το 2005 όταν δεν είχε πια Ντανίλοβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ρέμπρατσα και Στογιάκοβιτς δίπλα του να καθαρίζουν και αναγκάστηκε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, με τα γνωστά αποτελέσματα.
treathitch
QUOTE(anti-stress @ Oct 23 2006, 08:10 PM) *
Θυμάμαι ένα ξενύχτι που είχα ρίξει για να δω το #1... Είχα πορωθεί από τον ημιτελικό Αργεντινή-ΗΠΑ και ήμουν με τους Αργεντίνους, αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν ωραίο παιχνίδι. smile.gif

Στη β' φάση έγινε. Σε όμιλο...

QUOTE(panos75 @ Oct 23 2006, 11:49 PM) *
Αλλά ρε treathitch έλεος με τη Μποντιρογκολατρεία. Αν σφύριζε σωστά ο Πιτσίλκοβιτς στις δύο τελευταίες φάσεις τότε κανείς δε θα μίλαγε για τη μαγκιά του Ντέγιαν σήμερα. Και θα το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, αν και ξέρω ότι πολλοί θα πέσουν να με φάνε. Ο Μποντίρογκα είναι ο μεγαλύτερος απατεώνας μπασκετμπολίστας της τελευταίας εικοσαετίας. Πιστεύω ακράδαντα πως αν είχε γεννηθεί Γάλλος ή Ρώσσος και όχι Σέρβος (με όλα τα... προνόμια που συνεπάγονταν κάτι τέτοιο) δεν θα είχε ούτε τις μισές επιτυχίες στην καριέρα του.

Ατυχές το συμπέρασμα. Ο Ντέγιαν ήταν αστέρι σε όλες τις ομάδες του από τα χρόνια του ως τινέιτζερ και έχει κατακτήσει τα πάντα όντας ο ηγέτης...

QUOTE(panos75 @ Oct 23 2006, 11:49 PM) *
Αυτό άλλωστε φάνηκε ξεκάθαρα το 2004 και το 2005 όταν δεν είχε πια Ντανίλοβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ρέμπρατσα και Στογιάκοβιτς δίπλα του να καθαρίζουν και αναγκάστηκε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, με τα γνωστά αποτελέσματα.

Ενώ όταν έλειψε (2003), πήγαν καλύτερα, έτσι; Τότε που Πέτζα/Γιάριτς/Ντρόμπνιακ πήγαν να το παίξουν αστέρια και τρώγανε 20άρες στο κεφάλι...
Άσε που ο Ντανίλοβιτς έχει αποσυρθεί από το μπάσκετ από το 2000 (2001 και 2002 οι Γιούγκοι ήταν 1οι...), παρομοίως και ο Τζόρτζεβιτς, ενώ ο Ρέμπρατσα έπαιξε πέρσι το καλοκαιράκι στο Ευρωμπάσκετ. wink.gif
panos75
QUOTE
Ο Ντέγιαν ήταν αστέρι σε όλες τις ομάδες του από τα χρόνια του ως τινέιτζερ και έχει κατακτήσει τα πάντα όντας ο ηγέτης...


Στη Στεφανέλ όπου ο Τάνιεβιτς έχτισε την ομάδα γύρω του είδε τις πλάτες του ΠΑΟΚ, τις Εφές Πίλσεν και της Άλμπα Βερολίνου σε τρεις συνεχόμενους τελικούς του Κόρατς, παρότι πάντα το φαβορί. Από τη Ρεάλ πέρασε και δεν ακούμπησε. Η Γιουγκοσλαβία το 1995 και το 1997 δεν τον είχε ανάγκη. Το 1998 που ήταν όντως ο ηγέτης, όπως και ο Παναθηναϊκός το 2000 και το 2002, νίκησαν στους αντίστοιχους τελικούς με τον Μποντίρογκα εκτός παιχνιδιου στις κρίσιμες στιγμές, είτε τυπικά (αποβολή), είτε ουσιαστικά.
Εκτός κι αν θεωρείται ηγετική παρουσία το να παίρνει κάποιος τη μπάλα, να ποστάρει με τον... κώλο και να σφυρίζουν φάουλ οι διαιτητές σε όποιον αντίπαλο τολμά να τον πλησιάσει στο ένα μέτρο (όπως συνέβη στην Ιντιανάπολις).

QUOTE
Άσε που ο Ντανίλοβιτς έχει αποσυρθεί από το μπάσκετ από το 2000 (2001 και 2002 οι Γιούγκοι ήταν 1οι...), παρομοίως και ο Τζόρτζεβιτς, ενώ ο Ρέμπρατσα έπαιξε πέρσι το καλοκαιράκι στο Ευρωμπάσκετ.


Μιλούσα για τα τελευταία δέκα χρόνια συνολικά. Και μη μου πεις ότι ο τωρινός Ρέμπρατσα συγκρίνεται με αυτόν του 1998-2000.
anti-stress
QUOTE
Στη β' φάση έγινε. Σε όμιλο...

Σωστόοος... Thanx για την επισήμανση! smile.gif

Πώς τα μπέρδεψα έτσι; Αλλά, βέβαια, ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι... blink.gif
Air Kef
treathitch εξαιρετικο αφιέρωμα..Αν και δεν συμφωνώ στο 1ο. tongue.gif

Η αλήθεια για τον Ντέγιαν είναι κάπου στην μέση..

Είναι κάπως υπερεκτιμημένος πάντως και ευνοημένος από διαιτητές.
V@Roxe##13
Ο Μποντι ειναι σπουδαιος παικτης ρε παιδια, για μενα ειναι ο καλυτερος και με τη μεγαλυτερη σταθεροτητα και δειαρκεια παικτην στην Εΰρωπη την τελευταια δεκαετια.Ελπιζω,να μην ξεχασα καποιον.Τωρα οτι τον σεβονταν οι διαιτητες ειναι αληθεια αλλα κατι αντιστοιχο κανουν και με ολους τους μεγαλους παικτες.
Igor
Eλλαδα - Η.Π.Α μηπως. Η μεγαλυτερη επιχτυχια για το ελληνικο μπασκετ..
treathitch
QUOTE(Igor @ Oct 27 2006, 02:56 AM) *
Eλλαδα - Η.Π.Α μηπως. Η μεγαλυτερη επιχτυχια για το ελληνικο μπασκετ..

Όχι. Δεν το θεώρησα τόσο συναρπαστικό και η Ελλάδα ήταν εμφανώς καλύτερη. Το αναφέρω, όμως, ως σπουδαίο παιχνίδι.
Anaz
Τωρα το ειδα κι εγω!!(αλλο ενα)πολυ ωραιο αφιερωμα! 41.gif
Νομιζω οτι συμφωνω απολυτα αν κ καναδυο δεν τα θυμαμαι η δεν τα'χω δει.
Για τον Ντεγιαν ισως υπαρχει ενα δικιο σ'αυτα που λεει ο φιλος,ίσως ειναι υπερεκτιμημενος ίσως κ οχι,αλλα εμενα θα μου μεινει στην μνημη μου ως ενας σπουδαιος ηγετης με απιστευτο συναισθημα του νικητη!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.