Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ Α1-Α2 2008
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Live strong
QUOTE(berry the truth @ Jul 24 2008, 02:29 ) *
Διαζύγιο με Τσοπανάκο και Αναγνωστόπουλο οι Εσπερίδες
Οι Εσπερίδες ανακοίνωσαν χθες την λύση της συνεργασίας, με τους προπονητές υποδομών Δημήτρη Τσοπανάκο (νεανίδες) και Πέτρο Αναγνωστόπουλο (κορασίδες) . Στην ανακοίνωση η διοίκηση των Εσπερίδων ευχαριστεί δημόσια και τους δύο τεχνικούς για την προσφορά τους (ο Αναγνωστόπουλος μάλιστα χρημάτισε πέντε χρόνια προπονητής). Οι αντικαταστάστες τους θα ανακοινωθούν στις επόμενες μέρες .

Ελπίζω ο λόγος να μην ήταν η αποτυχία κορασίδων-νεανίδων τσο πρόφατο πανελλήνιο γιατί είναι για γέλια η απόφαση αυτή αν ισχύει.


Εμ βέβαια είναι για γέλια!!! αν είναι όποτε υπάρχει μια αποτυχία να πετάμε τους προπονητές, τότε δεν θα στέριωνε κανείς προπονητής σε ομάδα!
Άλλωστε το ποιος θα έπαιρνε το πανελλήνιο ήταν γνωστό από την αρχή! Δεν υπάρχει ομάδα που μπορεί να χτυπήσει τα Λιόσια, για την ώρα τουλάχιστον! και το λέω με κάθε ειλικρίνεια!!!
tsops
QUOTE
Άρης Χολαργού ανακοίνωσε την απόκτηση της Ταμάρα Μπόουι για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Η 27άχρονη φόργουορντ, που είχε περάσει τη σεζόν 2003-2004 από τον Πειραϊκό θα πλαισιώσει την έτερη Αμερικανίδα του συλλόγου Μπρουκ Ριβς.
Πέρυσι, η Μπόουι αγωνίστηκε στο Ισραήλ και στη Χάποελ Τελ Αβίβ όπου αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ και ριμπάουντερ του πρωταθλήματος με 24.8 πόντους και 12.9 ριμπάουντ μέσο όρο. Πριν αρχίσει το ταξίδι στην Ευρώπη όμως, η Μπόουι αγωνίστηκε στο κολέγιο Μπολ Στέιτ, όπου το όνομά της φιγουράρει σε υψηλές θέσεις σε αρκετές λίστες στατιστικών κατηγοριών στην ιστορία του κολεγίου.

Είναι η πρώτη σκόρερ στην ιστορία του κολεγίου με 2.091 πόντους, σε κοψίματα με 152 και δεύτερη σε ριμπάουντ με 933.

Από τους φίλους μας στο basketblog.gr


Παρεπιπτόντως, επειδή γνωρίζω τη παίκτρια, θεωρώ ότι θα βοηθήσει πολύ τον Άρη, είναι εξαιρετική παίκτρια, πλαισιώνει το ρόλο της Ριβς ελευθερώνοντάς την περιφερειακή της κίνηση (και παράλληλα αναλαμβάνοντας εκείνη τα "σκουπίδια" tongue.gif ). Αρκεί να προσαρμοστεί γρήγορα wink.gif
Angelo
QUOTE(Live strong @ Jul 24 2008, 09:17 ) *
Εμ βέβαια είναι για γέλια!!! αν είναι όποτε υπάρχει μια αποτυχία να πετάμε τους προπονητές, τότε δεν θα στέριωνε κανείς προπονητής σε ομάδα!
Άλλωστε το ποιος θα έπαιρνε το πανελλήνιο ήταν γνωστό από την αρχή! Δεν υπάρχει ομάδα που μπορεί να χτυπήσει τα Λιόσια, για την ώρα τουλάχιστον! και το λέω με κάθε ειλικρίνεια!!!

Τσοπς και Πέτρο για μία ακόμη φορά βρήκαν την εύκολη λύση, αντί ν αλλάξουν φιλοσοφία και τρόπο δουλειάς, έδιωξαν τους προπονητές... Ελπίζω να βρείτε γρήγορα τη νέα σας Ιθάκη, και μαζί ανθρώπους που εκτός από τις μπασκετικές σας γνώσεις, να εκτιμήσουν και το ήθος σας που είναι σπάνιο... Καλό καλοκαίρι και γρήγορα επιστροφή στους πάγκους και για τους δυό σας...
doraki7
QUOTE(Angelo @ Jul 24 2008, 12:48 ) *
Τσοπς και Πέτρο για μία ακόμη φορά βρήκαν την εύκολη λύση, αντί ν αλλάξουν φιλοσοφία και τρόπο δουλειάς, έδιωξαν τους προπονητές... Ελπίζω να βρείτε γρήγορα τη νέα σας Ιθάκη, και μαζί ανθρώπους που εκτός από τις μπασκετικές σας γνώσεις, να εκτιμήσουν και το ήθος σας που είναι σπάνιο... Καλό καλοκαίρι και γρήγορα επιστροφή στους πάγκους και για τους δυό σας...

Αν δεν κάνω λάθος ο επικοινωνιολόγος όπως τον λέτε (γιατί εγώ τον λέω αλλιώς) είχε τις προάλλες φωτό στο ΦΩΣ τον Σόφτση με λεζάντα: «Ο προπονητής νέων γυναικών στον οποίο δεν μπορεί να χρεωθεί ο υποβιβασμός της Εθνικής»!!!!
Είδατε ο «τύπος»;;; Η τέταρτη εξουσία είναι!!!! Σαν το «εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες» μου ακούγεται αυτό. Μου το έλεγε και κάποια συμπαίκτριά μου αυτό όταν κάναμε σκληρή προπόνηση και γέλαγα τότε. Που να φανταστώ ότι ο τίτλος του γνωστού θρίλερ θα ταίριαζε απόλυτα πλέον στον χώρο μας.
Αλλά και εσείς ρε παιδιά τα ξέρατε αυτά. Δεν τα ξέρατε;;;;
Γιατί από ότι ακούω άλλα λέγατε όταν ήσασταν έξω από τις Εσπερίδες, άλλα λέγατε όταν είσασταν μέσα και άλλα θα λέτε τώρα που φύγατε. Τι κρίμα.
Δουλίτσα, συναλλαγή, δημόσιες σχέσεις, σχεδιασμοί επί χάρτου και όλα για την δημοσιότητα των πέντε λεπτών.
Και βλέπετε κρατιέμαι ακόμα και δεν μιλάω για φιλοσοφίες, τρόπους δουλειάς, Ιθάκες, γνώσεις και ήθος.
soouza
QUOTE(berry the truth @ Jul 24 2008, 02:29 ) *
Διαζύγιο με Τσοπανάκο και Αναγνωστόπουλο οι Εσπερίδες
Οι Εσπερίδες ανακοίνωσαν χθες την λύση της συνεργασίας, με τους προπονητές υποδομών Δημήτρη Τσοπανάκο (νεανίδες) και Πέτρο Αναγνωστόπουλο (κορασίδες) . Στην ανακοίνωση η διοίκηση των Εσπερίδων ευχαριστεί δημόσια και τους δύο τεχνικούς για την προσφορά τους (ο Αναγνωστόπουλος μάλιστα χρημάτισε πέντε χρόνια προπονητής). Οι αντικαταστάστες τους θα ανακοινωθούν στις επόμενες μέρες .

Ελπίζω ο λόγος να μην ήταν η αποτυχία κορασίδων-νεανίδων τσο πρόφατο πανελλήνιο γιατί είναι για γέλια η απόφαση αυτή αν ισχύει.

Καησπέρα.Άλλο και τούτο 68.gif Διαφορά φιλοσοφίας πάλι?

Προσοχή-προσοχή!Θα έρθει η ώρα,αν δεν έχει ήδη έρθει,που οι υγιείς θα αποβληθούν από το σύστημα και θα επιβιώνουν οι γλύφτες και τα κολλητάρια των προέδρων!
kopa5
QUOTE(soouza @ Jul 24 2008, 18:17 ) *
Καησπέρα.Άλλο και τούτο 68.gif Διαφορά φιλοσοφίας πάλι?

Προσοχή-προσοχή!Θα έρθει η ώρα,αν δεν έχει ήδη έρθει,που οι υγιείς θα αποβληθούν από το σύστημα και θα επιβιώνουν οι γλύφτες και τα κολλητάρια των προέδρων!

Αγαπητέ μου, στη ζωή οι άξιοι και οι εργατικοί επιβιώνουν πάντα! Οι γλύφτες και τα κολλητάρια είναι για λίγο στην επιφάνεια και μετά χάνονται...
Στο μπάσκετ θα δεις οτι οι ικανοί είχαν επιτυχίες όπου και αν δούλεψαν, ενώ οι οι "άλλοι" πουθενά δεν έκαναν τίποτα σημαντικό...
soouza
QUOTE(kopa5 @ Jul 24 2008, 18:31 ) *
Αγαπητέ μου, στη ζωή οι άξιοι και οι εργατικοί επιβιώνουν πάντα! Οι γλύφτες και τα κολλητάρια είναι για λίγο στην επιφάνεια και μετά χάνονται...
Στο μπάσκετ θα δεις οτι οι ικανοί είχαν επιτυχίες όπου και αν δούλεψαν, ενώ οι οι "άλλοι" πουθενά δεν έκαναν τίποτα σημαντικό...

Δε γνωρίζω τι σε ερέθισε κι απαντάς μια και το σχόλιο μου είναι γενικό.Το αν οι εργατικοί επιβιώνουν όπως λέγεις το γνωρίζω άριστα!Μη με εξετάζεις!

Στο μπάσκετ δε συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.Μη συμφωνούμε,διαφωνόντας!

Το αν επιβιώνουν οι γνωστοί-άγνωστοι στο μπάσκετ φαίνεται,αν δε το βλέπεις δεν πειράζει.Επαναλαμβάνω πως μίλησα γενικά κι εσύ φιλοσόφησες μάλλον προς το ειδικά tongue.gif
kopa5
QUOTE(soouza @ Jul 24 2008, 18:35 ) *
Δε γνωρίζω τι σε ερέθισε κι απαντάς μια και το σχόλιο μου είναι γενικό.Το αν οι εργατικοί επιβιώνουν όπως λέγεις το γνωρίζω άριστα!Μη με εξετάζεις!

Στο μπάσκετ δε συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.Μη συμφωνούμε,διαφωνόντας!

Το αν επιβιώνουν οι γνωστοί-άγνωστοι στο μπάσκετ φαίνεται,αν δε το βλέπεις δεν πειράζει.Επαναλαμβάνω πως μίλησα γενικά κι εσύ φιλοσόφησες μάλλον προς το ειδικά tongue.gif

Δεν με ερέθισε κάτι συγκεκριμένα, απλά επειδή είσαι προπονητής, αν έχω καταλάβει καλά, βρίσκω λίγο άκομψο να πετάς υπονοούμενα για συναδέλφους σου! Εκτός αν πιστεύεις οτι εσύ έχεις αδικηθεί προσωπικά... Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις μάλλον επώνυμα και να μην κρύβεσαι πίσω από εκφράσεις τύπου "γνωστοί-άγνωστοι".
Όλα αυτά στα λέω με απόλυτα καλή πρόθεση.
soouza
QUOTE(kopa5 @ Jul 24 2008, 18:45 ) *
Δεν με ερέθισε κάτι συγκεκριμένα, απλά επειδή είσαι προπονητής, αν έχω καταλάβει καλά, βρίσκω λίγο άκομψο να πετάς υπονοούμενα για συναδέλφους σου! Εκτός αν πιστεύεις οτι εσύ έχεις αδικηθεί προσωπικά... Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις μάλλον επώνυμα και να μην κρύβεσαι πίσω από εκφράσεις τύπου "γνωστοί-άγνωστοι".
Όλα αυτά στα λέω με απόλυτα καλή πρόθεση.

Mε απόλυτα καλή πρόθεση υποστηρίζω τους συναδέλφους που απελήθησαν κι κατακρίνω τους αυλικούς που καταστρέφουν.Προσωπικά δεν αδικήθηκα ever.Πήρα και παίρνω αυτό που μου αξίζει χωρίς(........).Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από φράσεις και μόλις είμαι 100% έτοιμος θα μιλήσω.Έχε μου εμπιστοσύνη και μη βιάζεσαι να κρίνεις ένα post εκτός κι αν νομίζεις εσύ πως αδικήσε tongue.gif laugh.gif
kopa5
QUOTE(soouza @ Jul 24 2008, 18:49 ) *
Mε απόλυτα καλή πρόθεση υποστηρίζω τους συναδέλφους που απελήθησαν κι κατακρίνω τους αυλικούς που καταστρέφουν.Προσωπικά δεν αδικήθηκα ever.Πήρα και παίρνω αυτό που μου αξίζει χωρίς(........).Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από φράσεις και μόλις είμαι 100% έτοιμος θα μιλήσω.Έχε μου εμπιστοσύνη και μη βιάζεσαι να κρίνεις ένα post εκτός κι αν νομίζεις εσύ πως αδικήσε tongue.gif laugh.gif

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το πως σκέφτονται οι παράγοντες σε όλες τις ομάδες, ανδρικές και γυναικείες. Τα ίδια συνέβαιναν και τότε που έπαιζα εγώ μπάσκετ, όμως επιμένω οτι και τότε οι ικανοί επιβίωναν.
Όσο για μένα, το τρένο της καριέρας πέρασε πριν μερικά χρόνια και δεν το πρόλαβα, με δική μου ευθύνη (εργασία)... Ας το προλάβει τουλάχιστον η κόρη μου που τώρα αρχίζει να μας ζητάει συνεχώς μπάλες και μπασκέτες. ( Angelo, δεν ξεχνάω οτι είπες πως θα την αναλάβεις! biggrin.gif )

Αγαπητέ σόουζα, ελπίζω να μην σε στεναχώρησα, απλά μου αρέσει να παίρνω θέση ως απλός παρατηρητής. Σου εύχομαι τα καλύτερα! bball.gif
soouza
QUOTE(kopa5 @ Jul 24 2008, 19:01 ) *
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι το πως σκέφτονται οι παράγοντες σε όλες τις ομάδες, ανδρικές και γυναικείες. Τα ίδια συνέβαιναν και τότε που έπαιζα εγώ μπάσκετ, όμως επιμένω οτι και τότε οι ικανοί επιβίωναν.
Όσο για μένα, το τρένο της καριέρας πέρασε πριν μερικά χρόνια και δεν το πρόλαβα, με δική μου ευθύνη (εργασία)... Ας το προλάβει τουλάχιστον η κόρη μου που τώρα αρχίζει να μας ζητάει συνεχώς μπάλες και μπασκέτες. ( Angelo, δεν ξεχνάω οτι είπες πως θα την αναλάβεις! biggrin.gif )

Αγαπητέ σόουζα, ελπίζω να μην σε στεναχώρησα, απλά μου αρέσει να παίρνω θέση ως απλός παρατηρητής. Σου εύχομαι τα καλύτερα! bball.gif

Kι εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα!Και αφού το δικό σου τρένο πέρασε,ας καθοδηγήσεις την κόρη σου να το προλάβει,που θα σε χαροποιήσει δις! smile.gif
berry the truth
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 23 2008, 22:26 ) *
Κρίστεν Ράσμουνσεν για την θέση του σέντερ και Μπράντι Χόσκινς για την θέση του φόργουορντ έκλεισε ο Παναθηναϊκός. Η πρώτη με 8χρονη θητεία στο WNBA, η δεύτερη με περσινή παρουσία στον αστέρα εξαρχείων.


ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ράσμουσεν και Χόσκινς στο "τριφύλλι"!

Έκλεισε το δίδυμο ξένων του Παναθηναϊκού

Τις δύο ξένες του για την νέα σεζόν έκλεισε ο Παναθηναϊκός που θέλει να επιστρέψει και πάλι δυναμικά στο προσκήνιο του γυναικείου μπάσκετ. Οι "πράσινοι" απέκτησαν την Κρίστεν Ράσμουσεν και την Μπράντι Χόσκινς.

Η πρώτη είναι μια πολύπειρη 30χρονη σέντερ (1.88) με οκτώ χρόνια εμπειρία από το WΝΒΑ, η οποία είναι απόφοιτος του Μίτσιγκαν Στέιτ (12,7π-8,2ρ), στο οποίο κατέχει το ρεκόρ στις τάπες στην ιστορία του κολεγίου. Η καλύτερη της χρονιά ήταν η τελευταία όταν αναδείχτηκε MVP της ομάδας, ήταν πρώτη στην περιφέρια Big Ten σε ριμπάουντ (9,8) και νταμπλ-νταμπλ και επιλέχτηκε στην καλύτερη πεντάδα της περιφέρειας (14,8π-9,8ρ)

Επιλέχτηκε στο Νούμερο 51 του ντραφτ του 2000 από την Γιούτα στην οποία έπαιξε μόλις ένα ματς και αποχώρησε για το Μαϊάμι, όπου σε 25 αγώνες είχε μέσο όρο 5 πόντους. Εκεί θα μείνει για άλλα δύο χρόνια προσπαθώντας να προσαρμοστεί και το 2003 πηγαίνει στην Ιντιάνα, όπου θα κάτσει άλλες δύο χρονιές ανεβάζοντας την πρώτη τα νούμερά της. Ακολουθούν άλλες πέντε ομάδες μέσα σε τέσσερα χρόνια (Χιούστον, Σάρλοτ, Φοίνιξ, Κονέκτικατ και Μινεσότα φέτος). Με την Λινξ αυτή την χρονιά έχει 3,1 πόντους και 2,6 σε 24 ματς από τον πάγκο.

Αναλυτικά...
2000 (Γιούτα): 1αγ-9,0λ-0,0π-2,0ρ-1,0ασ-1,0κλ-0,0κοψ-1,0λ
2000 (Μαϊάμι): 25αγ-18,2λ-5,0π-3,8ρ-1,1ασ-1,0κλ-0,6κοψ-1,1λ-84%β-35%σ-29%τρ
2001 (Μαϊάμι): 28αγ-14,9λ-2,7π-3,1ρ-0,6ασ-0,4κλ-0,5κοψ-1,1λ-75%β-36%σ-25%τρ
2002 (Μαϊάμι): 31αγ-21,7λ-5,5π-3,8ρ-1,3ασ-0,6κλ-0,5κοψ-1,2λ-85%β-55%σ-43%τρ
2003 (Ιντιάνα): 33αγ-24,7λ-6,8π-3,5ρ-1,9ασ-0,7κλ-0,4κοψ-1,4λ-79%β-47%σ-47%τρ
2004 (Ιντιάνα): 33αγ-21,0λ-4,6π-3,4ρ-1,4ασ-0,6κλ-0,4κοψ-1,0λ-79%β-41%σ-37%τρ
2005 (Χιούστον): 24αγ-21,8λ-5,0π-3,2ρ-0,9ασ-0,5κλ-0,7κοψ-0,8λ-73%β-48%σ-33%τρ
2005 (Σάρλοτ): 3αγ-9,7λ-2,0π-1,7ρ-0,7ασ-0,3κλ-0,0κοψ-0,3λ-0%β-50%σ-67%τρ
2006 (Φοίνιξ): 34αγ-26,7λ-4,3π-6,1ρ-2,1ασ-0,8κλ-0,8κοψ-0,9λ-60%β-51%σ-43%τρ
2007 (Κονέκτικατ): 33αγ-15,8λ-3,5π-2,8ρ-0,9ασ-0,3κλ-0,2κοψ-1,06λ-81%β-41%σ-56%τρ
2008 (Μινσεσότα): 24αγ-12,9λ-3,1π-2,6ρ-1,0ασ-0,4κλ-0,2κοψ-0,75λ-71%β-45%σ-50%τρ

Στην Ευρώπη έχει αγωνιστεί στα δυνατά πρωταθλήματα της Ισπανίας (Εστουντιάντες, Καντίθ, Σαραγόσα) και Γαλλίας (Καλέ).

Η δεύτερη ξένη της ομάδας είναι η γνωστή στο ελληνικό κοινό Μπράντι Χόσκινς, η οποία είναι γκαρντ, 23 χρονών με ύψος 1.75 που την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε με την φανέλα του Αστέρα Εξαρχείων σε 8 παιχνίδια έχοντας μέσο όρο 18,4π-4,2ρ-2,2ασ-1,6κλ-0,0κοψ-5,2λ-77%β-52%δ-43%τρ. Είναι απόφοιτος του Οχάιο Στέιτ, όπου την τελευταία χρονιά στις Μπάκις είχε 14,3 πόντους, 4,9 ασίστ και 3,6 ριμπάουντ αλλά ένας τραυματισμός στον αχίλλειο τένοντα την άφησε εκτός στα μέσα της σεζόν. Επιλέχτηκε στο νούμερο 33 του ντραφτ από την Σιάτλ Στορμ, η οποία ευελπιστεί σε μελλοντική συνεργασία.

BETSMART.GR
tsops
QUOTE(doraki7 @ Jul 24 2008, 17:13 ) *
Αλλά και εσείς ρε παιδιά τα ξέρατε αυτά. Δεν τα ξέρατε;;;;
Γιατί από ότι ακούω άλλα λέγατε όταν ήσασταν έξω από τις Εσπερίδες, άλλα λέγατε όταν είσασταν μέσα και άλλα θα λέτε τώρα που φύγατε. Τι κρίμα.
Δουλίτσα, συναλλαγή, δημόσιες σχέσεις, σχεδιασμοί επί χάρτου και όλα για την δημοσιότητα των πέντε λεπτών.


Είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ προσωπικά με το όλο θέμα για λόγους που έχω αναφερθεί στο παρελθόν και θα το κάνω, αλλά βλέποντας τέτοια ποστ, δεν έχω άλλη επιλογή από το να πω τα εξής τουλάχιστον για τον Πέτρο Αναγνωστόπουλο διότι προσωπικά μπορεί να μην με αγγίζουν οι απόψεις σου, αναφέρεσαι όμως σε έναν συνάδελφο τον οποίο γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια και εκτιμώ ιδιαίτερα.

Ανώνυμα ποστ που περιλαμβάνουν προσβλητικές και αόριστες φράσεις όπως οι παραπάνω για έναν αξιοπρεπή, επαγγελματία προπονητή που υπηρέτησε τις Εσπερίδες 5 χρόνια όπως ο Αναγνωστόπουλος, θεωρώ ότι μόνο ουσιώδη δεν είναι bball.gif

Με συγχωρείτε για το off topic παιδιά, αλλά θεωρώ άδικη την αυθαίρετη τοποθέτηση χωρίς αντίλογο smile.gif
BASKETBALL#6
QUOTE(tsops @ Jul 25 2008, 14:17 ) *
Είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ προσωπικά με το όλο θέμα για λόγους που έχω αναφερθεί στο παρελθόν και θα το κάνω, αλλά βλέποντας τέτοια ποστ, δεν έχω άλλη επιλογή από το να πω τα εξής τουλάχιστον για τον Πέτρο Αναγνωστόπουλο διότι προσωπικά μπορεί να μην με αγγίζουν οι απόψεις σου, αναφέρεσαι όμως σε έναν συνάδελφο τον οποίο γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια και εκτιμώ ιδιαίτερα.

Ανώνυμα ποστ που περιλαμβάνουν προσβλητικές και αόριστες φράσεις όπως οι παραπάνω για έναν αξιοπρεπή, επαγγελματία προπονητή που υπηρέτησε τις Εσπερίδες 5 χρόνια όπως ο Αναγνωστόπουλος, θεωρώ ότι μόνο ουσιώδη δεν είναι bball.gif

Με συγχωρείτε για το off topic παιδιά, αλλά θεωρώ άδικη την αυθαίρετη τοποθέτηση χωρίς αντίλογο smile.gif

41.gif
soouza
QUOTE(tsops @ Jul 25 2008, 14:17 ) *
Είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ προσωπικά με το όλο θέμα για λόγους που έχω αναφερθεί στο παρελθόν και θα το κάνω, αλλά βλέποντας τέτοια ποστ, δεν έχω άλλη επιλογή από το να πω τα εξής τουλάχιστον για τον Πέτρο Αναγνωστόπουλο διότι προσωπικά μπορεί να μην με αγγίζουν οι απόψεις σου, αναφέρεσαι όμως σε έναν συνάδελφο τον οποίο γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια και εκτιμώ ιδιαίτερα.

Ανώνυμα ποστ που περιλαμβάνουν προσβλητικές και αόριστες φράσεις όπως οι παραπάνω για έναν αξιοπρεπή, επαγγελματία προπονητή που υπηρέτησε τις Εσπερίδες 5 χρόνια όπως ο Αναγνωστόπουλος, θεωρώ ότι μόνο ουσιώδη δεν είναι bball.gif

Με συγχωρείτε για το off topic παιδιά, αλλά θεωρώ άδικη την αυθαίρετη τοποθέτηση χωρίς αντίλογο smile.gif

41.gif too
magickaminia
QUOTE(soouza @ Jul 25 2008, 14:58 ) *
41.gif too

Παιδια ολα τα στελεχη που αποτελουν ενα ζωντανο οργανισμο οπως ειναι μια ομαδα μπασκετ ειναι αναλωσιμα. Ειναι κριμα λοιπον να υπαρχουν τετοιου τυπου κακιες . Οι προπονητες εκτος απο επαγγελματιες ειναι και ανθρωποι. Αλλωστε δεν νομιζω οτι παιρνουν τρελα λεφτα αυτοι που ασχολουνται με υποδομες και τμηματα μικρων παιδιων. Λιγο σεβασμο παραπανω λοιπον για τον κοπο τους. Ο αναμαρτητος πρωτος τω λιθω βαλλετω. Μη προσωποποιειτε τις ομαδες με τους προπονητες. Δεν ειναι υποχρεωτικο να εχουν ταυτοσημες αποψεις. Ελπιζω να κλεισει το θεμα εδω. Κανει κακο νομιζω σε ολους.
berry the truth
Οι Εσπερίδες μετά την λύση της συνεργασίας με τους Δημ. Τσοπανάκο και Πέτρο Αναγνωστόπουλο , ανακοίνωσαν χθες την συμφωνία με δύο σημαντικά ονόματα που θα ασχοληθούν με τα τμήματα υποδομής του συλλόγου .Ο λόγος για τον Γρηγόρη Τασιόπουλο άμεσο συνεργάτη του Αλέκου Δάγλα στην γυναικεία ομάδα και υπεύθυνο σκάουτιγκ (βοηθός παλιότερα σε Δάφνη ,Παγκράτι και Κρόνο και επί χρόνια προπονητή της Ευρυάλης ) που αναλαμβάνει την ομάδα νεανίδων και τον Τζανή Αδάμ με μεγάλη θητεία σε συλλόγους Α1 και Α2 (Ακαδημία , Θρίαμβο , ΑΟΝΑ) που θα ηγηθεί του τμήματος κορασίδων . Οι ιθύνοντες του συλλόγου θέλησαν να διατηρήσουν χαμηλούς τόνους για την αλλαγή φρουράς σε τόσο νευραλγικά πόστα . Είναι γνωστό το πόσο σημαντικά θεωρούν αυτά τα τμήματα και έτσι προσπάθησαν και επέλεξαν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στον χώρο δημιουργώντας ένα πανίσχυρο τεχνικό τιμ στο σωματείο . Οι νέοι τεχνικοί συμφώνησαν ότι θα χαράξουν γενικότερα την πορεία και φιλοσοφία της διοίκησης της ομάδας στην ακαδημία της .

Να σημειωθεί ότι και οι δύο προπονητές θα δώσουν κατευθύνσεις για να συντελέσουν στην σωστή και απαραίτητη οργάνωση των ακαδημιών μαζί με τις προπονήτριες Μαρία Κότσυφα , Στέλλα Κομματά και Αθηνά Πάνια που θα έχουν την ευθύνη για την λειτουργία τους .

Ο Γρηγόρης Τασιόπουλος τόνισε: « Θεωρώ τιμή την επιλογή μου σε μια ομάδα με βαριά φανέλα και πιστεύω ότι θα ανταποκριθώ .Θα παίξει σημαντικό ρόλο η διπλή μου ιδιότητα και σαν συνεργάτης της γυναικείας ομάδας, στην οποία οι ομάδες υποδομής αποσκοπούν να προσφέρουν αθλήτριες στο εγγύς μέλλον. » .
Ο Τζανής Αδάμ είπε: «Είμαι συγκινημένος και παράλληλα ενθουσιασμένος γιατί οι Εσπερίδες που όλοι γνωρίζουν τι σημαίνει στον χώρο του γυναικείου μπάσκετ επέλεξαν εμένα για μια τόσο σημαντική δουλειά , την τεχνική ηγεσία της ομάδας κορασίδων . Αποδέχθηκα άμεσα την πρόταση αφού για μένα πέρα από την τιμή , αποτελεί μεγάλο στοίχημα να προσπαθήσω να περάσω τις εμπειρίες μου από την 20ετή ενασχόλησή μου στον χώρο, στα νέα παιδιά που οι Εσπερίδες έχουν φροντίσει να είναι τα καλύτερα στην ηλικία τους στην Ελλάδα.»

ohmy.gif Ο Αδάμ τόσα χρόνια στις γυναίκες (Α1 και Α2) και θα πάει κορασίδες; Και δηλώνει συγκινημένος και ενθουσιασμένος;
trefoil 13
QUOTE(berry the truth @ Jul 26 2008, 02:30 ) *
Οι Εσπερίδες μετά την λύση της συνεργασίας με τους Δημ. Τσοπανάκο και Πέτρο Αναγνωστόπουλο , ανακοίνωσαν χθες την συμφωνία με δύο σημαντικά ονόματα που θα ασχοληθούν με τα τμήματα υποδομής του συλλόγου .Ο λόγος για τον Γρηγόρη Τασιόπουλο άμεσο συνεργάτη του Αλέκου Δάγλα στην γυναικεία ομάδα και υπεύθυνο σκάουτιγκ (βοηθός παλιότερα σε Δάφνη ,Παγκράτι και Κρόνο και επί χρόνια προπονητή της Ευρυάλης ) που αναλαμβάνει την ομάδα νεανίδων και τον Τζανή Αδάμ με μεγάλη θητεία σε συλλόγους Α1 και Α2 (Ακαδημία , Θρίαμβο , ΑΟΝΑ) που θα ηγηθεί του τμήματος κορασίδων . Οι ιθύνοντες του συλλόγου θέλησαν να διατηρήσουν χαμηλούς τόνους για την αλλαγή φρουράς σε τόσο νευραλγικά πόστα . Είναι γνωστό το πόσο σημαντικά θεωρούν αυτά τα τμήματα και έτσι προσπάθησαν και επέλεξαν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στον χώρο δημιουργώντας ένα πανίσχυρο τεχνικό τιμ στο σωματείο . Οι νέοι τεχνικοί συμφώνησαν ότι θα χαράξουν γενικότερα την πορεία και φιλοσοφία της διοίκησης της ομάδας στην ακαδημία της .

Να σημειωθεί ότι και οι δύο προπονητές θα δώσουν κατευθύνσεις για να συντελέσουν στην σωστή και απαραίτητη οργάνωση των ακαδημιών μαζί με τις προπονήτριες Μαρία Κότσυφα , Στέλλα Κομματά και Αθηνά Πάνια που θα έχουν την ευθύνη για την λειτουργία τους .

Ο Γρηγόρης Τασιόπουλος τόνισε: « Θεωρώ τιμή την επιλογή μου σε μια ομάδα με βαριά φανέλα και πιστεύω ότι θα ανταποκριθώ .Θα παίξει σημαντικό ρόλο η διπλή μου ιδιότητα και σαν συνεργάτης της γυναικείας ομάδας, στην οποία οι ομάδες υποδομής αποσκοπούν να προσφέρουν αθλήτριες στο εγγύς μέλλον. » .
Ο Τζανής Αδάμ είπε: «Είμαι συγκινημένος και παράλληλα ενθουσιασμένος γιατί οι Εσπερίδες που όλοι γνωρίζουν τι σημαίνει στον χώρο του γυναικείου μπάσκετ επέλεξαν εμένα για μια τόσο σημαντική δουλειά , την τεχνική ηγεσία της ομάδας κορασίδων . Αποδέχθηκα άμεσα την πρόταση αφού για μένα πέρα από την τιμή , αποτελεί μεγάλο στοίχημα να προσπαθήσω να περάσω τις εμπειρίες μου από την 20ετή ενασχόλησή μου στον χώρο, στα νέα παιδιά που οι Εσπερίδες έχουν φροντίσει να είναι τα καλύτερα στην ηλικία τους στην Ελλάδα.»

ohmy.gif Ο Αδάμ τόσα χρόνια στις γυναίκες (Α1 και Α2) και θα πάει κορασίδες; Και δηλώνει συγκινημένος και ενθουσιασμένος;

Το δελτίο τύπου είναι να φανταστώ ε;; Κόσμος που έχει να γελάσει... Πολύ Αίσωπος ο συντάκτης.
Angelo
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 26 2008, 02:40 ) *
Το δελτίο τύπου είναι να φανταστώ ε;; Κόσμος που έχει να γελάσει... Πολύ Αίσωπος ο συντάκτης.

Συντάκτης είναι ο Θεοδοσιάδης και αυτό είναι σημερινό δημοσίευμα στο Φως... Ανεξάρτητα από τις δηλώσεις πάντως, έκαναν καλές επιλογές, και αναλύοντας το κείμενο φαίνεται και η διάθεση για αλλαγή φιλοσοφίας (που έλεγα πριν κάτι μέρες), και όχι μόνο αλλαγές προσώπων. Για να δούμε και το τι θα γίνει στην πράξη... Καλή δουλειά παιδιά...
koutsompolix
Ποια αλλαγη φιλοσοφιας μιλαμε??????ποιες ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ???που αγοραζουνκαθε χρονο παικτριες??να δουμε ποσες μικρες θα εχουν στη δωδεκαδα τους φετος..............................
Angelo
QUOTE(koutsompolix @ Jul 27 2008, 03:45 ) *
Ποια αλλαγη φιλοσοφιας μιλαμε??????ποιες ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ???που αγοραζουνκαθε χρονο παικτριες??να δουμε ποσες μικρες θα εχουν στη δωδεκαδα τους φετος..............................

Οι Εσπερίδες κάνουν πρωταθλητισμό, και από φέτος θα παίζουν και στην Ευρώπη μεσοβδόμαδα. Δεν γινεται να έχουν περισότερες από 1-2 μικρές στο ρόστερ. Το πρώτο θέμα φιλοσοφίας που έλεγα είναι αν θα παίζουν 7-8' εκεί που το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο είναι 30π υπέρ τους και το άλλο είναι με ποιόν θα κάνουν προπόνηση κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Αν είναι να κρατάνε σκορ και χρόνο στο διπλό των μεγάλων, όποιος και να είναι προπονητής κορασίδων, πίσω θα πηγαίνουν τα παιδιά και όχι μπροστά. Αν είναι να κάνουν στους 8 μήνες 5 με τις γυναίκες και 2 με τις νεάνιδες, γιατί έχουν κάποιο ματς με τον Πανιώνιο ή φάιναλ 4 και πανελλήνιο με νεάνιδες, πότε θα γίνουν ομάδα με τις πχ υπόλοιπες κορασίδες? Ο Πέτρος φέτος πλήρωσε για τα λάθη που έκαναν όλοι οι άλλοι μαζί, αυτή είναι η άποψή μου. Και αν η αλλαγή φιλοσοφίας είναι απλά η αλλαγή προπονητή, του χρόνου τέτοια εποχή τι θα γίνει, αν δεν πάρουντο πρωτάθλημα? Θα διώξουν κι αυτούς τους συναδέλφους σαν αποτυχημένους?
Για τις μεταγραφές διαφωνώ. Αν οι Εσπερίδες θέλουν να βγάλουν κάποια παίκτρια να παίξει στη μεγάλη ομάδα, και δεν έχουν ανάλογη ποιότητα στα παιδιά της υποδομής τους πρέπει να πάρουν κάποια επιπέδου Χατζηγιακουμή και να τη δουλέψουν, γιατί ό πήχυς στη γυναικεία τους ομάδα είναι πολύ ψηλά... Απλά θα είναι αμαρτία, να πάρουν ένα παιδί σαν κι αυτό και να μην του δώσουν ενδιαφέρον, συνθήκες σοβαρής δουλειάς και ευκαιρίες... Αυτά και προσωπικά δεν θα ανακατευτώ ξανά στα των Εσπερίδων, γιατί είμαι ανταγωνιστής και μερικές βρίσκουν ευκαιρία για ειρωνίες... Απόψεις καταθέτουμε, όποιος θέλει συμφωνεί, όποιος θέλει διαφωνεί...
MAGIC2008
QUOTE(koutsompolix @ Jul 27 2008, 00:45 ) *
Ποια αλλαγη φιλοσοφιας μιλαμε??????ποιες ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ???που αγοραζουνκαθε χρονο παικτριες??να δουμε ποσες μικρες θα εχουν στη δωδεκαδα τους φετος..............................


Καλα τα λες αλλα οι Εσπεριδες που θα παιζουν κι Ευρωπη μεσοβδομαδα μας μαρανανε? Εδω στους περισσοτερους Συλλογους Α1 ΚΑΙ Α2 κανουμε αμαν να δουμε καμμια νεανιδα η κορασιδα. Και φυσικα αναφερομαι για τον παγκο μονο, γιατι για να παιξουνε...... Βλεπεις το 90% των προπονητων ,εκτος του οτι δεν θελουνε μικρες ,ακομα και με 30 ποντους να χανει η ομαδα τους μικρη δεν βαζουν να παιξει μην τυχον και χασουν με 40 !!!! Ας θυμηθουμε την Ακαδημια 3-4 χρονια πριν, τον Παναθηναικο, την Αγια Παρασκευη, την Καστορια, τον Ατταλο κλπ. Μονο στα ΛΙΟΣΙΑ γινεται χρονια τωρα κατι το διαφορετικο με επιτυχιες που φαινονται. Και μετα παραπονιομαστε που το Γυναικειο Μπασκετ δεν παει μπροστα...
womanplayer
QUOTE(MAGIC2008 @ Jul 28 2008, 15:09 ) *
Καλα τα λες αλλα οι Εσπεριδες που θα παιζουν κι Ευρωπη μεσοβδομαδα μας μαρανανε? Εδω στους περισσοτερους Συλλογους Α1 ΚΑΙ Α2 κανουμε αμαν να δουμε καμμια νεανιδα η κορασιδα. Και φυσικα αναφερομαι για τον παγκο μονο, γιατι για να παιξουνε...... Βλεπεις το 90% των προπονητων ,εκτος του οτι δεν θελουνε μικρες ,ακομα και με 30 ποντους να χανει η ομαδα τους μικρη δεν βαζουν να παιξει μην τυχον και χασουν με 40 !!!! Ας θυμηθουμε την Ακαδημια 3-4 χρονια πριν, τον Παναθηναικο, την Αγια Παρασκευη, την Καστορια, τον Ατταλο κλπ. Μονο στα ΛΙΟΣΙΑ γινεται χρονια τωρα κατι το διαφορετικο με επιτυχιες που φαινονται. Και μετα παραπονιομαστε που το Γυναικειο Μπασκετ δεν παει μπροστα...


να θα δειτε νεανιδες και κορασιδες η καστορια η siemens η Λαρισσα κτλ ....
ptolemaidaras
QUOTE(womanplayer @ Jul 28 2008, 16:01 ) *
να θα δειτε νεανιδες και κορασιδες η καστορια η siemens η Λαρισσα κτλ ....

xaaaxaxaaxxaxaaaaaa
sofo17
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 28 2008, 16:28 ) *
xaaaxaxaaxxaxaaaaaa

pπιστευω πωσ υπαρχουν και αλλεσ ομαδες που νοιαζονται για τισ μικροτερεσ παιχτριεσ και τουσ δεινουν χρονο συμμετωχησ στα παιχνδια και αν χανουν οι ομαδεσ αλλα και αν κερδιζουν ουτοσ η αλλοσ μν περιμενουμε και πολυ περισσοτερα σπανια βλεπουμε μικροτερεσ παιχτριεσ να παιζουν βασικεσ η εστω να παιζουν αρκετα λεπτα.......!!!
Angelo
QUOTE(sofo17 @ Jul 29 2008, 00:11 ) *
pπιστευω πωσ υπαρχουν και αλλεσ ομαδες που νοιαζονται για τισ μικροτερεσ παιχτριεσ και τουσ δεινουν χρονο συμμετωχησ στα παιχνδια και αν χανουν οι ομαδεσ αλλα και αν κερδιζουν ουτοσ η αλλοσ μν περιμενουμε και πολυ περισσοτερα σπανια βλεπουμε μικροτερεσ παιχτριεσ να παιζουν βασικεσ η εστω να παιζουν αρκετα λεπτα.......!!!

Για Α1 και ειδικά τώρα με τις δύο ξένες είναι δύσκολο να σταθεί μικρή όσο καλή παίκτρια και να είναι... Όλα ξεκινάνε από την προπόνηση και τα φιλικά πάντως. Αν μια ομάδα παίζει 5 ον 5 και οι πιτσιρίκες δεν μπαίνουν μέσα, τότε πως να φτιάξουν την ψυχολογία και τις εικόνες για να μπουν στα επίσημα... Το σίγουρο είναι πως μπορούν να παίξουν κάποια λεπτά στο τέλος, κι από κει και πέρα αν η εικόνα τους πείσει οτι μπορούν, να πάρουν και χρόνο πιο πριν... Ο χρόνος συμετοχής και ο σεβασμός κερδίζονται, δεν χαρίζονται... Για Α2 διαφωνώ, υπάρχει τεράστια διαφορά επιπέδου, μια ποιοτική μικρή στα περισσότερα ματς μπορεί και πρέπει να είναι πρωταγωνίστρια... Συμφωνώ οτι ο χρόνος που έπαιξαν οι μικρές μας στην Α2 φέτος τους έκανε καλό και για τα αντίστοιχα πανελλήνια πρωταθλήματα, αλλά και για τις υποχρεώσεις τους με τις διάφορες Εθνικές. Γι αυτό άλωστε κρατήσαμε 6 γυναίκες στο ρόστερ μαζί με τις ξένες, και αφήσαμε 6 θέσεις για αυτές, για να είμαστε υποχρεωμένοι να τους δώσουμε ευκαιρίες και φέτος. Όμως το ποιά θα κερδίσει ευκαιρίες και χρόνο συμετοχής στην Α1, και ειδικά στα δύσκολα, εξαρτάται αποκλειστικά απ αυτές...
magickaminia
QUOTE(sofo17 @ Jul 29 2008, 00:11 ) *
pπιστευω πωσ υπαρχουν και αλλεσ ομαδες που νοιαζονται για τισ μικροτερεσ παιχτριεσ και τουσ δεινουν χρονο συμμετωχησ στα παιχνδια και αν χανουν οι ομαδεσ αλλα και αν κερδιζουν ουτοσ η αλλοσ μν περιμενουμε και πολυ περισσοτερα σπανια βλεπουμε μικροτερεσ παιχτριεσ να παιζουν βασικεσ η εστω να παιζουν αρκετα λεπτα.......!!!

Φιλε Σοφο το σχολιο δεν ειναι θετικο οσον αφορα τις ομαδες που αναφερονται.Απλα αυτες οι ομαδες βαρεσαν ουσιαστικα κανονι και γι αυτο θα κατεβουν με νεαρα κοριτσια. Για φαντασου ομαδα απο αυτες απεναντι σε Εσπεριδες 'η Αθηναικο ποσους ποντους θα φαει στο κεφαλι. Καλο για το γυναικειο μπασκετ ειναι το να εχουμε ομαδες με νεαρα κοριτσια που να συμπληρωνουν ομως το ροστερ των ομαδων τους οπως συμβαινει π.χ. στα Λιοσια που υπαρχει μιξη νεων και εμπειρων κοριτσιων. Οι ομαδες που αναφερει η womanplayer ισως δεν υπαρχουν στο μπασκετικο χαρτη του χρονου.
MAGIC2008
QUOTE(Angelo @ Jul 29 2008, 08:47 ) *
Για Α1 και ειδικά τώρα με τις δύο ξένες είναι δύσκολο να σταθεί μικρή όσο καλή παίκτρια και να είναι... Όλα ξεκινάνε από την προπόνηση και τα φιλικά πάντως. Αν μια ομάδα παίζει 5 ον 5 και οι πιτσιρίκες δεν μπαίνουν μέσα, τότε πως να φτιάξουν την ψυχολογία και τις εικόνες για να μπουν στα επίσημα... Το σίγουρο είναι πως μπορούν να παίξουν κάποια λεπτά στο τέλος, κι από κει και πέρα αν η εικόνα τους πείσει οτι μπορούν, να πάρουν και χρόνο πιο πριν... Ο χρόνος συμετοχής και ο σεβασμός κερδίζονται, δεν χαρίζονται... Για Α2 διαφωνώ, υπάρχει τεράστια διαφορά επιπέδου, μια ποιοτική μικρή στα περισσότερα ματς μπορεί και πρέπει να είναι πρωταγωνίστρια... Συμφωνώ οτι ο χρόνος που έπαιξαν οι μικρές μας στην Α2 φέτος τους έκανε καλό και για τα αντίστοιχα πανελλήνια πρωταθλήματα, αλλά και για τις υποχρεώσεις τους με τις διάφορες Εθνικές. Γι αυτό άλωστε κρατήσαμε 6 γυναίκες στο ρόστερ μαζί με τις ξένες, και αφήσαμε 6 θέσεις για αυτές, για να είμαστε υποχρεωμένοι να τους δώσουμε ευκαιρίες και φέτος. Όμως το ποιά θα κερδίσει ευκαιρίες και χρόνο συμετοχής στην Α1, και ειδικά στα δύσκολα, εξαρτάται αποκλειστικά απ αυτές...


Eσεις στα Λιοσια κρατησατε 6 θεσεις για μικρες και μπραβο σας . Κι οχι μονο αυτο αλλα θα παρουν και καποιες και δεκαλεπτα συμμετοχης. Για πες μου ομως εστω και εναν συναδελφο σου που θα χρησιμοποιησει μικρη εστω και για εναν αγωνα σ ενα δεκαλεπτο μια μικρη. Μηπως εγινε περυσι κατι τετοιο και δεν το θυμαμαι?
Angelo
QUOTE(MAGIC2008 @ Jul 29 2008, 16:10 ) *
Eσεις στα Λιοσια κρατησατε 6 θεσεις για μικρες και μπραβο σας . Κι οχι μονο αυτο αλλα θα παρουν και καποιες και δεκαλεπτα συμμετοχης. Για πες μου ομως εστω και εναν συναδελφο σου που θα χρησιμοποιησει μικρη εστω και για εναν αγωνα σ ενα δεκαλεπτο μια μικρη. Μηπως εγινε περυσι κατι τετοιο και δεν το θυμαμαι?

Έτσι όπως είναι η κατηγορία φίλε μου άνετα τις βάζεις στα μισά παχνίδια. Με αυτούς που θα κατέβουν με κορασιδονεάνιδες, και με Αθηναικο, Εσπερίδες κλπ... Τους μεν θα τους κερδίσεις έτσι κι αλλιώς, απ τους δε λογικά θα έχεις χάσει από νωρίς... Το θέμα είναι η μικρή που θα δώσεις χρόνο να έχει προοπτική, νοοτροπία καλή κλπ και να είναι σχετικά έτοιμη. Αν μπαίνει μέσα και τρέμει, κακό της κάνεις, όχι καλό... Για αυτούς δε που θα κατεβάσουν μικρές μόνο, το έχετε σκεφτεί καλά? Ξέρετε τι κακό θα κάνετε σ αυτα τα παιδάκια, να τρώνε κατοστάρες κάθε βδομάδα? Οι περισότεροι έχουν 12άδα με γυναίκες, και να θέλουν να μην σας διασύρουν, δεν θα μπορούν...
basket4
Ανακοίνωσε Μπόουι
Της Λίλης Ροδανάκη
23/07/2008 (15:51)

Ο Άρης Χολαργού ανακοίνωσε την απόκτηση της Ταμάρα Μπόουι για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Η 27άχρονη φόργουορντ, που είχε περάσει τη σεζόν 2003-2004 από τον Πειραϊκό θα πλαισιώσει την έτερη Αμερικανίδα του συλλόγου Μπρουκ Ριβς.
Πέρυσι, η Μπόουι αγωνίστηκε στο Ισραήλ και στη Χάποελ Τελ Αβίβ όπου αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ και ριμπάουντερ του πρωταθλήματος με 24.8 πόντους και 12.9 ριμπάουντ μέσο όρο. Πριν αρχίσει το ταξίδι στην Ευρώπη όμως, η Μπόουι αγωνίστηκε στο κολέγιο Μπολ Στέιτ, όπου το όνομά της φιγουράρει σε υψηλές θέσεις σε αρκετές λίστες στατιστικών κατηγοριών στην ιστορία του κολεγίου.

Είναι η πρώτη σκόρερ στην ιστορία του κολεγίου με 2.091 πόντους, σε κοψίματα με 152 και δεύτερη σε ριμπάουντ με 933.

basketblog.gr


δεν ξερω αν εχει γραφτει πιο πανω peace.gif
sch
Πήρε Έρβιν

Σε μία σπουδαία μεταγραφή προχώρησε η γυναικεία ομάδα του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας που ανακοίνωση την απόκτηση της Λόρεν Έρβιν, για τα επόμενα δύο χρόνια.Η 23χρονη πάουερ φόργουορντ είναι απόφοιτος του Πανεπιστημίου του Αρκάνσας και Νο 37 στο ντράφτ του 2008 από το Κονέκτικατ.

Η Έρβιν αναμένεται στη χώρα μας στις 2 Αυγούστου, όπου θα ενσωματωθεί με την υπόλοιπη ομάδα.
Έχει ύψος 1,91 μ. και τελείωσε την καριέρα της στο Πανεπιστήμιο έχοντας 14.2 πόντους και 10,8 ρημπάουντ μέσο όρο ενώ είναι η μοναδική παίχτρια στην ιστορία της ομάδας, με διψήφιους μέσους όρους σε πόντους και ριμπάουντ.

basketblog.gr
simcoach
QUOTE(MAGIC2008 @ Jul 29 2008, 16:10 ) *
Eσεις στα Λιοσια κρατησατε 6 θεσεις για μικρες και μπραβο σας . Κι οχι μονο αυτο αλλα θα παρουν και καποιες και δεκαλεπτα συμμετοχης. Για πες μου ομως εστω και εναν συναδελφο σου που θα χρησιμοποιησει μικρη εστω και για εναν αγωνα σ ενα δεκαλεπτο μια μικρη. Μηπως εγινε περυσι κατι τετοιο και δεν το θυμαμαι?


Επειδή δεν θυμάσαι ή δεν παρακολουθούσες καλά τα 2 τελευταία πρωταθλήματα

σου υπενθυμιζω οτι μόνο 1 ομάδα είχε νεαρές αθλήτριες που παίζαν...Ο ΜΕΓΑΣ

κ για πιο γρήγορη υπενθύμινση υπάρχει πάντα ο κύριος galanis

http://www.galanissportsdata.com/basketbal...teamrs.asp?t=08 για φέτος

http://www.galanissportsdata.com/basketbal...teamrs.asp?t=08 και για πέρσι

ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

κ μπράβο στην πτολεμαϊδα, UCON graduate, πολύ πολύ μεγάλη άφιξη
simcoach
sory gia to ucon graduate tongue.gif tongue.gif

μετα το διάβασα καλά... cool.gif

αλλά και το arkansa καλό σχολείο είναι
kopelia1992
Παιδια ξερει κανεις για την Δάφνη Νταουντάκη? Επαιζε το 2206-2007 στον μακεδονικο.
berry the truth
Betsmart.gr

ΓΥΝΑΙΚΕΣ-Π.ΦΑΛΗΡΟ: Πρώτη ξένη η Κέιτ Άχτερ!

Η Αμερικανίδα γκαρντ έρχεται με καλές συστάσεις

Την πρώτη του ξένη για την νέα σεζόν έκλεισε το Παλαιό Φάληρο που απέκτησε την Κέιτ Άχτερ, η οποία είναι πλέι μέικερ και απόφοιτος του Μπόουλινγκ Γκριν. Η Αμερικανίδα έστειλε υπογεγραμμένοτο συμβόλαιό της και πλέον ο Αντώνης Μπουμπούς στρέφει την προσοχή του στην απόκτηση δεύτερης ξένης, η οποία θα είναι σέντερ. Υπάρχουν επαφές με κάποιες παίκτριες και τις επόμενες ημέρες δεν αποκλείονται ανακοινώσεις.

H Άχτερ είναι γεννημένη στις 30 Απριλίου 1986 στο Όρεγκον του Οχάιο. Πήγε γυμνάσιο στο Κλέι και αποφοίτησε από το κολέγιο του Μπόουλινγκ Γκριν με το οποίο αναδείχτηκε παίκτρια της χρονιάς στην περιφέρεια MAC την περασμένη σεζόν. Την σεζόν 2004-05 αναδείχτηκε MVP στο τελικό τουρνουά της MAC αλλά και στην καλύτερη πεντάδα της τελικής φάσης. Το 2005-06 ήταν στην δεύτερη καλύτερη πεντάδα όλης της περιφέρειας και πάλι μέλος της καλύτερης πεντάδας του τελικού τουρνουά όπως ακριβώς συνέβη και το 2006-07. Την τελευταία της σεζόν στο κολέγιο ήταν η κορυφαία παίκτρια της σεζόν στην MAC, βγήκε τρεις φορές παίκτρια της εβδομάδας και κέρδισε αρκετές ατομικές διακρίσεις σε τουρνουά.

Το εντυπωσιακό ήταν ότι οδήγησε το κολέγιο της σε εκπληκτικά σερί νικών στην Περιφέρεια (108 νίκες σε 4 χρόνια) και ήταν μέσα στις κορυφαίες σε ελευθερες βολές και ασίστ όλα τα χρόνια. Είναι τέταρτη σκόρερ στην ιστορία του κολεγίου, πρώτη σε ασίστ, πρώτη σε εύστοχες ελεύθερες βολές και προσπάθειες.
Tatubasketfan
Δυο μεταγραφές για τον Ηρακλή. Γιαννάκη από Τρίγλια και Χατζηαναστάση από ΕΟΣ
HrwNo9
QUOTE(Tatubasketfan @ Aug 22 2008, 17:16 ) *
Δυο μεταγραφές για τον Ηρακλή. Γιαννάκη από Τρίγλια και Χατζηαναστάση από ΕΟΣ


Χατζηαρσένη λέγεται η κοπέλα από τον ΕΟΣ, αν δεν κάνω λάθος...
HrwNo9
QUOTE(kopelia1992 @ Aug 4 2008, 14:29 ) *
Παιδια ξερει κανεις για την Δάφνη Νταουντάκη? Επαιζε το 2206-2007 στον μακεδονικο.


Η Δάφνη παίζει στον Ε.Ο.Σταυρούπολης από την περσινή χρονιά.
Tatubasketfan
QUOTE(HrwNo9 @ Aug 22 2008, 22:45 ) *
Χατζηαρσένη λέγεται η κοπέλα από τον ΕΟΣ, αν δεν κάνω λάθος...


Ότι μου είπανε σας λέω tongue.gif πάντως οι μεταγραφές σίγουρα έγιναν!
forest79
Παναθηναικος 2008-09

Σπαθαρου 1.72,1983 10.4π-2.8ρ-3.4ασ
Κωστακη 1.72,1978
2η Ξενη
Καταποδη 1.88,1987 11π-8.6ρ-1.7ασ
Σκιμπι 1.91,1981 14.5π-8.3ρ-1.7κλε


Μπαλτα 1.78,1987 10π-3.7ρ-3.2ασ
Παπαηλια 1.76,1970 10π-4.6ρ-2.5ασ
Σταματη 1.80, 9.7π-2ρ-1.5κλε
Ζικιριδου 1.87,1983 8.5π-5.2ρ-0.8ασ
Νικολαιδου 1.90,1979 7.5π-6ρ-1.4κλε

Γιαλιτακη 1.68,1983 3.7π-1.4ρ-1.6ασ
Τρεμκατζη 1.80,1987 7.6π-3.9ρ-1.3ασ

ξερει κανενας αν η δωδεκαδα θα ειναι καπως ετσι?
αν τελικα πηραμε απο Ηρακλη τις Καταποδη-Τρεμκατζη, απο Σπορτινγκ τη Μπαλτα και τη Ζικιριδου η' καποια αλλη?

η Παπαηλια θα παιξει αλλο ενα ετος?

η Σκιμπι εμεινε?

η Κωστακη για ποσα χρονια εκλεισε?

πηραμε τη 2η ξενη μας για τι θεση ψαχουμε 3αρι η' 5αρι?
sch
QUOTE(forest79 @ Aug 23 2008, 00:09 ) *
Παναθηναικος 2008-09

Σπαθαρου 1.72,1983 10.4π-2.8ρ-3.4ασ
Κωστακη 1.72,1978
2η Ξενη
Καταποδη 1.88,1987 11π-8.6ρ-1.7ασ
Σκιμπι 1.91,1981 14.5π-8.3ρ-1.7κλε
Μπαλτα 1.78,1987 10π-3.7ρ-3.2ασ
Παπαηλια 1.76,1970 10π-4.6ρ-2.5ασ
Σταματη 1.80, 9.7π-2ρ-1.5κλε
Ζικιριδου 1.87,1983 8.5π-5.2ρ-0.8ασ
Νικολαιδου 1.90,1979 7.5π-6ρ-1.4κλε

Γιαλιτακη 1.68,1983 3.7π-1.4ρ-1.6ασ
Τρεμκατζη 1.80,1987 7.6π-3.9ρ-1.3ασ

ξερει κανενας αν η δωδεκαδα θα ειναι καπως ετσι?
αν τελικα πηραμε απο Ηρακλη τις Καταποδη-Τρεμκατζη, απο Σπορτινγκ τη Μπαλτα και τη Ζικιριδου η' καποια αλλη?

η Παπαηλια θα παιξει αλλο ενα ετος?

η Σκιμπι εμεινε?

η Κωστακη για ποσα χρονια εκλεισε?

πηραμε τη 2η ξενη μας για τι θεση ψαχουμε 3αρι η' 5αρι?

Η δεύτερη ξένη είναι η Χόσκινς που πέρσι έπαιζε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος στον Αστερα Εξαρχείων. Αν και απο Νοέμβριο θα είναι άλλη η ξένη του Παναθηναϊκού... bball.gif
trefoil 13
QUOTE(forest79 @ Aug 23 2008, 00:09 ) *
ξερει κανενας αν η δωδεκαδα θα ειναι καπως ετσι?
αν τελικα πηραμε απο Ηρακλη τις Καταποδη-Τρεμκατζη, απο Σπορτινγκ τη Μπαλτα και τη Ζικιριδου η' καποια αλλη?

η Παπαηλια θα παιξει αλλο ενα ετος?

η Σκιμπι εμεινε?

η Κωστακη για ποσα χρονια εκλεισε?

πηραμε τη 2η ξενη μας για τι θεση ψαχουμε 3αρι η' 5αρι?

Να βοηθήσω;;

Το ρόστερ για το 2008-2009:

Ονοματεπώνυμο Έτος γέννησης Ύψος Θέση
Νένα Νικολαΐδου 1979 1.89 5
Εβίνα Σταμάτη 1984 1.78 2
Μαρία Γιαλιτάκη 1983 1.69 1
Κατερίνα Σπαθάρου 1983 1.72 1-2
Αναστασία Κωστάκη 1978 1.72 1-2
Εύα Κατωπόδη 1987 1.87 4
Ανθή Μπαλτά 1987 1.75 2
Μαρία Ζικυρίδου 1982 1.87 4
Κρίστεν Ράσμουσεν 1978 1.93 4-5
Μπράντι Χόσκινς 1985 1.80 3
Βάσω Τρέμκατζη 1987 1.78 2-3
Κεράστα Σταμπούρλου 1982 1.78 2

Και φυσικά έχε υπόψιν σου και το ποστ του sch όπως επίσης, μην αποκλίσεις μία ακόμα προσθήκη.

Η Παπαηλία σταμάτησε.
Η Σκίμπι όπως βλέπεις δεν χωράει σαν ξένη.
Η Κωστάκη έκλεισε ένα χρόνο υποσχετική.
Ξένες ψάχναμε για τις θέσεις 3-5 και εκεί τις πήραμε.
(ελπίζω να μην ξέχασα καμιά ερώτηση...)
kopa5
QUOTE(trefoil 13 @ Aug 23 2008, 01:51 ) *
Να βοηθήσω;;

Το ρόστερ για το 2008-2009:

Ονοματεπώνυμο Έτος γέννησης Ύψος Θέση
Νένα Νικολαΐδου 1979 1.89 5
Εβίνα Σταμάτη 1984 1.78 2
Μαρία Γιαλιτάκη 1983 1.69 1
Κατερίνα Σπαθάρου 1983 1.72 1-2
Αναστασία Κωστάκη 1978 1.72 1-2
Εύα Κατωπόδη 1987 1.87 4
Ανθή Μπαλτά 1987 1.75 2
Μαρία Ζικυρίδου 1982 1.87 4
Κρίστεν Ράσμουσεν 1978 1.93 4-5
Μπράντι Χόσκινς 1985 1.80 3
Βάσω Τρέμκατζη 1987 1.78 2-3
Κεράστα Σταμπούρλου 1982 1.78 2

Και φυσικά έχε υπόψιν σου και το ποστ του sch όπως επίσης, μην αποκλίσεις μία ακόμα προσθήκη.

Η Παπαηλία σταμάτησε.
Η Σκίμπι όπως βλέπεις δεν χωράει σαν ξένη.
Η Κωστάκη έκλεισε ένα χρόνο υποσχετική.
Ξένες ψάχναμε για τις θέσεις 3-5 και εκεί τις πήραμε.
(ελπίζω να μην ξέχασα καμιά ερώτηση...)


Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

H Γιαλιτάκη δεν πήγε τελικά στην Αμαρυλλίδα;
Η Σταμπούρλου είναι η γκαρντ από τον Αστέρα;
sch
QUOTE(kopa5 @ Aug 24 2008, 11:54 ) *
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

H Γιαλιτάκη δεν πήγε τελικά στην Αμαρυλλίδα;
Η Σταμπούρλου είναι η γκαρντ από τον Αστέρα;

Όχι, δεν πήγε τελικά...
Όχι, δεν είναι αυτή...
basket4
η Σταμπουρλου επαιζε περσι στο περιστερι και πριν επαιζε στην αεκ περιστεριου.
επισης αν δεν κανω λαθος ειχε περασει κ για ενα διαστημα απο τη σχερια smile.gif
trefoil 13
QUOTE(basket4 @ Aug 24 2008, 12:34 ) *
η Σταμπουρλου επαιζε περσι στο περιστερι και πριν επαιζε στην αεκ περιστεριου.
επισης αν δεν κανω λαθος ειχε περασει κ για ενα διαστημα απο τη σχερια smile.gif

H Σταμπούρλου έχει περάσει από άεκ περιστερίου, ηρόδοτο και περιστέρι.
berry the truth
γιατί ρε παιδιά θα φύγει η χόσκινς; ξέρετε κάτι; δίμηνο συμβόλαιο έκλεισε η κοπέλα; θα έρθει καμια άλλη;
sch
QUOTE(berry the truth @ Aug 24 2008, 22:35 ) *
γιατί ρε παιδιά θα φύγει ο χόσκινς; ξέρετε κάτι; δίμηνο συμβόλαιο έκλεισε η κοπέλα; θα έρθει καμια άλλη;

ναι, μέχρι Νοέμβριο-Δεκέμβριο θα μείνει...
koutsompolix
Μπουσερ απο 1/1/09 ΠΑΝΙΩΝΙΟ
berry the truth
sch θα πάρουν άλλη, η οποία έχει κλείσει από τώρα?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.