Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Need help...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
thrasas
Γεια σας,

εδώ και αρκετό καιρό σερφάρω στο ιντερνετ ψάχνωντας προγράμματα που θα με βοηθήσουν στο να
αυξησω το (κατακόρυφο) άλμα μου ώστε να καρφώσω. Το πρόβλημα είναι ότι για την πλειόνότητα των
προγραμμάτων ασκήσεων πρέπει να πληρώσεις αλλα πρεπει να ξέρεις καλά και όλη την αθλητική ορολογία
των ασκήσεων στα αγγλικά πράγμα που είναι πολυ δύσκολο.

Ετσι λοιπον αποφάσισα να κάνω ενα topicω μήπως και κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ή να μου προτείνει κάποιο σετ ασκήσεων. Παρεπιπτώντος ειμαι 15 χρονών 1.83 και 67 κιλα. Δεν μπορώ να καρφώσω την μπάλα ακόμη sad.gif αλλα ακουμπάω τη στεφάνη σχετικά εύκολα.

Η οποιαδήποτε βοήθεια ειναι καλοδεχούμενη.
liolias
Κοιτα με 1,83 λιγο δυσκολο να καρφωσεις εκτος και αν εχεις το αλμα του carter!!
Δες εδω http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=14
fatboy
Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάτι εξειδικευμένο ρίξε μία ματιά εδώ...

http://www.kickz.com/fs_index_flash.aspx?ps=9&lang=en

Το έχω πάρει και μπορώ να σου πω γνώμη...

Για εμένα ο καλύτερος τρόπος είναι η προπόνηση με βάρη (προσοχή γιατί είναι επικίνδυνη).

Τέλος να ξέρεις ότι το άλμα έρχεται κυρίως από τις γάμπες και όχι από τους τετρακέφαλους.

Αν θές περισσότερα μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά πράγματα.

Αν και τώρα στα 32 το άλμα μου είναι σαφώς μειωμένο, παρ' όλα αυτά έχω ρίξει πολύ προπόνηση όταν έπαιζα και ήμουνα σε καλύτερα επίπεδα.
kolossos
Nα προσθαίσω ότι σημαντικό ρόλο παίζουν και οι κοιλιακοί...
thrasas
ευχαριστώ όλους σας . τελικά μάλλον θα ακολουθήσω το air alert 3. μου φαινεται αρκετα ευκολο και γρηγορο. το μόνο που θέλω να ρωτήσω ειναι παίζει κάποιο ρόλο η ηλικία σε αυτο το πρόγραμμα επειδη ειμαι μονον 14.
dizzy_fingers
Δεν παίζει ρόλο η ηλικία.
Ένας είναι ο βασικός κανόνας: αν αρχίσεις να νιώθεις αφύσικο πόνο (όχι δηλαδή όπως πονάνε τα πόδια σου σε περίοδο προετοιμασίας) σταμάτα, καθώς είναι πολύ πιθανό να σου προκαλέσει μόνιμη βλάβη.

Φοβάμαι, όμως, ότι αυτός ο πόνος μπορεί να έρθει πολύ νωρίς αν κάνεις το πρόγραμμα μαζί με προπονήσεις, οπότε θα σου πρότεινα είτε να σταματούσες τις προπονήσεις (δύσκολο) ή να περιμένεις μέχρι το επερχόμενο καλοκαίρι και να κάνεις τότε το πρόγραμμα.
tsops
QUOTE(fatboy @ Aug 30 2006, 12:40 PM) *
Τέλος να ξέρεις ότι το άλμα έρχεται κυρίως από τις γάμπες και όχι από τους τετρακέφαλους.


Μία μικρή παρατήρηση : το άλμα δεν προέρχεται από τις γάμπες, προέρχεται από του κοιλιακούς και την πλάτη. Οι μυς των ποδιών σαφώς και βοηθούν στην έκρηξη, όχι όμως στην αλτικότητα. smile.gif
fatboy
Φίλε Tsops

Πιστεύω πως ισχύει ακριβώς το ανάποδο... Το άλμα προέρχεται κυρίως από τις γάμπες και τους τετρακέφαλους και οι υπόλοιποι μύες του σώματος υποβοηθούν (ραχιαίοι, κοιλιακοί και δελτοειδείς, περισσότερο). Άλλωστε όλες οι ασκήσεις που αφορούν το άλμα επικεντρώνονται στην πίεση στις γάμπες και τα πόδια γενικότερα. Οι πιο διαδεδομένες ασκήσεις σε αθλητές που χρειάζονται άλμα είναι οι plyometrics η λογική των οποίων βέβαια καλύπτει μία πολύ μεγάλη γκάμα ιδιοτήτων που χρειάζονται οι αθλητές ανάλογα φυσικά με το ποιά από αυτές τις ιδιότητες θέλουν να βελτιώσουν.

Φίλε Σπύρο

Πιστεύω πως η ηλικία παίζει ρόλο σε αρκετά πράγματα σχετικά με το άλμα και την προπόνηση γύρω από αυτό...
tsops
QUOTE(fatboy @ Aug 31 2006, 10:48 AM) *
Φίλε Tsops

Πιστεύω πως ισχύει ακριβώς το ανάποδο... Το άλμα προέρχεται κυρίως από τις γάμπες και τους τετρακέφαλους και οι υπόλοιποι μύες του σώματος υποβοηθούν (ραχιαίοι, κοιλιακοί και δελτοειδείς, περισσότερο). Άλλωστε όλες οι ασκήσεις που αφορούν το άλμα επικεντρώνονται στην πίεση στις γάμπες και τα πόδια γενικότερα. Οι πιο διαδεδομένες ασκήσεις σε αθλητές που χρειάζονται άλμα είναι οι plyometrics η λογική των οποίων βέβαια καλύπτει μία πολύ μεγάλη γκάμα ιδιοτήτων που χρειάζονται οι αθλητές ανάλογα φυσικά με το ποιά από αυτές τις ιδιότητες θέλουν να βελτιώσουν.


Το ίδιο πράγμα λέμε... smile.gif απλώς, ειδικά στις πλυομετρικές ασκήσεις, υπάρχει ο διαχωρισμός "έκρηξη" και "αλτικότητα", έννοιες που μπερδεύουν πολλοί. Η έκρηξη έχει να κάνει με την έναρξη και άνοδο του αθλητή στον αέρα (εξού και πολύ σωστά θέτεις όλα τα παραπάνω) και η αλτικότητα με την διάρκεια και την καθυστέρηση της καθόδου, όπου αναφέρομαι εγώ.

Αυτό δηλαδή που λέω είναι σαφώς να επικεντρώνεστε σε όλες τις παραπάνω μυϊκές ομάδες που παραθέτεις, αλλά και να μην ξεχνάτε ότι το άλμα χωρίζεται στα 2 : έκρηξη και αλτικότητα και χρειάζονται διαφορετικές ασκήσεις και μέθοδοι για αυτά τα 2.
fatboy
Αχα!

Ok καμία αντίρρηση...
dizzy_fingers
QUOTE
Πιστεύω πως η ηλικία παίζει ρόλο σε αρκετά πράγματα σχετικά με το άλμα και την προπόνηση γύρω από αυτό...

Πως δηλαδή να προσαρμόσει το πρόγραμμα αφού είναι 15 ετών?
Μήπως είναι καλύτερα να μην το κάνει?
thrasas
Μπορεί κανείς να μου πει τι ασκήσεις μπορώ να κάνω στο σπίτι (χωρίς οργανα) για δυνάμωση των κοιλιακών ?



Παρεπιμπτώντος,
είναι η δεύτερη βδομάδα που κάνω το Air Alert3 και ευτυχώς δεν έχω κανένα πόνο σε αρθρώσεις κ.λπ. biggrin.gif
liolias
Ασχετο αλλα νομιζω οτι εισαι ελαφρυς για το υψος σου.Και μην ανησυχεις αφου πιανεις τωρα το καλαθι αν ψηλωσεις θα καρφωνεις χαλαρα.
dizzy_fingers
Δεδομένης της ηλικίας του (και αφού λογικά θα παίζει γκαρντ) δεν έχει ακόμα πρόβλημα με το βάρος.
Ίσα ίσα, καλύτερα είναι σε αυτήν την ηλικία να είσαι ελαφρύς ώστε αργότερα να "χτίσεις", παρά να είσαι λίγο υπέρβαρος και μετά να προσπαθείς να χάσεις κιλά.
Σε δύο χρόνια αν έχει ακόμα αυτή τη διαφορά βάρους-κιλών, τότε θα πρέπει να ανησυχεί.

Για κοιλιακούς, γιατί δε ρωτάς τον προπονητή σου?
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2006, 01:17 AM) *
Δεν παίζει ρόλο η ηλικία.
Ένας είναι ο βασικός κανόνας: αν αρχίσεις να νιώθεις αφύσικο πόνο (όχι δηλαδή όπως πονάνε τα πόδια σου σε περίοδο προετοιμασίας) σταμάτα, καθώς είναι πολύ πιθανό να σου προκαλέσει μόνιμη βλάβη.

Φοβάμαι, όμως, ότι αυτός ο πόνος μπορεί να έρθει πολύ νωρίς αν κάνεις το πρόγραμμα μαζί με προπονήσεις, οπότε θα σου πρότεινα είτε να σταματούσες τις προπονήσεις (δύσκολο) ή να περιμένεις μέχρι το επερχόμενο καλοκαίρι και να κάνεις τότε το πρόγραμμα.



εγώ ρώτισα αν παίζει ρόλο η ηλικία και μου είπαν πως παίζει..... όχι μάλλον για το άλμα αλλά γενικά για την γυμναστική..... ήθελα να πάω γυμναστήριο αλλά μου είπαν να μην πάω γιατί η μύες αναπτύσονται μόνοι τους τώρα και δν πρέπει να τους "κουράσω" με επιπλέον γυμναστική στο γυμναστήριο.... μου είπαν ότι η προπόνιση μόνο φτάνει.......
dizzy_fingers
Για το άλμα αρχίζω να έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο δε μετράει η ηλικία...
Για τη γυμναστική όμως είμαι σίγουρος. Έχει δίκιο αυτός που στο είπε αυτό.

Στο κάτω, κανείς δε θέλει να γίνει έτσι. ohmy.gif
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 7 2006, 03:47 PM) *
Για το άλμα αρχίζω να έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο δε μετράει η ηλικία...
Για τη γυμναστική όμως είμαι σίγουρος. Έχει δίκιο αυτός που στο είπε αυτό.

Στο κάτω, κανείς δε θέλει να γίνει έτσι. ohmy.gif



Αμάν! τι ήταν αυτό....... αυτό ήταν αηδία... μπορεί να ήταν γυμνασμένο αλλά ήταν αηδία.... τι το τάιζε η μαμά του;
dizzy_fingers
Γάλα με αναβολικά tongue.gif.
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 7 2006, 04:19 PM) *
Γάλα με αναβολικά tongue.gif.


24.gif

τέλος πάντον.... τους κοιλιακούς πρέπει να γυμνάνεται για να κάνετε μεγάλο άλμα εγώ ξέρω.... τώρα δν είναι μόνο οι κοιλιακοί αλλά και άλλα π.χ. ραχηαίοι, γάμπες κτλ....
BirdMan
φιλε μου ακου εγω ειμαι 17 χρονον κ ειμαι 1.75 κ μπορω και πιανομε απο στεφανη.εσυ να κανεις πολες ασκεισης για που γυμναζεις γαμπες κ να κανεις γυρο στους 300 τιν ημερα κοιλιακους!!!!!
bour-7
εμενα τι μου πρωτήνεις να κανω .ειμαι 1,74 13,5 χρονων ε και απεχω 20 ποντους με το στεφανη.τι μου προτηνεις να κανω?:
ComingUpRoses
συγνωμη που επεμβαινω αλλα ρε φιλε birdman μιλας σε ενα τοπικ που εχει να μιληθει απο το 2006!?
duncan21
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
ComingUpRoses
γιατι αδικο εχω biggrin.gif?
alex james
pedia ego eime 181 ke sxedon karfono me bala se mia kalh mera boro na karfoso alla eine analoga alla ke pali xreiazome upsos kano arketo podhlato kath mera alla apo oi m exeoun pei pezei ke rolo o upnos sto na paresei upsos alla ego dn kimame polu logo t oti exo blexei me ta pc ke asxoloume sunexeia lala bakset pezo kathe mera ke dn afino propnhsh na paei xamenh elpizo afto na me eunoisei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.