Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2016-17 off- topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2016-17
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
benchwarmer
Ας υπάρχει αυτό το τόπικ προς το παρόν για να γίνονται οι συζητήσεις, και αν ετοιμαστεί κάποιο αφιέρωμα κλπ (πιο δύσκολο από κάθε άλλη φορά λόγω έλλειψης χρόνου πολλών...) βλέπουμε bball.gif
back2back
Για τίτλο είναι νωρίς ακόμα αλλά για το f4 πιστεύω η ΤΣΣΚΑ θα είναι εκεί, εκτός κι αν έχει σοβαρούς τραυματισμούς βασικών παικτών. Μια Ισπανική θα είναι σίγουρα, μπορεί και δύο. Από την άλλη τη Φενέρ δεν την έχω βέβαιη, πλάκα θα έχει να πάει καμιά Εφές ή κάποια άλλη τούρκικη ομάδα και να μείνει εκτός η ομάδα του Ζέλικο. Για θετική έκπληξη, γενικά όχι να πάει f4, ψηφίζω Ζαλγκίρις και αρνητική Ούνικς
nikolas12
Εγώ θα πω CSKA και θεωρώ μεγάλο φαβορί και τη Fener. Είναι ομάδες που παίξανε πολύ καλό μπάσκετ πέρυσι, κάτι που φαίνεται από το ότι έφτασαν τελικά, διατήρησαν σταθερούς τους εξαιρετικούς τους κορμούς και έκαναν ποιοτικές προσθήκες σε αυτούς. Τώρα για F4 πέρα αυτών των 2, είναι δύσκολο να προβλέψω, ίσως μία εκ των 2 ισπανικών και μετά υπάρχουν κάμποσοι πιθανοί ή ομάδες που μπορούν να κάνουν την έκπληξη.
pan24
Η τσσκα ειναι σε πολυ καλη θεση
Διατηρησε ολους τους βασικους παικτες,εφυγε ο νικολς και ηρθε ο ογκουστιν για να μην παλευει μονος του ο χαινς με τα θηρια
Μια ομαδα πληρης σε ολες τις γραμμες με αιχμη του δορατος το διδυμο ντε κολο-τεοντοσιτς
Ομως ειναι πολυ δυσκολο μια ομαδα να κανει back2back
Η φενερ μετα απο παρα πολυ καιρο διατηρησε σταθερο κορμο
Εφυγε μονο ο χικμαν που επαιζε πολυ λιγο και δεν απεδωσε τα αναμενομενα και ηρθε ο ναναλυ,ενα 2-3αρο σκορερ αλλα και καλος αμυντικος που στα φιλικα δειχνει πολυ χρησιμος(ηταν και προταση του bullet) ωστε να υπαρχει καποιος για ανασες στον ντατομε στο 3 αλλα και στον μπογκντανοβιτς ωστε ντιξον και σλουκας να παιζουν (σχεδον) αποκλειστικα στο 1
Στο 4 διδυμο βεσελυ-καλινιτς και στο 5 ουντο-αντιτς(που πλεον το 5 του ταιριαζει καλυτερα)
Εχουν 10 παικτες ετοιμοπολεμους+τον μαχμουτογλου που μπορει να μπει να δωσει καποια σουτ
Αν και δεν το πηρε τις προηγουμενες 2 φορες νομιζω οτι θα ειναι ρεκορ για τον ζοτς αν βρεθει σε 3ο συνεχομενο φαιναλ 4
Η μπαρτσελονα ειναι καινουργια ομαδα και θελω να δω τι θα καταφερει ο μπαρτζωκας
Η ρεαλ εχει τον λασο και δεν μπορεσε να αναπληρωσει την απωλεια του σερχι

Και η τσσκα και η φενερ δεν θα χρειαστουν διαστημα προσαρμογης αφου τα ροστερ τους ειναι ηδη ετοιμα.Για εμενα και φετος αυτοι ειναι τα φαβορι

Γενικοτερα φετος η ευρωλιγκα θα ειναι διαφορετικη.Δεν υπαρχει αδιαφορος πρωτος γυρος για μονταρισμα των καινουργιων ομαδων(παναθηναικος,μπαρτσελονα) και χρειαζονται ροστερ με μεγαλο βαθος
Οι ομαδες που θα ξεκινησουν χωρις να χρειαστει διαστημα προσαρμογης νεων παικτων(ολυμπιακος,φενερ,τσσκα κυριως) θα εχουν πλεονεκτημα
Dred11
Ίσως είμαι επηρεασμένος από το φιλικό του Ολυμπιακού, αλλά η Εφές με προπονητή τον Περάσοβιτς και τη καινούργια δυναμική τριάδα Κότον, Χάνικατ και Τόμας προβλέπω να κάνει πολλές κηδειούλες φέτος. Νομίζω έχει πιθανότητες και για f4.
pan24
QUOTE (Dred11 @ Sep 26 2016, 18:52 ) *
Ίσως είμαι επηρεασμένος από το φιλικό του Ολυμπιακού, αλλά η Εφές με προπονητή τον Περάσοβιτς και τη καινούργια δυναμική τριάδα Κότον, Χάνικατ και Τόμας προβλέπω να κάνει πολλές κηδειούλες φέτος. Νομίζω έχει πιθανότητες και για f4.

Πολυ καλη ομαδα,σιγουρα στην 8αδα αλλα για φαιναλ 4 θελει αρκετη τυχη
Σαφεστατα κατωτερη ροστερικα απο τσσκα,φενερ,ρεαλ,μπαρτσελονα ενω υπαρχουν και οι δικοι μας παναθηναικος,ολυμπιακος,η νταρουσαφακα που ερχεται με φορα κτλ
Ο ερτελ παικταρας αλλα στα κρισιμα γατακι ενω δεν υπαρχει ο πλει μεικερ ρακετας που ηταν βασικο στοιχειο της στρατηγικης του περασοβιτς στην λαμποραλ
Παντως αν ο περασοβιτς καταφερει να παει δευτερη χρονια φαιναλ 4 θα εχει κανει τεραστιο limit up στην καριερα του
rahxephon13
http://euroleague.sport24.gr/article/42883...athlhtikou.html

Έχει σχολιαστή αρκετά το νέο σύστημα της ευρωλιγκας άλλα οι καινούργιοι κανονισμοί για το αντιαθλητικό θεωρώ ότι δεν έχουν πάρει την απαραίτητη προβολή που πρέπει και είναι πολύ πιθανό να επηρεάσουν θετικά η αρνητικά τις ομάδες, ειδικά αν είναι αλήθεια αυτό που ισχυρίζεται το άρθρο και υπάρχει σύγχυσή σχετικά με την εφαρμογή τους από όλους προπονητές και διαιτητές τότε θα δούμε πολλές "ομορφιές" την νέα σεζόν.
Weekendman


Για κάτι τέτοια είναι καλή η Ευρωλίγκα...
nikolas12
QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2016, 15:30 ) *


Για κάτι τέτοια είναι καλή η Ευρωλίγκα...


Ντάξει μεγάλο κλάμα το βίντεο, ειδικά με Σπανούλη, αλλά και Llull-De Colo στο τραπέζι.
troll_ey
Ρε παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το ετήσιο πακέτο της euroleague φέτος.
Δεν μπορώ να βρώ ούτε το απο που ούτε το πως.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έχει βάλει.
Λόγο capital controls παίζει να υπάρξει θέμα?
pan24
Η κοντρα στους διαιτητες
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...llines-diatites
QUOTE
κόντας, Κορομηλάς, Φούφης και Παπαπέτρου ενημερώθηκαν την προηγούμενη εβδομάδα πως αν σφυρίξουν σε αγώνες του EuroCup τότε αυτομάτως δε θα ορίζονται σε παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος. Αιτία φυσικά η κόντρα μεταξύ FIBA και Μπερτομέου.

Ο Σπύρος Γκόντας μάλιστα συναντήθηκε με τον Γιώργο Βασιλακόπουλο και συζήτησαν κάποιους προβληματισμούς. Όπως είναι φυσιολογικό οι τέσσερις διαιτητές θέλουν να κοιτάξουν το συμφέρον τους και όλα δείχνουν πως θα αποφασίσουν να πάνε στην EuroLeague γυρίζοντας την πλάτη στην Α1.

Πριν λίγες ώρες από τα γραφεία της EuroLeague έφυγε έγγραφο το οποίο περιλαμβάνει πρόταση για τριετές κλειστό συμβόλαιο για αναμετρήσεις της κορυφαίας διοργάνωσης και του EuroCup. Αυτό το βάθος τριετίας έχει οδηγήσει τους Γκόντα, Κορομηλά και Φούφη να κλίνουν προς την ευρωπαϊκή τους καριέρα.

Ο Παπαπέτρου είναι ακόμη αναποφάσιστος. Όλοι πάντως θα πρέπει να ενημερώσουν άμεσα αφού οι 3 από του 4 έχουν οριστεί σε αγώνες για την 1η αγωνιστική του EuroCup (12/10).
rchos
Ένα early Power Ranking για τις ομάδες που παίρνουν μέρος φέτος στην διοργάνωση.

Μια μέρα πριν αρχίσει το πρωτάθλημα μια αρκετά αυθαίρετη(αφού δεν υπάρχει επαρκές δείγμα) κατάταξη των 16 μονομάχων.


16. Zalgiris
Το μεγάλο φαβορί για την τελευταία θέση.Ίσως η πιο αδιάφορη ομάδα μάλιστα της διοργάνωσης για μένα προσωπικά.Οποιαδήποτε θέση από 14 και πάνω επιτυχία

15. Crvena Zvezda
Πιθανότατα χειρότερο ρόστερ από το περσινό και δύσκολα σε πρωτάθλημα να επαναλάβει την περσινή πολύ καλή πορεία.Μερικές καλές νίκες εντός έδρας να είναι το πιο πολύ που μπορεί να ζητήσει

14. Unics Kazan
Θυμίζει κλασική Ρωσική ομάδα χωρίς καρδιά για τα δύσκολα.Τέτοιες ομάδες συνήθως όταν αντιμετωπίζουν τις τοπ ομάδες Ευρωλίγκας καταρέουν

13. Armani Milano
Μέχρι να μας αποδείξει το αντίθετο δεν πείθει για κάτι παραπάνω.Αν ειδικά κάνει κακό ξεκίνημα προβλέπω να το παρατάνε και δεν ξέρω αν βρεθούν και πιο χαμηλά.

12. Galatasaray
Κάτι αντίστοιχο με την ομάδα του Μιλάνου.Ομάδα που έχει κάποιες μονάδες αλλά δεν ξέρω πόσο θα δέσει σαν ομάδα.Επίσης αν στραβώσει το πράγμα βλέπω κατάρευση από νωρίς.

11. Brose Basket Bamberg
Λογικά θα μπει δυνατά στην διοργάνωση αφού έχει ομοιογένεια αλλά σιγά σιγά θα ηρεμήσει και όχο θα δένουν οι αντίπαλοι θα χάνει παιχνίδια.Ίσως αν κάνει κάποιες πολύ καλές νίκες αρχικά να προλάβει και την οχτάδα.

10. Efes
Νομίζω ότι ο Περάσοβιτς πήγε εκεί με σκοπό να γίνει κάτι καλό από του χρόνου.Την βάζω υποψήφια και για τοπ απογοήτευση της σαιζόν γιατί rosterwise θα μπορούσε να είναι και οχτάδα.

9. Darussafaka
Επίσης ομάδα χωρίς ιδιαίτερο βάρος κάτι που λογικά θα μετρήσει στην πορεία.Έχει καλό ρόστερ αλλά δεν ξέρω πόσο ομάδα θα μπορέσει να γίνει.Ίσως όμως να μπορεί να κάνει και τα μαγικά του ο Μπλατ.Πάντως την αμέσως από πάνω ομάδα λογικά θα μπορούν να την περάσουν

8. Baskonia
Δεύτερο θαύμα στη σειρά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει και πλέον λείπουν και σημαντικά γρανάζια από πέρσι όπως και ο προπονητής.Η παρουσία στην οχτάδα θα είναι επιτυχία νομίζω.Ίσως να τους έχω βάλει και πολύ ψηλά.

7.Maccabi Tel Aviv
Επίσης μπορεί να την βάζω πιο ψηλά από ότι έπρεπε.Αλλά η Μακάμπι είναι μακάμπι και ποτέ δεν την μετράμε σύμφωνα με το υπόλοιπο Ευρωπαικό μπάσκετ.Το ρόστερ της σε όρους μακάμπι είναι ταμάμ για να πάει πολύ καλά.Αν και είναι επίσης από τα φαβορί για απογοήτευση της χρονιάς.και μετά Πίνι reloaded...

6. Panathinaikos(χωρίς superfoods)
Σίγουρα θα είναι καλύτερη ομάδα από τις προηγούμενες σαιζόν και θα βάλει βάσεις πιστεύω για τα επόμενα χρόνια αλλά δεν πιστεύω ότι θα τερματίσει πάνω από 5η θέση και άρα δύσκολα χωρίς πλεονέκτημα μετά να βρεθεί σε final 4.Πάντως πολύ πιο ποιοτικό ρόστερ και σε σωστή κατεύθυνση για το άμεσο μέλλον

5. Barcelona
Η μεγαλύτερη μεταγραφή είναι νομίζω του προπονητή αλλά το ρόστερ αν και δώθηκαν αρκετά χρήματα για αποδεσμεύσεις νομίζω δεν έχει την κατάλληλη ισορροπία για να φτάσει μέχρι την κούπα.Πάντως είναι στις τοπ 6 ομάδες λογικά.

4. Olympiakos
Όλο το παιχνίδι είναι αν κρατηθεί υγιείς η ομάδα κάτι που δεν είναι το σύνηθες στον Ολυμπιακό.Αν αυτό υπάρχει φέτος και Αν οι Green,Young Αγραβάνης ανταποκριθούν στις διαφορετικές προσδοκίες που έχει η ομάδα για τον καθένα τους ξεχωριστά ο δρόμος μπορεί να φτάσει και ως το τέλος αν όχι τότε έχουμε τρίτο υποψήφιο για απογοήτευση της χρονιάς.

3.Real Madrid
Ομάδα υπερπλήρης στους ψηλούς αλλά με ερωτηματικά στα γκαρντ.Αν ο Ντόντσιτς σηκώσει το βάρος των αρμοδιοτήτων που θα του δωθεί μπορεί και να κάνει μεγάλα πράγματα αν όχι τότε όλο το κουπί θα το τραβήξει ο Γιουλ και δεν ξέρω πως θα τα βγάλει πέρα με τα γκαρντ των δύο από πάνω.

2. Fenerbahce
Αν έγραφα πιθανότητες για κούπα θα τους έβαζα μαζί με την CSKA αλλά σαν κανονική περίοδο τους βλέπω κάτω από τους Ρώσους.Στο Final 4 στην έδρα τους βέβαια το πράγμα αλλάζει και η επιτυχία λογικά είναι πιο κοντά από ποτέ.Στόχος πιθανότατα δεν έιναι καν η δεύτερη θέση αλλά το πλεονέκτημα έδρας στα πλέυ οφ και μετά φορτσάρισμα αλα Ζοτς

1. CSKA
Οι πρωταθλητές μάλλον έχουν το πιο πλήρες ρόστερ άρα σε πρωτάθλημα 30 αγωνιστικών είναι ξεκάθαρο φαβορί όπως πάντα σε όλες τις κανονικες περιόδους άλλωστε τα τελευταία αρκετά χρόνια.Φέτος που θα είναι και πιο ήρεμοι αφού το σήκωσαν επιτέλους μπορεί να παίξουν και πιο ωραίο μπασκετ.


Αυτά τα ολίγα άντε και καλή χρονιά να έχουμε
Lets feel Devotion!
djibriliant
QUOTE (troll_ey @ Oct 10 2016, 14:44 ) *
Ρε παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το ετήσιο πακέτο της euroleague φέτος.
Δεν μπορώ να βρώ ούτε το απο που ούτε το πως.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έχει βάλει.
Λόγο capital controls παίζει να υπάρξει θέμα?

Εγω δεν θυμαμαι να σου πω πως ακριβως το είχα βάλει αλλά ψαξε το εξής γιατι εγω πριν 2 χρόνια την είχα πατήσει, τότε δεν είχες δικαίωμα να δεις τις ομάδες της χώρας σου λόγω νοβα, ισως εβλεπες ΜΟΝΟ το παιχνίδι που ειχε η ερτ αλλα και εκει δεν το θυμαμαι, οπότε λοιπον ψαξε και αυτο να δεις αν ισχύει ακόμη.
pan24
Φαινεται οτι κορομηλας,γκοντας,παπαπετρου,φουφης επελεξαν το τριετες που τους εδωσε ο μπερτι οπως και οχ ρισοδουλου ο οποιο ομως λογω ηλικιας δεν ειχε δικαιωμα να σφυριζει στο ελληνικο πρωταθλημα και τις διοργανωσεις της φιμπα
Σημερα εχουν οριστει ολοι εκτος του κορομηλα(που σφυριζει αυριο στο ερυθρος αστερας-νταρουσαφακα) σε αγωνες eurocup
pan24
Απολυθηκε ο εντελσταιν απο την μακαμπι
Ας τους πει καποιος οτι ο πεδουλακης ειναι ελευθερος tongue.gif
T.W.Is.M.
Αν υποθεσουμε οτι για την προκριση χρειαζονται 16 νικες και για το πλεονεκτημα εδρας 20(αυθαιρετη εκτιμηση ειναι), ας δουμε πως μπορει να ερθει αυτο το τελευταιο νουμερο για να καταλαβουμε τι σημαινει το καθε εκτος εδρας παιχνιδι(με αφορμη τη νικη του Ολυμπιακου στη Βιτορια).
Ολα οσα γραφω στηριζονται σε δικες μου αξιολογησεις φυσικα.
Για να παρει μια ομαδα πλεονεκτημα εδρας, πρεπει κατ αρχην να κερδιζει στην εδρα της. Το 15-0 το θεωρω σχεδον ανεφικτο και θεωρω οτι το 13-2 ειναι το ιδανικο ρεκορ. Η 14η και η 15η νικη θα ειναι υπερβαση. Μενουν 7 εκτος εδρας νικες λοιπον.
Χωριζω τους 15 αντιπαλους σε 4 γκρουπ. Το πρωτο γκρουπ ειναι: ΤΣΣΚΑ, Φενερμπαχτσε, Ρεαλ, Μπαρτσελονα, Ολυμπιακος, Παναθηναικος, αρα 5 αντιπαλοι για καθε μια απο τις ομαδες μας. Εκει καθε νικη(εκτος) ειναι κερδος. Δεν ειναι απαραιτητο να γινει καμια!
Το δευτερο γκρουπ ειναι: Μπασκονια, Εφες, Μακαμπι. Σε αυτες τις εδρες ψαχνουμε μια νικη.
Το τριτο γκρουπ ειναι: Νταρουσαφακα, Μπαμπεργκ, Ερυθρος Αστερας. Εκει υπαρχει περιθωριο για μια ηττα.
Τελος, το τεταρτο γκρουπ ειναι: Ουνιξ Καζαν, Αρμανι, Γαλατασαραι, Ζαλγκιρις. Εδω δεν υπαρχει περιθωριο για ηττες, σε αυτες τις εδρες πρεπει να ερθουν μονο νικες.
Καθε ηττα που αποκλινει απο αυτο το πλανο πρεπει να καλυφθει με νικη εκτος προγραμματος. Καθε επιπλεον νικη δινει το περιθωριο για μια ακομα εντος εδρας ηττα ή για μια ηττα σε γηπεδο που θα επρεπε να ερθει η νικη.

Συμφωνα με αυτο λοιπον, οι ηττες του Ολυμπιακου στη Μαδριτη και του ΠΑΟ στη Μοσχα ειναι ανωδυνες(μονο το -18 του Ολυμπιακου απ τη Ρεαλ μπορει να μετρησει). Εντος εδρας ηττα δεν εχει γινει, αρα το ζητουμενο 13-2 εχει γινει 11-2 και για τους δυο. Η νικη επι της Μπασκονια εκανε τα ματς σε Κωνσταντινουπολη με Εφες και Τελ Αβιβ για τον Ολυμπιακο αγωνες χωρις ζημια. Η νικη του Παναθηναικου στο Μπαμπεργκ του αφαιρεσε αρκετη πιεση απο τα ματς με Ερυθρο Αστερα και Νταρουσαφακα. Την αλλη εβδομαδα εχει την ευκαιρια να παρει τη μεγαλη εκτος εδρας νικη που χρειαζεται επι της Εφες.
Νομιζω οτι μεχρι στιγμης παμε καλα λοιπον.
Crash95
Εγω αν και ειμαι περισσοτερο ''ποδοσφαιρικος'', (βεβαια λατρευω και παρακολουθω σχεδον οτι σπορ υπαρχει) μπορω να πω πως η Ευρωλιγκα ειναι πλεον το καλυτερο και πιο ενδιαφερον πρωταθλημα στηνΕυρωπη σε ολα τα σπορ. Το τσαμπιονς λιγκ εχει χασει την αιγλη του με πολλες ''μοδες'' τα τελευταια χρονια, και με το οτι πλεον οι παικτες δεν ειναι σπουδαιες προσωπικοτητες οπως παλαιοτερα, αλλα ειναι κυριως υπεραθλητες-celebrities . Στο μπασκετ βλεπεις ακομα παθος καρδια κτλ κτλ, περα απο ολα τα αλλα. Δε τρελενομαι με το νεο συστημα της Ευρωλιγκας, αλλα οτι και να λεμε, ο κοσμος καθε εβδομαδα ειναι κολλημενος στη τηλεοραση και συζηταει για τι ομαδες, τις αγωνιστικες κτλ κτλ, οπως πριν 10 χρονια στο Τσαμπιονς λιγκ.
back2back
Ενδιαφέρον στοιχείο, ο Ομπράντοβις έχει επιλέξει οι 6 από τους 8 ξένους της Φενέρ να είναι Ευρωπαίοι και μόνο οι 2 Αμερικάνοι. Οι άλλες 3 τουρκικές ομάδες έχουν στο ρόστερ τους 6 Αμερικάνους και 2 Ευρωπαίους
pan24
QUOTE (back2back @ Nov 3 2016, 11:11 ) *
Ενδιαφέρον στοιχείο, ο Ομπράντοβις έχει επιλέξει οι 6 από τους 8 ξένους της Φενέρ να είναι Ευρωπαίοι και μόνο οι 2 Αμερικάνοι. Οι άλλες 3 τουρκικές ομάδες έχουν στο ρόστερ τους 6 Αμερικάνους και 2 Ευρωπαίους

Και στον παναθηναικο καπως ετσι ηταν
Σπανια ειχε πανω απο 2-3 αμερικανους
Μεγαλο παιχνιδι σημερα του ολυμπιακου με την τσσκα
Παντως η φετινη ευρωλιγκα ειναι πολυ αμφιρροπη,ολοι θα κανουν γκελες και εντος και εκτος εδρας
Το κλειδι ειναι στο να εισαι στις 4 πρωτες θεσεις ή τουλαχιστον να αποφυγεις τις θεσεις 7-8 που σε οδηγουν κατα 99% με μειονεκτημα εδρας απεναντι σε φενερ-τσσκα
john wick
Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι η Φενέρ θα καταλάβει μία από τις θέσεις 1-2..
back2back
QUOTE(pan24 @ Nov 3 2016, 16:24 ) *
Και στον παναθηναικο καπως ετσι ηταν
Σπανια ειχε πανω απο 2-3 αμερικανους
Μεγαλο παιχνιδι σημερα του ολυμπιακου με την τσσκα
Παντως η φετινη ευρωλιγκα ειναι πολυ αμφιρροπη,ολοι θα κανουν γκελες και εντος και εκτος εδρας
Το κλειδι ειναι στο να εισαι στις 4 πρωτες θεσεις ή τουλαχιστον να αποφυγεις τις θεσεις 7-8 που σε οδηγουν κατα 99% με μειονεκτημα εδρας απεναντι σε φενερ-τσσκα


Στον Παναθηναϊκό δεν μπορούσε να πάρει παραπάνω, μέχρι 2 επιτρεπόταν και λίγο πριν φύγει αυξήθηκε σε 3. Από ότι φαίνεται δεν τα πάει και πολύ καλά με τους Αμερικάνους ίσως να παίζει ρόλο και ότι δεν έχει ποιοτικούς γηγενείς. Πάντως ενώ οι υπόλοιπες ομάδες έγιναν περισσότερο αθλητικές αυτός επέλεξε να πορευτεί με 3 Γιούγκους, έως τώρα δυσκολεύεται πολύ να περάσει τους 80 πόντους
bodiroga10
QUOTE (back2back @ Nov 3 2016, 16:54 ) *
Στον Παναθηναϊκό δεν μπορούσε να πάρει παραπάνω, μέχρι 2 επιτρεπόταν και λίγο πριν φύγει αυξήθηκε σε 3. Από ότι φαίνεται δεν τα πάει και πολύ καλά με τους Αμερικάνους ίσως να παίζει ρόλο και ότι δεν έχει ποιοτικούς γηγενείς. Πάντως ενώ οι υπόλοιπες ομάδες έγιναν περισσότερο αθλητικές αυτός επέλεξε να πορευτεί με 3 Γιούγκους, έως τώρα δυσκολεύεται πολύ να περάσει τους 80 πόντους

Η Φενερ έχει αρκετή αθλητικότητα στο ρόστερ της

Πρωτα από όλα ουσιαστικά έχει 3 Αμερικάνους αφού και τον Ντιξον μόνο Τουρκο δεν τον λες.....

Επίσης οι Ευρωπαίοι που έχει είναι αρκετά αθλητικοι πλην ίσως του Ντατόμε,του Αντιτς και του Σλουκα

Ο Βεσελι είναι ίσως το πιο αθλητικό 5αρι της διοργάνωσης, ο Καλινιτς περισσότερο φημίζεται για την αθλητικότητα του παρά για την ποιότητα ενώ και ο Μπογκντάνοβιτς είναι αρκετά αθλητικός παίκτης που και γι αυτό τον λόγο είναι πιθανό του χρόνου να παίζει στο nba

Η Ρεαλ πριν 2 χρόνια πήρε Ευρωλίγκα με μόνο 3 Αμερικάνους στο ρόστερ της(Ριβερς,Σλοτερ,Καρολ) από τους οποίους τον Καρολ μόνο αθλητικό δεν τον λες.... Και η Τσσκα πέρυσι πάλι 3 Αμερικάνους (Χιγκινς-Χαινς-Τζακσον) είχε ουσιαστικά (αφού ο Νικολς δεν επαιξε στο φαιναλ4)
Zoys
Τελειωμό δεν έχουν τα προβλήματα στην Barcelona...

QUOTE
Δεν έχουν τέλος τα προβλήματα για την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα που είδε τον Βίκτορ Κλαβέρ να τραυματίζεται στην εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Μακάμπι.

Όπως έκανε επίσημα γνωστό με ανακοίνωση του ο καταλανικός σύλλογος, ο Ισπανός πάουερ φόργουορντ τραυματίστηκε στο σκαφοειδές οστό του αριστερού του καρπού και θα αναγκαστεί να περάσει την πόρτα του χειρουργείου.

Η χαρά λοιπόν του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κράτησε πολύ αφού θα στερηθεί των υπηρεσιών ενός από τους πλέον σημαντικούς παίκτες του ρόστερ του για σημαντικό χρονικό διάστημα. Ο Βίκτορ Κλαβέρ μετρούσε κατά μέσο όρο 6.8 πόντους και 3.8 ριμπάουντ στη φετινή Ευρωλίγκα και μεταξύ άλλων θα απουσιάσει από το “clasico” με τη Ρεάλ Μαδρίτης αλλά και τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

eurohoops.net

V.SPAM_13
Παιδιά έκανα μηνιαία συνδρομή στο euroleaguepass. Γίνεται να την ακυρώσω;
Andre Miller
Να σου επιστρέψουν τα λεφτά; ohmy.gif Απίθανο!
V.SPAM_13
Το είχα κάνει ανά μήνα. Όχι τα 80 ευρώ. Την συνδρομή μου την ξεκίνησα στις 7 Οκτωβρίου. Και ήταν με μηνιαίες δόσεις.
thrylos7
Με τη ματιά των αριθμών, οι ομάδες της Euroleague στις 5 πρώτες αγωνιστικές:

Η ανάλυση των 16 μονομάχων της Euroleague

Devotion.
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...sti-galatasarai

Απαγόρευση μεταγραφών στη γαλατα λόγων οφειλών σε παίχτες, κι υποτίθεται ότι τα χουν οι τουρκοι όχι πως θα τους επηρεάσει και πολύ προς τον πάτο τους βλεπω ούτως η άλλως,
back2back
ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακός, Παο, 3 Ισπανικές, Φενέρ και Νταρού ξεχωρίζουν έως τώρα, λογικά αυτές θα είναι η 8αδα. Την Φενέρ δεν την έχω σίγουρη αλλά η Εφές δεν πείθει, ο Ερτελ είναι σκέτη καταστροφή, η Μακάμπι έχει λίγες πιθανότητες
pan24
QUOTE (back2back @ Nov 17 2016, 23:35 ) *
ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακός, Παο, 3 Ισπανικές, Φενέρ και Νταρού ξεχωρίζουν έως τώρα, λογικά αυτές θα είναι η 8αδα. Την Φενέρ δεν την έχω σίγουρη αλλά η Εφές δεν πείθει, ο Ερτελ είναι σκέτη καταστροφή, η Μακάμπι έχει λίγες πιθανότητες

Εγω παλι εχω σιγουρους τους 3 ισπανους,την τσσκα,τον ολυμπιακο,τον παναθηναικο και την φενερ
Ο μπλατ κανει καλη δουλεια,ειναι γνωστο αυτο αλλα η νταρου υστερει σε ποιοτητα σε σχεση με τους υπολοιπους της 8αδας και πιθανολογω οτι αυτο καπου θα φανει στις 30 αγωνιστικες
Η εφες με τον περασοβιτς ανεβαινει,πιστευω οτι η 8η θεση θα κριθει αναμεσα σε αυτην και την νταρου με αουτσαιντερ μακαμπι
Την φενερ την εχω σιγουρα μεσα στην 8αδα και σχεδον σιγουρα για 4αδα
Ειναι ιδια ομαδα που περσι πηγαινε τρενο,εχουν Ζοτς στο τιμονι και καυτη εδρα και χαδακι απο την διαιτησια σε αρκετες περιπτωσεις
Εκανε 3 ηττες μαζεμενες εκ των οποιων ομως μονο η 1 μπορει να χαρακτηριστει κακη ή εκτος προγραμματος(αυτη με την ουνιξ αντε ισως και η μακαμπι εκτος που ομως το τελ αβιβ ειναι παραδοσιακα δυσκολη εδρα) και τωρα επιστρεφει ο μπογκντανοβιτς
Για τετραδα παναθηναικος,ολυμπιακος δεν πειθουν και η μπασκονια ειναι αρκετα ασταθης
Η μπαρτσελονα εχει πολλους τραυματισμους και οτι και να κανει ο μπαρτζωκας να το κρυψει απεναντι σε καλους αντιπαλους φαινεται
Περιμενοντας την στανταρ ανοδο της φενερ που απο γεναρη-φλεβαρη μεχρι μαιο παιζει στα κοκκινα(οπως και ο παναθηναικος του Ζοτς) την εχω και αυτη σιγουρη στους 4
Γνωμη μου στην τετραδα θα ειναι σιγουρα τσσκα,φενερ,ρεαλ και για 4η θεση θα παλεψουν παναθηναικος,ολυμπιακος,μπασκονια


Βεβαια ειναι πολυ νωρις για τετοιες προβλεψεις τωρα,ακομα και για την 8αδα ειναι νωρις(αν και εχουμε καποιες ενδειξεις) αφου βλεπουμε οτι ενας τραυματισμος τα αλλαζει ολα
Ειδαμε για 3 αγωνιστικες την καταρρευση της φενερ χωρις μπογοντανοβιτς
Να δουμε πως θα τα παει η τσσκα για ενα μηνα χωρις ντε κολο και πως ο παναθηναικος χωρις γκιστ
Αυτο ισχυει για ολους
Τι θα κανει η μπασκονια αν τραυματιστει ο λαρκιν ή ο χανγκα,ο ολυμπιακος χωρις τον σπανουλη ή τον πριντεζη,ο παναθηναικος αν τραυματιστει ο καλαθης κτλ

EDIT:Ο αντιπροεδρος της φενερ ανακοινωσε πριν λιγο οτι ο ομπραντοβιτς ανανεωσε μεχρι το καλοκαιρι του 2020
Redoctor
Απο τις 16 ομαδες της ευρωλιγκα αρκετες στηριζονται κατα κυριο λογο σε μη ευρωπαιους παιχτες. Πιο χτυπητα παραδειγματα νταρουσαφακα, μακαμπι και εφες ενω ακολουθούν γαλατασαραι, ουνιξ και παναθηναικος.
Επίσης σε μη γηγενεις παιχτες στηριζονται οι φενερ,μπαμπεργκ, μπασκονια, Αρμάνι, μπαρτσελονα.
Τελος σε γηγενεις στηριζονται φυσικα οι ζαλγκιρις και ο ερυθρος αλλα και ολυμπιακος ρεαλ και αρκετα και η τσσκα. παντως απο 2011-2016 5/6 τα χουν παρει ομαδες που εχουν και γηγενεις με βασικο ρολο στο rotation.
pan24
QUOTE (Redoctor @ Nov 26 2016, 12:12 ) *
Απο τις 16 ομαδες της ευρωλιγκα αρκετες στηριζονται κατα κυριο λογο σε μη ευρωπαιους παιχτες. Πιο χτυπητα παραδειγματα νταρουσαφακα, μακαμπι και εφες ενω ακολουθούν γαλατασαραι, ουνιξ και παναθηναικος.
Επίσης σε μη γηγενεις παιχτες στηριζονται οι φενερ,μπαμπεργκ, μπασκονια, Αρμάνι, μπαρτσελονα.
Τελος σε γηγενεις στηριζονται φυσικα οι ζαλγκιρις και ο ερυθρος αλλα και ολυμπιακος ρεαλ και αρκετα και η τσσκα. παντως απο 2011-2016 5/6 τα χουν παρει ομαδες που εχουν και γηγενεις με βασικο ρολο στο rotation.

Για ολυμπιακο,ερυθρο,ζαλγκιρις ισχυει
Για την φετινη ρεαλ δεν θα το ελεγα
Οι μονοι ισπανοι με ρολο ειναι οι γιουλ,ρουντι αντε και ο ρεγιες που παιζει κανα 10λεπτο
Η τσσκα κατι εχει αλλα κυριως ρολιστες
Η βασικη 5αδα της εχει τους ντε κολο,τεοντοσιτς,χαινς,χιγκινς και στο 4 ο βοροντσεβιτς
Επισης με ρολο ειναι βοροντσεβιτς,κουρμπανοβ,χριαπα,φριτζον ωστοσο μονο βοροντσεβιτς(17 λεπτα) και κουρμπανοφ(18 λεπτα) εχουν χρονο συμμετοχης μεγαλυτερο απο 15λεπτο
pan24
Ο ιτουδης στο τελος του πρωτου ημιχρονου του παιχνιδιου με την νιζνι παραλιγο να πιαστει στα χερια με τον τζακσον και τους χωρισε ο χριαπα
Ειδε το δευτερο ημιχρονο απο την κερκιδα
Αν τεθει εκτος ομαδας θα ειναι σημαντικο τωρα που λειπει ο ντε κολο αφου στα γκαρντ θα μεινουν τεοντοσιτς,χιγκινς και φριτζον που ο ιτουδης δεν εμπιστευεται ιδιαιτερα
Ginobili
Ακόμα δεν απέσυραν το final4 από την Πόλη?
Δεν πα να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις οπουδήποτε...δεν πα να πεθάνει κόσμος...στα συμφέροντα τους,και απόλυτη προτεραιότητα..είναι να πάει η Ευρωλίγκα στους Τούρκους...
McRae
Φυσικα και θα παρουν το φαιναλ φορ οι Τουρκοι αφου αυτοι πληρωνουν.Ας βρεθει ελληνικη εταιρεια που να δωσει τα λεφτα που δινουν οι τουρκικες αερογραμμες και η Dogus και το συζηταμε.
pan24
QUOTE (Ginobili @ Dec 12 2016, 00:14 ) *
Ακόμα δεν απέσυραν το final4 από την Πόλη?
Δεν πα να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις οπουδήποτε...δεν πα να πεθάνει κόσμος...στα συμφέροντα τους,και απόλυτη προτεραιότητα..είναι να πάει η Ευρωλίγκα στους Τούρκους...

Και στο ποδοσφαιρο φετος το καλοκαιρι το euro εγινε στην γαλλια παρα τα οσα εγιναν
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Dec 11 2016, 23:58 ) *
Και στο ποδοσφαιρο φετος το καλοκαιρι το euro εγινε στην γαλλια παρα τα οσα εγιναν

Το ίδιο είναι?
Συγκρίνεται η Κωνσταντινούπολη από άποψη κινδύνου τρομοκρατίας με οποιαδήποτε άλλη πολη γενικά? Καθε τρεις και λίγο έχουμε τρομοκρατικό χτύπημα στην καρδιά της Πόλης,και αφήνω εξω το πραξικόπημα και την πολιτική κατάσταση.

Από την άλλη...το euro ανατίθεται κάποια χρονια πριν σαν διοργανωση,και απαιτεί καποιες προετοιμασίες.Το final 4 κάτι μήνες πριν την διεξαγωγή του...

QUOTE(McRae @ Dec 11 2016, 23:42 ) *
Φυσικα και θα παρουν το φαιναλ φορ οι Τουρκοι αφου αυτοι πληρωνουν.Ας βρεθει ελληνικη εταιρεια που να δωσει τα λεφτα που δινουν οι τουρκικες αερογραμμες και η Dogus και το συζηταμε.

αυτό δεν είναι επιχείρημα,λογικό τουλάχιστον...το βελιγάδι είχε ζητήσει την διοργάνωση.Αν είναι έτσι..τότε να γίνεται κάθε χρόνο στην Πόλη.
McRae
To επιχειρημα μου ειναι οτι η Ευρωλιγκα ειναι μια εταιρεια με στοχο το κερδος.Αφου εχει στοχο το κερδος λογικο να κανει χαρες σε αυτους που τα χωνουν,και αυτοι που τα χωνουν ειναι οι Τουρκοι.Αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου και οι ελληνικες ομαδες τους δεχτηκαν.Τα φραγκα των Τουρκων ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητα για την επιβιωση της ευρωλιγκας.

Απο αποψη ασφαλειας πολυ πιο ευκολα φυλας 4 ομαδες και 12.000 φιλαθλους σε δυο μερες παρα 30 αποστολες και εκατονταδες χιλιαδες οπαδων διασκορπισμενους σε ολοληρη τη χωρα οπως εγινε στο Euro.
rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/arti...gue-apo-ti-nova

24 μύρια έδωσε η nova στον μπερτι για 3 χρονιά (8 κάθε χρόνο) ξέρει κάνεις αν το πήρε αποκλειστικότητα η ο οτε μπορεί να πάρει κι αυτός παιχνίδια όπως συμβαίνει φέτος?
Special_One
Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα...Αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ ομάδων, τότε για την τελική τους κατάταξη μετράνε οι διαφορές πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια ή κατατάσσονται ανάλογα με το ισοζύγιο (πόντοι υπέρ-πόντοι κατά) που έχουν σε όλη την διοργάνωση?
RipCity
* In accordance with the 2016-17 Turkish Airlines EuroLeague Bylaws, all points scored in extra period(s) will not be counted in the standings, nor for any tie-break situation.
Turkish Airlines Euroleague tiebreakers
When all teams have played each other twice:
1.Best record in head-to-head games between all tied teams.
2.Higher cumulative score difference in head-to-head games between all tied teams.
3.Higher cumulative score difference for the entire regular season.
4.Higher total of points scored for the entire regular season.
5.Higher sum of quotients of points in favor and points against of each match played in the regular season.
* If a tiebreaker does not resolve a tie completely, a new tiebreak process is initiated with only those teams that remain tied.
Special_One
QUOTE (RipCity @ Dec 30 2016, 14:24 ) *
* In accordance with the 2016-17 Turkish Airlines EuroLeague Bylaws, all points scored in extra period(s) will not be counted in the standings, nor for any tie-break situation.
Turkish Airlines Euroleague tiebreakers
When all teams have played each other twice:
1.Best record in head-to-head games between all tied teams.
2.Higher cumulative score difference in head-to-head games between all tied teams.
3.Higher cumulative score difference for the entire regular season.
4.Higher total of points scored for the entire regular season.
5.Higher sum of quotients of points in favor and points against of each match played in the regular season.
* If a tiebreaker does not resolve a tie completely, a new tiebreak process is initiated with only those teams that remain tied.


άρα απ'ότι καταλαβαίνω μετράνε πρώτα οι μεταξύ μας νίκες, μετά οι πόντοι στα μεταξύ μας παιχνίδια, μετά η συνολική διαφορά πόντων στην διοργάνωση κλπ.
natouralistis
Επειδή υποτίθεται για να μπεις στην Ευρωλίγκα πρέπει να πληροίς συγκεκριμένες προϋποθέσεις, μπάτζετ, γήπεδο και κόσμο, τι ακριβώς προσφέρει στη διοργάνωση η 4αδα των τουρκικών ομάδων; Γαλατά και Εφές έχουν 4.000 θεατές Μ.Ο. Η Εφές έχει μάλιστα εγγυημένο συμβόλαιο...



Πρέπει να τα ξαναβρούν Euroleague-Fiba, αφενός για να υπάρχει καλύτερη εκπροσώπηση πολλών χωρών, μια γαλλική ομάδα χρειάζεται στην Ευρωλίγκα αντί μιας τουρκικής, αφετέρου να μην υπάρχουν χαζές διοργανώσεις σαν το champions league χωρίς πρωταθλητές, που κάνουν τον κόσμο να βαριέται το προϊόν.
pan24
QUOTE (natouralistis @ Jan 1 2017, 17:56 ) *
Επειδή υποτίθεται για να μπεις στην Ευρωλίγκα πρέπει να πληροίς συγκεκριμένες προϋποθέσεις, μπάτζετ, γήπεδο και κόσμο, τι ακριβώς προσφέρει στη διοργάνωση η 4αδα των τουρκικών ομάδων; Γαλατά και Εφές έχουν 4.000 θεατές Μ.Ο. Η Εφές έχει μάλιστα εγγυημένο συμβόλαιο...



Πρέπει να τα ξαναβρούν Euroleague-Fiba, αφενός για να υπάρχει καλύτερη εκπροσώπηση πολλών χωρών, μια γαλλική ομάδα χρειάζεται στην Ευρωλίγκα αντί μιας τουρκικής, αφετέρου να μην υπάρχουν χαζές διοργανώσεις σαν το champions league χωρίς πρωταθλητές, που κάνουν τον κόσμο να βαριέται το προϊόν.

Αποσο ξερω τα κριτηρια ειναι μπατζετ και γηπεδο
Δεν ξερω αν μια γαλλικη θα βοηθαγε σε κατι
Περσι η στρασμπουργκ που εφτασε στον τελικο του γιουροκαπ στην πρωτη φαση της ευρωλιγκας που συμμετειχε μαζευε 20αρες απο παντου
Η 4αδα των τουρκικων προσφερει κυριως λεφτα απο χορηγους αλλα δεν θα ειναι για πολυ 4αδα
Η γαλατα παιζει ως πρωταθλητρια γιουροκαπ και του χρονου δεν θα ειναι στην ευρωλιγκα(εκτος αν σηκωσει την ευρωλιγκα φετος πραγμα αδυνατο)
Η νταρουσαφακα παιζει με αγρια καρτα που απο του χρονου καταργειται(δινεται ως θεση στην ισπανια) και εχει ακουστει οτι θα συγχωνευθει με την εφες
Zoys
QUOTE(pan24 @ Jan 1 2017, 18:06 ) *
Η γαλατα παιζει ως πρωταθλητρια γιουροκαπ και του χρονου δεν θα ειναι στην ευρωλιγκα(εκτος αν σηκωσει την ευρωλιγκα φετος πραγμα αδυνατο)

Θεωρητικά ακόμα και την Ευρωλίγκα να έπαιρνε πάλι δεν θα μπορούσε να είναι στη λίγκα του χρόνου. wacko.gif
pan24
QUOTE (Zoys @ Jan 1 2017, 19:08 ) *
Θεωρητικά ακόμα και την Ευρωλίγκα να έπαιρνε πάλι δεν θα μπορούσε να είναι στη λίγκα του χρόνου. wacko.gif

Νομιζω εχουν πει οτι αν μια ομαδα χωρις συμβολαιο παρει την ευρωλιγκα και δεν προκριθει απο το πρωταθλημα της παιζει στην θεση του πρωταθλητη γιουροκαπ
back2back
Ένα μεγάλο μπράβο στον Ερυθρό Αστέρα, κανείς δεν περίμενε νομίζω να είναι και φέτος ανταγωνιστικός και να κυνηγά πρόκριση με αυτό το μπάτζετ. Πολύ καλά τα πάνε και οι Μπάμπεργκ, Ζαλγκίρις, μπράβο σε Τρινκιέρι και Σαρούνας. Για κατάκτηση τροπαίου ψηφίζω Λαμποράλ, γιατί της το χρωστά η Ιστορία και γιατί μου αρέσει που επέλεξε να αγωνιστεί με 3 πλέι μέικερ Λάρκιν, Μπομπουά και Πριτζιόνι που αλληλοσυμπληρώνονται, όπως παλιά εμείς με Σπανούλη, Σλούκα και Λο
Αισθησιακός
Ας κανω κ μια προβλεψη καταταξης:
Τσσκα
Ρεαλ
Φενερ
Μπασκονια
Οσφπ
Παο
Νταρουσαφακα
Εφες

garou
QUOTE (Αισθησιακός @ Jan 6 2017, 23:43 ) *
Ας κανω κ μια προβλεψη καταταξης:
Τσσκα
Ρεαλ
Φενερ
Μπασκονια
Οσφπ
Παο
Νταρουσαφακα
Εφες

η 4η -5η θεση μπορει να ειναι και αντιστροφα δηλαδη ολυμπιακος μπασκονια

στις υπολοιπες τα ιδια βλεπω και εγω αν και η μπαρτσα μπορει ανετα να παρει την θεση της εφες

στα πλευ οφ θα καθαριστους με συνοπτικες διαδικασιες οι 3 πρωτες θεσεις και το ενδιαφερον θα υπαρχει μονο στο ζευγαρι ολυμπιακος μπασκονια με οποιον και να εχει εδρα
pan24
QUOTE (Αισθησιακός @ Jan 6 2017, 23:43 ) *
Ας κανω κ μια προβλεψη καταταξης:
Τσσκα
Ρεαλ
Φενερ
Μπασκονια
Οσφπ
Παο
Νταρουσαφακα
Εφες

Και εγω κατι τετοιο πιστευω οτι θα ειναι τελικα
Δυσκολο στο τελος καποια απο τις ελληνικες να ειναι στην 4αδα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.