Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπαρτσελονα-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
vs

Παρασκευη 11/1 21.45 ET1

Το πιο μεγαλο και πιο δυσκολο ματς της χρονιας ως τωρα εφτασε. Μεχρι το επομενο φυσικα. Στην επαναληψη του περσινου ημιτελικου ο Ολυμπιακος αντιμετωπιζει την ομαδα με το καλυτερο ρεκορ της πρωτης φασης. Αν και πανω κατω ολοι ξερουμε τι εχουμε να αντιμετωπισουμε, το ροστερ της Μπαρτσελονα ειναι:

No. Player Country Pos. Height Born
8 SADA, VICTOR Spain Guard 1.92 1984
9 HUERTAS, MARCELINHO Brazil Guard 1.90 1983
10 ABRINES, ALEJANDRO Spain Forward 1.97 1993
11 NAVARRO, JUAN CARLOS Spain Guard 1.91 1980
13 JASIKEVICIUS, SARUNAS Lithuania Guard 1.93 1976
14 TODOROVIC, MARKO Montenegro Forward 2.08 1992
18 WALLACE, C.J. USA Forward 2.06 1982
20 INGLES, JOE Australia Forward 2.03 1987
22 RABASEDA, XAVIER Spain Forward 2.01 1989
23 HEZONJA, MARIO Croatia Forward 1.98 1995
25 LORBEK, ERAZEM Slovenia Center 2.08 1984
32 JAWAI, NATE Australia Center 2.07 1986
33 MICKEAL, PETE USA Forward 1.97 1978
44 TOMIC, ANTE Croatia Center 2.17 1987
- MBAYE, PAPA Senegal Center 2.09 1990
- PEREZ, JOSEP Spain Guard 1.83 1994
Head Coach
PASCUAL, XAVIER Spain

Στοχος ειναι η νικη. Δε θα μπορουσε να ειναι τιποτα αλλο οταν θελεις να παρεις μια απο τις 2 πρωτες θεσεις αυτου του ομιλου. Και να μην ερθει ομως, δεν ηρθε η καταστροφη. Δευτερος στοχος σε περιπτωση ηττας ειναι οσο δυνατον μικροτερη διαφορα, ωστε να μπορει να καλυφθει στο ΣΕΦ. Με το προσωπο των 2 πρωτων ματς του τοπ 16 ομως δε θα ερθει τιποτα απ τα δυο και ελπιζω οτι και μεσα στην ομαδα το εχουν καταλαβει αυτο. Για την Μπαρτσελονα ειναι μια ευκαιρια για ρεβανς για την περσινη ηττα, αλλα ακομα περισσοτερο μια ευκαιρια να "τρομαξει" τον υπολοιπο ομιλο πετυχαινοντας μια καθαρη και εντυπωσιακη νικη. Το θεμα ειναι ποια Μπαρτσελονα θα βρουμε απεναντι μας. Αυτη του 9-1 στον πρωτο γυρο και 10-2 συνολικα στην Ευρωλιγκα ή αυτη του 9-7 στην ACB που με το ζορι προλαβαινει το final 8 του Copa del Rey?

Οσο για το ρετρο βιντεο, οσο με δυσκολεψε την προηγουμενη εβδομαδα, τοσο ευκολο(και προβλεψιμο) ειναι σημερα, αφου η προιστορια ειναι πλουσια:



O τελικος της Ρωμης το 1997



Ο τελικος του Παρισιου το 2010

Και φυσικα ο περσινος ημιτελικος της Κωνσταντινουπολης:


Αυτα ειναι τα προφανη, για τα υπολοιπα βιντεο θα τα πουμε στο ματς του δευτερου γυρου.
Reggie Miller #31
Ένας προσεκτικός Ολυμπιακός μπορεί να χτυπήσει εκεί μέσα.Πάντως περιμένω να δω ωραίο μπασκετάκι,έτσι πιστεύω...
Magnus92
Ο Ολυμπιακος μετα τις γιορτες δεν μου μοιαζει σε τοσο καλη κατασταση ( ασχετα με τις νικες με Μπεσικτας και στην Α1 )...

Συνεπως βλεπω την Μπαρτσα να το καθαριζει ευκολα ή δυσκολα...




ΥΓ1 Επειδη εχω χαθει λιγο, ο Ναβαρο παιζει κανονικα ;

ΥΓ2 Ψηνομαι απιστευτα να ξαναδω τον Σαρας να κοντραρει τον Ολυμπιακο 56.gif
plo koon
Το ματς αυτό αν το πάρουμε μας βάζει δυνατά στο παιχνίδι των 2 πρώτων θέσεων. Θεωρώ ότι λόγο της συγκυρίας είναι αρκετά σημαντικό και δεν είναι του στυλ "τι είχαμε, τι χάσαμε"

Περιμένω από την ομάδα να μη χάσει το στόχο της. Απλά αυτό. Η νίκη δεν είναι αυτοσκοπός, υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να κερδιθούν ακόμα και αν ηττηθούμε.
argeitis
Πάμε ρεεεεεεεεεε είμαστε οι Π Ρ Ω Τ Α Θ Λ Η Τ Ε Σ_Ε Υ Ρ Ω Π Η Σ 77.gif 77.gif 77.gif
Neondreamer
Καλησπέρα κι από μένα. Σημαντικό ρόλο θα παίξει πιστεύω η περιφερειακή άμυνα, το αν θα μπορέσουν να κρατήσουν Ναβάρο και Χουέρτας μακριά από εύκολες διεισδύσεις, και το αν θα περάσουν μπάλες προς τους ψηλούς τους. Στο ζωγραφιστό έχουν κατά τη γνώμη μου σαφές πλεονέκτημα σε όγκο και τελειώματα με Τζαβάι και Τόμιτς. Στα συν του Ολυμπιακού το ματσάρισμα Λόρμπεκ-Πρίντεζη, σε ταχύτητα και εκρηκτικότητα υπολείπεται κατά πολύ ο Σλοβένος. Ενδιαφέρον έχει και το τι πλάνο θα παρουσιάσει ο Μπαρτζώκας για την αντιμετώπιση του Ναβάρο και πώς θα χρησιμοποιήσει τους ψηλούς μας σε αυτό το σχέδιο, καθώς και τα μαρκαρίσματα Παπανικολάου-Μάικλ. Είδωμεν, ευελπιστώ να παρουσιάσει κάτι καλό η ομάδα κι ό,τι βγει.

ΥΓ. Αμέριστη αλληλεγγύη στους σημερινούς συλληφθέντες της Βίλας Αμαλίας και της Σκαραμαγκά. Οι καταλήψεις είναι αγκάθια στον κυρίαρχο κόσμο του εμπορεύματος και του διαχωρισμού, και το κράτος κι οι φασίστες θα ματώσουν για να τις πάρουν.
Zephyr
Κακά τα ψέματα, οι γιορτές έχουν ντεφορμάρει την ομάδα και η κεκτημένη ταχύτητα των νικών επί Ζαλγκίρις και Αρμάνι έχει χαθεί.
Στην παρούσα φάση θα είναι έκπληξη αν κερδίσει ο Ολυμπιακός μέσα στη Μπάρτσα, θα πρέπει να πιάσουν πολλοί παίχτες μας το 100%, εκτός βέβαια και αν βρεθούν σε τόσο τραγική μέρα οι αντίπαλοι. Πάντως θεωρώ την Μπάρτσα καλύτερη από πέρσι στην ρακέτα (ο Τζαβάι λογικά θα μας δημιουργήσει πρόβλημα), ενώ στα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ ίδια.

ΥΓ. Ο Πάουελ εξακολουθεί να είναι στον κόσμο του. Πρέπει πάση θυσία να μπει στο πνεύμα της ομάδας γιατί δεν μας παίρνει να μένει αδρανής παίχτης που προορίζεται για βασικός.
ΥΓ1. Τόμιτς VS Σερμαντίνι, η αναμέτρηση των 7footers που θα σπάσει καρδιές smiley.gif
LFO
Eύκολο ματσάκι το αυριανο. Νικας και εισαι αρχοντας. Χανεις και βαζεις το μαχαιρι στα δοντια...Win Win situation δηλαδή...


QUOTE(Neondreamer @ Jan 10 2013, 03:45 ) *
ΥΓ. Αμέριστη αλληλεγγύη στους σημερινούς συλληφθέντες της Βίλας Αμαλίας και της Σκαραμαγκά. Οι καταλήψεις είναι αγκάθια στον κυρίαρχο κόσμο του εμπορεύματος και του διαχωρισμού, και το κράτος κι οι φασίστες θα ματώσουν για να τις πάρουν.


Μια διευκρινηση μονο,αν και ειμαστε καρα off topic: Καταλαβαίνω το "κυριαρχο κοσμο του εμπορευματος" αλλα αυτό με το διαχωρισμό μπορείς να μου το αναλυσεις? Εστω και με Pm.
Manu7
Πολλά με λίγα το ματσάκι αύριο...Όταν είναι κακός ο Ολυμπιακός, δεν είναι τίποτα στο χέρι του. Αν παίζαμε με άλλη δυσκατάβλητη αλλά υποδιαίστερη ομάδα θα μπορούσε να είναι η απαρχή του φορμαρίσματος. Όπως τότε με την Αρμάνι...

Θα είναι ιδιαίτερα unexpected μια νίκη αύριο ή ακόμη και μια ήττα στις λεπτομέρειες. Το θέμα είναι να μην χάσουμε με διαφορά αν χάσουμε.

Εντάξει οι ψηλοί και ο Ναβάρο αλλά το πρόβλημα είναι και ο Μάικλ. Είναι o κλασσικά σταθερός παίχτης παρά την ηλικία του και κάνει τη ζημιά. Είναι ο 10-12 πόντοι μ.ο. στάνταρντ. Και το λέω γιατί ο Παπανικολάου δεν είναι σε καλή κατάσταση. Τον Περπέρογλου δεν υπολογίζω καν. Τον έχει μια χαψιά ο Αμερικανός.

Ο Ίνγκλις θα παίξει άραγε?Γιατί με την Λαγκούν δεν έπαιξε. Βέβαια, με την Χίμκι έπαιξε αλλά με την Ρεάλ πιο πριν όχι wacko.gif Σίγουρα θετικό για μας αν δεν το κάνει.

Για τον Λόρμπεκ σκοπός είναι να μην ξεκινήσει ποστάρισμα κοντά στο καλάθι.Γιατί εκεί είναι ασταμάτητος. Σίγουρα όμως δεν είναι ο περσινός οπότε μπορεί να μην μας δημιουργήσει πρόβλημα.

Το βασικό πρόβλημα σε σχέση με πέρυσι είναι οι ψηλοί τους που είναι πιο αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι και σε ποστ απ παιχνίδι. Τον βλέπω τον Τόμιτς κόντρα σε Πάουελ να σπάει ρεκόρ αλα Λάμπε.
Πέρυσι απειλούσαν μόνο με καρφώματα και σουτάκια. Στην άμυνα τους όμως εκεί στο pick ' n' roll αν παίξουμε γρήγορα έχουμε σίγουρα πλεονέκτημα.

Θέμα εκμετάλλευσης αδυναμιών είναι το ματσάκι δηλαδή. Αλλά όσο ο Ολυμπιακός είναι μέτριος με Σπανούλη, Παπανικολάου ντεφορμέ και μοναδικές οάσεις τα 4άρια μας που τώρα άρχισαν να ανεβαίνουμε, είναι σκούρα τα πράγματα.

Για να δούμε, μήπως το όνομα και η καλή αγωνιστική κατάσταση του αντιπάλου μας κρατήσει πιο συγκεντρωμένους γιατί με την Κάχα οι 2 ήττες του προηγούμενου γύρου + τα μελομακαροονι μας άφησαν πίσω στο θέμα αυτό και φάνηκε στο ματς.
dimit
[quote name='Neondreamer' date='Jan 10 2013, 02:45 ' post='583449']
Στα συν του Ολυμπιακού το ματσάρισμα Λόρμπεκ-Πρίντεζη, σε ταχύτητα και εκρηκτικότητα υπολείπεται κατά πολύ ο Σλοβένος.

Φιλε μου δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Ο Πριντεζης παραδοσιακα εχει μεγαλο προβλημα με τον Λορμπεκ οταν αυτος οαιζει 4. Και με τον Ολυμπιακο και με την εθνικη. Μην πας μακρυα. Θυμησου τον ημιτελικο στην Πολη. Ο Πριντ δε μπορει να τον σταματησει στην αμυνα κι εχει μεγαλο θεμα και στα ριμπαουντ. Ουσιαστικα ενα βαρυ τριαρι να αντιμετωπιζει ενα πενταρι . Ο Ιβκοβιτς περυσι αναγκαστηκε να περιορισει το χρονο του Πριντεζη στον ημιτελικο γιατι ο Λορπεκ τον κερδιζε κατα κρατος.
Manu7
QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 15:04 ) *
Φιλε μου δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Ο Πριντεζης παραδοσιακα εχει μεγαλο προβλημα με τον Λορμπεκ οταν αυτος οαιζει 4. Και με τον Ολυμπιακο και με την εθνικη. Μην πας μακρυα. Θυμησου τον ημιτελικο στην Πολη. Ο Πριντ δε μπορει να τον σταματησει στην αμυνα κι εχει μεγαλο θεμα και στα ριμπαουντ. Ουσιαστικα ενα βαρυ τριαρι να αντιμετωπιζει ενα πενταρι . Ο Ιβκοβιτς περυσι αναγκαστηκε να περιορισει το χρονο του Πριντεζη στον ημιτελικο γιατι ο Λορπεκ τον κερδιζε κατα κρατος.

Έτσι είναι αν τα βλέπεις όλα όπως θες εσύ...

Το βασικό 4άρι της Μπάρτσα Λόρμπεκ και καλύτερος παίχτης της τότε έπαιξε 29 λεπτά στον ημιτελικό.

Ο Άντιτς έπαιξε 18:16 λεπτά και ο Πρίντεζης 21:44. Δεν νομίζω ότι οι χρόνοι είναι παράλογοι. Δεν είναι Γουάλας ο Άντιτς για να παίξει 10 λεπτά. Είναι πολύ καλύτερος και πιο χρήσιμος. Όταν ο Λόρμπεκ εκείνη την περίοδο ήταν σε τέτοια φόρμα θέλεις ενέργεια οπότε δεν θα τον αντιμετωπίσεις με έναν παίχτη που θα παίξει 30+ λεπτά.

Η ουσία είναι ότι ο Γιώργαρος τότε που είχε το τεράστιο πρόβλημα με τον Σλοβένο έβαλε 14 πόντους. Ο Άντιτς 4 και ο Λόρμπεκ 9 πόντους με μέτρια στατιστική. Οπότε δεν αποδεικνύεις τίποτα με αυτή την αναφορά σου στον ημιτελικό της Πόλης.

Επίσης, λες ότι ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα με τον Λόρμπεκ. Ο Σλοβένος δεν έχει δηλαδή ε? Μπορεί να κυνηγήσει τον Πρίντεζη μακριά? Στο 1vs1? Στον αιφνιδιασμό να αμυνθεί?

Οι παίχτες δεν ματσάρουν μεταξύ τους. Τελεία και παύλα. Όχι ότι μόνο ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα.

Αυτό με τον περιορισμό του χρόνου το φέρνεις σε αντιδιαστολή με τον τελικό έτσι? Τότε ο Πρίντεζης έπαιξε τα 12 τελευταία λεπτά συνεχόμενα. Οπότε σύμφωνα με σένα μπορώ να συμπεράνω ότι μέχρι τότε με Κριάπα και Βοροντσέβιτς είχε πρόβλημα και γι'αυτό είχε περιοριστεί ο χρόνος του. Εμ έλα ντε όμως που μετά τους έβαλε 12 πόντους σε αυτούς 2. Τώρα τι συμπέρασμα βγάζεις? Ρητορική είναι η ερώτηση..

Με τις εθνικές πότε έπαιξε ο Λόρμπεκ εναντίον του Πρίντεζη? Τότε που ο απιθανος Καζλάουσκας τον έβαζε 3άρι και βαρούσε τρίποντα? Οπότε πάλι υποστηρίζεις την άποψη σου σε αβάσιμα πράγματα.

Ας αιτιολογούμε τις απόψεις μας σφαιρικά και όχι για να αποδείξουμε μόνο τι έχουμε στο μυαλό μας.
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Jan 10 2013, 15:36 ) *
Δεν είναι Γουάλας ο Άντιτς για να παίξει 10 λεπτά. Είναι πολύ καλύτερος και πιο χρήσιμος.

O Antic είναι τόσο καλύτερος του CJ, όσο ήταν ο Barron καλύτερος παίκτης της περσινής Lagun wos_sport4.gif
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 10 2013, 15:50 ) *
O Antic είναι τόσο καλύτερος του CJ, όσο ήταν ο Barron καλύτερος παίκτης της περσινής Lagun wos_sport4.gif

24.gif

Όχι ο καλύτερος. Πότε δεν είπα κάτι τέτοιο. Από τους καλύτερους ναι. Πάντα ήταν. biggrin.gif
Δεν έχω κάνα πρόβλημα με τον Vidal εγώ βλέπεις.. icon_wave.gif
T.W.Is.M.
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ειμαι αισιοδοξος για το αυριανο ματς. Δε βλεπω τον Ολυμπιακο σε αρκετα καλη κατασταση για να μπορεσει να χτυπησει μεχρι τελους το παιχνιδι στη Βαρκελωνη. Ουτε περιμενω καμια μεταμορφωση σε σχεση με τα 2 προηγουμενα ματς. Νομιζω ομως οτι μπορουμε να εχουμε κερδος απ αυτο το παιχνιδι ακομα και σε αρνητικο αποτελεσμα. Ακομα και μια μεγαλη ηττα θα λειτουργησει σαν το ματς με τη Ζαλγκιρις στον πρωτο γυρο(ξεχαστε την Τσεντεβιτα):wake up call, που λενε και στο χωριο μου. Χρειαζεται πληρης εγρηγορση σε ολο το ματς και πολλη ενεργεια για να ερθει καλο αποτελεσμα στη Βαρκελωνη και δεν ξερω αν αυτη την περιοδο αυτο μπορει να βγει στο γηπεδο επι 40'. Ελπιζω ομως οτι η ηττα, αν τελικα ερθει, δε θα ειναι σαν αυτη στην Κωνσταντινουπολη, με παραδοση απο το πρωτο 10λεπτο, αλλα θα οφειλεται σε ενα κακο διαστημα και στο υπολοιπο παιχνιδι θα δειχνουμε ενα καλο προσωπο.
Zephyr
Επειδή αυτή τη σεζόν δεν έτυχε να δω Μπαρτσελόνα, σε τι στυλ παίζουν φέτος οι Καταλανοί? Set παιχνίδι ή τρεχαλητό ή τα κάνουν όλα και συμφέρουν?
dimit
QUOTE(Manu7 @ Jan 10 2013, 15:36 ) *
Έτσι είναι αν τα βλέπεις όλα όπως θες εσύ...

Το βασικό 4άρι της Μπάρτσα Λόρμπεκ και καλύτερος παίχτης της τότε έπαιξε 29 λεπτά στον ημιτελικό.

Ο Άντιτς έπαιξε 18:16 λεπτά και ο Πρίντεζης 21:44. Δεν νομίζω ότι οι χρόνοι είναι παράλογοι. Δεν είναι Γουάλας ο Άντιτς για να παίξει 10 λεπτά. Είναι πολύ καλύτερος και πιο χρήσιμος. Όταν ο Λόρμπεκ εκείνη την περίοδο ήταν σε τέτοια φόρμα θέλεις ενέργεια οπότε δεν θα τον αντιμετωπίσεις με έναν παίχτη που θα παίξει 30+ λεπτά.

Η ουσία είναι ότι ο Γιώργαρος τότε που είχε το τεράστιο πρόβλημα με τον Σλοβένο έβαλε 14 πόντους. Ο Άντιτς 4 και ο Λόρμπεκ 9 πόντους με μέτρια στατιστική. Οπότε δεν αποδεικνύεις τίποτα με αυτή την αναφορά σου στον ημιτελικό της Πόλης.

Επίσης, λες ότι ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα με τον Λόρμπεκ. Ο Σλοβένος δεν έχει δηλαδή ε? Μπορεί να κυνηγήσει τον Πρίντεζη μακριά? Στο 1vs1? Στον αιφνιδιασμό να αμυνθεί?

Οι παίχτες δεν ματσάρουν μεταξύ τους. Τελεία και παύλα. Όχι ότι μόνο ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα.

Αυτό με τον περιορισμό του χρόνου το φέρνεις σε αντιδιαστολή με τον τελικό έτσι? Τότε ο Πρίντεζης έπαιξε τα 12 τελευταία λεπτά συνεχόμενα. Οπότε σύμφωνα με σένα μπορώ να συμπεράνω ότι μέχρι τότε με Κριάπα και Βοροντσέβιτς είχε πρόβλημα και γι'αυτό είχε περιοριστεί ο χρόνος του. Εμ έλα ντε όμως που μετά τους έβαλε 12 πόντους σε αυτούς 2. Τώρα τι συμπέρασμα βγάζεις? Ρητορική είναι η ερώτηση..

Με τις εθνικές πότε έπαιξε ο Λόρμπεκ εναντίον του Πρίντεζη? Τότε που ο απιθανος Καζλάουσκας τον έβαζε 3άρι και βαρούσε τρίποντα? Οπότε πάλι υποστηρίζεις την άποψη σου σε αβάσιμα πράγματα.

Ας αιτιολογούμε τις απόψεις μας σφαιρικά και όχι για να αποδείξουμε μόνο τι έχουμε στο μυαλό μας.


Η στατιστικη ειναι ο καλυτερος τροπος να πεις ψεματα. Εσυ μπορει να παιζεις με τα τελικα νουμερα του ματς. Εγω ασχολουμε με την εικονα του παιχνιδιου και τις ισσοροπιες οπως εξελιχθησαν κατα τη διαρκεια του.
Ναι ο Πριντεζης ειναι πιο γρηγορος, αλλα ο Λορπεκ πιο ψηλος και δυνατος. Τις μεταξυ τους μονομαχιες τις κερδισε κατα κανονα ο Λορμπεκ. Στα στενα ευρωπαικα γηπεδα, με τις κλειστες και τις συνθετες αμυνες συνηθως το υψος και η δυναμη υπερισχυουν της ταχυτητας στις θεσεις 4 και 5
Ο τελικος ηταν αλλη ιστορια.Μη βαζεις λογια στο στομα μου κατα τη συνηθη τακτικη σου
Συμφωνω οτι ο Καζλαουσκας ηταν κακη επιλογη. Αλλα οσοι τον βριζετε λησμονειτε οτι εδωσε ενα μεταλλιο στην εθνικη. Η επιλογη του να τον βαλει στο 3 εξαφανισε τον τουρκογλου και εκανε μια ομαδα αδυναμη στο ριμπαουντ , πανισχυρη μεσα σε ενα παιχνιδι. Στον μικρο τελικο με τους σλοβενους (επειδη ΔΕΝ εχεις μνημη),οσοσ επαιζε ο σοφο(32 λεπτα) εκανε ολους τους ψηλους της σλοβενιας φυλλο και φτερο(για να μη πω καμια αλλη κουβεντακαι με κοψει ο TWISM). Οσο δεν επαιζε ο Σοφο, και ο Φωτσης και ο Πριντεζης ειχαν θεμα με τον λορμπεκ στο 4
Δε σου απαντω στο υφος που εσυ χρησιμοπειοις γιατι εγω κινδυνευω.
Manu7
QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 19:34 ) *
Η στατιστικη ειναι ο καλυτερος τροπος να πεις ψεματα. Εσυ μπορει να παιζεις με τα τελικα νουμερα του ματς. Εγω ασχολουμε με την εικονα του παιχνιδιου και τις ισσοροπιες οπως εξελιχθησαν κατα τη διαρκεια του.
Ναι ο Πριντεζης ειναι πιο γρηγορος, αλλα ο Λορπεκ πιο ψηλος και δυνατος. Τις μεταξυ τους μονομαχιες τις κερδισε κατα κανονα ο Λορμπεκ. Στα στενα ευρωπαικα γηπεδα, με τις κλειστες και τις συνθετες αμυνες συνηθως το υψος και η δυναμη υπερισχυουν της ταχυτητας στις θεσεις 4 και 5

Ο τελικος ηταν αλλη ιστορια.Μη βαζεις λογια στο στομα μου κατα τη συνηθη τακτικη σου
Συμφωνω οτι ο Καζλαουσκας ηταν κακη επιλογη. Αλλα οσοι τον βριζετε λησμονειτε οτι εδωσε ενα μεταλλιο στην εθνικη. Η επιλογη του να τον βαλει στο 3 εξαφανισε τον τουρκογλου και εκανε μια ομαδα αδυναμη στο ριμπαουντ , πανισχυρη μεσα σε ενα παιχνιδι. Στον μικρο τελικο με τους σλοβενους (επειδη ΔΕΝ εχεις μνημη),οσοσ επαιζε ο σοφο(32 λεπτα) εκανε ολους τους ψηλους της σλοβενιας φυλλο και φτερο(για να μη πω καμια αλλη κουβεντακαι με κοψει ο TWISM). Οσο δεν επαιζε ο Σοφο, και ο Φωτσης και ο Πριντεζης ειχαν θεμα με τον λορμπεκ στο 4
Δε σου απαντω στο υφος που εσυ χρησιμοπειοις γιατι εγω κινδυνευω.

Δυστυχώς για σένα υπάρχει το ματς στο ίντερνετ.

http://www.youtube.com/watch?v=PaqYc4NI5H4

Ο Άντιτς όπως είπα έπαιξε 18 λεπτά επειδή μάτσαρε καλά με τον Λόρμπεκ και την περισσότερη ώρα έπαιζαν οι 2 τους. Ο Πρίντεζης έπαιξε κυρίως εναντίον του Γουάλας. Λογικό ήταν ο Ίβκοβιτς να ταιριάξει τον Σλοβένο σε ένα κορμι που μπορεί να σπρώξει όπως ο Σκοπιανός.

Φυσικά υπήρχαν και λεπτά που έπαιξαν μαζί Λόρμπεκ - Πρίντεζης. Ο Σλοβένος κέρδισε 2 ποσταρίσματα εναντίον του Πρίντεζη και έχασε ένα σκοτωμένο τρίποντο. Ο δε Πρίντεζης τον κέρδισε 2 φορές σκοράροντας εκμεταλλευόμενος το drive του, έχασε μια ίδια φάση αφού τον πέρασε πάλι αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια καθώς ήρθε καλή βοήθεια του Εντόνγκ. Επίσης, έβαλε ένα τρίποντο μπροστά του αφού δεν πρόλαβε εγκαίρως να βγει στο τρίποντο. Τον έπαιζε άμυνα από μπροστά με επιτυχία στο 2ρο ημιχρονο ώστε να μην πάρει την μπάλα. Παίζω με την στατιστική λοιπόν? Μονομαχία έχεις και όταν αμύνεσαι σε ένα ντράιβ. Είναι αυτονόητο νομίζω. Άρα τις μεταξύ τους μονομαχίες τις κέρδισε ο Πρίντεζης.

Άλλωστε το στυλ του Λόρμπεκ είναι κατά κανόνα αυτό. Με πρόσωπο σουτάρει μόνο τρίποντα και δίποντα από μέση απόσταση. Ο Πρίντεζης έχει το προνόμιο να φτιάχνει και με τρίπλα φάσεις αλλά και με πλάτη.

Ξαναλέω λοιπόν ότι η ουσία δεν είναι πόσες μονομαχίες κέρδισε κάποιος. Ο Άντιτς ματσάρει καλύτερα στον Σλοβένο και το εκμεταλεύεσαι αμυντικά.

Σκοπός είναι να εκμεταλλευτεί ο ένας τις αδυναμίες του άλλου. Όχι μόνο ότι ήταν καλός κοντά στο καλάθι ο Λόρμπεκ. Χαίρω πολύ, αυτό είναι πασιφανές. Αυτό το στυλ έχει μάθει και αναπτύξει. Στην τρίπλα όμως? Τα 4άρια πλέον είναι ευκίνητα και αλκτικά.

Το θέμα με το Καζλάουσκας το πας εκεί που θες πάλι. Είπες ότι ο Λόρμπεκ δημιουργεί προβλήματα στον Πρίντεζη και όταν έπαιζαν στην εθνική εναντίον ο ένας του άλλου. Έρχομαι εγώ και σου γράφω ότι ποτέ δεν έπαιξαν μαζί γιατί ο Καζλάουσκας τον έβαζε 3άρι ενώ ο Λόρμπεκ έπαιζε μέχρι και 5 τότε. Θα μπορούσες απλά να παραδεχτείς το λάθος σου. Όσο για τι προσέφερε ο Καζλάουσκας με αυτήν την κίνηση είναι άλλη συζήτηση που δεν άνοιξα ποτέ.

Ο τελικός λοιπον ήταν άλλη ιστορία. Εγώ απλά χρησιμοποίησα τη λογική σου για να σου αποδείξω κάποια πράγματα.
Ας τον αφήσουμε όπως και να'χει.

Δεν κατάλαβα τι ύφος έχω? Επειδή κάποια πράγματα που γράφεις δεν ισχύουν και εγώ τα αποδεικνύω? Να παραδέχεσαι και τα λάθη σου.
dimit
QUOTE(Manu7 @ Jan 10 2013, 20:26 ) *
Δυστυχώς για σένα υπάρχει το ματς στο ίντερνετ.

http://www.youtube.com/watch?v=PaqYc4NI5H4

Ο Άντιτς όπως είπα έπαιξε 18 λεπτά επειδή μάτσαρε καλά με τον Λόρμπεκ και την περισσότερη ώρα έπαιζαν οι 2 τους. Ο Πρίντεζης έπαιξε κυρίως εναντίον του Γουάλας. Λογικό ήταν ο Ίβκοβιτς να ταιριάξει τον Σλοβένο σε ένα κορμι που μπορεί να σπρώξει όπως ο Σκοπιανός.

Φυσικά υπήρχαν και λεπτά που έπαιξαν μαζί Λόρμπεκ - Πρίντεζης. Ο Σλοβένος κέρδισε 2 ποσταρίσματα εναντίον του Πρίντεζη και έχασε ένα σκοτωμένο τρίποντο. Ο δε Πρίντεζης τον κέρδισε 2 φορές σκοράροντας εκμεταλλευόμενος το drive του, έχασε μια ίδια φάση αφού τον πέρασε πάλι αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια καθώς ήρθε καλή βοήθεια του Εντόνγκ. Επίσης, έβαλε ένα τρίποντο μπροστά του αφού δεν πρόλαβε εγκαίρως να βγει στο τρίποντο. Τον έπαιζε άμυνα από μπροστά με επιτυχία στο 2ρο ημιχρονο ώστε να μην πάρει την μπάλα. Παίζω με την στατιστική λοιπόν? Μονομαχία έχεις και όταν αμύνεσαι σε ένα ντράιβ. Είναι αυτονόητο νομίζω. Άρα τις μεταξύ τους μονομαχίες τις κέρδισε ο Πρίντεζης.

Άλλωστε το στυλ του Λόρμπεκ είναι κατά κανόνα αυτό. Με πρόσωπο σουτάρει μόνο τρίποντα και δίποντα από μέση απόσταση. Ο Πρίντεζης έχει το προνόμιο να φτιάχνει και με τρίπλα φάσεις αλλά και με πλάτη.

Ξαναλέω λοιπόν ότι η ουσία δεν είναι πόσες μονομαχίες κέρδισε κάποιος. Ο Άντιτς ματσάρει καλύτερα στον Σλοβένο και το εκμεταλεύεσαι αμυντικά.

Σκοπός είναι να εκμεταλλευτεί ο ένας τις αδυναμίες του άλλου. Όχι μόνο ότι ήταν καλός κοντά στο καλάθι ο Λόρμπεκ. Χαίρω πολύ, αυτό είναι πασιφανές. Αυτό το στυλ έχει μάθει και αναπτύξει. Στην τρίπλα όμως? Τα 4άρια πλέον είναι ευκίνητα και αλκτικά.

Το θέμα με το Καζλάουσκας το πας εκεί που θες πάλι. Είπες ότι ο Λόρμπεκ δημιουργεί προβλήματα στον Πρίντεζη και όταν έπαιζαν στην εθνική εναντίον ο ένας του άλλου. Έρχομαι εγώ και σου γράφω ότι ποτέ δεν έπαιξαν μαζί γιατί ο Καζλάουσκας τον έβαζε 3άρι ενώ ο Λόρμπεκ έπαιζε μέχρι και 5 τότε. Θα μπορούσες απλά να παραδεχτείς το λάθος σου. Όσο για τι προσέφερε ο Καζλάουσκας με αυτήν την κίνηση είναι άλλη συζήτηση που δεν άνοιξα ποτέ.

Ο τελικός λοιπον ήταν άλλη ιστορία. Εγώ απλά χρησιμοποίησα τη λογική σου για να σου αποδείξω κάποια πράγματα.
Ας τον αφήσουμε όπως και να'χει.

Δεν κατάλαβα τι ύφος έχω? Επειδή κάποια πράγματα που γράφεις δεν ισχύουν και εγώ τα αποδεικνύω? Να παραδέχεσαι και τα λάθη σου.


Δεν αποδικνυεις τιποτα. Εχεις αντιληψη για το μπασκετ εξαιρετικα ρηχη. Απομονονεις φασεις ,και μαλιστα τα τελειωματα τους και τις ερμηνευεις κατα το δοκουν για να τις προσαρμοσεις στην ατζεντα σου.. Το ΠΩΣ προκυπτουν , και ΤΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ εχουν γιατις τακτικες της ομαδας σου ειναι αδιαφορο.
Ο Πριντεζης εχει δεδομενη αδυναμια στην αμυνα απεναντι σε βαρια 4-5αρια . Η ομαδα χρειαζεται να τον βοηθαει. Αυτο δεν ειναι χωρις συνεπειες. Επισης σε παρομοιες συνθηκες δεν εχει ευκολο ριμπαουντ, ακομα και αν τελικα το παρει. Αυτο καθυστερει την ομαδα.
Επιθετικα στεκεται , ειδικα τα τελευταια χρονια που απειλει κι απο μακρυα, αλλα το ισιζυγιο αμυνας επιθεσης απεναντι σε βαρια κορμια ειναι μετριο
Δε θα αντικρουσω ενε προς ενα αυτα που γραφεις γιατι ειναι ματαιο. Βλεπεις αυτα που θελεις να δεις.
Manu7
QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 22:24 ) *
Δεν αποδικνυεις τιποτα. Εχεις αντιληψη για το μπασκετ εξαιρετικα ρηχη. Απομονονεις φασεις ,και μαλιστα τα τελειωματα τους και τις ερμηνευεις κατα το δοκουν για να τις προσαρμοσεις στην ατζεντα σου.. Το ΠΩΣ προκυπτουν , και ΤΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ εχουν γιατις τακτικες της ομαδας σου ειναι αδιαφορο.
Ο Πριντεζης εχει δεδομενη αδυναμια στην αμυνα απεναντι σε βαρια 4-5αρια . Η ομαδα χρειαζεται να τον βοηθαει. Αυτο δεν ειναι χωρις συνεπειες. Επισης σε παρομοιες συνθηκες δεν εχει ευκολο ριμπαουντ, ακομα και αν τελικα το παρει. Αυτο καθυστερει την ομαδα.
Επιθετικα στεκεται , ειδικα τα τελευταια χρονια που απειλει κι απο μακρυα, αλλα το ισιζυγιο αμυνας επιθεσης απεναντι σε βαρια κορμια ειναι μετριο
Δε θα αντικρουσω ενε προς ενα αυτα που γραφεις γιατι ειναι ματαιο. Βλεπεις αυτα που θελεις να δεις.

Έτσι είναι όταν δεν παραδέχεσαι ότι έκανες λάθος. Γράφεις τα δικά σου και βγάζεις τον άλλο άσχετο. Κλασσική τακτική. Δεν θα ασχοληθώ.

Εσύ μίλησες για προσωπικές μονομαχίες στο πρώτο ποστ αλλά εγώ απομόνωσα φάσεις? Εσύ είδες καθόλου το ματς και πόσο κατα κράτος νικήθηκε ο Πρίντεζης από τον Λόρμπεκ (όπως έγραψες) και πόσο επηρέασε την εικόνα της ομάδας επιθετικά και αμυντικά η συνύπαρξη Πρίντεζη-Λόρμπεκ?Γιατί εγώ κάθησα και το έκανα..(φυσικά για όση ώρα ήταν αυτοί 2 ταυτόχρονα στο γήπεδο - σύνολο 12-15 λεπτά). Γράφεις όμως αυτά που θέλεις βγάζοντας τον άλλο που έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω άσχετο.

Και μετά τι επαναλαμβάνεις αυτά που γράφω? Ότι ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα απέναντι σε βαριά 4άρια? Χαίρω πολύ...
Εμ έλα ντε που δεν είναι όλα τα 4άρια βαριά στην Ευρωλίγκα...Δεν παρακολουθείς όμως ξένες ομάδες πέρα από τα ματς του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ.
T.W.Is.M.
QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 19:34 ) *
Η στατιστικη ειναι ο καλυτερος τροπος να πεις ψεματα. Εσυ μπορει να παιζεις με τα τελικα νουμερα του ματς. Εγω ασχολουμε με την εικονα του παιχνιδιου και τις ισσοροπιες οπως εξελιχθησαν κατα τη διαρκεια του.
Ναι ο Πριντεζης ειναι πιο γρηγορος, αλλα ο Λορπεκ πιο ψηλος και δυνατος. Τις μεταξυ τους μονομαχιες τις κερδισε κατα κανονα ο Λορμπεκ. Στα στενα ευρωπαικα γηπεδα, με τις κλειστες και τις συνθετες αμυνες συνηθως το υψος και η δυναμη υπερισχυουν της ταχυτητας στις θεσεις 4 και 5
Ο τελικος ηταν αλλη ιστορια.Μη βαζεις λογια στο στομα μου κατα τη συνηθη τακτικη σου
Συμφωνω οτι ο Καζλαουσκας ηταν κακη επιλογη. Αλλα οσοι τον βριζετε λησμονειτε οτι εδωσε ενα μεταλλιο στην εθνικη. Η επιλογη του να τον βαλει στο 3 εξαφανισε τον τουρκογλου και εκανε μια ομαδα αδυναμη στο ριμπαουντ , πανισχυρη μεσα σε ενα παιχνιδι. Στον μικρο τελικο με τους σλοβενους (επειδη ΔΕΝ εχεις μνημη),οσοσ επαιζε ο σοφο(32 λεπτα) εκανε ολους τους ψηλους της σλοβενιας φυλλο και φτερο(για να μη πω καμια αλλη κουβεντακαι με κοψει ο TWISM). Οσο δεν επαιζε ο Σοφο, και ο Φωτσης και ο Πριντεζης ειχαν θεμα με τον λορμπεκ στο 4
Δε σου απαντω στο υφος που εσυ χρησιμοπειοις γιατι εγω κινδυνευω.


Θα απαντησω στο bold.
Αν το υψος και η δυναμη υπερισχυουν στην Ευρωπη, γιατι οι ομαδες κυνηγανε τους γρηγορους και ευελικτους ψηλους? Γιατι τα 4αρια της Ευρωπης ειναι 3αρια στο ΝΒΑ και διακρινονται για την ταχυτητα και το μακρινο τους σουτ?Οι κλειστες και συνθετες αμυνες που λες υπαρχουν. Αλλα ακριβως αυτο ειναι που μειωνει τα πλεονεκτηματα που εχει ενας βαρυς ψηλος. Θυμησου πως περιοριζε καθε φορα ο Ομπραντοβιτς το Σχορτσανιτη. Εγω νομιζω οτι το πιο σημαντικο στοιχειο στο ευρωπαικο μπασκετ(μετα το μακρινο ριμπαουντ tongue.gif ) ειναι η ταχυτητα. Η Μπαρτσελονα εχασε τον περσινο ημιτελικο γιατι ο Ολυμπιακος ηταν πιο γρηγορος και εβγαλε περισσοτερη ενεργεια. Εν μερει αυτο οφειλεται και στην τοποθετηση του Λορμπεκ στο 4.

Δεν κινδυνευεις, γραψε οτι θελεις, αρκει να ειναι στο σωστο υφος και να μην προσπαθεις να δικαιολογησεις και να στηριξεις προσωπικες συμπαθειες και αντιπαθειες. Εγω το παραδεχομαι οτι το κανω αυτο, αλλα στο τοπικ του WWE! smiley.gif

Επειδη βρηκα ενδιαφερον σε αυτα που γραφατε το απογευμα σχετικα με Πριντεζη-Λορμπεκ, εψαξα να βρω αν εχουν συναντηθει στην Ισπανια σε ματς Μπαρτσελονα-Μαλαγα. Το 2009-10 λοιπον βρεθηκαν αντιπαλοι σε 4 παιχνιδια και εκει απο τα λιγα στοιχεια που μπορεσα να βρω δεν ειδα καμια φοβερη και τρομερη κυριαρχια του Λορμπεκ. Ειχε τη φυσιολογικα καλυτερη αποδοση που αναμενοταν να εχει ενας καλυτερος(τοτε) παιχτης μιας καλυτερης ομαδας. Υπηρχαν μαλιστα παιχνιδια που ο Πριντεζης του 2010 ειχε καλυτερη παρουσια απο το βασικο ψηλο της τοτε πρωταθλητριας Ευρωπης. Ολο αυτο βεβαια δεν περιλαμβανει στοιχεια προσωπικων μονομαχιων ή δεδομενα απο τα οποια διαστηματα βρεθηκαν μαζι στο παρκε. Απλα δειχνει οτι σε 4 παιχνιδια που οι ομαδες τους βρεθηκαν αντιμετωπες ο Λορμπεκ δεν επιασε καμια υπερβολικα καλη αποδοση συνολικα για να στηριξουμε οτι ο Πριντεζης εχει προβλημα στο ματς απ εναντιον του.
Νομιζω οτι ολα αυτα που υποστηριζεις ειναι η εφαρμογη της πεποιθησης που εχεις σχετικα με το boldαρισμενο κομματι του ποστ σου.
dimit
QUOTE(Manu7 @ Jan 10 2013, 22:35 ) *
Έτσι είναι όταν δεν παραδέχεσαι ότι έκανες λάθος. Γράφεις τα δικά σου και βγάζεις τον άλλο άσχετο. Κλασσική τακτική. [b]Δεν θα ασχοληθώ.[/b]

Εσύ μίλησες για προσωπικές μονομαχίες στο πρώτο ποστ αλλά εγώ απομόνωσα φάσεις? Εσύ είδες καθόλου το ματς και πόσο κατα κράτος νικήθηκε ο Πρίντεζης από τον Λόρμπεκ (όπως έγραψες) και πόσο επηρέασε την εικόνα της ομάδας επιθετικά και αμυντικά η συνύπαρξη Πρίντεζη-Λόρμπεκ?Γιατί εγώ κάθησα και το έκανα..(φυσικά για όση ώρα ήταν αυτοί 2 ταυτόχρονα στο γήπεδο - σύνολο 12-15 λεπτά). Γράφεις όμως αυτά που θέλεις βγάζοντας τον άλλο που έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω άσχετο.

Και μετά τι επαναλαμβάνεις αυτά που γράφω? Ότι ο Πρίντεζης έχει πρόβλημα απέναντι σε βαριά 4άρια? Χαίρω πολύ...
Εμ έλα ντε που δεν είναι όλα τα 4άρια βαριά στην Ευρωλίγκα...Δεν παρακολουθείς όμως ξένες ομάδες πέρα από τα ματς του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ.


Δε θα ασχοληθεις αλλα... ασχολεισαι !Τρικυμια...
Γραφεις αυτα που θελεις, και αποδιδεις στον αλλον πραγματα που θα σε βολευαν να εχει πει...
Εγω το παιχνιδι δε το ξαναδα... το εχω ηδη δει. Εσυ το ξαναδες και παλι δε καταλαβες. Ευτυχως καταλαβε ο Ιβκοβιτς και αλλαξε αυτο το μαρκαρισμα. Απεσυρε τον Πριντεζη.
Κοιτα ρε που θα μου πει αν βλεπω αγωνες ευρολιγκα ή οχι
Φυσκά και τα περισσότερα 4αρια στην Ευρώπη δεν ειναι επιπεδου λορπεκ σε σωματοδομή. Για αυτό κι ο Πριντεζης κανει καριερα στο 4 ενω κανονικά ειναι 3
ΥΣ Εσυ που βλεπεις αγωνες ,εβριζες τον παπαλουκα, Ο Μεσινα τον πηρε στην ομαδα του. για δως μου εξηγηση...
Μηπως κι ο μεσινα ασχολειται λιγοτερο απο σενα?... Πιθανο...
Manu7
QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 23:40 ) *
Δε θα ασχοληθεις αλλα... ασχολεισαι !Τρικυμια...
Γραφεις αυτα που θελεις, και αποδιδεις στον αλλον πραγματα που θα σε βολευαν να εχει πει...
Εγω το παιχνιδι δε το ξαναδα... το εχω ηδη δει. Εσυ το ξαναδες και παλι δε καταλαβες. Ευτυχως καταλαβε ο Ιβκοβιτς και αλλαξε αυτο το μαρκαρισμα. Απεσυρε τον Πριντεζη.
Κοιτα ρε που θα μου πει αν βλεπω αγωνες ευρολιγκα ή οχι
Φυσκά και τα περισσότερα 4αρια στην Ευρώπη δεν ειναι επιπεδου λορπεκ σε σωματοδομή. Για αυτό κι ο Πριντεζης κανει καριερα στο 4 ενω κανονικά ειναι 3
ΥΣ Εσυ που βλεπεις αγωνες ,εβριζες τον παπαλουκα, Ο Μεσινα τον πηρε στην ομαδα του. για δως μου εξηγηση...
Μηπως κι ο μεσινα ασχολειται λιγοτερο απο σενα?... Πιθανο...

Δεν θα ασχοληθώ με τους χαρακτηρισμούς σου. Γιατί το γύρισες στο προσωπικό περί ασχετοσύνης εμμέσως πλην σαφώς τη στιγμή που εγώ δεν προσπαθώ να κάνω επίδειξη γνώσεων αλλα να υποδείξω για πράγματα που γράφεις και δεν στέκουν.

Συνεχίζεις όμως να μην απαντάς σε αυτά που σε ρωτούν αλλά γράφεις τα δικά σου.

Στο 2ρο bold δουλευόμαστε?
QUOTE
Λογικό ήταν ο Ίβκοβιτς να ταιριάξει τον Σλοβένο σε ένα κορμι που μπορεί να σπρώξει όπως ο Σκοπιανός.

Αυτό το έγραψα στο προτελευταίο μου ποστ. Από το πρώτο μου ποστ έγραφα ότι ο Άντιτς έπαιξε τόσο επειδή ταίριαζε καλύτερα στο κορμί του Λόρμπεκ για την άμυνα.

Μόνο που εγώ απαντούσα σε αυτά περί μονομαχιών που είχαν μεταξύ τους που έγραψες εσύ ο ίδιος
QUOTE
Ναι ο Πριντεζης ειναι πιο γρηγορος, αλλα ο Λορπεκ πιο ψηλος και δυνατος. Τις μεταξυ τους μονομαχιες τις κερδισε κατα κανονα ο Λορμπεκ.

Οπότε δεν γίνεται να με βγάζεις τρελό. Γραπτά είναι και μένουν. Είδα λοιπόν ακριβώς το βίντεο και εγραψα μετά για τις μονομαχίες τους.

Έγραψες
QUOTE
Ο Πριντεζης παραδοσιακα εχει μεγαλο προβλημα με τον Λορμπεκ οταν αυτος οαιζει 4. Και με τον Ολυμπιακο και με την εθνικη.

Τα είπα και πιο πάνω. Ο Πρίντεζης έπαιζε πάντα 3 με τον Καζλάουσκας.

Σχολίαζα δηλαδή κάποια σημεία των ποστ σου και συ με βγάζεις ότι γράφω αυτά που θέλω. Ε δεν είναι έτσι, τι να κάνουμε.
Αυτό το κάνεις εσύ από την πρώτη στιγμή στο φόρουμ. Γράφεις και μετά δεν μπαίνεις σε διάλογο. Αυτά που λες ισχύουν και τέλος για σένα, και όσοι δεν συμφωνούν τους βγάζεις άσχετους με το άθλημα. Αυτό έχω παρατηρήσει.

QUOTE
Φυσκά και τα περισσότερα 4αρια στην Ευρώπη δεν ειναι επιπεδου λορπεκ σε σωματοδομή. Για αυτό κι ο Πριντεζης κανει καριερα στο 4 ενω κανονικά ειναι 3

Αυτό θέλω να το αιτιολογήσεις κιόλας σε κάποιο ποστ.







QUOTE(dimit @ Jan 10 2013, 23:40 ) *
ΥΣ Εσυ που βλεπεις αγωνες ,εβριζες τον παπαλουκα, Ο Μεσινα τον πηρε στην ομαδα του. για δως μου εξηγηση...
Μηπως κι ο μεσινα ασχολειται λιγοτερο απο σενα?... Πιθανο...

Έβριζα τον Παπαλουκά? Θέλω να μου πεις ακριβώς τη βρισιά που είπα...

Ο Παπαλουκάς πού κολλάει? Εδώ δεν τον θέλαμε πέρυσι θα τον παίρναμε φέτος?

Ο Μεσίνα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Έχει τόσους παιχταράδες εκεί πέρα, δεν θα κάνει τη διαφορά ο Παπαλουκάς.
Redalert
Για να επανέλθουμε στα του αγώνα...πιστεύω οτι για να κερδίσουμε στη βαρκελώνη θα πρέπει να "πιάσουμε" τουλάχιστον απόδοση ισάξια με αυτη στο κάουνας.
Και τα τριποντάκια πρέπει να μπουν,και καλη άμυνα να παίξουμε και να βγουν και άλλοι μπροστά στο σκοράρισμα.
Δεν θα έλεγα οτι είμαι και πολύ αισιόδοξος , αλλά ανεξαρτήτου αποτελέσματος...καλο θα μας κάνει!!
sacarame
Τα ποστ για την Τσεσεκα, τους Παπαλουκάδες και λοιπούς μεταφέρθηκαν εδώ. Εδώ η κουβέντα ας παραμείνει καθαρά για το Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός...

Επίσης δεν είναι καθόλου κακό να διαφωνούμε, ίσα ίσα μπορεί να γίνει και εποικοδομητικό.. Ας αποφύγουμε όμως οποιοδήποτε χαρακτηρισμό... (και προς τις δύο πλευρές αναφέρομαι....)
LFO
QUOTE(sacarame @ Jan 11 2013, 15:02 ) *
Τα ποστ για την Τσεσεκα, τους Παπαλουκάδες και λοιπούς μεταφέρθηκαν εδώ. Εδώ η κουβέντα ας παραμείνει καθαρά για το Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός...

Επίσης δεν είναι καθόλου κακό να διαφωνούμε, ίσα ίσα μπορεί να γίνει και εποικοδομητικό.. Ας αποφύγουμε όμως οποιοδήποτε χαρακτηρισμό... (και προς τις δύο πλευρές αναφέρομαι....)


Μα σε παρακαλώ , κανε λιγο τα στραβα ματια 65.gif .... Απο την Πολη και μετά δεν τσακωνομαστε για τιποτα πια εδω μεσα στο τοπικ αυτο... sad.gif

giorgos14
Eκτος αποστολης ο Μαυροειδης.dimit λυποθυμισες απο τη χαρα οταν το διαβασες και δεν εχεις πανηγυρισει ακομα δημοσια;; smiley.gif
badder
Πολλά λάθη από Σπανούλη, χαμένα πέναλτι από Χαινς και κόλλημα στην επίθεση.

Ο Χαινς με εκνευρίζει πολύ, είναι πολύ επιπόλαιος, ο Σπανούλης τα έχει χαμένα.

Λες και με άκουσαν... wink.gif

Πάντως αμυντικά έχουμε πρόβλημα στη ρακέτα... σοβαρό
aegeansheed
Με αυτές τις προσποιησούλες του Ρουμενίγκε πάνω στον Τζαγουάη, έχεις την αίσθηση ότι αν γίνει η στραβή και ο αυστραλοβούβαλος σκάσει πάνω στο πόδι του Κάγηλ, αυτός θα ξεφουσκώσει σαν σαμπρέλα σε κινούμενα.

Πάμε μωρή θρυλάρα!
paodynasty
QUOTE(badder @ Jan 11 2013, 22:54 ) *
Πολλά λάθη από Σπανούλη, χαμένα πέναλτι από Χαινς και κόλλημα στην επίθεση.

Ο Χαινς με εκνευρίζει πολύ, είναι πολύ επιπόλαιος, ο Σπανούλης τα έχει χαμένα.

Λες και με άκουσαν... wink.gif


4 λάθη έχει κάνει το τελευταίο δεν του το μέτρησαν.

Καλά ο εκφωνητής δεν υπάρχει, ο Χ'γεωργίου είναι νάνος μπροστά του λέμε smiley.gif
badder
Δηλαδή πόσα καλάθια πρέπει να χάσει ο Χαινς για να καταλάβει ότι δεν μετράνε μόνο τα καρφώματα. Πολύ επιπόλαιος σήμερα.
paodynasty
QUOTE(aegeansheed @ Jan 11 2013, 23:01 ) *
Με αυτές τις προσποιησούλες του Ρουμενίγκε πάνω στον Τζαγουάη, έχεις την αίσθηση ότι αν γίνει η στραβή και ο αυστραλοβούβαλος σκάσει πάνω στο πόδι του Κάγηλ, αυτός θα ξεφουσκώσει σαν σαμπρέλα σε κινούμενα.

Πάμε μωρή θρυλάρα!



smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Πάντως η άμυνα της Μπάρτσα, στην έδρα της κιόλας που τη σφυράν και λίγο, είναι κορυφαία
badder
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, ειδικά στην επίθεση. Μου φαίνεται ότι σέβονται/φοβούνται υπερβολικά την Μπαρτσελόνα και τρέμουν χέρια και πόδια. Είναι βιαστικοί και επιπόλαιοι. Εδώ παίζει ρόλο ο προπονητής και πως θα τους ηρεμήσει.

Ο Σερμαντίνι αποδεικνύει αυτά που έλεγα σε άλλο thread. Είναι το 5άρι που δεν είχαμε.

Τι να πω...
plo koon
Τα χουν κάνει σκατά οι διαιτητές. 3 τεχνικές σε ένα ημίχρονο...
paodynasty
QUOTE(badder @ Jan 11 2013, 23:12 ) *
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, ειδικά στην επίθεση. Μου φαίνεται ότι σέβονται/φοβούνται υπερβολικά την Μπαρτσελόνα και τρέμουν χέρια και πόδια. Είναι βιαστικοί και επιπόλαιοι. Εδώ παίζει ρόλο ο προπονητής και πως θα τους ηρεμήσει.

Ο Σερμαντίνι αποδεικνύει αυτά που έλεγα σε άλλο thread. Είναι το 5άρι που δεν είχαμε.

Τι να πω...


Κι εγώ τον πίστευα αυτόν για τον Παναθηναικό
badder
QUOTE (paodynasty @ Jan 11 2013, 22:17 ) *
Κι εγώ τον πίστευα αυτόν για τον Παναθηναικό

Απο τότε έχουν περάσει αρκετά χρόνια και πολλοί αγώνες. Δεν είναι ο ίδιος παίκτης.
frenchman7
Μην ακούω για τον Χαινς.. Άμα δεν είχε μπει ακόμα ρολόι θα παίζαμε! Μπήκε και έδωσε μάχες.
badder
QUOTE (frenchman7 @ Jan 11 2013, 22:21 ) *
Μην ακούω για τον Χαινς.. Άμα δεν είχε μπει ακόμα ρολόι θα παίζαμε! Μπήκε και έδωσε μάχες.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά όλοι ακούμε όλους εφόσον σεβόμαστε κάποια πράγματα.

Το τι λέω για το συγκεκριμένο ματς δεν σημαίνει ότι δεν τον θεωρώ καλό παίκτη. Ναι στην άμυνα έδωσε μάχες αλλά στην επίθεση ήταν βιαστικός και επιπόλαιος, έχανε πέναλτι με την εμμονή του για κάρφωμα και το να θέλει να βάλει καλάθι με 3 γύρω του. Το ότι μαχόταν να βάλει καλάθι με 3 ντερέκια απο πάνω του όντως τον κάνει μαχητή, αλλά δεν τον κάνει και έξυπνο. Η επιλογή του ήταν λάθος, το κίνητρο σωστό. Αλλά εδώ κρίνουμε τις επιλογές. Τα κίνητρα είναι για την φιλολογία μετά τον αγώνα.
dimit
1) Με τοσο γρηγορο ροτεισον στους περιφεριακους, πως ειναι δυνατο να βρει καπιος απο αυτους ρυθμο?
2) με την πενταδα που ειχε περιφερια Μανταρη-Γκετσεβιτσιους- Παπ ο Μπαρτζωκας περιμενε να βαλουμε καλαθη?
3) Χωρις σεμαρντινι ποσο θα ηταν η διαφορα?
4) Καλα να ειμαστε τρελα ντεφορμε. Ειναι αναγκη να κανουμε και τη μια μαλ... μετα την αλλη?
damian
QUOTE (badder @ Jan 11 2013, 22:21 ) *
Απο τότε έχουν περάσει αρκετά χρόνια και πολλοί αγώνες. Δεν είναι ο ίδιος παίκτης.


Μάλλον εννοεί ότι τον ήθελε για τώρα
badder
Ο Χαινς συνεχίζει λες και δεν έχει επίγνωση του τι κάνει...
aegeansheed
Ο Σάδα έχει πιο ζωντανό/ιπτάμενο μαλί ακόμα και από τον Μπαζίλε...
badder
Ο μόνος που έπαιξε σωστά στο 5 ήταν ο Σερμαντίνι και καθόταν στο πάγκο όσο εμείς τρώγαμε καλάθια για πλάκα μέσα στη ρακέτα. Το ξεχάσανε?

Δείχνουμε σημάδια καλύτερης λειτουργίας, αλλά αν δεν μπουν τα σουτ απέξω, δεν έχουμε ελπίδα. Στη ρακέτα απλά δεν υπάρχουμε.

Και συνεχίζουν να με απογοητεύουν... Σπανούλης συνεχίζει πολύ αρνητικά....
giorgos14
4 ατομα τρεχουν να καλυψουν την ανυπαρκτη αμυνα που παιζεις αρχηγε...μπραβο
badder
Μεγάλος παίκτης ο Σπανούλης αλλά αν δεν έπαιζε σήμερα μπορεί και να το χτυπάγαμε το ματς, και για τον Χαινς το ίδιο ισχύει.

Παίξαμε στα ίσια την Μπαρτσελόνα στο 2ο ημίχρονο και αν δεν κάναμε τραγικά λάθη θα το χτυπάγαμε εύκολα. Το παιχνίδι όμως χάθηκε στο πρώτο μέρος όπου φοβόμασταν και τον ίσκιο μας. Οι παίκτες απλά ήθελαν να διώξουν την μπάλα από τα χέρια τους.

Η άμυνα τους είναι όντως πολύ καλή αλλά διαρκεί λίγο όπως φάνηκε γιατί είναι πολύ απαιτητική σε φυσική κατάσταση. Γενικά καλή προσπάθεια με διαχειρίσιμη διαφορά πόντων για τον β γύρο. Ας μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Μια ήττα στη Βαρκελώνη δεν είναι εκτός προγράμματος. Απλά με τσαντίζει γιατί εμείς φταίμε που δεν το παλαίψαμε στα ίσια. Δεν ήταν η Μπάρτσα που ήταν κλάση ανώτερη.

Πάμε για το επόμενο τώρα.... Αυτό που βλέπω όμως είναι ο Μπάρτζι σε αντίθεση με τον Ιβκοβιτς δεν είναι το ίδιο άνετος να κρατήσει τον Σπανούλη στον πάγκο όταν δεν τραβάει και στην ουσία ζημιώνει την ομάδα.

Με τον Σερμα έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν είναι αστέρι αλλά θα δώσει μια διάσταση που δεν είχαμε. Ελπίζω να τον αξιοποιήσει σωστά ο Μπάρτζι.
T.W.Is.M.
Πιστευω οτι παιξαμε καλυτερα απο τα δυο προηγουμενα ματς(αντε, ας εξαιρεσουμε το α ημιχρονο της Βιτορια). Απλα και ο αντιπαλος ηταν καλυτερος. Σιγα σιγα πιστευω οτι θα ανεβαινουμε. Τη ζημια μας την εκανε ο Τομιτς λογω κακου ματσαρισματος(κι οχι ο Λορμπεκ που ειναι πληρεστερος και καλυτερος παιχτης) και οι πλει μεικερ, οχι τοσο με τη δημιουργια(που ξερουμε οτι την εχουν), αλλα με το σκοραρισμα(που ειναι πιο ασταθμητος παραγοντας).
Λογικη διαφορα, ηττα εντος προγραμματος ηταν(οσο κι αν ολο και καποιος θα βρεθει να φερει την καταστροφη). Καλος ο Σερμαντινι, αλλα οχι ψηλος που θα παιξει με πλατη. Στα πρωτα 1-2 μετρια(ή ασχημα) ματς θα ακουστει κι αυτο το παραπονο και θα σχολιαστει οτι δεν ειναι ο ψηλος που θελαμε(λες και υπαρχουν στην Ευρωπη ψηλοι που παιζουν με πλατη). Συνεχιζουμε...
dimit
1)Ο ιβκοβιτς εφτιαξε ομαδα οπου ο Σπανουλης ηταν πρωτος μκεταξυ ισων. Ο Μπαρτζωκας εχει φτιαξει τον Σπανουλιακο. Τα παντα περιστρεφονται γυρω απο τον Σπανουλη και για τον Σπανουλη. Το νταπα ντουπα του, οι ατελειωτες τριπλες του στο κεντρο θυμιζουν Ουκιτς.
2) Ο Ιβκοβιτς ανεδειξε τους νεους παικτες . Ο Μπαρτζωκας τους απαξιωνει. Σημερα δε θυμαμαι να ειδαμε μαζι Μαντζαρη Σλουκα
3) Ποσες φορες πρεπει να κανει την ιδια βλακεια ο Χαινς?
4) Το ανεκδοτο Μαυροειδης τελειωσε. Α:ντε να τελειωνει και το ανεκδοτο Γκετσεβιτσιους. 12αδα ο Κατσιβελης. Ετσι κι αλλιως η ομαδα δε παει Λονδινο.
5) Το καλοκαιρι πιστευα και Μπαρτζωκα και Πεδουλακη. Εκανα λαθος και για τους δυο
Ilias7
Κακή εμφάνιση και σήμερα άσχετα αν κυνηγήσαμε το παιχνίδι ως το τέλος (όσο μπορούσαμε).

Ώρες ώρες νιώθω ότι παίζουμε χωρίς πλάνο, απλά πάμε στη επίθεση και ότι βγει. Αυτό δε μου αρέσει καθόλου. Κάτι το οποίο πριν από ένα μήνα δε γινόταν.

Σχεδόν σε όλα τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και αφού είχαμε πλησιάσει πάλι και πάλι στο σκορ κάναμε λάθος επιλογές τόσο επιθετικά όσο και με κακές αμυντικές αντιδράσεις.. Κατά τη γνώμη κάθε φορά που μειώναμε τη διαφορά η Μπαρτσελόνα με ευκολία την αύξανε.

Αυτό που λείπει από την ομάδα είναι η ενέργεια και τη μεγαλύτερη ενέργεια στην ομάδα τη βγάζει ο Παπανικολάου.Όσο αυτός θα είναι ντεφορμέ τόσο θα έχουμε πρόβλημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο επιμονή με το Σπανούλη. Όχι από άποψη χρόνου συμμετοχής αλλά από αριθμό προσπαθειών και ειδικά κάτω από δύσκολες συνθήκες. Όλη η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Σπανούλη. Έπρεπε να το εκμεταλλευτούμε αυτό.

Κατά διαστήματα παίξαμε καλή άμυνα αλλά δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην επίθεση.

Ωραίος ο Σερμαντίνι. Πιστεύω θα βρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής. Έδειξε θετικά στοιχεία..Είναι κανονικό 5αρι.
mixalisgate7
Σύμφωνω σε όλα με τους dimit & Ilias7
duncan21
Ο Σλούκας γιατί έπαιξε μόνο 4 λεπτά?Και ο Σπανούλης και ο Law εκτός του ότι ήταν τραγικοί επιθετικά,ήταν κι αμυντικά ανύπαρκτοι σήμερα.Aλλά τι λέω,που να βρει τα @@ ο Μπαρτζώκας ώστε να παγκώσει τον Σπανούλη για χάρη του Σλούκα και του κάθε Σλούκα...Έχει κάψει τον Γκέτσε μ' αυτά τα 1-2λεπτα που παίζει,προβλέπω να συμβαίνει το ίδιο και με τον Κώστα.

Πόνεσαν λίγο τα μάτια μας στην επίθεση αλλά δεν πρόκειται ξανασυμβεί το ίδιο.Τόσα τραγικά ήταν τα τελειώματα μας κοντά στο καλάθι σε σημείο που μου πέρασε απ' το μυαλό "μήπως είμαι αυστηρός με το Μαυροειδή?".Απλά κακή βραδιά επιθετικά που παρ' όλα αυτά καταφέραμε να μείνουμε στο ματς λόγω Πέρο.

Η Μπάρτσα δε με πείθει.Πρώτον γιατί έπρεπε να 'χε λήξει το παιχνίδι στους 15-20 πόντους με την εικόνα που παρουσίασε ο Οσφπ επιθετικά αλλά και αμυντικά και δεύτερον,ο Ναβάρο βγάζει πάρα πολλούς τραυματισμούς και πιθανότατα θα τους στοιχίσει αγωνιστικά-ψυχολογικά μέσα στη χρονιά.

υ.γ Ο Σάρας κλασσικά,ξεμπούκωσε με μας.
badder
Το αν θα πάμε Λονδίνο είναι νωρίς ακόμα να το συζητάμε. Μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ λέγαμε ότι ούτε στους 16 δεν περνάμε. Έχει πολύ δρόμο ακόμα και πολλά αλλάζουν.

Δεν παίξαμε τραγικά... απλά δεν παίξαμε όσο μπορούσαμε. Και εδώ είναι το λάθος του Μπάρτζι ο οποίος νομίζω ότι δεν διάβασε το παιχνίδι σωστά και άφηνε μέσα Σπαν και Χαινς ενώ έβλεπε ότι ζημίωναν την ομάδα. Ειλικρινά νομίζω ότι αν τους άφηνε πρισσότερο στο πάγκο θα είχαμε μάλλον κερδίσει.

Έχω μια θεωρία που ίσως είναι λάθος. Ο Μπάρτζι δεν μπορεί να διαβάσει καλά μια ομάδα που δεν έχει ξανασυναντήσει. Αλλά αν την έχει ξανασυναντήσει ξέρει τι να κάνει και την απομυθοποιεί. Έτσι μπόρεσε να πάρει σερί τον 2ο γύρο των 24. Και έτσι ελπίζω να γίνει και τώρα.

Τώρα όντως ισχύει η υπομονή και η πεπόιθηση ότι όλα θα βελτιωθούν. Να το δείξουμε εντός έδρας στο γήπεδο όμως, όπως με τη Μπεσίκτας. Το χρειαζόμαστε.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.