Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΣΦΠ - ΠΑΟ 30/5/2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
spysta
QUOTE(LFO @ May 31 2010, 07:53 ) *
Υ.Γ: offtopic.gif Αγγελοπουλε παρε Τζάαμπερ και Σπλιτερ και ο spysta θα κατασκηνωσει εξω από το ΣΕφ για να βλεπει και τις προπονησεις...

ΞΕΧΑΣΕΣ Ροτζερ Μεισον Τζουνιορ ρε μαν!!!Ειναι απο τα στανταρτ ονοματα που πεταω!! laugh.gif laugh.gif

Αν ΔΕΝ ανεβω το επομενο ΣΚ .. να συντονιστεις !!Αν ειναι θα κανω αφιερωμα report-scouting για μεταγραφικους στοχους του καλοκαιριου .. απλα πειτε μου ποιους περιπου παικτες θελετε να αναλυσουμε !!!Οταν ερθει η κουβεντα στον Τζααμπερ χτυπα τηλεφωνο να σε βγαλω οn air να τρομπαρουμε!! hammer.gif

Πωωω καλα θα πω και στον benchwarmer να σκασει στην εκπομη ..θα την κανουμε εντελως αθλητικη !!
---> μεταγραφικο οργασμο για ενα 2ωρο !!! icon_headbang.gif
Xaroumenos loukoumas
Τα είπατε όλα από αναλύσεις κτλ, δεν έχω να πω κάτι επιπλέον, καθώς όντως η διαφορά εχθές ήταν το πάθος των δύο ομάδων (δε θα ξεχάσω τη φάση που πεν και τεό πάνε για τη μπάλα και καταλήγουν και οι δυο κάτω, ο δεύτερος με εντυπωσιακή βουτιά και στη συνέχεια αμέσως σηκώνονται και πάνε για *πιεστική* άμυνα) smile.gif Παρόλα αυτά, θα πω δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση:

1. Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φάση του τεόντοσιτς στο 39' που έβγαλε μια μαγική πάσα από το τρίποντο στη ρακέτα (δε θυμάμαι σε ποιον) μετά από περιστροφή της μπάλας πίσω από τη μέση (όλοι οι γύρω μου κι εγώ αναφωνήσαμε "ΩΩΩΩΩΩ")
2. ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ!
laugh.gif
Manu7
QUOTE(newpower2020 @ May 31 2010, 04:23 ) *
Σωστοοοοός!!! Να μην κράζουμε μόνο να λέμε και τα καλά.Έτσι σε θέλουμε ρε Μπουρούση.Όχι μόνο νευράκια λογάκια υφάκια και χειρονομίες.Κακαλάτη εμφάνιση με τσαμπουκά άφθονο πάθος και πολύ ουσία στο παιχνίδι του(έβαλε και τις βολές κάτι πούναι κατόρθωμα γι'αυτήν την ομάδα...) .Μαζί με Κλέιζα ξεχώρισαν.

Σωστά...Εχτές ο Μπουρούσης ήταν αυτός που έπρεπε...
Σκέπασε τα καλάθια,πήρε ριμπάουντ επιθετικά και αμυντικά,σκόραρε.Ήταν εύστοχος από τις βολές.
Και μάλιστα μπήκε από την αρχή να παίξει με πλάτη.Και ήταν καλός.Κόντρα σε βαρύ κορμί όπως ο
Πέκοβιτς μεγάλη υπόθεση.
Καλά το θέμα είναι να συνεχίσει έτσι...Αλλά στο ΟΑΚΑ δεν θα πάρει μόνο έναν η μπάλα...
Συνήθως τους παίρνει όλους και μετά βλέπουμε το κλασσικό μ******ο...
rankin
Ένας μέτριος Ολυμπιακός κέρδισε έναν κακό Παναθηναϊκό, ευκολότερα από όσο προδίδει το τελικό σκορ, χωρίς όμως να πραγματοποιήσει μια, κάποια, πειστική εμφάνιση.

Χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, το πάθος, που λόγω κερκίδας, αλίμονο αν δεν περνούσε και στο παρκέ
Ο Κλέιζα, που όταν πήρε το όπλο του, ξέραμε πλέον πως το παιχνίδι δεν χανόταν
το ανελέητο ξύλο, ιδίως ανάμεσα σε Μαυροκεφαλίδη και Μπατίστ, που έδωσε χαρακτήρα αρένας στο παιχνίδι, αλλά που στο ΟΑΚΑ δεν θα επιτραπεί ξανά στον Λουκά (και γενικά σε κανέναν παίχτη του Ολυμπιακού)

Σημείο κλειδί στην επικράτηση του Ολυμπιακού ότι είχε μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία, έστω και αν τα plays της ομάδας ώρες ώρες έμοιαζαν μπακαλόχαρτα και οι άσσοι μας πάθαιναν διαλείψεις σχεδόν σε κάθε επίθεση.
Είναι ξεκάθαρο ότι ο Ομπράντοβιτς έχει μελετήσει και έχει διαβάσει πάρα πολύ καλά τον Ολυμπιακό, όπως επίσης είναι ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός δεν έχει plan B, πέραν του να αντιπαρατάξει πάθος και ατομικό ταλέντο, όταν τα συστήματα του, χαλάνε εν τη γενέσει τους.
Φυσικά ο Παναθηναϊκός είχε πολύ περισσότερο χρόνο προετοιμασίας για αυτούς τους τελικούς, αλλά ένα plan b της προκοπής για την επίθεση, δεν θα ήταν κακό να υπήρχε. Εδώ το σχέδιο μάχης έχει να κάνει με την πίεση στη μπάλα και στην άμυνα, παρά με οτιδήποτε άλλο... Γενικότερα σε αυτούς τους τελικούς ο Ολυμπιακός έχει κατέβει με διάθεση να πάρει τα παιχνίδια παίζοντας καλή άμυνα, παρά κυνηγώντας τις κατοστάρες (που έτσι και αλλιώς θα ήταν απίθανο να μπορεί να πιάσει)
Δεν ξέρω αν πράττει σωστά ή λάθος. Ίσως, με δεδομένο ότι η ομάδα δείχνει ακόμα ντεφορμέ, η μόνη λύση όντως να είναι η έμφαση στην άμυνα..

Για φινάλε πάντως, θα γράψω αυτό που έγραφα πριν των αγώνα

QUOTE(rankin @ May 29 2010, 18:38 ) *
Για το παιχνίδι δεν έχω να πω τίποτα
Εαν οι παίχτες του Ολυμπιακού έχουν καταλάβει που βρίσκονται, δεν αρκεί ένα παιχνίδι για να μας το αποδείξουν!




QUOTE(spysta @ May 31 2010, 11:03 ) *
Αν ΔΕΝ ανεβω το επομενο ΣΚ .. να συντονιστεις !!Αν ειναι θα κανω αφιερωμα report-scouting για μεταγραφικους στοχους του καλοκαιριου .. απλα πειτε μου ποιους περιπου παικτες θελετε να αναλυσουμε !!!Οταν ερθει η κουβεντα στον Τζααμπερ χτυπα τηλεφωνο να σε βγαλω οn air να τρομπαρουμε!! hammer.gif


θα σας κάνω παρεμβολές από ράδιο μπλακμαν, να μην επιτρέψω την προβοκάτσια σας!!!
Razorblade Fish
QUOTE(spysta @ May 31 2010, 11:03 ) *
ΞΕΧΑΣΕΣ Ροτζερ Μεισον Τζουνιορ ρε μαν!!!Ειναι απο τα στανταρτ ονοματα που πεταω!! laugh.gif laugh.gif

Αν ΔΕΝ ανεβω το επομενο ΣΚ .. να συντονιστεις !!Αν ειναι θα κανω αφιερωμα report-scouting για μεταγραφικους στοχους του καλοκαιριου .. απλα πειτε μου ποιους περιπου παικτες θελετε να αναλυσουμε !!!Οταν ερθει η κουβεντα στον Τζααμπερ χτυπα τηλεφωνο να σε βγαλω οn air να τρομπαρουμε!! hammer.gif

Πωωω καλα θα πω και στον benchwarmer να σκασει στην εκπομη ..θα την κανουμε εντελως αθλητικη !!
---> μεταγραφικο οργασμο για ενα 2ωρο !!! icon_headbang.gif

Λιγος ο Τζααμπερ για Ολυμπιακο κατα τη γνωμη μου,ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ.
frenchman7
Να δώσω κι εγώ συγχαρητήρια για την νίκη της ομάδας,
νίκη κυρίως ψυχολογίας. Ελπίζω στο ΟΑΚΑ να βάλουν στην άκρη τις όποιες διαφορές τους και να κατέβουν καμικάζι!!!! shot.gif

Τα αγωνιστικά τα είπατε όλα, εκεί που θα ήθελα να σταθώ είναι σε κάτι που έχω παρατηρήσει και είναι ενδεικτικό της ψυχολογίας της ομάδας!!! Με τρελαίνει που δεν μπορούμε να "σκοτώσουμε" τον παο όταν παίρνουμε μια μικρή διαφορά!
Χθες πάλι με το που πήγε η διαφορά 12-13 πόντους και λες τώρα θα ξεμπουκώσει η ομάδα και θα πάρει και ψυχολογία, αρχίζει τα τρελά και αντί να πάει στους 20 μειώνεται στους 5!!!! Είμαι σίγουρος πως αν χθες στο σημείο εκείνο ήταν ανάποδα οι ομάδες, ο ολυμπιακός θα είχε καταρρεύσει και θα έχανε τουλάχιστον με 20, με σερί 3πόντων του παο....
Manu7
QUOTE(frenchman7 @ May 31 2010, 11:28 ) *
Να δώσω κι εγώ συγχαρητήρια για την νίκη της ομάδας,
νίκη κυρίως ψυχολογίας. Ελπίζω στο ΟΑΚΑ να βάλουν στην άκρη τις όποιες διαφορές τους και να κατέβουν καμικάζι!!!! shot.gif

Τα αγωνιστικά τα είπατε όλα, εκεί που θα ήθελα να σταθώ είναι σε κάτι που έχω παρατηρήσει και είναι ενδεικτικό της ψυχολογίας της ομάδας!!! Με τρελαίνει που δεν μπορούμε να "σκοτώσουμε" τον παο όταν παίρνουμε μια μικρή διαφορά!
Χθες πάλι με το που πήγε η διαφορά 12-13 πόντους και λες τώρα θα ξεμπουκώσει η ομάδα και θα πάρει και ψυχολογία, αρχίζει τα τρελά και αντί να πάει στους 20 μειώνεται στους 5!!!! Είμαι σίγουρος πως αν χθες στο σημείο εκείνο ήταν ανάποδα οι ομάδες, ο ολυμπιακός θα είχε καταρρεύσει και θα έχανε τουλάχιστον με 20, με σερί 3πόντων του παο....

Είναι ενδεικτικό πλέον ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να διαχειριστεί την διαφαινόμενη νίκη του στο τέλος των παιχνιδιών!
Έχοντας κλειδώσει τη νίκη πάντα στο τελευταία 1-2 λεπτά πελαγοδρομεί μόνιμα με ένα δύσκολο αντίπαλο και η διαφορά πέφτει για πλάκα...Από την άλλη ο Παναθηναϊκός σε ανάλογη περίπτωση θα συνέχιζε το γάζωμα και τσουπ φάε την 15άρα σου...
spysta
QUOTE(rankin @ May 31 2010, 09:18 ) *
θα σας κάνω παρεμβολές από ράδιο μπλακμαν, να μην επιτρέψω την προβοκάτσια σας!!!

ΕEEΛΛΑΑΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΗΗΗΗ !!!!Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !!!!ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΘΩΜΑΑ !!!ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΗΗΗΗ 77.gif 77.gif

http://www.youtube.com/watch?v=V7xHkRz8tBE...feature=related

QUOTE(Razorblade Fish @ May 31 2010, 09:27 ) *
Λιγος ο Τζααμπερ για Ολυμπιακο κατα τη γνωμη μου,ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ.

Εεεε νταξει .. για χαβαλο το εχουμε κρατησει τοσο καιρο το ονομα του με τον LFO !! για το επιπεδο των ξενων που υποθετικα θελουμε .. ναι .. ειναι απειρος ακομα !!Οχι και ΤΟΣΟ λιγος ομως
Εχει potential ... θα δουμε πως θα εξελιχθει .. λογικα σε εναν καλο Ευρωπαικων προδιαγραφων Αμερικανο !!
kotzito
Πολυτιμη η χτεσινη νικη για να ηρεμησει λιγο η ομαδα.Χωρις να κανουμε και καμια τρομερη εμφανιση καταφεραμε να παρουμε σχετικα ευκολα την νικη,αν και για 25-30 λεπτα το παιχνιδι ηταν ντερμπι.Θα σταθω στα εξης σημεια:


-Ψηλοι.Ο Παναθηναικος ειχε τον Πεκοβιτς σε δαιμονιωδη μερα.Φορτωθηκε νωρις με φαουλ με αποτελεσμα ο ΠΑΟ να παιζει για αρκετη ωρα με Μπατιστ,Φωτση,Τσαρτσαρη που ηταν μετριοι εως ανυπαρκτοι χτες.Απο την αλλη κι εμεις ειχαμε τον Σοφοκλη νωρις με φαουλ,αλλα ευτυχως ηταν σε πολυ καλη μερα ο Κλειζα και ο Μπουρουσης.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι οταν ξυπνησε ο Κλειζα στο 3ο δεκαλεπτο φτιαξαμε διαφορα.Πιστευω οτι αν δεν τους ειχαμε σε καλη μερα το παιχνιδι θα πηγαινε προς ΠΑΟ.

-Kακη διαχειριση διαφορας απο Ολυμπιακο.Με την διαφορα στους 10-12 ποντους αντι να κανουμε 2 καλες επιθεσεις και αμυνες για να την στειλουμε στους 15 τουλαχιστον,κραταγαμε την μπαλα στην επιθεση για 20 δευτερολεπτα για να παρουμε σκοτωμενες προσπαθειες ή επιθετικα ριμπαουντ.Ευτυχως για εμας ο ΠΑΟ εκει δεν την μειωνε την διαφορα.Ελπιζω μην παθουμε το ιδιο με καμια διαφορα γυρω στους 5-10 ποντους.

-Σε κακη μερα οι περισσοτεροι παικτες του ΠΑΟ.Σπανουλης-ανυπαρκτος.Σαν να μην επαιξε καν.Φωτσης-τον ειχε κανει γιο-γιο ο Κλειζα και στην επιθεση εχανε την μπαλα.Τσαρτσαρης-μετα την καλη εμφανιση στο ΟΑΚΑ χτες ηταν κι αυτος πολυ κακος.Περπερογλου-κι αυτος τιποτα.Ετσι στο μεγαλυτερο διαστημα ο ΠΑΟ κυνηγουσε το παιχνιδι με τον Πεκοβιτς που εκανε παρτυ και τον Διαμαντιδη,και οταν ξυπνησαν ο Σαρας και ο Μπατιστ ηταν πλεον αργα.Ανεξηγητο για μενα που επαιξε τοσο λιγο ο Τεπιτς.Αλλωστε μετα το 3ο δεκαλεπτο ειχαν σκοραρει 4 παικτες νομιζω,



Παμε τωρα στο ΟΑΚΑ για το μπρεικ.Θελουμε εμφανιση παρα πολυ καλη για να το πετυχουμε αυτο,σαν αυτη περσυ μεσα στην Βιτορια.Θεωρω οτι αν εχουμε πιθανοτητες να παρουμε διπλο αυτο θα γινει την Τεταρτη.Στο 5ο παιχνιδι(αν παει),δινω λιγοτερο απο 5% να σπασουμε την εδρα



Υ.Γ. Μου φανηκε ή ο Σαρας μετα απο ενα τριποντο του,εδειξε τα ''αυγα'' του;
rchos
οντως ηταν κακο παιχνιδι και απο τις δυο ομαδες.γενικα πολλες αναλυσεις γινανε.οι περισοτερες εχουν δωσεις αληθειας και καποιες ηταν αλλα λογια να αγαπιομαστε.πολυ κακος ο παο.μετριος ο οσφπ ο οποιος ομως επαιξε πολυ πιεστικη αμυνα στα γκαρντ του παο κατι που δεν εχει ξανακανει σε τετοια ενταση.γιαυτο και ηταν εντελει καλυτερος και νικησε γιατι επιθετικα ουτε απο ολυμπιακο ειδαμε τιποτα ιδιαιτερο.
υποθετω αυτο που διαβασα οτι ο παο διεκδικησε τη νικη ως το τελος γραφτηκε κατα λαθος.

επισης υποθετω οτι το οτι εχασε ο πεκοβιτς καλαθι με πλατι ενω τον μαρκαρε ο παπαλουκας δεν τον κανει κακο σε αυτο τον τομεα.ο μπουρου χτες απεδειξε ακομη μια φορα οτι οταν συγκεντρωθει και με πλατη εχει μαθει να παιζει.δεν ειναι και δεν θα γινει ποτε ο ψηλος που θα βαζει τους παντες πλατη και θα σκοραρει αλλα σε σχεση με την προ γιαννακη εποχη σε αυτο τον τομεα ειναι η μερα με τη νυχτα.βασικα σε σχεση με την προ γιαννακη εποχη ειναι γενικα η μερα με την νυχτα σαν παιχτης.οποιος δεν το βλεπει αυτο ειναι η εμπαθης η δεν βλεπει πολυ ολυμπιακο.

να τονισω και εγω την φοβερη πασα του μιλος προς το τελος του αγωνα.ηταν απιστευτη η πασα.ψαξτε να την βρειτε οσοι δεν την καταλαβατε.μαλιστα ηρθε μετα απο 3 συνεχομενες προσπαθειες του για πασα που ηταν και οι τρεις αθλιες.ευτυχως μας αποζημιωσε με αυτη.

κατι αλλο που κανει μεγαλη εντυπωση ειναι πως ο παναθηναικος τελειωσε το τριτο δεκαλεπτο με μολις 4 παιχτες του να εχουν σκοραρει.ε απο αυτο και μονο καταλαβαινουμε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να νικησει.ακομη πιο εντυπωσιακο γινεται αυτο το στατιστικο αν σκεφτουμε οτι ενας απο τους 4 ηταν ο τεπιτς.

ο πεν ελιωσε στην αμυνα.ηταν κολημενος παντα σε οποιον μαρκαρε.φοβερη αμυντικη προσηλωση χτες.βασικα με εξαιρεση τον παπαλουκα ολα μας τα γκαρντ ειχαν καλη προσηλωση αμυντικα χτες.

για το τελος να κανομαι και ενα σχολιο για τον σπανουλη.αν δεν εχει υπογραψει στον ολυμπιακο ηδη δεν μπορω να δικαιολογησω το ποσο αθλιος ειναι στα δυο πρωτα ματς των τελικων. tongue.gif
colonel gomelsky
Παιδιά το highlight του αγώνα ήταν το τρίγωνο Παπαλουκάς, Μπουρούσης και κάρφωμα Μαυροκεφαλίδη. Εγώ εκεί έμεινα με ανοιχτό το στόμα.

@paodynasty: Το βλέπεις λίγο άσπρο-μαύρο. Όποιος δεν ποστάρει σαν τον Πέκοβιτς δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να ποστάρει. Ναι ο Μπουρούσης είναι χειρότερος σ αυτό από τους άλλους μεγάλους ευρωπαίους σέντερ. Αλλά η βελτίωση είναι εμφανής.

@rchos: Αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ, έγραψα ότι ο ΠΑΟ ήταν "μέσα στο παιχνίδι" για 35 περίπου λεπτά. Αυτό δε σημαίνει ότι στο 30 ή στο 34 ήταν το φαβορί, αλλά ότι από άποψη σκορ και με βάση το τι έχει δείξει στο παρελθόν η ομάδα μια ανατροπή θα ήταν πιθανή.

@Obradovic: O καλαθοσφαιριστής Βασίλης Σπανούλης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PLAYMAKER!!! Ναι είσαι ο καλύτερος, βγάζεις λαγούς από το καπέλο, αλλά αυτό ΔΕΝ θα το καταφέρεις.

ΥΓ. Ο Πέκοβιτς επιθετικά μπορεί να κάνει αρκετά στο ΝΒΑ. Και αμυντικά ίσως βελτιωθεί. Πάντως το ριμπάουντ δεν το έχει. Δεν είναι μόνο οι τοποθετήσεις αλλά και το άλμα του.

Τι τύπος είναι αυτός ο Ράμπις; Εμπιστεύεται ρούκις ή θα έχουμε νέο Σπανούλη;
benchwarmer
offtopic.gif


QUOTE(spysta @ May 31 2010, 10:03 ) *
Πωωω καλα θα πω και στον benchwarmer να σκασει στην εκπομη ..θα την κανουμε εντελως αθλητικη !!
---> μεταγραφικο οργασμο για ενα 2ωρο !!! icon_headbang.gif


Όλο λόγια είσαι εσύ.... icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif

spysta
QUOTE(benchwarmer @ May 31 2010, 09:23 ) *
offtopic.gif




Όλο λόγια είσαι εσύ.... icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif

[γκρινιαρα γκομενα mode on]εγωωωω ?????? ΕΓΩΩΩΩΩ ???ή μηπως καποιος κυριος μπεντσουορμερ που του χουμε πει 2.000 φορες για την εκπομπη και αυτος .. ααα .. ολο τη μια ειναι στην Αθηνα και παιζει μπασκετ .. την αλλη ξεχαστηκε ..την παραλλη βγηκε για καφε .. την επομηνη κολλησε το ιντερνετ κτλ κτλ κτλ [γκρινιαρα γκομενα mode off]

σιχαινομαι το ''ξεκατινιασμα'' που ειπε και η τατιανα. ugly8.gif
tzagasdog
QUOTE(lamar @ May 31 2010, 00:16 ) *
Τι θα γινει ρε σεις. Ναι εσεις οι δυο γκαρντ του Ολυμπιακου, θα μας τα σπασετε σημερα. Ντουκου ντουκου ντουκου 18 δευτερολεπτα ντριμπλα και μετα πασα για να σουταρει καποιος αλλος σκοτωμενο σουτ?

Πωπω νευρα με τους δυο Τεο.!!!!!! Στο 21 η πιεση μου.


μετριος ο Ολυμπιακος, πιστευω οτι θα εχει αντιστοιχη εικονα στο ΟΑΚΑ με του 1ου παιχνιδιου.

Ο Τσιλι και ο Τεοντοσιτς παρα τους ποντους που βαλανε εδειχναν να ειναι κουρασμενοι. Επισης δεν πρεπει να μαρκαρει ο Τεοντοσιτς τον ΔΔ οχι γτ ειναι κακος αλλα γιατι του βγαζει την παναγια και μετα επιθετικα ειναι down.

Μπουρουσης και Κλειζα ειναι μεγαλο μπραβο εδειξαν και οι 2 οτι ειναι μεγαλοι παιχτες.

Για να πω την αληθεια το 2ο παιχνιδι αποκαλυψε καποια πραγματα που μπορουν να βοηθησουν, πχ το ξεμαρκαρισμα του Κλειζα μετα το σκριν του Μπουρουση.

3-2 παει η σειρα.
rankin
QUOTE(tzagasdog @ May 31 2010, 12:32 ) *
μετριος ο Ολυμπιακος, πιστευω οτι θα εχει αντιστοιχη εικονα στο ΟΑΚΑ με του 1ου παιχνιδιου.

Το πιθανότερο, εκτός και αν πετύχουμε ολικό μπλακ άουτ του Παναθηναικού, γεγονός ασυνήθιστο για τα δεδομένα του ΟΑΚΑ.
giorgos_g7
Eγώ ένα σχόλιο για εχθές: μπορεί να ακουστεί υπερβολικό αλλά ο Ολυμπιακός στα δύο αυτά ματς μου θυμίζει τον περσινο. Δεν ξέρω φαίνεται ότι λείπει ένας ψηλός σαν τον Πέκοβιτς απο τον Θρύλο και ένα 2αρι. Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε το διπλό αλλά αν θέλουν τόσο πολύ το πρωτάθλημα πρέπει να κάνουν μία πιστική εμφάνιση. Εγώ πάντως περιμένω ένα και καλό ματς του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ , το θέμα είναι να μην χάσει εκείνο το βράδυ.
Και κάτι αλλο, πως γίνεται ενω είμαστε 13 πόντους μπροστά και ενώ μπορουμε να τους ανεβάσουμε τη διαφορά ακόμα και στους 20 να την χάνουμε σε μισό λεπτό....
nickomcbr
QUOTE(rchos @ May 31 2010, 11:58 ) *
για το τελος να κανομαι και ενα σχολιο για τον σπανουλη.αν δεν εχει υπογραψει στον ολυμπιακο ηδη δεν μπορω να δικαιολογησω το ποσο αθλιος ειναι στα δυο πρωτα ματς των τελικων. tongue.gif


Αν έχει υπογράψει (το απεύχομαι!), θα ήθελε περισσότερο να φύγει αφήνοντας καλές εικόνες. Απλά είναι ντεφορμέ...

Πάντως το τι ανέκδοτα γράφονται: ο Ράμπις μπορεί να μη δείχνει εμπιστοσύνη σε rookies, οπότε ο Πέκοβιτς είναι καταδικασμένος να αποτύχει στο NBA. Για αυτό απέτυχε και ο Σπανούλης. Το ότι το ταλέντο και οι δυνατότητες του Σπανούλη και του Πέκοβιτς απλά δεν συγκρίνονται......
saou
QUOTE(rankin @ May 31 2010, 09:18 ) *
Σημείο κλειδί στην επικράτηση του Ολυμπιακού ότι είχε μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία, έστω και αν τα plays της ομάδας ώρες ώρες έμοιαζαν μπακαλόχαρτα και οι άσσοι μας πάθαιναν διαλείψεις σχεδόν σε κάθε επίθεση.
Είναι ξεκάθαρο ότι ο Ομπράντοβιτς έχει μελετήσει και έχει διαβάσει πάρα πολύ καλά τον Ολυμπιακό, όπως επίσης είναι ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός δεν έχει plan B, πέραν του να αντιπαρατάξει πάθος και ατομικό ταλέντο, όταν τα συστήματα του, χαλάνε εν τη γενέσει τους.


Χθες πάντως σα να έγινε μια ψιλοπροσπάθεια να φρεσκαριστεί το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, με αυτά τα σκριν στη base line για τον Κλέιζα, ενώ έγινε και μια καλύτερη εκμετάλλευση των αδυναμιών του Σάρας αμυντικά.

Δε μιλάμε φυσικά για κανένα ολικό επιθετικό λίφτινγκ, μάλλον συνειδητοποίησαν ότι ο Λιθουανός δε μαρκάρεται εύκολα από κανέναν αντίπαλο και αποφάσισαν να του δώσουν περισσότερες μπάλες αντί να μοιράζουν άσκοπα τις επιθέσεις δεξιά και αριστερά. Δεν το λες και plan b, είναι όμως μια πρόοδος, και ας μιλάμε για αυτονόητα πράγματα.
Air Kef
QUOTE(spysta @ May 31 2010, 11:03 ) *
ΞΕΧΑΣΕΣ Ροτζερ Μεισον Τζουνιορ ρε μαν!!!Ειναι απο τα στανταρτ ονοματα που πεταω!! laugh.gif laugh.gif

Αν ΔΕΝ ανεβω το επομενο ΣΚ .. να συντονιστεις !!Αν ειναι θα κανω αφιερωμα report-scouting για μεταγραφικους στοχους του καλοκαιριου .. απλα πειτε μου ποιους περιπου παικτες θελετε να αναλυσουμε !!!Οταν ερθει η κουβεντα στον Τζααμπερ χτυπα τηλεφωνο να σε βγαλω οn air να τρομπαρουμε!! hammer.gif

Πωωω καλα θα πω και στον benchwarmer να σκασει στην εκπομη ..θα την κανουμε εντελως αθλητικη !!
---> μεταγραφικο οργασμο για ενα 2ωρο !!! icon_headbang.gif


Αν δεν έχει Αθηνά και μου βάλεις μόνο benchwarmer θα φας ban για όλο τον Αύγουστο.

colonel gomelsky
QUOTE(nickomcbr @ May 31 2010, 13:13 ) *
Πάντως το τι ανέκδοτα γράφονται: ο Ράμπις μπορεί να μη δείχνει εμπιστοσύνη σε rookies, οπότε ο Πέκοβιτς είναι καταδικασμένος να αποτύχει στο NBA. Για αυτό απέτυχε και ο Σπανούλης. Το ότι το ταλέντο και οι δυνατότητες του Σπανούλη και του Πέκοβιτς απλά δεν συγκρίνονται......



QUOTE(colonel gomelsky @ May 31 2010, 12:14 ) *
Τι τύπος είναι αυτός ο Ράμπις; Εμπιστεύεται ρούκις ή θα έχουμε νέο Σπανούλη;


http://www.krassanakis.gr/syntaktiko.htm
traveller
QUOTE(AZ1980 @ May 31 2010, 00:12 ) *
Για τον Σπανούλη πάντως επαναλαμβάνω πως δεν ήταν κακή βραδιά απλά. Ο φετινός Σπανούλης δεν είναι παίκτης που θα αποδώσει με τόσο πιεστικά ανοιχτές άμυνες. Ο περσινός τις έσπαγε με ένα γρήγορο πρώτο βήμα. Προσέξτε χαρακτηριστικά πόσο δύσκολα κερδίζει φάουλ, σε σχέση με τη συνήθη ικανότητά του στον τομέα αυτό. Μπορεί να είναι factor ο Σπανούλης, ακόμα και τώρα, αλλά όχι με μόνο έναν από τους τέσσερις ψηλούς να βοηθά επιθετικά και με την άμυνα τόσο απλωμένη και παθιασμένη.



Nai έτσι είναι τα πράγματα, έχεις απόλυτο δίκιο.
sakissab
Συγχαρητήρια στην ομάδα. Ελπίζω να υπάρξει ανάλογη εμφάνιση και στο ΟΑΚΑ σε βαθμό πλήσιο του σημερινού. Ένα μεγάλο και τεράστιο μπράβο στο Μπουρούσαρο που κυριάρχησε ολοκληρωτικά κάτω απ' τα καλάθια. Και μικρή αναφορά έγινε εδώ. Με τα ριμπάουντ του και τα επιθετικά του κυρίως, απέτρεψε στον ΠΑΟ να τρέξει και έδωσε στον Ολυμπιακό δεύτερες και τρίτες επιθέσεις.
Ginobili
QUOTE(il postino @ May 30 2010, 23:13 ) *
ρε παιδια πειτε μου γιατι ηταν καλος ο σαρας....επειδη εβαλε 8-10π? εκανε κατι αλλο? τα 4-5 λαθη του δεν τα ειδε κανεις? την αμυνα του? το γεγονος οτι (δεν ειναι ευθυνη του βεβαια) στερησε χρονο απο τον δδ?

επιζημιος ειναι ο μεγαλος λιθουανος πλεον και αυτο ας το καταλαβουμε ολοι. κοστιζει περισσοτερο απο οσα βγαζει!!!!!

10 πόντους χωρίς να χάσει σουτ,με 2 λάθη και 2 ασσίστ......Α! και απλά 1ος στο tendex.....
Η άμυνα του σε πείραξε??? Σοβαρά μιλάς τώρα? Αυτό ήταν το πρόβλημα μας....τα τρίποντα του Παπαλουκα??? Λες και στο ΟΑΚΑ σουτάρει με παίκτες κρεμασμένους πάνω του ο Παπαλουκάς....λες και δεν του το αφήνουμε γενικά το τρίποντο...


Ο Σάρας ήταν το πρόβλημα....Έλεος τι άλλο θα ακούσουμε!!!!!! Δεν κοιτάμε καλύτερα τα χάλια του Σπανούλη??? Τον Περπέρογλου που έπαιζε σαν γατάκι,Τον Νίκολας που τα έβαλε όταν είχαμε ήδη χάσει,Τον Φώτση που ήταν στον κόσμο του....καλά για τον Τσαρτσαρή δεν λέω τίποτα,δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις...
nickomcbr
QUOTE(colonel gomelsky @ May 31 2010, 14:00 ) *


http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry403484
Reggie Miller #31
Αν η τάπα που έκανε ο Τσίλι στον Περπέρογλου,την είχε κάνει ο Διαμαντίδης σε έναν οποιοδήποτε,θα είχε γίνει τώρα ολόκληρο θέμα και θα είχαμε εκπομπές αφιερωμένες ειδικά...!
greece4
υπαρχει μηπως καπου ολοκληρος ο αγωνας?
colonel gomelsky
QUOTE(Reggie Miller #31 @ May 31 2010, 17:34 ) *
Αν η τάπα που έκανε ο Τσίλι στον Περπέρογλου,την είχε κάνει ο Διαμαντίδης σε έναν οποιοδήποτε,θα είχε γίνει τώρα ολόκληρο θέμα και θα είχαμε εκπομπές αφιερωμένες ειδικά...!


Το ότι οι δημοσιογράφοι αβαντάρουν του Έλληνες παίκτες είναι γεγονός.

Ωστόσο ειδικά για τον Τσίλντρες έγινε χαμός όταν ήρθε. Τι "καλύτερος του Ντομινίκ διαβάσαμε", τι θα πηδάει πάνω από τρεις και θα καρφώνει κτλ κτλ

Οπότε δεν μπορούμε να λέμε ότι ο Τσίλντρες είναι αδικημένος. Η επιλογή του να έρθει στην Ευρώπη τον αδίκησε. Δεν φταίνε οι δημοσιογράφοι άμα τον παίζουνε άμυνα στα 3 μέτρα!

Ο Τσίλντρες για τα ευρωπαϊκά δεδομένα είναι ένας φιλότιμος αμερικανός με απίστευτα αθλητικά προσόντα που σε αντίθεση με πολλούς συμπατριώτες του βοηθάει πολύ στην άμυνα και δεν βεντετίζει. Ίσως είναι και ο καλύτερος στη θέση του στο isolation (πράγμα που σπάνια θα εκμεταλλευτεί με αντιπάλους μεγάλες ομάδες).
Reggie Miller #31
Δεν λέω ακριβώς αυτό.Λέω για τους δημοσιογράφους που μας ζαλίζουν με συγκεκριμένους παίκτες,για τα κατορθώματα τους,ξανά και ξανά,ειδικά για του Πανθηναικού(όχι αδίκως κάποιες φορές),αλλά καταντάει υπερβολή και εμπάθεια για μερικούς και δεν έχουν στο απυρόβλητο όλους τους διεθνείς...
Germany96
QUOTE(rankin @ May 31 2010, 11:18 ) *
...οι άσσοι μας πάθαιναν διαλείψεις σχεδόν σε κάθε επίθεση. Είναι ξεκάθαρο ότι ο Ομπράντοβιτς έχει μελετήσει και έχει διαβάσει πάρα πολύ καλά τον Ολυμπιακό...

Πολυ σωστη παρατηρηση, οι Τεο υπηρξαν φετος το καλυτερο ντουετο οργανωτων στην Euroleague με αθροισμα μ.ο. 10 assists, 3.8 λαθων και Ass/ To ratio της ταξης του 2.63. Στους τελικους προσφερουν ανα παιχνιδι 6 assists, 5.5 λαθη και το Ass/ To εχει υποδιπλασιαστει στο 1.09, με κυριοτερη ευθυνη του Milos για αυτη την κατρακυλα.

Μ' αυτα και μ' αυτα εχει ο Penn στους δυο τελικους εχει παρει περισσοτερο χρονο συμμετοχης απο τον Παπαλουκα και ακριβως τον ιδιο με τον Teodosic. Εκτος απο την καλυτερη αγωνιστικη κατασταση που βρισκεται ο Αμερικανος σε σχεση με τα αλλα δυο guards του ΟΣΦΠ που προβληματιζονται απο την αμυνα του ΠΑΟ, παιζει ρολο κι η ενσυνειδητη στροφη του Γιαννακη προς πιο αμυντικογενη πλανα. Στον πρωτο τελικο για πρωτη φορα φετος οι Penn, Beverley αγωνιστηκαν συνολικα 46 λεπτα, οσο ακριβως και το διδυμο των Τεο. Ο Ολυμπιακος δηλαδη μεσα σε μια νυχτα αποφασισε να αλλαξει εντελως προσανατολισμους και να προσαρμοστει απολυτως πανω στο παιχνιδι του αντιπαλου του κι αυτο σε συνδυασμο με την εξωπραγματικη αστοχια του συνεβαλαν καθοριστικα για το ναυαγιο που παρακολουθησαμε την Τεταρτη.

Ενδεικτικο της αδυναμιας των guards του ΟΣΦΠ να δημιουργησουν ειναι οτι την Κυριακη ειδαμε τον Σχορτσιανιτη να εχει το κορυφαιο Ass/To ratio για παικτη του ΟΣΦΠ. Κι ειναι πραγματι κριμα για τον Σοφοκλη, που επιτελους εχει σοβαρευτει κι ωριμαζει και αγωνιστικα, να μην αντεχει πανω απο 3 συνεχομενα λεπτα στο παρκε - και παρα τις δυο διακοπες για βολες και ανασες- και να ζητα αλλαγη.

Τα χαμηλα νουμερα των Τεο ειναι ειναι αδικο να τα χρεωθουν και κατα 100% οι ιδιοι γιατι ο ΠΑΟ εχει κανει κατα διαστηματα καλη δουλεια στα baseline cuts των Childress, Kleiza. Οι οποιοι Josh και Linas επισης εχουν 0/9 και 0/8 τριποντα αντιστοιχως κι επιτρεπουν στην αμυνα του ΠΑΟ να κλεινει στην ρακετα χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο.

Νομιζω οτι χθες ο Obradovic ηθελε σε καποια σημεια να ανοιξει τον ρυθμο του παιχνιδιου για να "σκασει" τους Τεο αλλα και να αχρηστευσει τον Σοφοκλη οσο βρισκοταν στο παρκε αλλα δεν του βγηκε, αφου οι παικτες του ΠΑΟ εκαναν καποια αβιαστα λαθη, καποιες απροσεκτες πασες κι ηταν διστακτικοι στα τελειωματα τους. Αυτα σε συνδυασμο με τις καλες επιστροφες των παικτων του Ολυμπιακου και καποια γερα πατηματα που οδηγησαν σε blocks, μαλλον γυρισαν μπουμερανγκ αυτη την ιδεα του Ζοτς.

Εκτος απο τον Ολυμπιακο κι ο Παναθηναικος εχει οργανωτικα προβληματα που εξηγουνται απο το ντεφορμαρισμα του Σπανουλη, την κατασταση του Saras αλλα και την αμυντικη ενταση που προσφερει ο Penn στον ΟΣΦΠ.
Igor
QUOTE(Reggie Miller #31 @ May 31 2010, 17:34 ) *
Αν η τάπα που έκανε ο Τσίλι στον Περπέρογλου,την είχε κάνει ο Διαμαντίδης σε έναν οποιοδήποτε,θα είχε γίνει τώρα ολόκληρο θέμα και θα είχαμε εκπομπές αφιερωμένες ειδικά...!


Kαλα μην υπερβαλλουμε κιολας. Μια ταπα θυμαμαι να εχει αποθεωθει σε τρομερο βαθμο, και ηταν αυτη πανω στον Ακερ. Που εδωσε το πρωταθλημα σε ενα βαθμο στον ΠΑΟ, μαζι με το επιθετικο ριμπαουντ+καλαθι και το φαουλ που δεν δωθηκε στον Πεν.

Reggie Miller #31
QUOTE(Igor @ May 31 2010, 20:27 ) *
Kαλα μην υπερβαλλουμε κιολας. Μια ταπα θυμαμαι να εχει αποθεωθει σε τρομερο βαθμο, και ηταν αυτη πανω στον Ακερ. Που εδωσε το πρωταθλημα σε ενα βαθμο στον ΠΑΟ, μαζι με το επιθετικο ριμπαουντ+καλαθι και το φαουλ που δεν δωθηκε στον Πεν.


Δε νομίζω να τα λες καλά.Σε κάθε κλέψιμο,σε κάθε άμυνα,σε κάθε τάπα,ριμπάουντ κτλ ακούμε ξανά και ξανά για τα μακρια΄του χέρια,για το τι έχουν πει διάφοροι προπονητές,για το πόσα παιχνίδια έχει παίξει συνεχόμενα και δεν ξέρω τι άλλο.
Σε κάθε παιχνίδι του Παναθηναικού τα ίδια και τα ίδια ακούμε,από τα ίδια άτομα αναλύσεις επί των αναλύσεων γαι το παιχνίδι του,για κάθε παίκτη ξεχωριστά,κτλ κτλ...
Nik Tepits
QUOTE(Ginobili @ May 31 2010, 05:22 ) *
10 πόντους χωρίς να χάσει σουτ,με 2 λάθη και 2 ασσίστ......Α! και απλά 1ος στο tendex.....
Η άμυνα του σε πείραξε??? Σοβαρά μιλάς τώρα? Αυτό ήταν το πρόβλημα μας....τα τρίποντα του Παπαλουκα??? Λες και στο ΟΑΚΑ σουτάρει με παίκτες κρεμασμένους πάνω του ο Παπαλουκάς....λες και δεν του το αφήνουμε γενικά το τρίποντο...


Ο Σάρας ήταν το πρόβλημα....Έλεος τι άλλο θα ακούσουμε!!!!!! Δεν κοιτάμε καλύτερα τα χάλια του Σπανούλη??? Τον Περπέρογλου που έπαιζε σαν γατάκι,Τον Νίκολας που τα έβαλε όταν είχαμε ήδη χάσει,Τον Φώτση που ήταν στον κόσμο του....καλά για τον Τσαρτσαρή δεν λέω τίποτα,δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις...



Πες τα ρε Ginobili, γιατι θα μας τρελανουνε εδω μεσα! Ο καλυτερος παιχτης ηταν ο Σαρας, οταν αλλοι κρυβοντουσαν και κανανε πολλαπλασια λαθη. Πρωτος στο tendex, μονο αυτος παιζει παντα καλα στο ΣΕΦ, οταν οι σταρ της ομαδας δεν δεχονται καμμια κριτικη. Ελεος! Επρεπε να παιξει πιο πολυ, ηταν ο μονος που επαιζε με παθος! Εχετε λυσσαξει με τον Σαρας, αντε να σηκωθει να φυγει να παει εκει που τον παραδεχονται, γιατι εμεις οι ελληναρες θα τον σφυριζουμε σε λιγο, γιατι ο Παπαλουκας εβαλε ενα τριποντο! Δεν σε αξιζουμε μεγα Σαρουνας.
colonel gomelsky
QUOTE(Nik Tepits @ May 31 2010, 21:04 ) *
Πες τα ρε Ginobili, γιατι θα μας τρελανουνε εδω μεσα! Ο καλυτερος παιχτης ηταν ο Σαρας, οταν αλλοι κρυβοντουσαν και κανανε πολλαπλασια λαθη. Πρωτος στο tendex, μονο αυτος παιζει παντα καλα στο ΣΕΦ, οταν οι σταρ της ομαδας δεν δεχονται καμμια κριτικη. Ελεος! Επρεπε να παιξει πιο πολυ, ηταν ο μονος που επαιζε με παθος! Εχετε λυσσαξει με τον Σαρας, αντε να σηκωθει να φυγει να παει εκει που τον παραδεχονται, γιατι εμεις οι ελληναρες θα τον σφυριζουμε σε λιγο, γιατι ο Παπαλουκας εβαλε ενα τριποντο! Δεν σε αξιζουμε μεγα Σαρουνας.


Έτσι!!!! +1 και σε σένα +1 και στον Τζινόμπιλι.

Μόνο μία παρατήρηση: Η ομάδα αυτή έχει πολλούς μεγάλους παίκτες, τεράστιο προπονητή κτλ κτλ. Αλλά έχει ΜΟΝΟ έναν ΣΤΑΡ: Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

ΥΓ. Προς φίλους ΟΣΦΠ

Σοβαρά τώρα, πείτε, όταν έβαλε και το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι δεν ανησυχήσατε; wos_sport3.gif tongue.gif
Nik Tepits
Αει στο καλο ρε φιλε μας εχουν ζαλισει με το ποσο αργος και πρωην μπασκετμπολιστας ειναι...Με τον τραυματισμο του εχασε εδαφος, και οντως ηταν πολυ κακος, αλλα τωρα ειναι ξανα ο Σαρας που ξεραμε και δεν μου φανηκε να παιξε τοσο κακη αμυνα οσο παρουσιαζουν καποιοι. Το σιγουρο ειναι οτι φτιαχνεται σε τετοια ματς, και δεν περιμενει μονο το ΟΑΚΑ για να παιξει καλα, οπως η πλειοψηφια της ομαδας που δεν ειχε παθος.

Σαρας:

http://www.gazzetta.gr/component/k2/item/8...Csweep%E2%80%9D
T.W.Is.M.
QUOTE(Nik Tepits @ May 31 2010, 21:04 ) *
Πες τα ρε Ginobili, γιατι θα μας τρελανουνε εδω μεσα! Ο καλυτερος παιχτης ηταν ο Σαρας, οταν αλλοι κρυβοντουσαν και κανανε πολλαπλασια λαθη. Πρωτος στο tendex, μονο αυτος παιζει παντα καλα στο ΣΕΦ, οταν οι σταρ της ομαδας δεν δεχονται καμμια κριτικη. Ελεος! Επρεπε να παιξει πιο πολυ, ηταν ο μονος που επαιζε με παθος! Εχετε λυσσαξει με τον Σαρας, αντε να σηκωθει να φυγει να παει εκει που τον παραδεχονται, γιατι εμεις οι ελληναρες θα τον σφυριζουμε σε λιγο, γιατι ο Παπαλουκας εβαλε ενα τριποντο! Δεν σε αξιζουμε μεγα Σαρουνας.


Αυτο ειναι η ουσια οσων λες και συμφωνω κι εγω. Παιχτες πραγματικους σταρ δεν τους σηκωνει το κλιμα εδω. Θυμηθηκα τωρα την κλασικη ατακα του Μαγουλα για το Ναβαρο, οτι αν επαιζε στην Ελλαδα θα ηταν ατομιστης, παρτακιας, δε θα επαιζε αμυνα κλπ. Μπορει κι αυτος να τα λεει υπερβολικα αλλα στην ουσια εχει δικιο.ο Γιασικεβιτσιους εχει τη νοοτροπια του σταρ με τα θετικα του και τα αρνητικα του. Οπου και να βρισκεται θα προσπαθησει. Δεν ανεχεται να χασει με κατω τα χερια. Θα θυμησω μονο το ματς στο Βελιγραδι το 2008 για το τοπ16. Θυμησου πως προσπαθουσε να το γυρισει σχεδον μονος του.
Μπορει να τον λεω φραγκοφονια και Φιγκο( blove.gif ) γιατι προτιμησε να παει σε σας οταν τον θελαμε κι εμεις, αλλα τον παραδεχομαι και δεν υποτιμω την αξια του.
nickomcbr
Γυαλιά καρφιά τα κάνω
tzagasdog
QUOTE(colonel gomelsky @ May 31 2010, 18:54 ) *
Το ότι οι δημοσιογράφοι αβαντάρουν του Έλληνες παίκτες είναι γεγονός.

Ωστόσο ειδικά για τον Τσίλντρες έγινε χαμός όταν ήρθε. Τι "καλύτερος του Ντομινίκ διαβάσαμε", τι θα πηδάει πάνω από τρεις και θα καρφώνει κτλ κτλ

Οπότε δεν μπορούμε να λέμε ότι ο Τσίλντρες είναι αδικημένος. Η επιλογή του να έρθει στην Ευρώπη τον αδίκησε. Δεν φταίνε οι δημοσιογράφοι άμα τον παίζουνε άμυνα στα 3 μέτρα!

Ο Τσίλντρες για τα ευρωπαϊκά δεδομένα είναι ένας φιλότιμος αμερικανός με απίστευτα αθλητικά προσόντα που σε αντίθεση με πολλούς συμπατριώτες του βοηθάει πολύ στην άμυνα και δεν βεντετίζει. Ίσως είναι και ο καλύτερος στη θέση του στο isolation (πράγμα που σπάνια θα εκμεταλλευτεί με αντιπάλους μεγάλες ομάδες).


κανεις λαθος για τον Τσιλι φιλε. Αν ειχες δει Ολυμπιακο μεσα στη σεζον θα ηξερες οτι παιζει στο 70% τωρα. Υπο κανονικες συνθηκες τρεχει το γηπεδο απιστευτα γρηγορα πραγμα που τωρα τον βλεπεις οτι ζοριζεται να το κανει (συγγκριτικα παντα με την υπολοιπη σεζον)

QUOTE(Germany96 @ May 31 2010, 20:07 ) *
Πολυ σωστη παρατηρηση, οι Τεο υπηρξαν φετος το καλυτερο ντουετο οργανωτων στην Euroleague με αθροισμα μ.ο. 10 assists, 3.8 λαθων και Ass/ To ratio της ταξης του 2.63. Στους τελικους προσφερουν ανα παιχνιδι 6 assists, 5.5 λαθη και το Ass/ To εχει υποδιπλασιαστει στο 1.09, με κυριοτερη ευθυνη του Milos για αυτη την κατρακυλα.

Μ' αυτα και μ' αυτα εχει ο Penn στους δυο τελικους εχει παρει περισσοτερο χρονο συμμετοχης απο τον Παπαλουκα και ακριβως τον ιδιο με τον Teodosic. Εκτος απο την καλυτερη αγωνιστικη κατασταση που βρισκεται ο Αμερικανος σε σχεση με τα αλλα δυο guards του ΟΣΦΠ που προβληματιζονται απο την αμυνα του ΠΑΟ, παιζει ρολο κι η ενσυνειδητη στροφη του Γιαννακη προς πιο αμυντικογενη πλανα. Στον πρωτο τελικο για πρωτη φορα φετος οι Penn, Beverley αγωνιστηκαν συνολικα 46 λεπτα, οσο ακριβως και το διδυμο των Τεο. Ο Ολυμπιακος δηλαδη μεσα σε μια νυχτα αποφασισε να αλλαξει εντελως προσανατολισμους και να προσαρμοστει απολυτως πανω στο παιχνιδι του αντιπαλου του κι αυτο σε συνδυασμο με την εξωπραγματικη αστοχια του συνεβαλαν καθοριστικα για το ναυαγιο που παρακολουθησαμε την Τεταρτη.

Ενδεικτικο της αδυναμιας των guards του ΟΣΦΠ να δημιουργησουν ειναι οτι την Κυριακη ειδαμε τον Σχορτσιανιτη να εχει το κορυφαιο Ass/To ratio για παικτη του ΟΣΦΠ. Κι ειναι πραγματι κριμα για τον Σοφοκλη, που επιτελους εχει σοβαρευτει κι ωριμαζει και αγωνιστικα, να μην αντεχει πανω απο 3 συνεχομενα λεπτα στο παρκε - και παρα τις δυο διακοπες για βολες και ανασες- και να ζητα αλλαγη.

Τα χαμηλα νουμερα των Τεο ειναι ειναι αδικο να τα χρεωθουν και κατα 100% οι ιδιοι γιατι ο ΠΑΟ εχει κανει κατα διαστηματα καλη δουλεια στα baseline cuts των Childress, Kleiza. Οι οποιοι Josh και Linas επισης εχουν 0/9 και 0/8 τριποντα αντιστοιχως κι επιτρεπουν στην αμυνα του ΠΑΟ να κλεινει στην ρακετα χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο.

Νομιζω οτι χθες ο Obradovic ηθελε σε καποια σημεια να ανοιξει τον ρυθμο του παιχνιδιου για να "σκασει" τους Τεο αλλα και να αχρηστευσει τον Σοφοκλη οσο βρισκοταν στο παρκε αλλα δεν του βγηκε, αφου οι παικτες του ΠΑΟ εκαναν καποια αβιαστα λαθη, καποιες απροσεκτες πασες κι ηταν διστακτικοι στα τελειωματα τους. Αυτα σε συνδυασμο με τις καλες επιστροφες των παικτων του Ολυμπιακου και καποια γερα πατηματα που οδηγησαν σε blocks, μαλλον γυρισαν μπουμερανγκ αυτη την ιδεα του Ζοτς.

Εκτος απο τον Ολυμπιακο κι ο Παναθηναικος εχει οργανωτικα προβληματα που εξηγουνται απο το ντεφορμαρισμα του Σπανουλη, την κατασταση του Saras αλλα και την αμυντικη ενταση που προσφερει ο Penn στον ΟΣΦΠ.


ναι ναι αποθεωστε παλι το διαβασμενο Ζοτς. Δεν λεω οτι δεν ειναι αλλα το προβλημα στο Ολυμπιακο δεν ειναι τα pgs αλλα ολοι οι υπολοιποι που ειναι στατικοι. Δλδ αν εχει σχεδιαστει το συστημα και οι υπολοιποι κανουν αλλα νταλων ή δεν μπορουν να εφαρμοσουν το συστημα οπως πρεπει δεν φταιει ουτε ο Παπαλουκας ουτε ο Τεοντοσιτς που μενουν με τη μπαλα στα χερια. Δεν ειναι Ιβερσον να αρχισουν τις crossover.... να τη δινουν ξερουν καλα αλλα για να τι δωσεις πρεπει να υπαρχουν οι προυποθεσεις που τις δημιουργει η ομαδα στο συνολο της.

QUOTE(colonel gomelsky @ May 31 2010, 21:10 ) *
ΥΓ. Προς φίλους ΟΣΦΠ

Σοβαρά τώρα, πείτε, όταν έβαλε και το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι δεν ανησυχήσατε; wos_sport3.gif tongue.gif


προσωπικα αν με ρωτας ναι....
ειναι και εγω στους θαυμαστες του Σαρας. Ο τυπος ειναι αλλου και κοσμοι τα γηπεδα μας.
Μπορει να μην ειναι το γλυκο αλλα ειναι η γαρνητουρα.
paodynasty
Κι εγώ Μεγάλος θαυμαστής του Σαρας, όμως η ομάδα αυτή έχει και άλλο superstar και είναι ο Διαμαντίδης. Λόγω πρότερου βίου και εξωαγωνιστικής συμπεριφοράς(χαμηλού προφίλ) τον αδικούμε λίγο. Εχει ανέβει επίπεδα στον τομέα αυτό και φαίνεται από το ότι δε φοβάται ποτέ να πάρει προσπάθειες όταν η μπάλα καίει. Αρχηγός με τα όλα του και με καλώς εννοούμενο τσαμπουκά μέσα στο παιχνίδι. Για μένα σίγουρα ο μεγάλος σύγχρονος μπασκετικός superstar 77.gif
spysta
QUOTE(Air Kef @ May 31 2010, 11:51 ) *
Αν δεν έχει Αθηνά και μου βάλεις μόνο benchwarmer θα φας ban για όλο τον Αύγουστο.

get ready λεμε .. !!Κατεβα Rock wave να ψηθει το κονε και τα γαργαληστικα θα μπουν σε τροχια !! shot.gif banana.gif
playmaker raketas
Η ομάδα μου έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει ένα παιχνίδι στην έδρα του αιωνίου και να φτάσει ένα βήμα από το sweep. Ο Ολυμπιακός γι άλλη μια φορά ήταν άθλιος. Στατικός, προβλέψιμος, αγχωμένος κι εξαιρετικά άστοχος από το 3ποντο και τις βολές. Κι απέναντι σε αυτό το συνονθύλευμα παρατάξαμε μία ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, όπως και τόσες άλλες φορές φέτος και καταφέραμε και χάσαμε, γιατί περί επιτεύγματος πρόκειται. Στοιχειωδώς καλά να έπαιζαν οι Μπατίστ, Σπανούλης κυρίως άλλα και οι Φώτσης, Τσαρτσαρής δευτερευόντως, θα το παίρναμε άνετα το παιχνίδι και θα πηγαίναμε για διακοπές.

Τώρα δώσαμε το χρόνο και την αυτοπεποίθηση που χρειάζονται για να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να χτυπήσουν το τίτλο... Καμιά φορά το πλεονέκτημα της έδρας σε κάνει να βολεύεσαι και να μπαίνεις σε επικίνδυνα μονοπάτια...
T.W.Is.M.
QUOTE(paodynasty @ May 31 2010, 23:15 ) *
Κι εγώ Μεγάλος θαυμαστής του Σαρας, όμως η ομάδα αυτή έχει και άλλο superstar και είναι ο Διαμαντίδης. Λόγω πρότερου βίου και εξωαγωνιστικής συμπεριφοράς(χαμηλού προφίλ) τον αδικούμε λίγο. Εχει ανέβει επίπεδα στον τομέα αυτό και φαίνεται από το ότι δε φοβάται ποτέ να πάρει προσπάθειες όταν η μπάλα καίει. Αρχηγός με τα όλα του και με καλώς εννοούμενο τσαμπουκά μέσα στο παιχνίδι. Για μένα σίγουρα ο μεγάλος σύγχρονος μπασκετικός superstar 77.gif


Εγω παντως αν σε ενα κλειστο παιχνιδι που ειναι στον ποντο και απομενει μια επιθεση ειχα να διαλεξω αν θα δωσω την μπαλα σε Διαμαντιδη ή Παπαλουκα(στην εθνικη ας πουμε), θα την εδινα στον Παπαλουκα. Κι ας μην εχει μακρινο σουτ κι ας ειναι λιγοτερο αθλητικος, λιγοτερο εκρηκτικος. Στο κρισιμο σημειο περιμενω απο το Διαμαντιδη ντραιβ και σπλιτ αουτ, ενω απο τον Παπαλουκα ντραιβ και λει απ. Τα παιχνιδια ομως τα κερδιζεις σκοραροντας κι οχι πασαροντας στην τελευταια επιθεση. Χωρις να θελω να υποτιμησω το Διαμαντιδη, τον οποιο εχω στην εκτιμηση που ταιριαζει σε ενα μεγαλο πλει μεικερ για τα ευρωπαικα δεδομενα.
paodynasty
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 31 2010, 22:28 ) *
Εγω παντως αν σε ενα κλειστο παιχνιδι που ειναι στον ποντο και απομενει μια επιθεση ειχα να διαλεξω αν θα δωσω την μπαλα σε Διαμαντιδη ή Παπαλουκα(στην εθνικη ας πουμε), θα την εδινα στον Παπαλουκα. Κι ας μην εχει μακρινο σουτ κι ας ειναι λιγοτερο αθλητικος, λιγοτερο εκρηκτικος. Στο κρισιμο σημειο περιμενω απο το Διαμαντιδη ντραιβ και σπλιτ αουτ, ενω απο τον Παπαλουκα ντραιβ και λει απ. Τα παιχνιδια ομως τα κερδιζεις σκοραροντας κι οχι πασαροντας στην τελευταια επιθεση. Χωρις να θελω να υποτιμησω το Διαμαντιδη, τον οποιο εχω στην εκτιμηση που ταιριαζει σε ενα μεγαλο πλει μεικερ για τα ευρωπαικα δεδομενα.


Kι εγώ είχα σε μεγάλη υπόληψη (όσον αφορά την αγωνίστική του αξία) τον Παπαλουκά. Τώρα όμως είναι φανερό (σε μένα) ότι κάνει συντήρηση δυνάμεων και αποφεύγει τέτοιες ευθύνες "κρυμένος" πίσω από το υπερβολικό (για μένα και πάλι) συμβόλαιό του. Χαρακτηριστική η τελευταία φάση του ημιτελικού στο Βερολίνο, που όπως εύστοχα έγραψε και κάποιος φίλος "ξεφορτώθηκε" τη μπάλα πριν από τη σέντρα για να τη δώσει στο Γκριρ και να βγει τελικά άλλη μια επίθεση χωρίς πλάνο (πολύ κρίσιμη όμως αυτή τη φορά)
il postino
QUOTE(paodynasty @ May 31 2010, 23:44 ) *
που όπως εύστοχα έγραψε και κάποιος φίλος "ξεφορτώθηκε" τη μπάλα πριν από τη σέντρα για να τη δώσει στο Γκριρ

δεν ηταν αναγκη...... smiley.gif


φιλε TWISM

και γω στον παπαλουκα θα την εδινα , αλλα μεχρι πριν 2 χρονια.

οσο για τον σαρας , ειναι σε τραγικη κατασταση ο τυπος. ειναι παικτης με απιστευτο παρελθον , ειναι θρυλος αλλα οχι πλεον , δε μπορει! τι να τους κανω 5-10 ποντους οταν τρωει παραπανω? τι να την κανω μια εντυπωσιακη πασα οταν ακολουθουν 2-3 πασες λαθος?το εξαμηνο που εκατσε εξω σε συνδιασμο με την ηλικια του τον τσακισαν φετος.

ειπαν καποιοι φιλοι του παο για τα μανταλακια των ψηλων μας! γιατι δεν ειπαν και για τις κακες πασες που δεχτηκαν? σε καποια φαση καποιος δινει πασα καπου (δε θυμαμαι το ζευγαρι) και την πεταξε , οχι στο υψος του στερνου αλλα , στον αστραγαλο του αλλου!!!!! καλως ή κακως , στο μπασκετ στο 90% των περιπτωσεων φταιει ο πασερ!!!
T.W.Is.M.
QUOTE(il postino @ May 31 2010, 23:58 ) *
δεν ηταν αναγκη...... smiley.gif


φιλε TWISM

και γω στον παπαλουκα θα την εδινα , αλλα μεχρι πριν 2 χρονια.

οσο για τον σαρας , ειναι σε τραγικη κατασταση ο τυπος. ειναι παικτης με απιστευτο παρελθον , ειναι θρυλος αλλα οχι πλεον , δε μπορει! τι να τους κανω 5-10 ποντους οταν τρωει παραπανω? τι να την κανω μια εντυπωσιακη πασα οταν ακολουθουν 2-3 πασες λαθος?το εξαμηνο που εκατσε εξω σε συνδιασμο με την ηλικια του τον τσακισαν φετος.


Το ιδιο που λες το εχει τουλαχιστον στα ντερμπι κι αλλος. Δε θα ηταν κακο, αν καποιοι δε σχεδιαζαν να στηριξουν μια ομαδα πανω του.
Ο Γιασικεβιτσιους που λες οτι δε σου κανει μπορει να εχει μεγαλη χρησιμοτητα σε πιο περιορισμενο χρονο. Εδω μπορει να χρησιμευσει υπο προυποθεσεις ο Βουισιτς, δε θα μπορει ο Γιασικεβιτσιους?
Germany96
QUOTE(tzagasdog @ May 31 2010, 22:54 ) *
...ναι ναι αποθεωστε παλι το διαβασμενο Ζοτς. Δεν λεω οτι δεν ειναι αλλα το προβλημα στο Ολυμπιακο δεν ειναι τα pgs αλλα ολοι οι υπολοιποι που ειναι στατικοι. Δλδ αν εχει σχεδιαστει το συστημα και οι υπολοιποι κανουν αλλα νταλων ή δεν μπορουν να εφαρμοσουν το συστημα οπως πρεπει δεν φταιει ουτε ο Παπαλουκας ουτε ο Τεοντοσιτς που μενουν με τη μπαλα στα χερια. Δεν ειναι Ιβερσον να αρχισουν τις crossover.... να τη δινουν ξερουν καλα αλλα για να τι δωσεις πρεπει να υπαρχουν οι προυποθεσεις που τις δημιουργει η ομαδα στο συνολο της...

Δε νομιζω οτι το post μου ηταν αποθεωτικο προς τον Obradovic. Αλλα δεν θα πρεπει να δωσω credit στον ΠΑΟ που εχει ταλαιπωρησει και τους δυο δημιουργικους guards του ΟΣΦΠ (που ετσι κι αλλιως δεν ηταν και σε λαμπρη φορμα) κι εχει περιορισει τους χωρους των Childress, Kleiza (που παρ' ολα αυτα, ο Λιθουανος μαζι με τον Μπουρουση ειναι οι δυο καλυτεροι παικτες του ΟΣΦΠ στα 2 πρωτα αυτα ματς).

Δε νομιζω πως το προβλημα προκυπτει πρωτιστως λογω στατικοτητας και ελλειψης διαθεσης των forwards του ΟΣΦΠ αλλα εγκειται κυριως στο οτι αφου περιφερειακα δεν απειλει ο Ολυμπιακος, επομενο ειναι να δημιουργηθουν προβληματα αποστασεων στην επιθεση του και να το εκμεταλευτει η αμυνα του Παναθηναικου προσαρμοζομενη αναλογα, κι εκει οι Τεο οχι μονο δεν δινουν το κατι παραπανω στο δημιουργικο κομματι οπως απαιτει η κατασταση (και προδιαθετει η κλαση τους) αλλα εχουν μπλεξει κι οι ιδιοι σε δικα τους προβληματα ταλαιπωροντας καποιες φορες την μπαλα και κανοντας επιπολαιες επιλογες καποιες αλλες.
leonkalf
QUOTE (nickomcbr @ May 31 2010, 21:44 ) *

Tι αντίδραση ήταν αυτή από την ομάδα του Παναθηναϊκού????
Γιατί τέτοια νεύρα?

Ξενίζει πολύ αυτό το γεγονός..




Και ένα επιπλέον κομμάτι από το superbasket.gr

Τα όσα κατήγγειλαν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού περί ζημιών στα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων στο ΣΕΦ μετά τον δεύτερο τελικό, δεν διαψεύστηκαν από τον Παναθηναϊκό.

Ανεπισήμως οι «πράσινοι» επιβεβαίωσαν ότι προκάλεσαν φθορές, αποδίδοντας τις στα νεύρα, την ένταση του αγώνα, αλλά και την απογοήτευση από την ήττα.
il postino
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 1 2010, 00:07 ) *
Το ιδιο που λες το εχει τουλαχιστον στα ντερμπι κι αλλος. Δε θα ηταν κακο, αν καποιοι δε σχεδιαζαν να στηριξουν μια ομαδα πανω του.
Ο Γιασικεβιτσιους που λες οτι δε σου κανει μπορει να εχει μεγαλη χρησιμοτητα σε πιο περιορισμενο χρονο. Εδω μπορει να χρησιμευσει υπο προυποθεσεις ο Βουισιτς, δε θα μπορει ο Γιασικεβιτσιους?

δυστυχως και ο βουισιτς και ο σαρας δεν ειναι σε θεση να φανουν χρησιμοι σε ομαδες τετοιου επιπεδου. δυστυχως φιλε μου! υψηλα μπασκετικα i.q και μεγαλοι παικτες αλλα οι σωματικες του δυναμεις τους εγκαταλειπουν!

εχεις ενα δικιο ομως , θα μπορουσαν να φανουν χρησιμοι υπο προυποθεσεις. αν ο παο και ο οσφπ ηταν σε πραματικα καλη κατασταση θα μπορουσαν να προσφερουν. αλλα για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει πχ ο σπανουλης να ειναι σουπερ , ο νικολας σταθερος και ο δδ μακρυα απο τραυματισμους !!! ομοιως , ο σοφο θα επρεπε να ειναι σταθερα καλος και οχι 1 στις 5 , ο μπουρουσης ο περσινος μπουρουσης κ.ο.κ

επειδη ομως οι ομαδες μας φετος δεν ειναι καλες (προσωπικη γνωμη) τετοιοι παικτες δε μπορουν να προσφερουν πλεον!
PrasiniThyella
QUOTE(leonkalf @ Jun 1 2010, 00:22 ) *
Tι αντίδραση ήταν αυτή από την ομάδα του Παναθηναϊκού????
Γιατί τέτοια νεύρα?

Ξενίζει πολύ αυτό το γεγονός..




Και ένα επιπλέον κομμάτι από το superbasket.gr

Τα όσα κατήγγειλαν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού περί ζημιών στα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων στο ΣΕΦ μετά τον δεύτερο τελικό, δεν διαψεύστηκαν από τον Παναθηναϊκό.

Ανεπισήμως οι «πράσινοι» επιβεβαίωσαν ότι προκάλεσαν φθορές, αποδίδοντας τις στα νεύρα, την ένταση του αγώνα, αλλά και την απογοήτευση από την ήττα.


Καλό αυτο. shot.gif
PrasiniThyella
QUOTE
ποιο ακριβως;


Τα νεύρα που ειχαν οι παικτες! Κακως βεβαια τα εσπασαν αλλα χαιρομαι που ειχαν νεύρα και τους πειραξε η ηττα.Αυτο ειναι πολύ θετικο για το πως θα παρουσιαστούν στο ΟΑΚΑ ολοι τους!Μονο πιστολια δεν θα κρατανε. shot.gif Με το μαχαιρι στα δοντια!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.