Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος ξένος pf στην ιστορία της Α1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
benchwarmer
..
spysta
θελω πολυ να ψηφισω ''Λινας αλανι για παντα στο λιμανι'' .. αλλα οκ .. Ροι Ταρπλει τα σεβη μου smile.gif
berry
εγω και ο Ροι
oti-nane
Στάζει Πιπέρι...... smiley.gif

Respect
j-kidd13
Νταξ,μιλαμε για παικτες ενας κι ενας....2πλη ψηφος σε Ροι και Μπερι...
Ειδικη μνεια σε Λανς Μπεργουωλντ(στον οποιο ο θεος Σκουντης ειχε κανει δωρο σε ζωντανη εκπομπη ενα...χταποδι!!!),Μελβιν Τσιτουμ,Κλιφ Λεβινγκστον,Τζον Χατσον,Μπακ Τζονσον.... smiley.gif
HLR CENATION
Αλφονσο-Μπακ Τζονσον(κριμα δεν μπορω να τον ψηφισω για τεχνικους λογους),Βολκοφ,Α Χαντσον..

Απο εκτος λιστας με πορωνε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Μαρλον Μαξει κ ο Ντοουσον της Πατρας...
benchwarmer
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 7 2011, 11:50 ) *
Ειδικη μνεια σε Λανς Μπεργουωλντ(στον οποιο ο θεος Σκουντης ειχε κανει δωρο σε ζωντανη εκπομπη ενα...χταποδι!!!)


Για πες λεπτομερειες smiley.gif


QUOTE(laclippers @ Jan 7 2011, 20:03 ) *
Αλφονσο-Μπακ Τζονσον(κριμα δεν μπορω να τον ψηφισω για τεχνικους λογους),Βολκοφ,Α Χαντσον..

Απο εκτος λιστας με πορωνε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Μαρλον Μαξει κ ο Ντοουσον της Πατρας...


Γιατι δεν μπορεις??
Τον Ντοουσον τον εχω στα 3αρια...
T.W.Is.M.
Ταρπλει και Μπερι χωρις δευτερη σκεψη απο μενα. Ο πρωτος κατα τη γνωμη μου αν δεν ειχε μπλεξει με ναρκωτικα και ποτο ηταν τετοιας κλασης που η μονη επαφη του με το ελληνικο μπασκετ θα ηταν ο ημιτελικος του Μουντομπασκετ του Τοροντο, ενω ο δευτερος ηταν ενα φαινομενο σε διαρκεια και προσαρμοστικοτητα σε καθε ομαδα που επαιξε(την παρενθεση του Μακεδονικου στα τελειωματα της καριερας του την ξεχναμε, οπως και του Ροι στον Εσπερο).
il postino
ροι και κλιφ...
Air Kef
Λινας και Μπακ για αλλαγή.

Τρομερή ιδέα και δουλειά ρε μαν, μπράβο. smile.gif
Green Warrior
1. Μπέρι
2. Βολκόφ
3. Λέβινγκστον

Τον Τάρλπλευ τον θεωρώ περισσότερο σέντερ ειδικά όσον αφορά την παρουσία του στην Ελλάδα
pitto
Ροι Ταρπλει & Γουολτερ Μπερι λόγω μακρόχρονης παρουσίας
Τζονι Ροτζερς για τους τίτλους και την διάρκεια που είχε
Τζο Αρλαουκας, τεράστιο όνομα αλλά ήρθε αργα....
Κλιφ Λεβινγκστον, αλλά έπαιξε λίγο
aegeansheed
Copy & Paste το post του Undertaker...

2 παιχνίδια δε θα τα ξεχάσω. Ένα του Tarpley κόντρα στη Real στο ΣΕΦ στην πρώτη φάση και ένα παιχνίδι του Berry με τη φανέλα του Ηρακλή στο Ιβανώφειο που είχε αποκλείσει μόνος του τον ΠΑΟΚ και έδωσε την 3η θέση στην ομάδα του.

Βασικά ο Berry είχε αυτό το γυριστό σουτ που δε μπορούσε κανείς όχι απλά να το κόψει, αλλά και να καταλάβει πότε θα το εκτελέσει. Ρωτήστε με για χαρακτηριστικές κινήσεις παικτών και θα σας πω για το hook του Jabbar, το τρίποντο του Κόρφα, το "κρύψιμο" της μπάλας με την πλάτη του Sabonis. Θα σας πω και για το γυριστό του Berry...

3η ψήφος στον Cliff.
Johnaros
Θέλησα να ψηφίσω Μάσεϊ, από την άποψη ότι ήταν ώρες ώρες μια ομάδα μόνος του, αλλά δεν...

Τάρπλεϊ
Μπέρι
και Αρλάουκας

ίσως στη θέση του τελευταίου να έπρεπε να βάλω τον Λέβινγκστον, αλλά με τρέλαινε ο Τζο.

Επιφυλάσσομαι για τον Μπέργουολντ.
morrison
Οσο ταλεντο και να ειχε ο Ροι ή ο Κλειζα η θεση εχει την φωτογραφια του εδω και χρονια...
O τυπος που εγινε εξωφυλλο στο Sports Illustrated στα κολεγιακα του χρονια,

ο ανθρωπος που εχει παιξει σε τρεις Ελληνικες ομαδες απο δυο φορες...

Πισω του ψηφισα Ταρπλει,Αντρε Χατσον,Στακ.
Timemaster
και η ποιο εύκολη κατηγορία.

Τάρπλευ και Μπέρι με διαφορά ακόμα και στην κατηγορία των πλευ μακερ να ήταν αυτούς θα ψήφιζα.

ο πρώτος ήταν ο ποιο κυρίαρχος παίχτης των τελευταίων 30 ετών βγάζοντας από την κουβέντα τον Γκάλη.
και ο δεύτερος γιατί πάντα ήταν ένας μεγάλος σκόρερ παίζοντας 175 αγώνες στην Ελλάδα σε 8 χρονιές με μέσο όρο 20,5 πόντους ξεκινώντας σαν τριάρι και καταλήγοντας σέντερ!!!!

από εκει και πέρα το χάος.
rchos
ε οχι ρε παιδια και τριτος ο κλειζα.για το θεο.
φιλοι ολυμπιακοι ας χαλαρωσουμε λιγο.

μπερυ και ταρπλει παιζουν μονοι τους και αυτο ειναι σαφες!
απο εκει και περα ο ροτζερς ειναι αξια σε αυτη τη λσιτα και πρεπει να ειναι ψηλα.
ειδικη μνεια στον ενα και μοναδικο αντρε χατσον.οτι πιο underated εχει περασει απο το ευρωπαικο μπασκετ σε αμερικανο ψηλο!
j-kidd13
QUOTE(benchwarmer @ Jan 7 2011, 22:24 ) *
Για πες λεπτομερειες smiley.gif


Σε Σαββατιατικη μεσημεριανη μπασκετικη εκπομπη του Σκουντη σε mega ή ant1,δεν θυμαμαι ακριβως,ειχε καλεσμενο τον μεγιστο Λανς,οποτε με το τελος της εκπομπης και καθως τον ευχαριστουσε κτλ,του λεει οτι του εχει ενα δωρο...και σκυβει κατω απο το γραφειο και ανεβαζει μια διαφανη σακουλα με ενα...χταποδι μεσα,το οποιο οπως αναφερθηκε ηταν ο αγαπημενος μεζες του Μπεργουωλντ....
Weekendman
Και εγω δεν θα πρωτοτυπήσω στον Ρόι και στον Μπέρι έδωσα τις ψήφους μου...
kolokotronis
Σαν κλάση ο τάρπλευ.

Σαν προσφορά ο μπέρι.
gallistis
πρωτοτυπω...μπερυ-ταρπλευ

αλλα και ερλ χαρισον...μελος της θρυλικης ομαδας του παγκρατιου.τι να πεις
και ως αρειανος -μη κρινοντας αντικειμενικα μασσευ...αυτα που ειδαμε να κανει ο ανθρωπος.μας ειχε ανεβασει ψηλα.να ειναι καλα ο ανθρωπος
berry
ευχαριστω και ανταποδιδω την αγαπη σας

trully yours

Walter
nikolas12
QUOTE(rchos @ Jan 9 2011, 14:20 ) *
ε οχι ρε παιδια και τριτος ο κλειζα.για το θεο.
φιλοι ολυμπιακοι ας χαλαρωσουμε λιγο.

μπερυ και ταρπλει παιζουν μονοι τους και αυτο ειναι σαφες!
απο εκει και περα ο ροτζερς ειναι αξια σε αυτη τη λσιτα και πρεπει να ειναι ψηλα.


Με καλυψες σε ΟΛΑ οσα ηθελα να πω. Και εγω αυτους ψηφισα. Και παιδια καλος ο Κλειζα αλλα μην το παρακανουμε κιολας.
rankin
QUOTE(Nikolas12 @ Jan 15 2011, 10:46 ) *
Με καλυψες σε ΟΛΑ οσα ηθελα να πω. Και εγω αυτους ψηφισα. Και παιδια καλος ο Κλειζα αλλα μην το παρακανουμε κιολας.

και ας μην ξεχνάμε οτι ο Κλέιζα είναι τριάρι smiley.gif

βασικά εδώ κρίνουμε και την μακροχρόνια συμμετοχή ενός παίχτη
Ο Κλέιζα, ή ο Λέβινγκστον, ή ακόμα και ο Ρόι δεν παίξανε πολλά χρόνια στην Ελλάδα
ειδικά για τον Ρόι βέβαια, μπορούμε να κάνουμε μια εξαίρεση γιατί ήταν τιτάνας...

Ο δε Μπέρι ήταν πραγματικά συγκλονιστικός.. Απλά του δινες τη μπάλα και την ξανάβλεπες στο πλεχτό
Εγω ψήφισα Μπέρι-Ρόι-Λέβινγκστον (και τους τρείς) γιατί δεν ήθελα να αδικήσω κανέναν και μου άρεσαν πολύ και οι 3


rchos
οι 9 που εχετε ψηφισει αντρε χατσον εκτος απο μενα εμφανιστειτε και θα παμε να σας κερασω ενα καφεδακι να μιλησουμε για το μεγαλειο του αντρε! tongue.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
1. τα σεβη μου στον ροι ταρπλει....

2.ουολτερ μπερι και τρελαινομαι...
SG3ptshooter
QUOTE(rchos @ Jan 15 2011, 11:24 ) *
οι 9 που εχετε ψηφισει αντρε χατσον εκτος απο μενα εμφανιστειτε και θα παμε να σας κερασω ενα καφεδακι να μιλησουμε για το μεγαλειο του αντρε! tongue.gif

icon_wave.gif

Μπορώ να αλλάξω το τρίευρο με τη δημιουργία rank με τίτλο Euroleague Champion, αντί του ΝΒΑ; cool.gif
vonzuchter
αν με το μεγαλυτερος εννοουμε την προσφορα του και το ποσο καλα επαιξε στην ελλαδα τοτε Νο1 αδιαμφισβιτητα ο Μπερυ. αν εννουμε παικτικα ποιος ηταν ο καλυτερος ασχετα με το πως επαιξε στην ελλαδα τοτε ψηφιζω Ντινο Ρατζα και Λινας Κλειζα
colonel gomelsky
Με προβληματίζουν οι λίγες ψήφοι στον τεράστιο Σάσα Βολκόφ. Ίσως μπορεί να εξηγηθεί με το γεγονός ότι πολλοί φίλοι που ψήφισαν είναι μικροί σε ηλικία και δεν τον θυμούνται.

Μεγάλος παίκτης με καριέρα σε ΕΣΣΔ, Ελλάδα και συμπαθητική παρουσία στο ΝΒΑ. (αν θυμάμαι καλά κάπου 10π μ.ο σε δύσκολη εποχή)
vonzuchter
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 25 2011, 12:47 ) *
Με προβληματίζουν οι λίγες ψήφοι στον τεράστιο Σάσα Βολκόφ. Ίσως μπορεί να εξηγηθεί με το γεγονός ότι πολλοί φίλοι που ψήφισαν είναι μικροί σε ηλικία και δεν τον θυμούνται.

Μεγάλος παίκτης με καριέρα σε ΕΣΣΔ, Ελλάδα και συμπαθητική παρουσία στο ΝΒΑ. (αν θυμάμαι καλά κάπου 10π μ.ο σε δύσκολη εποχή)


ψηφο και στον Βολκόφ. πραγματι την εποχη που πηγε ΝΒΑ ηταν πολυ δυσκολο να διακριθει ευρωπαιος παικτης
zarko78
Mε σειρά . 1.Τάρπλευ 2.Μπέρυ 3.Λέβινγκστον 4.Οντι Νόρις 5.Βολκόφ
Dwyane ''the flash'' Wade
τεραστιος παικτης ο βολκοφ.απλα στην ελλαδα δεν ηταν και στα καλυτερα του γι'αυτο κι εγω προσωπικα δεν το ψηφισα
captain charisma
6.8 ποντους μ.ο ειχε σε 2 χρονιες στους χοκς...
CrossoverOnE
Ροι και Τζον Χατσον
Air and King
Θα ψηφισω τον Ταρπλει και μονο αυτον...Κατα την αποψη μου ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο (και ηταν μια κατηγορια μονος του) που πατησε ποτε στην Ελλαδα απο Αμερικανους..Δεν λεω το μεγαλυτερο ονομα καθως προφανως ο Ντομινικ ειναι το μεγαλυτερο αλλα σαν ταλεντο ηταν αυτος..Χωρια οτι και στο ΝΒΑ αν εμενε θα μπορουσε να φτασει σε καριερα αρκετα ψηλα και βεβαια προλαβε να παιξει Τελικους Περιφερειας κατι που ο Ντομινικ δεν καταφερε ποτε(βεβαιως σαν leader των Χωκς ενω ο Ροι σαν 6ος παιχτης των Μαβερικς απεναντι στους Λεικερς του Ματζικ)..
Ο Ταρπλει το πιαθανοτερο ειναι να μην ερχοταν ποτε να παιξει στην Ευρωπη αν δεν ειχε κανει λαθη...
επαθα λαστιχο
μπερυ-ταρπ το επαιξα κορωνα γραμματα με διευρω.
θεαματικος ο κλιφ,αλλα στα κρισιμα(ημιτελικοι με οσφπ και μπενετον-προημιτελικος κυπελλου) λιγος.
Green Warrior
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129080284

Το θηρίο Τζον Χάντσον! Ένας παίκτης πραγματικός δυναμίτης! Τι παικταράδες πέρασαν κάποτε από την Ελλάδα!
argeitis
R O Y_T A R P L E Y 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
GMF80
Oh Βerry Βerry!!!
Στάζει πιπέρι η .... ...... του Μπερι, στάζει πιπέρι.... smiley.gif
Zephyr
Πρώτα ο Ρόϊ και μετά ο Μπέρι (sorry ρε berry tongue.gif ).
Αν δεν τον έτρωγαν οι ρημάδες οι καταχρήσεις και είχε λίγο μυαλό στο κεφάλι του, δεν τον βλέπαμε από τα μέρη μας.
yorgos
Ψήφισα Μπέρι για τη διαχρονικότητα και την προσφορά του. Ειδικά στον Ηρακλή έκανε την καλύτερη χρονιά ξένου στην Ελλάδα, αν δεν έχανε κάρφωμα ο γιος του υπουργού και δε λύσσαγε να σουτάρει ο Κουντουράκης τρίποντα στη Βιτόρια παίζει να είχαν πάρει και ευρωπαϊκό. Απλά διαστημική χρονιά, παίζοντας πεντάρι με συμπαίκτες για κλάμματα πλην του θεού Γιούρι και του ακιοπρεπούς Κακιούση.

Στα ωραία του Μπέρι ότι κοιμόταν συνεχώς, δεν είχε ιδέα σε ποιο θεσμό έπαιζε (στην Πάτρα μια φορά πριν από ματς με τον Απόλλωνα ρώτησε το Σιγάλα αν προκρίνονταν στο φάιναλ φορ του Πρωταθλητριών αν κέρδιζαν...), ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τσιγγουνιά και έδινε και τροφή για ωραία συνθήματα όπως τότε που έμεινε εκτός επειδή κόλλησε ηπατίτιδα, ασθένεια από την οποία αργότερα την πάτησε και η πρώτη κυρία (τρομάρα της), οπότε και βγήκε το "Ο Μπέρι απ' το λιμάνι κόλλησε ηπατίτιδα τη Δήμητρα τη Λιάνη".

Τον Αντόνιο Ντέιβις μάλλον το βάλατε στα πεντάρια. Μάσει και Χάντσον απίστευτοι παίκτες, με φοβερή ουσία πέρα από το θέαμα, ενώ φοβερή ανακάλυψη ήταν και ο Στακ, από τον οποίο περίμενα να πιάσει στον Ολυμπιακό κι έκανε μια τρύπα στο νερό, μόνο φήμες για το "μέγεθός" του έμειναν. Ο Ρότζερς εξαιρετικό λαβράκι και μάλλον ο καλύτερος Αμερικανός σχολιαστής για την Ευρωλίγκα σήμερα. Εκπλήσσομαι με τις τόσες ψήφους στον Κλιφ, θεαματικός αλλά μέχρι εκεί.

Το Βολκόφ που ρώτησε ένας φίλος το θυμάμαι να είναι καλός στον Ολυμπιακό και πολύ μέτριος στον ΠΑΟ (με προβλήματα στη μέση), πλην του ημιτελικού στο Τελ Αβίβ όπου έβαλε μια χαριτωμένη 35άρα αν δεν κάνω λάθος, σε μια κατά τ' άλλα μέτρια -για το όνομά του- σαιζόν. Άσε που μας είχε πει και ότι "όταν αποσυρθώ θα αποκαλύψω γιατί έφυα από τον Ολυμπιακό", με σαφές υπονοούμενο την υπόθεση 5vs3 του Ιωαννίδη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στο ματς των εμφιαλωμένων και τελικά μας άφησε με την απορία. Να βγει ο Κουβαράς να τον βρει να του πάρει συνέντευξη.
Weekendman
Ο Τάρπλει όταν έπαιζε στον Άρη...

rankin
QUOTE(yorgos @ Oct 19 2013, 02:14 ) *
Το Βολκόφ που ρώτησε ένας φίλος το θυμάμαι να είναι καλός στον Ολυμπιακό και πολύ μέτριος στον ΠΑΟ (με προβλήματα στη μέση), πλην του ημιτελικού στο Τελ Αβίβ όπου έβαλε μια χαριτωμένη 35άρα αν δεν κάνω λάθος, σε μια κατά τ' άλλα μέτρια -για το όνομά του- σαιζόν. Άσε που μας είχε πει και ότι "όταν αποσυρθώ θα αποκαλύψω γιατί έφυα από τον Ολυμπιακό", με σαφές υπονοούμενο την υπόθεση 5vs3 του Ιωαννίδη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στο ματς των εμφιαλωμένων και τελικά μας άφησε με την απορία. Να βγει ο Κουβαράς να τον βρει να του πάρει συνέντευξη.


Έπεσα πάνω στο Thread, και σχολιάζω μετά απο 5 μήνες...

Προσωπικά δεν νομίζω οτι ο Βολκοφ έπαιξε σπουδαία ουτε στον Παναθηναικο, ούτε στον Ολυμπιακό.
Πολυ μεγάλο όνομα της εποχής, με προϋπηρεσία στο ΝΒΑ (που τότε δεν πήγαινε όποιος και όποιος) αλλά εν τέλει, μάπα το καρπούζι.

Βαρετός παιχτης. Ενας αργός χωντροκώλης ηταν... Μπουρδας.

Τώρα, οσον αφορά τους λόγους που έφυγε απο τον Ολυμπιακό, δεν τους γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι πως και ο Ολυμπιακός δεν πέθαινε να τον κρατήσει...
Παρόλα αυτά, ως Ουκρανός, δεν ξέρω αν είχε και μεγάλες αγάπες με τους Ρωσους για να τον καιει η ΤΣΣΚΑ και ο Γιελτσιν.
manj13
QUOTE(rankin @ Feb 9 2014, 15:08 ) *
Έπεσα πάνω στο Thread, και σχολιάζω μετά απο 5 μήνες...

Προσωπικά δεν νομίζω οτι ο Βολκοφ έπαιξε σπουδαία ουτε στον Παναθηναικο, ούτε στον Ολυμπιακό.
Πολυ μεγάλο όνομα της εποχής, με προϋπηρεσία στο ΝΒΑ (που τότε δεν πήγαινε όποιος και όποιος) αλλά εν τέλει, μάπα το καρπούζι.

Βαρετός παιχτης. Ενας αργός χωντροκώλης ηταν... Μπουρδας.

Τώρα, οσον αφορά τους λόγους που έφυγε απο τον Ολυμπιακό, δεν τους γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι πως και ο Ολυμπιακός δεν πέθαινε να τον κρατήσει...
Παρόλα αυτά, ως Ουκρανός, δεν ξέρω αν είχε και μεγάλες αγάπες με τους Ρωσους για να τον καιει η ΤΣΣΚΑ και ο Γιελτσιν.


Μπερι και τα μυαλα στα καγκελα...Ουτε σωμα,ουτε στυλ αλλα ΟΠΟΥ κι αν επαιξε η μπαλλα στο πλεκτο υπο καθε γωνια στοχευσης!!!ΔΙΑΡΚΕΙΑ???Μακραν του δευτερου....Απ τους καημους μου που δεν εκλεισε ποτε στον ΠΑΟ....Κι οταν η μπαλα ΕΚΑΙΓΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ.... 77.gif
Ο Βολκοφ αοσμος και αχρωμος και στα κρισιμα παντα σε διακοπες... 68.gif
rankin
QUOTE(manj13 @ Feb 9 2014, 15:15 ) *
Μπερι και τα μυαλα στα καγκελα...Ουτε σωμα,ουτε στυλ αλλα ΟΠΟΥ κι αν επαιξε η μπαλλα στο πλεκτο υπο καθε γωνια στοχευσης!!!ΔΙΑΡΚΕΙΑ???Μακραν του δευτερου....Απ τους καημους μου που δεν εκλεισε ποτε στον ΠΑΟ....Κι οταν η μπαλα ΕΚΑΙΓΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ.... 77.gif
Ο Βολκοφ αοσμος και αχρωμος και στα κρισιμα παντα σε διακοπες... 68.gif

Ο Μπέρι δεν ηταν παίχτης, ήταν θρησκεία.. Αίρεση!

Με καθαρά μπασκετικά κριτήρια πάντως, ο Ταρπλει ηταν αρτιότερος παίχτης.
Ο Μπέρι ηταν απλά υπέροχος ... έπαιρνε τη μπάλα στα χέρια και ήξερες οτι θα την χλατσώσει.. Ασταμάτητος.
benchwarmer
Όλο το τόπικ σε ένα βίντεο...

yorgos
Χωρίς δεύτερη σκέψη, Μπέρι. Η χρονιά στον Ηρακλή είναι απλά απίστευτη, ανώτερη της αντίστοιχης του Τάρπλεϊ στον Άρη.
Weekendman
Για όσους δεν αρκούνται στα γραπτά..



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.