Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Los Angeles Lakers
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Anaz
QUOTE(vastravoud @ Jan 30 2013, 21:18 ) *
Είναι όμως πολύ λογικό, δεν είναι;

Όταν ο άλλος μονοπωλεί τα πράγματα, δεν είναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ η ανθρώπινη αντίδραση; "Αντέ μ@μησου εσυ κι ο γρύλλος σου".
Και ειναι και κατι ακομα.. Οτι με αυτον τον τροπο περισσευει περισσοτερη ενεργεια και για τον ιδιο να παιξει αμυνα. wink.gif

Εχει πολυ πλακα παντως η ιστορια.. Εχει βαλει προσωπικο στοιχημα ο Θεος να αποδειξει σ'ολους οτι μπορει να βγαζει και 10ασ ανα αγωνα αμα θελει. Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα το κρατησει..
koutsou10
χαρισαμε το παιχνιδι στο φοινιξ...τσαμπα ηττα...
2η συνεχομενη φορα να μας κανουν σερι στην 4η περιοδο δεν ειναι τυχαιο φυσικα...

εκει που κερδιζαμε με 13 χαλαρα κ ολας,ο αρτεστ εχασε 4 συνεχομενα τριποντα εντελως ελευθερος κ καναμε χαζα λαθη που οχι μονο δεν σκοραραμε αλλα μας εβαζαν κ αιφνιδιασμους κ κερδιζαν αυτοπεποιθηση οι αντιπαλοι μας...

φυσικα οταν εγινε ντερμπι τα περιμεναν ολα απο τον κομπι αφου οταν την επαιρνε δεν εκαναν καποια κινηση παρα μονο τον κοιτουσαν κ οπως ειναι φυσικο καναμε πολλα λαθη σε κομβικο σημειο,ειτε απο τον ιδιο ειτε απο τους συμπαιχτες του...

το εχω ξαναπει,καλες ειναι οι ασιστ αλλα αν δεν καταληγει η μπαλα στο διχτακι,απλα δεν υπαρχουν... wink.gif

ο μπισλεη τους κρατουσε στο παιχνιδι κ ο ιδιος το κερδισε σχεδον μονος του αφου στην επιθεση δεν εχανε σχεδον τιποτα κ ο αρτεστ κ ο κλαρκ δεν μπορουσαν να τον σταματησουν,ρεκορ για φετος με 27ποντους κ 12-20 σουτ... 41.gif

κ σαν να μην εφτανε αυτο,τραυματιστηκε 3η φορα λεει σε αυτον τον μηνα ο χαουαρντ στον ωμο... 17.gif
ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο...

πρεπει να κερδσουμε απο τα επομενα 6 εκτος εδρας τουλαχιστον 3 για να ελπιζουμε σε κατι αλλιως χαιρεταμε απο φεβρουαριο μηνα...
Nuntius
Ο τραυματισμός του Howard μου φαίνεται αρκετά σοβαρός εμένα. Δεν ξέρω αν γλιτώνει την εγχείρηση :/
T.W.Is.M.
QUOTE(koutsou10 @ Jan 31 2013, 08:14 ) *
το εχω ξαναπει,καλες ειναι οι ασιστ αλλα αν δεν καταληγει η μπαλα στο διχτακι,απλα δεν υπαρχουν... wink.gif


Ετσι ακριβως ειναι. Μην το κουραζεις, η νικητρια ομαδα ειναι αυτη που θα βαλει τους πιο πολλους ποντους, οχι αυτη που θα δωσει τις πιο πολλες ασιστ, ουτε θα παρει τα πιο πολλα ριμπαουντ(εστω και μακρινα), θα παιξει την πιο καλη ομαδικη αμυνα, θα εχει περισσοτερους παιχτες με διψηφιο αριθμο ποντων, θα μοιρασει καλυτερα τις προσπαθειες της ή θα φτιαξει καλυτερο αφρογαλα για το καπουτσινο...
Δυο νουμερα ειναι που συγκρινονται, οι ποντοι της γηπεδουχου ομαδας με τους ποντους της φιλοξενουμενης. Αυτα τα δυο νουμερα εξαρτωνται απο πολλες παραμετρους, ολα τα προηγουμενα νουμερα που ανεφερα επηρεαζουν εκτος απο το αφρογαλα του καπουτσινο, αλλα το αποτελεσμα κρινεται απο την ομαδα που θα σκοραρει περισσοτερους ποντους. Χτες αν ο Bryant εβαζε το δικο του λει απ και ο Beasley εχανε το δικο του, οι Λεικερς θα ειχαν κερδισει και οι Σανς θα ειχαν χασει. Ισως ο Beasley να ειχε καλυτερη επιλογη πασας απ οτι ο Kobe, ισως ο MWP να επαιξε καλυτερη αμυνα απ τον Dudley, αλλα η μπαλα μπηκε στο λει απ του Beasley και οχι του Bryant.

Καλη η προσπαθεια να βαλεις στο παιχνιδι τους υπολοιπους και να δημιουργησεις. Αλλα σε αυτους τους Λεικερς το αποτελεσμα ειναι να φτιαχνεις μια ομαδα που ολοι παιζουν κατω απο τις δυνατοτητες τους, ολοι εκτος απο τον MWP και τον Clark κανουν νουμερα κατω απο αυτα που μπορουν(και θελουν) και τα πραγματα ειναι καλα μονο οσο η ομαδα κερδιζει. Οταν δεν κερδιζει, φοβαμαι οτι κατι θα στραβωσει. Γι αυτο ειμαι πολυ περιεργος να δω το ματς της Παρασκευης στη Μινεσοτα. Θα ελεγα οτι ειναι κατι σαν game 5 μιας σειρας που ειναι 1-3. Μια ηττα θα χαλασει για τα καλα το κλιμα, μια νικη απλα κραταει την τελευταια ελπιδα(γιατι αυτη η προσεγγιση του παιχνιδιου μου μοιαζει λυση απελπισιας) ζωντανη. Μεχρι να χαθει κι αυτη...
Η λογικη που αναφερθηκε χτες οτι οταν ο Kobe μονοπωλει την επιθεση, οι υπολοιποι παιχτες βγαινουν εκτος ρυθμου και δεν αποδιδουν, μοιαζει σωστη. Ειδικα οταν μιλαμε για παιχτες που θελουν και εχουν συνηθισει να εχουν την μπαλα στα χερια. Αντιστοιχα ομως, οταν σε ολο το παιχνιδι η μπαλα κυκλοφορει και μοιραζονται τα σουτ σε ολους, μην περιμενετε απο τον Bryant να κανει τις γνωστες ταρζανιες του οταν το ματς παει στον ποντο. Εχει βγει κι αυτος εκτος ρυθμου. Κι αν δοκιμασει(και εμπιστευτει, γιατι χτες δεν το εκανε) καποιον αλλον για να κανει το κρισιμο σουτ και να παρει το ματς, κατι μου λεει οτι θα ειναι o Metta ή ο Clark αυτος που θα σουταρει. Αυτο δηλαδη που θελουν ολες οι αντιπαλες αμυνες...
Nuntius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 31 2013, 21:10 ) *
Αντιστοιχα ομως, οταν σε ολο το παιχνιδι η μπαλα κυκλοφορει και μοιραζονται τα σουτ σε ολους, μην περιμενετε απο τον Bryant να κανει τις γνωστες ταρζανιες του οταν το ματς παει στον ποντο. Εχει βγει κι αυτος εκτος ρυθμου.


Αυτό σίγουρα ισχύει.

QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 31 2013, 21:10 ) *
Κι αν δοκιμασει(και εμπιστευτει, γιατι χτες δεν το εκανε) καποιον αλλον για να κανει το κρισιμο σουτ και να παρει το ματς, κατι μου λεει οτι θα ειναι o Metta ή ο Clark αυτος που θα σουταρει. Αυτο δηλαδη που θελουν ολες οι αντιπαλες αμυνες...


Πάντως, εγώ στον αγώνα μας εναντίων των Lakers ήθελα να σουτάρει ο Bryant και κανένας άλλος smiley.gif
T.W.Is.M.
Αλλη μια νικη στη Μινεσοτα με 111-100 μετα απο ενα τρομακτικο πρωτο 12λεπτο και ξεκινημα δευτερου. Οτι σουταραμε πηγαινε μεσα! O Bryant συνεχιζει στον ιδιο ρυθμο να δημιουργει και να σουταρει λιγο και με αυτο το ρολο του ερχονται νικες.
Προς το παρον λεω εγω, γιατι για αλλη μια φορα χαθηκε μια μεγαλη διαφορα και παραλιγο να χασουμε απο το +26(ή 28 δε θυμαμαι καλα). Καποια στιγμη μπορει να αρχισουν να χανονται συστηματικα παιχνιδια ετσι, οπως εγινε και στο Φοινιξ. Αυτη τη φορα δεν ανελαβε στο τελος ο Κομπι με συνεχομενα 1-on-1. Για μενα ομως αυτο δεν ειναι μονιμος τροπος αντιμετωπισης των αγωνων. Οπως ειναι καταστροφικο να βγαζεις εκτος παιχνιδιου ορισμενους πολυ καλους παιχτες που υπαρχουν στο ροστερ, αφου ενας Κομπι δεν μπορει να κερδιζει μονος του τα παιχνιδια, ετσι ειναι ζημια να βγαζεις εκτος ρυθμου επιθεσης εναν απο τους 3 καλυτερους σκορερ του πρωταθληματος. Λιγοτερο κακο, γιατι τους ποντους μπορουν να τους βαλουν κι αλλοι. Αλλα οταν στο τελος θα θελεις το κατι παραπανω απο τον Bryant, δε θα το παρεις. Το πε κι ο ιδιος οτι με αυτο τον τροπο παιχνιδιου δεν εχει καλο ρυθμο στο τελος, αλλα θα προσπαθησει να τον βρει. Αν τον βρει να μου τον δειξει κι εμενα παντως! Και αργα ή γρηγορα θα προσαρμοστουν και οι αντιπαλοι σε αυτο.
Η οποια ευφορια για τις τελευταιες νικες μου θυμιζει το σερι των 5 νικων που εγινε λιγο μετα αφου επεστρεψε ο Nash και ο Pau. Μετα ηρθε η προσγειωση. Το γεγονος ειναι οτι αυτη η ομαδα δε βρηκε ποτε χημεια και γι αυτο εχει αυτο το ρεκορ. Ελεγαν χτες οι σχολιαστες του ESPN οτι αν μπουν στα πλει οφ οι Λεικερς εστω κι απ το #8 θα ειναι επικινδυνοι για οποιονδηποτε αντιπαλο και κανενας δε θα θελει να παιξει μαζι τους. Στα χαρτια ναι, ετσι ειναι. Στην πραξη οταν δεν εχεις καταφερει να βρεις σωστα τους ρολους μεσα σε μια ομαδα, νομιζω οτι η καταληξη θα ειναι η ιδια με πριν λιγες μερες: ενα sweep απο καμια Οκλαχομα ή κανενα Σαν Αντονιο, αντε στην καλυτερη ενα 4-1 και παμε για ψαρεμα. Μακαρι να δουμε ενα ακομα καλυτερο προσωπο απο τους Λεικερς(για να χαρακτηρισω βελτιωση την αλλαγη των τελευταιων ημερων θα χρειαστω πανω απο 5 παιχνιδια), αλλα ειλικρινα την προκριση στα πλει οφ απο το παραθυρο με την καταληξη που βλεπω να εχει δεν τη θελω!
geo82
Τα πλέι οφ είναι άλλη ιστορία. Αν τελικά προκριθείτε, μη τη ξεγράφεις τόσο εύκολα την ομάδα σου. Άλλο η κανονική σεζόν και άλλο τα πλέι οφ. Εκεί μετρούν πολλά πράγματα στην έκβαση μιας σειράς.
T.W.Is.M.
QUOTE(geo82 @ Feb 2 2013, 12:59 ) *
Τα πλέι οφ είναι άλλη ιστορία. Αν τελικά προκριθείτε, μη τη ξεγράφεις τόσο εύκολα την ομάδα σου. Άλλο η κανονική σεζόν και άλλο τα πλέι οφ. Εκεί μετρούν πολλά πράγματα στην έκβαση μιας σειράς.


Τι θα μπορουσε να γινει για να παιξει μπασκετ επιπεδου υποψηφιων πρωταθλητων αυτη η ομαδα? Εγω αμφιβαλλω ακομα και για τις προθεσεις του Μπραιαντ. Αφου το one man show του απετυχε, ειναι στη θεση που λεει:"θα παιξω σαν οργανωτης για να εκμεταλλευτω τους συμπαιχτες μου, αν πετυχει γινομαι ηρωας που θυσιασα το εγω μου για την ομαδα, αν δεν πετυχει, το φταιξιμο παει στους αλλους που δεν τα καταφεραν και ολοι θα πουν γιατι δε ζητουσατε απο τον Κομπι να σκοραρει". Win-win situation δηλαδη. Δεν ξερω αν πραγματικα πιστευει οτι μπορει να πετυχει καποιο αποτελεσμα ετσι και ισως το κανει για να φυγει η ευθυνη απο πανω του.
Ναι μεν μετρανε στα πλει οφ πολλα πραγματα, αλλα για να περασει αυτη η ομαδα μια απο τις κορυφαιες της Δυσης χρειαζεται να αλλαξουν πολλες παραμετροι μιας σειρας. Το οτι τα καταφεραν οι Νικς το 1999 να φτασουν μεχρι τους τελικους δε σημαινει οτι μπορει οποιαδηποτε underachiever ομαδα.
SteveNashidis
Kαι όμως 2 χαμένες βολές από τον Νας στο τέλος του παιχνιδιού ...
Where amazing happens ..
koutsou10
QUOTE(Voyager @ Feb 3 2013, 22:15 ) *
Kαι όμως 2 χαμένες βολές από τον Νας στο τέλος του παιχνιδιού ...
Where amazing happens ..


γενικα παντως πρεπει να το κοιταξουμε το γεγονος οτι χανουμε μεγαλες διαφορες στο τελος γιατι καποια στιγμη θα το πληρωσουμε αυτο(ηδη θα επρεπε αλλα ευτυχως εχουμε κερδισει τα 3 απο τα 4,μονο οι ηλιοι μας κερδισαν ετσι)...

οταν πηγε στις βολες ο νας το εκλεισα,δεν το πιστευω οτι εχασε κ τις 2 ohmy.gif

δυστυχως με αυτες πρεπει να επεσε απο την κορυφη σε ποσοστο ολων των εποχων στο nba gdi.gif
morfi
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 2 2013, 13:58 ) *
Τι θα μπορουσε να γινει για να παιξει μπασκετ επιπεδου υποψηφιων πρωταθλητων αυτη η ομαδα? Εγω αμφιβαλλω ακομα και για τις προθεσεις του Μπραιαντ. Αφου το one man show του απετυχε, ειναι στη θεση που λεει:"θα παιξω σαν οργανωτης για να εκμεταλλευτω τους συμπαιχτες μου, αν πετυχει γινομαι ηρωας που θυσιασα το εγω μου για την ομαδα, αν δεν πετυχει, το φταιξιμο παει στους αλλους που δεν τα καταφεραν και ολοι θα πουν γιατι δε ζητουσατε απο τον Κομπι να σκοραρει". Win-win situation δηλαδη. Δεν ξερω αν πραγματικα πιστευει οτι μπορει να πετυχει καποιο αποτελεσμα ετσι και ισως το κανει για να φυγει η ευθυνη απο πανω του.


QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 2 2013, 13:58 ) *
Win-win situation δηλαδη.

Ή αλλιώς (όχι απαραίτητα για σένα), ότι και αν κάνει πάντα κάποιοι θα τον κράζουν...
Anaz
Eνταξει η αδιαφορια του Κομπε στην αμυνα, ειδικα μακρια απο την μπαλα, ειναι προκλητικη.
koutsou10
κερδισαμε στο 1ο μας παιχνιδι μεσα στο barclays center,σε ενα ωραιο παιχνιδι που μεγαλο ρολο επαιξαν οι αμυνες κ η αστοχια...

φιλε αναζ ο κομπι στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ηταν αδιαφορος στην αμυνα μακρια απο την μπαλα,απλα αφηνε τον τζεραλντ γουαλας ελευθερο στο τριποντο αφου ντουμπλαρε τον ντερον που επαιζε με τον νας κ ειχαμε ντισαβανταζ εκει αλλα κ τον τζο τζονσον οταν επαιζε με μπλεηκ η μικς...
οι αντιπαλοι μας πως επιλεγουν τον αρτεστ να σουταρει κ τον αφηνουν προκλητικα ελευθερο?ετσι καναμε κ εμεις σημερα κ μας βγηκε... wink.gif

αν καθαριζαμε πιο ευκολα τα αμυντικα ρημπαουντ δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα να κερδισουμε ευκολα αλλα οι εβανς κ χαμφρις ειναι πιο δυνατοι απο τον τζεημισον με αποτελεσμα να μαχονται κ να τα κερδιζουν η την εβγαζε την μπαλα εξω ο τζεημισον στην διεκδικηση.βεβαια εχασε κ ο γκασολ την μαχη του απο τον λοπεζ σε αυτο το κομματι κυριως στο 2 ημιχρονο αφου στο 1 τα πηγε μια χαρα...

ο κομπι ανελαβε την επιθεση στα δυσκολα κ με 2 ντραηβ(επιτελους-οχι τζαμπ σουτ)αλλα κ 1 καθοριστικο σουτ απο τον,για αλλη μια φορα πολυ καλο,ερλ κλαρκ καθαρισαμε το ματς...
κ ο νας ηταν πολυ καλος στην επιθεση αφου διαβαζε καταπληκτικα το πικ εντ ρολ αλλα βεβαια αυτην την φορα κ στην αμυνα ηταν αρκετα καλος...

τραυματιστηκε σε μια περιεργη φαση ο γκασολ,οπου επιανε το δεξι του ποδι κ φανηκε απο το ριπλεη οτι με το αριστερο πατησε πανω στον λοπεζ αλλα το δεξι το ψιλοεπιασε απο την ωρα που ηταν στον αερα.ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο πανω που αρχιζει να βρισκει ρυθμο κ να παιζει καλα...
Anaz
QUOTE
φιλε αναζ ο κομπι στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ηταν αδιαφορος στην αμυνα μακρια απο την μπαλα,απλα αφηνε τον τζεραλντ γουαλας ελευθερο στο τριποντο αφου ντουμπλαρε τον ντερον που επαιζε με τον νας κ ειχαμε ντισαβανταζ εκει αλλα κ τον τζο τζονσον οταν επαιζε με μπλεηκ η μικς...
οι αντιπαλοι μας πως επιλεγουν τον αρτεστ να σουταρει κ τον αφηνουν προκλητικα ελευθερο?ετσι καναμε κ εμεις σημερα κ μας βγηκε...
Δεν το κανε μονο οταν μαρκαρε τον Γουαλας, ουτε μονο με τον Ντερον, οπως λες. Περιφεροταν στο γηπεδο αδιαφορώντας για τον παιχτη του, δινοντας κατι ψευτοβοηθειες της πλακας μπας και κανει κανα κλεψιμο.Ο Κομπε γενικα φετος στην αμυνα, ειδικα μακρια απο την μπαλα, ειναι ανυπαρκτος..Βλεπεις συνεχεια Λεικερς, οποτε δεν γινεται να μην το'χεις δει.

Κατα τ'αλλα..Μικρη ομαδα αυτοι οι Νετς.Αποδειχτηκε παλι αποψε. 10-0 στο τελος μεσα στο γηπεδο σου, με τον Γκαζολ εκτος κ το μομεντουμ υποτιθεται υπερ σου, ειναι απαραδεκτο..
koutsou10
QUOTE(Anaz @ Feb 6 2013, 05:15 ) *
Δεν το κανε μονο οταν μαρκαρε τον Γουαλας, ουτε μονο με τον Ντερον, οπως λες. Περιφεροταν στο γηπεδο αδιαφορώντας για τον παιχτη του, δινοντας κατι ψευτοβοηθειες της πλακας μπας και κανει κανα κλεψιμο.Ο Κομπε γενικα φετος στην αμυνα, ειδικα μακρια απο την μπαλα, ειναι ανυπαρκτος..Βλεπεις συνεχεια Λεικερς, οποτε δεν γινεται να μην το'χεις δει.

Κατα τ'αλλα..Μικρη ομαδα αυτοι οι Νετς.Αποδειχτηκε παλι αποψε. 10-0 στο τελος μεσα στο γηπεδο σου, με τον Γκαζολ εκτος κ το μομεντουμ υποτιθεται υπερ σου, ειναι απαραδεκτο..


καταρχην φιλε αναζ μονο τον γουαλας μαρκαρε αφου εμπαινε ο τελευταιος οταν εμπαινε ο κομπι για να τον παιξει αμυνα.μετα σιγουρα απο τα παιχνιδια που μαρκαρε τους ασους ιρβινγκ κ τζεκινγκς στο στεηπλς σεντερ κ μετα δεν ειναι αδιαφορος στην αμυνα κ την εχει βελτιωσει κατα πολυ,αν μου ελεγες απο την αρχη ως εκεινο το σημειο του πρωταθληματος ηταν τουλαχιστον ανυπαρκτος οπως λες κ εσυ...

πιστευω οτι πηρε απο μονος του αυτην την πρωτοβουλια κ το ρισκο κ μαλιστα του βγηκε αφου τις περισσοτερες φορες η εκλεβε την μπαλα κ εβαζε ευκολα καλαθια στον αιφνιδιασμο η αστοχουσε ο γουαλας στο ελευθερο σουτ wink.gif γιατι πολυ απλα αν περιμενουμε απο τον νταντονι να εχει μια κατευθυνση στην αμυνα <<χαιρετισματα>> smiley.gif

γενικα παντως φαινεται οτι ο νταντονι ειναι μεγαλος κομπαρσος στην ομαδα,δεν κανει κουμαντο πουθενα(εκτος απο τα ταημ αουτ κ τις αλλαγες)αφου οι λεηκερς παιζουν αλλη επιθεση απο την κλασικη του νταντονι,οπως ειπε κ ο γκασολ σε μια συνεντευξη του κ στην αμυνα κανει ο καθε ενας οτι θελει.χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα ενα ταημ αουτ που πηρε χτες στο τελος,μιλησε λιγο κ πηρε κατευθειαν τον λογο ο νας κ ο κομπι για να πουν καποια πραγματα στους συμπαικτες τους...

η φετινη μας γκαντεμια δεν εχει ορια,ο ενας τραυματισμος μετα τον αλλο gdi.gif

Υ.Γ η ομαδα των νετς δεν το ειχα καταλαβει οτι ειχαν 17-0 με ομαδες κατω απο 50% στις νικες κ το ειπαν στην μεταδοση κ αυτο οντως δειχνει οτι θα τα βρουν πολυ σκουρα στα πλεη οφ η οπως λεει ο φιλος αναζ,μικρη ομαδα...
baskethood
Ο ορισμός της άθλιας άμυνας μακριά από τη μπάλα ΚΑΙ στο χθεσινό παιχνίδι. Παρατούσε τον Wallace (αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αν όμως προσφέρεις βοήθειες κάπου αλλού), δεν μάρκαρε κανέναν, δεν βοηθούσε κανέναν. Απλά "έκλεβε" βρισκόμενος μέσα στη ρακέτα και προσπαθούσε να βγάλει κλεψίματα.

Koutsou αν έχεις χρόνο ξαναδες το παιχνίδι πιο προσεκτικά. Αυτό που λέει ο Anaz ήταν ολοφάνερο wink.gif
morfi
Έξω ο Γκασόλ για το λιγότερο 6 εβδομάδες...

http://espn.go.com/los-angeles/nba/story/_...-plantar-fascia
koutsou10
QUOTE(baskethood @ Feb 6 2013, 18:38 ) *
Ο ορισμός της άθλιας άμυνας μακριά από τη μπάλα ΚΑΙ στο χθεσινό παιχνίδι. Παρατούσε τον Wallace (αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αν όμως προσφέρεις βοήθειες κάπου αλλού), δεν μάρκαρε κανέναν, δεν βοηθούσε κανέναν. Απλά "έκλεβε" βρισκόμενος μέσα στη ρακέτα και προσπαθούσε να βγάλει κλεψίματα.

Koutsou αν έχεις χρόνο ξαναδες το παιχνίδι πιο προσεκτικά. Αυτό που λέει ο Anaz ήταν ολοφάνερο wink.gif


φιλε χουντ εχω δει το παιχνιδι ηδη 2 φορες,
η αμυνα του κομπι σε καμια περιπτωση δεν την λες αθλια η ανυπαρκτη,ουτε σωστη την λες βεβαια αλλα οι λεηκερς αυτην την στιγμη χρειαζονται αποτελεσματικη αμυνα με οποιονδηποτε τροπο αναλογα με τις δυνατοτητες του αντιπαλου.περα απο 2-3 φορες η αμυνα δεν ξεγυμνωθηκε λογω του κομπι σε 37 λεπτα,ισα ισα που εκλεψε μπαλες,δυσκολευε τις πασες απο τα πολλα αισολεησον των ουιλιαμς-τζονσον,πηρε ρημπαουντ επειδη εκλεινε μεσα η εχανε τα σουτ ο γουαλας,οποτε η αμυνα του ηταν αρκετα αποτελεσματικη κ αυτο χρειαζομαστε,αλλωστε ο σκοπος της αμυνας ειναι αυτος κατα την γνωμη μου,να γινεται επιθεση κατω απο δυσκολες συνθηκες η απο αυτον που θεωρεις αδυναμο σε καποιο σημειο του παιχνιδιου του... wink.gif

η αμυνα που επαιζε στις αρχες μπορεις να την θεωρησεις ανυπαρκτη αλλα τελευταια οχι γιατι φαινεται οτι τουλαχιστον βγαζει κ λιγο ενεργεια σε αυτην οσο μπορει βεβαια γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι 34 χρονων,δεν εχει χασει κανενα παιχνιδι κ ειναι κ μεσα στους 5 παιχτες με το περισσοτερο χρονο συμμετοχης σε ολο το πρωταθλημα...

plokamias
QUOTE(koutsou10 @ Feb 7 2013, 11:56 ) *
η αμυνα που επαιζε στις αρχες μπορεις να την θεωρησεις ανυπαρκτη αλλα τελευταια οχι γιατι φαινεται οτι τουλαχιστον βγαζει κ λιγο ενεργεια σε αυτην οσο μπορει βεβαια γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι 34 χρονων,δεν εχει χασει κανενα παιχνιδι κ ειναι κ μεσα στους 5 παιχτες με το περισσοτερο χρονο συμμετοχης σε ολο το πρωταθλημα...


Αυτό είναι το βασικό σημείο,ότι ο άνθρωπος είναι πλέον 34 ετών και στη δύση της καριέρας του,δεν μπορεί να περιμένει κάποιος να έχει μ.ό. 27-28 πόντους και να μαρκάρει ταυτόχρονα με λύσσα τον αντίπαλο,απλά δε γίνεται.Από τη στιγμή λοιπόν που διατηρείται σε υψηλότατο επίπεδο επιθετικά είναι λογικό να έχει πέσει η άμυνά του και τα παιδιά από πάνω έχουν δίκιο,φέτος στην άμυνα ο Κόμπι απλά δε συμμετέχει.Πιθανότητα είναι επιλογή του για το πώς θα κατανείμει τις δυνάμεις του ή πιστεύει ότι με τον Χάουαρντ υγιή δε χρειάζεται να προσπαθεί πολύ στην περιφέρεια,αφού θα τα καθαρίσει το θηρίο πίσω(άσχετα αν μόνο εκλάμψεις έχουμε δει φέτος).Το γεγονός όμως παραμένει,είναι τρύπα πίσω...
baskethood
@koutsou

Το να μαρκάρω τον χειρότερο - εφικτό- επιθετικό του αντιπάλου (τον Wallace μάρκαρε και όχι έναν εκ των Johnson ή Deron) και να επωφελούμαι από:
α) Την αστοχία του.
* O Wallace δεν είναι καλός σουτέρ. Στην τέταρτη περίοδο όμως χάνει ένα ελεύθερο τρίποντο (καλοεκτελεσμένο - in & out) από την αριστερή γωνία που φέτος έχει 9-19 (47.4%). Γενικά από τις γωνίες είναι στη χειρότερη περίπτωση average shooter.
** Στη 4η περίοδο είχε 0-2 τρίποντα. Και τα δύο ελεύθερα, ένα από την αριστερή και ένα από τη δεξιά γωνία.

β) Τα λάθη του. Είχε δύο λάθη στη 4η.

δεν σημαίνει ότι παίζω καλή - αποτελεσματική άμυνα. Είναι κατανοητή (και επιβεβλημένη) η τάση να αφήνει τα σουτ του Wallace αρκεί να αποτρέπει άλλες καταστάσεις (επιθετικά ριμπάουντ, διεισδύσεις, πάσες κλπ). Ο Kobe το μόνο που κάνει είναι να περιφέρεται μέσα στο καλάθι και να βουτάει στις passing lanes μπας και κάνει κανένα κλέψιμο.
Αυτό δεν είναι αποτελεσματική άμυνα.
Είναι υψηλό ρίσκο που 8 στις 10 φορές το πληρώνεις όπως έχει γίνει πολλάκις μέσα στη χρονιά. Πόσες ήττες, ακόμα, πρέπει να κάνουν οι Lakers για να γίνει κατανοητό; smile.gif
Προχθές έτυχε και δεν το πλήρωσε.
Τα όσα λέω είναι με βάση την άμυνα που παίζει μακριά από τη μπάλα. Όταν μαρκάρει τη μπάλα είναι πιο πειθαρχημένος γιατί αναγκάζεται να είναι "ενεργός".

Ποια κούραση ρε παιδιά; tongue.gif

1η περίοδος (το χρονόμετρο φαίνεται). Είναι η λεγόμενη άμυνα με πρόσωπο στο καλάθι!!



Όποιος μου πει τι κάνει στη συγκεκριμένη φάση ο Kobe (ο Deron ποστάρει και ο Wallace κόβει στον κενό χώρο) έχει κερασμένο καφέ ... biggrin.gif
giorgos14
QUOTE(baskethood @ Feb 7 2013, 11:04 ) *
Όποιος μου πει τι κάνει στη συγκεκριμένη φάση ο Kobe (ο Deron ποστάρει και ο Wallace κόβει στον κενό χώρο) έχει κερασμένο καφέ ... biggrin.gif


Μα ειναι προφανες!τον αφηνει να παρει τη μπαλα ωστε να το χασει μετα και να του καταστρεψει τη ψυχολογια.Τι δεν καταλαβες απο αυτο το μεγαλοφυες πλανο;

Καφε λοιπον,ωρα και μερος;

smiley.gif
T.W.Is.M.
O Kοbe βρισκεται σε μονιμο cheat mode στην αμυνα. Σκοπος του ειναι μαλλον να κραταει δυναμεις για την επιθεση και να κρυβεται στην αμυνα. Ενω λοιπον συμφωνω για την αμυντικη του προσεγγιση στο παιχνιδι με τους παραπανω πλην koutsou10, θα βαλω αλλη μια απλοικη(για αλλη μια φορα) παραμετρο. Θα το κανω με ενα παραδειγμα.
Τελευταια φαση του αγωνα, οπου ο αμυντικος παιζει καλη αμυνα. Χανει για λιγο τον παιχτη του, αλλα ακολουθει και σηκωνεται οσο μπορει και πανω στο σουτ.


Αλλη τελευταια φαση που ο αμυντικος κολλαει στο σκριν, τρωει και την προσποιηση και βγαινει σουτ με καλες προυποθεσεις.


Προφανως ο αμυνομενος της πρωτης φασης ειχε πολυ καλυτερες πιθανοτητες να βγαλει την αμυνα. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων θα εμπαινε το δευτερο σουτ και οχι το πρωτο. Εδω ομως, κι επειδη προκειται για τελευταια σουτ που εκριναν τους αγωνες, η πρωτη ομαδα που αμυνοταν εχασε και η δευτερη κερδισε.
Καμια φορα δε γινονται ολα οπως επιβαλλει η λογικη αν και για καποιους απο μας το δευτερο σουτ ηταν καταδικασμενο πριν γινει.

Και επειδη θα πεσετε ολοι να πειτε οτι αυτα ειναι εξαιρεσεις, θα συμφωνησω μαζι σας. Ειναι ομως απιθανο να παιξεις κακη αμυνα και να μην το πληρωσεις? Δε θα το λεγα. Ειναι πιο πιθανο απ το να παιξεις καλη αμυνα και να δεχτεις το καλαθι. Ποσο μαλλον να παιξεις καλη αμυνα και να δεχτεις το νικητηριο(ή σχεδον νικητηριο) καλαθι. Ποσο μαλλον να βγουν καλες αμυνες και να μπουν 2 νικητηρια καλαθια στο ιδιο ματς μεσα σε 5,4''...

Αν γινεται αυτο, τοτε δε θα πρεπε να μας κανει τοση εντυπωση ο καθε Κομπι να γλιτωνει παιζοντας αεραμυνα.

Ξαναλεω, στην ουσια του θεματος συμφωνω με τους παραπανω. Απλα σε καθε περιπτωση παιζουμε με τις πιθανοτητες και αυτο που κερδιζουμε ειναι να αυξανουμε τις πιθανοτητες μας.
Pierce
Kobe άποντος στο ημίχρονο με 2 προσπάθειες για σουτ σε 19 λεπτά; ohmy.gif
T.W.Is.M.
Δεν τα παρατατε καλυτερα? Ευτυχως που κερδισατε το ματς και γλιτωσατε τα πιο βαρια μπινελικια, αλλα απο το -20 με τις Μπομπογατες της Καρλοτας? Πηγαινετε σπιτια σας καλυτερα! Αντε, 31 μαρτυρια ακομα για να τελειωσει η σεζον... torture.gif
sarounas
πάει έχει ξεφύγει εντελώς ο Κόμπε smiley.gif
βλέπω στο σημερινό στατιστικό έκανε 8 προσπάθειες για σουτ, όσα και τα λάθη του δηλαδή blink.gif

πάντως η φάση που είδα προχθές στο ντέρμπι με το Μαιάμι όταν εκτελούμε βολές και βρέθηκε συμπαίκτης του (ο Νας) να του κάνει παρατήρηση είναι πρωτόγνωρη blink.gif
λίγο αν του κόψει και σταματήσει το one man show δίνοντας τα κλειδιά της ομάδας στην επίθεση στον μεγάλο Καναδό για να κάνει αυτός παιχνίδι μπορεί να μπουνε και play off όσο χάλια και να είναι η άμυνά τους...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(sarounas @ Feb 13 2013, 10:01 ) *
λίγο αν του κόψει και σταματήσει το one man show δίνοντας τα κλειδιά της ομάδας στην επίθεση στον μεγάλο Καναδό για να κάνει αυτός παιχνίδι μπορεί να μπουνε και play off όσο χάλια και να είναι η άμυνά τους...


πολλα του ζητας τωρα στα γεραματα!! smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(sarounas @ Feb 13 2013, 09:01 ) *
πάει έχει ξεφύγει εντελώς ο Κόμπε smiley.gif
βλέπω στο σημερινό στατιστικό έκανε 8 προσπάθειες για σουτ, όσα και τα λάθη του δηλαδή blink.gif

πάντως η φάση που είδα προχθές στο ντέρμπι με το Μαιάμι όταν εκτελούμε βολές και βρέθηκε συμπαίκτης του (ο Νας) να του κάνει παρατήρηση είναι πρωτόγνωρη blink.gif
λίγο αν του κόψει και σταματήσει το one man show δίνοντας τα κλειδιά της ομάδας στην επίθεση στον μεγάλο Καναδό για να κάνει αυτός παιχνίδι μπορεί να μπουνε και play off όσο χάλια και να είναι η άμυνά τους...


Χτες δε σουταρε επιδεικτικα. Επειδη ηταν και οι Σανς αντιπαλος κατι μου θυμισε... rolleyes.gif
Μεχρι ενα σημειο αυτο δουλεψε και η ομαδα πηγαινε καλα. Στο 3ο 12λεπτο ομως ηταν ολοι σαν να κατεβασαν ρολα. Τοτε ο Κομπι πηγε να τραβηξει το σκορ με προσωπικες ενεργειες, μονο που οταν σε ολοκληρο το πρωτο ημιχρονο δεν εχεις επιχειρησει ουτε ενα σουτ(!), δε γινεται να παρεις μπρος ξαφνικα. Με τον τροπο παιχνιδιου αυτο απλα αχρηστευεται ο Μπραιαντ. Αν ειναι να παιζει ετσι, καλυτερα να γινει αυτος ανταλλαγη αντι για τον Γκασολ, το Χαουαρντ ή οποιονδηποτε αλλον!(λεμε τωρα...)
Αν οι Λεικερς κανουν αυτο που λες, θα εχουν απενεργοποιησει τελειως εναν απο τους 3 καλυτερους σκορερ του πρωταθληματος. Για πλει οφ ουτε κουβεντα, πρεπει πρωτα να γινουν ομαδα με ρολους, κατι που δεν εχουν καταφερει στο παραμικρο απο την αρχη της σεζον.
29 μαρτυρια ακομα για να τελειωσει η σεζον...
geo82
Πιστεύω ότι θα καταφέρουν να μπουν στα πλέι οφ. Αλλά θα βγουν γρήγορα...
T.W.Is.M.
QUOTE(geo82 @ Feb 13 2013, 20:00 ) *
Πιστεύω ότι θα καταφέρουν να μπουν στα πλέι οφ. Αλλά θα βγουν γρήγορα...


Ακομα και η προκριση μοιαζει δυσκολη. Κι οχι μονο λογω εικονας μεσα στο γηπεδο. Αν δεις τα ρεκορ των ομαδων, οι Λεικερς εχουν 25-28 και πρεπει να περασουν το 8ο Χιουστον με 29-25 ή την 7η Γιουτα με 29-24 και να βαλουν απο κατω και το Πορτλαντ που εχει 25-27. Ας πουμε οτι το τελευταιο ειναι το ευκολο της υποθεσης και δεν το πολυσυζηταμε(που και γι αυτο αμφιβαλλω, αλλα ας το αφησουμε). Αν Ροκετς και Τζαζ συνεχισουν να κερδιζουν με αυτο το ρυθμο, πανε για ενα ρεκορ 44-38. Ειναι ομως εξισου πιθανο στις τελευταιες εβδομαδες που καποιες ομαδες θα ειναι οριστικα αποκλεισμενες να μπουν πιο αδιαφορες δοκιμαζοντας νεους παιχτες και να χανουν περισσοτερο(ενιοτε και να το επιδιωκουν για να αυξησουν τις πιθανοτητες για ψηλο πικ στο ντραφτ). Τοτε οι ομαδες που κυνηγανε την εισοδο στα πλει οφ και εχουν μεγαλο κινητρο μπορουν να κανουν και 2-3 νικες παραπανω. Τα τελευταια χρονια ακουσα σε καποια αμερικανικη μεταδοση οτι ο 8ος της Δυσης εκανε κατα μεσο ορο 48 νικες, αρα δεν ειναι απιθανο και φετος να χρειαστουν πανω απο 45. Για να πιασουν οι Λεικερς τις 44 νικες που ανεφερα πριν σαν πιθανο ρεκορ του Χιουστον και της Γιουτα, θα πρεπει να κανουν απο δω και περα 20-9. Αν μαλιστα οι δυο αυτες ομαδες κανουν και τις 2-3 νικες παραπανω οπως περιεγραψα, οι Λεικερς θα χρειαστουν 22 ή και 23 νικες για να μπουν στα πλει οφ(και με την προυποθεση οτι θα κερδισουν Χιουστον και Γιουτα οπου τους βρουν απο δω και περα, ωστε να ειναι απο πανω στην ισοβαθμια). Μονο που δεν υπαρχει καμια ενδειξη οτι αυτη η ομαδα μπορει να παρει 20+ απο τα τελευταια 29 παιχνιδια της...
Το μονο ενδεχομενο που αφηνει ελπιδες ειναι καποια απο τις αλλες 2 ομαδες να κλαταρει και να τερματισει γυρω στο 50%, ετσι ωστε με ενα ρεκορ 16-13 απο δω και περα να τους φτασουμε. Δηλαδη να πεσουν οι αλλοι και να ανεβουμε εμεις σε φυσιολογικα πλαισια.
Κι ολα αυτα με δεδομενο οτι δε θα κανει κανενα σερι νικων και το Πορτλαντ...
Ζησε Μαη μου να φας οχι τριφυλλι, αλλα καλαμι ψαρεματος, σαν αυτο που θα παρει ο Howard απο την ανοιξη φετος.
morfi
QUOTE(sarounas @ Feb 13 2013, 09:01 ) *
πάει έχει ξεφύγει εντελώς ο Κόμπε smiley.gif
βλέπω στο σημερινό στατιστικό έκανε 8 προσπάθειες για σουτ, όσα και τα λάθη του δηλαδή blink.gif

πάντως η φάση που είδα προχθές στο ντέρμπι με το Μαιάμι όταν εκτελούμε βολές και βρέθηκε συμπαίκτης του (ο Νας) να του κάνει παρατήρηση είναι πρωτόγνωρη blink.gif
λίγο αν του κόψει και σταματήσει το one man show δίνοντας τα κλειδιά της ομάδας στην επίθεση στον μεγάλο Καναδό για να κάνει αυτός παιχνίδι μπορεί να μπουνε και play off όσο χάλια και να είναι η άμυνά τους...

Φαντάζομαι θα έφταιγε πάλι αν έπαιρνε παραπάνω σουτ και είχε 30-35 πόντους...
koutsou10
μετα απο ενα κακο ξεκινημα κυριως στην αμυνα κ τελος 10υ δωδεκαλεπτου 31-17,μπηκε η δευτερη πενταδα κ γυρισε το ματς με πολυ καλους τους τζεημισον κ μπλεηκ...

κ εκει που παμε να περασουμε μπροστα ερχονται ουτε 1,ουτε 2 αλλα 5 λαθος σφυριγματα απο τους διαιτητες!!! angry_red.gif
1 τεχνικη στον αρτεστ με ενα σουτ που εβαλε κ το πανηγυρισε(κανενας δεν καταλαβε γτ την εδωσαν)εκτος του οτι του εκαναν κ φαουλ που δεν δοθηκε
2 πιο καθαρο κοψιμο του χαουαρντ δεν γινοταν στον γκριφιν
3 φαουλ στον νας πανω τον πολ που φυσικα δεν ηταν
4 βηματα στον τζεημισον που δεν ηταν κ τεχνικη ποινη επειδη χτυπησε την μπαλα κατω
τα 3 πρωτα ειναι 5 ποντοι κ θα ηταν ισοπαλια...

μετα φυσικα με τετοια σφυριγματα πως να μην εχουν ψυχολογια κ να μας βαλουν τα σουτ που ηταν κ σχετικα ελευθερα???

12 ποντους πισω στο ημιχρονο με 3 τριποντα απο πολ,μπιλαπς κ μπαρνς στα τελευταια λεπτα...
T.W.Is.M.
Ειναι ισως η πρωτη φορα που ειδα παιχνιδι των Λεικερς φετος και το χαρηκα! Ακομα και σε ευκολες νικες παντα υπηρχε κατι να βαζει ενα "αλλα". Η χαμηλη δυναμικοτητα του αντιπαλου, η αδυναμια του εκτος εδρας, τα υπερβολικα ποσοστα στο μακρινο σουτ, ο Κομπι που δε σουταρει, μονο πασαρει, ο Χαουαρντ που δεν ηταν καλος... Χτες δεν εχω παραπονο και μπορω να πω οτι μια τετοια εικονα θα ηθελα να βλεπω σε ολη την κανονικη περιοδο! Πιστευω οτι η κυριοτερη αλλαγη ηταν η εμφανιση του Χαουαρντ. Δεν ειχε αντιπαλο στα κυβικα του και καταφερε επιτελους να ξεχωρισει στη ρακετα. Δε χρειαστηκε να κανει τους ηρωισμους του ο Κομπι, δε χρειαστηκε καν να σουταρει καλα(αν και στο πρωτο ημιχρονο που πηραμε τη διαφορα και σουταρε και πηγε στις βολες για ευκολους ποντους). Δε χρειαστηκε να μπαινουν βροχη τα τριποντα, ουτε να παιξει σουτινγκ γκαρντ ο Νας, ουτε να τα βαζει ο MWP. Το ζητημα ειναι κατα ποσο μπορει αυτη η ομαδα να διατηρησει ενα τετοιο επιπεδο αποδοσης και να παιξει ετσι και εκτος εδρας. Αν μπορει να βρει την ισορροπια αναμεσα στο one man show του Bryant και στο τρολλαρισμα του "δε σουταρω". Αν θα εμφανιζεται πια στο γηπεδο ο Dwight Howard κι οχι ο κηφηνας του Χολιγουντ. Αν ο Nash καταφερει να μπει στο παιχνιδι σαν δημιουργος κι οχι σαν η αναβαθμιση του Jodie Meeks. Αν ο Jamison μπορει να δινει τους ποντους του χωρις να τρωει τους διπλασιους πισω. Αν η αμυνα μπορει, εστω και κατα διαστηματα ή σε επιλεγμενα(και οχι τυχαια) παιχνιδια να σταματαει τον αντιπαλο(αν και εδω που εχουμε φτασει δε χρειαζεται καλη αποδοση σε επιλεγμενα ματς, αλλα σε ολα). Με μια προταση, αν μπορουν και οι υπολοιποι να κανουν αυτο που κανουν απο την αρχη της σεζον ο Metta World Peace και ο Clark: να παιξουν συμφωνα με τις δυνατοτητες τους.
Εχουμε περιπου 2 ωρες για να δουμε αν θα γινει ανταλλαγη. Φοβαμαι οτι ο αδερφος του Γκασολ μας ξεμενει στα χερια σαν τη χειροβομβιδα. Κανενας εθελοντης να τον περιμαζεψει?
geo82
Όντως έπαιξαν πολύ καλά. Το θέμα όπως είπες κι εσύ είναι η σταθερότητα αυτής της ομάδας. Αν καταφέρουν να παρουσιάσουν αητή την εικόνα στη συνέχεια, ίσως αλλάξει η τύχη τους προς το καλύτερο.
morfi
Πολύ καλή αμυντική λειτουργία η τελευταία για τους Λέικερς. Ο Τζέιμς δεν μπορεί να πάρει την μπάλα, ο Αρτέστ κάνει δύσκολη τη ζωή του Νοβίτζκι που την δίνει όπως όπως και ο Μέιγιο σουτάρει υπό ασφυκτική πίεση. Εξαιρετική αμυντική προσέγγιση από το Λος Άντζελες. Αν ο Κιούμπαν δεν είχε προκαλέσει τον Κόμπι ίσως η ζωή των Μάβερικς να ήταν πιο εύκολη...
sarounas
Ο Κόμπι έχει ξεμωραθεί…

έτσι έπαιζε ο Άίβερσον στα νιάτα του αλλά ακόμη και αυτός τα τελευταία χρόνια έπαιζε και κάπως για την ομάδα

Πρώτη φορά βλέπω παίκτη να μεγαλώνει και να χαλάει τόσο το παιχνίδι του εγκεφαλικά blink.gif
βέβαια η κατάσταση έχει βελτιωθεί κάπως από το περσινά καραγκιοζιλίκια

όλο αυτό το κακό μάλλον έχει γίνει επειδή έχει φτάσει στην κορφή αλλά προφανώς δεν μπορεί αγωνιστικά πλέον να την διαχειριστεί έχοντας καβαλήσει ένα καλάμι νααααααααααα (με το συμπάθιο)

Κρίμα για την υστεροφημία του μιας και ενώ σωματικά είναι εμφανές ότι είναι ακμαιότατος και έχει να δώσει πολλά ακόμη,

ενθαρρυντικό είναι ότι τον τελευταίο καιρό πάει να μπει σε ένα καλούπι με την βοήθεια του Νας αλλά ακόμη έχει δρόμο να διανύσει μέχρι να λειτουργήσει υπέρ της ομάδας.
Ακόμη και προχθές στο Ντάλας που του μπαίναν όλα one man show έκανε, αλλά αφού αυτή τη φορά τα βαζε χαλάλι… εξάλλου η αλλαγή δεν έρχεται από την μια μέρα στην άλλη
βέβαια ίσως έτσι να ταν πάντα ο Κόμπι και απλά ο Φίλ Τζάκσον με την παρέα του είχαν βρει το κουμπί του wink.gif

Anaz
To'χει παρει προσωπικα ο Κομπε να βαλει την ομαδα στα πλευοφ, αλλα με τον τροπο που παιζουν κι οσο δεν βρισκουν μια ισορροπια στο παιχνιδι τους, δεν ξερω ποσο νοημα εχει αυτο, αφου λογικα θα σκουπιστουν ευκολα εκει..

Αναρωτιεμαι αν για την φτωχη αμυντικη αποδοση του Χαουαρντ φταινε περισσοτερο οι τραυματισμοι του ή η ξενερα του απο τον ρολο του στην επιθεση..
HLR CENATION
Moλις ειδα το Λεικερς-Χοκς.

Πανεμορφο ματς.Υπεροχος Κομπι.31 ποντους μεσα σε αυτους και το νικητιριο καλαθι 9,5 δευτερολεπτα πριν το τελος μπροστα στο Σμιθ παρακαλω.

Υπεροχο παιχνιδι ο Νας στο μοιρασμα του παιχνιδιου,καλος ο Αρτεστ στην αμυνα,λιγος ο Κλαρκ,βοηθησε πολυ ο Τζειμισον.

Βοηθησε στα ριμπαουντ ο Χαουαρντ αλλα κακος στην επιθεση.Εχασε τον παικτη του στην προτελευταια επιθεση των Χοκς που περασαν μπροστα.

ΑΠο τους χοκς πολυ καλος ο ΣΜιθ και ο Χορφορντ,οπως και ο Κορβερ,καλος ο Πετρο στην αμυνα πανω στον Χαουαρντ.

Χαι λαιτ του ματς το καρφωμα του Κομπι πανω στον Σμιθ στην τεταρτη περιοδο.
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Mar 4 2013, 06:56 ) *
To'χει παρει προσωπικα ο Κομπε να βαλει την ομαδα στα πλευοφ, αλλα με τον τροπο που παιζουν κι οσο δεν βρισκουν μια ισορροπια στο παιχνιδι τους, δεν ξερω ποσο νοημα εχει αυτο, αφου λογικα θα σκουπιστουν ευκολα εκει..

Αναρωτιεμαι αν για την φτωχη αμυντικη αποδοση του Χαουαρντ φταινε περισσοτερο οι τραυματισμοι του ή η ξενερα του απο τον ρολο του στην επιθεση..


Αντε στην καλυτερη περιπτωση να παρουμε μια νικη αν ο Κομπι βαλει 40 ποντους σε καποιο εντος εδρας παιχνιδι ή αν μπουν ολα τα σουτ. Αλλα το πιο πιθανο ειναι να μην μπουμε καθολου στα πλει οφ.
Φαντασου οτι τα πραγματα τωρα ειναι καλυτερα απ οτι στην αρχη. Εχουμε την εικονα που θα πρεπε να εχουμε στα πρωτα ματς της σεζον. Τοτε ειχαμε την εικονα που επρεπε να εχουμε τον Αυγουστο: εικονα παραλιας. Γενικα υπαρχει μια διαφορα φασης 3 μηνων. Αν η σεζον τελειωνε το Σεπτεμβριο, θα παιρναμε και το πρωταθλημα! smiley.gif
Ειμαστε για πρωτη φορα μεσα στο 2013 στο 50%, το οποιο δεν εχουμε ξεπερασει καθολου φετος. Και το επομενο παιχνιδι ειναι στην Οκλαχομα. Καλα κρασα δηλαδη... Δεν αποκλειω αν καποια στιγμη το περασουμε να αλλαξει κατι προς το καλυτερο ψυχολογικα. Μεσα στο Μαρτιο ομως υπαρχουν πολλα εκτος εδρας παιχνιδια(10) και η προκριση στα πλει οφ θα παιχτει εκει, πραγμα που δεν ευνοει και τοσο. Η διαφορα δεν ειναι ουτε μεγαλη ουτε μικρη, αλλα υποψιαζομαι οτι ο πραγματικος στοχος δεν ειναι το Χιουστον...
22 ματς εμειναν ακομα για να τελειωσει το μαρτυριο. Θα περασουν, που θα παει...
lakersdynasty
Μερικές εβδομάδες πριν μπορούσε κάποιος να επικεντρωθεί στους Lakers και να πει "μπορούν" ή "δεν μπορούν".

Αυτή τη στιγμή απλά βλέπεις τους Rockets σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο τους Lakers και σε φάση που δεν φαίνονται έτοιμοι να απολέσουν σε αριθμό περισσότερα παιχνίδια απο τους Lakers.

Δεν είναι απλά οι νίκες και οι ήττες αλλά και ο τρόπος που έρχονται. Την ευκαιρία τους οι Lakers (εν τέλη γιατί στην αρχή της σεζόν δεν θα μπορούσε να πει κάποιος με σιγουριά) την έχασαν αρκετά νωρίς στα μαζεμένα εντός έδρας παιχνίδια που δεν εκμεταλλεύτηκαν, και όχι αποκλειστικά απέναντι σε κορυφαίους αντιπάλους.

Το πιο πιθανό είναι απλά να μεταφερθούμε στο τέλος της κανονικής περιόδου, έχοντας της διαφορά που έχουμε αυτή τη στιγμή. Οι Rockets φαίνονται αρκετά ικανοί να κρατηθούν σε τροχιά play off.

Για άλλους είναι καλύτερο το να μην "ταπεινωθεί" ενδεχομένως η ομάδα στα play off. Για μένα μεγαλύτερη ταπείνωση απο τη μη συμμετοχή δεν υπάρχει αν το δούμε απο αυτή τη πλευρά.

Αν μπορείς να μπείς μπαίνεις και προσπαθείς και πολλές φορές καταφέρνεις να πας παρακάτω. Ένα sweep πρώτου γύρου είναι 4 αγώνες Play off. Η μη συμμετοχή είναι 0.

Άλλοι λένε πρωτάθλημα ή τίποτα. Για μένα το 60/66 (ή 60/67) σε συνδυασμό με τις όποιες επιτυχίες ή ανατροπές στα Playoff είναι αυτά που όλα μαζί απαντούν στο "Ποιοι είναι οι Lakers".

Όσο υπάρχουν αγώνες σαφώς υπάρχουν και ελπίδες. Αν τα καταφέρουν καλώς αν όχι ας μάθουν απο τα λάθη τους.
stoust
Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι κυνηγάνε να πιάσουν το Houston οι Lakers, αλλά την Utah (κυρίως) που έχει και δυσκολότερο πρόγραμμα και ίσως και το Golden State που τελευταία παραπαίει...
lakersdynasty
Σύμφωνοι αλλά όσο 8οι είναι οι Rockets αυτούς κυνηγάμε smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 4 2013, 17:59 ) *
Η διαφορα δεν ειναι ουτε μεγαλη ουτε μικρη, αλλα υποψιαζομαι οτι ο πραγματικος στοχος δεν ειναι το Χιουστον...



QUOTE(stoust @ Mar 4 2013, 20:14 ) *
Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι κυνηγάνε να πιάσουν το Houston οι Lakers, αλλά την Utah (κυρίως) που έχει και δυσκολότερο πρόγραμμα και ίσως και το Golden State που τελευταία παραπαίει...


Αυτο εννοουσα κι εγω. Κυνηγαμε την ομαδα εκεινη που μπορει να κανει το πιο αρνητικο ρεκορ απο δω και περα. Το Χιουστον οπως λες κι εσυ δειχνει σε καλη κατασταση, η Γιουτα με την πολυ καλη εδρα που εχει ειναι δυσκολο να πεσει πολυ κατω απο το 50% στο υπολοιπο της σεζον, αρα ο εφικτος στοχος ειναι το Γκολντεν Στειτ, κι ας ειναι 6ο αυτη τη στιγμη.

QUOTE(lakersdynasty @ Mar 4 2013, 20:45 ) *
Σύμφωνοι αλλά όσο 8οι είναι οι Rockets αυτούς κυνηγάμε smile.gif



Η διαφορα ειναι τοσο μικρη, που ο 8ος μπορει μεχρι το τελος της εβδομαδας να γινει 6ος.

Για μενα στοχος ειναι οι Γουοριορς. Εκει που διαφωνω με τον lakersdynasty ειναι ως προς τη συμμετοχη. Την προκριση στα πλει οφ τη θελω μονο αν η ομαδα μπορει να κοντραρει τους Σπερς ή την Οκλαχομα στον πρωτο γυρο. Αν ειναι να φυγει με sweep, θεωρω οτι εκτιθεται και καλυτερα να μην περασει. Η αποτυχια θα ειναι δεδομενη και μεγαλη και στις 2 περιπτωσεις, απλα στην περιπτωση της μη προκρισης θεωρω οτι θα ξεχαστει πιο γρηγορα και ισως δημιουργησει λιγοτερη γκρινια.
Το καλο ειναι οτι για να περασουμε χρειαζομαστε απ οτι φαινεται τουλαχιστον 45 νικες, δηλαδη τουλαχιστον ρεκορ 15-7 στο υπολοιπο της σεζον. Αν γινει κατι τετοιο, θα πει οτι ειμαστε σε καλο δρομο για να παρουσιασουμε καλο προσωπο στα πλει οφ(σε περιπτωση προκρισης). Αρα ειναι πιο δυσκολο να περασουμε και να ειμαστε σκορποχωρι.
lakersdynasty
Ίσως και εγώ να είμαι επηρεασμένος απο την μέχρι τώρα σταθερή θέση των Lakers και των Rockets για αρκετό καιρό τώρα.

Οι 3 θέσεις 6-8 όντως έχουν 1 ήττα διαφορά, όποτε ναι για το Golden State έχετε δίκαιο.

Όσο για τα playoff αν περάσουμε σημαίνει ότι όντως βελτιωθήκαμε και με σταθερά ανοδικό ρυθμό. Δεν υπάρχουν δηλαδή ημίμετρα.

Για την παρουσία γενικά στα Play off εγώ πιστεύω ότι σε μια σειρά μπορούν να συμβούν τα πάντα όπως και να έχεις καταλήξει εκεί (πιο άνετα ή στο νήμα). Μπορούν να έρθουν όλα ανάποδα μέσα σε στιγμές ενός παιχνιδιού.
SteveNashidis
Kουτί οι ήττες των Τζαζ και Χιούστον για τους Λακερς....και μεγάλη ανατροπή στο τέλος !
Έχουν πολλές ελπίδες ακόμα ...!

http://www.nba.com/video/games/hornets/201...l-noh-recap.nba


6 Golden State 35 27
7 Houston 33 29
8 Utah 32 29

9 LA Lakers 31 31
10 Portland 28 32
11 Dallas 27 33
Tobias Funke
Kobe goin' supernova





captain charisma
για ενα λαθος εχασε το 3-double... smiley.gif
lakersdynasty
Καδρώστε τα Staaannnnndiiiiings!!! smiley.gif

(να έχουμε ένα ενθύμιο tongue.gif )
T.W.Is.M.
QUOTE(lakersdynasty @ Mar 11 2013, 00:55 ) *
Καδρώστε τα Staaannnnndiiiiings!!! smiley.gif

(να έχουμε ένα ενθύμιο tongue.gif )



Ειμαστε σε θεση play off, δεν το πιστευω!!!

Πλεον αφου η Γιουτα κανει καμια ηττα ακομα(στην Οκλαχομα πχ που παιζει αυτες τις μερες), θα την υποστηριξω! Ο λογος ειναι οτι θελω να περασουμε στα πλει οφ μονο αν εχουμε πραγματικα καλη εικονα και οχι αυτη που δειχνουμε μεχρι τωρα(αν και οντως υπαρχει βελτιωση σε σχεση με το τραγικο ξεκινημα). Αν λοιπον η Γιουτα κερδιζει(το ιδιο και το Χιουστον και το Γκολντεν Στειτ), για να περασουμε θα χρειαστουμε πολλες νικες ακομα. Αν μπορουμε να τις κανουμε, ας περασουμε και οτι βγει. Τουλαχιστον θα ελπιζω οτι θα δειξουμε αξιομαχο προσωπο. Αν δεν μπορουμε, ας παει η Τζαζ να σκουπιστει κι οχι εμεις...

Αν προκειται βεβαια να περασουμε, ας κανουν και καμια ηττα παραπανω οι Ροκετς και οι Γουοριορς μπας και τους πιασουμε. Θα ειναι μεγαλη κλοπη αν παιξουμε τον πρωτο γυρο χωρις ουσιαστικο μειονεκτημα εδρας(αν βεβαια οι Κλιπερς τερματισουν 3οι, γιατι το Μεμφις δεν αστειευεται).
lakersdynasty
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση ένα sweep στα playoff είναι πάντα λιγότερο κακό απο τη μη συμμετοχή σε αυτά. Και ουσιαστικά χωρίς ιδιαιτερο όφελος.

Το ΛΑ είναι η μόνη πολή που είτε κερδίσει το πρωτάθλημα είτε χάσεις τα playoff κάτι θα βρεθεί για να σου καταστρέψει την ομάδα εαν αυτή δεν είναι ομάδα.

Ας δούμε με ποιον θα πέσουμε και θα δούμε. Ναι η απόδωση μας είναι αρκετή για διεκδίκηση θέσης στα playoff. Για τα παρακάτω ουδείς ξέρει.

#GoLakers Έτσι για να τουιτερίσουμε και λίγο... smile.gif
lakersdynasty
Howard 25-39 βολές smiley.gif

Νενικήκαμεν! wav.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.