Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κώστας Παπανικολάου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
damian
του αξίζει....
επαθα λαστιχο
ελα μωρε τωρα το παιδαρελλι που απλα πηδαει σαν τραγι τι εκανε,απλα ******* το συμπαν σημερα
Gravedigger
QUOTE (επαθα λαστιχο @ May 14 2012, 02:37 ) *
ελα μωρε τωρα το παιδαρελλι που απλα πηδαει σαν τραγι τι εκανε,απλα ******* το συμπαν σημερα

Δεν ξέρω αν είσαι ειρωνικός,αλλά πραγματικά εγώ δεν θεωρώ τόσο καλό παίχτη τον Παπανικολάου και σήμερα όντως πιστεύω ότι ***** το σύμπαν.
Zephyr
Μέχρι στιγμής έχει κάνει ένα καλό ματς με Μπαρτσελόνα και ένα σούπερ ματς με ΤΣΣΚΑ.
Αν συνεχίσει έτσι (ή έστω κάπως έτσι) στους αγώνες με ΠΑΟ θα αποδείξει αν όντως είναι παίχτης υψηλών προδιαγραφών ή απλά ένα καλό παιχτάκι.
Πάντως αγώνα με τον αγώνα, ο Κωστάκης φαίνεται πως το παίρνει πάνω του, δεν φοβάται όπως πριν να πάρει προσπάθειες και επιτέλους αρχίζει να βάζει την ντρίπλα στο επιθετικό του παιχνίδι. Και μην ακούσω ότι "έλα μωρέ του έκατσαν 2 σουτ και τι έγινε?" γιατί δεν έβαλε 2 σουτ, έβαλε περισσότερα και τα έβαλε (όπως και τις βολές) όταν η μπάλα ζύγιζε 15 τόνους, όταν τα πόδια και τα χέρια από γατούληδες περασμένων εποχών έτρεμαν!
Όσο για την άμυνα, ρωτήστε καλύτερα τους αντιπάλους του στο Final4...
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοιες εμφανίσεις από τον Παπ, μακάρι να συνεχίσει έτσι, για το καλό όχι μόνο του Ολυμπιακού αλλά και της Εθνικής Ελλάδος!
plo koon
QUOTE (Zephyr @ May 14 2012, 10:33 ) *
Μέχρι στιγμής έχει κάνει ένα καλό ματς με Μπαρτσελόνα και ένα σούπερ ματς με ΤΣΣΚΑ.

Επίσης έχει κάνει μία μέτρια προς το καλό σειρά με τη Σιένα, ενώ έχει και 2 σπουδαία ματς στο τοπ16 με την Efes.

Και θυμίζω σε όσους το ξεχνάνε ότι μέχρι πέρσι παίζαμε με 3αρι τον Παπαλουκά επειδή ο Κώστας δεν ήταν ικανοποιητικός ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. (τρανό παράδειγμα η σειρά με τη Σιένα που ο Χερστον έκανε ό,τι ήθελε).

Η πορεία του, λοιπόν, είναι ξεκάθαρα ανοδική. Ωστόσο, βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι. Θα πιάσει τον ταύρο από τα κέρατα και θα δουλέψει μέχρι να μπει στο top 3 των 3αριών της Ευρώπης ή θα επαναπαυτεί σε αυτή τη (τρομερή μέχρι τώρα) σεζόν και σε λίγα χρόνια θα φύγει σαν αποτυχημένος για καμιά Αρμάνι? (ιφ γιου κατς μάι ντριφτ wink.gif )
rankin
Κάθε παιχτης χρειάζεται ενα μεγάλο τουρνουά για να ανεβάσει επίπεδο
θεωρώ πως ο Παπανικολάου το έκανε...
Αυτό δε σημαίνει πως απο εδώ και πέρα θα σκοράρει 20 ποντους μεσο ορο και θα κατεβάζει 10 ριμπάουντ ανα αγώνα
Δεν έγινε Kevin Garnett σε ενα βράδυ! Όμως, πήρε το βάπτισμα του πυρός και μπορεί να νοιώθει οτι δεν ειναι πλέον Κωστάκης, αλλά σιγά-σιγά γίνεται Κώστας
SteelGandalf
Εντάξει ρε παιδιά, νομίζω πως τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα.

Ο Κώστας Παπανικολάου, είναι ένας ταλαντούχος νεαρός, με πολλές ικανότητες, αλλά κυρίως με ακόμη μεγαλύτερες προοπτικές εξέλιξης.

Είναι ένα παιδί που δουλεύει πολύ και αυτό φαίνεται από την τεράστια πρόοδο του. Όταν η μπάλα καίει πραγματικά και ζυγίζει 100 κιλά, αποδεικνύει συνεχώς πως δεν φοβάται τίποτα. Δεν έχει σημασία το αν, παίρνοντας την προσπάθεια, θα βάλει την μπάλα στο καλάθι. Θα συμβεί και αυτό, κάποια στιγμή (ήδη έχει συμβεί πολλές φορές), αφού δεν φοβάται να πάρει την προσπάθεια, κάτι που είναι πολύ σημαντικό.

Έχει μπασκετικό θράσος και πολύ μεγάλα...guts κι εχθές ήταν καταλυτικός στην προσπάθεια του Ολυμπιακού για ανάκαμψη.

Πολλά συγχαρητηρία λοιπόν σε αυτόν, αλλά και στην υπόλοιπη ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς και στον μέγιστο Ντούσαν Ίβκοβιτς που απέδειξε περίτρανα πως το τεράστιο budget δεν είναι απαραίτητο για να "χτιστεί" μια Ομάδα.
sir-elric
αυτος θα ορισει ποιος θα ειναι ενας ρολιστας η ενας ηγετης? εαν δουλεψει την τριπλα του και καταφερει να γινει αλανθαστος σε μια συγκεκριμενη κινηση στην επιθεση θα γραψει ιστορια. αλλιως θα παραμενει ενα συμπαθητικο 3ρι.
Reggie Miller #31
όταν είχαμε κάνει τη ψηφοφορία για τους πιτσιρικάδες εγώ τον Παπανικολάου είχα ψηφίσει.όπως είχα πει χρειάζεται σταθερότητα και να καταλάβει τι μπορεί να κάνει.
Και τα 2 παιχνίδια του ήταν πολύ καλά,ώριμα και εμένα μου φάνηκε ότι δεν έπαιξε όπως συνήθως,άναρχα και με παραπάνω ενθουσιασμό απ' όσο χρειαζόταν.Αμυντικά έκανε απίστευτη δουλειά και νομίζω πως στα τελευταία παιχνίδια έχει σταθεροποιήσει το τρίποντο σουτ.
Και μάλλον έπρεπε να είναι και MVP...
T.W.Is.M.
QUOTE(Reggie Miller #31 @ May 14 2012, 23:09 ) *
όταν είχαμε κάνει τη ψηφοφορία για τους πιτσιρικάδες εγώ τον Παπανικολάου είχα ψηφίσει.όπως είχα πει χρειάζεται σταθερότητα και να καταλάβει τι μπορεί να κάνει.
Και τα 2 παιχνίδια του ήταν πολύ καλά,ώριμα και εμένα μου φάνηκε ότι δεν έπαιξε όπως συνήθως,άναρχα και με παραπάνω ενθουσιασμό απ' όσο χρειαζόταν.Αμυντικά έκανε απίστευτη δουλειά και νομίζω πως στα τελευταία παιχνίδια έχει σταθεροποιήσει το τρίποντο σουτ.
Και μάλλον έπρεπε να είναι και MVP...


Κατα τη γνωμη μου καλως δε βγηκε MVP. Οχι γιατι δεν αξιζε(αν και ο Σπανουλης αξιζε περισσοτερο απο τον καθενα αυτο τον τιτλο), αλλα γιατι ειναι δεδομενο οτι χρειαζεται δουλεια ακομα. Ενας τετοιος τιτλος θα λειτουργουσε σαν αντικινητρο για τον καθενα. Δεν ξερω τι διαθεση εχει ο Παπανικολαου, τι χαρακτηρας ειναι και ποσο αναγνωριζει οτι ακομα θελει δουλεια σαν παιχτης, αλλα επειδη εχει φοβηθει το ματι μου με τους Ελληνες παιχτες, προτιμω να μενει καποιος λιγο πιο χαμηλα απ οτι αξιζει σε νεαρη ηλικια και να του δινεται κινητρο να γινει καλυτερος. Παπανικολαου που δεν εξελιχθηκε ειδαμε στην Ελλαδα, δε θελουμε και δευτερο...
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 14 2012, 23:17 ) *
Κατα τη γνωμη μου καλως δε βγηκε MVP. Οχι γιατι δεν αξιζε(αν και ο Σπανουλης αξιζε περισσοτερο απο τον καθενα αυτο τον τιτλο), αλλα γιατι ειναι δεδομενο οτι χρειαζεται δουλεια ακομα. Ενας τετοιος τιτλος θα λειτουργουσε σαν αντικινητρο για τον καθενα. Δεν ξερω τι διαθεση εχει ο Παπανικολαου, τι χαρακτηρας ειναι και ποσο αναγνωριζει οτι ακομα θελει δουλεια σαν παιχτης, αλλα επειδη εχει φοβηθει το ματι μου με τους Ελληνες παιχτες, προτιμω να μενει καποιος λιγο πιο χαμηλα απ οτι αξιζει σε νεαρη ηλικια και να του δινεται κινητρο να γινει καλυτερος. Παπανικολαου που δεν εξελιχθηκε ειδαμε στην Ελλαδα, δε θελουμε και δευτερο...


Ναι σε αυτό έχεις δίκιο,αν και φαίνεται προσγειωμένος προς το παρόν...
(Ο άλλος να ξέρεις πως ήταν ο αγαπημένος μου!)
Αν όντως δουλέψει πραγματικά μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.Δε λέω ότι θα γίνει ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης,αλλά από τους καλύτερους...
dimit
Λοιπον, τι να πουμε για τον Κώστα το κριάρι. Λίγο πολύ τα έχουμε πει
Γενικά στο δεύτερο μισό της περιόδου έχουμε

ΑΜΥΝΑ : Από πολύ καλός έως άριστος τόσο στην προσωπική άμυνα όσο και στην ομαδικη , αρκετά καλός για τη θεση του στα κοψίματα, καλος ριμπάουντερ. Κατέχει άριστα την ομαδική τακτική όπως τα περισσότερα παιδιά που περνάνε από τα κλιμάκια της εθνικής. Διαθέτει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα ότι εχει πόδια που του επιτρέπουν να μαρκάρει 2αρια ή ακόμα και βαρύς ασους.
Η άμυνα είναι ο λόγως που θα μείνει στο προσκείνιο για πολλά χρόνια. ¨οταν είναι μαζί με τον Πρίντεζη στην πεντάδα η άμυνα σπάει κόκαλα.

ΕΠΙΘΕΣΗ : Η επιθεση είναι ο λόγως που δε θα γίνει ποτέ σταρ
Διαθέτει κάπιο στατικό σουτ αλλά ακόμα κι αυτό δεν είναι πάντα αξιοπιστο . Είναι εντελώς ανίκανος να σουτάρει μετά από τρίπλα ή έστω βγαίνοντας από σκριν. Στις μικρές εθνικές έπαιζε και πλάτη αλλά στο αντρικό επίπεδο δε το επιχειρεί συχνά. ¨εχει κάπια ικανότητα σε χοοκ. Λόγω ταχύτητας είναι καλός στο πρωτεύοντα αιφνιδιασμό αλλά εντελώς ανίκανος στον δευτερεύοντα αιφνιδιασμό . ¨ολα τα παραπάνω ψιλοδιορθόνωνται .
Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα του είναι η κατάρα όλων των ελλήνων small forward μετά τον Φάνη . Ανικανότητα στην τρίπλα. Δε μπορεί ούτε να δημιουργήσει για τον εαυτό του ούτε να βοηθήσει στο κατέβασμα της μπάλας,ούτε να βοηθήσει στην κυκλοφορία της μπάλας. Διορθώνεται? Πιστεύω ότι είναι πολύ αργά πια.
Εγω θα ηθελα να εχει προτυπο τον Σισκαουσκας, δηλαδή ένα δυομισάρι, πολλές φορες αγωνιζόμενος στο 2 ώστε να διμιουργει miss match και να επιτρέπει στον βελτιωμένο Πρίντεζη (τριαμισάρι)να κατεβαίνει στο 3. Δυστυχώς είναι αχρηστος στην τρίπλα.
Αυτο που βλέπω να εξελίσεται είναι ένας κάπως βελτιωμένος Δημήτρης Παπανικολάου. Ακόμα κι έτσι θα είναι πολύτιμος ρολίστας.


,
Air Kef
Βελτιώνεται συνεχώς όμως.

5/5 3π είχε στο Φ4 ενω κατι σταυρωτές που εριξε φέτος πολλοί αντίπαλοι τις θυμούνται ακόμα.

Κοινώς, υπομονή, δουλειά και πάθος θέλει, αυτά που δείχνει μέχρι τώρα στο 100%.
Κώστα, απλώς κάνε ότι κάνεις.
morrison
LFO
Kώστα δεν εχει διακοπες φετος. Μονο δουλεια. Ρωτα τον Πριντεζη σχετικά.
rchos
QUOTE(LFO @ May 16 2012, 12:30 ) *
Kώστα δεν εχει διακοπες φετος. Μονο δουλεια. Ρωτα τον Πριντεζη σχετικά.


αυτος ο κοπανος ο αντμιν ενα like button δεν εχει βαλει.

συμφωνω απολυτως.οχι μονο αυτος ομως.και οι 4 μικροι ακριβως το ιδιο.
LFO
QUOTE(rchos @ May 16 2012, 13:35 ) *
αυτος ο κοπανος ο αντμιν ενα like button δεν εχει βαλει.

συμφωνω απολυτως.οχι μονο αυτος ομως.και οι 4 μικροι ακριβως το ιδιο.


5 ρε αντμιν...και τον κεσελ μανα τον γεννησε....
apkat
Kαι τον Xαινς στο κρεβατι του Προκρουστη αν γινεται ολο το καλοκαιρι..
Air Kef
Να πανε όλοι με τον Πρίντεζη Σύρο το καλοκαίρι και να κάνουν ότι κάνει!
Razorblade Fish
Με τη διαφορα βεβαια οτι ο Γιωργαρας δεν ειχε Εθνικη περσι το καλοκαιρι-κατι που ισως τον πεισμωσε και περισσοτερο,ενω ο Παπανικολαου ειναι σχεδον αδυνατο να μην αποτελει βασικο στελεχος πλεον...Χρονο για δουλεια θα εχει σιγουρα ο Κατσιβελης και ισως ενας(η και οι 2) εκ των Σλουκα-Μαντζαρη...
tReason
QUOTE (Razorblade Fish @ May 16 2012, 20:47 ) *
Με τη διαφορα βεβαια οτι ο Γιωργαρας δεν ειχε Εθνικη περσι το καλοκαιρι-κατι που ισως τον πεισμωσε και περισσοτερο,ενω ο Παπανικολαου ειναι σχεδον αδυνατο να μην αποτελει βασικο στελεχος πλεον...Χρονο για δουλεια θα εχει σιγουρα ο Κατσιβελης και ισως ενας(η και οι 2) εκ των Σλουκα-Μαντζαρη...


Αυτο δεν το καταλαβα γιατι ο παπανικολαου αποτελει βασικο στελεχος και οι αλλοι θα εχουν χρονο για δουλεια;
Τι παραπανω εχει κανει απο τους 2 για να θεωρειται βασικο στελεχος;
Razorblade Fish
QUOTE(tReason @ May 16 2012, 22:21 ) *
Αυτο δεν το καταλαβα γιατι ο παπανικολαου αποτελει βασικο στελεχος και οι αλλοι θα εχουν χρονο για δουλεια;
Τι παραπανω εχει κανει απο τους 2 για να θεωρειται βασικο στελεχος;

Παιζει σε αλλη θεση,εκει οπου ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του ειναι ο Στρατος ο Περπερογλου.Enough said.
tReason
QUOTE (Razorblade Fish @ May 16 2012, 22:26 ) *
Παιζει σε αλλη θεση,εκει οπου ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του ειναι ο Στρατος ο Περπερογλου.Enough said.


Σε αυτο συμφωνω αλλα γενικα δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερος των 2 αλλων νεων αν και δεν ειναι νεοι στο ΝΒΑ στην ηλικια τους καποιοι θεωρουνται σταρ αρα πρεπει να κρινονται ως ετοιμοι παικτες.
Επισης εκανε 2 καλα παιχνιδια στο φ4 ενω πριν ηταν σαφως ασταθης στην αποδοση του.
Τελος υπαρχουν αλλοι παικτες που μπορουν να καλυψουν την θεση του στην εθνικη καλυτερα απο αυτον.
Καλυτερα Ας περιμενουμε να δουμε στο βαθος του χρονου την αποδοση του ενω σαφως θελει δουλεια σε διαφορα κομματια του παχνιδιου.
Razorblade Fish
Ποιος μπορει να καλυψει τη θεση καλυτερα απο αυτον;Μονο ο Περπερογλου ειναι κλασικο 3αρι,Καιμακογλου,Πριντεζης,ακομα και Μπραμος ειναι λιγο εως πολυ αλχημειες...Ο Παπανικολαου σαφως και εχει ξεχωρισει απο τους συνομηλικους του,ακομα και τοτε στις μικρες Εθνικες αυτος ηταν ξεκαθαρα ο MVP.Εκανε ΦΟΒΕΡΟ Final-4 απεναντι σε top class αντιπαλους,δεν εκανε απλως 2 καλα παιχνιδια...Να επαναλαβω οτι εχει να ανταγωνιστει τον Περπερογλου ενω οι αλλοι 2 εχουν να ανταγωνιστουν Σπανουλη,Ζηση και Καλαθη...Αποκλειω να μην ειναι στη δωδεκαδα της Εθνικης το καλοκαιρι ο Παπανικολαου,ενω για τους αλλους 2 δεν μπορω να πω κατι τετοιο...
dimit
O Pap θα ειναι σιγουρα 12 αδα. Η ταχυτητα,η αμυνα του και τα ριμπαουντ του του δινουν ξεκαθαρο προβαδισμα εναντι του αγευστου και αοσμου Περπερογλου. Πιστευω οτι θα εναι κι ενας απο τους δυο γκαρντ .Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι η παρουσια τους στην εθνικη δε θα τους επιτρεψει ατομικη προπονηση. Ορεξη να υπαρχει.
Ο μονος συνολικα καλυτερος για τη θεση 3 κατα τη γνωμη μου ειναι ο ... Πριντεζης (πιστευω οτι τωρα που εφτιαξε το τριποντο αυτη ειναι η φυσικη του θεση) αλλα αποτη στιγμη που λογαριαζεται για 4αρι ο Παπ ειναι η επομενη επιλογη.
tReason
QUOTE (Razorblade Fish @ May 16 2012, 22:48 ) *
Ποιος μπορει να καλυψει τη θεση καλυτερα απο αυτον;Μονο ο Περπερογλου ειναι κλασικο 3αρι,Καιμακογλου,Πριντεζης,ακομα και Μπραμος ειναι λιγο εως πολυ αλχημειες...Ο Παπανικολαου σαφως και εχει ξεχωρισει απο τους συνομηλικους του,ακομα και τοτε στις μικρες Εθνικες αυτος ηταν ξεκαθαρα ο MVP.Εκανε ΦΟΒΕΡΟ Final-4 απεναντι σε top class αντιπαλους,δεν εκανε απλως 2 καλα παιχνιδια...Να επαναλαβω οτι εχει να ανταγωνιστει τον Περπερογλου ενω οι αλλοι 2 εχουν να ανταγωνιστουν Σπανουλη,Ζηση και Καλαθη...Αποκλειω να μην ειναι στη δωδεκαδα της Εθνικης το καλοκαιρι ο Παπανικολαου,ενω για τους αλλους 2 δεν μπορω να πω κατι τετοιο...


Ποιοι μπορουν να καλυψουν καλυτερα την θεση;
Πριντεζης,βασιλειαδης,καιμακογλου ειναι καλυτερα τριαρια απο τον παπανικολαου αυτη την στιγμή αρκετα καλυτερα θα ελεγα..
Ουτε καλυτερος και απο τους αλους 2 ο σλουκας ειναι σαφως καλυτερος και με λιγοτερες αδυναμιες και ο μαντζαρης στο ιδιο
περιπου επιπεδο.Το τι εκαναν σε επιπεδο εφηβων δεν εχει σημασια αυτη την στιγμη.
.Εκανε ΦΟΒΕΡΟ Final-4 το δεχομαι αλλα δεν παυουν να ειναι 2 παιχνιδα και 2 παιχνιδια ειναι παντα αναξιοπιστο δειγμα.
Και εγω πστευω θα ειναι στην 12αδα αλλα στην θεση υπαρχουν δυνητικα 3 καλυτεροι απ'αυτον
SteelGandalf
Τα δύο συγκεκριμένα παιχνίδια (του F4) μόνο τυχαία δεν μπορούν να θεωρηθούν.

Είναι τεράστιας δυσκολίας και σημασίας, οπότε ο Κώστας "ανέβασε τις μετοχές του", στο χρηματιστήριο του μπάσκετ, κατακόρυφα.

Σε ό,τι αφορά την συζήτηση για τα υπόλοιπα "τριάρια" θα πω τα εξής:

Ο Κώστας Βασιλειάδης, που είναι ένα κλασικό τριάρι, είναι ουσιαστικά ένας σουτέρ (με τα γνωστά πλεονεκτήματα και, κυρίως, μειονεκτήματα). Δεν είναι σε θέση να προσφέρει το ίδιο καλά και σε άλλους τομείς, παρά το γεγονός πως είναι μαχητικός.

Ο Πρίντεζης, δεν είναι σε καμία περίπτωση, κατά την γνώμη μου, "τριάρι", παρά το βελτιωμένο του μακρινό σουτ, κυρίως λόγω σωματοδομής, αλλά και τρόπου παιχνιδιού (αγωνίζεται, κατά βάση, κοντά και με πλάτη στο καλάθι).

Όσο για τον Κώστα Καϊμακόγλου, ο οποίος προσεγγίζει πολύ περισσότερο, λόγω καλού μακρινού σουτ, αλλά κυρίως τρόπου παιχνιδιού, στην θέση "τρία", πιστεύω πως εξακολουθεί να παραμένει ένα "ελαφρύ τεσσάρι", το οποίο επιτίθεται κυρίως από μέση και μακρινή απόσταση, με μέτωπο προς το καλάθι. Αν αυτό κάποιοι το θεωρούν ως κάτι ενδιάμεσο ή κατά συνθήκη "τριάρι", δεν θα διαφωνήσω.

Τα κλασικότερα όμως "τριάρια", είναι οι Παπανικολάου, Περπέρογλου και Βασιλειάδης. Το ποιοι θα συμπεριληφθούν στις τελικές επιλογές, θα εξαρτηθεί και από τον τρόπο που θέλει, ο Ηλίας Ζούρος, να αναπτύσσεται η ομάδα του. Θεωρώ όμως τον Κώστα Παπανικολάου ως βασική επιλογή και θα το δούμε σύντομα στην πράξη.
Razorblade Fish
QUOTE(tReason @ May 17 2012, 23:47 ) *
Ποιοι μπορουν να καλυψουν καλυτερα την θεση;
Πριντεζης,βασιλειαδης,καιμακογλου ειναι καλυτερα τριαρια απο τον παπανικολαου αυτη την στιγμή αρκετα καλυτερα θα ελεγα..
Ουτε καλυτερος και απο τους αλους 2 ο σλουκας ειναι σαφως καλυτερος και με λιγοτερες αδυναμιες και ο μαντζαρης στο ιδιο
περιπου επιπεδο.Το τι εκαναν σε επιπεδο εφηβων δεν εχει σημασια αυτη την στιγμη.
.Εκανε ΦΟΒΕΡΟ Final-4 το δεχομαι αλλα δεν παυουν να ειναι 2 παιχνιδα και 2 παιχνιδια ειναι παντα αναξιοπιστο δειγμα.
Και εγω πστευω θα ειναι στην 12αδα αλλα στην θεση υπαρχουν δυνητικα 3 καλυτεροι απ'αυτον

Σε καμια περιπτωση ο Πριντεζης και ο Καιμακογλου δε μπορουν να καλυψουν καλυτερα τη θεση 3...Ο δε Βασιλειαδης στα ματια μου ειναι περισσοτερο δυαρι αλλα και σαν τριαρι ακομα υστερει στην αμυνα εναντι του Παπανικολαου.Ο Σλουκας λιγοτερες αδυναμιες απο τον Παπανικολαου;;;Μαλλον νομιζεις οτι το μπασκετ παιζεται μονο στην επιθεση...Το θεωρω αυτονοητο και οτι ο Παπ θα ειναι στη δωδεκαδα και οτι ειναι ο καλυτερος Ελληνας στη θεση 3.Οχι στο μελλον η δυνητικα,τωρα.
damian
Κωστάρα χρόνια σου πολλά
dimit
Περα απο την κριτικη πρπει να του αναγνωρισουμε οτιπροσπαθει να βαλει την μπαλα στο παρκε. Τουλαχιστον σημερα ηταν εμφανες. Ακομα ομως η τρπλα του θελει πολυ δουλεια
Αν μεινει μακρια απο μοντελες, τραγουδιαρες,παρουσιαστριες και λιοπα συναφη ισως καταφερει να παει καλα
jason9575
Αυτό το παιδί έχει τεράστιο μέλλον... αν δουλέψει σκληρά θα γίνει ένα απο τα μεγαλύτερα τριάρια στην Ευρώπη....
frenchman7
Βασικά εκτός από τα αθλητικά προσόντα (πάνω στα οποία πρέπει να δουλέψει πολύ), έχει και κάτι ακόμα που ψιλοσπανίζει...
Έχει...φρύδια... δεν φοβάται να μπει στις φάσεις και να ρισκάρει.... Είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση!

Κωστάρας ΦΟΥΛ!!!
Knickerbocker
Επιλογή στο draft από τους ΝΥ Knicks.

Κώστα πάρε άλλο ένα πρωτάθλημα του χρόνου με συμμετοχή στο Final Four και κάνω οικονομίες για φανελίτσα Knicks με Pap (όχι το τεστ) on the back.
reignman
Tο ποστάρισμα δεν νομίζω να το έχει γενικά στο ρεπερτόριο του. Δεν θυμάμαι ποτέ να προσπαθεί να ποστάρει κάποιον.

Ο τομέας που θέλει σίγουρα βελτίωση δεν ειναι το σουτ μετα την ντρίμπλα , αλλά η ντρίμπλα του γενικότερα. Παίζει σαν swingman και χρειάζεται να μπορεί να βάζει την μπάλα στο παρκέ χωρίς να κουτουλάει σε άμυνες όταν ο αντίπαλος του τον προλαβαίνει στα πόδια.
duncan21
QUOTE(dimit @ Nov 23 2012, 00:13 ) *
Επισης ΟΛΑ τα σουτ που βαζει ειναι μετα απο πασα. Κανενα μετα απο τριπλα. Στον συγκεκριμενο τομεα δε δειχνει την παραμικρη βελτιωση. Ουτε στο ποσταρισμα. Ουτε την Βουγιασιτς δε ποσταρε . Αν δε βελτιωθει σε αυτους τους τομεις θα εναι μεν πολυτιμος αλλα ετεροφωτος.

Πραγματικά γουστάρω να βλέπω 3άρια να βάζουν τη μπάλα στο παρκέ αλλά εδώ δεν είναι nba να παίξει isolation ο Παπ,να κάνει το step back και να το γράψει.Kανένα 3άρι στην Ευρώπη,ακόμα και σε επίπεδο Euroleague δεν μπορεί να σουτάρει μετά από τρίπλα.Κανένα όμως.Να το κάνει 1 φορά στα 10 σουτ που θα πάρει δε μου λέει κάτι.Όσον αφορά το ποστάρισμα,στις μικρές εθνικές μια χαρά πόσταρε τα αντίπαλα φόργουορντ.Και πέρυσι στους τελικούς θυμάμαι ότι τέλειωσε κάποιες φάσεις στο ποστ μ' αντίπαλο τον ισοϋψή του Περπέρογλου.Για να μην ποστάρει τούτη στιγμή δε σημαίνει απαραίτητα πως δε μπορεί,πιθανότατα δεν το χρειάζεται η ομάδα.Υπάρχουν και οι απλές εξηγήσεις σε κάποια πράγματα,δε χρειάζεται να τρωγόμαστε συνεχώς με τα ρούχα μας!

υ.γ Μ' αρέσει που απαντάω σε σοβαρό ύφος laugh.gif .
dimit
QUOTE(duncan21 @ Nov 23 2012, 00:37 ) *
Πραγματικά γουστάρω να βλέπω 3άρια να βάζουν τη μπάλα στο παρκέ αλλά εδώ δεν είναι nba να παίξει isolation ο Παπ,να κάνει το step back και να το γράψει.Kανένα 3άρι στην Ευρώπη,ακόμα και σε επίπεδο Euroleague δεν μπορεί να σουτάρει μετά από τρίπλα.Κανένα όμως.Να το κάνει 1 φορά στα 10 σουτ που θα πάρει δε μου λέει κάτι.Όσον αφορά το ποστάρισμα,στις μικρές εθνικές μια χαρά πόσταρε τα αντίπαλα φόργουορντ.Και πέρυσι στους τελικούς θυμάμαι ότι τέλειωσε κάποιες φάσεις στο ποστ μ' αντίπαλο τον ισοϋψή του Περπέρογλου.Για να μην ποστάρει τούτη στιγμή δε σημαίνει απαραίτητα πως δε μπορεί,πιθανότατα δεν το χρειάζεται η ομάδα.Υπάρχουν και οι απλές εξηγήσεις σε κάποια πράγματα,δε χρειάζεται να τρωγόμαστε συνεχώς με τα ρούχα μας!

υ.γ Μ' αρέσει που απαντάω σε σοβαρό ύφος laugh.gif .


Ο Περπερογλου σουταρει καπιες φορες μετα απο τριπλα. Ο σισκαουκας συνεχεια ,κι αλλοι
Αλλα εννοουσα οτι δε παρουσιαζει βελτιωσει γενικα στην τριπλα. Με τριπλα επιπεδου ,εστω, Περπερογλου σε συνδιασμο με τα ριμπαουντ που παιρνει και τη μεγαλη του ταχυτητα θα εκανε θραυση και στους δευτερευοντες αιφνιδιασμους. Επισης θα αποφορτιζε τους γκαρ απο την πιεση στα zone press και στο 5-5 θα βοηθουσε στην καλυτερη κυκλοφορια. Τελος με τριπλα θα μποριυσε σε ειδικες καταστασεις να κατεβει και στο 2
Επισης ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ποσταρει πιο κοντους αντιπαλους.Συμφωνω οτι στις μικρες εθνικες το εκανε, αλλωστε εκει επαιζε κυριως στο 4 ( Με πενταρι τον Κασελακη!!!!)
Προτυπο του Παπ πρεπει να ειναι ο Σισκαουσκας. Ενα εκπληκτικα ισσοροπημενο all around δυαροτριαρι
T.W.Is.M.
QUOTE(dimit @ Nov 23 2012, 00:56 ) *
Ο Περπερογλου σουταρει καπιες φορες μετα απο τριπλα. Ο σισκαουκας συνεχεια ,κι αλλοι
Αλλα εννοουσα οτι δε παρουσιαζει βελτιωσει γενικα στην τριπλα. Με τριπλα επιπεδου ,εστω, Περπερογλου σε συνδιασμο με τα ριμπαουντ που παιρνει και τη μεγαλη του ταχυτητα θα εκανε θραυση και στους δευτερευοντες αιφνιδιασμους. Επισης θα αποφορτιζε τους γκαρ απο την πιεση στα zone press και στο 5-5 θα βοηθουσε στην καλυτερη κυκλοφορια. Τελος με τριπλα θα μποριυσε σε ειδικες καταστασεις να κατεβει και στο 2
Επισης ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ποσταρει πιο κοντους αντιπαλους.Συμφωνω οτι στις μικρες εθνικες το εκανε, αλλωστε εκει επαιζε κυριως στο 4 ( Με πενταρι τον Κασελακη!!!!)
Προτυπο του Παπ πρεπει να ειναι ο Σισκαουσκας. Ενα εκπληκτικα ισσοροπημενο all around δυαροτριαρι


Σε σχεση με τον Περπερογλου και το Σισκαουσκας ομως ειναι πολυ πιο γρηγορος και αθλητικος.
Δε συμφωνω οτι ειναι στασιμος στην τριπλα. Παραμενει ακομα μετριοτατος, αλλα φετος τον εχω δει να βαζει τη μπαλα στο παρκε και να περναει αντιπαλο μεχρι και με cross over! Περσι τετοια εποχη ουτε που θα το φανταζομουν αυτο.
Οπως λες κι εσυ, ο Σισκαουσκας ηταν ενα τριαρι που μπορουσε να κατεβει στο 2. Ο Παπανικολαου ειναι αλλου τυπου παιχτης. Λογω αθλητικων προσοντων μπορει υπο προυποθεσεις να ανεβει στο 4.

Μια γενικη παρατηρηση. Ειναι αρκετα πιο δυσκολο να βελτιωσει ενας παιχτης τα ατομικα του χαρακτηριστικα και τις αδυναμιες μεσα σε μια ευρωπαικη ομαδα υψηλου επιπεδου. Γιατι απλουστατα αν προσπαθησει να το κανει, η ομαδα θα χασει αγωνες που μπορει να της στοιχισουν. Δεν εχει μια σεζον 82 αγωνων και πλει οφ best of seven, ωστε 4-5 ηττες παραπανω να μην κανουν τη διαφορα.Οι ομαδες θελουν να βγαζουν αυτοματισμους και ζητανε συγκεκριμενα πραγματα απο καθε παιχτη. Με αλλα λογια ο διαχωρισμος ρολων στην Ευρωπη ειναι τελειως διαφορετικος απο αυτον του ΝΒΑ και ο καθε παιχτης αποτελει ενα κομματι μιας μηχανης, που δεν επιτρεπει πολλες ατομικες πρωτοβουλιες. Ετσι ειναι πιο ευκολο να κρυψει η ομαδα βασικες αδυναμιες ενος παιχτη παρα ο ιδιος ο παιχτης να φτιαξει αυτες τις αδυναμιες.
thalys
Ο Παπανικολάου είναι και κάτι πόντους ψηλότερος από τον Σισκάουσκας. Η σύγκριση στο σουτ μετά από τρίπλα είναι άδικη, αν όχι άτοπη.

Αυτό που πρέπει να σταθεροποιήσει ο μικρός είναι το μακρινό του σουτ και αν γίνεται να αυξήσει και το εύρος του. Δευτερευόντως πρέπει να βελτιώσει αρκετά την ικανότητα του στις διεισδύσεις.

Ο Σισκάουσκας ήταν πόιντ φόργουορντ και δεν ήταν σπάνιες οι φορές που αναλάμβανε να οργανώσει ή να κατεβάσει την μπάλα. Ο Παπανικολάου δεν έχει τον σωματότυπο γκαρντ, ούτε τα χαρακτηριστικά του είναι τέτοια που να προϊδεάζουν για τέτοια εξέλιξη.
Air Kef
Θα μπω και εγώ στο τρυπάκι να ασχοληθώ με την μίρλα, συγκεκριμένου πόστερ.

QUOTE
Ρε παιδια. Μην τρελαινεστε με τον Παπ.Καλος ειναι , αλλα τα διθυραμβικα σχολια μονο κακο μπορουν να του κανουν.
Επισης ΟΛΑ τα σουτ που βαζει ειναι μετα απο πασα. Κανενα μετα απο τριπλα. Στον συγκεκριμενο τομεα δε δειχνει την παραμικρη βελτιωση. Ουτε στο ποσταρισμα. Ουτε την Βουγιασιτς δε ποσταρε . Αν δε βελτιωθει σε αυτους τους τομεις θα εναι μεν πολυτιμος αλλα ετεροφωτος.


Θέλω σε παρακαλώ να μου απαριθμήσεις, dimit, πόσα 3άρια με ύψος 2.06 και την σωματοδομή του Παπανικολάου, σουτάρουν τρίποντο μετά από τρίπλα, στον κόσμο. Και ΝΒΑ μέσα, ναι. Να με πείσεις ότι έχεις δίκιο, γιατί ναι, σε ποιον δεν αρέσει το 3αρι του να σουτάρει 3π μετά απο τρίπλα;;


Το παιδί που πέρσι σούταρε μονο από ανάγκη, φέτος έχει 63% στα 3π, στην Ευρωλίγκα, και σε 3-2 αιφνιδιασμό τρέχει και στήνεται στην γωνία, του δίνουν την μπαλα και το καρφώνει στο άψε σβήσε. Μόνο ο Ματσιγιάουσκας και ο Εντι Τζόνσον τα εχουν κάνει αυτά στο ΣΕΦ.

Αν σταθεροποιηθεί στο 40-45% μεσα στην σεζόν μιλάμε πλέον για κανονικό σουτέρ.
Αυτό και να κάτσει με τον Περπε μεσα στην σεζόν να μάθει footwork στο λόου ποστ να παίζει και καλή πλάτη.
Δευτερευόντως, τρίπλα και σουτ απο μεση απόσταση.
Αυτοί θα έπρεπε να ειναι για μένα οι στόχοι της σεζόν για τον Κώστα, ατομικά.


Η ομάδα δείχνει να βρήκε ηρεμία και παλμό μετά την φυγή Ντόρσι, δεν στενοχωρήθηκα σχεδόν καθόλου με την κάλυψη διαφοράς επειδη είμαι σχεδόν σίγουρος για το διπλό στο Κάουνας.

Ο Πάουελ όντως είναι τρύπα προς το παρών αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα τον φτιάξουν οι υπόλοιποι ψηλοί μας. Αμα φάει 2-3 απο Πέρο και Καιλ στις προπονήσεις, τι διάολο, θα αρχίσει να ρίχνει κι αυτός.


Αυτά, και περιμένω απο dimit την λίστα παρακαλώ.

Και αυτά που είπε ο LFO, ασφαλώς.
thalys
Αν ο Παπανικολάου σουτάρει με 40% στα τρίποντα σταθερά και με την ικανότητα του στην άμυνα, θα μπορεί να βρει συμβόλαιο περίπου ενός εκατομμυρίου. Και μιλάμε για παίκτη 22-23 ετών, πρωταθλητή Ευρώπης ήδη, ψημένο στον πρωταθλητισμό, διεθνή κάθε χρόνο με την Ελλάδα και καλό χαρακτήρα που δεν δημιουργεί προβλήματα, ούτε απαιτεί να είναι το κέντρο του κόσμου στην ομάδα.

Στον Ολυμπιακό μπορεί να κάνει έκπτωση, αλλά η αξία του στην αγορά δεν μπορεί να είναι μικρότερη του Σάτο πχ.

Αν αποκτήσει ντρίπλα και καλύτερο σουτ γενικά, ο ίδιος είναι άτυχος και ο Ολυμπιακός τυχερός που το Πόρτλαντ έχει τον Μπατούμ και δεν θα πάει ΝΒΑ.
dimit
QUOTE (Air Kef @ Nov 23 2012, 15:08 ) *
Θα μπω και εγώ στο τρυπάκι να ασχοληθώ με την μίρλα, συγκεκριμένου πόστερ.



Θέλω σε παρακαλώ να μου απαριθμήσεις, dimit, πόσα 3άρια με ύψος 2.06 και την σωματοδομή του Παπανικολάου, σουτάρουν τρίποντο μετά από τρίπλα, στον κόσμο. Και ΝΒΑ μέσα, ναι. Να με πείσεις ότι έχεις δίκιο, γιατί ναι, σε ποιον δεν αρέσει το 3αρι του να σουτάρει 3π μετά απο τρίπλα;;


Το παιδί που πέρσι σούταρε μονο από ανάγκη, φέτος έχει 63% στα 3π, στην Ευρωλίγκα, και σε 3-2 αιφνιδιασμό τρέχει και στήνεται στην γωνία, του δίνουν την μπαλα και το καρφώνει στο άψε σβήσε. Μόνο ο Ματσιγιάουσκας και ο Εντι Τζόνσον τα εχουν κάνει αυτά στο ΣΕΦ.

Αν σταθεροποιηθεί στο 40-45% μεσα στην σεζόν μιλάμε πλέον για κανονικό σουτέρ.
Αυτό και να κάτσει με τον Περπε μεσα στην σεζόν να μάθει footwork στο λόου ποστ να παίζει και καλή πλάτη.
Δευτερευόντως, τρίπλα και σουτ απο μεση απόσταση.
Αυτοί θα έπρεπε να ειναι για μένα οι στόχοι της σεζόν για τον Κώστα, ατομικά.


Η ομάδα δείχνει να βρήκε ηρεμία και παλμό μετά την φυγή Ντόρσι, δεν στενοχωρήθηκα σχεδόν καθόλου με την κάλυψη διαφοράς επειδη είμαι σχεδόν σίγουρος για το διπλό στο Κάουνας.

Ο Πάουελ όντως είναι τρύπα προς το παρών αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα τον φτιάξουν οι υπόλοιποι ψηλοί μας. Αμα φάει 2-3 απο Πέρο και Καιλ στις προπονήσεις, τι διάολο, θα αρχίσει να ρίχνει κι αυτός.


Αυτά, και περιμένω απο dimit την λίστα παρακαλώ.

Φιλε Air Kef
Βασικά συμφωνώ με τα περισσότερα απο οσα εγραψες.( Ειδικα πλατη και σουτ απο μεση αποσταση) Θα ασχοληθώ με όσα διαφωνώ. Ο Παπ ειναι 202 σε ύψος. Στην Ελλαδα το ξεφτιλιζουμε με τα πλασματικα υψη.
Ειναι πρακτικα ισουψης των Παπαλουκά, Πλάνινιτς, Σισκάουσκας. Αυτοι εχουν τελιο χειρισμο. Ο παπ εχει χειρισμο Μουρεσαν. Δεν φταιει το σωμα του. Εχει μεγαλυτερη πλαστικοτητα και ταχυτητα απο τους προαναφερθεντες. Φταιειη η τεχνικη του. Επεσε κι αυτος θυμα της λογικης των προπονητων των τμηματων υποδομης οτι τα ψηλα και ημιψηλα παιδια δε χρειαζεται να μαθαινουν τριπλα. Αν ο Παπ ειχε τριπλα σαν των προαναρφεθεντων θα ηταν ηδη ΝΒΑ μεχρι να γερασει. Αν την αποκτησει (δυσκολο πια...) θα γινει Mega Star. Αλλιως θα μεινει ενας πολυτιμος ρολλιστας.
Σημερα δυστυχως διαβαζω διαφορες αηδιες στις εφημεριδες . Παιδι-θαυμα ,σταρ,και αλλες τριχες. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΗΣΥΧΟ . Το επομενο σταδιο ειναι να του την πεσουν τα διαφορα νυμφοειδη (μοντελα,τραγουδιαρες, ηθοπιοι , πορτιερισες του Merchedes ) και να τον ψαχνουμε κι αυτον. Με την αποθεωση σε αυτη την ηληκια του κανουμε κακο.
Τελος για τη λιστα που μου ζητας , τριαρια με σουτ μετα απο τριπλα. Τους μαυρους δε τους υπολογιζω γιατι ειναι ατελοιωτοι Εχουμε
Περπερογλου, Σισκαουσκας, Στομπερκας, Κλαβερ, Τουρκογλου, Ταπουτος , Πατ Καλαθης, Καπονο, Νοτσιονι,Γκαλιναρι, Πασπαλιε, Κουκοτς, Φανης, Κιριλενκο, Κριαπα, και αλλοι πολλοι. Πολλοι απο αυτους ειναι και ψηλοτεροι του Παπ.
Αυτο που με εκνευριζει ειδικα ειναι το εξης. Νικας την Καβαλα (και την καθε Καβαλα) 50 ποντους. Βαλτον να κατεβασει μπαλα ρε γαμωτο.. Να ποσταρει, να δοκιμασει πραγματα α) Θα εξασκηθεί β) Θα πεσει γελιο στο γηπεδο και ως γνωστον το γελιο=υγεια . Τι φοβασαι ,μηπως η διαφορα πεσει στους 40?
Φοβαμαι οτι δε δουλευουν καθολου πανω στην τριπλα του
T.W.Is.M.
Απο οσα ονοματα διαβασα παραβλεπω το γεγονος οτι καποιοι παιζουν στο 4(πχ Χριαπα, Κλαβερ, Ταπουτος) και ειναι πιο ευκολο να βαλεις τη μπαλα στο παρκε με αντιπαλο παουερ φοργουορντ απ οτι σμολ. Παραβλεπω το γεγονος οτι καποιοι εχουν αποσυρθει(Κουκοτς, Πασπαλι, Χριστοδουλου, Σισκαουσκας). Θα σταθω σε ενα ονομα. Οχι για να σου παω κοντρα, αλλα για να το βγαλεις και να διορθωσεις την αστοχια. Τζεισον Καπονο? Αμφιβαλλω αν εχει καλυτερη τριπλα απο τον Αλβερτη, ποσο μαλλον απο τον Παπανικολαου.
Στην ουσια τωρα, σουταρει καποιος απ αυτους καλα μετα απο τριπλα? Οχι αν το κανει και βαζει 1 στα 7 σουτ. Αν παιρνει τετοιες προσπαθειες και ο προπονητης θα του πει μπραβο, δεν πειραζει που αστοχησες, ηταν καλο σουτ. Να δεχτω οτι το εχουν σαν κινηση ο Τουρκογλου ή ο Γκαλιναρι? ΟΚ, ο μεν Τουρκος γι αυτο παιζει βασικος στο ΝΒΑ, ο δε Ιταλος στην καλη του μερα τα βαζει ολα και γι αυτο παιρνει τετοιες προσπαθειες, στην κακη του τα χανει οπως και να σουταρει, οποτε και δυσκολο σουτ να παρει παλι δεν του λεει κανεις τιποτα! Ο δε Περπερογλου που ενιοτε το κανει αυτο στην Ελλαδα ειναι συμπαιχτης του Παπανικολαου, αρα ο Ολυμπιακος ως ομαδα το εχει αυτο το στοιχειο.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι συμφωνω με τον kef οτι ειναι πολυ δυσκολο ενας SF να εχει το σουτ μετα απο τριπλα στο ρεπερτοριο του. Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση, αλλα πολυτελεια να εχεις τετοιο παιχτη.
Για τον κινδυνο να παρουν τα μυαλα του αερα, συμφωνω μαζι σου. Πρεπει να προσπαθησουν να τον κρατησουν μακρια απ αυτα απο την ομαδα.
thalys
H Ευρωλίγκα δίνει τον Παπανικολάου στο 2.03. Το ΝΒΑ τον δίνει στο 6-8 που είναι περίπου 2.07. Η Ευρωλίγκα τον Σισκάουσκας τον δίνει στο 1.98. 5 πόντους διαφορά έχει, δεν είναι πρακτικά ισοϋψείς. Tον Παπαλουκά τον δίνει 2.00 μέτρα και τον Πλάνινιτς 1.99.

Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο Παπαλουκάς, ο Πλάνινιτς και ο Νικ Καλάθης(1.98) είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.

Καλό θα ήταν να δουλέψει την ντρίμπλα του και το σουτ του και το σώμα του και την άμυνα του και την τακτική αντίληψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά μπορεί να τα κάνει ενώ από τα 19 είναι σε ομάδα που κυνηγάει την Ευρωλίγκα, ενώ από τα 20 του παίζει σημαντικά λεπτά(13 και κάτι ο ΜΟ του στην Ευρωλίγκα σε 16 παιχνίδια) σε ομάδα που πλέυ οφφ και στα 21 του είναι βασικός στην νικήτρια της διοργάνωσης.

Με τόσο λίγα παιχνίδια στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, κάθε ήττα κοστίζει ακριβά. Αναγκαστικά οι ομάδες και οι παίκτες κάνουν υποχωρήσεις στην ατομική βελτίωση. Ειδικά ο Παπανικολάου με τους μικρούς ντρίμπλαρε και πόσταρε πολύ περισσότερο. Δεν φαίνεται να ήταν επιλογή των προπονητών του όσο ήταν μικρός να μην μάθει να ντριμπλάρει. Μάλλον επιλογή του Γιαννάκη ήταν γιατί στον Ολυμπιακό χρειαζόταν περισσότερο να σουτάρει και να κόβει στη ρακέτα. Και καλά έκαναν γιατί είχαν στόχο τίτλους, δεν ήταν κολλέγιο.
Anaz
QUOTE
Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση, αλλα πολυτελεια να εχεις τετοιο παιχτη.
Βασικα εδω ειναι ολο το ζουμι. Ειδικα στο Ευρωπαικο μπασκετ κανεις δεν απαιτει απο το 3αρι του να παρει προσωπικες φασεις με ντιμπλα. Τη ντριμπλα του ο Παπ πρεπει να την βελτιωσει (και το'χει κανει σε εναν βαθμο) για να μπορει να αξιοποιει καλυτερα τους χωρους και να πηγαινει κοντα στο καλαθι. Οχι για να δημιουργει. Το ζητουμενο ειναι να δουλεψει πανω σε αυτα που μπορει να κανει ωστε να τα βελτιωσει και να τα σταθεροποιησει. Να τελειοποιησει το παιχνιδι του στη weak side. Οχι να προσπαθησει να γινει ξαφνικα Καρμελο.

Παρεμπιπτοντως ο Παπανικολαου πρεπει να ειναι γεματο 2.04. Εκτος απο την εικονα που σου δινει απο το γηπεδο, αρκει να τον δειτε και στη φωτογραφια της ομαδας. Δειχνει ο ψηλοτερος μετα τους Αντιτς, Μαυροειδη. To draftexpress τον δινει 6' 8,25"(2.04).
dimit
QUOTE(thalys @ Nov 23 2012, 16:49 ) *
H Ευρωλίγκα δίνει τον Παπανικολάου στο 2.03. Το ΝΒΑ τον δίνει στο 6-8 που είναι περίπου 2.07. Η Ευρωλίγκα τον Σισκάουσκας τον δίνει στο 1.98. 5 πόντους διαφορά έχει, δεν είναι πρακτικά ισοϋψείς. Tον Παπαλουκά τον δίνει 2.00 μέτρα και τον Πλάνινιτς 1.99.

Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο Παπαλουκάς, ο Πλάνινιτς και ο Νικ Καλάθης(1.98) είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.

Καλό θα ήταν να δουλέψει την ντρίμπλα του και το σουτ του και το σώμα του και την άμυνα του και την τακτική αντίληψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά μπορεί να τα κάνει ενώ από τα 19 είναι σε ομάδα που κυνηγάει την Ευρωλίγκα, ενώ από τα 20 του παίζει σημαντικά λεπτά(13 και κάτι ο ΜΟ του στην Ευρωλίγκα σε 16 παιχνίδια) σε ομάδα που πλέυ οφφ και στα 21 του είναι βασικός στην νικήτρια της διοργάνωσης.

Με τόσο λίγα παιχνίδια στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, κάθε ήττα κοστίζει ακριβά. Αναγκαστικά οι ομάδες και οι παίκτες κάνουν υποχωρήσεις στην ατομική βελτίωση. Ειδικά ο Παπανικολάου με τους μικρούς ντρίμπλαρε και πόσταρε πολύ περισσότερο. Δεν φαίνεται να ήταν επιλογή των προπονητών του όσο ήταν μικρός να μην μάθει να ντριμπλάρει. Μάλλον επιλογή του Γιαννάκη ήταν γιατί στον Ολυμπιακό χρειαζόταν περισσότερο να σουτάρει και να κόβει στη ρακέτα. Και καλά έκαναν γιατί είχαν στόχο τίτλους, δεν ήταν κολλέγιο.


Νομιζω οτι Ξερουμε ολοι οσοι παμε γηπεδο χρονια οτι στην πραγματικοτητα ο Παπαλουκας και ο Πλανινιτς ειναι πανω απο δυο μετρα
Οσο για την ελειψη χρονου για ατομικη βελτιωση ,αυτο ισςχυει στο ΝΒΑ που οαιζουν 4-5 τριωρα παιχνιδια τη βδομαδα
Στην Ευρωπη των 2 αγωνωνυπαρχει επαρκησ χρονος. Αποδειξη η βελτιωση των παικτων μας κατα τη διαρκεια της περσυνης χρονιας
Οραμα πρεπει να υπαρχει και μακροπνοος σχεδιασμος

ΤWISM & ANAZ
Σταρ δε γινεσαι οταν κανεις απλως τα απαραιτητα, σταρ γινεσαι οταν κανεις το κατι παραπανω, τηνπολυτελεια, τη διαφορα απο το μεσο ορο
Δε λεω να γινει Καρμελο . Ας φτασει τηντριπλα και το ποσταρισμα στο επιπεδο του περπερογλου

Στην λιστα ξεχασα να αναφερω τον Ντανιλοβιτς και τον -δικο μας- αρτουρας Καρνισοβας. Και οι δυο προτυπο ,ακομα και σημερα, για τη θεση 3
T.W.Is.M.
QUOTE(dimit @ Nov 23 2012, 20:35 ) *
Νομιζω οτι Ξερουμε ολοι οσοι παμε γηπεδο χρονια οτι στην πραγματικοτητα ο Παπαλουκας και ο Πλανινιτς ειναι πανω απο δυο μετρα
Οσο για την ελειψη χρονου για ατομικη βελτιωση ,αυτο ισςχυει στο ΝΒΑ που οαιζουν 4-5 τριωρα παιχνιδια τη βδομαδα
Στην Ευρωπη των 2 αγωνωνυπαρχει επαρκησ χρονος. Αποδειξη η βελτιωση των παικτων μας κατα τη διαρκεια της περσυνης χρονιας
Οραμα πρεπει να υπαρχει και μακροπνοος σχεδιασμος

ΤWISM & ANAZ
Σταρ δε γινεσαι οταν κανεις απλως τα απαραιτητα, σταρ γινεσαι οταν κανεις το κατι παραπανω, τηνπολυτελεια, τη διαφορα απο το μεσο ορο
Δε λεω να γινει Καρμελο . Ας φτασει τηντριπλα και το ποσταρισμα στο επιπεδο του περπερογλου

Στην λιστα ξεχασα να αναφερω τον Ντανιλοβιτς και τον -δικο μας- αρτουρας Καρνισοβας. Και οι δυο προτυπο ,ακομα και σημερα, για τη θεση 3



Στο ΝΒΑ δουλευουν πολυ πανω στην ατομικη βελτιωση των παιχτων. Γι αυτο και βλεπουμε παιχτες μεταμορφωμενους απο τη μια χρονια στην αλλη. Η πολλη δουλεια ομως γινεται το καλοκαιρι, που η offseason ειδικα για τους παιχτες που οι ομαδες τους μενουν εκτος πλει οφ ειναι 6 μηνες(και συνηθως οι ομαδες των μελλοντικων σταρ αυτη την τυχη εχουν στα πρωτα χρονια της καριερας τους). Στην Ευρωπη υπαρχει η λογικη να παιζουν ολοι για την ομαδα. Επιπλεον, οπως γραφτηκε και πιο πανω, λογω της υπαρξης 2 διοργανωσεων που τρεχουν καθε εβδομαδα και λιγοτερων αγωνων, καθε ηττα μπορει να στοιχισει περισσοτερο. Γι αυτο οι ομαδες επικεντρωνονται λιγοτερο στην ατομικη βελτιωση και στοχευουν στη βελτιωση της ομαδικης λειτουργιας. Η βελτιωση δεν ερχεται μονο με την προπονηση, αλλα με την εφαρμογη οσων δουλευονται σε αγωνες. Εκει το ΝΒΑ πλεονεκτει ακομα περισσοτερο με τα 82 ματς, μερικα απ τα οποια χρησιμοποιουνται απ τους προπονητες σαν ευκαιρια για τεστ(οταν η ομαδα εχει αποκλειστει απο τα πλει οφ ας πουμε).
Το σημερινο Ευρωπαικο μπασκετ δεν ευνοει τη δημιουργια σταρ. Σταρ γινεσαι οταν κανεις το κατι παραπανω, συμφωνω, αλλα για να κανεις το κατι παραπανω πρεπει να πας και λιγο κοντρα στον τροπο παιχνιδιου που κυριαρχει.
Τελος, ο Ντανιλοβιτς επαιζε SG σε ολη τη διαρκεια της καριερας του.

edit: Αν το θετεις παντως στη βαση της προσδοκιας να γινει σταρ επιπεδου Σπανουλη και Διαμαντιδη ή και ακομα παραπανω ο Παπανικολαου, τοτε δεν το συνεχιζω και το δεχομαι αυτο που λες. Και παλι το θεωρω δυσκολο χαρακτηριστικο το σουτ μετα απο τριπλα απο SF(και μαλιστα ψηλο SF) ομως. Το παιχνιδι με πλατη ειναι κατι που μπορει να βελτιωσει και θα τον βοηθησει να ανεβει επιπεδο σαν παιχτης.
sir-elric
εγω το μονο 3ρι που θυμαμαι στα μερη μας με σουτ μετα απο τριπλα ηταν ο πετζα (και ο φανης αλλα ο φανης ειναι ενα αλλο κεφαλαιο).
την τριπλα την δουλευει και την δουλευει και στα παιχνιδια.ο μικρος παει καλα. αν θελαμε κυριοι να του δειξουμε τι χρειαζεται για να παει στο επομενο επιπεδο-αυτο θα ηταν μια signature move κατι που θα του ταιριαζει θα το κανει καλα και θα το κανει συχνα. αυτο ειναι το κακο οσων παιζουν με τον χωρο.
Anaz
QUOTE
Σταρ δε γινεσαι οταν κανεις απλως τα απαραιτητα, σταρ γινεσαι οταν κανεις το κατι παραπανω, τηνπολυτελεια, τη διαφορα απο το μεσο ορο
Δε λεω να γινει Καρμελο . Ας φτασει τηντριπλα και το ποσταρισμα στο επιπεδο του περπερογλου
Τωρα το θετεις σωστα. Η διαφορα ειναι ομως οτι προσωπικα δεν περιμενω απο τον Παπ να γινει ποτε σταρ αυτου του επιπεδου.
Και γενικα αν το καλοσκεφτεις τα 3αρια ΣΤΑΡ -οπως τα περιγραφεις- ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο στην Ευρωπη. Αν ο Παπ αρχισει να κανει ΚΑΙ αυτα που λες, τοτε να'σαι σιγουρος οτι δεν θα μεινει για πολυ εδω..
Ντριμπλα κ ποστ γκειμ μπορει και πρεπει να βελτιωσει κι αλλο.Μην περιμενεις ομως να αποκτησει την τεχνικη καταρτιση του..Σισκαουσκας!! Ειναι καθαρα weak-side παιχτης οπως η πλειοψηφια των τριαριων που αγωνιζονται στην Ευρωπη. Δεν πιστευω οτι θα γινει ποτε δημιουργος.Ζητουμενο για τον Παπ ειναι να σταθεροποιησει κ να εξελιξει αυτα που κανει καλα τελευταιως. Μπορει να γινει ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Ευρωπαικο τριαρι με τα προσοντα που εχει, αν κανει αυτες τις δουλειες σταθερα καλα.

for the record..Ουτε ο ο Παπαλουκας ειχε σουτ μετα απο ντριμπλα.
thalys
Δεν αμφισβήτησε κανείς το ότι ο Πλάνινιτς και ο Παπανικολάου είναι πάνω από δύο μέτρα. Το ερώτημα είναι κατά πόσο είναι ισοϋψείς και σύμφωνα με τα στοιχεία στο σάιτ της Ευρωλίγκας δεν ισχύει.

Σου εξήγησε ο Twism γιατί το αμερικάνικο σύστημα είναι ανώτερο του ευρωπαϊκού αναφορικά με την ατομική βελτίωση των παιχτών.

Ο Παπανικολάου δεν είναι πόιντ φόργουορντ, όπως ο Σισκάουσκας. Είναι παίκτης της αδύναμης πλευράς, των ανοιχτών σουτ και των κοψιμάτων στην ρακέτα. Αν μπορέσει να βάλει την τρίπλα στο παιχνίδι του, θα μπορέσει να γίνει σούπερ σταρ. Αν όχι, είναι ήδη εξαιρετικά καλός και μπορεί να βρει υψηλό συμβόλαιο αν θελήσει.

Λίγη υπομονή όμως, τα 22 τα έκλεισε τον Αύγουστο νομίζω. Μέχρι τα 25-26 που θα μπει στην, λογικά, καλύτερη περίοδο της καριέρας του, έχει καιρό να βελτιώσει πολλές αδυναμίες.

Έχω την εντύπωση ότι επειδή τα παιδιά της τελευταίας καλής φουρνιάς τα μάθαμε στα 17-18 τους και έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε, δεν συνειδητοποιούμε πόσο νεαρά είναι στην πραγματικότητα και τα περιθώρια βελτίωσης που έχουν ακόμα. Στην αντίστοιχη ηλικία ο Παπαλουκάς έπαιζε στον Πανιώνιο και ο Διαμαντίδης ήταν ένα ακόμα ταλέντο στον Ηρακλή.
kseplenhs
όχι απλά τρικυμία εν κρανίω αλλά τυφώνας κατρίνα στη motheroboard του εγκεφάλου.Λέει ο τρόλης για σουτ μετά απο ντρίμπλα και σαν παράδειγμα μπαίνει ο πλάνινιτς,ο θόδωρας ο παπαλουκάς (εδώ τη χρειάστηκα μια ανάνηψη με ηλεκτρόδια κατευθείαν σε ανοιχτή καρδιά),ο κριάπα και μπόνους τρακ,ο χρήστος ο ταπούτος.Ναι ρε διάολε...ο χρήστος...ο ταπούτος.Και μάλιστα όλοι αυτοί μπαίνουν στην ίδια πρόταση με τον σισκάουσκας που στη μετά 2000 εποχή για το ευρωπαικό μπάσκετ είναι μια κατηγορία μόνος του στο θέμα τεχνικής που μπορεί να έχει ένας φοργουορντ.

Βασικά (και μιλώντας τώρα στους φυσιολογικούς συζητητές) ο τομέας που δεν έχει αναφερθεί τόσο στον παπανικολάου (αλλά όπως φαίνεται αποτελεί και το μεγαλύτερο προσόν του),είναι η προσωπικότητά του.Αυτό νομίζω αρκεί έτσι ώστε όχι απλά να μην είναι ένα χαμένο ταλέντο αλλά να έχει την θεωρητικά εύκολη αλλά πρακτικά σπάνια εξέλιξη,απο κορυφαίος της γενιάς του να γίνει στους κορυφαίους συνολικά.Απο τη στιγμή δε που απέκτησε εμπιστοσύνη στις μπούκες του και σταμάτησε να μπαίνει σαν κριάρι και να κάνει τάκλιν με το σώμα του στους αντιπάλους,μπήκε το νερό στο αυλάκι.Και το σουτ του απέκτησε σιγουριά,και οι άμυνές του και η γενικότερη παρουσία του στο γήπεδο που πλέον εύκολα τη λες επιβλητική(στις καλές μέρες όπως την χθεσινή,τρομοκρατική).Και λόγω χαρακτήρα,αν δεν πάθει κανένα σωματικό μπλακ άουτ τύπου βασιλόπουλου είναι σίγουρο πως θα συνεχίζει να βελτιώνεται.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.